Nemoc neklidných nohou – Vše o zdraví

Žily, jsou součástí krevního oběhu a v našem těle hrají životně důležitou roli. Jejich základní funkcí je odvádět krev z orgánů k srdci, kde se neustále okysličuje. Začínají v orgánech a tkáních jako drobné vlásečnice a postupně se pojí ve větší žilky a žíly. Na rozdíl od tepen mají jinou stavbu.

Uvnitř jsou vybavené chlopní, která brání zpětnému návratu a mísení krve. Zdravé žíly jsou dostatečně pevné pro plynulý tok krve k srdci, a zároveň pružné pro regulaci krevního tlaku. Při poruchách cirkulace krve z různých příčin dochází k zpětnému návratu toku krve, což má za následek vznik chronického žilního onemocnění a také hemoroidů.

Pečujte o své žíly včas, aby se zachovala jejich pružnost a pevnost.

Diosmin – účinná látka z citrusů

Jedním z léčiv, které působí na zdraví žil, je diosmin. Vyrábí se z citrusového ovoce, které není bohaté pouze na vitamin C, ale také na hesperidin a další flavonoidy. Technologickou úpravou se hesperidin proměňuje na diosmin.

Tyto účinné látky dohromady působí na pružnost a pevnost cév. Aby se diosmin co nejlépe vstřebával do krevního oběhu, prochází procesem mikronizace a rozdrobí se na co nejmenší molekuly.

Léky, které obsahují diosmin, se používají na léčbu hemoroidů, křečových žil a také dalších chronických žilních onemocnění.

Hemoroidy

Podle statistiky toto cévní onemocnění postihuje více muže než ženy. Žíla oblasti konečníku se uzlovitě rozšíří, což se projeví buď jako vnější nebo vnitřní hemoroid. Vnitřní hemoroidy jsou hlouběji v konečníku a někdy se nemusí ani neprojevují a nejsou viditelné.

Příznaky hemoroidů jsou krev na stolici a na toaletním papíru. Kromě toho vás může trápit taky zácpa nebo těžší vyprazdňování. Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku a uzlíky možné i nahmatat. Projevují se svěděním a pálením, některé části i bolí, ale nekrvácí.

Obvyklá je kombinace obou typů. Příčiny hemoroidů tkví v sedavém způsobu života a nedostatku pohybu, nedostatečném pitném režimu, nedostatku vlákniny v potravě a naopak v oblibě kořeněných a pálivých jídel.

Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhé sezení na toaletě, nadváha, kouření i alkohol. Existují i příčiny hemoroidů, které nemůžeme zcela ovlivnit. Jsou to žilní nedostatečnost a oslabení svalů pánevního dna. Hemoroidy často trápí i ženy v těhotenství, kdy na ně mají velký vliv hormony a sklony k zácpě.

Pokud máte sklony k žilním onemocněním a zajímá vás prevence hemoroidů, máme pro vás několik typů.

Zkuste se zamyslet nad změnou životního stylu:

  • Jezte více vlákniny v potravě. Přidejte více ovoce, zeleniny, fíky, lněné nebo konopné semínko, psyllium. Obyčejné pečivo vyměňte za celozrnné.
  • Dbejte na dostatečný pitný režim, aby byla stolice měkčí a vyprazdňování snazší.
  • Pohyb a cviky na pánevní dno zlepšují průtok krve žilami, takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu malou pauzu a projděte se.
  • Choďte na stolici pravidelně a neužívejte umělá projímadla.
  • Na toaletě nečtěte ani neluštěte křížovky. Dlouhé sezení totiž vytváří tlak na žíly v oblasti konečníku a zhoršuje se prokrvení.

Zakročte včas proti hemoroidům

Léčba hemoroidů by měla být komplexní. Kromě režimových opatření a zvýšené hygieně v tomto období léčbu urychluje i mast na hemoroidy, čípky nebo gel. Působí lokálně proti bolesti, svědění a pálení, také zastavují krvácení a hojí.

Ideální je kombinovat i lék na hemoroidy ve formě tablet s obsahem flavonoidů – kam patří účinná látka diosmin. Zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, žíla je tak pružnější a pomáhají předcházet větším problémům s hemoroidy.

Pokročilejší stádia je pak už nutné řešit chirurgickým zákrokem u proktologa.

Nemoc neklidných nohou - Vše o zdraví Chronické žilní onemocnění 

Když se oslabí pružnost žíly a její stěna není dostatečně pevná, krev neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách.

Vlivem tlaku krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se bránit zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a krev se hromadí, což neustále zvyšuje tlak na žilní stěnu.

Mohou vznikat i krevní sraženiny. Tento stav se nazývá chronická žilní nedostatečnost.

Několik stupňů žilní nedostatečnosti:

  • Neklidné nohy, pocit těžkých nohou, bolest a křeče
  • Metličkové žilky
  • Křečové žíly
  • Otok nohou
  • Změny na kůži
  • Bércové vředy

Křečové žíly neboli varixy jsou nejen estetický problém, ale mohou být počátkem dalších komplikací.

Příznaky křečových žil jsou nenápadné a vznikají postupně. Začínají jako oteklé a těžké nohy, které se mění v bolest a křeče. Pokud nezačnete s léčbou křečových žil včas, žíly vystupují na povrch pod kůži a vytvářejí typický vinutý průběh žíly a modré uzly.

Prevence křečových žil tkví v dobrém odtoku krve a lymfy z dolních končetin. Pomáhá pravidelná chůze nebo plavání, a také cviky při dlouhém sezení: střídavě stoupat na špičky a na paty. Při dlouhé cestě si vezměte kompresivní punčochy nebo kompresivní podkolenky.

Vytvářejí tlak na žíly a krev se tak lépe vrací směrem k srdci.

Léčba křečových žil

Naštěstí existují způsoby, jak ulevit od křečových žil. Léčba křečových žil by měla začít již při prvních příznacích, aby se zdravotní stav postupně nezhoršoval. Na trhu jsou přípravky jako krém, gel nebo mast na křečové žíly.

Působí proti otoku, jiné zas proti tvorbě krevních sraženin. Vedle lokálních přípravků by se měla léčba skládat také z venofarmak – léků ovlivňujících pružnost a pevnost žil. Účinná látka diosmin zvyšuje žádoucí napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek.

Je k dostání bez předpisu.

Léky na křečové žíly Léky na hemoroidy

Syndrom neklidných nohou znemožňuje spánek. Pomůže přírodní medicína?

Víte, co je to syndrom neklidných nohou? Název nemoci zní možná legračně a vyvolává v nás různé asociace – třeba nám připomene toulavé boty nebo obrovskou tarantuli, ale žádná legrace to rozhodně není. Člověk se syndromem neklidných nohou se zrovna moc nevyspí a trápí i svého spolunocležníka. Jak se tento syndrom projevuje? Dá se vůbec léčit?

Co je syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou označuje bolest, záškuby, klepání nohou a brnění dolních končetin, ke kterému dochází hlavně hlavně před usnutím nebo ve spánku. Toto nepříjemné onemocnění se vyskytuje hlavně u seniorů a u ženské části populace, ale také například u těhotných žen.

Potíže jsou nejvíce patrné tehdy, když jsou nohy v klidu – například před usnutím v posteli. Bolest a napětí v nohou nutí člověka k tomu, aby nohama pohyboval, anebo aby vstal z postele a chodil. Pochopitelně se člověk trpící syndromem neklidných nohou v noci moc nevyspí.

Syndrom neklidných nohou tedy patří mezi potíže, které ovlivňují či znemožňují spánek. Někdy bývají postiženy také ruce.

Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění a často souvisí s dalšími neurologickými diagnózami, například s polyneuropatií. Polyneuropatie mívají různé příčiny, mezi něž patří například diabetes nebo alkoholismus.

Problémem však často bývá i nedostatečné vstřebávání živin a velký deficit vitamínů skupiny B a také hořčíku.

Syndrom neklidných nohou se označuje zkratkou SNN, anglická zkratka je RLS (restless legs syndrome) nebo také PLMS syndrom (Periodic Limb Movement in Sleep), což jsou periodické pohyby nohou ve spánku.

Syndrom neklidných nohou – příčiny

Syndromem neklidných nohou trpí v České republice přibližně milión lidí. Syndrom neklidných nohou má zřejmě neurologické příčiny, ale jak tomu bývá u každého syndromu – přesně se neví, jak a proč vzniká.

Svou roli může hrát i dědičnost a nedostatek vitamínů a minerálů. Proto je u syndromu neklidných nohou velice důležitá jejich suplementace.

Onemocnění mívá primární nebo sekundární příčiny, přičemž sekundární forma nemoci bývá spojována s dalším onemocněním, které pak syndrom neklidných nohou vyvolává.

Mezi sekundární příčiny syndromu neklidných nohou patří zejména již zmiňovaná polyneuropatie, ale třeba také revmatoidní artritida, Parkinsonova nemoc, snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), nedostatek železa (anémie), selhání ledvin nebo těhotenství. Projevy syndromu neklidných nohou v sekundární formě může být pouze dočasné, především v době těhotenství. U chronického onemocnění na celý život však tyto projevy jen tak nevymizí, ale dají se alespoň zmírnit.

Projevy syndromu neklidných nohou také vyvolávají nebo zhoršují různé léky, například antidepresiva a jiná antipsychotika, antihistaminika proti alergiím a také léky proti zvracení – antiemetika.

Zajímavé:  Léky Na Bolení Břicha?

Syndrom neklidných nohou – příznaky

Mezi typické příznaky syndromu neklidných nohou patří nutkavost pohybovat nohama, kopání nohou, klepání nohou, brnění, mravenčení v nohách a další nepříjemné pocity včetně bolesti nohou.

Může jít také o štípání, lechtání, pocit horka či chladu, pocit těžkých nohou a bolesti lýtek, ale i otoky nohou, zvýšená tvorba žilek a problémy s křečovými žilami.

Kvůli těmto potížím dochází k časté nespavosti a následné únavě až vyčerpání organismu, což vede i k depresím a k psychickému strádání.

PLMS syndrom a kopání nohou ve spánku

Syndrom neklidných nohou způsobuje poruchy spánku díky trhavým pohybům nohou, které člověku znemožňují usnout. Pokud už ale usne a spí hlubokým spánkem – také tehdy se mohou objevit stejné potíže.

Kopání nohou ve spánku (periodické pohyby nohou ve spánku – PLMS) trpí až 80 % osob, které mají diagnostikovaný syndrom neklidných nohou. To znamená jediné – postižené osoby nemají pokoj ani tehdy, když spí a navíc tím mohou budit svého partnera nebo manžela či manželku.

Kopání nohou ve spánku a prudké záškuby pak způsobují, že se člověk často budí a celkově jeho kvalita spánku je velmi špatná.

Nemoc nohou – jak diagnostikovat SNN?

Diagnóza syndromu neklidných nohou není vzhledem k jasným příznakům složitá. Probíhá na základě neurologického vyšetření, ale provádějí se také krevní testy kvůli vyloučení dalšího onemocnění – například chudokrevnosti.

Někdy se také provádí polysomnografické vyšetření, které monitoruje spánek pacienta. Vyšetření obsahuje klasické EEG, snímání aktivity svalů, záznam očních pohybů a dýchání.

Syndrom neklidných nohou v těhotenství

Syndrom neklidných nohou nebo PLMS syndrom se mohou objevovat v souvislosti s těhotenstvím, a to až u čtvrtiny těhotných žen. Potíže nejvíce zesilují ve třetím trimestru, což je nepříjemná komplikace, kterou si nikdo nepřeje.

Tyto potíže se však nijak nedají léčit, obzvláště těhotné ženy nemohou užívat diazepamové léky proti křečím nebo léky uvolňující svaly. Velice dobře se ale osvědčuje užívání minerálů, hlavně železa a hořčíku, a také vitamínů skupiny B.

Naštěstí syndrom neklidných nohou u těhotných po porodu přirozeně vymizí.

Syndrom neklidných nohou u dětí

Syndrom neklidných nohou se ale může objevit i u dětí, i když se obvykle vyskytuje až v pozdějším věku. SNN u dětí bývá často ve spojení s různými dětskými syndromy a poruchami pozornosti – ADHD a podobně.

Hyperaktivní děti trpí syndromem neklidných nohou častěji. Objevuje se motorický neklid, poruchy spánku nebo agresivita u dětí. Léčba by měla především spočívat v úpravě životního stylu, vhodné stravě a maximální podpoře rodičů.

Pomoci mohou i homeopatika nebo přírodní medicína.

Homeopatika pro děti, v těhotenství a při kojení. Bezpečná, šetrná a účinná!

Syndrom neklidných nohou: Homeopatika místo diazepamu?

Léčba SNN bývá dlouhodobá a v podstatě nepřináší žádné výsledky, pokud člověk nezmění svůj životní styl. Skvěle se osvědčují i přírodní prostředky a alternativní způsoby léčby, například homeopatika.

Klasická medicína nabízí u těžších případů psychofarmaka a léky proti křečím, léky proti epilepsii nebo analgetika od bolesti, ale ty mají spoustu nežádoucích účinků a dlouhodobě nic neřeší. Neopomíjí se však ani zdravé stravování, dostatek pohybu a suplementace prvků a vitamínů.

Samozřejmostí je současná léčba dalšího onemocnění u sekundární formy syndromu neklidných nohou.

Zásadní je vždy změna způsobu života a režimová opatření. Člověk, který trpí syndromem neklidných nohou by měl začít pravidelně cvičit a chodit na časté procházky, upravit si spánkový režim, snažit se ze svého života odbourat stresové faktory, alkohol, nikotin a přemíru kofeinu, a změnit i způsob stravování.

Místo silných léků ale může pomoci homeopatie a jemnější metody s dlouhodobým efektem. Homeopatie nemá žádné vedlejší účinky a homeopatické léky na SNN mohou užívat také těhotné ženy nebo děti, které syndromem neklidných nohou trpí. Navštivte svého homeopata, který vám připraví homeopatický lék na míru.

Vyzkoušet můžete například lék zincum metallicum nebo zincum valerianum.

Syndrom neklidných nohou – čínská medicína a přírodní léčba

Podle tradiční čínské medicíny souvisí syndrom neklidných nohou s nerovnováhou v těle a poruchou proudění správného toku energie.

SNN může mít spojitost s narušením meridiánu ledvin nebo také s přemírou energie jang v těle, podle toho se také přistupuje k léčbě.

Pokud máte zájem o tradiční čínskou medicínu a trápí vás syndrom neklidných nohou, určitě si vyhledejte kvalitního terapeuta čínské medicíny a absolvujte komplexní vyšetření. Léčba je vždy individuální a přesně na míru.

SNN – nedostatek železa a hořčíku

U syndromu neklidných nohou, který bývá také spojován s anémií, je důležité začít jíst více potravin, které železo obsahují. Nezbytná je i kyselina listová a vitamín C pro lepší vstřebávání železa.

U neurologických onemocnění se ale výborně osvědčuje užívání větších dávek hořčíku a vitamínů skupiny B, zapomínat by se nemělo ani na důležitý vitamín B12, který se často špatně vstřebává a veganů a vegetariánů ho bývá nedostatek.

Navíc deficit vitamínu B12 úzce souvisí s projevy neuropatie! Postarejte se tedy o správnou výživu a suplementaci vitamínů a minerálů, třeba i ve formě potravinových doplňků.

Šedivění vlasů. Můžeme s ním bojovat jinak než barvením?

Jak zatočit se zánětem šlach, syndromem neklidných nohou nebo artritidou? Pomoc hledejte v přírodě

Pokud během spánku vaše nohy trpí, měli byste zvážit některé „bezlékové metody“.  Jak zatočit se zánětem šlach, syndromem neklidných nohou nebo artritidou?

Bolesti a zdravotní nepohodlí nechodí po horách, ale po lidech. Svalové křeče, zkroucené nohy a bolavé klouby. Je toho hodně, co může bránit spánku. Přírodní léčivé přípravky byly dříve šarlatánstvím, ale nyní se na ně pohlíží jako na jediné skutečné řešení. Dáte jim přednost?

Prostě „jen“ bolesti

Napětí, záněty, křeče, zranění či ztuhlost svalů po cvičení. V případě obecných bolestí se doporučují minerály, jako jsou elektrolyty vápníku, hořčíku a draslíku. Tyhle zázraky přirozeně pomáhají minimalizovat křeče a jiné nepohodlí. Dalším skvělým minerálem pro zdraví svalů je zinek. Ten je nezbytný pro dělení a růst buněk, takže může zlepšit hojení.

Antispasmodické problémy

Kontrakce uvnitř svalů mohou způsobit křeče dolních končetin. Naštěstí antispasmodické byliny mohou pomoci tím, že uvolní napětí, které tyto bolestivé křeče způsobují.

Jednou z doporučených bylin pro napětí a úzkost je šišák bajkalský. Mezi další kvalitní antispasmodické byliny patří máta peprná, heřmánek, šanta kočičí či rozmarýn.

Mnohé z nich lze brát interně, mnozí však dávají přednost éterickým olejům.

Artritida

Osteoartritida, psoriatická artritida, reaktivní artritida, revmatoidní artritida, septická artritida nebo dna – všechny tyto artritické stavy přicházejí s bolestivým zánětem ohrožené chrupavky. Mají různé příčiny, jako je poranění, strava, autoimunitní onemocnění a opotřebení pojivové tkáně. To vše může vést k nesnesitelné bolesti kloubů. A řešení? Vývary z kostí. No ano!

Vývary a minerály v nich jsou pro klouby skvělé. Konkrétně kostní kolagen obsahuje aminokyseliny prolin a glycin, které se používají k vytváření a udržování kloubních tkání.

Kostní vývar je také plný glukosaminu a chondroitin sulfátu, což je skvělé pro nezánětlivé stavy, jako je osteoartritida. Nechce se vám vařit? Pak vsaďte na protizánětlivé byliny.

Kurkuma, zázvor, řebříček nebo heřmánek patří k pokladům.

Syndrom neklidných nohou

Při syndromu neklidných nohou se osvědčují esenciální oleje máta peprná, rozmarýn, heřmánek, řebříček a meduňka. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, zvažte párování olejů s jógou a jogínským dýcháním. Protáhnete svaly a zvýšíte krevní oběh. Doplňte to hořčíkem, železem a kyselinou listovou, a máte vyhráno.

Tendinitida (zánět šlach)

Šlachy svazují naše kosti a svaly dohromady, ale když se podráždí nebo zanítí, mohou se proměnit v šlachovité šňůry způsobující bolesti v kolenou a kotnících, stejně jako v ramenou, zápěstí a loktech.Kpřírodním lékům na zánět šlach se řadí hlavně listy kostivalu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Syndrom neklidných nohou

Unavení po celém dni ulehnete do postele a těšíte se na zasloužený klid a osvěžující spánek. Místo toho vás během usínání trápí nutkavý pocit hýbat nohama, zatínat svaly, nebo dokonce chodit. Syndrom neklidných nohou má nejasné příčiny, jednou z nich je ale nedostatek železa. Jak neklidné nohy zastavit?

Zajímavé:  Abstinenční Příznaky Nikotin Trvání?

Syndrom neklidných nohou je poměrně časté neurologické onemocnění, které jen v Česku postihuje podle předpokladů více než milion lidí.

Ještě nedávno byla tato choroba poněkud opomíjena, v poslední době se o ní ale mluví čím dál častěji. Postižené jedince trápí nepříjemné pocity v končetinách, obvykle nohách, ojediněle se ale jedná i o paže.

Největší potíže pociťují v klidu, nejčastěji při usínání, které jim právě tento syndrom narušuje.

Tato nemoc se může projevit v jakémkoliv věku a obvykle se s přibývajícími roky příznaky zhoršují. Až dvakrát více postihuje ženy, což může souviset právě s nedostatkem železa v mozku.

Neklidné nohy a nedostatek železa

Syndrom neklidných nohou se rozděluje na dvě fáze. Ačkoliv u první fáze není zcela jasné, co ji způsobuje, předpokládá se, že příčinou je právě nedostatek železa, a v návaznosti na to i dopaminu v mozku. V našem mozku je několik nervových drah, které jsou závislé na dopaminu.

Ten tlumí reakce na podněty. V případě, že je ho nedostatek, probíhá v mozku více signálů než obvykle, což může způsobit právě neklidné nohy, ale i paže.

A jakou má v tomto procesu funkci železo? Jeho role je již na začátku procesu, tedy při vzniku dopaminu, jelikož pomáhá přeměnit aminokyselinu tyrosin právě na dopamin.

Jak se syndrom neklidných nohou projevuje?

Projevy neklidných nohou mohou být různé, všechny spojuje nepříjemný pocit v končetinách, který vás nutí s nimi pohybovat. Nejčastějšími příznaky jsou:

  • bolest lýtek,
  • škubání končetin ve spánku,
  • mravenčení nebo lechtání v končetinách,
  • pocit tíhy v nohách,
  • otoky,
  • praskání žilek a tvorba křečových žil,
  • střídání pocitu tepla a chladu v končetinách.

Léčba neklidných nohou

Toto onemocnění je specifické svými projevy, které se často špatně popisují, což pacienty odrazuje od návštěvy lékaře. Zdánlivě totiž nejde o nic vážného, stejně jako u jiných onemocnění je ale třeba řešit jeho příčinu, kterou může být v tomto případě nedostatek železa. Nejlepší  je navštívit lékaře, nechat si stanovit krevní obraz, a případně si nechat doporučit vhodnou léčbu.

CBD a syndróm neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou, také známý jako Willis-Ekbomova choroba, je onemocnění nervového systému, které způsobuje nesmírně neodolatelné nutkání hýbat nohama. Toto nutkání se objevuje zvláště, když člověk klidně sedí nebo leží. Takto postižený člověk pociťuje v nohách mravenčení nebo tíhu a následným pohybem tyto příznaky zažene.

Avšak tím, že se toto nutkání objevuje zejména ve večerních hodinách a během noci, velmi negativně zasahuje do kvality života člověka trpícího tímto onemocněním. Někteří lidé mají příznaky syndromu neklidných nohou příležitostně, zatímco jiní je mají každý den.

Ženy mají pravděpodobnost této diagnózy dvojnásobně vyšší než muži a trpí jí každá třetí žena s diagnózou fibromyalgie.

Co způsobuje syndrom neklidných nohou?

Ve většině případů není zjevná příčina syndromu neklidných nohou. Někteří neurologové se domnívají, že příznaky syndromu neklidných nohou mohou mít něco společného s tím, jak tělo pracuje s chemickou látkou zvanou dopamin. Dopamin se podílí na řízení svalového pohybu a může být zodpovědný za nedobrovolné pohyby nohou.

V některých případech je syndrom neklidných nohou způsobený zdravotním stavem, jako je anémie z nedostatku železa nebo selhání ledvin. Pokud si myslíte, že trpíte RLS, budete potřebovat úplné diagnostické vyšetření, abyste zjistili, co ho může způsobovat.

RLS se připisuje několika zdravotním stavem, včetně nedostatku železa, nemocí ledvin, cukrovky a Parkinsonovy choroby. Může to být také kvůli lékům, které užíváte, jako jsou antidepresiva a léky proti nevolnosti.

Pokud máte některý z těchto stavů, budou vám předepsané dopaminové látky na zvýšení hladiny dopaminu v mozku, doplňky železa nebo jiný lék k léčbě tohoto stavu.

Konopný olej a jeho účinky

Endokanabinoidní systém lidského těla sestává z nejrůznějších receptorů klasifikovaných jako CB1 nebo CB2.

Tyto receptory zasahují mnohé oblasti a úzce spolupracují s enzymy, které syntetizují a odbourávají kanabinoidy (CBD), aby zahájily reakce určené k zachování rovnováhy v těle (homeostáza).

Homeostáza je samoregulační proces, kterým si organismus udržuje stabilitu při přizpůsobování se podmínkám, které jsou nejlepší na přežití.

Pokud jste ve stresu, máte špatnou náladu nebo si prostě nějak ublížíte, endokanabinoidní systém zareaguje a obnoví homeostázu.

Tento proces však není vždy úspěšný, zvláště pokud je organismus pod velkým stresem, může to vést k nerovnováze ve vnitřním prostředí, která je nad síly homeostatických mechanismů.

V tomto případě mohou být kanabinoidy užitečné, protože pomáhají stimulovat endokanabinoidní systém tak, jak je nezbytné pro dosažení homeostázy.

Konopný olej má silné, svalové, relaxační a nervově zklidňující účinky, které mohou skutečně zmírnit nepohodlí neklidných nohou. Stejně jako železo a hořčík, i CBD lze užívat orálně nebo lokální aplikací na nohy.

Pacientům, kterým byl podán konopný olej před spaním ať už lokální aplikací, nebo tinkturou pod jazyk se příznaky syndromu zlepšily.

Jistá izraelská společnost se zabývá zkoumáním CBD jako prostředku k léčbě tohoto syndromu.

Vyjádření lékaře z USA (Center for Vein Restoration):

„Jako internista praktikující 35 let jsem viděl mnoho velmi vzácných onemocnění. Syndrom neklidných nohou (Restelss leg syndrome – RLS) je skutečný a opravdu existuje. Je mnoho lidí na světě, kteří trpí nějakou formou RLS.

RLS se vyznačuje nepohodlným pocitem nebo někdy bolestmi nohou, které se jen částečně zmírní, když se nohama pohybuje, proto pacient potřebuje nohama hýbat nebo polohovat, má tedy neklidné nohy.

RLS je onemocnění, které se těžko léčí tradičními alopatických léky, proto mě zajímalo, co se stane, když jsem začal v lékařské praxi indikovat pacientům CBD. Měl jsem ve stejnou dobu pět pacientů s RLS.

Třem pacientům se téměř úplně minimalizovaly příznaky a další dva měli výrazné zlepšení.

Dávku je vhodné užívat těsně před spaním. 5 – 10 – 15 mg. V nepravděpodobném případě, že se pacient probudí a bude mít neklidné nohy a nepříjemnou psychoaktivitu, může jednoduše vzít jednorázově 4–6 mg CBD pod jazyk.”

CBD zvyšuje hladinu anandamidu v mozku. Toto je jeden z přirozeně se vyskytujících kanabinoidů, které se nacházejí v těle.

Anandamid pomáhá při regulaci dalších chemických látek v mozku, mezi které patří dopamin a serotonin. CBD také stimuluje adenosinový receptor, aby podporoval uvolňování glutamátových a dopaminových neurotransmiterů.

Prostřednictvím své interakce s dopaminovými receptory pomáhá zvyšovat hladinu dopaminu.

 MUDr. Daniela Ogurčáková Odborný garant

Zdroj: http://www.drliptan.com/blog/2018/10/30/natural-treatments-for-restless-legs-syndrome

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/restless-legs-syndrome/

Zdroj: https://www.centerforvein.com/blog/the-effects-of-cbd-oil-on-restless-leg-syndrome

Zdroj: https://tanasi.com/blog/cbd-restless-leg-syndrome/

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31820197/

Když vás nohy nenechají spát: Trpíte syndromem neklidných nohou?

  • Rozběhnout se, kopat, křížit nohy, natahovat a pokrčovat je, ale hlavně nohama hýbat. K tomu pacienta nutí diagnóza syndromu neklidných nohou. Projevuje se hlavně v klidu a v noci. V Česku jím trpí přes milion lidí a je zřejmě nejčastější tělesnou příčinou nespavosti. Původ záhadného onemocnění zatím medicína úplně neobjasnila. Ví se však, že jeho výskyt ovlivňují geny, životospráva, jídelníček, podnebí nebo etnikum. Prokazatelnou příčinou můžou být nedostatek železa, selhání ledvin, roztroušená skleróza, těhotenství nebo užívání některých léků – antidepresiv, antipsychotik, antihistaminik a blokátorů kalciových kanálků při léčbě vysokého krevního tlaku. U nás existuje jako oficiální diagnóza od roku 1945 a pacienty jsou dvakrát častěji ženy než muži. Jak poznáte, že syndromem trpíte také vy?
  • Nutnost pohybovat končetinami. Jde o pocit neklidu, o pálení, šimrání, štípání, píchání, lechtání, tlačení, zchladnutí, zteplání, bolest a podobně. Může se to projevit na obou nebo jen na jedné noze, vzácněji i na rukou a celém těle. 
    Proč vás bolí počasí? Zjistěte, zda jste meteosenzitivní!

  • Nutkání pohybovat dolními končetinami, které je většinou spojené s nepříjemnými pocity – pacienti tyto rozmanité příznaky dost těžko popisují. Většinou tyto pocity začínají nebo se zhoršují v klidu.
    Klouby si musíte hýčkat! Co dělat, abyste jim neškodili?

  • Nutkání pohybovat končetinami nebo nepříjemné pocity jsou částečně nebo zcela odstranitelné pohybem, například chozením, protahováním a podobně. Při zastavení se obtíže zase vracejí.

    • Potíže jsou horší večer nebo během noci nebo se vyskytují jen večer či v noci, v těžších případech se vyskytují i přes den. 
    • Další důležité informace o syndromu neklidných nohou se dozvíte v červnovém čísle Blesk zdraví, které najdete na stáncích nebo které si můžete v tištěné či elektronické podobě objednat ZDE >>>

    Potraviny, které pomáhají očím. A mrkev to není! Co všechno o vašem zdraví prozradí krk? Tyhle příznaky vás musí varovat!

Syndrom neklidných nohou. Pomáhají obyčejné babské rady

Syndrom neklidných nohou je souhrn příznaků poměrně častý a nepříjemný.

Dobrá zpráva zní: není nijak zvlášť nebezpečný. Špatná zpráva konstatuje: není to jev dostatečně prozkoumaný a nemusí být sám. Může souviset i s jiným onemocněním.

Oč jde? Podle pacienta citovaného v úvodu „nohy vás bolí, ale tak nějak divně, máte pocit, že vám chtějí jakoby utéct, divně vás brní, jindy jakoby spíš svědí, a jste z toho hodně nervózní“. Popis je to ne zcela přesný, pouze hovorový, leč vcelku vystihuje to, oč tu běží a co je prožíváno.

Příčina – obdobně jako u „explodující hlavy“ – není jednoznačně známa. Přinejmenším souvislosti mohou být neurologické. Příčinou může být namátkou i narušení žilního systému u dolních končetin, různá žilní onemocnění, otylost, kardiovaskulární nebo lymfatické problémy, nedostatek hořčíku. Máte-li křečové žíly, pocitu neklidných nohou se divit nemůžete.

„Kdyby to bylo jenom, když si lehnu,“ stěžoval si utrápený muž, „to bych to ještě takž zvládal, jenže ono je to i jindy. Takové divné brnění. Člověka to nutí přešlapovat nebo alespoň na místě jakoby chodit.

To moc nepomůže, a tak se jdete projít po místnosti. Připadáte si jako vězeň, co přechází od zdi ke zdi někde v cele. Je to trapné.

Když se to snažíte zvládnout a sedíte, pořád na ten divný stav musíte myslet…“ popisuje klient své stavy.

A to divné brnění? „Ještě jako kluk jsem zkoušel baterii do baterky, jestli již není vypotřebovaná. Vždycky jsem přiložil její plíšková tykadla k jazyku. Když byla v pořádku, zabrnělo to docela nepříjemně do jazyka. Tohle brnění v nohách je podobné, ale o moc silnější,“ říká. „Kdysi si na ně stěžovala moje máma.

Dnes už nežije, ale bývala dost nervózní a nervozitou si to také vysvětlovala. Já taky nejsem vzor úplně vyrovnaného člověka. Nejsem vždycky nad věcí. Jenomže spíš než nervozitu cítím vztek. Napadlo mě, že nohy jsou děravý koš, co z něj jednou vypadnou žíly, těmi to začne… a nechci pomyslet, jak špatně to skončí.

Riziko „děravých nohou“ medicína nezná. Na straně druhé syndrom neklidných nohou nelze vysvětlovat jen stresem či nervozitou moderní doby. Jeho příznaky byly popsány již v sedmnáctém století, do diagnostických manuálů byl zařazen po druhé světové válce.

Nejde jen o nervozitu

V rozdílné – spíše méně výrazné podobě, než je popsáno výše – se syndrom neklidných nohou dnes objevuje zhruba u každého desátého člověka. A obvykle při něm nejde jen o nervozitu.

Pravděpodobně je diagnostikována jen špička ledovce. Nad méně výraznou a jen příležitostnou formou lidé spíše mávnou rukou. Občasné svědění a mravenčení přejdou. Na druhém konci příznakového spektra jsou ovšem poměrně výrazné křeče. Postižení je nezažívají jen vleže, ale i vsedě. Lépe je ráno, hůře večer, nejhůře v noci. Těžko se pak usíná, snadno probouzí.

Proč já? A co s tím?

Dědičnost bývá výrazná. Zhruba u poloviny takto postižených to lze považovat ne snad za „rodinné stříbro“, ale u příbuzných za tradiční potíž.

Prokázána je souvislost onemocnění s nízkou hladinou dopaminu a nedokonalým zpracováním železa mozkovými buňkami. Může se objevit jako přidružený příznak, namátkou u cukrovky nebo u některých onemocnění ledvin. Zda jde o přidružený, nebo jeden z možných příznaků Parkinsonovy choroby, je sporné.

Běžná, řekněme „domácí“ léčba, nevyžadující předpis léků, připomíná nejčastější rady k zajištění dobré kondice a duševní hygieny a tzv. babské rady:

Přinejmenším výrazně omezit alkohol, nekouřit, málo solit, velký pozor dávat na míru v konzumaci nápojů obsahujících kofein, pravidelně sportovat, byť spíše na rekreační než špičkové úrovni.

Sportovat spíše ráno, nebo alespoň dopoledne.

V ložnici před spaním dobře vyvětrat. Bude-li tam chladněji, nevadí, spíše to klidnému spánku prospívá. Prožitek brnění a neklidu v nohách se hůře snáší v teple než v chladnějších podmínkách.

Nohy nejlépe před ulehnutím střídavě sprchovat studenou i teplou vodou.

Nedostatku železa v těle předejdete úpravou stravy. To znamená preferovat potraviny z obilovin, fazole, špenát, játra a tofu.

Škodit může i nedostatek hořčíku, tedy zařaďte ořechy, hrách, banány, avokádo a celozrnné výrobky do svého jídelníčku.

Opomenout nemáme ani patřičný přísun vitamínu E – lískové oříšky, mandle a pšeničné klíčky. Můžete pomoci konzumací více mléka a mléčných výrobků a sóji. V pořádku jsou mj. vejce, čočka, sladké brambory, zelí, pomeranče.

V podstatě jde o vyvážený, zdravý jídelníček. Takový, jenž neprospívá jen nohám, ale celému tělu.

Galerie: Nejhorší potraviny před spaním

Kdy jít k lékaři

Dlouhodobé či výrazné problémy vyžadují komplexní lékařské vyšetření. Léky budou podporovat zvýšenou produkci hormonu dopaminu – neurohormonu umožňujícího přenos mozkových impulzů.

Samozřejmě je nutno zaměřit se i na případnou léčbu jiného, s nepříjemností dolních končetin dost možná souvisejícího onemocnění.

Syndrom neklidných nohou není banalita. Jak jej poznat a kdy navštívit lékaře?

26. 10. 2020 | Doba čtení 3 minuty

Potíže, které vás nenechají v klidu posedět, v horším případě ani pořádně vyspat, bývají někdy výstižně označovány jako nemoc nočních chodců. Právě pohyb bývá nejsnadnější možností, jak obtíže zmírnit. Lidé se často ostýchají se zdánlivou banalitou navštívit lékaře. Přitom existují způsoby, jak potíže výrazně zmírnit.

Potíže známé dlouho, ale…

Syndrom neklidných nohou (SNN), anglicky Restless legs syndrome (RLS), postihuje nejčastěji dolní končetiny. V některých případech mohou však být zasaženy také ruce nebo trup.

Český neurolog Ladislav Haškovec (1866-1944) pro tento syndrom zavedl v roce 1901 termín akatizie (akatizie či akathizie, ze starořeckého καθίζειν – kathízein – „sedět“). Ačkoli příznaky tohoto syndromu byly popsány již v 17.

století, jako diagnóza existuje až od roku 1945. Přesto dodnes není úplně přesně známo, co syndrom spouští.

Celosvětově trápí tento syndrom přibližně 10 % lidí, ženy postihuje 2x častěji než muže. V České republice jím podle odhadů trpí přes milion lidí. Velkou roli hraje dědičnost.

První příznaky

První příznaky SNN se mohou projevit již v dětství. S věkem se potíže obvykle zhoršují.

Lidé postižení tímto syndromem popisují příznaky jako nepříjemné pocity vnitřního neklidu (brnění, mravenčení, svědění, bolest, pocit těžkých nohou, štípání, lechtání), které vedou k neschopnosti klidně posedět.

Na krátkodobé zmírnění příznaků pomáhá kývání lýtky, stříkání nohou studenou vodou, ale také pohyb (ohýbání kolen, procházky atd.).

Co můžeme udělat sami

V případě problémů menší intenzity můžeme pro zlepšení stavu mnohé udělat sami úpravou životosprávy.

Ví se, že mezi spouštěče nepříjemných pocitů v nohou patří konzumace alkoholu, nedostatek spánku, někdy i přemíra soli v jídelníčku. Dále může pomoci zvýšit přísun železa, masáže nohou a střídavé sprchování studenou a teplou vodou.

Vhodné je vynechat večerní popíjení kofeinových nápojů. Pravidelný pohyb se doporučuje, ale spíše v dopoledních hodinách.

Babské rady

Na zmírnění potíží SNN se doporučují čaje z bylinek působících na nervový systém, relaxaci a spánek. K takovým patří nať meduňky, květ heřmánku, nať routy, nebo kořen kozlíku lékařského. Vhodné je posilovat cévní stěny. K tomu se hodí rutin (vitamin P). Významné množství se ho nachází v pohance. Dále se doporučuje užívání výtažků z rostliny gotu kola.

Banalita nebo důvod navštívit lékaře?

Syndrom neklidných nohou může signalizovat závažnější zdravotní potíže, např. některá neurologická onemocnění či potíže s ledvinami. Proto je vždy vhodné své obtíže konzultovat s odborníkem, který může doporučit komplexní vyšetření. Případě těžších případů se podávají léky upravující hladinu dopaminu. Ty obvykle symptomy zmírní, popř. zcela zlikvidují.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector