Léčba rýmy – Vše o zdraví

Jak se zbavit rýmy? ✔️ Máte ucpaný nos, bolí vás v krku a cítíte se pod psa. Hlásí se o slovo rýma! Umí potrápit nejednoho z nás. A proto jsme sepsali 11 tipů – babských rad, jak se rýmy rychle zbavit.

Jak na rýmu?

Zima dorazila a s ní i období nachlazení. Znáte to… Snad každý z nás alespoň jednou přes zimu dostane rýmu. Z nosu teče, máme zahleněné dutiny, hlava bolí, oči uslzené a k tomu červený odřený nos z neustálého smrkání.

Ve zkratce je rýma zánět nosní sliznice, jenž známe díky plnému nosu a výtokem hlenu z nosních dírek. Přezdívá se jí „rýmička“ a pro muže se jedná často o nebezpečnou nemoc. Zpravidla nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní. A navíc, spolu s kašlem mezi nejčastější onemocnění dětí a dospělých.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Zpravidla si najde jedince, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím. A za 3 dny přichází rýma.

Infekční rýmu způsobují viry nebo bakterie, které nás dokážou potrápit, že? Vzniklý zánět poté dopadá na měkké tkáně uvnitř nosu a nosních dutin. Reakce na sebe nedá dlouho čekat – reakcí je tvorba hlenu.

Rozhodně není o co stát. Ale když už nás ta rýmička přepadne, můžeme si to sedmidenní martyrium aspoň trochu ulehčit. Jak? To se hned dozvíte!

Hlavní příznaky rýmy

  • zhoršení průchodnosti nosu až upcání nosu hlenem
  • zhoršení či ztráta čichu (v akutních případech)
  • nachlazení doprovázeno kašlem, horečkou
  • nucené kýchání (dráždivost)

Jak se rychle zbavit rýmy?

Níže pro vás máme 10+ tipů, které znaly již naše babičky. Nyní si ve zkratce představíme 6 základní tipů, které vám pomohou se rychle zbavit rýmy.

1. Postupně uvolňujte svůj nos

Díky tomu, že budete smrkat, se dostanou bakterie a viry z těla ven. Vhodné jsou jak papírové kapesníky, tak látkové. Ty papírové ideálně vyhoďte po každém použití.

2. Masáž oblasti nosu a spánků

Využijte éterické masážní oleje, naneste do oblasti kořene nosu nebo spánků a masírujte tyto oblasti po několik minut. Při masáži se budou uvolňovat aktivní látky, které inhalujte. Následně nechte působit.

3. Po masáži inhalace

Jakmile se uvolníte, připravte si parní lázeň, kterou můžete obohatit o bylinky či extrakty – vhodná je máta či tea tree nebo levandule. Po parní lázni můžete za čas opakovat proceduru s horkým ručníkem, který si přiložíte na obličej. Uvidíte, že se rýma zákonitě zalekne.

4. Slaný roztok

Tolik neoblíbený, přesto velmi účinný. Potřebovat budete jen konvičku na proplachování nosu, příjemně teplou vodu a kvalitní mořskou sůl. Vše smíchejte a vlijte do konvičky. Hlavu nahněte nad umyvadlo či vanu, přiložte konvičku k nosní dírce a nechte působit proceduru. Není to nic snadného, příjemné to taky příliš není, přesto – funguje to na rýmu. Po aplikaci se ideálně vysmrkejte.

5. Vitamíny a minerály

Sice to nezabere hned, ale je vhodné se zaměřit na doplnění vitamínů C, D a skupiny B, stejně tak minerály zinek, hořčík a sodík. Společně mohou napomoci rychlejší regeneraci.

Pozor ale, řada postupů se pak liší v případě alergické rýmy. Tipy a postupy, jak na alergickou rýmu najdete v našem článku:

Alergická rýma a jak na ni vyzrát >>

Babské rady na rýmu, aneb co opravdu pomáhá

Než si představíme jednotlivé body, sepsali jsme pro vás přehledně tipy, které mohou zaručeně pomoci. Alespoň od našich babiček a prababiček.

  • Inhalace páry a éterických olejů
  • Poctivý kuřecí vývar
  • Horká koupel
  • Bylinné čaje (máta, meduńka, šalvěj, jitrocel…)
  • Jezte hodně ovoce (pomeranče, mandarinky…)
  • Doplňte zinek
  • Česnek je všelék
  • Výplach solným roztokem
  • Dostatečný spánek
  • Omezte stres na minimum

Léčba rýmy - Vše o zdraví

Smrkat a smrkat

Rýmové bacily musíte jednoduše dostat z těla ven. Smrkejte o sto šest a každou nosní dírku čistěte zvlášť. Po každém vysmrkání papírový kapesník vyhoďte, rozhodně ho nepoužívejte opakovaně. Nezapomeňte nosní dírky promazávat třeba kosmetickou vazelínou, ať je smrkáním nemáte zbytečně odřené.

Pokud chcete myslet trochu ekoLOGICKY, vynechte papírové kapesníčky a vsaďte na plátěné. Ty postupně měńte a perte min. na 60 °C. Ostatně, naše babičky a prababičky nic jiného neznaly. A rýmy se dokázali zbavit raz dva.

Dejte si horkou vanu

Skvělá věc na uvolnění ucpaného nosu při rýmě. Horká voda stáhne cévy v těle, čímž se stáhne i sliznice a ucpaný nos se hezky uvolní. Voda může mít klidně až 42 °C. Záleží jen na vás, kolik snesete.

Do horké vody přilijte klidně tymiánový nebo eukalyptový olej, ty také pomůžou s uvolněním nosu. Jakmile vyjdete z vany, zalezte si ještě tak na půl hodiny do postele.

Tím docílíte trochu zvýšené teploty, která vám pomůže zlikvidovat bacily.

Jestli máte doma jen sprchu, vezměte si nějaký kbelík nebo velkou mísu, napusťte do ní horkou vodu a ponořte do ní ruce po lokty. Do druhé mísy můžete ponořit nohy. Bude to mít stejná efekt jako horká vana.

Pokud potřebujete osvěžit, vsaďte na citrusovou koupel. Vůně a aroma jehličí uvolní vaše tělo – zkuste jehličnanovou koupel. Znáte koupel v humátu? Pokud ne, tak právě pro vás je tu Balneol, který mám osobně moc ráda.

Hodně pijte

Když budete mít dostatek tekutin, tělu tím usnadníte boj s infekcí. Kromě vody zkuste různé bylinkové čaje, ze kterých jednoznačně doporučujeme heřmánkový čaj. Nejen, že vás krásně zahřeje, ale má také protizánětlivé účinky – a to je úplně ideální, když máte rýmu.

Léčba rýmy - Vše o zdraví   Léčba rýmy - Vše o zdraví

Inhalujte

Horká pára dokáže krásně uvolnit dutiny. Stačí se naklonit nad mísu s horkou vodou, zakrýt hlavu ručníkem a zhluboka vdechovat nosem. Do horké vody můžete pro zvýšení efektu přidat pár kapek eukalyptu nebo tymiánu. Ještě lepší účinky bude mít vdechování silného heřmánkového výluhu, ten zároveň dutiny i „vydezinfikuje.“

Pokud chcete opravdu účinně zapracovat na rýmě, zkuste všeuměla v podobě Just Olej z 31 bylin. Eventuálně je tu alternativou Energy Spiron Air. Ani u jednoho nešlápnete vedle. Zkusíte je?

Když se vám „napařovat“ moc nechce, nakapejte na papírový kapesníček opět pár kapek tymiánu, eukalyptu, myrhy nebo tea-trea olejíčku, přiložte k nosu a vdechujte. Otrlejší jedinci můžou tyto vonné olejíčky kápnout na vatovou tyčinku nebo kuličky vaty a dát přímo do nosních dírek – ale jen na 30 minut, ne víc!

Pomůže i slaná voda

Slaná voda je výborná na kloktání i na uvolnění nosu. Zároveň vám vydezinfikuje dutiny nebo krk, pokud se k rýmě přidá ještě bolest hrdla. Slanou vodu si samozřejmě lehce uděláte i doma. Zkuste ale i vincentku, slanou a léčivou minerální vodu, která při rýmě šetrně ošetřuje sliznici nosohltanu.

Koupíte ji v klasickém nosním spreji. Pokud vincentku budete používat dlouhodobě, bude posilovat imunitu sliznic, čímž se zlepší jejich „odolnost“ před infekcemi.

Vincentka není návyková, takže ji můžete používat skutečně každý den. Výborná je také mořská voda, kterou v nosním spreji běžně seženete v lékárně.

Mořská voda zaručí optimální zvlhčení sliznice, což je podmínka pro její samočistící funkci.

Uvařte si poctivý vývar

Pořádně silný slepičí nebo kuřecí vývar dodá tělu vše potřebné pro boj s infekcí. Jako bonus vás krásně zahřeje a k tomu uvolní nos. Navařte si ho do zásoby!

Chcete nějaký osvědčený recept?

SUROVINY: 12 kuřecích křídel nebo 1 celý skelet a pár krků 1 malý celer 2 – 4 mrkve 2 petržele i s natí 2 cibule 5 stroužků česneku 14 kuliček černého pepře 3 kuličky nového koření hrst vlasových nudlí (dle chuti) sůl a pepř

čerstvá petrželová nať na dozdobení

POSTUP:

1. Maso si opláchněte a očistěte. Mezitím si orestujte cibuli, petržel, mrkev a celer. Poté vložíme maso a zalijeme vodou. Vsypeme koření mimo soli (jinak se nám zakalí). Přiveďte k varu a poté plamen stáhněte.

2. Nechte pomalu táhnout v hrnci až 2 hodiny. Odstraňte z povrchu šlem bílkovin a opatrně dovařte. Jakmile je maso i zelenina krásně měkká, slijte přes cedník.

3. Maso a zeleninu, která nám vychladla, opatrně zpracujte a nakrájejte na kousky. Spolu s masem vsypte do vývaru, přidejte sůl a krátce provařte.

4. Přidejte v době varu vlasové nudle nebo kapání. A dle potřeby dovařte. Na závěr už jen nechte dojít, dozdobte čerstvou petrželí a můžete podávat.

Znáte cibulový sirup?

Cibulový sirup byl velmi oblíbený už za našich babiček. Stačí nakrájet cibuli na kostky a posypat cukrem, aby pustila šťávu. Cibulová šťáva zmírní zahlenění sliznic a je výborná také proti kašli. Když nechcete ztrácet čas přípravou cibulového sirupu, nakrájenou cibuli si dejte rovnou k posteli. Silice pročistí nos a vydezinfikují sliznici.

SUROVINY:

2 – 3 velké cibule med (poctivý, od vašeho včelaře) citron citronová šťáva (na dochucení)

POSTUP:

Cibuli a citron nakrájejte na tenčí plátky. Takto postupně vkládejte do větší sklenice kolečka cibule, citronu a propojte medem. Takže kolečko cibule, med, kolečko citronu, med, kolečko cibule a tak dále… Hezky sklenici naplnit a nechat v suchu a temnu macerovat.

Takto připravený sirup ihned dávkujte po lžičkách. Následně můžete sirup scedit. Předtím případně ještě zbylou cibuli dobře promačkejte.

Berte denně po lžičkách, 3-4x denně. A další den si připravte další sirup. Ten čerstvý má totiž tu největší sílu!

Chilli a ostrá koření

Pokud patříte mezi milovníky pikantních jídel, během rýmy si chilli nebo ostré koření přidávejte všude, kam to půjde. Silice obsažené v těchto kořeních rozproudí krev, čímž uvolní nos.

Doplňujte vitamín C, hořčík a zinek

Vitamín C můžete zakoupit i jako doplněk stravy. Ale když máte rýmu, ládujte se ovocem a zeleninou s jeho vysokým obsahem. Nezapomeňte ani na minerály jako hořčík a zinek – zvyšují obranyschopnost organismu a mohou tak zkrátit dobu nemoci (ale jen nepatrně, žádné zázraky nečekejte).

Zajímavé:  Léky Na Kašel A Průdušky?

Já mám ráda tento od Unios Pharma. No a proč hořčík? Vaše tělo si ho v době nemoci žádá – zkuste třeba čistý hořčík.

Pořádně se vyspěte

Pořádný odpočinek je pro nemocí oslabené tělo to nejlepší. Uvařte si třeba zázvorový čaj, zalezte pod teplou peřinu, usněte při sledování filmu a spěte jako špalek až do rána.

Posilujte imunitu

Oslabená imunita nahrává propuknutí nejrůznějších onemocnění. Proto dbejte na posilování imunity po celý rok. Jen přes zimu to nestačí. Mějte pravidelný přísun vitamínu C.

Imunitu výborně podpoří také hlíva ústřičná, „multivitamín“ s důležitými minerály a stopovými prvky, která má protivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Když hlívu zkombinujete s vitamínem C a laktobacily, výrazně zvýšíte obranyschopnost organismu.

Rýma u dětí

U dospělého jsme řadu tipů probrali, co však děti. Věděli jste, že ke komplikacím rýmy dochází zejména u novorozenců a kojenců? Důvodů je hned několik, včetně anatomie oblasti dýchacích cest. Díky tomu je pro ně obtížnější se popasovat s rýmou v nose a dýchání ústy.

Jakmile se zhorší průchodnost nosu, dítě hůře dýchá a může dojít až k dušnosti či kyslíkové nedostatečnosti. V případě polykání hlenu dochází k dráždění žaludku, v krajním případě dítě zvrací.

U dětí starších je rizikem zejména otok sliznice, který může ucpat jednotlivé kanálky. Základem je naučit dítě co nejdříve smrkat – tedy zbavit se hlenu přirozenou cestou.

Předejdete tak řadě komplikací u zejména menších dětí.

Základem je však předcházet rýmě. Když už se nachlazení dostaví, dítě by mělo spát se zvýšenou polohou hlavy, poctivě zajistit hydrataci čistou vodou a doplňovat minerály a vitamíny. To jsme již zmiňovali. A co dál?

U dětí zkuste ponožky na spaní a teplejší tričko na noc. Před spaním zkusit éterické spreje nebo oleje – jež osvěží vzduch a napomohou dýchání. V průběhu dne zkuste dle věku bylinkové čaje. U nejmenších vsaďte na fenykl, heřmánek či sléz. Pro starší děti od 2 let pak můžete zvolit směsi na nachlazení s lípou, heřmánkem, šalvějem a dalšími bylinkami.

Bylinky proti rýmě

Jak již název napovídá, tato bylinka je přímo určená při obtížích s nachlazením. Navíc, lze ji pěstovat po celý rok za oknem, takže je kdykoliv po ruce. Její dužnaté lístky božsky voní – nejčastěji je vůně přirovnána k mátě a meduňce. Využívá se buď napřímo – prsty rozmělníme listy u nosu, nebo připravujeme extrakty z listů. Prostě a jednoduše – tuto bylinku prostě doma mít je poklad.

Není to přímo bylinka – spíše keř s typicky oranžovými plody, přesto však nesmí v našem výčtu chybět. Rakytník je známý zdroj vitaminu C a A. Díky tomu najde využití nejen při rýmě, ale doporučuji jej v podobě sirupu nebo extraktu při chřipce, angíně a obecně – při virózách. Užívat můžete plody i šťávu.

Nenápadný keř s chutnými plody. Přesto, velký pomocník v domácí lékárničce. Základem jsou sušené listy či květy – čaj je výtečný a může napomoci ulevit při nachlazení. Vhodná je jeho kombinace s hluchavkou, šalvějí nebo podbělem.

Tuto bylinku máme moc rádi – nejvhodnější jsou odvary ze sušených květů – využít můžete květy divizny velkokvěté či malokvěté.

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Typická bylinka, která najde své uplatnění díky vysokému obsahu éterických olejů. Její fialová barva je uklidňující. Vhodná je jak v sušené podobě, tak v podobě odvaru. Já mohu doporučit ještě tinkturu.

  • Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Univerzální bylinka, která našla v přírodní lékárničce své výsostné místo. Pravidelné užívání heřmánkového čaje je vhodné při nachlazení na podporu našeho organismu.

  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Na závěr můj favorit – šalvěj – který je úžasný v podobě bylinných sirupů. Můžeme jej užívat jako odvar či ve formě tinktury. Mimo rýmu jej doporučuji při odkašlávání, tam je neocenitelným pomocníkem.

Pozor však na chronickou rýmu, která nás může sužovat více, než je běžné. Jak ji poznat? A co s ní? Zhlédněte video, kde vám lékař odpoví na vaše otázky ve zkratce.

Jak se říká, léčená rýma trvá 7 dní, neléčná rýma týden. Našimi tipy si můžete tuto dobu „zpříjemnit“ a nebudete přinejmenším proklínat celý svět.

Aktualizováno: 29.04.2021

Tipy, jak porazit rýmu

Antibiotika nejsou univerzální řešení na vše, říká lékařka | Zdraví

LN Říká se, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Platí to, nebo se za těmito potížemi mohou skrývat vážnější problémy?Tato lidová moudrost je v zásadě pravdivá.

Pokud ale rýma trvá déle, tedy více týdnů, nebo má atypický průběh, kdy pacient cítí, že má ucpaný nos, a je pro něj vysmrkávání velmi obtížné, případně dochází ke stékání hlenu do krku, je vhodné otorinolaryngologické, eventuálně alergologické vyšetření.

Může se totiž jednat o alergickou rýmu nebo zánět vedlejších dutin nosních nebo také nosní polypózu čili výskyt polypů, což je častá příčina dlouhodobé nosní neprůchodnosti, zhoršení čichu a podobně. Lékař specialista je schopen tato onemocnění od sebe rozeznat, správně je diagnostikovat a nasadit odpovídající léčbu.

LN Nejen rýma, ale i kašel jsou pro mnoho lidí nechtěnými, avšak častými společníky zimních měsíců. Kdy se s nimi vydat k lékaři?Běžné nachlazení, které provází rýma, mírný kašel a bolest v krku spolu se zvýšenou teplotou, lze většinou zvládnout doma.

Běžná viróza, označovaná právě jako „nachlazení“, trvá přibližně týden a ve většině případů probíhá nekomplikovaně. Správná domácí léčba má zahrnovat klidový režim, tedy skutečný odpočinek v posteli, nikoliv „přecházení“ nemoci, a také doplnění vitaminů, ideálně v podobě čerstvé zeleniny a ovoce.

Namístě je aplikace nosních kapek, které uvolní a zprůchodní nos – s jejich výběrem vám poradí v lékárně – a současně užívání léků s analgetickým a protizánětlivým účinkem, běžně označovaných jako léky na léčbu nachlazení.

Pokud se tato léčba míjí účinkem, potíže přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je namístě návštěva lékaře, ať už praktického lékaře pro dospělé, nebo praktického lékaře pro děti a dorost. Ten případně rozhodne o návštěvě dalšího specialisty.

LN Kdy ale raději nečekat několik dní na zlepšení stavu a do ordinace se vypravit rovnou?Pokud se stav nemocného výrazně zhorší nebo když teplota vyšší než 38 °C trvá víc než 24 hodin. Nemocný by také měl vyhledat lékařskou pomoc, když se objeví prudká bolest, například ucha, a samozřejmě závažná změna celkového stavu. To může být třeba dušnost u zánětu hrtanu či porucha vědomí.

LN Jaké komplikace se mohou objevit u běžného nachlazení?Je jich celá řada.

Jedná se například o zánět středního ucha, který postihuje nejen děti, ale také dospělé a projevuje se silnými bolestmi ucha či uší, laryngitidu, tedy zánět hrtanu, nebo se může objevit zánět vedlejších nosních dutin. K častým následným komplikacím způsobeným bakteriální nákazou patří rovněž angína či zánět průdušek a případně zánět plic.

LN Kdy má při infekcích dýchacích cest smysl nasadit antibiotika?Běžné nachlazení je virové onemocnění, a proto použití antibiotik, která jsou určená pro léčbu bakteriálních onemocnění, nemá smysl.

Antibiotická léčba by prostě na virovou infekci nefungovala. Přesto si někteří pacienti myslí, že antibiotika jsou „univerzálním řešením“ pro všechny infekce dýchacích cest, což je omyl. Antibiotika se nasadí, pokud nastane následná bakteriální komplikace.

Pak mohou nemocnému přinést skutečnou úlevu a zastavit infekci.

LN Je nutné, aby nasazení antibiotik předcházelo mikrobiologické vyšetření v laboratoři?Při běžných virových nebo bakteriálních infekcích horních cest dýchacích se výtěry standardně neprovádějí.

Důvodem je to, že často je vývoj onemocnění při komplikacích tak rychlý, že si nemůžeme dovolit prodlení způsobené čekáním na výsledek výtěru a antibiotika nasazujeme na základě klinického vyšetření pacienta.

Výtěr, kdy lékař pomocí sterilní štětičky setře povrch mandle či nosohltanu a odešle tento biologický materiál do laboratoře k mikrobiologickému vyšetření, je namístě provést, když se stav nemocného i přes nasazenou antibiotickou léčbu nelepší či se infekce dýchacích cest u něj často opakují.

Léčba rýmy - Vše o zdraví

Rýma: Jak se jí zbavit? Léky, babské rady a homeopatika- Zdraví.Euro.cz

Léčba rýmy - Vše o zdraví

Rýma je zánět nosní sliznice, který se projevuje pocitem plného nosu a výtokem hlenu. Ačkoli je rýma „zabiják mužů“, ve většině případů se jedná o virové onemocnění, které nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní.

Během rýmy se špatně dýchá, to však není způsobeno přítomností hlenu, nýbrž to způsobují zduřelé sliznice.

Rýma může být způsobena alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejste alergici a bojujete s rýmou, je nejspíše způsobena virovou infekcí.

Pokud máte pocit, že na vás rýma přichází v určitých obdobích, je možné, že máte alergii. V tom případě se zajděte otestovat k lékaři. Při alergické rýmě jsou hlavní pomocí léky proti alergii, Antihistaminika. Ty jako alergik můžete mít doma preventivně, a dávat si je, když tušíte, že rýma zase přichází.

Inkubační doba a přenos rýmy

Rýma se přenáší kapénkovou infekcí i osobním kontaktem. Viry způsobující rýmu jsou téměř všudypřítomné, a je jich více než 200 druhů. Ty se neustále mění, proto na rýmu neexistuje očkování.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny a člověk je náchylnější k nakažení, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím.

Virová, nebo bakteriální rýma

Ačkoli je původcem rýmy virové onemocnění, v dutinách se vám mohou přemnožit bakterie, a nastává bakteriální infekce. Doba léčby rýmy je většinou do jednoho týdne. V případě, že se jedná o bakteriální rýmu, je léčba delší.

Zajímavé:  Nádor V Prsu Příznaky?

Rozvine-li se bakteriální infekce, dojde ke změně hlenu, který vysmrkáváte. Z čirého přechází do hustého, žlutě až zeleně zbarveného a následuje zvýšení teploty.

V takovém případě navštivte lékaře. Pokud vám doktor potvrdí bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika.

Jak se zbavit rýmy

Při rýmě je jako u všech onemocnění vhodné relaxovat a příliš se nenamáhat. Není nutné brát si nemocenskou, ale po práci udržujte klidový režim na lůžku. V posteli se teple zabalte a podložte si hlavu, aby hlen mohl vytékat.

Babské rady na rýmu, aneb co pomáhá

  • Vdechování vodní páry
  • Kuřecí vývar
  • Horká koupel
  • Bylinné čaje s medem a citrónem
  • Čaj z rostliny s názvem Rýmovník
  • Jezte hodně ovoce
  • Vyhýbejte se mléčným výrobkům
  • Berte zinkové tablety
  • Česnek
  • Nosní výplach solným roztokem
  • Spánek
  • Nosní kapky

Jak vyléčit rýmu? Homeopatika i léky

Častým smrkáním zabráníte rozmnožování virů a zhoršení infekce.

Viry zabíjejí vysoké teploty, proto se naložte do horké vany a poté se rychle zabalte a ulehněte do postele. Přijde uměle vyvolaná horečka a vy se budete silně potit. To je žádoucí, neboť dochází k rychlému zabíjení virů. Po půl hodině se opět převlečte do suchého a teplého oblečení.

Uvařte si silný domácí kuřecí vývar. Nejen, že si pochutnáte, ale vývar má také silné odhleňovací účinky.

Zinkové tablety také zamezují rozmnožování virů, popřípadě se můžete v homeopatických lékárnách zeptat na jiné látky. Doporučují se Allium cepa 9ch, Dulcamara 9ch nebo Kalium biochromicum 9ch, záleží na typu rýmy.

  • Na zmírnění zduření sliznice používejte nosní kapky, s těmi ale opatrně, jsou vysoce návykové a při dlouhodobém užívání jsou kontraproduktivní.
  • Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, neboť způsobují zahlenění organismu.
  • Nejoblíbenější léky proti rýmě a ucpanému nosu jsou Sinupret, Olynth, Nasivin, Sanorin a Muconasal.

Jak se zbavit rýmy přes noc

Na lehké projevy rýmy se doporučuje si potřít chodidla cibulí a dát na nohy ponožky. Poté nakrájejte cibuli na kolečka a dejte na talíř, který nechte v pokoji. V teple se vyspěte, a ráno byste měli od rýmy cítit úlevu.

Druhy rýmy

Vzhledem k tomu, že je rýma způsobena různými viry, bakteriemi nebo alergiemi, má několik odlišných projevů. Proč vás někdy bolí hlava z velkého tlaku, zatímco jindy vám z nosu vyloženě teče? Je to ovlivněno právě tím, jaký druh rýmy máte a v jakém stádiu nemoci jste.

Vazomotorická rýma

Tato rýma je jedinou výjimkou, neboť není způsobena žádným onemocněním ani alergií, nýbrž fyziologickou reakcí, například na rychlou změnu teploty. Vazomotorická rýma se spouští při konzumaci pálivých jídel, při změně polohy těla, nebo při fyzické aktivitě. Tato rýma většinou rychle přejde, jelikož není způsobená infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jedná se o počáteční stádium infekce, někdy je také stádiem jediným, když se nerozšiřují viry ani bakterie. Většinou ale rýma vodnatá přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Zastydlá rýma

Tak se říká zánětu vedlejších nosních dutin. Zastydlá rýma se projevuje špatným dýcháním, pocitem ucpaného nosu, přitom se nemocnému nedaří smrkat. Je doprovázena bolestí hlavy a pocitu tlaku v lebce. V ucpaných dutinách může vzniknout bakteriální infekce, které se říká sinusitida. Tu je třeba léčit antibiotiky.

Zaražená rýma

Zaražená rýma je v podstatě totéž, co zastydlá rýma. Hlen se zdá být zaražen v dutinách hlavy a vyvíjí nepříjemný tlak. Pro léčbu rýmy je důležité ji udržovat tekutou, neboť při delším pobytu v těle se rozmnožují viry a někdy i bakterie. Zajděte si do lékárny a nakupte léky pomáhající rozpouštět a vylučovat hlen.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je komplikované jej vysmrkávat. Pokud dochází ke stupňování příznaků, vyhledejte lékaře. Když komplikace ustoupí během jednoho týdne, stačí samoléčba.

Hnisavá rýma může být způsobena několika různými komplikacemi infekce, mnohé z nich musí být léčeny antibiotiky.

Nepříjemné potíže při rýmě

Ne náhodou se soustřeďuje lékařské oddělení ORL na problémy nosu, uší a krku. Tyto orgány jsou propojeny a onemocnění jednoho může snadno vést k onemocnění ostatních. Tedy při silné rýmě je možné, že vás budou bolet v uších a v krku.

Někdy dochází k rozšiřování infekce, a v takovém případě je důležité problém řešit, jindy jde však o pouhý podtlak v uších či vyschlý krk z dýchání ústy.

Bolesti ucha při rýmě

Pokud máte rýmu a bolí vás ucho, může jít o zánět, současně je pravděpodobnější, že se jedná o podtlak ve středouší.

Ten vzniká tím, že nateče Eustachova trubice, která je mezi dutinami a otevře se vždy při polknutí nebo zívnutí, aby vyrovnala tlak mezi svaly nosohltanu. Když je zduřelá, není se schopná otevřít. Postupně se v ní spotřebovává vzduch, čímž vzniká podtlak, který vtahuje ušní bubínek dovnitř.

V takovém případě stačí podávat nosní kapky ke zmírnění otoku a léky proti bolesti. Pokud doma máte léky proti alergii, antihistaminika, také je použijte, pomohou ke splasknutí otoku sliznice.

Zalehlé ucho z rýmy

Zalehlé ucho je vždy způsobeno nevyrovnaným tlakem v dutinách. Proto, když vzlétáte v letadle, musíte často zívat, abyste tlak vyrovnali. Reflexy na vyrovnání tlaku jsou mnohdy samy vyvolány tělem, někdy je jim však třeba pomoci.

Pokud vám zalehlo ucho, zatímco máte rýmu, je dost možné, že je právě rýma na vině. Zkuste problém řešit, jako u běžného zalehnutí ucha. Zívejte, žvýkejte a polykejte, a současně dodržujte léčbu rýmy.

Doporučuje se užívat vitamíny, pít mnoho tekutin, a stejně jako u bolesti ucha používat nosní kapky a spreje, ty sníží otok sliznice a napomůžou otevření Eustachovy trubice.

Zánět středního ucha

Především u dětí se může nosohltanová infekce rozšířit do ucha a způsobit zánět středního ucha. Zánět středního ucha poznáte podle tlaku a bolesti v uchu, což je způsobeno přebytečnou tekutinou tlačící na bubínek v uchu.

Pokud si vaše dítě stěžuje na bolest ucha, má zvýšenou teplotu a trpí nespavostí, urychleně navštivte lékaře. Zánět středního ucha je bolestivé onemocnění s nepříjemnou léčbou, a neléčené může mít vážné následky.

Chronická rýma

Ačkoli lékaři mnohdy žertují, že léčená rýma trvá 7 dní a neléčená týden, je vhodné si během tohoto onemocnění naordinovat klid a zdravý životní styl. V případě, že budete rýmu neřešit a takzvaně „přecházet“, může rýma přejít do bakteriálního onemocnění, nebo do chronického projevu.

Rýma se považuje za chronickou, když přetrvává déle než dva měsíce. Během nich může několikrát přijít mírné zlepšení, nikdy se však plně nevyléčí. V takovém případě navštivte lékaře, pravděpodobně vás pošle na ORL (ušní, nosní a krční).

Pokud vás trápí zadní rýma, pomůže vám tento článek.

7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Úvod » Informace o zdraví » Odborné články » Stále platné odborné články a informace – Edukace zákazníků » 7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Léčba rýmy - Vše o zdraví

Rýma patří k problémům, s nimiž se i výhra v loterii stane otravná. Napuchlý nos, zarudlé oči, huhňání a bolest hlavy ….

datum : 14.01.2015 autor : zena-centrum.cz

Rýma patří k problémům, s nimiž se i výhra v loterii stane otravná. Napuchlý nos, zarudlé oči, huhňání a bolest hlavy nás spolehlivě připraví o radost ze života.

Jak se jí zbavit dřív než za tradičních sedm dní neboli týden?Věděli jste, že ze zimy rýmu nechytíte? Chladno stejně jako déletrvající stres však způsobí oslabení organismu, takže útočící rhinoviry s námi mají snazší práci.

O tom, zda rýmu chytneme či nikoliv z velké části rozhoduje individuální odolnost.  Když už ale rýmu máte, vraťte úder těmito osvědčenými postupy:

Cibule  

Skvělý domácí lék je obyčejná cibule. Talíř s čerstvě nakrájenou cibulí postavte poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Z další cibule si udělejte cibulový sirup.

Známější je jako prostředek proti kašli, ale protože dobře funguje proti zahlenění veškerých sliznic, využijete jej i proti rýmě. Na drobno nasekanou cibuli zasypeme cukrem, až pustí šťávu. Někdo používá i med.

Napaření

Nakloňte se nad mísu s horkou vodou a zakryjte hlavu šátkem nebo ručníkem, abyste zachytili stoupající páru. Vdechujte zhluboka nosem. Do vody můžete přidat pár kapek oleje z eukalyptu, hřebíčku nebo tymiánu. Kupodivu stejně dobře zabírá i sůl -ale to je samostatná vychytávka.

Vincentka

Unikátní luhačovická minerální voda z přírodního léčivého zdroje jemně ošetřuje sliznici nosohltanu při rýmě a ucpaném nosu a jako prevence napomáhá udržovat imunitu sliznic, což je prvotní obrana před infekcemi. Můžete ji mít nejen ve velké lahvi k pití, ale přímo jako nosní sprej. Na rozdíl od  různých jiných kapek není návykový, takže je možné jej aplikovat neomezeně i jako prevenci. .

Sůl

Kromě napařování, které je pro méně otrlé povahy dost nesnesitelné,  můžete vodou se solí nos vyplachovat. Vezměte to i s ústy a snažte se snést co nejvyšší teplotu i maximální obsah soli. Zacpěte jednu dírku, tou druhou natáhněte roztok dovnitř a pak opakujte. Kromě likvidace virů získáte bonus -potřebné zvlhčení sliznice.

Mořská voda

Právě optimální vlhkost nosní sliznice je podmínkou pro její samočistící funkci.  S tím nám napomáhají nosní spreje s roztokem mořské vody, například od značky Delmar.

„Mořskou vodu různých typů doporučuji dětským i dospělým pacientům již dlouho a poměrně často, ať jako samostatný lék či v kombinaci s ostatními přípravky.

Při dlouhodobém užívání těchto přípravků se snižuje  či vylučuje nutnost užívání nosních kapek, současně je možné omezit podávání léků proti kašli, teplotě a antibiotik,“ připomíná ORL lékařka MUDr. Azita Gebauerová z pražské Polikliniky Malešice. 

Inhalace

Na papírový kapesníček nakapejte trochu eukalyptu, tea-tree olejíčku nebo mentolu a držte si jej u nosu. Podobně zabírá taky myrha, tymián nebo jalovec. Pokud to vydržíte a nikdo se na vás nedívá, můžete si vatovou tyčinku s těmito prostředky nebo malou vatovou kuličku zastrčit rovnou do nosu. Ale ne na víc než 30 minut, abyste si nepoškodili sliznici.

Zajímavé:  Olomoucké Tvarůžky A Zdraví?

Účinnější je použít kompresorový inhalátor už od prvních známek onemocnění, aby ani nestačilo propuknout. OMRON A3 Complete se hodí i  pro astmatiky. Má tří stupně rozprašování, takže se dá nastavit velikost inhalovaných částic. Tak  léčivo -třeba Vincentka – zasáhne přesně to místo v dýchacích cestách, kde je ho potřeba.  Platí, že čím menší částice aerosolu, tím pronikne hlouběji do plic a obráceně

  • 1. stupeň rozprašování s největšími částicemi pomáhá léčit onemocnění horních cest dýchacích, jako jsou rýma nebo zánět hrtanu.
  • 2. stupeň cílí na střední cesty dýchací
  • 3. stupeň rozprašuje nejmenší částice, které proniknou hluboko do dolních cest dýchacích a do plic. Tak můžete léčit například zánět průdušek nebo plic. Léčba se tím stává mnohem cílenější, efektivnější a rychlejší.

Prohřátí

Na nepříjemné lechtání v nose vyzkoušejte ponořit ruce až po lokty do horké vody a vydržte co nejdéle. Proceduru můžete opakovat i na opačném konci -do lavóru s horkou vodou dejte nohy. Díky horké vodě se vám stáhnou cévy v těle,  tím se zároveň stáhne sliznice a ucpaný nos se uvolní. Na nohy si po koupeli vezměte teplé ponožky a šup pod peřinu.

A co nás ochrání, abychom rýmu nedostali?

  • „Měli bychom trávit více času aktivním pobytem na čerstvém vzduchu namísto vysedávání u televize či PC. Neméně důležité je i otužování, pobyt u moře či v horách,“  upozorňuje doktora Gebauerová. Podle České otužilecké unie je vhodné se otužovat několikrát denně, ať už mytím či sprchováním v chladné vodě, nebo cvičením za jakéhokoliv počasí venku, svižnými procházkami v přírodě, a to vždy v lehkém oblečení.  
  • Dobré je pravidelně větrat a také regulovat topení. Zároveň omezujme pobyt v přeplněných prostorách. Viry se totiž mejlépe šíří v přetopených a nevětraných místnostech.
  • Prevencí je také zvlhčování nosní sliznice zmíněným sprejem s mořskou vodou.
  • Jako prevence jsou také důležité vitaminy, hlavně staré dobré „céčko“. Výborný efekt mají také různé bylinné čaje, například heřmánkový, mátový, šalvějový, mateřídouškový, lipový, jitrocelový či čaj z květů černého bezu. Velmi oblíbený je též čaj z čerstvého zázvoru, ideálně doplněný o med a citron. U zázvoru byly popsány protizánětlivé a antibakteriální účinky, při rýmě snižuje obsah hlenu.

autor: zena-centrum.cz

« Zpět

© Copyright 2021 Celimed s r.o. – obchodní zastoupení a autorizovaný servis OMRON pro ČR

Kontakt

Rýma – přenos, příznaky, druhy a léčba

Rýma je spolu s kašlem nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých. Zpravidla jde o akutní zánět nosní sliznice virového původu, který nevyžaduje lékařské vyšetření. Obvyklá doba léčby je 7 dní, pokud však projevy neustupují nebo se stupňují, je na místě návštěva lékaře.

Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může být způsobená alergiemi, viry i bakteriemi. V případě, že se nejedná o rýmu alergickou, jsou na vině nejčastěji právě viry. Obtížné dýchání není způsobeno přítomností hlenu, ale zduřelými sliznicemi.

Ačkoliv je u většiny případů původcem rýmy vir, může dojít k oslabení obranných funkcí sliznice a k následné bakteriální infekci. Léčba rýmy běžně trvá okolo 1 týdne, ovšem pokud se jedná o bakteriální rýmu, bývá léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.

Přenos rýmy a inkubační doba

Rýma se přenáší kapénkovou cestou i přímým kontaktem.

Inkubační doba rýmy se pohybuje mezi 1 a 3 dny. Náchylnější k nákaze jsou pochopitelně jedinci se sníženou imunitou. Jednou z nejčastějších příčin oslabení imunity je prochladnutí, proto je podzim nejrizikovějším obdobím pro nákazu rýmou.

Hlavní příznaky rýmy

Protože je rýma způsobena různými viry, bakteriemi či alergiemi, mívá odlišné projevy. To, proč ji leckdy provází bolesti hlavy a jindy zase nepřetržitý výtok z nosu, je ovlivněné právě tím, o jaký druh rýmy se jedná a v jakém je stádiu. Mezi hlavní příznaky patří:

  • zvýšená sekrece hlenů,
  • porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu,
  • porucha čichu,
  • nucení ke kašli a kašel (hlen stékající do nosohltanu dráždí dýchací cesty),
  • nucení ke kýchání,
  • slzení.

Hlavním příznakem rýmy je zvýšená sekrece hlenů. Foto: Polina Tankilevitch, Pexels

Druhy rýmy

Vazomotorická rýma

Jedná se o výjimku, která není způsobena žádným onemocněním ani alergií, ale fyziologickou reakcí (např. na rychlou změnu teploty). Spouští se třeba při konzumaci pikantních pokrmů, změně polohy těla, fyzické aktivitě atp. Většinou rychle přejde – není totiž způsobena infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jde o počáteční stádium infekce, které, pokud se dále nerozšíří viry ani bakterie, může být stádiem jediným. Zpravidla však přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Virová rýma

Začíná typicky počátečním „suchým“ stadiem se zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, pocitem sucha a svěděním v nose. Během několika hodin se objevuje vodnatá sekrece, ucpaní nosu, slzení, ztráta čichu. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je tedy těžké ho vysmrkávat. Trvají-li příznaky déle než 1 týden a dochází-li k jejich zhoršení, je vhodné vyhledat lékaře. Hnisavá rýma může být způsobena různými komplikacemi infekce, z nichž mnohé je nutné léčit antibiotiky.

Zadní rýma

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, přičemž hlen zkrátka nelze vysmrkat.

Tento druh rýmy ale způsobuje i dýchací obtíže, bolesti hlavy, případně zalehnutí uší. Zadní rýma je častým důsledkem neléčené rýmy, dlouhotrvající alergické rýmy nebo jiného neléčeného onemocnění, které se následně stupňuje v zánět.

Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu.

U zadní rýmy je důležité naředění hlenů pro jejich snadnější vysmrkání. Je-li i nadále rýma vleklá a hlenu se lze zbavit jen ztěžka, doporučujeme návštěvu lékaře. Pokud potvrdí bakteriální osídlení sliznice, vypíše recept na lokální antibiotika nebo antibiotika v tabletách.

TIP: Účinnou metodou léčby zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Existují moderní a zároveň ověřené metody proplachování nosní dutiny tzv. konvičkami, např. od značky Rhino Horn.

Chronická rýma

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a celkově trvá déle než 3 měsíce. Častou příčinou je alergie, jako např. u senné rýmy (pollinosis) neboli sezónní alergické rýmy. Také to však mohou být hormonální změny v těle, polypy na sliznici, případně nadměrné užívání nosních kapek.

Jak léčit rýmu u dospělých

Jelikož je rýma zánět, v rámci celkové léčby lze podávat léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Takové léky jsou vhodné, zejména jde-li o běžné nachlazení. Zároveň je vhodná i léčba mukolytiky (např.

Ambroxol). V rámci celkové léčby je vždy důležitá i podpůrná léčba – klidový režim, zvýšený příjem tekutin, strava bohatá na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalace.

„Při léčbě běžné rýmy je nejdůležitější lokální léčba, která cílí na odstranění nebo zmírnění příznaků (ucpaný nos, výtok z nosu). Léky na ucpaný nos při běžné rýmě jsou lokální dekongestiva.

Aplikují se přímo na oteklou nosní sliznici, kde následně způsobí její oplasknutí (dekongesci),“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

  • Rýmu u dětí hlídejte, při zhoršení příznaků navštivte lékaře. Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Jak na rýmu u kojenců a dětí

Rýma u novorozenců, kojenců, batolat i odrostlejších dětí může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. Doporučuje se spánek se zvýšenou polohou hlavy a dostatek tekutin (hlavně čisté vody). Dále např. rozprašování éterických olejů pro usnadnění dýchání, lehká strava s dostatkem vitamínů a bylinkové čaje.

TIP: U nejmenších lze použít fenyklový čaj, heřmánek nebo sléz. Dětem od 1 roku věku podávejte běžné čajové směsi na nachlazení.

Ucpaný nos lze čistit a zvlhčovat isotonickým roztokem mořské vody, který navíc ředí hlen.

Pro děti starší 6 měsíců lze akutně použít hypertonické roztoky pro zmírnění otoku sliznice a uvolnění ucpaného nosu. Naředěný hlen se odstraňuje pomocí odsávačky nosu.

Ta je však vhodná výhradně v případě, kdy kojenci ucpaný nos zabraňuje sát mateřské mléko, pít z lahvičky či před uložením ke spánku.

V případě teploty či horečky je na místě podávat léky na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem a zvýšit příjem vitamínu C – např. ve formě rakytníkového sirupu či šípkového čaje.

Léčivé přípravky se doporučují užívat co nejkratší dobu. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být min. 8 hodin.

Pokud nedojde do 3 dnů ke zlepšení, je nutné navštívit pediatra.

Nepodceňujte „rýmičku“

Obyčejná rýma je běžným a většinou lehkým zánětlivým onemocněním nosní sliznice. Zanedbání akutní rýmy, nachlazení nebo vleklé alergie však může vést k tzv. zadní rýmě.

Pokud zadní rýmu déle ignorujete, může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy (zánět průdušek, středního ucha, spojivek, hrtanu i zápal plic).

Nepodceňujte tedy „rýmičku“ u sebe ani u svých dětí a v případě táhlých nebo stupňujících se komplikací neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři EUC

Pediatři v EUC        

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector