Křečové žíly na děloze – Vše o zdraví

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Předem upozorňuji, že neznám žádné tabletky z chemické ani přírodní medicíny, pod jejichž vlivem by se SNADNO A RYCHLE ztratily již vzniklé křečové žíly.

Navíc, produktů je na trhu nepřeberně a na každého působí jinak.

Proto je vhodné nebát se občas prostřídat a zkoušet, po kterých produktech bude v nohách ta nejlepší úleva (samozřejmě že až po delším užívání). Aktuální nabídka je zde: Žíly.

Co je mnohem důležitější než jen samotné užívání podpůrných přírodních produktů? Základem je pochopit, a postupně odstraňovat, všechny příčiny, které napomáhají vzniku a zhoršování křečových žil dolních končetin.

  • Křečové žíly dolních končetin vznikají a zhoršují se (kromě jiného) jako důsledek překyselení a intoxikace. Sumář informací a další odkazy k tématu najdete ve dvou článcích:
  • Detoxikace a detoxikační životní styl
  • Překyselení dokáže poškodit cokoliv v lidském organismu
  • = prakticky každé lidské tělo zápasí s překyselením – aniž by si to většina spoluobčanů uvědomovala.
  • Na morové epidemie také dříve umíraly milióny lidí – dokud lidé nepochopili, kde mají tyto nemoci svůj původ.

Totéž prozření čeká společnost i ohledně nespočtu nemocí z chronického překyselení organismu. Odkyselovat bychom se měli úplně všichni.

Proto každému (nemocnému i zdravému) doporučuji objednat si to, co také sám používám pro své zdraví:

  • Indikátorové pH papírky 200 ks

Podrobnosti:

Indikátorové pH papírky 200 ks z našeho e-shopu používám již dlouho a jsou fakt skvělé. Protože nemám peněz nazbyt a jsem šetřílek, stříhám si papírky na malé kousky do zásoby.

Do nádobky s měřenou močí jsem je dříve namáčel pinzetou, jenže ta se musí stále pevně svírat, aby papírek nevyklouzl.

Nyní si jej podržím nůžkami – špičky opatrně sklapnu, takže papírek nepřestřihnou, jen mezi sebou sevřou a drží.

Indikační papírek je nutné namočit do tekutiny v nádobce jen na jednu vteřinu (= čas pro vyslovení slova “jednadvacet”) a nikoliv déle. A už vůbec ne na proužek močit – proud moči ihned vyplaví indikační barvivo pryč.

Při dodržení těchto jednoduchých pravidel je přesnost SELEKTIVNÍCH papírků výborná i pro zvýšené nároky přírodní medicíny (na rozdíl od málo citlivých indikačních papírků, které často prodávají “kamenné” prodejny).

pH Minerals (alespoň dvě balení) – obsahuje, proti jiným produktům, menší a přiměřenější množství vápníku. Navíc je zde vápník doprovázen dalšími zásadotvornými minerály. Proto bude mít větší šanci pomáhat všude, kde je ho potřeba, aniž by se vysrážel někde, kde být nemá.

To občas hlásí zklamaní klienti – v jakém komerčním produktu dvojsečný vápník užívali a kde všude jim po takové „odborné léčbě“ kalcifikoval (ledviny, velké cévy a v jednom případu také oční kapiláry). Jako zdroj vápníku jej preferuji před všemi tzv.

“přírodními zdroji” jako jsou vaječné skořápky, či korálový písek, protože ty mají vstřebatelnost naopak velice nízkou – vždy jde o nejhůře rozpustný CaCO3, chemicky stejný jako z kamenolomu na vápenec.

Jak užívat pH Minerals: Ideální je užívat jej v menším množství a především individuálně – podle aktuálního měření pH moče s pomocí selektivních papírků – např.

Indikátorové pH papírky (5,0-9,0) 200 ks, které jsou mnohem přesnější než obyčejné pH papírky, co Vám sice nabídnou v každé lékárně, ale pro tyto účely jsou nevhodné. Když máte pH zřetelně pod 7, vypijte nápoj s jednou rozmíchanou lžičkou a za několik hodin si pH znovu zkontrolujte.

Pokud dávka nestačila, možno opakovat až do 4 lžiček denně. Rozhodně nezačínat rovnou podle návodu na obalu – dávka 2×2 lžičky může být zbytečně vysoká a způsobovat řidší stolici.

Také je vhodné mít v těle stále dostatek antioxidantů, které žilní stěny chrání. Nejzákladnějším antioxidantem je vitamín C – doporučuji zvýšit jeho příjem. Sám jej užívám 1 gram denně a prakticky trvale. Tělo jej dokáže využít opravdu ve velkém množství – proto užívám 1 gram denně  /při velké zátěži 2-3 gramy denně/.  Několikrát týdně si k němu ještě přidám B-komplex forte.

  1. Pro sebe a své blízké jsem v poslední době kupoval tyto:
  2. Povídání o tom, proč fandím vitamínům nejen v ovoci a zelenině, ale i těm v tabletách, najdete zde:
  3. O přírodních produktech trochu jinak – 1. část: Co se v mládí naučíš…
  4. O přírodních produktech trochu jinak – 2. část
  5. Jako zkušenost ještě přidávám informace některých klientek, které mi v minulosti psaly, že se jim drobné podkožní žilky začaly ztrácet v souvislosti s dlouhodobým mnohaměsíčním užíváním produktu obsahující Wild Yam.

Dnes by to odpovídalo produktu: Wild Yam. Přitom jej užívaly na jiné problémy, nesouvisející se žilkami a tento regenerační efekt byl “jen” další pozitivní vlastností obsažené jihoamerické bylinky, po staletí známé svými účinky na zpomalení procesů stárnutí.

V naší rodině se také osvědčuje co nejčastěji provozovat “drenážování” = když jsou k tomu vhodné podmínky, dávat si nohy co nejvýše, NESTYDĚT SE ZA TO!

Zdravotní stav dolních končetin se dá podstatně zlepšit přeladěním organismu a posílením vegetativních nervů dolních končetin –  je to ale dřina, protože jde o změnu celého životního stylu.

Velice užitečné je zpevňovat svaly dolních končetin, i když jsou zdánlivě bez pohybu. Při sezení zpevňovat lýtka tím, že nohy se opírají o podlahu jen na palcích.

Pak prostřídat a opírat se chvilku o paty – a zase se za chvíli vrátit k opoře na špičkách prstů (pata-špička-pata-špička…).

  • Přes míšní okruhy se signály ze svalů, které máme pod kontrolou, mohou přenášet i do přilehlých tkání.
  • Všechny tkáně a orgány pánevního dna a celé dolní poloviny těla často trpí:
  • CHCE TO KLID A ZHLUBOKA DÝCHAT = Odkaz našich předků je geniální, každý jej zná, ale kdo se jím také každý den řídí?
  • Stále všem příznivcům o zdravou dlouhověkost (i sám sobě) opakuji to, co je známo již z dob starých mistrů: co nejčastěji se věnujme pomalému dýchání NA DORAZ, aktivaci pánevního dna a tzv. bandhám  – viz články:
  • Překyselení z nedostatku kyslíku – nitrobuněčná otrava, za kterou si můžeme sami = nedostatečným dýcháním vzniklé překyselení zvyšuje riziko mnoha nemocí ( u rakoviny byl prokázán zcela přímý vliv – oceněno Nobelovou cenou a následně “zapomenuto”).
  • Karmická medicína 5 – Aktivace pánevního dna

Karmická medicína 10 – Energetická cvičení (bandhy) = Posilování pánevního dna v kombinaci s Udijanou bandhou je nejen prevence ale i mocný léčebný prostředek pro řadu různých onemocnění.

Uddijána pomáhá k odsávání odkysličené a toxiny naplněné žilní krve. Na její místo pak může proudit mnohem více krve čerstvé, plné kyslíku a živin.

Praktikování je nenápadné a proto může být provozované co nejčastěji během celého dne, kdykoliv si vzpomenete.

Karmická medicína 24 – Řízené dýchání a zdravá dlouhověkost (2. část) (učme se dýchat co nejčastěji relativně na doraz při ponechání zpevněného břicha, kde zvýšený nitro-břišní tlak při nádechu dělá zase jiné užitečnosti).

Tělo funguje podobně jako kamna – čím lepší je přívod vzduchu, tím lépe se spálí vše co do nich přijde a tím méně se oboje zanáší. Nepřestává mne fascinovat, co všechno už dokázali učenliví klienti z naší poradny doslova ROZDÝCHAT. A což teprve když se naučíte kromě vzduchu vědomě vdechovat Klidovou Kosmickou Energii.

Střídání maximálního nádechu a maximálního výdechu znamenitě zlepšuje odsávání žilní krve z celé dolní poloviny těla. Tím se usnadňuje její návrat k srdci, protože srdce má sice znamenitý výkon ve výtlaku, ale jeho sací tlak je nevelký, na rozdíl od technických čerpadel, kde výtlačný i sací tlak, pomalé hluboké dýchání RELATIVNĚ NA DORAZ funguje doslova jako “žilní srdce”.

Tím se kromě jiného snižuje hromadění žilní krve:

  • v orgánech celého pánevního dna (například se uleví prostatě, děloze, hemeroidům)
  • v žilách dolních končetin
  • v orgánech břišní dutiny (střeva, játra, atd.)

Co znamená relativně na doraz: ponechat výdechem zpevněné relativně zastrčené břicho.

Zvýšený nitrobřišní tlak při nádechu, kromě zlepšeného žilního návratu k srdci, také znamenitě a blahodárně “masíruje” nitrobřišní orgány.

Ignorujte rady některých učitelů jógy nadechovat až do zcela uvolněného břicha – břišní dutinu tím připravujete o zdravotní výhody aktivnějších změn nitro-břišního tlaku.

Další výhoda zvýšené výměny kyslíku a vydechovaného kysličníku uhličitého: Tělo funguje podobně jako kamna.

Čím lepší je přívod vzduchu, tím lépe se spálí vše, co do nich přijde, a tím méně se oboje zanáší – kamna mourem a dehtem, tělo toxickými kyselými metabolity trávení, z nichž některé by vůbec nemusely vzniknout, kdyby mělo tělo mnohem více kyslíku (na jejich spálení) než dodává “normální” nevědomé dýchání. Nepřestává mne fascinovat, co všechno už dokázali učenliví klienti z naší poradny doslova ROZDÝCHAT.

A což teprve když se naučíte kromě vzduchu vědomě vdechovat Klidovou Kosmickou Energii…

******************************* Poznámka na závěr – pro ty, co jsou pro své zdraví a radostný dlouhý život ochotni stát se doslova někým jiným:

Naše rádoby “hmotné” tělo je z hlediska kvantové fyziky pouze energetický “obraz” ve všudypřítomném neviditelném kvantovém poli. Kosmické Zdroje celého Vesmíru mají možnost tento obraz změnit = uzdravit doslova zázračným způsobem.

  1. Podrobné informace najdete v článcích:
  2. Napojování se na Kosmické Zdroje 2 – Pozorovatel
  3. Napojování se na Kosmické Zdroje 3 – Nekontaktní vnitřní sexualita

Kladné výsledky dalších klientů a přátel “napojování” ukazují, že jdeme správnou cestou. Je to ten nejužitečnější koníček, jaký můžeme sami sobě dopřávat – a nejen pro naše zdraví.

  • Příběhy z praxe:
  • Karmická medicína 18 – Skrze autohavárii k regenerování se Univerzální Kosmickou Energií
  • Karmická medicína 25 – Příběh z Vancouveru – aneb zázraky se dějí a už víme jak na ně.
  • VŠECHNY nemoci a jiné nepříjemnosti jsou bojem Vesmíru o naše Nesmrtelné Duše.
Zajímavé:  Ldl cholesterol hodnoty - Vše o zdraví

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

lékařů, farmaceutů, výživových poradců

a psychologů

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Těhotné ženy trápí křečové žíly na nohách i na rodidlech

Pátek 17. 1.

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Během těhotenství prochází ženské tělo obrovskými změnami, které mohou vyvolat i zdravotní obtíže. Jednou z nich jsou i křečové žíly na nohách nebo v oblasti rodidel. Nejedná se pouze o estetická problém, křečové žíly patří mezi vážná civilizační onemocnění, které je třeba řešit s cévním specialistou.

Proč křečové žíly vznikají?

Krev při návratu k srdci musí překonat gravitaci, s čímž jí pomáhají svalové kontrakce a žilní chlopně bránící zpětnému stékání krve dolu. Pokud žilní stěna není dostatečně pevná, zvětší se její průměr a žilní chlopně přestanou domykat. Krev se vrací zpět, zvýší se nitrožilní tlak a vzniká nepříjemné chronické onemocnění zvané křečové žíly nebo varixy.

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Křečové žíly mohou vznikat i v oblasti pánve, zejména u těhotných žen vlivem hormonálních změn a tlakem zvětšující se dělohy. Ženy si nejčastěji stěžují na pnutí, pálení, bolesti či křeče v postižené oblasti.

Tyto nepříjemné pocity se zhršují po dlouhodobém stání či sezení. K viditelným projevům na kůži patří nafialovělé rozšířené žíly, tmavé uzlíky a otoky.

Léčba křečových žil na rodidlech probíhá miniinvazivně po řádném vyšetření ultrazvukem.

Jak křečovým žilám předejít?

Stoprocentní prevence před křečovými žilami neexistuje, protože jejich vznik předurčuje hlavně  genetická dispozice, kterou změnit neumíme. Za vznik a zhoršení onemocnění mohou ale i zevní vlivy, které ovlivnit lze.

Jedná se například o zdravý životní styl, pravidelný pohyb a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů. Cévní specialisté doporučují vyvarovat se dlouhodobému stání nebo sezení a nedávat nohu přes nohu.

Na zlepšení krevního oběhu pomáhá také sprchování studenou a teplou vodou, přičemž studenou by se mělo končit.

Proč je těhotenství rizikové období pro vznik nebo zhoršení křečových žil?

Během těhotenství se ženské tělo výrazně proměňuje, aby se utvořilo dostatečné místo pro dítě. Vlivem hormonálních změn, které vedou k rozvolnění tkání, povoluje i tonus žilní stěny, což může vést k rozvoji varixů. Křečové žíly v oblasti vulvy a v podbřišku se v těhotenství objeví asi už 4 % žen, často se ale vyskytnou i u netěhotných.

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Během těhotenství se křečové žíly neoperují, většina případů se řeší konzervativně. Nastávající maminky mohou používat vhodné gely či masti, které jim krátkodobě uleví, sníží pocit bolesti, otoku a těžkých nohou.

Cévní specialisté doporučují pacientkám denně chodit, zvedat dolní končetiny a nosit kompresní punčochy. Po porodu se může cévní nález zlepšit nebo úplně vymizet. Pokud však obtíže přetrvávají, je vhodné absolvovat vyšetření na oddělení cévní chirurgie.

Nejdříve však 3 až 6 měsíců po porodu, až se vše zklidní. Pokud se prokáže onemocnění křečových žil, je vhodné jej řešit před dalším těhotenstvím.

Jak se odstraňují křečové žíly?

Křečové žíly nelze vyléčit žádnou mastí, lékem nebo dietou. Vlastně ani operativní postupy nedokáží z nemocné žíly udělat zdravou. Křečová žíla se neléčí, ale odstraňuje, přičemž její funkci převezme zbytek žilního systému.

Na rozdíl od klasických operačních postupů, kdy se postižené žíly z těla vytrhávaly, se moderní metody zaměřují na uzavření postižené žíly zevnitř pomocí různých technologií, např. tepelně laserem a radiofrekvencí, sklerotizační látkou nebo tkáňovým lepidlem.

Nové postupy jsou šetrné, nevyžadují celkovou anestezii ani dlouhodobou rekonvalescenci a nezůstávají po nich nápadné jizvy.

DOMLUVIT SI KONZULTACI ​

Křečové žíly a kompresivní terapie

Křečové žíly jsou problémem, který ve vyspělých evropských zemích postihuje 40 % žen a 20 % mužů. Jedná se o rozšíření úseků hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin. Křečové žíly trápí častěji ženy.

Onemocnění žilního systému je dlouhodobou záležitostí, jež vyžaduje úpravu životního stylu a téměř stálou léčbu. Základem této léčby je kompresivní terapie.

Křečové žíly (varixy) vznikají na základě dědičnosti, dalšími faktory jsou statická zátěž, sedavé zaměstnání, stáří, nedostatek pohybu, obezita nebo gravidita. Kromě těchto faktorů se na poškození žilních chlopní často podílí také zánět.

V důsledku poruchy funkce žilního systému se objevují známky chronické žilní nedostatečnosti, například křečové žíly, otoky dolních končetin, hemosiderinová pigmentace, žilní bércové vředy a další.

Co jsou to kompresivní punčochy?

Kompresivní punčochy, lidově také punčochy na křečové žíly, pomáhají řešit obtíže spojené se všemi stádii postižení žil. Poskytují úlevu od malých dočasných otoků kotníků až po chronické stádium těžké žilní nedostatečnosti.

Moderní kompresivní punčochy se na první pohled neliší od běžných dámských (tzv. silonek). Ve skutečnosti jsou však upleteny úplně jinou technologií a na jiných strojích než punčochy módní.

Hlavním rozdílem, díky kterému účinně pomáhají, je tlak, kterým působí na dolní končetinu. Tlak postupně klesá od kotníku směrem vzhůru, a pomáhá tak žilám dopravit krev zpět k srdci.

Bez stupňovaného tlaku by punčocha nebyla účinná, v některých případech by mohla dokonce uškodit.

Kdy punčochy pomáhají

Obecně můžeme říci, že vždy, když žilní stěna nestačí plnit svoji funkci. To pozorujeme obvykle jako:

  • Pocit těžkých nohou, hlavně večer
  • Oteklé nohy po delším stání, v teplém počasí
  • Oteklé nohy v těhotenství, při dlouhodobém pobytu na lůžku
  • Viditelné „křečové žíly“ pod pokožkou
  • Pokročilé otoky, které nemizí ani přes noc

Kompresivní punčochy se s úspěchem využívají i krátkodobě, zejména:

  • Při dlouhém cestování
  • Po sklerotizaci žil
  • Po estetických operacích (např. odstranění metličkových žilek)
  • Při porodu
  • Preventivně při chirurgickém zákroku v různých lékařských oborech

Nošení některých typů kompresivních punčoch je moudrým přístupem těch, kteří dbají na prevenci žilních potíží už v mladém věku:

  • Při zvýšeném výskytu křečových žil v rodině
  • Při výkonu rizikových povolání (např. řidiči, zdravotní sestry, servírky, kadeřnice, stavební dělníci, práce u strojů a na linkách)
  • Při častém nošení vysokých podpatků, nutnosti elegantního business stylu

Jaké typy kompresivních punčoch existují

Podle typu potíží nebo požadavků na prevenci je třeba zvolit nejvhodnější typ punčochy. Jedná se hlavně o volbu správného tlaku, tedy jak hodně budou punčochy stahovat a tím podporovat žilní stěnu. Pro tento účel se kompresivní punčochy rozdělují do kompresních tříd. Čím vyšší číslo, tím větší stupňovaný tlak punčocha vyvíjí.

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Do širokého portfolia zdravotní značky Avicenum patří i módní punčochové zboží se zdravotními benefity pro včasnou prevenci a to v podobě řady Avicenum FASHION. Zde je široký výběr punčoch s malým, ale již přínosným tlakem 8-10 mmHg.

Punčochy jsou koncipované hlavně jako módní a elegantní doplněk k slavnostnímu nebo pracovnímu outfitu, na rozdíl od běžných módních punčoch působí mírným podpůrným tlakem jako prevence a opora žilní stěny. Částečně tak kompenzují např. vliv vysokých podpatků a dlouhého sezení v uzavřených a často přetopených místnostech.

Tyto vlivy jsou tradičně řazeny odborníky mezi rizikové faktory žilních onemocnění. V našem e-shopu naleznete kompresní punčochy třídy C0-C1.

PROHLÉDNOUT KOMPRESNÍ PUNČOCHY AVICENUM

Lýtkové punčochyKřečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Známe také pod označením podkolenky nebo pod zkratkou AD. Jsou nejjednodušší variantou kompresivních punčoch.

Často se s nimi začíná, ať již na lékařské doporučení nebo z vlastního rozhodnutí o používání komprese. Na noze drží díky širokému lemu.

Nejsou vhodné, vyskytují-li se křečové žíly přímo pod kolem nebo těsně pod ním. Lem podkolenky nesmí nikdy obepínat postiženou žílu nebo být těsně pod ní.

Stehenní punčochy

Vyšší varianta punčoch označovaná zkratkou AG. Punčochy jsou ukončeny silikonovým okrajem. Tento okraj končí zhruba 5 cm pod rozkrokem. Používají se zejména při postižení žil v oblasti stehna. Silikonový okraj zajišťuje, aby punčocha dobře držela na noze po celý den. Vzhled těchto silikonových okrajů je rozmanitý a nemá vliv na kompresní účinek punčochy.

Punčochové kalhoty

Lidově označované „punčocháče“, zkratkou pak AT. Používají se při postižení žil vysoko na stehně až v tříslech. Část obepínající břicho již není kompresní, což ocení zvláště těhotné ženy v prvním trimestru, které jsou častými uživatelkami této varianty komprese. 

Proč používat kompresní punčochy

  • Bezpečné a účinné
  • Oddalují nebo i odstraňují nutnost operace či užívání léků
  • Umožňují prožít aktivní den bez únavy nohou i v náročných podmínkách
  • Zachovají přirozený a zdravý vzhled nohou až do zralého věku
  • lze kombinovat s výživovými doplňky, např. Jírovec maďal

Zdroj: zde

A jake jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně dole v komentářích!

Když nás trápí křečové žíly (varixy)

Křečové žíly patří mezi rozšířená onemocnění a v současné době postihuje 45 – 55% populace. Problém varixů je problémem žen i mužů ve všech věkových skupinách. Nejsou-li křečové žíly léčeny, existuje riziko následných komplikací, mezi nejzávažnější patří vznik bércového vředu, tromboembolie a krvácení. 

Příčinou vzniku křečových žil je poškození povrchního žilního systému, kdy se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpětTím dochází k jejich postupnému rozšiřování. Vzniknou tak křečové žíly, jak je známe.

Na poškození chlopní má určitý vliv dědičnost (tito pacienti mají již od narození sníženou pevnost a elasticitu žilní stěny). Dalším faktorem je nadváha, vedoucí k větší zátěži žilního systému. Častější výskyt u žen je dán těhotenstvím. Žilní tlak v dolních končetinách v tomto období zvyšuje zvětšující se děloha.

Důležitým faktorem je také sedavý způsob zaměstnání nebo dlouhodobé stání. Krevní tok je totiž podporován takzvanou svalovou pumpou, tedy pohybem svalů, které vedou k stlačení žil a tím i k urychlení žilního toku.

Sedavý způsob zaměstnání nebo naopak dlouhodobé stání a nedostatek fyzické aktivity pak vede ke zpomalení toku, a v důsledku toho pak k typickým otokům a únavě dolních končetin. Nejčastěji jsou proto postiženi lidé pracující v kancelářích, prodavačky, kadeřnice, učitelky a podobně.

Zajímavé:  Přípravky Na Klouby Heureka?

Prvními příznaky onemocnění jsou časté pocity únavy končetin, přechodné otoky, většinou v letních měsících, klidové bolesti končetin, nejčastěji v noci. Dále se objevují rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později i typické vystouplé vinuté křečové žíly. Nejzávažnějším stavem jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků.

V léčbě křečových žil se používá několik terapeutických postupů. Jde jednak o konzervativní léčbu, kdy se kombinuje užívání léků, které způsobují zvýšení napětí žilní stěny a komprese žil s použitím kompresních punčoch.

Konzervativní léčba může zmírnit obtíže pacienta, ke zmenšení či odstranění žil ale nikdy nevede. Odstranění křečových žil je možné pouze chirurgicky. Porušení žilních chlopní a následné rozšíření žilního kmene se zpětným tokem krve (tzv. refluxem) je stav nevratný a postupně se zhoršuje.

Varixy se zvětšují, vzniká otok končetiny, často vlivem zhoršeného metabolizmu i ekzém, ztenčení podkoží a kůže. Posledním stádiem je vytvoření bércového vředu, který svého nositele zdravotně limituje. Operace křečových žil je v současné době velmi častým operačním výkonem.

Kromě klasického radikálního výkonu prováděného v celkové anestezii nabízíme a také preferujeme naše zdravotnické zařízení nové, méně invazivní metody, které si získávají u pacientů stále větší oblibu, jako je například skleroterapie, endovenózní laserová terapie, ClariVein.

Při použití těchto šetrnějších metod není nutná hospitalizace a zákrok se většinou provádí v lokálním znecitlivění.

Každá z metod odstranění varixů má své výhody a nevýhody a to, kterou metodu použít, může určit pouze lékař, který zhodnotí váš zdravotní stav a provede potřebná diagnostická vyšetření za využití barevného duplexního ultrazvuku, kdy je barevným mapováním přesně zjištěn rozsah žilního poškození a navržena léčebná metoda. Často jsou u pacienta kombinovány dvě nebo tři metody současně, podle toho, jaký je jeho zdravotní stav a jak rozsáhlý zákrok je třeba provést. Nejčastější doplňkovou metodou při odstraňování varixů je sklerotizace, která je využita k provedení drobných úprav, které zákrok završí.

Po odstranění varixů je nutné po dobu, kterou určí lékař nosit kompresívní punčochy, které napomáhají rekonvalescenci a je zapotřebí se vyvarovat sportovních a fyzicky namáhavých činností. Následná rekonvalescence a doporučení lékaře je vždy zcela individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Představení jednotlivých metod

Skleroterapie

Sklerotizace křečových žil je vhodná pouzeu žilek menšího průměru než jeden milimetr a může být řešením problému, se kterým se potýká mnoho žen, a to i velmi mladých a to s viditelnými červenými, fialovými a modrými žilkami na lýtkách a stehnech. Vyskytují se jednotlivě (metličky) nebo rozvětveně (pavoučky) a jsou nechtěným estetickým nedostatkem, který ženy skrývají pod kalhotami.

Sklerotizace je velmi šetrná metoda. Lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že jí napustí speciální sklerotizační látkou. Poté je dolní končetina stažena kompresní punčochou nebo obinadlem, kterou by měl pacient nosit po dobu alespoň dvou týdnů. Uzavřená žíla se po čase vstřebá.

Zákrok se provádí ambulantně, je časově nenáročný, trvá zhruba 20 minut. Ošetření je nebolestivé, nevyžaduje žádné následné omezení pohybových aktivit. Ošetření se provádí celoročně, limitací je nošení kompresních punčoch při vysokých teplotách.

Sklerotizaci lze použít také jako doplněk k jiným metodám odstranění křečových žil.

Zdravotní pojišťovna hradí při sklerotizaci žil dolních končetin ošetření tří okrsků varixů s použitím jedné ampule sklerotizační látky. Při větším rozsahu je další ošetření, které jde nad rámec platby zdravotní pojišťovny, hrazeno přímo pacientem.

Klasická operace

Jedna z cest je klasická  operace, která odstraní chirurgickou cestou celé zasažené a poškozené žíly, což je pro pacienta náročnější a méně šetrné, protože dochází i k poranění okolních tkání, a tedy i k následným bolestem a vzniku velkých modřin. Z toho důvodu je použití anestézie nezbytné spolu s následnou hospitalizací. Doba hospitalizace je cca 3 dny a následná rekonvalescence v pracovní neschopnosti je pak čtyři a šest týdnů.

Tato metoda je hrazena zdravotní pojišťovnou.

Endovenózní laserová terapie

Jedná se o minimálně invazivní způsob léčby varixů (křečových žil), který se prosazuje čím dál více. Provádí se většinu v lokální anestézii ( tumescentní anestézie ) samotné nebo v kombinasici s analgosedací.

  Do poškozené křečové žíly se zavede laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena (zatavena). Celý výkon včetně přípravy pacient absolvuje cca za 30 – 40 minut.

 Celou operaci lékaři provádí pod kontrolou ultrazvukového přístroje

Tento zákrok patří v dnešní době mezi nejvíce rozvíjející se zákroky, co se týče šetrnosti a kosmetického výsledku. Po tomto zákroku zůstanou jen minimální krevní podlitiny, které do měsíce zmizí a nezůstávají žádné jizvy.

Pacientům stačí nosit kompresní punčochy jen zhruba 2 týdny. Po výkonu mohou prakticky okamžitě chodit, nejsou omezeni při běžných pohybových a pracovních aktivitách, výkon nevyžaduje pracovní neschopnost.

Metoda je vhodná zejména pro pacienty, kteří z pracovních či jiných časových důvodů nemohou podstoupit metodu klasickou, nebo pro pacienty, kteří se obávají celkové anestézie, bolestí následujících po absolvování klasické metody či neakceptují její kosmetický efekt.

Tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou.

ClariVein

Metoda ClariVein je nejnovějším a zároveň nejšetrnějším způsobem operace, vhodná pro minimálně invazivní ošetření žil dolních končetin – velké a malé safény, ale také žilních spojek – perforátorů a dalších postižených žil.

Pod kontrolou ultrazvuku je zaveden katétr do ošetřované žíly, kde jeho špička velmi rychle rotuje, což vede ke stažení cévy. Současně je do špičky vstřikován sklerotizační roztok. Rotace špičky zajistí rovnoměrný kontakt roztoku s vnitřní stěnou žíly a její sklerotizaci a následné uzavření po celé délce.

Ošetřená žíla splaskne, stěny se slepí k sobě a po několika týdnech se přemění ve vazivový pruh. Tím je vyřešena příčina křečových žil a zároveň se díky podávané sklerotizační látce uzavře i odstup větví tvořících viditelné křečové žíly a ty pak není nutné odstraňovat chirurgicky.

Při operaci cítí pacient jen slabé brnění v průběhu ošetřované žíly. Kontrola ultrazvukem je zajištěna po celou dobu výkonu. I pooperační rekonvalescence je u této metody velmi rychlá s minimálními subjektivními problémy pro pacienta. Po zákroku byste měli chodit na pravidelné procházky.

Kompresní punčocha se nosí po operaci jen 2 týdny, z toho první týden trvale. Po operaci jsou jen minimální modřiny. Fyzické omezení po operaci není prakticky vůbec nutné. Běžná denní zátěž je vhodná ihned, sport a větší fyzická zátěž pak za týden po operaci.

Proto lze operovat metodou rotující kličky i obě končetiny při jednom zákroku. Nebezpečí poškození doprovodných nervů žil, kůže, podkoží a výskytu bolestí v důsledku tepla je zcela vyloučeno. Zákrok je rychlý, elegantní a bezpečný.

Výhody metody Clarivein

  • ambulantní zákrok bez pracovní neschopnosti
  • okamžitý návrat ke každodenním aktivitám
  • vynikající kosmetický výsledek – bez jizev, otoků a modřin
  • žádná nebo jen minimální bolest během ošetření a po něm
  • není třeba celková anestezie, vhodná je analgosedace
  • bezpečné ošetření širokého spektra postižených žil
  • dlouhodobý efekt – spolehlivost eliminace postižených žil 90 – 98%
  • žádné riziko možného tepelného poškození okolních tkání
  • vysoký komfort a přijatelnost metody pro pacienty, minimální nepohodlí

Tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Křečové žíly na děloze - Vše o zdraví

Jak na křečové žíly

Datum: 03.05.2021

Jedním z nejčastějších onemocnění týkajících se krevního oběhu a cév jsou křečové žíly. V tomto článku najdete důvod, proč křečové žíly vznikají, a jak se dají léčit.

Křečové žíly vznikají oslabením cévní stěny nebo nedomykavostí cévních chlopní, kdy následně dochází k městnání krve v žilách. Dlouhodobý zvýšený tlak na žilní stěnu pak žíly poškozuje, narušené žíly se rozšiřují, vytvářejí další záhyby, vystupují nad povrch kůže a celkově plní svoji funkci méně než zdravé žíly.

Problém u křečových žil není tolik estetika (i když většina lidí to takto vnímá), ale riziko vzniku zánětu a ucpávání cév. Následně pak může vzniknout trombóza nebo bércové vředy.

Prevence a léčba křečových žil

Z pohledu alternativní medicíny za kvalitu cév a krve odpovídají játra. Tudíž pokud chceme kvalitně přírodní léčbou ovlivňovat cévy, vždy musíme tuto léčbu spojit i s působením na játra. Při léčbě je vždy velmi důležité používat byliny, které mají protizánětlivé účinky a mírně ředí krev.

  • komonice lékařská, vrba bílá , kaštan koňský ,tužebník jilmový

Dále je potřeba do těla dodávat vhodné flavonoidy a antioxidanty na zpevnění cévní stěny. Skvělým pomocníkem může být zelený čaj a většina výtažků z pupenů rostlin, které tyto látky přirozeně obsahují. Nedoporučuji výše uvedené byliny užívat jednotlivě, ale vždy v kombinaci ve vhodných směsích.

Křečové žíly velmi úzce souvisí se životním stylem, kdy v našem životě převládá buď dlouhodobé stání anebo sezení. Prevence a léčba křečových žil by vždy měla být vědomě kompenzována chůzí, sportem, vhodnými masážemi či balneoterapií.

Křečové žíly vznikají v trvale překyseleném těle viz článek o překyselení organismu  V rámci léčby i prevence křečových žil vždy nejprve upravte vaši stravu.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Už víte proč křečové žíly máte, na co si dát pozor a jak se jich co nejvíce zbavit. Tak hurá na to!

Zajímavé:  Zablokovaná Krční Páteř Babské Rady?

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Položit dotaz

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Nalezeno 924 záznamů z celkového počtu 924, zobrazeny 146. – 150.

 21  22  23  24  25  26  27  28  29  [ 30 ]  31 
Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat,z čeho vznikají křečové žíly na děloze?A jak se léčí?Děkuji předem za odpověď.Petra Dobrý den, varixy malé pánve vznikají většinou během těhotenství. V malém počtu případů mohou vzniknout i jako následek hluboké žilní trombosy dolních končetin, která zasahuje až do pánevního řečiště. Vznik varixů u těhotných žen se vysvětluje útlakem žilního systému rostoucím plodem. Tím dochází v poruše průtoku, zvýšenému žilnímu tlaku v žilním řečišti a následné varikosní deformaci. Zvýšený žilní tlak se může přenášet i na povrchový žilní systém dolních končetin s tvorbou viditelných varixů na stehnu. V závislosti na obtížích, lze přistoupit ke konzervativní léčbě medikamenty – Detralex může mít dobrý efekt. Při přetrvávajících obtížích (většinou bolesti v podbříšku), se situace řeší pomocí katetrizace – zavedením katétru do žilního řečiště malé pánve a příslušné varikosní žíly zodpovědné z tvorby varixů pánve (většinou jde o ovarickou žílu) se sklerotizují – zaslepují, aby se varixy pánve vyprázdnily. Tím většinou i mizí obtíže. S pozdravem MUDr. Martin Weis
Dobrý den, je mi 38 let, v roce 2011 jsem prodělal trombózu na levém lýtku. Mám zjištěnou sníženou hladinu proteinu C (47%). Po roce užívání Warfarinu a kontrole dopplerem mi byl vysazen. Jelikož pravidelně pracovně létám, před každým letem aplikuji subkutanne Fraxiparin a kompresní punčochy nosím pravidelně. Chodím na pravidelné kontroly a kromě jedné malé vystouplé bulky na lýtku nevím, že jsem trombózu měl. Jsem pravidelný rekreační sportovec. Po trombóze se všeobecně nedoporučují masáže. Před časem jsem měl masérku, která mi levou nohu masírovala jemně a místo s malou bulkou nemasírovala vůbec. Teď jsem začal cvičit a cvičitelka i masíruje. Při masáži jsem ji to zapomněl říct a druhý den mě to jedno místo s bulkou lehce pobolívalo. Otázka zní, je nutné po prodělané trombóze vyloučit kategoricky masáže dolních končetin, nebo je možné provozovat to, co mi nedělalo problémy, to znamená jemná masáž levé nohy s vyloučením vyduté cévy? Pravá noha mi nevadí vůbec. Nikde jsem se nedočetl, proč se vlastně masírovat nesmí, hrozí opakování trombózy, nebo se namáhají cévní chlopně? Na jednu stranu nechci riskovat zdravotní problémy, na stranu druhou mi masáže, včetně dolních končetin přinášejí úlevu a nerad bych se jich vzdal úplně. Děkuji za odpověď. J.M. Dobrý den, ve Vašem případě není masáž kontraindikovaná. Zásada je vždy pouze jemná masáž. Není nutné dbát až tak na viditelný povrchový žilní systém, ale na hluboký žilní systém, kde větší traumatizací svalstva a tedy i žilního systému příliš silnou masáží může dojít k recidivě trombosy. Takže vyvážený přístup tréninku a rehabilitace není na závadu. S pozdravem MUDr. Martin Weis
Dobry den,mam krecove zily na pravem koleni,2×tydne plavu,jezdimna kole a doma cvicim.Chci se zeptat jestli mi tyto sporty nevadi.Dekuji Dobrý den, sporty, které jste uvedla, jsou pro žilní systém dolních končetin šetrné a vhodné. S pozdravem MUDr. Martin Weis
Dobrý den, mám diagnostikovanou hlubokou žilní trombozu po úrazu (zlomený kotník). Ortoped mi předepsal mimo jiné RHB suché uhličité koupele vzhledem k odvápnění kostí po úrazu. Měla jsem se poradit s lékařkou na cévním, zda je tato uhličitá koupel vhodná při HŽT. Bohužel cévní lékařka to nezná, takže mi neporadila. Prosím Vás o informaci, zda tedy mohu suchou uhličitou koupel absolvovat. Děkuji a přeji hezký den. Dobrý den, suché uhličité koupele nejsou zakázané. Ale záleží na tom v jakém jste období léčby žilní trombózy. Pokud jste ještě plně léčena pro čerstvou trombózu a navíc pokud se jedná o trombózu celé dolní končetiny, tak je vhodné počkat na ukončení léčby. Pokud je RHB léčba naléhavá a nepočká, jen vhodné počkat alespoň na stabilizaci stavu, tj. alespoň 3 měsíce od zahájení léčby trombózy. V případě žilní trombózy jen na lýtku je situace příznivější. Suché uhličité koupele tedy zahájit nejdříve asi 3 měsíce po zahájení léčby trombózy, nebo po ukončení léčby trombózy. S pozdravem MUDr. Martin Weis
Dobry vecer chtela jsem se zeptat co mam udelat aby se mi nezvecovala krecova zila ktera me vede pres prave koleno cely den stojim na nohach pracuji v pekarne Dobrý den, jediná možnost je nosit do zaměstnání kompresivní punčochu stehenní 2. kompresní třídy. Poukaz na punčochu Vám může vystavit i Váš praktický lékař. Punčocha je hrazena zdravotní pojišťovnou. S pozdravem MUDr. Martin Weis
 21  22  23  24  25  26  27  28  29  [ 30 ]  31 

Křečové žíly v těhotenství

Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem jsou změny v hormonální rovnováze a v cévním systému. Pokud již existuje vrozená predispozice
ke křečovým žilám
, během těhotenství je jejich rozvoj pravděpodobný, neboť toto období představuje „živnou půdu“ pro vznik varixů.

Křečové žíly vzniklé během těhotenství v mnoha případech během prvních několika měsíců po porodu samy ustoupí a specifické ošetření není nutné. Někdy je však vhodné zavést určitá opatření či provést zákrok.

Jaké jsou příčiny křečových žil v těhotenství?

Křečové žíly jsou obvykle klikaté zvětšené povrchové žíly
s modravým zabarvením prosvítajícím přes kůži a většinou jsou hmatatelné. Tendence ke křečovým žilám
je velmi často důsledkem vrozené slabosti žilní stěny. Kromě toho mohou rozvoj křečových žil podporovat další faktory.

Bližší informace najdete v článku Křečové žíly: příčiny a příznaky.

K obecným rizikovým faktorům
pro křečové žíly se během těhotenství přidávají následující faktory:

  • Již na začátku těhotenství se objem krve v oběhu matky zvyšuje téměř o 20 procent, aby mohla lépe zásobovat kyslíkem
    tkáně a plod.
  • Hormonální změny během těhotenství zároveň způsobují rozšíření povrchových i hlubokých žil
    . Zejména vestoje se tlak v žilách
    nohou v průběhu těhotenství zvyšuje a je často násobkem tlaku před těhotenstvím.
  • Již na začátku druhé poloviny těhotenství tlačí děloha
    na velkou břišní žílu, zejména když nastávající maminka leží. Čím dále děloha roste, tím větší je tlakové zatížení žíly. To návrat krve z dolních končetin ještě více ztěžuje.
  • Kombinace těchto faktorů vede k zadržování krve v dolní polovině těla, což podporuje vznik křečových žil. Ty se pak tvoří nejčastěji na nohou, ale mohou se také objevit také na slabinách, na stydkých pyscích nebo v pochvě
    .

S každým dalším těhotenstvím riziko vzniku křečových žil roste.

Jaké jsou příznaky?

Křečové žíly na nohou mohou vést k různým obtížím, například:

  • pocitu tíhy na nohou,
  • otokům
    dolní části nohy a kotníků,
  • pocitu necitlivosti,
  • bolesti,
  • svědění,
  • brnění, neklidu nohou, křečím
    (hlavně v noci)

Obtíže se obecně zhoršují dlouhodobým sezením či stáním a teplým počasím.

Jak se stanoví diagnóza?

Lékař odebere anamnézu
a provede fyzikální vyšetření
, zejména kůže na nohou. Velmi důležité je ultrazvukové vyšetření
, kterým lze zkontrolovat průchodnost žil a funkci žilních chlopní
.

Bližší informace na toto téma najdete v článku Křečové žíly: diagnóza a léčba.

Jak se křečové žíly během těhotenství léčí?

Ke zmírnění obtíží, jako jsou bolesti či otoky, může pomoci nošení kompresních punčoch
. Ty by měly být individualizované dle potřeb konkrétní ženy. Díky tlaku, který na žíly vyvíjejí, je odvod krve z dolních končetin snazší a žilní stěny jsou tak méně namáhány.

Kromě toho je pro dobré prokrvení nohou důležitý i pravidelný pohyb. Mezi doporučené aktivity patří chůze, jízda na kole, plavání, gymnastika nebo vodní aerobik. Je třeba se vyhnout dlouhodobému stání, nohy by měla těhotná žena čas od času v sedě uložit do vyvýšené polohy.

Jiná specifická léčba křečových žil během těhotenství není nutná. Ve většině případů křečové žíly samy ustoupí během prvních několika měsíců po narození dítěte. Závažnější křečové žíly, které po porodu samy neustoupí, by měly být v závislosti na rozsahu endovaskulárně
(např. sklerotizací
nebo laserem), nebo chirurgicky vyřešeny.

Pokud se v oblasti křečových žil vyskytnou silné bolesti nebo zarudnutí, otoky či přehřátí, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, aby zkontroloval, zda nedošlo k rozvinutí zánětu žil
nebo trombózy
.

Jak můžete rozvoji křečových žil v těhotenství předcházet

Vyhnout se rozvoji křečových žil během těhotenství vám mohou pomoci následující rady:

  • Pijte dostatek tekutin.
  • Neseďte na židli příliš hluboko a nesedejte ani na tvrdém okraji židle. Neseďte se zkříženýma nohama.
  • Pokud musíte například v práci dlouho sedět, myslete na to, že je potřeba pravidelně nohama pohybovat (například kroužit chodidly) a často vstávejte, abyste udělala pár kroků.
  • Pokud máte sklon k tvorbě křečových žil, vyhýbejte se horkým lázním nebo saunám.
  • Přibližně čtyři až šest týdnů po porodu je také vhodné nosit kompresní punčochy, protože během této doby je podpora žilního návratu obzvláště důležitá.

Na koho se mohu obrátit?

Pro konzultaci otázek týkajících se křečových žil v těhotenství a jejich terapie se můžete obrátit na:

  • svého praktického lékaře
    ,
  • svého gynekologa
    ,
  • specialistu v oboru interní medicíny
    nebo angiologie
    ,
  • specialistu v oboru dermatovenerologie
    .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector