Mravenčení chodidel – Vše o zdraví

Nepříjemné mravenčení a brnění rukou není nic neobvyklého – stačí usnout ve špatné poloze nebo nedbat na dostatek hořčíku ve stravě. Potíže vás pak většinou netrápí příliš dlouhou a rychle odezní. Co když ale brnění neustává, často se opakuje nebo ho dokonce doprovází i další zdravotní potíže? 

Co brnění rukou signalizuje

Dlaně a prsty jsou vybaveny složitou strukturou nervů, cév, šlachů a svalů, které zajišťují jemné pohybové funkce a vysokou citlivost. Jejich opakované brnění tedy není radno podceňovat, může totiž signalizovat i vážnější onemocnění, jako je diabetes, selhání ledvin nebo rakovina. 

Mravenčení chodidel - Vše o zdravíCo brnění rukou signalizuje

Příčiny brnění rukou a nohou

Mravenčení a brnění zpravidla postihuje prsty na rukou a na nohou, cítit ho ale můžete i ve zbytku dolních i horních končetin. Příčinou je nejčastěji poškození, podráždění nebo stlačení nervu či nervových svazků v kterékoli části jejich průběhu od výstupu z míchy po konečky prstů. Na vině může být:

  • dlouhé sezení, ležení a stání v jedné pozici,
  • nedostatek hořčíku,
  • tetanie,
  • syndrom karpálního tunelu,
  • problémy s páteří,
  • lymská borelióza,
  • intoxikace,
  • nadměrná konzumace alkoholu,
  • léky
  • roztroušená skleróza, 
  • Raynaudův syndrom,
  • cukrovka,
  • nádor,
  • mrtvice.

Kdy nejčastěji dochází k brnění rukou 

K brnění a mravenčení rukou dochází hlavně v noci, a to v důsledku přeležení končetiny během spánku. Jakmile změníte polohu a přeleženou ruku rozhýbete, mravenčení v prstech by mělo samo ustat. Někdy pomůže také doplnění hořčíku a vitamínů skupiny B. 

Mravenčení chodidel - Vše o zdravíBrní vás ruce? Zpozorněte!

Chybějící hořčík a vitamíny skupiny B

Jednou z nejčastějších příčin brnění končetin je nedostatek vitamínů skupiny B a především hořčíku. Na jeho příjem se zaměřte, zvlášť pokud prožíváte psychicky náročnější období.

Tělo totiž během stresu spotřebovává několikanásobně více hořčíku než za běžných okolností.

Doplnit vám ho pomohou ořechy, semínka, banány, celozrnné produkty, luštěniny a hořká čokoláda, zapomenout byste ale neměli ani na mineralizované vody a kvalitní doplňky stravy.

Co když se brnění opakuje?

Horší situace nastává v případě, že brnění přichází často nebo neustupuje, případně ho doprovází bolest, pálení nebo celková slabost. Pak nezbývá nic jiného, než pátrat po příčině, která vede k trvalému tlaku na nerv. Často se jedná o vyhřezlou ploténku, syndrom karpálního tunelu, ale i o nádor pojivové nebo kostní tkáně. 

Chronický nedostatek hořčíku aneb tetanie

Dlouhodobá stresová situace může natolik vyčerpávat zásoby hořčíku, že dojde k jeho chronickému nedostatku a k rozvoji takzvané tetanie. Příznakem první, nejlehčí formy tohoto onemocnění je právě brnění prstů, které přejde, jakmile spolknete tabletku hořčíku. 

U těžší formy dochází k dlouhodobě trvajícím křečím, které obvykle postují dolní a horní končetiny, a k dýchacím potížím. Nejtěžší forma latentní tetanie pak končí hospitalizací v nemocnici, a to tehdy, když nemocný ztrácí vědomí. 

Syndrom karpálního tunelu

Pracujete s počítačem a celé dny v ruce držíte myš? Příčinou brnění prstů jedné ruky může být zánět středového nervu, který prochází skrz zápěstí do dlaně. Bolest a brnění prstů se většinou ozývá v noci a týká se palce až prostředníčku, méně často i poloviny prsteníčku. 

Jak ulevit od bolesti karpálního tunelu? Jednak používáním ergonomicky tvarované podložky pod myš, jednak pravidelným protahováním zápěstí, které zlepší prokrvení a uleví od otoku. Ve chvíli, kdy je brnění a bolest rukou nesnesitelná, nezbývá většinou nic jiného, než vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit operaci karpálního tunelu. 

Mravenčení chodidel - Vše o zdravíSyndrom karpálního tunelu

Problémy s páteří

Brnění, ale i bolest prstů na ruce často souvisí s vyhřezlou ploténkou, blokádou ramen a lopatek či skřípnutými nervy v mezižeberním prostoru.

Přesnou příčinou stanoví váš ošetřující lékař, který vám zároveň doporučí nejvhodnější postup léčby.

Kromě léků na bolest vám s největší pravděpodobností naordinuje pravidelný pohyb, správné sezení a rehabilitace. 

Mravenčení chodidel - Vše o zdravíTrénujte svoji páteř – zaslouží si to

Kousnutí klíštěte aneb lymská borelióza

Jestliže brnění rukou doprovází celková slabost, bolesti hlavy a kloubů, zbystřete! Může se totiž jednat o symptomy lymské boreliózy, kterou odhalí jedině vyšetření krve.

Následky kousnutí klíštěte často pocítíte až pár týdnů po nakažení, proto neotálejte a vyhledejte svého ošetřujícího lékaře.

Při včasném podchycení postačí k léčbě širokospektrální antibiotika, v případě neléčení hrozí trvalé následky, včetně poruch periferních nervů a zánětů kloubů.

Mravenčení chodidel - Vše o zdravíPozor na kousnutí klíštětem

Zdroj: unsplash.com

Intoxikace a nadměrná konzumace alkoholu

Vážnější intoxikace, například jedy, houbami, léky, drogami, alkoholem či dlouhodobě nezdravým životním stylem, může natolik přetížit játra a ledviny, že dojde k jejich selhání. V důsledku toho se v těle hromadí toxiny, které mimo jiné způsobují třes a brnění rukou. 

Vedlejší účinky některých léků

Brnění končetin může být také jedním z vedlejších účínků léků, které užíváte. Jedná se například o léky na krevní tlak, jako je amiodaron nebo hydralazin, antiinfekční léky, jako je metronidazol a dapson, antikonvulziva, mezi které patří fenytoin, nebo léky používané při chemoterapii.

Roztroušená skleróza

Mravenčení prstů ruky je také jedním z doprovodných symptomů roztroušené sklerózy, kdy imunitní systém napadá nervy v mozku.

Nemoc se obvykle projevuje jen jednou za čas v podobě atak, při kterých nemocní pociťují brnění končetin, mají potíže s pohybem a vidí rozmazaně. Jestliže máte podezření na roztroušenou sklerózu, návštěvu lékaře neodkládejte.

Nemoc sice nelze zcela vyléčit, podáváním kortikosteroidů se ale dají zmírnit jednotlivé ataky. 

Raynaudův syndrom 

Raynaudův syndrom postihuje především ženy, u nichž způsobuje brnění doprovázené barevnými změnami prstů na rukou, ztrátou citlivosti a pocity chladu či bolesti v postižené oblasti. Příčinou syndromu je stažení drobných tepen a tepének, ke kterému dochází například v důsledku pobytu v chladném a vlhkém prostředí nebo kvůli přílišné námaze a nadměrnému stresu.

Cukrovka a diabetická neuropatie

Nepříjemné brnění nohou od kolen dolů, mravenčení rukou a poruchy citlivosti konečků prstů doprovází také diabetes prvního i druhého stupně. Kvůli zvýšené glykémii dochází k poškození nervů neboli takzvané diabetické neuropatii, a to zejména v periferních oblastech těla, což vede k mravenčení a pálení nohou i rukou. 

Nezhoubná cysta, tuková bulka ale i nádor

Brnění a pálení končetin může mít na svědomí i objekt, který utlačuje cévy nebo nervy. Tím může být nevinná cysta či tuková bulka, ale bohužel také nádor. Kontaktovat lékaře byste měli v případě, že kromě mravenčení pociťuje bolest v určité části těla, došlo u vás k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti nebo jste zaznamenali změny v zažívání či podezřelé bulky. 

V případě mrtvice se hraje o čas

Pokud brnění provází náhlá slabost, ztuhlost jedné strany těla, obtížné polykání, chvilková slepota, ztráta rovnováhy nebo schopnosti artikulovat, na nic nečekejte a volejte záchranku. Při cévní mozkové příhodě totiž dochází k přerušení krevního zásobení, mozkové buňky brzy začnou strádat nedostatkem kyslíku a živin, a pokud se nepodaří přísun krve obnovit, rychle odumírají.   

Kdy vyhledat lékaře

Jestliže mravenčení rukou pociťujete jen zřídka a bývá spojené s přeležením či jinou známou příčinou, pravděpodobně se nejedná o nic vážného. Jiná situace nastává, pokud vám opakované brnění znemožňuje vykonávat běžné činnosti nebo se dokonce pojí s dalšími zdravotními obtížemi. Lékaře byste měli vyhledat v případě, kdy brnění:

  • začíná náhle,
  • navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad,
  • postihuje celou ruku nebo obě strany těla,
  • nejste schopni hýbat rukou,
  • doprovází slabost nebo ochrnutí, zmatenost, ztráty vědomí, potíže s mluvením či viděním, závratě a náhlé silné bolesti hlavy.

Co pomáhá na brnění rukou

Základem je objasnit příčinu brnění a od toho odvíjet další kroky. Například u syndromu karpálního tunelu pomáhá cvičení, u cukrovky je důležité kontrolovat hladinu cukru v krvi a u tetanie dodat tělu chybějící hořčík. Pokud si nevíte rady, navštivte svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí, jak postupovat ve vaší konkrétní situaci.

Brnění prstů: příčiny, příznaky a léčba mravenčení prstů

Mravenčení chodidel - Vše o zdraví

Pocity brnění či mravenčení prstů (odborně parestézie prstů) jsou velmi nepříjemné a jsou spojeny se ztrátou citlivosti, zhoršeným vnímáním bolesti, tepla či chladu a v některých případech i s určitým oslabením prstů, kdy pacientům padají předměty z rukou.

  • Příčin brnění prstů je celá řada, od skřípnutého nervu například při syndromu karpálního tunelu, přes zhoršení zásobení prstů krví z důvodu Raynaudova syndromu, až po komplikace diabetu.
  • V některých případech jsou pocity brnění a mravenčení prstů jen dočasné a odezní bez nutnosti léčby.
  • Pokud vás ale tento problém trápí opakovaně může jít o závažné onemocnění a je nutné vyhledat lékaře, aby se zjistila příčina vašich potíží.

Diabetes

  1. Lidé s diabetem (nesprávně cukrovkou) mají dlouhodobě zvýšenou hladinu glukózy v krvi (glykémii), což časem vede k poškození drobných cév, které zásobují periferní nervy na končetinách a prstech rukou či nohou kyslíkem a živinami.

  2. Tím dochází k narušení správného fungování těchto nervů a vzniká onemocnění označované jako periferní diabetická neuropatie.

  3. Jedním z příznaků periferní diabetické neuropatie je brnění a mravenčení prstů na nohou či rukou, ale mohou se objevit i další příznaky, jako například:

Léčba

  • Důležité je si uvědomit, že jakmile u diabetiků jednou dojde k poškození periferních nervů při neuropatii, je toto poškození nevratné a pocity mravenčení nebo brnění prstů tak pacienta budou trápit opakovaně.
  • Naštěstí existují léky, které do jisté míry pomáhají nepříjemné parestézie prstů či končetin zmírnit na snesitelnou úroveň.
  • Mezi léky, které přináší úlevu od brnění prstů, mimo jiné, patří antidepresiva (léky proti depresím, které ale pomáhají zmírnit bolest či parestézie), antikonvulziva (léky proti křečím a epileptickým záchvatům) nebo různé kožní krémy s účinnými látkami na potlačení parestézií.
  • Pokud máte diabetes je nutné pravidelně chodit na kontroly a dodržovat léčebný režim, aby se případné počínající problémy zjistily včas a/nebo se předešlo zhoršení neuropatických obtíží.
Zajímavé:  Zablokovaná Krční Páteř U Psa?

Syndrom karpálního tunelu

  1. Na vnitřní straně zápěstí se nachází prostor označovaný jako karpální tunel (canalis carpi), kudy do zápěstí prochází většina nervů, které inervují prsty na rukou.

  2. Při dlouhodobém přetěžování zápěstí (například při práci na počítači nebo jiných činnostech, které vyvíjí opakovaný tlak na zápěstí) dochází ke zvýšenému dráždění nervů a dalších struktur v karpálním tunelu, což vede k otokům a zbytnění vaziva uvnitř tohoto prostoru.

  3. Zbytnělé vazivo paktlačí na nervy, které karpálním tunelem prochází (zejména na nervus mediannus), což vyvolává nepříjemné pocity mravenčení a brnění v oblasti prstů a dlaní, často spojené s bolestí, zejména v noci.
  4. Tyto nepříjemné projevy se odborně označují jako syndrom karpálního tunelu.

  5. Kromě chronického přetěžování zápěstí může být syndrom karpálního tunelu způsoben také degenerativními změnami (artrózou zápěstních kůstek).

  6. Kromě brnění a mravenčení prstů jsou dalšími příznaky syndromu karpálního tunelu například:
  • Bolest rukou, prstů a zápěstí (zejména v noci)
  • Oslabený stisk ruky (pacient není schopen sevřít ruku v pěst nebo jen za cenu bolestí)
  • Vypadávání předmětů z rukou (nešikovnost)

Léčba

Nejlepší léčbou syndromu karpálního tunelu je prevence.

Proto, pokud dlouhodobě pracujete na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu nebo vykonáváte jiné činnosti, při kterých dochází k přetěžování zápěstí, dbejte na častý odpočinek a protažení prstů, rukou a zápěstí. Při práci s počítačovou myší zápěstí neohýbejte ale udržujte ho ve vzpřímené poloze.

Mravenčení chodidel - Vše o zdraví

Syndrom karpálního tunelu je častou příčinou brnění a mravenčení prstů rukou

  • Jestliže se váš stav nezlepší a brnění prstů či další příznaky syndromu karpálního tunelu přetrvávají, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Možnosti léčby syndromu karpálního tunelu jsou různé.
  • První možností je nošení speciální zápěstní ortézy, která udržuje zápěstí v úlevové poloze, při níž nedochází k útlaku nervů.
  • Pokud je příčinou syndromu karpálního tunelu artróza karpálních kůstek (degenerativní změny), mohou pomoci injekce kortikosteroidů.
  • Jestliže pacientovi nepomáhá konzervativní léčba, musí se přistoupit k operaci karpálního tunelu, při které se přetne vazivový pruh (ligamentum carpi transversum) kryjící karpální tunel a odstraní z prostoru karpálního kanálu zbytnělé vazivo, čímž uvolní utlačené nervy.
  • Poté následuje rehabilitace a potíže by měly časem ustoupit.

Útlak nervů

Kromě syndromu karpálního tunelu existují také další úžinové syndromy a onemocnění, při kterých dochází k útlaku nervů inervujících prsty na rukou a které se mohou, mimo jiné, projevit parestéziemi prstů na rukou či na nohou.

Mezi nejčastější příčiny útlaku nervů, kromě syndromu karpálního tunelu, patří:

  • syndrom ulnárního (Guyonova) kanálu: tento kanál se nachází na malíkové straně ruky, distálně (blíže k prstům) od karpálního tunelu a obsahuje ulnární nerv, který inervuje malík a část prsteníčku. Při útlaku nervu v této oblasti pak pacienta brní malík nebo prsteníček.
  • poranění nervů při úrazech nebo nehodách
  • otoky svalů (při jejich natažení, natržení nebo přetížení)
  • onemocnění cév: protože cévy často probíhají společně, mohou onemocnění či vady cév způsobit také útlak nervů a nežádoucí příznaky v podobě mravenčení či brnění prstů. Nejčastěji tyto problémy způsobují aneuryzmata (výdutě na cévách), cévní záněty (vaskulitidy) nebo spasmy (Raynaudův fenomén)
  • cysty: jedná se o útvary vyplněné tekutinou, které mohou tlačit na nervy inervující ruku či nohu a tím způsobit brnění či mravenčení prstů. Nejčastější cystou, která tyto problémy způsobuje je takzvaný ganglion.

Všechny výše uvedené choroby mohou způsobit brnění či mravenčení prstů a mohou se projevovat také bolestmi nebo slabostí.

Léčba

Léčba závisí na příčině útlaku. V některých případech postačí rehabilitace a změna pohybových stereotypů tak, abyste nepřetěžovali příslušnou strukturu a nedocházelo k útlaku nervů.

Jindy pomohou kortikosteroidové injekce a v některých případech je nutná operace nebo punkce (například u cyst).

Zneužívání alkoholu

Dlouhodobá konzumace velkého množství alkoholu způsobuje onemocnění zvané alkoholová (též alkoholická) polyneuropatie, které se projevuje brněním prstů na rukou a na nohou.

Mezi další příznaky alkoholové polyneuropatie patří:

  • Pocity brnění a mravenčení rukou, nohou a chodidel (obecně končetin)
  • Parestézie (brnění, mravenčení, pocit jehliček, pálení, apod.) končetin
  • Bolest rukou či nohou
  • Poruchy rovnováhy s nestabilní chůzí a častými pády
  • Svalová slabost a křeče
  • Poruchy polykání nebo příjmu potravy

Léčba

Nejdůležitější součástí léčby je přestat pít alkohol, čímž se zabrání dalšímu zhoršování poškozování nervů. Je vhodné zapojit se do odvykacích programů v nějaké psychiatrické nemocnici.

Kromě toho se v léčbě alkoholové polyneuropatie užívají také následující postupy:

  • Léky proti bolesti
  • Rehabilitace (fyzioterapie)
  • Ortézy
  • Doplňky stravy na doplnění chybějících vitamínů a živin, zejména pak vitamínů E, B1, B12 a kyseliny listové

Fibromyalgie

Hlavním příznakem fibromyalgie je setrvalá chronická bolest různých částí těla bez zjevné příčiny, která může být někdy doprovázena i brněním a mravenčením prstů.

Kromě toho je fibromyalgie spojena také s následujícími příznaky:

  • Únava
  • Zhoršená schopnost soustředění
  • Migrény či jiné druhy bolestí hlavy
  • Deprese
  • Poruchy spánku

Léčba

  1. Lékaři se domnívají, že příčinou fibromyalgie je způsob, jakým mozek zpracovává bolestivé vjemy a signály.
  2. Bohužel na toto onemocnění neexistuje léčba, která by ho dokázala zcela vyléčit, ale máme k dispozici alespoň léky na zmírnění obtíží (zejména léky na bolest a na spaní).

  3. Kromě toho se v léčbě fibromyalgie uplatňují také rehabilitace (fyzioterapie), psychoterapie a různé skupinové terapie, které pacientům pomáhají zvládnout boj s tímto zákeřným onemocněním a zjistit, že v tom nejsou sami.
  4. Některým lidem pomáhá i pravidelné cvičení a techniky na zmírňování stresu.

Ostatní příčiny

Mezi další příčiny parestézií prstů na rukách či nohách, mimo jiné, patří:

  • Cévní mozková příhoda
  • Poranění nebo nádory mozku či míchy
  • Poranění ramene
  • Roztroušená skleróza
  • Infekční onemocnění, jako jsou například lymská borelióza nebo syfilis
  • Nežádoucí účinky chemoterapie
  • Nedostatek vitamínu B12
  • Raynaudův fenomén, což je onemocnění, při kterém patrně v důsledku spasmů (křečovitého stažení) cév, dochází k dočasnému přerušení zásobování konečků prstů krví a živinami, což se, mimo jiné, projevuje pocity brnění a mravenčení, bolestí a zběláním postižených prstů.

Léčba

  • Léčba parestézií prstů závisí na vyvolávající příčině a jejím odstranění.
  • Zahrnuje jak léky, tak operace, ortézy nebo substituční léčbu, kdy pacientovi podáváme chybějící živiny, vitamíny a minerály.
  • V některých případech není léčba bohužel možná a umíme jen zmírnit obtíže pacienta.

Například roztroušená skleróza je sice nevyléčitelné onemocnění, ale začínají objevovat nadějné léky, které dokáží progresi tohoto onemocnění výrazně zpomalit.

Nevýhodou této léčby je ale její vysoká cena.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se brnění prstů na rukou či nohou objeví jako nový příznak, opakuje se častěji nebo je spojen s dalšími příznaky, jako jsou bolest, rozmazané vidění, dvojité vidění, krutá bolest hlavy, dušnost, motání hlavy, závrať, ztráta vědomí, slabost končetin na jedné polovině těla, pokles ústního koutku na stejné straně jako je postižená končetina a/nebo neschopnost rozumět mluvenému slovu či náhlá neschopnost mluvit či psát, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Co si z článku odnést?

Pocity brnění či mravenčení v prstech jsou poměrně častým příznakem mnoha různých onemocnění. Tyto obtíže nejčastěji bývají způsobené útlakovými syndromy, jako je syndrom karpálního tunelu nebo syndrom guyonova (ulnárního) kanálu, ale mohou se objevit také jako komplikace diabetu nebo některých neurologických onemocnění. 

Léčba parestézií prstů závisí na vyvolávající příčině a své místo v ní mají léky, rehabilitace a také operace. 

Pokud vás parestézie prstů trápí opakovaně nebo dlouhodobě a/nebo jsou spojeny se závažnějšími příznaky, jako je slabost celé končetiny, setřelá mluva, závrať, ztráta vědomí, dušnost nebo kruté bolesti hlavy, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. 

Parestézie (mravenčení) – příznaky, příčiny, léčba – jak na ni?

Mravenčení chodidel - Vše o zdraví

Na parestézii můžete zkusit i akupunkturu.

Máte pocit, jako by se vaše kůže pálila, brněla, píchala, svědila nebo byla i podivně necitlivá bez nějakého zjevného důvodu? Pokud je vaše odpověď ano, můžete trpět parestézií, která je definována jako abnormální pocit mravenčení na těle.

Parestézie může postihnout jakoukoli část těla, ale nejčastěji se vyskytuje na rukou, pažích a nohou. Je to tedy nějaký pocit brnění či mravenčení bez zjevného vnějšího důvodu. Parestézie může být chronická nebo akutní.

Příznaky parestézie

Časté příznaky parestézie jsou znecitlivění v oblasti, slabosti, brnění nebo pocity pálení, bodavá bolest a problémy s pohyblivostí. Tento problém může být dočasný nebo chronický. Dočasný záchvat parestézie může být způsoben neustálým tlakem na ruce nebo nohy, vystavení chladu, špatným oběhem nebo špatné spánkové poloze.

Příčiny parestézie

Chronická parestézie má četné příčiny, včetně nedostatku vitaminů nebo jiných nedostatků živin, opakujících se pohybů, neurologické poruchy. Riziko chronické parestézie se s věkem zvyšuje.

Prakticky kdokoli může zažít dočasnou parestézii. K perestézii můžete být také náchylnější, pokud provádíte často nějaké opakující se pohyby, nadměrně pijete nebo máte diabetes typu 1 nebo 2, máte nějaké nějaké autoimunitní onemocnění nebo neurologické onemocnění, jako je třeba roztroušená skleróza.

Parestézie často vzniká při některých poškozeních nervů – při neuropatiích, např. při cukrovce.

Dočasná parestézie obvykle probíhá bez léčby. Pokud však parestézie přetrvává, měli byste si určitě vyžádat lékařské ošetření. Doktor vám jistě pomůže.

V našem článku se zaměříme na domácí léčbu parestézie. Podívejte se na metody, které doporučujeme. Ale pamatujte, že pokud vás tento problém trápí dlouhodobě, měli byste oslovit lékaře.

Zajímavé:  Do sauny za lepší imunitou – vše o zdraví

Jak tedy na tu domácí léčbu? Co vám uleví?

1. Teplé zábaly

Pokud trpíte akutní parestézií, použití teplých zábalů může pomoci zvýšit přívod krve do postižené oblasti – to vám může okamžitě ulevit od nepohodlí.

  1. Namočte žínku do teplé vody a vymačkejte přebytek vody.
  2. Dejte teplou žínku na postiženou oblast na dobu 5 až 7 minut.
  3. Opakujte toto několikrát denně, dokud nezmizí necitlivost nebo jiné nepohodlí související s parestézií.
  4. Můžete si také dát teplou sprchu nebo použít ohřívací podložku pro zmírnění nepohodlí. To je také možné.

2. Hořčík

Hořčík je základním minerálem, který váš nervový systém potřebuje pro správnou funkci. To je důležité pro prevenci jakéhokoli poškození nervů. Tento minerál také zajišťuje správný a bezproblémový krevní oběh v těle.

Ve skutečnosti je nízká hladina hořčíku v těle jednou z častých příčin parestézie.

  • Jezte potraviny bohaté na hořčík, jako je tmavě zelená zelenina, ořechy, semena, ovesné vločky, arašídové máslo, sója, avokádo, banány, tmavá čokoláda a nízkotučné jogurty.
  • Smíchejte 1 šálek Epsomské soli v teplé lázni. Namočte v této lázni problémovou část těla na dobu 20 minut, 3 krát týdně.
  • Další možností je stříkání hořčíkového oleje na kůži po sprchování a následné opláchnutí po 20 minutách. Hořčíkový olej můžete připravit i doma. Převařte 1 šálek destilované vody a rozpusťte v něm 1 šálek Epsomské soli. Nechejte jej vychladnout a poté jej přeneste do lahvičky. Tento olej můžete skladovat až 1 měsíc.
  • Můžete také jednoduše užívat doplňky obsahující hořčík (ideálně po konzultaci s lékařem).

3. Masáž problémového místa

Masáž, ať už s olejem nebo bez oleje, je také velmi užitečná. Zlepšuje krevní oběh, což ve finále zlepšuje příznaky parestézie. Navíc masáž stimuluje nervy a zlepšuje jejich funkci.

  1. Na zasaženou oblast naneste teplý olivový, kokosový nebo hořčičný olej (poslední jmenovaný je dobrý díky tomu, že obsahuje hodně hořčíku).
  2. Masírujte oblast v kruhových pohybech s pevnými prsty po dobu nejméně 5 minut.
  3. Opakujte masáž několikrát denně.

4. Ricinový olej

Ricinový olej je dalším skvělým prostředkem, jak zmírnit příznaky parestézie. Tento olej vniká hluboko do tkání a pomáhá zmírnit nepohodlí související s parestézií. Navíc látky v ricinovém oleji mají vyrovnávací účinek na nervový systém.

  1. Naneste na bavlněný hadřík ricinový olej.
  2. Volně ho omotejte kolem problémové oblasti.
  3. Obalte hadřík plastovým sáčkem nebo kusem igelitu.
  4. Umístěte na to ohřívací podložku – cca na dobu 20 až 30 minut.
  5. Odstraňte zdroj tepla a nechte balení ricinového oleje působit na postižené oblasti několik hodin, nejlépe přes noc.
  6. Dělejte to takto 4 až 5 krát týdně.

5. Vitamíny skupiny B

Pro zajištění správné nervové funkce a snížení nepohodlných příznaků parestézie musíte poskytnout tělu dostatečné množství vitaminů skupiny B.

Ve skutečnosti může nedostatek vitaminů B, zejména B1, B6 a B12, způsobit necitlivost v těle.

  • U vitaminu B1 konzumujte potraviny jako arašídy, pšeničné otruby a para ořechy.
  • U vitaminu B6 konzumujte avokádo, banány, maso, fazole, ryby, cereálie z celozrnných obilovin, jako je ovesné vločky, mléko, sýr, jogurt, ořechy, semena a sušené ovoce.
  • U vitamínu B12 jezte maso, ryby, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a kvalitní cereálie.
  • Po konzultaci s lékařem můžete také brát různé doplňky stravy s vitaminem B.

6. Cvičení

Další dobrou léčbou na parestézii je provádění některých základních cviků pro zlepšení krevního oběhu v problematické oblasti. Navíc pravidelné cvičení zlepšuje mobilitu a zabraňuje mnoha zdravotním problémům. Cvičení dále pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, což je zvláště důležité u diabetiků, kteří mají vyšší riziko tohoto stavu.

  • Dejte si 30-45 minut chůze, dvakrát denně.
  • Jízda na kole, jogging nebo plavání (prováděné pravidelně) také zlepší váš krevní oběh.
  • Kardio cvičení a aerobní cvičení po dobu 30 minut, 5 dní v týdnu, také hodně pomohou.
  • Můžete také vyzkoušet jógu, ale ujistěte se, že ji děláte správně. Špatně prováděné cviky tolik nepomohou.

7. Akupunktura

Můžete se spolehnout na akupunkturu, je to součást tradiční čínské medicíny používané po tisíce let k léčbě parestézie. Při akupunktuře jsou do postižené oblasti zapíchány tenké jehly, které mohou řešit příčinu abnormálních pocitů. Existuje mnoho akupunktur, které při stimulaci zlepšují krevní oběh v celém těle.

Nejlepší je, aby akupunktura byla provedena odborníkem, který se na ni přímo specializuje. Může trvat několik sezení, než se problém vyřeší.

8. Zázvorový čaj

Zázvor může pomoci zlepšit krevní oběh a snížit příznaky parestézie. Obsahuje sloučeniny, které mají na tělo oteplovací účinek, což vede k lepšímu krevnímu oběhu. Stimuluje také nervový systém.

  • Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Chcete-li udělat čaj, vařte 1 lžíci tence nakrájeného zázvoru ve 2 šálcích vody po dobu 10 minut. Přidejte med a vypijte.
  • Další možností je podávat tablety s výtažky ze zázvoru – to ale pouze po konzultaci s lékařem.

9. Určitě se vyhněte nadměrnému užívání alkoholu

Alkohol může hodně zhoršit periferní neuropatii (postižení nervového systému) a může zhoršit příznaky parestézie. Má škodlivý účinek na krevní oběh a nervové funkce.

Je nejlepší přestat ho pít úplně nebo alespoň ho velmi omezit.

Mírná konzumace alkoholu je definována tak, že ženy mají nárok na jeden drink denně a muži až na dva nápoje denně (nějaké slabší, víno například).

10. Jednoznačně skoncujte s kouřením

Kouření cigaret může velmi negativně ovlivňovat oběh i funkci nervového systému, čímž se zvyšuje riziko parestézie a dalších komplikací neuropatie.

Také kouření má samozřejmě negativní vliv na celkové zdraví. Proto je nejlepší zcela přestat kouřit. Požádejte o pomoc odborníky i přátele a členy rodiny, aby vám pomohli, když přestáváte kouřit.

Také se vyvarujte vystavení pasivnímu kouření.

Další tipy proti parestézii

  • Noste na noc zápěstní dlahy, abyste snížili kompresi nervů ve vašich rukou a zabránili parestézii v noci.
  • Pokud je to možné, vyhněte se opakovaným pohybům. Pokud potřebujete provádět opakující se pohyby, často si dávejte přestávky a odpočinek.
  • Aplikujte krém s kapsaicinem na postiženou oblast – tak získáte další úlevu od příznaků.
  • Noste volné oblečení a volnější boty – to může být také užitečné.
  • Pravidelně konzumujte odpovídající množství vitamínu E (nebo spíše potraviny bohaté na tento vitamín), abyste zajistili správné neurologické funkce ve vašem těle.
  • Vyhýbejte se negativním faktorům, jako jsou různé stísněné pozice nebo vystavení se toxickým chemikáliím, které mohou způsobit poškození nervu.
  • Udržujte se v kondici a mějte zdravou a příměřenou váhu.

A co vy? Jak s parestézií bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Mravenčení končetin – pouze nepříjemný příznak?

Brnění je nepříjemný pocit, který se může objevit kdekoliv v těle. Určitě ho každý někdy zažil, když měl například dlouho nohu přes nohu či usnul na ruce. Ne vždy jde však jen o bezvýznamnou epizodu. Tento příznak se objevuje i jako součást různých chorob, které je nutné léčit.

Mravenčení chodidel - Vše o zdraví Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích.

Brnění je nepříjemný pocit, který se může objevit kdekoliv v těle. Určitě ho každý někdy zažil, když měl například dlouho nohu přes nohu či usnul na ruce. Ne vždy jde však jen o bezvýznamnou epizodu. Tento příznak se objevuje i jako součást různých chorob, které je nutné léčit.

Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích. Tyto změny citlivosti mohou vznikat podél jednoho samostatného nervu, nervového svazku, na obou stranách těla či na navzájem symetrických místech. Nejběžnější příčinou je poškození, podráždění nebo stlačení nervu nebo nervových svazků v kterékoli části jejich průběhu od výstupu z míchy po konečky prstů. Na vině může být:

  • dlouhé sezení a stání v jedné pozici, 
  • cukrovka, 
  • alkohol, 
  • kouření,
  • léky,
  • radiační léčba či chemoterapie, 
  • chemikálie (olovo), 
  • okolní zvětšené cévy, 
  • nádory,
  • jizvy,
  • infekce – pásový opar, Guillainův–Barrého syndrom (GBS), lymeská borrelióza, syfilis.

Tělo signalizuje nemoc

Pro diagnostiku tohoto problému je třeba uvést detailní informace o všech příznacích. Brnění končetin se totiž vyskytuje také při:

  • omezení krevního zásobení kvůli ateroskleróze, zánětu cév či omrznutí,
  • abnormálních hladinách vápníku, draslíku nebo sodíku v těle,
  • amyloidóze,
  • nedostatku vitaminu B12, případně jiných vitamínů,
  • snížené činnosti štítné žlázy,
  • syndromu karpálního tunelu,
  • abnormálním spojení mezi krevními cévami v mozku, 
  • paraneoplastických neurologických syndromech (při nádorovém onemocnění),
  • Raynaudově nemoci – záchvaty zbělení, bolestivosti a následného zčervenání končetin nejčastěji následkem chladu,
  • skleróze multiplex,
  • po kousnutí zvířetem, píchnutí hmyzem, pavoukem, klíštětem nebo roztočem,
  • urémii (zvýšená hladina močoviny v krvi),
  • vzácných onemocnění – Charcotova–Marieova–Toothova nemoc, Fabryho choroba (sfingolipidóza).

Může jít o život?

Poruchy vnímání určitých částí těla jsou jen výjimečně doprovázeny život ohrožujícími chorobnými stavy, jako jsou mrtvice či nádory. Urychleně ale vyhledejte lékaře, pokud mravenčení:

  • začíná náhle,
  • navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad,
  • postihuje celou ruku nebo nohu či obě strany těla,
  • nejste schopni hýbat končetinou,
  • nemůžete ovládat pohyby paže, nohy, močení nebo vyprazdňování střev.
Zajímavé:  Zdraví A Veselá Mysl?

Na odborníka se obraťte i v případech, je-li brnění doprovázeno slabostí nebo ochrnutím, zmateností, ztrátou vědomí, potížemi s mluvením či viděním, závratěmi a náhlými silnými bolestmi hlavy. Můžete využít naší online lékařskou poradnu.

Jak se „mravenců“ zbavit

Základem je objasnit vyvolávající příčinu. Od toho se pak odvíjí příslušná léčba. Například u syndromu karpálního tunelu pomáhá cvičení, u cukrovky je zase důležité kontrolovat hladinu cukru v krvi, vysadit léky, které způsobují mravenčení nebo dodat chybějící vitamíny.

Zdroje: www.nlm.nih.gov, www.mayoclinic.org

Více o mravenčení rukou na webu Vitalion.cz

Mozková mrtvice Mravenčení končetin Mravenčení v rukou Brnění prstů na ruce Mravenčení v prstech Autor článku: MUDr. Brigita Marhefková Líbil se vám článek? ANO NE Pískání v uchu

Dobrý den, již třetí týden mám zalehlé ucho. Byla jsem na ORL a doktor mi propíchl…

Bolest lýtka

Dobrý den, již 3.den mě pobolívá lýtko na pravé noze. Nejprve byla bolest v…

Odkrvování končetin

Dobry den, pokusim se Vam svuj problem popsat co nejpresneji a nejpodrobneji. Uz…

Bolest lýtka

Dobry vecer, uz tak cca dva tydny me boli sval na noze. Konkretne leva noha,…

Skvrna na mandli

Dobrý den. Náhodně jsem se podívala do krku a zjistila že mám na levé mandly…

Ostrá bolest hlavy

Dobrý den, je mi 32 let, momentálně jsem na rodičovské dovolené se dvěma malými…

Konec menstruace

Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se zeptat: Minulý rok v srpnu jsem měla menstruaci…

Sexuální praktiky

Dobry den, předesílám, ze dotaz je skutečně směřován na zjištění případných…

Rozmazané vidění

Dobrý den, mám brýle na dálku a mám problém s rozmazaným viděním každým dnem…

Mravenčení končetin: Kdy jde o příznak křečových žil?

Křečové žíly • Autor: iStock.com

Více jak třetina obyvatel vyspělých zemí má potíže s žilami na nohou. Nejdříve se mohou projevit bolestmi a vznikem křečových žil, později otoky či vředy. S prevencí je třeba začít již v mládí. Ukazuje se totiž, že ve věku okolo pětadvaceti let má potíže každá třetí žena a čtvrtý muž. Ve vyšším věku se pak počet mužů i žen zvyšuje a zhruba čtvrtina populace se musí léčit.

Proč vlastně potíže vznikají? Za normálních okolností je krev žilami vedena z nohou zpět k srdci. Pomáhá k tomu systém žilních chlopní a svalová pumpa, které brání tomu, aby krev v důsledku gravitace proudila zpět. Systém však správně funguje jen v případě, pokud žilní stěna obsahuje kvalitní kolagenní a elastická vlákna.

Ztvrdnutí kůže a ekzém

V důsledku mnoha faktorů může dojít k poškození. V tu chvíli je průchodnost žil zvýšená a dojde k potížím. Zjednodušeně řečeno: krev se hromadí v žilách, které již nemají sílu tak dobře ji „pumpovat zpět“ k srdci.

Dochází postupně k takzvané chronické žilní nedostatečnosti. Špatné zásobování živinami způsobuje změny barvy kůže, jako jsou pigmentace a tmavnutí, nejčastěji na vnitřní straně lýtek a na kotnících.

Objevuje se i ztvrdnutí kůže a ekzém.

„Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny.

V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, ´ventilů´, což znamená, že v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly.

Hlavní podíl má genetická predispozice, tedy dědičnost, a dalšími vedlejšími faktory jsou například sedavé zaměstnání nebo obezita,“ vysvětluje cévní chirurg MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.

Vzhledem k tomu, že se noze nedostává kyslíku a živin a naopak se v ní hromadí zplodiny látkové přeměny, je kůže náchylnější k vadám a infekcím. Cévy zvýšený tlak nevydrží a stále se rozšiřují.

V tu chvíli jsou již na noze vidět křečové žíly.

Mezi prvními příznaky jsou: viditelně rozšířené žíly na nohou – známé modré kresby žil, časté otoky a bolesti dolních končetin, těžké nohy či pocit mravenčení.

Nechte se vyšetřit hned při prvních problémech

V počátečních fázích opravdu může jít spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím si více v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací.

První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti obtíží vám lékař předepíše punčochy tlakové třídy II., III. nebo IV. Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I.

Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.

Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační. Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce účinná.

V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku.

“Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla anebo například sklerotizace. Její podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá,” popisuje doktor Kneifl. Tento zákrok je podle něj spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter.

  • Prakticky u všech miniivazivních metod jde o stejný princip: Nemocnou žílu lékaři vyřadí z oběhu a ta se po pár týdnech přemění ve vazivovou tkáň a prakticky „zmizí“.

Autor: Alžběta Javorková

Co chodidla povědí o celkovém zdraví? – Proženy

Foto: Rustle, Shutterstock.com

Nosí vás celé dny a mnohdy jim nevěnujete takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Chodidla jsou přitom velmi citlivá na různé vnější i vnitřní podněty a o celkovém zdraví prozradí poměrně dost. Čeho si všímat?

Máte občas studené nohy, trápí vás protivné otoky či rány, které se nehojí, nebo otravné bolesti záhadného původu? Signály, které z chodidel přicházejí, vypovídají o celkovém stavu organismu mnoho – někdy se může jednat jen o únavu, jindy za tím může být něco vážnějšího. Co chodidla vypovídají o vašem zdraví?

Je vám teplo, dokonce se potíte, ale chodidla máte jako led? Mohou za tím být potíže s oběhovým systémem: nohy se tolik neprokrví a vám je zima. Tyto problémy často souvisejí s kouřením, vysokým krevním tlakem nebo nemocným srdcem.

Příčinou ale může být i cukrovka, snížená činnost štítné žlázy ( = hypotyreóza) nebo chudokrevnost (= anémie). Nelekejte se, u někoho studené nohy nemusejí znamenat vůbec nic, statisticky na ně trpí více ženy než muži.

Foto: Seasontime, Shutterstock.com

Celý den vás nosí a mohou se na nich projevit četné těžkosti… Chodidla jsou jako kniha, ve které si můžete číst o svém zdraví

Obvykle se jedná o dočasné obtíže způsobené dlouhým stáním nebo sezením, zejména v těhotenství: nohy se nehýbou a v žilách se hromadí krev. Uleví vám, když si lehnete a končetiny dáte nahoru.

„Vhodná je prevence ve formě pravidelného pohybu, ideálně chůze,“ radí fyzioterapeut Jan Vagner z olomoucké ambulance ReAktiv.

Pokud otoky neustupují, může být důvod závažnější: od špatné cirkulace krve a potíží s lymfatickým systém přes poruchu ledvin a nedostatečnou činnost štítné žlázy až po problémy se srdcem.

Špatně se hojící rány na chodidlech mohou být varovným signálem syndromu diabetické nohy. Cukrovka dlouhodobě poškozuje cévy, tkáně jsou nedokrvené a nedokážou se správně hojit. Proto se z obyčejného puchýře může vyklubat ošklivá rána hrozící rizikem infekce, která může skončit až amputací.

Foto: Artem Ermilov, Shutterstock.com

Pokud máte kvůli dlouhému stání nebo sezení oteklé nohy, lehněte si a dejte je nahoru – krev steče dolů a vám se uleví

S cukrovkou souvisejí i pocity pálení či necitlivosti – jedná se o diabetickou neuropatii.

Důvodem nepříjemných pocitů bývá i nedostatek vitaminu B, syndrom neklidných nohou nebo nebezpečné zúžení tepen a v důsledku toho nedostatečné prokrvení.

„Příčinou může být i výhřez meziobratlové ploténky, kdy dojde k útlaku míšních nervových kořenů,“ upozorňuje Veronika Kristková, vedoucí fyzioterapeutka společnosti Fyzio Beskyd.

Svrbivá a šupinatá kůže může být známkou běžné plísňové infekce anebo reakce na prací či kosmetický prostředek. Hrubá kůže s červenými pupínky může značit lupenku, nadměrnou reakci imunitního systému. Podobné příznaky má i vzácná tlaková kopřivka, která se u disponovaných jedinců objevuje po delší chůzi.

Foto: Maridav, Shutterstock.com

Za otlaky a deformitami prstů může stát nejen nevhodná obuv a špatné pohybové návyky, ale i různá onemocnění

Chodidlo bolí nejčastěji na patě nebo v oblasti prstních kloubů a nártních kostí.

„V oblasti paty se tak může projevovat patní ostruha, přetížení vnitřních svalů nohy, ale třeba i útlak těsné boty,“ vysvětluje Veronika Kristková.

V oblasti nártu bolest způsobuje například nadměrné zatěžování příčné klenby, útlak a zánět nervů nebo třeba únavová zlomenina. Křeče mohou být příznakem dehydratace a nedostatku minerálů.

Dalším častým problémem s chodidly jsou otlaky a deformity prstů, jako jsou například kladívkové prsty nebo vbočený palec. „Příčinou jsou nejčastěji malé nebo nepadnoucí boty a špatné pohybové návyky, zahrnující nesprávný stoj a chůzi,“ říká Veronika Kristková.

Mezi aktuální potíže patří i covidové prsty. Má je až 20 % nakažených.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector