Necitlivost prstů – Vše o zdraví

Poradna

Datum vložení dotazu: 20.12.2020

Ptá se: Jan

Dotaz

Dobrý den, asi dva měsíce mám lehkou necitlivost prstů na nohou a občas mě v nich píchne. Během dne se situace lepší, ale jakmile si večer lenhu do postele zase prsty znecitliví.

Masáž prstů pomáhá jen částečně. Je možné tyto příznaky „diabetes 2“ zlepšit či odstranit, mimo to, že přestanu jíst cukry, pečivo, rýži, brambory atd. Děkuji.

věk: 47 let výška: 187 cm váha: 110 kg

Odpověď

Dobrý den

potíže, které popisujete mohou být prvním projevem tzv. diabetické neuropatie. Ta se obvykle vyskytuje po několika letech trvání cukrovky, kdy není cukr ideálně pod kontrolou.

Typické projevy neuropatie jsou: poruchy citlivosti, křeče, pálení kůže, bolesti, či různé nepříjemné pocity, které většinou přicházejí večer v klidu. Nejčastěji bývají postiženy prsty a plosky obou nohou, pokud nedojde k léčbě, mohou se potíže dále šířit směrem vzhůru.

Může dojít ke vzniku bolestivých stavů dolních končetin. Proto je významné s léčbou začít včas.

Nejdůležitější je mít cukr pod kontrolou. To znamená hodnoty glykémie nalačno  5-6,5mmol/l, 2 hodiny po jídle  pak mezi 7-9mmol/l. Hodnota HbA1C (dlouhý cukr) pod 53mmol/mol.  Intenzivní léčba cukrovky, kdy jsou hodnoty cukru blízké normálu mohou zpomalit nástup a další zhoršování neuropatie až o 60%.

Pokud těchto cílů nedosahujete, poraďte se se svým lékařem o možné úpravě léčby. Zároveň je vhodné zlepšit výživu nervů. Používají se vitaminy skupiny B a kyselina alfa lipoová. tyto preparáty lze koupit běžně v lékárně.

Intenzivní výživu nervu zajišťuje vyšší dávka kyseliny alfa lipoové (například preparát Thiogamma), kterou vám může předepsat váš lékař. Žádný z těchto výživových prostředků není hrazen zdravotními pojišťovnami.

Pokud se potíže zhoršují a působí vám větší nepříjemnosti (bolesti, buzení ze spaní) používají se léky, které snižují vnímání těchto potíží. Nejedná se ale o léky, které Vaše potíže vyléčí, pouze tlumí projevy neuropatie. Podle toho jak potíže popisujte, nejsou nyní nutné.

A poslední doporučení: abyste měla jistotu, že se jedná skutečně o neuropatii, je vhodné nechat si zkontrolovat vaším lékařem, zda máte průchodné cévy a zda máte skutečně poruchu nervového vedení. Toto vyšetření provádí lékař na diabetologii. Pokud si není jistý, odešle vás na speciální vyšetření k neurologovi.

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  • suchý jazyk a sucho v ústech (30.07.2021) Asi 1 měsíc mám sucho v ústech a někdy hořko a bolí mě občas jazyk. Jarka Milá Jarko, váš problém je poměrně častý a může mít mnoho příčin. Já o vás vlastně ale vůbec nic nevím, ani to, zda máte či nemáte cukrovku. Suchý jazyk může být jedním z projevu nově se rozvíjející cukrovky, kdy u některých osob dochází k velkým ztrátám tekutin močí v důsledku vysoké glykémie. Podobný stav může nastat při špatně léčeném diabetu s vysokými glykémiemi. Další možností je kvasinková infekce v ústech, která se rovněž udává častěji u pacientů s diabetem nebo u osob léčených širokospektrými antibiotiky. Pálící, často zarudlý jazyk, se vyskytuje u osob s nedostatkem železa či s nedostatkem vitaminu B12. Někdy je pálící suchý jazyk projevem jiného závažnějšího onemocnění. Proto je dobré navštívit praktického lékaře a dát se vyšetřit. Na podobný dotaz jsme v naší poradně již odpovídali, tak se můžete podívat také na naši starší odpověď. https://www.cukrovka.cz/poradna/sucho-na-jazyku-spatna-chut-povlak-na-jazyku https://www.cukrovka.cz/poradna/bily-jazyk-a-pocit-paleni-na-nem Detail dotazu
  • předkožka (23.07.2021) dobrý den mám dotaz jsem dibaetik už 10 let poslední týden mě strašně trápí předkožka. Když penis není v erekci nemůžu předkožku vůbec stáhnout pokud ji chic stahovat dolů hodně to bolí a je to červené až nateklé. Čím by to mohlo být? Myslíte že glykémkama? Díky moc. Vojtěch Milý Vojtěchu, podle vašich údajů je vám 21 let a dosáhl jste při své výšce 199 cm úctyhodných 125 kg. Diabetes už máte 10 let, a tak usuzuji, že se jedná o diabetes 1. typu a že tedy nejste léčen žádnými tabletami, ale inzulínem. Nejčastější příčinou podobných obtíží je kvasinková infekce na předkožce. Ta častěji vzniká, pokud mají muži předkožku zúženou, takže ji nelze snadno přesouvat přes žalud (takzvaná fimóza), nebo to nejde vůbec. Fimóza je většinou vrozená, ale může vznikat také v důsledku opakovaných zánětů.  Další příčinou obtíží mohou být kvasinkové infekce, které vznikají snáze, pokud moč obsahuje cukr a pokud kapky moči ulpívají na předkožce. Pokud se to kombinuje s fimózou, tak vznikají opakované bolestivé a svědivé záněty, které navíc fimózu zhoršují. Já vám momentálně doporučuji: po vymočení dbejte, aby nezůstávaly kapky moči v okolí vyústění penisu – většinou stačí opláchnutí vodou a osušení. Dbejte o dobrou glykémii, abyste neměl cukr v moči. Dále si opatřete mast Fungicidin. Tou se předkožku promazávejte. Mast obsahuje lék proti kvasinkám a brzy vám pomůže. Možná pak opadne také otok a předkožku bude možné opět přetáhnout. Výhledově ale navštivte urologa. Ten vás prohlédne s rozhodne, zda byste neměl problém s předkožkou řešit chirurgicky. Některé formy diabetu 2. Typu se léčí pomocí léků, které snižují glykémii tím, že více cukr odchází do moči. U mužů pak mohou být podobné potíže, které uvádíte. Pomůže zvýšená hygiena. Detail dotazu
  • diabetes 1. typu u dítěte a náhradní sladidla (19.07.2021) Dobrý den, synovi (9 let)byl před 2,5 měsíci diagnostikován diabetes 1.typu. I když mu z krevních testů vyšly negativní protilátky na celiakii, zdá se mi, že poslední 3 týdny má časté stolice. Nejedná se o průjem, přesto mi přijde, že chodí častěji než dřív (někdy 2-3x denně) Chtěla bych se zeptat, co může být příčinou? Přiznám se, celiakie mi „nahání“ hrůzu jako další komplikace, proto ho stále není pozoruji, i přesto, že z testů jsou protilátky negativní (vím, že se to může změnit). A proto přemýšlím, co může být příčinou častějších stolic – umělá sladidla – typu čekankový siriup, erythritol? Moc děkuji, Linda Milá Lindo, céliakie se poměrně často pojí s diabetem 1. typu. To je důvod, proč se vybrané typy protilátek čas od času vyšetřují, i když pacienti jinak nemají žádné příznaky tohoto onemocnění. Váš syn má diabetes zjištěný příliš krátce na to, abyste se s tím on i vy vyrovnali. Přece jenom to chce několik měsíců, než si uvědomíte, že život půjde dále a že se nic tak hrozného neděje. Pokud váš syn nemá pozitivní protilátky na céliakii a nemá žádné výrazné klinické projevy, měla byste se v tomto ohledu uklidnit a být ráda. Důvodů k chození na stolici 2x či 3x denně může být mnoho a také to může být docela normální stav. Některá sladidla opravdu mohou vyvolávat nadýmání či průjem. Zejména se jedná o přípravky s obsahem sorbitolu či xylitolu. Já osobně nic takového nedoporučuji a za vhodnější považuji aspartam, když už tedy cítíte potřebu něco uměle sladit. Za nejlepší považuji umělá sladidla používat maximálně do nápojů, respektive používat takzvané nápoje light, a to v omezeném množství. V ostatních jídlech doporučuji buď cukr vynechat nebo přidat jenom malé množství a to pak započítat do celkového množství sacharidů v dietě. Dávat si po obědě sladké zákusky je nezdravé pro každého. Pro vašeho syna by mohlo být vhodné dát si normální menší zákusek například místo přílohy nebo se sníženou porcí přílohy. Nebo počkat, až půjdete na výlet nebo sportovat, a pak mu to dát s ohledem na glykémie k svačině. Detail dotazu
  • podkožní boule (26.06.2021) Dobrý den, mám dotaz. Mám problém s podkožníma boulema na pažích kterých se nemůžu zbavit. Už 2 roky si do těch míst inzulin nepíchám a stále to nemizí. A tak jsem přemýšlela jestli to nejde odstranit chirurgickou či plastickou operací. Boule jsou opravdu hodně velké a vypadám s tím jako bych od rána do večera cvičila v posilovně ruce. Poradíte mi prosím? Děkuji Tereza Milá Terezo, hypertrofie tukové tkáně („boule“) v místě podávání inzulínu jsou dnes poměrně vzácné, protože u moderních vysoce čistých lidských inzulínů nebo analogů k hypertrofii dochází málokdy, většinou jen když se lidé stále píchají do stejného místa. Tvorba hodně podobných ložisek se ale vyskytuje i u některých lidí, kteří si inzulín vůbec nepíchají. Pak je to ale také na jiných místech, může se to ale vyskytovat i na pažích. Většinou se jedná o tzv. lipomatózu, to znamená tvorbu benigních tukových nádorových hmot. Někdy je to i součást vrozených syndromů.
    Pokud vám ty hypertrofie ani po 2 letech nezmizely, navrhuji, abyste skutečně vyhledala kožního specialistu, který vám může doporučit na plastickou chirurgii, kde by vám s tím pomohli. Detail dotazu
  • tuhnutí chodidel (24.06.2021) Dobrý den, cca před 2 lety jsem byla u lékařky s tím, že mi tuhnou chodidla, prsty, mám v nich zvláštní tlak, při chůzi jako bych chodila po polštářkách. Poslala mě ke všem možným odborníkům kde mi všichni řekli, že jsem po jejich stránce zdravá. Problémy ovšem přetrvávají, zhoršují se, stavy tuhnutí mám i v klidu, budí mě ze spaní. Začínám z toho být zoufalá, nevím, kam se obrátit. Poradíte? Lenka Milá Lenko, píšete svoji žádost o radu na portál cukrovka.cz , a tak bych usuzoval, že máte diabetes. Při diabetu jsou podobné obtíže po létech trvání diabetu bohužel poměrně časté a hodně závisí na kvalitě léčby diabetu. Existují zavedené postupy, jak tuto poruchu diagnostikovat, a i když jde o problém zapeklitý, jsou způsoby, jak lze průběh zlepšit a potíže zmírnit. Vy se ale o diabetu nezmiňujete. Tak budu vycházet z toho, že diabetes nemáte. Ačkoliv i v tomto případě doporučuji diabetes spolehlivě vyloučit. Podobné neurologické potíže jako při diabetu mohou být vyvolány celou řadou neurologických onemocnění nebo i otravou některými látkami, což je ale velmi vzácné (např. při práci v určitých odvětvích průmyslu, kde se setkáváte s toxickými látkami). Dále může jít o následek užívání některých léků, včetně alkoholu a drog. Na rukách mohou být obtíže vyvolány o dlouhodobými vibracemi. Nevím, jací odborníci vás vyšetřovali, ale vy především potřebujete podrobné neurologické vyšetření. Může jít o potíže od páteře, o potíže vyvolané zúžením páteřního kanálu či nadměrným tlakem tekutiny v míše. Dále může jít o projevy polyneuropatie na podkladě vrozeném či např. autoimunitním či zánětlivém. Může jíž ale také o poruchu centrálního nervového systému. Jen na okraj je nápadná vaše velká výška. Ta může být zcela normální, ale takto bez dalších informací nemohu také vyloučit nadprodukci růstového hormonu, zejména pokud k tomu docházelo v dětství či mládí. Tato porucha může být provázena také polyneuropatií s podobnými obtížemi.
    Znovu tedy opakuji, že potřebujete kvalitní neurologické vyšetření, na jehož základě se budou odvíjet další potřebná vyšetření. Existují léky, které by vám s potížemi pomohly, ale ty nejsou léčivé, jen ulevují. Může na ně dojít, až se zjistí příčina poruchy. Detail dotazu
Zajímavé:  Kysané Zelí Pro Zdraví?

Zobrazit všechny dotazy z kategorie „Cukrovka a komplikace“

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod „Jak na to“ naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno.

Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj.

V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Necitlivost prstů - Vše o zdraví
Necitlivost prstů - Vše o zdraví Necitlivost prstů - Vše o zdraví Necitlivost prstů - Vše o zdraví Necitlivost prstů - Vše o zdraví Necitlivost prstů - Vše o zdraví

Necitlivost konečků prstů může být příčinou degenerativního onemocnění. V takovém případě hraje hlavní roli čas

Necitlivost konečků prstů na jedné nebo obou rukou a případné brnění. Co tyto příznaky naznačují a co je nejdůležitější, jak závažné jsou?

Ve skutečnosti existují mnohé důvody pro necitlivost konečků vašich prstů a přesnou diagnózu vám v každém konkrétním případě udělá ověřený odborník.

Pokud ale necitlivost vznikla v důsledku nesprávné polohy končetiny během spánku nebo přepracováním, pak se bát nemusíte.

Jedná se o dočasný jev, který není spojen s vnitřními orgány, ty totiž způsobují jiné a horší příčiny, které tak neškodné nejsou. 

Máte sedavé zaměstnání?

Pokud ano, je u vás vysoká šance, že budete v budoucnu čelit osteochondróze. Ta způsobuje deformaci v krční páteři a v průběhu času vede ke kompresi nervových zakončení a krevních cév, které přivádějí především krev do mozku.

Časem pak začnou degenerativní procesy doprovázet nejen necitlivost prstů, ale také bolesti hlavy, krku a závratě, které doplňuje snížená schopnost pracovat. Pokud tedy větší část dne sedíte, je třeba se sledovat a případné onemocnění okamžitě řešit.

Necitlivost prstů - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste pravák a vaše prsty pravé ruky ztuhnou při delší aktivitě, pravděpodobně čelíte syndromu karpálního tunelu (to samozřejmě platí i pro leváky). Objevuje se především u kadeřníků, kteří mají napětí v ruce delší dobu.

Při tomto postižení je střední nerv stlačen mezi kosti a šlachy. Výsledkem je poté nejen necitlivost, ale také se mohou objevit pálení a pichlavé bolesti.

Pokud karpálnímu tunelu čelíte, je důležité nepřetěžovat problémovou končetinu, pravidelně ji prohýbat a nechat odpočívat. V extrémních případech se provádí chirurgický zákrok.

Stárnutí a další možné příčiny

Necitlivost prstů - Vše o zdraví
iZdroj fotografie: Depositphotos

S věkem se také zvyšuje riziko cévních problémů a onemocnění jako je ateroskleróza a trombóza. K necitlivosti končetin se pak přidává i pocit chladu. Narušeny mohou být nejen ruce, ale i nohy. Další možné příčiny jsou cukrovka, předzvěst mrtvice, nedostatek určitých vitamínů a může se taky jednat o důsledky zranění či srdečního onemocnění. Kromě preventivního ošetření se doporučuje normalizovat stravu, pravidelně cvičit (zejména u lidí se sedavou prací), a věnovat dostatek času spánku a procházkám na čerstvém vzduchu.

Zdroj: WebMD

Ruce jako indikátor zdravotních problémů. Zaměřte se na nenápadné signály, které odhalí různé nemoci

Necitlivost prstů - Vše o zdraví

Pečujete o své
ruce? Pokud si na nich všimnete nějaké změny, můžete předejít zhoršení
zdravotního stavu. Upozorní vás na závažné onemocnění.

Červené a horké dlaně

Máte horké dlaně? Rozehřáté dlaně může poukazovat
na onemocnění jater. U cév v těle pak dochází ke změnám,
na dlaních se rozšiřují a dlaně nápadně
červenají.

Mravenčení v
rukou

Cukrovka a zvýšený cukr v krvi se projeví mravenčením v rukou i nohou. Pokud se objevuje mravenčení ve vašich rukou či v nohou, vyhledejte lékaře.

Mírná
necitlivost pravé ruky

Problémy s cirkulací krve a kardiovaskulární onemocnění se nejčastěji projeví tím, že v pravé ruce pociťujete mírnou necitlivost.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Krásné Vlasy?

Brnění a bolest
levé ruky

Problémy s krevním oběhem však může naznačovat i levá ruka, která brní a bolí, a jede o předzvěst infarktu. V tuto
chvíli raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolest zápěstí

Únavový syndrom naznačí bolest zápěstí. Zklidněte mysl, zkuste zpomalit, odpočinout se a vyspat se. Někdy je to ale tak daleko, že musíte k lékaři.

Porucha citlivosti v palci, ukazováku a prostředníku a bolest zápěstí

Karpální tunel je nepříjemná věc. Pokud v prstech cítíte necitlivost, zvláště při ztrátě citu v palci, ukazováku a prostředníku, ale i při bolesti v zápěstí, jděte k lékaři.

Zvýšená bolest v levém malíčku a prsteníčku

Na problémy s páteří poukazuje malíček a prsteníček levé ruky. Může se objevovat zvýšená bolest i zarudnutí. Pomáhá masáž, plavání nebo jóga.

Brnění prstů

Pokud máte
nedostatek vitamínů B1, B6 a B12, na
levé ruce začnou brnět prsty. Někdy se příznaky objeví i
na prstech levé nohy. Stačí doplnit zmíněné vitamíny.

Necitlivé špičky prstů

Bürgerova choroba se projevuje hlavně u kuřáků, kteří potřebují nikotin. Narušený průtok krve způsobuje necitlivé špičky prstů.

Studené, bledé a
bolestivé špičky prstů

Při doteku konečky
prstů studené plochy, vody nebo v mraze,
prsty zblednou, někdy až zmodrají a bolí. Symptomy vyvolává i stres.

Příznaky ukazují na Raynaudův syndrom
neboli nemoc zimomřivých žen. Křečovitě se v prstech stáhnou drobné cévy a oblast je neprokrvená. Stav není nebezpečný.

Noste rukavice a použijte ohřívače rukou stimulující prokrvování. Zakoupíte je
v lékárně.

Nateklé klouby
prstů

Příčinou oteklých kloubů prstů jsou dvě nemoci. Artróza vzniká při opotřebení kloubní chrupavky a artritida
při zánětu kloubu.

Bolestivý a měkký otok ukazuje na zánět.
U artrózy probíhá léčba nesteroidními antirevmatiky.

Pro léčbu revmatoidní artritidy se využívají chorobu
modifikující léky a kortikosteroidy.

Podélné i příčné
rýhy na nehtech

Podélné rýhy na nehtech často způsobí dlouhodobá dehydratace těla. Příčné rýhy vznikají často při zpomalení
růstu nehtů
, často třeba během chřipky.
Může jít i o podráždění kořene nehtu, když si při manikúře zasunete nehtovou kůžičku hluboko.

Nateklé a paličkovité prsty

Pokud vám poslední článek prstu abnormálně zbytní a připomíná spíše než prsty paličku na buben, poukazuje to na patologické rozšíření lymfatických cév. V tomto případě je nutné co nejdříve navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Foto: Freepik

Diskuze Necitlivost prstů na ruce + brnění

Ahoj. Asi 3 dny po sobě mi v noci začne brnět ruka, znecitliví mi
prsty, hlavně u levé ruky, je to dost nepříjemný až bolestivý. Není to
z přeležení, to je samozřejmě normální, ale toto se mi spustí
i zničehonic třeba přes den. Neuvědomuju si žádnou příčinu co by to
mohlo spoustět. Stalo se vám někomu? Co by to mohlo být? Děkuji

Velikost písma:

Poklepej si prsty na zápěstí té ruky. Pokud to zabrní, je to syndrom
karpálního tunelu. Měla jsem to v těhotenství…

Může to být třeba nedostatek hořčíku nebo vit B12.

@Petula1331 ahoj,
mamka byla na operaci obou zápěstí. U ní to znamenalo zánět karpálních
tunelů. Ale ta už to měla v takové fázi, že nebyla schopna v těch
rukách nic udrzet.

Trpí na to lidé co mají stereotypní pohyb rukama. Třeba
v práci např. kadeřnice, práce na PC apod. Jsou na to i cvičení nebo
protahování.

Já na to jednu chvíli taky trpěla, ale podařilo se mi to
rozcvicit a nosívala jsem i dlahu na to.

Může to znamenat dost věcí. Mne se to spustilo po porodu, doplňovala
jsem hořčík a B6, nezabralo. Teď jsem si koupila Epsomskou sůl
v lékárně, 3× se v ní vykoupala a je to pryč. A to mě ty prsty brnely
i několik hodin denně. Jestli ti nezabere hořčík, může to být i od
páteře. To bych se pak objednala na neurologii.

Může to být důsledek špatně zvládaného stresu v kombinace s ne
úplně optimáln stravou vedoucí k nedostatku hořčíku a vitamínů ze
skupiny B.

to se řeší tak, že to suplementuješ a zároveň se snažíš
upravit způsob jakým stres kompenzuješ a jak umíš pracovat s vlastní
úzkostí (z biochemického hlediska je to tto samé a prostě to „žere“
hořčík a béčka) a upravíš stravu tak, aby si nemusela brát tabletky.

Další varianta je, že to je od nějaké blokace v oblasti krku, šíje
či ramen – na to pomáhá protahování a nápravné cvičení na dysbalance.
Ideálně pod vedním fyzioterapeuta, v době karantény musí stačit
internet.

tohle ráno (oboje)
https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…

a pak ještě během dne nějaké celkové nápravné cvičení.

http://www.lhrazdira.eu/cviceni
https://www.youtube.com/watch?…

No a nejhorší varianta je syndrom karpálního tunelu – ten je způsoben
dlouhdobou nevhoudně prováděnou činností rukama a jde o zánět nervů.
Tam je potřeba především důkladně promyslet ergonomii každodenní
činností které rukama děláš a upravit to tak, aby si ruce
nepřetěžovala, ruce, ramena, šíji a krk pravidelně protahovat.
Na noc nosit ortézu, a zánět ledovat a tlumit třeba ibuprofenem.

19345

15319

@Ou A taky to může být
výhřez plotének v krční páteři, kde už žádné cvičení ani svěcená
voda nepomůže, jen operace. V mém případě to začalo přesně takto.

@Petula1331 Mě to
dělají obě ruce, první mě napadli kaprpály, jenže vyšetření ukázalo,
že to tak není, časem jsem zjistil, že to mám od páteře, protože kdy
častěji cvičím, brnění zmizne, zkus si zacvičit a uvidíš sama.

Problém s rukou – příznaky a léčba

Problém s rukou může být různého charakteru. Nejčastěji se jedná o bolest, brnění či zhoršení citlivosti. Příčiny problému mohou být neškodné, ale někdy signalizuje i vážné onemocnění.

K nejčastějším důvodům patří syndrom karpálního tunelu (utlačování nervů v zápěstí), problémy s páteří či skřípnutý nerv. Častou příčinou obtíží jsou i syndromy spojené s přetížením ruky či celé horní končetiny.

Z vážnějších nemocí způsobují bolest či brnění rukou poruchy štítné žlázy, roztroušená skleróza, diabetes nebo rakovina.

K hlavním příznakům problémů patří bolest, brnění, necitlivost a neobratnost rukou a křeče. Další projevy se liší v závislosti na konkrétní nemoci.

Léčba

Pokud se problémy objevují často, bez zjevné příčiny nebo přetrvávají delší dobu v kuse, konzultujte svůj stav s lékařem. Obrátit se můžete i na naše lékaře online. Ti vám prostřednictvím chatu či videohovoru pomohou s diagnostikou příčiny problému a doporučí léčbu, v případě závažnějších obtíží vás odkážou na další vyšetření k vhodnému specialistovi.

Podle příčiny a závažnosti se na léčbu využívají léky či injekce ulevující od bolesti. K dalším metodám patří rehabilitace, fixace (sádra, ortéza) či chirurgické zákroky.

Pro prvotní léčbu lze využít ledové obklady, volně prodejné léky proti bolesti a cviky k uvolnění bolavého místa. Je-li příčinou nedostatek vitamínů, nejčastěji je potřeba doplnit vitamíny skupiny B a hořčík.

Pokud potíže neustávají, je na místě zjistit s pomocí lékaře příčinu a případně se problémů zbavit díky komplexní léčbě nemoci, která je jejich spouštěčem.

Rizika neléčení problému s rukou

Neléčení problémů s rukou může kromě přetrvávání problémů vést k trvalému omezení pohyblivosti ruky, poškození kostí, vazů a nervů. Pokud bolest zapříčiňuje vážnější nemoc, riskujete neléčením rozvinutí této choroby.

Obvyklá medikace

Medikamentózní léčba slouží v tomto případě k potlačení příznaků či probíhajícího zánětu. Využívají se volně prodejné léky proti bolesti. Na neustupující bolest může lékař předepsat léky silnější obsahující anestetika či kortikoidy. Další výběr léků závisí na příčině problémů (např. antibiotika, antidiabetika apod.).

Zajímavé:  Preeklampsie V Těhotenství Příznaky?

Máte problémy s rukou? Bolení, zhoršení citlivosti nebo brnění? Nejen tyto problémy můžete s našimi lékaři konzultovat online:

Lékař online 24/7

Tichý zabiják míří nejdříve na nohy

Zvýšenou hladinu cukru, která znamená onemocnění cukrovkou neboli diabetem mellitem, zaznamená ročně více než osmdesát tisíc Čechů. Podle nejnovějších údajů Diabetické asociace to je o téměř třicet tisíc víc než před jedenácti lety.

„Část pacientů ale nemoc zdědí, ta větší ji získá nebo rozvine tím, jaký vede životní styl,“ upozorňuje Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace a přednosta interní kliniky v pražské motolské nemocnici.

850

  • Tolik tisíc obyvatel České republiky je zasaženo některou z forem diabetu.
  • 3 000
  • O tolik nemocných rostou každoročně počty lidí, u kterých je zjištěna cukrovka. Nově jim může pomoct portál www.cukrovka.cz, jenž například doporučuje druhy diet, formy pohybu a přípravky k léčbě.

Nejčastější komplikací u pacientů s cukrovkou je diabetická neuropatie, která postihuje části nervové soustavy. Mimo jiné se projevuje postupnou necitlivostí končetin, především nohou.

Pozdní odhalení, kdy si nemocný neuvědomuje, že brnění nebo mravenčení může signalizovat problémy, může skončit až amputací prstů, nebo dokonce části dolní končetiny.

Průvodním jevem neuropatie jsou ale i průjmové potíže, otoky a nehojící se rány nebo inkontinence a u mužů problémy s erekcí.

„Pacienti se s tím neradi svěřují, což může vést k pozdějšímu odhalení choroby,“ varuje profesor Kvapil.

Dodává, že neuropatií jsou mimo jiné nejvíc ohroženi kuřáci, u nich hrozí rozvinutí choroby dvakrát víc než u zdravých lidí nebo cukrovkářů-nekuřáků.

„Přímo na cukrovku ale umírá menšina,“ dodává prezident Diabetické asociace. Častěji jim zkracují život doprovodné problémy jako infarkty nebo mozkové příhody.

Problémem neuropatiků je, že si nemoc často uvědomí až velmi pozdě. Kvůli necitlivosti nohou si třeba nevšimnou, že mají v botě shrnutou ponožku, lékaři v pražské FN Motol zaznamenali i případ, že nemocný chodil celý den s čajovou svíčkou v botě, aniž to cítil. I kvůli tomu nelze přesně stanovit, kolik jich v Česku žije. Mohou to ale být desítky tisíc ze všech lidí, kteří cukrovku mají.

Cukrovkářů sice přibývá, lékaři však zaznamenávají stále vyšší úspěšnost v léčbě. Každoročně podle statistik zdravotních pojišťoven, které zákroky evidují, cukrovkářských amputací ubývá.

Pavel Balaš se s cukrovkou začal léčit před více než dvaceti lety. V roce 2000 mu lékaři zjistili necitlivost dolních končetin. Diabetická neuropatie je to, co trápí i Miloše Zemana.Co to znamená prakticky?Když mi lékařka odstraňuje na chodidlech nějaké tkáně a ošetřuje otlačeniny, dělá se mi sice nevolno z pohledu na zákrok, ale nic necítím. Protože má neuropatie vliv třeba i na střevní problémy, člověk si musí plánovat vycházku po Praze tak, aby v dosahu byly toalety.Víte, jak a proč se u vás cukrovka druhého typu projevila?Poprvé jsem si problémy uvědomil v okamžiku, kdy jsem scházel po schodech do metra a upadl, protože chůze s takovými nohami je jako chůze s dřevěnými chůdami. Kdysi jsem byl silný kuřák, kouřil jsem rád a vášnivě, krabičku denně. To už patří minulosti. Stejně jako alkohol. To všechno se asi v mých padesáti letech spojilo se silným stresem v zaměstnání.Dá se s tím žít?Pravidelně se léčím v pražské nemocnici v Motole, pomáhá koncentrovaný vitamin C i další léky. Vím, že se nemoc nedá zcela odstranit, ale pokud člověk dodržuje pravidla, postupuje jen opravdu velice pomalu.

Syndrom karpálního tunelu

Datum: 03.10.2020

Brnění, necitlivost prstů, bolest lokte, někdy celé ruky, u praváků pravé, u leváků levé. To je moderní typ onemocnění, tzv. syndrom karpálních tunelů.

Co to je?

Syndrom karpálních tunelů se projevuje necitlivostí, brněním a bolestí některých prstů, konkrétně palce, ukazováku a prostředníku ruky, které se zhoršují zejména v noci. Syndrom postihuje zejména tu více zatěžovanou ruku, někdy také obě současně.

Syndrom karpálních tunelů vzniká v důsledku utlačování středového nervu (nervus medianus), který přenáší smyslové informace z prstů, a pohybové stimuly do ruky. Tento nerv prochází společně s dalšími šlachami tzv. karpálním neboli zápěstním tunelem. Ten je tvořen zápěstnímu kůstkami a vazivem.

Díky dlouhodobému přetěžování zápěstí při práci na počítači, jízdě na kole, řízení vozidla, ale také u práce masérů, zubařů, kadeřníků, stavebních dělníků nebo při jiných přetěžujících činnostech dochází k mikrotraumatům a chronickému zánětu vazivového obalu šlach.

Medicínská diagnóza a léčba

K potvrzení diagnózy slouží měření průchodu nervových impulsů středovým nervem do svalů ruky a prstů pomoci elektromyografie. Stav se obvykle upraví i bez léčby. K potlačení příznaků napomáhá udržování postižené ruky v klidu pomocí dlahy přikládané na noc.

Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, lékaři oficiální medicíny obvykle předepisují kortikoidy, které samozřejmě nic nevyléčí (to jest neodstraní vlastní příčinu nemoci), pouze po dobu svého účinku potlačují bolestivý zánět, a to za cenu mnohem horších vedlejších účinků, jako je rychlejší stárnutí organismu, chátrání životně důležitých nadledvinek a velmi rychlý vývoj osteoporózy. Poslední možností, kterou nabízí oficiální medicína, je odstranění příčiny utlačování nervu operativně. Ale ani tato možnost často nepřináší trvalé zlepšení.

Pohled přírodní medicíny

Z hlediska přírodní medicíny víme, že základní příčinou zánětlivého poškození měkkých tkání karpálního tunelu (kromě jejich mechanické traumatizace) je trvalé zanášení kyselými metabolity. Do postižených tkání se ukládají látky, nejčastěji purinové metabolity jako je kyselina močová jejíž špatně rozpustné krystalky způsobují záněty.

Chronické zanášení organismu včetně oblasti karpálního tunelu, samozřejmě souvisí i s překyselováním těla, což je jedna z velmi častých příčin mnoha nemocí.

Na překyselení organismu se podílí celá řada negativních faktorů jako je nevhodné stravování, stres a nedostatečné, mělké dýchání, dlouhodobé užívání léků.

Mylná je domněnka, že zvýšené riziko ukládání kyseliny močové se vždy musí projevit její zvýšenou hodnotou v krvi. Bohužel nemusí. Důvodem je patrně to, že kyselina močová je velmi špatně rozpustná.

Prevence a léčba

Syndrom karpálních tunelů je potřeba ovlivňovat již při prvních příznacích. Jakmile ucítíte bolest v zápěstí, první brnění prstů, rukou, případné otoky hned udělejte několik zásadních opatření, aby toto onemocnění nedošlo do fáze, kdy pomůže jen operativní zákrok. Pak je otázka na jak dlouho, jelikož i po operacích se problémy vrací.

Návštěva zkušeného fyzioterapeuta, který umí uvolnit celou oblast krku, pletence ramenního a ruky

Pravidelné cvičení na uvolnění zápěstí, rukou, ramenou a krku. Tyto cviky se dají běžně vyhledat na internetu

Pokud pracujete na PC, tak upravte svoje pracovní místo tak, aby zápěstí nebylo v průběhu práce trvale zalomené. K tomu existují speciální podložky a klávesnice.

Zajímejte se o problematiku překyselení organismu, která má silný vliv na záněty karpálních tunelů

Přírodní léčba

Důležitou roli zde hrají byliny jako je třeba Bez černý, Bříza bělokorá či Přeslička polní

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Syndrom karpálních tunelů je bolestivé a omezující onemocnění. My jsme vám však ukázali cestu jak na něj. Začít můžete již teď!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector