Krev po sexu – Vše o zdraví

Udělejte si test hned, jakmile získáte podezření, že jste těhotná. Nejčastějším průvodním jevem a také impulzem pro zakoupení testu je vynechání menses. Není to ale vždy pravidlem a nástup mensesu může budoucí maminku pěkně zmást.

Dalším typickým projevem je ranní nevolnost, přecitlivělost na pachy, chutě, dotyky a únava. Celkově se cítíte jinak a sama sobě připadáte při pohledu do zrcadla jiná. Ideální denní doba, kdy sáhnout po testu – je ráno.

S první ranní močí, zjistíte zda jste těhotná či ne, protože koncentrace hormonu hCG- choriogonadotropinu je v tuto dobu v moči nejvyšší. Toto pravidlo platilo striktně v minulosti, kdy byly na trhu těhotenské testy s nižší citlivostí.

Dnešní testy jsou tak citlivé, že je můžete provádět klidně kdykoliv v průběhu dne. Těhotenský test je dobré opakovat po několika dnech, pokud první test byl negativní a přesto se menstruace nedostavila.

Krev po sexu - Vše o zdraví Jak vybrat těhotenský test?

Na trhu existuje nespočetné množství značek, které nabízejí těhotenské testy. Jsou i docela snadno dostupné. Spolehlivé místo pro nákup je lékárna, dále se s nimi setkáte i v drogeriích v oddělení ovulačních testů, těhotenských testů a prezervativů. 

Těhotenský test z moči

Nejznámějším typem jsou testy, které potřebují k potvrzení těhotenství vzorek moči. Tady si lze vybrat podle preferencí, jestli si uděláte test pomocí proudu moči nebo ho ponoříte do nádobky se vzorkem.

Způsob provedení nemá vliv na výsledek nebo citlivost testu, v tomto případě jde opravdu pouze o to, který způsob vám více vyhovuje. Tyčinky i proužky testu mají absorpční část, kam přijde vzorek moče. Aby byla dobře nasáknutá, nechte tyčinku v proudu nebo ve vzorku alespoň 10 vteřin a vyčkejte.

Do pár minut se zobrazí výsledek podle návodu každého druhu. Pokud chcete vědět i to, kolik týdnů jste těhotná, zvolte digitální ClearBlue test, který zobrazí i počet týdnů od početí.

Krevní těhotenský test 

Pár dní před tím, než se dostane hCG i do moči, ho lze rozpoznat v krevní plazmě. Testy mohou potvrdit těhotenství již 9 dní po oplodnění a tedy 2.-3. den po uhnízdění vajíčka.

V setu krevního těhotenského testu je lancetka na provedení vpichu do prstu a souprava na odběr malého vzorku krve. Celá souprava je na jednorázové použití, provádějte tedy test pečlivě a v klidu.

Krev po sexu - Vše o zdraví Spolehlivost těhotenských testů

Citlivost těchto testů je 25 nebo dokonce 10 mUI/ml hCG. Platí, že čím nižší je číslo citlivosti, tím citlivější je test, protože detekuje i menší množství hormonu.

Test s citlivostí 10mUI/ml lze udělat již pár dní před očekávanou menstruací, test s nižší citlivostí 25mUI/ml zobrazí spolehlivý výsledek ode dne očekávané pravidelné menstruace. Při testování se ale doporučuje několik dní ještě počkat.

První příznaky se mohou snadno splést s projevy PMS. Známe i případy, kdy je těhotenství mimoděložní a výsledek testu ještě před očekávanou menstruací pozitivní. Během několika dní dojde ale ke krvácení, což se navenek jeví jako opožděná menstruace a radost z početí vystřídá smutek.

Nejspolehlivější testy jsou právě ty, které jsou z kapky krve. I když citlivost tohoto testu není vyšší než 10 mIU/ml, detekuje těhotenství o několik dní dříve oproti testu ze vzorku moči.

Krev po sexu - Vše o zdraví Jak poznat z testu že jste těhotná?

Jak bylo zmíněno, průvodních jevů, změn nálad i ukazatelů, které vám naznačí, že se nacházíte již v prvním trimestru těhotenství, je více.

Potvrdit se stoprocentní jistotou vám může očekávání potomka těhotenský test a následná návštěva vašeho ženského lékaře.

Kde vám lékař nejen potvrdí vaši domněnku, ale i pečlivě prověří váš zdravotní stav a obeznámí s dalším postupem a péčí o vaše zdraví. Jak ale správně odečíst hodnoty pozitivního a negativního výsledku z testu?

Pozitivní těhotenský test

Výsledek testu se odečítá různě. Vždy postupujte přesně podle návodu. Zpravidla se uvádí, že výsledek testu se odečítá do 2-3 minut od provedení testu. Po uplynutí doby delší než 5 minut výsledek neodčítejte. V případě pozitivního výsledku na testech bývají dva proužky.

Jeden je kontrolní, který slouží na kontrolu správnosti provedení testu a druhý je ten rozhodující – indikující těhotenství. V případě pozitivního testu se zbarví a to do 1-2 minut.  Čárka na testu může být různé intenzity. I bledá čárka znamená pozitivní test.

V tomto stádiu už nemusíte více váhat a objednejte se na lékařskou prohlídku ke svému gynekologovi.

Negativní těhotenský test

Indikační proužek se v případě negativního výsledku testu nezbarví vůbec a vidíte pouze proužek kontrolní. Pro jistotu je třeba počkat cca 3-4 minuty pro potvrzení.

Falešně pozitivní těhotenský test

V některých případech se stane, že test ukáže pozitivní výsledek i přesto, že nejste těhotná. Zvýšená koncentrace hCG je příznakem i některých nemocí, jako jsou cysty na vaječnících nebo nádorová onemocnění.

Existují í léky, které tuto hladinu zvyšují, a to mohou být léky k vyvolání ovulace. Hladina hCG se udržuje v krvi a moči i několik dní po porodu, interrupci nebo potratu. Pozitivní test může být i v případě mimoděložního nebo molárního těhotenství, které skončí krvácením.

Proto je test falešně pozitivní, i když těhotenství nepokračuje. 

Vyzkouším krevní těhotenský test Chci těhotenský test z moči

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE) je odborný termín, který používáme pro situace, kdy dochází k ejakulaci (výronu semene) záhy po začátku pohlavního styku (dle přesné definice do 1 minuty), aniž by ji muž dokázal oddálit. Byť se nejedná o onemocnění, které by ohrožovalo život, jeho důsledky na psychický stav muže a pohlavní život páru jsou velmi závažné.

Koho ohrožuje předčasná ejakulace?

Jedná se o poměrně častý problém – předpokládáme, že postihuje až 15 -20 % mužů v sexuálně aktivním věku.

Předčasná ejakulace postihuje hlavně mladé muže na počátku sexuálního života. Příčiny ale mohou být i jiné než nedostatek zkušeností. Výjimkou nejsou ani muži v sexuálně aktivním věku, kteří často nejsou spokojeni s délkou své sexuální výdrže.

Krev po sexu - Vše o zdraví

Malá výdrž při sexu může být také způsobena nízkou frekvencí pohlavních styků, úzkost v průběhu styku a obava z neuspokojení partnerky. Muži si na rychlou ejakulaci ale také mohou zvyknout, pokud má pohlavní styk v nepříjemných podmínkách jako je např. nevyhovující prostředí nebo ruch.

Příčiny předčasné ejakulace

Příčinu předčasné ejakulace přesně neznáme. Rozdělujeme ji na primární, která provází nemocného od prvního pohlavního styku a sekundární (druhotnou), která se objeví během do té doby bezproblémového sexuálního života muže.

 • Co ovlivňuje předčasnou ejakulaci:
 • 1) Strach a úzkost, obavy z neuspokojení partnerky, problémy ve vztahu
 • 2) Sexuální nadrženost z nízké frekvence pohlavního styku – např. na počátku sexuálního života nebo po delším odloučení partnerů
 • 3) Zdravotní faktory – chronický zánět prostaty, zkrácena uzdička, zvýšená citlivost v oblasti penisu, psychické problémy pacienta, porucha 5-HT receptorů, obezita, porucha štítné žlázy, traumatizující sexuální zkušenosti,
 • 4) Nevhodné podmínky – nedostatečné soukromí, negativní přístup ženy apod.
 • 5) Stres z probouzejícího se miminka, které je v blízkosti páru
 • Stanovení diagnózy

„V mnoha případech je předčasná ejakulace sdružená s poruchami erekce a úspěšná terapie poruchy erekce vyléčí i předčasnou ejakulaci,“ říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

Diagnóza se stanovuje na podkladě pacientovi zdravotní a sexuální anamnézy, komplexního urologického vyšetření. 

V UroKlinikum k terapii předčasné ejakulace používáme hlavně léky. Lék s účinnou látkou patří mezi tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Zvýšena hodnota serotoninu na synapsích „ejakulační kaskády“ způsobuje nižší citlivost 5-HT receptorů a následně oddálenou ejakulaci během pohlavního styku.

V léčbě sekundární předčasné ejakulace se s úspěchem využívá tzv. behaviorální terapie a aplikace lokálních anestetických krémů. Konkrétní doporučení musí vycházet z pečlivého vyšetření.

Realita versus řešení předčasné ejakulace

Předčasná ejakulace představuje v intimním životě páru kolikrát větší problém než neschopnost muže dosáhnout erekce. Ženy si pak často říkají: Proč se muž nekontroluje, proč se nedokáže kontrolovat, nezajímá ho, jak se cítím, nezajímá ho mé potěšení? Proč je tak sobecký. Šokující ovšem je, že k lékaři zajde jen malé množství pacientů, které tato porucha trápí.

Předčasná ejakulace je dysfunkce, která významným způsobem dokáže negativně ovlivnit kvalitu života jinak „zdravého“ nemocného. Trpíte-li tímto problémem, neváhejte se přijít poradit! V klidu, v soukromí a nezávazně probereme vaše problémy a všechny možnosti řešení. Využijte náš objednávací formulář ZDE.

Selhání erekce: problém, o kterém se často nemluví

Jiným problémem je selhání erekce. Ačkoliv o něm často nemluví, nejedná se vůbec o ojedinělý problém. Naopak, trvale nebo občasně se s ní potýká až 40 % mužů ve věku 35 až 60 let. Umí ale potrápit i dvacátníka.

Tuto dysfunkci mohou způsobit psychické příčiny a s přibývajícím věkem mají potíže organický základ. Mohou indikovat vysoký krevní tlak, cukrovku, ale i srdečně-cévní nemoci, jako například kornatění tepen.

Tuto erektilní dysfunkci ale může způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny. „Nejlepší je prevence: vyvarovat se rizikovým faktorům, jako je kouření, alkohol, přejídání a další nešvary,“ radí MUDr.

Monika Purmová z UroKlinikum.

Léčba poruch erekce

Pokud problémy přetrvávají, je žádoucí nechat situaci posoudit odborníkem. Základní podmínkou je správná diagnostika. Poruchy erekce se dají léčit těmito způsoby:

 • perorálně podávané léky nebo preparáty zvyšující přívod krve do topořivých těles
 • podtlaková pumpa
 • aplikace léků do močové trubice
 • injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles
 • chirurgická řešení jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz – implantátů
 • rázová vlna

Krev po sexu - Vše o zdravíNejpříjemnějším řešením je finančně dostupná a navíc bezbolestná metoda tzv. rázovou vlnou. Léčba je ambulantní a bezbolestná. „Spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,“ vysvětluje primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz.

Zajímavé:  Bolest A Její Léčba?

Efekt rázové vlny se může dostavit už po první aplikaci a účinek přetrvává až 2 roky. Léčba pomocí rázové vlny zvyšuje prokrvení penisu a tím způsobuje dlouhodobé zlepšení erekce. Více informací o rázové vlně najdete ZDE.

V soukromí a v klidu vám navrhneme to nejlepší řešení. Objednejte se do UroKlinikum na e-mailu: ambu(zavináč)uroklinikum.cz nebo přes náš online formulář. Brzy se vám ozveme zpět.

Bezpečný sex

Autor: Státní zdravotní ústav

O sexu mívají lidé romantické představy, takže si nemusí uvědomit, že z romantického zážitku je možné odnést si něco víc, například nechtěné těhotenství nebo nemoc.

Krev po sexu - Vše o zdraví

Svým sexuálním chováním může člověk ohrozit nejen zdraví své, ale i partnera. Vzhledem k tomu, že se pohlavní nemoci šíří především nechráněným pohlavním stykem, preventivní opatření se týkají sexuálního chování.

Jak se chránit před pohlavními chorobami?

A – abstinence                                                                      

 • Nemám sex, tudíž se nemohu nakazit, ale technicky vzato toto není preventivní metoda přenosu pohlavních onemocnění. Ze sexuálních praktik bychom za zcela bezpečnou metodu mohli považovat masturbaci.

B – být si věrní

 • Nejspolehlivější ochranou je vzájemná partnerská věrnost za předpokladu, že partneři byli zdrávi na začátku jejich vztahu. Před začátkem každého nového vztahu je vhodné, aby se oba partneři nechali otestovat alespoň na HIV [1].

C – „condom“ z angl., lat., česky „kondom“

 • Nejrizikovější je nechráněný pohlavní styk na „jednu“ noc, tedy s partnerem, u kterého si není člověk jistý jeho zdravotním stavem. Může k němu dojít pod vlivem alkoholu či drog
  . Neměli bychom zapomínat ani na situaci, kdy se partnerem na jednu noc stane člověk, kterého dotyčná osoba sice zná i několik let, ale nezná jeho sexuální historii.
 • V situacích, kdy si lidé užívají sexu na jednu noc, nejsou ve stálém vztahu, střídají partnery, by neměli zapomínat na kondom. Kondom snižuje možnost nákazy pohlavních nemocí
  a je třeba zdůrazňovat, že hormonální antikoncepce
  před přenosem pohlavní infekce
  nechrání.
 • Kondom je možné koupit v každém supermarketu, drogerii či lékárně. Vybírá se podle velikosti penisu
  a je třeba kontrolovat datum spotřeby. Nikdo by neměl být použít kondom prošlý nebo dokonce použitý. Při použití kondomu je doporučeno používat lubrikanty na vodní či silikonové bázi. Kondom by nikdy neměl přijít do styku s krémem nebo olejem (tuk poškozuje strukturu kondomu).
 • Další možností bariérové ochrany je dámský kondom – femidom, který plní stejnou funkci jako pánský kondom.

D – doba začátku pohlavního života

 • Začátek pohlavního života by se neměl uspěchat, zvláště u dívek, kdy nezralé sliznice
  pohlavních cest jsou velmi zranitelné a je velké riziko přenosu infekcí.

E – experimentování

 • Lidé by si měli dávat pozor na méně časté sexuální praktiky
  , kdy může být přenos infekcí snadnější než při vaginálním
  sexu (anální sex, krvavé praktiky apod.). U řady pohlavních onemocnění se nemusí objevit žádné zdravotní potíže.

Máte obavy z pohlavní choroby po nechráněném pohlavním kontaktu?

V případě nechráněného sexu nebo selhání kondomu je dobré se nechat otestovat, protože je důležité začít s případnou léčbou co nejdříve. Lékaře bychom měli navštívit vždy ve chvíli, kdy v oblasti genitálu objevíme nějaké změny, výtoky nebo ženy zpozorují krvácení po sexu mimo dobu menstruace

Související odkazy

Fakta o sexu v těhotenství

To je pro vás dobře! Je to dobré cvičení – cvičení pro celé tělo, při kterém se do krevního řečiště uvolňují endorfiny a vy se budete cítit uvolněnější a šťastnější. Když budete s partnerem experimentovat při různých pozicích, je to také skvělý způsob, jak přijmout svou měnící se postavu. Pokud nemáte v těhotenství žádné komplikace, můžete si intimní zábavu užívat až do termínu porodu.

JE SEX BEZPEČNÝ? Řekněme si to na rovinu – do stavu, ve kterém se nyní nacházíte, vás dostal sex! A už dlouho je to přirozená součást vašeho vzájemného vztahu s partnerem. Jakmile ale páry čekají miminko, řada z nich se obává, že sex v těhotenství by mohl dítěti ublížit nebo vyvolat předčasný porod.

Tady je jedna dobrá rada pro těhotné: buďte si jistá, že pokud v těhotenství nemáte nějaké konkrétní komplikace, je sex bezpečný. Je to příjemné cvičení pro tělo i mysl, pomůže vám zvyknout si na vaši měnící se postavu a oblíbit si ji. Těhotné ženy, které mají často sex, naopak uvádějí, že se v těhotenství cítí obzvlášť sexy.

V těhotenství budete mít pravděpodobně citlivější pokožku, hlavně na prsou a v jiných erotogenních zónách, takže sex může být právě teď výjimečný. Vlastně můžete dokonce zjistit, že „na to máte chuť“ častěji než obvykle! To je skvělá zpráva pro vás i vaše dítě.

Nezapomínejte, že když zažíváte potěšení, vaše tělo uvolňuje endorfiny, díky kterým se budete cítit dobře. A tyto pozitivní pocity se předávají i na drobečka, který roste uvnitř vašeho těla.

CO ČEKAT Vaše děloha se při orgasmu stahuje, čehož si můžete i nemusíte být vědomá. Pokud v těhotenství ucítíte pocity stahování v břiše, nemusíte si dělat starosti. Tyto lehké kontrakce nejsou pro těhotné ženy ani jejich vyvíjející se děti nebezpečné.

Je to dokonce dobré cvičení na porod! Můžete také zjistit, že po pohlavním styku je právě v důsledku těchto jemných kontrakcí vaše dítě velmi aktivní. Po sexu mohou těhotné ženy také někdy mírně špinit.

Ke špinění může v těhotenství docházet snadněji, protože děložní čípek je prokrven miliony drobných vlásečnic, z nichž některé mohou při styku popraskat.

KDY SE BÁT Pokud nepřestanete špinit ani po několika hodinách nebo špinění nabude na intenzitě, zavolejte o radu svému lékaři. Nedělejte si přehnané starosti.

Zřejmě vám jenom poradí, abyste si dala nohy nahoru a od postelového skotačení si na pár dní odpočinula! Pokud u vás bude docházet ke spontánnímu krvácení nebo špinění i jindy během těhotenství, je dobré si pohlavní styk odepřít, dokud lékař nestanoví příčinu.

Obecně však, co se sexu týče, vám vše přeje! Dál si vzájemně užívejte svých těl a využijte nocí, kdy jste spolu sami, na maximum!

Jak orgasmus prospívá ženskému zdraví?

Nemáte povolené použitie Cookie, webová stránka nebude fungovať správne. Niektoré časti webu a aplikácie nebudú dostupné.

Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovať správne. Niektoré časti webu a aplikácie nebudú dostupné.

Různých mezinárodních dní a svátků nalezneme na internetu skoro stejně tolik, jako dní v kalendáři. Není proto divu, že i na 8. srpna připadá jeden z nich.

Slaví se totiž Mezinárodní den ženského orgasmu. Přijde vám to přehnané? Podle Brazilců, kteří svátek vymysleli, je oslava orgasmu naprosto na místě. Orgasmus ženám totiž přináší nejen potěšení, ale má velmi pozitivní vliv i na jejich zdraví. Nevěříte? Máme pro vás 10 důkazů!

Tento svátek vznikl v severovýchodním městě Esperantina v Brazílii, kde se jeden radní rozhodl věnovat tento den ženskému orgasmu jako kompenzaci za „sexuální dluh“ vlastní manželce.

Od té doby se slaví především v Brazílii, Španělsku, Mexiku, Argentině, Peru a překvapivě také v Norsku. V Česku je však orgasmus a vše kolem něj pro některé stále ještě tabu.  Podle výzkumu, který provedla agentura STEM/MARK pod supervizí Sexuologického ústavu 1.

 LF UK a VFN v Praze, navíc až 70 % českých žen vyvrcholení pouze předstírá.

To je ale škoda! Orgasmus je totiž nejen příjemný, ale má také velice pozitivní účinky na naše zdraví. Takže konec předstírání. Dopřejte potěšení sobě a ozdravnou kúru svému tělu!

A v čem konkrétně orgasmus našemu tělu prospívá?

Menstruační cyklus

Zlepšuje prokrvení orgánů v pánevní dutině, napomáhá růstu zdravých tkání a upravuje menstruační cyklus.

Ženy, které mají pohlavní styk alespoň jednou týdně, mají větší pravděpodobnost, že bude jejich menstruační cyklus pravidelný, než ženy, které žijí v celibátu nebo mají sex jen zřídka.

Orgasmus totiž dokáže během okamžiku rozproudit krev, poslat ji do orgánů v oblasti pánve a doručit tak všechny zdravé živiny a kyslík přesně tam, kde jsou potřeba.

Plodnost

Zvyšuje plodnost a pocit pohody tím, že aktivuje hypotalamus řídící teplotu, hlad, žízeň a únavu, a také hypofýzu, která reguluje uvolňování reprodukčních hormonů a má vliv na vyvolání ovulace.

Hubnutí

Napomáhá hubnutí, protože v průběhu sexuální stimulace vzrůstá produkce fenethylaminu, který redukuje chuť k jídlu. Navíc se při něm zvyšuje v mozku hladina serotoninu, který má uklidňující účinky a omezuje tak chuť se ze stresu přejídat nebo třeba kouřit. Sex je navíc fyzická aktivita, během které za 30 minut spálíte zhruba 140 kalorií.

Imunita

Zvyšuje schopnost buněk bojovat s infekcí až o 20 %. Pravidelný sex je spojen až s trojnásobnou úrovní imunoglobulinu A, která pomáhá imunitnímu systému bojovat proti chřipce a nachlazení.

Bolesti

Ačkoliv bolest hlavy je asi nejčastější výmluvou, proč nemít sex, orgasmus bolesti ve skutečnosti naopak tiší. Kromě toho, že zmírňuje migrény, umí také tlumit i ostatní bolesti – například pooperační nebo ty způsobené artritidou. Příčinou je hormon oxycotin, který napomáhá tělu na bolest v podstatě zapomenout.

Paměť

Sex pomůže zůstat vašemu mozku zůstat čilý a bystrý. Zvýšení krevní cirkulace napomáhá k rychlejšímu přenosu okysličené krve do hypotalamu (což je centrum paměti a učení). Jinými slovy – orgasmus vám pomůže zapamatovat si, kam jste dali klíče

Vzhled

Orgasmus dokáže zlepšit kvalitu kůže díky zvýšení hladiny estrogenu  a tomu, že při sexu se tělo potí, čímž se vyplavují toxiny. Vaše pokožka tak bude zdravější a vy budete vypadat mladší.

K mladistvému vzhledu přispívá i další látka, jejíž vyplavování orgasmus způsobuje, a to hormon DHEA (Dehydroepiandrosteron).

Američtí vědci deset let sledovali několik desítek žen, které si dopřávaly sex třikrát týdně, a zjistili, že nezávislí pozorovatelé hádali těmto ženám až o 12 let nižší věk, než jejich stejně starým, ale sexuálně abstinujícím, vrstevnicím.

Srdce

Udržuje zdravou hladinu estrogenů, čímž chrání před onemocněními kardiovaskulárního systému, snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu a snižuje riziko osteoporózy.

Zajímavé:  Léky Na Odbourání Alkoholu?

Spánek

Pomáhá naší psychické pohodě a kvalitnímu spánku tím, že navozuje hlubokou relaxaci vylučováním endorfinů a kortizolu. Při orgasmu vzniká také hormon oxytocin, který snižuje hladinu kortizolu v těle a vytváří tak celkový pocit uvolnění a v některých případech dokonce ospalosti. Oxytocin je také nazýván jako hormon lásky, který v lidech vzbuzuje pocit důvěry a touhu po něžnostech.

Psychika

Zvýšení hladiny oxytocinu má ale i další účinky. Kromě touhy po vzájemné blízkosti je jeho vyšší hladina spojená také s vášní, intuicí a sociálními dovednostmi –  mohli bychom jej tedy nazývat i hormonem úspěchu.

Sex napomáhá naší psychice a zdravému sebevědomí i tím, že tlumí oblasti mozku zodpovědné za pocity strachu, úzkosti a stresu.

Lidé, kteří pravidelně zažívají orgasmus, jsou tak obecně mnohem spokojenější, vyrovnanější a také úspěšnější v práci.

Hormon oxycotin má však ještě jednu schopnost, na kterou nesmíme zapomenout. Zabraňuje totiž rakovinným buňkám v prsu, aby se vyvinuly v nádor. Velké množství tohoto hormonu se tvoří nejen při orgasmu, ale i při stimulaci prsou a bradavek. Kromě orgasmu si proto nejen dnes dopřejte i pořádně dlouhou předehru. Nebo snad znáte příjemnější způsob prevence rakoviny prsu?

Špatný sex? Možná pijete moc kávy. Co jíst, aby vám to v ložnici klapalo?

Pokud chybí chuť na sex, může za to slabá energie (čchi) ledvin a také nedostatečně vyživená krev. Ledviny jsou považovány za kořeny našich reprodukčních orgánů a také za rezervoáry naší esence. Vyčerpáme-li energii ledvin zcela, hra skončila.

Nejenže si už neužijeme dobrého sexu, ale dny na tomhle světě jsou pro nás v tomto těle sečteny. Proto je dobré se o energii našich ledvin starat. A protože energii doplňujeme spánkem, jídlem a dýcháním, to, co si dáváme na talíř, je zásadní.

A to nejen pro vyživení naší krve a pro naše přežití, ale i pro náš sexuální apetit.

Přečíst článek ›

Vše, co vložíme do úst, vyživuje naši krev. A podle toho, jak je vyživená, pak krev vyživuje všechny naše orgány – i ty pohlavní. Podle čínských lékařů se na krvetvorbě podílí slezina a srdce, ledviny, játra, brzlík a kostní dřeň. Krev tvoří tělo ze stravy, ovšem jen tehdy, když stravu dobře stráví. Proto jsou do krvetvorby zapojeny vlastně všechny orgány důležité pro trávení.

Z pohledu západní medicíny řídí náš sexuální apetit hormony. Ty fungují jako přenašeči zpráv, které cestují krví po celém těle a předávají informace tkáním a orgánům.

Jsou to biochemikálie, které regulují tělesný růst a vývoj, metabolismus a náladu a také libido a rozmnožování. U žen hormony řídí menstruační cyklus.

Narušení hormonální rovnováhy může být základem mnoha zdravotních potíží od podrážděnosti, nespavosti anebo chuti neustále spát přes zhoršení trávení a únavu až po nárůst hmotnosti, menstruační potíže a právě nechuť k sexu.

Co na talíř? Kvalitní tuky

Chcete-li si užívat dobrý sex, vyživit krev a srovnat hormony, zařaďte do jídelníčku dostatek kvalitních tuků. Tuky jsou základním zdrojem i zásobárnou energie. Tělo je potřebuje pro obnovu buněk a stabilizaci hormonů ženského reprodukčního systému.

Hormony řídí také metabolismus, takže nedostatek tuků paradoxně vede k tloustnutí a ukládání tukových zásob.

Nemáme-li dostatek kvalitních tuků, stavíme z těch nekvalitních, což způsobuje ukládání toxinů, zanášení cév, zhoršování mozkových funkcí, kardiovaskulární onemocnění a vznik dalších zánětlivých chorob, kterým se říká civilizační. Na dobrý sex můžete zapomenout.

Přečíst článek ›

Proto omezte příjem průmyslově upravovaných rostlinných olejů. Běžné rostlinné oleje, jako jsou slunečnicový, kukuřičný, řepkový, sójový, arašídový, a margaríny, které jsou vyráběny téměř výhradně ze jmenovaných olejů, nechte v regálech. Místo nich kupujte nerafinované zastudena lisované rostlinné oleje (olivový, sezamový, lněný, dýňový, slunečnicový, řepkový…).

Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin, najdete je v rybách, lněných semínkách, chia semínkách, vlašských ořeších a olejích z uvedených potravin. Omega-3 obsahuje také zvěřina, maso a máslo od zvířat pěstovaných ve volném chovu a také vejce od slepic z volného chovu.

U rostlinných zdrojů omega-3 myslete na to, že tyto mastné kyseliny jsou pro tělo hůře využitelné. Mnohem výhodnější je tedy konzumovat vedle rostlinných tuků také ty živočišné.

Tuk z kvalitního masa je důležitý pro játra, která tvoří cholesterol a žluč, díky níž dochází k rozložení a vstřebání živin.

Pozor na hormonální antikoncepci

Pokud si chcete užít opravdu dobrý sex, neužívejte hormonální antikoncepci. Je to paradox, ale pilulky, které vám mají zaručit bezstarostný sex, sexuální potěšení vlastně hasí.

A nejen to! Hormonální antikoncepce může nejen vychýlit hormonální rovnováhu, ale také se podílet na dalších potížích od deficitů určitých mikroživin až po narušení střevní mikroflóry.

Nepřirozeně zvyšují hladinu estrogenu, čímž zvyšují riziko migrén, změn nálad, navýšení hmotnosti anebo vyššího krevního tlaku. Především však nepřirozeně narušují tvorbu vlastních pohlavních hormonů.

Pro hormonální zdraví jsou nasycené mastné kyseliny zásadní! Spolu s cholesterolem slouží jako surovina pro výrobu hormonů a jsou nezbytné i pro udržení správných hormonálních funkcí organismu. Zvyšte příjem másla, kokosového tuku a masa. Maso, zejména dlouho vařené vývary z kostí, posilují kostní dřeň.

Hovězí maso má sladkou chuť, posiluje slezinu a tím krvetvorbu. Buněčná struktura masa je podobná té naší a živiny z masa dokáže organismus rychle využít (pokud je dovede dobře strávit). Dobře stravitelné je maso z ekologických chovů nebo vám známých a prověřených farem.

Pozor na maso pochybného původu a průmyslově zpracované polotovary a uzeniny. Ty mohou spíše uškodit.

Když chybí vzrušivost

Sex bez vzrušení je jako jídlo bez soli a tuku. Když chybí vzrušivost, ve hře jsou opět slabé ledviny, ale tentokrát jde o vyčerpaný jin ledvin. Jin je to, co dává našemu tělu šťávy – krev, voda, lymfa v našem těle, to všechno má na povel jin. Vysušeným horkým typům chybí jin.

Trápí je bolesti beder, noční pocení, lehký spánek až nespavost, probouzení v noci, pocit horka v dlaních či na ploskách nohou, sucho v ústech, padání a šedivění vlasů, paradentóza, nervozita a podrážděnost. Oslabený jin ledvin má na svědomí nedostatečné množství spermatu u mužů.

U žen je to suchost pochvy a neplodnost.

Přečíst článek ›

Je-li to váš případ, vynechejte smažená jídla, alkohol a kávu. Obyčejnou rafinovanou sůl, která ledviny poškozuje, nahraďte nerafinovanou mořskou solí nebo solí himálajskou.

Jsou sice dražší, ale tato investice se vám bohatě vrátí v podobě silnějších ledvin.

Vynechejte vše, co obsahuje glutamát, tavené sýry, worcesterskou omáčku, vše dráždivé a ostré, sladkosti, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další nezdravé pochutiny.

Naopak zařaďte kachní maso, červenou řepu, kořenovou zeleninu, černou čočku. Dlouho vařené polévky a vývary jsou pro ledviny hotový elixír. Přirozenou posilující potravinou pro ledviny jsou také fazole – červené, bílé, fazole ledvina, adzuki… Zařaďte je do jídelníčku pravidelně, pokud nemáte omezení jíst luštěniny z důvodu nemoci. „Dobíječem“ ledvin jsou i datle, fíky a kvalitní med.

K doplnění jinu ledvin přispívá také teplo – od beder i nohou, klidné nestresující prostředí, dostatek odpočinku (hlavně v období jinu, tedy v zimě) a mírný pohyb třeba v podobě procházek na čerstvém vzduchu. Pozor, přehnané sportovní výkony a aktivita ledvinám škodí.

Neschopnost dosáhnout orgasmu

Užuž jste na vrcholu, ale ne a ne ho dosáhnout? Plnohodnotný orgasmus je zaplavující a rozlévá se po celém těle jako vyživující slastná vlna.

Pokud to tak není, zřejmě trpíte blokádou jaterní energie. V čínské medicíně játra zodpovídají za hladké proudění energie v těle. Rovněž řídí pohyb energie skrze genitálie.

Neschopnost dosáhnout vyvrcholení je pak důsledkem blokády v energetickém proudění.

Zablokovaná játra se projevují otoky, únavou, nechutenstvím nebo obrovskou chutí neustále uzobávat, oteklýma očima, motáním hlavy, kožními potížemi, vypadáváním vlasů a ztuhlostí kloubů.

Ženy, které trpí stagnací jaterní energie, navíc trápí premenstruační syndrom v různých podobách – může to být napětí v prsou, v podbřišku, podrážděnost, plačtivost či deprese, případně také výbuchy hněvu.

Pomoci opět může strava, která přispěje k odblokování jater.

Přečíst článek ›

Omezte průmyslově zpracovaná jídla, všechna éčka a chemická dochucovadla, naopak vařte z průmyslově co nejméně upravených surovin. Játra posilujte hlavně v období jara – zařaďte do jídelníčku vše zelené (saláty, výhonky, zelený ječmen, chlorella), naučte se doma klíčit.

Játrům dělá dobře kyselá chuť – používejte kvalitní jablečný ocet do salátových zálivek. Rozmíchejte ve skleničce vody 1 lžičku medu a 1 lžíci jablečného octa.

Ochutnejte umeocet a fermentované japonské švestičky umeboshi. Fermentované potraviny jsou plné enzymů, které játrům prospívají. Stačí lžíce pickles, kimči nebo kysaného zelí k hlavnímu jídlu.

Játrům udělá radost také fermentovaný nápoj kombucha.

Bylinky pro dobrý sexMalinové listí. Vyrovnává hormonální hladiny, podporuje veškerý systém hormonů, pomáhá růstu vlasů a napomáhá slinivce. Uvařte si ze sušeného malinového listí čaj. Chutná skvěle samotný i v bylinných kompozicích. Kurkuma. Silný přírodní regenerátor jater, který odstraňuje toxické kovy z těla.

Lžičku denně rozmíchejte v horkém mléku a přidejte lžičku medu (vznikne v ájurvédě populární golden milk). Konzumovat ji před jídlem můžete i jako doplněk stravy v želatinových kapslích. Kopřiva. Dobíjí naše baterky – ledviny – a vyživuje krev. Tuto super star mezi bylinami není radno podceňovat.

Uvařte si z ní posilující výluh a pravidelně ho popíjejte.

Nejčastější důvody, proč krvácíte po sexu

Krvácení nebo špinění po pohlavním styku může mnohé ženy vystrašit.
Foto: Profimedia.cz

Krvácení nebo špinění po pohlavním styku, odborně postkoitální krvácení, je pro mnoho žen nepříjemným strašákem. Podle gynekoložky Nicole Mahnertové se ale vyplatí, když k problému budete přistupovat racionálně.

„Pokud výjimečně dochází ke drobnému špinění, pak nejde o nic závažného,“ říká gynekoložka a dodává, že pozornost byste měla věnovat krvácení, ke kterému dochází pravidelně. V takovou chvíli je důležité, abyste navštívila svého gynekologa, který stanoví přesnou diagnózu.

„Většina příčin krvácení po sexu není nebezpečná, avšak existuje určité riziko, že jde i o vážný problém,“ tvrdí gynekoložka Felice Gershová pro Health.

Zajímavé:  Nová Léčba Diabetu 1. Typu?

Jaké jsou podle odborníků nejčastější důvody krvácení po sexu?

Jednou z hlavních výhod hormonální antikoncepce je fakt, že dokáže regulovat váš cyklus. Avšak jakýkoliv typ hormonální antikoncepce může vést ke špinění po pohlavním styku, vysvětluje lékařka Mahnertová.

Všimnout si toho můžete v momentě, kdy začnete užívat novou antikoncepci. Podle gynekologů trvá i několik měsíců, než si tělo zvykne, a následně špinění ustane.

Zároveň se může stát, že hormonální antikoncepce způsobí vaginální suchost. V důsledku toho se po sexu může objevit drobné krvácení, dodává Gershová.

Pokud si tedy myslíte, že za kapkami krve stojí vaše antikoncepce, navštivte gynekologa, který s vámi probere možné alternativy.

Jedním ze symptomů pohlavně přenosných chorob je také krvácení. „Zvláště pokud infekce vede k zánětu děložního čípku, který se nazývá cervicitida,“ říká gynekoložka Felice Gershová.

Zmiňovanou cervicitidu můžou způsobit běžné pohlavně přenosné choroby jako chlamydie, kapavka či trichomoniáza. „Většina žen nemá příznaky pohlavně přenosných chorob, a proto je důležité, abyste v případě příznaků vyhledala lékaře,“ dodává Mahnertová.

Jaroslav Zvěřina: Co možná nevíte o pohlavních infekcíchStyl

S krvácením mohou bojovat také ženy, které nejsou dostatečně vzrušené. „Tření, které je vyvoláno sexuálním stykem, může roztrhat citlivé vaginální tkáně,“ vysvětluje Felice Gershová a dodává, že v takový moment je samotný sex velmi nepříjemný a bolestivý.

Pokud je vám podobný scénář povědomý, navštivte gynekologa, který vám doporučí vhodný lubrikační gel či vaginální estrogen.

„V žádném případě se nesnažte, abyste tento problém vyřešila sama. Ženy by se obecně měly vyhýbat uličce s dámskou hygienou v drogerii, protože tyto produkty mohou příznaky vaginální suchosti zhoršit,“ tvrdí gynekoložka Nicole Mahnertová.

Když ženy trápí suchost intimních partiíZdraví

Bakteriální vaginózu a kvasinkovou infekci zažijí alespoň jednou za svůj život tři ženy ze čtyř. „Jakýkoliv druh infekce může způsobit zánět a podráždění, které může vést ke krvácení během sexu,“ říká gynekoložka Mahnertová.

Pravdou zůstává, že krvácení není nejčastějším příznakem bakteriální vaginózy nebo kvasinkové infekce. Přesto je dobré vědět, že jakmile je děložní čípek v důsledku infekce zanícen, můžete po sexu slabě krvácet, vysvětluje Gershová.

Bohužel, krvácení po sexu může souviset také s rakovinou děložního čípku.

„Jedním z největších příznaků rakoviny děložního čípku je právě krvácení, které je obvykle slabé a bezbolestné,“ říká gynekoložka Gershová.

Pokud vás tedy trápí přetrvávající abnormální krvácení, rozhodně informujete svého lékaře, který provede příslušné testy.

Hlavní zprávy

Menstruace a sex při ní: co bys měla vědět

Proč mají některé ženy menstruační bolesti a jak je zmírnit?
Bolestivou menstruací si každý měsíc prochází 30 až 50 % žen v reprodukčním věku. Řadí se tak k nejčastějším ženským problémům.

A proč tě vlastně menstruace může bolet? Během ní se v děloze vytváří chemické látky prostaglandiny. Právě ty způsobují svalové kontrakce dělohy, které mají za následek bolest a snížený průtok krve do dělohy.

Prostaglandiny také přispívají k nepříjemnostem jako jsou nevolnosti a průjem, které tě během těchto dní můžou provázet.

Jestli patříš mezi holky, kterým bolestivá menstruaci brání v běžném fungování, obrať se na svého gynekologa. Doporučí ti pro tebe nejvhodnější řešení, jak bolest zmírnit. Trochu ulevit ti může i zahřívání břicha (pamatuješ si na studentku, která vynalezla “menstruační body”?) nebo pití heřmánkového čaje.
 

Endometrióza – co to znamená?
Bolestivá menstruace může však znamenat i závažnější problémy, např. endometriózu. Tou trpí po celém světě až 10 % žen v reprodukčním věku a u některých z nich může probíhat bez příznaků. Sliznice dutiny děložní (buňky endometria) se během ní nacházejí mimo dutinu děložní.

Tedy ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní. Ale právě tyto buňky, které jsou na místech, kde být nemají, reagují na hladiny pohlavních hormonů. To znamená, že i v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu.

A právě to je důvodem, proč endometrióza často vede k neplodnosti.

Pokud máš podezření, že za tvou opakující se bolestí může být něco jiného, zajdi ke svému gynekologovi. Když se endometrióza potvrdí, doporučí ti analgetika, která se používají ke snížení bolesti.

Dále ti může doporučit hormonální antikoncepci. Ta způsobí menší vnímavost ložisek endometriózy k hormonům, a ty pak zaniknou. Pokud běžná léčba nepomůže, může se přistoupit k chirurgickému řešení.

 

Jak na správnou hygienu během menstruace? Jak často měnit menstruační pomůcky?
V současnosti si můžeš vybrat z různých typů hygienických menstruačních pomůcek, např. vložek, tamponů, kalíšků nebo menstruačních kalhotek. Záleží na tom, co ti bude vyhovovat nejvíce.

Na to, jak často měnit menstruační pomůcky jsme se zeptali gynekologa MUDr. Štěpána Budky: „Období menstruace je spojeno s větším rizikem infekcí. Není to však období, které by ženu mělo jakýmkoliv způsobem limitovat v běžném životě nebo v práci. Mnoho žen naopak v tuto dobu dosahuje daleko vyšších výkonů.

Ať už žena používá jakoukoliv menstruační pomůcku je potřeba ji pravidelně měnit. Intenzita menstruace je pro každou ženu různá a tak i frekvence výměn je jiná. V období menstruace bych doporučil používat zejména bavlněné spodní prádlo a hygienické přípravky s nižším rizikem alergie.

” A my potvrzujeme! Ať už si vybereš jakoukoliv pomůcku, nezapomínej na zvýšenou hygienu.
 

Můžu mít během menstruace sex a jak se během ní chránit před otěhotněním?
Ano, během menstruace sex mít můžeš. Záleží tedy na tom, co je tobě a tvému partnerovi/partnerce příjemné. Nebojte se o tom spolu mluvit.

Dávej akorát pozor na to, že menstruace nechrání před nechtěným otěhotněním a pohlavními onemocněními, proto je i při styku během ní třeba používat ochranu.

Zároveň mysli i na vhodnou polohu, aby tě sex nebolel, protože děložní čípek je během periody níže než obvykle a může být velmi citlivý.

Víš také, že během menstruace můžeš mít i vyšší chuť na sex kvůli změnám hladin hormonů? Navíc ti může orgasmus pomoci proti menstruačním křečím.

A na závěr naše tradiční připomenutí: naslouchej svému tělu, pečuj o něj, choď na preventivní prohlídky a když něco není v pořádku, vyhledej svého lékaře.

Méně známé výhody sexu. Zabraňuje sperma potratům?

Foto: Kate Kultsevych, Shutterstock.com

Potlačuje stres, pozitivně ovlivňuje zdraví srdce, posiluje imunitu, zlepšuje spaní a podle některých i omlazuje. Sex je zkrátka takovým přirozeným lékařem, za jehož silou stojí především mužský ejakulát. Polykáte ho? Jestli ne, tak je možná načase začít.

Každá žena by se měla ještě předtím, než rozpumpuje penis svého muže, rozmyslet, co udělá s ejakulátem.

Nechá gejzír vystřiknout jen tak do prostoru? Zvolí za přistávací plochu svoje ňadra nebo ho labužnicky přijme do úst? Rozhodnutí by pochopitelně mělo být dobrovolné a nenásilné, jako třeba u análního sexu. Leckdy k rozlousknutí pomohou i věcná fakta. Víte, jak sperma prospívá ženskému zdraví?

Ejakulát obsahuje mnoho minerálních látek, ke kterým patří zinek, vápník, hořčík a sodík, a také fruktózu, vitamin C, cukry, kreatin a více než 400 druhů bílkovin. Pokud se tedy rozhodnete, že jej spolknete, rozhodně vám neublíží. Ba naopak.

Oddělení imunohematologie a krevní banky z nizozemské leidenské nemocnice hlásá, že jakmile je žena těhotná, měla by pánský ejakulát vzít na milost – orálně.

Polykání spermatu je totiž ve vztahu se sníženým výskytem preeklampsie, což je závažná nemoc, která se objevuje pouze v těhotenství a má s ním přímou souvislost.

Foto: sirtravelalot, Shutterstock.com

Polykání spermatu může mít pozitivní vliv na průběh těhotenství

Při zdravém průběhu gravidity je placenta propojená s cévami dělohy tak, že do ní proudí mateřská krev. Stává se však, že matčiny cévy nejsou úplně otevřené a k plodu se dostává málo kyslíku a živin. Plod v nouzi začne produkovat látky, které zvyšují matčin krevní tlak a ohrožují orgány, jako jsou játra, ledviny či mozek.

V podstatě se matka stává alergickou na dítě a vzniká preeklampsie, která patří k nejčastějším příčinám úmrtí v těhotenství. A právě polykání spermatu její výskyt snižuje. Látky ve spermatu převezmou část regulace imunitního systému ženy a riziko propuknutí nemoci je tak 4,5krát menší.

 Řekli byste to do něj? A co dalšího můžete od ejakulátu čekat?

Univerzita v Albany zachází ještě dál. Tamní vědci tvrdí, že semeno obsahuje látky, které zlepšují náladu a pozitivně ovlivňují úzkosti a deprese. Podle nich je pánské mlíčí běžně dostupným antidepresivem, které působí i na kvalitu spánku. Výzkumníci uvedli, že vagina absorbuje řadu složek spermatu, které jsou přítomné v krevním řečišti během několika hodin po „podání“.

Pochopitelně je nejlepší přijímat ejakulát v rámci monogamního vztahu, kde je prostor pro věrnost a důvěru, protože nepříjemná přenosná nemoc spánek ani náladu určitě nevylepší!  Když je však všechno v pořádku, nestandardních výhod spermatu je prý víc.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Ejakulát je skoro zázračná tekutina

Biochemický obsah ejakulátu při troše optimismu naznačuje, že jeho požití může mít několik předností – od účinků proti stárnutí, jak říkají vědci z Rakouska, až po stimulaci inteligence. Jistá dáma si zase stojí za tím, že pití ejakulátu zvětšuje prsa.

Jmenuje se Jesabelle Monroe (27) a pochází z Kalifornie. Jednou jí bývalý partner řekl, že pro napumpovanější hrudník musí každý den pít jeho mlíčí. Mladá žena poslechla, a když se s přítelem rozešla, začala sperma sbírat od kamarádů. Hezky 500 mililitrů denně po celých deset let.

Její ňadra jsou nepřehlédnutelná a váží víc než 30 kilo.

Nicméně kromě jejího optimismu neexistuje žádný vědecký důkaz, který by tuto teorii uznal za platnou. Naděje však vždycky umírá jako poslední. Nebo to snad vidíte jinak?

A jaký postoj k ejakulátu máte vy? Než se rozhodnete, že jej přijmete ústy, musíte o něm vědět naprosto všechno! 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector