Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví

Sdružení lékáren Moje lékárna je tady pro všechny. Kromě svých zákazníků se snaží pomáhat také těm členům naší společnosti, kteří to nejvíce potřebují. Proto se angažuje v pomoci dobročinným sociálním projektům či neziskovým organizacím a snaží se tak kousek po kousku změnit svět. Jak? Čtěte s námi dále.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví

Pomáháme dětem s Lepíky Fondu Sidus

Znáte už Pohádkové Lepíky? Tyto veselé publikace nabízí dětem sérii říkadel a veselých samolepek, plných barev a obrázků. Důležitější však je, že jejich koupí přispívá každý náš zákazník na dobrou věc. O co přesně se jedná? O zprostředkování podpory Fondu Sidus.

Tato organizace si klade za cíl dlouhodobě pomáhat nemocným dětem jak po finanční, tak i po materiální stránce. Podporuje přímo pacienty, jejichž rodiče si nemohou dovolit mnohdy nákladnou, ale potřebnou péči. A také nemocnice, kterým pomáhá získat prostředky na potřebné přístroje.

Ty pak zachraňují životy dětských pacientů nebo jim je alespoň pomáhají zlepšit.

Na internetových stránkách lze najít spoustu informací o všech projektech Fondu Sidus a také o dětských pacientech, jimž je pomoc určena. Pomocí e-shopu Mojí lékárny má každý z nás možnost zakoupením publikací Veselí Lepíci, Chytří Lepíci, Pohádkoví Lepíci či Malý zachránce přispět na léčbu dětských pacientů. Všechny výrobky najdete na webu Mojí lékárny.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví Sada pro kognitivní trénink

Alzheimerova choroba je nebezpečná pro pacienty každého věku. Včasná diagnostika a starostlivost jsou proto klíčové v boji proti rychle se zhoršujícím příznakům. Právě pro podporu takové iniciativy se sdružení Moje lékárna zapojilo do spolupráce s Českou alzheimerovskou společností.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví

Motýlkem blíže k znevýhodněným

Doplněk pro život. Sociální projekt sloužící pro pomoc nejenom handicapovaným dětem, ale také jejich rodičům, kteří mají tu nejtěžší práci na světě – starat se 24 hodin denně o své dítě, které i v dospělosti vyžaduje péči batolete. Jak přesně projekt funguje?

Rodiče dětí, které vyžadují neustálou péči, si nemohou dovolit chodit do běžné práce. Doma tedy vyrábí pánské, dámské či dětské motýlky, brože nebo nápadité klíčenky vhodné pro všechny zákazníky. Polovina zisku z prodeje doplňků pak putuje právě k jejich autorům, pro které je práce z domu často jedinou možností zapojení se do pracovního procesu a změny zaběhlého stereotypu.

Moje lékárna podporuje projekt přímo pomocí možnosti koupě těchto ručně vyráběných doplňků ve svém vlastním e-shopu. K zakoupení u nás najde každý zákazník speciální edici pánských, dámských a dětských motýlků, která jinde není k dostání. Navíc si doplňky stačí pouze vyzvednout na předem zvolené pobočce Mojí lékárny bez nutnosti platit poštovné.

Tím, že budeme tento projekt šířit dál, pomůžeme lidem, kteří jsou ve svém životě znevýhodněni.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví

Podporujte se Sdružením Moje lékárna užitečné projekty, pomáhejte s námi v životě těm, kteří to opravdu potřebují. Protože na světě není nic lepšího než pocit sounáležitosti a pomoci v nouzi.

Klinika ztracená v buši – Svědectví o záchraně životů uprostřed násilností v Jižním Súdánu

David Bude pracoval v odlehlé klinice Lékařů bez hranic ve vesnici Lekwongole poblíž města Pibor v boji zasaženém regionu Jonglei v Jižním Súdánu. Když v Lekwongole vypukly v srpnu 2012 boje, uprchl spolu se zbytkem obyvatelstva. Zatímco se schovávali hluboko v buši, využil svých dovedností zdravotníka k záchraně životů v extrémně obtížných podmínkách…

Útěk o život

Utekli jsme z Lekwongole, když se tam začalo střílet. Byl jsem vyděšený stejně jako ostatní tím, co jsme viděli – všemi těmi mrtvými.

Řekl jsem své ženě, že jestli tu zůstaneme, zabijí nás také. „Bude lépe utéct do buše, protože se tam budeme mít kde schovat.“

Dostali jsme se přes řeku na umělohmotných plachtách, které jsme použili jako loďky. Svázali jsme je a dovnitř nacpali trávu pro rovnováhu, aby se loďky nepřevrátily, až do nich nastoupíme. Převezli jsme na druhý břeh naše děti a pak jsme s našimi rodinami všichni utíkali. Neměli jsme čas vzít s sebou jídlo ani oblečení nebo léky. Nechali jsme všechno za sebou.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdravíHluboko v buši

Byli jsme hluboko v buši, všude hustá tráva a vysoký lesní podrost. Žádné cesty nebo pěšiny. Byl jsem vyděšený – my všichni jsme byli. Ve vysoké trávě nevidíte, co se v ní skrývá. Může tam být spousta nebezpečí: hadi, hyeny, v noci jsme slyšeli i lvy – ale mohou tam být i rebelové nebo milice. Prostě nevíte, co se tam může schovávat. Netušíte, co se může stát ve dne, natož v noci.

Oblast byla zaplavená, takže bylo všude spousta vody. Většina z nás spala jen pod stromy bez možnosti se jakkoli schovat. Někteří s sebou měli umělohmotné plachty, a když pršelo, brali pod ně děti ostatních. Pomáhali jsme si, protože jsme byli v buši odkázaní jen na sebe navzájem.

Klinika pod stromy

Vybral jsem si vhodný veliký strom, který dobře stínil a vyčistil jsem prostor pod jeho korunou.

Měl jsem s sebou umělohmotnou plachtu, kterou jsem dal své ženě, aby z ní udělala provizorní přístřešek. Uřezala pár větví, udělala z nich rám a přehodila přes ně plachtu.

Já jsem pak vyrobil dřevěnou podestu, něco jako provizorní postel, kam by se uložily léky, aby nebyly na zemi. To byla moje lékárna.

Z několika kůlů jsme udělali lavičky, aby si měli lidé kam sednout v „čekárně“. A z kůlů a hlíny jsem postavil jakousi konzultační místnost, abych měl „ordinaci“, až bude někdo potřebovat zdravotnickou pomoc.

Podařilo se nám poslat do základny Lékařů bez hranic v Piboru zprávu o tom, kde jsme. Z Piboru nám pak na člunu poslali do nejbližšího místa, kam se mohl dostat, nějaký zdravotnický materiál – léky pro poporodní péči, proti průjmům, pro podvyživené děti, antibiotika, obvazy, léky na malárii a dokonce i kartotéku s kartami pacientů, abychom mohli vést záznamy.

Zprávy se šíří

Našel jsem dva zdravotní propagátory z lekwongolského týmu Lékařů bez hranic. Začali obcházet okolí se vzkazem, že pokud někomu onemocněly děti, např. průjmy, očními infekcemi, nemocemi dýchacích cest, horečkou nebo následkem zranění, mají se na nás obrátit.

A oni přišli. Spousty lidí. Někdy jsem přijal i 50 pacientů denně. Obvyklé byly případy malárie nebo zápal plic, dětská podvýživa (přijali jsme jich 16), průjmy z nedostatku čisté vody. Dokonce se objevil i jeden pacient s tuberkulózou. Pokračoval jsem, dokud nedošly zásoby léků.

Na dně s léky

Na začátku září jsme spotřebovali veškerou zásobu léků, proto jsem se vypravil do Piboru pro nové zásoby. Vyrazil jsem pěšky, ale záplavy byly ten rok obzvlášť rozsáhlé. Všechna zatopená místa, i dříve malé potoky, jsem musel nyní přeplavat. Skoro dva dny jsem střídavě šel a plaval, než jsem se do Piboru dostal.

Na cestu zpět se zásobami léků mi už Lékaři bez hranic dali člun.

Moje lékárna pečuje o ty, kteří to potřebují – vše o zdraví

Záchrana životů

Naše klinika skutečně zachraňovala životy. Uprchlíky v buši trápily opravdové nesnáze – nedostatek jídla, všudypřítomní komáři a špinavá voda.

Vzpomínám si na mladíka, který k nám přišel uprostřed noci s těžkou malárií. Křičel do tmy, jak ho svíraly křeče. Zkusili jsme ho uklidnit a já mu udělal rychlý test na malárii, který byl pozitivní. Začal jsem proto hned s injekcemi Artemetheru. To všechno pár chvil po půlnoci.

Zajímavé:  Leukocity v moči - Vše o zdraví

Měli jsme něco jako lůžkové oddělení. Problém byl, že jsme neměli kam takové pacienty uložit. Proto jsem zajistil, že zůstávali nedaleko, abych je rychle našel, až bych je chtěl prohlédnout nebo jim dát léky.

Děti s malárií jsem nechával přímo u kliniky několik dní, dokud se u nich neprojevilo zlepšení stavu. Bylo pro mě důležité najít matky těchto dětí, abych se ujistil, že si pamatují, co jsem jim říkal o lécích, které musí nutně brát.

Taky jsem musel dělat kontrolní prohlídky a někdy dávat pacientům nové léky.

Jeden zraněný přišel, když nám právě došla gáza. Musel jsem mu na ránu tlačit a pořád a pořád se snažit zastavit krvácení. Neměli jsme žádný fyziologický roztok, takže to nebylo snadné. Naštěstí se mi podařilo krvácení zastavit a několik dní poté se tento muž uzdravil.

Co kdyby?

Nikdo z těch, o které jsem se staral, nezemřel. Jediný mrtvý byl muž, kterého postřelili a který přijel příliš slabý, než abych mu mohl pomoci.

Ale to bylo na vzdáleném místě, takže je těžké říct, kolik lidí zemřelo, protože onemocněli a nemohli se k nám dostat, aby se léčili.

Myslím na ty, kteří uprchli na místa příliš vzdálená od mojí kliniky. Mezi lidmi, kteří žili poblíž kliniky, bylo hodně případů malárie. Co se asi tak stalo s lidmi, kteří se k nám nemohli dostat? Museli být v hrozné situaci!

Naše klinika nebyla perfektní, ale bylo to lepší než nic, a zachraňovali jsme životy.

>> ČTĚTE VÍCE: Svazový stát Jonglei – epicentrum násilí v Jižním Súdánu>> KE STAŽENÍ: Zvláštní zpráva Lékařů bez hranic: South Sudan’s Hidden Crisis (Skrytá krize v Jižním Súdánu)

Julínek on-line: Odměníme zdravý životní styl

Hostem on-line rozhovoru byl ministr zdravotnictví

Proč se zvyšují doplatky za léky? Proč chce vláda zavést poplatky u lékaře? Doplatí na reformu zdravotnictví důchodci?

Na dotazy týkající se změn českého zdravotnictví odpovídal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Pojišťovny odmění zdravý životní styl

Jeden ze čtenářů deníku Aktuálně.cz se zeptal, zda chce ministr motivovat a zvýhodnit skupinu lidí, která o své zdraví pečuje.

„Novým zákonem v roce 2008 umožníme pojišťovnám odměňovat zdravý styl života. Dnes je to bohužel zákonem zakázáno,“ odpověděl Tomáš Julínek.

Ministr poté dodal, že v současnosti ministerstvo nemá možnost zdravý životní styl odměnit. „To se musí změnit. Musíme to umožnit pojišťovnám, a ty pak budou pacienty motivovat různými bonusy, aby žili zdravě,“ dodal.

Od dubna se mění doplatky

Julínek se také vyjadřoval ke zvyšování doplatků za léky. Od dubna se jejich výše změnila. Za mnoho běžných léků pacienti doplácejí více. Podle ministra to umožní vyšší dostupnost moderních preparátů na těžké nemoci.

  • Nová léková vyhláška je jednou z prvních změn, které ministerstvo zdravotnictví plánuje.
  • Ministr Julínek chce měnit systém zdravotních pojišťoven nebo vytvořit specializovaná zařízení špičkové kvality – takzvané univerzitní nemocnice.
  • Pacienti by v budoucnu měli dostávat informace o kvalitě jednotlivých nemocnic.
  • Lidé také podle Julínka budou platit několik desetikorun za návštěvu lékaře, za recept i pobyt v nemocnici.
  • Opozice s většinou změn nesouhlasí, a tak není jisté, zda budou reformy schváleny.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:10Autor: Lubos

Otázka: Dobrý den, Chtěl bych se jen zeptat proč jste před volbami hlásili, že nepočítáte s platbami za recepty a návštěvy u lékaře a nyní je prosazujete. Děkuji

Tomáš Julínek: Dobrý den, regulační poplatky byly vždy deklarovány. To, co jsme nechtěli a neprovedeme, je placení u lékaře „na dřevo“, tzn. významnou finanční spoluúčast na placení zdravotních služeb.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:13Autor: pavel

Otázka: proč zvyšujete doplatky u chronicky nemocných lidí nezdá se vám to jako zvěrstvo?Jsem pro poplatek 50 Kč v nemocnici jinak nejste lidi protože slušní lidé se chovají slušně k starým a nemocným lidem

Tomáš Julínek: Regulační poplatky mají zamezit plýtvání, aby právě chronicky nemocní a lidé s ohrožením zdraví a života mohli dostat bezproblémově třeba tu nejdražší léčbu. Tzn.

aby Vy jste měl jistotu, když budete ohrožen na životě a den Vaší hospitalizace bude stát půl milionu, že na to peníze budou.

Je to fakticky zvýšení solidarity zdravých, občas nemocných i těch, co pravidelně navštěvují lékaře s těmi, kterým jde o život.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:14Autor: Michal Patočka

Otázka: Vážený pane ministře, proč je stále doplatek za paralen a acylpyrin? Těch 10kč (nebo kolik) snad najde každý, ne?

Tomáš Julínek: Protože je potřeba změnit zákon, který tomu brání. Bude to provedeno v zásadní novele v roce 2008.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:15Autor: Leif

Otázka: Vážený pane ministře, kašlu na celej zdratnickej systém v této zemi, jsem nemocnej jednou za rok a už minule jsme doplácel na léky cca 400 kč, pokud se to zvýší tak jako student nato bohůžel nebudu mít. Takže jsem si koupil bylinář a budu se léčit sám!!

Tomáš Julínek: Opravdu nevíte, co je to vážně nemocný člověk. U mladých lidí je to normální, ale i oni čas od času potřebují miliony na záchranu života.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:16Autor: ivo

Otázka: Jak chcete měnit nemocnice v Praze? Zaniknou některé, nebo se sloučí? díky

Tomáš Julínek: Ano, provedeme racionalizaci a efektivizaci státních zdravotnických zařízení v Praze. Budeme o našich plánech informovat veřejnost, podobně jako jsme toto pondělí učinili v Brně.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:20Autor: Hug

Otázka: Od kdy by mohl platit onen slibovaný limit doplatků na léky?

Tomáš Julínek: Bude zaveden zároveň s těmito doplatky. Bude chránit chronicky nemocné a může u některých znamenat přesto, že budou platit poplatky, významné úspory v nákladech.

To je také princip, kdy regulační poplatky společně s limitem mohou vytvořit šanci pro 150 tisíc lidí s vážnými chorobami, kteří dnes platí za léky až 10 tisíc ročně.

U některých může úspora činit pět až šest tisíc.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:21Autor: bronx

Otázka: Kdyz budu v bezdvedomi nekolik dni v nemocnici, budu platit za jidlo?

Tomáš Julínek: Denní taxa se nebude týkat pouze dětí do tří let.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:22Autor: Ostravak ostravski

Otázka: Zdravím pane Julínku-otázka:neuvažujete nějakým způsobem motivovat a zvýhodnit skupinu občanů,která o své zdraví pečuje třeba tím že jsou nekuřáci,chodí pravidelně např. k zubaři a pod? Mnozí by chtěli vše zdarma,ale hulí,chlastají a žerou bůček.Ti pak řvou nejvíce.

Tomáš Julínek: Novým zákonem v roce 2008 umožníme pojišťovnám odměňovat zdravý styl života. Dnes je to bohužel zákonem zakázáno.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:25Autor: Per Fořt

Otázka: Moje otázka taky trochu souvisí. Jsem plicní specialista a nechápu, proč se vůbec nezveřejňují čísla kolem CHOPN? Milion případů tady máme, pane doktore, přece ten tabák nenecháme tady takto vládnout jako za minulé vlády. Volím ODS, ale více zdravý nás všech. Fandím Vám. Děkuji

Tomáš Julínek: CHOPN = chronické onemocnění průdušek a plic, z velké části způsobené nebo potencované kouřením. V platbě za státní pojištěnce se promítají výnosy z daně na alkohol a tabák. Je to cesta jak posílit rozpočet na zdravotnictví. Osobně sázím na posílení osobní odpovědnosti a ekonomické motivy (viz. bonusy…)

Zajímavé:  Ambulantní Léčba Alkoholismu Havlíčkův Brod?

Odpovězeno: 05. 04. | 12:29Autor: čtenářka

Otázka: Proč pořád zdražujete léky?A kolik se bude platit za pobyt v nemocnici protože tam často chodím a stejná otázka ohledně jídla! Odpovězte prosím!!!

Tomáš Julínek: Nejde o jednoduché zdražování léků. Já jsem zahájil jinou strategii – zejdnodušeně: drahé a životné důležité léky s minimálním doplatkem, běžné léky za vlastní peníze.

Hlavním cílem je zabránit plýtvání. V minulém roce se „vyhodilo do kanálu“ asi 10 miliard korun! K dispozici máme 200 mld.

a musíme velmi dbát na to, abychom s nimi vyšli a zaplatili i tu nejdražší péči, když to potřebuje třeba jediný člověk.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:31Autor: František Neuwirth

Otázka: Proč je léková vyhláška zpracována neodborně a nepřesně. Na webových stránkách MZ je uveden doplatek na lék Omnic 0,4 asi 1 600,- Kč za bal. 100 ks.Dne 3.4. t.r. jsem v lékárně doplácel na toto balení 211,- Kč

Tomáš Julínek: Tady prakticky vidíte pozitivní dopad vyhlášky, kdy výrobce pod jejím vlivem snížil cenu. Ceny, které jsou na webu jsou před vydáním vyhlášky, reakce jednotlivých firem se nedají do tohoto modelu jednoduše zapracovat.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:33Autor: Eva Thlamann

Otázka: Pěkný den sympatický pane doktore. Četla jsem studii o důsledcích tabáku na plod, na děti. Vůbec nechápu proč pan hlavní hygienik neřeší tuto epidemii, nebo to není nemoc jako kterákoliv jiná. U nás kouří snad celé sídliště, děti kolem deseti let. Jak je to možné, že nic neděláte v té věci? Děkuji

Tomáš Julínek: Souhlasím s Vámi, že je potřeba zlepšit opatření proti kouření detí. Namátkou: počítáme s vyššími sankcemi pro prodejce tabákových výrobků dětem.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:37Autor: Jan Stárek

Otázka: Dobrý den, pane ministře dopadne Vaše reforma tak jako reforma veřejných financí a daní? Tj. abychom něco prosadili, prosadíme paskvil? Proč nevyvoláte nové volby a nezačnete plnit co jste slíbili? Bojíte se o své korýtko? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Tomáš Julínek: Věřte, že mě 100:100 hlasů ve Sněmovně netěší. Na ministerstvu jsem sestavil odborně zdatný tým, stanovili jsme si ambiciózní plán (i tak je to na léta), jeho prosazení bude za této situace velmi složité, ale paskvil to nebude.

Sám jsem autorem návrhu zákona na rozpuštění Sněmovny, který zatím Sněmovna nepřijala. Ten by pomohl k předčasným volbám. V současnosti to není možné.

Daňové reformy, které byly představeny, jsou uměním možného při totálně zadluženém státu, který nám přenechala ČSSD.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:39Autor: Ján

Otázka: Pane ministře, prosím, vysvětlete jak chcete řěšit časté návštěvy důchodců u lékaře vzhledem k jejich zdravotnímu stavu v souvislosti se záměrem plateb za návštěvu lékaře a recepty. To bude pro důchchodce i ty, kteří potřebují častou lékařskou pěči úplná pohroma i vzhledem k očekávaným valorizacím.

Tomáš Julínek: Nebude to pohroma, protože bude stanoven limit, nad který už platit nebudete. Mám odpovědnost za racionální využítí peněz a finanční stabilitu, abych vám mohl garantovat jistoty poskytnutí i té nejdražší péče, když to budete potřebovat. Plno návštěv u lékaře je zbytečných a stojí to mnoho peněz, které mohou chybět,

Odpovězeno: 05. 04. | 12:44Autor: Andreja Kopáčová

Otázka: Dobrý den, prý chcete měnit pojišťovny. Můžete stručně vysvětlit jak a k čemu nám to bude dobré? děkuji

Tomáš Julínek: Současné pojišťovny se téměr nezajímají o osud svých pojištěnců. Nebo se Vám zdá, že pojišťovna Vás informuje, kde dostanete péči v jaké kvalitě, že Vám nabízí něco navíc, aby Vás získala, že Vám dává garanci, že Vám odoperují srdce do jednoho měsíce…? Já chci, aby se občan dověděl na co má nárok a kde to dostane dříve, než je nemocný.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:45Autor: Pavel Vaněk

Otázka: Zajímalo by mne proč se zvyšují doplatky na léky jako jsou antidepresiva, léky na srdce nebo na inzulin. Vždyť lidé tyto léky nutně potřebují a nemohou bez nich žít. Např. když má člověk težké deprese tak nemůže do práce a kde má pak vzít peníze na tyto léky?

Tomáš Julínek: To není pravda, můžete si to najít na www.mzcr.cz. Například inzulin je dostupný bezplatně v nejširším sortimentu od revoluce.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:47Autor: Rudolf Veleta

Otázka: Proč směšně zdůvodňujete snížení úhrad u některých léků jejich nedostatečným efektem, proč jednoznačně neřeknete, že objektivně je cena některých léků vyšší než je schopno zdravotnictví prakticky v kterékoliv zemi na světě uhradit ze základního zdravotního pojištění?

Tomáš Julínek: Bezplatnost léčiva nebo stanovení vyššího doplatku přece musí být provedeno podle nějakého systémového pravidla. Vám zní pravidlo – za zastaralý lék vyšší doplatek, za moderní lék nižší doplatek – nelogicky?

Odpovězeno: 05. 04. | 12:49Autor: zdenda

Otázka: Pane ministře opravdu si myslíte, že na vše co vláda připravuje budou mít důchodci, kteří pobírají důchod 5700kč peníze?

Tomáš Julínek: To není věc víry, na to jsou důkazy.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:50Autor: Pavel Filip

Otázka: Radši se jich na nic neptat. Že pane ,,ministře,,!! Ptali jsme se před volbami a slyšeli odpovědi,které v současné době již nejsou aktuální. Jak dlouho bude trvat aktuálnost dnešní odpovědi. Je vidět,že máte opravdu starosti o národ a lid.Inu-VŠE PRO OBČANA.Prosím odpovězte – Žijete opravdu v Česku ???

Tomáš Julínek: Konkrétně napište, v čem jsem nekonzistentní. Říkám stejné věci několik let. Jinak Váš příspěvek není fér.

Odpovězeno: 05. 04. | 12:54Autor: Martin

Otázka: Dobrý den pane ministře, nechápu proč jste odvolal ředitele FN u sv.Anny v Brně a dal ho na post ředitele FN Brno-Bohunice, to je pěkná blbost jděte si poslechnout některé názory lékařů u sv.Anny a uvidíte sám.

Jsem členem ODS ale někeré Vaše kroky se mně vůbec nelíbí pane Julínku.

Tomáš Julínek: Jde o naprosto promyšlená personální opatření, která mají vést k racionalizaci brněnského zdravotnictví a získání výhody v oblasti specializované medicíny, výzkumu a výuky v českém, ale i evropském měřítku.

Personální opatření jsou plně v souladu s rolí odpovědného hospodáře (jako člen ODS jistě souhlasíte). Snažím se plnit roli odpovědného vlastníka i když jsem v roli „státu“.

Cítím odpovědnost a nezlobte se, pokud bych ředitele nemocnic jmenoval podle toho, co si lékaři přejí nebo nepřejí, nikdy bych nemohl tuto roli naplnit.

Odpovězeno: 05. 04. | 13:01Autor: Eva Ivanová

Otázka: Je mi 55, jsem v inval. důch. od 6/06. Na léky měs. doplácím asi 500 Kč. V 1/06 jsem byla na prev. prohlídce u své „očařky“ a ta mi doporučila ať si koupím oč. kap. (Lacrisyn) a rec. mi napsala jen na Oftagel. Při následné kontr. mi sdělila, ať Oftagel taky kupuji. Proč mám tolik platit?

Tomáš Julínek: Návštěva u lékaře stojí 500 korun, úhrada od pojišťovny za léky také řádově stokoruny, v republice se napíše za rok 93,5 miliónu receptů. Každý občan včetně novorozence navštíví lékaře průměrně třináctkrát za rok (to je nejvíc v Evropě).

Zajímavé:  Léky Po Expirační Době?

Máme nejnižší spoluúčast na léky v Evropě. Také ale máme omezené finanční prostředky a dluhy z minulých dob. Já chci, abyste měl jistotu, že až budete potřebovat umělou čočku, abyste ji dostal rychle, bezplatně a kvalitní.

Pokud si koupíte kapky, jste solidární s těmi, kteří teď čočku potřebují, a možná po nich někdo chce úplatek, aby se paradoxně domohli svého nároku.

Chci, abyste příští rok již věděl co dostanete bezplatně a za jak dlouho, a na to jsou potřeba peníze, nestávkující lékaři, stabilita. Děkuji za váš čas a přeji příjemný den všem. TJ

DESATERO – jak si vybrat správný doplněk stravy

Naše tělo je chemická továrna, která potřebuje pro své fungování vyvážený příjem vitamínů, minerálů, antioxidantů, stopových prvků, enzymů …. Bez nich se nám výrobní linka vypne a tělo se dostává do deficitu. V dnešní době tu výrobní linku přetěžujeme spíše v oblasti nervově-smyslové. Ta fyzická pak spíše pospává.

Žijeme v době nárůstu civilizačních onemocnění. Proč asi? Vyžadujeme od těla, potažmo „od hlavy“ maximum a dáváme mu minimum. Nesmějeme se, nechodíme pěšky, sportovat chodíme do kovových budov, za den vypijeme několik káv a nedokážeme zastavit hlavu. Můžeme se pak divit, že tělo začne protestovat?

Jak si správně vybrat, abyste toho neužívali mnoho, užívali to správné atd.? Zde je několik praktických rad… Trh je zaplaven mořem různých výrobků, vybrat si ten pravý, je jako běhat v minovém poli. 

Přírodní lékárnu provozuji již téměř 20 let a za tu dobu jsem nashromáždila několik základních rad, které vám mohou při výběru pomoci.

První článek tohoto typu jsem napsala v roce 2013. Nyní jsem jej zrevidovala v roce 2021 a dodala několik dalších informací, které jsem v roce 2013 nevěděla 🙂

Z pohledu prodejce zní trochu kontraproduktivně –  nenechte se zmást levnými výrobky. Na druhou stranu však platí, že drahý výrobek nemusí být lepší než ten levnější. Vždy je dobré si nechat poradit od odborníka nebo si udělat trochu času a porovnat si množství účinných látek v kapsli, jejich kombinaci pro vyšší vstřebatelnost, jejich druh, přidatné látky apod.

Např. zinek – ten můžete koupit obyčejný např. za 50 – 100 Kč. Jenže jej skoro všechen vyčůráte. Je tedy lepší zvolit chelátový, ten se ale pohybuje od 130 – 300 Kč, ale vstřebáte ho z 80%. Zde přesně platí, nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

VŽDY čtěte složení. Může se vám zdát, že držíte v ruce stejný produkt (např. hořčík), ale jeden může obsahovat další přídatné látky, jeden taky může být oxid a druhý bisglycinát. Nestačí tedy říci, že chcete hořčík.

Při koupi dávejte přednost kapslím před tabletami. Méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena. Také to neplatí pro rostlinné výtažky, které jsou v tabletě slisovány (např. multivitamín Earth source)

Kapsle často obsahují speciální látky, které přípravek „dopraví“ tam kam je potřeba. Vždy je lepší vybrat kapsle z rostlinných zdrojů, před želatinovými.

Při vybírání doplňků do našeho eshopu se snažíme i tyto aspekty posuzovat a ze záplavy produktů vybíráme ty, které tyto požadavky, mimojiné, splňují.

Hlavně se snažíme vybírat tak, aby kromě účinná látka byla vždy v kvalitní formě a bez zbytečných chemických šmakulád.

Alkoholové tinktury preferuji na krátkodobé užívání (max 6 týdnů), protože i alkohol se může stát následně škodlivinou. Z krátkodobého hlediska mohou mít rychlejší účinek, než tablety.

Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno. U výrobků, obsahujících více než 10 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků. Samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo, ale obecně se tím dá řídit.

Nenechte se zlákat reklamami. Doplněk stravy znamená to, což říká. Je to doplněk. Nezaměňujte to s různorodou stravou a už vůbec je neužívejte místo jídla. Platí to především pro přípravky na hubnutí.

Ty bez vaší snahy, omezení jídla a zařazení pohybu prostě nefungují. Jsou pouze nápomocny, když se do toho chcete pustit se vším všudy.

Pomohou spálit tuky, nastartovat metabolismu a snížit třeba chuť na sladké. 

Není potřeba užívat desítky lahviček a kapslí podle toho co vám zrovna někdo doporučil nebo jste se někde dočetli. Komplexní preventivní program by měl zahrnovat:

  • Imunitní systém.
  • Krevní oběh – cévy a žíly.
  • Udržování zdravé střevní mikroflóry.
  • CNS.

Tyto body pak souvisí s dalšími orgány a problémy, které vás mohou trápit. Nezdravé cévy způsobují vysoký krevní tlak a špatný cholesterol a takto bychom mohli pokračovat. Ještě bych dodala své oblíbené „hořčíkem nikdy nic nezkazíte“.

Začíná otázkou – co je vlastně detoxikace? Často mi chodí do poradny dotazy – „něco na detoxikaci“. Co ale vlastně chcete detoxikovat? Játra, ledviny, střevo? Moje rada zní – o střevo byste se měli starat pravidelně (viz rada výše). Na ledviny většinou stačí dodržovat důsledně pitný režim v podobě čisté neperlivé teplé vody (0,5 – 0,7 l na 20 kg vaší váhy). Pak tu zůstávají játra. Ty skutečně péči v oblasti očisty doporučuji, ale raději tomu říkám „jaterní restart“. Vhodné období je jaro, konkrétně od půlky února do půlky května. I zde jsou však pravidla, která je dobrá dodržovat. 

Je kombinace několika doporučení – zkontrolujte datum výroby nebo datum spotřeby. Skladujte na chladném a tmavém místě. Po každém otevření pečlivě zavřete. Užívejte všechny doplňky podle instrukcí na etiketě (před jídlem, po jídle apod.). Každá látka má své potřeby pro trávení a vstřebávání.

Obecně by se dalo říci, že byliny je vždy lepší podávat na prázdný žaludek.

Souvisí se všemi předchozími – při výběru si nechte poradit od odborníka. Předejdete tak zbytečnému vyhazování peněz za přípravky, které se zrovna vaší chemické továrně nehodí. Věděli jste, že bolest kolen může souviset s ledvinami nebo žlučníkem? Přípravky na klouby pak jsou zbytečné. Pomohou pouze pokud bolest kolene skutečně pochází z kloubu (nevyživená chrupavka, nedostatek kolagenu apod). Je však ten skutečný kořen zrovna tam? Přírodní medicína je hodně o tom, že vše souvisí se vším.

Pokud máte v jakémkoliv směru starost o své zdraví, navštivte svého lékaře bez prodlení. Doplňky mohou být nápomocné, ale nezaměňujte je za kvalifikovanou zdravotní radu. Jestliže jste těhotná nebo pravidelně užíváte léky a ráda byste také brala doplňky, doporučuje se, abyste s tím seznámila lékaře.

Používejte selský rozum a vlastní pocity. Vaše tělo mnohdy ví přesně co potřebuje, tak se nenuťte do osvědčených rad kamarádek, které byly na hodinovém školení o zdraví. Každé tělo je jiné a to, co pomohlo kamarádce, může vám klidně ublížit. Auto si také nenecháte opravit od člověka, který studoval na automechanika měsíc.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector