Naraženina – Vše o zdraví

Naraženina - Vše o zdravíMůže se to stát prakticky každému. Ať už běháme rekreačně a snažíme se překonávat svoje možnosti, nebo trénujeme na medaile. Nejdříve se začne objevovat malá bolest. Nepříjemná, ale snesitelná. Většina z nás to odsoudí jako drobnou naraženinu, nebo následek špatného došlapu a vesele běhá dál. Ale bolest se zhoršuje, až nakonec znemožňuje běh i chůzi. V tu chvíli již celí nešťastní hledáme lékaře. Zde po vyšetření a následném rentgenu dostáváme diagnózu únavová zlomenina.

Jak je ale možné mít zlomeninu bez pádu? A čeká nás noha v sádře? Co v takovém případě můžeme dělat a lze tomuto onemocnění zabránit? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v následujících řádcích.

Unavené kosti

Únavová zlomenina, nebo také Stress fracture je podle studií třetím nejčastějším zraněním u vytrvalostních běžců. Toto nepříjemné onemocnění vzniká na základě nepřiměřené zátěže. K tomu může dojít například při rychlém navyšování uběhnuté vzdálenosti, nebo skokovém zvýšení zátěže.

V zatěžovaných kostech vznikají mikrotrhliny, které se nemohou přirozeně zhojit, na kosti se tvoří dlouhodobě vazivový svalek (struktura vznikající v reakci na poranění kosti) a přichází první příznaky. Těmi je již zmíněná narůstající bolest, otok a citlivost na dotek. Podrobnější informace o stresových zlomeninách můžete nalézt zde.

Naraženina - Vše o zdraví

Na která místa si tedy dát pozor? U běžců převažuje stresová zlomenina kosti holenní a to s četností mezi 25-59%. Průzkumy ukazují, že tato fraktura se vyskytuje u běžců všech kategorií, kteří za týden uběhnou více jak 30 km. Při běhu v náročném terénu se zlomenina objevuje přední části kosti, zatímco u běhů zaměřených na vytrvalost spíše v zadních oblastech.

Druhá nejčastější stresová zlomenina se vyskytuje v oblasti metatarzů (nártní kosti). Zde se čísla pohybují mezi 10 až 25%. Obzvláště ohrožený je druhý a třetí metatarz, jelikož jejich těla jsou delší a tím i fragilnější. Fraktury v této oblasti se vyskytují spíše při vyšší intenzitě tréninku, a to konkrétně při uběhnutí nad 100 km za týden.

Poslední stresová zlomenina, kterou zde budeme více rozebírat je v oblasti kosti lýtkové s incidencí 7-23%. Nejčastější místo vzniku je v dolní třetině kosti. Tento typ zranění vzniká při maratonech a trail runningu.

Únavové zlomeniny se mohou objevit samozřejmě i oblasti kosti stehenní, hlezenní, patní, ale i v oblasti pánve, nebo čéšky. Toto onemocnění se zde však objevuje vzácně s četností výskytu v řádech několika procent.

Co dál?

To je velmi dobrá otázka, na kterou však nelze jednoznačně odpovědět. Určující v tomto směru je míra poškození kosti a potenciál k plnému zhojení. Obecně se únavové zlomeniny dělí na takzvané high-risk, nebo low-risk.

Začněme s tím horším. Zlomenina s označením high-risk má malou či žádnou tendenci k hojení. Vzniká obvykle v místech, kde je na kostní tkáň pod tahem a může vést k dalším komplikacím zdravotního stavu. V tomto případě je léčbou často operace, přičemž velikost zásahu a následná péče závisí na hodnocení lékaře. Naštěstí u běžců je tento typ relativně vzácný.

Low-risk kategorie tvoří tedy majoritu stresových zlomenin. V tomto případě je léčba konzervativní a sestává se ze dvou fází:

Aktivní odpočinek

V první fázi léčby stresových zlomenin je nejdůležitější aktivní odpočinek. Měli bychom se vyvarovat veškerých sportů, které způsobují jakékoliv bolestivé podněty v dané oblasti. To ovšem neznamená, že budeme celou dobu ležet v posteli. Tělo pro stimulaci hojení vyžaduje pohyb.

Je však vhodné navštívit kvalitního fyzioterapeuta, pro zhodnocení vhodných a nevhodných sportů či aktivit. Obecně se dá říci, že ze sportů jsou na místě ty, při kterých dochází k minimálním nárazům pro bolestivou končetinu. Zmiňme například plavání, běhání v bazénu, spinning, případně cyklistika.

Vždy se však řídíme bolestí, která nám spolehlivě signalizuje co vhodné je a co ne.

Pokud zmírňujeme bolesti analgetiky, je nutné se vyhnout lékům spadajícím do skupiny nesteroidních antirevmatik.

Kromě zmíněných sportů je vhodné též pravidelné cvičení pro udržení svalové síly a odstranění případných příčin vzniku zlomeniny samotné. Zaměření by mělo být zejména na stabilizaci a harmonizaci funkce končetiny.

Využít můžeme například tyto cviky na stabilizaci kyčelního kloubu, kolenního kloubu a kotníku s občasným zařazením prvků pro aktivaci středu těla.

I zde se však řídíme bolestí, která signalizuje, že na daný pohyb není kost ještě připravena.

Návrat na trať

Druhá fáze začíná dva týdny po odeznění bolestí při běžných aktivitách. Zde se terapie začíná soustřeďovat na obnovu výkonnosti, zlepšení rovnováhy, dosažení přiměřené flexibility.

Nadále se také zvyšuje stabilita středu těla a kořenových kloubů. Při těchto cvičeních je možné používat různé pomůcky, které zvyšují náročnost na stabilitu, zvyšují množství zapojených svalů a zároveň mírní tvrdé nárazy.

Příklady jednotlivých cviků jsou uvedeny zde.

V tomto období také začíná návrat k běhu. Návrat by však měl být pozvolný. Začíná se lehkým klusem, nebo indiánským během na velmi krátkou vzdálenost.

Intenzita se plynule navyšuje tak, aby v rámci 3-6 týdnů došlo k návratu původní výkonnosti. Znovu se zde budeme opakovat a zdůrazníme, že tento proces by měl být prostý bolestí.

Pokud budeme běhat přes bolest, ohrozíme celý hojící proces a můžeme se v léčbě vrátit zpět na začátek.

Když jde o rychlost

Proces hojení stresové fraktury lze i urychlit. Zde nastupuje léčba rázovou vlnou.

Dle studií terapie rázovou vlnou podporuje uvolňování růstového faktoru kostí, podporuje vaskularizaci a nabuzení osteoblastů. Díky tomu dochází k urychlení hojení a dřívějšímu návratu na trať.

Pokud se tedy chceme vrátit k našemu oblíbenému sportu nadstandardně rychle je dobré zvážit i nadstandardní metody.

Konec stresům

Z předchozích odstavců můžeme nabýt dojmu, že běhání je obecně nezdravá aktivita, která akorát poškozuje naše kosti. Nebojte, není tomu tak. Stresové zlomeniny vznikají na základě dlouhodobého přepínání vlastních sil s častým přičiněním dalších faktorů.

Zajímavé:  Škrkavka U Koček Léčba?

Jak tedy vzniku těchto a vlastně problémů při běhu obecně zabránit?

Odpověď není jednoduchá. Začněme na místě, které se jaksi první nabízí. U nohy a to ve smyslu celé dolní končetiny.Není snad nutné zdůrazňovat, že náš pohybový aparát je velmi komplexní. A možná právě díky této složitosti může často docházet k určitým chybám, či nedokonalostem v jeho funkci.

Tento problém většinou donutí naše tělo, k adaptaci a nalezení náhradního pohybového řešení, které pracuje se zmíněnou poruchou. Vzniká pohyb neekonomický a často přetěžující určitou část těla, ve které vznikají obtíže, jako třeba stresová zlomenina.

Pokud tedy pravidelně cítíme při běhu nějaký diskomfort, nebo chceme mít jistotu, že je vše v pořádku, je dobré navštívit fyzioterapeuta, nebo běžeckého trenéra.Jsou zde však i další faktory, které ke vzniku stresových zlomenin přispívají. Povrch výrazně ovlivňuje intenzitu nárazů, které končetina při dopadu tlumí.

Čím tvrdší dopady, tím větší náraz a větší stres pro nohu. Rizikové je i časté střídání povrchů, či dlouhodobé běhání do kopců. Ať už běháme, kdekoliv, platí zde pravidlo, že obuv by měla vždy odpovídat běžeckému povrchu.

Další téma je strava. Ta by měla být pestrá, zdravá a upravena tak, aby tělu umožňovala dokonalou regeneraci po sportovním výkonu.

Poslední téma, které rozebereme je intenzita tréninku. Každý má radost, když překoná své osobní rekordy. Občas ale tlačíme na posouvání laťky příliš. Při stanovení cíle a intenzity bychom měli brát v potaz svalovou únavu, dostatečnou regeneraci a postupné navyšování zátěže.

Jen okrajově zmiňme další vlivy jako jsou hormonální dysbalance, hustota kostí, popřípadě přepínání vyčerpaného organizmu. Běhání je tedy v podstatě zdravá pohybová aktivita.

Ale jako u všeho záleží na formě běhu a běžce. Ať už trénujeme na maraton, nebo chceme jen najít odreagování, musíme vždy o svém pohybu přemýšlet.

Pouze inteligentní, přiměřený, dostatečně kompenzovaný pohyb je pro naše tělo zdravý a bezpečný.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Zdroje:

http://www.sjosm.org/article.asp?issn=1319-6308;year=2017;volume=17;issue=1;spage=1;epage=6;aulast=Vasiliadishttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3497945/https://www.aafp.org/afp/2011/0101/p39.htmlhttps://www.researchgate.net/publication/6997745_High-Risk_Stress_Fractures_Pathogenesis_Evaluation_and_Treatmenthttps://www.researchgate.netJAMES H. CALANDRUCCIO, BENJAMIN J. GREAR, BENJAMIN M. MAUCK, JEFFREY R. SAWYER, PATRICK C. TOY, JOHN C. WEINLEIN, The Clinics: Orthopedics – Svazek 47,Vydání 4, Elsevier Health Sciences, 2016, ISBN 0323463223 https://runnersconnect.net/high-risk-stress-fracture/

Diskuze Naraženina nebo zlomenina?

ahoj,

chci se zeptat, včera jsem zakopla o šuplík, který byl vytáhlý
z kuch. linky a to tak neš´ˇtastně, že mě od té doby bolí každé
našlápnutí, nemám to oteklé. a tak ted nevím, zda jít k dr. či ne.
nebolí to moc, ale po noci mi přijde, že se to zhoršilo. děkuji
za rady.

Velikost písma:

Leduj, mej nohu nahore…kdyby to bylo zlomeny más to hooodně
natekly…Zrejme to bude jen fest narazeny(to boli vic jak zlomeny)…zkus to
dneska setrit pokud mozno a kdyz se to nezlepsi zajet k doktorce, ale ono
i tak s prstama u nohy se toho moc udelat neda…
Stalo se mě to nedávno je to hnusnýýý…  

já si už párkrát „ukopla“ prst a bolí to šíleně, je to nateklé,
modré, dost dlouho jsem pajdala, 14 dní se nevešla do boty, ale k dr. jsem
nikdy nešla. Jako co by mi asi tak dělal s prstem na noze jiného, než jsem
dělala já.

Jestli je bolest vystřelující při došlápnutí,je to zlomené,a šla
bych to zafixovat,jak ti to blbě sroste,budeš pak pajdat celý žívot.

Můžu se zeptat jak poznám naraženinu? Při skákání (parkour) jsem
špatně dopadnul a oběma koleny zároven jsem si dal o roh lavičky na kterou
jsem chtěl dopadnout, nejdříve to téměř nebolelo, ale jak jsem došel
domů, tak jsi nemůžu dojít pomalu ani na záchod a obě kolena bolej čím
dál více. Bolest cítím i přesto, že jen ležím a nehýbu nohami a při
pohybu cítím u obou kolen kosti (cítím jako by se chtěli kosti dostat ven
z nohy, zkrátka takovej vnitřní tlak).

Předem děkuji za odpověd a omlouvám se za pravopis, který není zrovna
moje silná stránka.

S koleny není sranda, potřebuješ je po celý život, ikdyž je víkend,
určitě si zajdi někam do nemocnice na traumačku, spíš se nech někým
odvézt…může to být v pohodě jen naražené ale taky tam může být
něco špatně a pro klid bych jela, raději
10×zbytečně než pozdě a nenávratně 

Na chalupe sem si o dno bazenu udelala neco z prostredníckem u prave
nohy
bylo to asi pred mesicem a mam to pořád nateklé a bolí to, byli sme
u doktora
a ten nic neřekl řekl že tam nic neni tak fakt nwm jestli ten doktor je
deb*l

@BáraHavar… píše:
Na chalupe sem si o dno bazenu udelala neco z prostredníckem u prave nohy
bylo to asi pred mesicem a mam to pořád nateklé a bolí to, byli sme
u doktora
a ten nic neřekl řekl že tam nic neni tak fakt nwm jestli ten doktor je
deb*l

Pokud to boli stale, neni nic jednodussiho nez zajit tam znovu, ne? Ani
zlomenina v urcitych( pomerne vyjimecnych)pripadech nemusi byt na 1. rtg
videt. Nazyvat hned dr. debilem mi prijde mimo. Zrejme mate, jako skoro kazdy
laik, predstavu, ze zivot je cernobily a vsichni lide na svete jsou
stejni, ze?

A s nedislokovanou zlomeninou prostrednicku na noze( prstu) se stejne krome
prilepeni naplasti k ostatnim prstum, nic nedela. Predpokladam, ze kdyby to
byla zlomenina dislokovana( tedy takova, ktera potrebuje srovnat), tak to dr.
pozna na prvni pohled.
I narazene to muze bolet hodne dlouho.

Dobrý den, bude to znít asi hodně špatně ale potřebovala bych prostě
radu, pred tydnem sem byla hodně naštvaná tak sem dala pěstí do zdi, a
vubec mi to nak nebolelo a asi po tejdnu z ničeho nic mi nad malíčkem jak je
ten kloub to začlo hrozně bolet ale jenom když se toho dotknu jinak ne!
nejvíc to boli když si třeba ten kloub polozim na stul nebo o něco pevného
a začnu ohejbat rukou je to hrozná bolest, potřebovala bych vědět co to
může být, budu ráda za odpoveď děkuji!  

Ahoj holky,
jsem kráva a omylem jsem synovi 13m přivřela malíček na ruce do stříšky
kočárku. Řval, ale ne víc, než já. Teď po hodině s tím už normálně
hýbe, opírá se o to, jen má ten prostřední polštářek trošku nateklý.
K MUDr. jdeme kolem 4,až manžel přijede z práce. Myslíte, že by se
zlomeninou mohl hýbat?

@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Alkohol?

jsem kráva a omylem jsem synovi 13m přivřela malíček na ruce do stříšky
kočárku. Řval, ale ne víc, než já. Teď po hodině s tím už normálně
hýbe, opírá se o to, jen má ten prostřední polštářek trošku nateklý.
K MUDr. jdeme kolem 4,až manžel přijede z práce. Myslíte, že by se
zlomeninou mohl hýbat?

Nemohl a pokud už neřve tak je to v pohodě. Většinou děti řvou jenom,
protože se leknout kor když vidí, že rodič je na nervy. Děti
vydrží hodně

@annaei Díky moc. Teď už o tom ani neví, tak přemýšlím,
jestli vůbec někam jet…

Naraženiny, otoky

Řadit podle: 

názvu A—Z názvu Z—A nejlevnějších nejdražších doporučené skladem

Page 2

Řadit podle: 

názvu A—Z názvu Z—A nejlevnějších nejdražších doporučené skladem
30% Dolgit 50mg/g crm.100g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

28% Dolgit 50mg/g crm.150g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Dolgit 50mg/g crm.50g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Aulin gel 30mg/g gel 100

Aulin Gel obsahuje léčivou látku nimesulid, který patří do skupiny látek s protizánětlivými a b

27% Ibalgin 50mg/g gel 100g

Ibalgin gel obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčení

26% Lioton 1000IU/g gel 50g

Lioton je léčivý přípravek určený k léčbě zánětů povrchových žil, chronické žilní nedostatečnos

16% Wobenzym tbl.ent. 800

Přípravek je určen k mírnění otoků, zánětů a bolesti. Má příznivý vliv na imunitu a usnadňuje h

skladem

Phlogenzym 200 tbl.flm. Triplex

Přípravek je určen na poúrazové a pooperační otoky a jako doplňková léčba zánětlivých onemocněn

není skladem

8% Olfen drm.gel.1x50g

Bez porady s lékařem k mírnění místních projevů bolestí zad a k léčbě poúrazových zánětů šlach,

7% Dolgit 50mg/g gel 150g

Dolgit gel je určen pro zevní lokální léčbu akutních či chronických bolestivých a zánětlivých s

Ibalgin 50mg/g crm. 50g

Ibalgin krém obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčen

Heparoid Léčiva drm.crm.1x30g

Přípravek zabraňuje tvorbě krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tv

Traumaplant drm.ung. 1x100g

Přípravek je určen na sportovní a úrazová poranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kl

Page 3

Řadit podle: 

názvu A—Z názvu Z—A nejlevnějších nejdražších doporučené skladem
30% Dolgit 50mg/g crm.100g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

28% Dolgit 50mg/g crm.150g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Dolgit 50mg/g crm.50g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Aulin gel 30mg/g gel 100

Aulin Gel obsahuje léčivou látku nimesulid, který patří do skupiny látek s protizánětlivými a b

27% Ibalgin 50mg/g gel 100g

Ibalgin gel obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčení

26% Lioton 1000IU/g gel 50g

Lioton je léčivý přípravek určený k léčbě zánětů povrchových žil, chronické žilní nedostatečnos

16% Wobenzym tbl.ent. 800

Přípravek je určen k mírnění otoků, zánětů a bolesti. Má příznivý vliv na imunitu a usnadňuje h

skladem

Phlogenzym 200 tbl.flm. Triplex

Přípravek je určen na poúrazové a pooperační otoky a jako doplňková léčba zánětlivých onemocněn

není skladem

8% Olfen drm.gel.1x50g

Bez porady s lékařem k mírnění místních projevů bolestí zad a k léčbě poúrazových zánětů šlach,

7% Dolgit 50mg/g gel 150g

Dolgit gel je určen pro zevní lokální léčbu akutních či chronických bolestivých a zánětlivých s

Ibalgin 50mg/g crm. 50g

Ibalgin krém obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčen

Heparoid Léčiva drm.crm.1x30g

Přípravek zabraňuje tvorbě krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tv

Traumaplant drm.ung. 1x100g

Přípravek je určen na sportovní a úrazová poranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kl

Traumaplant drm.ung. 1x50g

Přípravek je určen na sportovní a úrazová poranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kl

Ketonal 5% krém drm.crm.1x50g

Přípravek se používá k lokální krátkodobé léčbě bolestivých poúrazových stavů. …………….

Dolgit 50mg/g gel 50g

Dolgit gel je určen pro zevní lokální léčbu akutních či chronických bolestivých a zánětlivých s

Hirudoid drm.crm. 1x40g

Hirudoid krém je přípravek, který potlačuje otok a zánět. Přípravek je určen na onemocnění povr

Almiral gel 1x100g

Lokální léčba poúrazových stavů pohybového ústrojí, jako je pohmoždění kloubů, svalů a šlach. Č

Lioton 1000IU/g 30g

Lioton je léčivý přípravek určený k léčbě zánětů povrchových žil, chronické žilní nedostatečnos

Page 4

Řadit podle: 

názvu A—Z názvu Z—A nejlevnějších nejdražších doporučené skladem
30% Dolgit 50mg/g crm.100g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

Zajímavé:  Nároky Z Újmy Na Zdraví?

28% Dolgit 50mg/g crm.150g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Dolgit 50mg/g crm.50g

Dolgit krém je určen k léčbě revmatických i nerevmatických bolestí pohybového systému a k místn

27% Aulin gel 30mg/g gel 100

Aulin Gel obsahuje léčivou látku nimesulid, který patří do skupiny látek s protizánětlivými a b

27% Ibalgin 50mg/g gel 100g

Ibalgin gel obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčení

26% Lioton 1000IU/g gel 50g

Lioton je léčivý přípravek určený k léčbě zánětů povrchových žil, chronické žilní nedostatečnos

16% Wobenzym tbl.ent. 800

Přípravek je určen k mírnění otoků, zánětů a bolesti. Má příznivý vliv na imunitu a usnadňuje h

skladem

Phlogenzym 200 tbl.flm. Triplex

Přípravek je určen na poúrazové a pooperační otoky a jako doplňková léčba zánětlivých onemocněn

není skladem

8% Olfen drm.gel.1x50g

Bez porady s lékařem k mírnění místních projevů bolestí zad a k léčbě poúrazových zánětů šlach,

7% Dolgit 50mg/g gel 150g

Dolgit gel je určen pro zevní lokální léčbu akutních či chronických bolestivých a zánětlivých s

Ibalgin 50mg/g crm. 50g

Ibalgin krém obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčen

Heparoid Léčiva drm.crm.1x30g

Přípravek zabraňuje tvorbě krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tv

Traumaplant drm.ung. 1x100g

Přípravek je určen na sportovní a úrazová poranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kl

Traumaplant drm.ung. 1x50g

Přípravek je určen na sportovní a úrazová poranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kl

Ketonal 5% krém drm.crm.1x50g

Přípravek se používá k lokální krátkodobé léčbě bolestivých poúrazových stavů. …………….

Dolgit 50mg/g gel 50g

Dolgit gel je určen pro zevní lokální léčbu akutních či chronických bolestivých a zánětlivých s

Hirudoid drm.crm. 1x40g

Hirudoid krém je přípravek, který potlačuje otok a zánět. Přípravek je určen na onemocnění povr

Almiral gel 1x100g

Lokální léčba poúrazových stavů pohybového ústrojí, jako je pohmoždění kloubů, svalů a šlach. Č

Lioton 1000IU/g 30g

Lioton je léčivý přípravek určený k léčbě zánětů povrchových žil, chronické žilní nedostatečnos

Hirudoid gel 1x40g

Přípravek je určen na onemocnění povrchových žil, krevní výrony, pohmožděniny a otoky. Čtěte po

Aulin gel 30mg/g gel 50

Aulin Gel obsahuje léčivou látku nimesulid, který patří do skupiny látek s protizánětlivými a b

Emoxen 100mg/g gel 50g

Přípravek Emoxen Gel se používá k léčbě poúrazových bolestivých stavů, jako jsou pohmoždění, po

33% Etrixenal 100 mg/g gel 100g

EXPERT NA AKUTNÍ BOLEST POHYBOVÉHO APARÁTU – lokální léčba akutní bolesti, obsahuje Naproxen v

není skladem

Emoxen 100mg/g gel 100g

Přípravek Emoxen Gel se používá k léčbě poúrazových bolestivých stavů, jako jsou pohmoždění, po

Jak léčit sportovní úrazy přírodní cestou

Ke zranění při sportu může dojít velmi lehce, stačí chvilka nepozornosti. Následkem pak v lepším případě bývají naraženiny a modřiny, i ty nás však dokážou pěkně potrápit. Frank Meyer, všeobecný lékař a odborník na holistickou medicínu, nám vysvětlil, jak se s takovými zraněními můžeme vypořádat, a to zcela přírodní cestou.

Mezi nejčastější sportovní zranění patří namoženiny a pohmožděniny. Co se v takových případech děje s našimi svaly?

Namoženiny jsou způsobeny náhlým násilným přetížením našich svalů, šlach nebo vazů. Obvykle jde o velice bolestivé zranění, namoženina totiž může způsobit i poškození svalové tkáně a tím i následný otok či zduření postiženého místa.

V případě namoženin nicméně nevznikají viditelná natržení, na rozdíl od natržení svalových vláken či fasciklů (svazků svalových vláken).

Modřiny a pohmožděniny jsou následkem působení vnější síly, například přímým úderem nebo nárazem při pádu.

Kdy je v případě namoženin a pohmožděnin vhodné navštívit lékaře?

Taková zranění by měla být v první řadě léčena fyzickými opatřeními, jako je přikládání chladivých obkladů, zvednutí poraněné části do vyšší polohy či stažení pomocí obvazu. Pomoci může i aplikace a použití přípravků s obsahem arniky.

Pokud bolest nezmizí během několika hodin po tomto počátečním ošetření, je vhodné navštívit zkušeného lékaře či ortopeda.

Návštěva lékaře by měla být samozřejmostí i v případě, že na postiženou část těla nemůžete přenést váhu (při chůzi například kulháte), pokud ve svalech cítíte prohlubně či vyboulení nebo jsou-li na postiženém místě viditelné podlitiny. Jakákoli zranění břicha, hrudníku a hlavy musí být též lékařsky vyšetřena.

Po sportu občas zažíváme bolesti svalů. Jak se s ní můžeme vyrovnat nebo jí úplně odstranit?

Naše svaly po sportu bolí kvůli přechodným metabolickým změnám a také kvůli vlasovým natržením svalových vláken. Lidé, kteří pravidelně cvičí, podporují zdravý proces přeměny svých svalů, jenž je přirozeně doprovázen mírnou bolestivostí.

Pokud ale svalová bolest přetrvává déle než 2 až 3 dny nebo narušuje vaši pohyblivost, doporučuji podpořit metabolismus zajištěním přiměřeného příjmu tekutin a zdravého jídelníčku v čele s čerstvou zeleninou, která je bohatá na minerály.

Na rozdíl od akutních zranění není při léčbě bolesti svalů vyžadováno chlazení, ale naopak teplo. Po sportu se například můžete osprchovat teplou vodou a poté do ještě vlhké pokožky jemně vmasírovat arnikový masážní olej. Po sportu jsou vhodné také teplé čaje se zázvorem, které spolu s jemnými protahovacími cviky rovněž stimulují svalový metabolismus.

Které vlastnosti dělají z arniky vhodnou bylinku pro řešení sportovních zranění?

Arnika snižuje zánět a otok, což pomáhá zmírnit i bolest. Nejlépe a nejrychleji účinkuje, pokud se aplikuje externě, například jako vlhký obklad se zředěným arnikovým výtažkem nebo jako gel či mast.

Těžit můžeme z arniky i jejím vnitřním užitím, formou homeopatik s potencí D6. Tyto speciální přípravky jsou připraveny z celé rostliny a své účinky zakládají na principech antroposofické medicíny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector