Ichtyolová mast – Vše o zdraví

Černá mast je laickým označením pro doslova zázračnou mast, jehož hlavní složkou je Ichtamol. Mast je u nás dostupná jako Ichtoxyl anebo Ichtyo Care.

Co je to za mast?

Ichtyolová mast - Vše o zdravíZákladem této masti je ichtammol, což je amonná sůl tmavých sulfonovaných ropných břidlic. Jde o prvek, který se aktivně v medicíně k léčbě užívá již více než 100 let k řešení těch nejrozličnějších kožních problémů.

Jaké účinky má černá mast

Černá mast by neměla chybět v žádné domácí lékárně, protože má skvělé protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické účinky, které dokáží zachránit nejeden nepěkně vypadající problém.

Poradí si s celou řadou kožních problémů, které kolikrát velmi bolí a hrozí zde i komplikované radikální chirurgické řešení. Zhojí rány kolikrát tak dokonale, že ani jizva nakonec nezůstane.

Černá mast působí rovněž protisvědivě, antiseboroicky, mírně dezinfekčně, zvyšuje kožní prokrvení, lehce stahuje a snižuje tvorbu mazu.

Indikace černé masti

Mast je indikována především u zánětlivých onemocnění kůže, které může doprovázet i hnisání. Aplikovat ji můžete i na obličej, kde s ní můžete řešit akné. Dále pomáhá léčit záněty potních žláz, záněty nehtového lůžka, poradí si i s abscesy a furunkly, vhodné je užít ji i na léčbu tenisového nebo golfového lokte nebo bursy. Užívá se i k léčbě omrzlin a proleženin.

Všeobecně je možno vlastně říct, že je předpisován hlavně tam, kde se řeší abscesy, vředy, panaricia anebo flegmony. Mast však můžete rovněž užívat i na menší infikované bodné a řezné rány, případně i tam, kde infekce prostoupila kožní bariérou a dostala se již do měkkých tkání. Vedle kožních onemocnění se pak užívá i k léčbě degenerativních a traumatických kloubních onemocnění.

Protibakteriální účinky

Výzkumy prokázaly, že černá mast dokáže zlikvidovat zejména gram pozitivní baktérie, a to zejména zlatého stafylokoka, stafylokoka epidermitis a streptokoka pyogenes. Z hub pak hubí candidu, apergily, scopulariopsisy a dermatofyteny.

Nežádoucí účinky

K méně nežádoucím účinkům patří svědění, pálení a zčervenání kůže. Vzácně se pak objevuje přecitlivělost, která je spojená s otokem a výsevem drobných pupínků. Měli byste také vědět, že pokožka ošetřená mastí by neměla být vystavena slunečnímu záření. Pozor na znečištění oblečení.

Aplikace masti

Mast je běžně dostupná v lékárně bez nutnosti předpisu. O vhodnosti aplikace se předem poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. U dospělých se nanáší 2x-3x denně přímo na postižená místa anebo na gázu anebo sterilní krytí. Délka léčby touto mastí pak může být různá, vše se odvíjí od druhu a rozsahu onemocnění.

Jak mast uchovávat

Mast se skladuje ve tmě a v chladu, tedy při teplotě do 25 stupňů Celsia. Mast používejte do data spotřeby, mimo dosah dětí. Prošlé přípravky vraťte zpět do lékárny.

Višňák: zázračná mast s pachem po uzeném, která pomáhá už 90 let

Když si devítiletý Tomáš hrál se svými kamarády v parném létě v potoce ve vesnici u své babičky, šlápl mezi kameny na něco hodně ostrého. Ačkoli měl na nohou gumové boty, neznámý ostrý předmět mu do pravého chodidla udělal poměrně hlubokou ránu. Přestože mu ji babička vyčistila, zranění se brzy zanítilo a Tomáše začalo chodidlo tak bolet, že na něj skoro nemohl došlápnout.

Když s ním maminka zajela na pohotovost do pražské nemocnice, ošetřující lékařka hned sáhla po osvědčeném medikamentu: nechala mu na ránu namazat Višněvského mast a pro jistotu ještě přidala antibiotika, protože měl velkou část chodidla už hodně zarudlou. Za pár dní byla rána zahojená.

Ichtyolová mast - Vše o zdraví

„V současnosti není Višněvského mast ničím nahraditelná,“ tvrdí Pavel Beňo, primář z pražské kliniky ISCARE. „Nejčastěji se balzám používá pro urychlení ohraničení zánětu, jeho vyhnisání a zhojení. Podporuje také vstřebávání zánětlivého výpotku a regeneraci tkáně.“

S objevem přišel vojenský chirurg

Višňák nebo také višňová mast, jak se mu také mezi pacienty i doktory někdy říká, pomáhá léčit už 90 let. Balzám poprvé vytvořil v roce 1927 Alexandr Vasiljevič Višněvskij, vojenský a experimentální chirurg, který to dotáhl až na akademika věd.

Velkého využití se „zázračná mastička“ dočkala za druhé světové války, kdy Višněvskij vyměnil jednu ze složek – drahý a nedostupný peruánský balzám – za dostupný a levnější březový dehet.

Suspenze se tehdy na vynálezcův pokyn aplikovala na všechna střelná poranění – byť ne pokaždé s úspěchem. A používá se dodnes.

Odborně jde o suspenzi tribromfenolátu bismutitého v ricinovém oleji s přídavkem peruánského balzámu (podle originální receptury). Nyní se spíše používá jako přidaná složka bukový nebo kamenouhelný dehet.

Při léčbě se vyhýbejte slunci

„U některých pacientů může být složka peruánského balzámu alergizující a vyvolat tak zarudnutí, svědění nebo otoky. V případě využití verze s přidaným dehtem je balzám fotocitlivý. Může tedy vyvolat podráždění a zčervenání pokožky, pokud přijde do kontaktu s přímým slunečním zářením,“ upozornil doktor Beňo z kliniky ISCARE.

 • růži
 • červenku
 • postupující neohraničený kožní zánět
 • nežit
 • hnisavý zánět nehtového lůžka
 • zánět podpažních potních žláz
 • zánět povrchních křečových žil
 • sekundárně infikované kožní vředy

Zdroj: sukl.cz

Matka devítiletého Tomáše, kterému višňák pomohl vyléčit hlubokou ránu z potoka, si pamatuje ještě další lékařské doporučení: raději se vyhýbat psům. Uzené aroma masti totiž moc nevoní lidem, zato psům prý ano.

Použití Višněvského masti je velmi jednoduché. „Balzám se nanese na gázu a přiloží se na postižené místo. Každý den se gáza s balzámem vymění za novou do doby, než se postižené oblasti uleví. V případě, že do tří dnů nedojde ke zlepšení, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc a zánět řádně vyšetřit,“ poznamenal Pavel Beňo.

Balzám je volně prodejný, a tak ho lidé často používají i na zanícená místa okolo nehtů, ale hodí se také na zánětlivé akné i boláky. Krabička suspenze o hmotnosti 100 gramů vyjde na zhruba 120 korun.

Ichtoxyl mast 30g

Jedná se o humánní léčivý přípravek, takže doporučujeme pečlivé pročtení příbalové informace (tzv. příbalový leták).

1. Co je ICHTOXYL a k čemu se používá

Co je Ichtoxyl?

Ichtoxyl obsahuje léčivou látku ichthammolum 2.7 g ve 30 g masti.

Ichtoxyl je mast pro zevní použití na kůži k léčbě infekčních a hnisavých kožních onemocnění, při drobných infikovaných poraněních a plísňových onemocněních, u omrzlin, proleženin, u počínajícího nežitu a při trudovině (akné).

Ichtoxyl mast obsahuje jako hlavní účinnou látku léčebný dehet ichthamol. Ichthamol působí protisvědivě, protizánětlivě, snižuje tvorbu mazu (působí antiseboroicky), má mírný dezinfekční účinek, zvyšuje kožní prokrvení.

Perboritan sodný, oxid vápenatý a síran hlinito-draselný působí mírně dezinfekčně, protisvědivě a mají mírný stahující účinek.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek ICHTOXYL používat

Přípravek Ichtoxyl se nesmí užívat

 • pokud jste přecitlivělý(á) na léčivou látku nebo některou z pomocných látek;
 • při akutním dráždivém zánětu kůže
 • při akutním ekzému
 • na sliznice a do očí

Zvláštní opatrnosti při užívání Ichtoxylu je zapotřebí

Při použití Ichtoxylu na rozsáhlejší plochy poškozené kůže (při proleženinách apod.) se o způsobu používání Ichtoxylu a délce léčby poraďte s lékařem.

Při náhodném požití přípravku dítětem může dojít k nevolnosti a zvracení. V této situaci je vhodné zvracení podpořit nebo vyvolat a vyhledat lékaře.

 • Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
 • Účinek Ichtoxyl masti a účinky jiných současně používaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.
 • Jestliže Vám lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že již používáte Ichtoxyl.

Ichtoxyl mast se nesnáší s řadou látek, např. s jodem. Účinná látka ichthamol může zvýšit účinnost některých kožních léků, např. přípravků s obsahem kortikosteroidních hormonů, chloramfenikolu a heparinu. Proto není vhodné nanášet na stejné místo současně s Ichtoxylem jiné přípravky pro místní použití.

Z těchto důvodů nepoužívejte bez porady s lékařem pro své onemocnění současně s touto mastí jiné léky pro místní používání.

Užívání přípravku Ichtoxyl s jídlem a pitím

Použití léku Ichtoxyl není vázáno na jídlo a nápoje. Účinek místního podání přípravku Ichtoxyl není jídlem ani nápoji ovlivněn.

 1. Těhotenství a kojení
 2. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék.
 3. Těhotné nebo kojící ženy mohou používat Ichtoxyl pouze na doporučení lékaře.
 4. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
 5. Vzhledem ke způsobu použití lze vyloučit ovlivnění schopnosti řídit a obsluhovat stroje.
 6. Důležité informace o některých složkách přípravku Ichtoxyl
 7. Přípravek obsahuje lanolin, nepoužívejte Ichtoxyl pokud jste přecitlivělí na lanolin.

3. Jak se přípravek ICHTOXYL užívá

Ichtoxyl mast je možno používat bez porady s lékařem na trudovinu (akné) a na drobná infikovaná poranění. O vhodnosti použití masti při jiných onemocněních se poraďte s lékařem.

Jestliže lékař neurčí jinak, je obvyklé použití Ichtoxylu:

U dospělých se mast nanáší v tenké vrstvě 2 – 3krát denně na postižená místa. Děti starší než 1 roka těhotné nebo kojící ženy mohou používat Ichtoxyl mast pouze na doporučení lékaře. O způsobu použití Ichtoxylu u dětí se poraďte s lékařem.

Mast je rovněž možno nanést na gázu, přiložit na postiženou plochu a opatřit obvazem.

Délka léčby je různá, v závislosti na druhu, rozsahu a rychlosti hojení onemocnění. Nedojde-li při léčbě Ichtoxylem k ústupu obtíží během 3 dnů nebo dojde-li naopak k jejich zhoršení, poraďte se o dalším užívání přípravku s lékařem. Přípravek nepoužívejte bez vědomí lékaře déle než 2 týdny.

Místa ošetřená Ichtoxylem není vhodné vystavovat slunečnímu záření.

Při nanášení přípravku na nechráněnou pokožku může dojít k zašpinění prádla.

4. Možné nežádoucí účinky

 • Podobně jako všechny léky, může mít i Ichtoxyl nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
 • Při hodnocení nežádoucích účinků se vychází z následujících údajů o četnosti:
 • Velmi časté: více než 1 z 10 léčených osob.
 • Časté: méně než 1 z 10, avšak více než 1 ze 100 léčených osob.
 • Méně časté: méně než 1 ze 100, avšak více než 1 z 1000 léčených osob.
 • Vzácné: méně než 1 z 1000, avšak více než 1 z 10000 léčených osob.
 • Velmi vzácné: méně než 1 z 10000 léčených osob, včetně ojedinělých případů.
 • Nežádoucí účinky

Méně časté: místní reakce jako je svědění, pálení nebo zčervenání kůže, které jsou jen lehké a přechodné povahy. Obvykle jsou tyto projevy výsledkem bezprostředního podráždění, záhy pominou a není třeba léčení přerušit.

Při pochybnostech je vhodné poradit se neprodleně s ošetřujícím lékařem.

Vzácné: příznaky přecitlivělosti zahrnující zduření kůže a výsevy drobných pupínků

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím přerušte léčbu a sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. Jak přípravek ICHTOXYL uchovávat

 1. Uchovávejte při teplotě 10 – 25°C, v suchu.
 2. Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.
 3. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
 4. Nepoužité léčivo vraťte do lékárny.

6. Další informace

 • Co obsahuje ICHTOXYL
 • Léčivá látka je ichthammolum 2,7 g v 30 g masti.
 • Pomocné látky: perboritan sodný, oxid vápenatý, síran draselno-hlinitý, tuk z ovčí vlny (lanolin), žlutá vazelína, čištěná voda
 • Jak přípravek ICHTOXYL vypadá a co obsahuje toto balení
 • Mast hnědočerné barvy, konzistence vazelíny, charakteristického zápachu po ichtamolu, v hliníkové tubě
 • S plastovým šroubovacím uzávěrem.
 • Ichtoxyl je dostupný v balení 30 g.

EAN

8594002950781

Na co se používá višňák?

„Višňák“ se hodí i k dezinfekci rány po odstranění klíštěte • Autor: iStock

Na takzvaný „višňák“, kterému se někdy říká i černá mast, nedá lékařka Lucie Nováková dopustit. Má totiž velmi dobré dezinfekční účinky, a používá se proto proti nejrůznějším zánětům. Postižené místo ohraničí a pomůže k odstranění hnisu a následně k úplnému zahojení.

„Višněvského balzám neboli „višňák“ používám velmi ráda, je to osvědčený lék na spousty neduhů. Bohužel musí pacienti přetrpět jeho nelibou uzenou vůni,“ podotýká Nováková.

A co způsobuje zmiňovaný uzený odér? Podívejme se na složení „višňáku“.

„Skládá se totiž ze 100 gramů ricinového oleje, dále ze sloučeniny bizmutu, 3 gramů bromu a z 5 gramů bukového dehtu – odtud ta úžasná vůně,“ popisuje odbornice.

Dá se použít i jako dezinfekce po odstranění klíštěte

Díky tomu, že balzám urychluje regeneraci tkáně, je ideální i na zanícené záděry kolem nehtů, na akné či na různé boláky na těle.

„Často jej používám jako doplněk léčby erysipelu (růže), flegmony, celulitidy (zánět tukových buněk), při abscesech na těle, při zánětech podpažních potních žláz, při zánětu povrchovým křečových žil, při zánětu vlasových váčků, eventuálně i při zánětu žil například po injekci či odběru krve,“ vysvětluje Nováková s tím, že pokud pacient dokáže tolerovat vůni, dokáže pomoci při většině povrchových kožních zánětů.

VIDEO: V jakou hodinu pravděpodobně chytnete v parku či lese klíště?

• VIDEO Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

„Ráda ho používám i jako dezinfekci po odstranění klíštěte,“ zmiňuje lékařka. Výhodou je, že Višněvského balzám se může aplikovat i dětem. Kromě výše zmiňovaného se hodí i k léčbě různých červených fleků na kůži (flegmona), k hojení nežitů, hlíz či k odstraňování hnisavého zánětu nehtového lůžka. Využijete jej ale i při zánětu povrchových křečových žil či podpažních potních žláz.

„Višňák“ může i uškodit

A kdy je lepší jej nepoužívat? „Nedoporučuji jej dávat do otevřených hlubokých ran či při alergii na jednu z výše jmenovaných látek, které „višňák“ obsahuje.

Pacient by se měl i vyvarovat pobytu na slunci, jelikož je balzám fotosenzitivní a došlo by k zarudnutí místa aplikace,“ vysvětluje oslovená odbornice s tím, že jediná věc, na co višňovského balzám nezabírá, jsou bolesti.

A kde balzám koupíte? Klasicky v lékárně a bez předpisu.

Kdo je autorem „višňáku“?

Balzám se používá po dlouhá desetiletí už od roku 1927. Jak správně tušíte, objevil jej jeden vojenský chirurg Alexandr Vasiljevič Višněvskij. Původně tak byl používán zejména na různé tipy střelných poranění. Podotkněme, že peruánský balzám byl kvůli své ceně ve složení časem nahrazen levným březovým či bukovým dehtem.

ICHTOXYL ČERNÁ MAST NA BRADAVICE

Téma

Většinou každý člověk se s bradavicemi v životě setkal, někdo osobně, jiný je viděl u druhých lidí. Bradavice představují kožní onemocnění, které trápí spoustu lidí. Jedná se o nezhoubné (benigní) novotvary, které jsou způsobeny viry. Bradavice mohou mít různý tvar, velikost i barvu (podle typu). Objevují se převážně na kůži, zřídka na sliznici.

Zdroj: Bradavice

V naší poradně s názvem DOMÁCÍ LÉK NA BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.

Mohl bych se zeptat kolik nocí je tak zhuba potřeba tento česnek přikládat? Po první noci se bradavice zvětšila 5x více než byla před touto léčbou tak nevím… děkuji

 • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
 • Česnek se přikládá na bradavice obden do doby, než bradavice zmizí.
 • Zdroj: diskuze Domácí lék na bradavice

Černá mast se nesmí užívat pokud jste přecitlivělí na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek. Černá mast by se také neměla používat při akutním dráždivém zánětu kůže, při akutním ekzému, na sliznice a do očí. Černá mast obsahuje lanolin, nepoužívejte Ichtoxyl pokud jste přecitlivělí na lanolin.

Zdroj: Použití černé masti s ichtyolem

V diskuzi KOUPÍM MAST FLUCINAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva černá.

koupím mast flucinar,za vaši cenu,děkuji eva černá

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Koupím mast flucinar

Většina mladistvých bojuje s problémem akné. Řešením je Ichtoxyl. Aplikujte jej 2x denně na vyčištěnou pleť v průběhu dvou týdnů a budete spokojeni. Zahojí se i podkožní boláky a opravdu vše skvěle léčí, problém je pouze v tom, že trochu páchne po asfaltu. Jde však opravdu o bezvadný prostředek na léčbu akné, a navíc jej v lékárně seženete za 30 Kč.

Zdroj: Černá mast na záněty

V naší poradně s názvem DOMÁCÍ LÉK NA BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.

Česnek a ocet je účinný domácí lék proti bradavicím. Místo octa je možné použít i šťávu z citrónu. Léčba bradavic česnekem s citronem nebo octem se provádí tak, že česnek nakrájíme na tenké plátky a zalijeme octem nebo šťávou z citrónu. Tuto směs necháme uležet 7 dní v uzavřené lahvičce někde v temnu.

Samotné ošetření pak provádíme tak, že vezmeme plátek macerovaného česneku, přiložíme ho na bradavici. Přes plátek česneku přiložíme vatičku namočenou v maceračním roztoku a zabalíme, aby z bradavice česnek nespadl. Takto ošetřenou bradavici necháme zrát přes noc do rána, kdy zábal na bradavici sundáme. Mám to odzkoušené a funguje to na 100%.

Je to opravdu 100 procentní.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alena;.

Já používám na bradavice slupku od banánů.

A jak se s banány léčí bradavice? Vždy po večerní koupeli svých nohou přiložte na bradavice vnitřek z banánové slupky a zafixujte obynadlem. Banán nechte na bradavici působit přes noc.

Po týdnu bude bradavice měkčí a zmizí bolest, po dvou týdnech se bradavice viditelně scvrkne. Po šesti týdnech banánové kůry proti bradavicím bradavice zcela zmizí.

Zdroj: diskuze Domácí lék na bradavice

Ichtoxyl má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Zamezuje nadměrné tvorbě kožního mazu. Protože působí protisvědivě, zabraňuje tomu, aby si člověk zanášel do rány infekci škrábáním. Dalším účinkem ichtoxylu v černé masti je stahování a prokrvování pokožky, a tím i lepší schopnost hojení.

Černá mast se používá při zhnisání kožních oděrek, menších řezných ran (kuchyňská zranění), při tvorbě akné a trudoviny, při hnisání puchýřů (například na patách – otlaky z malých bot), při vytvoření vřídku (urychlí „dozrání“ a vytečení hnisavého ložiska), při léčbě plísní (na nohách, nehtech, v tříslech a podobně), u drobných omrzlin a podobně.

Zdroj: Černá mast na záněty

V naší poradně s názvem ICHTAMOL MAST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alen.

Dobrý deň Prosím Vás môže sa táto masť používať aj na ochorenie erysipel (ruža) mama to má na nohe na lýtku a už sa jej otvorili aj rany ,ale okoloie je veľmi červené lek. dal odstán .masť mama je diabetik s inzulínom . Prosím poraďte mi,ako je účinné jej to skludniť. Koža je červená a šupinová, bolestivá. Ďakujem.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Na erysipel jsou nejúčinnější antibiotika, jako například V-penicilin nebo Pencid. Ale, ano, na erysipel jsou také účinné i dehty a proto i ichtoxyl by mohl dobře účinkovat. Octanové obklady jsou taky velmi dobré na erysipel, ale spíše v jeho ranné fázi, dříve než se místo zanítí.

Další možností je použití Višněvského balzámu, který se používá na noc, nanese se na gázu, přiloží se na problematickou část a lehce se obváže obinadlem. Višněvského balzám je možné koupit v každé lékárně nebo také tady na internetu: www.zbozi.cz/?q=vi%C… Napište pak jak se vám to povedlo vyléčit.

Zdroj: diskuze Ichtamol mast

Mast hnědočerné barvy, konzistence vazelíny, charakteristického zápachu po ichtamolu se prodává v hliníkové tubě s plastovým šroubovacím uzávěrem. Ichtoxyl je dostupný volně v lékárnách v balení po 30 g.

Výdej černé masti není vázán na lékařský předpis. Tady je několik míst, kde lze černou mast nejlevněji koupit a je zde vidět i její aktuální cena: Ichtoxylová mast cena.

Zdroj: Použití černé masti s ichtyolem

V diskuzi BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Míša .

Dobrý den. Udělala se mi bradavice těsně nad rohovkou na oku a začíná se pořád zvětšovat a bolet.. poradíte mi co mám udělat?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Bradavice

Ichtoxyl je dostupný volně v lékárnách v balení po 30 g. Výdej černé masti není vázán na lékařský předpis. Například v lékárně Dr.Max je ichtyolová mast běžně dostupná a můžete ji koupit zde.

Zdroj: Ichtyolová mast

V diskuzi SALICYLOVÁ MASŤ 5 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Král.

Dobrý den, mám bradavici na špičce jazyk, zhruba půl centimetru dlouhou. Chtěl jsem se jí zbavit, tak jsem ji potřel Duofilmem. Jenže mám strach, jestli to byl ten správný postup. Bradavice zbělala a ztvrdla a nevím, jestli to nebude spíše horší. Co dělat v té situaci? Může být aplikace Duofilmu i škodlivá?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Salicylová masť 5

Ichtoxyl, lidově známý pod názvem černá mast, obsahuje léčivou látku ichthammolum 2,7 g ve 30 g masti.

Ichtoxylová mast obsahuje jako hlavní účinnou látku léčebný dehet ichtamol. Ichtamol působí protisvědivě, protizánětlivě, snižuje tvorbu mazu (působí antiseboroicky), má mírný dezinfekční účinek, zvyšuje kožní prokrvení.

Perboritan sodný, oxid vápenatý a síran hlinito-draselný působí mírně dezinfekčně, protisvědivě a mají mírný stahující účinek.

Zdroj: Ichtyolová mast

V diskuzi BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdena Němcová.

Pejsek má již 3roky bradavice které se množí nepomáhá žádný krém z lékarny.Když se zdá že je na ústupu tak se objeví vedle druhá.Mladší pejsek začíná mít stejný problém.Bylo mi řečeno že jsou to stařecké bradavice.Prosím poraďte

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Bradavice

Účinek Ichtoxyl masti a účinky jiných současně používaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Jestliže vám lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že již používáte Ichtoxyl. Ichtoxyl mast se nesnáší s řadou látek, například s jódem.

Účinná látka ichthamol může zvýšit účinnost některých kožních léků, například přípravků s obsahem kortikosteroidních hormonů, chloramfenikolu a heparinu. Proto není vhodné nanášet na stejné místo současně s Ichtoxylem jiné přípravky pro místní použití.

Z těchto důvodů nepoužívejte bez porady s lékařem pro své onemocnění současně s touto mastí jiné léky pro místní používání.

Zdroj: Použití černé masti s ichtyolem

V diskuzi BRADAVICE AFTY DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.

Na bradavice jsem zkoušela hodně mastiček, taky babské rady a nic nepomohlo, můj problém byl u vnitř mě. Oslabená imunita. Takže mi na to pomohla jedině hlíva ústřičná 800mg, která mi imunitu podpořila, je mi líp celkově a hlavně žádné bradavice se už netvoří a staré mizí. Jsem moc štastná, že to tak je.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Bradavice afty diskuze

Ichtoxyl mast je možno používat bez porady s lékařem na trudovinu (akné) a na drobná infikovaná poranění.

U dospělých se mast nanáší v tenké vrstvě 2–3krát denně na postižená místa. Děti starší než 1 rok a těhotné nebo kojící ženy mohou používat mast pouze na doporučení lékaře. O způsobu použití Ichtoxylu u dětí se poraďte s lékařem.

Délka léčby je různá, v závislosti na druhu, rozsahu a rychlosti hojení onemocnění. Nedojde-li při léčbě Ichtoxylem k ústupu obtíží během 3 dnů nebo dojde-li naopak k jejich zhoršení, poraďte se o dalším užívání přípravku s lékařem. Přípravek nepoužívejte bez vědomí lékaře déle než 2 týdny.

 1. Místa ošetřená Ichtoxylem není vhodné vystavovat slunečnímu záření.
 2. Při nanášení přípravku na nechráněnou pokožku může dojít k zašpinění prádla.
 3. Zdroj: Ichtyolová mast

V naší poradně s názvem PROSBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdena Sokolovská.

Zdravím a mám velikou prosbu. Nemohu sehnat cibulovou mast na bradavice. Tak hledám návod, jak si ji udělat doma. Pomůže mi někdo a poradí. S touto mastí jsem byla velice spokojená, ale když jsem si ji chtěla objednat, již to nejde. Prosím pomozte. Předem Vám děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Návod na výrobu cibulové masti není nijak složitý. Nejprve potřebujete získat cibulový vodní výluh. Nastrouhejte dvě cibule, dejte je do sklenice s víčkem a zalejte trochou vody. Nechte směs při pokojové teplotě týden odpočívat a několikrát denně protřepejte. Pak směs přeceďte a vymačkejte veškerou tekutinu.

Pak si uvařte přírodní želatinu agar agar a nechte ji vychladnout a ztuhnout. Ke ztuhlé želatině přidejte cibulový extrakt, lžičku kyseliny citrónové a několik lžiček arašídového oleje a vše dobře promixujte ručním šlehačem dokud nevznikne krémová konzistence. Hotový cibulový krém uchovávejte v ledničce nejdéle 1 měsíc.

Zdroj: diskuze Prosba

Černou mast je možné koupit v lékárně, stojí cca 30 Kč.

Černá mast

Zde můžete vidět cenu černé masti.

Ichtyolová mast

Zde můžete vidět cenu Ichtoxylu.

Višňák

Zde můžete vidět cenu Višněvského balzámu.

Zdroj: Černá mast na záněty

V naší poradně s názvem GENITALNI BRADAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.

U Mudr. Lacinové jsem byl a odstraňovala mi bradavice dusíkem. Jsem k ní zase objednán, ale bohužel má čas až v dubnu. Takže tato léčba je tedy nejúčinnější?

 • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
 • Ano je nejúčinnější.
 • Zdroj: diskuze Genitalni bradavice

Na rozsáhlé hnisavé otevřené rány není vhodné používat černou mast. Černá mast je vhodná pouze k léčbě mírnějších infekčních a hnisavých kožních onemocnění, při drobných infikovaných poraněních a plísňových onemocněních, u omrzlin, proleženin, u počínajícího nežitu a při trudovině (akné).

Mast je možné nanést na gázu, přiložit na postiženou plochu a opatřit obvazem.

Zdroj: Ichtyolová mast

Černá mast, nebo také ichtyolová mast, ichtoxyl mast, má typickou vůni po dehtu, a to proto, že její hlavní účinnou látkou je skutečně léčivý dehet – ichtoxyl.

Černou mast nemusíte uchovávat ledničce, skladovací teplota je doporučena v rozmezí od 10 do 25 stupňů Celsia. Stačí tedy běžná bytová teplota (v lékárničce). Jako u všech léků i u černé masti je třeba kontrolovat dobu účinnosti.

Starou prošlou černou mast odneste do lékárny k bezpečné likvidaci.

Černá mast se obvykle nanáší přímo na bolavé (postižené) místo, a to dvakrát až třikrát denně.

Protože se mast snadno setře (a černá mast zašpiní oblečení nebo ložní prádlo), je někdy vhodnější mast nanést na sterilní mul, ten přiložit na ránu a lehce přelepit náplastí (nebo i převázat obvazem). Převaz provádíme dvakrát denně. Jestliže se poranění, vyrážka nebo „bolák“ nezačnou do tří dnů hojit, je třeba navštívit lékaře.

Višněvského mast, nebo také Višněvského balzám, lidově višňák, se vyrábí ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a ve výsledku je tekutá (Višněvského roztok) a voní po třešních a ta druhá varianta je pak s pixem (bukovým dehtem), je mnohem hustší, spíše už jako mast, a „voní“ po uzeném. Někdy se můžete setkat s názorem, že správný višňák je vždy tekutý, ale není to pravda. Oblíbenější je tužší varianta.

Složení: bismuthi tribromphenolas (sloučenina bizmutu a bromu) 3 gramy; pix fasi (bukový dehet) 5 gramů; oleum ricini (ricinový olej) 100 gramů

Použití:

 • dezinfekce
 • léčba zánětu
 • kožní záněty
 • záděry nehtů
 • akné, nežit (furunkl, karbunkl), komedon
 • hlíza (absces)
 • flegmóna
 • nežit
 • zánět podpažních žláz (hidrosadenitis axillaris)
 • zánět křečových žil (varikoflebitis)
 • infikované kožní vředy

Pokud tedy není k dostání černá mast, jde nahradit Višněvského balzámem, který obsahuje léčivý dehet z buku a několik různých olejů.

Zdroj: Černá mast na záněty

Cibulová mast na bradavice šetrně naruší vrstvu hrubé a tuhé kůže na povrchu, kde vytváří tenký film. Po opakované aplikaci účinné cibulové masti se zrohovatělá tkáň odloupne a kůže se znovu obnoví. Další možností je, že na bradavice a kuří oka můžete přikládat plátek cibule namočené v octu a nechat působit přes noc.

Komerčně vyráběná a dostupná v lékárnách je HBF mast cibulová 30g. Účinné látky obsažené v masti změkčují zrohovatělý povrch bradavic, napomáhají jejich olupování a zpomalují růst bradavic.

Dlouhodobé používání vede v převážné většině případů k jejich odstranění. Mast změkčuje vrchní vrstvy ztvrdlé pokožky a příznivě tak působí při pravidelném potírání nepříjemných a bolestivých otlaků.

Ve většině případů tato mast odstraní bradavičky během měsíce. Bohužel v současné době je těžko dostupná.

Zdroj: Cibulová mast

Černá mast se nesmí svévolně používat při hnisavých procesech, při kožních nemocech, které vyžadují odbornou léčbu, a při poraněních kůže většího rozsahu, například na proleženiny u dlouhodobě nehybných lidí. Tyto případy vyžadují konzultaci s lékařem.

Také jedná-li se o chronické onemocnění (často se tvořící plísně), je třeba poradit se o užití černé masti s kožním lékařem. Lékař by měl rovněž schválit používání černé masti v době těhotenství. Také miminkům do jednoho roku bychom neměli mast aplikovat bez doporučení lékaře. U starších dětí už konzultace není třeba.

Zdroj: Černá mast na záněty

Black Salve – Černá mast pro léčení rakoviny

Tato mast je určena pro selektivní ničení kožních a některých dalších nádorů. V České republice není tato mast i přes svou skvělou účinnost vůbec známá. Kniha o Black salve, která v ČR vyšla v únoru  2011 přináší informace, které by měly být dostupné každému člověku, který se zajímá o své zdraví a o zdraví svých bližních.

Co je Black Salve (černá mast)?

Jde o bylinný produkt, obsahující dvě nejdůležitější rostliny s historicky i farmakologicky potvrzenými protirakovinnými vlastnostmi, krevničku kanadskou (Sanguinaria canadensis) a chaparral(Larrea mexicata). Dále mast obsahujegalangal (Alpinia offi cinarium), listy gravioly(Annona muricata) a další, neméně důležité složky.

Black Salve se používá stovky let a je mnoho druhů této masti. Mnou popisované složení je však základem bezpečného a účinného působení této masti. Mám s tímto druhem masti mnohaleté zkušenosti a tak vám ji mohu s klidným srdcem doporučit. Přečtěte si ale určitě celou knihu, aby jste pochopili některé souvislosti. Mast by měl mít každý člověk doma, v lékárničce.

Nový způsob diagnózy?

Vypadá to, že máme po ruce nejen léčebný postup, ale i nový diagnostický nástroj, přinejmenším pro praktické účely. Má to logiku.

Pojetí udržované už řadu let předpokládá, že jednu ze základních vlastností černé masti je její ohromná selektivita, s níž působí pouze na rakovinové buňky.

Pokud je tomu tak, pak, jestliže se skutečně jedná o rakovinový nádor, začne ho mast ničit; v případě, že jde o neškodný výrůstek nebo hrudku, se nestane nic.

Je to nová diagnostika. Mast nám v tomto případě samozřejmě neprozradí, o jaký typ rakoviny jde. Jen určí, jestli nádor máte nebo ne. A jde hned po něm, vše v jedné aplikaci.

Dobré, ne? To je důvod, proč mnozí pacienti odmítají lékařskou prohlídku nebo diagnózu, natož spojenou s biopsií. Míní, že riziko spojené s pouhým poznáním, o který typ rakoviny se jedná, je příliš vysoké. Hrajte si svou hru na statistiky se životy jiných.

Je mi úplně jedno, co to podle vás je, chci se toho prostě jen zbavit tím nejbezpečnějším způsobem.

Aby bylo jasno – neobhajujeme tady žádný přístup. Osobně některým pacientům doporučuji lékařskou diagnózu „před a po“ léčbě. Když už ze žádného jiného důvodu, pak alespoň za účelem shromáždit objektivní důkazy, se co týče účinnosti léčby. Získejte diagnózu před léčením. A další po uzdravení. Ale nedělejte to, jestliže to považujete za příliš velké riziko. Tomu rozumím.

Ať tak nebo onak, přesto pořád platí, že: „Člověk přesvědčený proti své vůli, je stále stejného názoru.“ Je váš lékař také takový?

Aplikace masti

Mast může být dlouhodobě uskladněná (v chladničce vám vydrží celá léta). Před použitím musí mít správnou konzistenci, musí být vlhká (ale nesmí stékat). I když obsahuje glycerin, může časem trochu vyschnout. Ale už i jedna kapka vody (nebo možná i víc) většinou stačí k obnovení správné vlhkosti pro aplikaci.

Kdy mast použít?

Nejlépe hned po ranní sprše. Pokud se rozhodnete podstoupit biopsii, určitě nepřipusťte chirurgické vyjmutí hrudky a požadujte odběr jemnou jehlou (FNAC). Tento způsob zanechá v tkáni kanálek, kterým účinné látky z masti mohou proniknout přímo k poškozenému místu. Proto byste měli mast aplikovat co nejdříve po odběru vzorku, ještě než se ranka začne hojit.

Příprava

Zajistěte, aby ošetřovaná partie prsou byla důsledně očištěná (žádné pleťové mléko apod., jen čistá pokožka) buď čistým lihem, anebo prostě jen mýdlem důkladně opláchnutým teplou vodou. Řádně osušit, aby pak správně držela náplast upevňující přiloženou krycí roušku.

Jak už bylo uvedeno, někteří praktici věří, že je užitečné připravit ošetřovanou oblast „jemnými vpichy“; to vyžaduje použití sterilní jehly a opatrné vpichy do pokožky (2 max. 3 mm hluboko, jako při tetování) což pomáhá „dostat mast dovnitř“. Místo pak před vlastní aplikací masti sterilizují zředěným peroxidem vodíku nebo H2O2 nebo čistým lihem.

Tato procedura je však, podle mého názoru, zbytečná, protože mast vykazuje naprosto postačující transdermální absorpci, pokud je použito DMSO.

Kam mast nanést?

Záleží na poloze postiženého místa. Jestliže je nádor povrchní, viditelný nebo snadno hmatatelný, pak naneste mast přímo na něj. Jestliže je skrytý hluboko pod kůží, musíte nanést mast pokud možno co nejblíže nad něj. Zároveň je důležité nanést mast na celou prsní bradavku a poskytnout tak masti další příležitost k průniku.

Při klinických příležitostech může praktik připravit oblast blízko u nádoru již zmíněným „tetováním“ pokožky jemnou sterilní jehlou (místo může slabě krvácet ) k lepšímu průniku aktivních přísad masti.

Kolik masti použít?

Když přijde na aplikaci při rakovině prsu profesionální praktici doporučují: „Více je lépe.

“ Když už, pak je rozhodně lepší použít i více, než je skutečně potřebné a tak blízko u místa nádoru, jak je to jen možné, než mastí zbytečně šetřit. Nanášejte ji v nepříliš silné vrstvě.

Více nijak neublíží, ale je to zbytečné. A nevadí, když se mast rozetře i mimo ošetřené místo. Je určitě lepší použít nadbytek než skrblit.

Mast můžete nanášet stěrkou nebo jen prstem a překrýt dostatečně velkou obvazovou rouškou, aby neprosakovala. Roušku můžete přichytit k pleti nedráždivou náplastí, ale pokud je to možné, je nejlepší použít vhodnou pohodlnou podprsenku.

Je důležité udržovat místo s aplikací v suchu. Vyhněte se zmoknutí, nadměrnému pocení apod. Zvlhčení může vést k zbytečnému svědění nebo předčasnému odplavení masti.

Jak dlouho má mast působit?

Zpravidla ji musíte ponechat na místě jen 24 hodin a většinou stačí jediná aplikace, ačkoli jsou i výjimky z obou pravidel. Jestliže po 24 hodinách nepozorujete žádnou změnu nebo reakci, můžete mast, pro klid v duši, nanést ještě jednou na dalších 24 hodin. Praktik občas může doporučit, abyste ji nechali působit déle, ale ne více než 48 hodin; to by bylo už zbytečné.

Budu práce neschopná?

Není vyloučeno, že si situace (například bolesti hlavy) vyžádá nějaké „pracovní volno“. Možná na den, ale u někoho to mohou být až tři. Může to být reakce lymfy nebo individuální odpověď na ošetření; mezi jednotlivci je spousta rozdílů, dost se od sebe navzájem lišíme a nejen biochemicky!

Každý člověk je jiný!

Jedním z fascinujících rysů homo sapiens je spousta různých biologických obměn a rozdílů mezi příslušníky stejného druhu.

Některé jsou zřejmé, například výška, barva pleti, duhovky, tvar obličeje a otisky prstů, ale už méně patrné jsou různé biochemické rozdíly zrcadlící genetické variace uvnitř jednoho druhu.

Má pozorování se opírají o omezený počet subjektů, možná tisíce nebo o něco více lidí, ale ne o milióny.

Je těžké předem určit výsledek pro nějakou osobu, jsou to jen všeobecné postřehy shrnující to, co se dá opravdu očekávat nebo docílit ve smyslu klinických výsledků.

REAKCE VŠEOBECNĚ

Jaké „reakce“ lze očekávat po aplikaci masti na pokožku?

Jestliže nádor už prošel až na povrch prsní tkání, zpozorujete na postiženém místě viditelné změny. Změní barvu, možná se bude jevit jako šedivá. Jestliže je ale nádor poměrně hluboko, nemusí se projevit vůbec žádné symptomy, dokonce ani slabé brnění nebo svědění, které, jak se zdá, patří k nejběžnějším pocitům po použití masti; nejspíš kvůli mírně kaustickému chloridu zinku (ZnCl2).

Jestliže nemáte žádné symptomy, nemusí to nutně znamenat, že se nic neděje. Naproti tomu ovšem ani jemné brnění nemusí znamenat, že se něco děje. Důkaz, že nádor je spolehlivě zničen, je založen na pozorování samotného nádoru poté, když po 24 hodinách sejmete krytí a odstraníte zbytky masti, nebo při následné kontrole ultrazvukem.

Jestliže se projeví reakce, buď téměř ihned, anebo do několika hodin, bývají to zpravidla příznaky v rozsahu od mírného svědění, brnění, až po bodavou bolest a pocit mírného „pálení“. Nic z toho není oslabující, možná jen trochu nepříjemné.

V závislosti na místě aplikace, velikosti a počátečním stavu nádoru, se někdy mohou dostavit bolesti a velmi nepříjemné pocity.

V extrémních případech se v prsu může projevit silná pulzující bolest a léčení může někdy způsobit také bolesti hlavy. Může se přidružit i nevolnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector