Lékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdraví

Praha Setká se s tím každý, komu vyjde pozitivní test na covid, i ten, koho hygiena pošle kvůli kontaktu s nakaženým do karantény. Zatímco v prvním případě stačí k ukončení povinné desetidenní izolace subjektivní pocit bez příznaků nemoci po dobu čtyř dnů, negativně testovaný jedinec potřebuje k výstupu z karantény druhý test se stejným výsledkem.

Postup, jejž stanovil resort zdravotnictví, by však mohl doznat změn. Nezdá se totiž ani bývalému šéfepidemiologovi Romanu Prymulovi. „Už zpočátku jsem navrhoval, aby druhý test nebyl potřeba,“ uvedl pro Lidovky.cz s tím, že o jeho nutnosti se ještě bude jednat.

Prymula tvrdí, že druhý test má význam, pokud se dělá u lidí zaměstnaných v rizikových sektorech. „Jako je školství, zdravotnictví nebo sociální sféra,“ vyjmenoval.

Lékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdravíLékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdraví

Hygiena si nicméně za svým názorem zatím stojí a druhý test u negativně testovaných považuje za stejně podstatný jako ten první.

Za porušení nařízené karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, přičemž její porušení může být postihováno i zpětně. Na dodržování karantény dohlíží stanice ve spolupráci s Policií ČR, ovšem jejich kapacity samozřejmě nejsou takové, aby každého, kdo je v karanténě, například denně kontrolovali. V prvé řadě se tak spoléhá na osobní zodpovědnost každého, protože dodržením karantény nechráníte jen sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost. (zdroj: MZCR)

„Pointa prvního testu je jasná. Ten druhý se musí uskutečnit proto, že končí inkubační doba onemocnění, které se kdykoli do deseti dnů (od kontaktu s nakaženým) může projevit,“ reagovala pro Lidovky.cz mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Zároveň však přiznala, že napoprvé negativně testovaný je jen zřídka pozitivní na covid při závěrečném odběru.

Nepříjemná situace ovšem nastane, pokud se při posledním testování ukáže, že se nemoc projevila. V takovém případě pro pacienta nastává další kolečko – nahlásí kontakty, s nimiž přišel do styku, a doma si pobude dalších deset dní.

Bezvýsledné čekání

To vše se děje v situaci, kdy odběrná místa jsou na stropu své kapacity a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) apeluje na občany, aby na testování nechodili zbytečně.

Lidé často čekají na odběr i několik hodin ve frontě, kde se vystavují riziku nákazy. Ve finále se přitom mohou dozvědět, že kapacity jsou pro daný den již plné.

Nezbývá jim tak než se vrátit domů a zkusit štěstí další den.

Své o tom ví Alžběta T., která se na testování vydala na Václavské náměstí v Praze s žádankou od lékaře. V práci totiž přišla do přímého styku s nakaženým.

„Když jsem ve čtvrtek na závěrečné testování přišla, řekl mi poslední pán ve frontě, že mu bylo řečeno, ať hlásí stopku. On byl podle hygieniků poslední, na koho se mělo ten den dostat,“ uvedla pro Lidovky.cz.

„Zkoušela jsem je přemluvit, ať udělají výjimku, ale bylo mi řečeno, že takové výjimky chtějí desítky lidí denně,“ dodává.

Podle muže z Prahy (nepřál si být jmenován, redakce jeho totožnost zná) je problém i se samotným získáním žádanky na výstupní test.

„Hygiena mi vůbec nesdělila informaci, že si žádanku musím u hygieny nebo praktického lékaře musím zařídit sám. Myslel jsem, že je to automatické. Už několikátým dnem mám problém dovolat se na místa, kde mi ji mohou vydat.

Hrozí tak, že se nestihnu otestovat poslední den karantény, který vychází na tento pátek,“ doplnil svou zkušenost.

Podle informací z „covidové“ linky 1221 i podle epidemiologa Prymuly přitom takový člověk nesmí svévolně ukončit karanténu, přestože s negativním testem by mohl začít běžně fungovat.

Parkinsonova choroba – příznaky a stádia nemoci

Lékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdraví

Parkinsonova choroba je nevyléčitelné neurologické onemocnění vyskytující se na celém světě nezávisle na životním stylu a sociální vrstvě. Postihuje většinou lidi starší padesáti let a o něco častěji muže. Mezi typické příznaky patří poruchy motoriky projevující se charakteristickým třesem.

Parkinsonova choroba postihuje nervovou soustavu a je charakteristické poruchami motorických funkcí. Ty jsou zapříčiněny odumíráním mozkových buněk, které u zdravých lidí tvoří látku potřebnou k přenosu informací mezi neurony.

Nemoc se vyskytuje zhruba u jedné až dvou osob z tisíce. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 55. a 62. rokem života, zhruba deset procent nemocných představují lidé mladší 40 let.

Příznaky Parkinsonova syndromu

Prvotní příznaky

Prvotní příznaky se u většiny nemocných rozvíjejí pozvolně, proto jim pacienti nepřikládají zvláštní pozornost. Obvykle se jedná o:

  • Rychle nastupující únavu
  • Pocit tuhosti
  • Pocit těžkých končetin
  • Křeče
  • Zpomalení chůze
  • Zvýšenou tvorbu slin, slz a potu

Motorické příznaky

Signály, kterých si pacienti již spolehlivě povšimnou, obvykle souvisí až s motorickou činností. Příznaky jim totiž začínají ztěžovat každodenní činnosti, které jim do té doby nedělaly žádný problém. Často se jedná například o odemykání dveří či přecházení ulice.

A jakými motorickými příznaky se nemoc projevuje? Mezi ty základní patří převážně:

Třes
Je určitě nejznámějším příznak Parkinsonovy choroby. Typicky se dostavuje, když je končetina v klidu. Je pravidelný, rytmický a pomalý. Počátku jej může pacient zaregistrovat jen na jedné končetině, ale s postupem času postihne i druhou stranu těla, může se vyskytnout i v oblasti jazyka, rtů a krku. Ve spánku třes ustává.

Svalová ztuhlost
Obvykle se stejně jako třes vyskytuje v pozdějším stádiu, ztuhlost krku a ramen se však může objevit už na počátku nemoci. Většinou nejprve postihuje polovinu těla a postupně se rozšiřuje. Ztuhlost nemocní obvykle cítí při vstávání ze židle nebo během přetáčení v posteli.

Zpomalenost
Zasahuje do běžných denních činností, které nemocnému trvají o poznání déle než zdravému jedinci. Typicky se zpomalenost týká psaní, zapínání knoflíků či chůze. Může přijít znenadání, kdy jdoucí pacient zničehonic zpomalí či úplně zastaví. Tento příznak může vyústit až v ke změně řeči, polykání či snížené četnosti mrkání.

Poruchy rovnováhy
Parkinsonova choroba ovlivňuje vzpřímené držení těla, často tedy dochází k pádům, neméně obvyklá je také šouravá chůze. Často také dochází k zamrznutí či váhání před prvním krokem. V tomto případě pacient podupává na místě a nedaří se mu vykročit.

Poruchy související s pohybem

Polykání
Pacient má narušenou koordinaci svalů jazyka a hrtanu. Tento stav může ohrozit život, proto je důležité, aby nemocný vyhledal pomoc lékaře.

Vyjadřování a řeč
Je důsledkem ztuhlosti svalů hrtanu, dýchacích svalů a svalů obličeje. Pacient má často problém vyslovit větu.

Spánek
Jeho poruchou trpí zhruba 75 % nemocných. Ti se v noci často budí a nemohou znovu usnout.

Písmo
Jeho velikost se postupem času zmenšuje a zhušťuje. Rukopis se stává velmi nečitelný.

Poruchy související s užíváním léků

Stavy ON-OFF
Jedná se o nečekané stavy hybnosti a ztuhlosti, které se mění důsledkem dlouhodobého užívání léků. Pacienti v pozdějších stádiích si nejsou jistí, zda budou za pár minut schopní pohybu.

Mimovolní pohyby
Stejně jako stavy hybnosti a nehybnosti bývají důsledkem užívání léků. Dostavují se obvykle v rozmezí 5 až 10 let od zahájení medikace, která je i přes vedlejší účinky velmi potřebná. Nemocný samovolné pohyby není schopný nijak regulovat.

Průběh nemoci

Samotný průběh choroby je u každého pacienta individuální, a zvláště u mladších lidí nebývá lehké její diagnózu určit. Příznaky nemoci jsou totiž typické i pro jiná onemocnění, Parkinsonova choroba tak může být diagnostikována až po vyloučení jiných příčin obtíží.

Zajímavé:  Afty U Deti Priznaky?

Onemocnění má progradující tendenci, to znamená, že se zhoršuje s časem. Pacient tak prochází celkem čtyřmi vývojovými fázemi. Jejich délka a projevy se u každého jedince liší.

1. fáze

Často je označována jako fáze adaptační. Jedná se tedy o první roky s nemocí, které jsou pro pacienta těžké hlavně po psychické stránce.

V této fázi si nemocný uvědomuje, že je více unavený, klesá jeho pracovní výkon a je náchylnější k nemocem. Z těch se následně dostává nepřirozeně dlouho. Pacient také může pociťovat bolest v ramenu či v ruce. Občas se objevují i první známky nemotornosti – pacientovy nejdou zapnout knoflíky, má potíže s psaním.

2. fáze

Díky léčbě se život vrací k normálu. Nemocný nemusí omezovat osobní ani pracovní život. V této fázi vyrovnanosti se s nemocí svěřuje rodině a přátelům.

3.fáze

Dochází ke zvratu. Léky už neúčinkují tak spolehlivě jako ve druhé fázi. U nemocného se střídají stavy hybnosti, které komplikují běžný život. Nemoc začíná mít navrch.

4. fáze

Tato fáze představuje poslední stádium nemoci. Onemocnění pacienta už značně omezuje v každodenních činnostech. Jeho závislost na okolí roste.

Léčba Parkinsonovy choroby

Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, jeho léčba spočívá v celoživotním tlumení příznaků.

K tomu slouží speciální léky zvané levodopa, která se skrze tenké střevo vstřebávají do krevního oběhu a odtud pokračují do mozku.

Tam nahrazují funkci dopaminu, látky, která je potřebná k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Kromě léků je vhodným doplňkem léčby také rehabilitace a pravidelný pohyb.

Profil – Mgr. Jana Kubíčková

Jmenuji se Jana Kubíčková a jsem zakladatelkou eshopu prirodnilekarna.cz, s kterým jsme na síti od roku 2006. Odpovídám na většinu vašich dotazů, které posíláte emaily či prostřednictvím formulářů. Nově u mě můžete také využít online poradnu.

Komplementární terapií* se zabývám od roku 2003. Vystudovala jsem obor AKUPUNKTURA na 1.

škole tradiční čínské medicíny TČM, kde pokračuji ve studiu fytoterapie (léčba bylinami). Čínská medicína mě vždy zajímala a pomohla mi vyřešit i mé vleklé zdravotní potíže, s kterými mi západní medicína nebyla schopna pomoci.

Díky principům celostního přístupu jsem pochopila, že pro své zdraví toho mohu udělat mnohem více než můj lékař, a to se stalo mottem i Přírodní lékárny.

Nemoc nám říká, že něco v našem životě není správně a je čas na změnu. Není to jen o tabletkách, ale o celkové změně přístupu k životu. O pochopení toho, kdo jsme, co v sobě neseme a zda to správně používáme.

Všichni v sobě neseme unikátní software (energie – duše), který by měl být přesnou instalací v hardwaru (tělo). Vyladit tuto instalaci a správně ji upgradovat, je od počátku moji prací.

Používám k tomu různé metody, které jsem si na své pracovní cestě osvojila. Většina z nás svůj software používá asi tak, jako Excel. Je to program s tisíci funkcemi, ale my v něm děláme pouze tabulky.

V lepším případě používáme funkci „suma“. Zbylý potenciál spí.

* Komplementární – doplňková terapie je správný název pro užívání doplňků stravy a výživy při onemocnění. Nejedná se o klasickou alternativní medicínu, ale tzv. doplňkovou terapii, která se doplňuje jak se západní, tak alternativní cestou.

Lékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdraví

Každý člověk je jiný a univerzální rady málokdy fungují. Vždy je potřeba řešit problémy individuálně a hledat spojitosti, tak aby vybraný produkt skutečně pomohl. 

Není to moje cesta. Nejsem pečovatelský typ. Baví mě spíše nad věcmi přemýšlet, hledat souvislosti tam, kde nejsou na první pohled vidět. Nemám však úplně správný „software“ na individiuální vedení. Dokáži vás nasměrovat, cestou s vámi však nepůjdu.

Odpovídám také na poradny, které vložíte do formulářů. Tam mám však jen omezené možnosti. Bez podrobnějších informací mohu těžko diagnostikovat problém, spíše se vás snažím nasměrovat, kterým směrem se vydat. Píšete-li do formuláře, buďte co nejkonkrétnější. Mrkněte kdyžtak na tento odkaz: JAK SPRÁVNĚ PSÁT DOTAZY DO PORADNY

Kupujete vánoční dárky v lékárně? A nejsou zbytečné?

Spotřebitel

Vánoce klepou na dveře a vy jste si ještě nenašli čas, abyste nakoupili vhodný vánoční dárek? Nejste jediní. Mnoho z nás nechává nákup dárků na poslední chvíli. Dopadá to tak, že se na pokraji zoufalství svěříme do rukou jednomu obchodnímu centru, kde se nakoupí zcela vše metodu „I tohle by se mu/jí mohlo hodit…“

Marketing obchodů počítá s vaším zoufalstvím, s tím, že se musíte zúčastnit vánočních večírků, uzavíráte roční úkoly, které měly být dávno hotovy, zkrátka, že už pořádně ani nevíte, jak se jmenujete. Natož vymýšlení nějakých dárků

A tak na vás jdou metodou „All in 1“. Všechno můžete prostě koupit u nás a potěšíte všechny, celou rodinu. Ve skutečnosti potěšíte hlavně obchodníka, protože utratíte, ale taky sebe, neboť to už máte z krku. Vše v jednom se taky nabízí v lékárnách. Ale je to skutečně dobrá volba? Potřebujeme ale skutečně všichni pod stromečkem najít nějaký prášek či pilulku?

Vědomosti o podpoře zdraví? Chabé…

Marketing lékáren a hlavně lékárenských řetězců nás láká do svých oficín. My vstoupíme, dýcháme příjemnou vůni apatyky nejčastěji po heřmánku.

A pak tam necháme spoustu peněz s úžasným pocitem, že je nakoupeno pro partnery, děti i prarodiče, milenky i přátele.

Lékárník či farmaceutický asistent k nám vlídně hovoří, radí, ale my víme své. Z televizní reklamy přece. Děláme ale správně?

Interakce mezi zákazníkem a lékárnou je podle odborníků vzájemná, funguje zde princip poptávky a nabídky. Marketing pak tuto poptávku formuje a směruje tam, kam obchodník potřebuje.

Je tedy jen na nás, abychom se v tomto prostředí zorientovali a uměli nabídku lékáren zpracovat a vyhodnotit. Tedy zdali máme skutečnou potřebu nějakého léčiva či doplňku stravy nebo je to jen uměle navozená potřeba.

Do jaké míry se necháme ovlivnit, závisí také na naší informační, mediální a zdravotní gramotnosti.

Češi jsou na tom se zdravotní gramotností v oblasti zdravotní péče poměrně dobře, horší je to v oblasti prevence nemocí a zcela nejhorší v oblasti podpory zdraví. Ale protože nemalá část marketingu cílí na poslední dvě oblasti, je česká populace hodně ovlivnitelná.

Lékárny nejsou jen pro nemocné – vše o zdraví

(foto: Shutterstock)

Cíle reklamy lékárenských řetězců nejsou náhodné. S vyšším věkem stoupá nemocnost, jsou to tedy v první linii starší lidé, senioři. Dále pak maminky starající se o děti a chroničtí pacienti – lidé se srdečními nemocemi, onkologičtí pacienti, cukrovkáři.

Experti zdůrazňují, že zdravý člověk doplňky stravy nepotřebuje. Ty, co jsou v nabídkách lékáren nejčastěji, mají zdravotní stav zlepšit, ale většinou cílí na obecná hojně rozšířená onemocnění, nebo na nejasně definované zdravotní obtíže.

Tak to ale být nemá. Pokud má člověk potvrzený nedostatek nějaké látky, pak to samozřejmě po poradě s lékařem nebo lékárníkem doplňme. Mnoho lidí sebe nebo své okolí ale takzvaně vyšetřuje samo, hned taky udělají vlastní diagnózu a řeší to nějakým doplňkem stravy. Ten nemusí znamenat pouze zbytečnou investici, ale také oddálení diagnostikování onemocnění.

Rozdílná kvalita bylinky

Při uvádění doplňku stravy na trh se také nedokazuje účinnost ani bezpečnost, pouze se plní oznamovací povinnost na Ministerstvo zemědělství České republiky.

Zajímavé:  Potravinová Alergie U Kočky?

A právě zde si je podle odborníků nutné uvědomit, že například kvalita byliny, použitá k výrobě, může být rozdílná. Závisí totiž na místě a na ročním období, kdy byla sbírána, a samozřejmě také na tom, zda to místo nebylo kontaminováno nějakými zdraví nebezpečnými látkami. To se ale z informací na výrobku nedozvíme.

Etiketa doplňku stravy musí splňovat příslušnou legislativu a najdeme na ni mimo jiné i údaje o množství vitaminů, minerálních látek nebo dalších látek vztažený na doporučenou denní dávku.

Když se ale podíváme na historii šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, najdeme případy, kdy v doplňcích stravy byly nalezeny těžké kovy či nepovolené látky či rostliny. Pozorní bychom měli být u doplňků, u kterých etiketa není dostatečná, a zdroje jsou nejasné.

Zákazník se tak musí často po podrobnějších informacích pídit sám. Jestli to někdo vůbec udělá? Na to si už odpovězte sami.

Také si přečtěte:

  • Jak jsou na Vánoce zavřené obchody
  • Kalendář státních svátků

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení?

Nachlazení je taktéž označováno jako nasofaryngitida, rinofaryngitida, akutní koryza nebo rýma. Jde o snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích.

Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů, nejčastěji jde o rhinovirus, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Jedná se o RNA virus z čeledi Picornaviridae. Za nachlazením však mohou stát i jiné viry.

10–15 % případů způsobují koronaviry, dalších 5–15 % případů je zaviněno chřipkovým virem.

Nachlazení obvykle začíná bolestí v krku po dobu pár dnů. Vzápětí nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel.

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou kašel, rýma, ucpaný nos a bolesti v krku. Další symptomy mohou zahrnovat bolesti svalů (myalgie), pocit únavy, bolesti hlavy a ztrátu chuti k jídlu. Bolest v krku se dostavuje u přibližně 40 % lidí, zatímco kašel u přibližně 50 % nemocných.

U dospělých není horečka běžná, ale je možná, občas dojde jen ke zvýšení teploty. U dětí k horečce dochází častěji. Rýma se v počátku projevuje bohatou vodnatou sekrecí, později dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Zelený až žlutozelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních.

Nachlazení mívá trvání okolo jednoho týdne. Během prvních tří dnů je nakažlivé. Je vhodnější zůstat doma a odpočívat. Pokud potíže po týdnu přetrvávají, hlen je žlutozelený a vyskytuje se horečka, je vhodné navštívit lékaře a zhodnotit možnou léčbu antibiotiky vzhledem k možnosti pokračující bakteriální infekce.

Někdy se může stát, že se zamění příznaky nachlazení s alergií.

Virus nachlazení se obvykle přenáší jedním či dvěma hlavními způsoby, a to buď vdechnutím či pozřením kapének ve vzduchu obsahujících virus případně kontaktem s infikovaným nosním hlenem nebo kontaminovanými předměty.

Dnes je možné v lékárně zakoupit domácí CRP test a ověřit si sami, zda je vhodné nasazení antibiotik či ne. CRP (C-reaktivního proteinu) je bílkovina, která je tvořena v játrech. Jeho hladina v krvi se zvyšuje při zánětlivých onemocněních.

Jak odlišit nachlazení a chřipku? Chřipková sezóna trvá obvykle od podzimu do jara, nachlazením může člověk onemocnět téměř kdykoliv.

Příznaky Nachlazení Chřipka
Horečka Někdy, mírná Vysoká
Bolest hlavy Občas Běžně
Bolesti celého těla, svalů Mírné Běžné, často kruté
Slabost Občas Běžně, trvání až 2–3 týdny
Schvácenost, extrémní vyčerpání Nikdy Na začátku onemocnění běžně
Ucpaný nos Běžně Občas
Kýchání Běžně Občas
Bolest v krku Běžně Občas
Bolest na hrudi, kašel Mírné, suchý kašel Časté, často těžké
Komplikace Ucpání drenáže vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha Zánět vedlejších dutin nosních, zánět průdušek, zápal plic, který může ohrožovat život
Prevence Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami, každoroční očkování
Léčba Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti. Volně prodejné kombinované preparáty proti nachlazení by neměly být podávány malým dětem. U těžkých případů lze použít antivirotika

Lékařské ošetření neodkládejte u dospělých při nesnesitelné bolesti na hrudi, bolesti hlavy, silné dušnost, závratích, zmatenosti, neustávající zvracení. U dětí je nutné být více na pozoru a varovnými příznaky jsou těžké nebo zrychlené dýchání, modravé zbarvení kůže, nechuť pít, letargie a spavost, dráždivost, příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují, horečka s vyrážkou.

Jediným účinným způsobem prevence nachlazení je fyzicky zabránit šíření virů. Jedná se o pečlivé mytí rukou a nošení obličejových roušek.

U virových infekcí se léčba věnuje tlumení příznaků. Pro úlevu od bolesti se nasazují analgetika, pro snížení horečky antipyretika (ibuprofen, paracetamol).

Když infekci provází kašel, volíme zpočátku antitusika, léky tlumící projevy suchého dráždivého kašle (dropopizin, butamirát). Když přejde kašel do produktivní formy s hlenem, podpoříme jeho vykašlání expektorancii a mukolytiky (ambroxol, acetylcystein).

Pro zprůchodnění nosu používáme hypertonické roztoky mořské vody. Je vhodné zvýšit příjem vitaminu C a zinku.

Při léčbě nachlazení je možné využít i homeopatických preparátů. Homeopatie je přírodní a zcela bezpečná léčebná metoda. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování příznaků onemocnění, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, sirupů, mastí, gelů a čípků.

Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.

Přípravek OSCILLOCOCCINUM

Obsahuje léčivou látkou v 1 dóze s 1 g perorálních granulí (Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200 K). Pomocnými látkami jsou sacharóza, monohydrát laktózy. Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

Děti í dospělí užívají preventivně užívat 1 dózu týdně. Od prvních příznaků nachlazení je nutné užít 1 dózu, co možná nejdříve a následně užívat 1 dózu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Celý obsah jedné dózy se nechává rozpustit pod jazykem nebo v malém množství vody.

Přípravek STODAL

Jedná se o tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný na všechny typy kašle. Přípravek mohou používat dospělí, mladiství a děti od 2 let.

Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

  • Obvyklé dávkování přípravku je:
  • Děti od 2 do 4 let: užívá se ½ čajové lžičky (2,5 ml) 3-5x denně.
  • Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.
  • Děti od 5 do 11 let: užívá se 1 čajová lžička (5 ml) 3-5x denně.
  • Dospělí a mladiství od 12 let: užívá se 1 polévková lžíce (15 ml) 3-5x denně.

Přípravek užívejte nejdéle 10 dnů. Pokud se příznaky zhorší nebo se nezlepší do 5 dnů u dospělých nebo do 3 dnů u dětí, poraďte se s lékařem.

  1. Tento léčivý přípravek obsahuje 1,74% V/V ethanolu Protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o používání přípravku u těhotných a kojících žen, a protože přípravek obsahuje ethanol, jeho užívání v období těhotenství a kojení se nedoporučuje.
  2. Přípravek DROSETUX NEO
  3. Přípravek DROSETUX NEO je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě suchého kašle, dráždivého kašle nebo jiných forem neproduktivního kašle.
  4. Doporučená dávka přípravku je:
  5. Děti mladší 5 let: 2,5 ml sirupu 3-4x denně.
  6. Děti starší 5 let: 5 ml sirupu 3-5x denně.
  7. Dospělí: 15 ml sirupu 2-3x denně.
  8. U dětí do 2 let by měla být léčba kašle vždy konzultována s lékařem.
  9. Pokud se po 3 dnech léčby nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit
Zajímavé:  Cinarizin - vše o zdraví

s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 5 dní.

Izolace jen pro nemocné a ohrožené. České technologické firmy s podporou státu připravily chytrou karanténu

Česká republika není na boj s pandemií koronaviru připravena úplně nejlípe, a proto se na pomoc vládě přihlásilo několik tuzemských technologických firem, podnikatelů či technologických odborníků a dalších dobrovolníků. Jejich iniciativa COVID19CZ již pomohla zprovoznit informační linku 1212, současně s tím ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a hygienickými úřady pracovala na technologickém řešení pro tzv. „chytrou karanténu“.

Ta má na základě práce s daty od operátorů či bank umožnit inteligentní trasování lidí nakažených koronavirem. Cílem je, aby v izolaci zůstali jen skutečně nemocní a potenciálně ohrožení lidé, nikoliv celý národ.

Technologické řešení s názvem Covid Active Response Center (Covid ARC) má pomáhat k lepšímu trasování nakažených koronavirem. Covid ARC je již otestováno na několika případech nemocných a připraveno na plné využití pracovníky hygieny. K nasazení do ostrého provozu však dojde pravděpodobně až po Velikonocích.

„Včasná izolace ohrožených výrazně snižuje riziko šíření viru.“

„Koronaviru se nevyhneme. Na podobnou pandemii nebyla Česká republika ani Evropa připravena. Nyní musíme primárně minimalizovat důsledky nákazy. Potřebujeme jednat rychle. Doposud bylo oddělení zdravých od nakažených a nákazou ohrožených osob otázkou ruční práce,“ popisuje Patrick Zandl z firmy Prusa Research, který jako jeden z odborníků za Covid ARC stojí.

České technologické firmy a odborníci se spojili v uskupení COVID19CZ

Foto: COVID19CZ

V současném systému fungování musí hygienici zavolat každému nakaženému a zjistit, s kým za posledních čtrnáct dní přišel do užšího styku, a tyto lidi pak opět obvolat a poslat na případné testování.

Proces se zatím děje ručně „s papírem a tužkou v ruce“, s narůstajícím počtem nakažených však situace bude pro pracovníky hygieny dlouhodobě neudržitelná. A právě v tom jim mohou práci ulehčit technologie.

„Do námi připraveného Covid ARC zapojujeme po souhlasu jednotlivých kontaktů jejich geolokační data od operátorů, bankovních domů a data dalších třetích stran, která s trasováním nemocných lidí výrazně pomohou a celý proces zrychlují. Včasná izolace těch, kdo jsou ohroženi virem, výrazně snižuje riziko šíření viru. A to je pro zvládnutí pandemie klíčové,“ přibližuje Petr Bartoš z Cogvio Medical, další z lidí stojících za projektem.

Nasazení brzdí pomalá adaptace

Technologické řešení zvládne přijímat a zpracovávat informace o tisících nakažených denně, kontaktovat je a získat od nich informace o lidech, kteří mohou být videm ohroženi.

Tyto kontakty následně umožní izolovat a objednat na testování. Covid ARC je tak v podstatě informačním centrem používajícím moderní technologie a dostupná data k lepšímu trasování nakažených koronavirem.

Tím pádem pomáhá i k rychlejší a přesnější identifikaci ohrožených osob.

Jak tvůrci řešení zdůrazňují, ochrana osobních údajů je pro ně důležitá a kontaktovaná osoba musí s využitím zmiňovaných dat třetích stran souhlasit.

Ve srovnání s podobnými technologickými řešeními, která připravují další evropské země, vychází podle autorů Covid ARC nejlépe v souladu s pravidly GDPR.

Audit o nakládání s citlivými údaji navíc provádí partner projektu, kyberbezpečnostní tým konzultační společnosti PwC.

Samotná technologie byla vyvinuta jako škálovatelné řešení postavené na systémech Keboola, Daktela a CleverMaps. S plnou podporou ministra zdravotnictví i hlavní hygieničky je připraveno na nasazení do praxe, podle informací CzechCrunche však tento proces naráží na pomalou adaptaci v jednotlivých lokálních hygienických stanicích, kde se pracovníci teprve učí systém používat a důvěřovat mu.

Jak na úterní tiskové konferenci potvrdil také šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, systém by měl být do provozu zaveden v horizontu čtrnácti dnů. Tento týden probíhá pilotní provoz, v tom příštím budou odladěny případné problémy a po Velikonocích se má chytrá karanténa dočkat ostrého startu.

Zpomalování šíření pomáhají také Mapy.cz

Pro iniciativu COVID19CZ přitom nejde o první a ani poslední projekty, na kterých pracuje. Již před týdnem dobrovolníci pomohli postavit, zprovoznit a zajistit fungování linky 1212 sloužící jako telefonický zdroj pro občany s informacemi o koronaviru. Ta zpracovala již 45 tisíc hovorů a 12 tisíc chatů, čímž se ve spojení s informačním web podařilo uvolnit kapacity tísňových linek.

Mapy.cz vyzívají lidi, aby sdíleli lokalizační data a pomohli zastavit šíření koronaviru

Foto: Mapy.cz

Částečně související projekt s chytrou karanténou, který také vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ a pomáhá zpomalit šíření koronaviru, je iniciativa Seznamu Zastav covid. Firma před víkendem představila aktualizaci své aplikace Mapy.cz, ve které mohou uživatelé sdílet svá polohová data. Díky tomu dokáže aplikace upozornit, jestli se nenacházeli v okolí pozitivně testovaných lidí.

„Systém chytré karantény vlastně zapadá i do konceptu Mapy.cz. Jakákoli práce s historií polohy pozitivně testovaného člověka vyžaduje jeho souhlas přímo pro aplikaci Mapy.cz.

Kdo nám takový souhlas dobrovolně poskytne, toho budeme moct do systému zapojit, a to pouze jako soubor anonymních polohových dat.

Nebudeme mít ale možnost v aplikaci ukázat jeho aktuální polohu, to by mohlo vést k jeho odhalení,“ uvádí pro CzechCrunch Martin Jeřábek, šéf Mapy.cz.

Internetová jednička zdůrazňuje, že tato data uživatelů, kterých se do sdílení polohy přihlásilo již více než 430 tisíc, s nikým nesdílí. V teoretickém případě, že by je měla kamkoli předávat, bude od uživatelů vyžadovat jejich další souhlas. Zatím však k takovému kroku nedošlo.

Martin Jeřábek v Seznamu řídí Mapy.cz, Windy Maps a Jízdní Řády

Foto: Seznam

Seznam tak pracuje přímo s daty uživatelů, zatímco nejnovější projekt trasování z dílny COVID19CZ pracuje s daty od hygieniků a třetích stran. Pro ideální fungování Mapy.

cz potřebují anonymizovaná data od hygieny, aby se nemusely spoléhat jen na přiznání uživatelů o jejich případné nemoci (a na základě toho varovat ostatní uživatele), zatím však podle našich informací toto propojení dvou projektů chybí.

500 plicních ventilátorů do tří týdnů

Experti z COVID19CZ již teď pracují i na dalších projektech. „První verzi technologického řešení, které výrazně urychlí to, co jsme začali nazývat Chytrou karanténou, máme připravenou. Současně pracujeme na několika dalších projektech, kde moderní technologie pomáhají v boji proti viru. Jedním z nich jsou třeba plicní ventilátory,“ popisují Zandl s Bartošem.

Konkrétně jde o projekt na dokončení vývoje a zahájení malosériové výroby alespoň pěti stovek plicních ventilátorů určených pro léčbu nakažených nemocí COVID-19.

Cílem je do tří týdnů začít s jejich dodávkami a předejít tak hrozbě „italského scénáře“, kdy zdravotnictví tyto plicní ventilátory chybí a na trhu už žádné k dostání nejsou.

Aby bylo tohle zařízení vyvinuto, svoje síly spojila celá řada akademických a medicínských pracovišť včetně nezištné pomoci od soukromých firem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector