Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Je všeobecně známo, že sauna má mnoho vynikajících účinků na naše zdraví, jedním z nich je i posílení imunity. Je třeba si ale uvědomit, že sauna má sloužit především jako prevence před různými nemocemi.

Návštěva sauny, především pak finské, je pro organismus vždy náročná a pro oslabený organismus ne zcela vhodná.

Pouhé nachlazení, tím spíše chřipka nebo jakákoliv jiná vážnější nemoc, představují pro tělo výrazné oslabení. Organismus se často snaží vlastními mechanismy regulovat teplotu a návštěva sauny, která uměle zvedne teplotu vašeho těla o další stupeň až dva, může tyto procesy závažně narušit.

Při onemocnění hrozí také větší riziko dehydratace. Ani prudké ochlazení po návštěvě finské sauny vyčerpanému tělu příliš neprospěje. Je pravda, že v některých případech může sauna urychlit průběh nemoci – v případě, že nemoc nastupuje, něco na vás tzv. „leze“, díky sauně se nástup nemoci urychlí.

Otázkou je, je-li to záhodné.

Dále je vhodné si uvědomit, že malý a uzavřený prostor, jako je sauna, představuje zvýšené riziko pro šíření choroboplodných zárodků.

Měli bychom tedy být vůči ostatním návštěvníkům ohleduplní a saunu navštěvovat pouze když jsme úplně fit.

Pokud ale trpíte například astmatem, lze lehkou biosaunu, aromasaunu  či zejména infrasaunu, která je k tělu velice šetrná, pouze doporučit.  

Sauna a nachlazení tedy většinou není dobrá kombinace. Pokud se chcete rychle uzdravit, nejlepší bude, když si uděláte čaj s citronem a lehnete si v klidu do postele. Sauna může výjimečně pár dní počkat 🙂

 

Další články:

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Z důvodu aktuální epidemie koronaviru nám stále častěji naši zákazníci pokládají spoustu dotazů, uvádíme zde proto souhrn našich doporučení a odpovědí ke dni 11.3.2020.           Domácí saunování – je to bezpečné? ANO.

  Pokud můžete, běžte ihned do vaší sauny a posilte si imunitu! 1. Je všeobecně známo, že finská sauna má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, jedním z nich je i posílení imunity. Pokud jste zdraví, můžeme častou návštěvu domácí sauny jedině doporučit.

Saunování má blahodárný vliv na č… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Ještě větší relax.

S automatickým dávkovačem už nikdy nemusíte polévat saunová kamna Taky milujete ten okamžik, když při saunování polejete kamna vodou a najednou je v sauně mnohem příjemněji? Vlhký vzduch se vám lépe dýchá, v kabině je ještě větší teplo a vy se ještě více potíte.

Díky automatickému dávkovači už teď nemusíte kamna polévat ručně – dávkovač to udělá za vás.     Jak přesně to funguje? Úplně jednoduše. Nerezovou trubici automatického dávkovače Autodose nainstalujete nad saunová kamna (respektive n… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Sauna posiluje imunitu, zlepšuje průchod krve, otevírá póry v pokožce, takže jí pomáhá se přirozeně vyčistit, ale zároveň to znamená, že saunování je pro pokožku zátěž.

Střídáním různých teplot a vhlkostí je namáhaná, a ačkoliv je to ve výsledku pro pokožku dobře, po saunování je vláčná a rozjitřená a je proto vhodné se o ní postarat.

  Nejdříve důležité doporučení: pokud je to možné, pečlivě si vybírejte prostředky, které na vaší pokožku použijete, doporučujeme buď ty určené přímo do sauny, či čistě přírodní. Ch… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

  Jak fungují v topidle saunové kameny? Jak je do kamen poskládat? Je potřeba se o ně nějak starat? Na tyto otázky se nejčastěji ptáte, odpovědi naleznete v tomto článku!       Skládání kamenů do saunových kamen Způsob poskládání saunových kamenů značně ovlivňuje funkčnost kamen. Vhodnými kameny jsou peridotit, olivín – dolerit a olivín diabas. Pokud jste si zakoupili kamna Harvia, používejte pouze originální štěpené kameny Harvia v originálním balení. Díky štěpům mají kameny větší plochu na absorbování tepl… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Někdo preferuje horkou a suchou saunu, zatímco jiní mají raději jemnější teplo a více páry. Oba způsoby využití sauny mají různé zdravotní benefity, připravili jsme tedy pro vás jejich přehled.

      Citlivou pokožku a svaly můžete dále masírovat saunovým kartáčem, čímž ještě více zvýšíte prokrvení.

  Účinky horkého a suchého vzduchu v sauně Silné teplo suché sauny napomáhá regeneraci po cvičení a je to skvělý způsob, jak pomoci svalům rychle zrelaxovat. Silné teplo zvyšuje tepovou frekvenci, podobně ja… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Zapojit generátor pro parní sauny přes proudový chránič: ANO nebo  NE? Zapojit přes „Fíčko“, či ho vynechat, to je častý dotaz našich zákazníků z při zapojení generátoru HARVIA HGX, HGP nebo starší verze HGS.

Zajímavé je, že většina kvalifikovaných elektrikářů na tuto problematiku nemá zcela jasnou odpověď, a pro svůj klid raději každé elektrické zařízení chráničem RCD vybavují.

Optali jsme se tedy přímo technického ředitele Harvia Kimmo Riuttanena, odpověď zněla:   Our recommendation is that steam generator… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Máte pochybnosti o tom jak izolovat saunu, aby vám vydržela co nejdéle? V aktualitě Izolace sauny – jaké jsou možnosti jsme se bavili o přednostech jednotlivých typů izolací, nyní jsme pro vás připravili přehledný návod krok za krokem, jak s použitím nejmodernější izolace Sauna-Satu zamezit zbytečným  ztrátám na materiálu a aby se v konstrukci sauny nezdržovala zbytečně vlhkost:   Instalace je snadná, efektivní, a čistá. Zvládne jí i začátečník. Potřebujete pouze kobercový nůž, běžné hmoždinky s vruty, montážn… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Slovní spojení „pravidla saunování“ nebo „správné saunování“ jsou poměrně nešťastná. Sauna je, nebo alespoň by měla být, místem, kde si můžete úplně oddychnout a zapomenout na rutinu každodenního života, která je často různými pravidly svázána.

V zásadě existují pouze dvě zásady, které je vhodné dodržet – udělejte si dostatek času a naslouchejte svému tělu. Následující seznam je pak spíše jakýmsi doporučením, které si můžete na základě svých zkušeností a pocitů upravit.   „Správné saunování“ 1.

Před saunování… Více

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Je všeobecně známo, že sauna má mnoho vynikajících účinků na naše zdraví, jedním z nich je i posílení imunity. Je třeba si ale uvědomit, že sauna má sloužit především jako prevence před různými nemocemi.

Návštěva sauny, především pak finské, je pro organismus vždy náročná a pro oslabený organismus ne zcela vhodná. Pouhé nachlazení, tím spíše chřipka nebo jakákoliv jiná vážnější nemoc, představují pro tělo výrazné oslabení.

Organismus se často snaží vlastními mechanismy regulovat teplotu a návštěva sauny, která umě… Více

O léčebných a relaxačních účincích saunování není pochyb. Vždyť teplovzdušné lázně znal s nejvyšší pravděpodobností už pračlověk v mladší době kamenné. Známé jsou i římské lázně v Pompejích a vykopávky kamenných van v Řecku.

O zajímavé historii parní sauny, která je starší než 5000 let,  si můžete přečíst ve článku Parní Lázeň. S výběrem saun se ale naši předci trápit příliš nemuseli, k dispozici měli pouze jednu variantu.

Jelikož na dnešním trhu je situace mírně komplikovanější, připravili jsme pro vás jednoduchý … Více

Elektrická kamna nebo kamna na dřevo? Vybíráte si saunová kamna a rozhodujete se mezi elektrickými kamny a kamny na dřevo? Pojďme je porovnat. Elektrická kamna lze umístit do exteriéru i interiéru. Výhodou je jednoduchá obsluha.

Stačí pouze nastavit požadovanou teplotu a dobu, po kterou se má sauna vytápět, a o nic jiného se starat nemusíte. Kamna teplotu regulují automaticky. Nerušené relaxaci tak nebrání vůbec nic. Po skončení saunování stačí kamna jednoduše vypnout a odejít.

Zejména ve městech jsou elektrická … Více

Saunování je prospěšné pro srdce Studie finských vědců přináší další poznatky o tom, jaké konkrétní zdravotní přínosy může saunování mít – alespoň tedy pro muže.

Jedinci, kteří byli v sauně sedmkrát týdně, měli menší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby v porovnání s těmi, kteří ji navštívili pouze jednou týdně.

    Ve vzorku výzkumu bylo více než 2000 mužů ve středním věku na východě Finska, sledování byli po dobu 20 let. Výzkumníci zjistili, že čím častěji muži chodili do sauny a čím déle tam zůstávali, t… Více

Je všeobecně známo, že Finové mají saunu rádi. Jenže to není úplně pravda. Finové jsou totiž saunováním posedlí.  Článek uveřejněný na stránkách Helsinské univerzity uvádí, že 99 % Finů chodí do sauny pravidelně, průměrně jednou týdně.

Naprostá většina saun je soukromých – Finsku by se tak spíše mělo přezdívat „země milionu saun“, je jich tu kolem dvou milionů, což je na tuto malou zemi s necelými šesti miliony obyvatel úctyhodné číslo.

Finská sauna pro Finy tedy rozhodně není luxus, ale spíše stejná nezbytnost jak… Více

Z každého dřeva šampion – úprava Thermowood Tepelná úprava dřeva na průmyslové úrovni pod obchodním označením ThermoWood® byla rozvinuta v devadesátých letech 20. století ve Finském výzkumném centru VTT ve spolupráci s finským dřevařským průmyslem.

Dřevo vyráběné tímto tepelným procesem má nesporné výhody oproti běžným i exotickým dřevinám.

    Podstata této úpravy spočívá v tom, že se každá jednotlivá palubka vloží do velkého autoklávu, kde dochází bez jakýchkoliv chemikálií k prudkému zahřátí dřeva horkou par… Více

Účinky infrasauny – 6 nejlepších benefitů Je všeobecně známo, že pocení je skvělý způsob, jak spálit kalorie a zbavit tělo toxinů.

Co ale dělat v případě, že je člověk zrovna nemocný, případně nemá náladu na sport? Jedním z možných řešení je pořízení domácí infrasauny. Díky tomuto typu saun se tělo zbaví toxinů efektivně, a to bez nadměrné fyzické zátěže na organismus.

Účinků infrasauny je ale mnohem více. Mezi další benefity patří snadnější hubnutí, relaxace, ztišení bolesti, zlepšené fungování krevního oběhu a … Více

Zajímavé:  Condylomata - vše o zdraví

Parní sauna, její historie a účinky – Touha odpočívat v příjemném prostředí provází lidstvo od počátků. Existují doklady o tom, že parní sauny existovaly v různých podobách v některých významných kulturách už v době bronzové, tedy zhruba před 5 000 lety.

Pozůstatky nejstarších parních lázních byly objeveny na území dnešního Pákistánu, v údolí Indu. Možnost relaxovat a socializovat se ale využívali i američtí Indiáni, Římané, ale i Japonci v domcích zvaných onsen za využití horkých termálních pramenů. Pára v různý…

Více

Pravá sauna voní a je ze dřeva. Dřevo je v sauně jasně dominujícím materiálem. Vyrábí se z něj mimo jiné obklady, lavice a doplňky.

V rozpálené dřevěné sauně máte jiný pocit než v okachlíčkované, navíc se ze dřeva uvolňují silice a aromata a rozehřátá sauna krásně voní. Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili podrobný přehled veškerých variant.

    Rozlišujeme: Saunové palubky (obklad) Desky na lavice Konstrukční hranoly Krycí lišty a rohovníky Lavicové hrany a konstrukce Typizované lavice Palubky
… Více

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus z pohledu Lékaře Z čistě fyzikálního hlediska je infračervené záření elektromagnetické vlnění, které se na stupnici elektromagnetického vlnění nalézá mezi červenou oblastí viditelného spektra na jedné straně a mikrovlnami na straně druhé. Jeho vlnová délka je mezi 760 nm a 1 mm.  Infračervené záření se dále dělí podle vlnové délky, pronikavosti a míry pohlcování v jednotlivých médiích na 3 – 4 podskupiny (klasifikace není zcela jednotná), jež se v uvedených… Více

(toto je pokračování odborného článku Infračervené záření z pohledu lékaře)   Praktické použití zdroje infračerveného záření Užívání zářiče musí být vždy v souladu s návodem k  použití.

Důležité je respektovat údaje o způsobu uložení a zapojení přístroje a o jeho umístění ve vztahu k jednotlivým částem těla. Uživatel musí rovněž respektovat zásady týkající se bezpečnosti a způsobu ovládání přístroje při jeho používání.

Důležité je individuální nastavení parametrů funkcí zařízení podle zdravotního stavu uživatel… Více

Rusko by mohlo být klidně použito jako definice tuhé a chladné zimy. Obyvatelé Sibiře však našli šikovné a zdraví prospěšné využití chladu, který neustále převládá v jejich rodišti.

S pomocí jednoduchého saunového rituálu totiž přišli na to, jak zlepšit imunitu svých dětí. Jak tento rituál funguje a co při něm ruské děti musí udělat? Přečtěte si krátký článek a podívejte se na zajímavé obrázky přímo ze zasněženého Sibiře.

Sauna jako klíč k odolnému organismu Minusové teploty nemusí být nepřítelem běžných lidí a … Více

První obměny parní sauny se začaly objevovat již v Antickém Římě. Později se však rozšířila i do Arabských zemí a tam právě zažila svůj první velký rozmach.  Do Evropy se parní sauna dostala až později.

 Její příchod je často zmiňovaný i s prvními náznaky wellnessu na našem kontinentu.  Jak je tomu dnes?​ Nejen wellness nebo fitnesscentra mají vlastní parní sauny. Už i běžné rodiny si dopřejí tuto relaxační místnost přímo u sebe doma.

Tento článek se podívá na několik důvodů, proč si vůbec parní saunu pořídit, a… Více

Poznejte benefity saunování – aneb nejen posílení imunity, ale také lepší sportovní výkony

Saunování je poměrně oblíbenou záležitostí – aby ne, když má tolik pozitivních účinků na zdraví. Sauna je skvělá nejen jako prohřátí organismu v zimě, ale z jejích účinků můžete těžit celoročně.

Chodíte pravidelně do sauny? Pak jedině dobře, kromě posílení imunity a uvolnění mysli i zatuhlých svalů, sauna nabízí mnoho dalších benefitů, včetně těch pro sportovce.

Pojďme si dnes o saunování říct více, a třeba vás to přesvědčí k tomu, abyste ji začali navštěvovat pravidelně.

Typy saun

Nejprve si řekneme, s jakými druhy saun se vlastně můžeme setkat. Možná vám přijdou sauny na první pohled stejné, ale věřte, že nejsou. Jaké druhy tedy existují, jak se liší vlastnosti a benefity, které nabízejí?

Finská sauna 

Tento druh sauny je ten vůbec nejčastější a nejznámější. Poznáte ji podle typických dřevěných obkladů a lavic. Teplota se ve finské sauně pohybuje mezi 85 a 95 stupňů Celsia.

Vlhkost vzduchu v tomto typu sauny je pak mezi 10 a 20 procenty.

Finská sauna je vůbec první typ sauny, a nepochybně vám velice účinně pomůže vyplavit z těla toxiny, prokrvit orgány i kůži, posílit imunitu a zbavit se stresu.

Sauna s parním rázem 

Tento typ je určitou specifikací finské sauny. Dochází v ní totiž v pravidelných asi pětiminutových intervalech k polévání rozpálených kamenů vodou a následně k rozfoukání horka po místnosti.

 Díky tomu zažíváte po každém polití kamenů nový intenzivní příval tepla. Teplota se v tomto typu sauny opět pohybuje mezi 80 a 90 stupni a vlhkost vzduchu je 10 až 30 procent.

Sauna s parním rázem je skvělá pro intenzivní prohřátí celého těla a zlepšení termoregulačních procesů.

Tropická sauna 

Pokud vám nesedí klasická finská sauna kvůli příliš vysoké teplotě, pak můžete navštívit saunu tropickou, kde se teplota pohybuje mezi 65 a 75 stupni.

Pro zachování ozdravných účinků sauny finské, je v tomto typu sauny nižší teplota kompenzována vyšší vlhkostí, která se konkrétně pohybuje v rozmezí 50 a 60 procenty.

 Toto prostředí simuluje tropické klima a je velice příznivé pro léčbu dýchacích onemocnění, jako je například astma. Tento typ sauny je také vhodný pro lidi trpící revmatem a různými svalovými onemocněními.

Herbal sauna 

Sauna s ještě nižší teplotou kolem 40 a 50 stupňů. Herbal sauna je obvykle vybavená jemně nahřívanými keramickými lavicemi a keramickým obložením a vlhkost vzduchu se zde stejně jako v klasické finské sauně pohybuje mezi 10 a 20 procenty. Výhodou tohoto typu sauny je, že je vhodná pro použití aromatických olejů a esencí.

Infra sauna 

Infra sauna je trochu odlišný typ sauny, který najdeme velice často ve fitness centrech, kvůli jejímu ideálnímu využití pro sportovce. Ti ji totiž využívají například k zahřátí svalů před tréninkem.

Infra sauna je kabina vykládaná taktéž dřevem, jako je tomu u finských saun, nicméně navíc obsahuje zařízení vydávající infračervené záření. Infračervená energie poté proniká hluboko do našeho těla – až 4 cm.

 V nejlepších kabinách je vyzařování této energie optimalizováno tak, že naše tělo absorbuje až 93 % této energie, která dosáhne povrchu těla. Toto hluboké pronikání tepla způsobuje zahřívání hluboko ve svalech a orgánech těla.

Tělo bude na tento podnět reagovat zvýšením tepové frekvence. Zvýšená srdeční frekvence má posilující efekt, který zlepšuje fyzickou kondici.

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Parní lázeň 

Parní lázeň je nejhodnější pro osoby trpící dýchacími onemocněními. Tento typ sauny s teplotou 40 až 45 stupňů a vlhkostí vzduchu mezi 90 a 100 procenty.

 Pokud je zkombinovaná například s eukalyptem, je vhodná zejména k léčbě astmatu či zánětu průdušek. Pomůže s odkašláváním a uvolněním dýchacích cest.

Zároveň je tento typ vhodný pro zkrášlovací procedury, protože pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, čistit póry, omlazovat pleť a je tak velice užitečná při léčbě akné.

Solná sauna 

Tento typ sauny slouží k lehkému prohřátí, při teplotě mezi 40 a 55 stupni.

  Kromě velkého dřevěného roštu, na kterém můžete příjemně relaxovat, zde najdete obvykle také stěnu ze solných cihel. Vlhkost se zde pohybuje mezi 15 a 30 procenty.

 Solná sauna skvěle zvláčňuje pokožku a díky nízké teplotě je ideální pro začátečníky.

Sauna poskytuje organismu mnoho výhod, nejen pro sportovce, ale i pros všechny ostatní, jaké jsou tedy ty hlavní?

Sauna jako podpora imunity 

Díky tomu, že se při saunování zvyšuje tělesná teplota, spouští se zároveň přirozený proces hojení. Dojde ke zrychlení oběhu, buňky distribuují více kyslíku a imunitní systém startuje výrobu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s infekcemi, viry a zajišťují eliminaci patogenů.

 Pravidelnou návštěvou sauny si můžete vysokou koncentraci bílých krvinek udržet po delší dobu, a těžit tak z této výhody maximum. Během saunování také dochází ke zlepšení funkce a zvýšení kapacity plic, což je vhodné pro osoby trpící respiračními onemocněními, jakými jsou například astma nebo chronická rýma.

Saunováním jako lék na deprese 

Zvýšená teplota má za následek vyplavení dávky endorfinu, který je znám jako hormon štěstí a dobré nálady.

Jedná se o přírodní analgosedativum, které zklidní mysl, utěší bolest a navozuje relaxovaný pocit pro tělo i mysl. Uvádí se, že během saunování se hladina endorfinu může zvýšit 2-3x.

 Sauny jsou většinou tmavá, tichá místa, což vytváří ideální prostor pro navození duševní vyrovnanosti, relaxace a uvolnění veškerého stresu.

Pomocník v boji s akné, celulitidou a dalšími kožními neduhy

Na vzhledu a zdraví kůže se podepisuje také čistota prostředí, ve kterém žijeme. Svůj díl viny mají také éčka v potravinách, toxiny v městském ovzduší, ale i alkohol, kouření cigaret a hektický styl života.

Během saunování se pleť „detoxikuje“ – zbavuje se nečistot, odumřelých buněk a dochází k jejímu prokrvení. Při vysokých teplotách se totiž v těle zvýší činnost žláz s vnitřní sekrecí a toxiny se vyplaví ven z těla společně s potem. Sauna zároveň může zlepšit proudění lymfy.

 Tento proces je velice prospěšný pro vzhled kůže a díky tomu vypadá čistější, pružnější a vitálnější.

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Sauna jako podpora pro regeneraci poškozených a unavených svalů a bolavých kloubů 

Vlivem tréninku dochází k drobnému poškození svalů. Abyste zamezili jejich trvalému poškození, či vzniku zranění, potřebujete regenerovat. Odpočinek má tedy stejnou váhu, jako trénink samotný, možná je vlastně i o něco důležitější.

 Během tréninku svaly zatížíte, ale teprve to, co se děje potom je důležité pro jejich růst.

Vědecké studie ukazují, že pouhých 10 minut saunování po sportu významně přispívá k regeneraci svalstva a přípravě organismu na další náročnou zátěž, a to konkrétně tak, že eliminuje metabolické plýtvání živin.

Díky uvolněnému průtoku krve se všechny živiny distribuují až do poslední kapiláry zatíženého, unaveného a namoženého svalu. Saunování může také být prospěšné při zmírnění projevů bolesti kloubů.

Zvýšení hladiny růstového hormonu 

O tomto benefitu většina z nás jistě neměla ani zdání. Během saunování a následném ochlazení totiž dochází k vystavení těla stresu, jehož vlivem dojde ke zvýšení hladin endogenních detoxifikačních enzymů, zejména pak právě růstového hormonu.

Růstový hormon je látka pesticidového charakteru, která má na starost růst a produkci nových buněk a jak jistě víte, je nezbytná pro růst svalové hmoty. Studie prováděné na vrcholových sportovcích naměřily po návštěvě sauny zvýšení růstového hormonu o 40 %.

Nicméně pro plné využítí tohoto benefitu je opět nutné saunu navštěvovat pravidelně.

Máte vysoký tlak? Sauna vám může pomoci! 

Zejména pro osoby trpící vysokým tlakem je pravidelná návštěva sauny velice vhodným nástrojem, jak hladinu krevního tlaku snížit. Studie skutečně prokázaly, že už po třech měsících pravidelného saunování se u pacientů s hypertenzí tlak podstatně snížil.

V případě dlouhodobějších návštěv bylo pak snížení ještě intenzivnější. Je však důležité dodržovat určitá pravidla, zejména pak klást důraz na postupné pomalé ochlazení.

 Lidé trpící vysokým krevním tlakem by neměli ihned vstupovat do ledového bazénku, ale měla by mu předcházet vlažná, posléze studená sprcha. Zatímco se totiž tělo ochlazuje, cévy se zužují, což už samo o sobě způsobuje nárůst krevního tlaku.

Jednotlivé teplotní změny by tedy měly být postupné a mezi každou etapou saunování by měla být zařazena dostatečně dlouhá doba určená k relaxaci.

Sauna a její benefity pro sportovce

Vzhledem k povaze našeho webu nesmíme opomenout tuhle velice důležitou část, kterou je vliv sauny na sportovní výkony. Některé výhody byly nastíněny již v předešlých odstavcích, ale pojďme si o sauně a sportu říct více.

Ruku v ruce se zdravotními benefity, může saunování zvyšovat i vaší fyzickou kondici. Výhody saunování můžete využít kdykoli.

Zatímco někteří lidé rádi začínají své cvičení zahřátím svalů v sauně – což vám pomůže pomoci se zahřátím, ale rozhodně nenahradí vaší pravidelnou rozcvičku před tréninkem, jiní naopak saunu využívají po skončení tréninku, což je možná výhodnější.

Protože máte omezené množství krve, máte snížený průtok krve a kyslíku do svých orgánů, takže vaše ledviny stimulují produkci EPO a objemu plazmy, což zvyšuje váš krevní objem a následný výkon.

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Speciální vliv na výkon má sauna v případě vytrvalců. Pod pojmem vytrvalostní sport si můžeme představit například běhání nebo jízdu na kole. Sauna následující po cvičení naši vytrvalost výrazně posiluje. Při běhu totiž roste tělesná teplota, saunování by vám mohlo pomoci s aklimatizací na teplo.

To má za následek zvýšení objemu krevní plazmy v těle, zvýšení průtoku krve do srdce i svalů, a tedy také zvýšení svalové hmoty díky vyšší úrovni proteinů, respektive růstového hormonu, o kterém byla řeč výše.

 Saunování také posiluje srdce a zvyšuje objem kapacity plic, jak bylo zmíněno v úvodních odstavcích a větší kapacita plic je pro vytrvalce velmi výhodná.

Saunování má blahodárný vliv na zdraví a imunitu

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví
Zdroj: V sauně ze Shutterstock

Z těla se vyplavují toxické látky, což usnadní práci zejména ledvinám a játrům. Zároveň se tím posiluje imunitní systém. Saunování také uvolňuje dýchací cesty, zmírňuje bolesti kloubů a svalů. Tělo se při pobytu v sauně silně okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, nastává tedy lepší dýchání kůže, zlepšuje se její vláčnost, svěžest i vzhled. Pokud se budete saunovat pravidelně, bude vám odměnou celková otužilost těla a vyšší odolnost proti infekcím.

Jak se správně saunovat? Nebojte se nahoty..

Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem. Do sauny vstupujeme nejlépe nazí, což je nejvhodnější právě z důvodu vylučování toxických látek z těla. Do sauny je vhodné vzít si ručník, na který usednete, či se na něj položíte.

Doporučovaná délka saunování je asi 15 minut, pro děti zhruba 5 – 10 minut.Ze začátku je lepší sednout si na nejnižší místo, teplota v sauně totiž dosahuje až 25°C rozdílu. Od země směrem výše se teplota pohybuje od 80 °C až po 105 °C.

Ne všem je pobyt v sauně příjemný, proto pokud byste se necítili dobře, je lépe saunu opustit a nepřemáhat se. Po opuštění saunovací místnosti si nejprve opláchněte rukama obličej, poté můžete využít chladnější sprchy, odvážnější ochlazovacího bazénku.

Pokud se pro vstup do bazénu rozhodnete, vstupujete do něj po schodech, nikdy do něj neskákejte. Až se budete cítit řádně ochlazeni, můžete se opět vrátit do sauny.

Vhodné je opakování celého cyklu 3x

Pobyt v sauně je ale pro organismus také určitou zátěží

Chodit by do ní neměli lidé, kteří mají problémy se srdcem nebo krevním oběhem, kteří trpí kožními chorobami, jsou nachlazení nebo mají teplotu.

Je třeba také myslet na doplňování tekutin, jak během pobytu v sauně, tak i po něm.

Během půl hodiny zde můžete vypotit asi půl litru vody, což se samozřejmě na úbytku váhy projeví, ale tyto tekutiny brzy opět doplníte. Ke zmenšení tukové zásoby tedy nedochází.

K zajímavým výsledkům došli vědci z University of Eastern Finland

Již od roku 1984, tedy 30 let, sledovali přes 2 300 mužů ve věku od dvaačtyřiceti do šedesáti let.

Muži, kteří si saunu dopřávali dvakrát či třikrát do týdne, měli o třiadvacet procent nižší riziko kardiovaskulární nemoci nebo onemocnění věnčitých tepen ve srovnání s těmi, kdo do sauny chodili jen jednou týdně.

A pánové, kteří saunu navštěvovali denně, měli nebezpečí podobných chorob nižší o plných osmačtyřicet procent a o čtyřicet procent nižší riziko úmrtí kvůli jakýmkoli chorobám vůbec.

Druhy sauny

Suchá sauna Jedná se o typicky řešenou saunu. V sauně jsou dřevěné obklady a lavice. Na její vytápění se používají jak kamna na dřevo, tak i elektrická. Sauna se vytápí na teplotu 90 °C a relativní vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 10 – 15 %.

Finská saunaFinská sauna je opět vybavena dřevěnými obklady a dřevěnými lavicemi. Na vytápění se používají kamna, která lze polévat vodou. Kamna jsou pro tento účel vybavena lávovými kameny. Sauna je vyhřívána na teplotu 70 °C a vlhkost vzduchu je závislá na tom, jak intenzivně se kameny polévají.

Bio saunaVytápí se kamny s výparníkem, která umí udržovat stálou teplotu kolem 60 °C a řídit vlhkost v sauně, která se pohybuje mezi 30 – 60 %. Bio sauna je specifická tím, že se vlhkost vzduchu udržuje na stejné hodnotě.

Parní saunaObklady stěn jsou dlaždičkové či mozaikové. Stejným způsobem jsou řešeny i lavice. Není zde tak vysoká teplota, pohybuje se kolem 45 °C, ale vlhkost vzduchu je téměř 100 %. Lázeň je vytvářena parním generátorem, který se nachází vně sauny. Pára je do sauny přiváděna pomocí parovodu, který ústí uvnitř sauny.

InfrasaunaJejí interiér je dřevěný a na stěnách jsou umístěny zářiče, které produkují dlouhovlnné infračervené záření, které proniká do tělních tkání až do hloubky 4 centimetry. V infrasauně se teplota pohybuje mezi 45 – 60 °C.

Do sauny za lepší imunitou

Tak jako se zdaleka každý nemusí vyhřívat na sluníčku, nejsou ani typické zimní sporty ideálem pro každého.

Jestli nepatříte mezi ty, kteří si užívají na bílé sněhové pokrývce a víc Vás lákají spíše posilovací a protahovací aktivity, u kterých se pořádně zapotíte, pak ani v zimě nemusíte zoufat.

A když říkáme, pořádně se zapotit, proč nevyzkoušet rovnou saunu, která právě v zimním období pomůže posílit Váš imunitní systém a srdce, a zvýší tak pravděpodobnost, že se vyhnete nachlazení a dalším častým zimním onemocněním?

Zatímco na nás každou chvíli ze všech stran vyskakují novinky v podobě nejrůznějších posilovacích strojů a pomůcek, nových her a sportovních náčiní, která se okamžitě stávají obrovsky populárními a odstrkují do pozadí klasické pohybové aktivity, jsou věci, které přetrvávají.

Díky svému vyzkoušenému efektu mezi takové patří například zvyk saunování.

Dlouhá staletí ověřený princip pobytu v místnosti s velmi horkým vzduchem byl vždy populární především v severských zemích, kde si tamní obyvatelé dávno osvojili metodu utužování imunitního systému pomocí střídání pobytu v horku a zimě.

A co mohlo fungovat u promrzlých seveřanů, může fungovat i u nás

Přestože nejznámější typ sauny nese pojmenování po jedné ze severoevropských zemí, nemůžeme s naprostou jistotou tvrdit, že právě Finové jsou praotci saunového světa, i když je to dost pravděpodobné. Ať je to tak, nebo ne, dnes už je saunování rozšířeno v celém světě a můžete si vybrat hned z několika variant.

Můžete bez obav do sauny?

Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

POZOR: Nosíte-li kontaktní čočky, pro návštěvu sauny raději zvolte brýle, nebo je-li to alespoň trochu možné, vyrazte bez brýlí. V horkém saunovém vzduchu by Vás po chvíli s kontaktními čočkami začaly nepříjemně pálit oči a mohli byste mít poté problém s jejich vyjmutím.

NÁŠ TIP: Jestli je pro Vás v sauně přece jen už moc velké teplo, pak se zkuste zajít ohřát trochu méně. V každém větším městě najdete wellness zařízení, ve kterých si můžete užít horké lázně ve vířivce.

Proudy vody a  různě velké bublinky Vás budou příjemně masírovat a prohřívat Vaše ztuhlé svaly. Teplota vody ve vířivce se obvykle pohybuje cca mezi 28–42°C a můžete si ji dle libosti zvolit, tak aby Vám bylo příjemně.

A když si k tomu přidáte skleničku dobrého vína nebo sektu, příjemně a odpočinkově strávená chvíle s Vaší drahou polovičkou nebo s přáteli je na světě.

Druhy sauny

Finská sauna

Tento typ sauny je bezesporu tím nejznámějším a  nejtypičtějším v nabídce saunovacích variant. Jste-li úplný saunovací začátečník, byla by pro Vás finská sauna patrně příliš velkým soustem. Je totiž nejteplejší a na organismus nejnáročnější.

Teplota zde může dosáhnout až 100°C (samozřejmě to není pravidlem) a vzduch je sušší než v jiných verzích sauny (proto je vhodné jej pravidelně zvlhčovat poléváním horkých kamenů vodou, odkud se odpařuje voda a vzduch je tak zvlhčován).

V takovém horku se budete logicky potit rychleji a zároveň intenzivněji.

Suchá česká sauna

Je velice podobná sauně finské. Teploty v ní dosažené jsou opravdu vysoké a najdete zde stejné, typické dřevěné lavice a obložení. V naší podobě je však vzduch sušší, protože není zvlhčován pomocí vody a horkých kamenů.

Parní sauna

Už z  názvu této varianty je jasné, že půjde o typ s vysokou vlhkostí vzduchu (až 100%). Spolu s finskou saunou patří mezi nejoblíbenější a  nejstarší typy vůbec.

Podle dochovaných záznamů dnes víme, že tyto procedury ve velkém probíhaly už v antice, kde k těmto účelům byly využívány přírodní horké prameny vyvedené přímo do rozlehlých lázeňských domů. Narazíte-li na pozůstatky originálních antických lázní, určitě je vyzkoušejte, mají své nezaměnitelné kouzlo.

Pokud jde o teplotu, není zdaleka tak vysoká jako u sauny suché a finské – ostatně původně vychází pouze z horkých pramenů, které vzduch ohřívaly jen asi na 40–50°C.

Biosauna

Takzvaná biosauna je trochu studenější sestřičkou klasické finské sauny a zároveň je po vzoru parní sauny podstatně vlhčí variantou.

Teplota se tu běžně pohybuje jen okolo 60°C a vlhkost vzduchu stoupá až k 30%. Proto je vhodnější pro začátečníky a pro osoby mající problémy s dýcháním.

Stupeň relaxace můžete zvýšit použitím vonných éterických olejů, které Vám protáhnou nos ještě o něco víc.

Infrasauna

Nejnovější variantou na poli saunového světa jsou saunovací kabiny, které využívají infračervené záření, coby zdroj tepla.

Teplotou se řadí opět mezi ty chladnější, obvykle tu bude zhruba 50°C, zato efektivitou se řadí mezi nejvyšší.

Zatímco v ostatních typech saun působí na organismus jen teplo a vlhkost vzduchu, zde je bonusem právě výhoda působení infračerveného světla, které snadno prostoupí Vaším tělem a zahřeje i Vaše klouby a svaly.

Přínosy sauny

A  proč byste měli své tělo vystavovat vysokým teplotám a v malé místnosti sledovat, jak Vám po celém těle stékají potůčky potu? Právě pocení je jedním z přirozených prostředků, kterým se můžete snadno zbavovat škodlivin usazených v těle, kam se dostávají s potravou nebo ze vzduchu (buďme upřímní, nejen znečištěný vzduch ve městech není našemu zdraví prospěšný). Jde o přirozený způsob detoxikace organismu a celkového pročištění těla.

Pokožka vyplaví hloubkové i povrchové nečistoty, dojde tedy také k uvolnění pórů, takže účinky sauny se vlastně projeví tak trochu jako návštěva kosmetického salónu.

K tomu horký a vlhký vzduch také napomáhá pročišťovat dýchací cesty a prohřát klouby. Horko také zrychluje činnost srdce, takže při pravidelném navštěvování sauny dojde k jeho posilování.

Výsledkem návštěvy sauny tedy je, že se budete cítit zrelaxovaní, budete lépe dýchat, Vaše srdce bude silnější a  Vaše klouby odpočatější. Jako bonus můžete vzít zářivější pleť, což už za to stojí.

DEJTE SI POZOR:

  • Nezapomeňte si s  sebou vzít dostatek vody k pití!
  • Chcete-li mimo relaxace intenzivně pročistit svoji pleť, zvolte parní saunu.
  • Věnujte pozornost době strávené v  sauně – v žádném případě není radno zůstávat v sauně příliš dlouho. Lépe je udělat více kratších cyklů, než jeden dlouhý!
  • Každý cyklus v  sobě zahrnuje pobyt v  komoře, ochlazení ve sprše nebo v bazénu a následný odpočinek na lehátku. Vše je ideální zopakovat alespoň třikrát (s výjimkou infrasauny).
  • Saunu je nejlepší naplánovat na podvečer, po ukončení sauny si dát něco dobrého k jídlu a pokračovat v odpočinku.
  • Pokud přemýšlíte, jestli vyrazit do sauny jen tak, nebo raději v  plavkách, pak vězte, že bez plavek je v sauně pohodlněji, nejlépe, pokud se zabalíte do prostěradla (je o něco příjemnější než klasický ručník). Ovšem pokud by to, že vyrazíte bez plavek, mělo znamenat, že budete v kabině nesví a budete se neustále kontrolovat, pak si je raději vezměte (ženám jistě postačí jen spodní díl).

Propocená zima: Díky sauně budete méně nemocní. Ale na tohle si musíte dát pozor!

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Jedním ze způsobů, jak si zpříjemnit nevlídné sychravé dny, jsou pravidelné návštěvy sauny. Pořádně se zahřejete a navíc posílíte tělo i mysl. Zdravotní benefity saunování jsou však podmíněné dodržováním určitých pravidel – nebudete-li na ně dbát, můžete si i uškodit.

Tropická, parní, herbal, solná, bio, infra či kouřová… To není ani zdaleka vyčerpávající výčet všech druhů sauny a každá má trochu jiné ozdravné účinky. Dnes se zaměříme zejména na nejznámější a nejrozšířenější druh – a to je finská sauna.

Lékařka Stanislava Maulenová z karlovarských Alžbětiných lázní považuje saunu finského typu za zdraví nejprospěšnější, ale upozorňuje, že kvůli vysoké tepelné zátěži, která činí kolem 90 stupňů Celsia, nemusí vyhovovat každému. Pro děti, seniory, kardiaky a další osoby, jež snášejí přílišné horko hůře, je vhodnější například infrasauna – v ní je teplota podstatně nižší, pohybuje se mezi 45 a 60 stupni Celsia.

A jak konkrétně saunování prospívá? „Při pravidelném pobytu v kabině dochází k posílení imunity a celkové odolnosti organismu, zlepšuje se prokrvení tkání a velmi pozitivní je také vliv na psychickou kondici člověka – v podobě odbourávání stresu a relaxace. Po večerním saunování navíc obvykle lépe spíme,“ uvádí Stanislava Maulenová. V podzimních plískanicích, kdy na každém kroku číhají nejrůznější bacily, je tak sauna skvělým pomocníkem v prevenci nachlazení.

Prospívá prakticky celému tělu – uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolesti kloubů a svalů, působí proti bolestem hlavy a zlepšuje pleť. Saunový mág Pavel Hofrichter ovšem upozorňuje na stěžejní pravidlo: pravidelnost.

„Zdravé aspekty správného saunování budou fungovat, jen když ji budete navštěvovat každý týden. A to nejlépe celoročně. Ani častější pobyt není na závadu.

Tělo si vytvoří dostatek obranných látek a budete méně nemocní,“ doporučuje.

Existují však i situace, kdy je saunování nevhodné. „Neprovozujte ho s horečnatým nebo zánětlivým onemocněním či při užívání antibiotik. U chronicky nemocných je třeba konzultace s lékařem,“ varuje Pavel Hofrichter. Horko by mohlo zdravotní stav zhoršit.

Nedoporučuje se ani ženám v prvním trimestru těhotenství, kdy hrozí poškození plodu, a po porodu je vhodné saunu navštívit až po uplynutí šestinedělí, tedy až poté, co se dá ženské tělo trochu dohromady.

Kojení není pro saunování překážkou, ale počítejte s tím, že teplo může spustit mléko.

Do sauny nechoďte ani s onkologickým onemocněním, infekčními či kožními chorobami nebo po požití alkoholu. Opilost přichází i po menších dávkách alkoholických nápojů a hrozí kolaps. Problematické je také saunování při menstruaci – nejenže to není příliš hygienické, ale existuje riziko zvýšeného krvácení.

Pro osoby s vysokým krevním tlakem a jinými srdečními problémy jsou po poradě s lékařem vhodnější typy saun s nižšími teplotami, např. již zmíněná infrasauna.

Dříve se saunování nedoporučovalo astmatikům, dnes už existuje řada výzkumů, které tvrdí pravý opak, a lékaři ho proto doporučují jako vhodný doplněk k léčbě.

Své potomky můžete podle lékařů vzít do sauny už ve třech měsících, ale výhodnější je počkat až dospějí do věku, kdy budou schopni své pocity z pobytu v roztopené kabině vyjádřit.

Foto: BlueSkyImage, Shutterstock.com

Před vstupem do kabiny se umyjte a osušte

Aby byly účinky saunování co nepřínosnější, musí se provádět správně.

Z hygienických i zdravotních důvodů je nutné se před vstupem osprchovat, důkladně osušit a zahalit se pouze do suchého ručníku či prostěradla, na které se v kabině následně položíte.

Nahota je důležitá – plavky totiž zabraňují pokožce v dýchání a odpařování škodlivých látek z těla. V šatně nechte také šperky, které by se mohly nepříjemně rozpálit.

Důležitá je správná technika dýchání. Zapojovat byste měli převážně ústa, protože horký vzduch vysušuje nosní sliznici. Rozhodně neplatí, že čím déle v kabině vydržíte, tím zdravější budete! Čas strávený v sauně v kuse by neměl překročit patnáct minut.

Při nepříjemných pocitech, jako je bolest hlavy či nevolnost, pobyt v horku neprodlužujte. Před použitím ochlazovacího bazénku ze sebe nezapomeňte smýt pot pod studenou sprchou a následně si odpočiňte v relaxační zóně a doplňte tekutiny.

„Samotný rituál je vhodné opakovat dvakrát až třikrát,“ radí Stanislava Maulenová.

Chodíte do sauny pravidelně? A co dalšího děláte pro svou imunitu?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector