Evropská iniciativa nabídla 6 miliard korun na vývoj účinnějších léčiv – vše o zdraví

  • CARE (Corona Accelerated R&D in Europe) s podporou evropské Innovative Medicines Initiative (IMI) je největším projektem svého druhu, jenž se zabývá hledáním a vývojem momentálně tolik potřebných možností léčby onemocnění COVID-19.  
  • Tato iniciativa se zasazuje o dlouhodobou studii onemocnění a o vývoj léčby na COVID-19 a případné další onemocnění způsobené koronaviry. Současně se snaží o využití stávajících léčiv v nové indikaci jako možného řešení aktuální situace.   
  • Konsorcium CARE posílí výzkum a vývoj v oblasti léčby COVID-19 tím, že propojí odborné znalosti a projekty 37 týmů akademických a neziskových výzkumných institucí a farmaceutických společností do jednoho komplexního celku zaměřeného na vývoj nového léku.

Brusel, Belgie – 18.

srpna 2020 – CARE (Corona Accelerated R&D in Europe), nově vzniklé konsorcium podporované Iniciativou pro Inovativní léčiva (IMI) představuje partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, jež dnes oznámilo svůj vznik s cílem urychlit objevení a vývoj momentálně tolik potřebného léku proti SARS-CoV-2, viru způsobujícího onemocnění COVID-19. CARE je financováno z grantu v celkové výši 77,7 mil. EUR, který tvoří finanční příspěvky Evropské unie, finanční i materiální příspěvky jedenácti členů Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) a tří přidružených partnerů IMI. Pětiletý projekt CARE spojuje 37 partnerů z Belgie, Číny, Dánska, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Španělska, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států amerických, v jejichž čele stojí VRI-Inserm (Francouzský národní ústav pro zdraví a výzkum v medicíně se sídlem v Paříži), Janssen Pharmaceutica NV, jedna z farmaceutických společností Janssen Pharmaceutical Companies skupiny Johnson & Johnson (Beerse, Belgie), a Takeda Pharmaceuticals International AG, (Curych, Švýcarsko). Tento projekt propojuje současné projekty partnerů iniciované od února 2020, které se zabývají COVID-19. 

Jako člen CARE bude mít Boehringer Ingelheim na starost vedení pracovního směru konsorcia zaměřeného na vývoj virus neutralizačních protilátek. Dále společnost poskytne antivirotické molekuly ze svého historického portfolia HIV a HCV a kandidátní malé molekuly prostřednictvím komplexního prověřování své knihovny chemických sloučenin. 

„Pandemie COVID-19 se objevila jako největší celosvětová zdravotní hrozba pro lidstvo v tomto století a nyní je zapotřebí, aby světová vědecká obec spojila své síly dosud nevídaným způsobem,“ uvedl profesor Yves Lévy, výkonný ředitel VRI-Inserm a koordinátor projektu CARE.

 „Kromě toho, že jednotlivé týmy zapojené do tohoto velmi ambiciózního projektu pocházejí z mimořádně kvalitních vědeckých pracovišť, spojuje CARE 37 partnerů vytvářejících platformu, na níž propojí svoji odbornost a know-how v pětiletém pracovním programu s cílem vyvinout léčbu na onemocnění COVID-19.

 Jsme velmi vděční za finanční podporu, kterou poskytla Iniciativa pro inovativní léčiva na realizaci tohoto plánu.“ 

Vzhledem k neexistenci registrovaných vakcín a dosud omezeným možnostem léčby COVID-19, pandemie tohoto onemocnění stále probíhá a každým dnem si žádá více obětí.

Spojení nejinovativnějších a nejzkušenějších vědeckých pracovníků ze všech relevantních oborů v jedinečném duchu spolupráce projektu CARE umožní maximální využití vzájemného propojení a doplnění s dalšími iniciativami, jako jsou například COVID-19 Therapeutics Accelerator podporovaný nadací Gates Foundation, MANCO1, SCORE2, a síť ECRAID3, aby se urychlila cesta k řešení současné pandemie COVID-19, stejně jako dalších koronavirových onemocnění v budoucnosti. Po laboratorních testech bude projekt pokračovat klinickým testováním nejslibnějších kandidátních léčiv na pacientech. 

Clive R. Wood, Ph.D., víceprezident a šéf celosvětového výzkumu společnosti Boehringer Ingelheim uvedl: „Konsorcium CARE si klade za cíl umožnit využití síly otevřené vědecké spolupráce pro dobro lidstva.

S našimi partnery v akademické i průmyslové sféře budeme pracovat rychle a rozhodně v bezprecedentním duchu spolupráce tak, abychom zvítězili nad nebývalou hrozbou COVID-19 a dalšími závažnými onemocněními způsobenými koronaviry.“  

„Jsme velmi rádi, že můžeme zahájit práci konsorcia CARE a spolupracovat s dalšími skvělými odborníky, abychom co nejdříve našli nové léky na SARS-CoV-2 a další koronaviry, které mají potenciál způsobovat epidemie,“ dodává vedoucí projektu CARE Marnix Van Loock, vědecký ředitel a vedoucí výzkumu nových patogenů útvaru Global Public Health společnosti Janssen Pharmaceutica NV. „Těšíme se, že v rámci této iniciativy využijeme v praxi poznatky z probíhající spolupráce na COVID-19 s výzkumným ústavem Rega Institute for Medical Research, který je součástí KU Leuven, kdy budeme v databázi tisíců stávajících známých léčiv hledat možnosti změn v jejich indikaci.“  

Kumar Saikatendu, Ph.D., ředitel útvaru Global Research Externalization společnosti Takeda uvedl: „Je pro nás ctí vidět takovou koncentraci nejlepších vědeckých mozků Evropy, které se spojují, aby naléhavě vyřešily tento složitý problém.

 COVID-19 je pro naši generaci vědecká výzva, jaká se objevuje jednou za život. CARE si klade za cíl vytvořit účinnou léčbu s pozitivním bezpečnostním profilem pro vyřešení současného výskytu onemocnění i budoucích onemocnění způsobených koronaviry.

Doufáme, že budeme postupovat rychle a budeme moci včas nabídnout řešení.“

Rozsáhlá krátkodobá a dlouhodobá reakce a COVID-19
Care si klade za cíl vytvořit účinnou léčbu s pozitivním bezpečnostním profilem proti onemocnění COVID-19 (využití známých léčiv v nové indikaci) a vyvinout nové léky a protilátky vytvořené konkrétně pro boj s virem SARS-CoV-2.   

Práce konsorcia se bude opírat o tři pilíře:

  • Využití známých léčiv v nové indikaci prostřednictvím prohledávání a profilování databází složek léčiv, které poskytnou partneři s cílem urychlit vstup do pokročilých fází klinického testování.  
  • Objev malých molekul vycházející ze screeningu in silico a profilování kandidátních složek působících proti SARS-CoV-2 a budoucím koronavirům. 
  • Virus neutralizační protilátky s použitím metod humánního fágového a kvasinkového displeje, imunizace humanizovaných zvířecích modelů, pacientských B buněk a design in silico.  

S  těmito pilíři jsou úzce spjaty směry bádání zaměřené na zdokonalení vhodných sloučenin prostřednictvím rozsáhlé kampaně ve farmaceutické chemii, výzkumu biologických systémů a preklinického a klinického hodnocení molekul ze všech tří pilířů.

Pracovní soubor zabývající se biologickými systémy bude zkoumat virovou patofyziologii, abychom lépe poznali vzájemné vztahy mezi fázemi virové infekce a imunitními odpověďmi lidského organismu.

 Identifikované markery onemocnění umožní předání informací do vývoje a vylepšení designu a monitoringu klinických studií fáze 1 a 2 při zkoumání nových léčiv, jež budou v projektu CARE vyvinuta.

Evropská iniciativa nabídla 6 miliard korun na vývoj účinnějších léčiv – vše o zdraví

Stručně o CARE
Care je nově vzniklé partnerství veřejného a soukromého sektoru, které spojuje vědecké pracovníky z akademické půdy, výzkumných center, malých a středně velkých podniků (SME), členských společností Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) a partnerů IMI.

Celkem je těchto partnerských organizací 37. Profesor Yves Lévy z VRI-Inserm je akademický koordinátor, Marnix Van Loock z Janssen Pharmaceutical Companies skupiny Johnson & Johnson je vedoucím projektu za EFPIA a Kumar Saikatendu z firmy Takeda je druhý vedoucí projektu.

 Partnery projektu je 11 akademických institucí (KUL, GUF, AMU, UzL UU, EDI-IVI, UHAM, UEDIN, TiHo, JU, LUMC), 5 veřejných výzkumných organizací (Inserm, CHUV, CEA, HZI, SERMAS) a 7 malých a středně velkých podniků (IT, EVF, EXSCI, NUVISAN, SCIFEON, ENYO, AIB), spolu s 11 členy EFPIA (Janssen, Takeda, Pfizer, ABBV, Boehringer Ingelheim, Merck KgA, BAG, Novartis, Astellas, Servier a AiCuris), a třemi přidruženými partnery IMI2 (BMGF, UNIVDUN, GHDDI).*

Stručně o Boehringer Ingelheim
Výroba a zdokonalování léků pro lidi a zvířata je podstatou naší práce. Vývoj průlomových léčebných metod, které mění životy našich pacientů, považujeme za své poslání.

 Boehringer Ingelheim je od založení v roce 1885 nezávislou rodinnou firmou.

To nám dává volnost na cestě k dosažení dlouhodobé vize a při úvahách o budoucích potřebách ve zdravotnictví se zaměřením na ty oblasti, kde můžeme co nejvíce pomoci. 

Patříme k  hlavním farmaceutickým společnostem na světě se zaměřením na výzkum.

Více než 51 000 zaměstnanců přináší denně hodnotu pacientům skrze inovativní práci ve třech obchodních oblastech: humánní léčivé přípravky, veterinární medicína a biofarmaceutická smluvní výroba. V roce 2019 jsme dosáhli tržeb ve výši 19 miliard eur.

Významnou částku 3,5 miliard eur jsme pak investovali do výzkumu a vývoje, abychom podpořili inovace a mohli vyvinout novou generaci léčiv, které zachraňují životy a zlepšují jejich kvalitu. 

Pomocí partnerské spolupráce s nejrůznějšími odborníky z oblasti přírodních věd dále rozšiřujeme naše vědecké možnosti. Díky této spolupráci můžeme uvádět nové přelomové léky na trh rychleji a zlepšovat tak životy dnešních i budoucích pacientů. 

Více informací o společnosti Boehringer Ingelheim naleznete na www.boehringer-ingelheim.com nebo v naší výroční zprávě:  annualreport.boehringer-ingelheim.com. 

Stručně o IMI
Iniciativa pro inovativní léčiva (IMI) je největší evropská veřejno-soukromá iniciativa zaměřená na urychlení vývoje lepších a bezpečnějších léků pro pacienty.

IMI podporuje spolupráci na výzkumných projektech a rozvíjí sítě odborníků z průmyslu a akademických pracovníků s cílem podpořit inovace ve farmaceutickém průmyslu v Evropě.

IMI je společným podnikem Evropské unie a Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).

Další podrobnosti naleznete na: http://imi.europa.eu/  

Poděkování
Tento projekt získal finanční podporu ze společného podniku (JU) Iniciativy pro inovativní léčiva 2 v rámci grantové dohody č. 101005077. JU obdržel podporu z programu pro výzkum a vývoj Evropské unie Horizon 2020, dále z EFPIA, BILL & MELINDA GATES FOUNDATION, GLOBAL HEALTH DRUG DISCOVERY INSTITUTE a UNIVERSITY OF DUNDEE.

Evropská iniciativa nabídla 6 miliard korun na vývoj účinnějších léčiv – vše o zdraví

*Seznam partnerů

1 (Koordinátor) VRI-Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale (Inserm) FR
2 (Vedoucí projektu) Janssen Pharmaceutica NV (Janssen) BE
3 (Druhý vedoucí projektu) Takeda Pharmaceuticals International AG (Takeda) CH
4 Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) FR
5 Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (CHUV) CH
6 Eurovacc Foundation (EVF) CH
7 Exscientia Limited (EXSCI) UK
8 Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main (GUF) DE
9 Helmholtz-Zentrum für Infektionsforschung GmbH (HZI) DE
10 Uniwersytet Jagiellonski (JU) PL
11 Katholieke Universiteit Leuven (KUL) BE
12 Academisch Ziekenhuis Leiden (LUMC) NL
13 Servicio Madrileno De Salud (SERMAS) ES
14 Nuvisan ICB GmbH (NUVISAN) DE
15 Scifeon ApS (SCIFEON) DK
16 Université d’Aix Marseille (AMU) FR
17 The University of Edinburgh (UEDIN) UK
18 University of Hamburg (UHAM) DE
19 Universitaet zu Luebeck (UzL) DE
20 Universiteit Utrecht (UU) NL
21 Eidgenoessisches Departement des Innern (EDI-IVI) CH
22 Inserm Transfert SA (IT) FR
23 AbbVie Inc. (ABBV) US
24 Astellas Pharma Europe BV (ASTELLAS) NL
25 Bayer AG (BAG) DE
26 Boehringer Ingelheim (BI) DE
27 University of Dundee (UNIVDUN) UK
28 Enyo Pharma SA (ENYO) FR
29 Bill & Melinda Gates Foundation (BMGF) US
30 Global Health Drug Discovery Institute (GHDDI) CN
31 Novartis Pharma AG (NOVARTIS) CH
32 Pfizer Ltd. (Pfizer) UK
33 Merck KGaA (Merck) DE
34 University of Veterinary Medicine Hannover (TiHo) DE
35 Ai-biopharma (AIB) FR
36 AiCuris Anti-infective Cures GmbH (AiCuris) DE

37 Institut de Recherches Internationales Servier (Servier) FR

Kontakty pro komunikaci s médii:

Pro společné otázky týkající se projektu CARE

Boehringer IngelheimDr. Reinhard Malin
Head of Communications Innovation Unit
Boehringer Ingelheim Corporate Center GmbH
P: +49 6132 77-90815

Zajímavé:  Nemoc neklidných nohou - Vše o zdraví

[email protected]

Linda Ruckel 
Associate Director, Media and Corporate Reputation
Boehringer Ingelheim U.S.
P: +1 203-791-6672 

[email protected]

Česká asociace sester

Webinář se uskuteční 4.5.2021 od 14:00 prostřednictvím aplikace MS Teams. Cílem webináře je společně sdílet možné příčiny neklidu pacienta na jednotce intenzivní péče.

Zároveň chceme pomoci hledat správné a bezpečné postupy, jak pečovat o neklidné pacienty v náročné, každodenní praxi. Webinář pořádá pracovní skupina Bezpečnost personálu Aesculap Akademie (www.bezpecnostpersonalu.cz).

Pokyny pro přihlášení jsou uvedeny přiložené pozvánce, účast na akci je bezplatná.

Pozvánka

Ve čtvrtek, 22. 4., se konal pravidelný sněm předsedkyň a předsedů sekcí a regionů ČAS. Vzhledem k epidemiologické situaci se tento sněm konal online.

Probráno bylo hospodaření a vyúčtování, fungování kanceláře, webu a komunikace směrem ke členkám a členům, přiblížena byla situace kolem veřejné sbírky „Pomáháme sestřičkám“ a komory NLZP.

Přehled své činnosti prezentovaly i některé sekce a regiony. Děkujeme všem za účast.

(prezidium:

stojící zleva Bc. Michaela Kolářová, MBA, Mgr. Lenka Kalábová, Ph.D., LL.M., Mgr. Renata Tydlačková, Mgr. Mario Pytel, DiS., u stolu z leva Mgr. Veronika Hauerová, Mgr. Dana Vaňková, PhDr. Martina Šochmanová, MBA,

kancelář: Mgr. Lenka Klímová, MBA)

Cenu Františka Kriegla pro roky 2020 a 2021, která nese jméno statečného lékaře, se porota rozhodla udělit symbolicky všem zdravotním sestrám, které odvážně a obětavě pomáhají už víc než rok zvládat pandemii Covidu-19.

Nejsou samy, stejně obětavě jako ony čelí největší zdravotní kalamitě nejnovějších světových dějin i lékaři, záchranáři, sociální pracovníci, zaměstnanci nemocnic, dobrovolníci a vědci pracující na nových vakcínách a léčivech.

Na sestřičkách však leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými lidskými osudy, nenápadné pomoci, povzbuzení, pohlazení, útěchy.

Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že samy se během pandemie mohly stát obětí Covidu-19 stejně jako ti, o které pečují, že mnohokrát zůstávají u lůžek pacientů na úkor času, který ukrádají svým vlastním rodinám. Bez jejich skromného hrdinství by byl náš boj proti pandemii mnohem těžší i delší, a proto si zaslouží naši úctu i dík.

Cenu symbolicky převezme prezidentka České asociace sester, Martina Šochmanová. „Jsem velmi potěšena touto úžasnou zprávou a skvělým oceněním. Velmi si vážím toho, že jsem byla vybrána, abych tuto cenu za všechny sestry převzala. Mám z toho za ně obrovskou radost, protože si to všechny opravdu zaslouží.“

Tisková zpráva

Veřejná sbírka k projektu „Pomáháme sestřičkám“ se konala deset měsíců ve spolupráci s Generali Českou pojišťovnou a dala možnost široké veřejnosti podpořit a poděkovat zdravotníkům za jejich pracovní nasazení v rámci boje proti Covid-19.

Vybrané prostředky musí být, dle zadání účelu sbírky, využity na ozdravný pobyt a poukaz na relaxační proceduru pro zdravotníky, kteří poskytují pomoc v krizovém období. Vybrána byla společnost Slevomat, která má nejširší nabídku jak v pestrosti, tak i v dosahu v rámci celé České republiky. Poukazy, každý v nominální hodnotě 2.

000 Kč, které si paní prezidentka Martina Šochmanová v pondělí převzala, budou rozdělovány v následujících týdnech.

V březnu proběhlo velmi inspirativní a povzbudivé on-line setkání výboru s hejtmankou Plzeňského kraje Ilonou Mauritzovou. Očkování, podpora zdravotníků, možnost pomoci kraji a společné aktivity ČAS a Plzeňského kraje – to byla hlavní témata diskuze.

Projednávali také například možnosti oslavy Mezinárodního dne sester a ocenění za jejich nasazení v dnešní “covidové” době.

Nedlouho poté se setkaly členky výboru Regionu plzeňského se zástupcem vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických pracovníků, děkanem Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni Lukášem Štichem. Představily organizaci, její cíle a aktivity nejen celé Asociace, ale hlavně Regionu plzeňského.

„Spolupráci s ČAS, Regionem plzeňským vnímám jako významnou příležitost dalšího dílčího propojení naší fakulty s praxí.

Rozvojový potenciál spatřuji především v transferu znalostí a společných projektů, stejně jako sdílení best practice za účelem rozvoje našich studentů a posilování jejich pozice jakožto budoucích absolventů na trhu práce,“ uvedl ke spolupráci děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich. Chci si přečíst celý článek – zdroj textu Zdroj: plzen.cz

„Chtěl bych vám poděkovat za všechno, za to, co pro nás děláte. Určitě to máte hodně náročný a už toho musíte mít plný zuby.“, říká Zdeněk Štybar, trojnásobný mistr světa v cyklokrosu v kategorii Elite, který se od roku 2012 věnuje naplno silniční cykllistice a například v roce 2015 dokázal vyhrát 6.

etapu Tour de France do Le Havru a stát se tak po čtrnácti letech druhým českým cyklistou, kterému se tento triumf podařil. Podle řady lidí je Tour de France hodně těžký a náročný závod. Podle Zdeňka Štybara by, v porovnání se zátěží v nemocnicích, kterou prožíváte, pro vás byla Tour de France sranda.

Poslechněte si poděkování přímo od něj. Věříme, že vás to potěší.

Shlédnout video

Na listopad 2021 byly přeloženy XXVII. Pražské chirurgické dny – kongres s mezinárodní účastí – „Jiráskovy dny“. Konat se budou 4. – 5. 11. 2021, v konferenčním centru CITY v Praze. Detaily ohledně registrace, aktivní účasti a další informace naleznete na stránkách kongresu. Pozvánka na akci

Věděli jste, že existuje Tulipánový měsíc? Letos již po deváté takový přichází díky spolku Amelie a začal právě 1. března. Přináší pestrou nabídku aktivit pro širokou veřejnost i v tomto roce. Zapojit se může každý. A na co je možné se těšit?

– Jako každý rok bude možné po celý březen zakoupit tulipány on-line, poslat je blízkým a zároveň 30% podpořit bezplatné služby Amelie na tulipanovymesic.cz/benefice

– K poslechu nabídli pro onkologicky nemocné i jejich blízké herci divadla Pod Palmovkou nahrané pohádky, povídky a další dílka. Poslechnout si je bezplatně je možné na tulipanovymesic.cz/palmovka – V nabídce jsou i velmi zajímavé online přednášky: Psychická první pomoc v období akutní krize nebo Jak na lepší spánek či Život v přesahu Anny Hogenové. Více na tulipanovymesic.cz/akce Všechny akce jsou zdarma a chtějí poukázat na potřebu podpory v nemoci, na psychosociální potřeby, které bývají opomíjeny, ale i na prostou možnost pomoci někomu, kdo je v těžké životní situaci kvůli nemoci své nebo svého blízkého. Proto se pořádají i různé akce na onkologických odděleních, lůžkách a ambulancích a to včetně výzdoby, pro kterou připravila svá dílka veřejnost.

„Chceme nemocným nabídnout přímou podporu nejen od nás, kdo se tím celoročně zabýváme, ale i od lidí mimo. Záleží nám na tom, aby lidé v nemoci nezůstávali sami a díky veřejnosti se to každoročně daří. A je třeba říci, že se zapojují dobrovolníci, školy, zdravotníci i jednotlivce a neformální skupiny. Těm všem patří dík.“ dodává ředitelka Amelie, z.s. Michaela Čadková Svejkovská.

Tulipánový měsíc končí 31. 3., ale podporovat spolek Amelie můžete kdykoliv během roku.

Protože vážná nemoc není jen Covid-19. Evropská iniciativa nabídla 6 miliard korun na vývoj účinnějších léčiv – vše o zdraví

Podpory není nikdy dost. A ta od dětí, které to v dnešní době také nemají úplně jednoduché, potěší dvakrát. Moc rádi sdílíme projekt, který má potěšit zdravotníky na všech frontách, zahřát u srdce a dát vědět, že na ně stále někdo myslí.

„Vytvořili jsme projekt, kde děti pro zdravotníky kreslí obrázky na jejich podporu, které by jim v této těžké době mohly udělat alespoň trochu radosti a zároveň i umožnily dětem, jako jedné z nejvíce postižených skupin, pochopit kdo i za ně a jejich návrat do škol bojuje v první linii,“ říká Jan Stříteský.

Obrázky jsou k vidění ve skupině „Děti fandí zdravotníkům / Kids support medical staff“, která je volně přístupná pro každého. V plánu je také on-line galerie, která bude sdílena se všemi zdravotníky s poděkováním pro ně. Když najdete chvilku, potěšte se výtvory malých výtvarnic a výtvarníků.

Autor: Filip, zdroj: FB Skupina „Děti fandí zdravotníkům / Kids support medical staff“

Dobrých zpráv je málo, společnost paralyzována, děti prakticky rok na distanční výuce… Studenti a učitelé Česko – francouzské sekce Slovanského gymnázia v Olomouci spolu s neziskovou organizací Chermon vytvořili hudební klip, v němž vyjadřují solidaritu s vámi, zdravotníky. Vyjadřují to, jak vás vidí, to, že „Jste borci!“

„Chceme alespoň malým, milým gestem povzbudit vás zdravotníky, kteří už dlouho nesete největší tíhu, v současné době naprosto extrémní. Bylo pro nás velkou radostí na něčem takovém pracovat, studentům to vlilo nový elán do žil. Rádi bychom povzbudili všechny zdravotníky, myslíme na vás. Od mladých to jistě potěší dvojnásob.“, říká Jarmila Beková.

Videoklip je součástí sbírky na Donio – pro Fakultní nemocnici Olomouc, která v jejich kraji nese největší zátěž péče (nejen) o covidové pacienty a bude určena na „zvířecí psychoterapii“ pro pacienty i zdravotníky. Detail sbírky – donio/UsmevZdravotnikum Díky za taková gesta, díky vám, tvůrci – to i vy jste borci.

  • #UsmevZdravotnikum
  • Chci shlédnout video
Zajímavé:  Cvik Na Krční Pater?

Původně zamýšlený protest zdravotníků na Václaváku samozřejmě neproběhne. Tato iniciativa vznikla jako reakce na nezodpovědné demonstrace, které proběhly uplynulý víkend v Praze. Jejím cílem není zorganizovat obdobnou akci na náměstí, ale lidem připomenout, že zdravotníci dělají vše pro záchranu lidských životů a návrat k normálu.

Zároveň chceme zdravotníkům ukázat, že naprostá většina lidí důvěřuje jim, nikoliv příspěvkům dezinformátorů. Chceme podpořit všechny zdravotníky, aby s lidmi více mluvili a sdíleli své zkušenosti z nemocnic, nebo své odborné znalosti. Cíle iniciativy směrem k veřejnosti: 1. Milí spoluobčané, jsme v tom s vámi.

I my zdravotníci jsme už unavení ze současné krize a všemožných omezení. Taktéž nás nebaví nosit respirátory a ochranné pomůcky, ale přesto je na sobě máme 12-24h denně, abychom chránili své i vaše zdraví. Prosíme vás, noste je taky! 2. Milí spoluobčané, my máme taky chuť protestovat proti vládě.

Taky bychom chtěli jít na náměstí říct svůj názor, ale víme, že shromažďování lidí je jedním z hlavních faktorů šíření viru. Prosíme vás, nechoďte na hromadné akce a vyhýbejte se větším skupinám lidí. 3. Milí spoluobčané, důvěřujte nám. Toto je stěžejní část této iniciativy.

Nevěřte pseudoodborníkům, kteří zpochybňují vakcíny, nebo ze sebe dělají experty na experimentální léky (např. ivermektin). Věřte nám zdravotníkům, že vám podáváme všechny dostupné léky, které vám můžou pomoct. Nejlepším lékem, který nyní máme, je jednoznačně vakcína, tak se prosím běžte očkovat hned, jak to pro vás bude možné. Cíle iniciativy směrem k zdravotníkům: 1.

Drazí zdravotníci v první linii, mluvte! Podělte se s veřejností o tom, co prožíváte v nemocnicích, sdílejte fotky i příběhy. Pokud totiž zdravotníci mlčí, dezinformátoři vyhrávají. 2.

Drazí zdravotníci, vzdělávejte! Nejste-li v první linii, najděte si trochu času a edukujte veřejnost o významu očkování, prezentujte lidskou formou vědecké články, nebo dávejte rady jak se vyhnout psychickým a fyzickým následkům covidu, nebo i homeofficu. 3.

Drazí zdravotníci, vydržte! Obrovské množství lidí vám za vaši práci děkuje, věří vám a pomáhá vám tím, že dodržují opatření. Nevzdávejte se prosím. Cíle iniciativy směrem k vládě, justicii a policii: 1. Vážená vládo, pomozte nám a zajistěte očkování pro všechny občany v co nejkratší době. 2. Vážená policie, zastavte porušování protiepidemických pravidel.

Doba, kdy stačili napomenutí je dávno pryč. Nedovolte, aby opět běhali tisíce lidí v rámci demonstrací po městech, zatímco nemocnicím docházejí poslední lůžka. 3. Vážená justicie, trestejte šíření poplašných zpráv (zejména na sociálních sítích) a úmyslné šíření nového koronaviru a šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. Chcete-li kromě výše zmíněných bodů symbolicky podpořit zdravotníky? V tom případě namísto tleskání na balkónech si (nejenom) 12. 3. nakreslete malé srdíčko na svůj respirátor, na znamení vzájemného respektu, spolupráce a odhodlání zvládnou tuto koronavirovou krizi společně. Děkujeme.

#DuverujiZdravotnikum

Jak jsme vás již informovali, dnes, v neděli 7.3.2021 od 20:00 se bude konat již třetí online exkluzivní koncert, tentokrát s Vojtou Dykem, Ondřejem Pivcem a jejich prvním albem D.Y.K.. Koncert vám přináší Generali Česká pojišťovna ve spolupráci s Českou asociací sester a má být podporou v tomto vyčerpávajícím boji.

Koncert bude vysílán na uzavřeném odkazu www.generaliceskalive.cz/. PIN pro přihlášení je 070321. Pokud jste minule nestihli koncert Moniky Absolonové a klavíristy Onřeje Hájka, nebo byste si jej rádi poslechli ještě jednou, můžete si jej pustit na stejném odkazu pod přihlašovacím PINem 112112.

Přejeme vám příjemný hudební zážitek a krásný zbytek neděle.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, dne 4. března 2021 vydali hejtmanka Plzeňského kraje, doc. PaedDr. Ilona Mauritzová, Ph.D., ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje se sídlem v Plzni Mgr. Michal Bartoš, Krajský koordinátor intenzivní péče a přednosta KARIM FN Plzeň Prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D., ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

a za Nemocnice Plzeňského kraje a.s. Mgr. Jaroslav Šíma, MBA výzvu k zapojení se do péče o pacienty zatím zejména na necovidových odděleních ve zdravotnických zařízeních našeho kraje. Důvodem je zcela zásadní nutnost udržet v této kritické situaci v chodu lůžková zdravotnická zařízení. Přečtěte si plné znění výzvy.

Výbor Regionu ČAS se k této výzvě také připojuje a žádá své kolegyně a kolegy, kteří ještě nejsou zapojeni do provozu zdravotnických zařízení nebo mají kontakt na někoho ve svém okolí, aby pomohli.

Pro zapojení se k pomoci zdravotnickým pracovníkům v lůžkových zdravotnických zařízeních na území Plzeňského kraje, poskytujících akutní lůžkovou zdravotní péči vyplňte formulář. Vámi uvedené údaje budou předány lůžkovým zdravotnickým zařízením, jejich pracovníci vás budou kontaktovat a domluví s vámi podrobnosti spolupráce.

Každá pomoc je vítaná a my Vám za ni předem děkujeme. Zároveň děkujeme všem zdravotníkům, kteří denně překonávají své limity a vynakládají velké úsilí v péči o své pacienty. Velice si Vašeho úsilí vážíme. Za výbor ČAS – Region plzeňský Ph.Dr. Mgr. Jitka Krocová

Milé kolegyně, mílí kolegové, když Vojta Dyk a Ondřej Pivec nahrávali před více jak rokem v New York City první album D.Y.K.

netušili, že si poprvé společně skladby mimo nahrávací studio zahrají až ve Studiu Generali České pojišťovny u příležitosti Koncertu pro zdravotníky.

Jsme rádi, že právě prostřednictvím Generali České pojišťovny ve spolupráci s Českou asociací sester vám můžou nabídnout jedinečný hudební zážitek jako rozptýlení v zatím nekončícím a vyčerpávajícím boji s virem Covid-19.

Koncert bude vysílán na uzavřeném odkazu v neděli 7.3.2021 od 20:00.

Odkaz a PIN pro přihlášení vám bude zaslán v neděli na email, který máte uveden ve svém registrovaném profilu. Přejeme vám hodně sil, pevné zdraví

Innovative medicines initiative

Iniciativa IMI (Innovative Medicines Initiative) je příkladem public-private partnershipu v oblasti vývoje nových léčiv, diagnostických metod atp. Od roku 2008 finančně podporuje společný farmaceutický výzkum prostřednictvím tematicky zaměřených výzev, do nichž se mohou zapojit také česká akademická centra, nemocnice, malé a střední podniky a další.   

Na začátku byla Evropská technologická platforma (ETP) pro inovativní léčiva podpořena šestým rámcovým programem Evropské komise pro výzkum. Projekt probíhal od roku 2005 a byl základem pro vznik IMI vytvořením strategického výzkumného programu na podporu vývoje léčiv v Evropě.

O tři roky později díky návrhu Evropské komise vzniká IMI Joint Undertaking jako partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi Evropským společenstvím (zastoupeným Evropskou komisí) a Evropskou federací farmaceutického průmyslu a sdružení (EFPIA).

V roce 2008 tak vzniká iniciativa IMI. 

Cílem programu IMI 1 bylo výrazně zlepšit a zefektivnit proces vývoje léků, aby farmaceutické odvětví vyrábělo účinnější a bezpečnější inovativní léčiva. Jedenáct výzev IMI 1 vyústilo v 59 projektů.

Ty se zaměřovaly především na: specifické zdravotní problémy jako jsou neurologická onemocnění (Alzheimerova choroba, schizofrenie, deprese, chronická bolest a autismus), diabetes, onemocnění plic, onkologie, záněty a infekce, tuberkulóza a obezita.

Jiné se zaměřily na širší výzvy v oblasti vývoje léků jako je bezpečnost léčiv a vakcín, udržitelnost výroby chemických léčiv, používání kmenových buněk, chování léků v těle, vytvoření evropské platformy pro objevování nových léčiv nebo antimikrobiální rezistence.

Kromě výzkumných projektů iniciativa IMI podpořila i řadu vzdělávacích a školicích projektů. 

Úspěch programu IMI 1 přiměl Evropskou komisi a EFPIA v něm pokračovat, a to pod hlavičkou rámcového programu pro výzkum a inovace Evropské komise nazvaný Horizont 2020, který běží od roku 2014 do roku 2020. Tímto vzniká druhá fáze iniciativy IMI, tedy IMI 2. 

IMI se snaží o podporu spolupráce mezi klíčovými aktéry ve výzkumu v oblasti zdraví, včetně vysokých škol, farmaceutických společností, malých a středních podniků (SMEs), pacientských organizací a dalších.

Jeho cílem je zlepšit zdravotní situaci obyvatel tím, že se zasazuje o urychlení vývoje a přístupu pacinetů k nové generaci léků, zejména v obslatech dosud nesplněných lékařských nebo sociálních potřeb.

  

  • Iniciativa pro inovativní léčiva je financována společně Evropskou unií (zastoupenou Evropskou komisí) a evropským farmaceutickým průmyslem (zastoupeným EFPIA, Evropskou federací farmaceutického průmyslu a sdružení). 
  • Pro program IMI 1 byl celkový rozpočet 2 miliardy EUR, z něhož 1 mld EUR pochází ze sedmého rámcového programu EU pro výzkum zdraví a 1 mld EUR pochází z „in-kind“ příspěvků společností sdružených v EFPIA. 
  • Pro program IMI 2 je celkový rozpočet 3,276 mld EUR, z něhož 1,638 mld EUR tvoří prostředky z programu Horizont 2020, dalších 1,425 mld EUR je věnováno společnostmi EFPIA a následujících 213 mil EUR je věnováno přidruženými partnery působících v biologickém průmyslu. 

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu se snaží podpořit zapojení českých vědeckých institucí a firem.

AIFP může zprostředkovat kontakt na české výzkumníky úspěšně zapojené do projektů z předchozích výzev IMI, kteří jsou ochotní podělit se o své zkušenosti s celým procesem.

 Asociace je členem EFPIA a aktuálně sdružuje 36 farmaceutických společností, které jsou často v čele „leader companies“ vznikajících konsorcií u konkrétních výzev. 

Koncem minulého roku jsme vám přinesli informaci o úspěšném zapojení českého vědeckého týmu z Karlovy univerzity v Konsorciu Conect4Children (c4c) – velké evropské síti, jejímž cílem je usnadnit vývoj nových léků a dalších terapií pro dětskou populaci, financovaná z iniciativy IMI 2 (Innovative Medicine Initiative). Koordinačním centrem pro Českou a Slovenskou republiku je Farmakologický…

Dne 23. června 2020 byly zveřeněny nové – finální – výzvy evropská iniciativy IMI 2. Nyní se tak mohou vědecká pracoviště a malé či střední firmy hlásit do výzev věnovaným především boji proti rakovině prostřednictvím umělé inteligence, antimikrobiální rezistenci, neurodegenerativním chorobám, diagnostice vzácných onemocnění, návratu dat z klinického hodnocení účastníkům či adherenci…

Blíží se termín otevření nových výzev IMI pro podávání žádostí. O samotném zveřenění, které je zatím plánováno na 23. června 2020, vás budeme nadále informovat. V současné době je možné registrovat se na ONLINE INFORMATIVNÍ WEBOVÉ SEMINÁŘE K JEDNOTLIVÝM TÉMATŮM dvacátédruhé i dvacátétřetí výzvy IMI 2. Webináře budou probíhat od 15. června do 30. června 2020.

Iniciativa pro inovativní léčiva Evropské unie (Innovative Medicines Innitiative, IMI 2) zveřejnila informace o zvažovaných tématech 22. a 23. výzvy, které mají být oficiálně zveřejněny 23. června 2020. Chce tím potenciálním žadatelům dát více času na přípravu projektů.

Aktualizováno 30.04.2020: Členové Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se na celosvětové i evropské úrovni intenzivně zapojují do boje proti koronavirové epidemii. Ve svých knihovnách vyhledávají potenciálně vhodné látky, jež by mohly být využity k vývoji vakcín, léčiv a diagnostických metod. „Zároveň poskytují finanční podporu a věcné dary organizacím v terénu, vč.…

Zatímco představitelé EU na krizových zasedáních projednávají koordinaci celoevropských opatření proti epidemickému výskytu koronaviru, třináct biofarmaceutických společností oznámilo zapojení do společných snah Iniciativy pro inovativní léčiva (Innovative Medicines Initiative, IMI) o nalezení nových způsobů léčby a diagnostiky covid-19. IMI je největším světovým sdružením subjektů…

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a její členové se připojily k úsilí Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) v boji s aktuální epidemií koronaviru (covid-19). Úsilí se zaměřuje především na péči o postižené, zabránění šíření epidemie a vyvíjení nástrojů pro řešení této i budoucích epidemií. „Zároveň vyzýváme české výzkumné týmy, aby se zapojily do…

Dne 3.března 2020 bude zveřejněna nová aktuální výzva projektu IMI2, jedná se o výzvu zveřejněnou ve velmi krátkém čase jako reakce na akuální situaci týkající se coronaviru – covid-19. Termín ukončení této výzvy je 31. března 2020.

Dne 21. ledna 2020 proběhlo zveřejnění nové výzvy evropské iniciativy IMI 2. Od dnešního dne se tak mohou vědecká pracoviště a malé či střední firmy hlásit do již dvacáté výzvy iniciativy IMI 2 věnující se oblastem rakoviny, tuberkulózy, vakcín, psoriatické artritidy či léčiv na bázi bílkovin. Podávání žádostí bude otevřeno do 21. dubna 2020.

Zveřejnění již 20. výzvy iniciativy IMI 2 se blíží. O samotném zveřenění, které je plánováno na konec ledna 2020, vás budeme nadále informovat. V současné době je možné registrovat se na online informativní webové semináře k jednotlivým tématům dvacáté výzvy IMI 2. Webináře budou probíhat ve druhé polovině ledna 2020, od středy 22. ledna do úterý 31. ledna.

Českému pracovnímu týmu z Univerzity Karlovy se podařilo zapojit mezi evropská akademická pracoviště zabývající se farmakologickou léčbou u novorozenců a dětí. Do evropského projektu se zapojil Ústav farmakologie 1. lékařské fakulty a VFN spolu s Klinikou dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty VFN pod vedením prof. MUDr. Ondřeje Slanaře PhD., přednosty Farmakologického ústavu…

Dne 26. června 2019 byla uveřejněna nová výzva evropské iniciativy IMI 2. Naskytla se tak další příležitost pro vědecká pracoviště a malé či střední firmy, které se mohou hlásit již do osmnácté a devatenácté výzvy IMI 2. Možnost podávání žádostí je otevřena do 26. září 2019.

Dne 26. června 2019 byla uveřejněna nová výzva evropské iniciativy IMI 2. Naskytla se tak další příležitost pro vědecká pracoviště a malé či střední firmy, které se mohou hlásit již do osmnácté a devatenácté výzvy IMI 2. Možnost podávání žádostí je otevřena do 26. září 2019.

22. ledna 2019 byla uveřejněna nová výzva evropské iniciativy IMI 2. Vědecká pracoviště a malé či střední firmy se tak mohou hlásit do již sedmnácté výzvy IMI.

Zveřejnění již 17. výzvy iniciativy IMI 2 se blíží. Už teď je ale možné registrovat se na online informativní semináře k jednotlivým tématům sedmnácté výzvy. Webináře budou probíhat v druhé polovině ledna 2019 v níže uvedených termínech.

18. července 2018 byly uveřejněny dvě nové výzvy evropské iniciativy IMI 2. Vědecká pracoviště a malé či střední firmy se tak mohou hlásit do již patnácté a šestnácté výzvy iniciativy IMI. Možnost podávání žádostí je otevřena u obou výzev do 24. října 2018. Aktuální výzvy nabízejí v součtu podporu v hodnotě téměř 434 milionů eur.

Dne 15. března 2018 byla vypsána nová výzva evropské iniciativy IMI 2. Vědecká pracoviště a malé či střední firmy se tak mohou hlásit do již čtrnácté výzvy iniciativy IMI. Podávání žádostí je možné do 14. června 2018. Aktuální výzva nabízí podporu v hodnotě téměř 168 milionů eur.

Do 24. října letošního roku se mohou vědecká pracoviště a malé či střední firmy hlásit do dvanácté výzvy iniciativy IMI 2. Jde o projekt veřejného partnerství podporovaný EU a významnými farmaceutickými společnostmi. Podpora směřuje obvykle do oblastí, v nichž je potřeba pokroku skutečně naléhavá. Aktuálně jde třeba o výzkum Alzheimerovy choroby. Nyní je v IMI 2 k dispozici pomoc v hodnotě…

Rád bychom podpořili úspěšnost českých žadatelů v projektech IMI 2, proto vám přinášíme několik následujících rad a tipů. Tento materiál je sestaven na základě zpětné vazby od předchozích žadatelů i představitelů IMI.

Výzkum a vývoj nových léků se od počátku tisíciletí více než dvojnásobně prodražil. Zatímco kolem roku 2000 činila průměrná investice do vývoje nového léčiva kolem jedné miliardy dolarů, o patnáct let později se vyšplhala na 2,6 miliardy dolarů (zhruba 65 miliard korun). Hlavní důvod: stále vyšší nároky na klinické studie, v nichž se ověřuje bezpečnost a účinnost. Spolknou téměř polovinu…

Pomoc v historicky nejvyšší hodnotě zhruba 9,4 miliardy korun je k dispozici v nově otevřené desáté výzvě IMI 2 (Innovative Medicines Initiative 2). Není zaměřená jen na výzkum nových léčiv. Ještě větší zastoupení tentokrát mají například témata týkající se sdílení medicínských dat napříč Evropou.

V rámci Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2), která nabízí financování pro vědecké projekty s cílem podpory vývoje nových léků a léčebných metod, je vypsána nová výzva. Zaměří se na boj proti rezistentní bakterii clostridium difficile, vývoj nové léčby revmatických onemocnění, evaluaci účinnosti vakcín proti chřipce nebo onemocnění jater.

Českým vědeckým týmům se otevírá nová možnost financování výzkumu. Iniciativa IMI 2 (Innovative Medicines Initiative), jejímž cílem je podpořit výzkum a vývoj nových léčiv a léčebných postupů, vyhlásila v pořadí sedmou výzvu s alokací 2,5 miliardy korun. Prostředky jsou určeny na projekty v oblasti bezpečnosti léků, využití big data v klinickém výzkumu a léčbu závažných onemocnění. AIFP…

Ve čtvrtek 30. dubna se v Praze uskutečnila mezinárodní konference IMI CEE: Industry Meets Academia organizovaná Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA). Jejím cílem je podpořit v regionu střední a východní Evropy informovanost o programu Innovative Medicines Initiative (IMI).

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) pořádá Vás seminář k 1. výzvě programu Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2), která je zaměřená na optimalizaci průběhu klinických studií při vývoji nové léčby a účinnější prevenci diabetu a souvisejícího postižení oční sítnice. IMI 2 je iniciativa Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) ve spolupráci s…

Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) ve spolupráci s Evropskou komisí (EK) vyhlásila počátkem července 2013 deváté kolo iniciativy Innovative Medicines Initiative (IMI).

Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) ve spolupráci s Evropskou komisí (EK) vyhlásila počátkem července 2013 deváté kolo iniciativy Innovative Medicines Initiative (IMI). Její součástí je projekt Webae, který se zaměřuje na využití nových technologií v oblasti farmakovigilance.

Podpořit spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje nových účinných léčiv mezi jejich výrobci, výzkumnými akademickými centry a malými a středními podniky. Umožnit navázání kontaktů mezi odborníky z akademické a soukromé sféry. Nastavit podmínky pro vznik a rozvoj profesionálních partnerství v oblasti inovativní léčby. Takové cíle měla konference Industry meets academia, kterou…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector