Jak polapit slunce – vše o zdraví

Po tom, co jsme byli dva měsíce nuceni pobývat doma v karanténě, bude pobyt venku velmi populární. Slunce je sice pro člověka důležitým zdrojem vitaminu D, ale pokud neumíme sluneční paprsky správně zkrotit, stane se z prvních letních dnů v lepším případě bolestivá zkušenost, v horším si pak zaděláváme na trable s dohrou na klinice. Experimentovat s kůži se zkrátka nevyplácí.

Krásné opálení nebylo vždy v módě. Před několika stoletími si totiž šlechta zakládala na bledé kůži, zatímco rolníci, kteří pracovali na polích, byli snědí. Časté slunění může u řady lidí mimo nebezpečí akutního spálení vést postupně i k chronickým poškozením, jako jsou stárnutí kůže a kožní rakovina. Počet případů kožních nádorů v Česku za posledních patnáct let narostl téměř o 90 procent.

Přečíst článek ›

Povalování na pláži letos asi příliš nehrozí, k „úrazu“ můžete ale přijít i na tuzemské dovolené.

Opalování představuje nejintenzivnější podobu slunění a má podobné nežádoucí efekty jako bezuzdné smažení v soláriu. Pojem „zdravé opalování“ totiž neexistuje.

Dávka slunečního UV záření se v praxi neměří a pochopitelně může mít kumulativní (celoživotní) nežádoucí účinek ve smyslu stárnutí a rakoviny kůže.

„Sluneční světlo má široké spektrum, obsahuje infračervenou (hřejivou) a ultrafialovou (škodlivou) část. Jde však o přirozené záření, které nás po generace provází celý život a na které, na rozdíl od solária, je kůže zvyklá. To však neznamená, že to musíme přehánět,“ říká docent Karel Ettler z Kliniky nemocí kožních a pohlavních při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Jsou lidé, kteří spojují opálení se svou profesní kariérou – např. kulturisti, manekýnky, ti jsou v soláriích často. Měli by však počítat s tím, že ve vyšším věku se stanou pacienty kožních a chirurgických zařízení. „Někteří návštěvníci solárií dokonce trpí psychiatrickou poruchou, pro kterou se vžil název ‚tanorexie‘.

Je jakousi obdobou anorexie a znamená chorobnou obavu ze zblednutí kůže, pokud každý den nenavštíví solárium. Pokud takové opalování zahájíte již v dětství, musíte téměř jistě počítat s kožní rakovinou ve vyšším věku.

Proto řada států EU i po celém světě zavedla přísný zákaz návštěv solárií mladistvým do 18 let,“ dodává Ettler.

UVA, nebo UVB?

Jakékoliv aktivity venku, jako jsou sport či práce na zahradě, ale i obyčejná procházka, znamenají také opalování.

Svou pokožku bychom měli chránit hlavně před nebezpečným UVB zářením, které stojí v pozadí vzniku rakoviny kůže.

Proto je potřeba v návaznosti na svůj fototyp (individuální citlivost) správně nadávkovat sluneční paprsky a používat ochranné prostředky, mezi něž můžeme řadit jak ochranné krémy, tak i oděv či stín.

Přečíst článek ›

Řada z nás ještě žije v zažitém mýtu, že do našich podmínek bohatě stačí ochranný faktor SPF 8–20. To však v dnešní době už dávno neplatí.

Zvláště lidé fototypu I a II (lidé se světlou kůží, rezavými nebo světlými vlasy) by v našich podnebních podmínkách měli používat přípravek s ochranným faktorem minimálně 25.

 Při sportu, nadměrném pocení a slunění se doporučuje sáhnout i po faktoru 30 nebo 50+. Riskovat a experimentovat s pokožkou se nevyplatí.

„Vyšší SPF faktor v krémech znamená vyšší ochranu proti UVB záření, tedy spálení. Nezapomínejme ale i na UVA záření, které je odpovědné za stárnutí pleti a první vrásky.

Omezení jeho působení na kůži pomocí krémů je v boji proti stárnutí naprosto esenciální,“ upozorňuje na zužování problematiky docentka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Obecně platí, že vyšší faktor chrání naši pokožku lépe než faktory nižší. Výše ochranného faktoru vlastně znamená délku prodloužení bezpečného pobytu na slunci a také vyšší obsah UV filtru.

Vitaminové paprsky

Je známo, že UVB část (právě ta, která způsobuje největší poškození kůže, ale také nejrychlejší a nejúčinnější pigmentaci) je nutná pro tvorbu prekurzoru vitaminu D v kůži, který má řadu velmi příznivých účinků na naše zdraví, nejen na kosti.

„Dokonce se proklamuje slogan, že ‚Opalování je nejúčinnější a nejlevnější způsob, jak získat vitamin D‘. Ano, je to pravda, ale s výhradou, že nám hrozí právě nežádoucí účinky přílišné expozice. Vitamin D se totiž dá získat i stravou,“ uvádí Ettler.

Účinky „vitaminových paprsků” na lidské zdraví jsou velmi široké. „Pobyt na sluníčku přináší relaxaci, dobrou náladu díky endorfinům, které se mohou zvýšeně uvolňovat. Přirozené sluneční záření startuje v kůži syntézu vitaminu D, který je nezbytně nutný pro kostní zdraví, ale v poslední době se spekuluje i o jeho vlivu na prevenci autoimunitních chorob či nádorů,“ říká Arenbergerová.

Přečíst článek ›

Vitamin D reguluje hladiny vápníku a fosforu v krvi, má příznivý vliv na funkci a výkon srdečního svalu i kosterních svalů, prevenci a průběh diabetu II. typu, průběh léčby některých nádorových onemocnění, hypertenzi, prevenci autoimunitních chorob.

„Je prokázáno, že nízká hladina tohoto vitaminu v krvi je spojena se zvýšeným rizikem virových a bakteriálních respiračních onemocnění, výskytu astmatu i tuberkulózy.

Vitamin D má zásadní roli v mechanismu spouštění obrany organismu a stimulaci imunitní odpovědi,“ doplňuje lékař Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Stále proto roste okruh odborníků, kteří připisují zimní a jarní infekce způsobené viry a bakteriemi oslabení funkce imunitního systému právě nedostatkem vitaminu D, jehož zásoby vytvořené v letních slunných dnech se již vyčerpaly a nebyly adekvátně doplněny přísunem vitaminu ze stravy či z vitaminových přípravků.

Vitamin D „ze slunce“ lze v našich českých podmínkách získat jen po část roku. Údaje Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ukazují, že pouze procento Čechů je ho schopno doplnit stravou (např. mořské ryby a výrobky z nich, vaječný žloutek, mléko, tvaroh, sýry).

Optimální hodnoty vitaminu D mělo dokonce jen 14 procent testovaných dětí.

Na slunce postupně

Rozlišujeme šest typů kůže a každý z nich má jinou citlivost na UV záření. Nejcitlivější je typ kůže I a nejméně citlivý typ kůže VI. Světlé typy kůže by měly vystavit kůži slunečnímu záření nejprve na krátký čas a postupně dobu pobytu na slunci prodlužovat.

Přečíst článek ›

Nejvíce chyb se dělá při dovolených na silném intenzivním slunci u moře. Lidé, kteří celý rok pracují a žijí v uzavřených prostorách bez přístupu přirozeného slunečního záření, mají pochopitelně obrovský deficit sluníčka a ten se snaží co nejrychleji na dovolené dohnat.

To ale není dobře! Protože v takovém případě je vysoké riziko silného spálení kůže. A to, jak už víme, je to nejhorší, co kůži můžeme udělat.

Kůže by se měla správně vystavovat slunečnímu záření pouze na takovou dobu, po kterou je schopná se chránit sama, a poté ji chránit jinými prostředky, buď vyhledat stín, obléci se, či použít kvalitní krém s UV ochranou.

Například kůže typu II, která je citlivá na UV záření a snadno se spálí. Při vystavení intenzivnímu slunečnímu záření se dokáže sama ochránit po dobu 10–20 minut. Nejlepším řešením je jet na dovolenou a mít už kůži adaptovanou na UV záření postupným opalováním venku na sluníčku nebo pravidelnými návštěvami solária.

Umělé slunce

Někteří lidé touží po výrazném opálení i v zimě. Zavítají tak do solária. Řada certifikátů kvality je ubezpečuje, že solárium, kam jdou se svou holou kůží, odpovídá zdravotním standardům Evropské unie.

Přísné normy, které solária musí splňovat, těmto chtivcům umělých paprsků zaručují minimální riziko spálení a poškození kůže. „Návštěvy solária považuji za zbytečné.

Škodí prakticky stejně jako opalování na sluníčku a jeho pravidelné používání vede nejenom k předčasnému stárnutí kůže, ale vyvolává i pigmentové skvrny a kožní nádory, včetně toho nejnebezpečnějšího – melanomu,“ uvádí Arenbergerová.

Je dobré si říct, že celoročně opálenou kůži si bezpečně zajistit zkrátka nemůžeme. „Je přirozené, že v naší zeměpisné šířce kůže v zimě vybledne. A také se sníží hladina vitaminu D. Správná míra slunce je to nejdůležitější,“ dodává Ettler.

Slunce: zaměřeno na jeho výhody a škodlivé účinky s La Roche-Posay

Slunce je pro život nezbytné a nabízí skutečné výhody. Nicméně, musíte jich využívatstřídmě, protože UV záření poškozuje zdraví kůže: abyste minimalizovali nežádoucí

účinky a lépe si užili výhod ze slunce, je obzvláště důležité používat ochranné přípravky s vysokým faktorem.

Slunce je pro život nezbytné. V malých dávkách má dobrý vliv na: 

  • Náladu: Slunce může být výborným prostředkem na určité formy sezónní deprese. 
  • Syntézu vitamínu D, ta je nezbytná k fixaci vápníku v našich kostech. Abyste mohli těžit z těchto výhod, zcela postačí 15minutová expozice slunci denně. 

Ve velkých dávkách může být slunce velmi nebezpečné a způsobovat z krátkodobého pohledu:

  • Spálení sluncem, nazývané také sluneční erytém 
  • Fotodermatitidu, jakou je benigní letní vyrážka (týká se 10 % dospělé populace) a akné, podobně také méně častý typ fotodermatitidy, jakou je lupus a kopřivka vyvolaná sluncem. 
  • Pigmentová postižení, jakými jsou pigmentové skvrny, melazma (pigmentové skvrny v těhotenství) nebo vitiligo
  • Foto-imunosupresi (herpes labialis)
  • Fotosenzitivitu 

Škodlivé účinky se objevují také v dlouhodobém horizontu:

  • Urychlené stárnutí kůže, to se vyznačuje výskytem pigmentových skvrn, zažloutlé barvy pleti, hlubokými vráskami a ztrátou hutnosti a elasticity pleti.  
  • Fotokarcinogeneze (rakovina kůže)

Škodlivé účinky slunce na kůži jsou primárně způsobené UV zářením: UVB záření (B jako „burn“(spálení) nebo „bronzová kůže“) podporuje hlavně opálení, ale je také hlavní příčinou spálení sluncem. UVA záření (A jako „alergie“ nebo „ageing“ (stárnutí)) je zákeřenější, protože nezpůsobuje žádnou bolest a proniká hlouběji do kůže.

Zajímavé:  Selektivní Deficit Iga Léčba?

Urychluje stárnutí kůže a může způsobovat sluneční intolerance, běžně nazývané sluneční alergie, pigmentové poruchy (melazma, pigmentové skrvny). UVB a UVA záření mohou způsobovat také změny v jádrech našich buněk a poškodit jejich DNA.

Pokud se toto neviditelné poškození opakuje, mohou UVB a UVA záření v dlouhodobém horizontu vést až k rozvoji rakoviny kůže.

Existují pravidla pobytu na slunci:

  • V době nejvyššího slunečního žáru vyhledávejte stín, vyhýbejte se expozici slunci. 
  • Miminka a malé děti nevystavujte přímému slunci. 
  • Chraňte sebe a své děti kloboukem, slunečními brýlemi a tričkem. 
  • Zvolte vhodný stupeň ochrany odpovídající vašemu typu kůže. 
  • Aplikujte ochranný přípravek v dostatečném množství a těsně před expozicí slunci. Aplikaci často opakujte, obzvlášť po koupání, při pocení nebo po utření ručníkem.   

Je také dobré vědět: některé potraviny pomáhají zlepšit naši odolnost vůči slunci. Určité přírodní molekuly, jakými jsou karotenoidy, vitamín C, nacházející se v ovoci a zelenině a vitamín E, přispívají k fotoprotekci. Za žádných okolností ale během expozice slunci nenahrazují správné přípravky ochrany před sluncem.Pro více informací neváhejte kontaktovat dermatologa. Zobrazit všechny články

photos (c) Getty Images / (c) La Roche-Posay / (c) Centre Thermal de La Roche-Posay

Vše na téma: Slunce a zdraví

Určitě víte, že sluneční ultrafialové (UV) paprsky mohou způsobit rakovinu kůže a předčasné stárnutí a také to, že je důležité, abyste se chránili tím, že budete používat opalovací krém (celoročně!). Ale výzkum ukázal, že sluneční světlo také ovlivňuje zdraví mnoha jinými způsoby, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Ano, mnoho lidí umírá na rakovinu kůže a drtivá většina těchto onemocnění je způsobena nadměrným vystavením UV záření – o tom není pochyb.

Ale to neznamená, že byste měli zůstat celý den zavření, nebo že není dostatek zdravotních přínosů toho, že jste venku. Stačí si vše vyvážit a použít zdravý selský rozum, abyste se chránili.

Zde je pár věcí o slunci a slunečním záření, které potřebujete vědět.

Nálada
Sluneční světlo spouští uvolnění serotoninu (nízká hladina serotoninu má nepříznivý vliv na kvalitou spánku i sexuální touhu, celkovou náladu i naše výkony v práci), takže bylo prokázáno, že trávení času venku honě zlepšuje náladu a zmírňuje stres. U některých lidí nedostatek slunce v zimních měsících může dokonce spustit typ deprese známý jako sezónně-afektivní porucha. Ve vzácných případech může nedostatek slunečního světla vyvolat depresi. Ale to je spíše hodně výjimečné.

Nepotřebujete ale přímo ultrafialové světlo, abyste se cítili lépe, potřebujete viditelné světlo.

Úrovně vitamínu D
Sluneční světlo pomáhá tělu vyrábět vitamín D – důležitou živinu pro zdravé kosti, mozek a další. Vitamín D se nachází přirozeně ve velmi malém množství potravin, takže je třeba, aby ho lidé dostali buďto z expozice slunce, doplňků nebo z nějak obohacených potravin, jako je třeba mléko. Tučné ryby, jako je losos, obsahují přirozeně vitamín D.

Nepotřebujete moc slunečního světla, abyste získali dostatek vitamínu D, zvláště pokud máte bledou kůži nebo rezavé vlasy; pro většinu lidí stačí cca jen 5 až 30 minut dvakrát týdně – vystavení tělo slunci bez bez opalovacího krému.

Zdraví srdce
Mnoho studií naznačuje, že nedostatek vitamínu D je spojen s kardiovaskulárními chorobami.

A v roce 2013 vědci v Dánsku zjistili, že expozice slunce, i když způsobuje rakovinu kůže, může skutečně chránit srdce.

Když analyzovali více než 4 miliony lékařských záznamů, zjistili, že u lidí s diagnostikovanou rakovinou kůže byla menší pravděpodobnost, že budou mít v průběhu studie infarkt. To je zajímavé, že?

“Vzhledem k tomu, že rakovina kůže je známkou výrazného vystavení slunci, tyto výsledky nepřímo naznačují, že rozumná expozice slunce může mít příznivý vliv na zdraví,” napsali autoři studie. Upozorňují však na to, že to neznamená příčinný vztah a že účinky slunečního světla na zdraví srdce by měly být zkoumány více.

Silné kosti a svaly
V téže dánské studii vědci také zjistili, že anamnéza rakoviny kůže byla spojena s nižším rizikem zlomenin u lidí mladších 90 let. To může být proto, že vitamín D pomáhá tělu absorbovat vápník, což je důležité pro zdravé kosti.

Vitamin D je také důležitý pro zdraví svalů a lidé s nízkými hladinami tohoto vitamínu jsou častěji vystaveni svalovým křečím a bolestem kloubů. Opalovací krém blokuje schopnost těla vyrábět vitamín D, ačkoli užívání doplňků nebo konzumace obohacených potravin je stále nejbezpečnější způsob, jak dostat svou dávku vitamínu D.

Roztroušená skleróza
Získání vysokých hladin vitaminu D, buď při vystavení slunci nebo z jídla, může snížit riziko vývoje roztroušené sklerózy. Existují silné důkazy, že lidé, kteří žijí ve vyšších zeměpisných šířkách a proto mají menší expozici UV záření, mají vyšší riziko onemocnění než ti, kteří žijí blíže k rovníku.

Studie z roku 2014 také zjistila, že korekce nedostatku vitaminu D může zpomalit progresi roztroušené sklerózy a souvisejících mozkových lézí, ale vědci se zaměřili pouze na doplňky stravy – nikoliv na sluneční záření.

Artritida
Studie z roku 2013 publikovaná v magazínu Annals of Rheumatic Diseases zjistila, že vystavení ultrafialovému záření typu B – jednomu ze dvou typů paprsků (UVA a UVB), které se vyskytují v přirozeném slunečním světle – může snížit riziko revmatoidní artritidy u žen. Účastníci studie, kteří žili v nejslunnějších oblastech Spojených států (jako je Havaj a Arizona), měli o 21% nižší pravděpodobnost vývoje degenerativního onemocnění než těch, kteří “přijali” nejméně slunce (jako Aljaška a Oregon).

A co vy? Jak jste na tom se sluncem vy? Jste kamarádi? Měli byste být. Ne moc velkými, ale rozumnými kamarády.

Fototoxicita esenciálních olejů je jedním z velkých témat aromaterapie. Znát, jaké esenciální oleje jsou problematické ve vztahu k přímému slunečnímu záření je klíčem k správnému používání jednotlivých druhů nejen v kosmetických prostředcích. Co je fototoxicita? K fototoxicitě může dojít, když …

Přečíst..

Tento článek má zajímavé téma ✅: vedou éterické oleje k fotocitlivosti kůže? Na stole jsou tak otázky týkající se používání éterických olejů ve vztahu ke slunci. Jak se ukazuje, jedinečná kombinace fytochemikálií v každé rostlině určuje, jak olej z ní …

Přečíst..

Hlavní body z tohoto článku Zdravotní experti upozorňují na opatrnost při cvičení nebo práci na slunci. Přílišné vystavení teplu může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně úpalu. Příznaky nemocí spojených s teplem jsou zejména nadměrné pocení, závratě a rychlé dýchání. Pokud …

Přečíst..

Také toužíte po dokonale bronzové kůži a jste zastánci toho, že dokonalý odstín jí dokáže dát právě slunce? Potom jistě využíváte sluneční letní dny k tomu, že se jdete opalovat. Pokud chcete, abyste byli skutečně krásní, a nechcete si přivodit …

Přečíst..

Během léta nejsou varování meteorologů rozhodně ničím výjimečným. Pravidelně se snaží upozorňovat na to, že se blíží vysoké teploty, se kterými je spojena celá řada zdravotních rizik. A to nejenom v případě osob se slabším srdcem, nebo osob starších. Vysoké …

Přečíst..

Také se tolik těšíte na očekávanou dovolenou u moře? A to hlavně proto, že zapomenete na starosti všedního dne a budete moci relaxovat? Určitě si to zasloužíte. Co však na dovolené u moře nezapomínejte, to jsou základy péče o vaši …

Přečíst..

O tom, jak se správně a bezpečně opalovat, stejně jako o tom, jak chránit svou kůži, jsme vás již informovali několikrát. Během léta ale nechodíte jenom na pláž. Je jasné, že během letních slunečních dní trávíte svůj život i běžně …

Přečíst..

Milujete léto hlavně proto, že se můžete opalovat a získat tak dokonalou bronzovou barvu? O tom, jak si opálení udržet, jste vám radili v jednom z našich předchozích článků a nyní se zaměříme hlavně a to, jak eliminovat potíže spojené …

Přečíst..

Konečně je tu počasí, které je teplé a které je spojeno také se slunečními paprsky. A to se může jevit jako dobrá zpráva. Slunce dokáže zvednou náladu, dokáže zajistit příjemné opálení, nebo produkci důležitých látek ve vaší kůži. Stejně tak …

Přečíst..

Když se mluví o kráse vaší pleti, tak se většinou neopomíjí zmínit to, že na její krásu má vliv mnoho faktorů. Jedná se například o to, v jakém je prostředí, nebo jak je čistá. Už se ale moc nemluví o …

Přečíst..

Chcete mít dokonale bronzovou pleť, ale návštěva solárií, nebo pobyt na slunci není to, co hledáte? Je ještě třetí možnost, která existuje a kterou můžete využít. Jedná se o samoopalování. Různých přípravků je na trhu více než dost a je …

Přečíst..

Vypadá to, že letní počasí na sebe již v dalších dnech nenechá čekat a máme slibované dny plné slunce a vysokých teplot. Jsou lidé, kterým právě takovéto počasí maximálně vyhovuje, a nemají s tím žádný problém. Na straně druhé je …

Přečíst..

Slunce začíná svítit stále více. Kromě toho, že může dodat vaší pokožce dokonalý bronzový nádech, ji pochopitelně může také spálit. Pokud toto chcete eliminovat, je nutné jí dopřát kvalitní ochrannou péči. A to pomocí krémů s ochranným faktorem, Dá se …

Zajímavé:  Dlouhá menstruace - vše o zdraví

Přečíst..

S prvními ostřejšími paprsky je třeba myslet i na pleť. Až 80% předčasného stárnutí pleti má na svědomí sluneční záření. UVB záření způsobí spálení nechráněné pokožky a poškodí vrchní vrstvy kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji a škodí pleti z dlouhodobého …

Přečíst..

Zdravý pobyt na slunci I. – Výhody a nevýhody opalování

Příchod léta s sebou kromě mnohých radostí přináší také jedno velké nebezpečí – sluníčko. Ačkoliv opálená pleť vypadá na první pohled pěkně, přehnané slunění se nemusí vždy vyplatit.

Ale obavy stranou, není důvod se bát slunce jako takového, pokud zvolíte vhodný přístup k opalování i péči o pokožku.

O tom, co vám slunění může dát, ale zároveň také vzít, je první článek ze třídílné série Zdravý pobyt na slunci.

Slunečním paprskům se vyhnout nedá. A proč bychom to dělali? Prospěšné působení slunečního záření dávno známe. K dobrým účinkům patří pocit duševní pohody a tvorba vitaminu D v kůži, která je důležitá pro celý organismus – například pro správnou mineralizaci kostí či zubů, pozitivně ovlivňuje také nervový systém.

Naopak pokud naše tělo trpí nedostatkem vitamínu D, může to vést k oslabení imunitního systému, u dětí ke špatnému vývoji kostry a u seniorů způsobuje takový deficit řídnutí kostí, ztrátu svalové hmoty nebo vyšší náchylnost ke zlomeninám kostí.

I když se vitamín D dá získat ze stravy, sluneční záření je jeho neopominutelným zdrojem.

Slunce slouží jako účinný pomocník při léčbě některých kožních chorob, například atopického ekzému nebo lupénky – ale i zde platí všeho s mírou. Léčebné využití UV záření probíhá za přísně definovaných podmínek a lékař by měl vždy zvážit možné nežádoucí účinky pro kůži.

Pacientům s lupénkou pobyt na slunci dokáže ulevit od kožních projevů nemoci anebo snížit riziko zánětu. Avšak pouze pokud se daný jedinec opaluje jen přiměřeně krátkou dobu a správně zvolí ochranný přípravek.

Atopici zase mohou po adekvátně dlouhém slunění pozorovat méně zanícenou pokožku a ústup svědění.

Jak se říká, nic se nemá přehánět. Honba za bronzem, nepřiměřené opalování jak v létě, tak v zimě nebo návštěvy solárií vedou k urychlenému stárnutí kůže a k rostoucímu výskytu kožních nádorů. Rakovina kůže patří mezi nejčastěji diagnostikované zhoubné nádory v České republice.

Prevence bývá nejlepší obranou, je dobré dodržovat pár základních pravidel. Například vyhnout se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou. Využívat účinnou fotoprotekci pomocí speciálních oděvů, pokrývky hlavy či slunečníků, dále nosit sluneční brýle a používat kvalitní kosmetické přípravky s UV faktorem podle vašeho typu pleti.

Více se bezpečnému opalování budu věnovat v dalším článku.

Velký význam hrají také sluneční alergie – na pokožce se vám po pobytu na slunci objeví zarudlá místa nebo dokonce svědící vyrážka. Důvodem vzniku bývá užívání léků, nevhodných krémů či parfémů v kombinaci se sluněním či pouze opalování samotné. Prevencí těchto obtíží může být užívání beta karotenu, vitamínu E a taky C.

Jednoduše řečeno, nic se nemá přehánět. Když ke slunci máte dostatečný respekt a chráníte se před ním, je vám prospěšné. Ale když nad jeho účinky mávnete lehkovážně rukou, může vám takový přístup v okamžiku vrátit s vážnými následky.

  • Tak buďte opatrní.
  • Krásné letní dny,
  • MUDr. Martina Neradová Richterová

Dostatek vitamínu D posílí imunitu: Jak ho získat z potravy i s pomocí slunce?

13. 05. 2020 | Doba čtení 6 minut

Dostatečný příjem vitamínu D je klíčový nejen pro správný vývoj kostí a jejich dobrý stav. Jeho optimální hladina v organismu má navíc velmi pozitivní vliv na fungování imunitního systému. Dostatek vitamínu D mimo jiné zvýší obranyschopnost organismu k akutním respiračním onemocněním.

Jaro a léto je plné optimismu, teplého vzduchu a hřejivého slunce. Sluneční paprsky nám kromě dobré nálady přinášejí i velmi důležitou složku imunitního systému. Díky nim se v kůži vytváří vitamín D, který hraje důležitou úlohu při obraně organismu a snižuje náchylnost k infekčním onemocněním dýchacích cest. Doplnit vitamín D pomohou i správně zvolené potraviny.

Vitamín D se nachází v rybím tuku Zdroj: FotoHelin / Shutterstock.com

O berličce, hnáty křivé

Sehnutá postava opírající se o hůl, končetiny, které jsou zkřivené a neplní řádně svou funkci. Taková osoba, která měla v důsledku onemocnění postižené tělo křivicí, nejspíš inspirovala i Karla Jaromíra Erbena při psaní jeho Polednice.

Onemocnění křivice (rachitis), které se projevuje u dětí, je v povědomí populace nejznámějším důsledkem chronického nedostatku vitamínu D. Ten má totiž významný vliv na udržování potřebných hladin fosforu a vápníku v těle, díky němu dochází v tenkém střevě k dostatečnému vstřebávání těchto prvků z potravy.

To je klíčové pro vývoj a uchování silných, nepoškozených kostí.

Pokud vitamín D v organismu chybí, dochází k poruše růstu kostí a chrupavek, což má za následek zkřivení kostí, ohýbaní dolních končetin, zhroucení a zkřivení páteře a špatné držení těla. V dospělosti už nízká hladina vitamínu D v těle takové fatální následky nemá, ale nedostatečné ukládání vápníku dělá kosti křehčí a hrozí větší riziko zlomenin.

Podporuje imunitní systém

V zimě se tělu vitamínu D nedostává Zdroj: Nicoleta Ionescu / Shutterstock.com

Vitamínu D však v těle ovlivňuje i řadu dalších funkcí. Vyrovnaný příjem vitamínu je uváděn jako jeden z faktorů, který pomáhá předcházet mnoha závažným onemocněním.

Přestože výsledky studií jsou v odborných kruzích stále diskutovány, užívání vitamínu D se většinou doporučuje jako prevence například proti chorobám oběhové soustavy, roztroušené sklerózy a dokonce by mělo snižovat riziko některých typů nádorových onemocnění.

Důležitou úlohu hraje také při budování celkové imunity organismu a zvyšuje jeho obranyschopnost. Není náhoda, že potíže jako je nachlazení, rýma, kašel se objevují daleko více v zimě a brzy na jaře, kdy koncentrace vitamínu D v těle klesá.

Důvodů je samozřejmě více, venku panují nižší teploty, lidé méně pobývají na čerstvém vzduchu, v bytech se s menší frekvencí větrá, kapénková infekce se lépe šíří apod.

Přesto je dostatek vitamínu D uváděn jako důležitý aspekt při prevenci proti akutním respiračním onemocněním.

Kam nechodí slunce

Hlavní zdrojem vitamínu D je vystavení pokožky slunečním paprskům. Díky UV-B záření se z výchozí chemické látky (prekurzoru) vytváří vitamín D. Proto je pro vznik přiměřené hladiny vitamínu nutné, aby kůže absorbovala určité množství slunečního svitu.

Na druhou stranu, přílišná expozice pokožky slunečnímu záření ohrožuje člověka vznikem rakoviny kůže. Je tedy jasné, že doba strávená na přímém slunci bez ochranných prostředků se nemá nikterak přehánět.

Bohatě postačí 5 až 30 minut dvakrát týdně (vše je individuální, záleží na fototypu pokožky), tedy například doba, kterou strávíte venku cestou do práce nebo při krátké procházce.

Nikdy nevystavujte tělo slunci během poledního žáru, tedy ne mezi 11 a 15 hodinou. Užívání ochranných krému s UV filtrem logicky znemožňuje tvorbu vitamínu D. Množství syntetizovaného vitamínu snižuje též příliš suchá pokožka zejména u starších lidí, časté koupele v teplé vodě či opálení pokožky (větší množství melaninu v kůži).

Zdroje z potravin

Velkou porci vitamínu D poskytnou ryby Zdroj: Ekaterina Markelova / Shutterstock.com

Možnost doplnit vitamín D do těla nabízí dobře vyvážený jídelníček. Potraviny bohaté na vitamín D by měli konzumovat hlavně starší lidé, u kterých se schopnost syntetizovat vitamín D v pokožce snižuje.

Potraviny s větším obsahem vitamínu D jsou například tučnější ryby jako je losos, makrela nebo tuňák, játra, vaječné žloutky a mléko, případně produkty o něj obohacené (některé snídaňové cereálie, kojenecké mléko). Obsah vitamínu D ve vejcích a mléku závisí též na způsobu chovu drůbeže a skotu.

Pokud jsou chováni v uzavřených prostorách s nedostatkem slunečních paprsků a nemají vitamín D, ani jejich produkty nebudou bohaté na tuto látku.

Stanovení doporučené denní dávky není snadné a je velmi individuální, záleží na věku, stavu pokožky, množství vitamínu D vzniklém díky slunečním paprsků apod.

Možné je též užívat potravinové doplňky, jejich nasazení však raději vždy konzultujte se svým lékařem. Zdravý člověk s vyváženým jídelníčkem obvykle žádné další vitamínové preparáty nepotřebuje.

Naopak je třeba mít se na pozoru před předávkováním vitamínem D, které může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Poradny pro Vaše zdraví

Je nutné chránit před sluncem už i malé děti a to tím, že jim budete nanášet každé 2 hodiny krém s vysokým ochranným faktorem. Dbejte na to, aby měly při pobytu na slunci buď tričko, klobouk nebo sluneční brýle.

Děti do 3 let na slunci neodhalujte. V průběhu léta se mezi 11–15 hodinou vyhněte slunění, UV záření v tuto dobu dosahuje svého maxima. Vyhněte se nadměrnému slunění, a to i v případě, že jste použili ochranný krém.

Krém je třeba nanášet každé 2 hodiny. Nezapomeňte na sluneční brýle, UV záření je sice volným okem nepostřehnutelné, ale může vyvolat pálení očí. Po aplikaci parfému na pokožku se vyhněte přímému kontaktu se sluncem, protože může vyvolat vznik skvrn, alergie nebo pálení pokožky.

Nepropadněte falešnému přesvědčení, že při plavání nebo za větru není potřebné myslet na ochranu před slunečním zářením. Vyhýbejte se slunění bez ochrany a upřednostněte ten druh ochranného krému, u kterého je ochranný faktor vyšší než 20, a který vyhovuje vašemu typu pokožky.

Po koupání se raději do sucha utřete než byste se volně nechali osušit sluncem: kapky vody totiž napomáhají rychlejšímu vstřebávání slunečního záření do pokožky, čímž hrozí riziko úpalu. Nezapomeňte na pitný režim, denně se doporučuje vypít nejméně 2 litry vody. Kůže vystavená slunci je brzy vysušená a ztrácí svou pružnost.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Dříve se na ní projevují první znaky stárnutí – vrásky. I přísunem některých vitamínů můžete ovlivnit opálení. Například vitamíny E a C zmírňuj  škodlivost ultrafialových paprsků. Betakaroten zase pomáhá odstraňovat z kůže volné radikály.

Jaký jste fototyp?

Rozeznáváme 4 základní fototypy určované v souladu s pletí, barvou vlasů, přítomností, a nebo nepřítomností pih, náchylností jedince ke spálení, anebo naopak, se schopností získat opálení.

S fototypem také úzce souvisí použití vhodných opalovacích krémů s ochranným slunečním faktorem. Umožňují prodloužení pobytu na slunci, protože zachycují UV záření.

Krémem se natřete nejlépe půl hodiny předtím, než se půjdete slunit.

Fototyp I má mléčně bílou pleť s pihami, rezavé vlasy a modré nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 50+. Na slunci bez krému vydrží 5–10 minut.

Fototyp II má světlou pleť, blond nebo světlehnědé vlasy a modré nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 30 až SPF 50+. Na slunci bez krému vydrží 10–20 minut.

Fototyp III má olivovou pleť, málo pih, hnědé až tmavé vlasy a hnědé nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 30. Na slunci bez krému vydrží 20–30 minut.

Fototyp IV má snědou pleť, tmavé vlasy a hnědé oči. Měl by používat faktor SPF15. Na slunci bez krému vydrží 45 minut. Velmi důležité, avšak často podceňované, jsou také přípravky po opalování. Jsou zaměřené hlavně na regeneraci pokožky, hydrataci, její výživu a pružnost. Nejčastěji tyto přípravky obsahují panthenol a aloe vera, které zklidňují pokožku, a vitamín E.

Na závěr pár mýtů o opalování:

Ve stínu se nespálím. Omyl! I ve stínu se opalujete. Dokonce, i když je zataženo. Mraky propustí až 80 % slunečních paprsků.

Solárium není stejné jako opalování na sluníčku. Omyl! V soláriu na vás působí úplně stejné UV záření jako sluníčku. Je tu ale mnohem vyšší riziko spálení, protože kůže nemusí být na UV paprsky ještě tolik zvyklá.

Spálenou kůži uklidní jogurt nebo tvaroh. Pravda! Bílé jogurty a tvarohy skutečně můžou zchladit a zklidnit pokožku. Stejně jako aloe vera. Doporučujeme ale spíše vhodné přípravky po opalování, které kůži zároveň regenerují.

Teď už víte, jak se zodpovědně opalovat a jak se vyhnout bolestivému a nebezpečnému spálení pokožky.

Vše o tématu slunce a další naše související články

  • Nezařazené Možná se obáváte, že příliš mnoho slunečního svitu může způsobit rakovinu. Věřte však, že přílišné UV záření je pouze jednou… Přečíst více »
  • Krása Skvrny na pleti nejsou nic estetického. Co za ně může? Zejména slunce. Vystavujete-li se na slunci častěji, než je zdrávo,… Přečíst více »
  • Babské rady Bezesné noci jsou něčím, co musí čas od času snášet každý z nás. Důvody mohou být různé: změna v našem každodenním rozvrhu,… Přečíst více »
  • Zdraví Při tomto onemocnění je proces obnovy našich buněk naší kůže narušen. Poté se buňky dostávají až na povrch kůže, díky… Přečíst více »
  • Babské rady Řídnoucí vlasy mohou být příčinou mnoha starostí a rozpaků. Dokonce, i když vaše okolí trvá na tom, že vypadáte dobře,… Přečíst více »
  • Hubnutí Zapomeňte na povídačky, že bolest je součástí stárnutí! Ve skutečnosti může jít o nedostatek vitamínu, který může chybět jak náctiletému,… Přečíst více »
  • Přírodní léčba Samozřejmě by to bylo proti jejich zájmu! Všichni víme, jak je to s těmito společnostmi, které se v první řadě… Přečíst více »
  • Přírodní léčba Tmavé skvrny na těle opravdu nejsou vzhlednou záležitostí. Jedná se o zvýšené množství melaninu – tedy tmavého pigmentu, který se… Přečíst více »
  • Krása Tmavé skvrny, které běžně pozorujeme na svém těle, například na vnitřní straně stehen, ale i v podpaží, anebo na krku,… Přečíst více »
  • Zdraví Věděli jste, že naše rty mohou být indikátorem zdravotního stavu našeho těla? Rozpraskané rty jsou tak nejen možným důsledkem povětrnostních… Přečíst více »
  • Krása Mnoho lidí se trápí se skvrnami na obličeji. Pokud jsme vystaveni slunci na dobu delší, než je zdrávo, mohou se… Přečíst více »
  • Zdraví Zatímco většina lidí věří, že bolest je součást procesu stárnutí, může jít ve skutečnosti o nedostatek vitamínu, který se negativně… Přečíst více »
  • Krása Mnoho žen má ve svých 40 letech problémy s vráskami. U některých žen jsou viditelné méně, u jiných naopak mnohem více.… Přečíst více »
  • Zdraví Všichni milujeme limonádu. Její citrónová verze uhasí žízeň hlavně v horkých letních dnech. Nikdo si však troubu nespojí s výrobou… Přečíst více »
  • Babské rady Všichni lidé na celém světě obvykle vylévají lák z okurek. Někteří ho dokonce vylévají do záchodu, což není zase tak… Přečíst více »
  • Krása Zpocené ruce jsou nepříjemné a při představě, že máte někomu podat ruku, se orosíte ještě více. Ztrácíte kontrolu nad osobním… Přečíst více »
  • Babské rady Kdo žije v domě, pravděpodobně touží po pěkné květinové zahrádce. Zahrada plná růží však také něco stojí. To je důvod,… Přečíst více »
  • Přírodní léčba Hubnutí je náročný a zdlouhavý proces. Pokud toužíte upravit váhu i z hlediska fungování úrovně vaší štítné žlázy, jste tu… Přečíst více »
  • Babské rady Každý z nás se alespoň jednou v životě spálil na sluníčku. Spálená pokožka řeže, pálí a bolí, ale co s… Přečíst více »
  • Přírodní léčba Jak člověk stárne, jeho pokožka se stává méně pružnou a křehčí. Pokles přirozené produkce olejů vysušuje pokožku, což jí zvrásní.… Přečíst více »

Vitamín D: pozitivní účinky + jak ho získat více

Vitamín D si naše tělo dokáže vyrobit samo, přesto ho většina lidí nemá v těle dostatek. Proč tomu tak je a jak ho získat doporučenou denní dávku? Vitamín D je totiž nezbytný pro zdravé kosti, svaly, imunitu a má i další důležité funkce. Co o něm nevíte?

Co je to vitamín D?

Zjednodušeně můžeme říct, že vitamín D podporuje zdraví celého našeho těla. Pomáhá nám vstřebávat jeden z nejdůležitějších minerálů – vápník. Působí na tisíce různých genů a denně tak ovlivňuje činnost organismu.

Existují dva druhy vitamínu D: D2 (ergocalciferol), který produkují rostliny a D3 (cholecalciferol), který přirozeně vyrábí lidské tělo po vystavení se slunečním paprskům.

Pozitivní účinky vitamínu D

Pro silné kosti a zuby

Jelikož pomáhá se vstřebáváním vápníku, podílí se na zdraví kostí a zubů. Díky němu zůstanou kosti zdravé nebo se opraví poškozená kostní tkáň. Jelikož kostra je pro nás nesmírně důležitá, může mít nedostatek vitamínu D katastrofální následky.

Pro imunitu

Imunitní systém má za úkol bránit naše tělo před nemocemi. Vitamín D buňky našeho imunitního systému reguluje a podílí se proto na tom, aby vše správně fungovalo. Ukazuje se, že nedostatek vitamínu D je spojován s častými infekcemi, autoimunními chorobami a dokonce rakovinou.

Pro silné svaly

Vitamín D má také vliv na sílu, velikost a regeneraci svalové hmoty. Pokud máte tohoto vitamínu nedostatek, hrozí vám slábnutí svalů a zhoršení jejich činnosti.

Pro lepší spánek

Vitamín D má také vliv na váš denní rytmus. Pokud ho máte dostatek, budete zažívat kvalitnější spánek.

Kolik vitamínu D potřebujeme?

Tohle je velmi kontroverzní téma.

Obecně se doporučuje přijmout 15 mikrogramů vitamínu D denně, avšak vaše skutečná potřeba se bude odvíjet od věku, barvy pleti, běžné stravy a zeměpisné polohy, ve které žijete.

Pokud jíte ryby či rybí olej, získáváte vitamín D z nich. Pokud trávíte více času venku, získáte ho zase ze slunce. I když máte pocit, že máte vitamínu D dostek, nemusí to být pravda.

Jak získat více vitamínu D pro maximální zdraví?

1) Sluneční svit. To je ten nejjednodušší způsob. Pokud strávíte denně 20 minut na slunci, tělo si vytvoří vitamínu D dostatek.

2) Jídlo. Některé potraviny jsou o vitamín D obohacené, například různé mléčné výrobky nebo džusy. V jídle se ale vyskytuje i přirozeně, a to v tučných rybách, vaječném žloutku, hovězích játrech a v rybím oleji. Vitamín D je rozpustný v tucích, proto ho najdete v těchto tučných potravinách.

3) Doplňky stravy. Když z nějakého důvodu nemůžete na slunce nebo nechcete jíst ryby a játra, doplňky to jistí. Snažte se vybírat ty, které obsahují vitamín D3, ten je pro lidské tělo přirozenější a tudíž se lépe vstřebává. Berte ho spolu s vitamínem K2, protože D3 a K2 pracují společně, aby přepravili vápník z krve do kostí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector