Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Alergeny roztočů domácího prachu jsou jedním z nejsilnějších spouštěčů alergických reakcí. Roztoči jsou mikroskopičtí osminozí tvorové blízcí příbuzní pavouků a klíšťat.

Nacházejí se ve více či méně každém lidském obydlí. Existují dva běžné druhy roztočů domácích — Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Alergenem není samotný roztoč, ale trávicí enzymy obsažené v jeho trusu a rozpadajícím se těle. Roztoči domácího prachu se živí kožními lidskými a zvířecími šupinami, které se často nachází v domácím prachu.

Roztoči ani nekoušou, ani nešíří nemoci a škodí pouze lidem, kteří jsou na ně alergičtí. Naštěstí však existuje mnoho způsobů, jak snížit jejich výskyt ve vašem domě.

Kde v mém domově číhají roztoči a proč mám dbát na nákup speciálních lůžkovin?

Roztoči upřednostňují pobyt v ložním prádle, matracích, čalouněném nábytku, měkkých hračkách a kobercích.

Vlhkost a teplo vytvářené vaším tělem během spánku přispívají k vytvoření pro roztoče přátelského prostředí, což činí z lůžka ideální místo pro kontakt s alergeny roztočů domácího prachu.

Oblak alergenu roztočů domácího prachu se rovněž zvedne, budete-li se například procházet po koberci, vstávat z postele nebo se v ní pouze otáčet.

Základem tedy je, pořídit si speciální protiroztočové lůžkoviny. Chemická úprava lůžkovin zaměřená na zničení roztočů se příliš neosvědčila, za zlatý standard se považuje dostatečná hustota mikrovláken textilií, která zajistí neprostupnost tkaniny pro roztoče a jejich části. A bez chemie! Jedním z nových, perspektivních výrobků na trhu jsou lůžkoviny z nanovláken.

Póry nanotkaniny mají velikost pouhých 80-100 nanometrů. Naproti tomu velikost roztočů je přibližně kolem 300 mikrometrů (1 mikrometr = 1000 nanometrů) a jejich alergeny 1 – 20 mikrometrů. Ani roztoči, ani jejich alergeny nemají tedy šanci projít nanotkaninou, naproti tomu molekula kyslíku ale již projde, takže materiál zůstává příjemně prodyšný.

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Podívat se na lůžkoviny pro alergiky NanoSpace >>

Výborně hodnocené jsou i lůžkoviny vyrobené z vysoce kvalitní, nepotažené polyesterové mikro vláknové textilie

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Podívat se na lůžkoviny pro alergiky Allergika >>

Jaký je vztah mezi roztoči a vlhkostí?

Aby roztoče domácího prachu přežili, absorbují vodu ze vzduchu a při vlhkosti nižší než 50 %, mají tendenci vysychat a umírat. Co se týče teploty, upřednostňují  teploty kolem 21 °C. Je tedy nezbytné se zbavit vlhkosti ve vašem domě.

Větrejte otevřením oken a zkontrolujte, zda v kuchyni a koupelnách neprobíhá nadměrná kondenzace. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, zvažte koupi odvlhčovače.

Efektivní čistička vzduchu je rovněž dobrým řešením, protože vytváří pohyb vzduchu, který pomáhá v boji proti vlhkosti a zároveň zachycuje alergeny z roztočů, pylů, plísní i zvířecích epiteli.

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

 Podívat se na Nanočističky Retap >>

Jak se mohu zbavit již existujících roztočů v mém domě?

  • Perte oblečení, měkké hračky a ložní prádlo jednou týdně pracími prostředky, které jsou určeny pro alergiky.
  • Před použitím se ujistěte, že je ložní prádlo zcela suché. Roztoče přímo vzkvétají v přítomnosti jakékoliv stopy vlhkosti.
  • Záclony, polštáře a peřiny je třeba prát každých několik měsíců.
  • Vysávejte podlahy, nábytek a koberce vysavačem, který je vybaven HEPA filtrem a je bez únikový.
  • Pro čištění vzduchu použijte dobrou čističku vzduchu.
  • Všechny povrchy nábytku pravidelně otírejte vlhkým (ale ne mokrým) hadříkem.
  • Zkuste přidat trochu eukalyptového oleje do prachovky, protože vůně eukalyptu roztoče odrazuje. Existují rovněž protiroztočové elektrostatické prachovky, které drží prach a nevíří ho.
  • Koberce, čalouněný nábytek, záclony, pelíšky pro zvířata, měkké hračky… To vše se doporučuje pravidelně stříkat protiroztočovým sprejem, který navíc i zabraňuje rozmnožování roztočů. Při výběru přípravků však buďte opatrní a používejte prostředky s přírodními složkami, postřik chemikáliemi, zejména pravidelný, může mít negativní krátkodobé i dlouhodobé účinky na zdraví a může být závažným spouštěčem alergické reakce pro osoby trpícími alergiemi.

 Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Podívat se na rozprašovací roztok proti roztočům Milben Stop >>

Vaše snaha musí být nepřetržitá, ne jednorázová! Bude těžké nadobro vymýtit domácí roztoče z vašeho domova, protože jsou stále přinášeny na oblečení lidí z venku. Nicméně, pravidelnými preventivními zásahy se Vám povede jejich množství rapidně snížit!

Jak mohu svůj domov učinit pro roztoče hůře obyvatelným?

  • Zbavte se jakéhokoliv nepořádku, jako jsou hromady novin a knih, kde se může hromadit více prachu. Většinu dekoračních předmětů vložte do skleněných skříní, nikoli do otevřených polic.
  • Zvažte výměnu čalouněných sedacích souprav a křesel za nábytek z kůže nebo vinylu, kterým roztoči nemohou tak snadno proniknout.
  • Podobně byste mohli vyměnit koberce za dřevěné nebo vinylové podlahy.
  • V ložnicích začněte znovu…. s novou matrací, přikrývkou a polštáři, vše s protiroztočovými lůžkovinami (výzkumy ukázaly, že u dětí alergických na roztoče došlo k významnému zlepšení jejich astmatu a investice do protiroztočových lůžkovin je pravděpodobně tou nejlepší investicí, kterou můžete udělat v domácnosti roztočového alergika).
  • Při výběru nového lůžka nezapomeňte, že vyvýšené lůžko umožňuje čištění pod ním, kde se shromažďuje prach, čalouněné čela jsou lapače prachu a rošt je vhodný, protože podporuje cirkulaci vzduchu kolem postele.
  • Vyměňte záclony, které zachycují prach, za žaluzie.
  • Utěsněte všechny praskliny mezi deskami na podlaze tak, aby z prostoru pod podlahovými deskami nevycházel prach.
  • Udržujte stěny jednoduché. Pokud je to možné, vyhněte se obrazovým kolejnicím, tapiseriím a jiným dekoracím.

Všechna tato opatření pomohou vytvořit prostředí, které by mohlo významně snížit roztočovou zátěž ve vašem domově.

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne

Přidat se k nám >>

Vše, co jste (ne)chtěli vědět o prachu v domácnosti. Může prach přenášet nemoci?

Pokud přinesla pandemie covidu-19 něco dobrého, pak to, že se více staráme o své zdraví a imunitu. Vedle pohybu a správné životosprávy ovlivňuje zdraví i čistota domova, respektive absence prachu.

Výzkum společnosti Dyson si kladl za cíl zjistit úklidové zvyklosti Čechů a jejich proměnu v souvislosti s pandemií. Vedle toho také zkoumal, co Češi o prachu vědí. Ukázalo se, že jen velmi málo.

I když většina respondentů od vypuknutí pandemie uklízí častěji a prach v domácnosti „velmi znepokojuje“ čtvrtinu lidí, řada z nich stále nemá zcela jasno ohledně možného vztahu mezi domovním prachem a viry a jinými zástupci mikrobiálního života.

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví Zdroj: Dyson

Co skrývá prach?

Prach v domácnosti je složitý komplex částic, mezi něž patří odumřelé kožní buňky, vlasy, roztoči, výkaly roztočů, bakterie, viry, plísně, drobný hmyz a další složky. Řada z nich je viditelná pouze pod mikroskopem, takže není překvapením, že mnoho lidí nemá o prachu ve vnitřním prostředí jasnou představu.

Průzkum provedený pro společnost Dyson zjistil, že pětina respondentů neuměla odpovědět na otázku, jaké částice tvořící prach jim připadají překvapivé. To může znamenat, že se o složení prachu ve své domácnosti vůbec nezajímají.

Částice z komína nebo krbu překvapily 8 % respondentů, 7 % pak bylo překvapeno, když zjistili, že se v domovním prachu mohou vyskytovat viry. Nejvíce překvapující součástí domácího prachu se však staly výkaly z roztočů (13 %).

Pravdou přitom je, že výkaly roztočů v domácím prachu jsou celosvětově považovány za nejdůležitější spouštěče alergenních onemocnění.

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví Zdroj: shutterstock.com

Může prach způsobit nemoci?

„Mezi odborníky se vedou diskuse o úloze, kterou hraje prach při přenosu nemocí, a přestože počáteční studie naznačují souvislost mezi prachem a viry, bude zapotřebí další zkoumání, abychom tomuto mechanismu lépe porozuměli,“ vysvětluje Dennis Mathews, výzkumník v oboru mikrobiologie působící ve společnosti Dyson.

„Výzkum však ukazuje, že pokud jde o to, co tvoří prach v našich domovech, je potřeba věnovat daleko více práce osvětě,“ zdůrazňuje.

„V důsledku globální pandemie trávíme více času v interiérech a je tedy důležité, aby si lidé uvědomili, že mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naši pohodu, jsou coby součást prachu v našich domovech doslova všudypřítomné – a že ještě více z nás by mělo úklid provádět každý den.“

Zajímavé:  Homeopatická Léčba Nosní Mandle?

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví Zdroj: Dyson

Proč lidé uklízí?

Asi proto, že se v uklizeném prostředí lidé cítí lépe. I když podle výzkumu lidé obecně souhlasí s tím, že méně prachu v domácnosti vytváří zdravější prostředí (77 %), vliv prachu na celkovou pohodu jim do značné míry není jasný.

„Jak doufáme, výzkum ukáže, že když přemýšlíme o prachu, neměli bychom ignorovat právě ty mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naše zdraví a pocit pohody. Úklid by se tedy neměl omezovat jen na prach, který vidíme prostým okem,“ vysvětluje Dennis Mathews.

Alergie na roztoče – příznaky a projevy | Philips

Alergie na “bytový prach” patří mezi nejčastější alergie. Jedná se o alergii na roztoče bytového prachu, tedy na okem nepozorovatelné členovce, kteří jsou nezvanými hosty v našich domovech.

Živí se odpadnuvšími částečkami naší kůže a hoví si s námi především v našich postelích, kde jim při spánku vytváříme vhodné teplo a vlhko. Jak s alergií na roztoče bojovat?

Roztoče a další alergeny zdravý organismus hravě zvládne.

U alergického člověka ale kontakt s alergenem vyvolává stav, kdy imunitní systém reaguje na kontakt s alergenem tak, že alergik má projevy jako u těžké infekce.

Alergie na roztoče postihuje především dýchací ústrojí. U alergie na pyl je krizové období pouze na jaře, ale alergie na roztoče trápí alergického člověka celý rok. Největší potíže však vyvolává začátek a konec topné sezóny, protože v těchto obdobích dochází k většímu víření prachu v domácnostech.

Největším příznakem, že je člověk alergický na roztoče, bývají alergické projevy ihned po probuzení. Postel je totiž rájem roztočů, protože tam mají ty nejlepší podmínky pro život.

Záchvaty kašle, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, slzení očí (často vyvolává i zánět spojivek), svědění celého těla a ekzém – to vše jsou příznaky alergie na roztoče.

Roztočové alergeny jsou navíc přítomny po celé domácnosti, protože se nachází i v domácím prachu, který je neustále vířen.

Alergie na roztoče u dětí může způsobovat i horší schopnost soustředit se na učení a plnit školní povinnosti. Nelze se divit, když má dítě neustálé projevy alergie a je z toho unavené.

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví Léčbu alergie na roztoče byste určitě neměli podceňovat. Neléčené alergie mohou přejít v alergické astma. Léčbu zahájíte vyšetřením u alergologa, který vám nastaví vhodnou léčbu pro vás nebo vaše dítě a dostanete i další rady, jak alergii léčit a zmírnit její projevy. Dalším krokem určitě bude odstranění alergenu, tedy roztočů, z vašeho domova. Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Roztoči se drží především v kobercích, matracích, v čalouněném nábytku a v dalším textilu. Prvním krokem by tedy mělo být odstranění veškerého textilu, který není nutné v domácnosti mít. Zbytek textilu, bez kterého se neobejdete, je potřeba často prát (minimálně na 60 stupňů Celsia).

Protože se roztoči drží především v lůžku, je velmi vhodné koupit matrace, které jsou speciálně pro alergiky a jejich potah se dá vyprat. Určitě investujte i do přikrývky a polštářů, které jsou určeny lidem s alergií. Existují také speciální protiroztočové povlaky na polštáře i přikrývky.

Domácí roztoči mají rádi i velké vlhko, hlídejte si proto, aby relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti byla maximálně kolem 50 %.

Další opatření, které vám pomohou ulevit alergikovi na roztoče ve vaší domácnosti, je pořízení kvalitního vysavače. Nejlepší volba je určitě vysavač s certifikací pro alergiky ECARF.

 Protialergický filtr u modelu Philips Performer Silent zadržuje více než 99,9 % částic – certifikát ECARF. Produkt je navíc vybaven technologií minimálního hluku pro tiché vysávání.

Hlučnost pouhých 66 dB z něj dělá jeden z nejtišších vysavačů na trhu.

Philips nabízí kolem desítky certifikovaných vysavačů. Pro každodenní úklid je tu tyčový vysavač. Pro důkladný úklid zvolte bezsáčkové, sáčkové nebo vysavač pro mokré vysávání SpeedPro Max Aqua.

Roztoči

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Obecně jsou velmi malí (0,08 mm – 1 mm), některé druhy však dosahují délky až 2 cm (tyto však samozřejmě nežijí běžně v domácnostech).

Mezi pavoukovci jsou výjimeční také způsobem obživy – zatímco všechny ostatní řády se živí dravě, mezi roztoči nalezneme i saprofágy a také parazity. Roztoči bytového prachu jsou celosvětově považováni za jednu z nejčastějších příčin astmatu a alergií. Alergie na roztoče se podle statistik objevují až ve 26 % domácností.

Zdravotní komplikace přitom způsobují roztočové alergeny, které jsou obsaženy především ve výkalech roztočů.

Příznaky alergie na roztoče

Alergie na roztoče se může projevit:

  • zánětem nosní sliznice (rýma či ucpaný nos) objevujícím se po celý rok, zánětem dutin, a dokonce i zánětem nosohltanu a opakovaným zánětem středního ucha
  • kašláním v noci, zánětem průdušek a astmatem
  • atopickým ekzémem, zvláště u malých dětí

Tyto různé klinické projevy se někdy nacházejí v kombinaci. Jsou také obecně horší, pokud dotyčná osoba žije v prostředí s velkým počtem roztočů bytového prachu (toto je pozorováno zvláště v případě astmatu).

Prevence alergie na roztoče

Doporučení Ke zmírnění alergie na roztoče bytového prachu je vhodné dodržovat příslušná doporučení.

Ložnice by měla být:

  • udržována v čistotě
  • často větraná, alespoň 15 minut denně
  • nevytápěná v zimě: 18 °C je ideální teplota
  • vybavena minimem textilního zařízení (tapety, předložky a koberce)
  • vybavena pratelnými lůžkovinami z umělé tkaniny (prošívané deky, přikrývky, polštáře apod.)
  • bez domácích zvířat
  • bez rostlin
  • orientovaná směrem na jih

Hubení roztočů

Hubení roztočů pomocí prostředků proti hmyzu (insekticidů) nedosahuje dlouhodobé účinnosti. Roztoči se ve vlhkém a teplém prostředí lůžkovin rychle množí a obnovují svoji populaci.

I když krátkodobě dochází ke snížení populace roztočů, jejich alergenní výkaly v lůžkovinách zůstávají a postižení mají stále zdravotní problémy.

Navíc chemické insekticidy se můžou vyznačovat značným alergenním potenciálem, který je vylučuje z dlouhodobého používání na textiliích v těsném kontaktu s pokožkou člověka.

Novým účinným způsobem je využití biologických metod boje. Jak bylo uvedeno výše, největší alergenní potenciál mají právě výkaly roztočů.

Existují speciální druhy bakterií, které se výkaly roztočů živí, rozkládají je a odstraňují tak jejich alergizující potenciál.

Tyto probiotické mikroorganismy jsou velmi bezpečné, nevyvolávají další alergické reakce, a kromě rozladu trusu roztočů absorbují povrchovou vlhkost a znesnadňují tak životní podmínky roztočům.

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.

Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Dobrý den, v poslední době nás otravuje malinký parazit, který lozí po kůži a lechtá. Krev asi nepije, alespoň o tom nevíme. Je cca 0.5 mm malý a lze zabít pouhým pohybem prstu po kůži. Prosil bych o radu, o co se jedná a jak s tím bojovat. Fotky jsem umístil na http://mr603.rajce.idnes.cz/Parazit Ještě upřesňuji, že chováme domácí zvířectvo, máme psy, kočky, králíky, slepice, ovce, kozy. Je to nějaký zvířecí parazit? Roztoč? Díky za rady. Reagovat17.08.2012 11:28 od gdpr
    • Dobrý den. Podle obrázku bych si dovolil odhadnout, že se jedná o členovce, podkmen šestinozí, třída hmyz, řád phthiraptera (vši a všenky). Nedokážu to však říct s úplnou jistotou a ani tento hmyz dále upřesnit, nejsem v této oblasti specialista. Bylo by dobré navštívit nějakého kožního lékaře, který hmyz buď přesně pozná, nebo by eventuálně mohl zajistit odeslání vzorku do nějaké laboratoře k přesnému určení. Léčbu, pokud bude nutná, bude velmi pravděpodobně zajišťovat on. Připravte se, že pro vyřešení může být nutné razantně zasáhnout do Vašeho každodenního života (hlavně pokud se tento problém bude týkat uvedených zvířat). Reagovat20.08.2012 22:36 od MUDr. Boris Oniščenko
  • dobry den.mam celorocni rymu a dost casto svedivobolestive pupenz spise puchirky po těle.pry mam alergii na roztoče.beru xizal a aerius 5mg.ale nejak me to nepomaha,muzete mi poradit jake leky brat?moc dekuji Reagovat10.01.2012 17:50 od gdpr
    • Dobrý den. Předpokládám, že puchýřky máte na mysli nějakou formu atopického ekzému (mohou tomu odpovídat léky, rýma a vztah k roztočům). Na základě uvedených informací je tato medikace naprosto v pořádku.  Zkuste si vzpomenout, jestli Vás při vyšetření lékař náhodou nepoučoval o preventivních režimových opatřeních ohledně roztočů. Ty jsou stejně důležitá jako užívání léků, bez nich se nemusí zlepšení příznaků dostavit. Ve stručnosti se například jedná o častý úklid, správné ošetřování ložního prádla a přikrývek (časté praní, po noci dostatečně vyvětrat, speciální výplně, které tolik neprospívají roztočům) atd. V každém případě, pokud máte kožní problémy, které se léčbou nedaří zvládnout, doporučuji kontrolu u Vašeho lékaře a případné navýšení/změnu medikace. Reagovat11.01.2012 13:53 od MUDr. Boris Oniščenko
Zajímavé:  Lehká Mentální Retardace Příznaky?

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

  • Dobry den,mam v byte takove male asi 3 mm dlouhe housenky svetle hnede,nevite jak se jim spravne rika ? Reagovat13.01.2011 20:23 od gdpr

Domácí prach, roztoči – vše o zdraví

Roztoči a alergie na prach

 

Roztoči (lat. Acari) představují podle Světové zdravotnické organizace všeobecný zdravotní problém. U nás jsou pro alergiky nejškodlivější bytové druhy roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

 

Roztoči bytového prachu

Domácí prach, roztoči – vše o zdravíRoztoči jsou okem nepozorovatelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům. Největší nebezpečí pro alergiky představují roztoči přítomní v domácím prostředí, označovaní termínem roztoči bytového prachu, kteří jsou zdaleka nejčastější příčinou alergie označované též jako „alergie na bytový prach“. Dospělý roztoč dorůstá velikosti cca 420 µm na délku a 250 až 320 µm na šířku. Průměrná délka života samčího jedince činí 20 až 30 dnů, samice žije až 10 týdnů, za které naklade 60 až 100 vajíček.

 

Co potřebují roztoči k životu, kde se jim daří a co je ničí

Roztoči se živí zejména drobnými odpadnutými částečkami povrchu naší pokožky. Jejich potrava pochází také z mikrosvěta, který z těchto zbytků žije (plísně, kvasinky, bakterie). Nejvhodnější podmínky pro růst roztočů zaručuje prostředí s teplotou 22 – 26 °C a vlhčím vzduchem.

Pro roztoče je nejpříznivější relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 – 80%, k růstu jim dobře stačí ještě vlhkost nad 60%. Při relativní vlhkosti 50% většina nejvýznamnějších roztočů přežívá, vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá. Dobře se jim daří ve tmě.

Sluneční světlo, vysoká či nízká teplota a sucho roztoče hubí. Spolehlivě je zabíjí delší vystavení mrazu a teplotám nad 55 °C. Z výše uvedeného je zřejmé, že pohodlné lůžko představuje díky svému specifickému mikroklimatu téměř ideální inkubátor roztočů.

Tyto domácí „roztočové farmy“ jsou navíc zasazeny do roztočům vyhovujícího makroklimatu střední Evropy.

 

Projevy alergie způsobují roztočové alergeny

Roztoči bytového prachu způsobují alergie svými alergeny, obsaženými především v jejich výměšcích, a to hlavně ve fekáliích. Roztočové alergeny se ponejvíce šíří vzduchem a našemu organismu vadí jejich vdechování. Roztočové alergeny se spojují s relativně „většími“ částečkami domácího prachu (více než 10 µm, tj. deset tisícin milimetru).

Narozdíl od alergenů například koček a psů, které zůstávají po rozvíření v ovzduší i několik dnů, představují takto vázané roztočové alergeny těžší složku prachu s vyšší tendencí usazování.

Potíže roztočového původu se proto často projevují večer po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při dovádění dětí v postelích, na pohovkách a kobercích, při luxování, velkém úklidu a podobně.

 

Kde se roztoči bytového prachu vyskytují nejvíce

V běžném bytě se nejvíce roztočů a jejich alergenů vyskytuje v ložnici. Pocházejí především z lůžka – bylo zjištěno, že největší množství roztočů obsahují matrace, velmi vysoký počet roztočů obývá také polštáře, peřiny a deky. V pouhém jednom gramu prachu z matrace běžného lůžka se ukrývá až 15 tisíc roztočů.

Lůžko neošetřené speciálními bariérovými povlaky s námi tedy každou noc sdílí stovky tisíc až několik miliónů těchto nevítaných návštěvníků. Je zajímavé, že příliš nezáleží na tom, z jakého materiálu jsou matrace, polštáře či pokrývky vyrobeny. Roztočům se například výborně daří i ve výplních z dutých vláken, které samy o sobě nepředstavují oproti peří podstatnou výhodu.

Ta spočívá především v možnosti praní. 

Mnoho roztočů se nachází i v plyšových hračkách a podobných předmětech, zejména jsou-li umístěny na lůžku. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se mohou šířit i do ostatních místností. Průměrně 80% roztočových alergenů v bytě pochází z postelí.

Roztoči se vyskytují též v kobercích, křeslech, pohovkách a čalouněném nábytku s látkovými potahy, závěsech a dalších bytových textiliích. Objevují se tak ve většině místností v bytě, třebaže v menších počtech než v ložnici.

Ostatní místnosti jsou však spíše rezervoárem roztočů a lůžko představuje jejich hlavní zdroj, tedy jakousi „roztočovou líheň“. Koberec slouží jako „zásobárna“, ze které se roztoči po vyčištění lůžka, např.

vypráním, přenášejí zpět do matrací a přikrývek.

 

Proč mají roztoči v lůžku ideální podmínky pro svůj vývoj

  • Mají zde velké množství potravy. V posteli jim pravidelně necháváme dostatek výživy v podobě odlupků naší kůže.
  • Lůžko roztočům vlastním tělem každou noc vyhříváme.
  • Dýcháním a pocením našeho těla dochází v lůžku ke zvyšování vlhkosti.
  • Další „výhodou“ matrací, peřin a polštářů pro ničím nerušený život roztočů je minimální přítomnost slunečního světla. 
  • Zevnitř matrací, pokrývek a polštářů navíc roztoče nelze vyluxovat, problematická je i aplikace chemických přípravků na hubení roztočů, stejně jako pravidelné ničení roztočů praním při vysoké teplotě, popř. vymrazování.
  • Specifické mikroklima našich lůžek, které se podstatně liší od okolí, proto nabízí roztočům ideální podmínky pro všechny fáze jejich vývoje a množení.

 

Čím snížit množství roztočů v bytě v případě alergie na roztoče

Jediným spolehlivým způsobem omezení množství roztočů a jejich alergenů v bytě je použití tzv. bariérových povlaků, které jsou neprostupné pro roztoče a roztočové alergeny.

Toto povlečení určené konkrétně pro alergiky účinně snižuje množství alergenů vdechovaných z lůžka a zabraňuje hromadění roztočových alergenů v bytě.

Povlaky nepropustné pro alergeny proto představují základní nezbytné opatření pro osoby trpící či ohrožené alergií na roztoče, astmatem a atopickým ekzémem.

Kam pokračovat dále?

Co obsahuje domácí prach? Kromě roztočů i zbytky kosmetiky a svíček

Mikrobiologové analyzovali filtry čističek vzduchu a odhalili, co všechno se v uzavřených místnostech objevuje. Je to směs různých složek včetně roztočů, jejich výkalů, bakterií, plísní, drobného hmyzu a dalších nečistot. 

Roztoči a jejich výkaly

Právě výkaly roztočů, jejich mrtvá těla a malý hmyz jsou označovány jako alergeny. Tyto nečistoty jsou mikroskopické, přesto způsobují nepříjemnosti. Velikost roztoče, spory plísní a dalších alergenů se často pohybují mezi 0,5 až 5 mikrony. Pro srovnání: průměr lidského vlasu má kolem 50 mikronů.

Roztoči se živí vločkami lidské a zvířecí kůže. Průměrný člověk ztrácí přibližně 28 g kůže týdně, tedy zhruba váhu sáčku lupínků. Každý roztoč přitom vytváří přibližně 20 výkalů denně, jeden metr čtvereční koberce může obsahovat až 1 000 roztočů. Nejlépe se jim daří v temných a teplých podmínkách, jako jsou matrace. Lůžka mohou obsahovat 100 000 až více než milion roztočů.

  • Další informace o roztočích čtěte zde.

Ve chvíli, kdy se hýbete, se roztoči a jejich trus rozvíří a ve vzduchu pak mohou zůstat až 30 minut. Pro zdravého člověka žádný problém, pro alergika ale už ano. Ti mají obvykle i problémy s domácími zvířaty. Problémem přitom není ani tak srst zvířat, ale bílkoviny nacházející se ve slinách zvířat, jejich moči a odumřelých kožních buňkách, které se rozptylují ve formě prachu.

Zajímavé:  Ekg vyšetření - vše o zdraví

Co o vás zjistí analýza? 

Jak vysvětluje Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice oddělení mikrobiologie společnosti Dyson, většina lidí řeší, jaké látky dýchá, jak je znečištěné ovzduší zejména spalováním uhlí nebo třeba auty.

  Zajímavé jsou ale i větší částice, které mohou vyprávět příběh domácnosti.

„Obvykle dokážu zjistit, zda v rodině mají domácího mazlíčka, jestli jsou kuřáci, zda žijí poblíž frekventované silnice a spoustu dalších informací,“ říká Gem McLuckie. 

Právě otevřenými okny se totiž do domácnosti dostává nejen čerstvý vzduch, ale i mnohé nečistoty. Vítr, který fouká venku kolem našich domovů, přináší do domácností ještě více znečišťujících látek, než se v interiérech běžně vyskytuje. 

Je proto velice zajímavé zkoumat, co se při analýze čisticích filtrů nejde.  „Od hmyzích křídel bez těla až po přítomnost DNA z chlamydie. „Spoustu z toho, co na filtrech najdu, zůstane navždy záhadou,“ uvádí Karen Holeyman, vedoucí výzkumu mikrobiologie.

Odborníci se proto snaží konstruovat takové přístroje na čištění domácnosti, jako jsou čističky vzduchu u vysavače, které dokáží zlikvidovat zejména pyl a roztoče dostat z domova, aby zlepšili život alergiků. 

Co se našlo ve filtrech čističek?

Kožní buňky: Jde o jednu z nejběžnějších částic, nacházejících se ve filtrech. Průměrný člověk ztrácí kolem 5–15 g kůže týdně.

Odumřelá pokožka tvoří vločky, které mohou být malé až 30 mikrometrů, lidské oko je tedy nepostřehne.

Jakmile se ovšem dostanou do vzduchu, jsou kožní buňky dostatečně lehké, aby mohly být přenášeny větrem, vdechnuty – anebo zachyceny do filtrů čističek.  

Lidské vlasy i chlupy a srst domácích zvířat: Tyto částice jsou ve filtrech běžně k nalezení. Vlasy se mohou rozpadat na částice, poletovat vzduchem a zachytit se v čističkách vzduchu. „Protože jsou tak malé, vdechujeme je a jdou hluboko do našich plic,“ upozorňuje Frank Kelly, profesor životního prostředí v Imperial College London.

Zbytky hmyzu: Někdy je obtížné je identifikovat, protože organická hmota rychle degraduje. Mrtví brouci, pavouci i mouchy tvoří část běžného domácího prachu, rozptýleného ve vzduchu.

Roztoči: Mohou žít na koberci a jsou jedním z důvodů, proč se doporučuje v domácnostech často vysávat.

Když se člověk posadí na pohovku, naklepe polštáře nebo zatřepe dekou, mohou se ve světle objevit malé částečky. Roztoči se živí kožními buňkami, proto se jim dobře daří v čalouněném nábytku, matracích i textiliích.

Tyto roztoče však lze nalézt také ve filtrech čističek – což znamená, že se mohou volně pohybovat ve vzduchu.

Části gumy: Existují důkazy o kaučukových částicích ve filtrech. Pravděpodobně se uvolňují z pneumatik, oknem se dostanou do domu při větrání a posléze se zachytí filtrem čističky.

  1. Částice kosmetiky: Když je slunečno, dostávají se do vzduchu částice krémů na opalování nebo například silikonové kuličky, které jsou součástí make-upu či dalších kosmetických produktů, jako je lak na vlasy.

Vlákna z tkanin: Zejména pokud stojí čistička v technické místnosti, ve filtru je shromážděno více vláken z tkanin. Pomocí světelného mikroskopu lze zvýraznit barvu vláken, někdy dokonce tak přesně, že je možné identifikovat kus oblečení.

  • Zbytky vonných svíček: V analyzovaném vzorku filtru čističky vzduchu bývají pozorovány i krystalky, které jsou patrně důsledkem neúplného spalování vonných svíček.
  • Cigaretový popel a dehet: Zachytává se do filtrů v domácnostech kuřáků.  

    Autor: Marie Chmelíková

    Pohled do mikroskopického světa prachu je jen pro otrlé

    Roztoče pouhým okem nespatříte.
    Foto: Profimedia.cz

    V domácím prachu je v průměru více než 2000 odlišných typů mikrobů, a právě v zimě se tento prach na lidském zdraví podepíše nejvíce. Poměrně logicky. Obecně se méně větrá a lidé tráví doma výrazně více času než v létě. A letos se pobyt v domácím prostředí nechtěně znásobil, jako už dlouho ne.

    „Prachové částice jsou lehké a snadno se dostanou do ovzduší. Když zapneme topení, proudy vzduchu mohou rozpohybovat výkaly roztočů a alergeny v našem domě. Z tohoto důvodu mnoho alergiků zjišťuje, že se příznaky jejich alergie v zimních měsících zhoršují,“ popisuje Gem McLuckieová, vedoucí mikrobiologická pracovnice společnosti Dyson, která za studií stojí.

    Samozřejmě nemůžete ale vyluxovat úplně všechno. Třeba veškerou živou zeleň byste měli pravidelně otírat od prachu vlhkým hadříkem, aby v rostlině lépe probíhala fotosyntéza.

    Americký prodejce květin The Sill pak přímo varuje před následným užitím lesku na květiny, který často ucpe mikroskopické póry listů a rostlině znesnadňuje dýchání.

    Pokud však nějaké místo jako „domov“ prachu a roztočů vyniká, je to bohužel zrovna to, které máte ve své domácnosti pravděpodobně nejraději.

    „V posteli strávíme třetinu našeho života. Ve skutečnosti tedy většina z nás pravděpodobně spí v lůžku plném výkalů roztočů, protože jsou roztoči tam, kde obvykle trávíme nejvíce času,“ uvedla McLuckieová s tím, že už studie z roku 2003 zjistila detekovatelný alergen roztočů v postelích u asi 84 % dotazovaných amerických domácností, v Evropě byl nalezen v 68 % domovů.

    „Je také běžné najít více roztočů v postelích a lůžkovinách lidí, kteří trpí suchou pokožkou, protože jde o oblíbené jídlo roztočů,“ doplňuje McLuckieová. A jak se tedy prachu a jeho nezvaných živých součástí co nejúčinněji zbavit? Autoři nové studie přišli s následujícími radami.

    Pohled do světa roztočů není nic příjemného.

    Foto: Profimedia.cz

    Volba vhodného přístroje zde hraje zásadní roli. Na trhu jich dnes najdete ohromné množství v různé cenové škále, velikosti a technologiích. Hlavní roli by při výběru měly hrát povrchy, na které budete vysavač využívat, a nezanedbatelným faktorem je také jejich rozloha.

    V menším bytě se vám bude samozřejmě hodit jiný přístroj než ve dvoupodlažním domě a stejně tak na vysoké koberce bude efektivnější jiné vybavení než na dlažbu. Čím více výběr přizpůsobíte podmínkám, tím jednodušší a efektivnější vaše práce bude.

    Alergie na roztoče může vést až k astmatuZdraví

    Když už máte správný stroj, věnujte pozornost i vhodnému nastavení. V autě také nejezdíte jednom na dvojku, nebojte se proto využívat režimy, které jsou speciálně nastaveny třeba na silně znečištěné plochy, nebo naopak jen na ekologický výkon při likvidaci okem neviditelných nečistot.

    Existují už samozřejmě i pokročilejší přístroje, které potřebnou míru vyhodnotí a nastaví samy, což vám ušetří čas.

    Pohled do mikroskopického světa prachu

    Foto: Dyson

    Nástavec je pak vaše prodloužená ruka. Mnoho lidí vysává celý byt jedním nástavcem, což rozhodně není ideální. Na těžko přístupná místa, schody, čištění matrací nebo úklid chlupů po zvířecím mazlíčkovi se prostě hodí jiná „hlava“ než na větší podlahové plochy pokojů.

    Platí zde známé přísloví, že lenoch se nejvíc nadře. Nebuďte proto líní vyměnit nástavec i několikrát během jednoho úklidu, vyplatí se to.

    Zejména před nejkrásnějšími svátky v roce je velké množství úkolů, a proto se často snažíme nahnat čas.

    Rychlým vysátím se sice zbavíte viditelných nečistot, což se hodí třeba před neohlášenou návštěvou, ale pokud chcete vysát i roztoče z koberců, nábytku či matrací, chce to čas.

    Alergie se může objevit kdykoli v průběhu životaZdraví

    A jsme zase u toho. Přejet hlavicí vysavače po ploše jednou je samozřejmě lepší než vůbec, ideálního čištění ale podle výzkumu docílíte třemi až čtyřmi tahy vysavače po stejném místě.

    Čím méně necháte povrchy zašpinit, tím méně času logicky strávíte při jejich čištění. Proto se vyplatí vytáhnout přístroj častěji na kratší dobu, zabráníte tím přílišnému hromadění nečistot.

    Častá manipulace s vysavačem je samozřejmě snazší s bezkabelovými přístroji, které se vám nezamotávají okolo nábytku ani nepletou mezi nohy a není nutné neustále přenášet koncovku do nových a nových zásuvek.

    Hlavní zprávy

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector