Nastydlé ledviny – Vše o zdraví

Onemocnění ledvin čili nefritida dokáže každého pěkně potrápit. Odborně jde o infekční zánětlivé onemocnění ledvin, postižena je ledvinová pánvička a ledviny. Ve většině případů má toto onemocnění ledvin bakteriální původ. Pyelonefritida může být akutní nebo chronická.

Příčin vzniku je více, nemocné ledviny mají značné množství rizikových faktorů. Pokud by bolest ledvin nebyla léčena, mohla by vést k závažnému stavu a až k selhání ledvin.   Obsah:​ Nastydlé ledviny - Vše o zdraví K zánětu ledvin dochází tehdy, když se bakterie z okolí konečníku přenesou prostřednictvím močových cest do ledvin. Takto nemocné ledviny jsou typické hlavně pro ženy. Příčinou je kratší močová trubice a její vyústění v těsné blízkosti pochvy a konečníku, kde se vyskytuje velké množství těchto bakterií.

Jak se pozná akutní zánět ledvin?

Příznaky jsou velmi nepříjemné, ostrá bolest zad a břicha, bolesti v oblasti ledvin nebo přímo ledvinová kolika se nedají přehlédnout, navíc nastupují velmi rychle. Záludnější je chronický zánět ledvin. Ledvina nemusí bolet, ledvinová kolika nenastane. Protože pacienta neupozorní bolest ledviny, nemusí si ničeho ani všimnout. Pokud by pacient ignoroval bolest ledvin a nafouklé břicho, mohlo by dojít až k selhání ledvin. Příznaky je nutno zkoumat a musí nastoupit léčba. Nemoci ledvin mohu vést k ledvinové nedostatečnosti. Když ledviny funkce neplní tak, jak by měly, musí být často nasazena dialýza.   Jak se pozná špatná funkce ledvin? Příznaky jsou jasné, v oblasti ledviny bolest působí velmi silně a přenáší se i do okolí. Funkce ledvin je pak narušena, kromě bolesti se objevuje tmavá moč, zapáchající moč, některé příznaky jsou podobné jako nastydlé ledviny nebo zánět močového ústrojí, například močové kameny a další. Jaké jsou však samotné příčiny onemocnění? Ledviny mají očišťovat krev. Vytváří se v nich moč, která odvádí metabolity a zplodiny přes ledvinnou pánvičku a močovody do močového měchýře. Tam se moč shromažďuje a močovou trubicí odchází z těla. Pokud se bakterie dostanou do močového měchýře, putují opačnou cestou až do ledvin.

K tomu napomáhají určité faktory, které jsou považovány za rizikové:

  • močové kameny v močových cestách bránící odtoku moči
  • nádorová onemocnění gynekologická, prostaty nebo močového měchýře
  • neopatrnost při hygieně, zvláště u žen
  • těhotenství – bolest ledvin v těhotenství může způsobit zvýšený tlak plodu na močový měchýř a obtížnější odchod moči
  • jiné základní onemocnění, které je příčinou přenosu infekce krví
  • reflux, při kterém se část moči vrací do močovodů, místo aby odešla
  • ochrnutí dolní poloviny těla
  • oslabení imunity
  • dlouhodobě zavedená cévka
  • infekce dolních močových cest

Rizikových faktorů je mnoho, proto je důležité dbát na preventivní opatření a nečekat, až se objeví zánět ledvin. Léčba je zdlouhavá a složitá, proto je důležité dodržovat některé zásady, aby se člověk nemusel seznámit s tím, jak bolí ledviny.   Preventivní opatření dokáží zánětu ledvin účinně předcházet. K těm nejúčinnějším se řadí dostatečný a pravidelný pitný režim. Příjem tekutin musí být takový, aby jedinec močil pravidelně a čistil tak své močové cesty. K zanesení bakterií do močových cest dochází u žen často při pohlavním styku, proto je vhodné vymočit se co nejdříve po tomto aktu.  Protizánětlivé účinky nabízí brusinky, ty jsou účinné i při nachlazení ledvin. Vhodnou volbou je například brusinkový džus. Jeho konzumaci by se měli vyhnout ti lidé, kteří užívají léky na snížení srážlivosti krve. Samozřejmostí by měla být osobní hygiena, zvláště u žen. Obecně je nutné dbát na to, aby člověk neprochladl, nachlazené ledviny mohou způsobit mnoho problémů. Pociťujete, že máte oslabené ledviny? Příznaky jako bolest při močení, pálení nebo řezání by pro vás měly být signálem k návštěvě lékaře. K prevenci patří i posilování imunity a zdravý životní styl s dostatkem pohybu.

Jak poznat onemocnění ledvin – příznaky

Příznaky zánětu ledvin se projevují v celém těle, a zvláště v oblasti močových cest. Příznaků je mnoho, někdy se objeví jen část, u někoho se může projevit více signálů nemoci najednou.

K nejfrekventovanějším patří časté močení a potřeba močení, nutkání, které přichází i v noci. Močení je bolestivé, řeže a pálí, moč páchne a je zakalená. Často lze v moči pozorovat i krev nebo dokonce hnis.

Někteří pacienti se ani nedokážou vymočit. Tyto příznaky vypovídají o onemocnění močových cest. Mohou se však objevit i další, které potvrdí zánět ledvin.

Většinou jde o silnou bolest, pocity tlaku v oblasti beder a břicha, teplotu, horečku, třas a celkovou malátnost. Doprovodným jevem může být také zvracení.

V souhrnu se tedy jedná o tyto příznaky:

  • Nastydlé ledviny - Vše o zdravíčasté močení a nutkání na močení, noční močení, pomočování
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • obtížné močení s řezavou bolestí a pálením
  • páchnoucí a zakalená moč
  • krev v moči, malý počet červených krvinek
  • bolesti břicha, zvracení, hubnutí
  • bledá kůže, svědění
  • vysoký krevní tlak
  • třas a schvácenost, zmatené jednání
  • řídnutí kostí
  • snížená imunita

Pokud by zánět postihl obě ledviny, byl by pacient silně ohrožen chronickým selháním ledvin, které by ztratily svou funkci, a nastoupila by dialýza.   Pokud zánět ledvin nedospěl do závažného stádia, lze ho léčit pomocí antibiotik, protizánětlivých léků a dostatečného příjmu tekutin. Pokud je podezření na zánět ledvin, provede se rozbor moči a následuje ultrazvuk močových cest. Vyhodnotí se postižení ledviny a léčba dále pokračuje. Těžší případy a ledvinové koliky se léčí v nemocnici, kde následují další vyšetření. Antibiotika se podávají nitrožilně. Jestliže zánět způsobily ledvinové kameny, které blokují vstup z močových cest do ledviny, je nutno uvolnit moči cestu. Pomůže stent v ledvině, který uvolní blok do konečného řešení, tedy chirurgické vyjmutí nebo rozbití ledvinových kamenů ultrazvukovými vlnami. Může však dojít ke komplikacím, hnisavému zánětu, který se šíří do celého těla, nebo akutnímu selhání ledvin, kdy je zastaven odtok moči a organizmus je ohrožen otravou. Při chronickém zánětu ledvin je pak nutná dialýza. Samozřejmostí by měl být klid na lůžku a ledvinová dieta. Vhodné je také pití bylinkového čaje, například kopřivového, nebo speciálních směsí. Pokud by zánět ledvin nebyl léčen včas a správně, mohlo by dojít až na transplantaci ledvin.

Přečtěte si i další články:

  • Inkontinence
  • Hyperaktivní močový měchýř
  • Jak posílit pánevní dno

Nastydlé ledviny - Vše o zdravíNastydlé ledviny - Vše o zdravíNastydlé ledviny - Vše o zdravíNastydlé ledviny - Vše o zdraví Předchozí Další

Babské rady na zánět močových cest

Domácí léčba a babské rady v případě zánětu močových cest vám 100% uleví. ✔️ Zánět močového měchýře může postihnout opravdu kohokoliv! Nepodceňte ho a zkuste tyto triky, které znaly již naše babičky. Nebudete litovat…

Babské rady na zánět močového měchýře

K zánětu močových cest se člověk dostane poměrně snadno. Většina žen se s ním setkala alespoň jednou.

Máte zánět močového měchýře? Lékaři Vám nejspíše řekli, že jste možná prochladla, že je důležitá hygiena při vykonání potřeby (utírat se zepředu dozadu) před i po pohlavním styku, a poradili Vám nosit bavlněné prádlo.

Co Vám možná ale neřekli je, že existuje spousta babských rad, kterými se řídilo několik generací před námi. Pojďme se na ně podívat.

Než se však podíváme na to, jak se zánětem močového měchýře bojovat, ukážeme si, jak ho vůbec rozpoznat! Při zánětu močového měchýře (cystitida) má člověk kromě pálení a řezání při močení mimo jiné taktéž nutkavý pocit, že potřebuje močit, a to i v případě, že před chvilkou na toaletě byl. Moč pak při obtížích bývá zakalená, je více cítit a někdy je i zabarvená do různých odstínů červené.

Když zpozorujete, že se stav do 3 dnů nezlepšil, napříč vaší snaze, neotálejte a navštivte vašeho obvodního lékaře. Ten vás poté pošle na rozbor, eventuálně doporučí urologické vyšetření. Nic mu nezatajujte, naopak – svěřte mu maximum informací. Při opakovaných obtížích doporučujeme již odbornou léčbu – tady už bude příroda krátká.

Pitný režim

Už naše babičky věděly, že v případě zánětu močového měchýře je nejdůležitější dodržovat pitný režim. Pijte několik litrů tekutin denně v průběhu celého dne, propláchnete tak svůj močový měchýř, kde se usadily bakterie, které tam být nemají. Právě nízká produkce moči zvyšuje riziko infekce močových cest.

Samozřejmě nejdůležitější je čistá voda, pokud však přidáte urologické či jiné bylinkové čaje (lípa, kopřiva, heřmánek nebo šalvěj), dodáte tělu spoustu užitečných látek.

Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.

  • Nejúčinnější močopudné čaje
  • – Březový čaj – kůru z břízy (asi hrst) zalijeme horkou vodou a louhujeme cca 10 minut, slijeme a konzumujeme.
  • – Kopřivový čaj – kopřivy zalijeme horkou vodu a po 5 minutách louhování pijeme.

Nastydlé ledviny - Vše o zdraví

– Libečkový čaj – nasekaný libeček (cca 2 lžičky) zalijeme horkou vodu, 10 minut louhejeme, slijeme a vypijeme.

– Čaj z petrželové natě – petrželové listy zalijeme horkou vodou. Silice petrželové nati podporuje vylučování moči a má silný dezinfekční účinek, prokrvuje močový aparát- proto se považuje i za silné afrodiziakum.

– Česnekový čaj – několik rozmačkaných stroužků necháme vylouhovat v teplé vodě, po 5 minutách vypijeme. Česnek je má antimikrobiální vlastnosti, zvyšuje odolnost organismu proti bakteriím, virům i plísním a zlepšuje imunitní systém. Česnek můžeme konzumovat také v polévce. Česnekovou polévku uvaříme z horké vody, alespoň 2–3 stroužků česneku, soli a kostek chleba, posypeme pažitkou.

Kyselost moči, tudíž zmírnění pocitu pálení, snížíme vypitím sklenice vody s jedlou sodou, postačí 1 lžička.

Zajímavé:  Oáza Regenerace Zdraví Ostrava?

Brusinky

Nejznámějším přírodním lékem na infekce močových cest jsou brusinky. Podle výzkumů jsou schopny snížit celkový počet infekcí močového ústrojí (především u žen) za rok a jsou účinným pomocníkem při prevenci. Jednou z nejdůležitějších vlastností brusinek je schopnost bránit bakteriím, aby se přichytily na slizniční stěnu močového traktu.

V dnešní době jsou brusinky zařazovány mezi tzv. superpotraviny. Brusinky je možné konzumovat v různých formách, například jako stoprocentní šťávu, existují i tabletky, sirupy, koncentrát, tinktura, kapky a také sušené brusinky. Stejně tak lze připravit odvar (cca hrst brusinek na litr vody).

Nastydlé ledviny - Vše o zdraví

Vitamín C

Podle studií vitamín C zvýšením kyselosti moči ničí bakterie způsobující zánět u více než 50 % pacientů, kteří užívají vitamín C pravidelně.

Vitamín C dostaneme do organismu dostatečnou konzumací ovoce (pomeranče, grapefruit, kiwi) a zeleniny (červené papriky, česneku, brokolice a mrkve).

Lichořeřišnice

Stejně jako česnek i lichořeřišnice působí proti plísním a bakteriím. Právě její antibakteriální léčivé účinky uplatňujeme při onemocněních ledvin, močového měchýře a dýchacích cest.

Toto bylinné antibiotikum lze užívat v kapkách tinktury 2-3x denně.

Oleje

Bylinné oleje a výluhy naše babičky používaly již odnepaměti. Nejvíce si cenily hřebíčku a myrhy.

Hřebíčkový olej – antimikrobiální, antimykotický, antivirový a protizánětlivý. Ulevuje od bolesti. Užívá se po dobu maximálně dvou týdnů. Jeho užívání radši konzultujte s lékařem.

Myrhový olej – povzbuzuje imunitní systém a regeneraci tkání. Díve se užíval proti infekcím jako lepra a syfilis. Tato pryskyřice se aplikuje na pokožku, vnitřně užívejte jen prověřené, kvalitní myrhové oleje. I v tomto případě je na místě informovat o užívání lékaře.

Probiotika

Ano, babičky sice neznaly probiotika v kapslích, ale nahrazeny byly domácími produkty, které je obsahovaly.

Probiotika sice nepůsobí přímo na močové ústrojí, ale udržují rovnováhu bakterií ve střevě a podporují imunitu. Tyto mikroorganismy můžeme přijímat potravou či prostřednictvím potravinových doplňků v rámci prevence, nebo jako doplněk k antibiotikům.

Doporučuje se alespoň 1 kelímek bílých jogurtů s živými bakteriemi. Čím dál větší důležitost se přikládá fermentovaným potravinám, ať už je to kefír či probiotické jogurty.

O významu probiotik při zánětech močového měchýře, věděly už předchozí generace. Babská rada zní – nanést bílý jogurt na hygienickou vložku a nechat ho působit přes noc.

Teplo a klid

Při zánětu močových cest si můžete pomoci i jinak než konzumací tekutin a zdraví prospěšných potravin. Máte v těle zánět, dejte tělu oddech a buďte v klidu. Naplňte plastovou lahev horkou vodou a zahřívejte si podbřišek. Celkově se udržujte v teple, především záda.

Naordinujte si klid na lůžku. Zabalte se do deky s lahví naplněnou horkou vodou (zabalte ji do utěrky, abyste se nespálili), případně termoforem (gumová ohřívací lahev) a hřejte si podbřišek.  Uleví se Vám od bolesti.

Tu můžete obdobným způsobem ztišit též ručníkem namočeným v teplé vodě. Krátkodobě pomůže i horká sprcha míst postižených bolestí. V koupelně můžete vyzkoušet i odvážnější metodu: posaďte se do napuštěné vany s teplou vodou a vyčůrejte se do ní.

Zánět močových cest a babské rady

Aktuální článek: Babské rady na zánět močových cest

Zánět ledvin: příznaky, léčba (nefritida) – Vitalion.cz

Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění
ledvin
, většinou bakteriálního původu (doslova se jedná
o zánět pánvičky ledvinné a ledviny).

Může se vyskytovat ve formě akutní (rychle
nastupující, probíhající s výraznějšími příznaky) nebo
chronické (dlouho trvající, s vleklými, méně
specifickými příznaky, případně bez příznaků). K onemocnění
dochází nejčastěji tak, že infekce vystoupá do ledviny
z močových cest.

V případě nedostatečného nebo žádného léčení může vést
selhání ledvin. Pyelonefritida je jednou z hlavních
příčin chronické renální insuficience (ledvinové nedostatečnosti),
která vede při postižení obou ledvin k nutnosti náhrady funkce ledvin
dialýzou.

Příčiny vzniku zánětu ledvin

Ledviny slouží v těle především k očišťování
krve
od splodin a metabolitů tak, aby v krvi zůstalo jen to, co má.
Tvoří se v nich moč, ve které tyto splodiny putují do
pánvičky ledvinné a z ní do močovodů. Močovody odvádějí moč do
močového měchýře, kde dochází k jejímu sběru a odkud je poté
odváděna močovou trubicí ven z těla.

Onemocnění většinou nevzniká jen tak, nýbrž na podkladě přítomnosti
nějakého rizikového faktoru. Nejčastěji jde o infekci
vzestupnou
, kdy dojde k vystoupání bakterií močovodem
z měchýře, případně z močové trubice až do ledviny
(ascendentní šíření infekce). K tomu disponují určité
rizikové faktory, zmíněné níže.

V některých, méně častých případech může dojít k tomu, že se
infekce do ledviny dostane krví. V těchto případech bývá
pyelonefritida komplikací základního onemocnění, jakými jsou např.
hnisavý zánět kloubu nebo bakteriální endokarditida. Infekce se pak po
těle roznáší krví a může se uchytit právě třeba v ledvině
(hematogenní šíření infekce).

Rizikové faktory zánětu ledvin

  • K rizikovým faktorům patří především zhoršení
    (znemožnění) odtoku moči
    , ke kterému dochází v následujících
    případech.
  • Jedná se o přítomnost močových kamenů v průběhu
    močových cest (urolithiasa), které mohou zamezovat normálnímu odtoku moči,
    nezbytnému pro očišťování močových cest od bakterií.
  • Dále mohou být překážkou v odtoku nádorová
    onemocnění
    prostaty, močového měchýře, gynekologické tumory
    nebo benigní hyperplazie prostaty.

Většímu riziku jsou dále vystaveny ženy. U nich je
zvýšené riziko vzniku infekce dáno jejich anatomií močových cest.

Ženy
mají velmi krátkou močovou trubici, takže je pro bakterie jednodušší
dostat se do vyšších oddílů močových cest.

Dále je to dáno tím, že vyústění močové trubice se u žen nachází
v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, které bývají běžně
osídleny bakteriemi.

Samostatnou kapitolou je těhotenství, při kterém se
k těmto rizikovým faktorům někdy přidává obtížnější
vyprazdňování močového měchýře, kdy dochází z tlaku plodu na
měchýř k městnání moči.

Dalším faktorem zvyšujícím riziko je tzv. vezikoureterální
reflux
. Normálně jsou močovody při vyústění do močového
měchýře uzavřené a otevírají se jen v případě, když jimi teče moč
směrem do měchýře.

U lidí s vezikoureterálním refluxem dochází
k tomu, že určitá část moči, která je přítomna v měchýři se občas
vrací zpět do močovodů. Tato porucha se vyskytuje častěji u dětí,
které pak trpí opakovanými záněty ledvin.

Může se vyskytovat ale
i v dospělém věku.

Ve zvýšeném riziku jsou lidé, kteří mají ochrnutu dolní
polovinu těla
. Jednak jim chybí citlivost, takže nevnímají
případné známky zánětu močových cest, za kterých se pak může
rozvinout pyelonefritida a jednak mají poruchy vyprazdňování měchýře kdy
dochází k dlouhodobému městnání moči v měchýři.

  1. Rizikovým faktorem je dále oslabení imunity, jaké bývá
    u lidí s HIV, onkologickými onemocněními, osob trpících cukrovkou
    (diabetes mellitus) nebo u pacientů na imunosupresivní terapii (lidé po
    transplantacích, lidé trpící autoimunitním onemocněním).
  2. Patří sem i dlouhodobé zavedení cévky, které je
    nutné u některých ležících pacientů v nemocnicích.
  3. Z rizikových onemocnění, které hrozí vznikem pyelonefritidy jsou to
    především výše zmíněná infekční endokarditida a hnisavé záněty
    kloubů.
  4. A samozřejmě je rizikovým faktorem infekce dolních močových
    cest
    .

Prevence zánětu ledvin

K preventivním opatřením patří především pravidelný
příjem tekutin, kvůli tomu, aby docházelo k pravidelnému
močení a tím k očišťování močových cest. U žen se doporučuje
dojít si na toaletu co nejdříve po pohlavním styku, při kterém může
dojít k zanesení bakterií do močové trubice.

Dále má prospěšné působení brusinkový džus, který
do jisté míry působí v močových cestách protizánětlivě. Pít by ho
neměli pouze lidé, užívající
warfarinové preparáty (léky na snížení srážlivosti
krve), jelikož díky interakcím s warfarinem zvyšuje náchylnost ke
krvácení.

  • Osobní hygiena v intimních partiích by měla být
    zvláště u žen pravidelná a poctivá.
  • V prevenci zánětu močových cest obecně platí vyvarovat se
    prochladnutí
    (záda v teple, nesedět na studené podložce) a
    v případě výskytu obtíží při močení (bolestivé močení
    doprovázené pálením, řezáním) vyhledat lékaře, aby mohla být
    případná infekce ihned zaléčena.
  • Z dalších preventivních opatření je dobré posilovat
    imunitu
    , tedy přijímat dostatek vitamínů (ovoce, zelenina),
    pravidelně odpočívat a spát a dopřávat tělu dostatek přiměřeného
    pohybu.
  • Zvlášť velký důraz na prevenci (ale také léčbu) je třeba klást
    u lidí trpících cukrovkou, u kterých jsou pyelonefritidy poměrně
    častým onemocněním.

Příznaky a projevy zánětu ledvin

Příznaky se vyskytují jednak na močových cestách a jednak mimo ně,
podle závažnosti postižení.

Z následujících příznaků se mohou vyskytovat jen některé, ale též
všechny najednou. Jedná se především o časté močení a
výrazné, leckdy trvalé nutkání na močení a to
i v průběhu noci ve spánku (nykturie).

Při močení se vyskytují bolesti charakteru řezání nebo
pálení
a moč mívá zakalený vzhled, často
nepříjemně zapáchající. V moči se též může vyskytnout přímo
hnis a vzácností není ani krev. Někdy
též dochází k nemožnosti vymočit se při veškeré snaze.

K těmto projevům, vypovídajícím o onemocnění močových cest se
přidávají další, které už nemusí být tak specifické, ale
k onemocnění patří a potvrzují diagnózu.

Bývá bolest nebo pocit tlaku v břiše a také v bedrech,
zvýšená teplota.

Při závažnějším postižení teplota stoupá až
horečce (teplota nad 38˚C), objevuje se
třesavka a celková schvácenost. K tomu se
může přidat zvracení a zmatenost.

U dětí může být nerozpoznaná pyelonefritida jednou z příčin
nočního pomočování. Zvlášť varovné je to
v případech, kdy se dítě v noci již normálně nepomočuje a najednou
opět začne.

U chronické formy bývají obtíže nespecifické, mohou převládat
příznaky „chřipkové“, ale výjimkou není ani zcela asymptomatický
průběh. U těchto pacientů, pokud jsou pyelonefritidou postiženy obě
ledviny, hrozí vysoké riziko chronického selhání ledvin,
končící často bohužel ztrátou funkce ledvin s nutností náhrady
ledvinných funkcí dialýzou.

Pak se mohou objevit až příznaky, které má na svědomí chronické
selhávání ledvin. V tom případě se může vyskytnout vysoký
krevní tlak
, anemie (chudokrevnost),
osteoporóza a často též trvalé svědění
kůže
.

Zajímavé:  Příznaky Zánětu Močové Trubice?

Při těžkém neléčeném selhávání vzniká tzv. uremický
syndrom
, z důvodu nedostatečného očišťování krve od močoviny.
Ten se projevuje výrazným úbytkem na váze, častým nutkáním na zvracení
až zvracením, a někdy též krvavými průjmy.

Dále se vyskytují opakované infekce z důvodu snížené
imunity a sklonům ke krvácení.
Lidé s chronickou pyelonefritidou mohou mít také opakované ataky akutní
pyelonefritidy.

Léčba zánětu ledvin

Pokud je průběh nekomplikovaný, jsou na prvním místě v léčbě
pyelonefritidy antibiotika. Také se používají léky na
zmírnění průvodních obtíží, především nesteroidní
antiflogistika
(protizánětlivé léky). Je doporučován vysoký
příjem tekutin.

U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá nutná
hospitalizace, kdy se antibiotika podávají nitrožilně a
dochází k řadě dalších vyšetření, která mají za úkol rozpoznat
příčinu onemocnění.

Pokud se jako příčina opakovaných infekcí zjistí urolitiáza nebo
vezikoureterální reflux, řeší se tyto příčiny na urologickém
oddělení. U urolitiázy je nutno kameny odstranit, což se provádí
nejčastěji tzv. lithotripsí, kdy se kameny rozbíjejí
pomocí ultrazvukových vln z venčí těla. V případě vezikoureterálního
refluxu je na místě chirurgická korekce této abnormality.

Komplikace zánětu ledvin

  1. V případě neléčení vážné infekce je nebezpečnou komplikací vznik
    sepse, při které jsou celé ledviny (nebo jedna) postiženy
    hnisavým zánětem, který se odsud šíří do celého těla.

  2. Dále může dojít k akutnímu selhání ledvin (při
    postižení obou ledvin) se zástavou odtoku moči, kdy se odpadové produkty
    hromadí v organismu a otravují ho, což může mít velice vážné
    následky.

  3. U chronických pyelonefritid pak při nerozpoznání dochází
    chronickému selhání ledvin, které vede k postupné
    ztrátě funkce ledvin a nutnosti dotyčného pravidelně
    dialyzovat.

Diskuse

  • Zánět ledvin
    – projevy
  • Zánět
    ledvin u batolete

Další názvy: nefritida, pyelonefritida, hnisavý zánět ledvin, pyelonefritis, akutní zánět ledvin, chronický zánět ledvin,

Akutní selhání ledvin

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, přesto o ně zapomínáme pečovat nejen u sebe, ale i u psů. Příznaky, že je něco špatně z nevědomosti úspěšně přehlížíme. Problémy řešíme až za pět minut dvanáct. Víte, jak ledviny fungují? A jak se o ně správně starat? Co dělat, když už je na záchranu pozdě?

Jak ledviny fungují?

Hlavní starostí ledvin je filtrace škodlivých látek z krve a regulace důležitých hormonů v těle (nadledvinky). Ledviny psa vypadají jako dvě fazole. Skládají se z ledvinové pánvičky a močovodu.

V oblasti ledvinové pánvičky najdeme pod mikroskopem bezpočet základních funkčních jednotek ledvin, tzv. nefronů, které jsou zodpovědné za samotnou filtraci.

Každý nefron sestává z glomerulu (klubíčka, které filtruje) a odvodného kanálku s několika kličkami, kde se vstřebávají přefiltrované látky a voda. Odtud se sbíhá filtrát (moč) do močovodu a je vylučována následně z těla ven.

Hlavní příčiny selhání

K disfunkci a selhání ledvin může dojít z mnoha nejrůznějších důvodů. Základním faktorem jsou genetické predispozice. Na „slabé ledviny“ trpí některá psí plemena častěji, například bulteriér, kokršpaněl nebo pudl.

Ke vzniku selhání přispívá kromě dědičnosti i celková životospráva psa a nejrůznější průvodní onemocnění. Feny často provází selhání ledvin při zánětu dělohy.

Dále také neprospívá zanášení organismu toxickými látkami a solemi, špatná hydratace při nesprávném krmení granulemi a nekvalitními konzervami nebo podávání alkoholu, toto vše predisponuje zvýšený výskyt močových kamenů, které následně uvozují vznik onemocnění ledvin.

Důležitým faktorem pro funkčnost ledvin je mimo jiné i věk psa. Chronické zánětlivé procesy v těle s přibývajícím věkem nebo imunitní selhání mohou být původcem onemocnění tohoto orgánu. Pokud se pes dlouhodobě potýká s nějakým onemocněním, začnou ledviny postupně selhávat. Také v případě mechanického poškození nebo prochladnutí psa.

Důležitá je i správná vakcinace

Častou chybou je také zanedbání očkování – v současnosti existují vakcíny proti vzteklině, které mají účinnost na 3 roky a spolu s nimi stačí po třech letech přeočkovat i ostatní nemoci, s výjimkou leptospirózy! Na tu ještě nebyla vynalezena účinná vakcinace na tak dlouhou dobu. Pokud ale majitel přeočkování každoročně proti leptospiróze opomene, mohou některé tipy leptospirových virů napomáhat propuknutí zánětu ledvin.

Projevy akutního selhání

Když přestanou ledviny fungovat, projevují se celkové příznaky jako otrava organismu. Tělo přestane vylučovat toxické látky z krve a začne se jimi zahlcovat. Pes nejčastěji zvrací, nechce žrát, zpočátku více pije nebo naopak leží bez energie a nechce se ani hnout. Akutní selhání ledvin je i značně bolestivé onemocnění, mohou jej provázet vysoké horečky.

Jako průvodní signál, že je s ledvinami něco v nepořádku je zvýšený příjem tekutin u jinak ještě zdánlivě zdravého zvířete. Každý majitel by tedy měl mít průběžné povědomí o tom, kolik jeho pes vypije za den průměrně vody. Následně přichází únava, kdy už tělo přestává tolik filtrovat krev, otupělost, apatie. Toxiny v krvi narůstají.

Tekutiny se více vstřebávají střevem a může docházet k poruchám trávicího traktu, průjmům nebo naopak zácpám. Močovina se vyplavuje do krevního řečiště, z tlamy může být cítit neobvyklý zápach. Vlivem toho se přestává tvořit takové množství červených krvinek v dřeni a může docházet i k blednutí sliznic a chudokrevnosti.

Zvířeti stoupá krevní tlak.

Pomoc je vždy možná

Onemocnění ledvin je nejlépe léčitelné při včasné diagnostice. Čím dříve zjistíte, že ledviny špatně fungují, tím spíše se dají škody napravit.

Pokud se léčba zcela zanedbá a pomine, může zvíře následky otravy i zemřít.

V tomto se liší akutní zánět ledvin a chronický zánět ledvin – u chronického zánětu už nelze moc zdravotní stav zlepšit, spíše jen udržovat v přiměřené míře pomocí léků antibiotik a antimykotik.

Léčba spočívá především v podání antibiotik a zajištění dostatečného (ne však nadbytečného) zavodnění organismu. Psa je potřeba udržovat teple, je dobré zajistit obleček nebo hřejivý ledvinový pás.

Často se přistupuje v případě akutnosti i k dialýze. Zhruba po týdnu od zahájení léčby by měl veterinář provést kontrolní odběr moči.

Přesto může léčba trvat i měsíc až do úplného vymizení příznaků a disfunkcí.

Prevence je základ

Dobrou prevencí jsou pravidelné krevní testy, zhruba jednou za rok, kde můžete podchytit první příznaky nefunkčnosti ledvin, kvalitní strava, která nepřehlcuje organismus zápornými ionty solí a fosforu, zajištění teplotního komfortu pro psa (pelíšek v teple, zateplená bouda), pravidelná vakcinace.

Dbejte na potřeby konkrétního plemene, které máte doma – na onemocnění ledvin trpí také často například rhodéský ridgeback, jehož domovinou je horká Afrika a v našich chladných zimách snadno prochladne. Sledujte množství přijatých tekutin a případné anomálie při močení.

Onemocnění je potřeba řešit okamžitě s prvními příznaky.

Veterinární diety určené pro léčbu špatných ledvin:

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Jak pečovat o ledviny a jak se léčí zánět ledvin?| Moliklub

Ledviny filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají při trávení nebo při zvýšené fyzické námaze.

Pomáhají také regulovat množství vody v těle, krevní tlak i hladinu minerálů. Vyrovnávají kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamin D, který je důležitý pro silné kosti i imunitu.

Ledviny jsou pro nás skutečně životně nezbytným orgánem a měli bychom se o ně správně starat.

Co ledvinám škodí?

  • kouření a nadměrná konzumace alkoholu
  • nedostatečný pitný režim
  • prochladnutí
  • obezita
  • časté užívání léků (například proti bolesti)
  • nedoléčené záněty močových cest
  • nadměrné solení

Co ledvinám prospívá?

  • pití vody a bylinkových čajů
  • zdravá strava
  • psychická pohoda
  • teplo

Příznaky zánětu ledvin

Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět určitě nepřehlédnete. Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou až horečkou, silnou bolestí spodní části zad a potížemi při močení.

Moč bývá zakalená, někdy i s příměsí hnisu či krve. Obvyklou příčinou je neléčený zánět močového měchýře, který se dál šíří. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku.

Zánětu močového měchýře jsme věnovali jeden z minulých článků.

Příznaky zánětu ledvin v chronické formě jsou mnohem méně nápadné. Může se objevit častější močení, otoky končetin, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Pokud chodíte na pravidelné preventivní kontroly, na zánět by se přišlo z výsledků rozboru moči.

Test na zánět ledvin a následná léčba

Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podívejte se, co vše vlastně lékař z vzorku moči pozná.

Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim.

Co dělat při zánětu ledvin v těhotenství?

Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Pokud se projevuje pouze zvýšenou bílkovinou v moči, bývá léčba bez komplikací. V případě, že má nastávající maminka současně i vysoký krevní tlak, hrozí odumření plodu, nebo předčasný porod.

V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.

Na koho se obrátit při potížích?

Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi. S vyhledáním specialisty ve vašem okolí vám pomůže naše databáze.
 

Zánět ledvin: Poznejte ho, dokud je čas!

Ledviny slouží jako filtr krve. Třídí látky, které se dostanou do organismu, a díky nim jsou pak škodliviny vyloučeny močí. Je tedy velmi důležité, aby ledviny fungovaly, jak mají. Zánět však může vést až k jejich selhání!

Zajímavé:  Jaké Léky Na Bolest Při Kojení?

„Zánět ledvin neboli zánět horních močových cest (pyelonefritida) je zánětlivé onemocnění postihující tkáň ledviny, pánvičku a močovody, které vedou moč z ledvin do močového měchýře,“ vysvětluje urolog Luděk Leder.

Močové kameny: jak se pozná ledvinová kolika?

Zánět ledvin nedostanete „jen tak“. Viníkem může být prochlazení, častými původci jsou bakterie, které se šíří močovodem z měchýře, proto nemocný často trpí zároveň zánětem měchýře i ledvin. V některých případech se infekce ledvin v těle může rozšířit krví. Zvýšené riziko zánětu hrozí u lidí s vysokým krevním tlakem nebo oslabeným imunitním systémem.

Znáte 5 nenápadných důkazů, že vaše imunita nefunguje dostatečně?

Akutní (rychle nastupující) zánět ledvin s sebou obvykle přináší výrazné příznaky. „Mohou jimi být horečka, zimnice a třesavka, bolesti v bederní krajině, eventuálně v podbřišku či zvracení. Někdy se mohou vyskytnout také příznaky infekce dolních močových cest, tedy pálení, řezání, častější močení, kalná, páchnoucí moč nebo i přítomnost krve v moči,“ popisuje urolog.

Pokud se jedná o chronický zánět, je zrádný: mnohdy se totiž projevuje jen slabými příznaky, a to je o důvod víc, proč by hlavně ženy neměly podceňovat i mírné potíže (např. pobolívání břicha či zad). Nikdy nevíte, jakou vážnější nemoc mohou skrývat (nádorová onemocnění, záněty dalších orgánů v břišní oblasti).

Teplota nad 38 °C: Kdy si horečku nechat a kdy ji srážet?

Zánět ledvin častěji napadá lidi s oslabenou imunitou

Častým projevem ledvinového zánětu je bolest v bedrech. Jenže jak poznáte, jestli se jedná o ledviny, nebo jen o namožená záda? Když jde o ledviny, bolest obvykle pociťujete vzadu v oblasti mezi posledním žebrem a kyčelní kostí anebo také v boku. Pokud si na místo přitlačíte a rychle tlak povolíte, ucítíte prudší, tupou bolest vycházející zevnitř.

Pokud máte podezření na zánět ledvin, neváhejte s návštěvou lékaře. Vyšetří moč a krev, popřípadě se provede i ultrazvuk močových cest. Tato vyšetření zánět ledvin bezpečně odhalí. Teprve poté jsou předepsány vhodné léky – nejčastěji jde o antibiotika a chemoterapeutika. Drtivá většina zánětů je tímto způsobem úspěšně vyléčena.

Herec Karel Zima (48) daroval ledvinu kolegovi!

Důležité je dostatečně pít (cca dva litry tekutin denně), a to pravidelně v menších dávkách v průběhu celého dne. Dávejte si vodu, minerálky i urologický čaj. Nepijte silnou kávu ani čaj, důležité je vynechat veškerý alkohol a vhodné je vyhnout se dráždivým látkám (pálivé koření, ostré omáčky, pikantní zálivky), neprospívají ani hodně silné vývary.

Pijete málo, nebo naopak moc? Oba extrémy ledvinám škodí!

Se zánětem horních cest močových se není radno zahrávat. Následky totiž mohou být fatální! Pokud ledviny trápíte neléčeným zánětem, jejich funkční schopnost nenávratně klesá. A jestliže dojde k jejich selhání, váš život doslova visí na vlásku.

Je nutné provádět dialýzu (čistění organismu) pomocí speciálního přístroje, a to zpravidla třikrát týdně po dobu čtyř až šesti hodin. Ne vždy však vede k úplnému uzdravení. Další možností je provedení komplikované transplantace.

A o tu asi nikdo nestojí, že?

  • Jiný název – Infekční zánět horních močových cest, pyelonefritida
  • Popis – Zánětlivé onemocnění ledvin, pánviček a močovodů, které vedou moč z ledvin do močového měchýře.
  • Příznaky – Akutní zánět: horečka, zimnice, třesavka, bolesti v bedrech či v podbřišku, zvracení; někdy se může přidat pálení při močení, kalná moč, krev v moči. Chronický zánět: slabé, či dokonce žádné příznaky.
  • Léčba – Léčí se antibiotiky a chemoterapeutiky (= látky ničící bakterie).
  • Statistika – Po infekcích dýchacích cest jsou záněty močového ústrojí druhé nejčastější.
  • Prevence – Posilování imunity, důsledná léčba zánětů močového měchýře

Jak fungují ledviny? Podívejte se na zábavný pořad, kde se to dozvíte.

Zánět močového měchýře (Cystitida) u psů | Zooplus Magazin

Při zánětu dolních močových cest u psů hrají nejdůležitější roli bakterie. Ty se nacházejí na kůži v okolí genitálií a mohou vystoupit přes močovou trubici až do močového měchýře (tzv. vzestupná infekce). Zánět dolních močových cest se může objevit u psů i fen a v každém věku.

V podstatě jsou však fenky postiženy častěji, protože jejich močové trubice jsou relativně krátké ve srovnání se psy. Kromě toho jsou kastrované fenky obzvláště náchylné na infekci v důsledku oslabení svěrače močového měchýře. Bakterie tak mohou snadněji vstoupit do močového měchýře.

Jedná se většinou o střevní bakterie, jako je Escherichia coli, enterokoky, ale také proteus, stafylokoky, vzácněji pseudomonády a další patogeny. Za infekci je obvykle zodpovědný pouze jeden druh, jen ve 25 % případů jsou detekovány dva nebo více druhů bakterií.

Močové krystaly nebo močové kameny mohou rovněž způsobit cystitidu. Krystaly nebo kameny dráždí sliznici močového měchýře a močové trubice, čímž narušují obranné mechanismy. Kromě toho mohou změny v anatomických strukturách, jako jsou například změny močového traktu, vést k zánětu.

Jiné nemoci, jako jsou například diabetes mellitus nebo hyperadrenokortikismus, narušují obranné systémy a snižují antibakteriální vlastnosti moči, takže vzestupné infekci nic nebrání.

Nejčastějším příznakem zánětu dolních močových cest je zvýšená frekvence močení s malým množstvím moči nebo úplně bez moči. Navíc močení může být bolestivé, jak dokazují zakřivená záda nebo bolestivé kňučení. Můžete všimnout i změny zápachu moči a změny barvy moči se zákalem nebo krví. Většinou chybí poruchy obecného zdravotního stavu, ve vážných případech může mít pes horečku.

Pokud vyšetření psa veterinářem a rozhovor s majitelem psa svědčí o zánětu dolních močových cest. Následuje vyšetření moči, přednostně sterilní moči, které může potvrdit podezření na onemocnění. Veterinář provede ultrazvukovou kontrolu a punkci močového měchýře.

Takto získaná moč je lepší než přirozeně vyloučená moč, protože není kontaminována bakteriemi z genitálií. Moč je vyšetřována pod mikroskopem na buňky, bakterie a krystaly, stejně je zkoumaný stěr z močové trubice. Kromě toho by se mělo také provést bakteriologické vyšetření moči.

Močový měchýř by měl být také podroben ultrazvukovému vyšetření na abnormality, jako jsou změny sliznice močového měchýře nebo příznaky močových kamenů a močového písku. Kromě toho může být nutné rentgenové vyšetření, protože na ultrazvuku někdy nejsou viditelné močové kameny.

Při komplikovaném průběhu onemocnění močových cest může být nutné další vyšetření jiných onemocnění.

Pomocí bakteriologického vyšetření lze určit bakterie, která způsobila infekci a zánět dolního močového traktu. Tato bakterie by měla být léčena specifickými antibiotiky. Navíc může být užitečné užívání léku proti bolesti.

Močové kameny musí být chirurgicky odstraněny. Močové krystaly mohou být vyřešeny vhodnými dietními změnami.

Pokud se vyskytují další nemoci, které podporují infekci močového měchýře, musí být zahájena i jejich léčba, aby došlo ke kompletnímu uzdravení.

Pokud Váš pes patří do skupiny, která může být častěji postižena infekcemi močových cest, je vhodné ho chránit před koupáním během vlhkého a chladného počasí. Je třeba se vyhnout ležení na studeném povrchu.

Důkladná hygiena anální oblasti při průjmu může také ochránit před cystitidou. Pes by měl mít také dostatek vody a neměl by čekat příliš dlouho s vyprázdněním močového měchýře.

Zvláště u citlivých psů se můžete pokusit posílit sliznici močového měchýře doplňky stravy, například brusinkami.

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Omyly a mýty o ledvinách: Nemocné ledviny bolí

Většina lidí si zdravotní potíže nepřipouští do doby, než jim je lékař předloží černé na bílém. To už ale může být pozdě.

V případě onemocnění ledvin můžeme svádět boj „jen“ kolikami, ale potíže mohou vyústit do chronického selhání ledvin, po němž pacient vstupuje do pravidelného dialyzačního léčení.

Jaké polopravdy, mýty a nesmysly panují kolem onemocnění ledvin? Na pravou míru vše uvedl primář  Jiří Vlasák z dialyzačního střediska NephroCare v Sokolově.

V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč já?

„Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – cukrovka, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně ledvin,“ říká Jiří Vlasák.

Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být přeci nemocné…

„Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias) a vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, kameny). Vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin,“ dodává Jiří Vlasák.

Močím úplně normálně a v dostatečném množství, tak mi přeci ledviny fungují dobře…

„Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není zárukou dobré funkce ledvin,“ varuje primář dialyzačního střediska.

Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“

„Alkoholické nápoje nemohou být jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje,“ říká Jiří Vlasák.

TIP: Proč není 2,5 litru tekutin denně nesmysl

Mám jít na vyšetření ledvin – na neurologii? Nebo na urologii, či snad na nefrologii?

„Neurolog se zabývá onemocněním nervového systému.

Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros), v konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin,“ vysvětluje Jiří Vlasák.

Zdroj: NephroCare.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector