Kokcidióza U Králíků Léčba?

Terapie: výskyt v chovech králíků je až 90 %. Králíčata obvykle chovatel přeléčí antikokcidiky (preparáty: ESB3, Sulfadimidin, Sulfacox). Tyto preparáty se přidávají po určitou dobu do vody, jsou hořké chuti a proto je potřeba během jejich podávání nepodávat nic šťavnatého.

Jak léčba kokcidiozy u králíků?

Terapie kokcidiózy

Úspěšnost terapie je závislá na míře postižení. Někdy je průběh nemoci tak rychlý, že králíčata hynou do 24 hodin od projevu prvních příznaků. Čím je králík starší, tím je šance jeho záchrany větší. Nejobtížněji se léčí zvířata ve věku 6-8 týdnů nebo čerstvě odstavená králíčata.

Jak se projevuje Kokcidioza u králíků?

Jak nemoc poznáme? Při akutní (rychlé formě) u mláďat pozorujeme především snížený příjem krmiva, nespotřebují tedy takové množství jako obvykle, objevuje se u nich naježená srst, mají zapáchající průjem, zvětší se jim břicho, hubnou. Králík je „smutný“ s nevýrazným okem a krčí se v koutu králíkárny.

Jak zachránit Králíčata?

Mlezivo se prakticky nedá nahradit a šance na záchranu takto mladých králíčat je minimální. Větší šance jsou s králíčaty staršími 7-10 dní (viz. foto), která již od matky přijala dostatečné množství mleziva a pozvolna začínala s mlékem. Těmto králíčkům můžeme připravit adekvátní náhradu za mateřské mléko.

Jak se projevuje Myxomatóza?

Při klasickém průběhu se nejdříve objeví otoky genitálií a řitního otvoru, poté víček s hnisavým výtokem (na obou očích zároveň), králíci mají teplotu, jsou apatičtí, přestávají přijímat potravu. Na různých místech těla se objevují pevné útvary – myxomy, po několika dnech nastává úhyn.

Jak vydezinfikovat králíkárnu?

Aplikujte 1% roztok CHIROXU pomocí ručního přenosného postřikovače nebo ručně pomocí kartáče či textilie smočené v roztoku. Dbejte na důkladné smočení veškerých ploch.

Zajímavé:  Interview s Marianou Prachařovou: Baví mě dělat radost druhým – vše o zdraví

Co dělat když má králík průjem?

Průjem, zácpa, nadmutí

Při průjmu musíte nasadit striktní dietu, je nutné odstranit veškeré šťavnaté krmivo a podávat pouze seno a vodu. Průjmy trvající déle než 1-2 dny mohou být života ohrožující a je tedy nutné navštívit veterinárního lékaře. Zácpa se projevuje nechutenstvím, králíček sedí nahrbený a je nadmutý.

Jak poznat že je králík ve stresu?

Když se králík bojí, stáhne se do sebe. Přikrčí se, ztuhne a schová se do „klubíčka”, aby byl co nejmenší a případný nepřítel si ho nevšiml. Ouška jsou stažená pevně k hřbetu, oči široce dokořán. Také se mu rychluje dýchání – čumáček se více chvěje, takže to vypadá, že se králíček celý třese.

Kdy se očkuje králík?

První očkování se provádí od 10. týdnu věku králíka, další revakcinace se pak provádí co 6 měsíců. Za nepříznivé nákazové situace je možno vakcinovat králíky v 6 týdnech stáří s revakcinací v 10-ti týdnech a pak každých 6 měsíců.

Proč králík žere bobky?

Jsou to takzvané cékotrofy. Cékotrofy jsou výsledkem trávení králíka ve slepém střevě, tzv. céku, kde králík tráví vlákninu pomocí probiotických bakterií a tvoří se zde i vitamíny B a K. Výsledný měkký bobek – cékotrof – je zdrojem nejen těchto vitamínů, ale také minerálů a především bílkovin.

Jak se starat o mláďata králíka?

Mláďata si postupně položte na dlaň, tak aby byla na zádech, a začněte krmit. Dejte králíčkům dost času, aby zvládali polykat. Pokud jim vytéká mléko z úst, zvolněte. Jinak by se mláďata potravou mohla zadusit.

Co delat kdyz se narodi králíci?

Porod u králíka

Samice pak sežere placentu, olizuje potomky, umístí je do připraveného hnízda a nakrmí je. Pokud to neudělá jinak (např. nenechá vrh rozptýlený po kleci), nesmíte ji vyrušit – dívat se do hnízda, dotýkat se novorozenců atd. Vyděšená samice může odhodit svá mláďata nebo je dokonce i zabít.

Zajímavé:  Pásový Opar Dítě Léčba?

Jak se starat o malé králíčky?

Měla by být dostatečně prostorná a zahrnovat prostor pro vyprazdňování, odpočinek a místo pro krmení a vodu. Dobře vychovaný králík je čistotný a rychle se naučí tato místa nemíchat dohromady. Někteří králíci se dokonce naučí chodit na kočičí záchod.

Jak se zbavit Myxomatozy?

Bohužel neexistuje žádná specifická léčba myxomatózy. Je tedy možná pouze podpůrná terapie, která spočívá v podávání antibiotik jako prevence sekundární bakteriální infekce, léků proti bolesti a zvýšení příjmu tekutin.

Jak dlouho trvá Myxomatóza?

Akutní průběh trvá 12 – 14 dnů a končí úhynem na kachexii. Chronický průběh vede k tvorbě ojedinělých myxomů, které po delší době vymizí a králíci se uzdraví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector