Hypertenze – vše o zdraví

Hypertenze - Vše o zdraví Magazín o zdraví a prevenci

Podle harvardské studie hraje vysoký krevní tlak vedlejší roli ve více než 15 % úmrtí. Ačkoli se krevní tlak neprojevuje žádnými příznaky, zvyšuje riziko hlavních příčin úmrtí, jako je srdeční příhoda či mrtvice, ale také riziko vzniku výdutě a selhání ledvin. Česká společnost pro hypertenzi uvádí, že 25 % Čechů vůbec neví o tom, že má vysoký krevní tlak. Pokud vám nikdo za poslední dva roky neměřil tlak, určitě si zajděte za svým praktickým lékařem.

Léky na snížení vysokého krevního tlaku sice existují, ale mohou mít vedlejší účinky, mezi které patří třeba křeče v nohou, závratě a nespavost.

Většina lidí může naštěstí snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně bez užívání léků, pouze za pomoci běžně dostupných prostředků. Prvním z nich je zhubnutí na zdravou hmotnost – k tomu vám mohou pomoci následující tipy.

Až se dostanete na ideální váhu, vyzkoušejte následující způsoby snižování rizik srdeční příhody.

Hypertenze - Vše o zdraví

Jak zjistila výše zmíněná harvardská studie, pacienti s hypertenzí, kteří začali chodit na zdravotní procházky, velmi rychle snížili svůj krevní tlak o téměř 8 mmHg na 6 mmHg.

Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně.Věnujte se této činnosti intenzivně alespoň 30 minut denně téměř každý den.

Snažte se zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo vaše srdce.

Hypertenze - Vše o zdraví

Pomalé dýchání a meditační cvičení, jako je qi gong, jóga nebo taj či snižují hladinu stresových hormonů.

To tělu prospívá, protože stresové hormony zvyšují hladinu reninu – ledvinového enzymu zvyšujícího krevní tlak. Abyste snížili krevní tlak, věnujte se této aktivitě 5 minut ráno a 5 minut večer.

Nadechujte se zhluboka do břicha. Při výdechu ze sebe uvolněte veškeré napětí. Jak souvisí stres a vysoký krevní tlak?

Hypertenze - Vše o zdraví

Ovoce a zelenina bohaté na draslík jsou důležitou součástí všech typů léčby vysokého krevního tlaku. Ideálně byste měli přijmout 2000−4000 mg draslíku denně.Mezi plodiny, které jsou nejbohatší na draslík a mohou tak pomoci ke snížení vysokého tlaku, patří batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazol obecný, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce, jako například švestky nebo rozinky.

Hypertenze - Vše o zdraví

Určité skupiny lidí – postarší osoby a lidé, v jejichž rodině se vyskytuje vysoký tlak – jsou náchylnější k vysokému tlaku způsobenému konzumací soli (neboli sodíku).

Ovšem protože neexistuje jednoduchý způsob, jak určit, že váš tlak citlivě reaguje na sodík, měli bychom se všichni obecně snažit snižovat příjem sodíku.

Jak moc bychom měli příjem soli snížit? Pokud se potřebujete zbavit vysokého tlaku, snižte příjem soli na 1500 mg denně. To je přibližně polovina běžného příjmu (půl čajové lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku).

Příjem sodíku nesnížíte jen tím, že budete méně dosolovat potraviny, protože tímto způsobem se ve stravě přijímají pouze 15 % soli. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách. Jejich konzumací totiž dostáváte do těla většinu sodíku. Dochucujte jídla raději bylinkami, kořením, citronem a kořenícími směsmi bez obsahu soli.

Hypertenze - Vše o zdraví

Hořká čokoláda obsahuje různé druhy flavanolů, které přispívají k větší pružnosti cév a tím i k nižšímu krevnímu tlaku. Jedna z prováděných studií zjistila, že u 18 % pacientů konzumujících denně hořkou čokoládu, došlo k poklesu krevního tlaku. Dopřejte si denně 15 gramů čokolády obsahující alespoň 70 % kakaa.

Hypertenze - Vše o zdraví

Analýza 12 studií zjistila, že koenzym Q10 snižuje krevní tlak až o 17 mmHg na 10 mmHg.Tento antioxidant nezbytný pro produkci energie rozšiřuje cévy. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil doplněk stravy s obsahem 60−100 mg a užívejte jej 3x denně. Můžete tak dosáhnout snížení tlaku.

Hypertenze - Vše o zdraví

Z analýzy 15 studií vyplývá, že čím méně pijete, tím méně se snižuje váš vysoký tlak. Studie provedená na ženách v bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital například zjistila, že lehké pití alkoholu (definované jako čtvrtina až polovina alkoholického nápoje u žen denně) může snížit krevní tlak více, než pokud nebudete pít vůbec.

„Jedním alkoholickým nápojem“ se pro dosažení snížení tlaku myslí 340 ml piva, 140 ml vína nebo 42 ml tvrdého alkoholu.

Další studie pak zjistily, že mírné pití – přibližně jeden alkoholický nápoj u žen a dva u muže – mohou snížit riziko srdečních chorob.

Velké množství vypitého alkoholu má prokazatelně velmi škodlivé účinky. Ovšem pití alkoholu v malém množství chrání srdce. Pokud se chystáte zajít si na skleničku, pijte s rozmyslem.

Hypertenze - Vše o zdraví

Vlivu kofeinu na krevní tlak se vědci věnují už dlouho.

Některé studie neprokázaly žádný vliv, avšak studie Lékařského centra Dukovy univerzity zjistila, že konzumace 500 mg kofeinu (přibližně tři 220 ml šálky kávy) zvýší krevní tlak o 4 mmHg a tento účinek přetrvává až do usnutí. Pro ilustraci můžeme uvést, že 220 ml překapávané kávy obsahuje 100−125 mg kofeinu. Stejné množství čaje obsahuje 50 mg kofeinu, v případě koly je to pak 40 mg.

Kofein zvyšuje krevní tlak tím, že zužuje cévy a zvyšuje účinek stresu. Pokud jste ve stresu, vaše srdce začne pumpovat více krve a zvýší se krevní tlak. A kofein tento efekt ještě znásobuje. Pokud tedy kávě nedokážete odolat, dejte si raději tu bez kofeinu. Ochráníte své srdce a zabráníte zvyšování krevního tlaku.

Dalším nápojem, který má vliv na krevní tlak, je čaj. Studie vědců z Tuftsovy univerzity provedená na lidech, kteří denně vypili tři šálky ibiškového čaje, ukázala, že během 6 týdnů se jejich systolický krevní tlak snížil v průměru o 7 bodů – takové výsledky má i většina předepsaných léků.

Účastníci popíjející pouze placebo měli tlak nižší pouze o 1 bod. Autoři studie uvádí, že výrazné snížení vysokého krevního tlaku mají na svědomí pravděpodobně fytochemikálie obsažené v ibišku. Velké množství bylinných čajů obsahuje právě ibišek.

Při nákupu čaje tak vybírejte směsi, které ho zmiňují hned v úvodu výčtu složek – to totiž značí jeho vyšší obsah.

Pokud v kanceláři trávíte více než 41 hodin týdně, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku o 15 %, uvádí studie University of California provedená na 24 205 obyvatelích Kalifornie. Práce přesčas neumožňuje najít si dostatek času na cvičení a zdravé stravování.

V dnešním náročném pracovním prostředí může být velmi těžké odcházet z práce včas. Pokud ale chcete dosáhnout snížení vysokého tlaku, snažte se alespoň co nejčastěji chodit domů v rozumnou dobu, aby vám ještě zbyl čas na návštěvu fitness centra a přípravu zdravého jídla.

Následující tipy vám mohou pomoci prožívat víkendy bez stresu. Nastavte si na počítači upomínku, že je čas jej vypnout a odejít domů. 

Potřebujete snížit krevní tlak ještě o něco více než pouze pomocí léků nebo změnami životního stylu? Podle vědců z italské University of Florence vám k tomu může pomoci ta správná hudba.

Vědci z Florencie požádali 28 dospělých osob s předepsanými léky na hypertenzi, aby poslouchali uklidňující vážnou hudbu nebo keltské či indické melodie 30 minut denně a hluboce u toho dýchali.

Po týdnu se těmto lidem snížil systolický tlak v průměru o 3,2 bodu. O měsíc později už to bylo o 4,4 bodu.

Je na čase vyslyšet vašeho partnera a udělat něco s chrápáním. Hlasité a ustavičné chrápání je jedním z hlavních příznaků obstrukční spánkové apnoe (OSA).

Vědci z University of Alabama zjistili, že velké množství osob trpících spánkovou apnoí má také vysokou hladinu aldosteronu, tedy hormonu, který zvyšuje krevní tlak.

Odhaduje se dokonce, že polovina všech osob se spánkovou apnoí má vysoký krevní tlak. 

Pokud trpíte spánkovou apnoí, můžou se u vás vyskytnout případy krátkých, ovšem potenciálně život ohrožujících výpadků dechu během spánku.

Kromě hlasitého chrápání patří mezi příznaky choroby i únava během dne a ranní bolesti hlavy. Pokud máte vysoký krevní tlak, zeptejte se svého lékaře, zda nemůže být příčinou právě OSA.

Léčba spánkové apnoe může snížit hladinu hormonu aldosteronu a krevní tlak.

Studie uveřejněná v časopise Circulation jako vůbec první zjistila, že pokud nahradíte určité množství rafinovaných karbohydrátů ve své stravě potravinami bohatými na sóju nebo mléčný protein, může to způsobit zlepšení hypertenze nebo prehypertenze.

Jídlo, které léčí – napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom…

Jeden člověk ze tří má vysoký tlak. A většina z nás o tom nemá tušení. Vysoký krevní tlak je příčinou mnoha příznaků a je hlavním rizikovým faktorem pro vznik…

V první části našeho příspěvku jsme vám radili, jak rychlými a jednoduchými opatřeními můžete udržet svůj tlak v normálních hodnotách. Dnes vám představíme…

Přinášíme vám poslední ze série opatření, které můžete praktikovat každý den pro snížení a udržení krevního tlaku v normálu.

Hypertenze aneb Mějte svůj tlak pod kontrolou

Vysoký krevní tlak, tzv. hypertenze, je slovo, které slyšíme v dnešní době stále častěji. V současné době je touto chorobou postiženo 15-20 % obyvatel České republiky. Za hypertenzi označujeme stav, kdy je pravidelně či opakovaně naměřena hodnota krevního tlaku vyšší než 140/90 mmHg.

Co je vlastně krevní tlak?

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěny. Krevní tlak zjistíme jednoduše pomocí tonometru. Optimální tlak v klidu pro zdravého dospělého člověka je 120/80 mmHg.

Zajímavé:  Sportovní Lékař Brno A Okolí?

První číslo je hodnota systolického tlaku, který vzniká při stahu srdce (dochází k vypuzení krve do krevního oběhu). Tento tlak souvisí se stavem cév.

Čím méně jsou cévy pružné (vlivem stáří, aterosklerózy), tím je hodnota vyšší.

Druhá hodnota značí diastolický tlak, který vzniká při uvolnění srdce a dochází zde k nasávání krve z cév zpět do srdce.

Krevní tlak je dobré pravidelně měřit, doma nebo při preventivních prohlídkách u lékaře. Naměřené hodnoty si zapisujte a sledujte, zda nedochází k nějakým razantním změnám krevního tlaku. Určité výkyvy tlaku během dne jsou zcela normální. Nejvyšší tlak je po ránu, nižší večer a nejnižší ve spánku.

Pro přesné výsledky (domácího) měření krevního tlaku je důležité:

  1. Půl hodiny před měřením nevykonávat žádnou namáhavou fyzickou aktivitu, nepijte kávu, čaj, alkohol, nekuřte.
  2. Paže má být natažená, podepřená a dlaň směřuje vzhůru. Manžetu si upevněte na paži (ne přes oblečení) cca 2 cm nad loketní jamkou. Manžeta nesmí být ani volná, ani příliš těsná (mezi manžetou a paží prostor na jeden prst).
  3. Měření provádějte vždy ve stejnou denní dobu a na stejné paži. Během měření buďte v klidu, nemluvte. Měření by se mělo alespoň 3x opakovat, ale mezi jednotlivými měřeními nechte 10 minut pauzu. Poté z naměřených hodnot vypočtěte průměr a výslednou hodnotu si poznačte.

Příčiny vzniku hypertenze

Hypertenze se dělí na primární (esenciální) a sekundární.

Primární hypertenze tvoří 90 % všech případů. Příčina vzniku primární hypertenze není známa.

Faktory, které ke vzniku významně přispívají, jsou obezita, nadbytek soli ve stravě, nadměrný a dlouhodobý stres, nedostatek pohybu, kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Všechny tyto faktory jsme schopni ovlivnit, a tak významně snížit riziko vzniku hypertenze. Dalším rizikovým faktorem pro vznik primární hypertenze je věk a genetika. Tyto faktory bohužel nijak neovlivníme.

Sekundární hypertenze vzniká jako důsledek jiného onemocnění (onemocnění ledvin, hormonální poruchy,…). V tomto případě se léčí přímo příčina, která vysoký krevní tlak způsobila.

Příznaky a důsledky neléčené hypertenze

Jak už bylo zmíněno v úvodu, hypertenze nastupuje velmi plíživě a v podstatě bez příznaků. Při běžných prohlídkách u lékaře se zjistí nejprve vysoký krevní tlak, který je občasný a postupně dochází ke stavu, kdy je krevní tlak vysoký trvale. V tomto prvním stádium nemocní necítí žádné obtíže nebo pociťují jen nespecifické příznaky, jako bolesti hlavy, únava či poruchy spánku.

Ve druhém stádium už jsou patrné změny na cévách (vlivem vysokého tlaku, který na ně působí). Dochází i ke změnám na srdci (zvětšení levé poloviny srdce), které musí krev pumpovat do oběhu větší silou. Tyto změny jsou zjistitelné echokargiografickým (ECHO), elektrokardiografickým (EKG) a rentgenovým (RTG) vyšetřením. Při očním vyšetření je viditelné počínající poškození cév v očích.

Ve třetím stádium hypertenze dochází k výraznému poškození cév v dolních končetinách, v ledvinách (riziko selhání ledvin), v očích (hrozí slepota). Vlivem hypertenze se objevuje srdeční nedostatečnost doprovázená dušností, bolestmi na hrudi a bušením srdce. Může dojít ke krvácení do mozku.

Nejzávažnějším stavem, vzniklým kvůli vysokému krevnímu tlaku, je hypertenzní krize. Tento stav je charakterizován náhlým zvýšením tlaku nad 230/130 mmHg. Postižení trpí velkými bolestmi hlavy, nevolností až zvracením. Při hypertenzní krizi je třeba pacienta hospitalizovat a okamžitě zahájit léčbu, aby se zabránilo srdečnímu selhání či krvácení do mozku.

Léčba hypertenze

Léčba hypertenze patří do rukou lékařů. Výjimečně pacient přichází do ordinace s hypertenzí sám. Často se hypertenze zjistí až např. po infarktu či mozkové příhodě. Vyšetřeními se nejprve zjistí, zda není příčinou hypertenze jiné onemocnění (diabetes, hormonální porucha), aby mohla být zvolena nejúčinnější léčba.

V současné době je na trhu řada účinných léků na léčbu hypertenze (betablokátory, ACE inhibitory,…). Používají se buď samostatně, nebo pro lepší regulaci tlaku v kombinacích. Správně zvolenou léčbou by mělo být dosaženo normálního krevního tlaku. Je však třeba léky užívat pravidelně.

7 rad jak hypertenzi předcházet

  1. „Ozdravit“ jídelníček. Omezit příjem soli. To znamená vyhnout se hlavně uzeninám a polotovarům. Pozor i na minerální vody s vysokým obsahem sodíku! Zařadit do stravy kvalitní rostlinné oleje a omezit živočišné tuky. Snížit příjem plnotučných mléčných výrobků a nahradit je výrobky méně tučnými.

    Konzumovat více ryb, které díky obsahu omega-3-nenasycených mastných kyselin, snižují hladinu „zlého“ (LDL) cholesterolu. Tak zabraňují tvorbě aterosklerotických plátů v cévách, díky kterým jsou cévy méně pružné a dochází tak k zvýšení krevního tlaku. Omega-3-nenasycené mastné kyseliny je možné do těla dodat i pomocí celé řady doplňků stravy. Ovoce a zelenina by v jídelníčku také neměly chybět.

  2. Omezit konzumaci kávy a alkoholu.
  3. Nekouřit.
  4. Nezbytná je i pohybová aktivita. Vyjděte si na procházku (zvlášť vhodné u obézních pacientů a pacientů s již léčenou hypertenzí). Vhodné je i plavání a jízda na kole.
  5. Snažte se vyhýbat stresu. Naučte se dělat jen tolik práce, kolik jste schopni zvládnout a konflikty řešte s „chladnou“ hlavou.

    Vypjaté a psychicky náročné situace se snažte eliminovat.

  6. Nezapomeňte relaxovat.
  7. Dodejte tělu koenzym Q10. Je nezbytný pro tvorbu energie v těle. Pomáhá srdečnímu svalu, aby lépe pracoval. Zároveň chrání tělo a srdce před volnými radikály.

Těchto pár zásad může významně snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Důsledně by je měli dodržovat lidé, kteří mají v rodině vyšší výskyt infarktů či mozkových příhod, a v případech, kdy se některý člen rodiny s hypertenzí už léčí.

Přestože nebolí, patří přehlížená a neléčená hypertenze k nebezpečným nemocem. Nejsme ale proti této civilizační chorobě úplně bezmocní. Máme možnost mít svůj tlak pod kontrolou a vychutnávat si tak život naplno a bez omezení.

Autorka článku: Mgr. Pavlína Seitlová

Hypertenze - Vše o zdraví

Vysoký tlak zabije ročně 10 milionů lidí! Nejste také v ohrožení?

Nízký tlak neboli hypotenze umí potrápit, přesto že nemá žádné zásadní negativní následky na zdraví. Pocity nevolnosti, mdloby a mžitky před očima však nejsou nic příjemného.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je problém mnohem závažnější. Dlouho nemusíte pociťovat jasné příznaky. Většina lidí se i s hypertenzí cítí zdravě, přestože v jejich tepnách proudí krev pod velmi silným a nebezpečným tlakem a dlouhodobě tak poškozuje cévy v těle. Mezi časté, ale nenápadné projevy patří bolesti hlavy, závratě, neobvyklé bušení srdce, bolesti na hrudi nebo i nespavost.

Navzdory tomu, že hypertenzí u nás trpí okolo 1 700 000 osob registrovaných u obvodních lékařů závažnost těchto problémů se často přehlíží. Jak jste na tom s tlakem vy? Zapojte se i vy do kampaně „ TLAK ČESKA“ , postup je jednoduchý! Změřte si tlak, v lékárně, doma, či na veřejných místech, kde se potkáte s mladými lékaři z nadace Loono.

Navštivte stránku www.tlakčeska.cz a vložte naměřené hodnoty.

Pomůžete tak nejen zmapovat , jak „buší srdce Česka“, ale zjistíte také, zda jste v dobré kondici!Monitoring a prevence jsou těmi nejdůležitějšími nástroji k předcházení fatálních příhod – dodržováním správných zásad by se dalo zabránit až 80 % z nich. Péče o vlastní zdraví by přitom měla být součástí života každého z nás. Co může pomoci?

Jak bojovat s vysokým tlakem

Pro prevenci vysokého krevního tlaku se doporučuje pravidelný pohyb, a to zejména ten vytrvalostní – běh, jízda na kole, bruslení nebo plavání. Velmi prospěšná, a to i po psychické stránce, je procházka svižnou chůzí, ideální je denně nachodit okolo 10 000 kroků.

Dalším krokem je samozřejmě pestrá a lehká strava. Není nutné držet drastické diety, ale součástí každého jídelníčku by měl být dostatek zeleniny a méně živočišných tuků. Své místo v něm nemají ani sladkosti a alkohol.

Bojovat proti vysokému krevnímu tlaku vám pomůže také dostatek spánku. Člověk by měl průměrně spát alespoň osm hodin denně. Lidské tělo si přestane dělat zásoby na „horší časy“ a snadněji odbourá každodenní stres.

V poslední řadě by mělo být běžnou součástí prevence pravidelné měření krevního tlaku. Zvláště pak u rizikové skupiny lidí nad 40 let. Stěžejní výhodou domácího měření krevního tlaku je to, že pacient je doma ve větší psychické pohodě než v ordinaci a naměřené hodnoty tak více odpovídají jeho skutečnému zdravotnímu stavu. Vždy mějte na paměti – krevní tlak měřte v klidu a ve stejný čas.

Květen je vyhlášen světovou zdravotnickou organizací WHO jako měsíc hypertenze. V tomto měsíci bude po celém světě probíhat mnoho akcí s cílem posilování prevence a šíření informací o problematice vysokého tlaku.

Společnosti Hartmann Rico  se rozhodla , že provede zmapování krevního tlaku v rámci České republiky. Měření probíhá dvojím způsobem. Ve spolupráci s týmem mladých lékařů a mediků, seskupených v organizaci Loono, provádí terénní měření. Druhá část sběru dat probíhá online.

Na těchto stránkách můžete sami pomoci projektu a přidat vlastní naměřené hodnoty. Pojďte nám pomoci tlak v Česku zmapovat!

Vysoký krevní tlak se může objevit i u dětí. Bývá předzvěstí vážnější nemoci

„Když mému synovi Jiřímu bylo šestnáct let, začal zničehonic trpět bolestmi hlavy. Nikdo, ani on sám, nevěděl, proč by mohl mít takové problémy.

Ve škole prospíval dobře, občas chodil na brigádu do kavárny, na nic si nestěžoval kromě těch opakujících se bolestí.

Tehdy zároveň přišla pozvánka od jeho lékařky pro děti a dorost, aby přišel na pravidelnou prohlídku,‘ začíná své vyprávění Adéla. 

Přečíst článek ›

Když Jiřímu lékařka změřila krevní tlak, vyšlo najevo, že jeho hodnota je velmi vysoká. Podle lékařky měl okolo 150 na 95, což v jeho věku vůbec nebylo dobré. Adéla si navíc okamžitě vzpomněla, že její otec zemřel na mozkovou příhodu právě kvůli hypertenzi, když udělal několik chyb v užívání léků. Ačkoli sama Adéla byla v pořádku, svou roli mohla sehrát i genetika. 

‚Lékařka tehdy pro jistotu udělala ještě další dvě měření, jestli u Jirky nešlo jen o ‚strach z bílého pláště’, ale i při těch byla hodnota alarmující.

Lékařka prohlásila, že má přijít další den znovu, že to ještě jednou zkusí. Jak mi doma později řekl, výsledek byl téměř totožný.

Musel podstoupit testy, zda nemá nemocné ledviny nebo srdce, které nejčastěji u dětí způsobují hypertenzi,‘ pokračuje Adéla. 

Přečíst článek ›

Počty* Vysoký krevní tlak se vyskytuje u 1-3 % dětí. * V Česku trpí hypertenzí až 40 % lidí ve věku 25–64 let.

* S vyšším věkem se výskyt vysokého krevního tlaku zvyšuje.

Až o něco později se Jirka přiznal k tomu, že místo na školní obědy chodí do ‚mekáče‘ a dalších fastfoodů, protože mu to prostě chutná víc než to, co se vaří v jídelně. Chodil tam denně, někdy dokonce i odpoledne pro svačinu.

Adéla si sice sama všimla, že posledních pár měsíců přibral, ale nepřikládala jsem tomu váhu, však byl ve vývinu. Jenže co ona považovala za pár kilo navíc, byla už začínající obezita. Podle lékařky přesně tohle mohlo mít vliv na rostoucí hodnoty krevního tlaku.

Nezdravá strava a nulový pohyb včetně vysedávání u počítače do noci.

‚Bylo zřejmé, že ho ty hodnoty vyděsily a začal si sám zjišťovat, co přesně mu to může způsobovat. Později se mi svěřil, že se lekl hlavně toho, jak se vysokému tlaku přezdívá tichý zabiják. Věděl, že musí něco změnit.

Jako první začal omezovat nezdravá jídla, dočetl se, jak škodí sodík, který je ve fastfoodových jídlech bohatě zastoupen. Nevynechal je úplně, ale začal alespoň chodit na klasické obědy, a hlavně večeřel saláty, vyžadoval ovoce a pil hodně vody.

Dokonce se přihlásil i na tenisové kurzy a k narozeninám si přál raketu, aby nám asi dokázal, že to myslí fakt vážně,‘ dodává Adéla. 

Přečíst článek ›

Během dvou měsíců klesl Jirkův krevní tlak na 135 na 90, což byl rozhodně krok správným směrem a taky zmizely obtěžující bolesti hlavy. ‚Stravu nadále upravuje a věří, že na příští kontrole už bude mít krevní tlak ukázkový, tak jsme všichni doma zvědaví, zda se mu to podaří,‘ uzavírá Adéla.

Informace o nemoci 

Až ¾ osob s vysokým krevním tlakem o své nemoci vůbec neví. Rizikové jsou dlouhodobé hodnoty krevního tlaku 140/90 a vyšší (optimální krevní tlak je 120/80). Prvotní příznaky jsou často nejasné. Řadí se mezi ně bolesti hlavy, únava, poruchy soustředění, bušení srdce, tlak na hrudi či návaly horka. Jestliže není hypertenze včas odhalena a léčena, může dojít k poškození orgánů. 

Vysoký krevní tlak, kterým trpí čím dál více lidí, se už řadí mezi civilizační choroby.  Je jednou z hlavních příčin rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, demence a dalších onemocnění. 

Názor odborníka: prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc. (Nemocnice Motol)Hypertenze je u dětí nejčastěji způsobena nějakým jiným onemocněním (tzv. sekundární hypertenze), zejména onemocněním ledvin (tzv. renální hypertenze), ledvinných tepen (tzv.

renovaskulární hypertenze), žláz s vnitřní sekrecí (tzv. endokrinní hypertenze) nebo anomálií srdce a cév. Hypertenze tedy v tomto případě není samostatným onemocněním, ale jen projevem nějakého jiného onemocnění.

Naopak u adolescentů, stejně jako u dospělých, je nejčastější příčinou tzv. primární (neboli esenciální) hypertenze, kdy mají děti všechny orgány zdravé, mají „jen“ zvýšený krevní tlak.

Přesné příčina primární hypertenze není známa, na jejím vzniku hrají roli faktory vnitřní – dědičné dispozice a vlivy zevního prostředí, zejména stravovací a pohybové návyky.

Hypertenze se u dětí nejčastěji neprojevuje žádnými obtížemi. To je na ní zrádné. Pokud se obtíže vyskytnou, většinou hypertenze trvá již delší dobu nebo je velmi těžká.

Mezi typické obtíže způsobené hypertenzí patří bolesti hlavy, krvácení z nosu, únavu, zvýšené pocení, u malých dětí nechutenství a neprospívání.

Protože je hypertenze u dětí nejčastěji bezpříznaková, často se odhalí při preventivní prohlídce u praktického lékaře pro děti a dorost.

Jak předcházet vzniku vysokého tlaku?

Základem je správná životospráva, a to již od dětství. Jídelníček by měl obsahovat zejména zeleninu, ovoce a potraviny s dostatkem vlákniny. Důležité je omezit smažená jídla. Dávejte si pozor na obsah soli v potravinách – nejvíce je v uzeninách, polotovarech a jídlech z rychlého občerstvení. Při podezření na vyšší krevní tlak vynechejte alkohol a přestaňte kouřit.

Přečíst článek ›

Dbejte na udržení ideální tělesné hmotnosti. Obvod pasu u mužů by měl být menší 102 cm, u žen menší než 88 cm. Tuk okolo pasu je rizikový především pro vznik srdečních onemocnění. Snažte se v životě vyhýbat stresovým situacím, případně je kompenzovat meditací a sportem.

Krémová polévka z červené řepy Červená řepa je údajně skvělou potravinou, která pomáhá snižovat krevní tlak. Je to díky nitrátům, které jsou v řepě zastoupené ve velkém množství.

Ingredience: 500 g červené řepy, 100 g brambor, 1 cibule, 1 litr zeleninového vývaru, 100 g řapíkatý celer, olej, sůl, pepř, vinný ocet dle chuti, zakysaná smetana na dozdobení

Postup:Očistěte červenou řepu, brambory i cibuli. Na oleji osmahněte dozlatova nakrájenou cibuli, ke které přidejte nakrájenou řepu i brambory a celer a restujte přibližně 10 minut. Restovanou směs zalijte zeleninovým vývarem a vařte na mírném plamenu přibližně 20 minut, dokud nezměkne řepa i brambory.

Jakmile je zelenina uvařená doměkka, vše rozmixujte tyčovým mixerem na hladký krém, který případně ještě můžete doředit podle vaší požadované hustoty polévky. Dochuťte polévku solí, pepřem a troškou octa. Polévku můžete podávat s kopečkem zakysané smetany.

Arteriální hypertenze (vysoký krevní tlak)

Vysoký krevní tlak (neboli arteriální hypertenze) představuje ve vyspělých zemích závažný zdravotní problém a postihuje přibližně 35-40 % obyvatel České republiky ve věku 25-64 let. Ve vyšších věkových skupinách obyvatelstva je výskyt vysokého krevního tlaku ještě vyšší.

Patří tak k nejčastějším chorobám srdce a cévního oběhu a spolu s kouřením, diabetem (cukrovkou), vysokou hladinou tuků v krvi a obezitou je jedním z nejzávažnějších rizikovych faktorů cevních mozkových příhod (mrtvice), ischemické choroby srdeční a dalších projevů aterosklerózy. Důležité je časné odhalení vysokého krevního tlaku, neboť asi 1/4 pacientů o svém onemocnění neví.

 V pokročilých stadiích nemoci trpí nemocní dušností, bolestí na hrudníku, poruchami očí či ledvin.

U vysokého krevního tlaku se mohou objevovat tyto příznaky:

  • závratě
  • bolesti hlavy
  • hučení v uších
  • nevolnost
  • dušnost
  • krvácení z nosu

Uvedené příznaky onemocnění se často objevují v ranních hodinách.

Ideální krevní tlak se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (tedy 120 na 80). O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, když je tlak v tepnách opakovaně zvýšen na systolickou hodnotu vyšší než 140 mm Hg, a diastolickou hodnotu vyšší než 90 mm Hg, a to naměřené minimálně při dvou různých návštěvách u lékaře.

Rizikové faktory vysokého krevního tlaku

I když příčinu vysokého krevního tlaku jednoznačně neurčíme a nevidíme žádné známky organických změn, existují rizikové faktory, které mohou rozvoj vysokého krevního tlaku urychlit:

  • nedostatek pohybu
  • stres
  • nadměrná konzumace a alkoholu
  • zvýšené hodnoty tuků v krvi
  • cukrovka (diabetes)
  • sklony k vysokému tlaku v rodině
  • nadváha
  • kouření

Vysoký krevní tlak někdy bývá zapříčiněn např. onemocněním ledvin nebo užíváním některých léků. V mnoha případech neexistuje jednoznačný spouštěcí faktor, příčina zůstává často skryta.

Trvalý vysoký krevní tlak je jednou z hlavních příčin vzniku aterosklerózy (kornatění tepen), která může vést až k srdečnímu infarktu, uzávěru tepen, selhání ledvin nebo mrtvici.Léčbu vysokého krevního tlaku určuje lékař. Součástí každé léčby jsou všeobecná režimová opatření, kam patří:

  • dostatečná tělesná aktivita 30-45 min 3-4x týdně (žádný výkonnostní sport)
  • vyhýbat se stresu
  • nekouřit
  • nejíst tučná jídla s vysokým obsahem soli
  • snížit tělesnou hmotnost u osob s nadváhou a obezitou
  • omezit konzumaci alkoholu

Milion klientů VZP trápí vysoký tlak

Problémy s vysokým krevním tlakem mělo v loňském roce více než 1,1 milionu klientů VZP. Náklady na jejich léčbu přesáhly 2,8 miliardy korun.

Lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, je ale podle odborníků z České společnosti pro hypertenzi ve skutečnosti ještě asi o 25 % více, jen o tom bohužel sami nevědí.

Vysoké letní teploty i jejich náhlé výkyvy můžou přitom hypertonikům způsobit závažné zdravotní problémy.

Vysoký krevní tlak je celoživotní onemocnění, které nelze vyléčit, ale lze je mít pod kontrolou. Některé příčiny nemůže člověk ovlivnit – například dědičnost či věk. Pak ale existují i rizikové faktory, které lze eliminovat: kouření, obezita, stres, konzumace nezdravých jídel či alkoholu, nedostatek pohybu atd. Pokud odstranění rizikových faktorů nepomůže, naordinují lékaři vhodné léky.

Jak se vyvíjel počet klientů VZP s hypertenzí a náklady na jejich léčbu

Rok 2014Rok 2015Rok 2016Rok 2017Rok 2018
Počet pacientů 856 089 1 106 001 1 118 238 1 116 214 1 116 967
Náklady v Kč 2 386 223 000 2 715 461 000 2 794 873 000 2 844 002 000 2 839 100 000

Důležité je, aby pacient o tom, že má vysoký tlak, věděl. Samotná hypertenze totiž nebolí, ale bez léčby může způsobit řadu fatálních onemocnění, jako je například mozková mrtvice, infarkt, srdeční selhání, poškození funkce ledvin až jejich selhání, demence a další.

To vše zásadně ohrožuje život a zdraví nemocných, omezuje je to v běžném životě a v neposlední řadě to také znamená další mnohamiliardové náklady za lékařskou péči.

V tabulce uvedených 2,8 miliardy korun totiž představují jen výdaje za léčbu samotné hypertenze, nikoliv za všechny související choroby a komplikace, které vysoký tlak způsobí.

Pro odhalení vysokého tlaku a případné včasné zahájení léčby mají zásadní význam preventivní prohlídky u praktického lékaře. Jejich součástí je právě i měření tlaku.

VZP navíc podporuje své klienty, kteří se starají o své zdraví, a pomáhá jim předcházet rizikovým faktorům hypertenze. Dospělým přispívá na odvykání kouření až 2 500 korun, všem pojištěncům nabízí příspěvky na pohybové aktivity.

Lidé s vysokým krevním tlakem by měli být mimořádně opatrní v letních vedrech. Horké počasí i jeho náhlé výkyvy do chladnějších dnů představuje pro každý lidský organismus zátěž.

Nemocní s rizikovými faktory srdečně cévních onemocnění, jako je například právě vysoký tlak, cukrovka, obezita atd.

, se s ní vyrovnávají obtížněji než zdraví jedinci a může u nich snáze vést k vážným zdravotním problémům.

Data o hypertenzi v roce 2018 v jednotlivých regionech

Počet pacientůNáklady v Kč
Jihočeský kraj   61 744 145 823 000
Jihomoravský kraj   128 674 323 556 000
Karlovarský kraj   29 971 78 134 000
Královéhradecký kraj   59 076 149 023 000
Liberecký kraj   57 773 137 393 000
Moravskoslezský kraj   84 090 223 075 000
Olomoucký kraj   54 165 144 476 000
Pardubický kraj   73 200 178 100 000
Plzeňský kraj   63 003 161 842 000
Praha  136 091 401 081 000
Středočeský kraj   132 491 358 582 000
Ústecký kraj   97 516 235 616 000
Kraj Vysočina   67 619 145 128 000
Zlínský kraj   71 554 157 270 000
Celkem 1 116 967 2 839 100 000

Mgr. Oldřich Tichý, MBA vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Hypertenze (vysoký krevní tlak) – Viviente – O zdravé výživě

Máte vysoký tlak. Stejně jako celá jedna třetina spoluobčanů v České republice. Domníváte se, že jde o běžný problém patřící k vašemu věku. Každé ráno spolknete malou pilulku a život jde dál.

Je to ale ve vašem případě nutné? Víte vůbec, že na vysoký tlak se mnohdy dá vyzrát i jinak? Že existuje účinná prevence? Poznejte svou nemoc, získejte informace a zkuste se zamyslet nad tím, zda není náhodou ve vašich silách zlepšit svůj zdravotní stav vlastním přičiněním.

Poznejte své onemocnění

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního systému. Výskyt v populaci vyspělých zemí činí 10 – 20 %, ve věkové skupině nad 60 let pak až 30 – 40 %.

Dělí se na primární (bez zjistitelné příčiny) a sekundární hypertenzi, která je obvykle přidružena k určitému onemocnění (např.

ledvin) nebo stavu (těhotenství, léčba určitými léky).

Co je hypertenze

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Normální hodnoty zdravého člověka se pohybují kolem 120/80 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce). O hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku hovoříme pokud se jeho hodnota pohybuje nad hranicí 140/90 mmHg včetně, a to alespoň u 2 ze 3 měření v průběhu několika týdnů.

Na vzniku hypertenze se podílí jak genetické faktory (je to tedy částečně vrozená nemoc), tak faktory prostředí, jako je celkové psychické rozpoložení, stres, nevhodná životospráva, stravovací návyky, nedostatečný pohyb a z tohoto vyplývající nadváha či obezita.

Takže dá se říci, že nic nového pod sluncem, jelikož toto jsou rizikové faktory pro vznik většiny civilizačních onemocnění. Avšak musím vám říci dobrou zprávu – existuje způsob, jak z toho ven. Bude to chtít změny, které však budou znamenat cestu k lepšímu zdraví, kvalitnímu životu a životní pohodě.

Jak vám může vysoký tlak ublížit

Vysoký krevní tlak je záludný v tom, že „nebolí“. Nenutí nás tedy navštívit lékaře a svou situaci řešit. Pokud tedy člověk zanedbává preventivní prohlídky u praktického lékaře, jeho cévy často již nějakou dobu trpí, aniž by si toho byl dotyčný vědom.

Přitom je hypertenze jedním z nejvíce rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění jako je ischemická choroba srdeční (kam spadá angina pectoris a infarkt myokardu) či cévní mozková příhoda.

Nejedná se tedy o banalitu, kterou by člověk mohl hodit za hlavu s tím, že prostě stárne a nějaký ten zdravotní problém k tomu patří.

Co můžete pro sebe udělat

Určitě se už shodneme na tom, že hypertenzi je třeba řešit. Bohužel je obecně rozšířen názor, že jediným řešením tohoto onemocnění jsou léky. Ano, leckdy jsou na místě, zvláště u těžších forem hypertenze. Existuje ale také nefarmakologická léčba, tzn. bez pomoci léků. Je potřeba dodržovat doporučení, která se dočtěte o pár řádku níže.

A dokáže divy. Zvláště u lehčích forem onemocnění se setkává s velkými úspěchy. Avšak pacient bývá málokdy poučen o možnosti jejího využití. Lékař mu obvykle napíše léky (ano, je to jednodušší a rychlejší), a to i v případech, kdy by to zcela jistě „mohl zkusit zvládnout sám“, pokud by věděl jak.

I v případě farmakologické léčby je namístě dodržovat následující doporučení.

Obecná doporučení pro prevenci a léčbu hypertenze:

  • Dosáhněte optimální tělesné hmotnosti. S rostoucí tělesnou hmotností roste zároveň i krevní tlak. Dobrou zprávou je, že to většinou funguje i obráceně.
  • Vyvarujte se kouření a nadměrné konzumace alkoholu. Obojí kromě dalších negativních účinků na vaše zdraví zvyšuje krevní tlak. Pokud se již léčíte, vyhněte se alkoholu úplně.
  • Zvyšte svoji pohybovou aktivitu (popřípadě ji zahajte, nikdy není pozdě). Riziko hypertenze je významně vyšší u lidí se sedavým způsobem života a nízkou fyzickou aktivitou. Takoví lidé mívají též problémy s váhou a tím se kruh uzavírá. Začněte se hýbat. Pomalu, ale jistě. Nemusíte hned kupovat permanentku do fitness centra, když vás to nebaví. Každý krok i schod navíc se počítá.
  • Hoďte se do klidu. Dnešní doba je tak uspěchaná a klade na nás vysoké nároky, že téměř ani není divu, že nám to zvedá krevní tlak. Pokud ale máte problémy s vysokým tlakem, jakékoliv zbytečné rozčilování, spěch a stres vám ubližuje. Dejte si na to pozor a vyvarujte se těchto nežádoucích situací.
  • Choďte na pravidelné preventivní prohlídky a nechte si svůj krevní tlak změřit – každý by měl hodnotu svého tlaku znát (nestačí vědět, jaký jste ho měli před 10 lety).

Na co se zaměřit v jídelníčku

V lidském těle není nic jen tak náhodou. Vše souvisí se vším, a proto není divu, že i problémy s vysokým tlakem lze ovlivnit například pomocí vhodné stravy. Úprava stravovacího režimu vám může velmi prospět a pomoci. Na co se tedy zaměřit?

Omezte solení

Toto je základ. Snížením příjmu soli lze u většiny lidí dosáhnout snížení krevního tlaku. Je to proto, že sůl zadržuje vodu v těle, tím roste objem tělesných tekutin a stoupá krevní tlak.

Váš příjem soli by neměl přesáhnout 6 g za den. Je třeba si uvědomit, že sůl je obsažena v naprosté většině potravin, zvláště průmyslově zpracovaných.

Nejen, že je tedy nutné výrazně omezit dosolování pokrmů, ale též se vyvarovat nadměrné konzumace následujících potravin:

  • uzeniny, salámy, paštiky, uzené a solené ryby
  • slané sýry, tavené sýry
  • zelenina ve slaném nálevu, konzervovaná
  • chipsy, sušenky, slané crackery, preclíky, solené oříšky
  • instantní jídla a polévky
  • slané kořenicí směsi
  • cornflakes, slané pečivo

Vyvarujte se následujících nápojů

  • alkohol
  • káva, energy drinky, silný černý čaj
  • minerální vody, které obsahují vyšší obsah sodíku (Poděbradka, Hanácká)

Zvyšte příjem ovoce a zeleniny

Na snížení krevního tlaku může mít vliv i zvýšení příjmu draslíku. To je minerální látka, kterou nalezneme právě v ovoci a zelenině.

Ovoce a zelenina jsou navíc zdroji dalších mnoha jiných minerálních látek, vitaminů a vlákniny, které potřebujeme.

Navíc tím, že je zařadíte do svého jídelníčku, zůstane méně prostoru pro nevhodné potraviny a často díky této záměně výrazně klesne i celkový příjem energie, což povede ke snížení tělesné hmotnosti (obvykle velmi žádoucí).

Zvyšte podíl nenasycených mastných kyselin ve stravě

A zároveň snižte příjem nasycených mastných kyselin. O rozdělení mastných kyselin, kde se vyskytují a jejich účincích na lidský organismus, se můžete dočíst v článku Transmastné kyseliny.

Jak nahradit nevhodné potraviny a nápoje

Nikdo z nás určitě není zastáncem nemastných a neslaných jídel. Pokud se v zájmu zlepšení svého zdravotního stavu rozhodnete sůl omezit, zde je několik typů, jak ošálit své chuťové buňky:

  • množství soli snižujte postupně, časem se adaptujete a menší množství soli vám bude stačit a chutnat
  • nahraďte sůl bylinkami, kořením, houbami
  • připravujte co nejpestřejší jídla, experimentujte
  • kávu nahraďte kávou bez kofeinu či meltou
  • pokud příležitostně konzumujete alkohol, vybírejte mezi lehkými víny a pijte mírným tempem

Když se nedaří…

Nefarmakologická léčba, neboli dodržování souboru preventivních opatření vedoucích ke snížení krevního tlaku by měla být vždy základem a prvním krokem v prevenci a léčbě tohoto onemocnění. Teprve v případě jejího selhání by měla přijít na řadu léčba farmakologická, tedy pomocí léků předepsaných lékařem.

Je nutno si uvědomit, že selhání bývá často na straně pacienta a ne léčby samotné, tzn. že pacient nemá dostatek vůle a chuti se svým stavem něco dělat a spolehne se proto na pomoc léků. Samozřejmě nic není černobílé a u někoho budou léky vždy potřeba.

Měli bychom si ale uvědomit, že většina z nás držíme své zdraví ve svých vlastních rukou a je jen na nás, jak s ním naložíme.

Informace čerpány z přednášek Patologické fyziologie, Komunitní výživy a Dietologie.

Štítky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector