Kvasinková infekce – Vše o zdraví

Kvasinková infekce - Vše o zdraví

Vracející se pocity svědění, výtok, nepříjemný zápach, to vše může být příznakem kvasinkové infekce. Co to tedy Kandidóza (jak se jinak kvasinkové infekci říká odborně) je?

Obecně jde o všechna onemocnění způsobená kvasinkami rodu Candida. Nejčastější je zánět pochvy a zevního pohlavního ústrojí žen. Obvyklou příčinou je přemnožení kvasinek druhu Candida Albicans nebo Candida Glabrata.

Kvasinky jsou jednobuněčné bakterie, které udržují vaši mikroflóru v ústech, trávicím ústrojí a u žen také v oblasti ženských genitálií.

Pokud se v těle kvasinky rozšíří moc, vznikne jiné pH ve zmíněných částech, což znamená dobré prostředí pro šíření kvasinkové infekce.

Projevy kvasinkové infekce

Častými projevy kvasinkové infekce jsou zarudnutí, svědění, pálení a bolest pochvy. Jako další příznak se také občas objevuje výtok. Ten může mít různé zbarvení a může být hrudkovitý a zapáchající.

Kvasinková infekce se může také projevovat problémy se zažíváním, zápachem z úst a povlakem na jazyku, popřípadě i jako kožní infekce. Kvůli obecnému přemnožení bakterií je tak nutné zkontrolovat celé tělo.

S kvasinkovou infekcí se za život potká až 75 % všech žen. Nemusíte se však obávat, ačkoliv se infekce může vracet, moderní medicína vyřeší 99 % všech případů. Nepomůže vám ale slepé užívání léků. Ke kvasinkové infekci se musíte postavit také dietou a obecně zdravou životosprávou. Podívejme se, jak na to.

Tip: GYNELLA® Silver foam okamžitě ulevuje od nepříjemných příznaků infekce a zbavuje největších projevů už v prvním týdnu.

Jak se kvasinkové infekce opravdu zbavit?

Kvasinkovou infekci může způsobit antikoncepce, hormonální terapie či například užívání antibiotik. Důležité je navštívit lékaře a nechat si udělat kompletní diagnózu. Spolu s nasazenou léčbou od doktora je vhodná celoživotní prevence a dieta na určitou dobu. Ta zabírá každému jinak (v řádech měsíců).

Kvasinky se živí cukrem a nejraději mají kyselé prostředí. Dále se množí při snížení imunity. Je tedy důležité udržovat tělo ve fyzické pohodě cvičením a psychické pohodě (stres překyseluje organismus), k čemuž můžou pomáhat bylinné tinktury z červeného lapacha, hub šiitake, česneku aj.

Kvasinková infekce - Vše o zdraví

Candida diet food. Assortment of food that fights candida. Copy space

Co se týče diety, doktoři doporučují vyváženou stravu, omezte ale na minimum cukry a bílé pečivo či jakékoliv potraviny s kvasnicemi – alkohol, bílé pečivo, ocet.

Doporučuje se maso, ořechy, zelenina. Ovoce je v pořádku spíše nízko-sacharidové, tedy citrusy apod., banány a tropické ovoce ne.

Na téma diety při kvasinkové infekci jsme pro vás vytvořili článek s hodnotnými tipy – zde.

Čím se bránit před návratem kvasinkové infekce

Mimo to, že se nedoporučuje provádět zbytečné výplachy pochvy, je také velmi důležitá vhodná pravidelná hygiena. Na vaginální infekci by se rozhodně neměla používat běžná mýdla, mohou svými přísadami spíše uškodit a infekci zhoršit.

Dlouhodobým léčením se u nás v GYNELLA® zabýváme, víme proto, jaké jsou nejlepší postupy proti kvasinkovým infekcím. Pokud chcete, aby se vám infekce nevracela, a rádi byste se zbavili problémů, jako jsou svědění a pálení pochvy, je vhodné využívat koloidní stříbro. To vytváří ochranný film a poradí si s již přemnoženými kvasinkami.

Naše přípravky GYNELLA® Silver Foam a Silver Caps jsou zdravotnickými prostředky navrženými přímo na podporu léčby kvasinkových infekcí akutních i opakovaných.

Podobné výrazy: Svědění pochvy, Kandidóza

Jak správně léčit candidu

Kvasinková infekce - Vše o zdraví

     Candida (candida albicans) obecně je vlastně komenzální kvasinka, která způsobuje mykózy. Existuje více druhů, ale nejrozšířenější je druh, který napadá tlusté střevo nebo sliznici vagíny. Dále se může držet v ústech a jícnu, méně častěji v dalších orgánech.

     Nejprve je nutné zjistit příčinu. Ta v 90% případů spočívá v dlouhodobém nezdravém stylu života. Candidu totiž v sobě máme všichni, ale škodí pouze, když se velmi přemnoží (tím se z komenzální kvasinky stane parazitická).

A to nastává, pokud k tomu má dlouhodobě příhodné podmínky: zanesené tlusté střevo, přísun „její“ potravy (cukry, sacharidy, alkohol apod.), snížená imunita těla, stres a mnoho dalších faktorů. Výsledkem je porušení biologické rovnováhy ve sliznici střeva a/nebo vagíny.

Když se tyto faktory sejdou všechny najednou (a spouštěčem třeba může být delší dobu užívaná antibiotika či hormonální antikoncepce), kvasinky se prudce přemnoží – tělo onemocní kandidózou.

  U vaginálního onemocnění tomu nepřidává ani nošení nevhodného spodního prádla, zvláště v létě („zápary“). A také nevhodná intimní hygiena (agresivní mýdla, přehnaně časté mytí).

     Samotnou kvasinkovou infekci můžeme zlikvidovat více způsoby a koloidní stříbro patří mezi ty šetrnější. Ale pokud neodstraníme příčinu, candida se opět přemnoží a vše se vrátí do starých kolejí.

Řešení je následující:

1. Jako už tradičně začínáme stejně: je nutné vyčistit střevo od starých nánosů, ve kterých se kandida nejvíce množí. To je opravdu základ – odstraníte ložiska škodlivých patogenů v těle a hlavně nastartujete imunitu. Můžete použít klystýry, objednat se někde na hydrocolon nebo zkusit jogínské pročištění střev.

Osobně mi nikdy nešlo samotné si dávat klystýr, takže jsem byla několikrát na hydrocolonu a bylo to celkem v pohodě. Pokud to někdo v místě Vašeho bydliště provádí, nebála bych se to zkusit. Není to nic bolestivého, ani „nečistého“, vše probíhá uzavřeně, bez potřísnění či zápachu. Personál vám vše vysvětlí a poradí, jak a kolikrát to provést.

Případně pokud Vám první dvě možnosti nevyhovují, můžete zkusit výše zmiňované jogínské pročištění střev (sankha), také to funguje.

2. Zbavit střevo přemnožených kvasinek. Zde může pomoci koloidní stříbro. Doporučila bych užívat týden 3x denně 30 ml a poté dva týdny 1x denně 30 ml.

Ideální způsob užívání je dát si dávku do úst (pokud Vás třeba zrovna trápí bolest či škrábání v krku tak vykloktat mandle), podržet ji v ústech několik minut a pak polknout, zničíte tak i kvasinky v ústech a dostanete rychleji stříbro do krevního oběhu.

Neředit, nezapíjet, brát minimálně 2 hodiny po jídle či půl hodiny před jídlem (a pitím). Tato kůra Vás navíc zbaví všech bakterií a některých virů v těle a odhlení. Po celou dobu pít přes den hodně vody (ne s bublinkami), alespoň 2 l denně, abyste podpořila vyplavování toxinů z těla.

Ty toxiny se uvolňují z mrtvých bakterií a kvasinek a jejich vyplavování může mít vedlejší účinky – slabost, únavu, lehké zvýšení teploty apod. Nemusíte se bát, je to důkaz toho, že se Vaše tělo očišťuje.

    U  vaginální formy je třeba zbavit vagínu přemnožených kvasinek: kromě pití stříbra vyplachujte vagínu dávkou 30 ml koloidního stříbra 2x denně do doby úplného odeznění příznaků infekce (svědění a pálení v intimních partiích, výtoky, zarudnutí apod.).

V případě úporné kandidózy je možné zvýšit počet výplachů až na 4 denně. Pozor, v 80% je nakažen i partner (a drtivou většinou je bez příznaků). Takže je nutné přeléčit i partnera a po dobu léčby se raději vystříhat sexu.

Muž může ve stejné frekvenci jako žena použít koloidní stříbro (pití, polévání, namáčení, otírání apod.)

3. Radikálně změnit jídelníček, abyste kvasinky již dál nekrmili. Pokud možno odstranit nebo velmi omezit přísun cukru (když už sladit, tak třeba stévií, cukr přijímat jen přes ovoce) a jednoduchých sacharidů, tj. veškerého bílého pečiva a dalších výrobků z mouky.

Osobně mi vůbec nevadilo vysazení řepného cukru, ale měl jsem velký problém zbavit se závislosti na rohlících, houskách a bílém chlebu. Bohužel je to velmi důležité tohle odbourat (když už pečivo, tak pouze celozrnné, chléb z kvásku, pšeničnou mouku nahradit pohankou, jáhly apod.), cukr a bílá mouka jsou prostě lahůdkou pro kvasinky.

Dále také omezit alkohol, kouření, kávu a sycené nápoje á la CocaCola. Pozor i na mléko, zahleňuje.

4. Odkyselit tělo (jedna z příčin může být v poruše regulace acidobazické rovnováhy těla). Jíst a pít hlavně zásadotvorné potraviny, které to jsou snadno vygooglíte. Určitě vynechat jídlo s obsahem aditiv, lepku, kaseinu, bílého rafinovaného cukru, naopak jíst hlavně ovoce a zeleninu.

Pro odkyselení tkání je důležitý rozumný pohyb a správné hluboké dýchání, dostatek organických (vstřebatelných) minerálů, základem je zase detoxikace střeva a poté jater. Můžete užívat zásadité koupele. Na překyselení se podílí výraznou měrou nedostatek tekutin, těžké kovy v těle (pozor i na amalgámové plomby) a elektrosmog.

Důležitá je i psychika, viz dále.

5. Pomoci tělu zvýšit svou imunitu: nastartujete ji očistou střeva (viz výše), podpoříte kvalitními betaglukany, hodně vitamínu C (ascorbat s pH neutrálním), echinacea, aloe vera apod. Léčbu také můžete podpořit systémovou enzymoterapií (Wobenzym, Phlogenzym). Vhodné je i posilovat činnost jater (ostropestřec). 

6. Vyvarovat se v životě velkých stresů, snažit se být psychicky v pohodě, hodně odpočívat, vyzkoušet meditace atd. Stresy bývají často spouštěčem kandidózy.

7. Obnovit ve střevě zdravou mikroflóru. Po vyčištění střeva a po aplikaci stříbra je nutné co nejrychleji dodat tělu probiotika a prebiotika. Jak ta umělá, zakoupená v lékarně, tak i přírodní (např.

zakysané kefíry, kysané zelí a šťáva z něj, kvašené okurky, domácí pickles, kimchi salát, fermentovaná soja /miso, tempeh/, čerstvá ovčí brynza, domácí kefír z tibetské houby apod.). Prebiotika (potravu pro střevní bakterie) dodáte inulinem, ovocem, zeleninou a luštěninami.

Užíváme několik týdnů až měsíců. Probiotika z lékárny vybíráme dle počtu bakterií a kmenů, takže minimálně desítky miliard CFU a alespoň 5 kmenů bakterií. V případě vaginální mykózy je po aplikaci stříbra také nutné srovnat pH a mikroflóru ve vagíně, např.

vaginálními tabletami s probiotiky, přípravky s kyselinou mléčnou, askorbovou či hyaluronovou.

     Je nutné body 1 – 6 provádět současně, bod 7 až po bodech 1 a 2. Dávkování koloidního stříbra se váže k běžné koncentraci KS, tj. 14-15 mg Ag / 1L (14-15 ppm). Na koloidní stříbro jako na přírodní antibiotikum nevzniká žádná rezistence, takže není třeba se obávat, jen je po kůře vždy žádoucí obnovit střevní mikroflóru.

     U vaginální formy onemocnění pokud je to nutné, vyměnit spodní prádlo za vzdušnější, bavlněné apod. Při intimní hygieně používat mýdla či mycí gely na přírodní bázi (konopná, s kozím mlékem, tea tree olejem apod.) Pokud užíváte hormonální antikoncepci, důrazně doporučuji zvážit jinou alternativu. Pozor také na návštěvy veřejných koupališť a bazénů.

     Z bylinek na kandidu dobře zabírá celík zlatobýl (tinktura), litsea lepkavá – dvakratec (extrakt z listů), housenice čínská – cordyceps, jalovec obecný (nálev), lapacho rudé (odvar nebo tinktura z kůry), šišák bajkalský (odvar nebo tinktura), echinacea (odvar nebo tinktura). Z potravin má pozitivní vliv zázvor, česnek, grapefruit (ideálně extrakt z jader).

     Opět musím připomenout, že pokud nedodržíte všechny pokyny a spolehnete se pouze na medikamentózní léčbu, nebude to mít celostní efekt a candida buď nezmizí úplně, nebo se po čase zase vrátí. Proto pokud to s léčbou myslíte opravdu vážně a chcete tomu věnovat svou energii a čas, projděte prosím všechny body opravdu poctivě.

                                                 Vaše

Zajímavé:  Cviky Na Celou Páteř?

                                                                    Marjánka Stříbrná

Vaginální infekce: Jak si ve zdraví užít horké letní dny?

Většina žen si nedovede léto představit bez dovolené u moře. Volné chvíle trávíme s rodinou a přáteli u vody nebo na výletech. Pracovní dny se snažíme přežít, jak to jde. Čas odpočinku i pracovní pohodu však může narušit vaginální infekce.

Kde se bere?Kvasinková infekce - Vše o zdraví

Vlhké plavky nebo neprodyšné formální oblečení na obchodních schůzkách, silonové punčocháče a cyklistické dresy z umělých materiálů, bazény s chlorovanou vodou nebo koupání v přírodě, cestování do práce anebo na dovolenou spojené s dlouhým sezením na syntetickém sedadle auta či letadla. To všechno, ve spojení se stresem nebo nedostatkem kvalitního spánku v rozpáleném paneláku, může vést ke vzniku vaginální infekce.

Jak vzniká a jak se jí bránit?

Ženská pochva je za normálních okolností osídlena řadou bakterií (streptokoky, stafylokoky, laktobacily a další), u většiny žen najdeme i kvasinky a viry, a to i za fyziologických okolností – tedy u zdravých žen. Všechny tyto mikroorganizmy se vzájemně udržují v rovnováze, a tím je zajištěno i stabilní prostředí s minimálními výkyvy pH.

Ideální stav může narušit řada faktorů počínaje „zapařením“ a konče hormonální nerovnováhou. K příčinám může patřit:

 • těsně přiléhající syntetické prádlo nebo vložky, které zvyšují teplotu a vlhkost
 • nadměrná hygiena (používání mýdla mění přirozené pH)
 • dlouhé koupele v teplé vodě (i voda může narušit pH, navíc v kombinaci s teplem z koupele)
 • koupání v „přechlorované“ vodě bazénu nebo naopak v přírodě
 • u sedavých zaměstnání je zejména v létě nevhodný neprodyšný potah sedadla
 • stres a oslabení jinou infekcí narušuje obranyschopnost
 • cukrovka, obzvláště neléčená
 • terapie kortikosteroidy a antibiotiky (která likvidují přirozené poševní osídlení)
 • zvýšená frekvence pohlavních styků či partnerů nebo nedostatečná lubrikace při sexu
 • hladina pohlavních hormonů (léky obsahující estrogeny ovlivňují růst buněk poševní sliznice a její prokrvení)
 • těhotenství, kdy je poševní sliznice vnímavější pro kvasinkovou infekci. Vyšší hladina pohlavních hormonů způsobuje vyšší hladinu glykogenu v pochvě, což zlepšuje podmínky pro růst a množení kvasinek.
 • celková životospráva, například pitný režim

Jakmile dojde k narušení rovnováhy, stáváme se snadnou obětí vaginální infekce. Ta může mít různé původce, k nejčastějším patří kvasinky, které způsobují vaginální mykózy. Vyskytují se však i smíšené infekce, například mykoticko-bakteriální onemocnění.

Kvasinka Candida albicans způsobuje většinu všech mykóz. S tímto nepříjemným intimním onemocněním se setkáváme zejména v létě, jelikož kvasinky se množí (a přemnožují) nejlépe v teplém a vlhkém prostředí. Předpokládaná inkubační doba infekce je 2–5 dnů. Příznaky jsou různorodé a intenzita potíží je obvykle přímo úměrná množství kvasinek.

Jak se infekce projevuje?

Prvním příznakem, který na sobě žena obvykle pozoruje, je svědění, které je dráždivé a často téměř k nevydržení.

Bolest v podbřišku, zarudnutí, otok, pálení pochvy, bolesti při močení a při pohlavním styku často doprovází výtok, který může být různě zbarvený nebo hrudkovitý a v některých případech velmi nepříjemně zapáchá.

U jednotlivých pacientek se projevy liší, u některých převládá výtok, u jiných svědění a zarudnutí, které může postihovat i močové ústrojí nebo oblast konečníku. Odhaduje se, že asi 1/3 infikovaných žen nemá příznaky žádné.

Je důležité vědět, že pochva je přirozeně vlhká a u většiny žen pravidelně dochází k fyziologickému výtoku díky přirozeně intenzivnější tvorbě poševního sekretu v některých fázích menstruačního cyklu – v takovém případě nejde o infekci, ale o běžnou součást života ženy.

Co se dá dělat?

V případě výskytu nepříznivých příznaků nezbývá než vyhledat pomoc lékaře – gynekologa. Ten podle vzhledu pochvy, případně na základě mikroskopického zjištění původce zvolí vhodnou léčbu, která je v případě neopakované kvasinkové infekce obvykle bezproblémová.

Po několikadenní aplikaci vaginálních čípků, tablet nebo krémů obvykle příznaky vymizí. V závažnějších případech se nasazuje celková léčba, a to pomocí antibiotik či antimykotik. Nevýhodou léčby antibiotiky je likvidace i tělu prospěšných mikroorganismů.

Při mírných obtížích je možné využít volně prodejné přípravky dostupné v lékárně.

U sexuálně aktivních lidí by měla probíhat léčba u obou partnerů současně. U mužů může vzniknout zánět, který se projevuje zarudnutím, svěděním a pálením žaludu pohlavního údu. Vzhledem k bolestivosti a možnému přenosu infekce se doporučuje po dobu léčby sexuální půst.

Opakovaná infekce může být příznakem závažnějšího stavu souvisejícího s jinými zdravotními problémy. U diabetiček je důležité dodržování léčby, pacientky s poruchami imunity by měly potíže konzultovat i s imunologem. Na doporučení lékaře může dojít k vysazení hormonální terapie nebo kortikoidů.

Zejména v případě dlouhodobých problémů, kdy je ohrožena kvalita života ženy a partnerského soužití, je důležitá prevence spočívající v omezení rizikových faktorů.

 • omezení vlhkosti a potivosti intimních partií, tj. vyloučení prádla z neprodyšných materiálů, častá výměna vložek během menstruace, převlékání z mokrých plavek apod.
 • používání intimního mýdla s přizpůsobeným pH
 • minimalizování doby koupele, nejvhodnější je sprchování

Cílem dodržování těchto jednoduchých zásad je udržování přirozeného prostředí, které je pak odolnější vůči přemnožení kvasinek nebo jiných původců vaginálních obtíží.

Babské rady jsou v tomto případě poměrně nedávného data, protože v minulosti ženy netrávily celé dny v silonkách a neprožívaly dovolenou ve vířivce. Vhodnou prevencí je nošení sukní, nejlépe „na ostro“ (bez spodních kalhotek). Jako podpůrná léčba je často doporučováno omezení sladkostí, protože cukry jsou oblíbenou pochoutkou i pro kvasinky.

Vyzkoušet můžete pití tradičních ženských čajů z kontryhele nebo řebříčku. Radou k nezaplacení je, že byste měly vydržet se neškrábat, protože škrábání usnadňuje šíření infekce a ve výsledku ji může ještě zhoršit. Avšak pokud už onemocnění propuklo, zanechte shánění domácích receptů a raději běžte k lékaři, protože včasná diagnóza je často zárukou úspěchu.

Jak na kvasinkovou infekci :: GreenFood Nutrition s.r.o

Kandidóza = kvasinková infekce. Kvasinky Candida albicans jsou normální součástí střevní mikroflóry.

Spolu s dalšími mikroorganismy pomáhají v závěrečných fázích trávení. Za normálních okolností tvoří asi desetinu střevní flóry, přičemž se vyskytují především v tlustém střevě – tenké střevo je mikroorganismy osídleno minimálně. Kvasinky jsou s ostatními bakteriemi v rovnováze, ta se však může snadno narušit.

Antibiotika, hormonální změny, antikoncepce, příliš mnoho cukru v potravě, alkohol či stres, křehkou rovnováhu v našem těle nejednou poškodí a způsobí přemnožení kvasinek. Kvasinky pak osídlují tenké střevo, dostávají se do krve a jsou zanášeny do různých orgánů, což může být pro organismus velmi nebezpečné.

Pozor, kvasinková infekce není jen vaginální infekce.

Mezi běžné projevy přemnožených kvasinek patří: afty, vaginální záněty a výtoky, zápach z úst, plísňová onemocnění kůže nebo nehtů, problémy se zažíváním, nadýmání, dlouhodobá únava, nespavost nebo naopak velká únava, opakované záněty horních cest dýchacích, bolest kloubů.

Dále kvasinky mohou způsobovat opakované záněty uší, chronickou rýmu, alergické projevy na kůži, zduření lymfatických uzlin. Mohou se jim připisovat i problémy s hmotností, bolestí svalů, psychické problémy, vypadávání vlasů a migrény. Jeden z nejčastějších příznaků je však neodolatelná chuť na sladké a pečivo.

Candida je nejběžnější příčinou plísňových infekcí u lidí. Candida obvykle neohrožuje život, ale pokud se neléčí, může se šířit a nakonec se dostat do krevního oběhu.

Jakmile houba cirkuluje v těle, může ovlivnit životně důležité orgány, jako je mozek a srdce, a způsobit závažnější komplikace včetně smrti.

***** Je proto důležité léčit kandidózu co nejdříve, aby se zabránilo jejímu úniku a způsobení závažnějších komplikací.

Proč jsou kvasinky tak nebezpečné?

Kvasinkovou infekci třeba léčit, neboť představuje pro tělo silnou toxickou látku, jejich metabolické odpady způsobují celou řadu závažných onemocnění. Je běžné, že při boji proti kvasinkám se zdravotní stav může mírně zhoršit, a proto se doporučuje užívat kromě doplňků stravy, které jsou speciálně sestavené na boj proti kvasinkám, i doplňky stravy na podporu jater, např. Ostropestřec mariánský (Ostropestřec).

Kvasinková infekce je často doprovázena nedostatkem vitamínů a živin.Candida albicans se usazuje ve střevech a vytváří zde povlaky, které znemožňují vstřebávání vitamínů a minerálů.

Proto ženy s kvasinkovou infekcí trpí nedostatkem hlavně vitamínu B6esenciálními mastnými kyselinami a hořčíkem. Právě nedostatek hořčíku a oslabený imunitní systém jsou zodpovědné za příznak vyčerpanosti, jako projev přemnožení kvasinek.

Nedostatek vstřebaných minerálů pak může způsobovat další problémy jako např. padání vlasů. Jedna studie naznačuje, že dlouhodobá kandidóza střeva může být dokonce potenciální příčinou syndromu chronické únavy *

Odhaduje se, že 75% všech žen dostane během svého života alespoň jednu vaginální infekci kvasinkami a polovina z nich bude mít alespoň jednu recidivu. Muži mohou dostat také kvasinkovou infekci genitálií, ale je to podstatně méně časté než u žen. Mít malé množství Candidy ve střevě je normální.

Pokud se však začne nadměrně produkovat, může to způsobit různé příznaky spojené s střevy. Nefunkčnost střev pak velmi oslabuje imunitní systém. Je méně známo, že střeva se podílejí na tvorbě tzv. hormonů dobré nálady.

Střevo patologicky osídlené kvasinkami má vliv na vznik pocitů únavy a depresi.

Jak bojovat proti kvasinkovým infekcím?

Jídlo, které jíte, hraje významnou roli, protože ovlivňuje „dobré“ a „špatné“ bakterie ve vašem střevě. Rafinované cukry, sacharidy a mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy mohou stimulovat růst Candidy a dalších „špatných“ mikroorganismů. ***

Diagnóza kandidózy může být docela komplikovaná (vzhledem na příznaky), proto prevence je nejúčinnější léčba. Samozřejmě po prokázání infekce je nezbytná terapeutická léčba. ***

• Součástí léčby by měla být přísná dieta, při které ze stravy třeba vyloučit cukry v jakékoli podobě. Mezi potraviny, které mají prokazatelné účinky na základě studii patří: česnek, granátové jablko, kurkumin, aloe vera, xylitol, kombucha. ****

 Probiotika jako Lactobacillus coagulans mohou snižovat růst Candidy a chránit před infekcemi

• Black Seed. Už staří Egypťané používali černý kmín pro jeho nespočet prospěšných účinků na zdraví a krásu pokožky.• Kyselina kaprylová – má více studiemi prokázané protiplísňové účinky proti candida albicans v trávicím traktu. Nachází se např. v kokosovém oleji.• Oreganový olej – silné antibakterální, protiplísňové a protikvasinkové účinky.• Berberine – pomáhá zabíjet mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně nebo parazity• Barberry extrakt, česky Drišťál obecný. Jde o léčivou rostlinu nebo keř. • Ostropestřec mariánský (Ostropestřec) – na podporu jater. Při likvidaci kvasinek vznikají metabolické odpady, pro tělo toxické látky.• Magnesium – Candida albicans znemožňuje vstřebávání tohoto důležitého minerálu, proto je dobré ho doplňovat

Na trhu existují různé doplňky stravy, které se komplexně zaměřují na boj proti CANDINO Albicans, a všechny tyto složky již obsahují (Black Seed, Caprylic acid, oregánový olej, berberine, Barberry extrakt, Magnesium – obsahuje např. Výrobek CandiFlora), takže je velmi pohodlné každý den užít pár kapslí a zaručit si tak komplex na prevenci nebo podporu kandidózy.

https://primar.sme.sk/c/2604974/za-mnozstvo-chorob-mozu-premnozene-kvasinky.htmlhttps://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment#section2http://www.orthomolecular.org/library/jom/1985/pdf/1985-v14n01-p050.pdf* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7476598

***https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24789109/ **** https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment#section8***** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9204614https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19325476

Zajímavé:  Sunar Alergie Na Kravskou Bílkovinu?

Co je kvasinková infekce? I Přípravky Canesten

Zjistěte, co je kvasinková infekce a jaké běžné příznaky kvasinkové infekce vám mohou pomoci ji identifikovat. Přečtěte si, jak lze kvasinkovou infekci léčit a jak můžete zabránit jejímu návratu.

Je to velmi běžné onemocnění, ovšem ženy o něm hovoří jen zřídka. Pojďme si tedy promluvit o kvasinkové infekci, běžné infekci způsobené nerovnováhou přirozeně se vyskytujících vaginálních kvasinek, zejména Candida albicans.

Za normálních okolností pomáhají Candidu držet na uzdě dobrý imunitní systém, prospěšné bakterie (laktobacily) a zdravé pH v pochvě. Když se však kyselost v pochvě sníží, bakterie se začnou množit. To následně může vést ke kvasinkové infekci.

Onemocnění je tak běžné, že se s ním alespoň jednou v životě setkají 3 ze 4 žen. Mnohým ženám se příznaky kvasinkové infekce vrací. Za určitých okolností jste ke kvasinkové infekci náchylnější. Riziko kvasinkové infekce se u vás zvyšuje, pokud:

 • Jste těhotná
 • Jste nedávno doužívala antibiotika
 • Máte cukrovku
 • Máte menstruaci
 • Užíváte antikoncepci
 • Jste HIV pozitivní

Nebojte se! Kvasinková infekce není pohlavně přenosná infekce.

Kvasinkovou infekci můžete snadno rozpoznat podle některých jejích příznaků. Pamatujte, že každá jsme jiná, takže příznaky kvasinkové infekce se mohou lišit a mohou být mírné, středně závažné nebo komplikovanější.

Měla byste věnovat pozornost těmto běžným příznakům kvasinkové infekce:

Věděli jste to? Kvasinková infekce může postihnout i muže. Zjistěte více o kvasinkové infekci u mužů.

Pokud vás kvasinková infekce postihla poprvé, měla byste navštívit lékaře. Pokud vám lékař diagnostikuje kvasinkovou infekci, můžete zahájit léčbu doma. Naštěstí kvasinková infekce netrvá dlouho, ale zvažte návštěvu lékaře také v případě, že:

Léčba kvasinkové infekce je ve většině případů jednoduchá. Pro úplnou úlevu byste měla použít jak produkty pro vnitřní použití, které léčí infekci, tak krém pro vnější užití, který pomůže zmírnit vaše příznaky.

Řada Canesten GYN nabízí řadu přípravků, jako vaginální tableta a krémy pro vnitřní a vnější příznaky, takže se můžete rozhodnout, která možnost léčby je pro vás nejvhodnější. Kvasinková infekce by měla vymizet do jednoho týdne po jedné dávce léku Canesten Gyn 1 den nebo po 6denním používání krému Canesten Gyn 6 dní.

Léčba krémem pro vnější příznaky však sama o sobě nepostačí. Pomůže zklidnit projevy kvasinkové infekce intimních partií, ale nezbaví vás její příčiny – ta je často právě v pochvě.

Léčba kvasinkové infekce přípravky Canesten GYN nemusí být vázaná na lékařský předpis.

Běžná intimní hygiena respektuje přirozené pH pokožky intimních partií. V době intimních potížích (mykóza intimních partií) je však pH pokožky narušené a je třeba používat speciální intimní hygienu, takovou je například Canesten IntimGel.

Canesten IntimGel byl speciálně navržen tak, aby pomohl obnovit přirozenou rovnováhu mikroflóry intimních partií díky neutralizaci kyselého pH (je zásaditý). Díky obsahu glycinu zklidňuje pokožku intimních partií a přispívá k příjemnému pocitu svěžesti až po dobu 12 hodin. Zklidňuje podráždění, pálení a svědění.

Přípravek je velmi šetrný. Zároveň je možné jej používat i v těhotenství.

Nošení velmi těsného a syntetického spodního prádla a oblečení, jako jsou například přiléhavé legíny, může z důvodu hromadění vlhkosti podpořit rozmnožování kvasinek Candida. Rovněž se doporučuje ihned po sportu převléct z mokrého, například plavek nebo zpoceného oblečení. Další tipy, jak se vyhnout kvasinkové infekci:

 • V oblasti pochvy nepoužívejte deodoranty a neprovádějte vaginální výplachy
 • Vyhýbejte se stresu a žijte zdravě, aby byl váš imunitní systém silný
 • Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem cukru
 • Často si měňte tampóny a vložky
 • Po toaletě se vždy utírejte zepředu dozadu, abyste zabránila šíření bakterií z konečníku do pochvy
 • Vyhýbejte se velmi horkým koupelím

Kvasinková infekce může postihnout každého. Příznaky rozeznáte snadno a léčba může být velmi jednoduchá.

Vyplňte si náš kvíz o vaginální kvasinkové infekci a zjistěte, co je pravda a co mýtus. Otestujte své znalosti a podělte se o své výsledky!

SPUSTIT KVÍZ

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o kvasinkové infekci během těhotenství. Podívejte se, jaká je prevence vzniku vaginální kvasinkové infekce.

ZJISTIT VÍCE

Snižte riziko vzniku kvasinkové infekce – zjistěte více o tom, jaké jsou příznaky kvasinkové infekce, jak jí předcházet a jak ji léčit.

ZJISTIT VÍCE

Zjistěte, co je bakteriální vaginóza a jaké jsou její příznaky. Dozvíte se, kdo je k této infekci náchylnější a jaké jsou rozdíly mezi kvasinkovou infekcí a infekcí bakteriální. Naleznete zde také rady, jak bakteriální vaginózu léčit a jak zabránit jejímu návratu.

ZJISTIT VÍCE

Zjistěte více o příčinách a rizikových faktorech vaginálních infekcí. Zjistěte, jaké jsou příznaky těchto infekcí, a získejte tipy, jak jim předcházet.

ZJISTIT VÍCE

Kandidóza

Kandidóza je plísňová infekce vyvolaná kvasinkou (houbou) jménem Candida albicans, která se v těle rozmnožila z důvodů nesprávného stravování, cukrovky, léčby širokospektrálními antibiotiky a podobně.

Candida osidluje sliznice zažívacího ústrojí, močových a pohlavních orgánů, úst a hrdla. Častým místem osídlení bývá pochva a rovněž – převážně ve spojení s cukrovkou – konec penisu. Někdy také kvasinky napadají kůži v oblastech kožních záhybů, kde se kůže snadno zapařuje.

Taková povrchová kvasinková infekce může být sice značně nepříjemná, může vyvolat i svědění a pálení – avšak doopravdy nebezpečné jsou jen kvasinkové infekce vnitřní. Ty totiž jednoznačně svědčí o tom, že organizmus nemá dost sil bránit se nákaze a má tudíž oslabenou imunitu.

Vnitřní infekce navíc ukazují, že existuje nějaká jiná, podstatnější porucha organizmu, která umožnila candidě pomnožit se v míře, v jaké by jinak nepřipadala v úvahu.

Americké špičkové zdravotnické pracoviště Springhill Centre kupříkladu uvádí, že člověk v pokročilém stádiu rakoviny může mít ve střevech až sto procent bakterie candidy, což ovšem znamená, že pro jiné, “přátelské” bakterie už ve střevech není místa. Přitom bychom měli mít těchto “přátelských” bakterií – naprosto nezbytné podmínky trávení – 85 až 90 procent.

Její výměšky patří k nejzhoubnějším rakovinotvorným látkám – tyto “výkaly” těžce narušují stěny buněk. Buňky v jejich přítomnosti oxidují a hnědnou (asi jako rozkrojené jablko), dělí se na polovinu a toto dělení se neustále zrychluje.

Různé “idy”, které se u nás vzápětí objevují (bronchitidy, laryngitidy aj.) jsou důkazem, že se tělo snaží poškozených buněk zbavit. Častým příznakem přemnožení candidy (a ubývání schopnosti imunitního systému tělo bránit) bývají anginy a zduření lymfatických uzlin.

Antibiotika nemívají valný účinek – často dokonce hubí spoustu dalších bakterií, včetně těch, které tělo potřebuje, a candidě přitom nijak moc neublíží. To ovšem neznamená, že by s candidou nešlo bojovat.

Přírodní postupy bývají docela úspěšné – vždycky ovšem musí být soustavné a komplexní, ojedinělé “kampaně” nemívají valný význam.

Tak například se ukazuje, že candidě je velice nepříjemné prostředí acidobazické rovnováhy organizmu, kdežto v každém jiném prostředíse cítí jako “ryba ve vodě”. V kyselém je candida rychlá, pohyblivá, snadno se šíří i do nejvzdálenějších míst.

 V alkalizovaném je naproti tomu líná, lepkavá, snadno ulpívá na jakémkoli obrysu, v místech takto postižených vytváří skládky a podmínky pro vznik cyst i nádorů. Tento alkalický stav, doprovázený navíc spoustou hlenů – je nebezpečnější. “Usazená” candida se totiž “zabydluje” na stěnách střev, tvoří zde podhoubí a střeva perforuje.

Je logické, že k dalším krokům musí nutně patřit omezení všeho, co v těle vytváří kyseliny (bílé pečivo, moučníky, zavařeniny, káva, cukr, maso a zejména uzeniny, vývary z mas, víno, ale současně i všechny potraviny s obsahem barviv a konzervantů a například megadávky syntetického vitamínu C), a současně také všechno, co tělo příliš alkalizuje – brambory, mléko a mléčné výrobky (kromě omezeného množství jogurtů a tvarohu), oříšky a další. Lidé s kandidózou by neměli podcenit žádnou maličkost, například ani tu, že soja podporuje její růst a že pokud už budou mít chuť na ryby, je třeba dávat přednost mořským před rybničními. Doslova nenahraditelným prostředkem při potlačování candidy je česnek nebo alespoň česnekové tablety. Česnek má nejen silný protihoubový účinek, ale obsahuje také germánium, které je pravděpodobně protirakovinné. Ani při užívání česneku jako léku nemají smysl “kampaně” – už při jeho vysazení na 3 až 5 dnů se candida opět pomnoží na původní úroveň a nezbyde nám, než začít s česnekem od začátku. Stačí užívat 2 až 3 stroužky denně, ovšem systematicky, nejméně po celý rok.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Každá žena má ve svém těle přítomné mikroorganismy zvané kvasinky neboli kandidy. Vyskytují se ve střevech, v ústech nebo jinde na kůži.

Kvasinky jsou běžnou součástí poševní mikroflóry, které za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy. Problém ale nastane v případě, kdy se kvasinky přemnoží.

Podívejme se blíže na problém zvaný kvasinková infekce, především však kvasinková infekce pochvy.

Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na povrchu těla však bývá častěji registrována. Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina (na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti nervů. Podívejme se nyní, kde všude na těle může propuknout kvasinková infekce.

Kvasinková infekce kůže

Projevy kandidózy se objevují především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svědění, pálení, zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků.

Vždy je potřeba, aby přesnou diagnózu stanovil kožní lékař. Časté bývá napadení kvasinkami na pokožce hlavy (viz tzv. seboroická dermatitida).

Pravděpodobně se nevyhnete krátkodobému užívání kortikoidů, které během několika málo dní zaberou a ve většině případů se již infekce nevrátí.

Kvasinková infekce nehtů

Toto postižení kandidózou jsou typické pro cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, žlutavá), zespodu se stávají drolivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Kvasinková infekce v ústech

Candida albicans, která je běžně přítomna ve střevech, se někdy krví rozšiřuje dál a usazuje se v ústech, jícnu, krku. V dutině ústní pak často dochází k tvorbě aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech.

Podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc nazývána také moučnivka. Pokud je kvasinka usazena v jícnu, žaludku či ve střevech, může postižený pacient pozorovat potíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku či nevolnost.

Mykóza pochvy

Projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohovité výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy.

U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny.

V další části se budeme kvasinkové infekci pochvy věnovat podrobněji.

Bakteriální infekce pochvy

Pozor – nepleťte si kvasinkovou infekci pochvy s bakteriální infekcí pochvy (nejčastěji streptococ aglacitae). Během bakteriální infekce nedochází tolik ke svědění, ale typický je zapáchající výtok. Bakteriální infekce je vždy potřeba léčit antibiotiky a zejména nastávající maminky by se měly mít na pozoru, aby se infekcí nenakazilo miminko během porodu.

Zajímavé:  Léčba Trhliny V Konečníku?

Kvasinková infekce močových cest

Obzvlášť u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. Napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice.Vlasy Příznaky jsou křehké suché vlasy, pokožka hlavy suchá či naopak mastná, šupinatá, dochází k tvorbě lupů a padání vlasů.

Lymfatická a dýchací soustava

Kandida se může nacházet prakticky kdekoli. Může zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením.

Nervová soustava

Kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost.

5 tipů jak předcházet vracejícím se vaginálním infekcím

Kvasinková infekce – přenos a příčiny

Mezi základní příčiny řadíme nadužívání léků, zejm. antikoncepce či antibiotik.

Mezi další z příčin řadíme neukázněnou konzumaci cukru, ale také sacharidů, které, kromě fruktózy, tělo metabolizuje v jednoduchou glukózu, zvyšující hladinu krevního cukru.

Nedostatečný příjem zeleniny, čerstvého ovoce, zásaditých složek stravy, vlákniny, enzymů, podlimitní spánek, škodlivý stres, nedostatek pohybu, to vše je pak živnou půdou pro celou řadu nemocí.

Prevence kandidózy

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá strava s nízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo prospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje). Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob) posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik předepisováno a užíváno zbytečně.

Proto je vždy potřeba podstoupit CRP test, který potvrdí či vyvrátí bakteriální infekci, abyste na virové onemocnění neužívali antibiotika zbytečně.

Jednak vám uškodí (zničí veškerou mikroflóru v těle, i tu potřebnou), ale navíc roste rezistence bakterií vůči antibiotikální léčbě, což může do budoucna představovat obrovský problém! CRP test lze zakoupit v lékárně nebo jej podstoupit (odběrem z krve) u obvodního lékaře.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Léčba kvasinkové infekce

Léčba musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.Základní terapie spočívá v podávání antimykotik.

Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení. Je potřeba zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..

) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Protikvasinková dieta

Potraviny, které kvasinka miluje

Rafinovaný cukr, ať už bílý či hnědý, med, slad, melasa, kokosový cukr, pšeničná mouka a výrobky z ní – pečivo, sladké i slané, knedlíky, sušenky, tyčinky, těstoviny, gnocchi atd.

, kompoty, sladkosti, sladké nápoje, marmelády, sušené ovoce, sladké instantní kaše, slazené mléčné výrobky, ochucené kefíry, tvarohy, podmáslí, syrovátkové nápoje, káva, ovocný čaj, alkohol, balené ovocné džusy a šťávy, plísňové, roztíratelné a příliš tučné sýry, uzeniny, uzené ryby, konzervované a průmyslovými postupy zatěžované potraviny, léky, které nás zakyselují, a tedy podporují vznik kvasinkové infekce.

Trápí vás kvasinková infekce v ústech? Pomůže vám protikvasinková dieta

Potraviny, jejichž konzumace tělu prospívá

Umírněná konzumace celozrnného pečiva, spíše žitného rázu,luštěniny, fazole, čočka, mungo, cizrna, sacharidové přílohy nižšího glykemického indexu, kde řadíme quinou, amarant, pohanku, hrubé ovesné vločky, jáhly, batáty, brambory vařené ve slupce, čerstvá zelenina, hlavně její listové odrůdy, čerstvé ovoce, kromě banánů, hroznového vína a hrušek, které disponují vyšším procentem glukózy, ořechy, oleje, kvalitní semínka, tuky, bylinky, koření, bylinkový, zelený a rakytníkový čaj, čistá pramenitá voda, kvalitní, za studena lisované oleje, jako je např. olej olivový, lněný, čisté zakysané mléčné výrobky, kvalitní sýry, ryby.

Kvasinková infekce – babské rady

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader. Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba (Biodeur). Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky).

Dále lze zařadit detoxikační potraviny, jako jsou mrkev, řepa, celer, petržel, česnek, cibule, avokádo, zázvor, čekanka, rukola, medvědí česnek, grepy, jablka, či doplňky stravy, jako je pektin, inulin, spirulina, chlorella, ostropestřec mariánský.

Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod z její povrchové formy do formy postihující orgány (či jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo). Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty (močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

Kvasinková infekce – volně prodejné léky bez předpisu

Nejčastější bývá kvasinkový zánět pochvy. Na ten naštěstí velice účinně fungují volně prodejné protimykotické léky jako (např. Candibene).

Bez porady s lékařem můžete tyto léky používat při následujících příznacích kandidózy: svědění v oblasti pochvy a vulvy, trvalé pálení pochvy a vulvy, zarudnutí, zduření a bolestivost tkání pochvy a vulvy a bělavý výtok z pochvy, který je bez zápachu.

Pokud zapáchá, okamžitě navštivte svého gynekologa. Bude se pravděpodobně jednat o bakteriální infekci a dostanete antibiotika (např. Macmiror).

Pokud si nejste jistá, jakou infekcí trpíte, ale není možné se rychle objednat k lékaři, lze zakoupit domácí vaginální test na kvasinkovou infekci, který stojí cca 400 Kč. Na kvasinky kdekoli jinde v těle lze zakoupit nejrůznější přírodní produkty (např. Cat´s Claw nebo nachové Lapacho).

Laktobacily

Na obnovu přirozené vaginální mikroflóry užívejte např. Fermalac, Naturgyn Scarlett atd. Zkrátka cokoli vám doporučí v lékárně, prakticky se jedná o identické složení laktobacilů pro pochvu. V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů.

Kvasinková infekce pochvy

Uvádí se, že postihuje až 75% žen. Kandidózu lze rozpoznat snadno. Mezi nejtypičtější příznaky patří úmorné až bolestivé svědění genitálu a bělavý výtok často připomínající hrudky tvarohu.

Výjimkou není také zarudnutí nebo otok zevních rodidel, občas jsou rozpoznávány bílé povlaky na stydkých pyscích. Kandidóza může také znepříjemňovat různě silnými bolestmi pohlavní styk nebo močení.

 Kromě užívání antibiotik ji způsobují parfemovaná mýdla nebo nedostatečná intimní hygiena.

Typickým rizikovým faktorem je dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí (například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých materiálů.

Důležitá je také správná hygiena řitního otvoru po stolici, tj. tak aby se střevní obsah nesetkal s pochvou.

Zvláště při menstruaci je vhodné se vyhýbat těsným kalhotám a nenechávat na pokožce rodidel po dlouhou dobu menstruační vložky nebo v pochvě tampony.

Kvasinková se může šířit pohlavním stykem. Odsud plynou také její časté recidivy (opakované vracení se), protože u mužů se v drtivém množství případů neprojeví. V tomto případě stojí za zvážení léčby obou sexuálních partnerů. Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ.

Kvasinková infekce – léky

S návštěvou lékaře by se nemělo v žádném případě otálet. Včasné léčení infekce může předejít opakovaným recidivám. Léčba kvasinkové infekce je běžnou záležitostí. Pokud vše probíhá bezproblémově, trvá okolo jednoho týdne. Známá jsou lokální léčiva ve formě čípků, mastí, výplachů, gelů nebo globulí.

Jsou to povětšinou antimykotika, která mají za úkol vymýtit nechtěnou kvasinku z poševního prostředí. Další známou léčbou poševních infekcí je takzvaná systémová léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale centrálně. Pacientka neaplikuje žádná léčiva přímo na genitál nebo do něj, ale užívá tablety.

Tímto způsobem je také léčen sexuální partner v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.

Kvasinková infekce pochvy – domácí léčba

O kvasinkových infekcích a jejich domácí léčbě kolují různé fámy a babské rady. Podívejme se na ně podrobněji.

Kvasinková infekce – jogurt

Snad nejznámější je aplikace bílého jogurtu do okolí zevních rodidel. Tato metoda může být účinná, ale ne pro každou pacientku.

K obnovení poševní mikroflóry vám může pomoci také naordinování bílého jogurtu, který budete jíst 3x denně. Pokud nezabere ani to, je čas navštívit lékaře.

Jogurt obsahuje mléčné bakterie, stejné jako jsou ty přirozené poševní, ale pokud je infekce kvasinkami pokročilejšího rázu, samotné mléčné bakterie na boj s kvasinkami nemusí stačit.

Svědění pochvy – babské rady

Na kvasinky by mohla zabrat také další babská rada – domácí sedací koupel s práškem do pečiva. Dále se uvádějí různé „protikvasinkové“ diety nebo šalvějové protikvasinkové čaje apod.

Tento druh léčby souvisí s komplexní léčbou kvasinek, kdy je potřeba kvasinky vypudit nejen z pochvy a zevních rodidel ale z celého organismu, protože vzhledem k jejich častému návratu je lze očekávat i jinde

Komplikace kvasinkové infekce pochvy

Nejběžnější komplikací poševních infekcí jsou již mnohokrát výše zmíněné recidivy. Ty probíhají většinou tak, že se sice podaří vyléčit jednorázově zánět, ten se ale za pár týdnů vrátí a takto se léčba táhne i několik měsíců. Lékař by v tomto případě měl opakovaně kultivovat výtěr z pochvy a nasadit přesnější a delší léčbu pro úplné vymýcení kvasinek. Kvasinková infekce u mužů

Důvodem častého vracení mykózy mohou být i opakované přenosy z partnera, zde se vyplatí, aby partner také podstoupil léčbu a během této doby by si partneři měli upřít pohlavní styk.

Další možností je, že kvasinková infekce má „sídlo“ jinde v těle, proto se často nasazuje tzv.

komplexní léčba, kdy se kvasinková infekce léčí nejen lokálně, ale také perorálně podávanými tabletami, které by měly působit na veškeré kvasinkové infekce v těle.

Pozor také na domácí mazlíčky. Na jejich těle bývá kvasinka usídlena nejčastěji v uších (poznáte podle nasládlého zápachu z uší, který ovšem není nikterak nepříjemný) či na kůži. Není tedy vhodné s domácími mazlíčky sdílet lóže, pokud trpíte na časté kandidózy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector