Jak poznám že jsem těhotná – Vše o zdraví

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Pokoušíte se o dítě a jste příliš netrpělivá na to, abyste čekala, až se změna vašeho stavu projeví v moči? Vnímejte své tělo. To se totiž začne měnit krátce po oplodnění a o probíhající těhotenství může informovat dříve než domácí test. Problém je, že většina těhotenských příznaků je shodná s těmi předmenstruačními, a tak jim žena často nevěnuje zvláštní pozornost.

Ačkoli lze těhotenství odhalit domácím testem, ne každá žena je dostatečně trpělivá, aby čekala do vynechání pravidelné menstruace, kdy se těhotenský hormon poprvé projeví v moči.

Ještě předtím proto hledá první známky gravidity na svém těle. A to jí mnohdy opravdu napovídá. Příznaky těhotenství v prvních dnech však mohou být nejasné, většina z nich je navíc shodná s těmi, které předcházejí blížící se menstruaci.

Stejně tak může začátek těhotenství probíhat bez příznaků.

Příznaky těhotenství

Kdy se objeví první příznaky těhotenství? Obvykle kolem 14. dne po oplodnění, tedy těsně před očekávanou menstruací. Právě proto jsou velmi pravidelně zaměňovány za premenstruační syndrom. O jaké symptomy se obvykle jedná? Nejčastěji jsou to tyto:

 • citlivá prsa,
 • bolest v břiše a křeče,
 • únava,
 • špinění,
 • nevolnost,
 • citlivý nos,
 • změna hlenu,
 • časté močení.

Citlivá prsa

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Ve většině případů jsou to právě prsa, která o sobě dají vědět jako první. Budoucí maminky nejčastěji popisují zvláštní pnutí, brnění či zvýšenou citlivost bradavek. Některé ženy mají prsa bolestivá na dotek. Za těmito pocity stojí hormony progesteron a hCG, které se v těle začínají tvořit ihned po zahnízdění embrya do děložní stěny. Oba tyto hormony mají za úkol zvětšit objem krve, což způsobí, že se prsa zvětší a začnou být těžší než obvykle.

Bolest v břiše a křečeJak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Mezi rané příznaky těhotenství patří rovněž bolest břicha anebo píchání v podbřišku. Začátek těhotenství tak některé ženy přibližují pocitu, který mívají před menstruací. Tyto křeče však neznačí odlupování a odchod děložní sliznice, ale přípravu dělohy na masivní růst, který ji v následujících devíti měsících čeká.

Únava

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Mezi příznaky těhotenství první dny po oplodnění patří bezpochyby únava. Únava se může dostavit už 14. den po oplození vajíčka. A není se čemu divit. V ženském těle přeci jen začíná růst nový život a k tomu je zapotřebí velké množství energie.

Z počátku těhotenství může za vyčerpáním stát rychle rostoucí hladina progesteronu. Pocit vyčerpání obvykle ustupuje se začátkem druhého trimestru. Znovu se však objevuje na konci těhotenství, kdy o sobě dává vědět kvůli zvyšujícímu se objemu a nepohodlí během spánku.

Špinění

U některých žen se objevuje takzvané implantační krvácení, a to zhruba 11. až 12. den po oplodnění. Toto krvácení je velmi slabé a má podobu špinění, které trvá jeden až dva dny.

A proč k němu dochází? Bývá způsobeno zahnizďováním oplozeného vajíčka v silně prokrvené děloze. Jedná se tedy o zcela přirozený proces, kvůli kterému si budoucí maminky nemusejí dělat starosti.

Navštívit lékaře by pak měly v případě, že se krvácení vyskytuje i v průběhu těhotenství, zvláště doprovázejí-li ho také bolesti.

NevolnostJak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Nevolnost, která bývá v některých případech doprovázena také zvracením, pronásleduje velkou část těhotných žen. Ačkoli se první známky nevolnosti většinou objeví až zhruba měsíc po oplodnění, mohou se v některých případech ozvat i trochu dřív.

A ačkoli se v případě těhotenství skloňuje nevolnost hlavně se slovem ranní, paradoxně ji žena může pociťovat kdykoli během dne. Častokrát bývá spojena s pocitem hladu, s jídlem nepříjemný pocit často odezní.

A jak dlouho tento příznak těhotenství trvá? Obvykle do konce prvního trimestru.

Citlivý nos

Z vůně, která vám dříve byla příjemná, se vám najednou dělá špatně? Během těhotenství je to naprosto běžné. Citlivý nos totiž patří mezi rané příznaky těhotenství. Důvodem je rychle rostoucí hladina estrogenů a také zvětšující se objem krve v těle.

Změna hlenu

Mezi nejranější příznaky těhotenství patří také změna hlenu, který je vylučovaný z děložního hrdla. V počátku těhotenství je ho totiž více než obvykle. Ve velmi raném stádiu je navíc řídký a kluzký. Působením progesteronu pak postupně houstne. Hlen by měl mít světlou barvu, může se však vyskytnout i hnědavý výtok.

Časté močeníJak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Mysleli jste si, že častější močení během těhotenství je zapříčiněno jen roztahující se dělohou, která tlačí na močový měchýř? Kdepak. Frekvence návštěv toalety se totiž zvyšuje už v prvních týdnech těhotenství. Může za to zvyšující se hladina hormonu hCG.

Další těhotenské příznaky

Mezi další nejasné příznaky těhotenství, které se mohou vyskytnout už před vynecháním menstruace, patří:

Příznaky mimoděložního těhotenství

Může se stát, že oplozené vajíčko do dělohy nedoputuje a usadí se jinde, nejčastěji v jednom z vejcovodů.

Tím vznikne mimoděložní těhotenství, stav, který se musí řešit operativně, a to co možná nejrychleji. Protože kromě toho, že není možné plod donosit, je žena také přímo ohrožena na životě.

Pokud by se špatně uhnízděné embryo neodstranilo, došlo by k prasknutí vejcovodu a žena by mohla vykrvácet.

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdravíZapeklité v tomto případě je, že mimoděložní těhotenství pozná až lékař. Veškeré projevy jsou totiž stejné jako u klasické gravidity. Žena pociťuje pnutí v prsou, únavu, dojde k vynechání menstruace a výsledkem je rovněž pozitivní test.

Příznaky zamlklého těhotenství

Jak už název napovídá, zamlklé těhotenství je takové, během kterého se plod v děloze přestane vyvíjet a odumře. Žena přitom necítí žádné obtíže. Lékaři tento stav řadí do skupiny samovolných potratů. Na rozdíl od nich, se v tomto případě tělo nedokáže mrtvého plodu samo zbavit. Nepozná totiž, že se již dále nevyvíjí.

Ženy, které zamlklé těhotenství zažily tak neměly absolutně žádné příznaky jakýchkoliv obtíží v podobě krvácení či bolestí břicha.

Naopak se u nich i nadále vyskytovaly běžné těhotenské projevy, jako je například nevolnost nebo bolest prsou. Problém většinou odhalí až lékař na běžné kontrole.

Dobrou zprávou však je, že zamlklé těhotenství většinu žen nikdy nepostihne. Zažije ho přibližně jedno procento z nich.

Mé druhé těhotenství – 3.měsíc

Rozdíly mezi první a druhým těhotenstvím

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

První dva měsíce těhotenství se od sebe tenkrát a teď zase tak dramaticky nelišily. Ale v tom třetím už je rozdíl markantní. A protože mám stejné podmínky (partner, bydlení, pracovní tempo, sport, práce s energiemi, práce s myšlenkami,….) a změnilo se už jen to jídlo, nedá se než říct, že to hraje obří roli. 

Je listopad 2011.

Už koncem října jsem najela opět na naši stravu, díky umeboškám jsem si dala do pořádku nejistý žaludek a bez potíží baštím třikrát denně teplou zeleninu, vařené obilí, luštěninu, kvašenou zeleninu, olejnatá semena,…zkrátka všechno jak má být. Však taky váha na konci třetího měsíce stále ukazuje 57 kg, takže vlastně žádná změna. Pořád jsem na své výchozí váze.

Díky dobrému jídlu jsem zase dostala dostatek energie a jsem neskutečně aktivní. Dál děláme s mužem kurzy pro obchodníky, s Helčou vedeme kurzy zdravého vaření a samy se jdeme vzdělávat po večerech na kurz k Honzovi do Mladé Boleslavi do Gáji.

Jak jsem si libovala, že chodím dřív spát, tak už zase trochu ponocuju, ale stejně se ráno budím v 7 a už se mi nechce spát, jsem čilá a mám chuť něco dělat.

Chodím dál ráno cvičit, odpoledne pracuji nebo jsem s Markétkou, když není ve školce, večer zase pracuji.

Ke gynekologovi si jedu pro výsledky krve a na ultrazvuk v prvním trimestru. Všechno je v naprostém pořádku, plodová voda se vůbec neřeší. Mám špatný pocit z ultrazvuku, ale aspoň viděl mimčo můj muž, který mě jinak jako těhotnou vůbec nevnímá.

Není to na mě vůbec poznat, nestěžuji si na nic a doma i v práci všechno funguje jako doposud. Tak teď vypadal, že už to začíná víc vnímat 🙂 Nemůžu se na něj moc zlobit, sama si moc těhotná nepřipadám.

Mám jen takovou ještě většíradost ze života a těším se, že na jaře budeme mít přírůstek.

V prvním těhotenství jsem měla všechny příznaky

Když jsem čekala své první dítě, ve třetím měsíci už jsem tuze dobře věděla, že jsem těhotná. Psal se říjen 2008 a já měla úplně všechny „příznaky“. Narostla mi obrovská prsa, takže jsem musela do obchodu pro větší spodní prádlo. Navíc prsa byla bolestivá, skoro mi překážela.

Rozhodně se na ně nesmělo sahat 🙂 Na záchod jsem běhala jak koroptvička ve dne v noci.

Myslela jsem, že časté močení je potíž spíše v pokročilém těhotenství, když už miminko na močový měchýř tlačí, ale já běhala ve třetím měsíci dvakrát třikrát i v noci! Pořád mě tak nějak divně pobolíval podbřišek a začala se mi příšerně motat hlava při zvednutí z postele či podřepu.

Vždycky jsem měla tlak spíš nižší a nebylo mi příjemné se po delší době zvednout. Ale tohle bylo mnohem horší, chvíli vždycky trvalo než jsem chytla balanc a zaostřila zrak. Také se přidaly migrény. Občas mě tak třeskutě chytla hlava, že jsem strávila půl dne v posteli.

Odjakživa jsem nerada prášky, teď jsem měla o důvod víc – chtěla jsem zdravé dítě a taky sebe (přece si nebudu zatěžovat játra a ledviny chemií, když i tak dostanou těhotenstvím záhul). Jenže mi nic nepomáhalo. Ani jóga, dechová cvičení, mačkání akupresurních bodů,…trpěla jsem a bylo mi děsně. No jako při migréně.

Jak mě posledních pár let bolela záda, tak teď to bylo zas o kus horší. Chtěla jsem jít na masáž, ale nechtěli mě vzít, že až od 4.měsíce. Ach jo, tak mě doma masíruje manžel skoro denně, jinak nemůžu bolestí ani usnout. Spí se mi hůř, nejde ležet na břiše, na zádech mě bolí záda, tak se převaluji celé noci z boku na bok a prokládám to odchody na malou. Vždycky jsem ráno lezla z postele zničená, tak teď tedy tuplem lezu po čtyřech, protože jsem velkou část noci vzhůru.

Zajímavé:  Dovolená V Egyptě Zdraví?

Ve třetím měsíci mě gynekolog uznal za těhotnou

Před těmi víc jak třemi lety začalo i pořádné obíhání lékařů. Můj gynekolog mě ve třetím měsíci uznal za těhotnou. Do té doby jsem z něj nemohla vyrazit ani foto z ultrazvuku, vymlouval se, že je pověrčivý a kdesi cosi a ať ještě počkám, že přeci já jsem trochu jiný případ….

Chtěla jsem potěšit obrázkem manžela i rodiče, tak jsem ho nakonec umluvila, ale bylo vidět, že se se mnou o reálném těhotenství vůbec ještě nechce bavit. Ve 13. týdnu jsem konečně nafasovala těhotenskou průkazku.

Legrační bylo, že tehdy bylo potřeba se v nějaké porodnici zaregistrovat, aby před porodem bylo kam chodit a prohlídky a nakonec i kde bez řečí rodit. Bez těhotenské průkazky se ale nešlo v porodnici zaregistrovat a někde mi řekli, že tam musím být už ve 12. týdnu, aby mě vůbec „vzali“.

Tak jsem konečně měla „důkaz“  a mohla jít do boje o porodnici. K průkazce jsem dostala řadu pokynů, koho všeho mám navštívit. Krom běžných testů, které podstupovaly všechny těhotné, já začala běhat po nefrologii, hematologii, cévním atd.

To všechno pro svou zdravotní minulost, která mého gynekologa děsila a bránila mu radovat se se mnou z těhotenství. Jak se přiznal o pár měsíců později, moc tomu u mě nevěřil…

Jsem zdravá, jsem zdraváJak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Ke všem těm klasickým těhotenským příznakům přibyla drobnůstka, kterou jsem vůbec nedokázala dešifrovat – začal mi pocukávat pravý palec. Jen tak sem tam, někdy večer, někdy ráno. Zcela nekontrolovatelně mi několik minut poskakoval, jako když máte tik v oku, ale já ho měla  v palci pravé ruky.

 To bylo to nejmenší, spíš byla legrace, jak zcela nekontrolovatelně se mi to dělo a nešlo to vypnout. Protože jsem odjakživa řešila své zdravotní potíže co nejpřírodněji a tedy alternativní medicínou, nenechala jsem nic náhodě a stavila si i u svého čínského lékaře.

Ten mi poradil nějaké byliny na posílení ledvin, palci se zasmál, prý máme horší věci na řešení. Věděla jsem, že budu muset sama hodně pracovat na tom, abych byla zdravá. A tak jsem s větou „Jsem zdravá a jsem těhotná, všechno je v pořádku“ vstávala i usínala, mlela jsem si ji v duchu celý den. K tomu jsem si hlídala vitamíny v jídle a sportovala.

 Abych byla fit a miminko mělo to nejlepší, najela jsem ještě více na ovoce a zeleninu (jestli se to v mém případě vůbec ještě dalo?), začala doma odšťavňovat ovoce a cpala se jogurty a musli, v jídelníčku byla často bramborová kaše se zapečenou zeleninou (se sýrem samozřejmě) atd.

Ovšem musím každé 2 hodiny něco slupnout, jinak je mi zle, mám vlčí hlad a jsem velmi nevrlá. Jak je ostatně vidět na fotce z výletu, kde jsme se trochu zdrželi a místo oběda bylo jen jablko. Chtěla jsem hlady vraždit.

 Váha se nějak dramaticky neměnila, na konci třetího měsíce jsem vážila 63,5 kg, takže jsem byla spokojená, že budu štíhlá těhulka a že to mám pod kontrolou. Od začátku jsem přibrala 3,5 kg a to odpovídá tabulkám, takže jsem v klidu. Pořád jsem cvičila, jen místo klasické jógy a pilates jsem začala chodit na těhotenské lekce. Dál jsem chodila do fitka, běhat atd.

Co s odběry plodové vodyJak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Můj gynekolog naprosto předpokládal, že vzhledem k věku (bylo mi tehdy 31) a zdravotní anamnéze, budu muset na testy plodové vody. Riziko stejných vrozených vad se mu zdálo příliš vysoké. Už tehdy jsem byla rozhodnutá, že nechám výsledek na přírodě a co se má stát, to se stane.

 Na plodovou vodu, že nepůjdu a řešit případné přerušení těhotenství že nebudu. Před poslední návštěvou, když jsem si šla pro výsledky krve, jsem tedy trénovala nahlas vhodnou větu, kterou toto vyšetření odmítnu.  Obří kámen mi spadl ze srdce, když jsem se dozvěděla, že výsledky jsou natolik dobré, že nikam nemusím.

Spolkla jsem své naučené odmítnutí a v duchu jásala a děkovala.

S ničím jsem se netajila

Že jsem těhotná jsem řekla všem kamarádkám a příbuzným hned, jak jsem to sama zjistila. Měla jsem z toho takovou radost (vždyť jsem vyrůstala v tom, že děti mít nemůžu), že jsem to nemohla tajit a na něco čekat. Byla jsem si celkem dost vnitřně jistá, že všechno bude v pořádku.

Ale kdyby náhodou nebylo, říkala jsem si, že je lepší, když mí přátelé a rodiče budou vědět, proč jsem smutná, než to všechno tajit a pak dělat, že je všechno v pořádku. Takže touhle dobou už to všichni věděli. Nehlásila jsem to jen obchodním partnerům, protože tam bych si tím nikterak nepomohla. Viděla jsem v praxi mockrát, jak přestali brát vážně nastávající maminky.

Ne ve zlém, spíš podvědomě tušili, že za nedlouho už tahle paní bude mít jiné starosti než se starat o jejich byznys. A podle toho se k ní taky chovali. Bohužel. Takže jsem zarytě mlčela a rostoucí břicho a mizející boky jsem na jednáních maskovala adekvátním oblečením. Jinak to poznat ještě nebylo.Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Hledání porodnice

Přípravu na miminko jsme brali doma vážně. Už jsme se byli podívat na porodnici v Neratovicích. Hledala jsem vhodnou kombinaci alternativního porodu a dostatečné péče.

Můj doktor mě jasně odkázal na Motol, který mám jednak 5 minut autem od bytu, jednak tam (a to především) mají péči pro takové případy, jako jsem já 🙂 Já ale v Motole byla na odběrech na hematologii a nefrologii, do patra s porodnicí jsem se zašla jen podívat a úplně mi to stačilo.

Chtěla jsem své dítě přivést na svět co nejlepším možným klidným způsobem a v co nejhezčím prostředí. Tady ze zdí čněl strach, stres a úzkost. Ne, Motol ne!

První příznaky těhotenství

Jaké jsou první příznaky těhotenství? Mnoho žen své těhotenství tuší ještě mnohem dříve, než si udělají těhotenský test. Někdo to může nazývat intuicí, pro některé ženy pocit, aby se jejich velká touha po těhotenství konečně splnila.

Opožděná menstruace, pozitivní těhotenský test a návštěva gynekologa je jediný způsob, jak s jistotou těhotenství potvrdit. První projevy těhotenství se ale mohou objevit již před vynecháním menstruace.

Jak tedy poznat těhotenství bez testu? Jakmile dojde k oplodnění vajíčka vaše tělo začne produkovat hormony, které pomalu začnou měnit vaše tělo, jak po fyzické, tak i psychické stránce.

Proto stačí vnímat svoje tělo a těhotenství můžete odhalit již před opožděnou menstruací. Některé těhotenské příznaky mohou být shodné s těmi předmenstruačními, a tak jim ženy často nevěnují velkou pozornost.

Každé těhotenství je velmi individuální a probíhá jinak, proto jsou známé i případy, kdy těhotenství může probíhat zcela bez příznaků.

Kdy se objeví první příznaky těhotenství? Rané příznaky těhotenství lze pozorovat obvykle mezi 10-14 dnem po oplodnění vajíčka, tedy pár dní před očekávanou menstruací.

Ranní nevolnost

Těhotenské ranní nevolnosti si v prvním trimestru prožije více než dvě třetiny budoucích maminek. Ranní nevolnosti a nechutenstvím a bolesti břicha může žena pozorovat již před vynecháním menstruace. Nechutenství ovlivňuje hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka.

Tento hormon je možné zjistit z krve již sedmý den od početí. Některé ženy mohou trpět také pocitem na zvracení, které se objevuje nejčastěji po ránu, ale žaludeční potíže se mohou objevovat také odpoledne nebo v podvečer. Ve druhém trimestru zpravidla nechutenství ustoupí.

Co na raní nevolnost radí lékaři? Nechejte si u postele rohlík, sušenky nebo oblíbené krekry a snězte je ihned po probuzení. Zvedne se vám hladina cukru v krvi, ještě předtím, než vstanete z postele. Doporučuje se jíst pravidelně v menších dávkách a ze svého jídelníčku vynechat kořeněná a mastná jídla.

Nechuť k jídlu

Kromě nevolností a pocitu, že váš žaludek je jak na vodě, může nastávající maminky trápit také nechutenství. Nechutná vám vaše oblíbené jídlo? Naopak byste se si dala něco mimořádného? Okurky s povidly? I neobvyklé chutě mohou být prvotním příznakem očekávání miminka.

„Mnohokrát jsem slyšela o tom, že těhotné ženy mají zvláštní chutě, ale myslela jsem si, že jsou to jenom povídačky.

Do té doby, než jsem byla sama těhotná 🙂 V prvním těhotenství jsem měla neustále chuť na kyselé okurky a v druhém jsem ujížděna na máku, každý den jsem musela mít něco s mákem“ vypráví s úsměvem, dnes již, dvojnásobná maminka Marta.

Přecitlivělý čich

Máte ráda určité vůně květin, jídla a parfémů? Co vám dříve vonělo může být v těhotenství úplně jinak.  Podle studií mají až dvě třetiny těhotných žen v těhotenství oblíbené jiné vůně než před početím.

Některé maminky uvedly, že na počátku těhotenství měly tak citlivý čich, že si všimly jakékoliv i slabounké vůně, kterou by dříve vůbec necítily.

Důvodem změny čichu je rychle rostoucí hladina hormonu estrogenu a zvětšující se objem krve v těle těhotné ženy.

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Bolest prsou

Již několik dní po oplodnění mohou nastávající maminky pociťovat brnění, pnutí a zvýšenou citlivost prsou. Po oplodnění vajíčka tělo budoucí maminky zaplaví hormony hCG a progesteron. Bolest prsou v těhotenství má na starosti zvětšují se a rostoucí mléčné žlázy, které se připravují na období kojení.

Bolest bradavek a jejich tmavnutí mohou předurčovat začátek nového života. Barvu bradavek ovlivňují hormony zvané melanocyty. Nejčastěji si změny barvy na bradavkách všimnou ženy se světlejší pletí, u žen s tmavší pletí je tato změna patrná okolo 10 týdne těhotenství. Prsa se v průběhu těhotenství zásobují mlezivem, které se tvoří již pár týdnů před plánovaným porodem.

Růst prsou u většiny budoucích maminek zastaví zhruba týden až dva po porodu.

Tip:Způsobů, jak oznámit partnerovi, že čekáte miminko je mnoho. Kupte dětské body nebo vyberte roztomilé dupačky neutrální barvy, přibalte k tomu těhotenský test a zabalte to jako dárek. Váš partner bude jistě zářit štěstím 🙂

Zajímavé:  Cesky Institut Hygieny A Verejneho Zdravi?

Únava

Mezi hlavní příznaky těhotenství v prvních dnech po oplodnění, které ženy trápí, je neobvyklá únava. Většinou ale zrovna tento příznak ženy často přisuzují nemoci nebo např. velkým pracovním vytížením. Únava v těhotenství se může objevit již po prvním týdnu těhotenství.

V těle ženy začíná růst nový život a výrazně stoupá tvorba progesteronu. Tento hormon pomáhá při vývoji mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle a tlumí předčasné kontrakce, což napomáhá k udržení těhotenství.

Tento hormon ale také způsobuje velkou únavu, se kterou se většina budoucích maminek na začátku těhotenství potká. Proti únavě nemá smysl bojovat, dopřejte si odpočinek, dostatek spánku a také kvalitní stravu.

Počáteční únava časem sama odezní, ve druhém trimestru už o únavě většina těhotných ani neví.Počáteční únava a zmatenost může přerůst až v benigní těhotenskou encefalopatii.

Časté močení

Musíte chodit mnohem častěji na toaletu? I to může být známka radostného očekávání.

Zvyšující se hladina hormonu hCG a roztahující se děloha tlačí na močový měchýř a způsobuje častější nucení na záchod.

Až třetina budoucích maminek se ve 3 trimetru, kdy děloha tlačí na močovým měchýř, setká s nežádoucím únikem moči, zejména při kýchnutí nebo smíchu. Těhotné ženy trápí zejména noční vstávání.

Změny nálad

Pocity radosti a štěstí, velmi brzy střídá pláč, smutek a strach. Ani deprese v těhotenství není nic výjimečného. Budoucí maminka prochází velkou emocionální změnou, která má za následek, že emoce jsou jako na horské dráze.

Změna nálad k těhotenství prostě patří, emoce nechte plynout a špatná nálada jistě brzy přejde. Na výkyvy vašich emocí v průběhu těhotenství by si měl zvyknout také váš partner a pomoci vám tyto nálady překonat.

Jak si udržet těhotenské emoce pod kontrolou?

 • Jezte zdravě
 • Udržujte se ve formě, pro těhotné ženy je ideální plavání
 • Pokud jste unavená, nebo se necítíte dobře odpočívejte
 • Sdílejte své obavy se svým partnerem
 • Choďte na kurzy pro těhotné
 • Čtěte knížky pro nastávající rodiče
 • Nepřepínejte se při domácích pracích, neuklizený byt počká do dalšího dne až se budete cítit lépe.

Těhotenství a menstruace

Mezi rané příznaky těhotenství patří tzv. implantační krvácení, se kterým se setká až třetina žen. Některé ženy si mohou toto lehké krvácení zaměnit s menstruací a potom své těhotenství objeví až o měsíc později.

Menstruace v těhotenství tedy není nic neobvyklého, jenom se nejedná přesně o menstruaci, ale o zmiňované implantační krvácení. První špinění se může objevit od 10 dne po oplodnění vajíčka. Příčinou krvácení je uhnizďování vajíčka v silně prokrvené děložní stěně.

Díky hormonálním změnám může žena pociťovat také lehké křeče v podbřišku. Toto špinění místo menstruace na počátku těhotenství nemusí někdy znamenat vůbec nic, ale přesto by měly být nastávají maminky na pozoru a v případě špinění nebo krvácení se obrátit na svého gynekologa.

V některých případech může špinění a krvácení důvodem hrozícího potratu. Z důvodu většího prokrvení organismu se může žena setkat také s krvácením po styku, ale i tento případ raději konzultujte se svým lékařem.

Výtok

První týdny těhotenství může budoucí maminky trápit také výtok, který je způsoben zvýšeným prokrvením sliznice pochvy. Výtok je slabší, je téměř bezbarvý a bez pocitů pálení a svědění. Výtok se nejčastěji objevuje na začátku a na konci těhotenství, kdy se tělo již začíná připravovat na samotný porod.

Nadýmání a zácpa

Těhotné ženy může po dobu těhotenství také trápit zvýšený výskyt nadýmání. V průběhu těhotenství dochází ke zpomalení trávicích procesů vlivem hormonu progesteronu.

Ve 3 trimestru je pak hlavním důvodem nadýmání a pocitu nafouklosti zejména rostoucí děloha, která tlačí na střeva.

Zácpa v těhotenství postihuje opravdu většinu těhotných žen, je se o tomto tématu nastávající maminky moc nebaví.

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Nespavost a noční pocení

S rostoucí únavou těhotné ženy se doporučuje dostatek spánku. Některé maminky může v těhotenství potrápit nespavost nebo nadměrné noční pocení. I za tyto, mnohdy nepříjemné, příznaky může velká hormonální změna, kterou těhotná žena nástupem těhotenství prožívá.  

Kovová pachuť v ústech

Máte nezvykle kyselou až kovou pachuť v ústech? Tuto zvláštní pachuť způsobuje těhotenský hormon zvaný progesteron.

Bolest hlavy

Bolest hlavy v těhotenství může mít několik příčin. Stres, hlad, nedostatek tekutin, zánět dutin, ztuhlost svalů. Ve většině případů se nejedná o nic vážného.

Pokud by se ale k silné bolesti hlavy přidalo ještě dvojí vidění, ihned navštivte svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznaky preeklampsie.

Léky na bolest hlavy v těhotenství raději vynechejte a vyzkoušejte jiné metody, jak bolest hlavy v těhotenství zmírnit.

 • Zavodněním organismu vodou nebo minerální vodou
 • Zahnáním hladu
 • Relaxací – odbouráním stresu
 • Chladným obkladem
 • Dostatečným spánkem

Pálení žáhy

Silné pálení žáhy se objevuje spíše v závěru těhotenství a dokáže potrápit nejednu budoucí maminku.

Známé jsou ale také případy, kdy zrovna pálení žáhy patřilo mezi první příznaky těhotenství již 10 dní po oplodnění. Pokud jste tedy s pálením žáhy neměla zkušenost je možné, že jste těhotná.

Hlavním důvodem pálení žáhy jsou opět hormonální změny a pomalejší vyprazdňování žaludku. Co na pálení žáhy pomáhá?

 • Rozdělte si jídlo na menší porce
 • Vyhněte těmto potravinám – rajčata, papriky, citrusové plody, sladká a kynutá jídla, kořeněné a mastné pokrmy
 • Žvýkejte žvýkačky – žvýkání zvyšuje produkci slin, které pak neutralizují kyselost v žaludku
 • Vyzkoušejte jablečný ocet, který vám pomůže k rychlejšímu trávení
 • Každý den zázvor – nejenom že pomáhá při ranních nevolnostech a nechutenství, ale velmi rychle uleví i od pálení žáhy. Pijte 2x denně zázvorový čaj a čerstvý zázvor můžete také přidat do hlavního jídla

Závratě a mdloby

Točí se vám hlava a občas máte pocit, že omdlíte? Závratě a mdloby jsou v těhotenství způsobené sníženým krevním tlakem a menším množstvím červených krvinek.

Změny na kůži

V těhotenství se ženám na začnou objevovat tzv. pigmentové skvrny.

Nejčastěji se objevují v jako čára mezi pupíkem a stydkou kostí, občas na tváří a také dochází ke ztmavnutí bradavek. Zmíněné příznaky ale mohou také poukazovat na onemocnění jater nebo jiných orgánů.

Pokud si chcete být těhotenství jistá, doporučujeme navštívit ženského lékaře, který těhotenství jednoznačně potvrdí.

Vysoká bazální teplota

Pokud jste si při v období před otěhotněním měřila svou bazální teplotu a sledovala své plodné dny, můžete své těhotenství odhalit také z vašeho grafu. Bazální teplota se v průběhu cyklu mění.

V první části cyklu (před ovulací) je nízká (okolo 36,5 °C), po ovulaci se vlivem hormonu bazální teplota zvyšuje (obvykle o 0,2 až 0,4°C) a opět klesá na začátku menstruace.

Pokud jste v očekávání bazální teplota v těhotenství zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě.

Vynechání menstruace

Pokud máte pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, je velká pravděpodobnost, že jste těhotná a je čas si udělat těhotenský test. Vynechání menstruace může ale také způsobit např. velký úbytek nebo naopak přibírání na váze, stres, hormonální nerovnováha.

Kompletního průvodce celým těhotenstvím najdete v článku Těhotenství týden po týdnu.

Pozitivní těhotenský test

Velmi spolehlivým důkazem, že jste opravdu těhotná, je pozitivní test na hCG. Těhotenský test rozpozná přítomnost těhotenského hormonu v krvi těhotné ženy a na základě toho ukáže pozitivní nebo negativní výsledek.

Těhotenských testů je dnes velký výběr a jsou k sehnání ve většině drogérií i lékáren. Těhotenský test se doporučuje provádět alespoň týden po vynechání menstruace. Většina žen nevydrží čekat a testy provádí již před plánovanou menstruací.

V této době se může stát, že i přesto, že výsledek těhotenského testu je negativní, miminko již v sobě opravdu nosíte.

Jakmile máte před sebou pozitivní těhotenský test a trošku se vzpamatuje z počátečního překvapení a radosti, je načase objednat se k vašemu gynekologovi. První prohlídku si naplánujte okolo 7. týdne těhotenství. V tuto dobu už by lékař na ultrazvuku mohl vidět srdeční činnost vašeho miminka.

Jak poznám že jsem těhotná - Vše o zdraví

Příznaky mimoděložního těhotenství

Může se stát, že se v některých případech oplozené vajíčko usadí, nejčastěji v jednom z vejcovodů nebo na vaječníku, a nedoputuje až do dělohy. V takovém případě se jedná o tzv. mimoděložní těhotenství a je potřeba rychlého operativního zákroku.

V tomto případě není možné miminko donosit, a navíc je v ohrožení života také maminka. Žena pociťuje stejné příznaky, jako při běžném těhotenství, tedy únavu, nevolnost, pnutí v prsou apod.

Jak tedy poznat mimoděložní těhotenství? Mimoděložní těhotenství může určit jedině lékař na základě gynekologického vyšetření. Mimoděložní těhotenství se vyskytuje zhruba u 2% ze všech těhotných žen.

Zamlklého těhotenství příznaky

O zamlklém těhotenství se hovoří tehdy, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet a odumře. Odborníci řadí zamlklé těhotenství mezi samovolné potraty, s tím rozdílem, že tělo ženy samo nezjistí, že plod se nevyvíjí a odumírá.

Tělo ženy stále produkuje těhotenské hormony a tím přetrvávají těhotenské příznaky. Neobjevuje se žádné krvácení ani křeče ani jiné varovné signály, že těhotenství neprobíhá tak jak má.

Zamlklé těhotenství objeví až lékař při běžné těhotenské prohlídce.

Ze statistik vyplývá, že až 30% těhotenství končí nějakou formou potratu, přičemž třetina z nich připadá na samovolné potraty. Množství samovolných potratů je od roku 1960 více méně na stejné úrovni. Na tyto statistiky mnoho dalších statistik se můžete podívat na stránky zdravotnické statistiky ÚZIS, které vychází z dat Národního registru potratů.

Tip:Podívejte se na velký výběr oblečení pro miminka. U nás si určitě vyberete.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Gynekologie

Dobrý den, již přes měsíc mám hustý, bílý výtok, který zapáchá. Před týdnem jsem začala mimo menstruačně krvácet (zápach výtoku zesílil – hygienu dodržuji avšak na ten zápach nepomáhá) a cítím, čím dál větší bolest v podbřišku. Prosím o radu, o co by se mohlo jednat. (ještě před měsícem silná bolest břicha a krvácení z konečníku – raději píšu, pokud by to mohlo souviset)

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Podle popisu jde o zánět poševní sliznice, tedy jde o kolpitidu. A ta bývá doprovázena fluorem neboli výtokem. A určitě by měla být léčba . Vašeho gynekologa by měl někdo zastupovat, případně byste měla být vyšeřena na gyn.- por.. oddělení nejbližší nemocnice.

Dobrý den, dnes jsem byla v Olomouci na genetickém screeningu v 1 trimestru, 12 +2 jsem prvorodička, a mám dotaz ohledně hodnoty NT, nejdříve změřila pí.

doktorka hodnotu 2,9 a při druhém měření 2,6, do papíru napsala 2,9, což je prý zvýšené riziko,nosní kůstka byla viditelná,hodnoty krve brané ten den vyšetření jsou v pořádku, jaké je riziko poškození a co se dá dále dělat,děkuji za odpověd

Svojí otázku budete muset položit lékařce, která UZ vyšetření prováděla. Závěr z údajů vytržených z kontextu nelze udělat.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je normální, že je v těhotenství zvýšená sedimentace?jsem ve 22 týdnu a mám ji stále zvýšenou.Obvodní lékařka mi to zapsala do těhotenské průkazky a mám se poradit s mým gynekologem.Říkala, že je to možná tím těhotenstvím.Děkuji.

Ale ano, zvýšená sedimentace patří k fyziologickým změnám, které vznikají v graviditě. Příklad některých fyziologických, tedy přirozených změn u těhotných žen ( na konci budou konkrétnější údaje k sedimentaci): Objem červených krvinek ( erytrocytů) se zvýší u těhotné ženy s jedním plodem ze 1400 ml na 1650 ml, tj.

o 250 ml neboli o 18 %. Počet erytrocytů klesá ze 4,5 × 1012/l před těhotenstvím na hodnoty 3,7 × 1012/l ve 30. týdnu, kdy je jejich počet nejnižší. Později se již počet erytrocytů nemění nebo nepatrně stoupá. Koncentrace hemoglobinu ( krevního barviva) klesá ze 137–140 g/l před těhotenstvím na 110–120 g/l na konci těhotenství.

Podobné snížení nastává u hematokritu, který klesá z hodnot okolo 0,40 na 0,33–0,35. Železo Zdravá žena přijímá denně potravou 12–18 mg železa (Fe) a z toho se vstřebává přibližně 5–10 %. Absorpce Fe se zvyšuje při jeho deficitu, a to na 20–50 %. Absorpce Fe se zvyšuje také v těhotenství, ve II. trimestru na 30 %, ve III. až na 40 %.

Leukocyty, tedy bílé krvinky Celkový počet bílých krvinek se v těhotenství zvyšuje až na 12,0 × 109/l, ve III. trimestru byly zjištěny i hodnoty 16,0 × 109/l. Za porodu dosahuje počet leukocytů i 25–30 × 109/l. Počet lymfocytů a monocytů je relativně stabilní, zvyšuje se počet polymorfonukleárů. Počet bazofilů nepatrně klesá.

Eozinofily se u některých těhotných zvyšují, u jiných snižují nebo se jejich počet nemění; příčina není známá. A nakonec : Sedimentace erytrocytů V těhotenství se sedimentace (FW) zvyšuje na 44 až 114 mm/h s průměrem 78 mm. Příčinou vysoké sedimentace je zvýšená hladina plazmatických globulinů a fibrinogenu.

Sedimentace nemá v těhotenství diagnostickou hodnotu.

Dobrý den, chci se zeptat zda li mi těhotenský test prokáže, že jsem těhotná, ikdyž půjde o mimoděložní otěhotnění ? Jaké jsou vlastně příznaky tohoto otěhotnění ? Poznám je sama na sobě ? Děkuji

Pozitivní těhotenský test je pozitivní i při mimoděložním těhotenství. Příznaky jsou velice neurčité a žádné specifické pro mimoděložní graviditu neexistují. Takže se obratťě na svého gynekologa.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na bazální teplotu. Snažíme se s manželem o miminko, měřím si pravidelně každé ráno teplotu a v den zvýšené teploty na 37 jsme měli sex. Od té doby, a to už je 5 týdnů, má stále nízkou teplotu 36,4 a 36,4. Je možné, že bych už byla těhotná ? Proč se mi teplota za tak dlouhou dobu nezvýšila ? Děkuji

V těhotenství je sice obvyklejší zvýšení bazální teploty nad 37 st. C, ale je to jen přibližný ukazatel. Pokud už uplynulo 5 týdnů od zmíněné ovulace kdy mohlo dojít k otěhotnění, tak byste měla být vyšetřena svým gynekologem. 5- ti týdenní gravidita je už ultrazvukovým vyšetřením zcela prokazatelná.

Dobrý den.Mám takový problém.Dostala sem menstruaci která je v menším množství a je světlá.Používám antikoncepci ale nikdy se mim to ještě nestalo.Nemůžu být těhotná? Děkuji za odpověď

Zcela vyjímečně může selhat i hormonální antikoncepce ( HA) .

Většinou v důsledku chyby v užívání tablet, případně v souvislosti s průjmem či zvracením anebo současným užíváním léků, které účinek HA snižují.

Zda jste či nejste těhotná Vám po vyšetření poví gynekolog. Takže doporučuji navštívit gynekologa. Ovšem ne hned, ale tak za 1 až 2 týdny od doby, kdy jste měla popisované „slabé“ měsíčky.

Dobrý den, na většinu mých otázek zde vždy najdu odpověď, ale dnes se skutečně již zeptám. Mám nízko položenou placentu, již dvakrát jsem velmi slabě krvácela, jsem nyní v 18týdnu a zajímalo by mě, kdy by měla placenta vylézt nahoru a jestliže nevyleze, zda je to nebezpečné.

Dále bych chtěla vědět, jestli to nějak ohrozuje miminko a co se může stát, když neležím celý den v posteli. Trávím cca hodinu venku na procházce, vařím a dělám běžné domácí práce, lékař mi po posledním krvácení řekl, že mám ležet, ale nic mi není a velmi se šetřím a něco málo dělám (viz výše).

Dále bych chtěla vědět, co to vlastně je ta níže položená placent a a zda se třeba může stát, že se začně předčasně odlupovat a jestli to poznám. Děkuji Vám velice za VAši odpověď Kateřina S.

Na otázku : „kdy by měla placenta vylézt nahoru“ nelze přesně odpovědět, protože to je zcela individuální. Děsivé to bylo kdysi, v dobách kdy neexistovaly ultrazvukové vyšetřovací přístroje. Ovšem dnes lze díky nim mít polohu placenty pod kontrolou.

K další otázce: je optimální co nejvíce polehávat, ale jistě 24 hodin být v posteli po řadu dnů je obtížné. Nikdo Vám přesně nepoví, kolik času byste měla ležet v lůžku aby nenastala žádná komplikace. Je ale vhodné mít pohlavní abstinenci.

Předčasné odlučování lze poznat podle náhle vzniklých bolestí břicha, hypertonu dělohy a UZ vyšetření objeví odlučování placenty. Ovšem ne každá bolest břicha znamená předčasné odlučování placenty.

K problematice lokalizace placenty jsem Vám zkopíroval následující text: O nízko nasedajícím lůžku čili placentě se hovoří pokud placenta buď úplně nebo alespoň částečně přesahuje vnitřní děložní branku a představuje překážku pro spontánní vaginální porod.

Vcestné lůžko vzniká zpravidla již v době zahnízdění plodového vejce v oblasti dolního děložního segmentu.

Podle hloubky zasahování placenty směrem k vnitřní brance se rozeznává několik stupňů závažnosti, od nízko nasedajícího lůžka umožňujícího samovolný porod až po centrální (úplné) vcestné lůžko s nutností ukončit těhotenství císařským řezem. Takto uložená placenta totiž představuje porodní překážku.

Typickým příznakem vcestného lůžka je krvácení z rodidel. Samotné krvácení nebývá zpravidla příliš silné, ale má tendenci se opakovat. Většinou akutně neohrožuje zdraví těhotné. Postupné malé krevní ztráty však vedou pomalu a pozvolna k rozvoji klinických známek anémie.

V některých případech se vcestné plodové lůžko neprojeví až do konce gravidity, ale krvácení se objeví až v průběhu porodu a může být velmi vážnou komplikací. Podezření na vcestné lůžko se ověřuje ultrazvukovým vyšetřením, které určí umístění placenty, její vztah k vnitřní děložní brance a pomůže vyloučit velmi nebezpečné předčasné odlučování placenty, které může mít navenek stejné (často minimální) příznaky jako vcestné lůžko. V případě jakéhokoli krvácení je nutné okamžité vyšetření gynekologem, který určí zdroj krvácení a jeho závažnost. Lékař zpravidla odesílá těhotnou ihned k přijetí do nemocnice. Hospitalizace je ve většině případů nutná i při slabém krvácení, protože nelze spolehlivě předpovědět, zda celková krevní ztráta nebude nepřijatelně velká a neohrozí zdraví těhotné.

ZAJIMALO BY ME JAK DLOUHO PRED OTEHOTNENI BY SE MELA VYSADIT ANTIKONCEPCE.V ROCE 2005 JSEM PRODELALA SAMOVOLNY POTRAT S NASLEDNOU KYRETAZI,2006 SE ME V 35 TYDNU PO ODTOKU PLODOVE VODY NARODIL SYN JAKA JE MOZNOST,ZE SE VSE BUDE OPAKOVAT.DEKUJI.

Ihned po skončení užívání HA můžete otěhotnět. IHNED v této souvislosti ovšem znamená, že žena může otěhotnět při nejbližší ovulaci po skončení užívání HA. A to je obvykle 12. až 14 dne od počátku menstruace. Počítáno od 1. dne menses. Možnost existuje vždycky, ale s jakou pravděpodobností se to bude opakovat nelze zjistit žádným vyšetřením ani odhadnout.

omlouvám se že jsem nepoložila otázku co mě zajímá,jeli možné mít menstruaci když jsem už ve 3 měsíci není to nebespečné pro plod děkuji dobrý den zajimalo by mě do 3 měsíce jsem netušila ,že jsem těhotná a slabě krvácela 3 dny každý měsíc až 3 měsíc jsem krvácela je jeden den hodně málo šlajsem proto ke své lékařce a ta mi řekla že jsem těhotná ve 3 měsíci když jsem jí řekla že jsem měla sice hodně slabou menstrulaci tak mi řekla ,že je to scela možne a od tet musím hlásit každé krváení

Pokud je žena těhotná a nastane krvácení, pak to není menstruace ( protože menstruace je krvácení, které následuje po ovulaci).

Chápu ale, že pro ženu( ať je odborné pojmenování jakékoliv) je krvácení významné pokud není v obvyklý čas a může ji polekat. V těhotenství krvácení může být známkou hrozícího potratu.

Nicméně u Vás i přes krvácení v době těhotenství gravidita roste ovšem vyžaduje přísnější sledování. Proto výzva lékařky, abyste každé krvácení hlásila.

Děkuji za odpověď.určitě bych byla ráda kdybych byla těhotná.dítě chceme.spíše jsem myslela jestli mi něco není jestli je to běžné v začátku těhotenství mít tyto příznaky.s prvním dítětem jsem takové příznaky neměla.Počkám ještě 14 dnů a pak půjdu ke svému gynekologovi.děkuji

Tak to je určité hezké, když se na další dítě těšíte. Popisované příznaky se vyskytují u většiny těhotných žen. Na druhou stranu je nutno říci, že se takové příznaky označují jako „těhotenské příznaky nejisté“. A takovýmto názvem je vyjádřeno to, že o těhotenství se nemusí jednat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector