Crohnova choroba příznaky – vše o zdraví

Crohnova choroba příznaky - Vše o zdraví

Každopádně -pokud nás často trápí bolest břicha, bolesti v podbřišku, častý a opakovaný průjem, křeče, strong>krvácení z konečníku, anebo neodůvodněně ztrácíme na hmotnosti a hubneme, měli bychom si pozorně přečíst tento článek, který poskytuje základní informace.

V jakém věku a kde se nejvíce vyskytuje

Podle statistických údajů výskyt Crohnovy choroby trápí stále více obyvatel. Gastroenterologovéna Slovensku každý rok diagnostikují 400 nových případů.

Předpokládá se však, že to neodráží skutečný výskyt nemoci v současné populaci a počet nediagnostikovaných pacientů je ještě vyšší. Vysvětlení je následující: tato nemoc postihuje nejčastěji mladé lidi ve věku 15 až 25 let.

Tito lidé navzdory zdravotním potížím vyhledají lékaře jednoduše až pak, když se problémy (bolest břicha, bolesti v podbřišku, průjem či krvácení z konečníku) stanou nesnesitelnými.

Z epidemiologických studií vyplývá, že výskyt Crohnovy choroby je častější v severských zemích nežli v zemích jižních. Zánět střeva, bolest břicha / bolest žaludku, průjem – typické příznaky Crohnovy choroby – dosahují prvního vrcholu nejčastěji v období dospívání a v mladém dospělém věku. Druhý vrchol se vyskytuje mezi 50. až 80. rokem věku.

Genetické riziko Crohnovy choroby je u příbuzných prvního stupně 3,5 – krát větší. Zjistilo se rovněž to, že bělošské obyvatelstvo je postižené ve vyšší míře a u židovské populace se Crohnova choroba objevuje až šestkrát častěji. Naopak, velmi nízký výskyt tohoto onemocnění je v zemích Asie.

V porovnání se Slovenskem je na tom hůř Velká Británie, skandinávské státy a USA.

Příčina Crohnovy choroby

Příčina není doposud známá. Předpokládá se, že Crohnova choroba je různorodým onemocněním, jehož příčinou je několik faktorů. Existuje několik teorií o tom, co je primární příčinou Crohnovy choroby, ale ani jedna z nich se jednoznačně neprokázala.

Z výzkumu vyplývá, že velkou roli se hrávají nejméně tři základní faktory, které způsobují zánět střeva pozorovaný při Crohnově chorobě. Jsou to následující faktory: nepřiměřeně zvýšená imunita organismu, genetické předpoklady a životní prostředí.

Z vnějších faktorů se předpokládá vliv stravy, infekční agens a psychologické faktory. Zjistilo se, že riziko vzniku Crohnovy choroby zvyšuje zejména kouření.

Lokalizace Crohnovy choroby v trávicím traktu

Při vzniku Crohnovy choroby migrují bílé krvinky – leukocyty do střevní tkáně a následně dochází k zánětu střeva. Postiženy mohou být všechny vrstvy stěny střeva, což znamená, že může být nesouvisle postižená kterákoliv oblast trávicí trubice.

Na rozdíl od Crohnovy choroby u lcerózní kolitida zapříčiňuje zánět střeva a vředy jen v horní vrstvě sliznice tlustého střeva. Frekvence výskytu zánětu je různá. 40 až 60% zánětů se vyskytuje v místě přechodu tenkého střeva do tlustého střeva, což je tzv.

ileocekální oblast. Druhým nejčastějším místem postižení, 30 až 40 %, je zánět střeva v oblasti tračníku tlustého střeva. Potom následují lačník tenkého střeva (25 až 30 %) a oblast konečníku (11 až 26 %).

Nejméně postiženou oblastí trávicího traktu bývájí cen, žaludek a dvanáctník (0,2 až 2,0%).

Crohnova choroba – příznaky

Příznaky Crohnovy choroby se mohou vyskytovat od mírné formy až po těžkou, mohu se vyvíjet postupně, anebo náhle, bez varování. Může býti období, kdy se neprojevují žádné příznaky (tzv. remise). Pokud je nemoc aktivní, mezi nejběžnější příznaky patří:

  • Bolest břicha / bolesti v podbřišku – často v dolní pravé oblasti. Co je příčinou těchto bolestí? Zánět střeva a vředy způsobují změny na postižené části stěny střeva, které opuchne a případně se zjizví. Tím se ztíží běžný pohyb potravy přes trávicí trakt, což se projeví bolestmi a křečemi.
  • Průjem – častý průvodní znak při Crohnově chorobě. Co je příčinou? Zánět střeva způsobuje, že buňky v postižených oblastech začnou vylučovat velké množství vody a soli. Následkem toho tlusté střevo není schopné úplně vstřebat přebytečnou tekutinu, a tak vzniká průjem. Intenzivní křeče mohu rovněž přispět ke vzniku řídké stolice.
  • Snížená chuť k jídlu a hubnutí. Co je příčinou? Bolest břicha, křeče, zánět střeva a jeho následky ve stavbě stěny střev ovlivňují chuť k jídlu. Navíc se snižuje schopnost trávení přijaté potravy a vstřebávání potřebné živiny z ní.
  • Krev ve stolici – následek krvácení zanícené části střeva. Toto krvácení může vzniknout samovolně, anebo jej může způsobit potrava pohybující se v trávicím traktu. Poranění se může projevit jasně červenou krví v záchodové míse anebo tmavší krví smíchanou se stolicí. Někdy není krvácení volným okem viditelné. V tom případě mluvíme o okultním krvácení a o jeho přítomnosti se můžeme přesvědčit použitím okultního testu.
  • Malé vřídky a vředy. V určitém stádiu provázejí Crohnovu chorobu malé vřídky na vnitřním povrchu střeva. Ty se postupem času zvětšují a proměňují se ve velké vředy, které pronikají hluboko do střevní stěny a někdy pronikají i přes ni. Kromě střeva se vřídky mohu vyskytnout také v ústní dutině.
  • V těžších stádiích Crohnovy choroby se objevují další příznaky, jako jsou únava, horečka, vřídky v ústech, kožní poruchy, artritida, zánět oka, zánět jater anebo žlučovodu, opožděný růst anebo opožděný pohlavní vývoj dětí.

Kdy vyhledat lékaře? Pokud pozorujeme trvalé změny v činnosti našeho střeva a pokud máme následující příznaky Crohnovy choroby: bolest břicha / bolest žaludku, krev ve stolici, průjem, který nereaguje na léky proti průjmu a nevysvětlitelná horečka trvající déle než dva dny, pak je rozhodně nutné navštívit lékaře.

Crohnova choroba – léčba komplikací

Podle stavu nemoci lékař předepíše vhodné léky, výživové doplňky, pokud je to nezbytné, provede chirurgický zákrok anebo použije všechny tři možnosti léčby najednou.

Cílem je dostat zánět pod kontrolu, zabezpečit nutriční požadavky a zmírnit symptomy jako jsou je bolest břicha, průjem, krvácení z konečníku. Trend léčby spočívá ve snaze dostat pacienta z akutního stádia do neaktivní fáze.

Aktivita onemocnění se stanovuje vyšetřením krve a kolonoskopií.

  • Obstrukce – ucpání, zablokování střeva je velmi často se vyskytující komplikací. Nastává následkem zhrubnutí postižené části stěny střeva. K zúžení přispívá také otok střevní stěny a její zjizvení. Tato komplikace vyžaduje chirurgické řešení.
  • Fistuly – píštěle Je známé, že zánět střeva při Crohnově chorobě často provázejí hnisavá ložiska– abscesy, vředy. Tyto hnisavé ložiska můžou v postižené oblasti postupně vytvořit jakýsi tunel do okolních tkaniv dutiny břišní, jako jsou například močový měchýř, vagina, oblast kolem análního otvoru a konečníku anebo přímo vyústí do kůže. Tyto tunely se odborně nazývají fistuly – píštěle (odvodné kanálky z hnisavého ložiska) a způsobují další možné komplikace. Osvědčila sejejich léčba podáváním širokospektrálních antibiotik a drenáže. Protože se infekcečasto objevuje opakovaně, definitivní léčboubývá chirurgické odstranění, vyřezání (resekce) ložiska včetně přilehlé části střeva.
  • Anální fisury. U nemocných trpících Crohnovou chorobou vznikají různé změny kolem análního otvoru. Kromě píštělí (fistuly) se mohu ve výstelce sliznice konečníku vyvinout malé trhlinky, štěrbiny – tzv. fisury. Ty se často infikují a vytvoří se abscesy – vředy. Pokud se tento problém neléčí, může být životu ohrožující.
  • Nutriční komplikace jsou dalším průvodním znakem Crohnovy choroby. Je prokázaný nedostatek bílkovin, vitamínů a kalorií, způsobený buď nedostatečným příjmem, jejich ztrátou přes střevní stěnu, anebo následkem špatného vstřebávání, tzv. malabsorpce.
  • Jiné zdravotní problémy. Mezi další komplikace spojené s Crohnovou chorobou patří artritida, kožní problémy, záněty očí anebo úst, ledvinové kameny, žlučové kameny anebo jiná onemocnění jater a žlučových cest. Některé z těchto problémů se dají vyřešit v průběhu léčby onemocnění trávicího ústrojí, ale některé vyžadují osobitou pozornost.
  • Rakovina tlustého střeva. V důsledku onemocnění se rovněž zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Někteří lidé mohou žít s Crohnovou chorobou dlouhé roky bez příznaků, prožívají tzv. období remise. Protože se však nemoc obvykle opakuje v různých obdobích života člověka, je nemožné jednoznačně říct, zda předcházející léčba pomohla.

Zajímavé:  Zánět Ucha Pes Příznaky?

Nelzerovněž předpovědět, kdy se symptomy jako bolest břicha / bolest žaludku, průjem, bolesti v podbřišku, krvácení z konečníku, křeče opět vrátí.

Na druhé straně jsou případy, kdy onemocnění vyžaduje dlouhodobou soustavnou lékařskou péči a pravidelné sledování zdravotního stavu nemocného.

Lze dostat Crohnovu chorobu pod kontrolu dietním stravováním?

Doposud nejsou známé žádné potraviny, které způsobují Crohnovu chorobu, stejně tak není známá žádná speciální dieta sloužící k její prevenci anebo léčbě.

Je však velmi důležité, abychom při této nemoci konzumovali stravu bohatou na živiny a vyvarovali se jakýchkoliv potravin, které zhoršují její příznaky.

Je nutné být opatrný zejména v době vypuknutí nemoci a vyřadit všechny potraviny (celozrnné potraviny, ostré koření, alkohol, mléčné výrobky), které zvyšují intenzitu příznaků, jako jsou průjem, křeče, bolest břicha / bolest žaludku, plynatost.

Doporučuje se vést si potravinový deník a zapisovat si, co jsme jedli a jak jsme se po tom cítili. Následně vyřaďme z našeho jídelníčku potraviny, které nám způsobily zhoršení symptomů. Zde je několik návrhů, které mohou pomoct.

Uvedená omezení ve stravování platí během akutního stádia nemoci:

  1. Omezte konzumaci mléčných výrobků.
  2. Zkuste jíst nízkotučné potraviny.
  3. Omezte konzumaci vlákniny.
  4. Vynechejte problémové potraviny.
  5. Jezte malé porce.
  6. Pijte dostatek tekutin, nejlépe vodu.
  7. Užívejte výživové doplňky (vitamíny, minerály, probiotika – Swiss Probiotix, omega-3 mastné kyseliny apod., ovšem před začátkem užívání se vždy poraďte s lékařem)
  8. Pokud začnete výrazně hubnout, anebo se pro vás dieta stala velmi omezenou, poraďte se s dietologem.

Pokud je Crohnova choroba v neaktivní fázi, stravujeme se podle zásad zdravé výživy, pravidelně detoxikujeme organismus – zařadíme program Clean Inside, vylepšujeme si střevní flóru pomocí probiotik Swiss Probiotix a vyhýbáme se stresu, respektive naučíme se stres ovládat.

Stres sice Crohnovu chorobu přímo nezpůsobuje, ale může vyvolat její vzplanutí, anebo zhoršení jejích příznaků. Proč? Když jsme stresováni, normální činnost trávicího procesu se změní. Žaludek se vyprazdňuje pomaleji a vylučuje více kyselin, urychluje anebo zpomaluje se přechod střevního obsahu.

Dokonce může způsobit změny v samotné tkáni střeva.

Crohnova choroba: příznaky, léčba (Crohnova nemoc)

DISKUSE, Popis, Prevence, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Prevence

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí trubice,nejčastěji tenkého střeva (50%), méně častotlustého střeva (30%) a vzácně i jícnunebo ústní dutiny (5%).

Toto onemocnění vzniká na základě imunitních procesů a geneticképredispozice. Spouštěcím faktorem může být někdy bakteriální čivirová infekce. Projeví se obvykle mezi 20. až 40. rokem.

Výskyt byl prokázán více u žen než u mužů a vykazuje také značnégeografické rozdíly. Zejména v průmyslově vyspělých zemích severnípolokoule je Crohnova nemoc zřetelně častější.

V posledních letechnepochybně přibývá i u nás, ze 100 000 obyvatel jí onemocní asi20 lidí.

Prevence a rizikové faktory Crohnovy choroby

  • Proti tomuto onemocnění bohužel zatím neexistuje žádná zaručenáprevence.
  • Uvažuje se o škodlivém vlivu stravy s nadbytkemrafinovaných cukrů a nedostatkem rozpustné vlákniny, která by tak mohlanarušit složení přirozené střevní flóry.
  • Podobný efekt má časté užívání antibiotik.
  • Akutní zhoršení či nové vzplanutí nemoci působíkouření, užívání nesteroidníchantirevmatik (Brufen, Acylpyrin, Diclofenak,…) a hormonálníantikoncepce.

Lidé, v jejichž rodině se již Crohnova nemoc vyskytuje, by měli býtsledováni na gastroenterologických pracovištích, aby se případnépropuknutí nemoci zachytilo včas. Mají totiž mnohonásobně vyšší rizikotéto nemoci.

Jediný způsob, jak zabránit těžšímu průběhu nemoci, jevšimnout si časných příznaků a nepodceňovat je. Plno pacientů totižpřijde k lékaři až po několika letech, kdy mohou bez léčby vznikatkomplikace.

Příznaky a projevy Crohnovy choroby

Onemocnění probíhá většinou chronicky, střídají se obdobívzplanutí s obdobími, kdy je pacient bez obtíží.

U většiny nemocných se období vzplanutí vyznačujemírnou až střední aktivitou nemoci.

Pacienti mívají bolestibřicha, vleklé průjmy, mírnéteploty, cítí se více unavení ahubnou.

Může se objevit zvracení, křeče, zástava plynů azřídka krev ve stolici, ta je typická spíše pro jiné, ačkoliv velmipodobné, zánětlivé onemocnění – ulcerózní kolitidu.

Pokud se tyto potíže po nějaké době několikrát opakují, není dobrépřisuzovat je nějaké chybě ve stravování nebo horšímu zažívání.Raději navštivte svého lékaře a on vám doporučí některá vyšetření.Lepší je na nemoc přijít včas a začít ji léčit nebo ji vyloučit azbytečně se tím netrápit.

U některých nemocných dominují projevy v jiných oblastech těla.Může se jednat o bolesti kloubů, ledvinnéa žlučové kameny, zánět duhovky azávěsného aparátu oka nebo kožní onemocnění zvanéerythema nodosum.

Vyšetření Crohnovy choroby

Úkolem lékaře v rámci diagnostiky bude rozlišit tuto nemoc odulcerózní kolitidy, která vypadá velmi podobně apředpokládá se u ní i obdobný mechanismus vzniku. Ulcerózní kolitidavšak nikdy nepostihuje tenké střevo.

Diagnostika se stanovuje především na základě klinických obtíží,koloskopie a rentgenového snímku.V ojedinělých případech (5-10%) postižení tlustého střeva se nepodařís jistotou určit, o kterou z těchto dvou nemocí se vlastně jedná.Crohnova nemoc se může ve svých akutních počátcích jevit také jakozánět slepého střeva, ten se však snadno odliší.

Léčba Crohnovy choroby

Co obnáší léčba Crohnovy nemoci? Především je to její dlouhodobost,protože i období zlepšení stavu vyžadují udržovací dávky léků. Volbaléčebné strategie závisí na lokalizaci procesu, rozsahu postižení aaktivitě nemoci.

Obecně se doporučuje šetřící režim s tělesnouaktivitou podle individuálně posouzeného celkového stavu. Neznamená to, žebudete trvale upoutáni na lůžko, ale že se budete muset vyhnout sportovníma fyzicky náročnějším činnostem. Někdy si díky tomu nemoc vyžádázměnu zaměstnání.

Dále je to vhodná strava se zastoupením všechnutričních složek a energeticky přiměřená vzhledem k omezení fyzickéaktivity.

V těžších případech vzplanutí nemoci se podává chemickydefinovaná potrava sondou přímo do tenkého střeva, aby nebylo zatěžovánomechanickým zpracováním.

Krajní možností je parenterální výživa, kdyse trávicí trakt úplně obchází a pacient tak dostává všechny živiny,vitaminy a minerály do žilního řečiště.

U těch forem nemoci, které prostřednictvím zánětu zužují trávicítrubici, musíte být opatrní na hrubé nestravitelné zbytky potravy (např.dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky). Je také dobré si vysledovat, kterépotraviny vám potíže zhoršují a těch se vyvarovat. Pozitivní vliv mohoumít naopak nenasycené mastné kyseliny obsaženév rybách.

Lékař obvykle předepisuje mesalazin (Asacol, Pentasa,Salofalk), což je kyselina 5-aminosalicylová, která má protizánětlivýúčinek a zasahuje tak do imunitních procesů zodpovědných za vznik nemoci.

Působí hlavně lokálně, proto lékař zvolí takovou formu léku, aby seúčinná látka uvolňovala až v místě, kde je zánětlivý proceslokalizován. Mohou to být tedy i čípky aklyzmata, ale častější je podávánív tabletách.

Mesalazin se užívá v nižších dávkáchi při ústupu aktivity nemoci.

Někteří lékaři předepisují sulfasalazin (Salazopyrin,Sulfasalazin), ale tento lék patří spíše minulosti, neboť byl prokázánvyšší výskyt nežádoucích účinků.

Při těžším průběhu nemoci se podávají kortikoidy(např. prednison) v nárazové vyšší dávce, která se postupně snižuje.Vzhledem k širokému spektru vedlejších nežádoucích účinků nejsouvhodné k udržovací léčbě.

Mohou se k nim přidávatimunosupresiva (azathioprin, ciclosporin,…), díky nimž sedávka kortikoidů snižuje.

Jejich účinek se však projeví až po6-8 týdnech léčby, což je třeba mít na mysli, abychom nepočítalis okamžitým léčebným efektem a zůstali trpěliví.

K udržovací léčbě vám lékař může předepsat taképrobiotika (Mutaflor, Santax S, Enterol). Jsou to živémikroorganismy působící příznivě na lidské zdraví a v poslední doběse ukázal i jejich pozitivní účinek v léčbě střevních zánětů.

Pokud nastanou komplikace (ucpání střeva, šířenízánětu prostřednictvím píštělí do jiných orgánů a další), nebonepomáhá jiná léčba, je třeba podrobit se operaci.

Chirurg odstraní postiženou část střeva, což někdy vyžaduje vyvedeníkonce zdravého střeva přes břišní stěnu se zavedenímstomie, ale bohužel ani to nezaručuje vyléčení.

Operaciběhem let nakonec podstoupí zhruba polovina pacientů.

Prognóza Crohnovy nemoci je tedy dosti nevyzpytatelná. Onemocnění semůže během let zhoršovat, nebo zůstává stabilní s mírnou aktivitou.Někdy může dojít k úplnému uzdravení, jindy se nemoc objeví znovu.Důležité je respektovat léčebná opatření.

Zajímavé:  Dětský Lékař Před Porodem?

Budoucnost léčby a prevence Crohnovy choroby

Co se týče vývoje nových léčiv, budoucnost patří biologickéléčbě. Jejím prvním slibným kandidátem se stalaprotilátka proti faktoru nekrotizujícímu tumor(anti-TNF-alfa) – Ramicade či Humira, která už pomohla řaděpacientů, u nichž jiné léky nezabíraly. Přesto zůstává 10-20%nemocných, kterým ani tato léčba nepřinesla zlepšení.

Když není možné dosáhnout kontroly nad léčbou takové nemoci, vznikátendence zabývat se její prevencí a odstranit tak případné rizikovéfaktory. Pozornost se v poslední době vedle léčby soustředí tedy i navýzkum zevních faktorů jako je například kouření, kterépodle nejnovějších studií zhoršuje průběh nemoci a souvisí s jejívyšší aktivitou.

Zkoumá se vliv konzervačních látek v potravinách, vliv insekticidů,pesticidů a průmyslových exhalací, časté užívání antibiotik,mikroklima. Výsledky těchto studií zatím nejsou jednoznačné.

Diskuse

Další názvy: Crohnova nemoc, ileitis terminalis, terminální ileitida, Crohnova choroba, chronický nespecifický střevní zánět, enteritis regionalis, regionální enteritida, ileokolitida, Crohnova kolitida, idiopatický střevní zánět, morbus Crohn

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Ahoj,Crohnovou chorobou trpím už od narození, to znamená, že momentálně už16 let. Každý den jsem měla silné bolesti břicha, horečky a střevnípotíže. Měla jsem silně oslabený imunitní systém, takže jsem neustálebyla nemocná. Když mi bylo 9 let, začali jsme jezdit po doktorech protoženám to nepřislo v pořádku. Trpěla jsem podvýživou.

V nemocnicích námříkali, že ze mě chtějí doma mít vysokou krásku a radili nám nesmysly.V páté třídě jsem vážila 25 kg. V mých 10 letech se mé bolestizačaly stupňovat, budila jsem se v noci s bolestmi břicha a že se mivracelo jídlo, neměla jsem vůbec hlad a nějakou dobu sem se i bála jíst,protože by se mi mohlo udělat špatně. Tak jsme jeli do nemocnice v Praze.

Každý měsíc jsme tam jezdili na kontroly, odebrání krve. Na dva dny jsemměla test PH metrie (zavedení sondy přes dutinu nosní až do jícnu).Chvilku před mými 12. narozeninami mě poslali na menší zákrok (odřízlimi kousek masa z břicha kvůli testům). Poté nám řekli, že mám mutagenCystické fibrózy a že mám prokázanou Crohnovu chorobu.

Bolesti mám stálei po 16 letech a musím se hlídat, co jím.

  1. I s crohnem se dá ale žít, neříkám, že je to jednoduché, alenejdřív se s tím můsíme smířit a příjmout ho.
  2. Co mi pomohlo?
  3. Nějakou dobu jsem brala Helicit (prášky na snížení kyselostiv žaludku), ale bohužel mi nezabraly, a tak mi v nemocnici vyrobilispeciální léky se vším co potřebuji (každý to má individuální) adieta (extrémní omezení všech mléčných výrobků).
  4. Přeji všem hodně štěstí a držím palce.

Ahij všem, já už tuhle nemoc mám od 11 let. Zjistili jsme to tak, žejsem během 14 dnů zhubnul přes 15 kg. Bylo mi neustále blbě, tak jsmešli do nemocnice, tam nevěděli, co mi je, tak jsme šli do další a tam tosamé, až jsem nakonec skončil v Ústí. Tam mě léčili, dělalivšelijaký vyšetření a každej rok jsem ležel na kapačkách, protože jsemse nemohl ani hnout, jaký jsem měl křeče.

Potom mi doktor doporučil dobrou kliniku v Praze, Iscare. Tam mi začalidávat kapačky, ale ani to nepomohlo. Pak jsem měl kolonoskopii a nedostali semi přes tenký a tlustý střevo, zachytily to včas.

Jít později na tovyšetření, tak by se mi mohla ucpat střeva Už jsem 6 let po operaci,40 cm střeva: 20 tenkého a 20 tlustého a od té doby nemám žádnékřeče a vše bez problémů. Jenom se mi občas dělají abcesy, ale s tímse dá žít.

Za těch 11 let, co tu nemoc mám, jsem se s tímnaučil žít.

Klasické příznaky Crohnovy choroby – průjmy, bolest břicha,chudokrevnost, nespavost kvůli bolestem, totální únava, podvýživaCrohna jsem měl cca 5 let, než jsem šel k lékaři, nasadil mněkortikoidy, které jsem odmítl brát, takže jsem se s tím dál přálopět sám.

Vegetariánství, veganství, žádný lepek, žádné mléko – nic z tohomně nepomohlo.Léky jsem žádné nikdy nebral kromě na doplnění železa.

Co mi pomohlo

Pomohly tři věci, všechny 3 společně:

CROHNOVA CHOROBA – příznaky, příčiny a léčba

Dlouhotrvající průjmy, krev ve stolici i hubnutí bez zjevné příčiny. Crohnova choroba, která patří mezi zánětlivé autoimunitní nemoci, může mít celou řadu nápadných i nenápadných příznaků.

Nejčastěji se projevuje v období kolem rané dospělosti, a ačkoli se řadí mezi civilizační nemoci, jejichž vznik je podnícen nezdravým životním stylem, její přesné příčiny dodnes zůstávají záhadou.

 

Crohnova choroba (čtěte Kronova choroba) patří společně s ulcerózní kolitidou do skupiny idiopatických střevních zánětů, které se označují zkratkou IBD.

Ty byly ještě donedávna považovány za poměrně vzácné, dnes tato skutečnost ale přestává platit.

Výskyt obou onemocnění se totiž neustále zvyšuje, a to hlavně ve vyspělých zemích, kde se spolu s onkologickými nemocemi, cukrovkou a kardiovaskulárními onemocněními řadí mezi takzvané civilizační choroby.

Co je Crohnova nemoc?

Jedná se o chronické onemocnění, které se obvykle začíná projevovat mezi 15. a 30. rokem života, úplnou výjimkou však nejsou ani mladší či starší pacienti.

Pro Crohnovu nemoc je typický zánět, který se může opakovaně vyskytovat v kterékoli části trávicí soustavy. Nejčastěji ale postihuje oblast tenkého či tlustého střeva.

Vzácně pak bývají potíže lokalizovány i v žaludku či jícnu.

Na rozdíl od „běžných“ střevních zánětů, které bývají způsobeny viry nebo bakteriemi a obvykle netrvají příliš dlouho, jsou ty, které vznikají vlivem Crohnovy choroby, výsledkem abnormální reakce imunitního systému. Ten není schopen správně vyhodnocovat „přátelské a nepřátelské buňky“, v důsledku čehož napadá vlastní tkáně – v tomto případě střeva.

Přesto, že je Crohnova nemoc řazena mezi civilizační choroby, za jejichž vznikem stojí nezdravý životní styl spočívající například v nedostatku pohybu, nezdravé a nevyvážené stravě i velkém množství stresu, její přesné příčiny nejsou dosud známy. Někteří odborníci jsou toho názoru, že určitý předpoklad k nemoci určuje genetika. Na vzniku či zhoršení choroby se ale mohou podílet i další rizikové faktory. Mezi ně patří například:

  • kouření cigaret,
  • užívání některých léků,
  • jídelníček,
  • skladba střevních bakterií,
  • prostředí, ve kterém člověk žije.

Jaké má Crohnova choroba příznaky?

Příznaky Crohnovy choroby se vždy odvíjí od lokace zasaženého místa. Nemoc s ohniskem v tenkém střevě se tak bude projevovat jinak než v případě, kdy je nejvíce postižen konečník či žaludek.

V místě zánětu se tvoří vředy, které mohou, ale nemusejí doprovázet bolesti břicha. Pacient obecně neprospívá – cítí se unavený, trpí poruchou vstřebávání živin a beze snahy hubne.

Onemocnění velmi často doprovází také potíže s odchodem stolice, konkrétně:

  • dlouhotrvající průjmy,
  • nálezy krve či hlenu ve stolici,
  • bolest v oblasti konečníku,
  • střevní neprůchodnost.

Kromě zmíněných projevů má Crohnova nemoc příznaky obecnějšího charakteru, které s ní na první pohled příliš nesouvisí. Dostavit se může například horečka, vředy v ústech, snížená chuť k jídlu anebo záněty kůže, očí, kloubů, jater a žlučníkových cest. U dětí může být jedním z projevů opožděný růst či sexuální vývoj.

Komplikace Crohnovy choroby

Jako spoustu jiných nemocí, mohou i Crohnovu chorobu doprovázet nejrůznější komplikace.

U některých pacientů má nemoc tendenci se šířit do okolních orgánů a vytvářet takzvané píštěle, což jsou nepřirozené „kanálky“, které vyúsťují do jiného orgánu.

Tyto útvary vznikají z vředů prorůstajících střevní stěnou a mohou rovněž propojovat jednotlivé smyčky střev.

Potrava, kterou pacient přijme, pak těmito píštělemi může cestovat a vyhnout se úseku střev, ve kterém dochází ke vstřebávání živin. V případě, že se vytvoří píštěl například mezi střevy a močovým měchýřem či vagínou, může potrava „vycestovat“ i do těchto orgánů. Někdy se v těchto místech může vytvořit i absces.

Mezi další komplikace pak patří:

  • střevní neprůchodnost,
  • vředy,
  • anální trhliny,
  • rakovina tlustého střeva,
  • podvýživa.
Zajímavé:  Natažený Stehenní Sval Příznaky?

Crohnova choroba může způsobovat také komplikace v jiných částech těla, konkrétně třeba anémii, kožní poruchy, osteoporózu, artritidu a onemocnění žlučníku či jater.

Kdy navštívit lékaře?

S návštěvou odborníka by rozhodně neměl otálet nikdo, kdo zpozoroval změny ve vyprazdňovacích návycích, o to víc, pokud se jedná o obtíže dlouhodobého charakteru.  Zpozornět by měl člověk také v případě, že:

  • pociťuje bolest břicha neznámého původu,
  • nachází ve stolici krev,
  • mívá záchvaty průjmu, které se nedaří potlačit volně prodejnými léky,
  • má nevysvětlitelnou teplotu, která trvá déle než jeden či dva dny,
  • bez úmyslu hubne.

Crohnova choroba u dětí

Ačkoli se nemoc zpravidla projevuje mezi 15. a 30. rokem života, onemocnět jí mohou i mladší jedinci.

U většiny těchto pacientů je však Crohnova choroba diagnostikována až v pozdním dětství či během adolescence. V posledních letech však přibývá i výrazně mladších případů.

V České republice se každoročně jedná zhruba o čtyři až šest dětských pacientů na 100 tisíc obyvatel

Základní příznaky u nich zůstávají velmi podobné jako u dospělých. Trápí je obvykle průjem, který může obsahovat příměs krve, dále zvýšená únava, chudokrevnost, bolest břicha a hmotnostní úbytek.

Příznaky Crohnovy choroby u dětí mohou mít pozvolný, ale i velmi rychlý spád. Hrozí u nich také závažné komplikace v podobě poruchy růstu, které se u malých pacientů v době diagnózy vyskytují až ve 46 % případů.

Děti mohou rovněž vykazovat zcela nespecifické projevy, které na zánětlivé onemocnění střeva nemusejí na první pohled vůbec poukazovat. Některé faktory tuto skutečnost však naznačují více než jiné, a je proto důležité si jich zvláště všímat. Jedná se hlavně o:

  • průjem,
  • opožděný nástup puberty,
  • úbytek na váze,
  • krvácení z konečníku,
  • častou únavu,
  • perianální postižení kůže, abscesy či píštěle.

Důležitá je rovněž rodinná anamnéza. U dětí, jejichž rodič trpí některou z nemocí IBD, je riziko rozvoje onemocnění zhruba třikrát až pětkrát vyšší. V případě, že zánětlivou chorobou střev trpí oba dva rodiče, stoupá taková pravděpodobnost oproti dětem se zdravými rodiči až na padesátinásobek.

Dieta při Crohnově chorobě

Pacienti se často ptají, jakou si žádá Crohnova choroba dietu. Univerzální jídelníček neexistuje, jeho obsah se u nemocných totiž často liší. A to jak v závislosti na fázi nemoci, tak na toleranci jednotlivých potravin.

Jednoduše řečeno, co jednomu vyhovuje, může jinému způsobit problémy.

Obecně se ale dá dieta při Crohnově nemoci rozdělit do dvou skupin, a to na dietu v období relapsu (tedy během příznakové fáze) a dietu v období remise (bezpříznakové fáze).

Je ale důležité si uvědomit, že každý pacient je jiný, proto je třeba brát dostupné jídelníčky pouze jako inspiraci a o jejich konkrétní skladbě se vždy nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem.  

Dieta v období relapsu

Během akutní fáze nemoci, tedy v období, kdy se pacient potýká s nepříjemnými příznaky, je ze stravy potřeba vyloučit nerozpustnou vlákninu v podobě čerstvého ovoce i zeleniny a luštěnin. Je také nutné se vyhnout těžkým jídlům s vysokým obsahem tuků. Veškeré pokrmy je dobré vařit do měkka, dusit a odstraňovat z nich tvrdé části (kůrky).

V období relapsu je třeba myslet na dostatečný přísun bílkovin, železa, vápníků a vitamínů – hlavně C a B komplexu. Vhodná je pro pacienty rovněž dieta s vysokým obsahem škrobů. Obecně se doporučuje jídlo konzumovat pětkrát až šestkrát denně v menších porcích, přičemž tekutiny by měly být od jídla odděleny a neměly by být ani příliš teplé ani příliš studené.

V této fázi onemocnění mívají pacienti špatnou toleranci sacharózy a laktózy, jako náhražka se proto doporučuje hroznový cukr anebo umělá sladidla. Naopak se doporučuje vyřadit tučná jídla, není však dobré tuky úplně vynechávat, jejich absence by totiž snížila vstřebávání vitamínů rozpustných ve vodě. Vhodný je například kvalitní olivový olej či čerstvé máslo.

Dieta v období remise

Jaký jídelníček je vhodný během klidové fáze Crohnovy nemoci? Dieta v tomto případě nepřináší nijak zásadní omezení. Doporučuje se však vynechat:

  • nadýmavé potraviny,
  • smažené pokrmy,
  • tučná masa,
  • destiláty.

Vhodná není ani nestravitelná vláknina. V této fázi je nutné brát ohledy na vlastní toleranci každého pacienta. Důležitý je také pitný režim, který by měl být 2 až 2,5 litru denně. Pivo a víno jsou u pacientů v bezpříznakové fázi povoleny v malém množství.

Diagnostika Crohnovy choroby

Diagnostika Crohnovy choroby se podobně jako u jiných nemocí skládá z anamnézy a fyzikálního vyšetření pacienta. Napovědět o probíhajícím zánětu pak může také vyšetření krve a podstatnou roli hraje vyšetření stolice.

Co se týče invazivní části vyšetření, úseky tlustého i tenkého střeva lze zkontrolovat pomocí kolonoskopie, kterou lze odebrat vzorky jednotlivých tkání a ty následně poslat na rozbor.

Pokud má lékař podezření na postižení tenkého střeva, může jej vyšetřit za pomocí endoskopické kapsle nebo provést CT enteroklýzu, tedy vyšetření pomocí dvou kontrastních látek (jedna je pacientovi vpravena do žíly a druhou sám vypije) a následného CT.

Léčba Crohnovy choroby

A jaké možnosti přináší u Crohnovy choroby léčba? Záleží na každém jednotlivém případu. Obecně se ale dá říct, že základní terapie bývá medikamentózní. Léky v tomto případě však slouží pouze k potlačení symptomů, Crohnovu chorobu totiž zatím zcela vyléčit nelze.

Současná podoba terapie umožňuje většině pacientů žít normálním životem bez větších omezení. V případě mírných forem nemoci lékaři využívají aminosalicyláty, u diagnóz závažnějšího rázu pak kortikoidy a imunosupresiva.

K dlouhodobější terapii se používají látky obsahující azathioprin.

Alternativu představuje také biologická léčba, kdy jsou pacientům podávána léčiva, která blokují rozvoj zánětlivé reakce. Tato forma terapie je velmi nákladná, šetří se proto pouze pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. Může být prováděna jen na specializovaných pracovištích.

Další možností je pak chirurgická léčba, která spočívá v odstranění postiženého úseku střeva. Lékaři k ní ale obvykle přistupují pouze v případě komplikací, jakými jsou píštěle, zúžení či srůsty jednotlivých úseků střeva. V případě, že je nemocná tkáň odstraněna, se totiž zánět po čase velice často přesouvá na místo, které bylo doposud zdravé.

Chirurgický zákrok musí během svého života podstoupit až 80 % pacientů trpících Crohnovou chorobou.

U jedinců s těžším průběhem nemoci, u kterých museli lékaři odstranit značnou část střev, je v některých případech nutné provést stomii, což je umělé vyústění dutých orgánů (v tomto případě tlustého či tenkého střeva) ven přes dutinu břišní.

Od přirozeného vyústění (od konečníku) se pak liší tím, že pacient není odchod stolice schopný ovládat vlastní vůlí. Vývod je proto nutné překrýt speciálními sběrnými nepropustnými sáčky.

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida

Jak už zaznělo výše, Crohnova choroba i ulcerózní kolitida patří do skupiny idiopatických střevních zánětů, spojuje je tedy spousta společných znaků.

U obou nemocí se například střídají symptomatické a asymptomatické fáze, přičemž četnost těchto cyklů je velice individuální.

V obou případech se navíc mohou objevit i potíže mimo trávicí trakt a komplikace v podobě rakoviny tlustého střeva.

Co se ale naopak liší, je místo výskytu obtíží. Zatímco u Crohnovy choroby může být zánětem postižena jakákoli část trávicího traktu, s tím, že mezi postiženými úseky se nacházejí i zcela zdravé oddíly, v případě ulcerózní kolitidy je zpravidla napaden nejprve konečník a následně se obtíže šíří do tlustého střeva.

U druhého ze zmíněných onemocnění je navíc zanícená pouze povrchová vrstva sliznice střeva, zatímco Crohnova nemoc postihuje všechny vrstvy střevní stěny. Liší se rovněž průměrný věk pacientů. Ulcerózní kolitida je totiž nejčastěji diagnostikovaná lidem ve věku mezi 30 a 40 lety.

Zdroje: mayclinic.org, crohn.cz, iscare.cz, sancedetem.cz, ilco.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector