Kyselý výtok z pochvy – Vše o zdraví

Foto: Golubovy, Shutterstock.com

I když jde o intimní partie, nestyďte se o nich mluvit, jestliže cítíte jakékoli pochybnosti ohledně jejich odéru. Jaký zápach poukazuje na zásadnější nemoc a jaká vůně je normální? Co (ne)jíst, a jaké potraviny mohou vaší vagině vrátit její běžnou vůni? To vše se dočtete v našem článku.

Aroma vaší vaginy je stejně individuální jako její tvar. Proto je především nutné vědět, jak je cítit obvykle. Jen tak okamžitě odhalíte i minimální odklon od normálu. Vůni vaginy určují především mikroorganismy, které se v ní nacházejí, ale i vaše strava, hygiena, používaná kosmetika, či materiál spodního prádla.

Vůně se během měsíce mění, v souladu s tím, jak vám v těle kolísají hormony. Neznepokojte se hned, pokud jste náhle intenzivněji cítit nebo se aroma mění, spíše zkuste vysledovat pravidelnost. Jinak jste třeba cítit během ovulace, kdy tělo intenzivněji vypouští feromony, ale máte i citlivější vlastní čichové buňky. Kovový zápach zas může upozorňovat na krev a blížící se nástup menstruace.

Stejně jako se říká, že chuť mužského spermatu vylepší ananas nebo vanilka, i vůni ženského lůna dokážou proměnit běžné potraviny.

Sládne například po citrusech, sladkém ovoci (mango, papája, broskve), neutralizovat pachy pomáhá hroznové víno nebo zelený čaj.

Méně příjemnou vůni vám způsobí květák, brokolice a zejména aromatické potraviny, jako je česnek, cibule a různé koření (hlavně kari, chilli). Brzděte také s červeným masem, mlékem a kávou.

Foto: Mila Supinskaya Glashchenko, Shutterstock.com

Záleží i na tom, jaké lahůdky si dopřáváte

Pochva ženy je pokryta vrstvou hlenu, tvořeného směsí prospěšných mikroorganismů, převážně laktobacilů. Ty zde zajišťují mléčné kvašení, díky čemuž je prostředí ve vagině kyselé a nepříznivé pro růst bakterií a kvasinek. A právě díky tomuto mléčnému kvašení můžete cítit odér, připomínající kvasnice nebo tvaroh. Je naprosto přirozený a napovídá, že ve vašem klíně je vše v pořádku.

I kvasinky, především candida albicans, se ale umí v těle přemnožit, pokud je tedy kyselý pach intenzivnější a provází ho svědění a pálení při močení, tvarohovitý výtok a zarudlost a odulost pysků, zamiřte k lékaři.

Foto: Artem Varnitsin, Shutterstock.com

Pravidelná intimní hygiena je důležitá, ale na výplachy raději zapomeňte

Zejména muži často vtipkují, že ženský klín je cítit rybinou. Pokud ze sebe toto aroma ucítíte, zpozorněte. Pach připomínající rybinu nebo hnilobu většinou znamená jediné: bakteriální infekci. Obvykle ho doprovází i nazelenalý, zapáchající výtok, svědění, bolest v podbřišku. A s tím je třeba bojovat.

Lékař je přitom vhodnější než jen návštěva lékárny. „Ženy samy velmi těžko rozeznají, zda se jedná pouze o vaginální infekci, či o příznak závažnějšího onemocnění. Je také často obtížné poznat, o jaký typ infekce jde, zda o kvasinkovou, či bakteriální,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Lékař vám doporučí cílenou léčbu v podobě masti, čípků, někdy jdou nutná i antibiotika. „V léčbě vaginálních infekcí se používají nejen přípravky, které ničí přemnožené mikroorganismy, ale také přípravky, jež obnovují přirozenou mikroflóru pochvy, například s probiotiky nebo kyselinou mléčnou,“ dodává Michal Zikán.

Pomůže i pravidelná, ale přiměřená hygiena (žádné výplachy), v případě potíží speciální intimní sprchové gely s přirozeným pH, a je dobré se vyvarovat syntetického oblečení a omezit v jídelníčku cukr.

Cukr je totiž potravou pro bakterie, vyvolává v těle kvasné procesy a narušuje jak vaginální prostředí, tak střevní mikrobiom, odkud pramení naše celková imunita. „Je vhodné z jídelníčku vyřadit bílé pečivo. Při opakovaných potížích je namístě zvážit i omezení stravy obsahující lepek,“ dodává gynekolog MUDr. Roman Peschout z Nemocnice Jihlava.

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Lékař vám poradí nejlépe

Štiplavý, intenzivnější či jinak atypický zápach z pochvy může být ale také příznakem závažnějšího onemocnění, ne jenom prosté dysmikrobie, nerovnováhy organismů sídlících v pochvě. Za zápachem mohou stát i pohlavně přenosné nemoci, například trichomoniáza, chlamydie nebo kapavka.

„Je proto vhodné poradit se s lékařem zejména tehdy, pokud je zápach spojen s nepravidelností krvácení nebo s krvácením po pohlavním styku, stejně jako v případě, že zápach z pochvy přetrvává i přes dodržení zmíněných rad,“ dodává gynekolog.

Máte zkušenost s popisovanými problémy?

Pálení a svědění pochvy – příčiny, léčba a prevence obtíží

  • Svědění pochvy bývá nejčastěji způsobeno kvasinkovou či bakteriální infekcí.
  • Pokud se kromě svědění vyskytnou i bolesti v podbřišku, měla by žena okamžitě vyhledat lékaře.
  • Svědění a pálení pochvy může být také důsledkem užívání antibiotik.
  • Pokud se pálení pochvy objeví při močení, může se jednat o příznak některé z pohlavních nemocí.
  • U těhotných žen je výskyt vaginálních infekcí vyšší. Může za to měnící se hladina hormonů.
  • Vaginální diskomfort může být důsledkem návštěvy veřejného koupaliště. Vznik obtíží podporuje také nošení mokrých plavek.

Ačkoli se o tomto problému příliš nemluví, svědění pochvy patří k velmi častým obtížím, s kterými se ženy mohou setkat. Zvláště pak ty, které jsou sexuálně aktivní. Nepříjemné obtíže mohou vznikat hned z několika důvodů.

Typicky jsou známkou porušení poševní mikroflóry, jejímž důsledkem bývá kvasinková infekce či bakteriální vaginóza. V krajních případech se však může jednat také o příznak některé z pohlavních chorob.

Zatímco témata týkající se sexuality pomalu ale jistě přestávají být tabu, o intimních problémech se na veřejnosti stále ještě nemluví. Hlavně pak týkají-li se žen, které jsou v tomto ohledu stále méně sdílné než muži.

Diskomfort v intimních oblastech je přitom poměrně běžnou součástí sexuálního života a může být způsoben hned několika faktory.

Téměř vždy na něj ženy upozorní stejné obtíže: svědění a pálení pochvy, přičemž nejčastěji si pacientky stěžují na:

  • Svědění pochvy po antibiotikách
  • Svědění pochvy po sexu
  • Svědění pochvy po menstruaci anebo před ní
  • Svědění pochvy v těhotenství
  • Pálení pochvy po styku
  • Svědění stydkých pysků bez výtoku anebo s výtokem
  • Pálení okolo poševního vchodu

Kvasinková infekce

Mezi nejčastější původce problémů patří kvasinková infekce pochvy, ke které dochází v případě, kdy bakterie, jež se ve vagíně přirozeně vyskytují, nejsou schopny udržet počet přítomných kvasinek pod kontrolou.

Jinými slovy, mykóza pochvy, jak se infekci také říká, nastane v případě, kdy se změní přirozené mikrobiální prostředí.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans), se pak začnou rychle množit a způsobovat někdy až urputné pálení a svědění vagíny, které doprovází ještě další příznaky. Typicky je to:

  • Pálení vagíny při močení
  • Jemný otok pysků
  • Bělavý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh
  • Bolest při sexu
  • Zarudlé stydké pysky
  • Popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Kvasinkovou infekcí mohou trpět i muži

Kvasinkovou infekci prodělá alespoň jednou za život 70 až 75 procent žen a mnoho z nich jí trpí i opakovaně. Tato nepříjemnost však může potrápit i muže, u kterých často probíhá bez příznaků. U některých pacientů se ale může objevit svědění v intimních partiích, zarudnutí, bolestivý otok či puchýřky na povrchu penisu a vnitřní straně předkožky.

Co za obtížemi stojí?

Důvodů, proč ke změně poševního prostředí dochází, je celá řada. Problémy mohou být například důsledkem užívání antibiotik, které kromě škodlivých bakterií ničí také ty, které jsou tělu prospěšné.

Zajímavé:  Den Zdraví Lázně Slatinice?

Během léčby se proto vždy doporučuje užívat laktobacily, které případným infekcím zabrání.

Vhodný je například přípravek Lactofeel, který lze užívat i preventivně, třeba po návštěvě bazénu nebo po pohlavním styku s novým partnerem.

Za obtížemi může dále stát také stres nebo změna stravy či klimatu. Svědění v pochvě může být rovněž důsledkem nošení neprodyšného prádla, mokrých plavek či úzkých džínů. Všechny tyto faktory totiž podporují vznik prostředí, které je pro šíření kvasinek ideální.

Co proti kvasinkové infekci pomáhá?

Co se týče léčby, ta může být poměrně jednoduchá. Ve většině případů si totiž pacientky vystačí s volně prodejnými přípravky z lékárny, které obsahují léčivou látku klotrimazol. Tyto přípravky mohou mít různou formu.

Prodávají se jako vaginální tablety, krémy i globule, které se zavádí dovnitř pochvy.

Zejména pak u žen, kterým se kvasinkové infekce opakovaně vrací, je také nutné přistoupit na speciální dietu, která spočívá v omezení cukru a bílého pečiva.

Od poševní mykózy může do jisté míry pomoci také domácí léčba. Podle babských rad je při začínajících potížích dobré zkusit některou ze sedacích koupelí.

Vhodné jsou například bylinkové sedací koupele s obsahem drcené dubové kůry a heřmánku. Nápomocný ženám v tomto ohledu může být i obyčejný jablečný ocet.

Zvýšit kyselost poševního prostředí totiž dokáže i jeden decilitr přidaný do teplé vody. Ideální je v tomto roztoku pak sedět alespoň 10 minut po dobu 5 dní.

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoli většina žen dokáže kvasinkovou infekci rozeznat a poradit si s její léčbou sama, v některých případech je lepší navštívit odborníka a nechat se vyšetřit.

Učinit by tak každá pacientka měla třeba v případě, že má kvasinkovou infekci poprvé, nebo si není jistá, že se o tuto infekci skutečné jedná.

Návštěva lékaře pak rozhodně přichází v úvahu i v případě, že se u ní tyto obtíže vyskytují opakovaně, a to častěji než jednou za 6 měsíců, anebo se příznaky nemírní ani po nasazení léčby. Dále byste tak měla učinit pokud:

  • Máte zapáchající vaginální výtok
  • Pociťujete bolest v podbřišku
  • Krvácíte mimo menstruaci
  • Máte více sexuálních partnerů
  • Jste těhotná
  • Kojíte
  • Jste mladší 12 let
  • Máte zvýšenou teplotu anebo zimnici
  • Trpíte nevolností

Bakteriální infekce

Podobně jako mykóza může ženy potrápit také vaginální infekce způsobená bakteriemi, která je důsledkem zvyšujícího se pH.

To je totiž třeba v pochvě udržovat nižší než 4,5, což je optimální prostředí pro životu prospěšné bakterie, například laktobacily, které bojují proti patogenním mikroorganismům, jež jsou za normálních okolností neškodné.

Při jejich přemožení může docházet například ke vzniku bakteriální vaginózy, která se stejně jako kvasinková infekce projevuje svěděním a pálením v oblasti pochvy. V mnoha ohledech se ale liší.

Zatímco kvasinková infekce se projevuje hrudkovitým výtokem připomínajícím tvaroh, pro vaginózu je typický šedavý a vodnatý výtok, který může, ale nemusí zapáchat.

Zhruba u poloviny pacientek pak infekce probíhá zcela bez příznaků. Problémy u nich pak bývají diagnostikovány až při pravidelné gynekologické prohlídce.

Neléčená bakterióza přitom může vyvolat potíže, jako je zánět:

  • Dělohy
  • Děložního hrdla
  • Močových cest
  • Pánevní oblasti

Tyto problémy navíc zvyšují riziko přenosu jiné infekce, a to například papilomavirů způsobujících rakovinu děložního čípku či kapavky.

Koho bakteriální infekce postihuje?

Bakteriální nákaza je typická pro ženy v období od první menstruace až po menopauzu. Tedy u těch pacientek, které jsou hormonálně aktivní a produkují estrogen.

Právě ten má totiž zásadní vliv na kvalitu vaginální sliznice, čímž podporuje její osídlení prospěšnými bakteriemi. A zatímco u prepubertálních dívek se prakticky nevyskytuje, u žen po menopauze jeho hladina významně klesá.

To se děje i při kojení, užívání perorální antikoncepce či poruchách menstruačního cyklu.

Stejně jako mykóza i bakteriální infekce může mít mnoho příčin. Patří mezi ně:

  • Antibiotická léčba
  • Nadměrná hygiena pohlavních orgánů či používání parfemovaných mýdel
  • Přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním konečníku
  • Nošení neprodyšného prádla, těsných džínů nebo mokrých plavek
  • Špatný pitný režim
  • Oslabená imunita
  • Koupání v bazénu či přírodní nádrži

Léčba bakteriální infekce

Jak zmírnit svědění pochvy při bakteriální infekci? Nejčastěji lékaři předepisují antibiotika, a to buď lokální v podobě globulí, anebo perorální. Vzhledem k tomu, že se nejedná o pohlavní nemoc, není stejně jako u mykózy většinou potřeba léčit i partnera.

Pokud však dochází k opakovaným infekcím, v obou případech se doporučuje současná léčba všech sexuálních partnerů. Při začínajícím dyskomfortu mohou ženy rovněž sáhnout po přípravcích bohatých na laktobacily, jako je například již zmíněný Lactofeel.

Vzhledem k tomu, že často dochází k recidivám, lze tyto přípravky používat i preventivně, a to například po menstruaci, po styku s novým partnerem či návštěvě koupaliště, které má na vznik infekcí velký vliv.

Další infekce způsobující svědění a pálení pochvy

Kromě bakteriální vaginózy a kvasinkové infekce, které bývají nejčastějším zdrojem obtíží, mohou nepříjemný pocit svědění či pálení způsobovat také některé pohlavní nemoci.

Chlamydie

Chlamydie trachomatis patří k nejčastějším pohlavním nemocem na světě, a to hlavně mezi mladými sexuálně aktivními lidmi. Ačkoli se poměrně snadno léčí, jejich diagnostika může být obtížná.

U velké části žen totiž probíhá bez příznaků. Neléčená forma přitom způsobuje neplodnost, a to jak u žen, tak u mužů.

Kromě pálení a svědění v oblasti pochvy se nemoc projevuje také:

  • Bolestmi při pohlavním styku
  • Bolestmi v podbřišku
  • Pálením při močení
  • Bílým výtokem
  • Krvácením mezi menstruacemi

U mužů se nadále vyskytuje také bolest varlat a bělavý výtok z penisu.

Genitální opar

K velmi rozšířeným nemocem patří také opar, který může být kromě líbání přenášený také pohlavním stykem či užíváním společného ručníku.

Nevýhodou virusu herpes je, že i po vyléčení v organismu nadále zůstává v takzvaném klidovém stádiu a v momentě, kdy dojde k oslabení organismu vlivem nemoci či psychického vypětí, se může znovu objevit.

Genitální opar se pak projevuje typickými puchýřky v intimních oblastech, které může provázet nepříjemná a pálivá bolest nejen při močení.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je onemocnění, které je způsobené prvokem známým jako bičenka poševní.

Ta může být nepříjemná hlavně pro ženy, u kterých způsobuje svědivý a hnisavý vaginální výtok nažloutlé až zelené barvy a také výrazné svědění a pálení v pochvě.

Běžná je u nemoci také bolest při pohlavním styku a zarudnutí a zduření zevních pohlavních orgánů. Může se také dostavit pocit častého nucení na močení. U mužů onemocnění probíhá zpravidla bez příznaků.

Svědění pochvy v těhotenství

V těhotenství se infekce mohou objevovat o poznání častěji. Je to způsobeno hlavně hormonálními výkyvy, kvůli kterým během gravidity dochází k velké spoustě změn. Poševní sliznice je překrvená a prosáklá, stejně tak i děložní čípek.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

V děložním hrdle se zvětšují žlázy produkující větší množství hlenu a vyšší sekreci vykazuje i samotná poševní sliznice.

Kvůli všem zmíněným faktorům vzniká vhodné prostředí pro množení některých mikroorganismů, které mohou nadcházející maminku řádně potrápit.

Stejně jako u žen, které gravidní nejsou, se u budoucí matky může vyskytnout kvasinková infekce či bakteriální vaginóza. A zatímco mykóza pro ni ani miminko zpravidla nepředstavuje žádný problém, infekce vyvolaná bakteriemi může způsobit celou řadu potíží. Mohla by například vést k předčasnému porodu nebo způsobit samovolný potrat.

Kromě zmíněných infekcí pak může nepříjemné vaginální svědění a pálení v těhotenství způsobovat také přítomnost streptokoka v pochvě. Výskyt této bakterie je třeba hlídat hlavně v 9. měsíci těhotenství.

Největší riziko pro plod totiž představuje v době porodu, kdy se dítě může infikovat při průchodu porodními cestami.

Následkem toho může u novorozenců docházet k rozvoji zápalu plic či zánětu mozkových blan.

Prevence vaginálních infekcí

Vzniku vaginálních infekcí lze do jisté míry předejít dodržováním několika zásad. Obecně pomáhá:

  • Vyhnout se používání deodorantů a parfemovaných produktů v oblasti intimních partií
  • Neprovozovat nadměrnou hygienu
  • Během menstruace často měnit tampóny
  • Na toaletě se utírat zepředu dozadu
  • Po mytí, plavání a cvičení vždy pečlivě osušit intimní oblasti
  • Nezůstávat po plavání v mokrých plavkách
  • K omývání intimních partií používat jen vodu anebo případně neparfemované výrobky k tomu určené
  • Vyhýbat se stresu a pečovat o svůj imunitní systém
  • Vyhýbat se velmi horkým koupelím

Ke rovnovážnému pH a správnému mikrobiálnímu prostředí pak mohou pomoci také probiotika, která se prodávají ve formě různých gelů a globulí.

Vaginální pálení či svědění alespoň jednou za život pravděpodobně potrápilo každou sexuálně aktivní ženu.

Za obtížemi zpravidla stojí poševní dysbalance, kdy v intimních partiích dojde k přemnožení patogenních mikroorganismů.

Typicky je svědění a pálení pochvy příznakem kvasinkové či bakteriální infekce, v některých případech může intimní dyskomfort značit i prvotní příznak některé z pohlavních nemocí.

Kromě pálení a svědění pochvy způsobuje kvasinková infekce pálení při močení, jemný otok pysků, bělavý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh, a bolest při sexu.

Typické jsou pro tento typ obtíží také zarudlé stydké pysky, ale i popraskaná kůže v okolí poševního vchodu.

Nepříjemným faktem je, že ačkoli se kvasinková infekce poměrně snadno léčí, má tendenci se vracet. Mnoho žen tak trápí opakovaně.

V důsledku zvyšujícího se pH v pochvě může některé pacientky potrápit také bakteriální infekce.

V okamžiku, kdy pH stoupne nad hodnotu 4,5, se v intimních partiích začnou přemnožovat škodlivé bakterie a může dojít například ke vzniku bakteriální vaginózy. Ta se stejně jako kvasinková infekce projevuje svěděním a pálením v oblasti pochvy.

Pacientky dále trápí také šedavý a vodnatý výtok, který může, ale nemusí zapáchat. Zhruba u poloviny pacientek pak infekce probíhá zcela bez příznaků.

Pří léčbě svědění a pálení pochvy vždy záleží na tom, co obtíže vyvolalo. V případě bakteriálních infekcí lékař zpravidla předepisuje antibiotika. Pokud je původcem problémů houba, jsou jasnou volbou antimykotika. V mnoha případech může začínající dyskomfort pacientka zavládnout i sama, a to za použití volně prodejných přípravků bohatých na laktobacily.

Bakteriální vaginální infekce

Bakteriálními
vaginálními infekcemi
(vaginóza) se označují patologické
změny poševního
prostředí, zapříčiněné zesíleným osídlením různorodých choroboplodných zárodků
(především bakterie Gardnerella vaginalis). Blahodárné bakterie mléčného kvašení (laktobacily) jsou pak tímto způsobem vytlačovány. Tyto mléčné bakterie se starají o kyselost poševního (vaginálního) prostředí a chrání před původci nemocí.

Z důvodu nadměrného osídlení bakteriemi rodu Gardnerella vaginalis a jinými anaerobními bakteriemi (bakterie žijící bez kyslíku) včetně mykoplazmat
je narušována mikrobiologická vaginální rovnováha. Mléčné bakterie ubývají a na jejich úkor se ve vaginální flóře mohou silně rozmnožovat jiné bakterie.

Poznámka: Bakteriální poševní infekce není pohlavní nemoc. Může se vyskytovat i u žen, které nejsou sexuálně aktivní. U žen, které pohlavní partnery často střídají, se pak riziko infekce zvyšuje.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Bakteriální vaginální infekce nemusí vždy způsobovat potíže a zůstává často skrytá. Někdy však může změna poševního
prostředí vyvolat nápadně zapáchající šedo-bílý výtok. (tzv. „rybí“ zápach). Může mít zpěněnou nebo řídkou konzistenci.

Kromě toho se může v zevní oblasti poševního vstupu objevit svědění, podráždění pokožky (pálení), a vaginální suchost. Tyto příznaky mohou poukazovat také na vaginální zánět
(vaginitida).

Potíže se mohou vyskytovat také při močení nebo při pohlavním styku, který může být bolestivý.

Bakteriální vaginální infekce patří k nejčastějším infekcím
pochvy. Odhadem je jí postižena každá pátá žena ze sta. Asi u jedné třetiny z nich infekce sama od sebe zmizí. Bakteriální vaginální infekce však zvyšuje riziko vzniku dalších infekcí ženského genitálního traktu, jako např.:

  • zánět pochvy
    „komplikovanými“ choroboplodnými zárodky
    ,
  • zánět sliznice
    děložního
    hrdla (cervicitida)
  • endometritida (zánět děložní dutiny),
  • zánět vaječníků
    nebo zánět vejcovodů (adnexitida)
  • a zánět vnějšího pohlavního ústrojí (vulvitida).

Pokud se již „lehká forma“ zánětu objevila, zvyšuje se také riziko dalšího nakažení sexuálně přenosnými nemocemi
.

Poznámka: Bakteriální vaginální infekce během těhotenství může zvyšovat riziko komplikací
, jako jsou předčasné porodní bolesti, předčasný porod nebo dokonce potrat.

Jak se stanovuje diagnóza?

V případě podezření na výskyt bakteriální poševní infekce vyšetří ženský lékař pochvu, a odebere vzorek poševního sekretu. Na základě tohoto vzorku (stěru) se změří hodnota pH
a určí se, které druhy bakterií sekret obsahuje. Ke stanovení správné diagnózy (bakteriální vaginóza) se při gynekologické
prohlídce musí vyskytovat nejméně tři z následně uvedených čtyř nálezů:

  • šedo-bílý výtok,
  • hodnota pH v pochvě je vyšší než 4,5 (běžná hodnota pH ve vagině je 3,7 až 4,5),
  • test KOH je pozitivní („aminový test“): Po přidání 10% KOH (draselného louhu) vznikne typický aminový (rybí) zápach.
  • mikroskopické doložení tzv. klíčových buněk („Clue Cells“): Jedná se o epitelové buňky, které jsou poseté bakteriálním
    povlakem.

Pokud by nebyla léčba úspěšná, vzniká zde podezření na další původce choroby, které by mělo být objasněno provedením obsáhlého bakteriálního a mikrobiologického
vyšetření ve speciální laboratoři.

Jak probíhá léčba?

Bakteriální poševní infekce se běžně léčí antibiotiky
(např. metronidazol, klindamycin). Mohou se aplikovat v tabletách nebo ve formě čípků
. Klindamycin je navíc dostupný ve formě vaginálního krému. Délka trvání a intenzita léčby závisí na účinné látce, formě užívání, dávkování a intenzitě potíží.

Další možnosti léčby

Aby mohla být ochráněna poševní flóra a znovu obnovena její rovnováha, mohou být podávány přípravky s obsahem laktobacilů (živé mléčné bakterie). Přínos této formy léčby však nebyl dosud dostatečně prozkoumán. Ve většině případů se využívá v kombinaci s antibiotiky.

Poznámka: Užívání přírodních produktů jako je olej z čajovníku, jogurt, ocet či citronová voda, za účelem okyselení poševního prostředí, není ve velkých studiích zkoumáno s ohledem na jejich účinnost resp. bezpečnost. S těmito přírodními prostředky má však pozitivní zkušenost stále více pacientek.

Zajímavé:  Proč Lékař Na Chřipku Nepředepíše Antibiotika?

Léčbou antibiotiky nejsou likvidovány jen „špatné“ bakterie, nýbrž také ty užitečné bakterie, vyskytující se v poševní flóře. Tím může dojít k vedlejšímu účinku s výskytem houbové infekce v pochvě (kandidóza). Dalšími možnými vedlejšími účinky
jsou:

  • kovová pachuť v ústech
  • nevolnost a zvracení (spíše zřídka).

Léčba v těhotenství

Bakteriální poševní infekce zvyšuje riziko předčasného protržení plodové blány, předčasných děložních stahů a předčasného porodu. Příčinou těchto rizik jsou různé biochemické reakce
mezi plodem a dělohou, a také děložním hrdlem
.

Dochází ke zvýšené tvorbě prostaglandinu
, který působí jako spouštěč
děložních stahů. Z tohoto důvodu by se měla léčit nastupující bakteriální poševní infekce v těhotenství rovněž antibiotiky (systémově). Alternativní volbou může být lokální
vaginální léčba metronidazolem.

Po prvním trimestru může být předepsán také klindamycin.

Na koho se mohu obrátit?

V případě potíží nebo podezření na infekci se můžete obracet na lékaře v oboru ženského lékařství a porodnictví
.

Vaginální infekce v těhotenství

• Kvasinková infekce – svědění, pálení, bělavý tvarohovitý výtok, zarudnutí, otok, prasklinky v intimní oblasti, bolest při pohlavním styku. U partnera se mohou objevit puchýřky na povrchu penisu a vnitřní straně předkožky.

• Bakteriální vaginóza – vodnatý mléčný, bílý, šedý či nazelenalý lepkavý výtok zapáchající po rybách, zvýšené poševní pH 4,7–5,5.

Přirozený průběh

Přirozenou ochranou proti rozvoji a šíření vaginální infekce je především kyselé poševní pH (pH 3,8–4,5) a přítomnost poševních laktobacilů. Narušení tohoto křehkého ekosystému může vést k přemnožení kvasinek nebo bakterií v pochvě a být příčinou zánětu.

Ten způsobuje nepříjemný, svědivý pocit v pochvě a zejména v těhotenství může způsobovat vznik komplikací, jako je předčasný porod nebo přenos infekce na dítě během porodu. Proto se vždy doporučuje jeho včasná léčba.

V případě výskytu příznaků u partnera se doporučuje přeléčení obou sexuálních partnerů, aby se zabránilo návratu infekce.

Kdy k lékaři

  • • Vždy, objeví-li se výtok v těhotenství nebo jiné podezření na vaginální infekci, konzultujte tuto situaci se svým gynekologem, samoléčba v těhotenství není vhodná.
  • • Bolesti v podbřišku
  • • Bolest při pohlavním styku
  • • Neustupující či opakující se obtíže
  • • Horečka

Jak pomůže lékárna?

Komplexní péče

U všech těhotných žen je důležitá prevence vaginálních infekcí, správná diagnostika, včasná a dostatečná léčba těchto infekcí. Stanovení pH pochvy by mělo být součástí základního vyšetření v průběhu těhotenství (od 10.–12. do 36.

týdne). Měření pH dokáže včas odhalit vaginální infekci a umožní předejít nepříjemným komplikacím, které mohou vést až k předčasnému porodu.

V těhotenství by se měly všechny přípravky určené k aplikaci do pochvy používat pouze s vědomím lékaře.

S vědomím lékaře

• Lokální antimykotika (klotrimazol, ekonazol, nystatin) – zamezují růstu a množení plísní a kvasinek, lze podat v II. a III. trimestru, v I. trimestru se aplikace dovnitř pochvy z preventivních důvodů nedoporučuje. V tomto případě se pak volí masti k zevní aplikaci.

• Protizánětlivé léky (antibakterika) – látky, které při místním podání (např. vaginální výplach nebo globule) působí proti bakteriím a plísním, mírní projevy zánětu, jako je pálení a začervenání.

• Globule s kyselinou boritou – slabý lokální protizánětlivý přípravek, účinný především na kvasinky, lze použít pod dohledem lékaře v I., II. i III. trimestru těhotenství.

• Benzydamin hydrochlorid – je dostupný v podobě roztoku, který má protizánětlivý i lokálně anestetický (uklidňující) účinek a rychle odstraňuje pocity svědění a pálení. V těhotenství by neměl být aplikován pomocí aplikátoru (irigátoru) do pochvy, ale jen zevně k oplachům rodidel. I když nebyly prokázány účinky poškozující plod, měl by se v těhotenství používat pouze po poradě s lékařem.

• Látky zvyšující kyselost poševního prostředí (kyselina mléčná, kyselina askorbová, glykogen) – kyselé prostředí usnadňuje osídlení pochvy laktobacily a potlačuje růst mikroorganismů zodpovědných za bakteriální vaginózy. Bakteriální vaginóza je typická tím, že pH v pochvě je zvýšené pH (4,7–5,5).

Probiotika pro vaginální použití – laktobacily zvyšují hladinu kyseliny mléčné a udržují tak kyselé prostředí v pochvě, podporují slizniční imunitu, produkují látky toxické pro určité druhy bakterií a obnovují mikrobiom.

Čemu se vyhnout v těhotenství

• Zaváděcí aplikátory a irigátory – vaginální přípravky se musí aplikovat pouze rukou, bez použití aplikátoru, aby nedošlo k poranění.

• Klasická mýdla – použití běžného mýdla k intimní hygieně může narušit přirozeně kyselé poševní prostředí.

• Sladkosti – omezte přílišnou konzumaci jednoduchých cukrů a držte tak hladinu krevního cukru v normě. Cukr je živnou půdou pro množení kvasinek.

• Nevhodné spodní prádlo – vyvarujte se nošení neprodyšného spodního prádla ze syntetických materiálů, vlhkého spodního prádla, těsných kalhot a kalhotek typu tanga.

• Koupele – nevhodné jsou zvláště dlouhé teplé (např. vířivka) a pěnové koupele (vysušují poševní sliznici). K rekreačnímu koupání si vybírejte jen koupaliště s čistou vodou, chlor v bazénech může narušit přirozenou vaginální mikroflóru.

Tipy, další možnosti

• Domácí pH testy pro stanovení kyselosti poševního prostředí – lze je použít k domácí kontrole zdravotního stavu, pH vyšší než 4,5 ukazuje na bakteriální vaginózu.

• Probiotika – vhodné jak pro ženy, u nichž se mikrobiální nerovnováha již projevila, tak pro ty, které jí chtějí předejít. Mohou se podávat i dlouhodobě.

• Prebiotika – jde především o oligosacharidy, které slouží jako potrava pro bakterie a vytvářejí vhodné podmínky pro růst laktobacilů a jeho dlouhodobé udržení. Bývají součástí probiotických přípravků i intimních mycích gelů a intimních krémů.

• Intimní mycí gely – jde o jemné a šetrné neparfémované mycí přípravky často obohacené o kyselinu mléčnou, lactobacily, protizánětlivé složky, zklidňující a regenerační složky, které podporují a udržují přirozeně kyselé vaginální prostředí. Dle složení mohou být vhodné pro každodenní intimní hygienu nebo vyhrazeny pouze pro období vaginálního zánětu, kdy zklidňují svědění a pálení.

• Tampóny do bazénu – jsou napuštěny vazelínou a brání vniknutí vody do pochvy.

Režimová opatření

  1. • Vaginální přípravky aplikujte v leže na zádech s pokrčenými koleny večer před ulehnutím, poté setrvejte asi 20 minut vleže na zádech.
  2. • Léčivé krémy se aplikují do pochvy i na zevní rodidla až k análnímu otvoru, partner je aplikuje na kůži předkožky a žaludu.

  3. • Před použitím vaginálních přípravků si umyjte ruce.
  4. • V průběhu léčby vaginálními přípravky se doporučuje používat hygienické vložky, kvůli možnému špinění prádla.
  5. • Během léčby vaginálních infekcí je nutná sexuální abstinence.
  6. • Vyměňte žiletku na holení.

Prevence

• Dodržujte pestrou a vyváženou stravu a starejte se o svou imunitu.• V případě koupání se vždy ihned převlečte do suchých plavek.• Správná technika očisty genitálu u žen po stolici by měla být zepředu dozadu.

• Používejte šetrné, nedráždivé a nejlépe neparfémované intimní mycí přípravky.• Používejte prodyšné bavlněné spodní prádlo.• Denně vyměňujte spodní prádlo.• Pravidelně měňte slipové vložky.

• Místo koupele se raději sprchujte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector