Krvavé oko – Vše o zdraví

O zdraví 30. 12. 2020 | Krvavé oko - Vše o zdravíMgr. Eva Kloučková

Je samozřejmé, že při zánětu spojivek nebo dlouhodobém zčervenání, pálení a řezání očí navštívíme očního lékaře. Co nám mohou červené oči naznačovat a kdy nás naopak nevarují včas? Zánět spojivek je běžným onemocněním. Při makulární degeneraci hrozí i slepota.

Krvavé oko - Vše o zdravíStock Photos: sruilk /Shutterstock.com

Pláčeme, když jsme smutní, něco nás bolí nebo jsme naopak šťastní a dojatí. Slzy ale k našemu oku patří zcela přirozeně 24 hodin denně. Pokud je slzný film narušený, objeví se tak zvaný syndrom suchého oka, nejčastější příčina akutní návštěvy očního lékaře.

  • Syndrom suchého oka se projevuje zčervenáním, únavou očí, pálením, řezáním i pocitem písku pod víčky.

Příznaky zhoršují

  • sledování obrazovky mobilu nebo počítače
  • suchý vzduch v místnosti
  • kontaktní čočky
  • klimatizace
  • smog

Už dávno přitom neplatí, že unavené a červené oči trápí pouze lidi v kancelářích. Digitální zařízení jsou běžnou součástí života.

Co radí odborník: „Příznaky syndromu suchého oka není vhodné přehlížet, úlevu přinese aplikace zvlhčujících očních kapek (tzv. umělých slz), ideálně bez konzervačních látek.

Našim pacientům doporučujeme pravidelné kapání 3–5x denně. V případě intenzivních potíží je důležité nezapomínat na kapky před spaním, eventuálně aplikovat i gely či masti.“ MUDr.

Věra Trnková, Ph.D. 

Co může způsobit zánět?

Krvavé oko - Vše o zdravíZánět spojivek je běžným onemocněním, které je způsobené nejčastěji bakteriální nebo virovou infekcí, případně alergií.

Projevuje se opět zarudnutím, dále slzením, svěděním, otokem víčka a v případě bakteriálního zánětu výtokem.

Zánětu je možné předcházet

  • omezením dotyku očí;
  • dostatečnou hygienou;
  • užíváním vlastního ručníku a kosmetiky (včetně dekorativní);
  • ochranou očí v prašném prostředí nebo při plavání.

Co radí odborník: „V případě podezření na zánět spojivek je určitě správné kapat často a vydatně zvlhčující oční kapky a kapky s dezinfekčním účinkem.

Vhodné je vyvarovat se slunečnímu záření a větru a používat sluneční brýle.

Pokud do 2 dnů nedojde ke zlepšení stavu, případně se obtíže zhorší, doporučuji návštěvu očního lékaře. Ten na základě nálezu a diagnózy doporučí cílenou léčbu očními kapkami a/nebo mastí s antibiotiky, virostatiky, případně s protialergickým účinkem.“ MUDr. Věra Trnková, Ph.D. z oční kliniky Lexum.

Když zůstává nemoc skryta

Oči se dokážou bránit a dát nám najevo, že něco není v pořádku. Bohužel toto neplatí u všech onemocnění. Postupného zhoršování zraku si nemusíme všimnout při zeleném zákalu, šedém zákalu ani u věkem podmíněné makulární degenerace.

Krvavé oko - Vše o zdravíZatímco u šedého zákalu je možné zrak vrátit při běžném několikaminutovém zákroku pomocí umělé nitrooční čočky, u makulární degenerace, tedy onemocnění sítnice, bohužel léčba takto jednoduchá není.

  • Onemocnění se může projevit buď tzv. suchou formou spojenou s postupnou ztrátou zraku, závažnější vlhká formou znamenající při odkládání léčby praktickou slepotu v řádu týdnů.

V případě, že onemocnění není spojené s viditelnými, nepříjemnými příznaky, je jediným způsobem, jak očím pomoci, pravidelná preventivní prohlídka. Na tu je čas jednou za 2 roky, ve věku nad 40 let i častěji.

Co radí odborník: „Častým příznakem věkem podmíněné makulární degenerace je pokřivené vidění, při čtení písmenka jakoby poskakují. Subjektivní potíže u tohoto onemocnění mohou být zpočátku minimální mimo jiné proto, že je vidění postiženého oka kompenzováno obrazem zdravého oka.

Biologická léčba vlhké formy makulární degenerace je zaměřena na potlačení růstu nových cév v sítnici. I když dnes nelze vlhkou formu plně vyléčit, dokážeme u příbuzných pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací pomocí genetického testu stanovit míru rizika vzniku tohoto onemocnění.“ MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D. – Lexum.

Krvavé oko - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Krvavé oko - Vše o zdraví Krvavé oko - Vše o zdraví Další článek

Oko, do srdce okno!

Když o někom řekneme, že „má v očích jiskru“ nebo „plamínky v očích“, charakterizujeme tím člověka, který nás zaujal, člověka veselého, bystrého, s dobrou náladou, člověka, který má živé smějící se oči či slunce v duši. Každopádně se jedná o jedince, kde záře v očích odráží vnitřní hravost, radost ze života a pozitivní naladění. Může (ale nemusí) to nutně znamenat i erotický náboj, protože šibalské plamínky v očích častěji nacházíme u dětí než dospělých.

Ne nadarmo se říká „oko, do srdce okno“, neboť oči napoví, jestli jsme smutní nebo nešťastní. To platí pro lidovou moudrost prověřenou tisíciletími nejen ve středoevropské kotlině, ale i v daleké Číně. Obdobou naší „jiskry v oku“ je čínské „Shen v očích“, kde slovo Shen znamená ducha/duši a význam je s naším chápáním takřka identický.

Krvavé oko - Vše o zdraví

Tím se pomalu dostávám k čínské medicíně a k tomu, co vše ovlivňuje (zdravotně) naše oči a jak to využíváme v diagnostice.

Oči patří k energetickému okruhu jater, tedy jsou jejich součástí. Znamená to, že jakmile je něco s očima a naším zrakem v nepořádku, první co nás napadne, je pídit se po stavu jater. Je to trochu zjednodušený pohled, jak uvidíte za chvilku, nicméně to často vychází, řekněme tak v 55 % případů.

Př. Pan Josef, 65 let, podnikatel, sám o sobě říká, že je cholerik. Když se rozčílí, mívá asymetrické bolesti hlavy, často spolu se zarudnutím očí s pálením.

Zde je to jednoduché, stísněná játra (emoční zátěží) generují horkost až oheň, což způsobuje nejen bolesti hlavy, ale i zarudnutí a pálení očí. Princip léčby je pročistit jaterní oheň.

Bylinkami, akupunkturou, úpravou stravy, změnou životního stylu.

Ale co s ostatními 45 % případů, kdy se játra zdají v pořádku?

Pomůžeme si tzv. 5 kolečky (Wu Lun). Zkusím vysvětlit co nejsrozumitelněji.

Duhovka se nazývá větrné kolečko a skutečně je pod přímou kontrolou jater. Na duhovce se mohou vyskytovat bělavé skvrnky, které znamenají, že buď játra a ledviny jsou v nedostatku a rozhodně by stálo zato je vyživit a posílit (nejlépe bylinkami), nebo že je v okruhu jater příliš horkosti.

Koutky očí, to je krevní kolečko. Vnitřní koutek patří k srdci, vnější k játrům. Když jsou oční koutky příliš bledé, znamená to, že v celém organizmu je nedostatek Qi (energie) a/nebo nedostatek krve. To neznamená, že by člověk neměl svých 5–6 l krve, ale spíše schopnost krve donést výživu až na periferii je snížená.

Když je na bělmu více viditelná červená síť cévek vedoucí z koutku k duhovce, je to příznak signalizující horkost/oheň v organizmu (cévka může prasknout, máme potom „krvavé oko“).

Víčka jsou masové kolečko a spadají pod nadvládu sleziny. Jejich otok značí nedostatek Qi sleziny, zarudnutí potom vyšší (patogenní) horkost někde v organizmu, nebo že nám do očí nafoukal patogen z vnějšku (vítr, prach).

Krvavé oko - Vše o zdraví

Bělmo je kolečko Qi a je pod kontrolou plic. Zarudnutí bělma (tím nemyslím viditelné prasklé žilky, viz výše) značí horkost v plicích, nebo opět nafoukání z vnějšku.

Ztráta přirozeného lesku bělma nám vypráví příběh, že buď slezině se nedaří vytvářet ze stravy dostatek Qi, nebo že játra a ledviny mají nedostatek yinu.

Hnis nebo žlutavá mastná tělíska na povrchu bělma upozorňují na patogenní kombinaci horkosti a vlhkosti v systému, příp. výskyt tzv. Tan, tedy zahlenění.

Panenka neboli vodní kolečko, patří pod ledviny. Její rozšíření v obou očích s nedostatečnou reakcí na světlo značí vnitřní oheň. Jednostranné rozšíření je potom následek větru.

Suchost očí s nutností kapat si umělé slzy je příznakem nedostatku yinových složek v organizmu, nejčastěji tekutin či krve.

Nedostatečně zavřené oči během spánku jsou následkem nedostatku Qi v organizmu. Zapadlé oči značí vyčerpání, velkou únavu, nedostatek Qi a krve, či tekutin.

Ječné zrno je vlastně zanícení v důsledku vnitřní horkosti, vlhkosti, nebo zahlenění v kombinaci s nafoukáním vnějšího větru.

Nepřítomné zírání značí nadmíru Tan (zahlenění v systému), nebo následek cévní mozkové příhody.

Zde je jasně vidět, že ač oči jsou součástí jater, možná patologie je složitější. Přesto platí, že když v souvislosti se zdravotním problémem očí začnete opečovávat svá játra, ve většině případů se nezmýlíte.

Krvavé oko - Vše o zdraví

Zvýšený nitrooční tlak a glaukom (zelený zákal) je typicky následek zvýšeného jaterního yangu, který stoupá vzhůru. Léčba potom zahrnuje nejen stažení yangu, ale i výživu yinu, aby se situace neopakovala.

Šedý zákal je více o ledvinách a je přímo úměrný množství esence (Jing), kterou právě ledviny skladují. Proto ho častěji nacházíme v pokročilém věku (nad 75 let každý druhý člověk), kdy esence v organizmu již značně ubylo. Operace je jedna věc, ale zároveň je vhodné vyživovat ledviny. Bylinkami a stravou, což je zároveň vhodná prevence.

Zajímavé:  Bolest Zubů U Psa Příznaky?

Potraviny, které vyživují játra a prospívají očím a zraku:

  • Mrkev, špenát, brokolice, artyčok, rajčata, kedluben,
  • Švestky, hrozny, třešně, borůvky, ostružiny, rybíz,
  • Černý sezam, kustovnice,
  • Vepřové (nejl. játra), úhoř, okoun, ústřice, škeble a mušle.

Krvavé oko - Vše o zdraví

TIP 1: Na jaře a v létě je výborný chryzantémový čaj s trochou kustovnice. Prospívá zraku a mírně chladí.

TIP 2 – při unavených a červených očích:

Chryzantému spaříme ve 2 dl vody a přidáme dvě skořápky vlašského ořechu. V odvaru je necháme ohřát na vhodnou teplotu tak, abychom se o ně nespálili. Vyndáme je, přiložíme na oči, přikryjeme ručníkem a necháme alespoň 5 minut působit. Čaj vypijeme. Kombinace skořápky vlašského ořechu a chryzantémového čaje je pro oči naprosto blahodárná!

  • Více o zdravotním vlivu jednotlivých potravin na lidský organizmus najdete v e-booku Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.
  • Přeji vám jiskru v očích během veškerého vašeho každodenního konání!
  • A pokud vás zajímá, jak se čínská medicína dívá na zuby a které 2 orgány svádí boj o zdraví naší ústní dutiny, mrkněte se na článek Na kazivost zubů jinak a dozvíte se více.

8 věcí, které se vám oči snaží sdělit o vašem zdraví

Pozorně se zadívejte… Staré rčení praví, že oči jsou okno do duše. Nikdo neví, odkud toto rčení vzešlo, co ale víme, je, že oči nám o našem zdraví a o naší celkové kondici mohou mnohé prozradit.

1. Ječné zrno

Jestli jste již někdy ječné zrno měli, určitě víte, jak nepříjemné dokáže být. Tento nepříjemný pupínek se objevuje kvůli zablokované mazové žláze a většinou do pár dnů úplně zmizí. Pokud ale na vašem očním víčku přetrvá dlouhodobě, může se jednat mj. o karcinom mazové žlázy.

Máte-li tedy ječné zrno a trpíte-li na něj už delší dobu, je na čase navštívit očního lékaře.

2. Řídnutí obočí

Důvodů, proč obočí vypadává, je spousta: stárnutí, stres, nedostatek živin nebo ložiskové vypadávání vlasů (alopecie).

Co může být ale na vině mnohem pravděpodobněji, je hypotyreóza neboli nedostatek hormonů štítné žlázy, které vedou k vypadávání vlasů. Pokud se tedy vaše obočí nebezpečně tenčí, je lepší zajít si rovnou k lékaři.

MICROBLADING: ÚPRAVA OBOČÍ, KTERÁ MŮŽE POZITIVNĚ ZMĚNIT VÁŠ OBLIČEJ

3. Rozmazané vidění

Spousta z nás tráví celý den u počítače, což způsobuje podráždění a pálení očí, nebo dokonce rozmazané vidění. V dnešní době se tato situace vyskytuje tak často, že pro ni lékaři vymysleli vlastní pojem – digitální namáhání oka.

Pokud po dlouhé práci na počítači vidíte rozmazaně nebo máte příliš podrážděné oči, je nejvyšší čas navštívit lékaře, který vám předepíše příslušné kapky do očí.

Krvavé oko - Vše o zdraví

4. Slepá místa

Vidět slepá místa může být velice strašidelná věc. Často je za tímto problémem zvláštní druh migrény, a to zejména pokud vidíte slepé místo a kolem něj jakoby třpytivé tečky nebo rozvlněné čáry.

Pokud vás trápí tento problém, tak žádný strach. Stačí navštívit lékaře a ten vám pomůže.

5. Vypouklé oči

Určitě jsme všichni zažili ten pocit, kdy jsme si museli několikrát promnout oči nebo zamrkat, abychom se zbavili nepříjemného pálení či tlaku očí. Pokud ale tlak cítíte častěji, může to být znakem Basedowovy choroby, což vlastně znamená, že máte přespříliš aktivně pracující štítnou žlázu.

Tato nemoc se převážně projevuje obtížemi se zavíraním očí, takže pokud tyto obtíže pociťujete, může se jednat právě o tuto nemoc.

6. Zažloutlé bělmo

Do zrcadla se díváme prakticky každý den, takže je nemožné, aby nám tento problém unikl.

Zažloutlé bělmo může být znakem žloutenky nebo také špatně pracujícího žlučníku. Pokud si tedy na svých očích všimnete nezvyklého žlutého zbarvení, neberte to na lehkou váhu.

7. Zamlžené vidění u diabetiků

Pokud vidíte zamlženě, může být příčinou diabetická retinopatie – stav, ve kterém utržily zranění krevní cévy v sítnici oka. Tyto problémy by pro diabetika mohly být závažné, proto je na místě vždy kontaktovat lékaře.

8. Zhoršené, zamlžené vidění či dvojité vidění

Pokud ztrácíte zrak, začínate vidět zamlženě nebo dvojitě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, neboť tyto symptomy jsou často doprovázeny mrtvicí.

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Související témata: oči , oční lékař , obočí , nemoci očí , ječné zrno , bělmo , žluté bělmo , dvojí vidění , oftalmolog , ORL , pohovky

Zarudlé oči – příznaky a léčba

K zarudnutí očního bělma dochází z různě závažných příčin. Může jít o únavu očí, zánět spojivek, alergickou reakci, důsledek namáhání zraku (např.

v autě nebo u počítače), působení okolních vlivů (zakouřené prostředí, mráz, chlorovaná voda), úraz oka (mechanicky, zářením či chemikáliemi), syndrom suchého oka (způsobený rychlým odpařováním slz nebo poruchami slzného filmu), zvýšení nitroočního tlaku či krvácení pod spojivkou.

Společným projevem všech výše zmíněných příčin je zarudnutí očního bělma. Dochází k němu tak, že se vlásečnice v oku přeplní krví.

Doprovázet ho v závislosti na nemoci může také svědění, otok víčka, slzení, bolest, oční sekrece nebo zhoršené vidění.

Obzvlášť závažným problémem je zvýšení nitroočního tlaku projevující se náhlým zčervenáním očí, rozmazaným viděním, bolestí a tlakem v očích, bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením.

Léčba

Nejčastější příčinou zarudnutí je běžné podráždění oka, které většinou odezní samo, případně můžete proces urychlit použitím volně prodejných kapek a roztoků.

Závažnější problémy se léčí odlišně podle příčiny – alergická reakce komplexní léčbou alergie, syndrom suchého oka kapkami, zvlhčujícími gely či v nejvážnějších případech chirurgickým zákrokem, bakteriální infekce lokálními nebo celkovými antibiotiky.

Léčbu urychlíte identifikací příčiny onemocnění, se kterou vám pomohou i naši lékaři online. Doporučí vám vhodnou léčbu, v případě vážnějších potíží vás odkážou na další vyšetření na našich klinikách.

S návštěvou lékaře rozhodně neotálejte, pokud na sobě pozorujete příznaky zvýšení nitroočního tlaku.

Lékařskou pomoc vyhledejte také při úrazu oka nebo když se váš stav nelepší po použití volně prodejných léků.

Rizika neléčení nemoci

Jedná-li se o vážnější problém než únavu očí, hrozí při neléčení zarudlých očí trvalé poškození či dioptrické vady.

Neléčený zánět duhovky může způsobit nepravidelný tvar duhovky, šedý nebo zelený zákal. Syndrom suchého oka vede bez vhodné léčby k trvalému porušení očního povrchu.

Zvýšený nitrooční tlak může zase způsobit nenávratné poškození zrakového nervu.

Obvyklá medikace

Jako první pomoc lze využít volně prodejné oční kapky. Pokud je původcem problému alergie, pomůže i na tento příznak komplexní léčba alergie. Při bakteriálním onemocnění předepíše lékař antibiotika ve formě kapek, mastí nebo tablet.

Jsou vaše oči zarudlé? Nejen tento problém můžete řešit s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Nejběžnější oční infekce: zánět spojivek, ječné zrno, zánět očních víček atd

Jakmile nás začnou svědět, pálit nebo nám zčervenají oči, není to nic příjemného. Oční infekce, mezi které se řadí např.

zánět spojivek, ječné zrno a zánět očních víček, jsou častější, než si myslíte, a mívají celou řadu příčin.

LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaké jsou nejběžnější oční infekce? Jak infekce vzniká? Co způsobuje infekce, jaká léčba je k dispozici a jak infekcím nejlépe předcházet?

Oční infekce lze rychle léčit, je-li použita správná léčba. Vzhledem k tomu, že naše oči a obličej patří mezi nejcitlivější místa, mohou nám i sebemenší příznaky oční infekce – např. svědění či pálení – pořádně znepříjemnit život. Dobrou zprávou je, že nejběžnějším očním infekcím lze velmi snadno předcházet. A my vám povíme jak.

Mezi příznaky zánětu spojivek patří zarudlé oči, pálení očí, svědění, nateklé spojivky, pocit tlaku v očích, přecitlivělost na světlo a/nebo oční víčka slepená sekrecí.

Zánět spojivek způsobují bakterie (chlamydie, haemophilus influenzae, pneumokok, gonokok, stafylokok), viry (herpes, adenovirus, spalničky, zarděnky a plané neštovice), paraziti (larvy mušek, červi), alergie (rinokonjunktivitida, senná rýma) a externí stimuly. Mezi neinfekční příčiny patří leptavé látky, zranění, cizí tělesa v očích, kouř, UV světlo, prach nebo průvan. Zánět spojivek může způsobit také onemocnění zasahující slzné kanálky. Zánět spojivek patří mezi nejčastější oční infekce vůbec.

Zajímavé:  Léky Proti Kašli Při Kojení?

Léčba se liší podle příčiny zánětu spojivek. Rozlišuje se bakteriální, virový a alergický zánět spojivek. Dokud infekce neodezní, nedoporučuje se nosit kontaktní čočky.

  • Bakteriální zánět spojivek:  Méně závažné případy bakteriálních zánětů spojivek obvykle nevyžadují léčbu a odezní samy. Proces hojení je možné urychlit antibiotickými očními kapkami nebo gely na předpis. Vážné případy zánětu spojivek jsou léčeny antibiotiky.
  • Virový zánět spojivek:  Virový zánět spojivek obvykle nelze bez správného léku vyléčit. Příznaky je možné zmírnit studenými obklady a umělými slzami. Pokud je infekce způsobena herpesem, je možné předepsat aciklovir.
  • Alergický zánět spojivek: V případě alergického zánětu spojivek je nejprve nutné určit alergen. Teprve potom je možné zahájit léčbu pomocí tzv. stabilizátorů mastocytů a antihistaminik, které imunitnímu systému pacienta pomáhají bojovat s alergeny. Pro zmírnění příznaků je možné předepsat dekongestivní oční kapky s obsahem kortizonu či umělé slzy. Pomoci mohou také studené obklady.

Virovému a bakteriálnímu zánětu spojivek prakticky nelze nijak předcházet. Jestliže je zánět spojivek aktivován externími podněty (kouř, vítr, UV záření), nejlepší radou je vyhýbat se jim. Snažte se nosit sportovní brýle chránící zrak nebo sluneční brýle.

Lidé s ječným zrnem si stěžují na bolest a tlak v postižené oblasti. Ječné zrno může postihnout horní i spodní víčka bez ohledu na to, která žláza byla infikována.

Rozlišujeme mezi vnitřním a vnějším ječným zrnem: vnitřní ječné zrno (Hordeolum internum) se nachází na vnitřní straně víčka. I když je často neviditelné, způsobuje zarudnutí a otok očního víčka.

Vnější ječné zrno (Hordeolum externum) lze naopak jasně vidět.

Ječné zrno je zánět provázený hnisáním žláz očního víčka. Způsobuje jej bakteriální infekce (obvykle stafylokok a ve vzácnějších případech streptokok typu A). Ohraničený hnisavý zánět (absces) má tvar malého zrníčka, proto tedy ječné zrno a v latině hordeum, což v překladu znamená „ječmen“.

Tohle infekční onemocnění může mít celou řadu příčin, např. nedostatečnou hygienu. Ječné zrno mohou přivodit také různé rizikové faktory. Například cukrovka nebo oslabený imunitní systém. V obou případech žlázy očního víčka nefungují, jak by měly, a umožňují tak rychlejší množení bakterií.

Pacienti by si měli zapamatovat, že se ječné zrno nemají snažit vymáčknout. Díky hnisu by se totiž infekce rozšířila. Ječné zrno se obvykle ztratí samo a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Procesu hojení může pomoci ozáření tepelnou lampou, antiseptické oční gely a antibiotické oční kapky. Pokud se ječné zrno po několika dnech nezmenší, budete muset navštívit očního lékaře.

Ječné zrno je infekce bakteriálního původu. Riziko infekce tedy může snížit dobrá hygiena a péče o oči. Jinými slovy si pravidelně myjte ruce, zejména než se budete dotýkat očí. Dalším rizikovým faktorem je oslabená imunita. Obecně lze ječnému zrnu předcházet zdravým životním stylem, např. vyváženou stravou a pravidelným cvičením.

Infekci očních víček obvykle poznáme podle zarudlých, na povrchu ztvrdlých, svědivých a/nebo pálících očních víček. Mezi možné příznaky blefaritidy dále patří pocit, že v oku máte cizí těleso, lesknoucí se okraje očních víček, šupinky u kořínků řas a vypadávající nebo slepené řasy.

Infekce očních víček způsobuje zablokování mazových žláz uvnitř očních víček. To může způsobit podráždění, infekce nebo přebytečná produkce maziva. Výše zmíněné mazové žlázy nacházející se pod řasami vypouští mazivo, které je při každém mrknutí rozprostřeno po očích a očním víčkům umožňuje bezproblémové klouzání přes oko.

Pokud je tohoto maziva vytvářeno příliš, dojde k slepení těchto žláz. Oční lékaři to nazývají neinfekční zánět očních víček, resp. seborea. Infekci očních víček obvykle způsobuje několik faktorů. Proces, při kterém se vyskytne infekce očních víček a seborea zároveň s infekcí stafylokokem a suchýma očima (Sicca syndrom), lékaři nazývají „syndrom trojitého S“.

Blefaritidu může vyvolat také prach, kouř a průvan.

Infekce je diagnostikována vyšetřením vnitřní strany očního víčka, rohovky nebo provedením stěru z okraje očního víčka. Oční lékař pak běžně předepíše antibiotický gel nebo tablety. Pokud dojde k poškození slzného filmu, doporučuje se předpis slzné náhražky (např. očních kapek).

Proces hojení mohou pacienti urychlit kvalitnější péči při čištění svých očních víček. Oči denně obkládejte teplými, vlhkými obklady po dobu 10 minut, které pomohou rozpustit sekret tvořící se ve žlázách. Poté použijte vatovou tyčinku, kterou ve směru k řasám setřete zkapalněnou hmotu.

Infekci očních víček můžete udržet v šachu vyvarováním se externím podnětům, které ji způsobují. Mezi tyto podněty patří prach a kouř a také další nečistoty přenášené vzduchem. Akutní blefartitidě je možné předejít také vyhýbáním se průvanům. Trpíte-li chronickou infekcí očních víček, s příznaky můžete bojovat každodenním čištěním svých očních víček.

Příznaky zánětu rohovky se liší podle příčiny a místa původu. Vzhledem k tomu, že je často zanícená také spojivka (zánět spojivek), lidé se zánětem rohovky často trpí na zarudlé oči, nadměrné slzení, ze kterých je vylučována vodnatá nebo hnis připomínající látka. U normální rohovky se infekce běžně drží na povrchu rohovky.

V případě povrchové infekce se jemně zamlží pouze vnější vrstva (epitel) rohovky. Pokud však dojde i k zanícení rohovkové vrstvy pod ní (stroma), např. v důsledku poranění, vede to k výraznému zamlžení v podobě bílé skvrny. Pokud se zanítí nejvnitřnější vrstva (endotel), rohovka může natéct.

Keratitida často způsobuje intenzivní bolest a vážně oslabuje zrak.

Hlavní příčinou je bakteriální infekce, např. nesprávná péče o kontaktní čočky. Mezi typické bakterie se řadí pneumokok, stafylokok a streptokok. Riziko bakteriálního zánětu rohovky zvyšují onemocnění jako cukrovka nebo oslabený imunitní systém. Zánět mohou vyvolat také viry.

Mezi nejběžnější viry patří adenovirus, herpes simplex a plané neštovice (varicella zoster). Velmi zřídka záněty rohovky způsobují také houby (candida albicans). Patogeny si cestu do očí často najdou prostřednictvím cizích těles nebo kontaminované vody, např. vody na koupališti nebo produktů určených na péči o kontaktní čočky.

Mezi neinfekční spouštěče se řadí mechanická dráždidla (zranění, kontaktní čočky, oční víčka a další cizí tělesa), závislost na alkoholu, příliš mnoho hodin práce u počítače a nekvalitní slzný film. Pokud slzné kanálky neprodukují dostatek slz nebo slzný film nedosahuje dostatečné kvality, může to způsobit chronicky suché oči a zdrsnění povrchu rohovky.

Tento stav mohou dále zhoršit deformity očního víčka, které způsobí nesprávné rozprostření slzného filmu po povrchu oka.

Způsobů léčby je hned několik a odvíjí se od příčiny zánětu rohovky.

  • Bakteriální zánět: Bakteriální zánět rohovky lze účinně léčit antibiotickými očními kapkami. Kapky omezí šíření patogenu a poskytnou rychlou úlevu. 
  • Virový zánět: Virové záněty se obvykle léčí očním krémem a tabletami. Mnoho očních lékařů volí aciklovir, který se používá k léčbě planých neštovic a oparů.
  • Chronicky suché oči: Pacientům jsou obvykle podávány speciální oční kapky, které stabilizují slzný film a oči udrží vlhké.

Mezi nejběžnější příčiny bakteriálního zánětu rohovky patří špatná hygiena při nasazování, vytahování nebo skladování kontaktních čoček. Nositelé kontaktních čoček tedy mohou bakteriální keratitidě předcházet náležitou péčí o své kontaktní čočky. Náležitá péče o kontaktní čočky zahrnuje:

  • Nošení kontaktních čoček pouze po dobu doporučenou výrobcem
  • Dodržování pokynů uvedených na čisticích roztocích
  • Pravidelná výměna nádobky na kontaktní čočky
  • Pečlivé umývání rukou mýdlem, než se kontaktních čoček dotknete
  • Opětovné očištění kontaktních čoček, pokud byly v čisticím roztoku déle než týden
  • Čisticí roztok nikdy nepoužívejte víckrát než jednou
Zajímavé:  Lehká Mentální Retardace Příznaky?

Spustit kontrolu zraku nyní!

Mezi příznaky zánětu duhovky patří zarudlé oči, nadměrné slzení, oslnění, zamlžené vidění a bolest při tlaku na oči. Pacienti si často stěžují, že vidí chmýří, šupinky nebo šmouhy.

Zánět duhovky je souhrnný název pro celou řadu onemocnění postihujících vnitřní oko a způsobujících zánět částí uvey. Příčin zánětu duhovky je tolik, že by bylo nemožné je tady všechny podrobně popsat. Oční lékaři rozlišují mezi předním (anteriorním), středním (intermediárním) a zadním (posteriorním) zánětem uvey.

Podle typu zánětu duhovky existuje široká škála možností léčby. Léčba zánětu duhovky se zaměřuje na zánět v oku, čímž dochází k omezení příznaků. Tady přichází na řadu oční kapky používané na rozšíření zornic (např. atropin, skopolamin a tropikamid) obsahující protizánětlivé látky. Jestliže zánět duhovky způsobila infekce, pomoci mohou antibiotika nebo antivirotika.

Zánětu duhovky momentálně nelze nijak předcházet.

Příznaky infekce jsou určovány na základě jejich příčiny. Vzhledem k tomu, že příčin oční infekce je tolik, neexistují žádné standardní příznaky. U mnoha očních infekcí nicméně pacienti trpí zanícením spojivek, pocitem pálení očí různé intenzity a vodnatým, slizkým či hnisavým výtokem z očí. Bakteriální infekce často způsobují zarudnutí očí, zatímco virové infekce zrůžovění očí.

Oční infekce způsobují viry, bakterie, paraziti nebo houby. Oční infekce mohou způsobovat také alergie. Nejběžnější oční infekce způsobují viry, které se obvykle projevují na vnitřní straně očního víčka nebo na povrchu oka. Vůbec nejčastěji oční infekce způsobuje histoplazmóza a herpes a dále také pohlavně přenosné choroby jako chlamydie a kapavka.

Infekce se léči podle toho, co jí způsobilo. Podle vážnosti je možné oční infekce léčit antibiotiky nebo očními kapkami. Tato možnost léčby je zvažována, pokud se příznaky do tří dnů nevytratí.

Bakteriální a mnoho virových infekcí oka se obvykle ztratí bez nutnosti léčby. Pacientům trpícím akutními příznaky obvykle uleví ochlazování očí. Příznaky mohou omezit volně prodejné přípravky.

Pokud pacient zažívá alergickou oční infekci, alergii je možné léčit antihistaminiky, která výrazně sníží alergické reakce, jako je svědění či kýchaní.

Oční infekce jsou obvykle způsobeny kontaktem špinavých rukou s očima. Nejefektivnější prevencí je v tomto případě správná hygiena. Pokud se setkáte s nakaženou osobou nebo potenciálně nakaženými předměty, pravidelně si myjte ruce a nedotýkejte se obličeje ani si neprotírejte oči.

Upozornění: I když se většina těchto příznaků zdá neškodnými, mohou naznačovat vážné onemocnění. V případě pochyb nebo když se příznaky zhoršují okamžitě navštivte lékaře. To je důležité zejména, pokud se vám nedaří určit, co příznaky způsobuje. Konečnou diagnózu provede lékař podle vaší anamnézy.

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku? 10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Oko ukáže téměř vše včetně vážných nemocí. Je branou do duše, irisdiagnostika odhalí až 500 zdravotních problémů

Oční duhovka je aktuální mapou, kde každé místo reprezentuje určitý tělní orgán nebo systém. Levá duhovka odpovídá levé straně těla, pravá duhovka zase pravé straně těla.

Obecně se dá říci, že stav orgánů a funkcí horní části těla se zrcadlí v horní části duhovky a orgány a funkce dolní části těla v dolní části duhovky.

Irisdiagnostika může přispět k větší efektivitě léčebných postupů při různých chronických onemocněních, protože rozezná vzájemné souvislosti mezi nemocemi.

Oko jako promítací plátno

Skrze optický nerv je oko spojeno s mozkem, který díky tomu může „nahrávat“ informace o každém psychickém i fyzickém procesu probíhajícím uvnitř těla. V závislosti na těchto procesech se mění barvy a značky v očích.

„Samotná oční bulva ve skutečnosti nemá hladký povrch. Je pokryta prohlubněmi a vyvýšeninami, přičemž místa, která se jeví jako tmavá, jsou vlastně štěrbiny neboli hluboké vrstvy oka. Bílá místa jsou zase vyvýšené oblasti duhovky,“ říká oční lékařka Andrea Janeková. Čím větší je degenerace konkrétního orgánu, tím tmavší jsou jemu odpovídající plochy na povrchu duhovky.

Zcela zdraví lidé mají jednotnou barvu duhovky a vlákna nahuštěná bezprostředně blízko u sebe, bez známek porušení. Pokud je barva duhovky celistvá, ale vlákna začínají vykazovat uvolněnou stavbu, naznačuje to občasné zdravotní problémy.

Existují i vzácná onemocnění

Na pohled patrné mezery už svědčí o zdravotních potížích vyžadujících trvalé ošetření. „Stejně jako na kůži, tak i na duhovce se mohou vyskytovat pigmentová znaménka.

Pokud jsou větší, vystouplá či nepravidelná, určitě je vhodné je pravidelně sledovat, zda se nezvětšují.

Oční lékař také provádí fotodokumentace těchto znamének, aby mohl porovnávat jejich změny i v průběhu let,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

Další onemocnění ovlivňující oční duhovku je cukrovka neboli diabetes mellitus. „Při rozvinutém či déletrvajícím onemocnění vznikají na duhovce přídatné cévy, které jsou většinou znamením špatně kompenzované nemoci.

Ze vzácnějších onemocnění, která můžeme na duhovce pozorovat, je to například neurofibromatóza.

Při ní vyrůstají na kůži drobné benigní kožní nádorky, na oční duhovce zase můžeme pozorovat pigmentované oční skvrnky, takzvané uzlíky,“ dodává Janeková.

Na barvě záleží

Oči dokážou o člověku prozradit mnoho – očima „mluvíme“ i vyjadřujeme emoce. Všímáme si však nejen pohledu a výrazu v obličeji, ale také barvy očí. Modrá patří přívětivým a optimistickým lidem s radostí ze života. Ti bývají dobrými společníky, z hlediska zdraví jsou ale náchylní k onemocněním dýchacích cest, ledvin či srdce a také k revmatickým a alergickým potížím.

Hnědé oči zase ukazují na ochotné a obětavé lidi se silným charakterem, bystrým rozumem a inteligencí, kteří mají predispozice k oslabení nervového systému, onemocnění trávicích orgánů, žaludečním vředům, zácpě, nadýmání, zánětům žlučníku a apendixu.

Podle studie vědecké publikace American Journal of Ophtalmology z roku 2000 mají lidé s tmavě hnědýma a černýma očima 1,5krát až 2,5krát větší riziko šedého zákalu než lidé světloocí. Zelená barva potom svědčí o výkonných a cílevědomých lidech. Ve skutečnosti vlastně zelené oko neexistuje – je modré a leží přes něj žluté skvrny nebo pásy.

Žluté barvivo znamená v podstatě jedinou věc: může signalizovat sníženou funkci ledvin a špatný metabolismus kyseliny močové. Šedé oči mají lidé s velkou mozkovou kapacitou a méně společenskými vlohami, se sklony k onemocnění kůže a revmatismu.

Změna barvy značí problém

Barvu očí může ovlivnit stres a zejména zdravotní stav – užívání léků, onemocnění nebo hormonální změny. Výraznější změnu v zabarvení může způsobit i úraz oka. V případě, že jakoukoli změnu barvy očí zaznamenáte, navštivte raději lékaře. Pokud si všimnete například zarudnutí očního bělma, může jít o dosud nediagnostikovanou alergii.

Žloutnutí zase svědčí o onemocnění jater.

Pokud změnilo barvu jen jedno oko, může jít o dědičnou nemoc, kupříkladu neurofibromatózu, která způsobuje mnohočetné nádory zasahující nervovou soustavu, anebo Waardenburgův syndrom spojený s postižením sluchu a změnami pigmentace kůže či vlasů. Mohlo by jít také o nádor duhovky. Pokud jste však měli různě barevné oči vždy, není se čeho obávat.

Běžný a řešitelný problém

Ke změně barvy oka ale může dojít také v případě šedého zákalu neboli katarakty. Jde o naprosto přirozenou součást stárnutí lidské čočky, ale zároveň také o nejčastější důvod slepoty v pokročilém věku, pokud není včas rozpoznán a léčen.

„Šedý zákal se dnes odstraňuje ambulantní operací, během které je zkalená čočka pomocí ultrazvuku bezbolestně rozmělněna a pak z oka odsáta. Na její místo pak oční chirurg implantuje novou umělou oční čočku a ta v oku zůstává po celý zbytek života,“ doplnila oční lékařka Lucie Valešová, která je specialistkou právě na operace šedého zákalu.

KAM DÁL: Zhubnout do plavek určitě jde, ale zapomeňte na zázraky. Dietolog vysvětluje, jak se rychle dostat do formy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector