MfD: Děti do tří let do bazénu nesmějí – vše o zdraví

Odpověď na 4 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY související s věkem dítěte a plaváním + 1 praktický tip. Zjistíte také, jestli můžete a zvládnete učit dítě plavat sama.

  • Kdy můžu začít s miminkem plavat?
  • Kdy můžu začít docházet do baby klubu?
  • Od kolika měsíců mohou děti do veřejného bazénu?
  • Je pozdě, když už má rok?
  • Tip jak podpořit své děti v plavání.

1. Kdy můžu začít s miminkem plavat?

Nejčastější otázka maminek k plavání kojenců má jednoduchou odpověď.

Můžete začít prakticky okamžitě po narození vašeho děťátka. Záleží jen na vaší odhodlanosti a chuti do plavání s miminkem. 

Prakticky lze začít již po zahojení pupíku doma ve vaně. Pokud chcete zvolit tuto možnost a začít s plaváním co nejdříve, měli byste si najít vyškolenou instruktorku kojeneckého plavání (ať už si vyberete kteroukoliv, vždy se zajímejte o její osvědčení, vzdělání a praxi).

Instruktorka vám následně přímo u vás doma poradí také s mnoha dalšími otázkami ohledně vývoje vašeho děťátka.

Jak jsem postupovala u svých dětí? 

Mé dcery Vendulka a Teodorka plavaly téměř ihned po příchodu z porodnice. Potápěly se v 2. týdnu  svého života, ležely na hladině a vodu si krásně užívaly. Oproti většině rodičů jsem ale měla drobnou výhodu v tom, že jsem díky své profesi a zkušenostem od začátku věděla, co mám a nemám dělat. 

Právě tady často vídám u rodičů, kteří opravdu chtějí se svými dětmi plavat, největší úskalí. Jedna věc je chuť plavat s dítětem. Druhá organizační zajištění, příjezdu instruktorky a následné samostatné cvičení doma ve vaně, kdy rodičům chybí odborný dohled a mají strach, jestli si pamatují cvičení správně.

MfD: Děti do tří let do bazénu nesmějí – vše o zdraví

Můj tip pro rodiče dětí, kteří chtějí začít s vaničkováním je, natočit si vše co vám vaše instruktorka říká a před každým plaváním si vše osvěžit shlédnutím nahraného videa.

I přesto často vídávám u rodičů, zvláště pokud se jedná o první miminko, strach lehce držet své dítě v plně napuštěné vaně. Nedej bože jej držet jen pod hlavičkou.

Na taková cvičení musí být rodič klidný a v absolutní pohodě, aby cvičení miminku prospívalo.

Pokud vás zajímá, co vás čeká při plavání doma ve vaně a jak vybrat instruktorku plavání, stáhněte si mé 3 e-booky zdarma tady.

 2. Kdy můžu začít docházet do baby klubu?

Již od ukončeného druhého měsíce. Tady však nejde o plavání s dětmi v bazénu, ale ve vaně, do které se pro každé dítě napustí voda a po skončení lekce zase vypustí, umyje a vydezinfikuje, aby byla zachována maximální hygiena.

Výhodou docházení do klubu je, že maminka se potkává s ostatními rodiči a není doma izolovaná od okolního světa. Také vana bývá hluboká a dá se v ní zkoušet mnohem více cviků.

Přesně takové plavání zažívala poprvé má nejstarší dcera. S Adélkou jsem začala plavat „až“ ve 4 měsících, docházela jsem do plaveckého baby klubu. Tenkrát ještě nebylo plavání kojenců a batolat tak známé.

Adélka dělala neuvěřitelné pokroky a na své druhé lekci už se potápěla. Přirozeně uměla ležet na hladině a odpočívat.

S Adélkou jsem aktivně plavala až do jejích 6 let, potom už jsme si více hrály, a hlavně mě už nepotřebovala.

Tady bych vám ráda napsala, pokud se rozhodnete začít s dítětem plavat už v raném miminkovském věku, pamatujte na to, že to není krátkodobá záležitost.

Někdy jsou rodiče nedočkaví, kdy už budou moci začít plavat se svým miminkem, ale nedochází jim, že jeden kurz plavání o deseti lekcích nemá velký význam. Prospívá vám i dítěti, ale zázraky zkrátka nečekejte.

Nejdůležitější na plavání kojenců, batolat a předškoláků je totiž pravidelnost. Pokud s dítětem budete chodit do jednoho kurzu plavání a pak rok nikam, pravděpodobně většinu dovedností zapomene.

Proto si rozmyslete, zda jste ochotni jezdit několik let pravidelně do kurzů plavání nebo do bazénu.

Pokud budete vybírat to nejlepší plavání pro vás, a hledáte konkrétní rady a tipy, mrkněte na mé 3 e-booky zdarma tady. Mimo jiné se v něm dozvíte, co od plavání nejmenších dětí očekávat a jaké dovednosti se vaše dítě naučí, a taky co plavání přinese vám, rodičům.

3. Od kolika měsíců mohou děti do veřejného bazénu?

Nechcete dávat své dítě do kurzů plavání, nebo jen nemáte čas jej vozit pravidelně a rádi byste přesto chodili plavat?

Do bazénů, který je určen pouze pro kojenecké plavání, mohou děti od 6 měsíců. Do ostatních veřejných bazénů pak mohou děti až od jednoho roku.

MfD: Děti do tří let do bazénu nesmějí – vše o zdraví

Můžete namítat, že už jste viděli malá miminka na veřejných bazénech. Provozovatelé většinou nepátrají po tom, jak staré dítě jde do vody. V provozním řádu ale mají všichni uvedeno, že do bazénu mohou děti až od jednoho roku.

Proto prosím, zvažte namáčení svých dětí na různých veřejných koupalištích a velkých aquaparcích v době, kdy je tam spousta lidí. Chcete přece spokojené a zdravé miminko. Hodně lidí, hluk a možná zvýšená nečistota miminku v žádném případě neprospěje.

4. Je pozdě, když už má rok?

Nikdy není pozdě. Důležité je zvážit podmínky, které vám vaše okolí nabízí, a rozhodnout se, zda jsou vhodné právě pro vás.

Rozhodnout se, zda budete své dítě přihlašovat do klubu, nebo jej budete učit sami. Obojí má ale své výhody a úskalí.

Je třeba se zamyslet nad svými schopnostmi. Jste důslední? Baví plavání i vás? Budete rádi a často chodit na bazén? Je vaše dítě introvert, nebo potřebuje kamarády?

Výhody výuky plavání s rodičem:

  • Ušetříte. Běžný kurz plavání kojenců o deseti lekcích vyjde na 3 až 4 000 korun.
  • Prohloubíte vztah se svým dítětem.
  • Naučíte se věci, o kterých jste netušili, že byste mohli umět – a vaše dítě také.
  • Sami uvidíte, jak se vaše dítě zdokonaluje.
  • Může to být společná rodinná aktivita, u které se vyřádí celá rodina.

Nevýhody výuky plavání s rodičem:

  • Může se stát, že nebudete vědět co máte, nebo co ještě můžete dělat.
  • Nebudete důslední a po prvním nadšení zjistíte, že chodíte na bazén “v úterý a v dubnu”.
Zajímavé:  Od Kdy Těhotenské Příznaky?

Pro rodiče, kteří chtějí podporovat své děti ve výuce plavání jsem připravila on-line kurz Hrajeme si na plavání. Je pro všechny, které plavání baví a chtějí si hrát se svými dětmi ve vodě. Tento kurz má tu výhodu, že s vaším dítětem roste.

Můžete s jeho pomocí začít plavat s ročním miminkem i 4letým dítětem, které už se začíná pokoušet o plavecké pohyby.

Poněkud neskromně musím prohlásit, že jde o nejlepší výukový nástroj, jaký jsem dosud vytvořila. Shrnuje přehlednou formou vše, co jsem se za téměř 20 let výuky plavání naučila. 

A pokud vás to zajímá, můžete se podívat na video s mou nejmladší dcerou Teodorkou, co jsme díky Hrajeme si na plavání dokázali. Naše Tea ve 2,5 letech sama skákala šipku a měsíc před třetími narozeninami už uměla plavat. Teď má 5 a učíme se kraul. Znak už umí bez potíží. Celý postup jsem shrnula právě do tohoto on-line kurzu plavání.

Ať už začínáte plavat v jakémkoliv věku, je dobré, když si pořádně rozmyslíte, jak budete své dítě učit plavat nebo kam budete docházet.

Vždy pamatujte, že jde o vás a vaše dítě, a pokud se něco líbí vaší kamarádce, nemusí se to být ta pravá cesta pro vás. Často radím rodičům, aby se neohlíželi na to, co dělají ostatní, ale jak reaguje jejich dítě.  Je to vaše dítě a vy jste pro něj tou nejlepší volbou.

Nejdůležitější ale je, užívat si plavání se svým dítětem a dělat s ním jen to, co vás těší a naplňuje, protože jedině tak u toho vytrváte a bude to mít smysl.

Zajímá vás ještě něco, co jsem v článku třeba nezmínila? Zanechte mi komentář, anebo pošlete dotaz na e-mail, ráda vám odpovím a pomohu. A případně se podělte o své názory na ideální věk pro plavání dítěte…  

Kurzy plavání kojenců a batolat

Kurzy plavání batolat byly ojediněle pořádány již v 80. letech, ovšem až na počátku 90. let se začaly na komerčním základě šířit do různých měst ČR.

Jelikož do té doby měly dle provozního řádu bazénů obvykle přístup do bazénu až děti od tří let, bylo třeba začít po hygienické stránce řešit i tuto problematiku. V současné době je ošetřena vyhláškou MZ č. 238/2011 Sb.

v platném znění, která upravuje hygienické požadavky na bazény pro kojence a batolata (§ 22 a přílohy č. 8 a 10 k citované vyhlášce).

Aktivita s tak malými dětmi a v takovém prostředí není zcela bez rizika (především infekční onemocnění, možný tepelný diskomfort, expozice chemickým látkám z bazénové vody, (u)tonutí a nesprávné manipulace s dítětem).

Během více než 20 let provozování těchto aktivit však nebyla v souvislosti s plaváním kojenců evidována žádná epidemie, nicméně chybí přehled o výskytu a počtu sporadických (jednotlivých, neepidemických) případů onemocnění kojenců či jejich doprovodu (průjmová onemocnění, záněty zevního zvukovodu nebo středního ucha, kožní onemocnění, alergické projevy, respirační onemocnění apod.), které by mohly s touto činností souviset.

Výsledky odborných zahraničních studií dokládají, že v prostorách bazénů s chlorovanou vodou je kritická inhalační expozice těkavým vedlejším produktům chlorace (především trichloraminu), a že tato expozice se může negativně projevit na zdraví osob, které zde pobývají pravidelně delší dobu (personál, závodní plavci), nebo na zdraví dětí, které tyto bazény navštěvovaly od útlého věku.

V obou případech se jedná o vyšší riziko vzniku astmatu, popř. dalších respiračních onemocnění. Další studie prokázala, že návštěvnost v chlorovaných bazénech v raném věku je později během dětství spojena s vyšším rizikem vzniku zánětu dýchacích cest a senzibilizace IgE na roztoče v domácnostech, nezávisle na jiných rizikových faktorech.

Jednalo se však o běžné bazény se standardním provozem, nikoliv o speciální provozy určené pouze malým dětem, a některé publikované studie ani přesně neudávají úroveň expozice trichloraminu, takže je obtížné posoudit, nakolik jsou podmínky ve studovaných bazénech srovnatelné s podmínkami tuzemských kurzů plavání kojenců a batolat.

Navíc v Belgii, kde byly studie prováděny, jsou v porovnání s ČR výrazně vyšší limitní hodnoty pro koncentraci chloru ve vodě.

Problematice aktivit velmi malých dětí v prostředí chlorovaných bazénů se věnovala i příslušná odborná instituce v Německu – Umweltbundesamt (UBA – Spolkový úřad pro životní prostředí).

Ve svém stanovisku uvádí, že přes všechna opatření technického i hygienického rázu nelze (podle současného stavu poznání) s jistotou vyloučit přídatné riziko onemocnění astmatem nejcitlivější skupiny osob. Proto se doporučuje brát v úvahu především individuální dispozici vůči vlivům životního prostředí (atopie).

Zejména u predisponovaných dětí mladších dvou let se plavání s batolaty nedoporučuje do té doby, než budou k dispozici další poznatky, které by svědčily o neškodlivosti této aktivity.“

Plavání kojenců a batolat patří bezesporu mezi oblíbené aktivity, která však s sebou zároveň nesou určitá zdravotní rizika. Proto by kurzy měly probíhat jen v takových zařízeních, která jsou k tomuto účelu skutečně vhodná a splňují hygienické podmínky kladené na jejich provoz (viz § 22 a příloha 10 vyhlášky č. 238/2011 Sb. v platném znění).

A protože za nezávadnost prostředí, ve kterém jsou kurzy pořádány, nesou odpovědnost provozovatelé, je otázkou, zda by se také oni sami neměli začít v této záležitosti angažovat, byť i nad rámec předepsaných hygienických norem (např. usilovat o co nejnižší hodnoty trichloraminu v ovzduší krytých bazénů, popřípadě i jiných vedlejších produktů dezinfekce v ovzduší i ve vodě).

Je také třeba zvážit, zda se jedná o aktivitu vhodnou pro všechny děti. Domníváme se, že děti do dvou let věku s pozitivní alergickou anamnézou by se vzhledem ke zdravotním rizikům (zvýšena incidence respiračních onemocnění a astmatu) neměly kurzů „plavání“ účastnit, to už ovšem spadá spíše do kompetence dětských lékařů.

Česká pediatrická společnost JEP ostatně vydala „Stanovisko k plavání kojenců a batolat“, které je veřejnosti dostupné na jejích webových stránkách. 

Zajímavé:  Cviky Na Bolavou Páteř?

Související odkazy

Podrobnější informace:

  1. Stanovisko SZÚ ke kurzům plavání kojenců a batolat
  2. Stanovisko České pediatrické společnosti JEP: Kurzy plavání pro kojence a batolata – co by měly vědět jejich rodiny
  3. Voisin C., Sardella A., Bernard A. (2008). Riziko alergických onemocnění spojené s návštěvou bazénů s chlorovanou vodou. Hygiena, 53(3): 93-101.
  4. UBA (2011). Sdělení Spolkového úřadu pro životní prostředí po konzultaci s Komisí pro vodu v plaveckých a koupelových bazénech Spolkového ministerstva pro zdraví při Spolkovém úřadu pro životní prostředí: Plavání s malými dětmi a vedlejší produkty dezinfekce v prostředí plaveckých bazénů (Babyschwimmen und Desinfektionsnebenprodukte in Schwimmbädern). Bundesgesundheitsblatt, 54(1): 142-144.

Diskuze Od kdy do veřejného bazénu??

Ahojky,

chodíme s Míšou plavat do Krče do bazénku a je to moc prima, ale ráda
bych vyrazila do normálního bazénu pro veřejnost. Ale nevím od kdy můžou
děti do těchto bazénů. Předpokládám, že kvůli hygieně to není vhodné
pro úplně malé mimčo, ale od kdy ano

Velikost písma:

Já jen vím, že všeobecně do jednoho roku děti do veřejných bazénů
nemůžou. Teda aspoň tady na moravě.

U nas neni zadny limit, vidim tam chodit maminky i s nechodicimi detmi,
ktere jeste rok nemeli. Bazen ma dokonce k dispozici prebalovak pro male deti a
misto na kocarky.
My jsme zacali chodit od roku. Bylo to dano i tim, ze dcera mela ten rok na
jare, kdy se zacalo oteplovat. Tenkrat mi to tak prislo idealni.

Ja si myslim, ze jde hlavne o to, ze do toho jednoho roku je kladen vyssi narok
na hygienu bazenu, proto rada bazenu deti do jednoho roku nepousti do vody.
Vlastne si tim usnadnuji praci.

My sme boli minulý rok v lete na verejnom kúpalisku, dcérka mala 15 mes
a chytili sme hnačkové ochorenie a nakoniec sme museli do nemocnice na
infúzie pretože odmietala piť. Doktorka nám neodporúčala ísť až do veku
3 rokov na verejné kúpalisko! Ale tento rok asi zas neodoláme, ale už ju
dám len do bazénika pre deti , minulý rok sa „napila“ z dospeláckeho
bazéna.
Kati a Viki 27 mes

Munz, nechci ti brát iluze, ale právě v tom dětském bazénku snáz
něco chytí – vždyť většina dětí tam čůrá a kdo ví co ještě…
Přeci jen dospělý si dojde na záchod – ted jak který, že, ale
procentuelně je podle mě rizikovější ten dětský…

My chodili asi od roka sem tam do bazénu, který patří ale k těm
čistším v Praze – Radlice. Nikdy nic nechytl, žádná kožní reakce,
prostě OK. Třeba do Podolí bych ho nevzala ani za nic, to je prostě stoka,
chodí tam celá Praha a bazén je plný jak nikde jinde… I má špatnou
pověst..

Kati

Kati

Nám instruktorka na plavání řekla, že to nedoporučuje do 1 roku věku
dítěte, právě kvůli tomu, že v dětském bazénku děti čůrají a ten
velký je víc chlorovaný. Když nejsou ještě řasy a jiný ošklivky
v rybníkách, je přírodní koupaliště ideální. My s manželem jezdíme
do Lomu, do Berouna, ale Sáru bysme tam asi nevzali…je tam trochu
nebezpečná cesta.

Borny píše:
Ahojky,chodíme s Míšou plavat do Krče do bazénku a je to moc prima, ale
ráda bych vyrazila do normálního bazénu pro veřejnost. Ale nevím od kdy
můžou děti do těchto bazénů. Předpokládám, že kvůli hygieně to není
vhodné pro úplně malé mimčo, ale od kdy ano

Minulý týden jsme byli na dovolené a celý jsme ho strávili na
koupališti. Malý žádné problémy nemá. A takových malých dětí tam
byla spousta.

Ještě jsem si teď vybavila, že známá, která dělá plavání kojenců,
musela rušit kurzy proto, že hygiena zjistila vyšší množství chloru
v bazénu, než mělo být – takže tam nemohly děti do roka. Takže ten rok
je nejspíš kvůli tomu chloru.

Ale teda jinak je pravda, že jeden dospělý udělá víc špíny, než
10 vyčůraných mimin. Ale zas jsem zaslechla, že nejedna mamnka jde na lekci
plavání třeba i s gyn. zánětem, protože pak to nehrazovat je moc
složité – což teda jde absolutně mimo mě…..

http://www.bazen-turnov.cz/…formace.html
Pro všechny rodiče připomínáme, že vstup do bazénu, je v době pro
veřejnost, určen pro děti starší tří let! Děti mladší 10ti let, mají
vstup povolen pouze s doprovodem osoby starším 18ti let! Prosíme respektujte
tyto pravidla! Děkujeme.
Dnes tam volala a rekli ze nas tam nepusti. Dcera ma 14 mesicu. 

Zajímalo by mne, odkdy byste vzali batole do přírodního koupáku
(rybníku)?

Na venkovní koupaliště ve městě jsme chodili jedna měla po půl roku
akorát a druhá měla kolem 9 měs. v té době.

Přísná opatření vydrží zřejmě nejméně do půlky února

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny.

O 3000 pacientech s koronavirem ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mluví jako o hranici pro přechod do čtvrtého stupně systému PES. Nejméně do 14.

února bude také trvat nouzový stav, dnes ho prodloužila vláda.

Přehled nejdůležitějších zpráv dne:

  • Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí, dotkne se to hlavně pendlerů. Od půlnoci ze soboty na neděli budou muset pro cestu do Saska absolvovat dva testy na koronavirus týdně, Bavorsko vyžaduje rozbory každých 48 hodin.  
  • Do Česka v příštím týdnu dorazí menší množství vakcíny firmy Pfizer/BioNTech proti covidu-19, než bylo plánováno. Do poloviny února se ale počet očkovací látky plánu dorovná a dále by se měl zvyšovat, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
  • Britský premiér Boris Johnson představil výzkumy, podle kterých je nová mutace covidu-19 smrtelnější, než dosavadní varianta. Funguje proti ní ale vakcína.
  • Blatný v pondělí navrhne na vládě změny v tabulce PES. Žáci devátých tříd, maturanti a někteří vysokoškoláci by se podle nich mohli vrátit do škol i přes pátý stupeň rizika. Aktualizace by měla platit od 1. února, vláda také do 14. února prodloužila nouzový stav.
Zajímavé:  Zlomenina Spodiny Lebeční Léčba?

21:50

Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští a polští pracovníci jsou v saském zdravotnictví nepostradatelní, řekl v rozhovoru s listem Die Welt. Kretschmer zároveň kritizoval různá opatření v různých zemích Evropské unie, které jsou podle něj i důvodem, proč Sasko zavádí testování pendlerů dvakrát týdně.

„Hraničíme v Sasku s Polskem a Českem a toto trojzemí je společným hospodářským i životním prostorem. To nelze jednoduše rozřezat,“ řekl saský premiér novinářům listu Die Welt. Čeští a polští zdravotníci, kteří do Saska dojíždějí za prací, jsou podle Kretschmera nepostradatelní.

20:57

Amerika se snaží urychlit proces očkování díky takzvaným drive-through očkovacím stanicím. Zdravotníci očkují zájemce o vakcínu proti covidu-19 skrz okénko automobilu, takže očkovaný vůbec nemusí z auta vystupovat.

20:36

Ve Francii se od počátku epidemie covidu-19 prokázala nákaza koronavirem u více než tří milionů lidí. V neděli uplyne rok ode dne, kdy francouzské úřady ohlásily první potvrzené případy v zemi i v celé Evropě. Za posledních 24 hodin přibylo 23 292 nových případů, uvádí vládní web. Zemřelých s covidem-19 přibylo za den 649.

20:32

Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává neúnosnou, hraniční termín pro otevření lyžařských středisek je 29.

leden, řekl v pátek ředitel AHS Libor Knot.

Vláda se podle něho otočila k lyžařským areálům zády a uprostřed nejdůležitějšího období je nechává raději uzavřené, než aby zajistila u provozovatelů ubytování dodržování protiepidemických opatření.

20:10

Ve Španělsku za poslední den přibylo opět přes 40 tisíc lidí nakažených koronavirem.

Podle ministerstva zdravotnictví se počet případů nákazy za 24 hodin zvýšil o 42 885, což je jen mírně nižší číslo než ve čtvrtek, kdy 44 357 nově nakažených představovalo vůbec nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie. Madridský region, Baskicko a Valencie dnes ohlásily zpřísnění restrikcí, napsal list El País.

19:49

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na nákupu 40 milionů dávek jeho vakcíny proti covidu-19. V rámci vakcinačního programu COVAX s nimi bude moci od února začít očkovat v chudých zemích.

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanom Ghebreyesuse by měli být v února očkováni nejprve zdravotníci. Zatím není jasné, kde bude vakcína využita nejdříve.

18:49

Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit.

Po jednání se zástupci firmy to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plat vakcíny a lahviček by podle šéfa resortu zdravotnictví mělo přijít asi o pětinu méně.

Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat původně plánovaný počet naočkovaných.

„Teď je povinné používat šest dávek z lahvičky. A tudíž i když zůstane zachovaný počet dávek, tak počet lahviček se vlastně o 20 procent snížil. Snížený počet plat v jednotlivých dodávkách se týká zhruba příštích tří týdnů,“ uvedl Blatný.

18:33

Britsko-švédský výrobce „oxfordské“ vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho očkovací látky budou nižší, než byl původní předpoklad. Jako důvod společnost uvedla úpravy preparátu v souvislosti s novými mutacemi koronaviru. Informovaly o tom v pátek německý deník Bild a rakouský zpravodajský portál oe24.

Bild s odvoláním na informace z firemních kruhů sdělil, že AstraZeneca Evropskou komisi informovala o tom, že po schválení její vakcíny Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), jež se očekává do konce ledna, bude zpočátku schopna dodávat podstatně menší množství této látky, než se předpokládalo.

18:19

První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na jihovýchodě Británie, může být smrtelnější než původní varianta, uvedl britský premiér Boris Johnson. Podle Johnsona je ale vakcína, kterou už dostala desetina dospělých Britů, účinná proti všem variantám covidu.

Zatímco při nákaze původní variantou umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace, která je teď v Británii většinová, je to 13 lidí. Premiér dnes však na tiskové konferenci upozornil, že se jedná teprve o předběžné výsledky studie. Takzvaná britská mutace už se objevila v padesátce zemí světa.

18:10

Hodně lidí si myslí, že lékaři odcházejí kvůli penězům, ale jsou to opravdu spíše pracovní podmínky. V Německu se zákoník práce dodržuje, říká lékařka Eva Dunglová, která v roce 2017 odešla do Berlína.

18:08

Koronavirová krize loni těžce zasáhla zahraniční obchod Latinské Ameriky. Vývoz z regionu klesl ve srovnání s předchozím rokem o 13 procent, dovoz se snížil o 20 procent. Vyplývá to podle agentury DPA páteční zprávy Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (Cepal). Rok 2020 tak byl pro tamní zahraniční obchod nejhorší od finanční krize let 2008 a 2009.

18:02

Už déle než 24 hodin nefunguje systém pro podávání žádosti o podporu pro podnikatele zasažené protiepidemickými opatřeními.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector