Menopauza a její příznaky – Vše o zdraví

Klimakterium neboli menopauza je přirozený proces v životě každé ženy. A protože se mu nedá vyhnout, je lepší se na něj připravit. Máme pro vás několik tipů, jak tohle přechodné období přežít v rovnováze, v pohodě a pevném zdraví.

Menopauza a její příznaky - Vše o zdraví

S péčí o své zdraví nečekejte až na příchod klimakteria. Začněte s jeho posilováním už dlouho předtím. TianDe má vyladěný program na prevenci intimního zdraví žen a harmonizaci celého těla. Na co tedy nezapomínat?

  • Upravte svou životosprávu
  • Zařaďte vhodné výživové doplňky
  • Pravidelně detoxikujte
  • Relaxujte a odpočívejte
  • Pečujte o své intimní zdraví

Dnešní ženy stráví v přechodném období klimakteria až čtvrtinu života. Může nastat už těsně po 40. roce a trvat i 10 až 15 let.

Během menopauzy postupně vyhasíná funkce vaječníků, které jsou zodpovědné za tvorbu ženského hormonu estrogenu.

Ke každé ženě však přichází s různou intenzitou a příznaky se mohou lišit. Jistou odpověď vám dá pouze lékař na základě odběrů hladiny hormonů.

Menopauza a její příznaky - Vše o zdraví

  • Návaly horka
  • Střídání pocitu chladu a horka
  • Nepřiměřené pocení
  • Výkyvy nálad
  • Vynechání menstruace
  • Vysychání sliznice
  • Pokles libida

Tip

Estrogeny jsou hlavní ženské hormony, které mají na starosti růst, pravidelnost menstruačního cyklu, reprodukci i nejrůznější metabolické funkce těla. Když je ho v ženském těle nedostatek, může dojít k náhlému nárůstu tělesné hmotnosti.

Emoce se střídají jako na houpačce, často přicházejí bolesti hlavy a pokles libida. K největším výkyvům hladiny estrogenu dochází v období těhotenství a právě během menopauzy. Pokud chcete zvládnout období přechodu bez potíží, musíte doplnit estrogen.

Ale než se pustíte do hormonální substituce, zkuste to nejdříve přirozenou cestou.

Své zdraví i hladinu hormonů hravě ovlivníte přirozenou cestou.

V období menopauzy zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na fytoestrogeny, které mají vysoké zastoupení především v rostlinách.

 Tyto přírodní látkyse v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Strukturou molekul se podobají právě hormonům, proto můžou jejich nedostatek v menopauze spolehlivě nahradit. 

Menopauza a její příznaky - Vše o zdraví

Bylinky a potraviny s vysokou hladinou fytoestrogenů

  • Sója
  • Hrách
  • Fazole
  • Obiloviny
  • Amarant
  • Lněné semínko
  • Mrkev
  • Červená řepa
  • Jablka
  • Broskve
  • Třešně
  • Červené bobuloviny
  • Červený jetel
  • Chmel
  • Andělika lékařská i čínská

Strava ovlivňuje naše zdraví nejen v menopauze. Jezte dostatek ovoce i zeleniny, celozrnné obiloviny, zaměřte se na kvalitní živočišné i rostlinné bílkoviny a tuky. Svůj jídelníček zpestřete pohankovou kaší s amarantem či zeleninovou polévkou. Ušetří vám spoustu času s přípravou jídla a vy získáte cennou chvíli sama pro sebe. Kesely napomůžou správné funkci zažívání a podpoří vaši imunitu. 

Léčivé bylinky se postarají o komfort během menstruace i v období klimakteria. Čaj má blahodárný účinek na celé ženské tělo. Příznivě ovlivňuje urogenitální systém, imunitu i nervy. Vychutnejte si sílu bylin alespoň v jednom šálku denně.

Tip

Dopřejte si lahodný koktejl-mix a nemusíte se strachovat o svou postavu. Koktejly TianDe mají vyvážené složení bílkovin a obsahují důležité aminokyseliny. Na dlouhou dobu vás zasytí a urychlí spalování tuků.

Mlsejte a hubněte s koktejly TianDe

Někdy ani pestrý jídelníček nestačí pokrýt všechny vitaminy a minerální látky. Chybějící složky najdete ve vhodných doplňcích stravy. Citrokalcevit je pro ženy skvělou volbou.

Hormonální změny mají velký vliv na metabolické procesy v těle a větší spotřebu všech důležitých složek, včetně vápníku. Pokud ho nepřijímáte dostatek, organismus sahá do svých vlastních zásob.

V důsledku toho pak může dojít k řídnutí kostí a poškození zubů.

Citrokalcevit dodá nejen potřebný vápník. V jeho složení je zastoupena spousta dalších vitaminů, které při projevech menopauzy přijdou vhod. Vitaminy skupiny B udrží vaše nervy na uzdě a sníží pocit únavy. Díky vitaminům C, E, A a D3 si na své přijdou svaly, oči, vlasy, pleť i nehty.

Tip

Chcete se cítit čile a plní energie? Shousin obsahuje účinné látky, které zpomalují proces stárnutí a zlepšují kvalitu života. Antioxidanty resveratrol, quercetin, antokyany a královna medicinálních hub cordyceps ochrání před volnými radikály a podpoří imunitu.

Funkční komplex Shousin

Během života na sebe nabalujeme ohromné množství toxických látek, jak z vnějšího prostředí, tak i v důsledku nesprávného životního stylu.

Ty v organismu kolují a představují nejrůznější rizika pro naše zdraví. Proto se zaměřte na očistu těla. A to ideálně alespoň dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

 Zbavíte organismus toxinů a patogenů, posílíte imunitu a zlepšíte své trávení.

  • Játra i trávení posílíte funkčním komplexem s ostropestřcem a riboflavinem. Pro účinnou očistu si dopřejte alespoň 1 šálek bylinného čaje denně.
  • Toxiny z těla odvedou náplasti Master Herb. Komplex přírodních látek zlepšuje prokrvení pokožky a absorbuje z organismu nežádoucí látky. Večer nalepte na plosky chodidel a nechte působit po celou noc. Po 8 až 12 hodinách je sejměte.
  • Díky soli z mrtvého moře spojíte relaxaci a detoxikaci v jednom kroku. Krystaly soli rozproudí lymfatický systém a stimulují cirkulaci krve. Masáž navíc povzbudí tělo i mysl a zlepší náladu.

Menopauza a její příznaky - Vše o zdraví

Podle TČM dochází v přechodu k nerovnováze energií ledvin. Vytrácí se ochlazující jinová energie a proto přicházejí návaly horka. Lépe zvládnout příchod menopauzy pomůžou bylinné fytovložky TianDe.

Zklidní menstruační cyklus, uleví při pocitu suchosti a kompletně posílí zdraví intimních míst. Navíc působí blahodárně na ledviny i celé zažívání. Už během dvou až třech dnů bylinné terapie přichází obrovská úleva.

Obklady v podobě fytovložek obsahují koncentrát bylinných výtažků, které mají vliv na hormonální systém a harmonizují ženskou energii. Vložky přinášejí pohodlí a komfort. Navíc ženám dodají pocit svěžesti po celý den.

Hlavní hrdinkou bylinných vložek je Andělika čínská

Tahle nevýrazná květina má výrazné blahodárné účinky na ženské zdraví. Obsahuje výše zmiňované fytoestrogeny, které dovedou vyladit hladinu ženských hormonů a harmonizovat tělo.

  1. Denní vložka Energie bylin je jemnější a hodí se pro každý den. Postará se o pocit svěžesti a pohodlí.
  2. Denní fytovložka Energie života je doslova nabitá silou 38 léčivých bylin. Hodí se pro výrazné zklidnění nepříjemných projevů menopauzy.

Tip

Gel funguje jako lubrikant. Napomáhá zvlhčení, působí proti svědění a podráždění. Při pravidelném používáním pomůže rozproudit krevní oběh. Přírodní složení pečuje o mikroflóru intimních míst a udržuje normální hladinu pH pokožky.

Volupta+

Není třeba hned zařizovat permanentku do fitness. Stačí se pravidelně přirozeně hýbat. Zaměřte se na to, co vás baví. Vyrazte třeba na procházku do přírody, proběhněte se nebo vyzkoušejte jógu.

Menopouza je pro mnohé ženy strašákem, což je škoda. Berte její příchod jako dar přírody. Dříve se ženy klimakteria vůbec nedožívaly. Vy ale máte možnost radovat se z nové etapy života a věnovat konečně pozornost i sama sobě. 

Nejzrádnější příznaky menopauzy jsou ty neviditelné. Co je dobré vědět o přechodu?

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří návaly horka a pocení, podle studie americké North American Menopause Society jimi trpí 75 % žen v přechodu. U čtvrtiny žen jsou poté návaly natolik silné a časté, že jim značně komplikují běžný život.

Časté jsou také změny nálad, snížení psychické i fyzické výkonnosti, únava a nespavost, zhoršená paměť a soustředění, snížené libido a vaginální suchost. Objevit se může úzkostlivost či snížené sebevědomí až deprese.

Dále se žena v klimakteriu může potýkat s bolestmi hlavy, pocity brnění končetin, bolestí na hrudi, závratí či nevolností. V přechodu může trpět i zevnějšek: ženy snáze přibírají na váze, přibývá vrásek, tenčí a vysušuje se kůže, objevují se změny v pigmentaci, kvůli hormonálním změnám může přijít akné.

„Nejzrádnějšími symptomy přechodu jsou poté chronické příznaky, které se někdy označují jako metabolický klimakterický syndrom. Ty jsou nebezpečné, protože nejsou na první pohled patrné, a navíc jsou těžko rozpoznatelné.

Patří sem kupříkladu zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Před těmito nemocemi byly ženy v reprodukčním věku chráněny vyšší hladinou estrogenu.

S jeho úbytkem však dochází k oslabení této ochranné funkce a ke zvýšení rizika srdečně cévních onemocnění přibližně na stejnou úroveň, jako je tomu u mužů,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Slovem menopauza se běžně označuje celé období přechodu, správně se však tímto pojmem označuje poslední menstruace v životě ženy. Ta dle statistik nastává v průměru kolem 51. roku života ženy.

Doba před poslední menstruací, kdy se začnou reprodukční schopnosti ženy postupně vytrácet a objevují se první příznaky přechodu, se označuje jako preklimakterium. Obvykle nastává zhruba šest let před menopauzou, v některých případech ovšem mohou první příznaky nastoupit i kolem 30. či 35. roku.

Doba, po kterou se doprovodné symptomy objevují, je velmi individuální, průměrně činí kolem čtyř let, avšak v extrémních případech může dle výzkumů trvat i přes deset let.

Menopauza a menstruace – jak to chodí?

Ženy na internetu vyhledávají informace související s menopauzou a postupně slábnoucí menstruací. Období přechodu totiž typicky signalizují změny v menstruačním cyklu ženy. U některých žen se nepravidelná, vynechávající menstruace objeví již po čtyřicítce, průměrně pak přichází ve 45 letech.

Zpočátku jsou změny pozvolné, avšak s čím dál klesající hladinou hormonů se projevují intenzivněji. Kromě toho, že se menstruace stává nepravidelnou, může se změnit i její průběh, takže cyklus bývá kratší či delší než obvykle. Na začátku klimakteria může zesílit i samotné krvácení, postupně ale slábne, až se nakonec vytratí úplně.

Jaké jsou léky na menopauzu?

Předně je potřeba říci, že menopauza není nemoc, ale přirozený stav, do něhož jednou vstoupí každá žena. Ale myslet si, že až „to“ jednou přijde, jednoduše pomůže pilulka, není nejlepší strategií. U menopauzy se totiž nejlépe vyplatí „prevence“ potíží, jejímž základem je zdravá životospráva.

Vhodný jídelníček, dostatečná fyzická aktivita a s tím spojené udržení optimální hmotnosti, ale třeba i skoncování s kouřením a minimalizace pití alkoholu a kávy, to vše může příznaky menopauzy zmírnit. Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy, které lze zařadit už pár let před očekávaným nástupem přechodu.

Zajímavé:  Fyziologické změny v těhotenství – vše o zdraví

Osvědčil se například přípravek Sarapis Soja obsahující řadu látek, vitamínů a minerálů podporujících tělesnou i psychickou pohodu žen v klimakteriu.

„V některých případech, kdy jsou příznaky menopauzy obzvláště silné a výrazně snižují kvalitu života ženy, efektivně pomáhá zejména hormonální substituční léčba. Ta dokáže ženám nahradit mizející estrogen. Nejčastěji je indikována terapie kombinací estrogenu a gestagenu, léčba pouze estrogenem může být předepsána jen ženám, jimž byla odstraněna děloha,“ upozorňuje lékař.

Hormonální substituční léčba bývá aplikována v různých formách, například tabletami s ústním podáním, speciálními náplastmi, injekcemi, vaginálními krémy, kožními gely i nosními spreji nebo podkožními implantáty.

Hormonální terapie obvykle příznivě působí například proti návalům horka, střídání nálad, depresím, urologickým potížím, bolestem hlavy, vypadávání vlasů i lámání nehtů, snižuje riziko řídnutí kostí, hladinu cholesterolu a blahodárně působí na suchost a podrážděnost pochvy.

Na druhou stranu však s sebou hormonální léčba nese i určitá negativa, přičemž nejčastěji se hovoří o zvýšeném riziku rozvoje rakoviny prsu a tvorby krevních sraženin. Klíčovými faktory jsou zde zejména délka trvání terapie a její forma. Riziko vzniku karcinomu prsu je například nižší v případě, kdy nebyl gestagen podáván denně, ale pouze ve fázích.

Méně riziková je pak tato léčba ve formě mastí nebo čípků. Co se délky týče, odborníci se shodují na tom, že jen velmi málo riziková je terapie do jednoho roku trvání, naopak nejrizikovější je dlouhodobá terapie v délce pět a více let. Nebezpečí rakoviny je rovněž nižší, pokud se s hormonální terapií začalo až v pozdějším věku – od šedesáti let výše.

Jaké bylinky pomáhají na menopauzu?

V přechodu mohou ženy sáhnout po řadě pomocníků z rostlinné říše, a to nejen z řádu bylin. Nejvýznamnější pomoc jim mohou poskytnout rostliny s obsahem fytoestrogenů – rostlinných hormonů, které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony. Nejbohatěji jsou zastoupeny v červeném jetelu, sóji, cizrně nebo kanadských brusinkách.

Pro podporu psychické pohody se pak hodí například třezalka nebo meduňka, s nespavostí pomůže kozlík či chmel. Šalvěj a yzop mohou zmírnit návaly horka. Duševní i fyzickou energii může navrátit ženšen.

Co v přechodu zařadit do jídelníčku a co vynechat?

Jak už bylo řečeno, proti příznakům menopauzy účinně pomáhá celková změna jídelníčku. Důležité je zejména zvýšit příjem sacharidů škrobového původu, tedy těch z ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin, které pomáhají držet na uzdě hladiny krevního cukru.

Ženy v přechodu by se též měly vyhýbat nasyceným tukům a nahradit je nenasycenými kupříkladu z tučných ryb, olivového oleje nebo slunečnicových semínek. Zcela minimální by pak měl být příjem soli a alkoholu.

Galerie: 15 nejhorších „pamlsků“ na hubnutí: Co čím nahradit?

Nespavost v klimakteriu – proč k ní dochází?

Podle letošní studie americké organizace Sleep Foundation trápí častá nespavost 61 % žen v přechodu. „Ženské hormony progesteron a estrogen, jichž během přechodu ubývá, se podílejí na mnoha tělesných procesech, včetně spánku. Progesteron má zklidňující účinky, ale ovlivňuje například i dýchání, a tak jeho nízká hladina může přispívat ke spánkové apnoi, což je významná spánková porucha.

Estrogen zase hraje roli v metabolismu serotoninu a dalších neurotransmiterů, které mají vliv na cyklus spánku a bdění. Vedle toho pomáhá tělu udržovat v noci nižší tělesnou teplotu, což přispívá ke kvalitnějšímu spánku,“ vysvětluje gynekolog Pavel Turčan. Klidnému spánku navíc nijak neprospívá ani zvýšené psychické napětí, jež ženy v klimakteriu pociťují, a také návaly horka a noční pocení.

Boj s nespavostí nebývá snadný, významně však může pomoci pečlivé dodržování pravidel spánkové hygieny. Důležité je nejíst na večer těžká jídla a nepít alkohol ani kofeinové nápoje.

Přes den by se měla žena unavit fyzickou prací a pár hodin před spaním se pomalu začít zklidňovat.

Nezatěžovat psychiku, relaxovat, pustit si uklidňující hudbu, zkusit meditaci… Je vhodné v ložnici před ulehnutím pořádně vyvětrat, nepřetápět a pořídit si zatemňovací závěsy či rolety. Pro podporu usínání je dobrý čaj z meduňky či kozlíku.

Jsem na to sama? Menopauza a otevřená diskuze

Dalším oblíbeným heslem v internetových vyhledávačích je menopauza a diskuze.

„O menstruaci se mladá děvčata často poprvé dozvídají od svých matek, ale o přechodu matky s dcerami obvykle nemluví – toto téma ostatně v drtivé většině případů začíná být pro ženy aktuální až v době, kdy již příliš mateřských rad nepotřebují.

Navíc většina žen v našich kulturních podmínkách vnímá období klimakteria spíše negativně, jakožto nástup stáří, a tak se jim o něm příliš hovořit nechce,“ říká lékař.

Menopauza a její příznaky - Vše o zdraví

Právě otevřená diskuze o přechodu by však mnoha ženám pomoci. Není žádný důvod, aby žena v přechodu či po něm byla v moderní společnosti vnímána jakkoliv negativně. Stereotypním předsudkům je potřeba jednou pro vždy učinit přítrž a přechod začít vnímat jako nedílnou a nikterak podřadnou součást života, jakkoliv může být nepříjemný.

Chat: MUDr. Helena Máslová — Sama doma — Česká televize

Marie: „Hezky den,pani doktorko,je menopauza u zen,ktere nikdy nerodily rozdilna v case jejího nastupu a prubehu ?Myslim v porovnani s zenami,ktere rodily.Dekuji Vam.“

MUDr. Helena Máslová: „Bezdětné ženy mají tendenci k dřívější menopauze, častěji u nich dochází k takzvanému předčasnému ovariálnímu selhání, kdy žena přestává menstruovat například už po 40.roku života. Ale jsou i bezdětné ženy, které mají menopauzu normální ve věku 48-52 let s obvyklým průběhem.“

Kateřina: „Paní doktorko chtěla bych se zeptat je mi 44 let beru antikonceci kvůli hormonum menstruaci mívám pravidelně co 24 dní zajímalo by mě když menstruuji většinou to není už tak silné jak to bývalo kdy je možné očekávat menopauzu a jak to zvládnout děkuju“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, pokud užíváte antikoncepci, nemáte menstruaci, máte krvácení ze spádu hladin hormonů po vysazení 21.den užívání. Někdy bývá v platu 7 pilulek bez obsahu hormonů.

Menopauzu budete mít buď po vysazení antikoncepce nebo se ještě dostaví vlastní menstruační cyklus a pak je otázkou jaká je vaše ovariální zásoba a jaká je schopnost vašeho organismu vyrobit vlastní pohlavní hormony.“

Jarmila Vyskočilová: „Dobrý den,paní doktorko,je mě padesát sedm let,asi šest let trpím návaly,nedávno jsem prošla vyšetřením na štítnou žlázu,hladiny hormonu v krvi,vše v normě,nevím si rady,proč návaly přetrvávají,kde je problém.hormonální léčbu nemužu užívat.děkuji za odpověd“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, návaly jsou projevem klimakterické a postklimakterické poruchy termoregulace, tohoto jevu účastní další hormony a součástí bývá i kolísavý krevní tlak. Bývá častý u začínajícího metabolického syndromu.

Velmi pomáhá úprava životního stylu s omezením sedavého způsobu života,zařazením pohybu venku, zahradničení,turistika,kolo. Dobré je nebránit pocení, ale jít mu naproti – spotit se sportem nebo alespoň chůzí do schodů. Skvěle funguje Kneipova metoda střídání studené a horké vody.

Omezuje se pití kávy a alkoholu a konzumace cukru.“

Lucie: „Dobrý den ,jak poznám že jsem v přechodu ,když používám antikoncepci?Díky antikoncepci pravidelně menstruuji,začne mi menstruace potom slábnout i při jejím používání?DěkujiLucie“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, Světová zdravotnická organizace nedoporučuje užívání antikoncepce ani jiných hormonálních přípravků po 45.roce života z důvodu obavy z vyššího onkologického rizika. V USA je předepisování horm. antikoncepce po 45.roce zakázáno. Výjimkou je stav po odstranění dělohy. Tedy menopauzu poznáte dobře.“

Iva: „Paní doktorko. Je mi 55let,jsem v menopauze už 5let. Nejenže mívám návaly horka, nespavost,ale velký problém mi dělá sex.život. Při vyvrcholení -orgasmu mám strašné bolesti v břiše, které jdou do zad a nohou. Dá se to přirovnat k porodním bolestem.Trvají 5-15min.

Jsem zoufalá i kvůli partnerovi, protože ho musím domítat i když nechci. Ale křeče jsou tak velké, až mi vyrazí slzy s očí. Není to velikostí penisu, jelikož k bolestem dojde třeba i bez pohl.styku.Po laparo vyšetření jsem zdravá, gynekoložka neví co to je.

Kdo by mi mohl pomoci? děkuji Iva“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, v tomto případě se nabízí, že půjde o nějaký morfologický problém, buď srůsty, či myom, či jiný problém. Doporučila bych CT nebo i laparoskopii.“

Iva: „Dobrý den, je mi 33 let, kvůli endometrióze mi odebrali vaječníky i dělohu. Vzhledem k mému věku mi lékař předepsal Lenzetto. Měla bych ho užívat?“

  • MUDr. Helena Máslová: „Ano“
  • Milada Marková: „Jenom čas zastavit Zlatá léta po menopauze !“
  • MUDr. Helena Máslová: „Ano, období po klimakteriu řada žen popisuje jako „zlatá léta““

Tereza: „Dobrý den paní doktorko, je mi 28 let a minuly rok mi byla diagnostikována rakovina vaječníku. Po několika dalších operacích a zmzražení vajíček mi byl odebrán jeden vaječník a bohužel nyní bude i druhý. Zajímalo by mě na co vše se musím připravit, budu mít stejné symptomy jako ženy po přechodu? Děkuji za odpověď Tereza“

MUDr. Helena Máslová: „Ano. Budete v menopauze, ale vzhledem k mladému věku by měly být příznaky mírné.“

Martina Zetková: „Pani doktorko děkuji z hezké povídání ,je mi 38let tri děti a měla a trošku mám ještě psychické problémy sociálně se zařadit když jsem mateřské nastutovala do práce …dle vašeho vyprávění mám pár let klidu a pak zase přijde menopauze…ženy to nemají lehké pořád nějaká změna ach jo…musim pochvalit máte krásnou sukni“

MUDr. Helena Máslová: „Děkuji za pochvalu. Změna je život a schopnost adaptace určuje naší vitalitu. Nebojte se změn“

Pavlína: „Dobrý den, Je mi 38 let a již 3. rok mám menopauzu po operaci při které mi byla odstraněna děloha a vaječníky. Trápili mne deprese a návaly a tak mi byla nasazena hormonální léčba.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Bolest Ledvin?

Předtím jsem vyzkoušela i přírodní prostředky bez valného účinku. Vše je nyní relativně v souladu až na mou nechuť k sexu… vůbec mi nechybí. Manžel je chápavý, ale i já si uvědomuji, že je to ještě mladý muž a i ten má své potřeby.

Je nějaká šance, že bych začala zase aktivně sexuálně žít?“

MUDr. Helena Máslová: „Ano, nevzdávejte to. Nedávno mi jedna žena vyprávěla o knize Hadí žena, kde je návod jak využívat hadí sílu sexuality. Zaujalo mě, že si tato žena vzala za své, že orálním sexem získává mužovu energii a od té doby ji začal orální sex bavit a její muž byl šťastný.“

Petra: „Dobry den, je mi 54let a porad mam menstruaci. Posledni rok velice nepravidelne a intervali menstruace se porad prodluzuji. Nekdyje to i vice jak po 40dnech.

plus mam ruzne dalsi problemy spojene nejspis menopauzou navaly horka bolesti v podbrisku…

Jak dlouho myslite ze bych jeste mohla mit menstruaci a jsou nejake doplnky, vitaminy ktere by mi to mohli pomoci lepe zvladnout. Dekuji“

MUDr. Helena Máslová: „Zřejmě domenstruujete ještě v letošním roce, možná přijde ještě jedna menstruace „na rozloučenou“ po delší době. Preparátů existuje celá řada Eva+, Femigar, Fem plus atd. Většinou obsahují vit.D, vit E, fytoestrogen, flavonoidy, účinná je bylina Diascorea villosa.“

Jana: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho v průměru trvají návaly apod. po poslední menstruaci. Děkuji Jana“

MUDr. Helena Máslová: „Je to velmi individuální“

Jana: „Dobrý den paní doktorko. Je mi 52 let a stále menstruuji. Bohužel celý život mám menstruaci velmi silnou. Byla jsem na kyretazi ve 33 letech, ale moc to nepomohlo. Na gynekologie mě léčí hormony.

Kromě jiných jsem brala Novofem, teď Violettu. Lékař se bojí, že pokud mi menstruaci nebudou „regulovat“ hormony, že budu krvácet ještě více. Když jedu k moři třeba na 10 dní a mám menstruaci, tak se nemůžu ani koupat…

Co s tím? Poraďte prosím. J.“

MUDr. Helena Máslová: „Silné krvácení je nejméně žádoucí průběh periklimakteria. Žena ztrácí cenné červené krvinky včetně železa, může mít anémii a ta jí může ohrožovat. Proto se někdy lékaři uchýlí až k extrémnímu přístupu – odstranění dělohy.

Méně invazivní je provedení důkladnější kyretáže, kdy se strhne sliznice až do podslizničního vaziva s nadějí, že se zhojí jizevnatě a již nenaroste do funkčního endometria. Jemnější variantou je cílené posílení lymfodrenáže malé pánve, tejpování břišní stěny, cvičení na snížení tlaku v břiše.

A nedílnou součástí je snížení aktivity stresových hormonů.“

Martina Procházková: „Dobrý den ráda bych už ve svých 47tiletech měla ten komfort bez menstruace. Do kolika let mohu jeste menstruovat?“

MUDr. Helena Máslová: „Průměrný věk menopauzy klesl z 50 let na 48 let. Tedy vydržte, třeba už to nebude tak dlouho trvat :-)“

Milena: „Dobrý den,je mi 48let jsem 6dní po odstranění dělohy a vaječníků.Jsem ze dne na den v přechodu?Budu muset brát hormony?Mám si koupit přípravky v lékárně?Do této doby jsem žádné klimakterické problémy neměla.Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Ano, jste ze dne na den v přechodu. Vzhledem k věku už zřejmě nedostanete substituci syntetických hormonů. Klimakterický syndrom se rozvine během následujících několika týdnů, ale jde to zvládnout, nepanikařte a věřte v nejlepší průběh.“

Jarka: „Dobrý den, paní doktorko, mám již po menopauze, ale mám sníženou dělohu, je nutné jít na operaci? děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Pokud nemáte vyslověně prolaps (výhřez) netlačíí na močový měchýř, tak operace nutná není. Doporuuji cvičit a posilovat pánevní dno.“

Zuza: „Dobrý den, paní doktorko. Je mi 37 a byl mi naordinován Visanne k léčbě endometriozy. Paní doktorka mi řekla, že je to takový „umělý přechod“.

Vím, že to s tématem asi moc nesouvisí, ale mám teď strach, abych si užíváním zbytečně brzy nezpůsobila „předčasné stárnutí“. Myslím tím osteoporózu, vypadávání vlasů, ochabnutí pleti a kůže. Už se mi dělají pigmentové skvrny.

Omlouvám se, že je to dotaz asi mimo téma, ale trápí mě to. Moc Vám děkuji a přeji hezký den. Zuzana Sch.“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, Visanne vás skutečně převede do tzv.farmakologického přechodu, který je reverzibilní – znovu se vrátíte do původního stavu. Mělo by vás víc trápit, co se děje uvnitř vašeho těla, než co se děje na povrchu.“

Ivana: „Dobrý den, Po menopauze mi narostla velká prsa.Je to nesnesitelné, mám jít na mamograf a vždy mí nadávání,že je k ničemu, neboť je nečitelný.Co mám dělat? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano zvětšení prsů o číslo ale i o několik velikostí je součástí menopauzy. Způsobuje to ukládání tukové tkáně. Jedinou metodou jak tomu zabránit, je celkově zhubnout.“

Věra Jandová: „Dobrý den, je mi 68 a ptám se: je možné, že jsem si dlouhodobým užíváním přípravku ACTIVELE (cca 10 let) a jeho vysazením před zhruba 4-5 lety prodloužila příznaky klimakteria (hlavně návaly a pocení)? Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Dobrý den, Activelle je kombinovaný preparát s estrogenovou a gestagenní složkou dříve často předepisován při a po menopauze ke zmírnění klimakterického syndromu. Při jeho užívání se projevy ale neodstraní pouze se oddálí. Vzhledem k velmi vysokému nárůstu výskytu rakoviny prsu se od předepisování tohoto a podobných preparátů upouští.“

Anna: „Dobrý den paní doktorko,v červenci mi bude 50let. Již od loňského léta se strašně potím, čelo, záda, podpaží.Myslela jsem, že dovolenou nepřežiju.Nikdo kolem mě se nepotil,jen já se pořád obrovská a bez ubrousků ani ránu.Přitom jsem jinak zimomřivá,studené ruce,nohy,jak říkám v zimě je mi zima v létě horko.

Ale i v zimě stačí přijít z venku do budovy,třeba někam na úřad a hned ze mě lije. gyn.mi řekla, že pokud bezru antikoncepci, že bych se tak potit neměla.Tu jsme nakonec vysadily aby mi zkontrolovala hladinu hormonů, vše v pohodě,přestala jsem hned menstruovat.

Prosim o radu co s tím pocenim,jsem zoufalá, už to přechází do fáze, že nechci chodit ven,hned jsem mokrá,je to vidět na oblečení, bavlna ani sprcha několikrát za den nepomáhá.Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Zkuste tzv.odkyselení organismu, tedy nakupte zelený ječmen, vysaďte alkohol, kávu, cukr, maso. Návody jsou na internetu. Na klimakterický syndrom to funguje skvěle.“

Marie: „Četla jsem předchozí dotaz – a co když mám již výhřez dělohy a na operaci se bojím, mám veliké bolesti po lumbální punkci a bolest celé páteře (ploténky vyhřezlé), takže se v této oblasti bojím zákroku… co dělat, to již cvičení nepomůže…“

MUDr. Helena Máslová: „I s prolapsem se dá žít, ženy si umí dělohu zastrčit zpět, jde o to, co je větší dyskonfort – zda operace nebo prolaps. Cvičení pomáhá v každé fázi i při úplném prolapsu.“

Marie: „Dobrý den, mám dotaz ohledně kortizolu, co dělat, aby se jí snížil? Dcera ho má od 19 let velice vysoký – dodnes, kdy jí je 38 let. Dá se s tím něco dělat? ještě má stále aktivní EBV. Děkuji. Omylem jsem dotaz poslala e-mailem..“

MUDr. Helena Máslová: „Kortizol lze snižovat řízenou relaxací, nácvikem relaxačních technik a cvičením jógy.“

Martina: „Dobrý den,ráda bych se zeptala na bolest hlavy,přichazi jednou za měsíc ,vždy před menstruaci a vydrží pobolívat tři dny nad pravým okem a trochu i poceni.Je mi 44 let ,myslela jsem ,že jsem už v přechodu,ale podle pana doktora ještě je brzy.A žádný prášek nezabere.Děkuji za odpověd,pěkný den“

MUDr. Helena Máslová: „Na tento menstrační typ bolesti hlavy dobře funguje akupunktura“

Drahomíra Michnová: „Dobrý den vážená paní doktorko, omlouvám se, jestli se opakuji, ale nejsem si jistá, že moje otázka k Vám došla. Jenom jsem se chtěla zeptat, jestli je možné prodělávat klimakterium i v 70ti letech. Stále mám problémy s návalama a pocením. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Helena Máslová: „Klimakterický syndrom je možné prožívat i v 70 letech, tělo není rozparcelováno na gynekologii a internu – jde o jedno tělo. Návaly a pocení jsou signálem, že tělo není zcela spokojené.“

Gabriela: „Dobrý den, je mi 44let a posledni 2 roky mam před menstruaci velké výkyvy nálady. Všechno mi vadí, naustale se rozciluji. Může to být počátek menopauzy? Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Ne ne, rozčilování a takzvaná nášlapnost může svědčit spíše o přetížení nadledvinek stresem, možná je ve hře i spánkový deficit, málo slunce a málo laskavosti v životě – tyto tři ingredience ovlivňují metabolismus cholesterolu a to je základ syntézy jak pohlavních tak stresových hormonů. Stálo by za to vyšetřit kortizol.“

Iva: „Ještě se vracím k mému dotazu ohledně těch křečí při orgasmu. Doporučujete laparoskop. vyšet., to jsem absolvovala, ale nic nezjistili, to myslíte že CT bude lepší vyšetření? děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Pokud máte za sebou laparo, tak CT asi nic nového nepřinese..“

Jana krátká: „Dobrý den. Je mi 47. Z důvodu celoživotně velkých menstruací a násladné anémie jsem po plánované operaci odstranění dělohy a vaječníků.

Bohužel mi poranili při operaci močovod,mám nyní nefrostomii, aby se mi zahojil močovod a čeká mě reoperace na ,, spravení močovodu,, a já zase byla zase zdravá. Dotaz.

Mívám návaly, které se dají zvládnout, ale díky výše uvedené komplikaci, mám vyšší tlak a psychicky jsem na tom hůř, síla a optimismus mi chvílema dochází.Poradíte mi bylinky na návaly, zklidnění, snížení tlaku, který jsem měla až do gyn.operace vždycky nízký?“

Zajímavé:  Nádor Mozku U Dětí Příznaky?

MUDr. Helena Máslová: „To je mi líto. Třezalka na uklidnění, hlohové kapky a česnek na tlak“

Štětinová: „Paní doktorko, pomůže mi od návalů horka přípravek GS Merilin Harmony ? Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Když nebudete brát hormony, tělo návaly zvládne a donutí vás upravit životní styl. Raději jeďte do lázní.“

KLIMAKTERIUM – bezpečně přes přechod

Klimakterium neboli přechod je sled hormonálních změn provázejících přechod ženy z plodného věku do stáří. Pro toto období jsou typické nepříjemné tělesné a psychické projevy označované souhrnně jako klimakterický syndrom.

Období, kdy dochází u žen k trvalému vymizení menstruace vlivem útlumu činnosti vaječníků, se označuje jako menopauza. Většinou k ní dochází mezi 45. a 55. rokem. Dobu nástupu menopauzy ovlivňují genetické dispozice, ale i životní styl (její nástup například urychluje kouření). Období 1–2 let před menopauzou bývá označováno jako premenopauza.

Doba po posledním menstruačním krvácení, kdy produkce estrogenů ve vaječnících dále klesá a jejich nízká koncentrace v krvi je udržována již pouze tvorbou pohlavních hormonů kůrou nadledvin, jako postmenopauza. Maximum poklesu hladiny estrogenů v krvi nastává většinou za pět let po poslední menstruaci. Menopauza může být vyvolána také uměle např.

po chirurgickém odstranění vaječníků.

Projevy klimakteria

Klimakterium pokrývá období mezi pre- a postmenopauzou. Dochází při něm ke zkracování délky menstruačních cyklů, k intermenstruálnímu krvácení a u části žen se rozvíjí již zmiňovaný klimakterický syndrom.

Mezi jeho typické příznaky patří návaly horka, pocení, bušení srdce, změny nálady, deprese, zhoršené soustředění a poruchy spánku. Dále se může projevovat i trávicími potížemi, bolestí kloubů, padáním vlasů, zhoršováním kvality nehtů a kůže (např.

prohlubování vrásek, změny pigmentace), suchostí sliznic (např. pocit pálení a svědění v pochvě, sucho v ústech), problémy s inkontinencí (nechtěný únik moči) a při pohlavním styku (např. bolestivost). Tyto projevy zdraví ženy nijak bezprostředně neohrožují.

Významně však snižují kvalitu života a jejich tíže většinou souvisí s mírou, v jaké jsou vyjádřeny příznaky tzv. metabolického postmenopauzálního syndromu, který již pro ženu nebezpečí představuje.

Mezi tyto rizikové projevy deficitu estrogenů, které se objevují až za několik let po menopauze, patří osteoporóza (tzv. řídnutí kostí, kdy jejich odbourávání převažuje nad novotvořením) a s ní i vyšší riziko zlomenin především obratlů, krčku stehenní kosti nebo předloktí.

Dále urychlení procesu aterosklerózy (ukládání tukových látek ve stěně cév s jejich následným zužováním až úplným ucpáním), čímž se zvyšuje výskyt srdečně-cévních onemocnění (např. srdeční infarkt, mozková mrtvice). Předpokládá se také určitý vztah nedostatku estrogenů např. k vyššímu riziku rozvoje Alzheimerovy demence.

V produktivním věku mají totiž u žen estrogeny protektivní vliv na kosti, srdce, cévy i nervové buňky.

Pro vyjádření míry obtíží v rámci klimakterického syndromu se používají různá skórovací schémata (např. Kuppermanův index). Klimakterium lze spolehlivě diagnostikovat stanovením hladiny příslušných hormonů v krvi. Pociťuje-li na sobě žena výše popsané příznaky přechodu, měla by navštívit lékaře.

Jednak z důvodu včasného zahájení vhodné léčby a také proto, že klimakterické projevy jsou značně nespecifické a mohou tak být způsobeny i jiným onemocněním (např. porucha funkce štítné žlázy), které je třeba vyloučit. Ani po menopauze by ženy neměly zanedbávat pravidelné prohlídky u gynekologa.

Možnosti zvládání nepříjemných projevů klimakteria

Klimakterické a postmenopauzální problémy lze řešit tzv. hormonální substituční terapií (HST) nebo přípravky s obsahem fytoestrogenů a dalších složek (vitaminy, minerály, bylinky). HST obsahuje obdobné látky jako hormonální antikoncepce, z čehož plynou i podobné nežádoucí účinky a rizika.

Před jejím nasazením je třeba vždy důkladně zvážit poměr prospěšnosti a rizika pro konkrétní pacientku. Obecně by neměla být HST používána u žen, které během života prodělaly žilní trombózu, plicní embolii, karcinom prsu či dělohy nebo jsou krátce po srdečním infarktu či mozkové mrtvici.

HST vede ke zlepšení nepříjemných projevů klimakterického syndromu a při dlouhodobém užívání působí protektivně i s ohledem na příznaky metabolického postmenopauzálního syndromu. HST je nejčastěji užívána ve formě tablet nebo náplastí. Pokud pacientku obtěžují pouze místní projevy deficitu estrog enů (např.

inkontinence, svědění v pochvě) lze využít přípravky pro lokální léčbu (např. vaginální krém nebo globule).

Pokud žena nemůže nebo nechce užívat HST, lze jí doporučit přípravky s obsahem fytoestrogenů. Jedná se o přírodní látky obsažené např. v jeteli, sóje, lnu, ploštičníku, lékořici, vinné révě, andělice a mnoha dalších rostlinách.

Mají část chemické struktury shodnou s estrogeny, což jim umožňuje působit v organismu na stejný cíl (estrogenní receptory).

Fytoestrogeny ale na rozdíl od estrogenů v podstatě nepůsobí ve tkáni prsu a dělohy, takže nepřispívají k rozvoji nádorů prsu (zde působí naopak protektivně) a při jejich užívání nedochází ke krvácení z dělohy. Mají i příznivý účinek na kosti a snižují riziko rozvoje osteoporózy.

Navíc pozitivně ovlivňují stav kůže a sliznic a odstraňují i typické projevy klimakterického syndromu. Je však třeba počítat s tím, že efekt fytoestrogenů je v porovnání s HST nižší. Na trhu je dostupné velké množství přípravků s odlišným složením.

Pro normalizaci nadměrného pocení v období klimakteria je možné užívat přípravky s obsahem šalvěje nebo yzopu. Návaly horka tlumí i pupalkový a brutnákový olej. Ty působí navíc protizánětlivě a zlepšují stav pokožky.

Z vitaminů a minerálů se doporučuje především doplňování vápníku a vitaminu D pro prevenci osteoporózy, hořčík pro ochranu srdečně-cévního systému a vitaminy E a C. Řadu cenných složek, které mohou pozitivně ovlivnit fyzické i psychické fungování žen v klimakteriu, obsahují včelí produkty (např. mateří kašička).

Důležitý je také pohyb. Jak pro udržení si hmotnosti, která může po menopauze vzrůstat, tak i pro zlepšení psychické kondice.

Z vitaminů a minerálů se doporučuje především doplňování vápníku a vitaminu D pro prevenci osteoporózy, hořčík pro ochranu srdečně-cévního systému a vitaminy E a C. Řadu cenných složek, které mohou pozitivně ovlivnit fyzické i psychické fungování žen v klimakteriu, obsahují včelí produkty (např. mateří kašička)

Menopauza: Jaké jsou nejčastější příznaky upozorňující na změny kůže?

MUDr. Petra Trojanová

S příchodem menopauzy jsou spojeny různé změny na vašem těle, mysli i kůži. Jedná se o začátek nové životní etapy, a i když se během ní můžete cítit nekomfortně, pomůže vám informovanost o tom, co se s vaším tělem děje, projít tímto procesem a vyjít z něj silnější. V následujícím článku naše expertka MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. popisuje různé změny, jež pocítíte a uvidíte na své kůži, jako je například ztráta pružnosti, a vysvětluje, proč k těmto změnám dochází. Možná se na vlastní kůži nesetkáte se všemi popisovanými příznaky, neboť menopauza je velice individuální záležitost, nicméně protože si tímto procesem prochází každá žena, jsme tu, abychom vám pomohli.

Různé příznaky menopauzy projevující se na kůži

Menopauza je velice složitý proces. Může způsobovat některé viditelné změny projevující se na vašem těle, kůži a vlasech, na které byste podle nás měla být připravena! Zaprvé je nutno mít na paměti, že slábnoucí fungování vaječníků vyvolává hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje přirozené biologické procesy probíhající v kůži.

Delší doba obnovy buněk, zhoršující se regenerace a hydratace, úbytek kolagenu a změna orientace elastických vláken způsobují některé frustrující změny v kvalitě naší kůže. Frustrující, avšak nikoli neřešitelné! Příznaky projevující se na naší kůži jsou rozmanité a liší se v závislosti na stádiu naší menopauzy, nicméně jejich společným faktorem je nedostatek hydratace.

Níže uvedené první příznaky bývají obvykle spojeny se změnou hladiny hormonů:

  • Suchost – můžete pozorovat, že vaše kůže je drsná, někdy svědí a vypadá unaveně.
  • Ztenčení – objevují se viditelnější vrásky, zejména kolem očí a úst, a poranění se hojí déle.
  • Zvýšená citlivost kůže – vaše kůže bývá často podrážděná, začervenalá, s pocitem pálení, takže je nutné věnovat větší péči správnému rozhodování ohledně péče o pokožku.
  • Akné – existující problémy s kůží se mohou zhoršovat nebo se mohou nově znovu projevit z důvodu nižší hladiny ženských hormonů.
  • Známky poškození sluncem, jako např. stařecké skvrny – pravděpodobně si povšimnete známek nadměrného vystavování slunečnímu záření bez ochranných přípravků v porovnání s předchozími lety.
  • Povislá kůže  – s klesajícím množstvím kolagenu začíná kůže ztrácet svou pevnost.
  • Snadný vznik modřin – způsobený postupným zeslabováním kůže v důsledku úbytku kolagenu, glykosaminoglykanů (GAG) a vody.
  • Větší množství chloupků na obličeji a naopak vypadávání vlasů – povšimnete si nežádoucího ochlupení nad horním rtem, na lícních kostech a na bradě, zatímco vlasy se začnou ztenčovat a někdy může docházet i k ustupování jejich frontální linie.

Hlavní body, které je třeba si zapamatovat ohledně příznaků menopauzy projevujících se na kůži

Změny na těle se často mohou projevovat i na kůži, neboť kůže je naším nejvíce viditelným orgánem, ale zároveň také orgánem, který se nejsnáze hojí a který se dá nejsnadněji ochránit, protože jej můžeme ošetřit přímo a lokálně. A právě proto jsou vaše rozhodnutí ohledně péče o pokožku v tomto období ještě důležitější než kdy dříve.

Redakce

úterý, 26. listopadu

Tag:

  • #ANTI-AGING
  • #Pleť a menopauza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector