Homeopatie – vše o zdraví

Rozhovor s Ing. Janem Matyášem, homeopatem s čtrnáctiletou praxí, lektorem na Homeopatické akademii.

Homeopatie - Vše o zdraví„Homeopatie je vlastně velmi jednoduchá a logická,“ říká Honza Matyáš; tím ho totiž k sobě přitáhla… A když ho posloucháte, jak vypráví o svých případech, tak si říkáte „Vlastně ano…“ A přesto je to věda i umění zároveň… Má nějaké limity? A co když jsou na straně klienta – jak je odstranit? Jak řešit těžké případy a co si s sebou přibalit na cesty? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Honzo, čím tebe, původním vzděláním chemika, oslovila právě homeopatie?

Mě neoslovila homeopatie; oslovila mě známá, která mi nadšeně vyprávěla, že „homeopatie dokáže vyléčit všechno, ale že jako chemik to nemůžu nikdy pochopit.“ Zajímalo mě, proč by to tak mělo být a co je na tom pravdy.

Začal jsem tedy pátrat v knihách, ale nedostal uspokojující odpovědi: Ano, dozvěděl jsem se, jak se z potlačených prvotních symptomů vyvine závažnější onemocnění, ale pořád jsem nikde nenašel, jak (zdůrazní) vybrat správný lék.

A jaký to vůbec je!

Tak jsem se přihlásil na Homeopatickou akademii s tím, že navštívím první víkendovou přednášku, zeptám se, jak to je, a zase půjdu. Zajímalo mě to čistě akademicky. Školu jsem dostudoval celou a u homeopatie zůstal. Protože je v zásadě velmi jednoduchá a logická, což je mi sympatické, a dokáže přinést obrovské výsledky. Teď je to něco přes čtrnáct let.

Má podle tebe homeopatie nějaké limity, kam už nedosáhne?

Jako každý obor, i homeopatie má určitá omezení, například čistě chirurgické záležitosti nebo některé akutní stavy, které vyžadují prostředky akutní medicíny. Ale z hlediska řešení chronických stavů odvádí homeopatie výbornou práci. Tím, že zlepší vitalitu, se zlepší projevy zdraví a životní pocit na všech úrovních i u lidí, kteří se už dlouho necítí dobře.

V českém prostředí to vnímám tak, že když budu mít těžký zápal plic, klidně si vezmu antibiotika, ale všechno ostatní včetně prevence vyléčím homeopaticky a pravděpodobně to k takovému těžkému stavu ani nikdy nedojde. Naopak u stavů chronických nemocí, kde medicína nabízí jen doživotní potlačování projevů nemoci, může zlepšená vitalita radikálně zlepšit stav projevů životní síly, takže i zdraví.

Limity ale dost často bývají na straně klienta. Myslím tím životní styl a životní prostředí, farmakologická léčba, stresové prostředí, ať už pracovní nebo v osobním životě…

Faktorů, které zmiňuješ, je hodně. A vždycky platí pravidlo, že léčit můžeme jenom do té míry, dokud nám to klient dovolí. Kupodivu farmakologickou léčbu nevnímám jako tu největší překážku; většina mých klientů užívá celkem velké množství léků a homeopatie u nich funguje.

Otázka životního prostředí, ve kterém klienti žijí, a změnit ho je už náročnější.

Neustálý pracovní nebo vztahový stres, vybočení z toho, k čemu jsme byli po celé generace stvořeni, jako je například dostatek spánku v naprosté tmě, vyčerpává vitální sílu a nemoc, která se později dostaví, je jenom přirozeným následkem toho všeho.

A změnit životní styl, když nám to naše okolí a technologie nedovoluje a i ostatní lidé to považují na normální, opravdu není lehké. Na druhou stranu při podání správného homeopatického léku se člověk stává vnímavější k tomu, co potřebuje a co mu dělá dobře, a pak svůj životní styl přirozeně upraví tak, aby si neškodil.

Je pravda, že leckdy homeopatický lék zasáhne do života člověka tak výrazně, že mu ho vlastně úplně otočí. Lidé nacházejí sílu ukončit nefunkční vztah, odcházejí z neuspokojující práce, stěhují se z nezdravého prostředí… Upozorňuješ dopředu klienty, že takové změny v jejich životě mohou nastat?

Pokud klient homeopatovi vylíčí svůj příběh, ten by měl odhadnout, co se bude po podání léku dít a jaké symptomy se mohou projevit výrazněji.

Takže já své klienty upozorňuji, že některé symptomy, které mají, se jim mohou krátkodobě zvýraznit. Neříkám zhoršit – říkám zvýraznit.

Ať už jde o projevy na fyzické rovině, například bolesti hlavy nebo výtoky, nebo na psychické, zvlášť pokud v sobě klient dlouhodobě potlačuje emoce, například vztek.

Říkám jim to proto, aby s tím počítali, nevylekali se a nezasahovali, pokud se objeví reverzní nebo čisticí symptom. Například rýma: Jakmile se imunita klienta zlepší a posílí, začne ze sliznice odstraňovat všechno, co na ní nepatří. V praxi má tedy člověk větší rýmu, která je ale znakem, že léčba probíhá správně.

Také na zvýraznění symptomů klienty upozorňuji proto, aby mohli upozornit své okolí, partnery nebo rodinu, že několik dní budou třeba citlivější nebo podrážděnější. Což ale rychle odezní a nastaví se nová rovnováha, příjemnější a zdravější.

Pokud se tedy člověk dlouhodobě cítil frustrovaný z práce, najde sílu ji opustit, ale nikoli kvůli homeopatiku, ale protože si uvědomí, že tohle mu už dál nevyhovuje, a najde sílu to změnit.

Homeopatie je systém, který neléčí nemoci, ale navrací člověku zdraví, tedy něco, co by mělo být přirozené a samozřejmé. Tento přístup ale v sobě nese jakýsi předpoklad toho, že sám klient bude právě na celý proces „navracení zdraví“ pohlížet.

Nemoc nikdy neexistuje sama o sobě, je to pouze současný stav člověka, který mu je nepříjemný nebo nepohodlný.

A uzdravování potom skutečně není nic jiného než se vrátit do stavu „zdraví“, kdy máme dostatek životní energie, neomezují nás fyzické potíže a vnímáme život volnější a svobodnější k tomu v něm dělat to, po čem toužíme.

Po fyzické i mentální stránce jsme prostě svobodnější. Daleko svobodněji vnímáme svůj život a daleko svobodněji se v něm rozhodujeme.

A že je v dnešní době opravdu z čeho se rozhodovat! Existuje spousta metod a přístupů…

… že se jimi můžeme nechat snadno zahltit a ztratit se v nich… I to k dnešní době patří, ať už jsou tyto postupy v klasické medicíně nebo alternativní. Takže ti „věční hledači“ naprosto ideálního stavu mohou být dost zklamaní, protože to nikde venku nenajdou.

Ten můžeme najít jenom sami v sobě, možná za pomoci dobrého léčitele nebo dobrého lékaře, ale vždycky jen na svoji zodpovědnost, tu z nás nikdo nemůže sejmout, jde o naši svobodnou volbu. Homeopatický přístup může k nalezení takovéto rovnováhy hodně pomoci.

Když se podíváš na svou praxi, můžeš říct, že by v posledních letech vzrostly případy nějakých onemocnění a jiných třeba naopak ubylo?

Musím říct, že přibylo případů onkologických onemocnění. Uzdravování je obtížné, protože podstatou je snaha navýšit vitální sílu, která zlepšuje imunitní systém.

A ten je vlastně tím, kdo daný problém může vyřešit. Jenže klienti často bývají už v léčbě chemoterapií, která naopak toto povzbuzení imunity neumožňuje.

Taková je realita, a tak homeopatická léčba je v takových případech spíš léčbou podpůrnou.

Celkem dost mi také přibylo klientů, kteří mají neurologické potíže, jako jsou různé tiky, záškuby, epilepsie nebo autismus. Ten považuji také za neurologické onemocnění, protože nervový systém takových klientů je přetížený a některé informace už prostě nezpracovává.

Poměrně častěji než dřív se také potkávám s potížemi zažívacího ústrojí, jako jsou chronické záněty, ulcerózní kolitidy, Crohnova choroba a jiné.

A i když je klasická medicína považuje za nevyléčitelné, mám tyhle případy poměrně „rád“, protože ve většině případů se je podaří uzdravit úplně nebo alespoň velmi výrazně zlepšit.

Je to sotva pár let nazpět, kdy se rakovina považovala za „nejrozšířenější nemoc budoucnosti“ – která už stala přítomností. Zajímalo by mě, jak k léčbě tohoto onemocnění přistupuješ. Asi to není úplně jednoduchá cesta…

Na rakovinu bychom se hlavně měli dívat jako na finální stav rozsáhlého potlačení na mnoha úrovních zdraví klienta, ke kterému došlo v průběhu jeho života.

V 90 procentech případů rakovin, pokud klient popisuje svůj životní příběh, odhalím stejný vzorec: V dospívání opakované záněty, nejčastěji angíny, které byly potlačeny antibiotiky. Jakmile se přestaly projevovat záněty, klient přestane mít v akutním stavu vysokou teplotu.

A za deset, dvacet, třicet let bez horečky, a tedy „velkého úklidu v těle“, většinou začíná onkologický proces.

To je podle mě začátek.

Když k tomu ještě připočteme životní styl plný stresu a neustálého spěchu, „abychom všechno stihli“, emoční zklamání, málo odpočinku a času na relaxaci a obnovení sil, nekvalitní strava a v dnešní době zahlcenost informacemi vytvářejících akorát zmatek a stres, snadno si dosadíme, že jediným výsledkem této rovnice je dlouhodobé vyčerpání. A unavený organismus prostě začne „dělat chyby“. Přirozená imunita nestíhá odstraňovat rakovinné buňky, jejichž množství v těle stoupá, čímž také stoupá pravděpodobnost, že se nějaká uchytí v těle a začne růst.

Když začínám přednášku na toto téma, vždycky posluchačům říkám: „Když zlepšíte vitalitu dvě stě dětí, které trpí opakovanými angínami, vyléčíte tím sto lidí, kteří budou mít v budoucnu rakovinu.“

Co se týká její léčby, jdeš cestou Ramakrishnana a jeho přesně daných postupů, který konkrétní lék v jaké potenci a v jaký okamžik použít, nebo předepisuješ lék ryze podle aktuálního stavu?

Zajímavé na tom je, že i když Ramakrishnan, coby jeden z nejvýznamnějších odborníků na léčbu rakoviny, alespoň co se homeopatie týče, definoval určité postupy, které jsou dobré a relativně jednoduché, on sám při léčbě ale postupuje tak, jak klient v danou chvíli potřebuje. To znamená, že se schématu, který sám vymyslel, striktně nedrží.

Cesta k uzdravení onkologických klientů je náročná ze dvou důvodů: jednak řada symptomů je už potlačená agresivní chemoterapií a jednak dynamika nemoci může být silnější než dynamika vitální síly.

Z těchto všech důvodů kombinuji homeopatické postupy s autopatickými plus přidávám různé podpůrné metody týkající se například úpravy stravy, aby podpora vitality byla na všech úrovních.

Zajímavé:  Tělovýchovný Lékař Uherské Hradiště?

Svým klientům ale nebráním nebo neodrazuji v klasické léčbě a medikaci, chápu to jako jejich svobodné rozhodnutí.

Homeopatie pracuje na principu rezonance jemněhmotných energií. Takových metod existuje víc, ať už to je používání silných koncentrací bylin nebo vonných esencí, například Bachových květových. Jak se díváš na jejich kombinaci s homeopatiky? Doporučuješ klientům jít pouze jednou cestou?

V tomhle jsem tak trochu pragmatik: Tyto jiné metody neumím, nepoužívám a zároveň je svým klientům nezakazuji. V tom mají svobodu dělat, co oni sami uznají za vhodné. A nemám pocit, že by to nějak narušovalo léčbu.

Někdy, to je trochu paradoxní, klient přisuzuje zlepšení svého stavu tomu, že zrovna v tu dobu začal užívat ještě nějaké jiné, další preparáty, ale pro mě je směrodatné, že se mu zlepšil jeho zdravotní stav. (odmlčí se) Ale je pravda, že mám pocit, že kombinace různých prostředků, které nepůsobí na stejné úrovni, může vést ještě k většímu zlepšení.

Jaké „různé prostředky“ máš na mysli?

Třeba homeopatie spolu s fyzickým cvičením, které pracuje s energií, pránou a rozproudí ji, společně s úpravou stravy, s masáží nebo fyzioterapií. Každá oblast může velmi dobře podpořit určitou část života člověka, ale zdraví je komplexní záležitost, proto je dobrá vhodná kombinace.

Tuto část ale nechávám na klientech samotných; také proto, že pokud navrhnu správný homeopatický lék, sám klient se začne ke svému životu stavě aktivněji. Prostě přirozeně dospěje k tomu, že je dobré do svého každodenního života zařadit pohyb.

A samozřejmě i dostatečnou relaxaci!

Když jsme u té relaxace, vím o tobě, že jsi vášnivý cestovatel… Prozradíš, co máš za léky v cestovatelské lékárničce?

(smích) Je pravda, že svoji cestovatelskou lékárničku jsem si vybavil poté, co jsem si na túře na Ukrajině hned první den natrhnul Achillovku. Tehdy jsem s sebou neměl žádný lék a kolegyně jenom jeden – Arniku. A i když to nebyl úplně přesný lék, neskutečně pomohla a umožnila, že jsem dalších šest, sedm dní mohl jít, i když to trochu pobolívalo…

A co v ní tedy mám? Arniku, Hyperikum, Rhus, Rutu a Calendulu jako hlavní léky na zranění; Apis na poštípání hmyzem, Arsenikum a Podophyllum na průjmy; Aconitum a Belladonu na případné horečnaté stavy, Bryonii a Gelsemium u slabostí, chřipkových stavů a ještě několik větších polychrestů. Stejně se ale předepisuje na stav, ne na název nemoci.

————————————————————–

Ing. Jan Matyáš

Narozen 1975 v Ledči nad Sázavou, původním vzděláním chemik v oboru potravinářské a biochemické technologie. Přednáší toxikologii a chemické předměty na VOŠ a SPŠPT. Homeopatii se věnuje od roku 2000.

Má vlastní homeopatickou a autopatickou praxi, přednáší a vede supervize na Homeopatické akademii. Podílí se na vývoji homeopatického programu Homeo. Je jedním ze zakládajících členů a členem výboru Homeopatické společnosti.

Vyučuje a praktikuje autopatii.

Homeopatie – jak léčí homeopaté

Homeopatie je nejznámější alternativní léčebná metoda. Název homeopatie vychází z řeckého homoios (podobný) a pathos (nemoc). Jedná se o léčebnou metodu starou více než 200 let. U jejího zrodu stál německý lékař Samuel Hahnemann.

Homeopatie klade velký důraz na individuální přístup ke každému pacientovi.

Lékaři-homeopaté

Lékaři-homeopaté neléčí pouze nemoc, ale především pacienta. Pacient představuje celek složený z fyzické části a části psychické, z nehmotné složky člověka. Tyto složky tvoří nedělitelný celek a homeopatie pracuje s nemocí komplexně – jak po fyzické stránce, tak po stránce mentální.

Práce homeopata – lékaře nebo léčitele – je tedy velmi náročná. K výkonu homeopatické praxe je potřebné patřičné vzdělání.

Homeopaté používají Materii Medicu, základní dílo homeopatické literatury.

Homeopatie může být samozřejmě praktikována i jako domácí samoléčba na základě použití příruček se seznamem jednotlivých homeopatických léků na různá onemocnění a potíže.

Homeopatické přípravky

Homeopatické přípravky se připravují ze surovin živočišného, rostlinného i minerálního původu, nebo může jít o tzv. bioterapeutika, tedy o produkty vlastního lidského organismu. Homeopatika mohou být i syntetická. Suroviny musí mít především specifikovaný obraz účinku a u zdravého jedince by měly vyvolat patologický stav.

  • Homeopatie je založena na 2 základních pravidlech. A to na pravidlu podobnosti a na pravidlu infinitezimálního zředění. Pravidlo podobnosti říká, že látka, kterou použijeme k léčbě zdravého člověka, u něj vyvolá stejné příznaky, jako má sama nemoc, k jejíž léčbě má být látka použita. Termínem infinitezimální zředění se rozumí co největší možné naředění léčivé látky v homeopatickém přípravku.
  • Důležité je nejen dostatečné naředění léčivého přípravku, ale také tzv. potenciace neboli dynamizace. Jde vlastně o protřepávání surovin. Dosáhne se jím maximálního léčebného efektu, a naopak dojde k vymizení nežádoucích účinků dané látky.
  • Potenciace se vždy provádí opakovaně po stejném postupu. Na homeopatických přípravcích nalezneme vždy písmeno „D“ nebo „CH“ (cé, há) podle toho, jakým způsobem byly výchozí suroviny naředěny. Pokud šlo o zředění 1:100, uvádí se na obalu přípravku „CH“, písmeno „D“ značí decimální zředění 1:10. Za písmenem dále bývá uvedeno číslo označující stupeň dosaženého zředění.

Homeopatika jsou k dostání v různých lékových formách. Nejčastěji je podáváme jako granule.

  • Homeopatie nepracuje s hlavní účinnou látkou, ale pouze s informací. Ze surovin se dostává tato informace do homeopatického přípravku během vlastní přípravy v podobě energie. Účinná látka nemusí být v homeopatiku vůbec obsažena. Díky tomu homeopatie nemá žádné kontraindikace a nevykazuje žádné vedlejší nežádoucí účinky.
  • Klasická homeopatie, dle České komory klasické homeopatie, hledá příčiny všech potíží člověka a vždy se zabývá celým člověkem. Považuje člověka za duchovní bytost v prostoru a čase. Nekonkuruje alopatické medicíně, ani jiným směrům v homeopatii.
  • Nabízí pouze jinou možnost přístupu k potížím těm, kteří ji hledají. Klasická homeopatie se věnuje primárně chronickým onemocněním.
  • Tam, kde jde akutně o život (například v případě úrazu, náhlé příhody či jiného akutního onemocnění) je na místě alopatická léčba s apelem na nejvyšší mravní hodnoty života vůbec.
  • Klasická homeopatie se nesnaží potlačit nemoc. Pomáhá řešit její příčinu, respektive změnit způsob života, který k ní vedl.

Sami jsme odpovědni za svůj život, sami si většinou přivoláváme své nemoci, nebo je získáváme jako dědictví po předcích; a je jen na nás, zda se chceme změnit, a tím i léčit.

Není to lehké rozhodnutí, protože předpokládá určitou míru duchovní vyspělosti, což je schopnost nalézat a vidět své minulé prohřešky a nesprávné vzorce chování a prožívání.

Proto je klasická homeopatie zařazována mezi holistické způsoby léčby.

Česká lékařská komora uznává homeopatii jako léčebnou metodu již od r. 1993. V zápisu Vědecké rady České lékařské komory ze dne 30. 6. 1993 stojí: „VR považuje homeopatii za léčebnou metodu, kterou může vykonávat a homeopatické léky předepisovat každý, kdo má oprávnění léčit.

“ Tím dosáhla již na začátku devadesátých let homeopatie v ČR stejného statutu v praxi lékařů, jako je tomu v ostatních zemích EU (s výjimkou Švédska, kde může být homeopatie praktikována jen nelékaři).

Od této základní, celostní, světově rozšířené homeopatie, poskytující homeopatický lék pro konkrétního člověka s jeho konkrétními problémy, byly odvozeny i různé zvláštní školy či směry, volící různé strategie v přístupu k pacientovi a jeho nemocem.

Ve zjednodušené podobě může být homeopatie praktikována i jako domácí léčba nebo samoléčba podle příruček, v nichž naleznete vhodná homeopatika na různé nemoci, stavy a potíže.

Homeopatika jsou neškodné přípravky, neobsahují žádné škodlivé látky a působí na organismus tím nejjemnějším způsobem. Pokud jsou homeopatické léky správně zvoleny, způsobují nenásilné a přirozené zlepšení zdraví, ústup či vyléčení akutních i chronických potíží. Homeopatika jsou dostupná v lékárnách a bez receptu je lze koupit též v internetových obchodech.

Podrobněji viz kniha Jiřího Čehovského Homeopatie – víc než léčba

Dnes máme k dispozici homeopatické lékaře a velké množství homeopatických léků, které jsou prodávány ve formě globulek, tinktur či mastí. Máte-li ve svém okolí homeopata, je vždy dobré se s ním poradit. Ale některé léky jsou prodávány bez předpisu, takže si jimi při dobré informovanosti nemůžete uškodit.

Užívání homeopatických léků

  1. Homeopaticky zpracované bylinné tinktury: jsou volně prodejné, dávkování je napsáno na obalu tinktury, dále by tam mělo být uvedeno, jak dlouho lze tinkturu užívat a na jaké potíže. Obvykle se tinktura kape do sklenice vody dle přiloženého dávkování.

  2. V lékárnách běžně ke koupení homeopatické globule: jsou to malé granulky sladké chuti, protože obsahují mléčný cukr (laktózu). Tyto pilulky se dle uvedeného dávkování vkládají na jazyk, nejlépe 15 minut po jídle nebo vyčištění zubů, a nechají se rozplynout.

  3. Homeopatické masti: na ložiska se natírají slaboučkou vrstvou, aby se dobře vstřebaly.

Při užívání homeopatických přípravků je nutné vynechat kofein a mentol (pozor na žvýkačky, bonbóny a zubní pasty), protože tyto látky velmi snižují účinek léku.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Nejčastěji užívané homeopatické léky

lék původ na jaké příznaky
APIS včela medonosná otoky se zarudnutím a napuchnutím, palčivé bolesti, podrážděnost a neklid
ARNICA prha horská úrazový šok, natržení svalů, rekonvalescence, výborná pro hojení ran po porodu
ARSENICUM ALBUM arsentrioxid zvracení, průjem, bolesti, slabosti, úzkosti
HYPERICUM třezalka tečkovaná klimakterium, nervové kolapsy, bolesti vystřelující podél nervů
CHAMOMILLA heřmánek lékařský všechny dětské nemoci, růst zubů u dětí
PULSATILLA koniklec luční výkyvy nálad, menstruační potíže, plačtivé stavy
RUTA routa vonná pohmožděniny v blízkosti kostí, namožení kloubů, namožení očí z přepracování
MERCURIUS kovová rtuť oteklé uzliny, povleklý jazyk, silné pocení, střídavé pocity horka a zimy

Viz též kniha Praktická homeopatie (Ing. Jiří Janča, CSc.).

Jak léčí homeopat?

Při své práci se často setkávám s otázkou, kdy se mě lidé ptají, jak je možné, že každý lékař-homeopat doporučuje na jeden problém různé homeopatické léky a rozdílná dávkování. S podobným dotazem jsme se setkali i v naší homeopatické poradně. Myslím, že odpověď paní doktorky Budkové vystihuje vše…

(Zdroj: MUDr. Věra Budková…)

Homeopatie je lékařská věda – a je skutečně na lékaři homeopatovi, jak rozhodne. Jak cítí, zná, posoudí, předpokládá – že věci budou mít význam, jsou správně pochopeny a budou mít pozitivní terapeutický účinek. Všechno toto a ještě mnohem více je potřeba pro zlepšení a návrh uzdravení.

Neexistují návody k použití, paušální jednoduchá řešení. Protože homeopatie sjednocuje nejen funkční stav pacienta v kontextu prožitém, ale i nynější stav, kdy je právě nemocen. Proto je samozřejmé, že každý situaci vnímá trochu jinak. Tak jako že každý jsme psychosomatická individualita, lidé. Ne stroje a roboti.

Jelikož jsem lékařům-homeopatům již pátým rokem nablízku, vím, že homeopatie není „lehká“ medicína. Homeopat musí být především dobrým pozorovatelem. Lékař-homeopat má svým způsobem delší cestu k léku. Najít a doporučit pacientovi nejvhodnější kombinaci homeopatických léků vyžaduje určité nadstandardní úsilí.

Potvrdila mi to nedávná návštěva paní doktorky Budkové, kam jsem dorazila se svým 4letým synem. Syn měl velmi těžký, namáhavý kašel, který trval téměř 4 dny a nelepšil se.

Bylo jasné, že se nejedná o pouhé nachlazení z prochlazení, ale že půjde nejspíše o virózu.

Vyšetření paní doktorky a následné homeopatické doporučení mě naprosto nadchlo! Pokud měl někdo z vás možnost sledovat postup, jak lékař-homeopat určuje svému pacientovi lék, pak se mnou bude zcela jistě souhlasit, že homeopatie je opravdu uměním.

Homeopat totiž neléčí pouze nemoc, ale především nemocného člověka. Musí být stále ve střehu, musí umět pozorovat, posuzovat, porovnávat, a hlavně neustále studovat…

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Zdroj: svethomeopatie.cz, celostnimedicina.cz a homeopatickepripravky.cz

Související články: Praktická homeopatie – cesta ke zdraví – rádce pro celou rodinu, Homeopatie – nádherné a velké dědictví přírody

Homeopatie není zdravotní služba, rozhodl soud. Není totiž vědecky prokázaná

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

Homeopatie nenaplňuje znaky zdravotní služby, jak ji definuje zákon. Její účinky nejsou vědecky prokázané. Pokud nelze homeopatii poskytovat podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, pak se nemůže jednat o zdravotní službu, rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS).

Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Rozhodnutí soudu neznamená, že by homeopatie, tedy léčebná metoda využívající vysoce ředěné látky, měla být vymýcena. Jen na ni nedopadá zákon o zdravotních službách. Ministerstvo zdravotnictví nemůže podle aktuálně publikovaného rozhodnutí NSS bránit nabízení homeopatie.

Přečíst článek ›

‚Je právem občanů, jako svobodných jedinců, pokusit se řešit své zdravotní obtíže i metodami, které podle aktuálních vědeckých poznatků žádné účinky nemají, pokud nejsou uváděni v omyl o tom, že by se jednalo o zdravotní službu podle zákona o zdravotních službách. Stát jim nemá bránit v hledání jejich štěstí, ačkoliv se může domnívat, že se jedná o cestu neefektivní,‘ uvedl soudce zpravodaj Petr Mikeš.

I když homeopatie není zdravotní službou, poskytovatelé mohou být v případě pochybení postihováni podle jiných právních předpisů. ‚Pokud by poskytovatel služby alternativní medicíny klamal spotřebitele o skutečné povaze poskytovaných služeb, přicházelo by v úvahu zejména jeho postižení za nekalé obchodní praktiky podle zákona o ochraně spotřebitele,‘ uvedl Mikeš.

Homeopat či jiný léčitel podle Mikeše také spotřebiteli odpovídá občanskoprávně za způsobenou újmu a v krajním případě vůči němu může být vyvozena i trestní odpovědnost, zejména za spáchání trestného činu ublížení na zdraví.

Přečíst článek ›

Justice konkrétně řešila pokutu 50 tisíc korun, kterou uložil Krajský úřad Zlínského kraje ženě poskytující homeopatické poradenství. Pokutu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

Oba úřady vyšly z toho, že homeopatické služby naplňují definici zdravotní péče podle zákona o zdravotních službách, a může je tedy poskytovat pouze držitel oprávnění vydaného krajským úřadem.

Krajský soud v Brně rozhodnutí zrušil, ministerstvo podalo kasační stížnost k NSS.

Zákaz používání homeopatie? 

Kvůli rozporu s jedním ze starších rozhodnutí problém dospěl až k rozšířenému senátu. Dospěl k závěru, že homeopatie není zdravotní službou. Zákon je založený na tom, že služby musí být poskytovány podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, což u homeopatie není možné.

Pokud by rozšířený senát přisvědčil názoru ministerstva zdravotnictví, pak by to prý fakticky vedlo k zákazu poskytování homeopatie v ČR. Nemohla by být poskytována ani zdravotnickými pracovníky jako zdravotní služba, neboť by jí nešlo provádět v souladu s poznatky vědy, ani by nemohla být poskytována jinými lidmi, protože by nedisponovali oprávněním.

Přečíst článek ›

Autor: ČTK

19.9.2019

Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v A Škoda Octavia servisní knížka Toyota Yaris nové vozidlo, servisní knížka Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v D, havarované Škoda Yeti servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Volkswagen Passat první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Fiat Tipo nové vozidlo, servisní knížka, v záruce + PRODAT AUTO

Homeopatika jako léčivá lež. Lidé je chtějí, krčí rameny lékárníci a prodeje rostou

‚Stačí, když v lékárně místo platby za homeopatika třikrát praštím peněženkou o pult?‘ ptá se posměšně jeden z odpůrců nejrozšířenější alternativní léčebné metody.

Naráží přitom na to, co kritikům homeopatie vadí nejvíce – tedy prakticky nulový obsah léčivé látky v něčem, co je za lék považováno.

Oslovené lékárny se ovšem homeopatik nebojí a potvrzují, že právě teď jejich prodeje prudce rostou.

Český klub skeptiků Sisyfos každoročně pořádá akci s názvem Předávkování homeopatiky v Praze, homeopatii přitom opakovaně označuje za podvod na pacientech. ‚Kampani se přezdívá 'předávkování homeopatiky', protože to je přesně to, co účastníci udělají, aby ukázali, že homeopatika nejsou léky a nemělo by se s nimi tak nakládat,‘ uvádějí skeptici na svém webu.

Homeopatie je založena na údajném principu podobnosti.

Velmi zjednodušeně – léčí se lékem, který by u zdravého jedince vyvolal dané onemocnění, ale tento lék je v tak malé koncentraci (tak zředěný neboli potencovaný), že je běžnými přístroji neměřitelná.

Svou roli u výroby hraje i takzvaná dynamizace, což je pravidelné protřepávání během ředění, které má zvyšovat účinnost. Výsledným efektem homeopatik je přenos jakési informace.

Podle klubu Sisyfos ale není možné, aby se zředění homeopatik tak, jak se u nich uvádí, docílilo dosavadními technologiemi. ‚Pro představu, ředění C60 uváděné na homeopatikách je poměr hmotnosti jednoho elektronu k hmotnosti Slunce,‘ dodávají skeptici.

Složení a účinkům nejoblíbenějšího homeopatika zvaného Oscillococcinum se před časem velmi podrobně věnoval také server Technet.cz. Novináři prokázali, že oblíbený přípravek je ve skutečnosti pouhý čistý cukr.

Podle zákona jde o lék

Řada skeptiků si pokládá otázku, zda je správné, aby se homeopatika nabízela v lékárnách vedle prokazatelně účinných ‚normálních‘ léků. Zákon o léčivech nicméně homeopatický přípravek považuje za léčivý přípravek, i když nemá zcela jeho vlastnosti a látky v něm obsažené nejsou vždy látkami s prokázaným léčivým účinkem.

‚Je zhotovený ze základních homeopatických látek podle homeopatického výrobního postupu popsaného Evropským lékopisem. Homeopatický léčivý přípravek může být podán samostatně i jako doplněk ke klasické léčbě,‘ upřesňuje odborná konzultantka lékáren BENU Ivana Lánová.

‚Většina homeopatických přípravků na trhu u nás jsou registrované léky a většinu nabízím tedy jako léky. Homeopatika nabízím zákazníkům, kteří mají o tento typ léčby zájem, a až na výjimky – například v těhotenství – je nenabízím jako léčbu první volby,‘ popisuje svůj postup Vladimír Novotný z lékárny na Táborsku.

Podle lékárníků oslovených Aktuálně.cz homeopatika do lékáren patří a k tomu, zda by neměl být jejich prodej pro jejich nepodložený účinek v lékárnách zakázán, se většina z nich nechce vyjadřovat. Shodují se ale na tom, že zákazník má mít možnost volby mezi klasickou a alternativní medicínou.

‚V současné době je pojem homeopatie již v širším povědomí. Většina zákazníků si může zjistit během pár minut princip a filozofii homeopatie. Problém bych viděl, kdyby měla být homeopatika hrazena ze zdravotního pojištění,‘ dodává pro Aktuálně.cz Novotný.

Zajímavé:  Léky Poštou Do Zahraničí?

Obsah léčiva je mizivý, cena už nikoli

Ačkoli podle vědeckých měřítek je přítomnost léčivé látky v homeopatikách mizivá, o jejich ceně se to samé říct nedá. Jedna tobolka se sladkými bílými kuličkami vyjde okolo stokoruny, potřeba jich je dle návodu na kompletní léčbu hned několik a často i několik různých typů.

Konkrétně třeba balení 30 dávek Oscillococcina, které má podle výrobce pomáhat v boji s chřipkou, stojí přes 500 korun. Preventivně se sice doporučuje užívat jednu dávku jednou týdně, při prvních příznacích chřipkových stavů se ovšem užívá jedna dávka třikrát denně po dobu až tří dnů. Zde stojí za připomenutí, že právě u tohoto přípravku prokázal Technet.cz, že se jedná jen o čistý cukr.

Prodeje Oscillococcina se nicméně začínají v podzimním období výrazně zvedat. ‚Na e-shopu Lékárna.

cz si homeopatika vloží do nákupního košíku mimo sezonu chřipek v průměru dva až tři zákazníci denně, v podzimním a vánočním období zájem zákazníků každý rok významně roste.

Oscillococcinum je nejžádanější přípravek z nabídky homeopatik, zájem je hlavně o balení s větším počtem dávek, řádově prodáme v sezoně jednotky stovek kusů,‘ uvádí na dotaz Aktuálně.cz výkonný ředitel Lékárna.cz Karel Klodner.

Zájem zákazníků o homeopatika potvrzuje také Pilulka.cz. ‚Měsíčně se v Pilulka lékárnách prodá okolo 10 tisíc kusů homeopatik. Nejprodávanější homeopatikum je Oscillococcinum s prodejem okolo 500 kusů měsíčně,‘ říká specialistka PR a marketingu Kateřina Schotliová.

V cizině předepisují homeopatika i lékaři

Podle Lánové ale homeopatika nejsou v Česku tolik žádána jako v jiných zemích. ‚Například ve Francii, kde jsou běžně lékaři doporučovanými a předepisovanými léky,‘ doplňuje Lánová. Podle ní se nejvíce prodávají homeopatika na chřipku a kašel, ale velmi často se též prodává přípravek na podporu kojení.

Oslovené lékárny potvrzují, že právě maminky patří mezi nejčastější uživatelky homeopatik. Vyhovuje jim hlavně to, že lék je bez vedlejších účinků a dá se různě kombinovat. ‚Jejich léčivé síle věřím. Mám je odzkoušená na sobě i na svém dítěti.

Samozřejmě to neznamená, že když dostanu od doktora antibiotika, že je zahodím a půjdu si pro homeopatika. Používám je jako prevenci a podpůrnou léčbu ke klasické léčbě během nemoci,‘ popisuje pro Aktuálně.

cz jedna z nich, vysokoškolačka Eva z Prahy, která pracuje jako IT analytička.

‚Homeopatii věřím, ale pokud by to byly už velmi závažné choroby, tak bych se spíše svěřila odborníkovi. Lehčí zdravotní záležitosti převážně řeším přírodní léčbou a právě homeopatií,‘ říká další maminka, paní Lucie z Benešovska, která pracuje ve veřejném sektoru.

Vysokoškolačka Lenka z Prahy homeopatika vyzkoušela již několikrát, ale nedosáhla výsledku, který od nich očekávala. ‚Příliš nefungují, chce to užívat dlouhodobě. To většinou nevydržím a sáhnu po klasice. Příklad za všechny – homeopatické pastilky proti nevolnosti v autě nikdy nezabraly, oproti tomu klasický lék zabral okamžitě,‘ popisuje.

Víra v léčebný účinek homeopatik přitom podle zjištění Aktuálně.cz u Čechů nesouvisí ani tak s úrovní dosaženého vzdělání či typem profese. Zastánce i kritiky tohoto druhu léčby lze najít napříč celou společností.

Na lidech, které jsme oslovili a kteří si v naprosté většině případů nepřáli uvést plné jméno, je ale patrné, že pro Čechy jsou homeopatika citlivé téma a k jejich účinkům se často neradi veřejně vyjadřují. ‚Nemám potřebu, aby se na mě sesypali kritici homeopatik. Mám jednoduše nějakou svou zkušenost a na tu se spoléhám,‘ zdůvodňuje například paní Eva, proč nechtěla zveřejnit celé své jméno.

Homeopatie – Cesta ke zdraví těla i duše

Co přesně je „homeopatie“?

Mezi veřejností jsou názory různé. Pravdou je, že klasická medicína homeopatii zavrhuje s tím, že se jedná pouze o “placebo”.  I když musím říct,  že čím dál více klasických lékařů se začíná o homeopatii zajímat a také ji používat.

Není určitě náhodou, že zakladatel homeopatie (i když základy byly položeny již dávno  před tím Paracelsem) Samuel Hahnemann byl zpočátku také klasický lékař. Postupem času ale začal přicházet na to, že klasické metody tehdejší doby (17 – 18.

století) nejsou pro člověka léčivé, nýbrž naopak.  Např. v oné době časté pouštění žilou – přikládání pijavic – zapříčinilo u určitých jedinců naopak smrt.

Jelikož jejich těla byla už tak dost zesláblá a další úbytek drahocenné tekutiny – krve – je ještě více oslabil.

Homeopatie neléčí NEMOC ALE ČLOVĚKA

Homeopatie léčí na základě podobnosti. Homeopatické léky jsou vyráběny z bylinných macerátů, tkání – zdravých i nemocných, minerálů,… Důležité je, že léky jsou vyráběny tzv. ředěním – potencí. Množství léčivé látky se pokaždé zředí a také protřepe – dynamizuje. Čímž se dodává substanci na léčivé energetické síle.

Čím více zředění – tím více dynamizace – tím silnější účinek. Jednotlivé léky jsou zapsány v Materii Medice. Musejí nejprve projít tzv. provingem (testováním). To znamená, že každý lék je zkoušen dobrovolníky. Ti si zapisují po určitou dobu vše, co se s nimi odehrává. A na základě toho, se potom sestaví souhrn symptomů, které daná látka vyvolává.

A jak již bylo zmíněno, to co dokáže u zdravého vyvolat, dokáže léčit u nemocného. Do jisté míry je tu určitá podobnost s očkováním. Jenže to je prováděno plošně. Kdežto homeopatický lék se vybírá pro jedince a jeho symptomy. Vybraný homeopatický lék pak vyburcuje tělo jedince k nastartování vlastní vitální energie, která vede k postupnému léčení.

Kdežto alopatické (klasické) léky působí opačně – tj. potlačení symptomů (a jak známo, také s vedlejšími účinky).

Příklad:

Budete mít vedle sebe dva lidi např. s angínou (tak se to nazývá v alopatii), pak každý z nich dostane s největší pravděpodobností jiný lék. A to na základě symptomů (příznaků), které vykazuje či pociťuje.

Jeden bude mít vysokou horečku, bude ho nesnesitelně bolet v krku, bude mu zima,..

Druhý bude téměř bez horečky, bez žízně, bolest přišla pomalu plíživě, v krku ho bolí jen nepatrně ale je nesmírně unavený,…

Každý z nich má jiné symptomy (podle západní medicíny téže nemoci) a tak každý dostane jiný homeopatický lék.

Také dávkování homeopatických léků je zcela odlišné od alopatických (klasických). Jelikož mají naše tělo “nastartovat”, tak se často užívá jen pár dávek (někdy stačí také jen jedna) v určitých potencích. Samozřejmě, jinak se postupuje u osob se závažnějším onemocněním, starších jedinců. A jinak u relativně zdravých.

Jiné je také dávkování a postup u akutních problémů a jiné u chronických, dlouhotrvajících stavů. Postupně se odléčují vrstvy zdraví pozpátku. Což je záležitost různě dlouhá. U někoho týdny, měsíce či roky. I to je individuální. Záleží hodně na úrovni zdraví, se kterou k homeopatovi přijdeme, dále na našich predispozicích, životním stylu, a podobně.

Nicméně, postupem léčby se cítíme lépe a lépe a máme více a více energie.

Je nutné vědět, že často také nastává tzv. “homeopatické zhoršení”. Toto zhoršení bývá krátkodobé a je velmi pozitivní. A nebývá v silné formě. Je to ukazatel, že jdeme správným směrem. Naše tělo postupuje pozpátku na svém žebříčku zdraví směrem k úrovni v období našeho narození (kdy byla naše vitalita nejsilnější).

Co homeopatie léčí?

Léčí hlavně komplexně, celou Vaši bytost. Což ale neznamená, že vždy a vše vyléčí! Bohužel, jak již bylo zmíněno, hodně také záleží na tom, v jakém stavu jedinec k homeopatovi přijde. A potom také na tom (jako ve všem), jak moc se do samotné léčby zapojí a podpoří ji. Tj.

dodržováním určitých jednoduchých pravidel. Jedná se o vnitřní i venkovní proměnu. Ale na rozdíl od klasické medicíny, opravdu léčí a nepotlačuje nemoc hlouběji do těla.

Takže i když je cesta někdy trnitá a méně snadná, tak se postupně dotyčný cítí lépe na všech úrovních (mentální, emocionální, fyzické).

Jak probíhá homeopatické léčení?

Určitě je důležitá vstupní konzultace. První trvá většinou alespoň 60 min (z mé zkušenosti raději 90 – 120min). Je třeba probrat veškeré aspekty života. JDE TU O VÁS – TUDÍŽ JE TŘEBA ZÍSKAT DOSTATEK INFORMACÍ, na jejichž základě se určí správný homeopatický lék.

Ten si může dotyčný sám obstarat v lékárně (bez problémů objednají do druhého dne). Pokud se bude jednat o nezvyklý lék (přece jen lékárny u nás někdy některá homeopatika nemají), dostanete kontakt, kde příslušný lék objednat.

Doporučená kontrolní návštěva je zhruba po měsíci (většinou pouze emailem či telefonicky), kdy zjistíme, jak lék pracoval. Určí se, jak postupovat dál. V průběhu celého procesu byste měli být se svým homeopatem v kontaktu.

V případě jakýchkoli dotazů či obtíží by Vám měl pomoci, poradit (já osobně tyto situace řeším většinou bezplatně – obvyklá opakovaná osobní návštěva je po 2 měsících).

  • Přeji všem příjemnou cestu za zdravím a spokojenějším životem,
  • Markéta Šírková
  • Počet shlédnutí: 36

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector