Keratoza – Vše o zdraví

Keratoza - Vše o zdravíKeratóza pilaris je kožní onemocnění, které podle odhadů lékařů postihuje až 40% dospělé populace. Jednou z možností boje proti této nepříjemné diagnóze je návštěva dermatologa. Existují však i domácí recepty, které může příznaky keratózy zmírnit. Tento druh keratózy se nazývá také “krupice” či “husí kůže”. Na první pohled mohou vyrážky s nemocí spojené připomínat akné. Objevují se na pažích, stehnech, bocích a jiných částech těla, kromě míst s hladkou pokožkou.

Keratosis pilaris (KP, folikulární keratóza) je obvykle geneticky podmíněná záležitost, projevující se výskytem drsných hrbolků na kůži, jež bývají nazývány jako tzv.”husí kůže”.

Nejčastěji se objevuje na vnitřní i vnější části paží (přičemž může být zasaženo i předloktí), škrábání a mačkání této “vyrážky” vede k tvorbě jizviček.

Může se objevit dále na stehnech, bocích, břiše nebo jiných částech vyjma hladké kůže na dlaních či chodidlech. Obecně méně se vyskytuje na obličeji.

Častěji postihuje ženy a jde o nepříliš estetickou záležitost. Věkem se mohou příznaky zmírnit nebo zcela zmizet. To je však velmi individuální.

Příliš mnoho keratinu

Příčinou vzniku keratózy pilaris je nadměrná produkce přírodního proteinu keratin. Nadbytečný keratin obalí pod kůží vlasový folikul, ve kterém může dokonce udržet stočený vlas. Důsledkem jsou malé hrbolky na postiženém místě, případně zarudlá pokožka.

Tento jev může doprovázet svědění. Rozškrábáním nebo vytištění folikul sice uvolní, ale může zanechat jizvy. Stav se zhoršuje zejména na chladnějších místech s nižší vlhkostí vzduchu. Pomáhá hydratace, slunce, ošetření laserem nebo dermatologem doporučené krémy. Přípravek však můžete najít i ve své domácnosti.

Cukr a olej

Jednou z možností, jak se zbavit keratózy pilaris doma, je použít olivový olej a cukr. Smícháním těchto surovin vytvoříte hustou směs. Tu je třeba nanést na postižená místa a rozetřít. Cukr pomáhá rozbít keratinové zátky kolem vlasových folikul. Olivový olej slouží ke zvlhčení pokožky, protože keratóza je doprovázena právě suchou pokožkou.

Aspirin

Podobným způsobem funguje i aspirin. Tabletky aspirinu rozmícháte v teplé vodě tak, aby vznikla hustá pasta. Směs je třeba rozetřít na pokožku, necháme působit několik sekund a smyjeme. Aspirin má podobné složení jako mnoho tělových kosmetických produktů. Pomůže uvolnit vlasový folikul a příznaky by měly být zmírněny.

Pokud nemáte čas vydělat si zmíněno směsi, stačí použít šampon proti lupům. Svým složením odstraní odumřelé části pokožky a zároveň ji hydratuje. Zvlhčení pokožky je při keratóze opravdu klíčové. Můžete tedy vyzkoušet tělová mléka s ureou, kokosový olej a podobné přípravky. Žádný univerzální lék však neexistuje. Je třeba vysoušet, což pomůže právě vám.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Folikulární keratóza

Jedná se o neinfekční kožní projev, který postihuje až 40 % populace. První výskyty se zaznamenávají v dětství, svého maxima dosahuje v období dospívání. S věkem pak projevy ustupují a ve většině případů vymizí kolem 30. roku života.

PŘÍČINY

Proč se tato vzhled pokožky narušující záležitost u některých jedinců objevuje, nejsou zcela známé. Svou roli ale může hrát genetická predispozice, také se hovoří o spojitosti s nedostatkem vitaminu A nebo hormonální dysbalancí. Projevy se mohou horšit v období puberty, ale také v těhotenství.

PŘÍZNAKY

Folikulární keratóze se někdy přezdívá „husí kůže“ nebo také „krupička“. Postižená místa jsou typická hrubými pupínky a hrbolky kolem ústí folikul, kde se hromadí keratin. Ten vytvoří šupinatou tvrdou zátku, která blokuje otevření vlasového folikulu.

Nejčastěji se s ní setkáme na zadních stranách paží a na stehnech, ve zlomku případů se pak může rozšířit na předloktí a dolní končetiny. Nikdy bychom se neměli snažit hrbolky násilně odstraňovat.

Mohlo by to zanechat jizvy a ty se odstraňují mnohem složitěji.

 Ostatní symptomy:

  • začervenání kolem pupínků
  • svědění, podráždění postižených míst
  • suchost
  • kůže na omak připomínající brusný papír

PÉČE O POKOŽKU

Správná péče by měla obsahovat přípravky, které pokožku nedráždí, ideálně jsou bez konzervantů, pomohou s odstraňováním odumřelých kožních buněk a dodají velké množství hydratace.

Ideálním mycím přípravkem je Sprchový gel DR. BAUMANN se směsí šetrných tenzidů, které pokožku nevysušují. Paže či stehna pak snesou pravidelnou péči Peelingem silným DR. BAUMANN, který obsahem mikro jemného granulátu zbaví pokožku odumřelých buněk a připraví ji na vstřebávání dalších pěsticích látek.

Pro velkou dávku hydratace slouží i speciální tělový přípravek Tělové mléko na celulitidu Light. Obsahem vícevrstvých liposomů a velkého množství vody pokožku hydratuje až do hlubokých vrstev, zjemňuje ji a vyhlazuje.

Je tak přínosné jak pro pokožku s keratózou, které dodává velké množství hydratace a lehké regenerační lipidy, tak jakékoli pokožce, která potřebuje zpevnit a stát se opět hladkou a hedvábnou na dotyk.

KDE JE MOŽNÉ PRODUKTY KOUPIT

Naše pozitivní zkušenosti s ošetřením citlivé pleti přípravky bez alergenních látek se opírají o vynikající výsledky profesionálních kosmetických salonů, které jsou řádně proškoleny v používání přípravků DR. BAUMANN a SkinIdent. Napište nám na email [email protected] a my Vám doporučíme proškolený kosmetický salon ve vašem okolí.

JAK SE STÁT SPOLUPRACUJÍCÍM SALONEM

Pokud jste profesionální kosmetička a máte zájem používat produkty DR. BAUMANN a SkinIdent i ve svém salonu, tak nás neváhejte kontaktovat přes kontaktní formulář či přímo přihlášením na následující seminář, kde se dozvíte vše o tom, jak můžete s naší kosmetikou začít pracovat.

Keratóza pilaris: zmírněte projevy přírodní cestou

Keratóza pilaris: zmírněte projevy přírodní cestou. foto: Shutterstock

Keratóza pilaris je pro odborníky a lékaře velkou záhadou. Dodnes nebyl vynalezen žádný účinný lék, který by tvorbě pupínků zabránil. Proto se lékaři shodují na tom, že je třeba k pokožce přistupovat citlivě, stejně jako v případě atopického ekzému. Keratóza se objevuje už v dětství nebo v období dospívání. Správnou péčí můžou být mírněny její příznaky a někdy v dospělosti dokonce odezní sama.

Jak se keratóza pilaris projevuje?

Keratóza je spíše problémem estetickým, jelikož ze zdravotního hlediska člověku neubližuje. Na kůži ovšem vytváří nevzhlednou texturu, za kterou se někteří stydí, jelikož jí okolí může považovat za infekční. Projevuje se hlavně několika jasnými příznaky.

  • pokožka vypadá jako „husí kůže“
  • je hrbolatá
  • místy zarudlá
Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Návaly Horka?

Nejčastěji se  keratóza objevuje na tvářích, pažích, stehnech, hýždích, ale i na jiných částech těla.

Viníkem je nadměrná hladina keratinu

Keratin je látkou, která je v těle nezbytná. Hraje například důležitou roli ve stavbě vlasu ale i pevné a zdravé pokožky. Pokud pacienta trápí keratóza, je příčinou nadměrná tvorba této bílkoviny, která ucpává folikuly. Právě proto později vznikají pupínky, jejichž vymačkávání nemá smysl a vedlo by jen ke vzniku jizev.

Pro léčbu keratózy pilaris je důležitá hydratace

Keratóza pilaris ustupuje hlavně ve chvíli, kdy je pokožka pravidelně a intenzivně hydratovaná. Nejlépe se osvědčila tělová mléka, která obsahují ureu a problém mohou zmírnit. Kromě toho je vhodné dbát na krémy, které hydratují až několik hodin, aby se pokožka nevysoušela. Je nutné hydrataci zvýšit v zimním období, jelikož jsou v tuto dobu problémy nejhorší.

Službu v této oblasti udělají přírodní kosmetické produkty s obsahem olejů, který pokožku posílí a zároveň hydratuje.

Vhodná je i úprava jídelníčku

Tělo může kožními problémy reagovat i na nevhodně sestavený jídelníček. Keratóza se často projevuje u jedinců, jejichž střeva mají zhoršenou schopnost vstřebávat lepek. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a později do jídelníčku zařadit bezlepkové varianty potravin.

Dbejte na vyváženou stravu, kde bude dostatek mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Pokud v běžném jídelníčku nemáte všechny potřebné látky, zkuste zvolit doplňky stravy.

  • keratóza
  • kožní problémy
  • kůže
  • pokožka

Co všechno může stát za svěděním kůže

Za svěděním pokožky může stát hned několik zdravotních problémů.
Foto: Profimedia.cz

Svědění vzniká podrážděním nervových zakončení v kůži, tento signál se přenáší nervovými vlákny do mozku, kde je vyhodnocen, a jinými nervovými vlákny přichází impuls ke svalům, což vede k poškrábání za účelem odstranění příčiny.

Časté je svědění kůže navečer, bývá způsoben i snížením hladiny hormonu kortizolu v krvi. Jedná se o hormon nadledvin, který působí protizánětlivě a protisvědivě. Svědění kůže po ránu je méně časté, děje se tak často vlivem potravy a léků užívaných večer.

Kůže může svědět i v současné době po dlouhé zimě, a to vlivem suchého vzduchu ve vytápěných místnostech, a tedy i přesušením kůže a celkově i špatnou hydratací organismu.

Pokud máte dlouhodobé potíže se svěděním kůže, a to bez patrné vyrážky, vydejte se v první řadě za praktikem. Základní laboratorní vyšetření krve může napovědět, jestli nejsou na vině ledviny, žlučník, stres nebo třeba cukrovka.

S vyrážkou určitě vyhledejte kožního lékaře. Ten vám poradí s výběrem vhodných krémů nebo roztoků, které by vám mohly pomoci, nebo navrhne alternativní léčbu ulevující od svědění.

Podívejte se s námi, co všechno může stát za svěděním pokožky.

Mezi nejčastější oblasti, kde atopiky kůže svědí, patří zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, lopatky, pas, bérce a lýtka. Jelikož kůže svědí nejčastěji v noci, řada ekzematiků trpí narušeným spánkem, což se odráží zejména na jejich denní aktivitě a náladovosti.

Za atopii může hned několik faktorů – od dědičnosti, stravy, hormonální nerovnováhy po špatné životní prostředí a zimu. Dochází k narušení kožní bariéry, ale i ke zvýšené reakci imunitního systému na některé látky.

V tomto případě se pravděpodobně jedná o přehnanou alergickou reakci s otokem kůže a sliznic, s dýchacími a polykacími obtížemi, někdy ale i kopřivkou.

Co se děje s tělem při alergiiZdraví

„Kopřivka se projevuje především malými nebo velkými kopřivkovými pupeny na kůži. Ty jsou velmi svědivé, až do pocitu pálení.

Pupeny se stěhují z místa na místo, konkrétní pupínky většinou do 24 hodin mizí a nezanechávají po sobě stopy, nejsou-li rozškrábány. Až u 30 % případů se může objevit i svědivý otok.

Ten mizí většinou v průměru do 72 hodin od výskytu,“ vysvětluje dermatolog profesor Petr Arenberger.

Velmi často se kopřivka objevuje jako reakce na chlad anebo naopak teplo, na potraviny, léky nebo kontrastní látky. Výsev se objeví většinou do půl hodiny, projevy odeznívají za hodinu až dvě, záleží na rozsahu.

U chronické kopřivky to ale může trvat i déle než 6 týdnů, v nejhorších případech i několik měsíců či let, než projevy vymizí.

Za zhoršenou kvalitou pokožky, projevující se zvýšenou suchostí, popraskáním nebo náchylností k infekcím, může stát i nedostatek vitaminů.

A to zejména vitaminu A (jeho nedostatek způsobuje infekce na kůži a zhoršuje zánět), vitaminu C (pomáhá tvorbě kolagenu, chrání před škodlivými účinky UV záření, zlepšuje hydrataci pokožky) a E (chrání membránové tuky před peroxidací a snižuje zánětlivé reakce v pokožce).

Nahromadění škodlivin v těle v důsledku nefunkčních ledvin se může také projevit svěděním pokožky. Často se tak stává u pokročilého onemocnění ledvin.

„Mezi možné příčiny patří u těchto lidí vysoká hladina hormonu příštítných tělísek nebo vysoká hladina fosforu v krvi, případně vápník uvolňovaný z kostí, který se může ukládat v cévách, kloubech a kůži,” vysvětluje Roman Štilec, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích.

Problémy se žlučníkem a s poruchou odtoku žluči také mohou souviset se svěděním pokožky. Žluč, která se tvoří v játrech, je odváděna žlučovodem do žlučníku. Odtud po nějaké době putuje žluč do tenkého střeva, kde se podílí na trávení.

Pokud nedochází k odtoku žluče či dalším potížím, objeví se obvykle problém se svěděním. Děje se tak často vlivem léků, alkoholu nebo infekční žloutenky.

V důsledku narušení krevního oběhu může také u cukrovky docházet k vysoušení pokožky a jejímu svědění. Někdy právě svědění kůže může jinak zdravého jedince upozornit na zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Polycytémie neboli přemnožení červených krvinek v krvi se může také projevovat nadměrným svěděním těla, spolu s dalšími projevy tohoto onemocnění jako např. bolestmi hlavy či potížemi s trávením.

Deset příznaků nedostatku železa v krviZdraví

Při anémii jsou červené krvinky menší a je v nich méně hemoglobinu, pro jehož tvorbu je železo nezbytné. Nedostatek železa je způsoben buď následkem chronického krvácení, např. při silné menstruaci, mohou za tím ale stát i vředy, hemoroidy, ale i nádory trávicího traktu, případně nedostatečný příjem potravin bohatých na železo či při poruše vstřebávání železa z trávicího traktu.

Nemoc se může projevit suchou, svědící pokožkou, křehkými a lámavými vlasy a nehty, vyhlazeným jazykem apod.

Zajímavé:  Pokleslý Močový Měchýř Příznaky?

Léčba spočívá v odstranění příčiny, která anémii vyvolala, a v podávání přípravků s obsahem železa a vitaminu C, který podporuje vstřebávání železa z trávicího traktu.

Při stresu dochází k uvolnění histaminu pod kůži, což může vyvolat reakci v podobě svědění i vyrážky. I psychika tudíž v tomto směru sehrává důležitou roli.

Podobné potíže mohou nastat i při dlouhodobé únavě, nedostatku spánku či úzkostech.

Jedná se o velmi nakažlivé kožní onemocnění. Šíří se hlavně v kolektivech lidí žijících v těsném kontaktu. Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery.

Náchylnější k onemocnění jsou imunitně oslabení jedinci. Nemoc se často zaměňuje s ekzémem, protože se projevuje podobně, snadno se tak léčba tohoto onemocnění zanedbá.

Péče o svědící pokožku

Foto: archív firem

Foto zleva: Eucerin Atopicontrol Sprej proti svědění – zmírňuje symptomy svědící pokožky během 60 vteřin a výsledný efekt trvá až 6 hodin. Působí od vnějších vrstev pokožky až po nervová zakončení, 359 Kč; Ahava Clineral X-ZEM intenzivní krém na celé tělo proti podráždění a svědění pokožky, Notino 500 Kč; La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M relipidační balzám proti podráždění a svědění pokožky – účinně napomáhá obnově rovnováhy kožního mikrobiomu a hydrolipidického filmu, od 366 Kč; Uriage Xémose SOS přípravek proti svědění pro suchou pokožku – svěží mlha okamžitě zklidňuje, vyživuje a snižuje intenzitu a frekvenci výskytu suché pokožky, Dr. Max 399 Kč; Mivolis pečující mast s panthenolem – zmírňuje svědění a urychluje hojení ran, dm drogerie 69 Kč; Thermelove krém se sírou a gerániovým olejem – obsahuje sirnou termální vodu z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny a 3% síry. Vhodný pro pokožku se sklonem k akné, lupénce, ekzémům a jiným kožním problémům, lovespa.cz 349 Kč; La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ SOS tyčinka pro okamžitou úlevu od svědění a podráždění, Notino 260 Kč; Bepanthen Sensiderm krém – ulevuje od svědění a zarudnutí pokožky a přirozeně obnovuje ochrannou kožní bariéru, 159 Kč
Nejčastější spouštěče svědění
  • poštípání nebo pokousání hmyzem
  • alergická reakce na konkrétní tkaninu
  • přirozené alergeny (například alergie na pyl, prach, zvířata, jídlo)
  • příliš dlouhý pobyt ve špinavém prostředí
  • nedostatek vitaminů či minerálů
  • nepříznivé klimatické podmínky (přílišné teplo, vlhko, chladno)
  • časté či dlouhé mytí a koupání
  • jiná kožní onemocnění (atopický ekzém, svrab apod.)
  • onemocnění spjatá s poruchami štítné žlázy, ledvin
  • hormonální výkyvy (například v období puberty)
  • přemíra sportovní aktivity
  • psychické potíže (stres, únava, nedostatek spánku)

Svědění lze zmírnit, ale ne vždy lze zcela vyléčit. V tomto ohledu velmi záleží na tom, zda se podaří správně odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné, případně se jim lze vyhnout.

U alergických reakcí mohou zabrat antihistaminika, u projevů velmi suché pokožky i speciální přípravky pro její hydrataci a zároveň posílení ochranné kožní bariéry.

Péče o velmi suchou, podrážděnou pokožku

Foto: archív firem

Foto: Nobilis Tilia Hydrofilní olej Neutrální – všestranný základ šetrné péče i pro tu nejcitlivější pokožku, pomáhá pokožce udržovat její přirozenou vlhkost, zvláčňuje ji a dodává jí hebkost, od 309 Kč; Balea MED tělové mléko 2v1 s 15% podílem urey a alantoinem – speciální produkt v péči pro velmi suchou a citlivou pokožku, dm drogerie 80 Kč; Dermacol Cannabis body butter – jemné tělové máslo s konopným olejem a glycerinem hydratuje, regeneruje a zklidňuje a chrání pokožku před negativními vnějšími vlivy. Je vhodný k péči o zarudlou, šupinatou a podrážděnou pokožku, 149 Kč; Lavera Neutral Ultra Sensitive SOS krém s mikrostříbrem – přináší okamžitou úlevu při nepříjemných pocitech pálení, pnutí a svědění pokožky. Mikrostříbro vytváří na pokožce ochranný antibakteriální film, 409 Kč; die Nikolai Krém na ruce i tělo – Růžový květ – vyživuje a hydratuje namáhanou a vysušenou pokožku celého těla. Díky kombinaci sedmi vzácných olejů obnovuje pokožku a dodává ji dostatečnou vlhkost a přirozený lesk. Vhodný i pro ekzematickou pleť, biodynamickakosmetika.cz 300 Kč; Anela Něžný pan Moringa Šlehané máslo na ekzémy s vysokým podílem moringového oleje, aktivního ovesného extraktu a éterického oleje z kopaivy, 490 Kč; Nobilis Tilia Konopný olejový multigel – všestranná výživa pokožky ideální při výskytu ekzémů či lupénky. Nanáší se přímo na pokožku, v kombinaci s vodou pak vytvoří jemnou čistící emulzy. Lze přidávat i do koupele, od 239 Kč; Havlíkova apotéka – Havlíkova přírodní vazelína – čistě rostlinný produkt vhodný pro ekzematickou, atopickou a problematickou pleť, kterou ošetřuje a promašťuje, 239 Kč; Purity Vision Bio Měsíčková Zinková mast -pokožku zklidní, mírně vysuší, příjemně zchladí a při pravidelném používání pomůže zajistit potřebnou ochranu, 179 Kč; Topvet Konopná regenerační mast 70 % – pro každodenní péči o suchou a ekzematickou pokožku, 198 Kč; Cannor Vysoce regenerační mast s výtažky z konopí – CBD, napomáhá hojení ran, akné či ekzému. Pokožku hydratuje a hloubkově vyživuje, 665 Kč
  • Vyhýbejte se horkým koupelím, raději se sprchujte. Pokud se ale bez koupele neobejdete, zkuste do vody přidat jedlou sodu nebo ovesnou mouku, což často přináší úlevu.
  • Dávejte přednost oblečení vyrobenému z bavlny a jiných přírodních materiálů, např. bambusu.
  • Silné parfémy v čisticích prostředcích, saponátech, mýdlech nebo tělových mlécích mohou vyvolávat alergické reakce nebo váš stav zhoršovat. Snažte se je proto nepoužívat.
  • Pomoci vám může také dobrá péče o pokožku, každodenní mytí a zvlhčování.
  • Za žádných okolností se neškrábejte! Škrábání má tendenci svědění zhoršovat, může dokonce vést k poškození kůže a infekcím. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábáním poškodit kůži.
  • Co nejvíce se snažte vyhýbat pádům nebo zraněním kůže, aby nedocházelo k odřeninám, které mohou stav zhoršovat.

Úžasné bylinky pro zdraví pokožkyZdraví

Stav pokožky lze podpořit také prostřednictvím doplňků a celkově vhodné stravy. Se zlepšením stavu pokožky mohou pomoci např. minerály zinek, měď a vitamin E, které ji chrání před škodlivým oxidativním stresem poškozujícím kožní buňky.

Odborníci pak doporučují z jídelníčku odstranit průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry, červené maso a někdy i mléčné výrobky.

U někoho může pomoci i bezlepková dieta, ale takto upravený jídelníček je vždy dobré konzultovat i se svým lékařem.

Hlavní zprávy

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Kožní problémy

Dobrý den, na vnitřní straně předkožky mám zarudlou skvrnu o prům. asi 1 cm. Nesní citlivá. Zkoušel jsem Canesten, Clotrimazol, Hydrocortizon i Framykoin. Nic nepomáhá k odstranění. Děkuji za radu. Čtenář Slávek

Zajímavé:  Joshi Stres A Zdraví?

Dobrý den, k posouzení stavu doporučuji vyšetření u kožního lékaře. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor, zda je možné během léčby tabletami Herpesin bezpečně kojit. Děkuji.

Dobrý den, záleží na denní dávce léku, kterou je nutno užívat. Od určité dávky je nutno kojení přerušit. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, podpaží nejprve na jedné ruce se mi udělali pupínky, které připomínají potničky ( červené, uprostřed bílé) ze začátku dost svěděli, teď jen občas. Je pravda že se hodně potím, druhý den se mi to rozlezlo až skoro k prsu.

Další den už jsem to měla i v druhém podpaží, irituje mě, že to vypadá jak akné, mačkám to. Mám pocit, že se mi to začalo rozlizat, ale pouze lehce (ne tak jako v podpaží), i na břicho a stehna.

Týden před mě trápila bolest v krku, rýma, kterou mám do dneška a dusivý kašel, který lehce ještě taky přetrvává. Máme i menší problémy s partnerem takže psychika to na sobě také dává znst. Mám 9ti měsíčního syna, který taky onemocněl, ale paní doktorka to vyhodnotila jako obyčejnou chřipku.

Zatím vyrážku mám jen já, ale nevím co s tím, ani co by to mohlo být. Jestli obyčejné potničky nebo ekzém. ? Předem děkuji za odpověď. Co by to ASI mohlo být. Děkuji.

Dobrý den, k posouzení stavu je nutné vyšetření u kožního lékaře. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, od listopadu 2018 mě trápilo silné akné na čele, resp. v oblasti T-zony a na spáncích. Třikrát jsem podstoupil chemický peeling. Stav akné se rapidně zlepšil, a to i díky aplikaci Acnatacu. Nyní (třetí týden) používám Zineryt (předepsán pro lokální aplikaci na ložiska ráno a večer) a Belakne (mast, předepsáno pro aplikaci večer na všechna problematická místa).

Výskyt akné je nižší, pupínky jsou menší. Na místo výskytu aplikuji Zineryt. Po jeho aplikaci se mi však vytvořily červené fleky (suché, někdy s výtokem hnisu, někdy nepříjemně svědící). Flek mezi obočím se přes dva týdny nehojí a z poškozené kůže vytéká hnis (naoranžovělá tekutina).

Léčbu podporuju čištěním pleti čistící vodou od Eucerin (před aplikací Zinerytu) a přes den používám krém s ochranným faktorem 50+ a obsahem zinku od Uriage. Vyhýbám se přímému slunečnímu svitu. Dále mi v lékárně doporučili užívat tablety s obsahem zinku.

Mé dotazy: Je uvedený postup správný? Mám něco vynechat, požádat o předepsání jiných léčivých přípravků? Jak podpořit zhojení poškozených částí kůže po aplikaci Zinerytu? Mám na ně aplikovat alespoň Belakne? Děkuji. Martin

Dobrý den, doporučuji kontrolu u ošetřujícího kožního lékaře, který stav posoudí a léčbu případně upraví. Bylo by vhodné pravidelně používat i hydratační krém pro pac. s akné, aby nedocházelo k vysušování pokožky vlivem léčby. Může vám však vadit i nějaká složka obsažená v roztoku Zineryt. Nutno vidět. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, chtěl jsem se vás zeptat o co se jedna: mam na ruce v oblasti podpaží, v trislech na nohách, zádech v oblasti beder atd. pod kůži talove malinke tvrdé bulky kterých je mnoho. Nevíte o co by mohli jít? Popřípadě zda je to nějak vážné? Za 3 měsíce jdu na kožní, tak bych to paní doktorce řekl, jen jestli to muže být vážném nebo ne. Děkuji za odpoveď a přeji hezky den.

Dobrý den, k posouzení stavu je nutné klinické vyšetření. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Uz dva mesice mam na zaludu dva byle fleky kolem zarudle o velikosti 1cmx 1cm eboli nesvedi ale je to jak hnis ale neni jak to sam lecit

Dobrý den, k posouzení nálezu je nutné klinické vyšetření u kožního lékaře. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, mám asi 3 roky zarudnutí v podpaží, nesvědí ani nijak jinak neobtěžuje, pouze esteticky. Před 2 lety jsem byla u kožní lékařky, pohledem z cca 1 metru konstatovala plíseň, mazala jsem asi 6 týdnů antimykotickým krémem, bez efektu. Od té doby nijak neléčeno. Mohu zaslat foto. Děkuji, Hanka

Dobrý den, ke stanovení správné diagnózy a následné léčby je nutné klinické vyšetření. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, mám dotaz ohledně používání IPL epilatoru na nohy který si chci zakoupit. Jedná se o odstraňování chloupků pulznim světlem.

V roce 2017 mi kožní lékař objevil zhoubné znaménko-melanom, které bylo odstraněno na zádech a od té doby chodím na pravidelné kontroly a vše je v pořádku. Místní uzliny v pořádku, SONO břicha, RTG plic také a nemoc se dále nesiri, léky žádné neberu.

Můj dotaz zní… Mohu tento laserový epilátor používat bez obav o své zdraví? Děkuji moc za Vaši odpověď. Lucka, 30 let

Dobrý den, nedoporučuji. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den, chci se zeptat zda mohu s kardiostimulátorem podstoupit lymfatické masáže. Děkuji

Dobrý den, to musí zhodnotit Váš ošetřující kardiolog. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Dobrý den,syn 6 let je 12.den po obřízce oplachovali jsme do ted heřmánkem a od pátku jsme na doporučení lékaře přestali mazat framykoinem.Poté ale přes víkend se mu na žaludu udlělala červená mapa trochu i do fialova a má i trochu potíže s močením.Slabší(užší proud moči),dýl čůrá a prý ho to i trochu pálí.

Byli jsme proto opět na urologii a tam nám řekli že ty potíže při močení jsou normální a že to má vysušenou pokožku a máme zpět mazat framykoinem.Myslíte si že je to tak v pořádku a že se tento stav tnovu zlepší?Mme jet koncem měsíce k moři,myslíte že mu třeba moře pomůže při hojení?mám strach at s tím němá potíže navždy.

Děkuji předem za vaši odpověď.

Dobrý den, bez klinického vyšetření nelze stav posoudit. Doporučuji vyšetření u PLDD, nebo přímo kožního lékaře. S pozdravem MUDr. Sylva Zajícová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector