Dieta podle krevních skupin – vše o zdraví

Proč dělat věci snadno, když to lze složitě? Přesně tato věta mě napadá, když se nyní zabýváme různými dietami. Namísto toho, abychom jedli jednoduše, zdravě a vyváženě každý den, jíme nezdravě, přejídáme se, tloustneme, a poté hledáme zaručené způsoby hubnutí pomocí speciálních diet.

Princip diety podle krevní skupiny

Dieta podle krevních skupin nám říká, které potraviny jsou pro nás vhodné, neutrální a nevhodné na základě krevní skupiny A, B, AB nebo 0.

Proč je pro nás tak těžké dodržovat rozumné zásady zdravé výživy, které nic nezakazují a nevylučují, a raději se omezujeme při držení nějaké diety? Opravdu má smysl vyloučit z jídelníčku potraviny, které nám údajně nevyhovují a negativně ovlivňují naše zdraví?

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

Opravdu naše krev určuje, jaké potraviny nám vyhovují a jaké nám škodí?

Jak funguje hubnutí podle krevních skupin?

Tvůrci a příznivci diety se domnívají, že naše krevní skupina určuje, jak dobře trávíme jednotlivé potraviny. Přesněji řečeno, jak je náš organismus metabolisuje.

Základem je myšlenka, že každá krevní skupina obsahuje specifický antigen, díky němuž tělo rozpozná cizorodé látky, na které reaguje určitým způsobem. Ten není pro každou krevní skupinu stejný.

Co vyhovuje jedné krevní skupině, může druhé uškodit. Poto by každá krevní skupina měla mít jídelníček složený z odlišných potravin. Podle této diety se zbavíme kilogramů navíc i zdravotních problémů, pokud se vyhneme problematickým a nevhodným potravinám, která ta či ona krevní skupina údajně nedokáže správně strávit.

Podle odborníků je toto všechno jeden velký mýtus. Pokud člověk hubne, jedná se pouze o důsledek snížení kalorického příjmu. Na druhou stranu, pokud dieta člověka dovede k přemýšlení nad tím, co, kdy a v jakém množství jí, je to jediné dobře.

VIDEO: 20 minutový dokument o krevních supinách

Jídelníček podle krevní skupiny

Víte, jakou máte krevní skupinu? Pokud ano, nyní se dozvíte, jak by vaše dieta měla vypadat. Zjistíte, jaké potraviny jsou jednotlivým skupinám doporučované a jaké zatracované. Dozvíte se i to, jaké pohybové aktivity jsou pro vás ideální.

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

JÍDELNÍČEK PODLE KREVNÍ SKUPINY A – PĚSTITEL

Této krevní skupině se přezdívá “pěstitel”, z čehož je zřejmé, že hlavní složku by měly tvořit potraviny, které se pěstují – potraviny rostlinného původu. Jejich trávící trakt však přetěžují potraviny živočišného původu, proto by se měli vyhnout červenému masu, uzeninám a mléčným výrobkům.

Příčinou je málo žaludečních kyselin podporujících jejich trávení. Co se týče pohybové aktivity, vhodná jsou klidná a relaxační cvičení jako například jóga.

Vhodné potraviny podle krevní skupiny A:

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

Jste-li krevní skupina A, začněte meditovat ????

JÍDELNÍČEK PODLE KREVNÍ SKUPINY B – KOČOVNÍK

Béčkařům se přezdívá “kočovníci”. Ti nepěstují, ale především chovají. Kočovníkům svědčí maso, masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky, ale neprospívá jim velké množství obilovin obsahujcích lepek.

Jejich organismus lepek obtížně tráví. Nevhodné jsou i mořské plody či sója. Z pohybových aktivit je pro ideální mírná aktivita – plavání, cyklistika, chůze apod.

Vhodné potraviny podle krevní skupiny B:

 • Skopové, jehněčí, králičí, krůtí, bažantí, losos, treska
 • Mléčné výrobky
 • Oves, špalda
 • Rýže
 • Brambory, zelí, houby
 • Ovoce
 • Prohřívací koření (křen, zázvor)

ČTETE TAKÉ: Popis vhodných, neutrálních a nevhodných potravin najdete v podrobném článku Strava podle krevních skupin – Krevní skupina B.

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

“Béčkaři” si můžou dopřát mléko a mléčné výrobky dle libosti.

TIP NA HUBNOUCÍ SMOOTHIE S ANANASEM! Připravte si doma zdravé smoothie plné vitamínů, které navíc pomáhá pálit tuky.

JÍDELNÍČEK PODLE KREVNÍ SKUPINY AB – VZÁCNÁ

Záhadná krevní skupina, která je mezi lidmi vzácná. Propojuje vlastnosti prvních dvou krevních skupin A a B. Co vyhovuje jim, smí obvykle i skupina AB, a naopak. Není to však tak jednoduché.

Absolutně nevhodné je červené maso, pohanka, kukuřice, nakládané a kyselé potraviny.

Vhodné potraviny podle krevní skupiny AB:

 • Skopové, jehněčí, králičí, krůtí, bažantí
 • Mořské produkty neomezeně
 • Vejce
 • Zakysané mléčné výrobky
 • Luštěniny
 • Oves, proso, sója
 • Rýže
 • Zelenina a ovoce
 • Vlažná voda s citrónem
 • káva, bylinné čaj, zelený čaj

VIDEO: Krevní skupina NULA musí jíst maso. 

ČTĚTE TAKÉ: Popis vhodných, neutrálních a nevhodných potravin najdete v podrobném článku Strava podle krevních skupin – Krevní skupina AB.

JÍDELNÍČEK PODLE KREVNÍ SKUPINY NULA – LOVEC

Poslední skupina má označení “lovec”. Právě tato krevní skupina si může dovolit maso v hojném množství a vhodné je pro ně intenzivní cvičení. Organismus lovců zvládá metabolisovat bílkoviny a tuky nejlépe ze všech krevních skupin.

Zároveň však mají nejpomalejší metabolismus a tudíž mají větší tendenci přibírat. Nesvědčí jim obiloviny, vejce, mléko a mléčné výrobky a také ořechy.

Vhodné potraviny podle krevní skupiny NULA:

 • Červené maso – hovězí, jehněčí, skopové, telecí, zvěřina kuřecí, krůtí, tučné ryby a mořské plody
 • Játra, srdce
 • Rajčata, listová zelenina
 • Kozí mléko, kozí sýry
 • Rýže
 • Luštěniny

ČTĚTE TAKÉ: Popis vhodných, neutrálních a nevhodných potravin najdete v podrobném článku Strava podle krevních skupin – Krevní skupina 0.

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

Lovci mají nárok na poctivý steak s hromadou grilované zeleniny

Myslete zdravě, žijte zdravě, jezte zdravě

Ačkoliv myšlenky a výsledky diety nejsou vědecky podložené nebo dokonce prokázané, je tato dieta mezi lidmi velmi oblíbená. Možná právě proto, že zní “odborně”. Hledání zázračné metody hubnutí a zdraví je dle mého názoru stejné jako hledání svátého grálu či elixíru mládí. 

Navíc ne každému budou pravidla diety vyhovovat. Pokud majiteli krevní skupiny A maso evidentně neškodí, proč by jej měl vyloučit?

Lidi nelze jednoduše rozlišovat do skupin podle krevní skupiny či jiného faktoru. Každý jsme jiný, jedinečný, a takový by měl být i náš jídelníček. Měli bychom daleko více poslouchat naše tělo a vnímat jeho reakce na různé potraviny a suroviny.

Přečíst si dietu v knize či na internetu je samozřejmě mnohem snazší, než se snažit najít vlastní cestu ke zdraví a potažmo i štíhlé linii.

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY O DIETÁCH A METODÁCH HUBNUTÍ

O zdravém životním stylu se mluví i píše opravdu hodně. Pro mne to však nejsou pouze plytké řeči, ale reálný životní styl a způsob, jak se cítit lépe, zdravěji a plná energie. Ráda si přečtu zajímavý a hodnotný článek na toto téma, a ještě raději sama nějakým článkem přispěji 🙂

Dieta podle krevních skupin – zázrak nebo nesmysl?

Dieta podle krevních skupin je známá teprve pár let a za jejího zakladatele je považován doktor Peter D´Adamo. Tento lékař výsledkem různých testů a výzkumů zjistil, že různí lidé různě reagují na určité potraviny a tyto reakce úzce souvisí s jejich krevními skupinami.

Doktor D´Adamo tvrdil, že každá z krevních skupin má původ v jiné historické epoše, kdy se lidé živili určitým převládajícím typem stravy, přičemž každý typ stravy představoval jiné bílkoviny.

Dieta je ale v tomto případě poněkud zavádějící termín, nejedná se totiž ani tak o snahu zredukovat váhu, jako spíš najít takový způsob stravování, který sedne tvému zažívání a tělo jej optimálně zpracuje.

Výhody a nevýhody

Velkou výhodou je, že pokud se stravuješ podle této diety, odpadá otravné počítání kalorií a zrovna tak vyčerpávající půsty a nebezpečné hladovění. Jíš totiž jen doporučené potraviny, se kterými si tělo poradí a jsou přirozeně zdravé. Tím pádem se vyhneš  např. jojo-efektu. Další výhodou je lepší zažívání.

Oproti tomu silným protiargumentem je skeptický postoj moderní medicíny. A není divu. Pokud totiž dietu dodržuješ opravdu poctivě, některé složky potravy budou úplně vynechány, jako např. maso.

Což není moc v souladu s obecnými doporučeními lékařů a odborníků na hubnutí, že strava má být v první řadě pestrá a vyvážená.

Další velkou nevýhodou, kvůli které kritici této dietě nemohou přijít na jméno je, že nejsou k dispozici žádné studie, které by dokazovaly a podporovaly tvrzení doktora D´Adama.

Jediné, co je dokázáno, je fakt, že nositelé určitých krevních skupin mohou mít vyšší či nižší riziko a sklony k některým onemocněním. Ale to je asi tak všechno. Ale pokud má např. 30 % lidí stejnou krevní skupinu, nedá se zákonitě předpokládat, že všichni budou mít stejnou reakci na konkrétní potraviny.

Zajímavé:  Je Alergie Autoimunitní Onemocnění?

Co je to vlastně krevní skupina?

Krevní skupina je velmi zjednodušeně soubor vlastností červených krvinek. Určují ji protilátky – tzv. antigeny na jejich povrchu. Dnes rozeznáváme tyto krevní skupiny; A, B, AB a 0, které se od sebe liší strukturou povrchu červených krvinek.

V České republice převládá krevní skupina A, následovaná skupinou 0, B a AB. Krevní skupina A má na červených krvinkách antigen A, skupina B antigen B, skupina AB antigeny oba a skupina 0 nemá antigen žádný.

Příroda obdařila náš imunitní systém schopností rozpoznat, zda je určitá látka tělu cizí nebo vlastní.

Takže v okamžiku, kdy do organismu vstoupí cizí antigen, začíná náš imunitní systém bít na poplach a vytvářet protilátky, které vetřelce navážou na sebe a umožní tak jeho zničení, což se nazývá aglutinace. Tak to bylo medicínské okénko a dostáváme se dále.

Potraviny podle krevních skupin se dělí na ty, které určitá krevní skupina dobře snáší, dále na ty, které nemají na látkovou výměnu jedince s danou krevní skupinou žádný vliv a nakonec na takové potraviny, které vysloveně škodí.

Doktor D´Adamo tvrdil, že pokud budeme konzumovat potraviny, které naší krevní skupině nevyhovují, může dojít k trávícím potížím a zpomalením látkové výměny, případně i k prudké reakci, podobně jako např. při krevní transfuzi, pokud by došlo ke smíšení různých krevních skupin.

A proč tomu tak je? Naše tělo, konkrétně imunitní systém, si bílkoviny v potravinách splete s antigeny jiné krevní skupiny.

Může tedy být tato forma diety prospěšná? Ano, může, ale je to spíš tím, že obecně doporučené potraviny pro všechny typy skupin jsou relativně zdravé. Tedy pokud je konzumuješ v přiměřeném množství a nejsi např.

 nositelem typu B a netrpíš dnou. Pak by ses asi měla takovým parádičkám, jako jsou třeba játra, obloukem vyhnout.

Jinak se dá ale říci, že pokud doporučované potraviny zařadíš pravidelně do svého jídelníčku, určitě nic nezkazíš.

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Krevní skupina A

Vznikla před 15 000 až 25 000 lety. Lidé s touto skupinou byli původně zemědělci a měla by jim tedy prospívat rostlinná strava. Stravování podle této skupiny má velmi blízko k vegetariánství. Jde tedy o naprostý opak skupiny 0.

Zakázané potraviny:

 • červené a tučné maso
 • uzeniny
 • mléčné výrobky
 • fazole
 • plísňové sýry
 • máslo
 • pšenice v nadměrném množství

Doporučované potraviny:

 • rostlinné oleje
 • mořské ryby
 • lněné semínko
 • olivový olej
 • arašídy
 • luštěniny
 • rýže
 • potraviny ze sóji
 • obilná zrna
 • zelenina
 • ananas
 • vitamin B12, C, E
 • kyselina listová
 • ostropestřec mariánský

Nejčastější nemoci: diabetes, jaterní a žlučníkové choroby, cévní choroby, chudokrevnost

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Krevní skupina B

Objevila se před 15 000 až 10 000 lety. Jejími nositeli byli kočovníci s odolným trávicím systémem. Je doporučováno maso, pokud je ovšem vyřazeno kuřecí a vepřové. Neuškodí ani trocha mléčných výrobků. Co je ale „smrtelné“ je pšenice, kukuřice, čočka a rajčata. Někteří odborníci tvrdí, že mít „béčko“ je to nejlepší, co můžeš mít.

Zakázané potraviny:

 • kukuřice
 • slanina
 • maso – drůbeží, vepřové
 • obiloviny – ječmen, pohanka, pšenice
 • kuskus
 • luštěniny – hrách, čočka
 • olivy
 • arašídy
 • sezam
 • rajčata

Doporučené potraviny:

 • zelenina
 • maso – jehněčí, skopové, králík, zvěřina
 • mořské plody a ryby
 • olivový olej
 • fazole
 • vejce
 • rýže
 • nízkotučné mléčné výrobky
 • játra
 • lékořicový čaj
 • vitamin B, C, E
 • lecitin
 • hořčík

Nejčastější nemoci: diabetes, roztroušená skleróza, další autoimunitní onemocnění, únavový syndrom

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Krevní skupina AB

Je nejvzácnější a také nejmladší krevní skupinou. Vznikla před 1 500 až 1 200 lety mísením různých národů. Vyskytuje se pouze u 2-5 % populace a jde o kombinaci skupin A a B. Největší důraz by měl být kladen na to, aby byla strava vyvážená.

Zakázané potraviny:

 • uzenářské výrobky – slanina, šunka
 • maso – hovězí, vepřové
 • mořské plody – krabi, ústřice, uzený losos, ančovičky
 • fazole
 • lískové oříšky
 • semínka
 • kukuřice
 • pohanka
 • pšenice

Doporučené potraviny:

 • tofu
 • maso – jehněčí, skopové, krůtí
 • mořské ryby
 • vejce
 • luštěniny
 • mléčné produkty – jogurty, kefír, sýry Cottage a ricotta, zakysaná smetana
 • zelená zelenina
 • olivový olej
 • ořechy – vlašské, arašídy
 • červená řepa
 • citrony
 • mořské řasy
 • ananas

Nejčastější nemoci: chudokrevnost, cévní onemocnění, srdeční potíže

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Krevní skupina 0

Je údajně nejstarší krevní skupinou. Vznikla před 40 000 lety a je nazývána jako lovecká. Jedná se v podstatě o dnes tak populární „paleo stravu“. Je doporučována vysoce proteinová strava z ryb, drůbeže a masa, omezeny by měly být obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky.

Zakázané potraviny:

 • pšeničný lepek
 • kukuřice
 • mléčné výrobky
 • ořechy
 • fazole
 • čočka
 • zelí
 • růžičková kapusta
 • květák
 • hořčice

Doporučené potraviny:

 • mořské řasy
 • mořské plody
 • sůl s jodem
 • játra
 • červené maso
 • ovoce
 • rýže
 • luštěniny
 • zelenina – kapusta, špenát, brokolice, římský salát
 • vitamin B a K
 • vápník
 • jód
 • lékořice

Nejčastější nemoci: alergie, poruchy funkce štítné žlázy, poruchy krevní srážlivosti, kloubní nemoci, žaludeční vředy

Tak co říkáš? Vyzkoušíš tento typ diety nebo už s ním máš dokonce zkušenosti? Napiš nám, jestli se ti podařilo zhubnout do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

Každý ví, že existují čtyři krevní skupiny, a většina lidí i zná tu vlastní. Ale tento fakt lze zohlednit i ve stravě. Jak taková dieta založená na krevní skupině vypadá?

Dietu podle krevních skupin sestavil americký lékař Peter D´Adamo. Její princip vyplývá z tvrzení, že pro tělo je dobré to, na co je z dlouhodobého hlediska zvyklé – tedy i na to, co jedli jeho předci.

Pro každou ze čtyř skupin pak podle tohoto klíče existují doporučené a zakázané potraviny. Některé z nich uvádíme v našem přehledu.

Potraviny, které v seznamu nenajdete, jsou pro tu konkrétní krevní skupinu neutrální – je tedy možné je v rozumné míře konzumovat.

Vývoj krevních skupin

40 000 let před naším letopočtem. Lidé se skupinou 0 žili už před 40 000 lety v Africe. Byli to zdatní lovci, základ jejich potravy tvořilo maso.

A

20 000 let před naším letopočtemKrevní skupina A se objevila asi před 20 000 lety na Středním východě a v Asii u usedlých zemědělců. V jejich stravě převládala rostlinná strava a obilí.

B

15 000 let před naším letopočtem. To skupina B se poprvé vyskytla před 15 000 až 10 000 lety v oblasti mezi Himálají a Indií. Tito lidé se živili hlavně kefírem a brynzou.

AB

1200 let před naším letopočtemKrevní skupina AB existuje zhruba 1200 let. Vznikla v době putování národů smísením krevní skupiny A s krevní skupinou B.

Náš tipTest v klidu domova: Pomocí sterilní lancety získáte vzorek vaší krve. Ten je umístěn do čtyř koleček na testovací kartě a smíchán s kapkou vody. Po několika minutách můžete určit vaši krevní skupinu. Test na zjištění krevní skupiny, MiraTes Czech, 399 Kč, www.lekarna.cz

0 krevní skupina

Lidem s krevní skupinou 0 prospívá intenzivní pohyb a živočišné bílkoviny. Nevhodné jsou naopak mléčné a obilné výrobky. Hlavní příčinou váhového přírůstku bývá lepek a podobně působí i kukuřice. K úbytku váhy dochází téměř okamžitě po omezení konzumace obilnin a luštěnin.

Co přidatLibové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí masoMořské produkty (tresky, sledě, makrely)Sójové mléko a sójový sýr, tofuListová zeleninaOlej z oliv či lněného semínkaDýňová semínka, vlašské ořechyMořské řasy

Zajímavé:  Operační Léčba Zlomenin Páteře?

Blumy, švestky a fíky

 • Co vynechatCereálieLuštěniny (především čočku)Mléčné výrobkyVejcePečivoTěstovinyKečupNakládané potravinyPomeranče, mandarinky, grapefruityJahody a ostružinyKokosové ořechy
 • Káva

A krevní skupina

Osobám s krevní skupinou A nejvíce vyhovuje vegetariánská strava. Pokud konzumují maso, neměly by tak činit společně s přílohou. A kvůli nízké kyselosti žaludku, která znesnadňuje trávení, je vhodné sousta pečlivě žvýkat.

 1. Co přidatČočkaTempeh, tofuSójové boby, sójové mléko a sýrVlašské ořechy, arašídyLněná a dýňová semínkaZázvorMrkev a celer i šťávy z nichČesnek, cibule, pórekArtyčoky, brokolice, kapustaDýně, pastiňákŠpenátBrusinky, ostružinyŠvestky a meruňky (i sušené)Limety, grapefruity, citrony
 2. Zelený čaj, káva, červené víno
 3. Co vynechatPšeničné produktyJiné než bílé maso a rybyKravské mléko a produkty z nějHumr, uzený losos, mušle, kaviár, sleděPara ořechy, kešu, pistácieBramboryZelí (všechny druhy)KaparyRajčata, paprikyČerné olivyLilekShitakePomeranče a mandarinkyBanányPapája a mangoKečup, majonéza, ocet, chilli, pepřCoca-cola, černý čajSycené minerálky
 4. Pivo, likéry a destiláty

B krevní skupina

Krevní skupinu B mají „všežravci“ vyznačující se silným imunitním systémem. Jídelníček by měl být vyrovnaný.

 • Co přidatRýže NaturalOves, špaldaRýžový chlébKrálík, jehněčí, skopovéZvěřinaLosos, treska, platýs, halibut, štikaTvaroh, kefírKravské jogurtyKozí mléko a sýryCottage, feta, mozarella, ricottaZelí, mrkev, petrželKvěták, brokolice, kapustaHouby shitakePaprikaZázvorŠvestkyHroznové vínoPapája, ananasKariOlivový olej
 • zelený čaj
 • Co vynechatPšeničné a žitné pečivoKuskus a amarantKukuřice a popcornPohankaKuře, slepice, kachna, husaVepřové, slaninaÚstřice, mušle, garnátyKřepelčí vejceZmrzlinaKešu, pinie, pistácieArašídy a arašídové másloMákLískové ořechyDýňová a slunečnicová semenaSójové produktyČočkaOlivyRajčataArtyčokyDýněAvokádo, granátové jablkoSkořiceNové koření
 • Černý čaj, coca-cola, soda

AB krevní skupina

Tato krevní skupina je poměrně vzácná, má ji jen několik procent populace. Trávicí profil je podobný tomu u skupiny A, ale se skupinou B sdílí preferenci masa. Je ale vhodné, aby pokud možno čerpala proteiny z jiného než červeného masa.

 1. Co přidatPšeničný, žitný i rýžový chlébKrůtí masoMakrela, losos, treska, okounArašídy, arašídové másloVlašské ořechy, kaštanySójové boby, tofu, tempehKariTřešně, fíky, hroznové vínoGrepy, kiwi, ananasŠvestky, ostružiny
 2. Meloun
 3. Co vynechatKofein a alkoholKukuřice (včetně popcornu)Výrobky z pohankySlanina, vepřovéKachna, kuře, slepice, husaTelecí, srnčí, hovězíÚstřice, garnát, mušlePstruhZmrzlinaMáslo a podmáslíPlnotučné mlékoParmazán, camembertČerné olivy, artyčokyBanány, pomeranče, avokádoGranátové jablkoAloeMák, sezamová semínkaSemena dýně a slunečniceLískové ořechy
 4. Kečup, ocet, pepř
 5. Otec zakladatel

S nápadem stravovat se v závislosti na krevní skupině přišel v roce 1996 lékař Peter D‘Adamo, který publikoval knihu Eat Right 4 Your Type. Jeho teorie vyšla z předpokladu, že geny určující krevní skupinu hrají roli i v tom, jak se projevují ostatní proteiny v našem těle, a tedy jak jsme schopni strávit tu kterou potravinu. www.dadamo.cz

Názory odborníků

„Krevní skupina nijak nesouvisí s obezitou a teorie, že pro každou krevní skupinu je potřeba jiná strava, je nesmyslná. V některých případech může být dodržování této diety škodlivé (např.

u krevní skupiny 0 to je příliš vysoký příjem živočišných tuků z masa a nízký příjem mléčných výrobků, což je spojeno s nedostatečným příjmem tolik potřebného vápníku). Pokud tedy chcete hubnout a být zdraví, zaměřte svou pozornost na vyváženou stravu, dbejte na pestrost a věnujte se pohybu.“ PhDr.

Karolína Hlavatá, dietoložka Endokrinologického ústavu v Praze, odborný garant edukačního projektu Žij zdravě

„Systém krevních skupin je daleko složitější než jen AB0. Lidé se sice dožadují individuálního přístupu vědy, ale tohle je pseudověda.“ Michael Greger, MD, praktický lékař specializující se na klinickou výživu a zakladatel serveru Nutritionfacts.org

„Jde o naprostý nesmysl bez prokazatelného efektu.“ Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky – Kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN

„Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by dieta založená na krevní skupině byla při hubnutí efektivnější nebo prospěšnější než jakákoli jiná.“ Katherine Zeratsky, R.D., L.D., dietetička Mayo Clinic

„S touto metodou jsme dosáhli úžasného 80% úspěchu. Škála potravin je totiž dnes opravdu široká a dostupná.

Místo toho, aby osoba s krevní skupinou A jedla maso, může čerpat proteiny ze sóji a vápník ze zelí… Dosáhne štíhlejší postavy bez úbytku svalové hmoty a celkové revitalizace organismu.“ Dr.

Alain Exposito, psychosomatik, autor knihy Aliments Bénéfiques: Nutrition Et Groupes Sanguins (2004, nakl. Chiron)

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví dieta podle krvekrevní skupinystravastravování podle krevní skupiny

Výživa podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin - Vše o zdraví

Tento způsob stravování staví na faktu, že každý jsme geneticky a metabolicky trochu odlišný. Máme jiný základ po předcích, jiné trávení a jinak umíme využívat jednotlivé zdroje energie. Propagátorem metody byl naturopat Dr. Peter J. D‘Adamo, který navázal na výzkumy svého otce. Vycházely ze zjištění, že každá krevní skupina vznikala v jiném období vývoje lidstva. Krev tedy v sobě nese genetické informace o životním stylu a podmínkách v tom kterém období.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY

Každá krevní skupina se vyznačuje výskytem jiného antigenu (specifického znaku). Krevní skupina A má na červených krvinkách antigen A, skupina B antigen B, skupina AB antigeny oba a skupina 0 nemá antigen žádný.

Podle typu krevní skupiny, která nám koluje v žilách, můžeme rozdělit všechny potraviny na vhodné, neutrální a nedoporučované určité krevní skupině. Stejně tak existuje názor, že dle typu krevní skupiny máme i vrozené dispozice k určitým nemocem.

Teorie hlásá, že každý jsme potomkem určitých historických skupin, našich genetických předků.

Podle toho jsou považováni příslušníci krevní skupiny A za potomky zemědělců a pěstitelů, osoby s krevní skupinou B za potomky kočovných pasteveckých kmenů a lidé se skupinou 0 za potomky lovců. Krevní skupina AB je pak kombinací A a B. Tomu by měl být přizpůsoben jídelníček.

CO BY TEDY MĚLI LIDÉ URČITÉ KREVNÍ SKUPINY JÍST?

Krevní skupina A – jako správní zemědělci, pěstitelé, by měli dávat přednost vegetariánské stravě a vyhýbat se masu, zejména červenému.

Vhodné jsou výrobky ze sóji, fazole, čočka, zelenina, rostlinné oleje, amarant, pohanka, arašídy, z ovoce například ananas, meruňky, třešně a pak omezeně drůbež a některé ryby – kapr, losos, treska a výrobky z kozího mléka. Dále zelený čaj, červené víno a káva.

Měli by dávat přednost stravě tepelně neupravované.

Naprosto nevhodné jsou kromě červeného masa například banány, meloun, papája, mango, mandarinky, pomeranče, čínské, červené a bílé zelí, olivy, lilek, batáty, houby shitake, rajčata, paprika, houby, brambory, ořechy para, kešu, pistácie, plísňové a krémové sýry, podmáslí a mnoho dalšího. Jedinci s krevní skupinou A mají prý dispozice k srdečním chorobám, rakovině, diabetu a jsou také náchylnější k infekčním onemocněním.

Krevní skupina B – může konzumovat rostliny i většinu masa, s výjimkou kuřecího a vepřového.

Dále je vhodné mléko a mléčné výrobky, mořské ryby – zejména treska a losos, nebo ryby s bílým masem, játra, vejce, oves, rýže nebo špalda, brambory, zelí a houby, olivový olej.

Naopak vyhnout by se měla například pšenici, pohance, kukuřici, fazolím, čočce a rajčatům, dýním, avokádu, ředkvičkám, olivám, většině ořechů (zejména arašídům, kokosu, kešu) a semínek, sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji atd.

Krevní skupina AB – většina potravin, které jsou nevhodné pro skupinu A nebo B, jsou pravděpodobně špatné i pro skupinu AB. Přesto existují výjimky, jako například rajčata, která se této skupině naopak doporučují.

Dále by lidé s krevní skupinou AB údajně měli jíst mořské plody a řasy, tofu, zakysané mléčné výrobky, vejce, čočku a luštěniny vůbec, rýži a obiloviny, veškerou zeleninu, z ovoce jsou ideální ananas, hroznové víno, blumy a bobuloviny.

Měli by se naopak vyhnout fazolím, kukuřici, pohance, pšenici, hovězímu a kuřecímu masu, mangu, banánům, ořechy a semínka by měli konzumovat pouze omezeně.

Krevní skupina 0 – jako správní lovci by měli stavět na vysokém příjmu bílkovin z masa, vnitřností a ryb. Mohou konzumovat některé druhy ovoce jako blumy, švestky a fíky, a zeleninu – velmi vhodná jsou rajčata, kapusta, římský salát, brokolice a špenát, ořechy, semena a oleje. Omezovat by pak měli obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a vejce.

Zcela nevhodné potraviny jsou pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, růžičková kapusta, zelí, květák a hořčice. Víceméně odpovídá jejich stravování pojmu paleo dieta. Lidé s krevní skupinou 0 mají predispozice k nemocem štítné žlázy, slinivky, mají pomalejší metabolismus, nižší hladinu některých faktorů krevní srážlivosti a sklony k artritidě.

Zajímavé:  Hypermangan - vše o zdraví

MŮJ NÁZOR

Genetické dispozici jedince určitě věřím a hlavně tomu, že každý jsme jiný. Ale… opravdu je to dáno krevní skupinou? Já osobně mám krevní skupinu A, měla bych být tedy spíše vegetariánem. Pokud se stravuji bez masa, mé tělo funguje dobře, je mi lehce. Ale s příchodem chladnějších dní přímo toužím po hovězím vývaru nebo kusu masa.

A nemám pocit, že by jejich konzumací mé tělo nějak strádalo, naopak. Také mám v krvi dispozici k vyšší srážlivosti a sklony k artritidě, přestože nemám krevní skupinu 0. Jako Středoevropanovi se mi ani příliš nelíbí neustále zmiňovaná vhodnost sóji, mořských řas, ananasu a podobně.

Pořád si myslím, že čerstvé a lokální zdroje jsou nejlepší, ať už si z nich do jídelníčku zařadím cokoli podle sezony a podle toho, co mi naprosto subjektivně dělá nebo nedělá dobře, bez ohledu na krevní skupinu. Nicméně všimněte si, že doporučení výživy podle krevních skupin nezahrnuje nic jiného než základní suroviny, jasné potravinové zdroje.

Nenaleznete zde žádné polotovary, umělá ochucovadla, ani fast food. A to je prospěšné v každém případě.

SALÁT S ČERNOU ČOČKOU A TOFU PRO „A“

(4 porce)

 • hlávkový salát, polníček, rukola, salátová směs
 • 1 větší mrkev
 • 1/2 salátové okurky
 • 1 bílá cibule nebo jarní cibulka
 • 1 hrnek černé čočky vařené s řasou Arame nebo čočka z plechovky
 • 1 polévková lžíce kvalitní hrubozrnné hořčice
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu nebo medu
 • 2 lžíce olivového oleje
 • sůl
 • pepř
 • uzené tofu
 • uzené mandle – nemusí být

Pokud nepoužijeme čočku z plechovky, uvaříme černou čočku ve vodě s řasou Arame na skus (20–30 minut). Listy salátu omyjeme, osušíme a natrháme, cibuli nakrájíme. Mrkev a okurku nakrájíme škrabkou na brambory na delší proužky.

Vše dáme do mísy a promícháme. Uděláme dresink smícháním sirupu a hořčice. Do salátu přidáme prochladlou čočku, pokapeme olivovým olejem, dresinkem, dochutíme solí a pepřem.

Doplníme uzeným tofu nakrájeným na kostičky, můžeme přidat i nasekané mandle.

 • TIP: Příslušníci krevní skupiny B mohou nahradit černou čočku v tomto salátu uzeným lososem či kozím sýrem.
 • KUS MASA S TEPLOU ZELENINOU A PINIEMI PRO „0“
 • (4 porce)
 • 4 porce kvalitního hovězího steakového masa nebo lososa
 • 1 červená cibule
 • 1 stroužek česneku
 • 1 větší brokolice
 • 1 svazek mangoldu nebo velký sáček listového špenátu
 • 1 hrst piniových oříšků
 • 4 lžíce olivového oleje na naložení masa + 2 lžíce na zeleninu
 • 1 lžíce sójové omáčky Tamari
 • pepř
 • čerstvý kopr a citronová šťáva, pokud použijete lososa

Maso naložíme do olivového oleje alespoň na 2 hodiny. K lososovi přidáme nasekaný kopr a kapku citronové šťávy. Maso pak připravíme na grilu nebo grilovací pánvi. Opékáme cca 4 minuty z každé strany. Mezitím si připravíme zeleninovou přílohu. Cibuli nakrájíme na proužky či půlkolečka, česnek nadrobno.

Brokolici rozdělíme na malé růžičky a společně se špenátem nebo mangoldem, ze kterého jsme vykrojili tuhý stonek, dáme do cedníku a přelijeme horkou vodou. Na pánvi na olivovém oleji restujeme cibuli, česnek, spařenou zeleninu a piniové oříšky. Lehce zakápneme Tamari a dochutíme pepřem.

Podáváme s hotovým masem.

Dieta podle krevních skupin: Mýtus, nebo cesta ke zdraví?

Mezi její příznivkyně patří nejen celebrity, tento způsob měl pomoct zhubnout a zlepšit zdraví miliónům lidí. Klíčem je jíst pouze ty potraviny, které toleruje naše krevní skupina.

S dietou přišel v roce 1996 doktor Peter D’Adamo který tvrdí, že naše krevní skupina odráží genetické stopy našich předchůdců. Co může jedné krevní skupině vyhovovat, může druhé skupině naopak škodit a naopak.

A pokud se těmto „škodlivým“ potravinám vyhneme, měli bychom se nejen zbavit kilogramů navíc, ale zlepšit i svoje zažívání a celkové zdraví. Co by měly jednotlivé skupiny jíst?

Krevní skupina A – pěstitel

Trávicí trakt „pěstitelů“ přetěžují potraviny živočišného původu, například uzeniny a červené maso, a naopak jim velmi dobře dělají potraviny rostlinného původu. Příčinou je málo žaludečních kyselin, které podporují trávení živočišných potravin.

 • Vhodné potraviny: rostlinné oleje, sójové výrobky, zelenina, ananas, mořské produkty, ořechy, semínka, pohanka, zázvor, česnek, zelenina, ovoce
 • Nevhodné potraviny: uzeniny, červené maso, mléčné výrobky, pšeničný chléb, pšeničná mouka, špenátové těstoviny
 • Vhodné nápoje: zelený čaj, červené víno, káva bez kofeinu
 • Vhodný pohyb: jóga, relaxační cvičení

Krevní skupina B – kočovník

Skupině B se přezdívá „kočovníci“, protože kočovníci moc nepěstují, ale spíš chovají. Těm naopak prospívá maso, vejce a mléčné výrobky. Jejich tělo ale obtížně zpracovává lepek, a proto by se mu měli vyhnout.

 1. Vhodné potraviny: skopové, jehněčí, krůtí, králičí, losos, mléčné výrobky, rýže, brambory, zelí, ovoce, prohřívací koření
 2. Nevhodné potraviny: kukuřice, pohanka, pšenice, sezamová semínka, mořské plody, sója, rajčata,
 3. Vhodné nápoje: pivo, zelený čaj, mátový čaj
 4. Vhodný pohyb: rychlá chůze, jízda na kole

Krevní skupina AB

Vzácná skupina AB propojuje potraviny z obou skupin. To, co mohou ony, může obvykle i skupina AB. Samozřejmě to má svoje omezení. Lidé se skupinou AB v žádném případě nesmí červené maso, pohanku, kukuřici, nakládané a kyselé potraviny.

 • Vhodné potraviny: skopové, jehněčí, králičí, krůtí, bažantí, tofu, mořské plody, mořské řasy, mléčné produkty, zelená zelenina
 • Nevhodné potraviny: červené maso, hovězí, vepřové, fazol obecný a měsíční, semínka, kukuřice, pohanka, pšenice, černooký hrách, americký sýr, kukuřičné pečivo
 • Vhodné nápoje: káva, zelený čaj
 • Vhodný sport: jóga, relaxační cvičení, jízda na kole, tenis

Krevní skupina 0 – lovec

Lovci si jako jediní můžou dovolit maso ve velkém množství a založit na něm svůj jídelníček. Jejich organismus zvládá metabolizovat bílkoviny a tuky nejlépe ze všech krevních skupin. To ale neznamená, že jejich metabolismus je nejrychlejší. Ten je naopak nejpomalejší, a proto mají největší tendenci přibírat, a tudíž je potřeba vyhnout se lepku.

 1. Vhodné potraviny: červené maso, ryby, zvěřina, kuřecí, játra, srdce, rajčata, kozí mléko a sýry, rýže, luštěniny, kapusta, špenát, sůl s jódem, mořské řasy
 2. Nevhodné potraviny: pšeničný lepek, kukuřice, fazol obecný a modrý, květák, hořčice, vejce, mléko, ořechy
 3. Vhodné nápoje: minerální vody, sodovka, zeleninové šťávy
 4. Vhodný sport: intenzivní fitness cvičení, aerobik, kontaktní sport, běh
 5. Pokud svoji krevní skupinu neznáte, můžete si v lékárně koupit jednoduchý test.

Co na to výživový poradce?

Někteří odborníci jsou skeptičtí a poukazují na to, že neexistuje žádná vědecká studie, která by účinnost diety podle krevní skupin ukazovala. Výživová poradkyně Alena Vídeňská je ale úplně nezatracuje. ‚Každý jsme individuální a je důležité řídit se vlastními pocity.

Určitě stojí za zkoušku ověřit si v praxi, co s naším tělem tento výživový směr udělá. Zkoumání není záležitostí několika dnů, ale mnohdy i měsíců, které nám poté umožní zhodnotit jeho účinky.

Řiďte se faktory, jako jsou tělesná hmotnost, stav pleti, vlasů a nehtů, četnost nachlazení nebo jiných banálních onemocnění, či zhoršení/zlepšení chronických stavů,‘ říká.

‚Stravování podle krevních skupin můžeme chápat i jako součást přirozené léčby stravou vhodnou k eliminaci již vzniklých zdravotních problémů, či může pomoci ke stanovení diagnózy.

Věřím, že tento výživový směr je vhodný ke snížení riziku onemocnění, ke kterému můžeme být díky genetice náchylnější.

Z osobní zkušenosti „áčkaře“ mohu potvrdit, že jsou mi bližší potraviny rostlinného původu a aniž bych se jakkoliv omezovala, na maso a jiné živočišné produkty chuť nemám. Zkrátka poslouchám své tělo.‘

Odborná spolupráce Mgr. Alena Vídeňská, osobní fitness trenérka a výživovová poradkyně

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector