Hyperventilační tetanie – vše o zdraví

Tetanie, nebo taky tetánie, není infekční chorobou. I když nejde o život, můžete se tak cítit. Proto bývá někdy nazývána morem našeho století.

Nemoc s názvem tetanie – pozor, nejde o tetanus – je zvýšená nervosvalová dráždivost, která může být jen přechodná, ale i dlouhodobá až trvalá. Obvykle je důsledkem extrémně nízké hladiny hořčíku v krvi. Zvýšené dráždění nervových vláken se projeví tzv.

tetanickými symptomy, případně až záchvatem. Mezi symptomy tetanie patří mravenčení, svědění, pálení, pocit nedostatku vzduchu, křeče, tiky, ale také dezorientace postižené osoby a její podrážděnost a agresivita.

Zrychlené dýchání zaviní ještě větší pokles hořčíku v krvi a následné zhoršení stavu.

Stimulem ke vzniku tetanie může být rovněž nízká hladina volného krevního vápníku (hypokalcemie) např.

při nedostatečnosti příštítných tělísek (hypoparatyreóza), nedostatku vitaminu D nebo při hlubokém a déle trvajícím rychlém dýchání v klidu (tzv. hyperventilaci, která vede následně k respirační alkalóze).

Podle toho se tetanie dělí. je zvýšená nervosvalová dráždivost, která může být jen přechodná, ale i dlouhodobá až trvalá.

Hyperventilační tetanie - Vše o zdraví

Nejčastější příčinou tetanie je nedostatek hořčíku.

Svými projevy může být tetanický záchvat zaměněn s panickou atakou. Vypadá to sice strašně, ale o život skutečně nejde. Obvykle záchvat tetanie sám odezní bez vnějšího zásahu zhruba do hodiny od jeho propuknutí.

Ale nemoc se může projevovat i mezi záchvaty, a to nervozitou, nesoustředěností, špatným spánkem, bušením srdce nebo častými bolestmi hlavy.

Nemocný tetanií bývá svým okolím označován jako neurotik, ženy jsou prý „křehké a málo odolné“.

Hyperventilační tetanie - Vše o zdraví

Nezapomínejte do své stravy zařadit potraviny bohaté na hořčík.

Co způsobí tetanii

Kromě nízké hladiny hořčíku v krvi může mít tetanie příčinu i v nízké hladině krevního vápníku (což je hypokalcemie), při nedostatku příštítných tělísek (hypoparatyreóza), při chybějícím vitaminu D. Poslední možností je vznik tetanie při trvalém rychlém dýchání v klidovém stavu (hyperventilace, která vede k respirační alkalóze).

Tetanický záchvat

Při tetanickém záchvatu se končetiny zkroutí v neovladatelných křečích, brní celé tělo, dlaně jsou tak staženy křečí, že je nejde otevřít a také se nemůžete pořádně nadechnout.

Tělo postihne panika z toho, co se děje, zda nejde o infarkt nebo mrtvici, což zrychlí tep a nakonec dojde ke ztrátě vědomí. Přestože skutečně nejde o život, pocity pacienta jsou strašné.

A jak známo, strach a stres může spustit i jiná onemocnění.

Hyperventilační tetanie - Vše o zdraví

Typickým prvotním příznakem bývají křeče v lýtkách. Průběh samotného tetanického záchvatu je pak však mnohem horší.

Přes podobnost jména je ještě jednou třeba zdůraznit, že tetanie nemá nic společného s tetanem.

Zatímco tetanus je infekční onemocnění bakteriálního původu, tetanii způsobuje špatná výživa, přesněji akutní nedostatek potřebných minerálů – vápníku a hlavně hořčíku, a také duševní stav.

Kolaps může nastat po velkém vypětí, lhostejno zda fyzického nebo psychického původu. A to je problém, kdo dnes dokáže žít bez stresu?

Tetanie se může projevovat podle své síly dvěma okruhy symptomů. Lehčí jsou u prosté tetanie. U manifestní tetanie již jde o neovladatelné a bolestné svalové křeče obličeje, rukou nebo nohou. Záchvat trvá minuty až hodiny. Je bolestivý a často vede ke ztrátě vědomí. Lze si jej splést s epileptickým záchvatem.

Projevy prosté tetanie

  • Vnitřní napětí a nervozita
  • Pocit neschopnosti pořádně dýchat  (zdánlivý nedostatek vzduchu)
  • Brnění jazyka
  • Brnění konečků prstů, zhoršení čití na rukou a pocit slabosti v končetinách
  • Bolesti u srdce
  • Bolesti hlavy
  • Pocit stažení a bolesti u žaludku
  • Suchost v ústech (xerostomie)
  • Noční křeče lýtek
  • Neurastenické příznaky, kterými jsou únava, poruchy soustředění, bolest hlavy, podrážděnost, závratě, nebo přecitlivělost na hluk
  • Při tetanii z nedostatku hořčíku se objevuje i nespavost, úzkost a únava

Projevy manifestní tetanie

  • Pocit stažení kolem úst – tzv. rybí ústa
  • Porodnická ruka – křečovité stažení prstů do tvaru tzv. špetky
  • Laryngeální spasmus – stažení hrdla a potíže při polykání
  • Karpopedální spasmy – křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou

Dělení tetanie

  1. Metabolická tetanie: Vzniká především při nedostatku hořčíku, vápníku (hypokalcémie, ev. při poruchách jeho vstřebávání) a při alkalóze (při zvracení, intoxikacích a větším přísunu alkálií).
  2. Neurogenní tetanie: Říká se jí spazmofilie.

    Vzniká u vegetativně labilních jedinců se sníženou adaptabillitou na zátěžové situace a stres. Příčinou bývá i hyperventilace při psychické nebo fyzické zátěži. I v tomto případě dochází sekundárně k metabolickým vlivům – např. k nedostatku hořčíku nebo k alkalóze.

Koho tetanie postihuje?

Stres postihuje muže i ženy jakéhokoli věku, ale konkrétně tetanií nejčastěji trpí ženy ve věku 20 – 30 let, nejčastěji velmi štíhlé.

Jedním z důvodů je, že v tomto věku je největší tlak na to, aby byly ženy krásné a štíhlé. A utkvělá představa, že štíhlá postava je nezbytný předpoklad úspěchu, pak vede k špatné výživě, případně jednostranným dietám.

Ne náhodou jsou nejznámějšími celebritami s tetanií modelky a missky.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

Kešu oříšky

Hyperventilační tetanie - Vše o zdraví

Oříšky, věčné téma všech nekonečných diet, které obcházejí vše, co ukrývá větší množství tuku. Já sama osobně oříšky naopak doporučuji, samozřejmě v míře, jež je přínosná. Dle mého 1 polévková lžíce jemně nasekaných mandlí vhodně dotváří zeleninový salát, případně napomůže lepší vstřebatelnosti vitamínů A, D, E, K, vitamínů rozpustných v tucích. Navíc, je lepší tady sníst hrst oříšků, ukrývající celou spoustu minerálních látek, které tu naopak margarín a máslo zcela pozbývají. Věděli jste, že například 6 para ořechů ukrývá 100% doporučenou denní dávku selenu? A že 20 jader sladkých mandlí představuje 35 % doporučené denní dávky vitamínu E, vitamínu života? Stejné množství pak ukrývá asi 3 g vlákniny, 80 mg vápníku, dále také pěkné množství fosforu a hořčíku.

Lískové oříšky jsou zase významným zdrojem beta-sisterolu, který má ten dar snížit hladinu LDL cholesterolu a navíc, u mužů zmírňuje projevy benigní hyperplazie prostaty, ta je sice neškodná, nicméně, není to nic příjemného.

Makadomové oříšky jsou z 80 % tvořeny mono-nenasyceným olejem, který je hlavním tukem středomořské diety, jež je spojována s dlouhověkostí. Tyto oříšky, právě díky draslíku, pak prospívají také našemu srdíčku.

Z dalších minerálů je zastoupen vápník, fosfor a hořčík. Stejně jako v oříšcích para, i zde najdeme selen, stopový minerál s významnými protirakovinnými účinky a již zmiňovaný beta-sisterol.

Zajímavé:  Kvasinková Infekce Léky Pro Muže?

Zde bych možná jen upozornila na jejich vyšší kalorickou hodnotu, 28 g ořechů rovná se 204 kaloriím.

Dnes se však podíváme na zoubek velice chutným kešu oříškům, jenž jsou charakteristické bílou barvou a ledvinkovitým tvarem. Výše jsem se snažila vysvětlit, že pokud je dokážeme užívat s mírou, je tedy možné si na nich pochutnat také v dietě redukční.

Navíc, u lidí, kteří oříšky pravidelně konzumují, výzkumy potvrzují nižší výskyt infarktu a srdečně cévních chorob, než u lidí, kteří oříšky nejedí.

Polovina tuku v kešu ořeších je reprezentována právě mono-nenasycenými tuky, které jsem zmínila v souvislosti se středomořskou dietou, dietou dlouhověkosti.

Kešu jsem vybrala zcela záměrně, neboť, oproti jiným ořechům, ukrývají mnohem méně kalorií. Sacharidů zde však najdeme více, u diabetiků bude tedy třeba započítat do sacharidového příjmu dne.

Najdeme zde opět celou škálu minerálních látek, ať už se jedná o hořčík, kterého ve 100 g najdeme 25 % doporučené denní dávky, dále pak vápník, fosfor, draslík, měď, selen a železo. U toho si již možná pamatujeme, že se vstřebává více méně dopoledne, posléze jeho vstřebatelnost klesá. Doporučuji tedy u dětí, jež jsou anemické.

Vápník, hořčík a draslík pak pomáhají předcházet neduhům, jako je dnes tolik častá hyperventilační tetanie, samozřejmě za předpokladu, že zbytek jídelníčku bude opět uzpůsoben dle racionálních zásad. 28 g oříšků pak ukrývá hezké množství bílkoviny, 5 g. Ve stejném množství pak najdeme 1g vlákniny.

To sice není mnoho, mandle jsou na tom podstatně lépe, nicméně, mandle nám nedají zase tolik selenu. Proto, snažme se o co největší pestrost naší stravy, neboť vše, co naše příroda nese, ukrývá rozličné dary.

Aby toho nebylo málo, pojďme si spolu dále ukázat, kde všude mohou být prospěšné:

  • mají blahodárný vliv na naše oči, sliznice a kůži, právě díky karotenoidům, které ukrývají,
  • snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi,
  • posilují nervovou soustavu, pomáhají předcházet podrážděnosti, depresi a nervozitě,
  • pomáhají zmírňovat projevy bolestivé menstruace,
  • podporují regeneraci,
  • pomáhají při celkové vyčerpanosti a únavě.

Osobně ořechy miluji, stejně tak semínka, pro mnohé z nás však mohou být hůře stravitelné. V takovém případě je namočme na chvíli do misky s vodou. Tím dojde k aktivaci enzymů, které nám usnadní oříšky lépe strávit.

Naučme se v kuchyni nebrat za vděk pouze olejem, naopak využijme rozmanitost, kterou tu příroda oplývá. Moc ráda občas přidávám hrst oříšků do salátu, jen si tu zkusme obohatit rukolu troškou piniových semínek, případně pak vlašské ořechy promíchat s polníčkem, kozím sýrem a medem.

Tyto kombinace jsou tolik chutné a u stolu překvapí nejednoho hosta. Pokud tu zatoužíme po zdravé dobrotě, rozmixujme hrst mandlí s hrstí datlí, výslednou směs pak formujme v kuličky.

Pokud tu dodržujeme bezlepkovou dietu, netřeba se trápit tím, že si tu již nikdy neužijeme žádný z tolik lákavých dortů. Z kešu, brusinek a datlí vytvořme opět umixovanou hmotu, kterou natlačíme do formy. Nahoru pak umixujme banán s jahodami a hrnečkem kokosového oleje.

Směsí pokryjme korpus a nechme zatuhnout. Přejeme-li si, aby náš dort nebyl tolik kalorický, nahoru umixujme jablíčka s rozinkami a datlemi a opět nanesme na korpus.

Ano, samozřejmě, tady třeba počítat, že dortík stále nese určitý díl energie v podobě kalorií, nicméně, jen si zkusme spočítat, kolik jich obsahuje větrník či punčový řez z cukrárny. Tady navíc tak nějak víme, z čeho se dort chystal, kdo jej formoval a s jakou láskou k přípravě dobroty přistoupil.

Tak tedy užívejme a všechno to dobré pojměme jako lék, lék, který tu dávkovat, protože teprve pak má svůj viditelný terapeutický účinek.

Hyperventilační tetánia❤️ – příznaky, léčba i fórum + Omezte stres!

Každodenně jsme vystavováni velkému tlaku, ať už v práci nebo v soukromí. V mnoha případech se dostáváme do závažného stavu, kdy nás pohlcuje dlouhodobý stres, nadměrné pocity únavy či nechuť do života.

Jedním z nejzávažnějších problémů je i tetanie, která se projevuje zejména hyperventilací, a voláme ji hyperventilační tetanie.

Pojďme se společně podívat na závažný problém, který trápí zejména mladých lidí ve věku od 20-30 let.

Co je to hyperventilační tetanie?

Hyperventilační tetanie - Vše o zdravíTetanie je velmi nepříjemným problémem, který trápí zejména mladší generaci lidí. Hovoříme hlavně o věkové kategorii lidí od 20 do 30 let. Tetanie představuje množinu symptomů zvýšené dráždivosti nervového systému. Tyto příznaky vznikají v důsledku změn koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině, přičemž se projevují napětím svalů, které je velmi bolestivé a křečovité. Tetanie útočí zejména na hladké svalstvo, které je zodpovědné za správné fungování cévního systému, žlučových cest či trávicích orgánů.

Tetanie je diagnóza, jejíž původ musíme hledat v lidské psychice. Pokud se jedná o tetanie, tak ji v mnoha případech můžeme spojovat is panickou úzkostnou poruchou, avšak není to jedno a totéž. Jinak řečeno, panická úzkostná porucha je velmi podobná tetanický syndromu nebo tetanii vzhledem ke své symptomy.

Jaký je však rozdíl mezi hyperventilační tetanií a tetanovým syndromem?

Rozdíl je velmi nepatrný, protože se jedná v podstatě o stejné onemocnění. Hlavní rozdíl tkví v samotné příčině vzniku onemocnění. Pokud vaše tetanie vzniká v důsledku hyperventilace, tedy zrychleným dýcháním, říkáme, že trpíte hyperventilační tetanií.

Podmínkou je i to, aby docházelo ke snížení koncentrace kysličníku uhličitého v krvi. V rámci hyperventilační tetanie dochází k tzv. respirační alkalóze. Respirační alkalóza je typická tím, že se zvyšuje pH v séru iv mozkové tkáni.

V našem mozku se zužují cévy, důsledkem čehož se snižuje okysličení mozkové tkáně.

Tento proces způsobuje snížení hladiny kalcia nebo hořčíku, čili magnézia. Důsledkem je vyšší dráždivost nervového systému, která se projevuje zejména jako brnění jazyka, prstů, rtů či dokonce i křečím prstů, které člověk nedokáže rozevřít.

V takovém případě mluvíme o tzv. porodnické ruce. Projevem hyperventilační tetanie může být i strach z onemocnění či strach z deficitu dechu, úzkostné stavy či mdloby nebo závratě.

Nemusíte se však obávat, hyperventilace není vážným život ohrožujícím problémem, a tedy dá se s ní efektivně bojovat.

Pokud si objednáte hned, dáme vám i? uvítací slevu 5% na celý nákup-tedy na jakýkoliv počet balení. Kupón dusevnezdravi zadejte do pole na kupóny v objednávce.

Zajímavé:  Olivovy Olej Vliv Na Zdravi?

Nebo si můžete přečíst více o StressFixe zde

Jaké jsou příznaky tetanický syndromu, a tedy i hyperventilační tetanie? Příznaky se mohou vzájemně kombinovat a mezi nejzákladnější z nich patří:

  • zrychlené, obtížné a hluboké dýchání
  • ztuhlost a křeče v rukou či prstech
  • mravenčení, mravenčení či elektrizace prstů na nohou a rukou
  • mravenčení v oblasti jazyka a úst
  • pocity chladu na nohou a rukou
  • bušení srdce
  • úzkostné stavy
  • pocení
  • bledost
  • nevolnost
  • závratě či mdloby

Co se týče hyperventilační tetanie, tak jde o zdravotní problém, který je typický i tím, že příčina a projev se prolínají.

To znamená, že základním příznakem je prohloubené a zrychlené dýchání (hyperventilace), což není charakteristickým znakem jiných forem tetanie, které dostaly své pojmenování na základě charakteristických symptomů.

Příkladem může být neurogenní tetanie, manifestní tetanie a latentní tetanie.

Všechny výše uvedené příznaky jsou typické i pro jiné formy tetanie, přičemž hyperventilace tetani je možné diagnostikovat hned na základě jejího prvního příznaku – rychlé, ztížené a hluboké dýchání (hyperventilace). Základovým kamenem tzv. tetanický syndromu je zvýšená nervově-svalová dráždivost. Tento příznak, resp. projev, se objevuje u všech forem tetanický syndromu. 

Příčina nervosvalové dráždivosti je odlišná, a tedy v tomto případě mluvíme o tom, že pacientovi chybí určitá životně důležitá látka – například vápník či hořčík. Na druhé straně, k výskytu nebo k rozvoji tetanie může mít člověk i genetické predispozice, tedy může být i vrozená.

Proč vzniká tetanický syndrom?

Hlavní příčinou souboru příznaků spadajících pod tetanický syndrom je ve většině případů v důsledku deficitu vápníku, hořčíku či draslíku az nadměrného množství fosfátů.

Tyto jevy mohou být způsobeny například skrytým rozvinutým onemocněním, užíváním některých medikamentů, horší kvalitou potravin či jednoduše jejich nadměrnou spotřebou.

Jednou z hlavních příčin je zrychlené a hluboké dýchání podmíněné sníženou koncentrací kysličníku uhličitého v krvi, přičemž vzniká respirační alkalóza.

Hyperventilační tetanie – diagnóza

Pokud tedy vykazujete hlavní symptom hyperventilační tetanie, kterým je hyperventilace, tedy rychlé, hluboké či dušnost, s největší pravděpodobností trpíte tímto nepříjemným onemocněním.

Neměli byste čekat ani minutu a navštívit lékaře, protože tetanický syndrom je velmi omezující diagnózou a tedy výrazně snižuje kvalitu života jedince.

Existují různá vyšetření, jejichž podstoupení může být prospěšné z hlediska diagnostiky hyperventilační tetanie.

  • Hyperventilační test – jde o vyšetření trvající 5 minut. Odlišujícím znakem od zdravých jedinců a pacientů trpících hyperventilační tetanií je frekvence dechů 20-30.
  • Chvostek příznak – vyšetření založené na bázi poklopu neurologickým kladívkem nebo prstem na vynoření a větvení sedmého nervu před uchem nebo uprostřed v oblasti mezi ústním koutkem a jařmové obloukem. Takový poklop má vyvolat záškub horního rtu nebo ústního koutku. Maximální odpověď se může projevit pohybem celých úst, případně kontrakcí svalů brady, čela či očí.
  • Trousseaov příznak – vyšetření zaměřené na kompresi (stlačení) ramene rukou, případně manžetou tlakometra na vyvolání mravenčení prstů na rukou nebo tzv. porodnické ruky v délce trvání 0,5-4 minuty.

Jednotlivými vyšetřeními se má zjistit to, zda jednotlivé příznaky zvýšené dráždivosti nervů a svalů na konkrétním jedinci jsou charakteristické pro tetanický syndrom. Kromě těchto vyšetření je nutné provést i jiné, aby se zcela vyloučil výskyt jakýchkoliv jiných závažných onemocnění (např. Onkologické onemocnění, epilepsie, migréna a podobně).

Hyperventilační tetanie – jak se jí vyhnout?

Léčba tohoto moderního onemocnění je ve velké míře ponechána na pacientovi, a tedy jen samotný pacient dokáže nejefektivněji podstoupit preventivní kroky k zamezení rozvoje hyperventilační tetanie. Mezi nejlepší způsoby prevence patří:

  1. zdravý životní styl – dostatečný a kvalitní spánek, pravidelná fyzická aktivita a dostatečný čas na odpočinek a relaxaci
  2. pozitivní naladění mysli – vyhýbání se stresu a stresovým situacím
  3. relaxační cvičení – například meditace nebo jóga

Přírodními zdroji, které vám mohou pomoci zvýšit hladiny důležitých minerálních látek, jsou:

  • magnézium – 300 mg denně; semínka (dýně, slunečnice, sezam …), hlávkové zelenina, celozrnné výrobky, obiloviny, avokádo
  • vápník – 1200 mg denně; mléko, sušené luštěniny, hlávkové zelenina, ořechy či sardinky
  • vitamín D – denní dávka 10 mikrogramů; tuňák, losos, rybí tuk, mléko, sluneční záření, vaječný žloutek

Doplnit důležité látky jako prevenci vůči hyperventilační tetani můžete i výživovými doplňky. doporučuje se

Léčba

Hyperventilační tetanie není život ohrožující onemocnění nebo stav, ale jde o těžko odlišitelný problém od mnoha závažných onemocnění. Specifická léčba neexistuje, ale úplně postačí navštívit lékaře a absolvovat rozhovor a psychické nefarmakologické uklidnění. Někdy však bude nutné sáhnout po akutní sedaci.

Hlavním úkolem lékaře je odhalit poruchy psychického charakteru, které jsou zodpovědné za hyperventilaci. Pokud lékař vyloučí jakékoli organické onemocnění, je nutné vysvětlit pacientovi, že hyperventilační tetanie je zvládnutelná iv jeho režii pomocí tzv. volní kontroly dýchání nebo zpětným dýcháním do plastového sáčku.

Tyto zásady zvýší tlak oxidu uhličitého a také penetraci vápníku do mezibuněčných prostor.

Nejčastější otázky

Jaká je to hyperventilační tetanie?

Hyperventilační tetanie je jednou z forem tetanický syndromu, která se projevuje prohloubeným a zrychleným dýcháním.

Jaký je rozdíl mezi neurogenní a hyperventilační tetanií?

Hyperventilační tetanie je typická hyperventilací, tedy prohloubeným, ztíženým a zrychleným dýcháním. V takovém případě organismus pacienta vydechuje větší dávky oxidu uhličitého, než je nutné, přičemž se mění pH. Neurogenní tetanie je typická hlavně psychickými problémy, které ji doprovázejí. Hovoříme zejména o frustraci, tlaku, úzkosti, depresi či strachu.

Jak se léčí hyperventilační tetanie?

Hyperventilační tetanie se léčí samoléčbou, to znamená, že pacient volů kontroluje vlastní dech nebo zpětně dýchá do plastového sáčku, což zvyšuje tlak oxidu uhličitého.

Vybrané zdroje:

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Trápí vás podivné příznaky, brnění končetin, nemůžete popadnout dech a cítíte se fyzicky slabí až na omdlení? Může jít o tetanii, která se projevuje širokou škálou projevů a mnoha lidem opravdu velmi ztrpčuje život. Jak poznáme, že by mohlo jít o tetanii a jak s tímto syndromem žít?

Zajímavé:  Nemoc v těhotenství - Vše o zdraví

Tetanie: Příznaky mohou být rozmanité

Víte, co je to tetanie a jak se projevuje? Velkou roli často hraje stres, křehká psychika, sklony k neurózám a nedostatek hořčíku a vápníku, které stres nebo nezdravý způsob života rychle spotřebovávají.

Tetanie se projevuje zvýšenou nervovou dráždivostí a křečemi, což často velmi úzce souvisí s vyčerpáním hořčíku v organismu. U tetanie se vždy musí hořčík (magnezium) doplňovat.

Tetanie se může projevovat jako důsledek zcela vyčerpaného organismu, ale mnohem častěji se jedná o syndrom, který se objevuje v průběhu života u daného jedince opakovaně. Jaké jsou tedy konkrétní projevy a příznaky zvýšené nervosvalové dráždivosti – tetanie?

  • mravenčení a brnění rukou, rtů a jazyka
  • svalové křeče rukou a nohou, které se mohou objevovat i po celém těle
  • křečovité sevření rukou – tzv. porodnická ruka
  • neklid, úzkost, pocit sucha v ústech, nevolnosti nebo pocity na omdlení
  • závrať, bušení srdce
  • dušnost, dechové potíže a pocit dechové nedostatečnosti
  • pocit, že ztratíte vědomí
  • nervová a fyzická slabost, třes, zimnice
  • křeče čelisti a třes rtů, sevření svalů na krku, knedlík v krku
  • přecitlivělost na hluk, světlo, pachy
  • mžitky před očima, dvojité vidění
  • brnění a mravenčení těla při dotyku druhé osoby
  • křeče lýtek
  • syndrom neklidných nohou

Šedivění vlasů. Můžeme s ním bojovat jinak než barvením?

Jak poznat tetanii a odlišit ji od příznaků jiného neurologického onemocnění?

Tetanie je sama o sobě dost nepříjemným syndromem, který postihuje nejčastěji ženy a dospívající. Zvýšená nervosvalová dráždivost se objevuje také u modelek, sportovců a osob, které mají povolání náročné na psychickou a fyzickou kondici.

Proto vlastně nemusíte být nijak nadšení ani tím, když vám neurolog oznámí, že máte jenom tetanii a že se nejedná o žádné vážné neurologické onemocnění, jehož příznaky jsou mnohdy podobné. Ani tetanie totiž rozhodně není nic příjemného.

O která neurologická onemocnění s podobnými příznaky tedy jde?

Podobně jako tetanie se může projevovat například borelióza nebo roztroušená skleróza. Projevy tetanie mohou také připomínat příznaky syndromu vyhoření a psychického vyčerpání organismu, s čímž tetanie také velmi úzce souvisí.

Silný tetanický záchvat je někdy k nerozeznání od epileptického záchvatu, případně se podobá také záchvatu panické úzkosti.

Proto je u každého pacienta, který má tyto výše uvedené příznaky, nejprve potřeba udělat důkladné neurologické vyšetření, aby se vyloučila například epilepsie a další závažná neurologická onemocnění. Tetanie může také vypadat jako různé neurastenie nebo neuropatie.

Panická ataka útočí bez varování. Příčinou jsou často potlačované emoce

Příčiny tetanie: Nedostatek hořčíku není jediný problém!

Jako příčiny tetanie se uvádí stres a křehká psychika, protože k tetanii častěji dochází u citlivých, senzitivních, lidí, kteří nemají tolik odolné nervy. Zásadními příčinami tetanie bývají:

  • dlouhodobá psychická zátěž
  • nedostatek hořčíku
  • nedostatek vápníku a draslíku
  • nedostatek vitamínů skupiny B
  • nedostatek vitamínu D
  • nedostatek spánku
  • nesprávná životospráva
  • nedostatek tekutin
  • chudokrevnost a nedostatek železa
  • vliv snížené produkce některých hormonů
  • toxiny v organismu, alkohol, kofein (káva i čaj), drogy
  • nedostatek bílkovin
  • hyperventilace – zrychlené dýchání

Šedivění vlasů. Můžeme s ním bojovat jinak než barvením?

Hyperventilační tetanie a další druhy tetanie

Vyvolat tetanický záchvat může také hyperventilace, tedy zrychlené dýchání, například při sportu, tanci, při sexu nebo při velkém nervovém vypětí. Dochází tak k překysličení organismu a následně k respirační alkalóze, díky které v organismu vzniká nedostatek vápníku.

Hyperventilace může způsobit i silné křeče celého těla, které připomínají epileptický záchvat. Důležité je se vždy uklidnit a zpomalit svůj dech. Potíže pak odezní. Důležité je, aby se osoby trpící hyperventilační tetanií vyvarovaly užívání alkoholu, kofeinu a také drog.

Latentní tetanie a porod

Latentní tetanie se vyskytuje nejčastěji, i když existuje několik druhů tetanie podle příznaků a projevů. Každý člověk s tetanií by měl podle své diagnózy přistupovat ke svému zdraví a snažit se eliminovat rizika projevů tetanie nebo tetanických záchvatů.

Není to jen úkol dotyčného, ale především také jeho okolí a těch nejbližších.

Ženy s tetanií, které jsou těhotné, bývají více sledovány, užívají velké dávky hořčíku, železa a vitamínů skupiny B, aby se předešlo silným tetanickým křečím a dalším projevům tetanie jako je dušnost a podobně.

Pokud jste těhotná, máte tetanii a bojíte se, že neudýcháte porod a mohla byste dostat silné křeče, je třeba abyste zůstala co nejvíce v klidu a svou situaci prodiskutovala se svým lékařem. Pokud není vážný důvod, tetanie nemusí být indikací k císařskému řezu.

Neurogenní tetanie a sport

Zatímco latentní tetanie označuje sklony ke křečím a klasickým projevům tetanie, neurogenní tetanie nebo spasmofilie či neuropatická tetanie označují jen další druhy tetanie, která se vesměs projevuje vždy podobně a její dopad na organismus je naprosto stejný. U neurogenní tetanie se doporučuje opatrně se sportem a vyhýbat se situacím, kdy by mohlo docházet k hyperventilaci a svalovému vyčerpání, což by okamžitě vedlo ke křečím a k dalším nepříjemným projevům tetanie.

Důležité je užívat hořčík ve velkém množství a mít dostatek tekutin, správně prodýchávat a nezapomínat na zdravou stravu a dostatek proteinů.

Nedostatek hořčíku způsobuje hlučnost, agresivitu i infarkt. Jak doplnit jeho deficit?

Tetanie a drogy

Tetanie a drogy, to nejde zrovna moc dohromady. Nejen alkohol a přemíra kofeinu, ale také nikotin a další různé drogy, léky a návykové látky zvyšují pravděpodobnost tetanického záchvatu a riziko častých a nepříjemných projevů tetanie.

Léčba tetanie a alternativní metody

Tetanie se nedá léčit, jde o syndrom, jehož příčiny mohou být různé a v průběhu života se u citlivějších jedinců opakují.

Důležité je naučit se projevům tetanie předcházet, užívat dostatek minerálů a vitamínů, především hořčíku, ale i mnohých dalších, a snažit se eliminovat negativní působení stresu na organismus.

Jde o onemocnění citlivých nervů, proto si své nervy musíme zkrátka chránit a udržovat se v psychické pohodě a dobré fyzické kondici.

Úlevu přináší v tomto případě také různé alternativní terapie, psychoterapie, aromaterapie, arteterapie, homeopatie, relaxační a dechové techniky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector