Nehtová plíseň – Vše o zdraví

Plíseň na nehtech, která se objevuje nejen na nohou, ale i na rukou, trápí až jednu desetinu Čechů. Jde přitom nejen o nevzhledný, ale také o vážný zdravotní problém, který je potřeba řešit. Jak se plísně na nehtech u nohou a na rukou zbavit? Poradíme vám pár fíglů.

Plíseň na nehtech – nehtová mykóza

Plíseň na nohou je obvykle způsobena infekcí, vyvolanou některým z druhů plísní. Často se jí také říká nehtová mykóza. Ve většině případů plíseň napadne nehty na nohou, typicky nejprve palec, odkud se pak infekce šíří dále. Je to přirozeně způsobeno tím, že nehty na nohou jsou značnou část dne uzavřeny  botách.

Ani plíseň na nehtech u rukou však není nikterak vzácná. A proč jde plíseň hlavně na nehty? Kromě vlhka a tepla jí nehtový keratin poskytuje řadu cenných látek, které potřebuje ke svému růstu.

Plíseň na nehtech – příznaky

Nehotovou mykózu rozeznáte velmi snadno. Nejprve vás začne svědit mezi prsty, poté se na nehtech objeví žluté skvrny a následně zaznamenáte změnu jejich kvality – budou křehké a bez lesku.

Nehtová mykóza je běžnou infekcí, kvůli které není nutné nijak panikařit. Ovšem pokud zaznamenáte příznaky plísně na nohou, měli byste ihned zakročit, jinak vám hrozí rozšíření plísně nejen na ostatní nehty, ale i kůži. Můžete také snadno nakazit jiné osoby.

Plíseň na nehtech – léky

Nejlepším způsobem, jak se pokusit zbavit plísně na nehtech, je samozřejmě navštívit praktického lékaře či přímo kožního nebo dermatologa. Ti vám obvykle předepíší léky proti plísním, tzv.

antimykotika, v pokročilém stadiu pak ovšem musí zvolit radikálnější léčbu (v krajním případě stržení nehtu). Řada léků, většinou krémů, určených na plíseň nehtů je i volně dostupná v lékárně.

Například Clotrimazol, Exoderil, Imazol, Canesten či Canespor.

6 tipů, jak se zbavit plísně na nohou

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Plíseň na nehtech – přírodní a domácí léčba

Na léčbu plísně na nehtech existuje i řada přírodních triků, které můžete využít jako podpůrnou léčbu. Proti plísním výborně zabírá utřený česnek s trochou soli a vody – směsí potírejte nehet a snažte se ji dostat i po něj. Doporučuje se také koupání postižených míst v horké vodě smíchané s jablečným octem v poměru jedna ku jedné.

Jablečný ocet také můžete smíchat s citronem a ústní vodou a směs nechat nehtech působit zhruba tři čtvrtě hodiny. Při léčbě plísně nehtů rovněž využijete olivový olej a oregano – stačí smíchat dvě kapky oreganové silice s lžičkou olivového oleje a směs vetřít do nehtů.

Plíseň na nehtech – prevence

Základem prevence proti plísním na rukou i na nohou je přirozeně zodpovědná hygiena.

Nestačí si však nohy a ruce jen umýt, je nutné je i pořádně osušit (včetně kůže mezi prsty) – plísně si totiž libují ve vlhku. Abyste předešli plísni na nehtech u nohou, je potřeba nosit prodyšné boty.

Abyste se od nikoho nenakazili, nepůjčujte si cizí boty a po návštěvě veřejných bazénu či sprch používejte dezinfekci.

  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví
  • Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Zdravé nehty bez plísní a zarůstání díky vitamínům

Vaše nehty o vás často řeknou více, než si myslíte. Prozrazují totiž, jak jste na tom se zdravím a přísunem vitamínů.

Plísně, zarůstající nehty, třepící se a lámavé nehty i bílé skvrnky mají totiž paradoxně úplně stejnou příčinu: nevyváženou a jednostranně zaměřenou stravu.

Proto na většinu problémů spojených s nehty spolehlivě zabere přísun vitamínů. A kde si neporadí vitamíny, tam pomůže česnek, propolis nebo bylinky.

Plíseň postihuje zejména diabetiky a starší lidi

Plíseň v podobě vláknitých hub či kvasinek se vyskytuje zejména na nehtech u nohou a chodidlech. Nohy se více potí, a právě vlhko a teplo je přirozeným podhoubím pro růst plísní. Plísně na rukou se objevují častěji u žen, které si dlouhodobě nalepují umělé nehty, ale obecně bývají spíše výjimečné.

Plíseň je vedle zarůstání nehtů, slabých a třepících se nehtů a nehtů s bílými flíčky jedním z nejpalčivějších problémů týkajících se nehtů. Postihuje zejména starší lidi a až celou třetinu všech diabetiků.

Plíseň zpravidla poznáte na první pohled zvětšením (rozšířením či zesílením) nehtové ploténky, často ji provází i žluté zbarvení nebo drolení a olupování okolí nehtu.

Plíseň se nejprve projeví na jednom nehtu, obvykle na palci, a poté se velmi rychle rozšiřuje na ostatní nehty.

Místa častého výskytu plísní

Plísně se často vyskytuje v bazénech, sprchách nebo saunách. Obecně se jim velmi dobře daří v prostorách, kde se udržuje vlhkost a projdou tam stovky a tisíce lidí každý den.

Můžete se k nim však dostat i na návštěvě trpící na plísně, třeba použitím stejného ručníku jako váš hostitel nebo když si půjčíte jeho sandály na přeběhnutí zahrady. Vyplatí se tedy chodit ve vlastních botách, ideálně vzdušných, s bavlněnými ponožkami. Boty si pravidelně větrejte a dezinfikujte.

Pomoci si můžete i po návratu z míst, na kterých byste se mohli s plísní setkat. Nohy na deset minut ponořte do octové vody nebo vody s rozpuštěným hypermanganem.

Základem by však měla být vyvážená a pestrá strava s dostatečným přísunem vitamínů a minerálních látek a celková podpora imunity. Prevence je totiž vždycky lepší než léčba.

Plísně projevující se zahnědnutím, lámáním či drolením a nepříjemným svěděním můžete léčit hned několika osvědčenými přírodními recepty. V lékárnách samozřejmě najdete řadu speciálně vyvinutých přípravků, ale často jsou velmi nákladné a účinkem si nezadají s recepty našich babiček.

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Na plísně nehtů výborně zabírá jemně nastrouhaný česnek. Stačí ho přiložit na místo, kde se plíseň vyskytuje, a obvázat náplastí či obvazem.

Ideální je nechat ho působit delší dobu, třeba přes noc, ale měla by vám stačit i hodina. Postup byste měli opakovat každý den s novým česnekem, až do doby, než se plíseň ztratí.

Nehet se bude uzdravovat postupně – když začne odrůstat, plíseň by se díky léčbě česnekovými silicemi už neměla dále šířit.

Také propolis je známý pro svůj účinek na bakterie i plísně a pro jiné hojivé účinky.

Pokud rádi spojujete příjemné s užitečným, můžete ke zmírnění či odstranění plísní zkusit také bylinkové koupele. Účinná je kombinace šalvěje lékařské s tymiánem a vlaštovičníkem. Samostatně pak můžete vyzkoušet koupel s maliníkem nebo obklady postižených míst odvarem z listů jitrocele kopinatého. Méně příjemnou variantou je pak koupel octová.

Zarůstání nehtů předejděte správným stříháním

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

K zarůstání nehtů dochází nejčastěji na jejich vnitřních okrajích směřujících k ostatním prstům. Okraj nehtu začne vrůstat do kožního valu, což způsobuje nepříjemné bolesti a dráždění kůže. Následně může přijít bolestivé zarudnutí a odchod sekretu, ať už hustého nebo řidšího. Příčinou zarůstajících nehtů bývá prakticky vždy velká banalita – jejich špatné stříhání. Svou roli může hrát i nevhodná obuv, dědičné sklony k zarůstání nehtů nebo také nedostatek železa a vitamínů obecně.

Zarůstání nehtů můžete velmi snadno předejít jejich úpravou. Stříhejte je vždy rovně, nikoli dokulata. Dbejte na to, aby byly viditelné rohy nehtové ploténky. A samozřejmě si vybírejte takovou obuv, kde mají vaše prsty dostatečný prostor.

Pokud už k zarůstání nehtů došlo, postižené místo začněte co nejdříve léčit. Při zarůstání nehtů je potřeba podpořit celkové zklidnění a dezinfekci postižených míst. K tomu vám skvěle poslouží například koupel chodidel v teplé vodě s jablečným octem.

Trochu neobvyklé je využití ústní vody – na postižené místo přikládejte vatový tamponek namočený v ústní vodě. V naší nabídce najdete Ústní vodu s propolisem, obsahuje propolis, který má antimikrobiální účinky a výtažek z heřmánku se zklidňujícími účinky.

Nehtová plíseň - Vše o zdraví Nehtová plíseň - Vše o zdraví Propolisové kapky – tinktura 48 g

Propolis u nás najdete buď v pevné formě, nebo ve formě kapek. Kapky s obsahem účinných antimikrobiálních látek lze použít k lokální, bodové aplikaci na kůži nebo v dutině ústní. Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné účinky hojivé. Přípravky s propolisem využívají například osoby s drobnými záněty, ekzémy nebo při výskytu aftů v dutině ústní.

Ať už zvolíte jakoukoli formu léčby, vždy ji podpoříte pečlivou hygienou, nošením volnější obuvi a bavlněných ponožek, ale také přísunem vitamínů, především skupiny B a C, které mají na nehty blahodárný vliv.

Bílé skvrny na nehtech signalizují špatnou stravu

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Bílé tečky či oválky na nehtech mohou signalizovat spoustu nejrůznějších problémů a nedostatků. Někdy se objevují následkem časté konzumace cukru, mouky a majonézy. Mnohdy tak varují před nemocí zvanou dna. Jindy provázejí úrazy a jsou jenom vadou na kráse, která po doléčení sama odkvete. Pokud však mají skvrny na nehtech namodralý odstín, mohou signalizovat vážnější problémy – často totiž poukazují na plicní potíže. Mohou znamenat také nedostatek bílkovin, zinku, železa nebo dlouhodobou vyčerpanost organismu, způsobenou nedostatečným spánkem nebo stresem. Jako první pomoc tedy dopřejte organismu odpočinek, dostatek vitamínů a čas na zotavení, v druhé fázi pak můžete vyhledat pomoc odborníků, pokud bílé skvrny samy nezmizí.

Zajímavé:  Zánět Močových Cest U Kojence Příznaky?

Lámavé nehty na rukou

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Ruce sice netrápí tak často plísně, ale kvalita nehtů s věkem, stresem i nedostatkem vitamínů klesá. Nehty se lámou zejména při nedostatku minerálů a vitamínů skupin B a C. Posílí je zpravidla zinek a křemík. Odborníci na lámání nehtů upozorňují i na fakt, že nekvalita nehtů může souviset s přehlcením minerály, tedy pravým opakem. Pokud máte vyhraněnou a oblíbenou značku minerální vody, které konzumujete každý den třeba i celou lahev, určitě je na čase zpestřit pitný režim. Kvalita nehtů je totiž obecně velmi ovlivněna tím, co jíte a pijete.

Pro obnovení zdraví nehtů můžete do jídelníčku častěji zařadit ořechy, ryby a slunečnicová a jiná semínka. Přidejte také v konzumaci ovoce a zeleniny. Pestrou stravou předcházíte i nepříjemnému třepení nehtů a záděrám. Problémy s nehty mívají dietářky nebo ženy s poruchami příjmu potravy, protože se na nich projevuje nedostatek vitamínů, především vitamínu C.

Při lámání a třepení nehtů pomohou vitamíny

Už to skoro vypadá, že ať jde o jakoukoli otázku týkající se nehtů, odpověď zní vždy: Dopřejte si dostatek vitamínů. Máte pravdu, je tomu skutečně tak. I třepení nehtů totiž ukazuje na nevyvážený a jednostranně zaměřený jídelníček.

Pro zpevnění a ozdravení nehtů jsou skutečně nejdůležitější vitamíny.

Zaměřte se zejména na vitamín C a vitamíny skupiny B (B2 – riboflavin, B5 – panthenol, B12, B9 – kyselina listová, B7 – biotin či vitamín H), na zdraví nehtů mají vliv také vitamín A, D, E a v neposlední řadě též minerální látky: vápník, zinek, křemík a železo.

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Cesta ke krásným a zdravým nehtům vede přes vyváženou stravu.

Třepení nehtů může být způsobeno i některými vnějšími vlivy – například přesušováním v klimatizovaném prostředí nebo drážděním různými detergenty. Chcete-li unaveným nehtům pomoci přírodní cestou, dopřejte jim pravidelné koupele v kopřivovém odvaru (prospějí jim stejně jako vašim vlasům).

Dále můžete zkusit namočit nehty na 10 minut do teplého olivového oleje, který je krásně posílí a vyživí. Z babských rad můžete vyzkoušet také pomoc prostřednictvím cibule. Stačí cibuli podélně rozříznout a vytékající šťávou pečlivě namazat nehty a jejich okolí. Nátěr nijak nesmývejte a nechte ho působit co nejdéle.

Na lámavé a třepivé nehty prý výborně zabírá také kombinace medu a rumu. Stačí smíchat obě složky v poměru 1:1 a namazat na nehty a jejich okolí.

Klíč ke zdravým nehtům máte ve vlastních rukou, a to při výběru potravin a skladbě každodenního jídelníčku. Pestrá a barevná strava zpevní nejen vaše nehty, ale pomůže také kráse vašich vlasů, zdraví vašich střev i pozitivnímu naladění vaší mysli.

Přečtěte si také:

Prověřili ho staří Egypťané, Řekové a Římané. Byl považován za všestranný lék, kterým lidé hojili rány na kůži i v ústech. Jak používáme propolis dnes?

Suchá pleť může být kombinací hormonálních změn, užívaných léků a nedostatečné péče a hydratace. Přečtěte si, co všechno má na vysoušení pleti vliv a neotálejte s pravidelným mazáním jemným tělovým mlékem.

Dočasná či úplná ztráta vlasů trápí nejen maminky po porodu a ženy v přechodu, ale často také pacienty po náročnější nemoci nebo jen ženy, které si vlasy stahují do příliš těsných ohonů. Příčin vypadávání vlasů je celá řada.

Všechny články z rubriky

Jak bojovat s plísní nehtovou

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

     Nejčastější onemocnění nehtů je dermatofytická onychomykóza, lidově zvaná nehtová plíseň. Trpí jí cca 7% populace. Mezi důsledky patří ztluštění nehtu, změna barvy, deformace. Jak infekce postupuje, nehet se třepí, drolí a může dojít k zanícení. Původcem jsou houby, většinou rodu Trichophyton a Microsporum, případně i kvasinky. Prvním příznakem většinou bývá svědění mezi prsty, zčervenání a odlupování šupinek kůže. 

     Léčba je složitá a hlavně na dlouho. Ideální je kombinovat vnitřní a vnější léčbu. Jako vnější léčba pomáhá každodenní 10minutová koupel nohou v jablečném octu (smíchaném s vodou v poměru 1:1). Poté nohy důkladně osušit, postříkat koloidním stříbrem a nechat zaschnout. Nakonec namazat domácí konopnou mastí.

Ideální by byla koupel v koloidním stříbru, ale vzhledem k tomu, že je nutné toto provozovat minimálně po dobu, než úplně odroste zaplísněný nehet (což trvá minimálně půl roku), finančně by to vyšlo hodně draze. Je nutné, aby se preventivně „přeléčili“ všichni členové rodiny.

Pokud jsou bez vnějších příznaků, stačí, aby cca 2 týdny dodržovali každodenní očistu octová koupel – nastříkat stříbro. Plíseň (resp. její spory) se bohužel snadno šíří ručníky, pantoflemi, botami, ponožkami atd. Takže by se měly všechny ručníky vyvařit, resp. Vy byste měla používat jen svůj vlastní na nohy.

U bot stačí vystříkat je zevnitř důkladně octem a „zavřít“ na noc do igelitového sáčku, toto provést několikrát.

     Je vhodné tuto vnější aplikaci podpořit vnitřním užíváním nějakého antimykotika. Buď si můžete nechat něco předepsat, nebo můžete alternativně zkusit užívat koloidní stříbro. Bere se v tomto případě 30 ml 1x denně, nejlépe ráno na lačno (první jídlo minimálně půl hodiny po požití stříbra) a to po dobu 3 týdnů.

     A teď to nejdůležitější, celostní pohled: plíseň na nohou můžete samozřejmě chytit např. návštěvou bazénu, ale většinou je to tak, že člověk již má delší dobu zaplísněný celý organismus a tohle je jen takový spouštěč. Proto, aby se plíseň nevracela, je třeba zbavit plísně vnitřek těla. A vnitřkem těla myslím tlusté střevo. Pokud se chcete zbavit plísně jednou provždy (+ zbavit se dalších věcí, jako kvasinek a bakterií), měli byste projít touto očistnou kůrou: 1. Vyčistit střevo od starých nánosů. Můžete použít klystýry, objednat se někde na hydrocolon nebo zkusit jogínské pročištění střev. Nejsnadnější je asi ten hydrocolon, není to nic bolestivého, ani nic „nečistého“, vše probíhá uzavřeně, bez potřísnění či zápachu. Personál vše vysvětlí a poradí, jak a kolikrát to provést. Pomůžete tomu i pravidelným užíváním psyllia.

2. Užívat koloidní stříbro, které zničí škodlivé bakterie, kvasinky a plísně ve střevě. Postačí těch 30 ml denně v rámci boje s nehtovou plísní.

Ideální způsob užívání je dát si dávku do úst (pokud Vás trápí bolest či škrábání v krku, tak vykloktat mandle), podržet ji v ústech několik minut a pak polknout, zničíte tak i bakterie v ústech a dostane rychleji stříbro do krevního oběhu.

Neředit, nezapíjet, brát minimálně 2 hodiny po jídle či půl hodiny před jídlem (a pitím). Tato kůra Vás navíc zbaví i všech ostatních bakterií a některých virů v těle a také odhlení. Po celou dobu pít přes den hodně vody (ne s bublinkami), alespoň 2 l denně, abyste podpořili vyplavování toxinů z těla.

Ty toxiny se uvolňují z mrtvých bakterií a jejich vyplavování může mít slabší vedlejší účinky – slabost, únavu, lehké zvýšení teploty apod. Nemusíte se bát, je to důkaz toho, že se vaše tělo očišťuje. Tyto příznaky většinou zmizí během 2-3 dnů. 

3. Radikálně změnit jídelníček. Pokud možno odstranit nebo velmi omezit přísun cukru (když už sladit, tak třeba stévií, cukr přijímat jen přes ovoce) a jednoduchých sacharidů, tj. veškerého bílého pečiva a dalších výrobků z mouky. Vše sladké „krmí“ kvasinky a plísně ve střevě. Je velmi důležité tohle odbourat (když už pečivo, tak pouze celozrnné, chléb z kvásku, pšeničnou mouku nahradit pohankou, jáhly apod.) Dále také musíte omezit alkohol, kávu a kouření. 4. Odkyselit tělo (jedna z příčin může být v poruše regulace acidobazické rovnováhy těla). Jíst a pít hlavně zásadotvorné potraviny, které to jsou snadno vygooglíte. Určitě vynechat jídlo s obsahem aditiv, lepku, kaseinu, bílého rafinovaného cukru, naopak jíst hlavně ovoce a zeleninu. Pro odkyselení tkání je důležitý rozumný pohyb a správné hluboké dýchání, dostatek organických (vstřebatelných) minerálů, základem je zase detoxikace střeva a poté jater. Můžete užívat zásadité koupele. Na překyselení se podílí výraznou měrou nedostatek tekutin, těžké kovy v těle (pozor i na amalgámové plomby) a elektrosmog. 5. Pomoci tělu zvýšit svou imunitu: nastartujete ji očistou střeva (viz výše), podpoříte kvalitními betaglukany, hodně vitamínu C (ascorbat s pH neutrálním), ostropestřec, echinacea, aloe vera apod. Léčbu také můžete podpořit systémovou enzymoterapií (Wobenzym, Phlogenzym).  6. Vyvarovat se v životě velkých stresů, které bývají často spouštěčem přechodu infekce z latentní formy na akutní, snažit se být psychicky v pohodě, hodně odpočívat, vyzkoušet meditace atd.

7. Obnovit ve střevě zdravou mikroflóru – velmi důležité!. Po vyčištění střeva a po aplikaci stříbra je nutné co nejrychleji dodat tělu probiotika a prebiotika. Jak ta umělá, zakoupená v lékarně, tak i přírodní (např.

zakysané kefíry, kysané zelí a šťáva z něj, kvašené okurky, domácí pickles, kimchi salát, fermentovaná soja /miso, tempeh/, čerstvá ovčí brynza, domácí kefír z tibetské houby apod.). Prebiotika (potravu pro střevní bakterie) dodá inulinem ovocem, zeleninou a luštěninami. Užíváme několik týdnů až měsíců.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

 Probiotika z lékárny vybíráme dle počtu bakterií a kmenů, takže minimálně desítky miliard CFU a alespoň 5 kmenů bakterií. Kvalitní a osvědčené značky jsou např. Vivomixx, Biopron a Enterol. 

     Z bylinek na plíseň dobře zabírá lichořeřišnice větší (tinktura), celík zlatobýl (tinktura), litsea lepkavá – dvakratec (extrakt z listů), housenice čínská – cordyceps, jalovec obecný (nálev), lapacho rudé (odvar nebo tinktura z kůry), šišák bajkalský (odvar nebo tinktura), echinacea (odvar nebo tinktura). Z potravin má pozitivní vliv zázvor, česnek, grapefruit (ideálně extrakt z jader). Také je možné využít tzv. „chytrou houbu“ (Pythium oligandrum).

Úspěšný boj s tímto úporným onemocněním vám přeje

                                                           Vaše Marjánka Stříbrná.

Plíseň nehtů: Jak bojovat proti nepříjemnému onemocnění?

Onychomykózou, jak zní správný lékařský název nehtové plísně, trpí až 8 % obyvatelstva. Nejčastěji se projevuje několika nevábnými příznaky:

  • zbytnělý nehet,
  • svědění kůže (nejčastěji v meziprstních prostorech),
  • deformace tvaru nehtu (tvarová nebo vroubkování na povrchu),
  • změna barvy nehtu (bílé, černé, žluté nebo zelené zbarvení),
  • nehet je křehký, snadno se drolí a láme,
  • zarůstání nehtu,
  • kůže pod a kolem nehtu je bolestivě zanícená,
  • nepříjemný zápach.

Na pacienty s plísní nehtů má onemocnění dopad také v sociální a psychické rovině. Stydí se nosit otevřené boty, neradi chodí do bazénů a na koupaliště. Takové problémy ještě více postihují pacienty s plísní nehtů na rukou, které jsou neustále na očích, ale také s plísní kůže.

Co způsobuje nehtovou plíseň?

Nejčastěji za onemocnění mohou dermatofyty (houby živící se keratinem) či kvasinky, kterým se dobře daří v nevětraném a vlhkém prostředí. Při napadení takovými mikroorganismy zároveň záleží na zdravotním stavu jedince. Onemocnění spíše propukne u osob s oslabenou imunitou, během léčby antibiotiky nebo při diabetu.

Mykóza nehtů se přenáší dotykem s částí nakažené kůže.

Mikroorganismy se na vaší kůži a nehtech mohou usídlit po návštěvě bazénu, posilovny nebo sauny, kde se chodí bosky – zejména ve sprchách.

Mikroorganismy přežijí i v textilii (ručníky, prostěradla, lehátka). Bosou nohu však můžete nakazit i při jejím styku s nakaženou půdou či dokonce domácím mazlíčkem.

Prevence plísně nehtů

Plíseň nehtů se v počátcích onemocnění léčí poměrně rychle a snadno. Jak nemoc postupuje, trvá léčba déle a musí být intenzivnější. Raději problémům předejděte a denně se o své nohy starejte. Základem prevence nehtové mykózy jsou následující úkony:

  • pečlivá hygiena a dokonalé vysušení všech kožních záhybů vlastním ručníkem,
  • namazání kůže na nohou hydratačním krémem,
  • pravidelná pedikúra (odstranění ztluštělé kůže na chodidle, správné zastřihnutí nehtů),
  • nošení ponožek z přírodních materiálů,
  • nošení vzdušné obuvi,
  • vstup do rizikových prostor (bazény, společné sprchy, posilovny…) jen s botami do sprchy,
  • časté praní infikovaných ručníků a koupelnových předložek nejméně na 60 °C,
  • používání dezinfekčních sprejů do bot,
  • ošetřování potících se nohou speciálními antimykotickými zásypy,
  • nošení vlastních přezůvek při návštěvě,
  • dodržování přísné hygieny při manikúře a pedikúře (vždy nový pilník a dezinfikované nástroje, neaplikovat umělé nehty) a
  • při silné infekci samozřejmě konzultace s lékařem.

Nehtová plíseň - Vše o zdraví

Léčba plísňové infekce nehtů

Kromě průvodních projevů nemoci (svědění, nepěkný vzhled nehtu, infekce) se zároveň pacient stává šiřitelem mikroorganických původců. Navíc své tělo vystavuje riziku dalších nebezpečných infekcí.

Oslabený nehet a okolní kůže mohou být spolu s oslabenou imunitou dokořán otevřenou vstupní branou pro bakterie i viry. Proto je důležité začít s léčbou plísňové infekce co nejdříve.

Kromě speciálních zásypů a sprejů, které plní spíše preventivní funkci, se plíseň chodidel a rukou léčí antimykotiky například v podobě dermálního roztoku, které zabraňují množení původce onemocnění. Pokud se o problém začne pacient zajímat včas, tak léčba obvykle dobře a rychle zabírá.

Mykóza nehtů se nejčastěji léčí antimykotiky ve formě krémů, mastí, roztoků či speciálních laků na nehty. Zničení původců napomůže i ošetření laserem.

Léčba trvá týdny až měsíce – podle rozsahu napadení. Infikovaný nehet však může odrůstat i rok. Je nutné vydržet a postižená místa ošetřovat i po vymizení příznaků.

Mikroorganismy jsou odolné a infekce by se vám mohla rychle vrátit.

Výstavní nohy za pár týdnů

Starat se o své nehty a okolní pokožku nezabere více než 5 minut denně. Pokud již s plísní nehtů bojujete, nezapomeňte, že nejdůležitější je pravidelnost a pečlivost při ošetřování. Za pár týdnů pak budete své nohy moci obout do sandálů, aniž byste se za ně styděli.

Čtěte dál:

Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění

Nehtová plíseň, fototypy

Je nutné si uvědomit, že nehtová plíseň (onychomykóza) je kožní onemocnění, které postihuje nehty a jejich lůžka. 

Trpíte s nehtovou plísní?

Plíseň vnikne do nehtové ploténky, nehet pak bývá žlutavě, šedavě i bíle zbarvený bez lesku, ztluštělý, zdeformovaný, křehký, na volném konci se třepí, začne se oddělovat od lůžka. Toto je živná půda pro šířící se spóry.

Nejčastěji plíseň způsobuje několik druhů mikroskopických hub a kvasinek. Tyto houby milují teplo a vlhkost – proto se tak rády vyskytují na nohách. Přenášejí se kontaktem od nakažené osoby nebo při kontaktu s infikovaným prostředím.

Nejčastěji si mykózu nehtů odneseme z koupaliště, veřejných sprch, saun nebo záchodu. Pokud už u vás plíseň nehtů propukla, je nezbytně nutné se právě takovým místům vyhýbat – omezíte tím nakažení ostatních lidí. Onychomykóza má tendenci nacházet se u lidí s oslabenou imunitou.

Mezi ně patří nejčastěji důchodci, diabetici a těhotné ženy. Někdy bývá nemoc nehtů ukazatelem závažnějších problémů.

Alternativní medicína- zdraví, akné, léčba akné

Jak se zbavit nehtové plísně?

Mykózy nehtů (Onychomykóza, tinea unguium), pokožky u nohou (Tinea pedis) a obličeje, trupu a končetin (Tinea facei a tinea corporis) patří mezi nejčastější onemocnění člověka způsobené houbami.

Neléčená mykóza nehtů může vést k závažným problémům. Léčbu mykózy je důležité zahájit včas. Má totiž tendenci stát se chronickou, a v tom případě je již léčba náročnější a trvá déle.

Při neléčené mykóze nehtů může dojít dokonce i k chirurgickému odstranění nehtů …

V našem centru bojujeme s mykózou:

  • Lokálně  Dle Tradiční čínské medicíny (přírodní mastí, olejem, roztokem)
  • Vnitřně Užíváním přírodních produktů, které se dostanou do krevního oběhu. Pro nejefektivnější a nejrychlejší výsledky se doporučuje zkombinovat oba způsoby naráz.  Vše záleží na velikosti postižení …

Mateřská znaménka a jejich diagnostika 

Mateřská znaménka patří do skupiny pigmentových névů. Některé z těchto névů se mohou zvrhnout a přejít v zhoubný kožní nádor – melanom.

Ale je nutno také dodat, že se to týká jen velmi malého procenta všech pigmentových névů.

Jakmile začnete u znaménka pozorovat, že se tmavá plocha mění, svědí, roste, barevně nerovnoměrně je obklopeno zánětlivým či mokvaným, nebo krvácejícím okrajem je nutná diagnostika.

Alternativní medicína, akné, léčba akné

Provádíme preventivní analýzu mateřských znamének včetně použití Woodova světla

Alternativní medicína – Diagnostika pleti

Určení kožního fototypu

Zvýšení výskytu melanomu po celém světě trvale stoupá. Jediný prokázaný faktor zevního prostředí, který se podílí na vzniku nádoru je vliv slunečního záření.

Významnou roli sehrává:

  • Celková dávka záření dopadající na kůži v průběhu života
  • Životní období zvýšené expozice tj. intenzivní slunění v dětství, či dospělosti
  • Typ expozice
  • Četnost a intenzita spálení (epiderma – pokožka vše archivuje !!)
  • Opakované, nebo těžké spálení kůže v dětství
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Alergie?

Celková expozice slunečního záření se v lidské populaci s posledních letech trvale zvyšuje. Tento trend je způsoben stoupající oblibou trávení dovolených v přímořských i vysokohorských oblastech, využívání solárií k „umělému“ a rychlému opálení. Tyto změny životního stylu jsou provázeny strmým výskytem kožních nádorů.

Měření expozice (tj. bezpečné doby pobytu na slunci) včetně určení kožního fototypu (fotoprotekce – fotoreaktivity) a doporučení přípravků provádíme v našem poradenském centru.

Akné, léčba akné

Akné, léčba akné

Plísně z nohou se mohou šířit po těle

Postižení kůže a nehtů přibývá s věkem. Děti do 15 let plísňová onemocnění nohou a nehtů téměř neznají, naopak starší osoby jimi trpí poměrně často.

Muži mají oproti ženám jedenapůlkrát větší šanci plísněmi nohou onemocnět.

Pračka vždy nepomůže

Plíseň nohou může postihnout každého bez výjimky. Její vznik totiž nesouvisí vždy pouze s hygienou. Časté zanedbání léčby navíc jen umožní plísni, aby zachvátila větší části nohy, nehty nebo i jiné části těla. Neléčenou plíseň je totiž možné poměrně lehce zanést třeba do třísel. Infekce plísní nohou byste proto měli léčit co nejdřív.

Onemocnění je většinou způsobeno dermatofyty, což jsou houbovité mikroorganismy vyskytující se ve vrchních vrstvách pokožky.

Při chůzi naboso, ale také například při praní infikovaných ponožek v pračce, dochází k jejich rozptýlení. Tak se mohou přenést na další členy domácnosti nebo další lidi.

I když ne každý člověk se nakazí, riziko nákazy stoupá v případě zhrublé nebo změkčené pokožky, neboť se v ní mikroorganismy snadněji usídlí.

Ponožky lidí postižených plísní je proto potřeba prát odděleně a alespoň na 60 stupňů. Existují i prací prášky, které až 99 procent bakterií zlikvidují i při nižších teplotách. Informace o těchto přípravcích můžete získat v každé drogerii.

Léčení nehtů je obtížné

Jako první bývají nejčastěji postižena chodidla, zvláště mezi prsty. K onemocnění vede chůze naboso v hotelových pokojích, ve volné přírodě, po rohožích společných umýváren, bazénů a saun. To je všeobecně známo, ale rizikových faktorů je mnohem víc.

Například půjčování si obuvi nebo hygienických potřeb, například ručníku, nůžek, pilníku, prostě všeho, na čem mohou ulpět kousky infikované kůže.

Plíseň můžete dostat i na návštěvě u přátel, kde si obujete vypůjčené pantofle. Toto onemocnění provází svědění, pálení, zarudnutí, bílá oteklá místa a šupinky pokožky.

Nevěnujete-li nohám patřičnou pozornost a infekci neléčíte, může se z meziprstních prostor šířit na další části nohou včetně nehtů. Ty se na rozdíl od postižené kůže léčí velmi zdlouhavě a obtížně.

Proto je podle Karla Mencla nutné o nohy pravidelně pečovat. Nadstandardní péči navíc potřebují nohy těch, kteří provozují náročný sport, mají nadváhu, zvýšenou potivost nebo cévní choroby.

Dotáhněte léčbu do konce

Pokud se plíseň objeví, je možné nejprve přistoupit k samoléčbě a v lékárně si vybrat z široké nabídky volně prodejných preparátů. Není-li však tato léčba úspěšná, nezbývá, než navštívit lékaře.

To byl i případ šestatřicetiletého Marka (redakce zná jeho celé jméno), který drobné praskliny v kůži mezi prsty na nohou nejprve ignoroval. Později mu plíseň napadla nehet palce, který se začal deformovat a zarůstat. Chůze byla čím dál obtížnější a nakonec Marek skončil se zarostlým nehtem na pohotovosti, kde mu jej strhli.

Bylo to bolestivé, ale také zbytečné. Dalo se tomu předejít včasnou léčbou. „Snad pouze postižení nohou v klasické podobě svědící kůže a prasklin v meziprstních prostorech si může vyléčit sám i laik,“ říká Karel Mencl. „Závažnější stavy, včetně postižení nehtů, by však měly patřit do rukou lékaře.“

U lehčích případů předepisuje lékař lokální léčbu prostřednictvím masti nebo tinktury, kterou je vhodné kombinovat se správným stříháním a broušením nehtů. Pacienti s vážnější formou onemocnění dostávají již léky i ve formě tablet.

Důležité při léčení plísňových infekcí je léčbu dokončit, což trvá tři až čtyři týdny. Předčasné ukončení léčení zvyšuje riziko opětovné infekce, protože buď část plísní přežije, nebo se neúplně uzdravená pokožka stane citlivou k nové infekci.

Mikóza Mykotické infekce způsobují rychle se množící houbovité mikroorganizmy.

Obecně se mykózy projevují nepříjemným svěděním, pálením, zarudlou pokožkou, olupováním suchých kožních částeček a puchýřky. Infekcí postižené místo může také nepříjemně páchnout.

ZDENA LÍKAŘOVÁ

Plíseň nehtů a na nohou

Plíseň nehtů je velmi nepříjemný kosmetický, ale hlavně zdravotní problém, který se navíc má tendence rozšiřovat i na nohy. Někdy je také opačný a z pokožky na chodidlech se dostane na nehet.  Nejdůležitější je v tomto případě dobrá prevence, protože léčba, ať už přírodní nebo farmaceutická, je většinou velmi dlouhá.

Když nás začnou nehty na nohou svědět, mění se jejich barva (z bělavé, na žlutou až do hněda) a začínají být zvláštně svraštělé, tak je jasné, že na nás zaútočila plíseň. Nejčastěji se první útok objeví na jednom z krajních prstů (čili na malíčku nebo na palci), které těsněji přiléhají k obuvi, ale není to samozřejmě podmínkou.

Změny postupně napadnou celý nehet a většinou je to velmi bolestivé. Když už plíseň nehtů zaútočí, tak musíme ji začít řešit, protože de facto sama neustoupí. Rozumné je navštívit lékaře a pečlivě dodržovat léčení, které předepíše, protože toto onemocnění má ve zvyku se vracet.

Trvá i několik měsíců, nejlepší je kombinace různého natírání postižených míst na nohou spojená se zobáním léčivých látek, díky čemu se podaří problém zhubit opravdu důkladně.

Ale než řešit nemoc, lepší je ji vůbec nedostat. Prevence v tomto případě není zas až tak složitá, aby ji člověk nemohl mít jako součást svého normálního fungování. Musíme si hlídat pravidelné a pečlivé stříhání nehtů na krátko.

Ponožky, které nosíme by měly být z přírodních materiálů bez jakékoliv příměsi syntetik – čili nejčastěji jde o čistě bavlněné a v zimních obdobích také o vlněné.

Musíme je každý den měnit na nové a v případě, že jsou roztržené, tak buď je vyhodíme nebo pokud patříme ke staré škole, tak pečlivě zašijeme – aby naše pokožka a nehty byly stále odděleny od obuvi či podlahy nějakou vrstvou. Botky bychom měli nosit také z přírodních materiálů nebo z novodobých vynálezů, které lépe dýchají. Ale příroda je stále příroda.

Je užitečné nosit doma bačkory, každý člen rodiny by měl mít svoje, aby se případné plísně nepřenášely. Na návštěvách raději buďme ve vlastních ponožkách než půjčených papučích nebo pokud je to možné, nepřezouvejme se. Nejdůležitější roli hraje ale ochrana v místech, kde je zvýšené riziko výskytu plísní.

Jsou to různé bazény, sauny a jiná vlhká prostředí, včetně například sprch  na plážích a koupalištích, kde mnoho lidí má zvyk chodit naboso. Tam pravidelně nosme nějaké pantofle, které si sundáváme na ručníku nebo těsně před vstupem do bazénu. Po vykoupání vždy nohy pečlivě osušíme – zvláště před obouváním, aby se nám nezapařily.

Když už jsme postižení plísní na nohou a nehtech a z nějakého důvodu nemůžeme jít k lékaři, existují různé domácí rady, jak při léčbě svépomocí postupovat. Pokud do několika týdnů neuvidíme  efekt, stejně bychom měli znovu popřemýšlet o cestě na kožní. V naší zemi je oblíbený jeden všelék.

Někteří lidé ho používají téměř na vše, tudíž není divu, že je doporučován občas i na plísně. Jedná se samozřejmě o česnek. Ten má i vědou ověřené antimykotické účinky. Používání je prosté. Postižený nehet či jiná místa na nohou pravidelně několikrát denně, pokud možno, potíráme a čekáme na zlepšení.

Další odbornými kruhy potvrzený prostředek, který dobře bojuje proti plísním obecně, je teatree olejíček. Používáme stejným způsobem jako česnek a nebo můžeme obě látky kombinovat. V našem menu by se navíc měly objevit každý den grepy, bazalka, oregáno, kmín, zázvor no a samozřejmě také … česnek.

Občas se doporučuje také pít každý den tři sklenice odvaru z kopřivy.

Po nemoci je dobré vyhodit boty, které jsme nosili (nohy a nehty byly s nimi neustále v kontaktu, ale na rozdíl od ponožek je pravidelně neperete) a nebo je alespoň pořádně vyčistíme nějakým prostředkem proti plísním (můžeme se zeptat v lékárně, co nám nabídnou na desinfekci obuvi).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector