Ekg vyšetření – vše o zdraví

Jsme tu pro malé i velké sportovce.Jsme tu pro ty, kteří chtějí, aby jim sport přinášel zdraví a uspokojení.

Co nabízíme?

  • sportovní prohlídky u sportujících dětí i dospělých v kategorii výkonnostního sportu
  • posouzení způsobilosti ke školní tělesné výchově
  • zátěžová vyšetření z lékařské indikace k posouzení výkonnosti oběhového a dýchacího aparátu
  • základní vyšetření pro kondiční sport bez rozdílu věku

Vyberte si z naší nabídky:

PROHLÍDKA STARTJe určena pro každého malého sportovce jako základní prohlídka registrovaných sportovců. Postačuje pro běžné sporty na základní úrovni, motoristické sporty, děti do výšky 130 cm, u kterých není možno provést zátěžové vyšetření.

  • Obsah prohlídky: základní vyšetření lékařem, zhodnocení anamnézy a dotazníku, základní somatometrické měření, 5 minutový záznam klidového EKG se zhodnocením variability srdeční frekvence, potřebná doporučení.
  • PROHLÍDKA ACTIVEJe určena pro všechny sportovce, kteří se věnují sportu s intenzivnějším tréningovým a soutěžním zatížením, ale i těm, kteří mají nějaké zdravotní problémy v souvislosti se sportem a zátěží.
  • Obsah prohlídky: podrobné vyšetření výkonostních sportovců, zhodnocení anamnestických údajů a dotazníku, rozšířené somatometrické vyšetření, záznam klidového EKG, vyšetření zátěžového EKG na ergometru, doplnění spirometrického vyšetření v klidu a po zátěži, variabilní volba zátěžových protokolů, určení základních parametrů výkonnosti – dosažená zátěž W170 a v maximu, reakce oběhového systému na programovanou zátěž, saturace organismu kyslíkem v průběhu zátěže, výpočet MEF a orientační hodnoty VO2max, celkové zhodnocení a doporučení.
  • PROHLÍDKA HOBBYJe určena pro ty, kteří chtějí vědět, co jejich tělo vydrží a co je vhodná zátěž, jakou mají kondici  a čemu by se měli vyhýbat tak, aby sport byl aktivita pro zdraví.
  • Obsah prohlídky: vyšetření rekreačních a hobby sportovců, zhodnocení anamnestických údajů a dotazníku, základní somatometrické vyšetření popřípadě bioimpendance, 5 minutový záznam klidového EKG, vyšetření zátěžového EKG na ergometru, doplnění spirometrického vyšetření v klidu a po zátěži, variabilní volba zátěžových protokolů, určení základních parametrů výkonnosti – dosažená zátěž W170 a v maximu, reakce oběhového systému na programovou zátěž, saturace organismu kyslíkem v průběhu zátěže, výpočet MEF a orientační hodnoty VO2max, celkové zhodnocení a doporučení.
  • Ceník vyšetření naleznete ZDE.
  • Kontakty:

Najdete nás na pracovišti MALÉHO ZDRAVÍ Nový Jičín, ul. Tyršova 1621/21, Nový Jičín.

K vyšetření je nutné se předem objednat telefonicky na čísle 739 095 105 nebo e-mailem [email protected].

Při objednání uveďte prosím jméno, rodné číslo, zdravotní pojišťovnu a vaše kontaktní údaje. Dále prosím napište typ sportovní prohlídky kvůli různé časové náročnosti vyšetření.   

Ekg vyšetření - Vše o zdraví   Ekg vyšetření - Vše o zdraví

Elektrokardiogram (EKG)

Ekg vyšetření - Vše o zdraví

Elektrokardiogram je vyšetřovací metoda, která zaznamenává elektrickou činnost srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se ze srdce šíří až na povrch těla. Toto slabé elektrické napětí (řádově v milivoltech) je možno snímat kovovými elektrodami přiloženými na kůži a po zesílení v ekg přístroji je zapisovat na papír. Nejčastěji se používá deseti elektrod připevněných na hrudník a končetiny, s jejichž pomocí se zaznamenává tzv. dvanáctisvodový zápis. Rozložení elektrod po těle umožní ‚pohled‘ na srdce z různých stran.

Kdy se provádí vyšetření EKG a co lze z EKG záznamu poznat?

Záznam EKG se často provádí v rámci preventivních a předoperačních vyšetření k vyloučení přítomnosti srdečního onemocnění. EKG je nezbytné při diagnostice a sledování efektu léčby všech onemocnění srdce a krevního oběhu.

Podává cenné informace při určování příčin poruch srdečního rytmu, z EKG záznamu lze rozpoznat projevy nedostatečného zásobení srdečního svalu kyslíkem — tzv. ischémii.

Záznam EKG je nezbytný při rozhodování o způsobu léčby akutních forem ischemické choroby srdeční – infarktu myokardu či nestabilní anginy pectoris.

Záznam EKG během velké fyzické zátěže (např. při jízdě na rotopedu) může odhalit stupeň nedostatečného zásobení srdečního svalu, toto vyšetření se nazývá bicyklová ergometrie či zátěžové EKG.

EKG lze též snímat během běžných denních činností pomocí miniaturního EKG snímače, který nosí pacient během sledovacího období sebou. Toto vyšetření se nazývá ’24-hodinové monitorování EKG podle Holtera‘ a přináší cenné informace především o poruchách srdečního rytmu.

Nepřetržité snímání EKG prostřednictvím monitoru se provádí u ohrožených pacientů na jednotkách intenzivní péče či během operace k časnému odhalení poruch srdeční činnosti.

Je nutno však dodat, že normální klidový ekg záznam kompletně nevylučuje přítomnost závažného srdečního onemocnění (jako například u velmi časného stadia infarktu myokardu).

Jak se provází vyšetření EKG?

Toto vyšetření je zcela nebolestivé, trvá obvykle méně než deset minut, provádí se vleže. Je nutno odložit oděv z horní poloviny těla a eventuelně punčochy. Na hrudník a končetiny sestra připevní elektrody. K zlepšení kontaktu elektrod a kůže se používá průsvitný gel. Během záznamu je vyšetřovaný požádán, aby ležel klidně a nemluvil.

EKG

Nemoci, při nichž je využito EKG: Fallotova tetralogie, fibrilace síní, defekt septa síní a komor

Při EKG je vyšetřována elektrická srdeční aktivita. Výsledné hodnoty jsou zaznamenány do grafu na milimetrovém papíře, kterému se odborně říká elektrokardiogram.

Křivka v grafu pak udává změnu elektrického napětí mezi dvěma body za určitou časovou jednotku.

EKG patří mezi hlavní vyšetřovací metody v interní medicíně, neboť poskytuje lékaři mnoho důležitých informací o funkci srdce jeho pacienta. Navíc je velmi rychlé, levné a pacienta nijak nezatěžuje.

Stah kterékoli svalové buňky, takže i srdečního svalu vyvolává změna elektrického napětí mezi vnějškem a vnitřkem buňky. V srdeční síni ve shluku buněk (tzv.

sinoatriální uzel) vzniká elektrický impuls, který se dráhami dostane do celého srdce a vyvolává koordinované stáhnutí srdce a následně i vypuzení krve z dutin srdce.

Tyto elektrické změny můžeme v menším měřítku (v řádech mikrovoltů) zaznamenat i na povrchu těla prostřednictvím elektrod a právě na tomto principu funguje EKG vyšetření.

Lékaři doporučují EKG pacientům, u nichž mají podezření na srdeční onemocnění. Prostřednictvím EKG lze odhalit ischemické změny, které nastávají z nedostatku kyslíku. Mezi nejvážnější patří smrt buněk srdce neboli srdeční infarkt.

EKG může stanovit také arytmii neboli poruchu rytmu srdce, dále plicní embolii či zvětšené srdce v důsledku jeho selhávání.

Zajímavé:  Pivo Účinky Na Zdraví?

EKG je rovněž běžnou součástí předoperačního vyšetření, které se provádí při zákroku s celkovým znecitlivěním, či celkového interního vyšetření.

Při hospitalizaci na JIP je rovněž všem pacientům snímána elektrická srdeční aktivita prostřednictvím EKG.

Na toto vyšetření není třeba žádná speciální příprava. Vyšetřovaná osoba by pouze měla být v klidu, to znamená, že je potřeba se pořádně vydýchat v případě, že jste před EKG například vyběhli schody. EKG by mělo snímat aktivitu srdce v běžném, klidovém režimu.

Při vyšetření musí být přístupný hrudník, kotníky a zápěstí vyšetřované osoby, proto je potřeba v těchto místech odložit oděv. Následně se pacient položí na lůžko a zdravotní personál nanese na jeho kůži vodivý gel, jenž umožní lepší přenos elektrických signálů na elektrody.

Ty jsou poté připevněny na tělo gumovými přísavkami, ale lze použít i jednorázové elektrody-samolepky, jež mají gel už v sobě. Šest elektrod je umístěno na hrudníku, zbylé čtyři umístí zdravotní personál na zápěstí a kotníky.

Následně je zapnut elektrokardiograf, který za pár vteřin vyprodukuje výsledné hodnoty.

Je nutné, aby se pacient během EKG vyšetření hýbal co možná nejméně, neboť při pohybu jakéhokoli svalu je také vyvolána elektrická aktivita, čímž by se mohla zakrýt ta srdeční. EKG vyšetření je bezbolestné a nijak pacienta nezatěžuje, trochu studit ho může akorát nanesení vodivého gelu.

U tohoto vyšetření je přístroj připevněn kolem pasu pacienta na 24 či 48 hodin. Elektrody jsou umístěny na hrudníku a vyšetřovaná osoba může vykonávat všechny běžné činnosti i chodit do práce.

Ambulantního monitorování EKG podle Ho se používá při podezření na poruchy rytmu srdce, které se vyskytují nárazově, a lze díky němu potvrdit či vyloučit souvislosti s dalšími obtížemi. Využívá se u pacientů s občasným bušením srdce či bolestí na hrudi.

Vyšetřovaná osoba si během této doby navíc vede deník, do kterého zaznamenává čas nástupu případných obtíží, což lékař následně zkontroluje v elektrokardiogramu.

Používá se u pacientů, u nichž se obtíže vyskytují méně často. Vyšetřovaná osoba pak má přístroj na sobě více dní a aktivuje jej ve chvíli, kdy se obtíže objeví.

Zátěžové EKG neboli bicyklová ergometrie snímá elektrickou srdeční aktivitu během zvýšené fyzické zátěže. V praxi to vypadá tak, že pacient šlape na rotopedu a zároveň mu je snímáno EKG.

Tato metoda nepatří mezi značně rozšířené, ale využívá se při nejasném záznamu z běžného EKG vyšetření.

Zároveň slouží i jako léčebná metoda v případě poruchy rytmu srdce, neboť prostřednictvím elektrické stimulace je nastolen zdravý neboli fyziologický rytmus.

Pacient je na lačno a lékaři mu zavedou nosem nebo ústy elektrodu do jícnu. Právě v tomto místě je elektroda umístněna v blízkosti levé síně, čímž získají doktoři přesnější výsledky.

Záznam z vyšetření EKG je ihned k dispozici a následuje jeho interpretace lékařem. Pomocí EKG lze odhalit nesprávný srdeční rytmus či frekvenci, zvětšené srdce i to, že má srdce nedostatek kyslíku.

Ne vždy však EKG odhalí všechny poruchy srdce, problematické to je zejména při občasných poruchách srdečního rytmu či nedostatečném srdečním výkonu při zvýšené fyzické zátěži.

Má-li ošetřující lékař podezření na tyto poruchy, je třeba, aby pacient absolvoval i další testy a vyšetření.

0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Zita19. 11. 2017 22:51:56

Ahoj

Zátěžový test nebo zátěžové EKG

Vyšetřením se dozvíme, nakolik tělo při námaze trpí. Jestliže strádá, znamená to, že srdeční (koronární) tepny jsou zúžené a nestačí dostatečně okysličovat srdeční sval, který to v té chvíli potřebuje. Zátěžový test kardiologovi umožní se rozhodnout, jestli potřebujete jen léky, nebo bypass, případně rozšíření balonkem (angioplastiku).

Kdy je potřeba? Zátěžový test se provádí téměř vždycky při angině pectoris nebo po infarktu. Pokud se už zjistilo onemocnění věnčitých tepen, zátěžový test se zpravidla provádí každoročně v rámci souhrnných vyšetření.

Jak vyšetření probíhá?Před vyšetřením byste se měli normálně najíst (zejména ráno), abyste mohli vyvinout požadovanou námahu, protože ta bývá značná. Buď musíte šlapat na rotopedu (odborně řečeno na ergometrickém bicyklu), nebo chodit po pohyblivém pásu ? běhátku. Jste do pasu svlečeni.

Připojí vás k monitoru tenkými drátky (elektrodami), které jsou přilepené na kůži na prsou. Záznam srdce (EKG) je průběžný a současně se sleduje i tlak. Začínáte šlapat nebo chodit pomalu a potom se námaha postupně zvyšuje.

Vyšetření se přeruší, – cítíte-li bolest na prsou; – pokud EKG ukazuje velké odchylky; – klesá-li vám tlak (normálně tlak při námaze stoupá); – jestliže jste příliš unavení a už nemůžete; – jestliže vám srdce bije příliš rychle, a dostane se tedy ze určitou mez, které se říká maximální srdeční frekvence (maximální srdeční frekvenci si snadno spočítáme ? rovná se 220 minus váš věk. Tedy v padesáti letech je maximální srdeční frekvence 220 ? 50 = 170 tepů za minutu).

Vyšetření není nepříjemné, ale způsobuje únavu.

Je vyšetření riskantní?Je tu nepatrné riziko infarktu při zátěži, ale stává se to opravdu výjimečně. Ve skutečnosti, pokud dojde k infarktu při vyšetření, znamená to, že existovalo velmi vysoké riziko bezprostředního infarktu už před vyšetřením. V takovém případě (ještě jednou opakujeme, velmi výjimečném) kardiolog okamžitě jedná a léčí začínající infarkt.

Zvláštní zátěžový test ? zátěžový test se scintigrafií Základní zátěžový test ukazuje, zda srdce trpí při námaze, ale neukáže, na kterém místě trpí ani rozsah takového místa. Takové informace dostaneme vstříknutím radioaktivní látky (zcela neškodné) do žíly na konci zátěžového testu. Látka se váže na části srdce, které jsou dobře okysličené.

Můžeme tedy vidět části, které jsou špatně okysličené při námaze, a jejich rozsah ? jedná se o části, na které se látka neváže. Po vstříknutí radioaktivní látky se zátěžový test ukončí. Potom vás položí na vyšetřovací stůl a přístroj zobrazuje srdce ze všech stran. Získané snímky představují záření radioaktivní látky (lékaři hovoří o scintigrafi i myokardu).

Další série snímků se provádí v klidu, tři až čtyři hodiny po zátěži, aby se poznalo, jak se srdce vzpamatovalo. Potom se obě série snímků (při námaze a při odpočinku) porovnávají.

Zajímavé:  Hormonální Léčba Po Menopauze?

Co se dozvíme ze zátěžového testu se scintigrafií?Jestliže se ukáže oblast srdce, kde se látka neváže ani při námaze, ani v klidu, znamená to, že v tom místě došlo k infarktu, tedy že ta část srdce je defi nitivně vyřazena z provozu.

Pokud existuje místo, kde se látka váže jen v klidovém stavu, znamená to, že ta část je při námaze ?přidušená?, není okysličovaná (je to ischemická zóna ? ischemie znamená zastavení oběhu).

Okysličování se dá zlepšit léky, bypassem nebo rozšířením tepny (angioplastikou).

Co přijde po zátěžovém testu? Jestliže vám lékař na závěr řekne, že zátěžový test je pozitivní, znamená to, že srdce při námaze trpí a máte zúžené tepny. Další etapou zpravidla bývá koronarografi e (rentgen srdečních tepen).

Zdroj: Srdeční infarkt autor: Cuzin Danchin, nakladatel: Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Zdraví malých sportovců? Zásadní je prohlídka srdce

Jak často na ně chodí české děti, které sportují? Co všechno u nich lékaři sledují?

„Je to naprosto individuální podle sportu. Prohlídka není nic povinného. Záleži na jednotlivém sportovním svazu nebo samotném klubu,“ vysvětluje sportovní lékař Oldřich Jindra. „Nejdůležitější součástí procedury je vyšetření srdce,“ doplňuje.

Největší sporty – fotbal a hokej – prohlídku dětem nařizují. Bez každoročního vyšetření nemohou hrát zápasy.

„My jsme to rozšířili i na malé děti, co ještě ani nehrají soutěž,“ prozrazuje Martin Táborský, vedoucí trenér sportovních tříd hradeckého hokejového klubu. „Změří se výška, váha, prověří se srdeční činnost. Zjistíme, jak je hráč trénovaný,“ popisuje.

V menších sportech je situace výrazně jiná. Ač v dřívější době bylo potvrzení nutné, nyní je sportovci předkládají dobrovolně. „Kdo chce, tak si prohlídku zajistí sám. Kluby nemají peníze na to, aby ji dětem platily,“ přiznává Martin Lučan z DTJ Hradec, která hraje extraligu ve stolním tenisu.

Ano, finance jsou klíčové 
i v této otázce. Základní prohlídka přijde u Oldřicha Jindry na 300 korun, rozšířená je dvakrát dražší. „U malých dětí ji platí rodiče, u dorostenců centrum mládeže,“ objasňuje za hokejisty Martin Táborský.

Vše odhalit nejde, říká lékař

V ordinaci se mu střídají děti, profesionální i rekreační sportovci. Lékař Oldřich Jindra je specialista na jejich prohlídky.

Od kolika let by děti měly být pod dohledem?Tak od sedmi, osmi roků. Nabízíme jim prohlídky podrobné a komplexní, tedy včetně pohybového aparátu. Důraz klademe na kardiologické vyšetření.

Péče o srdce je tedy nejzásadnější částí?Ano, ukazují to i případy 
z nedávné doby.

Co vše musí sportovec při vyšetření absolvovat?Děláme EKG – jak klidové, tak zátěžové. Samozřejmě že by bylo ideální, aby každý absolvoval ultrazvuk srdce, jenže takhle plošně to není možné. Zaprvé na to nejsou prostředky, je to hodně drahé, zadruhé prostor.

Jak tuto potíž řešíte?Prostě vybírám. Pošlu tam každého, u koho mám – byť jen stopu – podezření nějaké anomálie.  Buď je to poslechový nález, nebo poznatek z vyšetření EKG.

Může se stát, že lékařům nějaký problém se srdcem unikne? 
V posledních případech se 
o tom mluvilo.Ano, to je samozřejmě možné. Odhaduji, že pět až deset procent anomálií běžným vyšetřením neodhalíme.

Starají se o své zdraví také dospělí rekreační sportovci?Zdá se mi, že takových lidí v poslední době přibývá. Kdo je odpovědný, dá se vyšetřit. Chodí k nám také lidé, kteří si chtějí vylepšit fyzickou kondici a potřebují vědět, jak mají trénovat.

Funkční vyšetření plic, EKG

Funkční vyšetření plic

Soubor vyšetření spadající do této kategorie jsou prováděna v ambulanci EKG a spirometrie, která je umístěna v přízemí budovy S. Provádíme funkční vyšetření plic a dýchacích cest, vyšetření acidobasické rovnováhy a krevních plynů, bronchodilatační testy a kyslíkový test.

Spirometrie se provádí na přístroji zvaném Spirometr a jedná se o měření usilovného výdechu. Stanovujeme tím kapacitu plic a celou řadu dalších ukazatelů, podle nichž hodnotíme tíži ventilační poruchy.

Vyšetření krevních plynů / analýza krevních plynů – parciální tlak kyslíku, kysličníku uhličitého, sycení krve kyslíkem a vyšetření acidobazické rovnováhy – jsou vyšetření, která se provádí z kapky krve odebrané z prstu. Tímto vyšetřením zjišťujeme parametry okysličování krve a množství oxidu uhličitého v krvi, což umožňuje, kromě jiného, správné rozhodování o potřebě a dávce inhalační léčby kyslíkem.

Pro potvrzení správnosti této léčby je třeba s pomocí stejného přístroje provést i tzv. kyslíkový test, jehož pozitivní výsledek potom umožňuje tzv. „domácí oxygenoterapii“. Jedná se o vybavení pacienta koncentrátorem kyslíku pro zajištění inhalační léčby kyslíkem v ambulantní péči. Tento proces podléhá schválení revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny.

Vyšetření EKG / grafický záznam srdeční činnosti – je prováděno přímo v ambulanci, ale je možné s ním dojet přímo na oddělení a provádět vyšetření tam, kde je potřeba.

Bronchodilatační testy provádíme za hospitalizace pacienta na plicním oddělení. Tyto testy provádíme během několika dnů s různými léky a podle výsledků potom můžeme pacienta nastavit na nejúčinnější bronchodilatační léčbu k rozšíření průdušek a zmírnění dušnosti, nebo stávající léčbu cíleně upravit.

  • Personální obsazení:
  • Jaroslava Přikrylová
  • Hana Konečná
  • Po – Pá/ 6:00 – 14:00
Zajímavé:  Tezke Ublížení Na Zdraví?

Vyžaduje-li Váš lékař i popis výsledku spirometrie či EKG (téměř vždy),  musíte se nejprve objednat na plicní ambulanci na tel. 461 550 802. Zde Vám zajistí potřebná vyšetření i jejich popisy a výsledky Vám budou poté předány.

Pokud Váš vysílající lékař popis výsledku nepožaduje (chce si vyšetření zhodnotit sám) a napsal Vám žádanku na vyšetření, pak se  můžete  dostavit  v čase 7 – 15 hodin k vyšetření bez objednání. V tom případě obdržíte pouze výsledky bez jejich zhodnocení naším lékařem.

Tělovýchovné lékařství

Provoz ambulance tělovýchovného lékaře pro režim preventivních sportovních prohlídek dle možností našeho oddělení umožňuje nyní preventivní sportovní prohlídky bez zátěžového testu (tedy obsahem TVL prohlídky je: anamnéza, fyzikální vyšetření + podrobné vyšetření pohybového aparátu a klidové EKG).Dle zákona č. 373/2011 Sb.

o specifických zdravotních službách a vyhlášky 391, kdy zátěžové vyšetření (test na ergometru) je povinné u sportovců vrcholových a výkonnostních: reprezentanti ČR, sportovci zařazení na sportovních center mládeže, resortních center nebo jim podobných center pro vrcholovou přípravu sportovců) nebo vykonávají vrcholový či výkonnostní sport u zvláště zdravotně náročných sportovních disciplín (rugby, bojové sporty, judo, úkolové sporty, motorismus, zimní a dálkové plavání, vytrvalostní disciplíny – triatlon, cyklistika, vytrvalostní běhy, potápění, horolezecké disciplíny, paragliding, jachting, letectví, parašutismus…).Dále závisí požadavek zátěžového testu na sportovním svazu Vašeho sportu a typu soutěže či trenérovi, který může s výsledky testu pracovat v tréninkové přípravě a samozřejmě na Vás.

V současné době zatím nejsme schopni odhadnout, kdy budeme schopni spustit běžný provoz preventivních sportovních prohlídek se zátěžovým testem.

VĚNUJTE PROSÍM POZORNOST VŠEM NÍŽE UVEDENÝM INFORMACÍM, DĚKUJEME !!!!!!!!!!!

– k vyšetření je nutné se předem objednat !!!  tel: 381 607 101 (6:30 – 12:00; 13:00 – 15:00 hod.)– objednávací doba může být až 3 měsíce, proto je nutné se objednat s předstihem– v den sportovní prohlídky se dostavte alespoň 10 minut před začátkem objednané doby– délka vyšetření 0,5 – 1 hodina dle typu vyšetření

Lékař: MUDr. Eva KolomazníkováSestra: Hana Černá, Veronika KodžamanováTelefon: 381 607 101 – OBJEDNÁNÍUmístění: přízemí budova C – rehabilitace ; pavilon interních oborů

Pracoviště tělovýchovného lékařství je součástí rehabilitačního oddělení a poskytuje jak základní, tak i specializovanou preventivní lékařskou péči nejen sportovcům všech věkových a výkonnostních skupin, ale i široké veřejnosti a pacientům.Cílem pravidelných prohlídek sportující populace je především minimalizace rizika náhlé smrti při sportu a prevence poškození hybného systému z přetížení.

  • Naše pracoviště aktivně spolupracuje s Klinikou rehabilitačního a tělovýchovného lékařství ve Fakulní Nemocnici Motol.
  • NABÍZÍME:
  • posouzení aktuální výkonnosti, předpokladů ke konkrétnímu sportu, konzultace a řízení efektivity tréninku, efektivní redukce hmotnosti, problematika dopingu, rehabilitace
  • potvrzení přihlášky na sportovně zaměřenou VŠ
  • posudek o zdravotní způsobilosti ke konkrétnímu sportu dle aktuální legislativy
  • vyšetření tělovýchovným lékařem ze zdravotní indikace (vyšetřujeme nemocné s metabolickým syndromem, onemocněními kardiovaskulárního systému i plicními chorobami, provádíme diferenciální diagnostiku kolapsových stavů, snížené výkonnosti, dušnosti, zátěžové vyšetření dětí)

SPORTOVNÍ PROHLÍDKA ZAHRNUJE:

  • zhodnocení dotazníku na náhlou smrt
  • podrobnou anamnézu
  • fyzikální vyšetření včetně složení těla
  • antropometrické hodnocení
  • vyšetření pohybového systému
  • klidové EKG, zátěžové EKG
  • funkční diagnostiku zdatnosti na bicyklovém ergometru
  • případně spirometrii či spiroergometrii

ZÁSADY K VYŠETŘENÍ:   ZDRAVÝ JEDINEC !!!

  • nevyšetřujeme při akutně probíhajících infekčních onemocněních, teplotě, nachlazení, rýmě, užívání ATB
  • doporučujeme vyšetření alespoň 1 týden, lépe 2 týdny po uzdravení
  • vyšetření nemá předcházet ani následovat těžký trénink, zápas či závod
  • do 18-ti let nutná přítomnost zákonného zástupce

S SEBOU:

  • sportovní kraťasy (+ dívky sportovní podprsenku)
  • sportovní obuv pro jízdu na kole
  • ručník
  • pití
  • zdravotní knížku
  • dobrou náladu a motivaci k maximálnímu výkonu
  • požadujete-li posudek o zdravotní způsobilosti ke sportu či jdete-li k nám poprvé, pak výpis ze zdravotní dokumentace od ošetřujícího praktického lékaře

CENÍK

  • sportovní prohlídka není hrazena z veřejného zdravotního pojištění; některé zdravotní pojišťovny proplácejí vyšetření v rámci preventivních programů – informujte se u konkrétní zdravotní pojišťovny
  • vyšetření tělovýchovným lékařem je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění pouze ze zdravotní indikace
Výkon Cena vč. DPH (Kč)
Sprotovní vyšetření vč. spiroergometrie, měření max. spotřeby kyslíku (důvod sport, apod.) 1 300
Sportovní vyšetření vč. spiroergometrie (důvod sport, apod.) 1 100
Sportovní vyšetření zátěžová ergometrie do max. (důvod sport, apod.) 900
Sporotvní vyšetření zátěžová ergometrie W170 (důvod sport, apod.) 650
Sportovní vyšetření bez ergometrie (důvod sport, apod.) 450
Vyšetření pro přijetí na sportovní VŠ a SŠ 500
Sportovní prohlídka pro auto a motosporty 800
Vydání posudku o zdravotní způsobilosti specialistou tělovýchovného lékařství (důvod sport, apod.) 200
Spirometrie provedená specialistou tělovýchovného lékařství (důvod sport, apod.) 200
Pozátěžová spirometrie provedená specialistou tělovýchovného lékařství (důvod sport, apod.) 200
Klidové EKG hodnocení Seatl kritérií (důvod sport, apod.) 250
Antropometrické vyšetření a zhodnocení Lausann. dotazníku (důvod sport, apod.) 250

METODY:

  • Bicyklová ergometrie – W 170 – posouzení fyzické zdatnosti a zařazení do výkonnostních skupin dle tepové frekvence
  • Bicyklová ergometrie do maxima – zhodnocení zátěžového EKG a výkonnosti, reakce krevního tlaku na zátěž
  • Spiroergometrie – stanovení maximální spotřeby kyslíku, anaerobního prahu, optimální tréninkové tepové frekvence vzhledem k charakteru aktivity/sportu, zhodnocení zátěžového EKG a výkonnosti, reakce krevního tlaku na zátěž
  • Spirometrie – vyšetření plicních funkcí, diagnostika pozátěžového bronchospasmu

PŘÍSTROJOVÉ VYBAVENÍ:

  1. bicyklový ergometr Ergoline s vyměnitelnými pedály
  2. spirometrický systém Cortex
  3. kaliper Harpeden
  4. spirometr Otthon
  5. ruční dynamometr Kern
  6. tonometr Boso Nova S

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector