Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Cestovat může opravdu každý. I v Travel Bibli píšeme, že peníze jsou snad nejmenší překážka. Teď vám ukážeme, jak cestovat úplně zadarmo, aniž byste si museli cestou vydělávat. Způsobů je hodně a mnohým jsme se už na webu nebo v knize věnovali do hloubky. Tady ale máte všechny na jednom místě. Berte článek hlavně jako rozcestník, který vás nakopne správným směrem.

Ještě než se do toho pustíme, udělejme si jasno. Dámy, nemáme na mysli dovolenou, kterou si necháte zaplatit od majetnějšího chlapa, jen abyste mu dělaly společnost. A už vůbec nikoho nechceme nabádat k žebrání a zneužívání pohostinnosti místních.

Jasně, cestování s penězi je vždycky jednodušší, o tom žádná. I když je ale máte, občas neuškodí vyzkoušet alespoň některé z možností cestování zdarma. Většinou přitom totiž nasbíráte ty nejintenzivnější a nejlepší zážitky. Za odměnu si pak posledních pár dní můžete dopřát luxus v 5* hotelu či michelinské restauraci. ????

Doprava

Jedna ze tří položek, které ukousnou největší část cestovatelského rozpočtu. Na cesty mezi kontinenty moc možností jet zdarma nemáte (i když také existují), hlavně po Evropě se ale bez peněz snadno dostanete snad kamkoliv.

Jak?

Stopem

Neexistuje lepší způsob, jak při samotném přesunu poznat spoustu zajímavých lidí. Stopování je primárně sport a zábava – ušetřené peníze jsou ale velmi příjemný bonus.

K cestování se zdviženým palcem jsme psali velmi podrobný článek. Dočtete se v něm, kam všude stopem dojedete a co vše můžete stopnout, jak a kde nejlépe chytit svoje auto či ve kterých zemích se stopuje nejlépe. Dostanete se i ke stopování pro holky, stopování lodí, k bezpečnosti a dalším tipům, na co dávat pozor.

Přečtěte si podrobný návod, jak efektivně a bezpečně stopovat

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

LowCost Race

Pěšky

Po vlastních nohách se dá dojít mnohem dál, než možná myslíte. Třeba na polární kruh. Nebo do Říma. Nebo se jen tak projít 600 kilometrů po Číně.

Jen při pěší chůzi si můžete všímat drobných detailů a každodenních radostí i strastí místních lidí. Dost možná se také dostanete k lidem domů, objevíte nenápadná místa, která byste jinak přejeli bez povšimnutí, a rozhodně si vylepšíte fyzičku.

Psát návod, jak chodit, snad nemusíme. Můžete si ale pro inspiraci přečíst několik rozhovorů s pěšími poutníky.

  • Ladislav Zibura: „Chci i ty nejbanálnější situace popsat co nejpoutavěji. Přesně tak je vnímám, když chodím pěšky.”
  • Petr Hirsch: „Pouť mě naučila žít v přítomnosti a užívat si kouzla drobností.” (1)
  • Silvie Outratová: „Camino není cesta, po které by se mělo šlapat, je to bytost, která tě provází.”

Na kole

I na bicyklu se dá objet velká část světa. Krom kola, namakaných nohou a ideálně pořádné mapy vlastně nic moc nepotřebujete. Na rozdíl od pěší chůze s sebou můžete vzít i víc věcí. Třeba stan. Máte tak zabité dvě mouchy penězožroutky jednou ranou.

Kam všude můžete s kolem dojet? Inspirujte se například u Matěje Balgy.

P. S.: Někteří blázni jezdí třeba i na koloběžkách.

Převážejte auta

Pojďme se přesunout do úplně jiné kategorie. Napadlo vás někdy, že i auto si můžete půjčit zdarma, a dokonce vám někdo možná zaplatí benzín? Ne, není to komunistická utopie. Autopůjčovny hlavně v USA, Kanadě a Austrálii totiž často potřebují převážet auta mezi pobočkami – většinou proto, že si někdo auto půjčí na jednom místě, ale vrátí ho jinde.

Platit řidiče, který by auta převážel, by vyšlo pěkně draho, takže autopůjčovny raději umožní trochu se projet cestovatelům, jako jste vy.

Přečtěte si Návod, jak ušetřit na půjčení auta, nebo ho získat úplně zadarmo

Kde hledat auta pro převoz?

Zaplaťte pár babek

Ani jedna z výše uvedených možností vám nevyhovuje? Je to na vás moc punk, nebo nemáte tolik času? Nezoufejte, přesouvat se dá i jinak, a i když to pak není úplně zdarma, pořád zaplatíte maximálně pár stokorun.

Poradíme vám, jak cestování hlavně po Evropě vytunit tak, aby bylo co nejlevnější. Vše najdete v samostatných článcích:

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Bydlení

I nocleh můžete většinou vyřešit úplně bez peněz. Dokonce ani nemusíte spát pod dálničním mostem, jako kdysi na eurotripu Matouš v Linzu. Možností je hodně – od spaní pod širákem po luxusní vilu výměnou za to, že někomu hlídáte psa.

Surfujte po gaučích

Přemýšleli jste někdy, že byste zaklepali na dveře cizího domu a poprosili o přespání? Dřív to mezi poutníky bylo celkem normální. Lidé na vesnicích od nich alespoň vyzvěděli, co nového ve světě, a cestovatelé měli kde složit hlavu. Může to fungovat i dnes, naštěstí ale existují způsoby, jak podobně cestovat výrazně jednodušeji a bezpečněji.

Princip je přitom pořád stejný – bydlíte u někoho doma výměnou za to, že se podělíte o své zkušenosti a zážitky, nebo třeba uvaříte domácímu oblíbené české jídlo. U jednoho člověka zůstanete maximálně pár dní a pokračujete dál.

V éře internetu si naštěstí můžete vše domluvit dopředu a ještě si udělat celkem jasný obrázek o tom, ke komu jedete. Nejznámější a největší síť, která takzvanou sdílenou pohostinnost zprostředkovává, je couchsurfing.com. Není ale jediná. Menší alternativy mohou navíc – hlavně v menších městech – fungovat o dost lépe. Zkuste je.

  • BeWelcome
  • Trustroots
  • Warmshowers – speciálně pro cyklisty

O sdílené pohostinnosti už jsme psali i v knize, další dva články najdete na blogu. První vysvětluje obecný princip, druhý je už praktický návod.

A máme pro vás dobrou zprávu – v mnoha zemích pořád platí, že jako cestovatel máte dveře domů místních otevřené i bez internetu. Například v Íránu či Gruzii je pohostinnost v kultuře tak hluboce zakořeněná, že vás každý druhý bude zvát na čaj a málokdy se stane, že by vám někdo večer nenabídl nocleh.

Když dáte na zdravý rozum a intuici, nemusíte se bát o nic víc než při noclehu v hotelu. Při tak blízkém kontaktu s místními ale máte šanci odvézt si mnohonásobně zajímavější a unikátnější zážitky.

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

(Wild)kempujte

Spaní v přírodě je jeden z nejlepších způsobů, jak na cestách ušetřit na bydlení. Navíc je často i pravým dobrodružstvím. Nocleh pod hvězdnou oblohou patří mezi nejkrásnější zážitky. Pokud jste ještě nikdy pod širákem nespali, zkuste to.

V mnoha zemích, jako je například Skotsko, Norsko, Švédsko či Nový Zéland, můžete téměř kdekoliv postavit stan a bydlet zdarma i v případě nepříznivého počasí – kempovat nadivoko.

O wildcampingu jsme zveřejnili velmi podrobný článek se spoustou praktických tipů

Pokud v tichosti přijdete až za soumraku, přespíte a ráno zase odejdete tak, aby po vás nezůstala ani stopa, natož odpadek, budou vám takový nocleh tolerovat i v zemích, kde je jinak kempování mimo kempy přísně zakázané a hrozí velké pokuty. Říká se tomu bivakování.

Zajímavé:  Ambulantní Léčba Alkoholismu Plzeň?

Skvělý je i nocleh v hamace, kterou jednoduše natáhnete mezi dvěma stromy.

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Odpočinek v hamace

Využijte sruby

Podél mnoha dlouhých trekových tras najdete takzvané „záchranné sruby“, kde můžete zdarma, nebo za dobrovolný příspěvek přespat. Týká se to například Skandinávie či Skotska. Mnoho podobných objektů, vhodných k přespání, ale najdete ve většině zemí světa a často se dá dopředu zjistit, kde jsou.

I v ČR a na Slovensku stále najdete mnoho srubů, kde můžete jednu noc přespat. Podívejte se na mapu. Krom toho na ní najdete například i vhodné skalní převisy, kde na vás nebude pršet.

Více o srubech a pravidla jejich používání najdete v článku o trekingu ve Skandinávii

Co je ale nejzásadnější – srub vždy zanechejte ve stejném, nebo ideálně lepším stavu, než ve kterém byl, když jste přišli. Pokud například využijete dřevo na oheň, připravte před odchodem stejné množství pro ty, kdo dorazí po vás.

Hlídejte psa či kočku

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdravíLidé neustále někam cestují a mnoho z nich vlastní psy, kočky a domy, o které se někdo musí během jejich nepřítomnosti starat. Právě díky tomu funguje house sitting – skvělá možnost, jak na cestách ušetřit nemalé peníze a strávit mnoho týdnů až měsíců v krásných destinacích. Výměnou za to, že někomu dům a mazlíčky pohlídáte, získáte bydlení zdarma.

Dům a zvířata přitom můžete hlídat přes víkend, na týden, anebo i na půl roku. Možností je mnoho. Co se týče typu bydlení a lokalit, pestrost je ještě větší – od vesnického domečku se slepicemi až po luxusní byt na Manhattanu.

Jak na house sitting a spoustu osobních zkušeností se dočtete ve článku

Pomáhejte (nejen) na farmách

Mnoho lidí vám za vhodnou pomoc rádo poskytne bydlení (někdy dokonce i jídlo) zdarma. Díky internetu je vše opět mnohem jednodušší. Díky portálům, jako je Workaway, HelpX, případně WWOOFing, se můžete zapojit do spousty činností. Od pomáhání na malé farmě přes učení angličtiny v mateřské školce či pomoc v hostelu až po různé ekologické a umělecké projekty.

Jak to funguje? Vyberete projekt, který vás zajímá, a dopředu se dohodnete na podmínkách. Většinou pracujete 3–5 hodin denně a za odměnu máte kde bydlet, často i co jíst. Zároveň máte šanci poznat danou zemi a kulturu z úplně jiné strany, než kdybyste „jen“ cestovali. Samozřejmě vám zbude i dostatek času na výlety po okolí.

I o Workaway a HelpX máme na Travel Bibli podrobný článek. Dozvíte se v něm praktické tipy i osobní zkušenosti

Na jedno místo můžete jet na pár dní, týdnů i měsíců – záleží na typu projektu a domluvě s hostitelem. Tím se dostáváme k další zásadní otázce.

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Workaway na čajové farmě na Srí Lance

Jde to i na dlouho a daleko?

Mnoho zmíněných způsobů vám sice umožní procestovat za pár korun třeba Balkán, ale co když chcete vyrazit na delší dobu a třeba i o něco pohodlněji? Pořád máte několik možností. Patří mezi ně i již zmíněný house sitting.

Dobrovolnictví

Workaway zdaleka není jediný způsob, jak vyrazit dobrovolničit. Můžete využít jeden z mnoha dlouhodobějších dobrovolnických projektů a vyrazit buď po Evropě, nebo téměř kamkoliv do světa.

Jste pak sice dlouho na jednom místě, i tak ale díky výletům můžete vidět velkou část země a navíc získat všechny výhody slow travellingu. Lépe pochopíte místní kulturu a zvyky, najdete si mezi lokálními skutečné přátele a dostanete se na úžasná místa, které byste jinak jen v rychlosti přejeli.

  • O dobrovolnictví chystáme velký souhrnný článek, už teď si ale můžete přečíst zkušenosti a tipy od dvou autorek:
  • Při hledání příležitostí se ideálně obraťte na organizace či centra zabývající se dobrovolnictvím – například INEX-SDA.
  • Jedním ze způsobů, jak vyrazit na dlouhodobý dobrovolnický projekt, je European Voluntary Service (Evropská dobrovolná služba, EVS).

Stáže

Období studií je ideálním časem, kdy vycestovat do zahraničí, nasbírat zkušenosti, vzdělat se a zároveň cestovat. V mnoha případech zadarmo.

Erasmus+ asi znáte. Zdaleka však nejde o jedinou možnost, jak vyjet na zahraniční stáž či studijní pobyt. Díky organizacím jako IAESTE, AIESEC nebo IFMSA se dostanete i do mnohem exotičtějších destinací, než je Evropská unie.

Přehled možností, jak vyrazit na stáž, najdete v článku na Travel Bibli

Na stáže můžete samozřejmě vyjet i v případě, že už (dávno) nestudujete. Málokdy ale získáte tak dobré podmínky jako studenti.

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Stipendia

Studovat na univerzitě a ještě si za to nechat zaplatit? Stipendia dnes už zdaleka nejsou určena jen nástupcům Einsteina. Hlavně jako zahraniční student budete mít mnohem víc možností a například jen do Číny takto z ČR jezdí každoročně stovky studentů.

Na světě existuje velké množství stipendijních programů pro různé obory, které vám pokryjí životní náklady a případně školné během studia/stáže – jen o nich vědět a přihlásit se na ně. Kde je najít se – mimo jiné – dočtete v článku o stipendiích.

Jestliže jste už dosáhli všech stupňů vyššího vzdělání, můžete využít speciálních fellowshipů, postmagisterských či postdoktorských programů, vyučovat na zahraniční univerzitě nebo se stát členem (mezinárodního) výzkumného projektu financovaného granty. Nebo vystudovat další školu v jiném oboru.

Zajímá vás víc? Přečtěte si článek Do zahraničí se stipendiem v každém věku a bez omezení

Našli jste svůj způsob, jak cestovat bez peněz? Pokud ne a peněz opravdu moc nemáte, nezoufejte. Pořád si totiž můžete vydělávat průběžně při cestování – mnohdy mnohem víc, než kolik byste dostali v ČR.

Jak si na cestách průběžně vydělávat?

Pro nás nejzajímavější způsob je digitální nomádství – práce na dálku přes počítač. Sami tak můžeme cestovat téměř nonstop, stačí nám jen připojení na internet.

Souhrn všech důležitých informací o digitálním nomádství se dočtete ve článku

Zdaleka to však není jediný způsob, jak dlouhodobé cestování průběžně financovat. V mnoha případech se navíc můžete z cesty vrátit z výrazně více penězi, než s kolika jste odjížděli. Stačí trochu se uskromnit a pořádně máknout. Vyjeďte například na Work and Travel do USA nebo na Nový Zéland. Nebo můžete pracovat na lodi.

Už brzy vydáme úplně novou (značně rozšířenou) verzi e-booku se 100+ způsoby, jak vydělávat na cestách. Krom tradičních profesí a sezonních prací se dostaneme i k pouličním muzikantům, sochám z písku, obchodničině a již zmíněným digitálním nomádům.

Pokud jste VIP členové Travel Bible, dostanete ji zdarma

Zajímavé:  Gemmoterapie - Přírodní Léčba Pupeny?

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy

Už máte jasno o letošní dovolené, nebo se na poslední chvíli rozmýšlíte, kam tento rok vyrazit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, kde můžete strávit zasloužené volno. Na své si přijdou nejen milovníci moře, ale i památek nebo turistiky.

Barcelona

V Barceloně si přijdou na své nejen milovníci prosluněných pláží, ale také obdivovatelé architektury a památek. Proto je dovolená zde skvělou volbou pro ty z vás, kteří hledají kombinaci moře a bohaté kultury. Barcelona je skvostnou ukázkou evropské secese. Nejvýznamnějším autorem, který zde tvořil, je Antoni Gaudí.

Působil hlavně na přelomu 19. a 20. století, avšak v té době byly jeho modernistické stavby považovány za nevkusné. Dnes však tato originální architektura láká tisíce turistů z celého světa. Mezi místa, která nesmíte při návštěvě Barcelony vynechat, patří CasaBatlló. Tento dům je považován za Gaudího nejsecesnější stavbu.

Balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi nebo nohama racků přilákají pozornost snad každého návštěvníka. Ale nezapomínejme na čisté písčité pláže, které také k Barceloně neodmyslitelně patří. Nedaleko se také nachází pobřeží Costa Brava. To je skvělým tipem na výlet s dětmi.

Nachází se tu totiž delfinárium a nespočet aquaparků.

Julské Alpy

Julské Alpy leží nedaleko slovinsko-rakouských hranic, avšak zasahují až na území Itálie. Nejpohodlnějším dopravním prostředkem je auto. Cesta sem trvá 7–8 hodin a je daleko méně nákladná než doprava letadlem. Navíc nemusíte řešit, jak svá zavazadla dopravit do výše položených horských hotelů. Na své si tu přijdou milovníci turistiky, ale především adrenalinu.

Julské Alpy jsou totiž vyhledávaným místem na ferraty. To jsou cesty v náročném horském terénu, které bývají opatřeny lany, schůdky, stupačkami a jinými pomůckami. Mimo to má každý lezec povinnost mít nasazenou helmu a je zajištěn pomocí karabiny a lana.

Nebezpečí, že se někdo zraní, je tak minimální, avšak přesto by měl člověk zvážit, zda tuto fyzicky náročnou cestu zvládne. Návštěvníci mají možnost vybrat si z několika typů obtížností, od těch nejsnadnějších až po ty určené výhradně zkušeným lezcům. Naopak pro poklidnou procházku lidé vyhledávají Triglavský národní park, který se nachází na území Julských Alp.

Je to jediný národní park ve Slovinsku. Pokochat se tu můžete nádhernou krajinou. Té dominuje nejvyšší bod Triglav.

Zámky na Loiře

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdraví

Ostrov Skye

Skye je druhým největším ostrovem Skotska a leží na jeho západním pobřeží. Právě díky své poloze je skvělým místem pro ty z vás, kteří nemají rádi letní pařáky a touží se o dovolené trochu zchladit. Na tomto ostrově na vás doslova dýchne duch Skotska. Za pěkného počasí krajina navozuje dojem, že jste se ocitli v pohádce.

Nenechte se však zmást, příroda na ostrově umí být velmi drsná. Místní obyvatelé jsou zvyklí na nemilosrdný vítr, který je většinou doprovázen silnými dešti, kvůli nimž je občas lepší ani nevycházet z domu. Pokud se rozhodnete Skye navštívit, určitě nezapomeňte na výlet za kolonií tuleňů, kteří tu žijí ve volné přírodě.

Dopravit se k nim dá na menší loďce, kterou však řídí zkušený kormidelník. Pokud jste se tu rozhodli strávit několik dnů, udělejte si také výlet na místní hrady, dohromady jsou tu tři a nejznámějším z nich je Dunvegan Castle.

K ostrovu neodmyslitelně patří i palírna whisky, jejíž exkurze skvěle doplní program za nepříznivého počasí.

Budapešť

Výhodou dovolené v Budapešti je přímé vlakové spojení z Česka, které mohou využít lidé bez vlastního auta. Vlakem i autem trvá cesta jen pár hodin, takže ji vydrží i menší děti. Budapešť je často svými nádhernými památkami přirovnávána k Praze.

Mezi symboly tohoto města patří budova parlamentu. Tato honosná budova byla dokončena na přelomu 19. a 20. století. Je bohatě zdobená neogotickými prvky, sochami a štíty. Další typickou památkou je náměstí Hrdinů. Dominantou je Památník milénia.

Ten byl stejně jako celé náměstí vybudován jako vzpomínka na oslavy tisíciletí od obsazení Karpatské kotliny Maďary roku 1896. Avšak Budapešť je i významným lázeňským městem, které je vyhledávané nejen v zimě, ale i v letních měsících.

Hosty lákají především venkovní bazény s nejrůznějšími atrakcemi. K nejslavnějším patří lázně Gellért, Király nebo Lukács.

Řím

Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy – vše o zdravíŘím má stejně jako Barcelona tu výhodu, že pobyt zde může být kombinací plážového lenošení a návštěv památek. Není sice přímořským městem, avšak autem cesta k pobřeží trvá ani ne tři čtvrtě hodiny. Řím je však především jedním z nejstarších měst Evropy. První památkou, ke které směřují kroky většiny turistů, je Koloseum. Přímo u něj je totiž zastávka metra. To bývá návštěvníky hojně využíváno, jelikož nemusí platit drahé parkovné v centru. Mezi další antické památky, které by neměl turista při návštěvě Říma opomenout, patří Forum Romanum nebo světoznámý chrám Pantheon. Město je ale také vyhledávaným poutním místem. V samotném srdci Říma se totiž nachází suverénní stát Vatikán, jehož hlavou je papež. K Vatikánu neodmyslitelně patří Svatopetrské náměstí, kterému dominuje bazilika svatého Petra. Ta patří k jedněm z největších kostelů na světě. K návštěvě Vatikánu by si však běžný turista neměl vybírat období křesťanských svátků, jakými jsou například Velikonoce. V tuto dobu totiž tento malý stát doslova praská ve švech. Sjíždí se sem věřící z celého světa, aby si připomněli zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Nejkrásnější přírodní parky Evropy

Foto: Andrew Mayovskyy, Shutterstock.com

Už jste si prošli pověstný tulipánový Keukenhof v Nizozemsku, vídeňský Schönbrunn i pařížské versailleské zahrady? Nádherných květinových rájů i nekonečných zelených parků nabízí Evropa mnohem víc.

V létě poskytují městské parky i rozlehlé přírodní rezervace útulný vlahý stín a ve srovnání s přeplněnými centry, hrady nebo vodáckými ráji se tu navíc davy návštěvníků příjemně rozptýlí. Které přírodní areály během prázdnin určitě neminout?

Polské pobřeží Baltského moře se znovu dostává do hledáčků turistů, ale zamířit sem můžete nejen kvůli plážím a velkým vlnám. Nedaleko města Łeba se rozprostírá Sloviňský národní park.

Nadchnou vás procházky podél řek a jezer, mokřady plné rozmanitého ptactva a především pás pohyblivých dun, které dosahují výšky až čtyřiceti metrů. Při brodění horkým pískem si budete připadat jako na Sahaře.

Zkuste také šest nezapomenutelných výletů po Polsku.

Foto: Patryk Kosmider, Shutterstock.com

Kolem pouštních dun dojdete až k mořskému pobřeží a při troše štěstí uvidíte i tuleně

Míříte-li v létě autem do Chorvatska, neměli byste si nechat ujít Plitvická jezera, úchvatnou přehlídku vodopádů a jezírek. V hlavní turistické sezoně zde ale počítejte s davy a frontami.

Zajímavé:  MfD: Děti do tří let do bazénu nesmějí – vše o zdraví

Děsí-li vás představa tlačenice, zvolte jiný cíl: při přejezdu Slovinska zamiřte do Triglavského národního parku na severozápadě země. Zabírá území o rozloze 85 tisíc hektarů a k nejkrásnějším vodopádům, jezerům i roklím musíte pěkně po svých.

Pozorovat tu můžete skalní orly, kamzíky, sviště i medvědy (ty raději z velké dálky) a také vzácnou alpskou flóru.

Foto: RAndrei, Shutterstock.com

Kombinace skal, řek, ledovcových jezer i nekonečné zeleně vás uchvátí

Když se řekne park, nejspíš si představíte záplavu zeleně.

Göreme v Kappadokii na území Turecka láká spíše pozoruhodnými skalními útvary, vulkanickými komíny i muzeem pod širým nebem: plejádou kostelů, klášterů, skalních obydlí a podzemních měst ze 4. století.

Scenerie jako ze sci-fi filmu si můžete projít pěšky, projet se v nich na terénních čtyřkolkách nebo vystoupat v balonu nad zem a vše sledovat z ptačí perspektivy.

Foto: Olena Tur, Shutterstock.com

Balony vylétají každý den za úsvitu a vytvářejí úchvatnou podívanou

Sever Evropy jsou svou přírodou pověstný. V Norsku stojí za návštěvu park Dovrefjell-Sunndalsfjella, ve Finsku park Patvinsuo nebo některá z oblastí v přírodní rezervace Wild Taiga (například Suomussalmi), na Islandu Vatnajökull. Vřesoviště a rašeliniště plná losů a bobrů můžete procházet i v estonském parku Soomaa.

My vás ale pozveme do Švédska, vůbec první evropské země, která na svém území vyhlásila národní park.

Dnes jich chrání na tři desítky a užít si můžete bažinaté mokřady, soutěsky, vodopády, četnou faunu a floru a neuvěřitelný klid.

K nejkrásnějším patří Muddus, Färnebofjärden, Stenshuvud  na útesech či mořský park Kosterhavet  nebo a také vůbec nejstarší, divoký park Sarek  v Laponsku.

Foto: Thomas Bresenhuber, Shutterstock.com

Sarek je pro zkušené turisty. Uvidíte losy a rysy, pravou laponskou tundru a polární záři

Krásné zelené plochy najdete i v evropských metropolích.

Navštivte londýnský Hyde Park, Városliget  v Budapešti nebo barcelonské parky Jardí Botànic Històric a Güell, které jsou přehlídkou květeny i mimořádné architektury.

Na své si přijdete i u našich německých sousedů. Přímo v centru Berlína se na dvou kilometrech čtverečních rozprostírá park Tiergarten, v němž můžete obdivovat Vítězný sloup, berlínskou zoo nebo se projet na lodičkách.

Foto: PHOTOCREO Michal Bednarek, Shutterstock.com

Park leží v sousedství řady významných památek

Některé kouzelné parky a zahrady vytváří příroda, za jinými stojí lidské úsilí. Mimořádným místem jsou Kittenbergerovy zážitkové zahrady (Kittenberger Erlebnisgärten) v rakouském městě Schiltern.

Najdete tu zhruba čtyřicítku ukázkových zahrádek inspirovaných japonským minimalismem, portugalskou vášní i keltskou silou, nechybí ani obří bylinková spirála, růžová zahrada či toskánské olivovníky.

K relaxaci zvou četné lavičky, koupací jezírka nebo vinařská zahrada, jejíž návštěvu můžete spojit s ochutnávkou.

Foto: Barbara Lechner, Shutterstock.com

Děti si užijí krmení zvířat i železnici, na dospělé čeká třeba koncert pod širým nebem

Nejkrásnější evropské pláže, na kterých budete téměř sami!

Pláže, na kterých budete úplně sami, byly vždy jedním z nejlákavějších míst, kde strávit dovolenou. Teď to platí ještě o něco víc a důvodem není jen romantika a klid, ale také bezpečnost. Kde tedy zapomenuté a přitom krásné kouty Evropy hledat?

Jde o jednu z krásných nedotčených pláží přírodního parku Cabo de Gata na jižním výběžku Španělska, který sám o sobě stojí za výlet. Různě barevné skály na jeho pobřeží střídají majáky a právě klidné písčité pláže. Svou krajinou to tu velmi připomíná Mexiko. Do Španělska je navíc možné bez problémů vycestovat.

Pláž Monsúl v Andalusii Autor: istock.com

Pláž Petani, Kefalonie

Přímo k ní lze dojet autem a je tu i restaurace, ale pláž je dostatečně velká na to, abyste ostatní mohli pozorovat pěkně z dálky. Moře je tu průzračně čisté a pláž písčitá. Obklopují ji vysoké skály, z nichž je nádherný výhled. Nespokojte se tu proto jen s koupáním a sluněním, ale vyrazte i na malou procházku.

Pláž Petani v Kefalonii Autor: istock.com

Pláž Chia, Sardinie

Hodinu od hlavního města Sardinie Cagliari leží vesnička Chia. Sama sice neleží přímo u moře, ale jmenuje se po ní i řada nedotčených zátok s dlouhými čistými a často prázdnými plážemi. Zkuste třeba Capo Spartivento, což je nejjižnější bod Sardinie. Společnost vám tu možná bude dělat jen hrstka surfařů a skupina plameňáků, kteří se do místní laguny vydávají se nakrmit.

Pláž Chia, Sardinie Autor: istock.com

Pláž Cala Pregonda, Menorca

Menorca je známá jako klidnější sestra Mallorky. Pokud se navíc vydáte na ještě tišší sever, najdete skutečně téměř zapomenutá místa. „Pláž Pregonda je dlouhá a písčitá a také neobvyklá – její písek je stejně jako skály, které ji lemují, oranžový.

Klidné je tu i moře, protože záliv chrání před větrem malé ostrůvky. Počítejte však s tím, že samota je vykoupena tím, že tu nenajdete žádné občerstvení.

Nezapomeňte si věci na piknik a hlavně spousty vody přinést s sebou,“ radí mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Pláž Cala Pregonda, Menorca Autor: istock.com

Pláž Île de Porquerolles, Côte d’Azur

Francouzská Riviéra patří k nejoblíbenějším letním destinacím, přesto i tady můžete najít nádherná zákoutí, kde vás nikdo nebude rušit. Stačí si půjčit loď nebo člun, spousta takových míst je totiž logicky přístupná jen z vody. Ostrov Porquerolles se nachází mezi Marseille a Cannes.

Jezdí sem pravidelná lodní linka, přesto je tu božský klid. Dlouho totiž byl soukromým majetkem, a tak se jej podařilo uchránit před přílišnou zástavbou. Pomohlo i to, že je od 70.

let součástí národního parku, a tak tu nejsou hotelové resorty, ale třeba botanická zahrada, strmé útesy i zátoky s překrásnými plážemi.

Pláž Île de Porquerolles na Francouzské Riviéře Autor: istock.com

Pláž Palagruža, Chorvatsko

Mysleli jste si, že najít absolutní klid v Chorvatsku je nemožné? Vydejte se na odlehlý ostrov Palagruža, ležící mezi italským a chorvatským pobřežím.

Důležitost jeho polohy připomíná i maják tyčící se vysoko na skále, který zároveň ostrovu dodává romantickou atmosféru lehce zapomenutého místa.

Na jižní straně ostrova, v zátoce Velo Žalo, pak najdete jednu z nejkrásnějších pláží celého Jadranu.

Ostrov Palagruža v Chorvatsku Autor: Invia

Tyulenovo pobřeží, Bulharsko

„Dokonce i v Bulharsku lze najít pobřeží, které byste si klidně mohli splést s tím v Austrálii nebo přinejmenším na Madeiře.

Tyulenovo si zamilují milovníci potápění, turistiky nebo šplhání po skalách, ale i ti, kdo hledají nedotčené divoké pláže. Opravdu jde o nejfotogeničtější místo široko daleko.

Jedinou nevýhodou je lehce matoucí název – poslední tuleni odtud bohužel zmizeli už v 70. letech,“ říká Andrea Řezníčková.

Tyulenovo pobřeží v Bulharsku Autor: istock.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector