Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Steaky byly u nás poměrně dlouho „exotickým“ jídlem. Řez masa, krájený kolmo na svalová vlákna, byl a stále je v cenově vyšších kategoriích.

Na stolech nám proto častěji přistávaly smažené řízky, více vepřového a kuřecího masa a pokud hovězí, tak dušené nebo vařené.

Kvalitní steakové maso si dnes už můžete dopřát častěji, za rozumnou cenu a ve výborné kvalitě ho běžně dostanete i v Tescu.

Hovězí doporučuje i naše nutriční specialistka Zuzana Pavelková Šafářová: „Hovězí maso je velmi hodnotná potravina. Jednak je skvělým zdrojem bílkovin, které potřebují sportovci pro výstavbu svalů a nesportující pro budování správné obranyschopnosti organismu.

“ Z bílkovin si naše tělo takové tvoří hormony, které ovlivňují nejen to, jak vypadáme, ale i to, jak se chováme. Hovězí maso je unikátní obsahem železa, které je v něm přítomno – na rozdíl od rostlinných zdrojů ve velmi dobře vstřebatelné formě.

Dále obsahuje zinek a selen, které zlepšují naši imunitu a vitamín B12 pro zdravou krev. „Konzumace červeného masa přináší celou řadu výhod, ale na druhou stranu jeho konzumace velmi zatěžuje trávení. A to zvláště, pokud se kombinuje s knedlíky či hranolky.

Obecně bohužel platí, že jíme zbytečně velké porce masa,“ upozorňuje odbornice na zdravé stravování.

Správná porce masa by měla odpovídá zhruba velikosti naší vlastní dlaně.

Jak vybrat nejlepší maso na steak?

Příprava dobrého steaku nezačíná v kuchyni. Dokonce ani v obchodě. Kvalitní steak se začíná připravovat na pastvinách Argentiny, Irska, Nového Zélandu, Austrálie, Ameriky, Británie či Jižní Afriky. Tyto země jsou největšími producenty steakového masa.

Mají dostatečně velké a bohaté pastviny na to, aby se na nich dosyta napásla mladá zvířata plemen Black Angus, Piedmontese, Wagyu, Herefordshire. Maso těchto plemen je dostatečně šťavnaté a jemné.

Maso plemene Wagyu je charakteristické výrazným tukovým mramorováním, naproti tomu Piedmontese má minimální podíl tuku.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Maso na steak musí dozrát

Nejlepší maso na steaky mají tří- až čtyřletí býčci a jalovice. Dělat steaky z čerstvého masa je chyba. Steak z něj sice uděláte, ale ukrátíte se o pravou steakovou chuť. Tu si vychutnáte jen při dobře vyzrálém mase.

Hovězí maso potřebuje na dozrání alespoň 10–14 dní. Maso dozrává při teplotě půl až jeden stupeň a vlhkosti 80–85 %, a to mokrým nebo suchým způsobem.

Při mokrém způsobu je zabalené do fólie bez přístupu vzduchu, tedy zůstává šťavnaté, i když na úkor plnosti chutě.

Při suchém zrání dozrává maso na regálech dva až osm týdnů. Postupně se úbytkem vody mění jeho struktura, čemuž se přizpůsobují podmínky zrání v komoře. Svalová vlákna se stávají křehčími, chuť je výraznější a plnější. Zrání masa probíhá v přísně kontrolovaných podmínkách. Nemusíte se proto bát, že i několik měsíců dozrálé maso bude zkažené.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Dobré maso na steak vyberete prstem

Do obchodů se zpravidla dostává maso, které zrálo 15–28 dní. Zda je opravdu dobré, zjistíte jednoduše. Píchněte do něj prstem. Když je maso pružné, zkuste raději jiný kus. V kvalitním steakovém mase zůstane po píchnutí prstem jamka.

Druhy steaků

Steaky se připravují z nejkvalitnějšího masa, tedy z pravé nebo falešné svíčkové, případně z roštěné, stehna nebo i pupíku. Tyto části jsou nejméně namáhané, proto je maso z nich jemné. Obecně by se dalo říci, že čím je dána část dále od nohou, tím je maso z ní měkčí. Nejdelikátnější je hovězí svíčková. Dá se krájet i příborovým nožem.

Steaky ze svíčkové jsou nejjemnější

Hovězí svíčková je nejdelikátnějším kusem hovězího masa. Nakrájíte ji i příborovým nožem, tak je jemná. Svíčkovou připravujte jako blue až medium rare. Je vhodná na steaky, carpaccio i tatarský biftek.

Tenderloin steak

Tatarák i tenderloin steak, nebo jinak řečeno filet, jsou z téhož kousku svíčkové. Je to nejjemnější část svíčkové z její špičky. To se odráží i na ceně tenderloin steaku.

  • Sirloin steak
  • To je steak ze svíčkové, s křehkou strukturou a nevýraznou chutí.
  • Porterhouse steak

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi tenderloin a sirloin steakem, objednejte si Porterhouse steak. Je to hrubý řez masa z té části, kde se tenderloin a sirloin setkávají. Takže budete mít část z každého z nich. Svíčkové je tu víc než roštěnky. Porterhouse steak je vysoký 3–7 cm a nají se z něj i dva.

Filet mignon

Na malém kousku masa ze středu a konce svíčkové si pochutnají ti, kteří upřednostňují strukturu masa před její chutí. Filet mignon je bez tuku a tedy nemá výraznější chuť. Je ideální jako blue až medium rare. Aby byl i po ugrilování pěkně vysoký, převažte ho po obvodu šňůrkou.

  1. Tuk dodává masu chuť a aroma
  2. Steaky z roštěné vynikají plnou chutí
  3. Steaky z hovězí roštěné jsou díky malé vrstvě tuku a jemnému mramorování chuťově sytější.
  4. T-bone steak

Tento druh steaku si nespletete s žádným jiným. Je velký, váží i přes půl kila. Charakteristická je pro něj kost ve tvaru písmene T, z čehož je odvozeno i jeho jméno. V T-bone steaku se setkávají dva druhy masa. Menší část je svíčková. Větší a prorostlejší je zase nízká roštěná. T-bone steak je ideální na grilování.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Rib Eye steak

Jemně prorostlý kus vysoké roštěné s výrazným tukovým „okem“ potěší každého milovníka steaků. Tuk dává tomuto steaku pravou masovou chuť, takže rib eye je šťavnatý, křehký a aromatický. Někdy bývá označován jako „entrecote“. Rib eye steak je bez kosti, pokud se setkáte s rib steakem, čekejte, že vám ho přinesou s kostí. Rib steak mívá pro svůj tvar i název tomahawk steak.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Strip steak

Striploin steak pochází z nízké roštěné, je mírně mramorovaný, s tenkou tukovou vrstvou po obvodu. Můžete se s ním setkat i jako s New York steakem.

Steaky z kýty připravujte rare

Rump steak

Libové maso ze zadní části hovězího je o něco pevnější a sušší než svíčková. Vynikající rump steak připravíte, pokud ho uděláte rare nebo medium rare, abyste ho ještě více nevysušili.

Pupek se hodí na pečení

Flank steak

Nízké maso z oblasti třísel je o něco houževnatější než předešlé druhy. Flank steak je dobrý na pečení vcelku. Po tepelné úpravě ho pokrájejte na tenké proužky do salátu, nebo jej naplňte jako roládu.

Jak správně připravit steak? Hlídejte si čas

Maso na steak jste již vybrali, nyní následuje jeho příprava. Steaky se připravují na pánvi nebo grilu. Podívejme se tedy, na jaké pánvi se steaky cítí nejlépe.

Dobrá pánev na steaky maso nepokazí

Pánev jako pánev, řeknete si. A máte pravdu, vždyť steak připravíte na jakékoliv pánvi. Ale když chcete steak jako od profesionála, záleží i na tomto kusu nádobí. Dobrá pánev na steak splňuje dvě základní kritéria:

  • dobře vede teplo a rovnoměrně ho rozloží
  • nepřipaluje se

Proto jsou na přípravu steaků vhodné litinové nebo teflonové pánve. Grilovací pánve navíc mají drážky, které odvádějí přebytečný tuk a na mase zanechají pěknou mřížku jako z grilu.

Příprava masa na steak

Steakové maso potřebuje trochu času, než ho hodíte na pánev. Pokud se nechystáte maso spotřebovat v den, kdy jste ho koupili, vybalte ho a dejte na talíři do chladničky. Dva dny zde vydrží.

Před přípravou nechte maso na steaky půl až dvě hodiny odležet při pokojové teplotě. Pak ho opláchněte vlažnou vodou a pokud je vcelku, nakrájejte na asi 2,5 cm silné řezy kolmo na svalovinu. Flank steak krájejte až po jeho tepelném zpracování.

Omyté maso osušte papírovou utěrkou, aby na pánvi neprskalo. Osušit maso se vyplatí i proto, že pouze na suchém se udělá křupavá kůrka.

Na 1 porci steaku počítejte 200 g syrového masa.

Před grilováním maso nesolte. Sůl by z něj vytáhla šťávu. Můžete ho potřít troškou oleje, ale není to nutné, zvláště ne při steacích s dostatečným podílem tuku, jako je rib eye.

Pánev nebo gril pořádně rozehřejte. Vysoká teplota je důležitá, aby se maso ihned po kontaktu s plochou pánve zatáhlo a šťáva z něj nevytekla. Nastavte časovač a po uplynutí potřebné doby maso otočte.

Tip pro fajnšmekry: ugrilování steak dejte ještě zapéct do trouby při 220 °C na 7 minut.

Když je steak hotový, nechte ho ještě pár minut odpočinout pod alobalem. Šťáva se rozplyne rovnoměrně po celém kuse masa a jeho chuť bude všude stejně intenzivní.

Stupně propečení steaku

Někdo miluje steaky právě pro možnost je jíst šťavnaté, „polosyrové“, jiný by nedal do úst ani jen středně propečený steak s tenkým růžovým středem. Ať už připravujete steaky krvavé, středně nebo zcela propečené, bez měření času se neobejdete. Dobrou pomůckou je i teploměr na maso.

Délka přípravy se může měnit podle tloušťky steaku – tenčí bude potřebovat méně času, hrubší více. Následující časy pečení steaků jsou pro průměrné, dva a půl centimetru tlusté steaky.

A ještě něco – ze steaku nevytéká krev, ale šťáva, kterou tvoří protein myoglobin a voda. Myoglobin zásobuje maso kyslíkem a během vaření mění svou barvu z červené přes světlehnědou až po šedou.

Proto je rare steak červený a propečený šedohnědý. A nyní zpět ke stupňům propečení steaků.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Raw

Jak z názvu vyplývá, tento steak pánev ani neviděl. Je surový, tak jak ho příroda stvořila. Steaky se však raw nepodávají. Pokud máte chuť na syrové maso, dejte si tatarák nebo carpaccio.

Blue rare, very rare

Oba názvy označují velmi mírně propečený steak, lidově řečeno i krvavý. Tenká křupavá kůrka skrývá šťavnaté vyzrálé maso.

Příprava: 30 sekund z každé strany. Maso je na dotek velmi měkké.

Rare

Jemně opečený steak je zvenku tmavohnědý a tenká vrstva je opečená i zevnitř. Téměř 80 % vnitřní části je však stále červené.

Příprava: 1,5 minuty z každé strany, teplota středu je kolem 52 °C, na dotek je maso měkké.

Medium rare

Středně opečený steak je jako višeň v čokoládě – na povrchu je maso propečené a čím blíže ke středu, tím je šťavnatější. V jádru zůstává maso nepropečené, šťavnaté.

Příprava: 2,5 minuty z každé strany, teplota středu 55 °C, maso je na dotek měkké.

Medium

Ve středně propečeném steaku najdete střed růžový, ale už mírně propečený. Zbytek masa je propečený úplně. Maso je však stále poměrně dost šťavnaté.

Příprava: 3 minuty z každé strany, teplota středu je 58–60 °C, na dotek je maso pružné.

Medium well

Milovníci steaků si více propečený steak neobjednávají, považují ho za zničený kus masa. Více propečený steak je sušší, celý propečený, uprostřed je už jen tenký pásek světle růžové barvy.

Příprava: 4 minuty z každé strany, teplota uprostřed je 65 °C, maso je na dotek pevné.

Well done

Steakaři by řekli: Škoda masa. Zcela propečený steak má od šťavnatého, křehkého masa dost daleko. Na talíři budete mít suché maso s téměř připečenou kůrkou na povrchu.

  • Příprava: 5 minut z každé strany, teplota uprostřed je kolem 70 °C, na dotek je maso tvrdé.
  • Test podle bříška palce
  • Při grilování steaku se o jeho propečení lze orientovat i bez hodinek. Stačí prstem zkusit měkkost masa a následně ji porovnat s pevností bříška palce na ruce, když se palcem dotýkáte jednotlivých zbývajících prstů:
  • Palec + ukazováček = rare
  • Palec + prostředník = medium
  • Palec + malíček = well done
  • Marinády na steak připravujte co nejjednodušší
Zajímavé:  Kožní Lékař Na Akné?

Pravý steak si vystačí s vlastní chutí, případně s trochou soli a pepře po ugrilování. Ale ani dobrá marináda steaku neublíží. Na výrobu marinády si vystačíte s tím, co máte doma. Při kombinování ingrediencí myslete na to, že čím více jich bude, tím více potlačí chuť masa.

Na dobrou marinádu vám stačí kvalitní olej, koření a bylinky. Sůl nepoužívejte, zbytečně vytáhne z masa šťávu. Maso dosolte až na konci.

Příprava dokonalé marinády je jednoduchá:

  • Smíchejte všechny ingredience s trochou oleje
  • Potřete maso marinádou
  • Maso marinujte alespoň tři, nejlépe však 24 hodin
  • Před grilováním marinádu jemně setřete papírovým ubrouskem, aby se zbytečně nepřipalovala

Čím jednodušší marináda, tím lépe pro steak

Recepty na marinády na steak

Jak jsme již naznačili, připravit marinádu na steak není nic složité. Základem je kvalitní rostlinný olej, slunečnicový nebo olivový, koření a bylinky. Zkuste zkombinovat:

  1. Olej + lístky čerstvého tymiánu, šalvěje, rozmarýnu, oregana
  2. Olej + rozdrcený stroužek česneku + oregano + pepř + sójovou omáčku
  3. Olej + med + dijonskou hořčici + zázvor
  4. Olej + oregano + chilli
  5. Olej + červené víno + sójová omáčka + pepř + skořice
  6. Co byste ještě měli vědět o marinování?

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

  • Omáčky k steakům vyzvednou chuť masa
  • Steaková omáčka podtrhuje chuť steaku a doplňuje se s masovou aroma. Připravujte je čerstvé, na výpeku ze steaku.
  • Chimichurri
  • Známá argentinská studená omáčka je připravena z protlačeného česneku, olivového oleje, vinného octa, oregana, petrželky, červené cibule a chilli.
  • Pepřová omáčka ze zeleného pepře

Do výpeku ze steaku dejte pár lžiček zeleného pepře, lžičku hořčice, smetanu na šlehání, trochu soli. Smíchejte a povařte do zhoustnutí.

Houbová omáčka z lišek

Na pánvi, ve které jste dělali steak, osmažte nakrájené lišky, osolte, opepřete, zalijte smetanou a zredukujte do zhoustnutí. Namísto lišek můžete použít jakékoliv jiné houby.

Recepty na další omáčky k steakům najdete na Hello Tesco 

Zdroje: wikipedia, stejky.sk, farmfoods.sk, bbcgoodfood.com, taste.com, wikiHow

Hovězí steak – nejjednodušší recept se zaručeným výsledkem

Hovězí steak je příčinou mnoha nešťastných výroků typu “nikdy se nenaučím vařit, zase je to jako podešev!” Přitom je tohle jídlo naprosto snadné, obnáší pouhých pět minut práce a jediným předpokladem úspěchu je dobře vybrané maso.

V případě hovězího steaku je v 99 procentech případů zcestné hledat chybu v sobě a ve svých kuchařských schopnostech. Hodit hovězí maso na pánev se dokáže naučit úplně každý, ostatně vám to dnes ukážu.

Začít ovšem musíme už při nákupu.

Jak vybrat hovězí maso na steak

Ano, pochopili jste to dobře. Jestliže si vaše rodina oblíbila šťavnaté hovězí stejky, musíte někde adoptovat dobrého řezníka, abyste si je mohli dopřát, až na ně zase dostanete chuť.

Zatímco u jiných jídel může nakupování surovin začínat a končit v supermarketu, u hovězích steaků pouze výjimečně a spíš nahodile. Naštěstí se ale časy postupně mění a v běžných řetězcích se nabídka steakového masa začíná sebevědomě objevovat. Na dnešní recept jsem maso koupila v nedalekém malém supermarketu a nemůžu si vůbec stěžovat.

Rozhoduje stáří masa

Po porážce se v mase začnou odehrávat enzymatické rozkladné procesy. Ty mají za následek mnoho věcí, ale především to, že se maso nepřemění na odolnou žvýkačku, až do něj poprvé kousnete. Naopak bude perfektně křehké a měkké.

U kuřecího nebo třeba vepřového masa tenhle proces zrání trvá jen jeden nebo dva dny. Jenomže hovězí potřebuje mnohem víc času, aspoň tři týdny. Po celou tuhle dobu musí někde ležet v kontrolovaném prostředí s teplotou mezi 0-2 stupni a čekat. A zrát.

Maso nejen zkřehne, ale taky se mu změní barva, přestane být zářivě a svůdně červené, ale ztmavne a zhnědne. To vám poskytne snadnou vizuální kontrolu při nákupu.

Když do vyzrálého masa šťouchnete prstem, bude měkké a tvárné jako máslo a důlek v něm po nějakou dobu zůstane. Na rozdíl od něj červené a nevyzrálé kousky pod tlakem prstu pruží, takže na minutkovou úpravu je nepřemluvíte ani pomocí dvoudenního naložení do oleje a půlnočního zaříkávání u lednice. Jestli se takové maso na něco hodí, tak na delší dušení nebo pečení.

Jistě je vám jasné, že zrání a odpočívání něco stojí, jsou k tomu potřeba vhodné chlazené prostory a spousta energie. Proto se i hovězí maso obvykle do obchodní sítě dodává brzy po porážce, aby se cena udržela co nejníže. Pokud nemáte minutkové úmysly, tak se s tím v kuchyni vyrovnáte, ale opravdu se nesmíte pokoušet udělat si z takového masa měkký a křehký steak.

Zásadně tedy nakupujte maso odleželé čili stařené. Je dobře označené, abyste to poznali a abyste se nedivili nad vyšší cenou.

Masná plemena

Možná se teď ptáte, zda všechny ty rady o masných plemenech a mladých býčcích, o kterých jste už někde dřív četli, byly jen ztráta času. Odpověď zní – jak se to vezme.

Zrání je drahé, takže žádný rozumný řezník nenechá uzrát maso, které za to nestojí. Masná plemena se vyznačují tím, že mají svaly prorostlé jemnými, sotva znatelnými tukovými vlákny.

Není to ten tuk, co vidíte na povrchu masa a z obav o svou linii ho odříznete. Je to tuk, který vypadá jako jemné bílé mramorování mezi červenými svalovými vlákny. Při tepelné úpravě tento tuk povolí, rozpustí se a udělá maso šťavnatější a taky chutnější. Takže místo hranolků si dáte zeleninový salát a nepřiberete.

Biftek, nebo hovězí steak?

Každý kus hovězího, který se připravuje rychle v pánvi jako steak, je biftek. Od anglického beef steak. Jakože hovězí steak.

I když se pod označením biftek někdy rozumí pouze steak z hovězí svíčkové, toho nejjemnějšího a nejdražšího masa, lze ho použít v rozšířeném smyslu na všechno hovězí, co se dá zprudka a krátce opéct na pánvi.

Nebudu vám proto v receptu specifikovat konkrétní kus masa, jen prozradím, na co všechno se můžete při nakupování zaměřit. Kromě pravé svíčkové si též můžete bez obav pořídit plátek roštěnce. Poměrně nově objevené jsou též steaky z hovězího pupku, zvané jako flank steaky. A dá se použít i kýta. To, co vidíte na fotkách, byla dokonce loupaná plec. Pochopitelně stařená.

Jestliže máte rádi všechny ty cizokrajně znějící názvy, zde se vyřádíte. Na steak směle použijte masa označená jako rumpsteak, entrecôte, rib-eye steak, t-bone steak či porterhouse, flat iron steak, flank steak, a tak dále a tak podobně. Obvykle se jedná o méně běžné zahraniční způsoby bourání masa, proto přicházejí i s těmito tajemnými názvy.

Tloušťka masa

I když v obchodě objevíte správné maso, ještě nemáte vyhráno. Podívejte se, jak je maso vysoké čili silné. Z půlcentimetrového plátku masa nic kromě stupně well done neuděláte. Jestliže toužíte po růžovém prostředku nebo dokonce po krvi, logicky musíte pracovat s něčím, co je vysoké aspoň dva centimetry, aby se to nestačilo propéct durch hned v první minutě pobytu v pánvi.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Stupně propečení pro hovězí steak

V každé slušné restauraci se vás při objednávce hovězího steaku zeptají, jak chcete maso propéct. A pokud se nezeptají, rychle běžte jinam nebo změňte objednávku.

Anglických slovíček, kterými se označuje propečení, je pět plus jedno téměř utajené. Stojí za nimi kus kuchařské logiky a fyzikálního měření.

Čím víc se maso uvnitř zahřeje, tím víc uvnitř zhnědne. Zcela úmyslně zdůrazňuji uvnitř, protože na povrchu by vždycky mělo mít opečenou kůrku toho nejsvůdnějšího myslitelného odstínu zlatohnědé barvy, i kdyby se pod ní skrývala krvavá nádhera.

Tohle jsou tedy jednotlivé stupně:

  • Krvavý biftek – značí se rare – má vnitřní teplotu nejvýš 55 stupňů Celsia, takže je pouze prohřátý, ale vypadá téměř jako původní syrové maso s tmavě červenou barvou.
  • Na 55 stupních vnitřní teploty už se jedná o mezistupeň medium rare, který od tmavě červené uprostřed přechází k růžové směrem k okrajům – a pak k hnědé zcela na kraji. Tenhle stupeň velmi rádi objednávají restaurační hosté, kteří chtějí světu spravedlivě ukázat, že si umí maso užít trochu víc než jiní.
  • Medium při 60 stupních je nejbezpečnější a nejčastější volba.Vnitřek je růžový, ale nikoli syrový. Maso je dostatečně tepelně zpracované, jen se tváří, že není.
  • Medium well má pouze světle růžový vnitřek s šedým nádechem směrem ke stranám. Začíná na 65 stupních.
  • Stupně well done se dosahuje při vnitřní teplotě 70 stupňů a výš, přičemž o jakémkoli náznaku růžové barvy na řezu nebo vytékající, lehce krvavě zbarvené šťávě nemůže být vůbec řeč. Je to druhý nejčastější požadavek, jak maso propéct. Na talíři neuvidíte ani kousek narůžovělého masa, ale zaplatíte za to obětováním části šťavnatosti, měkkosti a křehkosti. Pokud by se maso propeklo ještě víc a tepelná úprava neskončila ani u 71 stupňů, výsledek bude téměř nepoživatelný, tvrdý, tuhý, tmavě hnědý v celém svém objemu.

Některým kuchařům vhání objednávka na dobře propečený hovězí steak slzu do oka a není to proto, že by někde zároveň krájeli kbelík cibule pod guláš. Mají pocit znevážení masa; pocit promarněné příležitosti, kdy musí na talíř položit něco ne zcela dokonalého – protože dokonalé má v tomto případě barvu někde mezi tmavě červenou a růžovou. Výhradně a bez diskuze.

Teploměr do masa

Nepropadejte zoufalým stavům, že bez teploměru do masa nebudete schopni připravit hovězí steak s vnitřní barvou odpovídající vašim představám. Pokud do teploměru chcete investovat, udělejte to, tím se nejrychleji naučíte, v jaké fázi váš biftek vyndat z pánve nebo z trouby.

Stejně tak ale můžete investovat do pár plátků masa a naučit se odhadnout správný stupeň propečení přímo na nich. Pak si s biftekem poradíte kdykoli a kdekoli, nejen ve vaší kuchyni s teploměrem.

Jednotlivé stupně se mají i další rozlišovací znaky, nejen teplotu.

Především působí jinak na dotyk prstu. Určitě jste už někoho zahlídli, jak šťouchá do masa v pánvi – tak teď už víte, proč to dělal. Jak se maso postupně propéká směrem dovnitř, tak začíná tuhnout. A tuhne stále víc, jak se maso propéká.

Abyste získali představu, nakolik se mění tuhost masa, zkuste následující test, ke kterému budete potřebovat jen vaše ruce:

Spojte bříška palce a ukazováčku levé ruky, vůbec přitom jimi nemusíte tlačit proti sobě.

Ukazováčkem pravé ruky se dotkněte toho vybouleného místa pod palcem, které už patří k dlani. Trochu do tohoto svalu šťouchněte – tak přesně tuhle tuhost vykazuje biftek propečený na stupeň rare.

Nyní pro změnu spojte palec a prostředníček a znovu si zatlačte do té baculaté části pod palcem: tohle je medium.

A konečně spojení prsteníčku a palce dává tušení, jak je tuhý stupeň well done. Zkuste vystřídat prsty rychle za sebou, ať cítíte rozdíl.

Snadné, že?

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Hovězí steak ve třech snadných krocích

Teď už máte v duchu nakoupeno, víte, jak poznat váš oblíbený stupeň propečení masa, takže je čas rozpálit pánev a začít vařit. Celé to má tři snadné a kráté fáze, na kterých ani nezkušený kuchař v podstatě nemá co zkazit.

  1. Prudké opečení masa v pánvi po obou stranách
    Tenhle krok má jediný smysl: vytvořit na povrchu masa tmavě hnědou, částečně křupavou kůrku. Tím se značně zesílí a zlepší chuť i barva steaku. Cílem však není maso dostat do správného stupně vnitřního propečení. Zde opravdu řešíte jen vnější kabátek.
  2. Dopečení masa v troubě
    Prudce opečené maso přendáte do malého pekáčku a vložíte do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Necháte ho tam být tak dlouho, až bude na dotyk pružit tak, jak potřebujete. Předpokládá se, že budete do trouby každou chvíli nahlížet a šťouchat do masa. Řeknu vám, že tohle je jeden z nejhezčích okamžiků v kuchyni a navíc u toho člověk vypadá, jakože opravdu ví, co dělá.
  3. Odpočinek masa po pečení
    Poslední krok je stejně důležitý, jako ty předchozí. Kdybyste hned maso podávali a zakrojili do něj, tak z něj vyteče spousta šťávy. Zbytečně. Pokud budete trpěliví a vydržíte ještě pět minut počkat. maso se uleží, odpočine si a tekutina, která se uvnitř uvolnila, se zase pěkně spojí s masem. Při zakrojení skoro nic z masa nevytéká, nekazí vám to kompozici na talíři a pochopitelně je díky tomu maso šťavnatější.
Zajímavé:  Vitamíny Pro Kojící Jod?

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Jestliže si potrpíte na jemné finesy kuchařského umění, prozradím vám ještě jeden důležitý detail. Ve třetí fázi, kdy maso po upečení odpočívá, se dál tepelně upravuje zbytkovým teplem.

Během těch pěti minut ještě trochu dojde a dopeče se. Zhruba o půl stupně propečení. Takže když cílíte na medium, je dobré vyjmout maso z trouby, když při dotyku prstu působí jako medium rare.

A když chcete medium well, vyjměte ho z trouby už jako medium.

Jak podávat hovězí steak

Váš biftek nutně pořebuje omáčku, bramborovou přílohu a trochu zeleniny, třeba salát. Teprve pak bude jídlo kompletní.

Omáčku vás dnes učit nebudu, myslím, že se už stejně chcete pustit do vaření. Ale nebojte se použít majonézu, ochucenou majonézu, holandskou omáčku, o které už jsem psala, ochucenou holandskou omáčku nebo třeba domácí kečup.

S bramborami a zeleninou si taky jistě poradíte.

Tak si nechte chutnat a podešve odteď nechte ševcům.
 

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Suroviny

  • 2 vyzrálé roštěnky vysoké 2 cm každá, tedy kolem 230 g kus (Při svých dalších kuchařských dobrodružstvích klidně sáhněte po jiných druzích steakového hovězího masa a držte se obecného postupu. Jediné, co se může měnit, je doba pobytu v troubě, tu odhadnete pomocí testu s tuhostí masa.)
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř
  • 1 lžíce rostlinného oleje

Postup

  1. Z masa odřežte vnější blány, má-li nějaké. Tence po obou stranách potřete olejem, osolte a opepřete. Odložte bokem na talíř, třeba až na půl hodiny. Maso se tak trochu vzpamatuje po pobytu v lednici, což mu výrazně prospěje. (Pokud kroutíte hlavou nad osolením masa před vložením do pánve, zde je můj argument: osolené maso lépe zlátne a dělá lepší, křupavější a chutnější kůrku. Sůl se snoubí s masem a vytvoří při opékání další, novou chuť, zatímco maso osolené až po opékání už zůstane pouze masem a solí bez přidané hodnoty. Někdo tvrdí, že sůl vyhání šťávu z masa a biftek je pak méně šťavnatý nebo zbytečně tvrdý, já mu ale nevěřím. Zda budete vy je jen na vás.)
  2. Troubu rozehřejte na 180 stupňů. Pánev, pokud možno se silným dnem a rozhodně ne teflonovou, zahřejte zprudka a nasucho. Zmírněte žár plotýnky na středně silný, digestoř spusťte na plný výkon a vložte do pánve maso. Mělo by začít prudce syčet, prskat a krásně vonět. Pokud ucítíte hořce spálené a uvidíte divný šedý kouř vycházející zpod masa, pánev i s masem chvíli odstavte a nechte trochu vychladnout, než ji vrátíte na plotýnku. Příště se trochu mírněte s rozehříváním pánve.
  3. Maso opékejte 2-3 minuty z každé strany, po uvedené době by se mělo celkem snadno odlepit z pánve a být na spodní straně krásně zbarvené do živě hnědé, zlatavé barvy, jako to znáte z časopisových fotek. Nyní je biftek propečený někde kolem stupně rare. Jestliže vám to tak stačí, přeskočte následující bod receptu.
  4. Maso přendejte do malého pekáčku a vložte do trouby. Medium tam dosáhne zhruba za 5-8 minut, well done za 12-15 minut. Nebojte se troubu otevírat a šťouchat do masa a nebojte se ani toho, že se napoprvé úplně netrefíte s propečením. Pokud si jste hodně nejistí, obětujte krásný vzhled jedné roštěnky, vyndejte ji na prkénko a zhruba centimetr odkrojte, tak hned uvidíte, kde na stupni propečenosti si zrovna stojíte. Maso tím sice trochu znehodnotíte, ale jelikož vaříte jen pro sebe a své nejbližší, nikomu žádnou omluvu ani vysvětlování nedlužíte. Nedopečené, i když nakrojené maso klidně vraťte do trouby na dodělání.
  5. Opečené a upečené maso musí ještě chvíli odpočívat, než ho rozkrojíte a naservírujete. Dopřejte mu 5-10 minut v teple pod alobalem – prostě jen zakryjte pekáček a nechte stát bez další pozornosti na prkénku. V mezičase dokončete omáčky a přílohy a zbavte se špinavého nádobí.
  6. Odpočaté maso můžete ostrým nožem nakrájet na několik kousků nebo dokonce na tenké plátky, to aby vynikla vnitřní barva a kontrast s opečením. Stejně tak ho ale můžete nechat vcelku, aby první zakrojení patřilo vašim strávníkům – v takovém případě jim zároveň dopřejte steakové nože, které jsou ostřejší, zubatější a lépe se jimi tento typ masa krájí. Ihned podávejte, přelité omáčkou a v doprovodu přílohy a zeleniny vaší volby.

https://www.kucharkaprodceru.cz/hovezi-steak/(c) Kucharka pro dceru a Jana Florentyna Zatloukalova, www.kucharkaprodceru.cz, 2014-2017. Pouze pro osobni pouziti. Dalsi sireni podleha schvaleni autorky a ridi se autorskym zakonem.
 

Škola vaření: Jak zdravě připravit steak na grilu

Grilování sice nepatří mezi nejzdravější varianty úprav potravin, ale v létě můžeme sem tam přimhouřit oko. Dnes vám poradíme, jak si ugrilovat co nejzdravěji steaky.

Pár zásad, které byste měli znát, než se pustíte do grilování:

  1. Maso vyndávejte z lednice až těsně před úpravou a nenechávejte ho na teplých místech a přímém slunci. Vyhnete se tak bakteriální či jiné kontaminaci potravin.

  2. Negrilujte na přímém ohni a pořiďte si grilovací uhlíky, které vám zajistí stabilní teplotu po delší dobu – ideální jsou pro tento účel tzv. brikety.
  3. Nekonzumujte syrové a nedopečené maso. Každý kousek by měl být raději propečený, neboli „well-done“.

  4. Spálené kusy vyhoďte! Vaše zdraví je přece cennější než jakýkoliv obnos, který jste za maso utratili.
  5. Pozor si dávejte na vytékání tuku na uhlíky. Dojde pak k vypařování nebezpečných karcinogenních látek zpět na potraviny.

    Jako pojistku můžete použít alobal či speciální grilovací podložky, nebo si dopřát co nejlibovější maso.

  6. Maso si raději naložte vždy sami doma, jen tak budete vědět, že je opravdu čerstvé a naložené ve vhodném oleji. Můžete použít řepkový, nebo rafinovaný olivový olej.

  7. Marinádu dochuťte citronem, nebo octem. Nakyslá směs vytvoří ochranný štít proti karcinogenním zplodinám. Naopak nedoporučujeme marinády s cukrem, které oheň přitahují.

Jak připravit lahodný steak?

Měli bychom dbát nejenom na druh masa, ale také na jeho tloušťku. Obecné pravidlo zní, že na každý půlcentimetr masa bychom měli počítat se 2 minutami grilování z každé strany.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Jak dlouho grilovat?

Pokud chcete, aby byly hovězí steaky pěkně narůžovělé, nakrájejte maso zhruba na 2cm plátky a grilujte je cca 8-9minut.

Dobře propečený steak potrvá něco kolem 12 minut a uvnitř krvavý steak bude hotový již do 6 minut. Poslední způsob přípravy však doporučujeme pouze u kvalitního masa od prověřeného řezníka.

Chcete nejšťavnatější kousek? Zkuste Rib Eye Steak

Velmi oblíbeným kouskem hovězího je takzvaný Rib Eye Steak, což je plátek vysokého roštěnce, který bývá díky vysokému procentu tuku považován za nejšťavnatější. Pokud si chcete opravdu pochutnat, zvolte k němu pepřovou omáčku, která mu dodá ty správné grády a jako přílohu zeleninový salátek.

Jak na steaky z vepřového, kuřecího či jehněčího masa

Vepřové maso propékejte až 12 minut a nikdy nedopusťte, aby se podávalo krvavé. Kuřecí steaky trvají rovněž něco kolem 12 minut. A pokud zvolíte maso jehněčí, bude doba přípravy podobná jako u hovězího masa.

A jak poznáme, že je maso hotové?

Nejlépe tak, že na steak zatlačíme zlehka kleštěmi. Pokud je maso příliš měkké, pravděpodobně je uvnitř stále syrové. Hotový steak by měl být tužší, ale ne příliš vysušený. Grilování steaků vám sice zpočátku může připadat jako věda, ale uvidíte, že až získáte trochu praxe, půjde vám to už pěkně od ruky.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

Příloha: čím víc vlákniny, tím lépe

Jako přílohu zvolte místo hranolků raději zeleninový salát, můžete přidat i celozrnné pečivo. Čím více vlákniny do pokrmu zařadíte, tím lépe.

Vláknina nejenom, že zpomaluje vstřebávání cholesterolu a tuků z potravy, ale také nám pomáhá dosáhnout pocitu nasycení za mnohem kratší dobu. Užitečné, nemyslíte?

Jak naložit maso na grilování ???? Tipy přímo od řezníka

Všichni si moc rádi pochutnáme na grilovaném mase, obzvlášť
v létě.

Jak ho ale připravit tak, abychom nezabili jeho chuť? Kde sehnat
opravdu kvalitní steak, proč ho nedat na gril rovnou z lednice a jak poznat,
že už je propečený? O tom všem jsme si povídali s Josefem
Dvořákem, majitelem řeznictví a bistra Bůůček
. Má pro vás
spoustu užitečných tipů, díky kterým budete grilovat jako
profík.

Sháníte kvalitní maso od řezníka? Stavte se v řeznictví a bistru
Bůůček, pobočky najdete v Litoměřicích, pražských Vršovicích nebo
v Říčanech. Seženete tam nejen krásné maso, ale také prvotřídní
uzeniny bez zbytečných éček, dochucovadel a mouky. A když budete mít
hlad, můžete si na místě objednat guláš, dršťkovou nebo třeba steak a k tomu pivo z minipivovaru.

Jak poznáme kvalitní maso?

Důležité je znát především původ. Maso nemusí být bezpodmínečně
v bio kvalitě, ale je dobré vědět, čím chovatelé krmí a jak se se zvířaty zachází. Řezník by měl vědět, od koho maso bere, nebojte se ho
zeptat.

Je důležité si uvědomit, že dobrý přístup k masu se vždy
projeví na ceně, ale za dobré maso stojí za to si trochu připlatit.

V neposlední řadě samozřejmě záleží na následné péči o maso, ale
to jde většinou poznat v pultu na první pohled.

Dá se kvalitní maso sehnat i v supermarketu ve vaničce?

Mně se to nikdy nepodařilo. Supermarkety vždy tlačí na co nejnižší
cenu, takže nelze očekávat, že zde dostanete kvalitní maso.

Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdravíSkončila
Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak! – vše o zdraví

A co maso, které máme v mrazáku, můžeme ho použít ke grilování?

Ke grilování bych ho určitě nedoporučil. Zmrzlé maso vám pustí více
vody, bude suché a bez chuti. Zmražením a rozmražením navíc přijde
o většinu výživové hodnoty. Na gril má jít čerstvé maso, vyzrálé
nebo vystařené – to je vůbec nejlepší.

  • Stařené maso = vyzrálé maso
  • U hovězího neplatí tvrzení „čím čerstvější, tím lepší“,
    maso je třeba nechat uzrát
  • Díky zrání svalovina zkřehne, takže je po uvaření krásně
    měkoučká a má výraznou chuť
  • Vepřové maso zraje minimálně 14 dní, hovězí nejméně 35, nejlépe
    však 50 dní
  • Ideální teplota je 1–2 stupně, rozhodně nesmí překročit 4 stupně,
    to se pak začínají množit bakterie a maso se kazí

Můžeme grilovat cokoli, nebo se nějaký druh masa na gril
vyloženě nehodí?

Pokud člověk ví, co dělá, může ugrilovat cokoliv.

Já osobně miluji
žebra z divočáka, které ale nejdříve přibližně dvě hodinky povařím
s kořenovou zeleninou, následně ochutím podle své tajné receptury,
v grilovací pánvi ještě podusím na víně, másle a bylinkách a teprve
nakonec dám na gril, jenom na pár minut. Většina lidí, co znám, hodí
žebra na gril rovnou a pak se diví, že z nich mají sušenky.

Není úplně dobré gril pořád otevírat a kontrolovat a osahávat maso.
Dejte mu klid. Pár minut ho grilujte z jedné i druhé strany. Neházejte
s ním sem a tam a ke konci ho ideálně přesuňte do klidnější zóny.

Pokud bych měl dát nějakou obecnou radu, tak nakupte dobré maso, které
nepustí vodu, a dávejte přednost masu, které má trochu tuku, protože tuk
je nositelem chuti. Negrilujte úplně libová masa (vepřová kýta, hovězí
zadní), tam je příprava na gril trochu složitější. Z vepřového mám
rád krkovici a pečeni (ideální grilovat na jehle, abyste měli správnou
teplotu a maso nevysušili).

Z hovězího je dobrý vysoký a nízký roštěnec (ideálně stařený).
Vepřová i hovězí panenka (svíčková) je asi to nejjednodušší, ale tato
masa nemají tak výraznou chuť. Kuře je na gril ideální celé, při
grilování prsou je opět dobré použít jehlu a hlavně kvalitní maso
(u kuřat to platí dvojnásob). Ale těch variant, co grilovat, jsou
samozřejmě stovky, tohle je jen základ.

A co burgery, ty jsou velmi oblíbené. Z jakého masa je
dělat?

Typů na ideální maso na burgery je nepočítaně. Někdo používá krk,
někdo pupek, jiní kombinaci různých druhů masa. Na hovězí burger mám
rád mletý vysoký a nízký roštěnec.

Určitě si nechte umlít maso
z vybraných kousků přímo v řeznictví. Maso pak opepřím, případně
přidám kapku kvalitní worcestrové omáčky. Pokud jdu grilovat hned,
přidám rovnou i sůl. Pokud později, nesolím.

Maso potřu olejem a dávám
na rozpálený gril.

  • rare – vnitřní teplota masa 50 °C, doba grilování 5 minut nad
    přímým žárem, otočit jen jednou
  • medium rare – vnitřní teplota masa 55 °C, doba grilování 7 minut
    nad přímým žárem, otočit jen jednou
  • medium – vnitřní teplota masa 67 °C, doba grilování 8 minut nad
    přímým žárem, otočit jen jednou
  • well done – vnitřní teplota masa 73 °C, doba grilování 10 minut
    nad přímým žárem, otočit jen jednou
  • ideální teplota grilu je 230–290 °C

Upozornění: Časy a teploty jsou orientační. Doba
grilování záleží na výšce a druhu steaku, na stáří masa, jeho
struktuře, kvalitě grilu atd. Postupem času zjistíte, jaká úprava vám
vyhovuje nejvíce.

Z vepřového masa (bůček, plecko, krkovice) je vynikající trhaný
burger a za pozornost stojí i burger z krůtích prsou se sušenými rajčaty
a bazalkou. Důležité jsou u burgeru také housky. Doporučuji dát si trochu
práce a nějaké máslové bulky si upéct, například pan Cuketka má
vynikající recept. Pak už stačí jen namíchat ty správné dipy a omáčky
a hostina může začít.

Slevomatí tip: Chcete ugrilovat šťavnatý burger?
Mrkněte na 7 tipů, jak ho připravit tak, abyste se olizovali až za ušima.

Co máme dělat s kostí nebo tukem na okraji masa? Odříznout,
nebo nechat?

Záleží, jak ho chcete připravovat, ale já osobně bych vždy nechal. Tuk
je nositelem chuti.

Je něco, čím můžeme při přípravě zaručeně zabít chuť
masa, i kdyby bylo sebelepší? Jakým způsobem ji naopak nejlíp
podtrhneme?

Bohužel je toho hodně. Nejhorší jsou kupované marinády. Ty zabijí
úplně všechno. Člověk koupí dobré maso a pak ho naloží do olejové
marinády přes noc, maso se tím nacucá, na grilu to pak hoří a nedá se to
jíst. Tomu já nerozumím.

Já maso pouze natřu olejem, maximálně na chvíli
nechám odpočinout s bylinkami nebo kořením a šup s ním na gril. Solit
až potom, sůl vám jinak z masa opět vytáhne vodu. Nejdůležitější je
pak maso nechat pár minut odpočinout, aby se šťáva mohla uklidnit.

Pak vám
nevyteče na talíř a maso zůstane pěkně šťavnaté.

Češi jsou ale milovníci marinád a nejrůznějších omáček
k masu…

Rozhodně nechci tvrdit, že všechny marinády a omáčky jsou špatné.
Jenom je potřeba volit kvalitní suroviny a řídit se tím, že méně zde
vždy znamená více. Osobně místo marinád uznávám kvalitní maso, bylinky
a koření.

Rozumím ale potřebě lidí k masu něco přidat. Nejlepší je
proto udělat si dobrý dip a máčet do něj hotové jídlo. Máte pak
výraznou chuť masa a k tomu si uděláte několik omáček a můžete
experimentovat.

Nemáte celou várku masa na grilování na jedno brdo.

Obrovský úspěch má vždy dobrá majolka s čerstvými bylinkami
(petržel, libeček nebo k rybám například koriandr), k hovězímu
i vepřovému jsou skvělá čatní, která nejsou složitá na přípravu. Ke stařenému masu bych si ale nikdy omáčku nedal. To je hřích. Ale čerstvá
grilovaná zelenina je k nezaplacení. Zkuste to, uvidíte, že budete
spokojenější.

Jak správně naložit maso na grilování?

Zlehka. Potřít olejem (když maso zalijete, je pak oleje plné a zničíte
ho) nebo naložit například do piva a přidat bylinky nebo zeleninu. Někdo
používá sójovou omáčku, worcestr, med nebo chilli. Třeba losos
v teriyaki omáčce se zázvorem, koriandrem a třtinovým cukrem je boží.
Ale musí to mít hlavu a patu a maso musí mít vždy hlavní slovo. Neexistuje
jeden zaručený postup.

Ke grilování bych mražené maso určitě nedoporučil. Zmrzlé maso pustí
víc vody, bude suché a bez chuti. Zmražením a rozmražením navíc přijde
o většinu výživové hodnoty. Na gril má jít čerstvé maso, vyzrálé
nebo vystařené – to je vůbec nejlepší.

Jak je to se solí? Patří do marinády, nebo až na hotové
maso?

Osobně dávám kvalitní sůl vždy až nakonec. Na soli hrozně moc
záleží, ideální jsou vločky, které chuť masa krásně zvýrazní.
Stejně tak pepř, používejte vždy čerstvě mletý.

A bylinky?

Ty miluji. Ale za sebe je dávám čerstvé do dipů, chutnají pak skvěle.
Pokud na gril hodíte maso naložené v bylinkách, ukremujete je. Ale fantazii
se meze nekladou, proto je grilování tak zábavné.

Jak dlouho se má maso marinovat v lednici?

Na rozdíl od pečení, kde si například bůček nakládám i na dva dny
do piva, cibule, chilli a třtinového cukru, bych u grilování zvolil jen
hodinku, maximálně dvě. Chuť masa musí být vždy hlavní a nesmíte to
marinádou zabít.

  • Můžeme dát maso na gril rovnou z lednice?
  • Maso nechávám vždy před grilováním odpočinout a na gril dávám při
    pokojové teplotě.

Často se stává, že marináda kape do ohně. Vadí
to?

To by se stávat nemělo. Ale bohužel se to děje. Grilování by měla být
čistá záležitost, žádné hašení ohně a prskání oleje.

Pozn. redakce: Pokud olej kape do ohně, vznikají
zdraví škodlivé karcinogenní látky.

Máte nějaký fígl, podle kterého poznáte, že je maso dobře
propečené, aniž byste ho musel rozkrojit?

Mám to už tak nějak v oku a hmatu. Ale nejspolehlivější (a není se vůbec za co stydět) je sonda s teploměrem. Dá se pořídit všude a můžete být v klidu. Vždy doporučuji medium rare, maximálně medium. Maso
musí být šťavnaté a to, co z něj vytéká, není krev, ale šťáva.

Jak dlouho se obvykle grilují různé druhy masa?

9 kroků, díky kterým připravíte dokonalý steak doma na pánvi

Zásadní věcí při přípravě steaku je kvalitní kousek masa. Bez něj nepřipraví dobrý steak ani ten nejlepší šéfkuchař. Nesprávný výběr masa by mohl pokazit celou vaši další snahu. Maso na steak by mělo být z masného plemene skotu. Ideální je mladý býk.

Vždy vybírejte vyzrálé hovězí. Zráním v mase dochází ke štěpení bílkovinných svalových struktur a tím ke zlepšování kulinářských vlastností masa – obzvláště jeho křehkosti a jemnosti. Zrání masa dělíme na mokré a suché a může trvat různě dlouhou dobu. Pokud vás problematika zrání masa zajímá, můžete si přečíst více v samostatných článcích o suchém a mokrém zrání.

Jednotlivé steaky by měly být naporcovány na plátky silné 2 až 3 centimetry. Steaky od nás dostanete vždy naporcované ve vakuovém balení.

Není potřeba se ohlížet po zahraničních chovech. České maso je minimálně stejně kvalitní a nemusí procestovat polovinu světa, aby se vám dostalo na talíř.

A který kousek masa si vybrat? Přečtěte si náš velký přehled steaků, kde se o každém kousku dozvíte vše potřebné.

2. Pokojová teplota masa

Maso 2 hodiny před přípravou vyndejte z ledničky a nechte ho odpočívat při pokojové teplotě. Kdybyste na pánev hodili studený kus masa, mohlo by se zkroutit a kvůli nerovnoměrnému povrchu byste nedosáhli rovnoměrného propečení.

3. Žádná voda navíc

Před pečením maso nemyjte. Zbytečně by se do něj dostala nežádoucí voda. Steak stačí před přípravou osušit papírovou utěrkou.

4. Rozžhavená pánev

Steak je možné připravit i na pánvi, stačí ji pořádně nahřát. Správnou teplotu poznáte tak, že z povrchu pánve začne stoupat kouř. Vysoká teplota je důležitá, aby se maso rychle zatáhlo.

Co se týče samotné pánve, pro přípravu steaku je nejlepší železná pánev se silným dnem. Vystačíte si však i s klasickou teflonovou pánví.

5. Černý pepř a trocha oleje

Kvalitní steak před přípravou nemusíte marinovat. Maso má samo o sobě jedinečnou chuť, o kterou byste marinováním zbytečně přišli. Steak stačí těsně před pečením potřít olivovým olejem a posypat mletým pepřem. Osolíte ho až těsně před podáváním.

6. Prudké opečení

Když maso položíte na pánev, bude syčet a prskat. A to je správně. Pouze tak se správně zatáhne, na povrchu bude křupavé a uvnitř zůstane šťavnaté.

S masem během pečení nemusíte hýbat. Ze začátku se může přichytit na povrch pánve, ale po chvíli povolí a steak budete moci bez problémů obrátit na druhou stranu.

7. Doba pečení

Samotná délka přípravy závisí na požadovaném stupni propečení steaku. Pro základní orientaci v časech pečení můžete využít tuto tabulku.

  • Rare (2 min. z každé strany)
  • Medium rare (3 min. z každé strany)
  • Medium (4 min. z každé strany)
  • Medium well (4,5 min. z každé strany)
  • Well done (5 min. z každé strany)
  • Podrobnosti o každém stupni propečení si najdete v tomto článku.

Uvedené časy jsou pouze orientační a je možné, že dokonalý výsledek se vám nepodaří hned na první pokus. Po pár steacích ale budete vědět stupeň propečení odhadnout i sami.

Při pečení steaku do něj nikdy nepíchejte, neřežte, ani jej neotáčejte vidličkou. Vytekla by z něj drahocenná šťáva. Steak opékejte jen jednou z každé strany.

8. Odležení v teple

Už jste skoro v cíli. Upečený steak nedávejte z pánve rovnou na talíř. Je potřeba dopřát mu ještě 10 až 20 minut odpočinku v teple. Během této doby se šťáva uvnitř steaku rovnoměrně rozteče a šťavnatý tak bude každý jeden kousek. Steak můžete odložit na teplou pánev a přikrýt pokličkou, nebo jej v alobalu vložit do vyhřáté trouby.

Pro zjemnění můžete v tomto bodě na vrch masa položit plátek másla. Můžete přidat i čerstvé bylinky.

9. Podávání

Těsně před podáváním maso finálně dosolte a okořeňte čerstvě namletým pepřem.

Menší steaky podáváme v celku. Velké steaky nakrájíme na cca 1 cm silné plátky a podáváme nejčastěji s bramborami nebo se zeleninovým salátem.

Chcete tip na skvělou přílohu? Nakrájejte na cibuli hrubá kolečka, osolte je a několik minut je zprudka opékejte na pánvi s výpekem z masa.

Pusťte se do toho!

Každý kuchař má svůj vlastní recept a své vlastní triky, jak udělat steak co nejlépe. Základní body úspěchu ale zůstanou vždy stejné. Vyzrálé maso, rozžhavená pánev a odležení v teple.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector