Jak poznat těhotenství – Vše o zdraví

První trimestr zahrnuje počátečních 13. týdnů vašeho těhotenství. Tělo se snaží adaptovat na nový stav, ve kterém probíhají bouřlivé změny.

S vysokou citlivostí také reaguje na vnější vlivy. Pokud jste dosud neholdovaly zdravému životnímu stylu, těhotenství by měl pro vás být již pádný důvod opravdu začít.

Pomocí placenty se k vašemu budoucímu miminku dostávají prospěšné i škodlivé látky, které přijímáte.

Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

V prvním trimestru se zhruba polovina těhotných žen nevyhne ranním nevolnostem.

Pokud k ní patříte i vy, obvykle se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B6, snažit se pravidelně dýchat, uvolňovat a eliminovat poklesy hladiny cukru (jezte raději častěji v menších porcích např. oblíbené sušenky, krekry apod.).

Ničeho se nebojte, na konci trimestru by mělo vše odeznít. Pokud se však cítíte v tomto období dobře, nemusíte se vzdávat ani oblíbeného cvičení. Do nových náročných sportů se však raději nepouštějte a odpusťte si také saunu.

Mezitím ve vašem bříšku:

…v podstatě ještě žádné není. Záleží na úhlu pohledu, nicméně za 1. se považuje první týden poslední menstruace. To znamená ještě předtím, než dojde k početí.

…má podobu zygoty. Jedná se o buňku, díky které může začít vývoj nového života. To vše se však začne dít až poté co dojde k oplodnění, které je možné právě v tomto týdnu.

…má stále podobu oplodněného vajíčka. Na začátku se vznáší v děloze, na konci 3. týdne dochází k uhnízdění v připravené děložní sliznici.

…je velké, asi jako zrníčko máku. Probíhá napojení zárodku na váš krevní oběh. Tvoří se základy pro vznik placenty, pupeční šňůry i pro další rozvoj orgánů vašeho chlapečka nebo holčičky.

…má už připraveno vše, aby se mu mohl začít vyvíjet mozek a páteř. Srdíčko už je součástí jeho vlastního krevního oběhu. Váš budoucí drobeček není o moc větší než opravdový drobeček. Představte si ho můžete asi jako zrníčko čočky nebo cizrny.

…už začíná cítit bolest. Vzniká totiž nervová soustava a pokračuje vývoj zárodků orgánů.  Srdíčko tluče, tvoří se obrysy pro vznik očí a uší, objevují se první náznaky končetin. Každý den se tvary embrya víc a víc přibližují lidskému tělu.

…má velikost asi jako malá kulička hroznového vína. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám. Na ultrazvuku můžete pozorovat prapočátky prstíků v podobě rýh. Z celého „tělíčka“ je nejlépe rozeznatelná hlavička a v tomto týdnu mizí také ocasní část. Postupně se formuje tvář a postupně se mu tvoří trávicí orgány.

…už není zárodek, ale plod neboli také fetus. Osmý týden je pro něj zásadní z hlediska vývoje zraku, sluchu a orgánů, které zajišťují jeho rovnováhu. Začíná se mu vytvářet obličejíček. Pokrčuje také vývoj končetin. Dokážete rozeznat i ramínka nebo lokty. Miminko se začíná také hýbat. I když vy to zatím nijak nepoznáte.

…stále setrvává ve schoulené pozici ve tvaru písmene C. V devátém týdnu se vyvíjí výrazněji i oči. Až do konce sedmého měsíce je ale nechává zavřené. Výživu čerpá plod z placenty, která je spojena s vámi pupeční šňůrou. Právě v tomto týdnu se intenzivně vyvíjí a s miminkem vás bude spojovat až do konce těhotenství.

Jak poznat těhotenství - Vše o zdraví

…zůstává v polote zkrouceného červíčka. Je proto obtížné určit přesnou velikost, ale můžete si jej představit jako větší sušenou švestku. Začínají se vytvářet pohlavní orgány. Jestli mužské nebo ženské, to už v tuto chvíli nemůžete ovlivnit.

O tom je rozhodnuto již mnohem dříve, jak jsme zmiňovali už v předešlém článku. Objevují se také první zárodky, z nichž se později vyvinou jeho zoubky. Pokračuje vývoj orgánů – od tohoto týdne se jedná již spíše o zdokonalování jejich funkcí.

…má i nadále nepoměrně větší hlavičku ve srovnání se zbytkem tělíčka. Mozek se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Období, kdy nejčastěji hrozí vznik vývojových vad máte za sebou. Gratulujeme! Na ultrazvuku už uslyšíte rychlý tlukot jeho srdíčka. Zdokonaluje se funkce jeho trávení, pokračuje vývoj kloubů a každým dnem se více podobá člověku.

…má za sebou už velký kus cesty! Je velké asi jako kiwi, umí zatínat pěstičky, na kterých už rostou nehtíky a hýbe pusinkou. Vaše vaječníky už dále nevyvíjí úsilí o zachování těhotenství a váš drobeček žije již plně z placenty. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů se zřetelnějšími znaky.

…stále roste jako z vody. Co víc, vodu, tu plodovou, skutečně vdechuje. Kyslík mu do tělíčka dopravuje pupeční šňůra. Mezitím se mu formuje dýchací ústrojí, aby bylo těsně po porodu plně připravené na první nadechnutí. Chrupavky se začínají pomalu měnit v kosti. Dítě začíná vnímat – a to jak zvuky, tak různá „šťouchnutí“. Vaše miminko je velké plus mínus deset centimetrů.

První trimestr je opravdu velká jízda jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jak bude vše pokračovat dále se dozvíte v následujícím článku, kde si přiblížíme všechny děje 2. trimestru.

Co nejpříjemnější dny vašeho požehnaného období vám přeje

Vaše porodní asistentka Petra

Nejdůležitější informace o těhotenství

1. Zdravá výživa & Femibion:

Výživné potraviny, jako ovoce a zelenina, a také prenatální potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou, jako je Femibion, by určitě měly být prvními položkami vašeho seznamu.

Nedávná studie naznačuje, že pouze 25 % zdraví dítěte je předurčeno výlučně genetikou, zatímco až 75 % může být ovlivněno interakcí genů s životním stylem matky (včetně výživy, váhy matky i dítěte, vyvarování se stresu či kouření).

Jinými slovy, jídla která jíte během těhotenství nejen ovlivní vývoj dítěte v lůně, ale i jeho budoucí zdraví. To je důvod, proč je tak důležité vést zdravý životní styl a jíst pestrou a vyváženou stravu.

2. Oční maska:

Pomůže vám, když si budete potřebovat během dne zdřímnout. Spánek je pro vaše zdraví velmi důležitý prakticky vždy, ale ještě více během těhotenství. Děťátko klade na vaše tělo další požadavky, takže se můžete cítit zničená – zejména během prvního trimestru. Zaměřte se na to, abyste spala nejméně 8 hodin v noci, a pokud to bude třeba, dopřejte si i zdřímnutí ve dne.

3. Čerstvé ovoce a zelenina:

Ty jsou nabité důležitými vitaminy a minerály a také vlákninou. Zelená listová zelenina jako špenát, brokolice a zelí jsou také dobrým zdrojem folátu. Každý den byste měla sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny.

4. Láhev vody:

Když jste těhotná, je důležité zůstat dobře hydratovaná. Pravidlem je, že vaše moč by měla mít světle slámovou barvu. Jakýkoli tmavší odstín signalizuje, že jste nepila dostatečně.

5. Dobrá kniha:

Ano, na internetu je spousta informací, ale je dobré mít spolehlivou příručku pro těhotenství po ruce, když ji potřebujete. Co očekávat, když očekáváte od Heidi Murkoffové a Sharon Mazelové (Simon & Schuster UK) je klasika.

6. V polštář:

Pokud se v noci potýkáte s pohodím, může vám pomoci polštář ve tvaru „V“. Je navržen tak, aby podpíral vaše bříško, když ležíte na boku, ale také je také užitečný jako kojenecký polštář, jakmile se děťátko narodí.

7. Těhotenské džíny:

Perfektně navržené pro přizpůsobení se a podporu vašeho bříška, jedny by měly být v každém top 10 nákupním seznamu těhotných žen!

8. Pohodlné boty:

S až o 40 % větším množstvím krve v těle v době těhotenství si můžete všimnout, že vaše nohy získají na velikosti nejméně o polovinu čísla, což vyžaduje pořízení nové obuvi. Vysoké podpatky jsou ošidnější kvůli posunu vašeho těžiště, takže je raději schovejte na jiné zvláštní příležitosti. Pár bot s plochým nebo středním podpatkem bude méně namáhat kolena a spodní partie zad.

9. Těhotenská fit souprava:

Dopřejte si další motivaci ke cvičení novým cvičebním vybavením.

Dobře padnoucí sportovní podprsenka je absolutní nutností pro ochranu prsou před ochabnutím, zatímco těhotenské legíny, které lze přetáhnout přes bříško, mohou pomoci podpořit dolní partie zad.

Většina módních obchodů na dobrých adresách v současné době nabízí mateřské oblečení, ale pro specializované prodejce se podívejte na http://www.fittamamma.com a www.lornajane.com.au.

10. Krémy na strie:

Jak vaše bříško roste, můžete si všimnout, že se na břiše, stehnech a prsou objevují červené čáry. Tyto strie neboli pajizévky, jsou během těhotenství běžné a po čase se ztratí.

I když nejsou žádné důkazy o tom, že by krémy na strie znamenaly nějaký rozdíl, pouhé působení masáže krému na pokožce může stimulovat krevní oběh a pomáhá udržovat pokožku pružnější.

Není třeba utrácet jmění za luxusní krémy – vhodný je jakýkoli hydratační přípravek, včetně starého dobrého olivového oleje.

11. Zmrzlina:

Tolik žen, se kterými jsme hovořili, se zmiňovalo o jejich chutích na tuto sladkou pochoutku, že jsme ji nemohli nezapsat do seznamu! Dobrou zprávou je, že zmrzlina je zdrojem vápníku.

Chcete-li získat dostatek tohoto důležitého minerálu, doporučuje se těhotným ženám jíst 4 porce mléčných výrobků denně.

Bohužel zmrzlina má poměrně vysoký obsah cukru, takže je nejlépe si ji šetřit jako lahůdku a zvolit sýr, mléko a jogurt, které jsou také zdrojem vápníku.

12. Buďte šťastná:

Když jste v očekávání, je spousta věcí, kterých je možné se obávat: Je ten sýr pasterizovaný? Bude mé dítě zdravé? Co když nejsem dobrá matka? I když je ustaranost v tak důležitém období vašeho života normální, snažte se klást důraz na to pozitivní – vyhýbat se velkému množství negativních myšlenek – nemůžu tohle, bojím se tamtoho – a přijmout postoj který vidí sklenici do poloviny plnou, to vám může pomoci posílit šťastné a úspěšné těhotenství.

Zajímavé:  Zlomenina Lýtkové Kosti Příznaky?

13. Šampon a kondicionér na vlasy:

Zde je určitá výhoda těhotenství – vaše vlasy budou vypadat skvěle! To proto, že vysoká hladina estrogenu prodlužuje růstovou fázi každého folikulu, takže ztratíte méně vlasů. To znamená, že také některé ženy zjistí, že jsou jejich vlasy během těhotenství mastnější, takže možná budete potřebovat koupit jiný šampon.

14. Gymnastický míč:

Jsou skvělé pro cvičení v těhotenství. Jednoduše si na něj sedněte, zapojte střední část těla a pomalu se houpejte ze strany na stranu, otáčejte boky nebo lehce poskakujte nahoru a dolů.

Dokonce je můžete použít k tomu, abyste se pohybovala tam a zpět během porodu, abyste zmírnila kontrakce.

Jakmile se dítě narodí, bude také perfektní pomůckou, která vám pomůže dostat se zpět do formy…

15. Pinzeta:

Těhotenské hormony nejen zesílí vlasy na vaší hlavě, ale také mohou způsobit zesílení ochlupení i na jiných místech, jako kolem bradavek a pupíku!

16. Čerstvý vzduch:

Když se rozhodnete mít dítě, není nutné se stěhovat na venkov. Nicméně co nejčastěji jeďte z města na čerstvý vzduch, dýchejte a naberte spoustu kyslíku – je to dobré jak pro maminku, tak pro děťátko.

17. Těhotenská hudba:

Hudba může změnit vaši náladu a vyvolat fyzické změny v těle. Klasická hudba dokonce snižuje krevní tlak! Vytvořte si sadu oblíbených uklidňujících skladeb a poslouchejte je na cestě do práce / při jízdě / kdykoli se cítíte stresovaná.

18. Krém na opalování:

Kvůli hormonálním změnám může být vaše pokožka během těhotenství citlivější na slunce. Některé ženy zjistily, že se jim na tváři vytvářejí tmavé skvrny hyperpigmentace, které jsou v současnosti známé jako cholasma. Noste klobouk proti slunci nebo použijte na obličej za jasného počasí faktor SPF50, abyste zabránila poškození pokožky.

19. Ucpávky do uší:

Pokud máte lehký spánek, pak pravidelnému nočnímu probouzení nic nepomůže. Pár ucpávek do uší vám však pomůže rychleji usnout, zvláště pokud váš partner chrápe.

20. Těhotenský pás:

Některým ženám pomáhá během těhotenství při podpoře dolní části zad, zvláště pokud čekáte dvojčata nebo trpíte bolestmi pánevního dna či kyčlí.

21. Rozšiřovač pasu:

Perfektní pomůcka během prvního trimestru, kdy jsou vám vaše džíny trochu těsné, ale ještě nejste docela připravena na těhotenské oblečení. Jednoduše ho upevněte na stávající knoflík a přidejte další centimetry pasu kalhot nebo sukně.

22. Nové podprsenky:

Vaše prsa v průběhu těhotenství postupně porostou. Je běžné, že až o jedno až dvě čísla košíčků, takže budete muset koupit pár nových podprsenek. Od druhého trimestru pro vás budou pohodlnější podprsenky bez kostic. Dobrý nápad je také spací podprsenka, která pomůže podpořit vaše rostoucí prsa v noci a pomáhá minimalizovat strie.

23. Těhotenský kabát:

Pokud bude vaše bříško největší v zimních měsících, budete si pravděpodobně muset dopřát nový kabát. Pokud ne, pak vám rozšiřovač zipu umožní přizpůsobit ten starý.

24. Heřmánek:

Tato květina je známá jako uklidňující pro mysl a podporující spánek. Šálek heřmánkového čaje večer vám pomůže uvolnit se před spaním.

25. Batoh:

Vaše rostoucí bříško přidává další zátěž na kostru, takže není vhodné ještě ji zvýšit tím, že budete nosit těžké tašky na jednom rameni. Odlehčete zátěž a začněte nosit batoh, abyste rovnoměrně rozložila váhu na celé tělo a snížila riziko námahy.

26. Balzám na rty:

Některé ženy zaznamenají, že jsou jejich rty během těhotenství suché. Dopřejte si luxusní rtěnku obohacenou vitaminem E a odvrátíte popraskání rtů.

27. Čokoláda:

Tolik z vás zmiňuje touhu po této pochoutce, že jsme ji zařadili mezi těhotenské nezbytnosti! Zvolte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa (nejméně 70 %). Je dobré, abyste si čas od času dopřála něco sladkého, ale sladké potraviny si raději schovejte jako pochoutku.

28. Olej do koupele:

 Nemusí být luxusní. Pár kapek olivového oleje ve vaší lázni pomůže udržet vaši pokožku pružnou a může dokonce pomoci snížit výskyt strií.

29. Kniha receptů:

Většina žen pozoruje v těhotenství změny chutí. Například vám možná přestanou chutnat oblíbená jídla nebo zatoužíte po věcech, na které jste nikdy dříve nepomyslela. Vybírejte si potraviny bohaté na živiny, jako je ovoce a zelenina, libové maso, drůbež, mléčné výrobky a složité sacharidy, jako je celozrnný chléb, hnědá rýže a quinoa.

30. Káva bez kofeinu:

Omezte se na dva šálky instantní kávy denně nebo jeden hrnek čerstvé kávy a přejděte na kávu bez kofeinu. Budete překvapena, že bezkofeinová káva může být také chutná! Jen pamatujte na omezení příjmu kofeinu.

31. Porcovaný bylinkový čaj:

 Pokud více pijete čaj, mějte na paměti: Kofein neobsahuje jen káva – je i v čaji. Omezte se na asi dva hrnky denně a přejděte na porcovaný čaj bez kofeinu nebo na bezkofeinové bylinné infuze, jako je Rooibos.

32. Chytrá televize:

Jistě, až se dítě narodí nebudete tak často venku, ale jakou lepší výmluvu najít pro pořízení nějakého toho televizního přijímače, o kterých jste tolik slyšela?

33. Nové punčocháče:

Kvůli zvýšenému objemu krve, který cirkuluje ve vašem těle, budou vaše nohy během těhotenství zdát o něco těžší. Oteklé kotníky jsou také celkem běžné. Podpůrné punčocháče povzbuzují krev aby proudila zpět do nohou, zabraňují otokům a křečový žilám. Jen se ujistěte, že kupujete těhotenské, aby vám padly kvůli rostoucímu bříšku!

34. Těhotenské šaty:

Stylové těhotenské šaty vás budou provázet během celého těhotenství i po něm. Jednoduše doplňte sako a máte oblečení do kanceláře.

35. Velká taška:

Ke konci vašeho těhotenství je dobrý nápad, mít zabalenou a připravenou nemocniční tašku a ušetříte si zmatek až nadejde ten den.

Toaletní potřeby, pyžamo, spodní prádlo, těhotenské vložky a dobrá kniha jsou všechny nezbytné.

Možná budete chtít přidat i několik věcí pro domácí pohodlí, jako jsou pantofle, nějaké dobroty, nápoje a časopisy. Nezapomeňte také na drobné na parkovné na nemocničním parkovišti.

36. Těhotenské svršky:

Z počátku můžete vystačit s vaším normálním oblečením, ale ve druhém trimestru určitě budete muset investovat do nějakých těhotenských svršků. Podívejte po těch, které lze použít i jako kojenecké svršky až se dítě narodí, a ušetříte.

37. Noční osvětlení:

Těhotenské hormony a tlak dítěte na močový měchýř způsobí, že možná budete muset několikrát v noci navštívit toaletu. Tlumené světlo u lůžka vám pomůže, abyste ve tmě neupadla, nemluvě o tom, že při každé cestě na toaletu probouzíte svého partnera …

38. Vstupenky do kina:

Zábavné noci venku se svým partnerem jsou důležité k propojení se jako pár. Až dítě dorazí budou výlety do kina trochu obtížnější, tak si je užijte, dokud to jde!

39. Těhotenské plavky:

Plavání je během těhotenství ideální forma cvičení, protože voda pomáhá podpírat vaše bříško, snižuje zátěž na klouby a předchází přehřátí. Dopřejte si těhotenské plavky či tankiny a choďte pravidelně do vody.

40. Tenisky:

Pokud jste fit a cítíte se dobře, pak není důvod, proč byste nemohla pokračovat ve cvičení i během těhotenství. Jen se vyvarujte nebezpečných nebo kontaktních sportů a ujistěte se, že máte dobrou podporu nohou v páru kvalitních sportovních bot.

41. Podložka na jógu:

Jóga je během těhotenství obzvláště přínosná, protože při ní nedochází k rázům a je při ní jen minimální riziko zranění. Navíc studie ukázaly, že může pomoci snížit hladinu stresu nastávajících matek. Nezapomeňte sdělit instruktorovi, že jste těhotná, může vám tak poradit, které pozice je bezpečné provádět.

42. Spodní prádlo:

Ať už upřednostňujete hipsterské kalhotky, které sedí pod bříškem, nebo těhotenské kalhotky, které se přes něj natahují, určitě budete potřebovat větší kalhotky než nastane druhý trimestr! Naštěstí řada značek, jako je HotMilk (http://uk.hotmilklingerie.com/) a http://www.amoralia.com/, nabízejí opravdu hezké těhotenské spodní prádlo.

43. Ošetření pokožky:

Díky těhotenským hormonům můžete během těhotenství zaznamenat velké změny pleti. Některé ženy zjistí, že mají nejlepší pokožku v životě, jiné jsou nešťastné, protože se jim rozvine citlivá pokožka a pihy – ať je to jak chce, budete muset odpovídajícím způsobem přizpůsobit svou péči o pleť.

44. Líčení:

Stejně jako u kosmetiky. Pokožka může být během těhotenství mastnější a v takovém případě budete možná muset přejít z tekutého podkladu na pudr. Experimentujte s tím, co vám nejlépe vyhovuje.

45. Nové pyžamo:

Když vidíte, že pravděpodobně budete trávit více času v posteli, měla byste se zaměřit i na tuto část. Dopřejte si nějaké pohodlné nové pyžamo. Pokud plánujete kojit, jsou ty s knoflíky na přední straně ideální pro snadný přístup, až se dítě narodí.

46. Wifi připojení:

Mnoho z vás nám sdělilo, že získáváte informace o těhotenství online, takže internet je zřejmou nutností. Pro všechno, co potřebujete vědět v příštích devíti měsících, včetně potravin, kterým se vyhnout, nákupu šatníku příznivého k rostoucímu bříšku a informací o mateřské dovolené, navštivte naše webové stránky www.femibion.cz.

47. Pohodlná přikrývka:

Dokonce i ty nejaktivnější ženy v těhotenství upadají do zimního spánku. Je to tak, noční výlety nejsou tak atraktivní, když si ani nemůžete vychutnat drink. Dopřejte si luxusní fleecovou přikrývku pro příjemné večery doma na pohovce.

48. Stolička pod nohy:

Je dobré dát si nohy nahoru vždy, když sedíte. Pomáhá to zabránit otoku kotníků (běžná nepříjemnost během těhotenství), protože to zabraňuje městnání krve v nohou.

49. Nádobky na jídlo:

Jíst malé porce a často po celý den vám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a udržet nevolnost na uzdě. Mandle, para ořechy, sušené meruňky, různá semínka, ovesné pečivo a syrová zelenina jsou praktickým občerstvením.

Zajímavé:  Alergie Na Hořkou Čokoládu?

50. Kvalitní fotoaparát:

Těhotenství je vzácné období. Dokonce i když to momentálně tak nevnímáte, budete se za pár let chtít ohlédnout a žasnout, jak zvláštní ta celá zkušenost byla! Nafoťte spoustu obrázků vás i vašeho bříška – jednoho dne z nich bude nádherná památka pro vaše dítě.

O zdraví dítěte je třeba pečovat již před otěhotněním

O průběhu těhotenství a správném vývoji plodu se rozhoduje dávno před tím, než žena přijde do jiného stavu. Hovoří se o tak-zvané perikoncepční péči, která v sobě zahrnuje jak dobu před oplodněním (prekoncepční), tak i první tři měsíce těhotenství (perinatální).

„Pojem prekoncepční péče, tedy péče před početím, známe dlouhou dobu, ale jeho reálný obsah je dosud stále velmi nekonkrétní. Pro řadu gynekologů představuje činnost, která si nezaslouží jejich pozornost, protože o ní nejsou vůbec přesvědčeni.

Tedy ještě konkrétněji: výsledek těhotenství bude podle jejich názoru stejný, ať již žena bude před otěhotněním sledována, či nikoliv,“ vysvětluje docent Pavel Calda, gynekolog z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jako jeden z prvních českých odborníků shromáždil informace o této problematice.

Důležitost péče o ženu před otěhotněním stoupá s trendem zvyšujícího se průměrného věku rodiček, který zasáhl všechny rozvinuté země. „Z biologického hlediska je to nežádoucí, protože zatím neumíme zastavit proces stárnutí reprodukčních orgánů. Díky asistované reprodukci a péči před otěhotněním i v jeho průběhu jsme však schopni pomoci i starším rodičkám,“ dodává lékař.

Proč je podle něho péče před případným otěhotněním tak důležitá? Především jde o to, že lze eliminovat důsledky některých zdravotních potíží i nesprávného životního stylu. Kromě toho je možné mnohem lépe naplánovat vyšetření, která jsou důležitá na začátku těhotenství. „Jinak hrozí, že se žena dostaví v době, kdy je například na vyšetření odhalující vrozené vady pozdě,“ říká Pavel Calda.

Faktory, které ovlivňují výsledek početí, se dělí do dvou hlavních skupin: Změnitelné a nezměnitelné. Změnit lze stav výživy, způsob zaměstnání, životní prostředí a styl, naplánovat očkování či dlouhodobé užívání léků.

Nezměnitelné jsou věk a zdravotní stav matky, genetické dispozice a schopnost otěhotnět.

Velká péče je již dnes věnována především diabetičkám, jejichž těhotenství je velmi rizikové – například i z toho důvodu, že se jim rodí děti s vysokou váhou.

Důkladné vyšetření rizik Co by tedy měl lékař s pacientkou probrat ve chvíli, kdy se přijde poradit, zda má, či nemá otěhotnět? Je třeba odhalit například nezhoubné nádory dělohy, zjistit, zda netrpí genitálními opary, jestli nemá gynekologický zánět či pohlavní chorobu včetně AIDS. Je třeba také pátrat po dědičných onemocněních a zjistit případné patologie pánve.

Lékař by rovněž měl vědět, zda má pacientka astma, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, chudokrevnost, onemocnění ledvin či močového měchýře, nemoci štítné žlázy, žloutenku typu C, zažívací obtíže, deprese či jiné duševní poruchy, lupénku nebo jiné závažné onemocnění. Zkontrolovat je nutné všechna očkování, například i proti tetanu, a především zarděnkám.

Žena by neměla otěhotnět dříve než tři měsíce po aplikaci živé vakcíny – kupříkladu očkování proti chřipce. Pro zdravý vývoj dítěte je vedle lékařské péče nutná také iniciativa matky. Nejvíce může ovlivnit svůj životní styl, který by měla – pokud není správný – změnit ještě před oplozením a pravidla dodržovat celých devět měsíců, respektive i v době kojení.

„Během prvních dvou týdnů po oplodnění platí pro vyvíjející se buňky takzvaný zákon „všechno nebo nic“. Působení nepříznivého vlivu vede buď k zastavení vývoje zárodku, nebo naopak k úplnému zotavení bez následků. Období největší citlivosti plodu na působení zevní škodliviny je mezi druhým a osmým týdnem po početí, tedy čtyři až deset týdnů od prvního dne poslední menstruace.

Neznamená to však, že v období růstu orgánů plodu po celý zbytek těhotenství nemůže dojít k negativnímu ovlivnění funkce orgánů plodu,“ popisuje Pavel Calda. Budoucí matka by proto již před početím a v době těhotenství neměla být vystavena žádným chemikáliím nebo třeba rentgenovému záření, po otěhotnění by se pak měla vyhnout pobytu v příliš horkém prostředí, jako je sauna.

Není vhodné ani usilovné cvičení v horkém či vlhkém prostředí.

„Význam životního stylu pro budoucí těhotenství bývá přeceňován i podceňován. Každopádně plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu, odstranění či omezení nezdravých návyků.

Zároveň je optimální pro případné ovlivnění chování, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství bývá obtížné a může přijít i pozdě,“ konstatuje Pavel Calda.

Platí to zejména pro drogy, alkohol, kouření, a to včetně pasívního.

Pavel Calda zároveň upozorňuje, že by se gynekologové měli zajímat i o domácí prostředí. „Lékař by měl při podezření, že je žena ohrožována například domácím násilím, využít svých možností a oznámit to orgánům státní správy či nabídnout matce možnost obrátit se na svépomocné organizace,“ soudí.

Listová zelenina ochrání mozek Vzhledem k tomu, že například centrální nervová soustava plodu se vyvíjí již od pátého týdne těhotenství, je před a v době těhotenství velmi důležitý příjem kyseliny listové. Ta se ukazuje pro zdraví plodu – především po neurologické stránce – velmi důležitá.

Zatímco potřeba energie se v těhotenství zvyšuje jen asi o 300 kcal, v případě některých minerálů a vitamínů je to až o 100 procent. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitamínů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku.

„To jí mohou usnadnit multivitamínové preparáty speciálně připravené pro období před otěhotněním a po otěhotnění, které zajišťují dostatečný přívod minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy,“ doporučuje lékař a dodává, že by to měly být výrobky osvědčených značek. Přírodním zdrojem tolik potřebné listové kyseliny je listová zelenina a brokolice.

Řada odborných studií dále doporučuje zvýšený příjem železa. Ostatní vitamíny a minerály lze získat z vyvážené stravy bez toho, že by žena musela užívat syntetické preparáty. Na trhu jsou k dispozici multivitamínové a minerální přípravky určené přímo pro těhotné ženy.

V laickém tisku se čas od času objevují informace o tom, že jejich užívání sice zajistí dostatek kyseliny listové a železa, ale na druhou stranu vede k tomu, že ženám se rodí příliš velké děti. To však Pavel Calda popírá: „Pro toto tvrzení, navíc nepodložené seriozní statistickou analýzou, se mi ve světové literatuře nepodařilo nalézt oporu.

“ Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že nadměrné užívání vitamínů a minerálů může těhotné ženě uškodit. Týká se to především vitamínu A, C a D. Stejně tak by ženy bez porady s lékařem neměly dlouhodobě užívat žádné rostlinné preparáty ani byliny. Rizikovým faktorem ovlivňujícím jak možnost otěhotnění, tak jeho průběh i porod, je obezita.

Matce hrozí vysoký krevní tlak a těhotenská cukrovka, proto je často nutný císařský řez. Z toho důvodu je dobré včas zahájit dietu. Na druhou stranu nejsou vhodné žádné extrémy, jako jsou například vegetariánství či veganství. Pokud žena nechce ani v době těhotenství svůj životní styl změnit, měla by se poradit s lékařem.

  • [*]
  • info
  • Co nejvíce škodí v těhotenství: Nedostatek kyseliny listové

Je prokázáno, že podávání kyseliny listové před a v době těhotenství snižuje výskyt poškození embryonálního základu nervového systému a rozštěpů rtu o 25 až 75 procent. Lidský organismus neumí vytvářet kyselinu listovou, a je proto závislý na jejím přísunu potravou.

Studie zároveň prokázaly vztah mezi nedostatkem kyseliny listové a jinými vrozenými vadami plodu včetně srdečních vad, postižení končetin, nepravidelností močového ústrojí, rozštěpů patra a vznikem některých genetických poruch.

Nedostatek kyseliny listové je navíc doprovázen vyšším počtem předčasných porodů plodů s nízkou porodní váhou či s opakovanými spontánními potraty.

Násilí

Ženy, které zažívají fyzické, sexuální nebo duševní násilí během těhotenství, rodí častěji děti s nízkou porodní hmotností. Napadení může vážně ohrozit jak matku, tak plod (odloučení placenty, krvácení, roztržení jater a sleziny či předčasný porod).

Alkohol

Alkohol způsobuje vrozené vývojové vady a je hlavní příčinou mentální retardace plodu. Vedle toho je konzumace alkoholu dávána do souvislosti se spontánním potratem, odtržením placenty, omezením růstu plodu, poruchami chování a dysfunkcí centrálního nervového systému a dokonce i zvýšeným rizikem úmrtí dítěte při porodu.

Kouření

Kouření má povšechně negativní vliv na těhotenství i plod. Ženy, které přestanou kouřit, snižují riziko obtíží s početím, předčasného odtoku plodové vody, předčasného porodu a nízké porodní váhy dítěte.

Míra nebezpečnosti souvisí s dávkou: Čím více žena kouří, tím více je těhotenství ohroženo. Lékař by měl vyvinout úsilí, aby vysvětlil ženě, jaké ohrožení znamená kouření pro plod.

Stejně nebezpečné je i pasívní kuřáctví.

Drogy

Ruku v ruce s užíváním drog přicházejí kromě podobných rizik jako u kouření a alkoholu také další extrémně rizikové faktory pro těhotenství, jako jsou infekční onemocnění matky – syfilis, HIV, hepatitida typu C. Pokud žena s užíváním drog nepřestane, rodí se děti se závislostí.

Další informace na www.gyn.cz.

Nedaří se vám otěhotnět? Přinášíme rady pro rychlejší početí

  • Abyste mohla otěhotnět, je nutné znát svůj ovulační cyklus.
  • Během plodných dnů není nutné provozovat sex každý den. Spermie v ženském ústrojí vydrží i několik dní.
  • Šanci na početí zvýší zdravý životní styl.
  • Příliš se k početí neupínejte, může to mít negativní vliv.
  • Mateřství se nedoporučuje odkládat. Žena by z biologického hlediska měla ideálně porodit mezi 20. a 30. rokem.
  • Jako kompromis uvádějí lékaři těhotenství ve 30 letech. Po 35. roku života pravděpodobnost početí prudce klesá.

Rozhodli jste se s partnerem založit rodinu, ale už nějakou dobu se vám nedaří otěhotnět? Dříve, než začnete panikařit, položte si jednoduchou otázku: udělala jsem pro početí dítěte opravdu všechno? V případě, že vám to nejde, je totiž kromě pravidelného pohlavního styku potřeba dodržet ještě několik dalších zásad.

Zajímavé:  Drogy - vše o zdraví

Poznejte svůj cyklus

Vyznáte se ve svém ovulačním cyklu? Pak máte napůl vyhráno.

Otěhotnět lze totiž jen během plodných dnů, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníků a putuje do dělohy, kde následně čeká na oplodnění (nelze otěhotnět mimo plodné dny!).

Tento proces se nazývá ovulace a nastává zhruba 14 dní před pravidelnou menstruací. Vždy ale záleží na délce cyklu, který se u jednotlivých žen liší.

Pokud vás zajímá, jak otěhotnět co nejrychleji, myslete na to, že vajíčko je schopné oplodnění pouze 24 hodin. Spermie tedy mají jen jeden den na to, aby s ním splynuly.

Zároveň jsou však schopny v ženském prostředí přežít klidně až 72 hodin, takže možná doba otěhotnění po styku je poměrně dlouhá. Snažit se počít dítě tedy můžete už zhruba tři dny před očekávanou ovulací a pár následných dní po ní.

Vzhledem k tomu, že je žena plodná pouze necelý týden v měsíci, je pravděpodobnost otěhotnění při nechráněném styku poměrně nízká.

A jak poznáte, že se ovulace dostavila? Kromě ovulačních testů, které jsou k dostání snad v každé lékárně, vám napoví i vaše vlastní tělo. Děložní hlen je během plodných dnů slabší až vodový, některé ženy pociťují i větší vlhkost v okolí poševního vchodu. Pleť je o poznání hladší a jasnější. Častá je i zvýšená chuť na sex. Mezi další příznaky se pak řadí:

  • Citlivější čich
  • Vyšší atraktivita
  • Celková citlivost těla

Žijte zdravě

Jak podpořit otěhotnění? Stejně jako je zdravý životní styl důležitý během těhotenství, hraje správná životospráva podstatnou roli také před početím.

Důležitý je hlavně dostatečný příjem vitamínů, konkrétně třeba kyseliny listové, která má velký vliv na vývoj mozku a míchy dítěte.

Pomáhá navíc předcházet různým vývojovým komplikacím, jakou je například rozštěp páteře dítěte.

Pokud přemýšlíte, jak zaručeně otěhotnět, myslete na to, že podstatnou roli hraje také hmotnost obou potencionálních rodičů.

Obecně platí pravidlo, že ženy a muži, kteří mají správný index tělesné hmotnosti, počnou snadněji.

V případě, kdy jeden z partnerů trpí nadváhou či dokonce obezitou, pravděpodobnost, že žena otěhotní, klesá. Pokud mají nadváhu oba dva, platí to dvojnásob.

Vliv na početí má i přílišná konzumace alkoholu a kávy nebo kouření. Alkohol a cigarety by měl omezit i partner. Kofein naopak jeho spermie zrychlí, pít by ho ale měl jen v rozumném množství. Vyhnout byste se oba měli i zbytečnému stresu. Podpořit otěhotnění pak můžete také pomocí vitamínů. Zhruba dva měsíce před plánovaným početím se doporučuje konzumace kyseliny listové.

Příliš se k početí neupínejte

Žijete představou šťastné rodiny, dny trávíte tím, že kontrolujete ovulační cyklus, a v hlavě si přehráváte, jak vám to sluší s těhotenským bříškem? Zvolněte. Přílišná snaha o početí a neustálé hledání tipů, jak nejrychleji otěhotnět nebo co dělat pro otěhotnění, mívá totiž přesně opačný efekt. Dobrá nálada a zdravá chuť na sex šanci na otěhotnění naopak zvyšují.

Trvá na váš vkus snažení už příliš dlouho? Možná vás to překvapí, ale průměrná doba otěhotnění se pohybuje kolem čtyř měsíců. Pokud tedy ještě neuplynul rok ode dne, kdy jste se s partnerem začali snažit, nepropadejte panice. Pokud ano, požádejte o radu svého gynekologa. Ten s vámi probere, jak zvýšit šanci na otěhotnění, a případně doporučí, jak dále situaci řešit.

Máte pocit, že během plodných dnů musíte mít sex každý den? Omyl. Důležitější než kvantita, je v tomto případě kvalita.

Odborníci doporučují dát si mezi pohlavními styky vždy jeden den pauzu, aby spermie stihly dozrát. Kvalitní spermie pak dokáže vajíčko oplodnit i druhý den po pohlavním styku.

Nemusíte se tedy bát, že byste v období plodných dnů příležitost k početí promrhali.

Neodkládejte mateřství

Chcete před početím dostatečně cestovat, něco si našetřit nebo nejprve vybudovat pracovní kariéru? To je samozřejmě v pořádku. Kdy se rozhodnete počít, je jen vaší a partnerovou volbou.

Neodkládejte to však donekonečna. Každá žena se rodí jen s určitým počtem vajíček, která během života ztrácí. Podle odborníků je ideální doba pro otěhotnění mezi 20. a 30. rokem života ženy. Po 35.

roce pravděpodobnost otěhotnění prudce klesá.

1. týden těhotenství: Vše, co potřebujete vědět

Mnoho těhotných žen si umí jen obtížně představit velikost svého miminka. Zde najdete porovnání velikosti miminka s ovocem a zeleninou. 

V přítmí dělohy se po devět měsíců shluk buněk proměňuje v nového človíčka, připraveného spatřit světlo světa. Pro nastávající rodiče je to období očekávání, starostí i radostí a plnou hlavu otázek. Půjde všechno tak, jak má? Bude to chlapeček nebo holčička?

1. týden těhotenství

K otěhotnění nejčastěji dochází uprostřed menstruačního cyklu, tedy 12. až 14. den od prvního dne poslední menstruace. A pokud se tento malý zázrak stane a otěhotníte, je velmi zajímavé sledovat, co se bude dít s vaším tělem i miminkem během následujících 40. týdnů těhotenství.

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. Tato zvláštnost slouží ke snadnějšímu výpočtu termínu porodu – i když vaše dítě ještě nemohlo být tou dobu fakticky počato.

Stát se matkou

V prvním týdnu těhotenství, centrální nervový systém ženy aktivně spouští hormony, aby postupně připravili jeden ze tří set tisíc vajíček k oplodnění. Říkáme tomu první týden, protože se nyní vytváří prototyp budoucího dítěte. V prvních dnech i týdnech nastávající matka často ani neví, že je těhotná.

Zatím se žádné vnější ani vnitřní změny neuskutečnily, oplodněná buňka ještě nedosáhla svého budoucího bydliště – dělohy. Buňky pohybující se podél vejcovodu jsou stále rozdělené, jakmile se připojí k děloze, již mají placentu a pupeční šňůru.

Postupně, v průběhu prvního týdne těhotenství, buňky rostou a už vypadají jako malý hrášek, kterým je embryo.

O týden později, oplodněné vajíčko dosáhne cíle a připojí se k děložní stěně. Již v této době, žena citlivá na změny, může začít cítit některé příznaky, které se začnou vyskytovat v jejím těle. První týden je jedním z nejdůležitějších v průběhu těhotenství. Během tohoto období je vysoká pravděpodobnost potratu.

Z jakého důvodu? Tělo matky není vždy připraveno přijmout embryo jako svoji součást, velmi často je embryo vnímáno jako cizí těleso, kterého je nutné se zbavit. Pokud má žena opravdu silnou imunitu, pak jí v této situaci přinese spíše „medvědí službu“, protože její imunita zamítne jakékoliv narušení.

Ale příroda je moudrá a ve většině případů, tělo samo o sobě potlačuje nežádoucí účinky vlastní imunity.

V případě, že se embryo bezpečně připojilo k děložní stěně a z vás se stane matka, pak od této chvíle je život a zdraví vašeho dítěte zcela závislý na vašem zdravotním stavu. Koneckonců máte nyní všechno společné. Oběhový systém, jídlo i všechno ostatní. Hormonální změny, které se vyskytují v ženském těle, připraví nové úpravy k novému životnímu stylu.

Placenta v děloze začne vyvíjet hormon, který se nazývá progesteron. Tento hormon je zodpovědný za to, že se děloha nebude zmenšovat, protože každý pohyb těla bude zasahovat do uchycení embrya. Jakmile se embryo stane jedním s ženským tělem, je již možné určit těhotenství, i když do příští menstruace máte ještě několik týdnů.

Testem, který je volně k dispozici na každé lékárně se můžete ujistit, že došlo k této šťastné události!

Jak funguje tělo v 1. týdnu těhotenství?

Pokud budeme mluvit o fyzických změnách v těle těhotné ženy, její tělo nevykazuje žádné další projevy v tomto raném období.

První týden těhotenství výživa

Protože v této době je „založen“ nový lidský život, budoucí matka by měla věnovat větší pozornost každodenní stravě.

Za prvé, je třeba jíst často a rovnoměrně a nezapomínat na dostatek sezónního ovoce a zeleniny. Zcela se vyhnout alkoholu a cigaretám.

Velmi důležité je zvýšený přísun množství kyseliny listové i v podobě doplňků stravy. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

 

Přibývání hmotnosti v prvním týdnu těhotenství

Od začátku těhotenství, se ženě zrychluje metabolismus, což přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti v průběhu celého těhotenství. Přesto v průběhu prvního týdne těhotenství ve většině případů zůstává tělesná hmotnost matky stejná.

Koncentrace hCG po dobu 1. týdne těhotenství

Mnohočetných laboratorních testů prokázalo, že důležitým indikátorem je hCG (lidský choriogonadotropin). Odhadem jeho hodnoty lze přesně určit nejen skutečnost, že jste těhotná, ale také podmínky pro další vývoj plodu. V prvních týdnu se hodnoty hCG můžou zvýšit několikanásobněkrát.

Vývoj plodu v prvním týdnu těhotenství

Pokud jde o vývoj plodu v prvním týdnu, na první pohled je to mnohobuněčný organismus, s názvem „morula“, protože se podobá plodu moruše. Morula, složená z 16 či více buněk, se z vejcovodu, kterým dosud putovala, dostává do dutiny děložní 4. den od oplození. Není to již pouhý nahodilý shluk buněk.

Můžeme na ní rozlišit pod obalem vrstvu zevních buněk, které obalují buňky vnitřní. Mezi buňkami se postupně začínají tvořit mezibuněčná spojení. Některá z těchto spojení umožňují komunikaci, resp. výměnu informací mezi buňkami. Konec prvního týdne vývoje je završen navázáním těsného spojení mezi tkáněmi embrya a matky.

Velikost a hmotnost plodu v prvním týdnu těhotenství

V prvním týdnu se odehrává celý proces zrodu, hmotnost a velikost plodu zatím nelze určit.

Možné problémy v průběhu prvního týdne těhotenství

Podle gynekologů, rutinní hormonální změny u těhotných žen často vedou k velmi nepříjemným a bolestivým pocitům: únava, chronická rýma, ospalost a mnoho dalších.

První týden těhotenství – na co se zaměřit

Nepochybně, od vzniku nového života uvnitř našeho těla, by měla každá těhotná žena jasně pochopit veškerou zodpovědnost a okamžitě vyloučit jakékoliv škodlivé vlivy. Například ve dnech oplodnění by měla být věnována zvláštní pozornost výběru: místo, barvy, vůně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector