Detoxikace – vše o zdraví

Internet nás začátkem jara začne bombardovat příspěvky o jarních detoxech, které tvrdí, jak je důležité se očistit. Tento rok jsou obzvlášť populární ovocné šťávy, celerové šťávy a kokosová voda.

Asi jarní úklid? To je ale hloupost. Na rozdíl od domácnosti má naše tělo tu skvělou schopnost, že nás detoxikuje 365 dní v roce 24 hodin denně.

Nevěříte? Pojďte mrknout, jak to celé je a jaké problémy si takovýmito detoxy můžete způsobit. 

Potřebuje vůbec někdo detox? 

Ano, jsou tu samozřejmě jedinci, kteří detox opravdu potřebují, ale nevěříme, že vy do nich patříte nebo snaž užíváte těžké drogy, velké množství silných léků, jste alkoholici nebo jste opravdu těžký kuřák? Pokud ano, asi tex potřebujete, ale v tomto případě vám nepomůže kokosová voda ani šťáva z celeru. 

Detoxikace - Vše o zdravíNAŠE ÚŽASNÉ TĚLO, JAK TO DĚLÁ? Kůže, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfatický systém, to je náš dokonalý detoxikační sytém, který neustále eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu.

  • JAK FUNGUJÍ DETOXY?
  • Debatu o detoxu a dalších čistících dietách nejdete v tomto videu:

Tím, že začnete užívat místo běžné stravy ovocné šťávy a vychytávky, nejspíš snížíte příjem živin a tudíž se dostanete do kalorického deficitu. Také navýšíte příjem vlákniny a samozřejmě zde funguje placebo efekt. Pokud přidáte nějaké „detoxikační“ čaje, ty mají často diuretické, ale i projímavé účinky a začnete se zbavovat vody, poklesnou glykogenové zásoby, vyprázdní se střeva a to má za následek krátkodobýpokles hmotnosti. 

Ale pozor!Rozhodně netvrdíme, že bylinkové čaje jsou špatné. Ba naopak. Opravdu nám mohou pomoci s trávením, nafouklým břichem a podporou trávení. Šálek či dva bylinkové čaje vám neublíží. Podívejte se na krabičku, co doporučuje výrobce některé bylinky by se neměli užívat dlouhodobě.

Detoxikace - Vše o zdravíNÁŠ TIP! Czech Virus Greens Pro

V každé dávce je skutečně funkční množství látek (2 gramy Chlorelly, 2 gramy Spiruliny, 0,5 gramů mladý ječmen, 0,5 gramů mladá pšenice). Vysoké množství aktivních látek, ale zároveň super chuť.

Je nám jasné, že je chuť subjektivní, ale taky víme, že většina zelených směsí chutná jako …

! Dost bylo přemáhání a zacpaného nosu při popíjení zeleného elixíru, nyní si můžeš na nápoji pochutnat a zároveň využít schopnosti všech látek, které jsme do směsi nacpali.

A co je na tom tedy špatně? 

Asi si říkáte, co je špatně na výše uvedeném odstavci? Zvýraznila jsem schválně to slovíčko „krátkodobý“. Tři dny pijete šťávy a za pár dní se vrátíte do svého režimu a dál? Jste tam kde jste byli.

Jako by se nic nestalo, jen jste pravděpodobně o pár peněz lehčí a máte lepší pocit. Všechno, co pro sebe děláte, ať už je to celkově zdravý životní styl, správné jídlo, mělo by to být udržitelné z dlouhodobého hlediska.

Řekněte si, jak dlouho dokážete daný režim dodržovat. Den? Dva? Týden? Měsíc? Půl roku? Dva roky? 

Detoxikace - Vše o zdravíJaké nesou detoxy zdravotní rizika? 

Může se stát, že z velkého množství přísunu ovocných šťáv si rozhodíte střevní mikrobiom. Ale mohou mít i další negativa.

Přísunem ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z vašeho jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro ten náš detoxikační systém nezbytně důležité a hlavně játra bez aminokyselin, nejsou schopny svou práci odvádět pořádně.

V neposlední řadě na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to dělá zhruba 200g CUKRU.

Snad Vám tento článek trochu osvětil celé tohle detoxové šílenství. Ano, je opravdu těžké si přiznat, že to je hloupost a nevyzkoušet to, obzvlášť, když to propaguje nějaká vaše oblíbená instagramová celebrita, ale nezapomínejte, že nikdo nevidíte co je „behind scene“. 

Zdroj: 

Jak na detoxikaci organismu

Víte co je detoxikace organismu? Znamená to v podstatě očista těla – je to metoda využívaná již tisíce let.

Cílem detoxikace organismu je pročištění těla, úleva od všech škodlivin, kterými je zanesené. Přirozená detoxikace probíhá v těle stále.

Toxiny jsou vylučovány prostřednictvím orgánů – jater, ledvin a střev. Řadou přípravků ale můžete detoxikaci pomoci. Víte jakými?

Příčiny nedostatečné detoxikace organismu

Lidi trápí nedostatečná detoxikace v dnešní době kvůli:

  • nedostatek pohybu na čerstvém ovzduší,
  • strava plná nepřirozených chemikálií a škodlivých látek,
  • sedavé zaměstnání,
  • častý stres, nespavost,
  • častá konzumace alkoholu a cigaret.

Najděte si ve svém uspěchaném životě čas na detoxikaci, vaše tělo to ocení. Vnější podpora k přirozené detoxikaci je s ohledem na současný životní styl téměř nezbytná. Detoxikace organismu orgány očistí a opět obnovuje přirozené detoxikační procesy.

Detoxikace - Vše o zdraví Proč detoxikovat

Úleva přetíženého organismu – to je hlavní důvod, proč byste se měli do detoxikace pustit. Ulevte tělu a dopřejte jednotlivým orgánům detoxikaci. Nejen že si detoxikace poradí s toxiny v těle, ale zároveň vás nabije novou energií a vitalitou.

Příznaky zaneseného organismu

  • špatné trávení,
  • únava,
  • nepravidelné vyprazdňování
  • pocity těžkosti,
  • stres.

Jak detoxikovat

Detoxikace souvisí především se změnou životosprávy – obzvláště pak změnou stravy. Jak při detoxu postupovat správně? Detox nerovná se utrpení. Rozhodně byste neměli při detoxu trpět hlady nebo pít něco, co vám vyvolává křeče v žaludku. Každý člověk je individuální a u detoxikace tomu není jinak.

Jak dlouho detoxikace probíhá

Organismu stačí pár dní detoxikace, aby se cítil lépe. Již po sedmi dnech dochází k odpočinutí detoxikačních orgánů (jater, střev a ledvin) a ke zvýšení jejich výkonu.

Detoxikace může být:

  • dlouhodobá – změna životosprávy
  • krátkodobá – několikati denní očista těla (půst)

Pro lidský organismus je optimální změna životosprávy a životního stylu. Myslíte, že je to těžké? Zkuste jít po malých krůčcích – začněte jíst více ovoce a vlákniny a pokračujte omezením škodlivin, co do těla denně dostáváte. Není to tak těžké, jenom začít.

Co konzumovat?

Během doby, kterou si vyhradíte na detoxikaci, zvyšte příjem vlákniny. Vlákninu najdete především v ovoci a zelenině, čistí obsah našich střev. Připravte si z ovoce a zeleniny chutné smoothie. Pijte čistou vodu či bylinné čaje.

Určitě se vyhněte konzumaci škodlivých potravin – jídel z fastfoodů, průmyslně zpracovaných a nezdravých potravin.

Detoxikace - Vše o zdraví Půst

Více radikální formou detoxikace je půst. Úplný půst dodržujte 24 hodin, maximální délka je 36 hodin (bez nutnosti lékařského dohledu). Ovlivňuje nejen váš fyzický stav, ale i vaši psychiku. Během půstu je obvyklá bolest hlavy. Tělo tak reaguje na nedostatek cukru. Optimální je, když začnete půst večer – spánkem.

Po skončení půstu myslete na to, abyste se hned nepřejedli. Na tělo musíte pozvolna, ještě není připravené na žádné extrémy. Udělejte si například smoothie z citrusů.

Během půstu není vhodné sportovat nebo se nějak přepínat. Udělejte si čas pro sebe. Další variantou půstu jsou speciální detoxikační produkty připravené přímo za účelem očisty těla.

Detoxikace - Vše o zdraví Doplňky stravy pro detoxikaci

Podpořte detoxikaci i vhodnými doplňky stravy. Oblíbené jsou například detoxikační čaje. Doplňky stravy z přírodních výtažků seženete ve formě kapek, tablet, prášku nebo nápojů. Přípravek DetoxActive obsahuje kombinaci přírodních látek, které podporují detoxikaci a očistu organismu. Mezi oblíbené přípravky patří Chlorella nebo Spirulina. Vyzkoušejte i bio šťávu z Aloe Vera.

Antioxidanty

Do svého detoxikačního jídelníčku zařaďte určitě antioxidanty. Bohatým zdrojem antioxidantů jsou vitamin C, vitamin E, beta-karoten a selen v ovoci a zelenině a také flavonoidy – ty jsou obsaženy například v lesních plodech, červené paprice, dýni a mrkvi.

Další antioxidanty:

  • Zelený ječmen je superpotravina – obsahuje vitamin A,C a E – zabraňuje překyselení organismu. K sehnání je například ve formě prášku od Topnatur – stačí rozmíchat lžičku prášku v tekutině nebo jídle.
  • Rakytník řešetlákový
  • Zelený a černý čaj

Bylinky pro očistu těla

Dalším vhodným způsobem pro detox organismu jsou bylinky. Podporují proces detoxikace a čistí tělo od škodlivých toxinů. Jedna z nejznámějších detoxikačních bylin je Ostropestřec mariánský – ve formě kapek nebo ve formě tobolek. Mezi další antioxidační bylinky patří kurkuma nebo zelený čaj.

Nebojte se a vyzkoušejte detoxikaci organismu. Jaro k tomu přímo volá. Po důkladném pročištění těla a jeho orgánů si budete najednou připadat lehcí a plní energie a života.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI

Jaký způsob detoxikace organismu je nejlepší?

Detoxikace - Vše o zdravíTermín „detoxikace těla“ je po „hubnutí“ jedním z nejčastějivyhledávaných pojmů na internetu. Ještě více je pak zázračných přípravků azpůsobů, jak toho dosáhnout. Proto je potřeba si hned na začátku říci, že přípravky k detoxikaci těla jsou zcelazbytečné, protože tělo má své orgány (játra, ledviny, střeva) a mechanismy,jak se zbavit toxinů a nečistot. Chcete-li zůstat skutečně zdraví, pak pouze zdravá výživa a pravidelný pohyb jsoutou správnou cestou! Ušetřete za všechny zázračné detoxikační přípravky a věřte více svému tělu, protože todokáže opravdové zázraky, stačí se o něj dobře starat. Odpověď na otázkuv nadpisu je tedy – přirozenádetoxikace.

Jste na omylu, pokud budete držet týden, dva nebo tři půst, případně jístzázračné detoxikační přípravky, ve snaze zakrýt své předchozí výživové hříchy a„vyčistit“ své tělo. Je to sice hezká představa, že můžete propláchnout svétělo a vyplavit z něj veškeré nečistoty a mít své orgány naprosto čisté,ale bohužel to takto jednodušenefunguje.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Březí Fenu?

 Jak jsem již zmínila výše je potřeba mnohem více věřit svému tělu a starat se o něj, pak nebude potřeba řešit jeho„detoxikaci“.

Pokud by se totiž tělo neumělo zbavovat (vylučovat) látek, kterépro nás nejsou vhodné, byli bychom nejspíše všichni po smrti, nebo v péčilékařů.

Zdravé tělo má ledviny, játra a střeva– to jsou pro nás hlavní orgány, které udržují naše tělo v rovnováze.

Bohužel, v dnešní tržní době, je všechnopříležitost jak vydělat, proto tu máme „detoxikační“byznys, navíc podpořený účinným marketingem s doporučením od mnohacelebrit. Všichni chceme zůstat mladí, krásní a hubení, ačkoli víme, že tonejde a stárnutí je prostě přirozený proces.

Detoxikace - Vše o zdraví

Již v roce 2009, se skupina vědců ve Velké Británii, kontaktovala výrobce 15-tivýrobků prodávaných v lékárnách a supermarketech, tvrdících že Vám pomohous detoxikací těla.

Když však vědcipožádali o důkazy, nebo vědecké studie dokazující tyto zázračné účinky, takani jeden z výrobců nic takovéhoneposkytl, nejspíš protože nic takového ani neměli a vlastně aninepotřebují, hlavní je přece produkt prodat! Přesto všechno se počet produktůs nápisem „detox“ v regálech nesnižuje, ba naopak. Můžete si tak koupitdetoxikační nápoje, potraviny, tablety, čaje, koupelové soli, šampony nebotělové gely. Můžete také podstoupit několikadenní detoxikační dietu(pravděpodobně dočasně zhubnete), ale to nemá nic společného s toxiny ve vašemtěle. Stejně jako si můžete udělat výplach střev (hydrocolon) a zbavit se taktoxického plaku ve vašich střevech – jen tento „plak“ zatím nebyl odborně popsán.

Věřte prosím tedy svým játrům,ledvinám a střevům, které pro nás dělají to nejlepší.

A stejně jako do svého auta dávátekvalitní palivo a olej, tak i sami sobě dopřejte kvalitní a vyváženou stravu,pohyb a o zbytek se vaše tělo postará.

Takže chcete-li skutečně udělat něco prosvé tělo a zdraví, tak vám nabízíme několik jednoduchých a především levnýchtipů a budete-li je dodržovat, zůstanete zdraví a fit!

Vyvážená, pestrá a kvalitní strava

Jedna z nejdůležitějších a v dnešní době stále velmipodceňovaných oblastí.

Představte si svůj běžný jídelníček a pak se zamyslete,zda obsahuje: netučné maso, luštěniny, ryby (alespoň 1-2x týdně), celozrnnéobiloviny, ořechy, semínka, zeleninu (400g denně) a ovoce (200g denně).

Všechnytyto potraviny nám pak poskytují veškeré živiny, dostatek vlákniny, vitamíny aminerály, aby tělo i náš imunitní systém, dokonale fungoval.

Pravidelný pohyb

Spolu s vyváženou stravou, je pohyb velmi důležitým aspektem zdravéhoživotního stylu. Začnete-li pravidelně sportovat (hýbat se), odměnou pro Vásbude nejen lepší psychika, snížení tělesné hmotnosti, ale i kvalitnějšítrávení, lepší spánek. Prostě se budete cítit lépe!

Jednodenní půstDetoxikace - Vše o zdraví

Krátkodobý(jednodenní) půst není dietou, je to pouze skvělý, levný a nenáročný prostředek,jak si udržet dobrou kondici a zdraví. Krátké půsty částečně umožňujíprodloužit noční regeneraci i odpočinek.

Organismus se nezaměstnává procesemtrávení a má více času na znovuobnovení sil.

Pravidelné kratší půsty (1x za 3-4týdny) navíc pomáhají udržovat stálou hmotnost a v některých případech, přidlouhodobém dodržování, napomohou mírné redukci hmotnosti.

Probiotika – zdravá střeva

Správně fungující trávicí trakt je jedním z nejlepších obranných mechanismůVašeho těla. Ve zdravém střevě se nachází v průměru 100 miliard až trilionužitečných bakterií na jeden mililitr (cca půl kávové lžičky). Ty doslovapohlcují škodlivé bakterie a další vetřelce.

Ve střevě člověka, kterýnedodržuje zásady zdravé výživy se těchto bakterií, díky špatné stravě azanedbanému tlustému střevu, nachází na mililitr pouze 4-5. Porovnejte 4 strilionem a pochopíte rozsah celého problému.

Mnozí vědci dnes věří, žeklesající hladina „přátelských“ bakterií v trávicím traktu je vlastně příčinouvzniku chronických degenerativních chorob a snížené funkce imunitního systému.Naším cílem tedy je posílit imunitní systém.

Lymfodrenáže

Náš lymfatický systém slouží k transportu škodlivých látek. Pokud fungujesprávně, protéká jím okolo 4 litrů tekutin.

Pokud je systém v důsledku stresu,nemoci, operace nebo přetížení narušen, dochází k zadržování tekutin, otokům,celulitidě a narůstání celkové únavy organismu.

Lymfodrenážní přístrojová masážpak obnovuje funkci lymfatických cest a znovu nastartuje správnou cirkulacilymfy.

Chcete-li poradit nebo navést na cestu zdravého životního stylu, tak jsmetu pro Vás! Základem a mottem naší práce je „zdravé hubnutí bez doplňků!“

  • Za společnost Žij-zdravě.cz
  • Mgr. Daniela Šupková
  • výživová poradkyně | osobní trenér

Detoxikace organizmu doopravdy. Bez omylů a pověr

Detoxikací rozumíme proces, jímž se tělo zbavuje jedovatých (toxických) látek, anebo je zneškodňuje. Samotná detoxikace má pomoci organismu zbavit se toxických látek dříve než začnou v organizmu narušovat probíhající fyziologické procesy.

Ve skutečnosti zbavujeme od jedů náš trávící systém, jehož správné fungování je pro organizmus naprosto zásadní. „Hlavním místem detoxikace jsou játra. Umožňují, aby se nežádoucí látky, nerozpustné ve vodě, převedly do formy rozpustné a tím se mohly z těla vyloučit.

Činnost jater nemůže suplovat žádný orgán a na činnost jater navazují orgány vylučovací, což jsou ledviny a kůže“, říká RNDr. Miloš Votruba, CSc.

Již naši předkové věděli, že pravidelnými „očistnými“ kúrami si zajistí dobrou fyzickou i duševní kondici a proto drželi pravidelný půst. Detoxikace organizmu příznivě ovlivňuje naše zdraví, krásu a celkovou funkci těla. Když je naše tělo „otráveno“, vysílá signály, že je něco v nepořádku. Víte, jak na tom jste?

  • cítíte se často unavení, oslabení a vyčerpaní?
  • přibíráte na váze i když jste nezměnili své stravovací návyky?
  • jste často nachlazení a trpíte bolesti hlavy?
  • trápí vás kožní problémy, lupénka a ekzémy?
  • nemůžete spát?
  • máte celulitidu?
  • trápí vás revma a bolesti kloubů?
  • máte oslabený imunitní systém?

Pokud jste zaznamenali alespoň 3 z uvedených potíží, pak je detoxikace opravdu vhodným řešením.

Často jsme uváděni v omyl tím, že se masáže, koupele a sauny označují za detoxikační procedury, jež odvádějí toxiny z těla. K detoxikačnímu procesu sice patří, ale nejsou samy o sobě schopny přímého čištění. Doopravdy se jimi nečistí lymfatický systém či buňky našeho těla, protože se jedy koncentrují „pouze“ v trávícím traktu.

Proč je důležitá detoxikace?

Denně je náš organizmus zatěžovaný těžko stravitelnými látkami z potravin, dýcháme toxické zplodiny, užíváme léky, pijeme alkohol a někteří z nás kouříme, třeba i pasivně v zakouřené restauraci, není v tom rozdíl.

Do lidského těla se tak dostávají miliony mikroorganizmů. Toxiny mohou způsobit nerovnováhu a přemnožení některých skupin mikroorganizmů a tím oslabit imunitní systém. Důsledkem je vznik různých chorob a chronických onemocnění.

 Pravidelnou detoxikací pomáháme imunitnímu systému k tomu, aby fungoval jak má.

Nejvyšší čas na detoxikaci organizmu. Jak na to?

Na jaře je tělo oslabeno zimním obdobím či prodělanými chorobami dýchacích cest, proto se doporučuje začínat s detoxikací na jaře. Samotná kúra by měla být prováděna alespoň dvakrát ročně po dobu 2–3 měsíců. Nezbytnou součástí je úprava stravovacích návyků a očista orgánů zažívacího traktu.

Několik zásad detoxikace:

  • denně vypijte 3–4 litry vody
  • jezte střídmě, čerstvou stravu, ideálně s označením „BIO“
  • pobývejte na čerstvém vzduchu
  • dopřejte si relaxační koupel, masáž nebo saunu – myslete pozitivně

Voda a tekutiny

Bez dostatečného příjmu tekutin tělo nemůže odplavovat toxiny. Zhoršuje se oběh lymfatické tekutiny, vyměšování funguje špatně, zatěžují se ledviny a další orgány látkové výměny. Denně proto vypijte 3–4 litry čisté vody nebo neslazeného ovocného čaje. Pijte pravidelně a nečekejte až budete mít žízeň. Dejte přednost čisté vodě před minerálkou nebo džusy s vysokým obsahem cukrů.

Strava

Jídlo by nemělo zatěžovat, ale dodávat energii a posilovat. Při očistě omezte konzumaci kofeinu, kávy, černého čaje, alkoholu a cigaret. Z lednice odstraňte všechny nevhodné potraviny, které by vás mohly zlákat.

Strava by měla být bohatá na zeleninu, celozrnné pečivo, luštěniny a v omezeném množství si lze dopřát i ovoce. Vyhněte se mastným jídlům, živočišným tukům, uzeninám, mléčným výrobkům, cukrovinkám a konzervovaným potravinám.

Upřednostňujte čerstvé ovoce a zeleninu, které rostou v našich zeměpisných šířkách.

Zaměřeno na střeva, játra, ledviny a sliznice

Strava bohatá na balastní látky (balastní látka = rozpustná i nerozpustná vláknina), zeleninu a vlákninu upravuje trávení a reguluje vyprazdňování střev.

  • Špatnému trávení pomůže čekanka, fenykl, kadeřávek, růžičková kapusta, červená řepa, ředkev, tykve nebo zelí (hlavně kyselé, protože nenadýmá).
  • K pročištění střev jsou vhodná jablka díky vysokému obsahu vlákniny.
  • K čištění žaludku a střev od bakterií a kvasinek napomůže pórek a celer.
  • Pro podporu činnosti jater a slinivky a také vyprazdňování je vhodná cibule.
  • Pro podporu správné funkce jaterposlouží artyčoky.
  • Při urychlení odvádění toxinů z těla nám pomůže močopudným účinkem chřest a petržel.
  • Práci ledvin podpoří i čaj z kopřivy, heřmánku a břízy.

Miloš Votruba radí řídit se v jídelníčku pravidlem „ovoce po kusech, zeleninu po kilech!“. Ovoce obsahuje hodně fruktózy, která organismus zatěžuje, zelenina je proto vhodnější.

Sliznice a dutina ústní

Sliznice pročistíme olejovou terapií. Před snídaní si proplachujte ústa kvalitním olivovým olejem v množství půlky polévkové lžíce asi 3 – 5 minut, poté olej vyplivněte. Pomáhá při zánětlivých procesech, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Mocná síla přírody

Žádná očistná kúra na jaře se neobejde bez bylinek. Mladé výhonky či rostlinky jsou pro organizmus obrovským zdrojem minerálních látek, vitaminů, stopových prvků či různých antioxidačních látek. Jejich používáním se posílí zdraví, ale i pokožka, vlasy i nehty porostou do krásy.

Kopřiva dvoudomá

Snad nejznámější bylina léčitelství, je pro své účinky často využívána. Především mladé rostliny jsou plné vitaminů a minerálních látek (vitaminy B1, B6, A, C, betakaroten, železo, vápník). Vhodná je ve formě čaje, do polévek, nádivek a na přípravu omáček.Kopřiva čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pampeliška lékařská

je neodmyslitelnou součástí jarních očistných kúr. Mladé lístky se konzumují čerstvé třeba přidáním do salátů. Připravený čaj má nahořklou chuť. Obsahuje vitaminy A, B, C, betakaroten, křemík, draslík a vápník. Působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.

Řeřicha

je plná antioxidantů, obsahuje vitaminy B a C, betakaroten, dále minerály jako je draslík, železo, hořčík. Je výborným zdrojem cenných látek i v zimě. V zeleninových salátech nebo v pomazánkách vynikne její výtečná chuť. Řeřicha posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.

Řebříček obecný

Pro své četné léčivé účinky je odpradávna využíván i řebříček obecný. Ve staročeských receptech se používal k přípravě jarních polévek a velikonoční nádivky. Obsahuje například silice, flavony, třísloviny, antibiotické substance. Podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.

Sedmikráska chudobka

je často považována za plevel, ale je zdrojem celého spektra důležitých látek jako jsou silice, flavonoidy, třísloviny, saponiny, minerální látky atd. Lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.

Čaje

Jarní čaj pro každého

Připravte si 300 g měsíčku lékařského, 100 g řebříčku obecného a 100 g kopřivy dvoudomé. Čaj si připravíte poměrem: 1 lžička na šálek (¼ litru vody). Bylinky smíchejte v tmavé lahvi a pijte alespoň 2–3 šálky denně po dobu 4 až 6 týdnů.

Čaj pro úpravu trávení a pročištění

Další z čajů si připravíte smícháním bylinek v tomto poměru: 10 polévkových lžic kopřivy, 2 lžíce květů hluchavky bílé, 2 lžíce heřmánku pravého a vše smíchejte. Na čaj použijte 1 lžičku na šálek (¼ litru vody). Pijte opět po dobu 4–6 týdnů, 1–2× denně.

Pomoc z lékárny

Detoxikaci lze podpořit i přípravky z lékárny s vysokým obsahem přírodních extraktů z bylin. Například účinky rostliny aloe vera jsou známé již více než tisíc let.

 ACTIV aloe Forte je velmi cenný a vlastně i jediný přípravek na trhu s obsahem biologicky aktivní aloe vera a velmi cenných látek, včetně mukopolysacharidů. Tento lékárenský výrobek je účinným detoxikačním prostředkem, zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů.

Pomáhá při střevních a zažívacích potížích. Současná cena činí 245 Kč za 500 ml.

V tabletové formě naleznete stovky přípravků. Výborným prostředkem je např. Chlorella, která se řadí mezi zelené potraviny. Je bohatým zdrojem různých organismu prospěšných látek, podporuje činnost střev a pročišťuje je.

Oba preparáty jsou k dostání v lékárnách.

Nezapomínejte na masáž

Součástí péče jsou i pravidelné masáže, jejichž příznivé působení bylo prokázáno už před tisíci lety. I když, jak bylo řečeno výše, nejsou schopny samy o sobě odvádět toxiny z organismu. Ale pozitivně působí na naší mysl a tím i na imunitu.

Ovlivňují psychiku, podporují organismus a zvyšují jeho odolnost vůči vnějším vlivům. Masáže je třeba pečlivě zvolit s ohledem na jejich účinky. Ranní masáž bude spíše povzbuzující a prokrvující. K tomu dobře poslouží aromatické éterické oleje, jako rozmarýn, jalovec, kafr apod.

 Večerní masáž má uklidňující a uvolňující efekt, vhodná je levandule, bazalka nebo meduňka.

Zvláštní úkol mají lymfatické masáže. Lymfatický systém se podobá krevnímu oběhu, je rozptýlen po celém těle a jeho součástí jsou lymfatické uzliny.

Hlavní funkcí je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, navázání tuků a správná funkce imunitního systému. Nadměrné zatížení lymfy stresem, úrazy, operacemi apod.

se projevuje únavou nohou i celého těla, otoky či sklonem k infekčním nemocem. Proto je důležité, aby lymfa dobře fungovala.

Bylinkové lázně, koupele a sauny

Bylinkové koupele

V pohodlí domova si můžete udělat bylinkové koupele. Působí relaxačně a mají blahodárný vliv na psychiku. Při koupeli dochází k inhalaci léčivých složek, tělo se zbavuje únavy a stresu a podporuje se tím správná funkce organizmu. Pro relaxaci zkuste levanduli, mateřídoušku nebo heřmánek.

Proti počínající depresi použijte pomeranč či rozmarýnu lékařskou, na duševní únavu listy eukalyptu a máty. Krevní oběh podpoří aloe vera a mořské řasy. Další možností jsou olejové koupele připravené z éterických esencí uvolňující svalové napětí a dodávají energii unavenému organizmu. Jejich účinnou složkou jsou silice.

Například esence ze santalového dřeva smíchaná v koupeli s peprmintovou esencí vám bezvadně uvolní napjaté svalstvo.

Solné koupele

Simulujeme si jimi nám běžně nedosažitelné moře, doporučujeme je praktikovat alespoň jedenkrát týdně. Jsou prospěšné nejen dýchacím cestám, ale i celému tělu. Příprava: 1 kg soli, nejlépe mořské, se nasype do vany napuštěné teplou vodu. V solném roztoku relaxujte alespoň 20 minut.

Sauny

Prokrvují pokožku a používají se k podpoře imunity. Existují sauny suché, parné nebo s přísadami bylin. Využívat ji mohou jen lidé zdraví, kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem by se nejdříve měli poradit s lékařem.

Nezapomeňte: Před každou bylinkovou, olejovou či solnou koupelí je vhodné se osprchovat, aby tělo bylo čisté. Voda ve vaně se nikdy nepřipravuje horká, ale vždy s příjemnou teplotou. Po koupeli se tělo neutírá, oblékne se rovnou župan a hodinu je třeba relaxovat. Ideální je pak už nevstávat a jít rovnou spát.

Míza našeho života – pohyb

Pro správnou funkci těla je naprosto nepostradatelný. Existuje mnoho druhů cvičení, ale záleží na individuální potřebě člověka. Pokud někdo celý den stojí na nohou, tak by si měl vybrat plavání, power jógu nebo cvičení na balonu. Někomu však více vyhovuje dynamický aerobik nebo kickbox.

Úleva pro mysl

Když ulehčíme tělu, je také třeba ulehčit mysli. „Proti stresům lze úspěšně využít REIKI, což je univerzální energie, kterou docílíme zharmonizování těla.

“ Říká Eva Jonáková, poradkyně pro zdravý životní styl ze studia KA-RE-KO. „Je to velmi příjemná metoda, při které se pokládají ruce na určitá místa na těle.

To většinou vyvolává u lidí stav, při kterém se dostanou do takzvané alfa hladiny, což je stav mezi plným vědomím a spánkem“.

Nemůžete spát? Zde je recept Evy Jonákové na zklidnění mysli: večer nejíst nic těžkého, pozdě večer nesportovat, nestresovat se myšlenkami na zítřejší den a budoucnost si představovat pouze pozitivně.

Psychickému uvolnění pomáhá také tzv. frontálně-okcipitální držení*). Provádí se v posteli, a to tak, že dlaň jedné ruky držíme na celém čele a dlaň druhé ruky v týlu.

Tím se propojí přední a zadní mozek, jehož výsledkem je lepší utřídění myšlenek a celkové zklidnění.

*) Frontálně – okcipitální držení (F/O) neboli předo-zadní: Jedna ruka je položená na čele a druhá na zátylku. Tato poloha donutí obě hemisféry mozku vzájemně lépe spolupracovat, a první, co začnou dělat, je odvádět všechno, co jim v této harmonické spolupráci překáží, například vaše bloky.

Je to způsobeno tím, že krevní oběh směřuje do čelní části mozku a propojí se přední část mozku (přítomnost) se zadní (minulost). Frontálně okcipitální držení pomáhá najít nové možnosti řešení, zbavit se strachu, hněvu, bolesti, smutku a bolestných vzpomínek.

Po nějaké prožité negativní zkušenosti nebo obav z budoucí situace si může člověk na pár minut chytnout tímto způsobem a zhluboka dýchat, tak se lépe vymaní z bezprostředního stresu.

Detoxikace jako životní styl

Záleží na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout. Detoxikaci můžete provádět jednou nebo dvakrát do roka. Lze jí podstoupit i při projevech snížené imunity. Ale také si z ní můžete udělat životní styl. Detoxikace by měla být chápána jako tělesná hygiena vnitřku organizmu, stejně jako když si denně čistíte zuby.

Zdravá a střídmá strava, pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, dostatek spánku a pravidelná duševní očista jsou nejlepšími prostředky k udržení zdravého organizmu. Podle pana Votruby neuškodí ani občasná sklenička kvalitního červeného vína anebo pivo, nanejvýš však půl litru denně.

 Výsledkem bude zdravější vnitřek a hezčí zevnějšek.

Zdroj: Mgr. Jana Fábryová, Zuzana Alexa Hájková.

Připraveno ve spolupráci s RNDr. Milošem Votrubou, CSc., odborníkem v oblasti klinické biochemie,

dále s fyzioterapeutkou Evou Jonákovou ze studia KA-RE-KO.

Jarní detox: Je všechno zdravé pro tělo opravdu dobré?

Jarní detox: Je všechno zdravé pro tělo opravdu dobré? S příchodem jara se rapidně mění obsah našich nákupních košíků v prodejnách potravin. Důvodů může být hned několik. Obchody opět nabízejí nejrůznější slevy na „zdravé potraviny“, řada lidí se snaží ještě v rámci novoročních předsevzetí nebo už s vidinou léta zhubnout, ale většina z nás chce hlavně po zimě pročistit organismus a načerpat novou energii.

Ve velkém se nakupuje hlavně ovoce, zelenina, ale třeba i bylinkové detoxikační čaje. Zdá se to v pořádku, jenže i přesto, že všechno tohle je zdravé, nemusí to být ve všech případech úplně vhodné pro váš organismus. Ne vše, co uvidíte například v reklamě, je pro vaše tělo skutečně to nejlepší. Co je dobré jíst a v jakém množství, abyste šetřili nejen peníze, ale hlavně vaše tělo?

Hodně ovoce a zeleniny?

Kila citronů, litry zázvorového čaje a hlavně co možná nejvíc věcí s aloe vera. Do každého jídla alespoň tři stroužky česneku a celé to zakončit očistnou kúrou z mladých kopřiv. Všechno tučné jako by zmizelo ze světa.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Zlepšení Spermiogramu?

Každý ví, že ovoce a zeleninu jíst musíme, aby organismus fungoval správně: Důležité jsou nejen kvůli vitamínům, ale hlavně kvůli vláknině. Množství zeleniny a ovoce ve vaší stravě by mělo mít vztah k hmotnosti.

Například člověk, který má 90 kilo, potřebuje denně asi 300 g ovoce a 600 g zeleniny. Obecně u dospělého člověka se ale mluví o 500 gramech ovoce a zeleniny, respektive pěti porcích po 100 gramech.

To znamená například půl pomeranče, dvě švestky, rajče, menší mrkev a lžíce rozinek. Počítá se i vařená zelenina. Ideální jsou zeleninové polévky. Březnové a dubnové dny bývají ještě chladné a tělo je potřeba zahřát, ne ochlazovat syrovou stravou.

Navíc některé druhy zeleniny jsou po tepelné úpravě stravitelnější a tělo z nich získá víc prospěšných látek, například lykopen z rajčat nebo betakaroten z mrkve. 

Samozřejmě si můžete dopřát i větší než zmíněné doporučené množství. To se týká hlavně zeleniny. U ovoce opatrně, protože obsahuje hodně cukrů.

Při konzumaci ovoce je také vždy, nejen v době očistné kúry, dobré vědět, zda nemáte na některý druh alergii, zda jde o ovoce kvalitní (ne vypěstované „rychleně“, což poznáte třeba na jahodách, kterým chybí chuť i vůně), a jestli nemáte například cukrovku.

Alergickou reakci může vyvolat mnoho vitamínu C, podobný efekt může mít i česnek. Svědění nebo pálení kůže může vyvolat zase přehnaná konzumace zázvoru.

U bylinek a čajů opatrně

Kdo nepěstuje alespoň deset druhů bylinek, jako by nebyl. A vůbec největším hitem jsou čisticí čaje. Ovšem, tady pozor! Mnohé z nich v našem těle mohou způsobit víc škody než užitku.

Bylinkové čaje jsou zdravé, nicméně většinou se nesmí pít často a dlouho, doporučuje se maximálně 14 dnů a pak si dát pauzu několik týdnů. Řada hromadně vyráběných detoxikačních čajů obsahuje navíc většinou třezalku a ta může podle lékárníků například snížit účinek některých užívaných léků nebo hormonální antikoncepce. Obecně s bylinkami byste měli být opatrní.

Ne nadarmo je od slova kopřiva odvozený název nepříjemné vyrážky – kopřivky. Kopřivy nasbírané venku mohou navíc obsahovat i řadu škodlivých látek, třeba ze silničních posypů. Obecně je ale kopřiva pro jarní očistu ideální, protože jsou její výtažky velmi silné. Nemá se ale používat déle než 14 dní. Vhodný je také heřmánek, mladé lístky břízy, jetel luční a pampeliška.

 

Tělo potřebuje i energii

I přesto, že potřebujete pročistit tělo, nemůžete se živit jen zeleným lupením a zapíjet ho čajem. Tělo potřebuje i další důležité látky, jako jsou bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. V přiměřeném množství. A samozřejmě čistou neperlivou vodu, která je ideálním nápojem. Ovšem ani s ní byste to neměli přehánět, abyste příliš nezatěžovali ledviny. 

Příklad nákupního seznamu pro očistu těla na jeden den:

  • Vícezrnné pečivo, kváskový chléb či ovesné vločky
  • Menší pomeranč, jablko, rajče, trochu rukoly, mrkev nebo řepa (či zelenina k tepelné úpravě)
  • Celozrnná rýže (nebo jáhly, brambory, pohanka, quinoa)
  • Ryba
  • Kvalitní máslo či olej
  • Trochu česneku a bylinek například na posypání pečiva
  • Zakysaný mléčný výrobek

Co během detoxikačních dnů nekupovat:

  • Sůl, cukr, sladké sušenky a bílé pečivo
  • Alkohol, kávu
  • Uzeniny, mléko
  • Konzervy, polotovary
  • Červené maso a sýry

Detox není pro každého

Detoxikace a s ní spojené omezení stravy a vynechání některých potravin není vhodné pro každého. Uškodit může diabetikům, lidem s kolísavým tlakem i nemocemi trávicího traktu.

Výpadek bílkovin z masa neprospívá dětem, dospívajícím, těhotným a kojícím ženám.

Zvážit, zda se do detoxu pouštět, by měli i lidé, kteří jsou v náročné fyzické nebo psychické situaci (cestování, náročný sport, velký stres v práci, změna zaměstnání…).

-ak-

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek Související témata: jarní detox , detoxikace , půst , očista , hubnutí

5 nejčastějších chyb, které děláme při jarním detoxu | Žena.cz

Mnohem lepší než vrhnout se do drastických diet, je lepší upravit celkový životní styl a začít detox, který z těla dostane všechny škodliviny. Právě při něm ale často chybujeme.

Koncem zimy už se nemůžeme dočkat, až konečně odhodíme zimní kabáty a boty. Zároveň s tím ale přichází i chuť zbavit se přebytečných kilogramů, které se přes zimu nahromadily pod vrstvami svetrů. Jarní očista je populární od nepaměti. Doporučují ji jogíni, ale i tradiční čínská medicína.

Jenže který detox si vybrat? Na internetu je řada ‚zaručených‘ tipů, ale i v případě očisty je lepší se poradit s odborníky, abyste svému tělu spíš neubližovali. Ti pro vás sestavili nejčastější mýty a chyby, kterých se při jarním detoxu dopouštíme.

Chyba číslo 1: Hladovění

Řada očistných kúr doporučuje minimum jídla, v drastičtějších případech dokonce i několikadenní půst. Ale umíte si představit, co s vámi hladovění udělá, když jste se do té doby přejídala?

‚Mnoho Čechů skáče z extrému do extrému. Když nahradí přejídání totální absencí příjmu potravin, skutečně mohou rychle zhubnout, ale v naprosté většině se jedná jen o úbytek vody.

Přílišné zavodnění sice trápí řadu lidí, hlavně žen, ale i odvodnění by mělo probíhat po poradě s odborníkem, proto drastické půsty bez podpory výživového poradce nebo lékaře nemohu doporučit,‘ říká hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Určitě se vyplatí snižovat dávky jídla a volit vhodné potraviny. Při detoxu je důležité vybírat jídlo, které nezakyseluje organismus. Vynechte smažená jídla, bílou mouku a lepek všeobecně, cukr, mléčné výrobky, vepřové a hovězí maso, tučné drůbeží maso, alkohol, kávu, cigarety, černý a ovocný čaj, sůl.

Vhodné potraviny:

Zelí: Zbaví vás nadbytečných tekutin z těla a nastartuje spalování. Patří mezi dokonalé zdroje vlákniny, vitaminu C, E, A a minerálů. Nechybí ani kyselina listová.

Česnek: Jeho pach by vás mohl odradit, ale víte, jak skvěle snižuje cholesterol a zbavuje stresu?

Voda: Nečekané, že? Nejlepší je šálek vlažné vody ráno, než cokoliv sníte. Právě voda tělo hydratuje a pomáhá odplavovat škodliviny z ledvin a celého organismu.

Zelený čaj: Nastartuje metabolismus a pomáhá spalovat kalorie. Navíc dodává energii, kterou pro začátek budete potřebovat.

Kysaná zelenina: Fantasticky pročistí střeva a celé trávicí ústrojí.

Citron: Vyčistí játra a nastartuje metabolismus. Přidávejte jej do vody, včetně té zmíněné ranní vlažné.

Červená řepa: Podporuje činnost jater i střev. Jídlo připravené z řepy bude mít dostatek vitaminů, minerálů a vlákniny.

Jaké potraviny je ještě dobré jíst:

  • květák
  • špenát
  • dýni
  • zázvor
  • bylinky
  • grep
  • ryby
  • bílé maso
  • zakysané výrobky
  • kořenová zelenina

Chyba číslo 2: Voda se solí

Mezi oblíbenou detoxikační kúru patří ‚šankaprakšalána‘. Její podstatou je vypít 1,5 litru vody s vrchovatou lžící soli. Ta má ze střev posbírat vše nezdravé, co se v nich nahromadilo. Ale ani v tomto případě byste neměli radu slepě napodobovat.

Je to velice složitá metoda očisty s propracovanou technikou, na kterou je nutné se připravit předem a nekompromisně ji dodržovat. Nestačí jen pít vodu se solí, zároveň je třeba ve správných intervalech jíst vhodné pokrmy.

Jednoznačně se do ní bez zkušeností nebo odborné pomoci nepouštějte.

Chyba číslo 3: Pozor na zelené potraviny

Mnoho žen spoléhá při nákupu na označení ‚superpotraviny‘, které jsou pro naše tělo prospěšné. Je to sice pravda, ale i zdravé potraviny se musí užívat podle přesného dávkování. Velkým hitem se stal zelený ječmen, který účinkuje na překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje řadu vitaminů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu.

Do stejné skupiny zelených potravin patří také řasa Chlorella, která má skvělé detoxikační účinky a pomáhá řešit zácpy, plynatost a pálení žáhy. Oba dva pokrmy můžete užívat po celý rok, ale vždy dodržujte přesné dávkování podle obalu. Nic se nemá přehánět.

V případě těchto dvou zelených potravin to platí také, tělo by mohlo zareagovat opačně a vás by potrápila pořádná zácpa a křeče v břiše.

Chyba číslo 4: Bylinky v jakémkoliv množství

Omyl! Návrat k tradicím hlásá, že jedinou správnou cestou jsou bylinky. Ale musíte si vybrat ty kvalitní, dobře je dávkovat a vhodně kombinovat. Ne každé bylinky můžete míchat se všemi druhy. Často se špatně snášejí s léky, které užíváte. Například třezalce by se měli vyhnout lidé s vysokým tlakem. Určitě se předem poraďte s lékařem či v lékárně.

Chyba číslo 5: Očista bez pohybu a bez rozmyslu

Řada žen si myslí, že pokud budou pít zázračné nápoje a jíst správné potraviny, tělo se dostatečně očistí. Ale pamatujte si, že toxické látky a škodliviny odchází z těla i pomocí potu. Pohyb je tedy v této fázi velmi důležitý. Nemusíte se hned uhnat při aerobiku, ale jděte se projít, navštivte saunu či lymfatickou masáž. Budete se cítit jako znovuzrozené.

Všechno, i očista a hubnutí má základ v hlavě. Pokud si neuděláte chvilku sami pro sebe a budete dál 24 hodin denně ve stresu, možná po kúře zhubnete pár kilo, ale tělo se dostatečně neočistí. Začněte u psychické pohody a buďte občas sobecká.

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector