Krcni pater problemy – Vše o zdraví

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Přechází v páteř hrudní, která je naopak úsekem nejméně pohyblivým, jelikož na ni nasedá hrudní koš tvořený žebry a spojený hrudní kostí. Proto je přechod mezi krční a hrudní páteří velmi namáhanou oblastí, kde se stýká výrazná pohyblivost s pohyblivostí velmi omezenou.

Je však nutné zmínit, že i horní krční páteř je vystavovaná velké zátěži, a to proto, že zde na první dva krční obratle nasedá poměrně těžká hlava (čtěte více: bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka/skvrny před očima). Krční páteř je tak nejvíce namáhanou oblastí páteře, a proto zde může docházet k určitým druhům přetížení vedoucím k bolestem v oblasti krční páteře či mezi lopatkami.

Důležitým faktorem v problematice krční páteře je především její stereotypní zatěžování. Naši předci, kteří měli přes den více přirozeného pohybu, drželi hlavu a krční obratle ve vzpřímené poloze a tím byla i krční páteř ve fyziologickém prodloužení. My jsme oproti nim v zaměstnání nebo ve škole většinou v tzv. flekční statické zátěži (sed, stoj).

Proč je krční páteř náchylná k bolestem?

Přes den konáme převážně takové pohyby, které nás vedou k předklonu trupu, respektivě hrudní a bederní páteře, abychom mohli např. komunikovat s lidmi kolem nás, rozhlížet se po ulici nebo sledovat výklad učitele na tabuli. Krční páteř tedy přirozeně musí korigovat postavení hlavy přes zvýšený záklon (extenzi) krční páteře, což vede k přetížení krátkých svalů šíje.

Nepřirozené stavění páteře přetěžuje jednu skupinu svalů (typicky povrchové svaly), zatímco jiné svaly oslabují (typicky svaly hluboké vrstvy).

V případě krční páteře jde nejčastěji o skupinu takzvaných horních a dolních fixátorů lopatek.

Mezi horní fixátory lopatky patří zejména trapézový sval a zdvihač lopatky, což jsou svaly, které nacházíme nejčastěji ve zvýšeném napětí (neboli v hypertonu) vlivem špatného držení krční páteře a ramen.

Krcni pater problemy - Vše o zdravíNaproti tomu jsou zde, při bolestech krku často velmi oslabené, dolní fixátory lopatek – přední pilovitý sval a velký zádový sval. Tato svalová dysbalance způsobuje také zvednuté (elevační) držení ramen, které úzce souvisí s problematikou bolestí krční páteře.

Naše tělo, zejména pohybový aparát, je poměrně tolerantní. Při souvislém přetěžování svalstva krční páteře o sobě dává vědět mírnými bolestmi v oblasti krku či ramen a my tyto náznaky často ignorujeme, řešíme rychlým protažením bolavé oblasti nebo masáží. Avšak bez dlouhodobého funkčního řešení se svalová dysbalance plíživě prohlubuje.

Na přetěžování reagují samozřejmě i ostatní měkké tkáně (kůže, podkoží, svalová povázka), které se stahují, zkracují a ztrácejí pružnost, což zpětně prohlubuje bolestivost. Bolesti a problémy v oblasti krční páteře poté často vyústí v některé z těchto příznaků:

  • bolesti hlavy, bolesti za očima,
  • hučení v uších, motání hlavy,
  • četné blokády krční a hrudní páteře, ale také žeber,
  • bolesti mezi či pod lopatkami,
  • prudké bolesti v oblasti ramenních kloubů,
  • brnění či pálení horních končetin, bolesti v oblasti lokte.

Jak postupovat při fyzioterapii

Je velmi vhodné začít s terapií zaměřenou na funkční aktivitu jak jednotlivých svalových skupin, tak i částí svalů v tzv. funkčních řetězcích. Tato rovnováha povede k optimalizaci držení krční páteře.

V terapii je důležité uvolnit napětí přetěžovaných měkkých tkání (kůže, podkoží, svalová povázka), odstranit případné blokády a relaxovat nebo protáhnout přetěžované hyperaktivní svaly.

Avšak pro úspěšnou terapii je velmi důležité následně posílit oslabené svalové skupiny, jejichž aktivita zajistí optimální držení krční páteře.

Významnou součástí terapie je také naučení správného držení těla, a to jak v běžném, tak v pracovním životě, při sportu a volnočasových aktivitách. Ergonomické upravení pracovního prostředí je často také velmi přínosné.

Díky takovéto terapii se brzy vrátí rovnovážné napětí svalstva v oblasti krční páteře a šíje.

Krční páteř je díky koordinaci držena ve správném prodlouženém postavení, svaly jsou mezi sebou v harmonickém napětí, a proto zde pro bolesti není místo.

Krcni pater problemy - Vše o zdravíKrcni pater problemy - Vše o zdravíKrcni pater problemy - Vše o zdravíKrcni pater problemy - Vše o zdravíKrcni pater problemy - Vše o zdravíKrcni pater problemy - Vše o zdraví

Ukázka cviků při bolesti krční páteře:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozor na varovné signály páteře. Pokud potíže nepoleví, vyhledejte specialistu | Zdraví

Sedavé zaměstnání znamená velkou zátěž pro náš pohybový aparát. „Pokud sezení nekompenzujeme pohybem, musíme počítat s nepříjemnými důsledky,“ varuje primářka Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Natálie Šebková.

„Patří k nim zejména celkově snížená kondice, přetížení struktur páteře, nevyrovnaná zátěž kloubů a svalů, jejich horší prokrvení a výživa, horší se i pevnost kostí, a to mluvíme jenom o pohybovém aparátu,“ vypočítává doktorka Šebková.

Nejčastěji pociťujeme bolesti v dolní bederní páteři, jež je špatně prohnutá. Vlivem nesprávného předsunutí hlavy a krku se ozývá i dolní část krční páteře. Postupně nám tělo začne dávat najevo, že se mu na našem způsobu pohybového chování něco nelíbí. Hodně pak záleží na tom, co s tím podnikneme.

Vystihnout pravý okamžik

Pokud varovné signály ignorujeme, musíme ovšem počítat s tím, že se mohou objevit závažnější potíže. „Především to bývá poškození meziobratlových plotének, včetně výhřezů,“ vypočítává doktorka Šebková. „To pak může dále vést až k útlaku míchy a nervů vycházejících z páteře a zásobujících dolní a horní končetiny.“

Jestliže se bolesti opakují ve stejném místě a trvají delší dobu, pak bychom měli začít přemýšlet o návštěvě odborníka. Dřív, než se k tomu odhodláme, je vhodné podniknout malou soukromou inventuru. Uvědomit si, kdy se bolest nejčastěji objevuje a co na ni zabírá.

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

  • Pokud zjistíme, že největší problémy máme v práci, a když se potom o víkendu protáhneme, je nám lépe, pak jsme právě získali návod, jak se svým tělem zacházet.
  • Budeme-li se jím řídit, pak mnohdy nebudeme muset žádného odborníka, který se zabývá pohybovým aparátem, vyhledávat.
  • Zamířit za ním je však podle slov rehabilitační lékařky potřebné ve chvíli, kdy si nejsme sami běžnými prostředky schopni pomoci.
  • „Problém je, že lidé začnou dost často hledat pomoc až ve chvíli, kdy už mají intenzivní bolesti,“ říká vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky v Praze 4 Iva Bílková.

„Pokud mám den dva natažené svaly, tělo si s tím většinou samo poradí.“ Zahánět ale týdny potíže léky a zamířit do ordinace až tehdy, kdy bolesti neustupují a během dne se stupňují, určitě není rozumné.

Ergoterapeut nad zlato

V zahraničí mívají poměrně často ve firmách ergoterapeuty, kteří radí lidem, jak si přizpůsobit pracovní prostředí, aby je nebolela záda. „U nás je ergoterapie pořád tak trochu popelkou,“ konstatuje primářka Šebková. „Spousta lidí tenhle termín vůbec nezná anebo si ho špatně vykládá.“

V mnohém pacientovi může podle jejího názoru poradit také rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut. „Klientům můžeme nabídnout zejména vhodné cvičení, ale i naše ruce, kterými jsme schopni leccos zmobilizovat a protáhnout,“ uvádí vedoucí fyzioterapeutka Iva Bílková.

Postup cvičení si na tomto pracovišti může klient natočit na mobilní telefon, případně mu jeho cviky fyzioterapeutka zašle na e-mail. Což je určitě docela praktické, protože po odchodu z ordinace si jen málokdo hned zapamatuje, jak je správně provádět. Na webových stránkách tohoto zařízení si pak může dokonce kdokoliv, koho občas pobolívají záda, vyhledat videa s vhodnými cviky.

Když cvičení nestačí

Ale ne každá potíž se dá zahnat cvičením nebo běžnou fyzioterapií. „Pokud je problém uložený hlouběji, kam moje ruce nedosáhnou, pak mohu při terapii využít i rázovou vlnu,“ upozorní fyzioterapeutka. „Pomáhá nám zahojit anatomicky poškozené tkáně – ať už to jsou třeba vazivové struktury, nebo úponové šlachy.“

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

Při této metodě dochází k přenosu mechanické energie, která pozitivně působí na poškozenou tkáň v postižené oblasti. Fyzioterapeutka přiznává, že koncem minulého století neměla rázová vlna zrovna dobrou pověst. Její výkon nebyl totiž kalibrovaný, jinak řečeno nedal se postupně nastavovat. A pokud se léčba kombinovala s kortikoidy, které vysušují tkáň, docházelo někdy k jejímu prasknutí.

Současné přístroje se však dají již velmi přesně nastavit a jejich výkon tak postupně zvyšovat. Za deset let, kdy Iva Bílková s rázovou vlnou pracuje, proto žádný podobný problém nezaznamenala. Naopak jí leckdy pomohla i u pacientů, u nichž běžné metody selhávaly.

Primářka Šebková je však opatrnější. „K efektu rázové vlny jsem nejen já, ale i moji kolegové z kliniky poněkud skeptičtější,“ říká. Považuje ji za jednu z možných doplňkových metod v rehabilitaci v přesně vymezených případech.

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

MPO Matrace

Krční páteř má důležité funkce: ochraňuje míchu, zajišťuje oporu a pohyby hlavy, usnadňuje proudění krve do mozku. Skládá se ze sedmi obratlů propojených meziobratlovými ploténkami, klouby, svalovými a vazivovými strukturami. 

Pokud vás zaskočila bolest krční páteře, jako první pomoc využijte teplo: z termoforu, nahřátého ručníku, koupele, sauny, jemné masáže i slunečních paprsků.

A pak se pokuste zapátrat po příčině… Není vůbec jednoznačné, že za nepříjemnou bolestí krční páteře stojí hodiny práce u počítače nebo tahání těžkých tašek.

Velký význam má i poloha páteře při spánku, který ostatně zabírá až třetinu života. 

Zajímavé:  Léky Proti Otokům Nohou?

Odhalte svou nejčastější spánkovou polohu

Odborníci se shodují v tom, že nejlepší spánková poloha je na zádech. Prospívá nejen páteři v celé její délce, ale i trávicímu ústrojí, uchovává také pevná prsa a vyhlazenou tvář.

Další dobrá poloha je na levém boku – zvláště pro lidi, které trápí chrápání, nebo pro těhotné ženy. Naopak nevhodné je spaní na břiše, které extrémně namáhá krční i bederní páteř a napíná zádové svaly.

Pokud si nejste jistí, jak nejčastěji spíte, požádejte o všímavost partnera, případně trošku experimentujte a natočte se při spánku kamerou.

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

Udržujte páteř celou noc v přímé poloze dobrou matrací

Je to již déle, co jste doma vyměňovali matrace? Mezitím obor velmi pokročil a také ceny šly dolů. Nová moderní matrace krční páteř i bederní páteř podepře, udrží ji v přímé poloze, odlehčí svalům a kloubům, sníží tlak vyvíjený na tělo. Výsledkem je občerstvující spánek, snadné ranní vstávání a pocit pohody i v mimořádně zatížených oblastech páteře. 

Bez ohledu na spánkovou polohu vybírejte měkčí matrace pro lidi střední váhové kategorie a tvrdší pro vyšší váhové kategorie. 

Názory tří dam, jimž pomohla česká matrace Memory Comfort

Velké přízni českých uživatelů se už léta těší středně tuhá zdravotní ortopedická matrace Memory Comfort, model se sedmi anatomickými zónami a nosností 120 kg.

Určitě je žádaná i díky příznivé ceně – za dvě matrace standardního rozměru vydáte jen 8 890 Kč. V e-shopu lze nastavit celou řadu rozměrů včetně atypických a k dispozici je hned osm různých matracových potahů.

Inspirujte se při výběru ortopedické matrace názory uživatelů:

„Dnes jsme matraci poprvé použili a jsme nadšení! Předchozí matrace byla hrozná, brzy se proležela až na rošty a měli jsme z postele nakonec i modřiny. Teď máme za super cenu luxusní matraci, ze které asi pár dní nevstanu. O takové postýlce jsem snila dlouho,“ vyznala se ze svých prvních pocitů z matrace Memory Comfort paní Magdaléna Ptáčková. 

„Právě uplynulo čtvrt roku od nákupu těchto matrací. Jsou doslova perfektní, ani nemohu věřit, že jsme měli štěstí a našli tento výrobek. A hlavně náš český. Drží, nepropadáme se, navíc je skvěle prodyšná. Manžel se občas potí. Ráno převléknu prostěradlo a po vlhkosti matrace ani památky. Díky,“ přidala se paní Iva Husáková.

„Každý den mě díky ní přestanou bolet záda z práce a odpočinu si na ní. Velmi doporučuji!“ dodala paní Věra Součková. 

Proti ztuhlému krku působí i důmyslný anatomický polštář 

Aby byl efekt dokonalý, matraci je nezbytné doplnit polštářem, který zajistí vhodnou oporu krku a hlavě, sníží napětí krku, ramen a uleví i od chronických potíží s krční páteří.

Prohlédněte si například tuzemský anatomický polštář Regenax, který je svým univerzálním tvarem vhodný pro spaní v každé poloze. Jeho materiál, viscoelastická pěna obohacená heřmánkem, podepře vaši krční páteř přesně tam, kde potřebuje.

Odvětrávací otvory spolehlivě odvedou nadbytek tepla a vlhka. „Polštářek je opravdu skvělý! Usínání na něm je velice příjemné a je to veliký rozdíl ve srovnání s klasickým polštářem. Navíc vůně heřmánku je uklidňující a nijak neruší přílišnou intenzitou.

Škoda, že jsem ho neobjevila mnohem dřív,“ uvedla ve své recenzi paní Šárka Bušová. 

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

Pokud se po letech používání běžných polštářů rozhodnete pro anatomické, nenechte se odradit případnou počáteční nepohodou. Nejednoho uživatele zpočátku při používání anatomického polštářku krk naopak bolí. „Je třeba vydržet.

Dejte vašemu tělu čas na osvojení správné spánkové polohy,“ vyslovil se pan Milan Obid, specialista na anatomické matrace a polštáře.

Doplnil, že nižší anatomické polštáře (Herbapur či Latex Pillow) můžete pořídit rovněž dětem, které si na ně obvykle zvyknou rychle a tento dobrý návyk si uchovají i v dospělosti. 

A na závěr příjemné překvapení: ke každé české MPO-matraci získáte zdarma anatomický polštářek jako dárek. Neváhejte – vaše páteř si tohle všechno stoprocentně zaslouží!

Nové matrace pro vaši krční páteř

Vice o kvalitních matracích a podpoře krční páteře:

Nejžádanější kategorie matrací

Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

Bolesti krční páteře jsou velmi rozšířenou a složitou problematikou. Mohlo by se zdát, že krční páteř není funkčně tolik namáhána, jako ostatní části páteře, protože „nese jen hlavu“. Hlava je však část těla, která na páteř klade vysoké pohybové nároky – během dne s ní pravidelně kýváme, otáčíme jí do stran a především máme hlavu stále v předklonu.

Předklon hlavy, který je typický např. pro práci s počítačem, je však nefyziologický a neodpovídá původním požadavkům přírody, totiž abychom chodili vzpřímeni. Naše krční páteř je tak neustále přetěžována, což zákonitě vyvolává její bolestivost. Bolesti krční páteře proto provází životy mnoha lidí jako stín a můžeme je bez okolků zařadit mezi tzv. civilizační nemoci.

Příčiny bolestí krční páteře

Na otázku proč nás bolí krční páteř, existuje mnoho odpovědí. Jak již z úvodu vyplývá, nejčastější příčinou bolestí krční páteře je její přetěžování při nefyziologickém postavení hlavy.

Zatímco naši předchůdci chodili zpříma a pozorovali, co se děje kolem nich, my sedíme celé dny u počítačů s hlavami doslova zabořenými do obrazovek.

Schválně si sami nyní, když čtete tento článek, uvědomte, v jakém postavení je vaše hlava a určitě se doberete k závěru, že není v prodloužení páteře tak, jak má být. Podobné držení hlavy můžeme u většiny lidí zpozorovat i při jízdě v autě (zde spíše předsunutí hlavy, než předklon).

Bolesti krční páteře proto hrozí především lidem vykonávajícím sedavá zaměstnání, lidem se špatným držením těla, potažmo hlavy i ramen (a to je většina z nás) a dalším, kteří přetěžují krční páteř dlouhodobým předklonem či předsunem hlavy.

Další typickou příčinou bolestí v oblasti krční páteře může být tzv. horní zkřížený syndrom. Je spojen hlavně se svalovou nerovnováhou (dysbalancí) jednotlivých skupin svalů krku. Nejčastěji se jedná o 2 dvojice: prsní – lopatkové svaly a svaly přední – boční strany krku. Problém je v tom, že jedny jsou ochablé a druhé naopak přetížené.

Velice častou příčinou bolestí krční páteře je i nevhodná poloha při spánku, zejména na břiše. Pokud usínáme v poloze na břiše, máme hlavu vždy stočenu k jedné či druhé straně, abychom mohli dýchat.

V okamžiku, kdy usneme, však dojde k poklesu svalového napětí svalů krku, které dokud bdíme, udržují v této poloze alespoň do jisté míry fyziologické zakřivení krční páteře.

Po poklesu napětí svalů dochází k zalomení hlavy a ráno se probudíme s nepříjemnými bolestmi nejen krku, ale často i hlavy. Nevhodné jsou na spaní i příliš vysoké polštáře, které podporují předklon hlavy.

Pokud preferujeme spánek na boku, měli bychom vědět, že hlavu je nutné mít podloženou tak, aby byla krční páteř v ose prodloužení celé páteře. Budeme-li mít pod hlavou „málo“ nebo „moc“, může dojít k zablokování krční páteře do úklonu na jednu či druhou stranu.

A v neposlední řadě, bolesti krční páteře mohou býtzpůsobeny i nejrůznějšími lehkými nehodami či „úrazy“, kterým často ani nevěnujeme pozornost.

Typicky se jedná o prudké brzdění v autě, které je doprovázeno intenzivním pohybem krční páteře nejprve do předklonu a následně do velkého záklonu.

Extrémní formě tohoto fenoménu říkáme whiplash syndrom, který se vyskytuje až u 50 % dopravních nehod, a je proto nejčastější příčinou poranění páteře v těchto situacích. Jiným případem je drobné „poranění“ v tělocvičně, když se nám třeba nepovede kotoul vzad.

Projevy bolestí krční páteře

Symptomatologie bolestí krční páteře může být opravdu široká. Zpočátku se objevuje spíše pocit únavy či slabosti šíjového svalstva, než samotná bolest. Tyto pocity však sílí a přechází ve stále intenzivnější bolest, která bývá zpočátku lokalizována do jednoho konkrétního místa, což nám znemožňuje komfortní pohyb např.

jedním směrem (do úklonu, předklonu, otočení apod.). Jindy může být bolest vyvolána např. prudkým pohybem hlavy nebo strnulou polohou krční páteře. Postupně se bolest stává difúznější a začíná působit obtíže při jakémkoli pohybu krční páteře.

Bolest navíc nemusí přetrvávat jen v oblasti páteře, naopak často vystřeluje do hlavy nebo lopatek či horních končetin. Pokud si pacient stěžuje na silné bolesti hlavy, jedná se nejspíše o tzv. cervikokraniální syndrom, jehož příčinu musíme hledat v nejvyšších etážích krční páteře (v týlu, temeni hlavy až ve spáncích).

Tento syndrom se někdy projevuje pouze bolestí hlavy, a proto nás často ani nenapadne, že by možná příčina mohla být v krční páteři.

Bolesti jsou dále provázeny ztuhlostí šíjového a krčního svalstva až po temeno hlavy a sníženou pohyblivostí krční páteře. Mohou se objevit i závratě, pocity nevolnosti apod.

Zajímavé:  Praktický Lékař Pro Děti A Dorost Semily?

Člověka s bolestmi krční páteře (nebo osobu jimi ohroženými) lze také snadno poznat podle vadného držení těla – typické je předsunuté držení hlavy, protrakce ramen, přitažení ramen k uším (zapadlý krk) a celkově kulatá záda. 

Největší bolesti jsou potom charakteristické pro blokády krční páteře. K těm může dojít jejím dlouhodobým přetěžováním, pokud s ním nic neděláme. Blokády v některém pohybovém segmentu pak mohou vést k akutnímu ústřelu krční páteře.

Ústřel se projevuje zpravidla bolestí pouze na jedné straně, někdy vystřelující do horních končetin či temene hlavy. Bolestivý je pohyb do všech stran a vyskytují se závratě a nevolnost. Blokády krční páteře provází i náhle vzniklá ztuhlost šíjových svalů.

Účinným léčebným zásahem zde proto může být injekční podání léku, který stažené svaly uvolní (tzv. myorelaxancia). 

Cvičení při bolestech krční páteře

Cviků, které nám mohou pomoci od bolestí krční páteře, je mnoho. Seznámíme se proto s těmi nejzákladnějšími. Všechny cviky je nutné provádět pomalu a dbát při tom na pravidelné dýchání.

Rovněž je u všech cviků důležitá výchozí poloha – sed na židli zpříma, ramena táhneme dolů, hlavu se snažíme vytahovat vzhůru v ose páteře.

Pokud nebudeme mít při cvičení správnou polohu, v ničem nám cviky nepomůžou.

1. cvik: Z výchozí polohy pomalu ukláníme hlavu s výdechem na jednu a druhou stranu.

2. cvik: Jednou rukou uchopíme hlavu na protilehlém spánku a s nádechem vytváříme vyrovnaný tlak tím, že rukou tlačíme proti hlavě a hlavou proti ruce. Vydržíme 15 vteřin, následně s výdechem uvolníme a necháme hlavu klesnout vlivem gravitace. Čekáme na uvolnění, poté zopakujeme na druhou stranu.

3. cvik: Z výchozí polohy pomalu rotujeme hlavu s výdechem k jedné, posléze druhé straně. Dbáme na to, aby byla krční páteř stále v ose celé páteře.

4. cvik: Ruce položíme na ramena tak, že prsty směřují k lopatkám a lokty trčí vpřed. Pomalu vysunujeme hlavu ve vodorovné rovině vpřed s pomalým výdechem a vzad naopak s nádechem. Pozor – nejedná se o předklon a záklon. 

5. cvik: Ve výchozí poloze provádíme „polokroužky“ hlavou od jednoho ramena k druhému a zpět. Polokroužky můžeme provádět jak v přední, tak zadní polovině prostoru (tedy jakoby v záklonu), ale vždy zvlášť.

6. cvik: K procvičení krční páteře je důležité i protažení šíje. Nejprve sedíme zpříma na židli a provedeme hluboký předklon hlavy tak, aby se brada dotýkala hrudní kosti (pokud však máme problémy s krční páteří, tak tam nedosáhneme). Čekáme na uvolnění, poté provedeme lehký úklon k jedné straně a opět čekáme.

Potom ukloníme ke straně druhé. Dále pokračujeme spojením rukou na zátylku (propletením prstů). S nádechem zatlačíme hlavou a dlaněmi proti sobě, setrváme 15 vteřin. S výdechem uvolníme a necháme působit gravitaci rukou.

Z této nově dosažené polohy opět zatlačíme proti sobě a celý postup opakujeme, až se brada dotkne hrudní kosti.

Další cviky na krční páteř vám poradí každý fyzioterapeut. Ten vás navíc pravděpodobně naučí speciální techniku, tzv. automobilizaci krční páteře. Opět je při ní důležité volně a pravidelně dýchat. Automobilizaci horních segmentů krční páteře provádíme přiložením ruky malíkovou hranou zdola na mobilizovaný segment, dlaň spočívá na šíji.

Druhou rukou položenou nad uchem vedeme z protilehlé strany hlavu do úklonu v podstatě proti ruce položené na šíji (tlak směrem k sobě). Při automobilizaci dolních segmentů zahákneme 2. a 3. prst za příčný výběžek zvoleného segmentu a druhou rukou „přes hlavu“ (tj. ze stejné strany) opět vedeme hlavu do úklonu.

Vzájemný tlak obou rukou je nyní tedy od sebe.

Prevence bolestí krční páteře

S bolestmi krční páteře můžete úspěšně bojovat, ještě než vás postihnou, a to zejména patříte-li do rizikové skupiny (sedavé zaměstnání s PC, práce v předklonu atd.). Prevence je v podstatě jediná, a to pravidelné cvičení.

Aby bylo cvičení účinné, musíme si na něj najít čas každý den, nejlépe i vícekrát během dne. Cvičení můžeme zařadit do denního režimu ráno, večer, ale vhodné je cvičením prokládat i pracovní dobu, během které jé krční páteř nejvíce zatěžována.

Všechny cviky provádíme pomalu a dáváme pozor na správné dýchání. Při cvičení se snažíme dělat jednotlivé cviky do krajní hranice pohybu, ale nikdy nejdeme přes bolest. Každý z výše popsaných cviků opakujeme 5 – 10x. Vedle cvičení se vždy musíme snažit o správné držení těla.

Při spánku nám mohou fyziologické postavení krční páteře podpořit různé pomůcky, např. krční McKenzie válec nebo speciální zdravotní polštáře.

Krční páteř vás dokáže odzbrojit

Už zase mě bolí hlava. Vypiju litr vody, projdu se, kroutím krkem sem a tam, otáčím hlavou jako ruským kolem na Matějské pouti. Nic nezabírá. Asi jsem spala zase nějak nakřivo. No nic, práce nepočká. Zapiju růžovou pilulku a zaostřím zrak zpátky na blikající obrazovku. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele. Krční páteř.

A to je jen začátek. Brnění rukou, bolest šíje, ztuhnutí šíjového svalstva, závratě, motání hlavy, migréna…

Anatomické minimum

Krční páteř tvoří 7 obratlů, které drží hlavu a umožňují její otáčení a naklánění. Odshora se označují jako C1 – C7. Tvarově se od všech liší první obratel zvaný nosič (atlas) a druhý obratel zvaný čepovec (axis). Spolu zajišťují pohyb hlavy a jsou jako jediní spojeny čepem. Ostatní obratle jsou spojeny obratlovými těly s meziobratlovými ploténkami.

Na pohybu hlavy se podílí velké množství svalů – dlouhý sval krku, dlouhý sval hlavy, svaly kloněné a zdvihač hlavy. Na zadní straně pak hluboké šíjové svaly, sval polotrnový, řemenový a trapézový. Každý z nich dokáže při dlouhodobém přetížení člověku pěkně zavařit.

Jaký je rozsah vaší krční páteře?

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Vyzkoušejte jaké pohyby zvládne bezbolestně ta vaše:

  • předozadní pohyby (předsunutí a zasunutí),
  • pohyby do předklonu a záklonu,
  • rotace podle svislé osy,
  • úklony.

Jak si “uhnat” strnulou krční páteř

Snad všichni máme tendenci držet hlavu předsunutou. Mimovědomě se tak přibližujeme k okolním vjemům. Představte si pohyb, který uděláte když:

… si chcete přivonět ke kytce,

… bystříte na text či obrázek (ať už v knize, na letáku či v počítači),

… nasloucháte hovoru,

… ochutnáváte lahůdku atd.

Předsunutá poloha hlavy znamená ohromnou zátěž pro hluboké svaly na zadní straně krku. Musí neustále pracovat, aby naše těžká hlava nepřepadávala dozadu. Při dlouhodobě špatné poloze může docházet k omezení cirkulace krve. Ano, to jsou přesně ty chvíle, kdy si mnete krk a konečně měníte pozici.

Ať už předsunujete hlavu z jakéhokoliv důvodu, děje se to nejméně stokrát za den. Postupem času se takové držení stává vadným stereotypem a podepisuje se na vaší páteři.

Krcni pater problemy - Vše o zdraví

  • (Za)Chraňte si krk
  • Zatímco hrudní páteř se skrývá za stěnou hrudního koše a bederní páteř je v ochraně pánve, nekrytá krční páteř je nejzranitelnějším místem mechanické osy vašeho těla.
  • Akutní ústřel

Nejčastější poruchou krční páteře je akutní blokáda neboli tzv. akutní ústřel. Pacient je ztuhlý, trpí bolestí, která často vystřeluje k rameni či do záhlaví, a nutí ke strnulému držení hlavy. Zablokovaná páteř vyžaduje klid.

Pro zmírnění bolesti můžete použít slabší léky proti bolesti a krční límec. Navštivte lékaře, který provede potřebná vyšetření, pomůže také návštěva fyzioterapeuta, který vám uvolní zablokované části a opatrně rozhýbe krk.

V ohrožení života

První dva krční obratle jsou spojeny s životně důležitými centry v prodloužené míše, která řídí základní životní funkce – dýchání a krevní oběh. Právě proto jsou lidé s poraněnou krční páteří bezprostředně ohrožení na životě.

Co prozradí zrcadlo

Říkáte si, že vás krční páteř nebolí? Nespadáte do skupiny ohrožených. Tak se přesvědčte. Stačí jeden náhodný pohled do zrcadla. Narovnejte své hrby a počítejte. Jak dlouho trvá, než svou hlavu zase vysunete vpřed novým vjemům?

Držení hlavy před tělem znamená odchylku od přirozeného zakřivení krční páteře. Nejvyšší krční obratle jsou v nepřirozeném záklonu a hrudní páteř reaguje vyhrbením. Přirozená esovitá křivka páteře se deformuje. 

Tělo se dysbalanci brání a hledá únikové cesty. Někdy, doslova pro udržení stability, páteř reaguje tvorbou výrůstků (osteofytů), které následně tlačí na nervy či arterie a působí další bolest.

Dejte své krční páteři dávku pohybu a vraťte ji trvale zpět do osy

Nastavte se do výchozí pozice:

  • Posaďte se na polovinu židle.
  • Napřimte páteř.
  • Uvolněte ramena směrem dolů od uší.
  • Mezi bradou a krkem udržujte pravý úhel.
  • Před každým cvikem nejprve lehce “prodlužte” šíji vytažením hlavy směrem vzhůru.

Cvik I

  • Pomalu otáčejte hlavou doprava, zpátky na střed a pomalu doleva.
  • Zavřete oči a pozorujte plynulý, pomalý pohyb.
Zajímavé:  Intolerance Laktozy U Kojence Priznaky?

Cvik II

  • Uklánějte hlavu vlevo a vpravo (neusilujte o velké rozsahy pohybu).
  • Povolte ramena od uší směrem dolů.

Cvik III

  • Představte si, že místo nosu máte tužku a malujte před sebou ležaté osmičky (je to malý a jemný rozsah pohybu).
  • Snažte se držet stále zhruba pravý úhel mezi bradou a krkem.

Vraťte pestrost a volnost pohybu nejen své krční páteři, ale celému tělu. Pojďte si s námi zacvičit z pohodlí domova.

http://www.mariezemankova.cz/

Zbavte se bolesti zad a krční páteře

Bolest zad a krční páteře může pěkně znepříjemnit a zkomplikovat život. A ještě když má člověk zodpovědnost za své děti, potřebuje chodit do práce, tak se díky těmto bolestem často cítí omezený a neschopný zvládnout běžný chod domácnosti. Z toho důvodu doporučujeme nepodceňovat varovné signály těla a starat se o své tělo tak, aby se těmto nepříjemnostem předcházelo. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a pomocníků, kteří vám mohou pomoci předejít obtížím spojeným s bolesti zad a krční páteře.

Bolest krční páteře může souviset s bolestí hlavy, vystřelováním bolesti do ramen, zablokováním krku, brněním končetin a dokonce i se závratěmi.

Pokud těmito obtížemi trpíte vždy doporučujeme navštívit odborného lékaře, pro stanování příčiny.

Jestliže již víte, že bolest pochází opravdu od krční páteře máme pro vás pár tipů, kterými můžete problémům předcházet, nebo si pomoci s jejich uvolněním.

V případě, že máte zablokovanou krční páteří, doporučujeme chránit krk před průvanem a chladem, k tomu vám poslouží náš nákrčník z ovčí vlny, který vytváří blahodárné “suché teplo” a má velice příznivý vliv na svalové a pohybové ústrojí.

Jednou a dosti zásadní věcí, která vám pomůže napravit problémy s krční páteří je cvičení.

Tak jako každý sval a každý kloub v našem těle je potřeba i krční páteř jednou za čas “protáhnout”, a to hlavně pokud máte například sedavé povolání anebo povolání s monotónním pohybem.

Pár tipů i s návody na cviky na krční páteř můžete najít na youtube.

Protože bolest krční páteře často přechází do oblasti šíje a ramen, nepříjemné napětí působí na více částech těla. Sami si od bolesti můžeme ulevit pravidelným protahováním, ale hlavně pomocí suchého tepla.

To vytvoříte použitím ramenní ortézy z ovčí vlny, která slouží k uvolnění napětí a působí i proti revmatickým obtížím.

Na uvolnění obtíží vám mohou pomoci také hřejivé balzámy, které působí nejen jako příjemné prohřátí, ale také jako uvolnění kloubů, svalů a šlach.

Bolest zad v bederní oblasti může mít více příčin.

Určitě ji znáte jako bolest při menstruačních obtížích, po dlouhodobém stání, nebo těžkém namáhání například při stěhování nábytku, nebo práci na zahradě. Jak si ale od takových bolestí ulevit, abyste mohli zase běžně fungovat, chodit a ležet bez bolesti? Máme pro vás několik doporučení.

Speciálně tuto oblast je dobré nechávat v teple. Nápomocný vám může být elastický ledvinový pász příjemné Merino ovčí vlny, který lze nosit každodenně pod oblečením nebo jej lze využít i pro sportovní aktivity.

Nošením tohoto pásu vytváříte suché teplo, které je příjemné a také léčivé. Na akutní bolest můžete použít i hřejivou mast, která vás příjemně prohřeje a postupně začne ztuhlé svaly uvolňovat.

Věříme, že díky naším radám a tipům již budete vědět po kterých pomocnících sáhnout, když se nečekané bolesti objeví. Pokud vás začne trápit i bolest jiné části těla, na závěr pro vás máme tip v podobě kolenních, loketních a zápěstních ortéz, které vám mohou také dobře posloužit.

Bolesti krku a šíje: stav zhoršují extrémní polohy i duševní problémy

Pocit tuhé šíje a svalů okolo krku, nebo dokonce bolesti hlavy zažívá občas téměř každý, kdo tráví denně hodiny u počítače. A není divu. Dlouhým sezením, stáním a hrbením se páteř dostává do nepřirozené polohy a je přetěžována. Snad nejhůř trpí krční páteř, která je nejpohyblivější, ale také nejvíce namáhanou částí celé páteře. Na první dva obratle totiž nasedá hlava.

Pokud často sedíme nebo stojíme, páteř není ve fyziologické poloze a dochází k takzvané flekční statické zátěži.

Ta přispívá k přetížení páteře, přesněji jejích povrchových svalů (trapézů) a k ochabnutí těch hlubokých (především horních a dolních fixátorů lopatek).

Výsledkem těchto stereotypů je pak zvednuté držení ramen, které jde ruku v ruce s bolestmi krční páteře, hlavy, častými blokádami, či dokonce bolestmi ramenních kloubů a brněním horních končetin.

Opakované nesprávné držení těla, mnohdy až do extrémních poloh (například svírání telefonního sluchátka mezi uchem a ramenem), může vést až k chronicky zvýšenému svalovému napětí, které vede k bolestem hlavy, migrénám, závratím, sníženému prokrvování ve vnitřním uchu či k poruchám rovnováhy. Za chronicky zvýšené napětí ve svalech ale může třeba i špatný duševní stav v důsledku velkého stresu.

Správný spánek

Za ztuhlou šíji mohou částečně i špatné spací návyky. Problémy přitom mohou pramenit jak ze špatné matrace či polštáře, tak i z nevhodné polohy při spánku.

Svalová rovnováha– Bradu je potřeba tlačit dozadu.- Šíji je vhodné natahovat směrem nahoru.- Ramena tlačte naopak dolů.- Zkrácené svaly natahujte a uvolňujte – snížíte tím napětí ve svalech, ty změknou a stanou se ohebnějšími.

– Přetěžované svaly (ty které jsou křečovitě sevřeny) posilujte například proti nějaké překážce (proti vlastní ruce nebo předmětu).

Správná matrace by proto měla být jednodílná, pružná a zároveň by měla být tělu oporou – neměly by se do ní bořit pánev, ramena ani hlava. Vhodné jsou takové matrace, které při pohybu a otáčení těla nepovolují (latexové, popřípadě z pěnové hmoty).

Krční páteři neprospívají příliš měkké či velké polštáře. Hlava by měla spočívat na malém a pevném polštáři, který bude dobrou oporou krku a šíji.

Mnohé z těch, které podpírají šíji, jsou navíc vybaveny válečkem pro krční páteř. Polštář by měl být tak vysoký, aby byla krční a hrudní páteř v jedné linii. To platí pro spaní v poloze na zádech i na boku.

Pro páteř nejméně vhodné je spaní na břiše. Tato poloha se nedoporučuje, neboť je při ní páteř nesprávně prohnutá a šíje se musí přetáčet, aby hlava mohla ležet na boku.

To může vést až ke křečovitému sevření ramenních svalů a pocitům ztuhlé šíje po probuzení.

Rad na protažení ztuhlé šíje a krku či na posílení správných svalů je vcelku dost a cvičení zvládnou i ti, kteří tráví většinu dne u kancelářského stolu (pozitivního efektu lze dosáhnout už jen správným, tedy hlubokým dýcháním).

Účinné cviky na odstranění napětí krku a šíje jsou například hluboké úklony do stran s pomocí rukou, tlačení hlavy na sepnuté ruce v týlu či opakované zvedání a padání ramen nebo jejich kroužení.

Vyzkoušejte akupresuru

Mnohdy ale nestačí jen protáhnout krk. Za ztuhlou šíji mohou často ztuhlé svaly hlavy a obličeje, které je proto potřeba uvolňovat.Účinným řešením je masáž pomocí prstů či akupresura, jež pomáhá uvolnit napětí a rozproudit krev v místech ochromení.

Při provádění tlakové masáže bodů platí, že by člověk měl zřetelně cítit tlak, ale ne bolest.

Důležité akupresurní body se na šíji nacházejí po stranách báze lebky a vpravo i vlevo od krční páteře, přičemž účinků akupresury se dosahuje při stisknutí každého z nich zhruba po dobu třiceti sekund.

Pomáhají jak při ranních bolestech šíje, tak i při bolestech hlavy, únavových jevech či oslabené schopnosti soustředění.

Ztuhnutí krku a šíje však lze stejně dobře předcházet. Například tím, že budete myslet na správný postoj a držení hlavy, která by neměla být příliš často skloněná dopředu ani zakloněná dozadu.

Jak se vyhnout potížím– Po celý den se snažte držet tělo vzpřímeně – hlava by neměla být příliš často skloněná ani zakloněná.- Při čtení, jízdě autem a ručních pracích si opřete hlavu dozadu a kromě toho si dopřejte dostatečné množství přestávek.

– Při čtení je vhodné používat podpěru pro knihu.- K psaní je ideální šikmý pult, který umístíte na desku psacího stolu.- Monitor počítače by měl být umístěn do výšky očí nebo o něco níže. Podobně to platí i pro televizor.

– Při jízdě na kole by měla být řídítka namontována tak vysoko, aby celá páteř, zvláště šíje, mohla být rovná.- Při chození a běhání by měl pohled směřovat dopředu, brada by neměla směřovat nahoru, nýbrž spíše mírně dolů.- Nevhodné je plavání stylem prsa s vysoko zvednutou hlavou.

Vhodnější je zanořovat hlavu pod vodu, nebo raději plavat na zádech.

  • – Vyvarujte se prudkých otáčivých pohybů hlavy, nevystavujte šíji průvanu (například v autě), vyhýbejte se práci nad hlavou.
  • Lenka Vašková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector