Krev v hlenu – Vše o zdraví

Zápal plic je závažné onemocnění, které může zanechat i dlouhodobé následky. Jde vlastně o souhrnný název pro široké spektrum zánětů plicní tkáně. Jeho příznaky jsou velmi úporné a při komplikacích nebezpečné.

Je vám mizerně, dráždí vás kašel, trápí vás horečka a jste velmi vyčerpaní. Výjimkou není ani bolest kloubů, zvracení a v nejhorších případech dušnost.

To vše vám dokáže způsobit vleklý zánět způsobený bakteriemi, viry i houbami, ale i chemikáliemi či neléčenou alergií.

Mnoho lidí se domnívá, že zápal plic jej postihne jen při nezaléčení chřipky či nachlazení. Většina z nich ale netuší, že původcem pneumonie může být vše, co ohrožuje citlivou sliznici plic, která zrovna neoplývá silnou obranyschopností.

Od bakterií, virů, plísní až po vdechnuté chemikálie, či žaludeční kyselinu, která se nedopatřením dostane vdechnutím do plic při zvracení.

Pneumonie se tedy šíří infekčně, ale každý z nás si ji i nedůsledností či nedopatřením může přivodit i sám.

  • Pneumonie je nejčastěji způsobena bakteriální infekcí, kde hlavními záškodníky bývají zpravidla Sterptococcus pneumoniae (streptokoky), Haemophilus influenzae (hemofily), Moraxella catarrhalis (moraxelly), Klebsiella pneumoniae (klebsielly). Dále méně časté, které se i obtížněji při diagnostice kultivují – chlamydie, mykoplazmata a legionelly. Záněty s těmito původci vznikají při oslabení organismu, kdy se bakterie zvládají šířit i do nejskrytějších částí plicní tkáně a dokáží způsobit invazivní akutní i chronický a vleklý zápal plic.
  • Až čtvrtina diagnostikovaných pneumonií je způsobena virovým původcem. Nejčastěji jsou to adenoviry, rhinoviry, koronaviry, virus influenzy i parainfluenzy, ale i známý Virus Herpes simplex.
  • Nejméně často za vznik zápalu plic mohou paraziti a plísně. U obou takto způsobených zápalů dvojnásob platí, že se organismus nezvládá bránit napadení při snížené imunitě. Tato onemocnění jsou většinou spojena s častým cestováním, s nižšími existenčními podmínkami nemocného, znečištěným životním prostředím a další zdravotní komplikací, která zápalu plic předcházela.
  • Mezi neinfekční pneumonie patří ty, které jsou primárně způsobeny vnějším faktorem. Ať už jde o alergeny, které dráždí sliznici a sekundárně podporují vznik zánětu, chemikálie, vysokou expozici cigaretovému kouři či znečištěným prostředím, vždy takové faktory mohou způsobit nehezký zánět. Podpoří je i dlouhodobý pobyt ve velké koncentraci lidí a nízké hygienické a sociální poměry nemocného.

Krev v hlenu - Vše o zdraví Jak poznám zápal plic a jeho příznaky?

  • Typický zápal plic poznáme podle neustupující horečky, vlhkého kašle, při kterém vykašláváme hnisavý sekret. Při vážném průběhu zápalu slyšíme při běžném dýchání nemocného i sípání a pískot. Pro vážné formy je běžná dušnost a zrychlené dýchání, kdy nemocného zmáhají i běžné každodenní činnosti a trápí jej bolest a tlak na hrudi.
  • U atypických forem pneumonie je běžná spíše zvýšená teplota a neustávající, hřmotný a suchý kašel. U poslechového vyšetření plic si často lékař není diagnózou jistý kvůli chybějícím charakteristickým abnormálním zvukům při hodnocení obou laloků plic. Ale přitom se u RTG vyšetření pneumonie projeví jako rozsáhlý nález zánětu v celém objemu plic. 

Všem druhům zápalů plic často předchází velké fyzické a psychické vyčerpání. Takové oslabení jde ruku v ruce s vyčerpáním energetických zásob a ztráty schopnosti imunity dostatečně čelit patogenům.

Vzniklé komplikace vedou k celkovému vyčerpání, bolesti kloubů, bolestem hlavy a malátnosti, které si i můžete splést s klasickými příznaky chřipky. Neváhejte se proto při hořečnatých a vleklých stavech obrátit na odbornou diagnostiku lékaře. Váš obvodní lékař pomocí RTG vyšetření, poslechu dechu a vyšetření krve či vykašlávaného hlenu, zvládne včas zabránit životu ohrožujícím komplikacím zápalu plic správnou diagnózou.

Krev v hlenu - Vše o zdraví Nepodceňujte prevenci zápalu plic

  • Prevence zápalu plic se skrývá v jednoduchosti. V dobré fyzické kondici, zdravém stravování, psychické vyrovnanosti a pravidelné kompenzaci stresu a v neposlední řadě v dostatku spánku. Pokud je někdo fyzicky či psychicky oslabený, měl by dbát na dostatečný odpočinek, teplé oblékání v chladných měsících i na zbytečné nevystavování se velkým koncentracím lidí. 
  • Proti některým typům pneumonie je možné se nechat očkovat. Původci mohou totiž být viry i bakterie na které je v dnešní době vyvinuta vakcína. Patří mezi ně spalničky, některé druhy chřipky, pneumokoky, černý kašel, ale i už zmíněný Haemophilus influenzae typu b. Pokud patříte vy, nebo vaši blízcí do rizikové skupiny, která je ohrožena zvýšenou pravděpodobností nákazy, obraťte se o radu na svého obvodního lékaře, který s vámi daná rizika vyhodnotí a doporučí vakcinaci či vyvrátí vaše obavy. Nejčastěji se očkují malé děti a senioři nad 60 let, kteří jsou zápalem plic kvůli oslabené imunitě a celkově slabé vitalitě nejvíce ohroženi.
  • Do prevence dále spadá správná hygiena domácnosti, ale i ústní dutiny. Pokud totiž napadne bakterie dásně, které jsou zanícené, je pro ně velmi jednoduché se dále šířit do krve, a tedy i do tkání a orgánů.

Krev v hlenu - Vše o zdraví Rizikové skupiny a faktory pro vznik zápalu plic

Do rizikové skupiny, u které je pneumonie nejčastěji diagnostikována, patří:

  • senioři starší 65 let,
  • malé děti,
  • kuřáci,
  • pacienti s chronickým onemocněním.

Faktory, které ovlivňují vznik zápalu plic u kojenců a malých dětí

V dětském věku se zápal plic vyskytuje velmi často. U dětí, které provází i další závažné komplikace, oslabení organismu či onemocnění může mít pneumonie i fatální následky.

S diagnostikou nejmenších už při prvních příznacích proto nikdy neotálejte.

Mezi rizikové faktory řadíme nedonošenost, podvýživu, poruchu obranyschopnosti a nemoci, které mohou pneumonii proměnit v nemoc s těžkým průběhem jako je vrozená srdeční vada a chronické neurologické nebo plicní onemocnění.

Pacienti, kteří jsou ve zvýšeném nebezpečí pro vznik a komplikace zápalu plic

Jde o pacienty, kterým ovlivňuje přirozenou obranyschopnost a vitalitu organismu nějaké chronické onemocnění, či velký zásah do běžných funkcí organismu po operaci či zranění.

Patří mezi ně pacienti s AIDS, chronickou obstrukční plicní nemocí, cukrovkou, astmatem, srpkovitou anémií, chronickým onemocněním srdce, ale i nemocní po transplantaci či zranění s velkým rozsahem popálenin, kteří užívají specifické léky pro transformaci přehnané imunitní reakce.

Krev v hlenu - Vše o zdraví Striktní léčba pneumonie je základ

Vzhledem k tomu, že v akutních stavech pneumonie je třeba jednat, ze zkušenosti a dle pozitivního CRP testu se nasazují antibiotika. Tato širokospektrální antibiotická léčba zabrání dalšímu množení bakterií a komplikacím zánětu.

Ty lékař nasazuje podle věku pacienta, klinického stavu a dalších nemocí, které mohou pneumonii provázet.

Pokud se pacientův stav do 48 hodin nejlepší, většinou se zvažuje změna druhu antibiotik a po hotových biologických a fyzikálních testech a zjištění původce nemoci se případně nasazují antivirotika (virový zápal plic) nebo antimykotika (pneumonie způsobená plísní či houbami). 

U lehčích průběhů onemocnění, lze pacienta léčit ambulantně. Léčba se skládá z již zmíněných léků, které bojují s původcem pneumonie a dále lékař často nasadí i léky, které potlačují další symptomy onemocnění.

Typické jsou léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro snížení horečky, expektorancia na vlhký a produktivní kašel, nebo antitussika proti dráždivému a suchému kašli. Léčba lehkého průběhu nemoci trvá 2-3 týdny.

Další postupné zotavování a budování obranyschopnosti trvá 1-2 měsíce. 

U těžkých forem pneumonie se za dohledu lékaře v nemocnici podávají nitrožilně antibiotika, aminopenicilin, nebo penicilin G. V podpůrné léčbě se zde postup oproti lehké formě nemoci neliší. U neinfekční formy pneumonie se nasazují pacientovi kortikoidy. U komplikovaného průběhu zápalu plic může léčba trvat více než 2 měsíce.

Krev v hlenu - Vše o zdraví Jak podpořit léčbu předepsanou lékařem

V případě, kdy se léčíte se zápalem plic doma, je třeba dodržovat kromě indikace lékaře i správnou hygienu, klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Stravujte se tak, jak vám velí váš stav – dostatečně pestře a zdravě, aby tělo získalo v době boje s nemocí dostatek vitamínů a minerálů.

Zajímavé:  Prievan V Uchu Príznaky?

Pitný režim doplňte o minerální vody a bylinné čaje, které zmírní podráždění v dýchacích cestách. Vhodné jsou čaje z lípy,jako je čaj Megafyt Lipový léčivý čaj divizny, jitrocele,  proskurníku, slézu a podbělu.

Pro snadné vykašlávání a lepší průchodnost dýchacích cest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu větším polštářem. Vyhněte se velkým obloukem cigaretám a alkoholu. Kromě bylin, vitamínů a minerálů se nebojte alespoň na prvních 30 dní léčby využít i léčbu pomocí speciální směsi enzymů v podobě Wobenzymu.

Ten podporuje hojení, působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci krevního oběhu a lymfatického systému.

První pomoc s Priessnitzovými zábaly

Pro uvolnění tlaku a bolesti na hrudi nebo snížení horečky je vhodné provádět studené a mokré (nejlépe při 22 °C) zábaly hrudníku. Důsledně dodržte postup s 2 vrstvami, kdy je první na těle mokrá a na ní suchá a silou ji přesahuje až dvojnásobně.

Ta má být z froté či vlněného materiálu. Pro maximální účinek můžete použít mezi tyto 2 vrstvy igelit. Je důležité, aby vrstvy doléhaly těsně na tělo a nikde nevznikaly bubliny, které by zahřátí mokré vrstvy znemožnily.

Po zahřátí první mokré vrstvy se v organismu rozšiřují cévy a usnadňuje průtok krve v bolestivém a zaníceném místě. Většinou se aplikuje Priessnitzův zábal na 45 minut až hodinu.

Pokud chceme srazit i teplotu – opakujeme zábaly 1 až 4krát v krátkých intervalech a při posledním intervalu nemocného opláchneme studenou vodou a vysušíme do sucha. Poté měříme teplotu a v případě nutnosti cyklus opakujeme.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
INZERCE

Povzbuďte imunitní systém

Podpořte léčbu i doplńky stravy, které pracují se střevní mikroflórou a podporují regeneraci organismu. Nebojte se sáhnout po doplňku stravy GS Echinacea Forte. Echinacea se postará se o přirozenou funkci imunitního systému a přirozenou obranyschopnost. Pomůže i k normální funkci dýchacího systému.

Vše pro dýchací soustavu Nepodceňte chřipku a nachlazení

  • Odhlenění při astma

    dobrý den,
    moje přítelkyně je astmatik a posledně se ji těžko dýcha v noci jak říká má jako kdyby závaží na hrudní kosti, co je těží při dýchaní a v noci ani nespí. chci se zeptat jestli existuje sprej co by ji ty hleny na plících rozpustil a mohla je pohodlně vykašlat?
    děkuji,

    šipka Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Lze Wobenzmy kombinovat s antibiotiky?

    Dobrý den prosim mam dotaz nyní se lecim se zápalem plic a beru antibiotika Doxyhexal 200 mg kvůli výpotku na plici .Chtela bych si koupit Wobenzym a nevim jestli nebude problem s téma antibiotikama jist dohromady.Dekuji za odpoved a radu.

  • Plícní očista

    Dobrý den, byl mi doporučen CHlanydyl Extra na podporu a očistu dýchacích cest. Mělo by se jednat o produkt z ryze přírodních produktů, tedy nezávadný pro lidské zdraví. Pomáhá tento přípravek i proti nákaze Covid 19? Nebo odstraňuje z plic jenom biologické parazity jako jsou streptokoci, chlamydie apod.?
    Je možno ho brát podpůrně, delší dobu? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Roman V. 09. 7. 2020 5 Je smutné, v kolika případech je zápal plic konečnou pro seniory. Přitom to je na první pohled tak banální onemocnění.

Hlen ve stolici

Hlen je hladká a hustá látka, která se vytváří v mnoha místech po celém těle vč. sliznice trávicího traktu.

Hlen ve stolici a jeho občasný výskyt je u lidí normální, zvýšené množství hlenu ve stolici, které je doprovázeno průjmem, bolestí nebo krví může být příznakem střevního onemocnění (zánět nebo infekce).

Zvýšené množství hlenu ve stolici může být způsobeno rakovinou tlustého střeva či konečníku.

Občasný hlen ve stolici, který je způsobený nadměrnou konzumací mléčných výrobků je zcela běžný a vyskytuje se u většiny lidí. Hlen ve stolici mohou také zapříčinit střevní paraziti (roupy, tasemnice), jejichž vajíčka můžou vypadat jako samotný hlen.

V případě, že se ve stolici objevují kousky sliznice nebo kousky sliznice spojené s krví1, měl by pacient navštívit gastroenterologa k vyšetření stolice. Při podezření na infekci je pacientovi vyšetřena stolice kultivačně na přítomnost bakterií.

Pokud ani tak není nalezena příčina hlenu ve stolici, je vhodné provést kolonoskopické vyšetření tlustého střeva.

Příčiny hlenu ve stolici

  • Špatná střevní mikroflóra (např. kvasinková infekce4): hned po narození se začínají střeva miminka osidlovat, dítě při vaginálním porodu29, časném kontaktu kůži na kůži33 a kojení70 přejímá mikroflóru matky, u miminek ve zdravé střevní mikroflóře převažují bifidobaktérie (negativní vliv na stav mikroflóru má porod císařským řezem a také podání umělého mléka, i jen jedna dávka může způsobit předčasnou a nežádoucí změnu od kojeneckého složení mikroflóry směrem k mikroflóře dospělého), pomnožení kvasinek u přikrmovaných miminek a malých dětí často způsobuje vařená mrkev, větší množství sladkých jídel (včetně některých druhů kojeneckých kaší22), nezakysané mléčné výrobky, očkování38 a nebo užívání antibiotik1.
  • Potravinová alergie6 – reakce na některou složku stravy, u kojených miminek také na složku stravy matky (u dětí nejčastěji bílkovinu kravského mléka15, vejce9 nebo sóju), reakce mohou mít spoždění, hlen ve stolici se objeví až za několik hodin, či dnů.
  • Rýma u miminek – kojenci neumějí smrkat a značnou část rýmových hlenů spolykají.
  • Infekční onemocnění střev – ve většině případů jde o bakteriální infekce. Toto onemocnění se vyskytuje při onemocnění salmonelou, úplavici nebo nákaze kampylobakterem.
  • Dráždivý tračník – funkční onemocnění střeva spojené s křečemi břicha, průjmy a plynatostí. Při tomto onemocnění by se neměla ve stolici objevovat krev, pacient by neměl trpět váhovým úbytkem, horečkami apod.
  • Hemeroidy – hlen ve stolici je pro hemoroidy typickým příznakem, kdy dochází k dráždění tkání hemeroidů a následnému krvácení.
  • Crohnova nemoc6 a ulcerózní kolitida – způsobeno podrážděním sliznice. Objevuje se hlen a krev ve stolici, bolesti břicha, váhový úbytek pacienta aj. Tyto nemoci jsou nevyléčitelné, ale moderní medicína dokáže tyto nemoci udržet v bezpříznakovém stavu.
  • Rakovina tlustého střeva – pro pacienta by měla být varovným signálem krev ve stolici, střídání průjmu se zácpou nebo nechtěný úbytek na váze.

Příznaky doprovázející hlen ve stolici

Krev v hlenu - Vše o zdraví

  • bolest břicha a křeče v břiše
  • otoky břicha, nadýmání či plynatost
  • abnormální zápach stolice
  • krev ve stolici (krev může být jasně červená nebo zbarvená až do černa)
  • změna barvy nebo konzistence stolice
  • průjem
  • neschopnost kontrolovat stolici
  • nevolnost, která může být doprovázena zvracením
  • bolestivé střevní pohyby
  • naléhavá potřeba zajít si na toaletu
  • u některých případů se může objevit horečka, bolest celého těla či vyskočit kopřivka
  • hlen ve stolici, spolu s ostatními příznaky, mohou ohrožovat lidský život (je nutno co nejrychleji volat rychlou zdravotní pomoc):
    • krev ve stolici
    • změna stavu vědomí a bdělosti, např. omdlévání nebo poruchy při vnímání a reagování
    • změna duševního stavu nebo změna chování, např. zmatenost, halucinace, bludy aj.
    • vysoká horečka
    • nemocný nemá žádnou moč, dítě má daleko méně počůraných plen než bývá obvyklé
    • ve stolici se objevil hnis
    • nemocný má rychlou srdeční činnosti (tachykardie)
    • tuhost břicha
    • rektální nebo anální bolesti
    • nemocný zvrací krev nebo krvácí z konečníku

Barva hlenu ve stolici

Barva hlenu hraje důležitou roli u určování nemoci, která výskyt hlenu ve stolici způsobila.

Žlutý hlen

Má-li pacient stolici s příměsí žlutého hlenu, může jít o neškodnou stolici, která je způsobená konzumací potravin se žlutým nebo oranžovým pigmentem, např. mrkev, meruňky. Tento „stav“ je dočasný a neškodný.

Žlutý hlen ve stolici může signalizovat ale také infekci nebo zánět, nejčastěji postihuje žaludek, játra, žlučník, střeva a slinivku. Většina nemocí spojených se žlutým hlenem jsou pro člověka neškodné. Může ale také signalizovat rakovinu trávicího traktu nebo střevní problémy.

Žlutý hlen ve stolici může znamenat:

  • rychlý přechod jídla v trávicím traktu – často se objevuje u pacientů s GERD (gastroezofagáoním reflexem)
  • nesprávné vylučování žluči z těla
  • bakteriální infekce ve střevech
  • celiakie1
  • zánět žlučovodů nebo žlučníku
  • výskyt žlučových kamenů
  • infekce parazitem
  • zánět jater, tzv. hepatitida A, B nebo C
  • žloutenka
  • malabsorpční syndrom – jde o nesprávné vstřebávání živin během trávení

Zelený hlen

Zelený hlen je u dětí obvyklý, když se prořezávají zoubky4. Objevil-li se zelený hlen pouze jednou a bez dalších příznaků vymizel, nejedná se o nic vážného. Často se může zelený hlen ve stolici objevit, když člověk snědl větší množství jídla bohatého na chlorofyl, např. špenát, listová zelenina, kapusta, kedluben, brokolice apod.

Vyskytuje-li se zelený hlen často a opakovaně, jedná se pravděpodobně o příznak nějaké zdravotní komplikace. Hlen sám o sobě nezmizí a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Nejčastěji bývá zelený hlen ve stolici spojen s těmito nemocemi:

  • nemoc trávicího traktu (ulcerózní kolitida, IBS, Crohnova nemoc, celiakie nebo rakovina)
  • porucha vstřebávání živin
  • průjem1 vyskytující se během cestování
  • průjem spojen s infekcí, např. salmonela6

Alternativní medicína

Hlen ve stolici se dle alternativní medicíny objevuje na základě výskytu bakterií či kvasinek4 v tenkém střevě nebo pacient může trpět potravinovou alergií. Tyto problémy se řeší dietou a užíváním výživových doplňků (především probiotik6).

Při nadměrném výskytu bakterií se plynatost a nadýmání zhoršuje při podávání cukrů (sladidla, pečivo, těstoviny, rýže, mléko s laktózou aj.). Pokud pacient trpí alergií na potraviny a objevuje se mu hlen ve stolici, měl by tyto potraviny (alergeny) ze svého jídelníčku vyloučit.

V případě, že pacient užívá tučné potraviny, mléčné produkty15 a pšenici, na které je alergický, objeví se na jeho jazyku bílý povlak doprovázený stopami zubů na okrajích. Léčbou je zminimalizovat užívání nebo zcela vynechat tyto potraviny, dokud se stav pacienta nezlepší.

Bylinky, které uklidňují trávicí trakt a snižují množství a četnost hlenu ve stolici jsou jilm, ibišek nebo je možné do jídla přidat lžičku lněného semínka22 nebo Chia semínka.

Krev v hlenu - Vše o zdraví

Onemocnění doprovázeny hlenem ve stolici

  • ulcerózní kolitida
  • chlamydiová infekce2
  • průjem1
  • salmonela6
  • hemoroidy
  • zácpa3

Více o hlenu ve stolici na modrykonik.cz

Použité zdroje

Barva hlenu prozradí, o jakou jde nemoc

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Hlen je pro zdraví velmi důležitý a vaše tělo ho produkuje neustále, aniž o něm víte. Co ale, když začne měnit barvu a zhoustne? Dá se z něj poznat, jakou nemocí jste se nakazili?

Lékaři informují, že rozdíl mezi covid-19 a chřipkou laik nepozná, protože mají velmi podobné příznaky. Jedním z nich je i množství a konzistence hlenu, která se mění v závislosti na tom, s čím se organismus zrovna potýká.Dá se podle hlenu určit, jestli se potýkáte s virem, nebo bakterií?

Dokud se nenachladíte nebo nenakazíte nějakou chorobou, pravděpodobně ani nevíte, že nějaký hlen v těle máte (5 chyb, které končí nachlazením).

Váš organismus ho produkuje zcela přirozeně a bývá nenápadný: je jako želatina, lepkavá látka, jejíž funkcí je mazat a filtrovat.

Udržuje dýchací cesty vlhké, aby správně fungovaly, a zachytává viry,bakterie, nečistoty a prach, které vdechujete. Kdy a proč se jeho struktura a barva mění?

Ústa, nos, dutiny, krk, plíce, trávicí trakt, močové cesty a oční spojivku lemuje tkáň, které se říká sliznice. Ta se před vnějšími vlivy brání produkcí hlenu – čiré, řídké tekutiny bez zápachu, která sliznici znemožňuje vyschnout a pokrývá ji jako ochranná přikrývka.

Za určitých okolností se ale jeho povaha mění. Prvním příkladem je situace, kdy na organismus útočí bakterie nebo virus a hlen zhoustne (jak poznáte rýmu od vážné infekce).

„Čím hustší je, tím méně propouští a tím méně potencionálních útočníků se může dostat do vašeho bakteriologicky vyváženého vnitřního prostředí,“ vysvětluje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka interní kliniky, geriatrie a praktického lékařství v Brně. Hlen tedy tělo chrání před nebezpečím přicházejícím zvenku.

Foto: GBALLGIGGSPHOTO, Shutterstock.com

Hustý hlen vás během nemoci chrání

Hlen tělo ale nevytváří jen v případě nemoci. I při plném zdraví denně vznikne litr až litr a půl této tekutiny. Většina stéká krkem dolů do těla a vy si toho ani nevšimnete.

Jeho přítomnost obvykle zaznamenáte, až když změní konzistenci: zhoustne a je lepivější, což je signál, že organismus bojuje s nějakým nepřítelem. Když zkrátka tělo přijde do kontaktu s něčím, co jej podráždí, začne automaticky produkovat více hustšího hlenu.

To je i případ reakcí na různé alergeny, i v potravinách, jako je mléko nebo pálivá jídla typu chilli papriček.

Všimli jste si, že hlen změnil nejen konzistenci, ale i barvu? Není čirý nebo našedlý, ale nabírá žlutých, zelených nebo dokonce načervenalých až nahnědlých tónů?

Za žlutou a zelenou barvu nese odpovědnost typ bílých krvinek jménem neutrofily, které tělo vysílá do postižených oblastí v případě ohrožení bakterií, aby hlen zahustily a učinily jej nepropustným.

Ty obsahují zelenkavě zbarvený enzym, který hlen barví do žlutozelena.

Při virové infekci, na rozdíl od bakteriální, se ale zbarvení nemusí vůbec objevit! Takže můžete mít hlen dokonale čistý, a přesto se potýkat s infekcí  uší, dutin nebo i s nemocí covid-19.

„Zbarvení hlenu tedy může poskytnout orientační pomůcku, zda právě probíhající infekt je spíše bakteriálního původu a měla by se zvažovat antibiotika, nebo zda je virového původu, a tedy jsou antibiotika ve většině případů zbytečná a je třeba se věnovat celkové podpoře organismu klidovým režimem, dostatkem tekutin a příjmem pestré stravy bohaté na vitaminy,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová.

Foto: Evg Zhul, Shutterstock.com

Zdravý hlen vypadá jako želatina: bezbarvá lepkavá látka, která chrání sliznici před vysycháním

Červené a nahnědlé zbarvení odhaluje přítomnost krve v hlenu. „Ta může pocházet z vyschlé nosní sliznice podrážděné smrkáním a utíráním nosu plného drobných cévek,“ vysvětluje doktor Jan Faktor, primář plicního oddělení EUC Kliniky České Budějovice.

S malým množstvím krve si podle něj starosti dělat nemusíte, pokud je jí ale více a objevuje se častěji, měli byste navštívit lékaře.

„Protože přítomnost krve v hlenu vykašlaném z dýchacích cest může být také první varovnou známkou plicního nádoru,“ varuje doktorka Hana Matějovská Kubešová.

Každopádně, pokud máte hustý nazelenalý hlen, a k tomu pociťujete příznaky chřipky, s největší pravděpodobností půjde o nemoc bakteriálního původu. U koronaviru se barva ani konzistence hlenu měnit nemusí, podle něj nemoc nepoznáte.

Vliv zelených potravin na trávení

Zelené potraviny a jejich působní na trávení a spalování a jejich vliv na chod metabolismu.

Jak je již všeobecně známo, zelené potraviny se díky obsahu chlorofylu, enzymů a dalších látek vyznačují příznivými účinky na zdraví celé trávicí soustavy.

Mladá pšenice

Mladá pšenice ( zelená pšenice ) je v tomto směru opravdu mimořádná: působí příznivě při zácpě i průjmu, zánětlivých onemocněních, vředových chorobách, špatném dechu, problémech zubů a dásní a mnoha dalších potížích.

Právě pšenici bývají ze všech zelených potravin přičítány nejrozsáhlejší příznivé účinky na celý gastrointestinální trakt a zároveň lze říci, že takto blahodárně působí na větší procento uživatelů, než je to třeba v případě mladého ječměne a dalších potravin. Velmi nadějné jsou také účinky pšeničných výhonků při ulcerativní kolitidě.

Toto velmi obtížně léčitelné zánětlivé onemocnění střeva se projevuje bolestmi a otoky břicha a hlenem a krví ve stolici. Tyto informace jsou potvrzeny různými výzkumy.

Mladý ječmen

Mladý ječmen ( zelený ječmen ) je zase velmi účinný při léčbě zácpy . Vláknina, chlorofyl a další obsažené látky totiž podporují peristaltiku střev a navíc pomáhají neutralizovat toxiny v tlustém střevě. Důležitou roli hraje i vysoký obsah draslíku.

Narozdíl od projímadel ovšem nemá mladý ječmen nepříznivé vedlejší účinky a není návykový. Zajímavá je také další věc: ačkoliv je tolik účinný u osob trpících zácpou, nelze říci, že by u lidí s chronickým průjmem jejich problémy zhoršoval – naopak výrazně pomáhá i jim.

Podporuje totiž přirozené funkce trávicího systému, který si pak sám reguluje i rychlost vyprazdňování.

Chlorela

Stejně jako u všech zelených potravin platí, že i chlorela působí příznivě na celý trávicí systém – od chvíle, kdy vstoupí do naší ústní dutiny, až do doby, kdy její nestrávené zbytky opouštějí tělo stolicí. Přestou jsou ale její účinky v mnohém specifické.

Mechanismů, kterými chlorela zlepšuje zdraví trávicí soustavy, je hned několik: V první řadě obsahuje značné množství enzymů, které napomáhají trávení a vstřebávání živin.

Chlorofyl nejen odstraňuje nepříjemné pachy (špatný dech se například zmírňuje již po několika dnech užívání chlorely), ale zároveň chrání a regeneruje buňky sliznice.

Nestravitelná vláknina buněčných stěn zmírňuje zácpu a zlepšuje peristaltiku.

Chlorela je také výrazně alkalická. Pomáhá tedy redukovat škodlivé překyselení, které je jednou z příčin vzniku například zubního kazu či zánětlivých procesů.

A v neposlení řadě výrazně podporuje množení užitečných střevní bakterií, které jsou nejen nutné pro správný průběh trávicího procesu, ale zároveň potlačují množení bakterií škodlivých.

Díky tomu chlorela pomáhá nejen zlepšit trávení a využití živin u zdravých osob, ale navíc příznivě působí i u řady zdravotních potíží.

Studie například naznačují, že užívání chlorely může hrát významnou roli v prevenci žaludečních vředů – zejména díky tomu, že působí příznivě nejen na trávicí trakt, ale i na nervový systém a imunitu (na vzniku této nemoci se totiž podílí nejen stres, ale i infekce virem Heliobacter pylori). Velmi slibné jsou výzkumy působení chlorely při ulcerativní kolitidě což je velmi obtížně léčitelný zánet střevní sliznice, který se projevuje bolestmi břicha, průjmem a krví a hlenem ve stolici. Často oceňovaným přínosem chlorely je působení proti zácpě. Ta je totiž vzhledem k nezdravé stravě a nedostatku pohybu v naší civilizaci velmi častým problémem. Chlorela přitom pomáhá normalizovat nízkou aktivitu střeva třemi způsoby: dodáním vlákniny, podporou množení probiotických bakterií a obsahem CGF, který působí proti zánětům a poškození střevní sliznice.

  • Kompletní nabídka zelených potravin
  • Jak působí zelené potraviny při hubnutí?
  • Kdy je vhodné užívat zelený ječmen?
  • Věčný spor u zelených potravin: odšťavňovat nebo sušit?
  • Článek o zelených potravinách a jejich vlivu na prevenci rakoviny

Projevy možné krevní sraženiny, které není radno ignorovat

Projevem krevní sraženiny bývá bolest. Ta ale může být často zaměněna za bolest svalovou. Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Potíže mohou být o to větší, pokud se sraženina vytvoří v tzv. hlubokých žilách. „Když se v tomto hlubším systému vytvoří sraženiny, mohou být bolestivé a velmi nebezpečné,” říká chirurg a zakladatel Centra pro léčbu žil v americkém New Yorku Luis Navarro.

Tento druh sraženiny se nazývá hluboká žilní trombóza. V krevním řečišti vytváří blokace, které zabraňují průtoku krve. Vzniká nejčastěji v žilách dolních končetin, může ale postihnout i větší žíly na paži nebo v hrudní oblasti.

O to horší pak může být, pokud se její část odtrhne od původního místa a cestuje směrem do plic. Pokud ucpe některou z plicních cév, dochází k plicní embolii, což může způsobit nejen potíže s dýcháním, ale i smrt.

Někteří lidé jsou k žilním trombózám náchylnější než jiní, i proto je více než vhodné znát možné příznaky sraženiny, neboť včasný lékařský zásah je v dané chvíli zásadní, upozorňuje Navarro.

Oteklá jedna paže či noha bývají nejčastějším příznakem hluboké žilní trombózy. „Krevní sraženina blokuje zdravý průtok krve v končetině, krev se může v místě hromadit a dochází tak k otoku,” vysvětluje doktor Navarro pro server Woman' Day.

Tento příznak lze ale velmi snadno přehlédnout, a to obzvlášť ve chvílích, kdy častěji létáte nebo míváte v období větší nehybnosti ztuhlé nohy. Pokud se otok objeví velmi rychle, a je navíc doprovázen bolestí, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře.

Proč v horkých letních dnech otékají nohy Zdraví

Bolest způsobená sraženinou většinou přichází spolu s dalšími příznaky, jako je otok nebo zarudnutí v místě vzniku, někdy se ale může objevit i samostatně.

„Bolest způsobená krevní sraženinou bývá bohužel často zaměňována za svalové křeče, což bývá nejčastější důvod pozdní diagnózy,” vysvětluje Navarro. Často se objevuje při chůzi nebo při ohýbání nohy.

Příznakem krevní sraženiny bývá i zarudnutí pokožky. Mnohdy bývá postižené místo velmi teplé na dotek.

Bolest na hrudi si lidé často spojují s infarktem, rovněž ale může být příznakem plicní embolie. Obě diagnózy sdílejí podobné příznaky, bolest při plicní embolii má však tendenci být ostrá a bodavá a bývá nejhorší, když se nadechujete.

Bolest při infarktu vyzařuje z horních částí těla, jako jsou ramena, čelist nebo krk. V obou případech je nutná okamžitá pomoc.

Krevní sraženina v plicích se může projevit i dušností. „Nebudete mít jednoduše dostatek dechu na to vyjít po schodech, budete se cítit mizerně,” popisuje neuroradiolog George T. Teitelbaum možnou příčinu. Čím rychlejší nástup dušnosti bez možné zjevné příčiny, o to rychleji je třeba vyhledat pomoc.

Přepadává vás záchvat kašle, který nemá zjevný důvod a nechce přestat? Příčina může být různorodá, ve spojitosti se zrychleným srdečním tepem nebo bolestí na hrudi se ale může jednat o projevy krevní sraženiny. „V takovém případě bývá kašel velmi suchý, lidé mohou někdy vykašlávat hlen, nebo dokonce krev,” upozorňuje na možné příznaky Navarro.

Při snížené hladině dodávaného kyslíku se ve snaze deficit vyrovnat začne zvyšovat srdeční tepová frekvence.

„U malé krevní sraženiny frekvence částečně stoupá i kvůli bolesti na hrudi, dušnosti i související úzkosti, kterou tyto věci způsobují,” vysvětluje předseda oddělení urgentní medicíny na Rutgers New Jersey Medical School Lewis Nelson.

Poměrně častým příznakem krevní sraženiny může být i malátnost či pocit na omdlení. Vše souvisí s nedostatkem kyslíku a změnami v okysličování krve, na což je lidský mozek velmi citlivý.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector