Nemoc krve – Vše o zdraví

Cukrovka je metabolické onemocnění, kterému se odborně říká diabetes mellitus. Jde o poruchu metabolismu cukrů, kdy tělo neprodukuje hormon inzulín (cukrovka I. typu) nebo buňky nejsou dostatečně citlivé (diabetes II. typu). Cukr tak tělo nedokáže zpracovat a způsobuje cévní potíže.

Cukrovka se zhoršuje postupně, nemá akutní příznaky a jediným příznakem na začátku je hyperglykemie, zvýšená hladina cukru v krvi. Při neléčené cukrovce se pak objeví i další komplikace s cévami či ledvinami. V pozdním stádiu může být problém přečíst i čtecí tabulku u očního lékaře.

Pro cukrovku jsou typické vysoké ranní glykémie i vysoké hodnoty cukru po jídle.

Dalšími příznaky jsou:

  • žízeň,
  • časté močení,
  • suchá pokožka,
  • únava,
  • změny na váze,
  • špatné hojení ran,
  • zhoršené vidění.

Léčba cukrovky je doživotní boj, ale díky aktivnímu přístupu k léčbě vše zvládnete s lehkostí. Kromě samotných léků si léčba vyžaduje aktivní pohyb, zdravý jídelníček a pravidelné měření cukru v krvi doma.

Nemoc krve - Vše o zdraví Rozdíl mezi měřením u lékaře a doma

Věděli jste, že při měření doma neukazuje glukometr hodnoty totožné jako u lékaře? Nedokáže to ani nejlepší glukometr. Lékař totiž měří ranní glykemii ze žilní krve a při měření glukometrem používáte kapilární krev.

Hodnoty glykémie z prstu a ze žíly mohou být rozdílné i kvůli odchylce měření, který má každý přístroj. Hodnoty hladina cukru v krvi se liší ale jen nepatrně, o plus mínus 15%.

Proto místo sledování aktuální hodnoty, sledujte vývoj glykemie v průběhu dne i za určité časové období.

Nemoc krve - Vše o zdraví Měření glukometrem není žádná věda

Přístroj na měření cukru v krvi se jmenuje glukometr. Je to malý přenosný přístroj na baterie, který patří do výbavy každého diabetika a měří glykemii z prstu. K úspěšnému měření glykemie potřebujete ještě proužky do glukometru a lancety na píchání do prstu. Na ošetření prstu se bude hodit i náplast či buničina.

Novinkou na trhu je glukometr bez píchání do prstu. Jak funguje měření bez krve? Pod kůži si zavedete senzor, který průběžně monitoruje glykemii nalačno i glykemii po jídle. Po přiložení čtečky se zobrazí průběžné hodnoty krevního cukru.

Co je to lanceta?

Lancetou se nazývá malá jehlička, kterou se píchá do prstu. Existují dva typy: lancety, které se zasouvají do pera (autolanceta) a jednorázové bezpečnostní lancety bez pera. Je jen na vás, které si zvolíte. Lancety nemusí být stejné značky jako glukometr, musí být ale kompatibilní s perem.

Jak vybrat proužky do glukometru?

Pro měření hodnoty glykemie z prstu jsou proužky stejně důležité, jako glukometr. Proužky musí být stejné značky jako glukometr, každý výrobce má totiž jiný rozměr. Některé modely se nejdříve zasouvají do glukometru, jiné se dávají do glukometru až po vpichu společně s kapkou krve.

  1. umyjte si ruce mýdlem a vodou: aby jste měli čisté ruce, umyjte si je pod tekoucí vodou. Není potřeba použít dezinfekci, právě naopak. Zbytky dezinfekce mohou negativně ovlivnit výsledek měření glykemie.
  2. připravte si proužek do glukometru
  3. prst si promasírujte a udělejte si vpich lancetou: použijte vždy novou jehličku, která je čistá a dostatečně ostrá.
  4. ke kapce krvi přiložte proužek
  5. ošetřete si místo vpichu: i když nejde o hlubokou ránu, v místě vpichu se po setření první kapky krve udělá další. Proti si místo vpichu na chvíli zmáčkněte a zalepte.
  6. vyčkejte na naměřené hodnoty glukometrem

Nemoc krve - Vše o zdraví

Nemoc krve - Vše o zdraví Jaké jsou hodnoty glykemie?

Ranní hodnota glykemie dosahuje nízké hodnoty, ale hned po tom co sníte první jídlo, hladina glykemie stoupá. Mnoho lidí si myslí, že domácí měření musí probíhat pouze nalačno, stejně jako u lékaře při vyšetření na cukrovku. Opak je ale pravdou. Hodnoty glykemie po jídle poskytují obraz o tom, jestli je léčba diabetu správně nastavena.

I když hladina cukru v krvi po jídle u zdravého člověka po jídle stoupne, neměla by přesáhnout určitou hodnotu a cca po 2 hodinách by se měla vrátit zpět do normálních hodnot.

Hodnoty glykemie u zdravého člověka se od hodnoty glykemie u diabetika liší. Cílem léčby je dostat tyto hodnoty co nejvíce k hodnotám zdravého člověka, co může být někdy těžký oříšek.

Průběh kolísání cukru v krvi se zobrazuje jako diabetická křivka.

Tabulka hodnot měření cukru v krvi při měření glukometrem u zdravého člověka:

  Glykemie v norměZvýšené riziko cukrovkyVysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina cukru nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a více

Tabulka hladiny cukru v krvi při měření glukometrem u diabetika:

  Výborně léčený diabetesUspokojivě léčený diabetesNeuspokojivě léčený diabetes
Hladina cukru nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/l a více

Dlouhý cukr tabulka:

  Normální hodnotaVynikající výsledkyDobré výsledkyŠpatné výsledky
Glykovaný hemoglobin do 39 mmol/l do 47 mmol/l 53 mmol/l nad 53 mmol/l

Glykovaný hemoglobin, neboli dlouhý cukr je pro lékaře lepším ukazatelem správné léčby, než aktuální hladina cukru. Ukáže vám i lékaři skutečný stav cukrovky.

Jde totiž o cukr, který se váže na hemoglobin v červených krvinkách a ukazuje glykemii za cca 90 dní.

Znamená to, že i když se chvíli před kontrolou u lékaře podaří okamžité snížení cukru v krvi, dlouhý cukr zůstává pořád vysoký.

Těhotenská cukrovka

Vlivem hormonálních změn, které se dějí v těhotenství, může stoupat v těle hladina glykemie.

Je diagnostikovaná jako gestační diabetes (těhotenská cukrovka) a je nebezpečná jak pro nastávající maminku, tak i pro miminko.

Proto je pravidelné měření a udržování hodnot glukózy v krvi v normě pro zdraví klíčové. Někdy stačí na snížení glykemie nízkosacharidová dieta, některým nastávajícím maminkám pomohou až léky.

Jaké jsou cílové hodnoty?

Doba měření glykemieCílová hodnota při měření glukometrem
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jídle do 7,8 mmol/l
120 min. po jídle do 6,7 mmol/l
Zajímavé:  Léky Na Podrážděný Žlučník?

Nemoc krve - Vše o zdraví Měření cukru v krvi v lékárně

Vyzkoušejte ve vybraných BENU lékárnách měření cukru v krvi zdarma. Můžete si nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi po jídle nebo i ranní glykemii z prstu, z jediné kapky krve. Měření probíhá glukometrem za přítomnosti zkušeného farmaceuta, který vám vše srozumitelně vysvětlí.

Nemoc krve - Vše o zdraví

Testy na cukrovkuGlukometry

Z kapky krve pozná, zda jste zdraví. Časem by mohli Češi vynález použít i doma

Foto: Unsplash (ilustrační)

Momentálně je zařízení směřováno pro diagnostiku sepse, kardiovaskulární nemoci či rakoviny.

Z kapky krve pozná, zda máte rakovinu nebo kardiovaskulární nemoc. Řeč je o vynálezu brněnského vědce Jana Zítky, který by měli nejprve začít používat praktičtí lékaři a časem by se mohl stát i součástí domácností.

Necítíte se dobře, ale nechce se vám hned běhat po doktorech. Odeberete kapku krve, vložíte ji spolu s takzvanou „cartridgí“ do přístroje Jana Zítky.

A za dvacet minut dostanete buď potvrzení, že je vše v pořádku, nebo upozornění, že byste se měli k lékaři přeci jen vydat. Bioanalyzátor brněnského vědce by mohli už za dva roky používat praktičtí lékaři.

A v jihomoravském výzkumném centru CEITEC s opatrností připouštějí, že by se časem mohl stát součástí i českých domácností.

„Momentálně je zařízení směřováno pro diagnostiku sepse, kardiovaskulární nemoci či vybraných markerů rakoviny.

Stěžejní myšlenka je ale taková, že přístroj zůstane stejný, pouze se budou měnit takzvané cartridge, tedy zásobníky, které budou testovat různé markery,“ konstatuje doktorský student Zítka.

„Pacient pak dostane v řádu málo desítek minut informaci, že je vše v pořádku, nebo se ukáže, že některá hodnota v pořádku není a měl by jít na podrobnější testování.“

Profesor Vojtěch Adam, Zítkův školitel, připouští, že dát přístroj do rukou pacientů je samozřejmě vysněný cíl. Zatím je ale podle něj realističtější poskytnout jej praktickým lékařům. „Je nutné podoktnout, že my jsme nevynalezli nový přístroj a nevyvinuli dosud neznámou technologii.

Obé je známé a v nemocnicích takové přístroje běžně používají. Honzovou snahou ale bylo zařízení miniaturizovat při zachování přesnosti. Díky tomu je bioanalyzátor dostupnější. A i když je samozřejmě ve finále snahou nás všech dát větší možnosti samotným pacientům, myslím si, že nás čeká ještě důležitý mezikrok.

To jsou ordinace praktických lékařů,“ říká Adam.

Jan Zítka vyvinul zařízení, které dokáže analyzovat vzorky tělních tekutin přímo v ordinaci, v ideálním případě časem třeba i v obýváku.

Přímo během vyšetření by tak lékař otestoval krev. „Odpadlo by čekání na výsledky, volání do ordinace. Základní analýza krve by byla jednoduchá, přesná a cenově dostupná. Ačkoliv věřím tomu, že Honza to se svým přístrojem jednou dotáhne až k pacientovi, je tam ještě řada otazníků. Zatím se totiž nepodařilo mnoho testů prosadit na domácí použití.

Napadá mě těhotenský test nebo test na glukózu pro diabetiky. Kromě technických tedy budeme muset vyřešit hlavně otázky legislativní,“ upozorňuje Adam. Hlavní výsada podle něj spočívá právě v přístupnosti zařízení. Bioanalyzátor, který nese název Point-of-Care, má velikost dvou krabic od bot. „Přístroje, které se používají v nemocnicích, váží s přehledem okolo sta kilogramů.

Náš bioanalyzátor má okolo pěti kilogramů,“ podotýká.

Přístroj nyní čeká na testování a úpravy. „Říká se tomu alfa zařízení. Takže je to první verze finálního přístroje. Teď budeme testovat a upravovat. Výhledově mluvíme o tom, že přístroj pro trh by mohl být do dvou let. Samotné zařízení bude snad dřív, ale musíme ještě splnit řadu certifikačních a dalších postupů,“ uzavírá Jan Zítka.

Kapka krve poví víc než 1000 slov: Chodíte pravidelně? | Žena.cz

Krev je nejen životadárná tekutina, ale také nositelka informací. Proto nás doktoři téměř vždy posílají do laboratoře na odběr krve, když chtějí zjistit náš zdravotní stav.

„V laboratoři z pár mililitrů krve vyšetříme prakticky celého člověka,“ potvrzuje MUDr. Klára Bořecká, primářka oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice. Zázraky se však ani v laboratoři nedějí.

Kapka živé krve? Spíš podvod  

Různá soukromá zařízení dnes často nabízejí tzv. vyšetření živé kapky krve (Darkfield microscopy, mikroskopie v temném poli). Spočívá v odběru krve z bříška prstu a zobrazení krevních elementů a částic pomocí mikroskopu a počítače. Údajně má pomocí   odhalit téměř všechny možné problémy od okysličení přes mykózu až k vážným nemocem.

Doporučujeme: 8 kroků, jak pomoct lékaři určit vaší diagnózu

Podle doktorky Bořecké je tato metoda sice částečně založena na racionálních faktech, ale její mohutná reklama a interpretace je manipulativní až lživá.

„Dnes, kdy máme k dispozici vysoce přesné a citlivé laboratorní měření přímo koncentrace látek v krvi a dalších metod diagnostiky, navíc zdarma, považuji toto vyšetření za zbytečné až nebezpečné! Upozorňuji na riziko psychologické manipulace,“ varuje MUDr. Bořecká.

Na toto vyšetření navíc obvykle navazuje doporučení případné „léčby“, ať již zaručeně přírodními preparáty, tak „léčebnými programy“ pomocí nejrůznějších pochybných přístrojů. To vše za nemalou sumu.

Co se z krve opravdu pozná?

  • Nejčastěji se setkáme se zjišťováním zánětů (zejména test CRP) a infekčních patogenů či protilátek proti nim. Testy samozřejmě rovněž odhalí těhotenství a umožňují sledovat jeho průběh.
  • Odběr krve také může upozornit na možné nádorové onemocnění.  Řada nemocí nebolí, ani  nemá konkrétní projevy. Často teprve výsledek laboratorního vyšetření pomůže chorobu odhalit. Testy tak pomohou zjistit informace o fungování jater, slinivky, ledvin, srdce a svalů, ale i krvetvorby a imunitního, hormonálního, kostního nebo pohlavního systému. Pomocí laboratorních výsledků se také u mnoha chorob sleduje jejich vývoj a zejména účinnost léčby
  • Umožňují také posoudit metabolismus tuků (jako rizikového faktoru aterosklerózy), cukrů (vyhledání osob s diabetem či bílkovin a minerálů. Pozná se z nich také hladina železa, stav výživy a zásob vitamínů a minerálů.
  • U některých onemocnění jsou laboratorní vyšetření přímo povinnou součástí diagnostiky – tak je tomu například u infarktu.  K povinným testům patří i odběr krve z patičky u všech miminek narozených v ČR. Vyhledávají se tak  některé vrozené metabolické vady – příkladem je třeba fenylketonurie –  aby se správnou terapií předešlo nevratnému poškození zdraví dítěte. 
Zajímavé:  Léčba Kašle A Rýmy?

Laboratoř i doma?

Na trhu je široká škála tzv. domácích testů. Můžeme si tak sami zjistit krevní skupinu, některá infekční onemocnění (mononukleózy, syfilis, chlamydie, HIV), ale i těhotenství, ovulaci či menopauzu, případně krev ve stolici a také mužskou plodnost. Jak jsou vlastně ale spolehlivé?  

„Podle mého názoru testy především na diagnostiku infekčních onemocnění je nutné považovat za orientační, navíc s rizikem falešně negativního výsledku.

Výsledek testování může být negativní v době, kdy od nákazy uplynula krátká doba a ještě není dostatečná koncentrace patogenu či protilátek proti němu v krvi, u HIV nelze o infekci rozhodnout, dokud není potvrzena dalším  testem,“ upozorňuje doktorka Bořecká. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak

Vstoupit do galerie | 10 10 milníků medicíny za 10 let včetně české stopy
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Často kladené otázky

  • Co to je novorozenecký screening?
  • Novorozenecký screening slouží k vyhledávání novorozenců se zvýšeným rizikem některých vzácných onemocnění, tak aby se dala tato onemocnění potvrdit či vyvrátit dříve než se stačí projevit a nevratně poškodit zdraví dítěte.
  • Které nemoci se novorozeneckým screeningem vyšetřují?
  • V současné době se vyšetřuje 18 vzácných chorob, mezi které patří: vrozené selhání funkce štítné žlázy (kongenitální hypotyreóza), vrozené selhání funkce nadledvin (kongenitální adrenální hyperplazie), onemocnění látkové výměny (fenylketonurie a čtrnáct dalších poruch) a vrozená porucha vazkosti hlenu na sliznicích (cystická fibróza).
  • Jaká je pravděpodobnost, že moje dítě bude mít některou z uvedených nemocí?

Pravděpodobnost je velmi malá. Přibližně pouze 1 z 1150 novorozenců má některou z uvedených nemocí.

Proč potřebujeme novorozenecký screening?

Novorozenecký screening umožní vyhledat novorozence se zvýšeným rizikem onemocnění a provést u nich včasnou diagnostiku v období, kdy klinické příznaky ještě nejsou zjevné. Díky tomu lze zahájit léčbu dříve, než onemocnění způsobí nenapravitelné škody.

Jak se novorozenecký screening provádí?

Ve věku 48-72 hodin po narození se odebere několik kapek krve z patičky Vašeho dítěte na speciální papírek. U malého počtu novorozenců je zapotřebí za nějakou dobu odběr kapek krve zopakovat, protože výsledek prvního vyšetření byl nejasný. Opakování odběru neznamená, že Vaše dítě je nemocné, ve většině případů se při opakování odběru podezření na onemocnění neprokáže.

Co se v kapce krve na filtračním papírku měří?

Onemocnění se vyhledávají na základě změněného množství určitých látek v krvi novorozence (např. bílkovin, hormonů či aminokyselin). Při screeningu cystické fibrózy se v případě nejasného nálezu (u cca.

1 % novorozenců) se v
druhém stupni testují populačně specifické dědičné změny v genu pro cystickou
fibrózu (CFTR) pro odlišení, zda by
novorozenec mohl skutečně mít cystickou fibrózou nebo zda se jedná o nespecifický
nález.

Výsledek tohoto druhostupňového vyšetření slouží pouze pro uzavření
výsledku screeningu pro cystickou fibrózu jako negativního (tzn., novorozenec
cystickou fibrózou netrpí) nebo pozitivního (tzn.

, vzniklo podezření, že
by novorozenec mohl mít cystickou fibrózou a dalším diagnostickým vyšetřením je nutno
toto podezření potvrdit nebo vyvrátit). stanovují i přesně určené vlohy (mutace v genu) pro tuto chorobu.

Dozvím se normální („negativní“) nález?

Vzhledem k velmi malé pravděpodobnosti onemocnění u Vašeho dítěte screeningové laboratoře nevydávají výsledky s normálním (negativním) nálezem. Sama skutečnost, že Vás laboratoř nebude kontaktovat, znamená, že žádná vyšetřovaná nemoc nebyla zachycena.

Naopak při podezření na vyšetřovanou nemoc se s Vámi laboratoř aktivně spojí – většinou do 1 týdne, ale někdy i později.

Z tohoto důvodu je zapotřebí v porodnici přesně uvést kontakt na vás a/nebo vašeho praktického lékaře pro děti a dorost, optimálně i s telefony a úplnou adresou.

Bude-li mě screeningová laboratoř kontaktovat, znamená to,
že je moje dítě nemocné?

Jestliže poskytovatel kontaktuje Vás nebo registrujícího
praktického lékaře pro děti a dorost, vzniklo podezření na výskyt nemoci u Vašeho
dítěte.

Screeningové vyšetření nemůže stanovit diagnózu definitivně a podezření
je nezbytné potvrdit nebo vyvrátit dalším podrobným vyšetřením; přibližně u tří čtvrtin abnormálních
výsledků se následnými vyšetřeními onemocnění nepotvrdí (jedná se o tzv. falešně
pozitivní nálezy). Další kroky závisejí na naléhavosti a typu nemoci.

Při
nízké pravděpodobnosti nemoci se může jednat jen o další odběr kapky krve
z paty, při vyšší pravděpodobnosti nemoci může následovat specializované
vyšetření z odběru žilní krve, výjimečně i urychlené přijetí novorozence do
nemocnice.

Je možné, že se některá z nemocí novorozeneckým screeningem nerozpozná?

Novorozeneckým screeningem lze rozpoznat pouze nemoci uvedené výše. Jen velmi vzácně může některá z uvedených nemocí diagnóze uniknout (tzv. falešně negativní nález). V těchto případech se jedná zpravidla o velmi mírné formy onemocnění.

Lze odmítnout odběr kapek krve na laboratorní novorozenecký
screening?

Takovéto rozhodnutí by měli zákonní zástupci zodpovědně zvážit
– zda je tento osobní postoj úměrný riziku možného trvalého poškození zdraví z
důvodu nezachycené nemoci.

Pokud by se u dítěte vyskytla některá z výše
uvedených nemocí, ztrácí odmítnutím screeningu naději na včasnou léčbu.
Poškození zdraví v důsledku pozdního zahájení léčby jsou závažná a nevratná.

Žádný alternativní postup umožňující screening sledovaných onemocnění
neexistuje.

Odmítnutí odběru a provedení novorozeneckého laboratorního
screeningu musí být řádně zdokumentováno ve zdravotní dokumentaci dítěte a
podepsáno zákonným zástupcem. Při odmítnutí podpisu zákonného zástupce, je
nesouhlas s provedením screeningu podepsán svědkem, který potvrdí, že
zákonný zástupce byl informován o možných důsledcích neprovedení
novorozeneckého laboratorního screeningu.

Co se stane se screeningovým papírkem po vyšetření?

Screeningové kartičky – žádanky jsou podle vyhlášky č.
98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci uchovávány po dobu pěti let u poskytovatele
zdravotních služeb, který provedl laboratorní vyšetření, a jsou chráněné
před zneužitím.

Jsou screeningové papírky využívány ve výzkumu?

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Granule?

Papírky s krevní skvrnou lze na základě zákona č. 372/2011 Sb. využít i pro potřeby výuky, vědy nebo výzkumu. V takovém případě je použita jen část biologického materiálu, která je oddělena od identifikačních údajů.

Takto odstřižená část papírku s krevní skvrnou neobsahuje jméno ani rodné číslo nebo další údaje, na jejichž základě by bylo možné novorozence identifikovat. Výsledky výzkumu jsou proto zcela anonymní.

Identifikační údaje jsou naopak zachovány na té části papírku (žádance), která je dále uchovávána v příslušném zdravotnickém zařízení. Jedná-li se o využití papírku pro výuku, vědu nebo výzkum v oblasti lékařské genetiky, je dle zákona č.373/2011 Sb.

požadován písemný souhlas zákonného zástupce dítěte. Zákonný zástupce je proto vždy o genetickém výzkumu předem informován a až na základě jeho písemného souhlasu lze papírek zařadit do výzkumné studie.

O tom, které výzkumné projekty v oblasti novorozeneckého screeningu probíhají, můžete nalézt informace na těchto internetových stránkách.

Máte zájem vědět o novorozeneckém screeningu více? Řadu odpovědí najdete na těchto webových stránkách; nestačí-li – ptejte se ošetřujícího lékaře Vašeho dítěte.

-hj- -hv- -ah-

-vf- -ak-

Hemofilie. Vážná nemoc, kterou přenášejí ženy a zpravidla se projevuje u mužů

„Když se František narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by s ním bylo něco v nepořádku. Třetí den po porodu, při seřezávání pupečního pahýlu, ale začal velmi silně krvácet a skončilo to převozem na jednotku intenzivní péče,“ vzpomíná jeho maminka Kateřina.

Lékaři provedli sérii vyšetření a zjistili u chlapce závažnou poruchu krevní srážlivosti – hemofilii. „Hemofilie je dědičná, ale v rodokmenu naší rodiny jsem neobjevila jediný případ této nemoci šest generací zpětně. Genetické vyšetření ovšem později ukázalo, že jsem přenašečka těžké formy hemofilie A. Moji předkové zkrátka měli štěstí, rodily se převážně dívky a několik zdravých chlapců.“

Přečíst článek ›

Zpočátku bylo vše bez problémů, ale jakmile se začal jejich syn více pohybovat, objevovaly se první modřiny a krvácení. Nejprve měl podlitiny na loktech, o které se začal ve třech měsících opírat. Jak se v pohybových dovednostech zdokonaloval, bylo podlitin stále více, objevovaly se na předloktích, kolenech, bércích i na hlavičce.

Modřiny se navíc Františkovi tvořily i v místech, kde se ho rodiče dotýkali. Začali mu proto dávat různé chrániče a vycpávky, někdy také měkkou helmu, a museli se naučit se synem velmi opatrně manipulovat, aby mu neublížili.

„Když měl František deset měsíců, byla už situace natolik špatná, že jsme požádali ošetřující lékařku o zahájení faktorové léčby dříve, než je běžně doporučováno.“

Srážecí faktor do žíly

POČTY*Nemocí trpí v ČR přibližně 1000 lidí, 38 % z nich má těžkou formu nemoci.*250 z nich jsou děti.

*Nemoc přenášejí ženy, zpravidla se projevuje jen u mužů. 

Ale ještě než František léčbu dostal, poprvé zakrvácel do kloubu – do pravého hlezna. Nemohl se bolestí ani hýbat. Hned poté začali lékaři Františkovi podávat přímo do žíly jednou týdně srážecí faktor. Nejprve se to dařilo, ale pak začal být problém žíly nalézt. Lékaři hledali vhodnou žílu, kde se dalo – na rukou, nohou i na hlavičce.

Když byl Františkovi rok, stala se pro jeho rodiče situace neúnosnou. „Jednou se lékařům nepodařilo žílu napíchnout ani po 90 minutách a já jsem si uvědomila, že pokud by začal František krvácet, tak by to taky kvůli zdlouhavému hledání místa pro aplikaci faktoru nemusel přežít,“ vzpomíná Kateřina.

Naštěstí se v té době naskytla příležitost, aby František začal dostávat novou preventivní, tzv. nefaktorovou léčbu, která se aplikuje do podkoží. „Zlepšení nastalo hned po první injekci, kdy se přestaly objevovat nové hematomy.

Po druhé aplikaci František nepotřeboval žádné chrániče a nyní máme doma vlastně ,zdravé‘ dítě.“

Přečíst článek ›

Za sedm měsíců od zavedení nové léčby neměl její syn jediné samovolné krvácení. To úrazové se u něj zastavuje spontánně a stejně rychle jako u zdravých dětí.

„Podkožní aplikace je navíc snadná, rychlá a hlavně téměř bezbolestná.

Je jen škoda, že se syn nedostal k této léčbě dříve, některé klouby už bude mít kvůli krvácením poškozené, což se v budoucnu projeví pohybovými potížemi,“ dodává Františkova maminka.

Názor odborníka

„Hemofilie je nevyléčitelná, ale ve srovnání s 90. léty, kdy většina hemofiliků prožila velkou část života v nemocnici a v brzkém věku skončila kvůli krvácení do kloubů a velkým bolestem na invalidním vozíku, jsme dnes v léčbě úplně jinde.

Od léčby akutních krvácivých stavů jsme se posunuli k preventivní, takzvané profylaktické léčbě, která krvácení předchází, a významně tak snižuje riziko krvácení,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.

, primář Oddělení dětské hematologie a zdravotnický náměstek pro Dětskou nemocnici FN Brno.

Informace o nemoci* Hemofilie je vzácné a vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního (srážecího) faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B).* Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí.

Hemofilie se v současnosti léčí dodáním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve.* Preventivní dodání srážecího faktoru (tzv. profylaxe) předchází mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie.

* Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby může vést až k trvalé invaliditě.

* Lidem s hemofilií pomáhá dobrovolný spolek Český svaz hemofiliků, který zastává zájmy nemocných, pomáhá jim zvládat nepříznivý osud a plně se začlenit do běžného života.

Tipy pro zdraví

České superpotraviny

Superpotraviny si obvykle spojujeme s exotikou, ale i u nás máme suroviny, které se těm zahraničním vyrovnají, a navíc je běžně jíme. Například česnek má dobré antibakteriální účinky. Stejně tak obsahuje spoustu antioxidantů cibule.

Tereza Havrlandová ze společnosti zdravých potravin Lifefood však upozorňuje na to, že česnek a cibule mohou způsobovat zažívací potíže. Málokoho by pak nejspíš napadlo označit za superpotravinu vločky. Ovesné vločky obsahují kromě komplexních sacharidů také hořčík, zinek, vitamin B a cennou vlákninu.

Skutečnou superpotravinou v Česku je třeba rakytník nebo kvašené zelí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector