Fibromyalgie – vše o zdraví

Fibromyalgie je druhou nejčastější příčinou ovlivňující klouby a šlachy. Často je tato nemoc chybně diagnostikována a pochopena.Problémem jsou neexistující laboratorní testy. U této nemoci není lehké učinit správnou diagnózu.

Lékaři ji provádějí prohmatáváním celého těla. Pacienti trpící touto nemocí často bolestí ucuknou. Lékaři se takto soustředí hlavně na předepsaná místa. Některá z nich jsou však citlivá a není tedy snadné to správně vyhodnotit.

Fibromyalgie není nemoc jako artritida a nevzniká ani v důsledku nádorového onemocnění.

Toto onemocnění nepoškozuje klouby ani tkáně a nezkracuje délku života. I přesto je Fibromyalgie nepříjemnou chronickou nemocí, která přetrvává.

Příznaků je mnoho

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Mezi klasické příznaky patří rozšířené bolesti svalů, kloubů a také vedle těchto příznaků i únava.Bolesti se mohou vyskytnou po celém těle. Lidé trpící touto nemocí si často ztěžují, že je bolí „celý člověk“.

Nejbolestivějšími místy jsou krk a záda. Bolest není po celou dobu stejná, ale v průběhu se mění její intenzita.

Bolest se obvykle zhoršuje při stresu, chladu nebo námaze. Tyto bolesti často mohou lidem úplně znemožnit provádět běžné denní činnosti.

Únava – problém vyskytující se u Fibromyalgie

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Dalším problémem Fibromyalgie je únava. Při Fibromyalgii se může snadno stát, že se budete ráno cítit ještě více unavení, než tomu bylo, když jste si šli večer lehnout.Únava se během dne mění a není vůbec neobvyklé, když jste během dopoledne unavení a odpoledne či večer se cítíte lépe.

Vedle bolesti hlavy se Fibromyalgie projevuje v některých případech častějším močením, než je běžné či syndromem dráždivého tračníku (bolesti břicha, zácpa, průjem).

Mezi příznaky tohoto onemocnění řadíme i pocity brnění a píchání v prstech, deprese, úzkost či chronický únavový systém. Někteří lidé si ztěžují na pocit nateklých chodidel.

Příčina vzniku zůstává záhadou

Příčina vzniku Fibromyalgie není dodnes známá. U lidí trpících touto nemocí byly zjištěné změny hladiny chemických látek v mozku a centrálním nervovém systému.

Fibromyalgie postihuje v průměru jednoho člověka z padesáti. Nejčastější věk pro toto onemocnění je rozmezí mezi 25–55 rokem života. U dětí je tato nemoc vzácná.

Jak Fibromyalgii léčit?

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Na Fibromyalgii neexistuje žádný lék, ale můžeme správnými postupy bolesti zmírnit.

Pomoci zmírnit její symptomy může správná kombinace léků, cvičení, zvládnutí stresu a osvojení si zdravých návyků.

Je doporučeno léčit se kombinací léčby bez léků a s léky. Co si pod tím můžete představit?Pomoci může pravidelné cvičení. Cvičební cyklus by se měl opakovat 4-5 dní v týdnu po dobu 20-30 minut.

Vhodné je zvolit koupele ve vyhřívaném bazénu v kombinaci se cvičením, ale i bez něj. Další možností může být relaxace, psychoterapie či alternativní způsoby léčby.

V pozdější fázi onemocnění už mohou často v kombinaci s výše uvedenými body pomoci i léky proti bolesti či antidepresiva.

Řešením je hořčík v kombinaci s kyselinou jablečnou

Fibromyalgie - Vše o zdraví

U lidí trpících Fibromyalgií bylo zjištěno, že mají často v těle úbytek hořčíku.

Nízká hladina hořčíku v těle je spojena se symptomy jako je nespavost, únava, bolesti hlavy, úzkost či deprese.

Symptomy se hodně podobají právě symptomům Fibromyalgie.

Hořčík se podílí na vzniku serotoninu. Serotonin je neurotransmiter podílející se na spánkovém cyklu, vnímání bolesti a imunitním systému.

Kombinace hořčíku a kyseliny jablečné je nejlepším možným typem hořčíku bojujícím proti příznakům Fibromyalgie.

Kyselina jablečná a hořčík fungují jako skvělý tým. Tento tým bojuje proti detoxikaci hliníkem, u které se předpokládá, že hraje roli ve Fibromyalgii.

Kyselina jablečná slouží jako detoxikátor hliníku, hořčík zabraňuje opětovnému vstřebávání hliníku do těla.

Jedná se o základní živiny, kterých mají lidé velmi často nedostatek.

Závěr:

Fibromyalgie není vážnou nemocí, ale způsobuje nepříjemné potíže.

Problémem může být její správná diagnostika, a ještě větším problémem pak její léčba. Je jisté, že bude zapotřebí vhodná kombinace cvičení a tělu prospěšných látek.

Řešením může být hořčík nebo kombinace hořčíku a kyseliny jablečné.

Určitě můžete vyzkoušet, i pokud touto nemocí netrpíte. V těle můžete i tak mít nedostatek hořčíku.

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Život s fibromyalgií aneb život s bolestí. Jaké má tato zákeřná nemoc příznaky?

bolest Fibromyalgie - Vše o zdraví

Fibromyalgie neboli fibromyalgický syndromje charakterizován chronickou generalizovanou bolestí. Ta je tak silná, žebrání lidem vykonávat běžné úkony. Nyní vás seznámíme s nejzákladnějšímipříznaky tohoto onemocnění, díky kterým je fibromyalgie tak těžkorozpoznatelná.

Úzkost a deprese

Žít v neustálé bolesti často vede k úzkostem adepresím. I když i mezi nemocnými se najdou výjimky, kterým se daří žítspokojený a šťastný život. Klíčem k zvládání je přijetí problému a učení,jak alespoň bolest minimalizovat.

Příznaky nemoci

Pacienti s fibromyalgií často hlásí mezi prvotní příznaky zažívací potíže, které obvykle souvisejí se syndromem dráždivého tračníku (IBS), jehož následky zahrnují bolest břicha, zácpu a průjem.

Více než 80 % lidí trpící tímto onemocněním jsou neustále unavení. Kvůli tomu si fibromyalgii i lékaři pletou s chronickým syndromem únavy. Někdy jsou tyto stavy tak vážné, že brání jedinci vykonávat běžné denní činnosti.

Kromě celé bolesti těla jsou lidé sfibromyalgií také náchylní k chronickým bolestem hlavy a migrénám.

Problémy způsobené nemocí

Lidé postiženi fibromyalgií ztrácejí třikrát více mozkové tkáně neboli „šedé hmoty“ než zdraví jedinci. To samozřejmě vede k problémům s koncentrací a pamětí. Tito nemocní lidé jsou často zmateni, myšlenky se jim vytrácí, a někdy dokonce mluví nesouvislé věty.

I když se pacienti s fibromyalgií cítí často unavení mnohem více než zdravé osoby, jejich spánek je velmi nekvalitní a mají s ním problémy – ať už kvůli nepříjemným bolestem nebo nesprávné funkci mozku.

Fibromyalgií trpí 3–10 % lidí s výraznou převahou žen, hl. ve věku 40–70 let.

Jistě znáte ten pocit, když se ráno vzbudíte amáte ztuhlý krk kvůli tomu, že jste spali v nepohodlné poloze. Tyto ranníbolesti ovšem brzy zmizí, jenomže postižení fibromyalgií mají velký problémzvednout hlavu a je pro ně obtížné vstát z postele.

Fibromyalgie se může u každého pacientaprojevovat jinak, proto je tak těžké ji diagnostikovat. Bohužel, nemoc sevyléčit úplně nedá, avšak dají se zmírnit její příznaky.

Fibromyalgie - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Fibromyalgie. Chronická bolest není v pořádku

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Ilustrační foto: ingimage.com

14. 5. 2019

Fibromyalgie je syndrom vyznačující se chronickou bolestí, která pacientům brání v běžné činnosti. Lidé s fibromyalgií trpí bolestí svalů, šíje, ramen a zad. Špatně spí, často bývají ztuhlí po probuzení nebo při pohybu po delším sezení.

Intenzita a lokalizace bolesti stejně jako stupeň únavy jsou proměnlivé, mohou se zhoršovat při nadměrném cvičení nebo při stresu.

Představte si, že s těmito problémy chodíte opakovaně k lékaři. Možná se vám podaří získat diagnózu nemoci, o které jste dosud nevěděli, ale vaše problémy stále přetrvávají. Bolest, únava a četné další příznaky spojené s fibromyalgií, mohou být frustrující nejen pro pacienta, ale i pro lékaře.

Pacient se často cítí velmi špatně, ale tento stav nevyvolává zánět ani jiné viditelné poškození postižených tkání. I když se bolest a ostatní příznaky nepředvídatelně objevují a zase mizí, nedochází v průběhu času k progresi do nemoci, ani k jejich úplnému vymizení.

Dříve se pacientům velmi často říkalo, že jim nic není, že si to jen „namlouvají“, nebo že se příznaky objevují v důsledku deprese nebo stresu.

Běžné příznakyFibromyalgie byla poprvé definována v roce 1990, ale stále toho o tomto syndromu moc neznáme. Definice stanovuje běžné příznaky fibromyalgie, nikoliv však její příčinu, která stále není známá.

S fibromyalgií se pojí mnoho různých příznaků, ale tento syndrom vždy začíná chronickou šířící se bolestí a bolestí při pohmatu tzv. „citlivých bodů“.

Většina lidí s fibromyalgií trpí také chronickou únavou různého stupně a přerušovaným spánkem.

K dalším příznakům patří:

  • tělesná ztuhlost, zvláště ráno a po delším sezení
  • bolesti na hrudi, nepravidelný puls, dušnost
  • zácpa
  • deprese a úzkost (někdy obojí)
  • průjem
  • ztížené soustředění, výpadky paměti
  • polykací obtíže
  • točení hlavy, problémy s rovnováhou
  • suchost v očích, problémy se zaostřením zraku
  • sucho v ústech
  • plynatost a křeče, bolesti břicha
  • bolesti hlavy atd.

Více na www.labtestsonline.cz

DiagnostikaNeexistuje jediný test, který by mohl plně diagnostikovat fibromyalgii. Lékaři mohou vycházet z kritérií, která využívají indexu bolesti a stupnice závažnosti symptomů.

Symptomy by měly být přítomny po dobu nejméně tří měsíců a žádná jiná diagnostikovaná porucha jinak nevysvětluje bolest.

Laboratorní vyšetření může přispět k diagnóze nemocí s příznaky podobnými fibromyalgii a k odhalení poruch, které se mohou vyskytovat současně s fibromyalgií, např. revmatoidní artritida, Sjögrenův syndrom, onemocnění štítné žlázy a lupus.

LéčbaV současné době není fibromyalgie vyléčitelná. U nemnoha pacientů dojde k úplnému vymizení příznaků, ale většina lidí se naučí s tímto syndromem žít a vést vcelku normální život. Fibromyalgie nevede k invalidizaci pacienta a neovlivňuje délku života. Léčba je zaměřena na úpravu životního stylu a úlevu od příznaků.

Účast v podpůrné skupině a psychoterapie mohou pacientům pomoci vyrovnat se s frustracemi fyzické, psychologické, finanční a sociální povahy, které bývají tímto syndromem způsobeny. U těch, kteří to snesou, je velmi vhodný lehký cvičební program.

Pravidelné aerobní a protahovací cvičení pomáhá udržet svalovou kondici, zlepšuje spánek, zmírňuje bolest a ztuhlost.

Další informace zde.

Zajímavé:  Bolest Krku Krční Páteř?

Autor: Redakce

Hodnocení: (5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Zpět na homepage Fibromyalgie - Vše o zdraví

Fibromyalgie – když celé tělo bolí – příznaky, příčiny a léčba

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Co je to fibromyalgie

Pod fibromyalgií rozumíme onemocnění, které je charakteristické dlouhotrvajícími bolestmi v oblasti pohybového aparátu (šlachy, svaly). Kromě toho nejsou vzácné obecné chorobné symptomy, poruchy spánku a deprese. Většinou jsou postiženy ženy od 35. roku života. Příčina je zatím neznámá, nedochází však k žádné chorobné změně ve svalech nebo šlachách.

O centrálním vzniku bolesti, tzn. vycházejícím z mozku, se diskutuje. K diagnóze se používá chorobopis a fibromyalgické body citlivé na dotek.

Léčba se skládá z kombinace psychosomatické péče, fyzikální terapie a léků. Úspěchy jsou tím lepší, čím dříve se s tím začne, protože fibromyalgie má při delším trvání skon stát se chronickou.

Odnedávna existují i ​​chirurgické zásahy.

Definice fibromyalgie

Fibromyalgie je nezánětlivé onemocnění měkkých tkání, které je spojeno s generalizovanými bolestmi pohybového systému a obecnými symptomy, jako je únava, skleslost, deprese, poruchy spánku a mnohé jiné, a které je charakteristikcé bolestivými body citlivými na dotek. Už se dávno ví, že nejde o revmatické onemocnění. Revmatologové fibromyalgii neléčí.

Jak často se vyskytuje?

Na fibromyalgie trpí cca. 2 % obyvatelstva a z toho převážně ženy. Poměr žen a mužů je přitom asi 9:1. Onemocnění začíná většinou kolem 35. roku života a vrcholu dosahuje v a po klimakteriu. V některých rodinách se vyskytuje častěji.

Jak tato nemoc vzniká?

Fibromyalgické body citlivé na dotek (tendr points). Kritéria na fibromyalgii jsou splněny, pokud je bolestivých min. 11 bodů citlivých na dotek, a pokud typické příznaky trvají více než 3 měsíce.

Pacienti s fibromyalgií mají většinou již v předchorobí chronické bolesti pohybového systému, způsobené např. výhřezem meziobratlových plotének nebo hyperextenzným poraněním krční páteře.

K fibromyalgii dochází tehdy, když se bolest jistým způsobem osamostatní a není pociťována už jen lokálně na původně bolestivých místech, např. na krční páteři, ale na celém těle. V této době již na dosažení zlepšení nepomůže ani odstranění původní příčiny bolesti.

Toto se může přihodit i u pacientů se zánětlivými revmatickými onemocněními, jako např. u pacientů s revmatickou artritidou, tehdy se to nazývá sekundární fibromyalgie. Současně vznikají i psychické symptomy, jako např. deprese, a pacient se cítí vysloveně nemocný.

Vznik fibromyalgie – je dokázáno, že roli hrají geny, predispozice. Někteří ji mají od narození, jiní udávají spouštěč po fyzické či psychické události.

Co se při této nemoci děje v mozku

Je známo, že u pacientů s fibromyalgií dochází v mozku ke změnám řídícího systému pociťování bolestí. Některé látky mozku, jako např. serotonin a tryptofan jsou “podregulované”, zatímco jiné, jako substance P – jistá transmiterová substance bolesti – se nachází ve větším množství.

Navzdory těmto “organickým”, tzn.

fyzickým změnám mozku, není však stále jasné, zda je fibromyalgie psychosomatickým onemocněním, při kterém vznikají změny mediátorových látek mozku až sekundárně, nebo zda se skutečně jistým způsobem jedná o onemocnění látkové výměny mozku s následkem bolestí a psychosomatických poruch.

Je však jisté, že bolestivá místa pohybového systému nejsou jako takové změněné nebo zanícené, ale až změněné pociťování bolesti v mozku vede k tomu, že je pociťována bolest pohybového systému. Přesto se ale jedná o pravé a ne snad vsugerované bolesti.

Souvislost se spánkem

Neustále se sleduje vztah mezi nočním spánkem a fibromyalgií. Pacienti s fibromyalgií spí většinou špatně, nebo se ráno probouzejí jako “polámaní”. Ještě zdaleka neprobádaná funkce spánku – uvolnění svalstva – se proto zdá, že chrání před fibromyalgií.

Symptomy fibromyalgie

V popředí stojí silné bolesti zejména svalstva a úponů šlach. Přitom nejsou postiženy jen končetiny, ale i trup. Bolest je často popisována jako velkoplošná a plynulá.

Pacienti mají často pocit, že bolestivé měkké části jsou nateklé a malé bulky podkožní tukové tkáně jsou pociťovány jako bolestivé uzlíky.

Bolesti přetrvávají dlouhou dobu, většinou roky, a u některých pacientů mohou zesílit tělesnou aktivitou nebo i léčebnou gymnastikou resp. masáží.

Kromě toho pacienti trpí obecnými symptomy jako únava, ubitost, poruchy spánku a deprese.

Protože je fibromyalgie pro mnohé lékaře stále neznámá, navštívili pacienti kvůli stanovení diagnózy často množství lékařů, a mají za sebou mnoho různých, částečně zbytečných diagnostických opatření.

Toto se, doufejme, změní, když se obraz nemoci, který se dá na základě typických symptomů a nálezů z vyšetření vlastně snadno diagnostikovat, a když se stane více znám i u všeobecných lékařů a ortopedů.

Ano, často se nalepuje na bolestivé syndromy, bývá diferenciální dg RA, BN, SLE, RS a dalších. Symptomy se překrývají.

Diagnóza fibromyalgie

Diagnóza se stanoví typickou zdravotní dokumentaci a tělesným vyšetřením. Při něm se najdou charakteristické, velmi bolestivé fibromyalgické body citlivé na dotek (tendr points), které se vyskytují zejména na šlachových úponů čili v blízkosti kloubů a na trupu. Svaly jako takové, jako např. lýtka nebo stehna, nejsou téměř vůbec citlivé na tlak.

Při fibromyalgii se nejsou znatelné žádné typické laboratorní hodnoty nebo změny na rentgenovém snímku. Zřídka však mohou fibromyalgie zesilovat hormonální poruchy, jako např. funkce štítné žlázy.

Ta může být stanovena vyšetřením hormonů štítné žlázy. Pro stanovení sekundární fibromyalgie, čili fibromyalgie, která se objevuje doprovodně k jiným revmatickým onemocněním, by měla být navíc provedena laboratorní vyšetření, jako např.

hodnoty zánětu v krvi.

Terapie a léčba

Léky proti bolesti jsou nutné a účinné, řada fibromyalgiků jsou pacienty Center bolesti a i užívají opiáty.

Další důležitou léčbou je komplexní ucelená rhb, proto takto nemocní pacienti především jezdí do RÚ Kladruby na dlouhodobé pobyty.

Procedury záleží na míře rozvoji nemoci, v počátku nemoci je vhodné zabránit dekondici. U těžkých forem má aktivní pohyb naopak za následek zhoršení.

Preparáty schválené FDA se již projevily jako neúčinné. Velice vhodné jsou relaxační techniky. Léčba veškerých symptomů. Rozkládání sil, klást důraz na odpočinek. Antidepresiva, pokud má fibromyalgik i deprese, úzkosti atd. pak ano, mohou i pomoci s bolestí, ale jen krátkodobě. Nemělo by jít u FM o lék první volby.

Dle statistik téměř u poloviny pacientů s fibromyalgií dochází díky jejich celkovému zdravotnímu stavu k středně těžkému či těžkému zdravotnímu postižení a u 10% je přítomno vážné zdravotní postižení.

Přestože na FM není v ČR ID většina pacientů je v ID a to ve všech stupních, mají PNP, ZTP i ZTP/P, mobilitu, osobní asistenci, různé pomůcky a to i mechanické a elektrické vozíky od pojišťovny. Tato dg může mít velice negativní dopad na kvalitu života.

Mnohé výzkumy potvrdily, že se pohybují i na nejnižších příčkách.

V současné době jí mají dle Ministerstva ČR léčit revmatologové ve spolupráci s dalšími specialisty což vyplývá z povahy onemocnění. Ovšem v praxi se tak neděje. Nejlepší zkušenosti mají pacienti s léčbou v Centrech bolesti a na Neurologických odděleních.

Více informací o léčbě fibromyalgie najdete zde.

Prognóza

Přestože fibromyalgie nikdy nevede k poškození nebo k omezení funkci kloubů nebo jiných struktur pohybového systému nemá, co se týče zlepšení symptomů, dobrou prognózu.

Pokud se onemocnění již stalo chronickým, má ještě i po 10-15 letech 2/3 pacientů stejnou symptomatiku bolestí jako na začátku. Proto by se mělo pokusit chronifikaci hned na začátku zabránit.

To je vnímáno jako důležité.

Kam dál, pokud se chcete dozvědět více o fibromyalgii?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Fibromyalgie

Fibromyalgie - Vše o zdraví

Fibromyalgie je porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu, hlavně svalů. Pokud si přeložíme latinské pojmenování fibromyalgie, zjistíme, že je to složenina latinského fibro – pojivová tkáň a dvou řeckých výrazů myo – sval a algos – bolest. Mnohdy se nemoc neprojevuje jen bolestivými problémy svalovými, ale projevuje se celou řadou dalších potíží rozmanitého charakteru.

Revmatologové pečují o pacienty s fibromyalgií tehdy, když mají formu takzvaného mimo-kloubního revmatizmu, nebo pokud je fibromyalgie součástí některých zánětlivých systémových onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupus, roztroušená skleróza.

Dispozice a příznaky

Jsou popisovány dispozice v rodinách, kde mají vyšší náchylnost k rozvoji tohoto onemocnění. Praxe ukazuje, že trvá hodně dlouhou dobu, než se stanoví  tato diagnóza. Příznaky nemoci někdy začínají po fyzickém traumatu, operaci, infekci, nebo významném psychickém otřesu. Nicméně většinou není začátek dobře rozpoznán, onemocnění patří mezi tzv. plíživé nemoci.

Pacienta trápí různé nespecifické potíže, bolestivé stavy, které nelze objektivně registrovat. Pacient se do ordinace lékaře vrací a dignostik snadno zařadí pacienta mezi hypochondry, nebo simulanty.

Kromě bolestivých stavů se projevuje únava, slabost, poruchy spánku, napětí – bolesti hlavy, ztuhlost čelistního kloubu (temporomandibulárního kloubu), ztuhlost různých jiných kloubů, ztuhlost páteřních svalů, a to může ovlivňovat mnohé funkční stavy, jako je polykání, práce žaludku, funkce různých svěračů, což vede k projevům dráždivého tračníku, neudržení stolice, moči. A tyto stavy se podílejí na rozladění metabolizmu  tuků, cukrů a na rozladění hormonů, imunity…

Vědecké poznatky a epigenetický trend

Vědci se domnívají, že fibromyalgie zesiluje bolestivé pocity tím, že ovlivní způsob, jakým mozek zpracovává signály bolesti. A to je diagnosticky velmi nesnadná věc, kdy se má současně  rozlišit psychiatrické onemocnění – deprese a úzkost od poruch spojených se stresem.

Zajímavé:  Základní Úprava Bezpečnosti A Ochrany Zdraví Při Práci?

Opakovaná nervová stimulace vede v mozku lidí s fibromyalgií k abnormálnímu zvýšení hladiny některých chemických látek, které signalizují bolest (neurotransmitery). Receptory bolesti v mozku se stávají citlivějšími, což znamená, že mohou reagovat na signály bolesti přehnaně. Zdravý člověk si takovou situaci neumí představit, a tak nemocnému fibromyalgií nevěří.

Spánek je často narušen bolestí, mnozí pacienti s fibromyalgií mají poruchy spánku, např. syndrom neklidných nohou a spánkové apnoe. Bolest a nedostatek spánku spojené s fibromyalgií naruší schopnost fungovat doma nebo v práci.

Přidává se k tomu frustrace z jednání rodinných příslušníků, spolupracovníků, frustrace z nepochopení jejich potíží, a to v důsledcích vede k depresi a úzkosti, a tím se jejich bludné kolo uzavírá.

Charakteristika nemoci je pro každého pacienta individuální a přísně pro něj specifická.

Výskyt fibromyalgie se odhaduje na 2–4 procenta populace, ženy jsou postiženy častěji než muži. Fibromyalgii léčí revmatologové ve spolupráci s dalšími specialisty (rehabilitační specialista, balneolog, psycholog, psychiatr, neurolog), což vyplývá z povahy choroby.

Diagnostika se opírá o multifunkční mozaiku příznaků, o detekci bolestivých bodů v různých svalových oblastech. Sleduje se kompletní krevní obraz, ratesedimentace erytrocytů, funkce štítné žlázy.

Jde také o sledování sérových enzymů, minerálů (magnezia), namístě je podrobné imunologické vyšetření, sledování revmatoidních faktorů, protilátek, pohyb lymfocytů CD4 a hodnot poměru CD4:CD8, zánětlivé markery.

Sleduje se množství neurotransmiterů serotoninu a tryptofanu, aby jejich hladina neklesala.

Tento ukazatel může směřovat pozornost k průzkumu epigeneticky, neboť mnoho genů se podílí na příčinách fibromyalgie a na potenciální predispozici. Epigenetika může být také zapojena do progrese tohoto onemocnění.

A to je dnešní trend, aby se při léčbě fibromyalgie upravovala jejich aktivita. Bývá také vyšší hladina endogenního hormonu substance P.

Sleduje se hormonogram, protože někteří pacienti mají  hormonální poruchy osy hypotalamus – hypofýza – nadledviny. Bývají zvýšené hodnoty CRH (Corticotropin Releasing Hormon) v hypotalamu.

V neposlední řadě se používá zobrazovací technika včetně magnetické rezonance, při níž se sleduje tloušťka mozkové kůry. Soudí se, že jeden rok prožitý s fibromyalgií odpovídá třem rokům zestárnutí mozku u zdravé osoby. Svalové postižení se jeví spíše jako druhotné.

Individuální léčba

Léčba je přísně individuální, je závislá na potřebě stavu a momentální situaci. Volba léčby se orientuje na mírnění bolesti, úpravu depresí a úzkosti, zlepšení spánku, zlepšení funkce  neurotransmiterů.

Směr životní změny

Mnohem podstatnější je však totální změna životního stylu. Mělo by zasedat rodinné shromáždění a vypracovat plán, jak zabránit nebo omezit přetížení a emocionální stres.

Základem je pochopení problému nemocného fibromyalgií. On potřebuje prostor a čas k odpočinku. Ale pozor, tím není myšleno, že nebude nic dělat.

Lidem, kteří přestanou pracovat, nebo kteří zruší všechny aktivity, se jejich situace zhorší, příjemná aktiva musí zůstat. Na místě jsou praktiky zvládání stresu, např. hluboké dechové cvičení.

Podstatnou roli hraje  modlitba u lidí věřících v Boha a u nevěřících uvolňující techniky.

Únava je jednou z hlavních charakteristik fibromyalgie, proto tu hraje nezbytnou úlohu spánek. Zajistěte pro něj dostatek času a dobré spánkové návyky: Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den.

Pravidelně cvičte, zpočátku cvičení může zvýšit bolest. Ale  pravidelná pohybová aktivita postupně snižuje příznaky. Chůze, Nordic Walking, plavání, jízda na kole a vodní aerobik. Vytvořte si při konzultaci s fyzioterapeutem domácí cvičební program.

Strečink, správné držení těla a relaxační cvičení jsou také užitečné. Používejte různé manipulativní techniky, jež umožňují hýbat svaly vašeho těla a měkkých tkání. Masáž může snížit tepovou frekvenci, uvolnit svaly, zvýšit rozsah pohybu v kloubech a zvýšit i produkci přirozených látek proti bolesti vašeho těla.

Hledejte techniky smíchu, abyste se tak uvolňovali a masírovali nejen bránici, ale i bolavé svaly.

Udržujte zdravý životní styl obecně

Jezte zdravé potraviny. Omezte příjem kofeinu. Alkoholu se vyhýbejte, nekuřte. Podnikejte aktivitu, která je vám příjemná, a plňte si jí každý den.

Bolesti svalů (fibromyalgie)

Skutečnost je však jiná. Fibromyalgie patří k revmatickým onemocněním, a bolesti při ní jsou reálné.

Vyskytují se jen ve svalech a na rozdíl od revmatismu se mohou rozšířit do celých tělesných částí, což by mohlo vést k silnému omezení pohyblivosti.

Některé části těla, takzvané nosné body (přechod svalů a šlach) reagují nadprůměrně citlivě na tlak prstu. Tento úkaz je pro fibromyalgii typický a lékaři poslouží k jistotě při stanovení diagnózy.

Příčiny:

Příčiny fibromyalgie zatím nejsou objasněny. Někteří vědci se domnívají, že se za bolestmi skrývají mikroskopická poranění svalů, jiní hledají příčinu v přenosu impulsů látek v nervovém systému.

  • Co pomáhá:
  • Tryptofan
  • Pacienti s fibromyalgií mají často snížené množství tryptofanu v mozku.

Není se čemu divit, protože tato aminokyselina hraje hlavní roli v citlivosti na bolest a nálady. Upravte jídelníček tak, aby v něm bylo dostatek potravin, ve kterých je tryptofan.

Tedy více brambor, banánů, avokáda, slunečnicových semínek, sezamu, luštěnin, ořechů (především kešu), burských oříšků, čokolády, pšeničných klíčků, ovesných vloček a sýra.

Jezte večer stravu bohatou na uhlohydráty a pokud možno bez masa – bílkoviny snižují dostupnost tryptofanu.

  1. Vitamin C a flavonoidy
  2. V jedné studii americké National College of Naturopathic Medicine se zlepšovaly potíže nemocných s fybriomyalgií tím, že se jim denně podávala kombinace 500 mg vitaminu C a brokolicového extraktu .
  3. Je možné, že je účinná nejen tato kombinace – je pravděpodobné, že svalové bolesti může zmírňovat dieta s vysokým obsahem vitamínu C a flavonoidů, protože obě látky zabraňují zánětům a chrání tělo před kyslíkovými sloučeninami. Pro tuto dietu hovoří také to, že se výzkumech fibromyalgie vysloveně pozitivně osvědčil jídelníček zdůrazněnou syrovou stravou (která stav vitaminu C a flavonoidů zlepšuje)
  4. Selen a magnézium (hořčík)

Magnézium uvolňuje bolestivé a křečovité svaly; o selenu je známo, že přispívá k mírnění příznaků revmatismu a jak víme, fybriomyalgie patří do okruhu revmatických onemocnění.

Kromě toho je u pacientů s fibromyalgií vždy zjištěno silné snížení hodnoty selenu i magnézia. Je tedy vhodné oba tyto stopové prvky doplňovat stravou: sypte si pšeničné otruby a klíčky do jídel.

Hodně magnézia je v sezamu, a v čokoládě s vysokým podílem kakaa. Velké množství selenu je v mořských rybách.

Zajímavosti:

Vědci zjistili, že nedostatek vitaminu D – na základě svých rozsáhlých příznaků – je chybně interpretován jako fibromyalgie právě u starších lidí.  Mezi lékaři není tato okolnost příliš známa, takže pokud vám lékař zjistí fibromyalgii, možná se jedná jen o nedostatek vitaminu D.

Selen, který získáváme z obilí, se vstřebává z 95 %, zatímco selen pocházející z masa jen asi ze 44-76 %. Také v jednotlivých druzích obilí jsou velké rozdíly v obsahu selenu v závislosti na místě, kde bylo pěstováno.

Čerstvá zelenina nás zásobuje látkami mírnícími bolest.

Zdroj: Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer Press

Fibromyalgie, nemoc, která ovládne vaše tělo i mysl

Před pár dny, když jsem pátrala po stránkách o tajemném programu ovládání mysli Monarch, jsem se dostala až k Lady Gaga a informaci, že díky své nemoci s názvem fybromyalgie, musela přerušit kariéru. A hledala jsem dál, až jsem s úžasem zjistila, jakou nemoc pravděpodobně mám, vlastně teď už spíše – měla jsem řadu let i já.

Psychiatrie mi totiž dala svou diagnozu, díky které jsem dostala invalidní důchod prvního stupně, ale teprve až nyní jsem objevila fibromyalgii. Moje prvotní pocity byl šok, pak úžas a nakonec úleva, obraz mého života se totiž opět více zaostřil a zapadl do obrazu mnohem většího.

Tento text jsem napsala kvůli sobě, abych nezapomněla, jaké to bylo kdysi a jaký mám život dnes. A také pro všechny, kdo trpí podobnými nebo stejnými příznaky jako kdysi já.

Pro ty, co jsou rozhodnuti začít se svými problémy něco dělat.

Ráda bych vás svým příběhem podpořila a ujistila, že změna je možná, pokud člověk neztratí víru v sebe a v něco, co nás převyšuje a vede nás správným směrem, když najdeme odvahu naslouchat.

 Jak se  fybromyalgie projevuje?

Trvalá bolest celého těla

  • Části těla mohou bolet při dotyku nebo lehkém stisknutí, pacienty s fibromyalgií obvykle bolí oblast kolem klíčních kostí, horní části hrudníku, zadní část krku, střed ramen, horní část zad, horní a střední část hýždí, stehen..

Únava

  • Přetrvávající únava je dalším klíčovým příznakem této choroby. Únava je jednou z nejčastějších stížností pacientů s touto nemocí.Na rozdíl od běžné únavy, která může být popsána jako stav vyčerpání, únava související s fibromyalgií je doprovázena pocity deprese a často i vyhýbáním se sociální interakci.

Poruchy spánku

  • Lidé s fibromyalgií mají potíže s usínáním, a když konečně usnou, tak mají potíže si zdravý spánek udržet a probouzejí se s pocitem nevyspalosti a bez energie. U pacientů s fybromyalgií na jedné straně bolest zabraňuje spánku, a na druhé straně nedostatek spánku bolest zvyšuje.

Smyslové přetížení

  • Lidé, kteří trpí fibromyalgií jsou často citliví na nízké teploty, hluk, jasné světlo i pohyb. Ve skutečnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyšší chemickou citlivostí (jsou přecitlivělí i na některé chemické látky a vůně).

Syndrom dráždivého tračníku

  • Syndrom dráždivé tračníku je gastrointestinální porucha, která se projevuje průjmy, zácpou a bolestmi břicha. Je častější u žen než u mužů. Syndrom dráždivého tračníku a fibromyalgie se často vyskytují společně. Je pravděpodobné, že pokud máte jeden z problémů, pravděpodobně máte i ten druhý.
Zajímavé:  Zanet Trojklanného Nervu Léčba?

Problémy s pamětí a koncentrací

  • V souvislosti s tímto problémem se objevilo spojení „fibro mlha“ nebo mentální mlha, která se tvoří v myšlení  pacientů s fibromyalgií, a která jim brání se soustředit a pamatovat si věci. Pacienti zapomínají, pletou se jim jména a další podrobnosti. Často si všímají náhlé, značně snížené pozornosti.

Ranní ztuhlost

  • Pokud trpíte výše uvedenými příznaky a probouzíte se s pocitem ztuhlých kloubů a svalů, což vám znemožňuje se pohnout z postele, můžete trpět fibromyalgií. Ranní ztuhlost byla identifikována jako společný symptom u pacientů s fibromyalgií. Ranní ztuhlost navazuje na nekvalitní spánek a neustálé bolesti celého těla.

Všechny toto problémy jsem měla i já. Nesnesitelné bolesti především nohou, únava, která se nedala nijak zmírnit, protože díky bolestem jsem nemohla usnout. Trpěla jsem depresemi, které můj stav ještě zhoršovaly, měla jsem úpornou zácpu, takže jsem třeba i 14 dní nešla na velkou, při každé změně počasí mne bolelo celé tělo a hlava, zapomínala jsem a žila v jakémsi stavu izolace.

Hlavní viník?

Tuto nemoc způsobuje buďto náhlé obrovské trauma, nebo naopak dlouhodobý, neřešený stres, – například smrt blízké osoby, ztráta základních existenčních potřeb – rodina, domov, přátelé, dítě, dále třeba účast na těžké autonehodě, znásilnění, atd.

A za vším v rovině těla stojí hlavně nadledvinky. Trochu jsem pátrala a na stránce www.prirodaleci.cz jsem našla toto vysvětlení. (Pokud vás lékařský popis procesu onemocnění ve fyzickém těle nezajímá, přeskočte na další kapitolku).

Nadledvinky se skládají ze dvou částí, z dřeně a kůry. Jsou to vlastně rozdílné orgány, které mají zcela odlišné funkce a spadají do různých orgánových systémů. Zatímco dřeň patří do autonomního nervového systému, tak kůra nadledvin je endokrinní orgán, který vylučuje zcela jiné látky než dřeň.

Dřeň nadledvin produkuje hormon adrenalin a noradrenalin. Hormon adrenalin se vylučuje do krve při strachu a úzkosti. Jestliže se člověk cítí ohrožen, někdo na něj zaútočí, nebo se cítí ve stresu, vykazují nadledvinky zvýšenou produkci adrenalinu. Díky tomu se zrychlí tep, rozbuší se srdce, zbledne kůže, zježí se vlasy.

Probíhá ještě mnoho dalších procesů v organismu, aby se člověk připravil k boji, nebo útěku. U člověka, který trpí úzkostí, se všechny uvedené stavy dostavují přesto, že není přímo ohrožen, ale stačí k tomu pouhý pocit ohroženosti. Pokud se tyto stavy často opakují, dojde ke změně fungování autonomního nervového systému, ale i ke změnám ve fungování jiných orgánů.

Může například dojít k poruše metabolismu cukrů, k vysokému tlaku apod.

Dalším hormonem, který je vylučován dření nadledvin, je hormon noradrenalin, který má vzhledem k adrenalinu opačné účinky. Na srdci například způsobuje zpomalení tepu a arytmii, zúžuje dýchací cesty. Tyto hormony se vzájemně doplňují a mají velký vliv na mnoho funkcí našeho těla.

Porucha v produkci těchto látek způsobuje mnoho zdravotních problémů. Ať už jde o nespavost spojenou s bušením srdce, zácpu, tak také zvýšený krevní tlak či zúžení průdušek.

Může také docházet ke zvýšenému vyplavování cukru do krve, které nutí organismus k častějšímu vyplavování inzulinu a tím dochází k oslabení slinivky břišní.

Kůra nadledvin produkuje hormony, které nazýváme steroidy. Nejvýznamnější a také jedním z nejsledovanějších z nich je život zachraňující antistresový hormon kortizol. Jeho vylučování je kromě nadledvin úzce spjato s nadřízeným řídícím orgánem, hypofýzou. Ta produkuje řídící hormon pro kůru nadledvin.

Dalším důležitým hormonem kůry nadledvin je aldosteron-je to hormon patřící mezi mineralokortikoid, jejichž hlavním úkolem je regulovat přítomnost solí v organismu. Významně se podílí na regulaci vody v organismu.

Nadledvinky se při produkci kortizolu nespokojují jen s vlastní činností, ale využívají játra k tomu, aby se z kortizolu vyráběl kortizon, který je pak tím vlastním řídícím hormonem.

Účinek kortizonu je jednoznačně spjat se stresem a tak nadledvinky musí být schopny ve stresu tyto hormony správně produkovat. Kortizon má také protizánětlivé účinky a snižuje citlivost na bolest. Problémy s tímto hormonem jsou jednoznačně spojeny se stresem, kterého je v naší společnosti více než dost, a který se ne vždy naučíme dokonale zvládat.

Utrpení, které vám druzí nevěří

Nejhorší na celé věci je fakt, že se jedná o celý komplex příznaků, které však nejsou diagnostikovatelné klasickými metodami.

A i když jsem v době svých nejhorších příznaků navštěvovala přední odborníky pražských léčebných ústavů, ani jeden na to, co se se mnou doopravdy děje, nepřišel.

Postupně jsem ztrácela důvěru v lékaře, v lidi kolem sebe a nakonec v sebe sama. Nevěděla jsem, zda si  vše jen nevymýšlím, či zda jsem doopravdy nemocná.

Pro psychiatry nebyly mé příznaky dostatečné pro trvalý invalidní důchod. A stejně tak pro ostatní odborníky klasické medicíny, naopak, mnohdy jsem si připadala, jako hypochondr. Bylo to velmi frustrující a dál to můj stav zhoršovalo.

A přitom já někdy ani nemohla vstát z postele a jakákoli činnost mne stála obrovské množství sil. Bylo nesmírně těžké v takovém rozpoložení pracovat, takže když jsem se definitivně sesypala, bylo to pro mne vlastně v daném okamžiku vysvobozením.

Odteď jsem se mohla začít skutečně léčit.

Na internetu jsem v několika diskuzích zjistila, že úplně stejné problémy nepřijetí a nepochopení jak ze strany rodiny, tak ze strany lékařů, zažívá mnoho dalších lidí. Někteří jsou už naprosto zoufalí, protože se nemají kam obrátit, neví, co mají dělat, jak žít…

Pomohla jsem si sama

Antidepresiva a léky proti bolestem jsem odmítla užívat už v Praze s pevným rozhodnutím, že to zvládnu bez nich, protože jsem po všech těch peripetiích přestala věřit doktorům i zaručeným radám druhých. I přes to, že ke konci jsem byla schopná usnout teprve tehdy, až jsem si napustila vanu plnou teplé vody. Jen tak jsem se totiž aspoň trochu uvolnila a pak na chvíli zadřímala.

Někdy jsem však měla tak strašné bolesti, že jsem se do nohou tloukla klackem, abych tu nesnesitelnou bolest uvnitř, která mne zcela ovládala, „přehlušila“ bolestí z vnějšku. Dávalo mi to paradoxně pocit, že ji mám aspoň trochu pod kontrolou…

Přelomovým okamžikem v mém životě a potažmo zdravotním stavu bylo rozhodnutí zásadním způsobem vše změnit. Odešla jsem z nevyhovujícího vztahu, z Prahy, která mne čím dál více stresovala, a přestěhovala se domů, do přírody. Protože ta je sama o sobě nesmírně léčivá.

A i když jsem mnohdy měla s bídou jen na holou obživu, díky přírodě, nocích na horách a pobytu v hlubokých lesích, jsem se začala dostávat ke své přirozené spiritualitě.

Začala jsem se otužovat v ledové vodě v místním Balneoparku. Čím více jsem se otužovala, tím rychleji mizela bolest nohou a já víc a více mohla chodit ven, do lesa, do hor. Což dál zlepšovalo můj psychický i fyzický stav.

Se souhlasem ošetřujícího lékaře jsem také rozhodla užívat konopné máslo. Zprvu jsem tuto skutečnost tajila i před přáteli, protože na mé opatrné dotazy jak se dívají na léčbu pomocí konopí, jsem dostávala samé odmítavé odpovědi. A tak jsem si k němu musela najít svou vlastní cestu a přístup.

Z počátku jsem velmi intenzivně prožívala všechna od společnosti převzata schémata myšlení – stanu se narkomankou, budu na konopí závislá a nakonec se vrhnu na silnější drogy, bude ze mě feťačka, změní se mi myšlení a skončím jako lidská troska.

Jenže se stal přesný naopak, z trosky jsem se začala vracet ke svému člověčenství a zdraví. Takže jsem se naučila přistupovat ke konopí s úctou a pokorou – jako k šamanskému prostředku ulevujícímu od bolesti fyzické i duševní.

Načež s touto ztrátou bolesti, se bloky ve fyzickém i energetických tělech pomalu rozpouštěly a mizely, a tím se mi dále zcela přirozeně začalo rozšiřovat mé vědomí.

Zvládla jsem i svého démona, který mne ovládal až na fyzické úrovni bolestmi těla. Dala jsem mu totiž přesně to, co chtěl a co skutečně potřeboval, tedy lásku a přijetí.

A jako završení celého procesu jsem použila terapii psaním. Svůj příběh, vše, čím jsem prošla, co jsem zažila, jsem sepsala do několika eknih.

Dnes mohu konstatovat, že po pěti letech léčení jsem téměř zdravá. I když přecitlivělost, kterou jsem díky prožitému získala, mi už zřejmě zůstane. Na druhou stranu mi toto mé nastavení umožňuje „vidět“ do druhých lidí…vidět jejich problémy i masky, kterými je zakrývají.

A i když mé tělo už netrpí bolestmi, dál chci upevňovat své zdraví, a mám v plánu absolvovat kurz Wim Hofa – pobyt v ledu. Myslím, že tato technika by mi mohla umožnit zcela přenastavit mou mysl ve vztahu ke zdraví fyzickému a hlavně psychickému. Plně ji uchopit a ovládat, místo toho, aby ona ještě občas ovládala mě.

A jsem zpět u problematiky ovládání mysli, kterou jsem zmiňovala na začátku v souvislosti s Lady Gaga. Program Monarch je projekt, díky kterému je možné ovládat mysl nevědomých lidí tak, že sami padají do pastí z traumat a strachů. A jehož autoři jsou současně i tvůrci NWO. Čímž se kruh uzavírá…tedy pokud to člověk neví a pokud spoléhá jen na sílu a pomoc z vnějšku. A nechá se unášet.

Místo aby šel stále v před, aby věřil sám sobě, své síle, intuici, vnitřnímu léčiteli a svému vyššímu já.

Blog

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector