Nemoci střev – Vše o zdraví

Věděli jste, že střeva jsou největším lidským orgánem? Vždyť taky měří kolem 7 metrů (a jejich plocha je o velikosti tenisového kurtu)! Zdraví střev je pro člověka zásadní, protože vstřebávají důležité živiny.

Ve střevech žije více než miliarda různých druhů bakterií (souhrnně je označujeme jako mikrobiom), které se mimo jiné starají o střevní sliznici, aby odolávala průniku patogenů do organismu. Zároveň jsou schopné vytvářet nepříznivé prostředí pro cizorodé bakterie.

Tak zajišťují obranyschopnost střev, potažmo celého těla. 

Dobrou zprávou je, že zdraví střev můžeme výrazně ovlivnit my sami. Tím, co jíme, pijeme, jaký životní styl vedeme… Pojďme proto ovlivnit to, co skutečně ovlivnit můžeme. Protože od vnějších vlivů se nikdy nedokážeme úplně distancovat, zejména v aktuální době. Začněme tedy u sebe. Budováním silné imunity

Udržte si střevní mikroflóru v kondici 

Složení mikrobiomu ve střevě se během života mění. Má na něj vliv strava, prodělané nemoci, léky a samozřejmě náš celkový životní styl. Naopak mikrobiom má vliv na metabolismus potravin, což souvisí i s ukládáním tuků. 

Rovnováha střevní mikroflóry je velmi křehká a její narušení často vede k nepříjemným problémům. Většinu lidí však ani nenapadne spojovat si své zdravotní problémy, které se projevují kdekoliv v těle, právě se stavem střev. Přitom právě ve střevech je uloženo 80 % naší imunity

Co nejvíce ohrožuje střeva? 

  • Nemoci střev - Vše o zdravíStrava má přímý vliv na naše střeva. Dávejte pozor na jednoduché cukry, jejichž přemíra škodí. Najdete je ve sladkostech, slazených nápojích či průmyslově vyráběných potravinách a dochucovadlech. Někomu může škodit také příliš lepku a laktózy (to je však velmi individuální). Snažte se jíst dostatek vlákniny a pestrou stravu
  • Některé typy léků ovlivňují složení střevní mikroflóry – např. antibiotika. Střevům nesvědčí ani dlouholeté užívání hormonální antikoncepce. 
  • Stres omezuje trávicí funkce (ve stresu se tělo soustředí hlavně na „boj” a v boji nepotřebujeme trávit). Dlouhodobý stres pak omezuje tvorbu trávicích šťáv a zhoršuje trávení, oslabuje střeva, a tím celkovou obranyschopnost organismu. 
  • Přílišná čistota. Ano, všeho moc škodí. Už u nejmenších dětí přehnaně dbáme na hygienu a všechno desinfikujeme, nedáváme jim tak možnost vytvořit si imunitu proti běžným bakteriím a virům.  
  • Alkohol zabíjí prospěšné bakterie ve střevech, a narušuje tak střevní rovnováhu. Alkohol také zvyšuje střevní propustnost. 

Co je to střevní propustnost? Nastává tehdy, když je narušena střevní stěna. Toxiny, škodlivé bakterie, a dokonce i částečky nestráveného jídla mohou pronikat do těla. Výsledkem jsou nejrůznější záněty, potravinové alergie až autoimunitní onemocnění. Oslabená střevní stěna také není schopná vstřebávat potřebné živiny, vitamíny a minerály.

Ovlivňuje naši imunitu i psychosomatika? Jak o ni pečovat se dozvíte v našem dalším článku.

Podpořte střeva probiotiky 

Střevům nejvíce prospívá zdravý životní styl – pohyb, pestrá strava, nestresovat se.

Můžete je ale podpořit i vhodnými probiotickými bakteriemi, které potlačují růst hnilobných bakterií a příznivě ovlivňují vstřebávání živin.

Tyto bakterie obsahují například jogurty, kefíry, fermentovaná zelenina (kysané zelí), kombucha (fermentovaný nápoj ze zeleného či černého čaje) nebo třeba podmáslí či nakládané okurky.

 Střeva produkují až 90 % serotoninu neboli hormonu štěstí. Udržujte své střevo zdravé! 

 

Kam dál?

Nemoci střev - Vše o zdraví Nemoci střev - Vše o zdraví

zdraví k vám

ČLÁNKY » ČERVEN

ČERVEN

Tradiční čínská medicína zaměřuje v tomto měsíci pozornost na činnost tenkého střeva, které je v červnu nejvíce zatíženo.

Funkce tenkého střeva:

  • probíhá zde trávení a vstřebávání potravy, která v podobě rozložené směsi prolne stěnou střevní do krve, a ta je rozvede do buněk
  • v tenkém střevě se odděluje to, co má být tělem využito, a to, co má být z těla odvedeno
  • řídí tělesné tekutiny a jejich vylučování do tlustého střeva
  • je vstupní branou pro výživné látky, např. nedostatek vstřebaného hořčíku se může projevit křečemi v nohách.

Poruchy funkce tenkého střeva:

  • projevují se křečemi, nadýmáním, bolestmi břicha, pocity špatného trávení, hubnutím, průjmem nebo zácpou

Tyto poruchy jsou charakteristické pro řadu onemocnění, k nimž patří :

  • zánětlivá onemocnění střev
  • Crohnova choroba ( doporučuje dieta s vysokým obsahem vlákniny, nesmí jíst syrové ovoce a zeleninu, mléčné a celozrnné výrobky, stravu s vysokým obsahem vlákniny, potraviny vyvolávající plynatost)
  • infekce
  • paraziti
  • laktózová intolerance – neschopnost štěpení mléčného cukru
  • celiakie – dědičné onemocnění – neschopnost trávit lepek.

Tenké střevo je úzce propojeno se srdcem – sdruženým orgánem, dále se slezinou a ledvinami, zvlášť, když je oslabena jejich energie.

Všeobecné doporučení k udržení správné funkce tenkého střeva je:

  • dodržování řádné životosprávy
  • vstáváme ráno ve stejnou dobu
  • jsme aktivní
  • dopřáváme si hořká jídla a jídla červené barvy.
  • Má převažovat jinová strava, dobře dělá pražená kukuřice, jáhly, rýže, brambory, syrová
  • zelenina, hořčice, ovocné šťávy a čaje.
  • Ale nezatěžujeme zažívací systém větším množstvím potravy, zejména smažené.
  • Můžeme si dopřát i malé množství alkoholu.

!!!!!!Nejvíce oslabuje tenké střevo stres, který se projeví mělkým dýcháním a neschopností

nadechnout se do břicha. Proto základním opatřením je naučit se dýchat tak, aby se břicho

při nádechu zvětšilo.

ČERVEN

Začátek léta nás překvapil hned z kraje vysokými teplotami, po velmi

proměnlivém a vrtošivém počasí. Ne že by se nám to nelíbilo, ale prudké změny nejsou ideální pro náš organismus.

Červen je měsíc, kdy bychom se měli zaměřit na tenké střevo.

Je důležité nejen pro trávení, ale podílí se na řízení tělesných tekutin v těle. Tenké střevo souvisí s funkcí lymfatického systému.

Poruchy se projeví nejen zažívacími problémy, ale mají druhotně velký vliv na páteř, slinivku a sliznice.

S ohledem na velký výskyt rakovin se zdá být nejdůležitější, jak bude tělo pracovat, jak bude zpracovávat látky a zbavovat se škodlivin.

Největšími nepřáteli tenkého střeva jsou stres, neustálá kritika sebe i okolí, soustavné hodnocení života i věcí. Je třeba se zklidnit.

Pro dobré červnové zažívání omezíme lepek, zařadíme čerstvé sezónní ovoce a zeleninu, neměli by chybět jahody, třešně, borůvky, ze zeleniny květák, červená řepa, kukuřice, polníček, z bylinek řeřicha a mateřídouška. Každý den si dávejte lžíci lněného oleje a kapsli rybího tuku.

V létě celkově je dobré více pít a také se chladit. Tělo zatěžujeme fyzickou prací, sportem, jakýmkoliv pohybem. To vše posiluje srdeční sval a čistí cévy. Pohyb na vzduchu a slunci stimuluje hormonální soustavu, tenké střevo posiluje emoce, vytváří dobrou náladu a naplňuje nás svěžími silami.

Užijte si krásný a harmonický začátek léta!

Zajímavé:  Cushingův Syndrom Pes Léčba?

ČERVEN

Pozvolna doznívá kritické období, kterým jsme si všichni prošli, a které pojal každý po svém. Nezapomínejme, že každá krize přináší i možnost očištění, růstu, osvobození a změny k lepšímu.

Nabízí se otázka, zda nás i planetu neválcují programy našeho ega.

Symbol této doby je i v tom , v jakém stavu se nachází naše planeta, jak jsou zdravé její plíce? Stejně tak je to i u lidí, proč hlavně a především byly nejvíce ohroženy právě plíce?

Červen voní jahodami, radujte a veselte se, volá nás letní pocit svobody. 1.červen je nejen Dnem dětí, ale také nastává meteorologické léto, ač tomu počasí zatím moc neodpovídá. Červen je zároveň měsíc letního Slunovratu – 20.června, tedy energie života v jeho nejsilnější podobě. Je potřeba toho využít, a ocenit vše dobré, čeho se nám dostává.

Z hlediska zdraví je v červnu více zatížené tenké střevo, s kterým souvisí duodenum – dvanáctník, a pankreas – slinivka břišní.

Důležitá v této souvislosti je správná funkce lymfatického systému.

Střevní prostředí je osídleno mikroflórou – tzv.mikrobiomem. Čím je mikrobiom bohatší, tím je člověk zdravější. Poškozuje ho špatná strava, životní styl, antibiotika, snížená imunita, stresy, nedostatek vlákniny.

Vláknina je zapotřebí jak rozpustná, která pomáhá regulovat trávení – sem patří jablka, hrušky, bobule, česnek, cibule, pór, čekanka, houby, oves, ječmen, luštěniny, brambory, tak i nerozpustná vláknina – do té patří slupky, semena, otruby, ořechy, zelené fazole, květák, cuketa, celer. Velmi důležitá a prospěšná je kvašená zelenina.

Pomoci si můžeme také dodáním probiotik. Ale pokud budeme mít ve střevech a trávicím traktu toxiny, tak tyto prospěšné bakterie nemají šanci se uchytit. Proto je zapotřebí organismus pročišťovat a detoxikovat.

Do stravy zařadíme lehčí zeleninová jídla a saláty ze špenátu, ředkviček, chřestu, okurek, rajčat a rebarbory. Začínají jahody, třešně, maliny, borůvky. Co se týká bylinek na podporu trávení je to rozmarýn, tymián, bazalka, oregano, mateřídouška, anýz. 

ČERVEN Nemoci střev - Vše o zdraví

S nástupem léta nás to doslova tahá ven do přírody, která je barevná, veselá, svěží a voňavá. Vše ožívá a krásní. Těšíme se, že se dočkáme tepla, a snad se začneme pomalu vracet do normálu.

Pozitivních případů covidu ubývá, opatření se začínají rozvolňovat.

Covid nastavil zrcadlo naší povahy a toho, jací ve skutečnosti jsme.

Žijeme v době nepřehledné, tápeme, bloudíme. Pronikáme stále labyrintem informací a dezinformací, a snažíme se najít vlastní pravdu. Procházíme labyrintem vlastního vědomí a nevědomí. Nejdůležitější pro nás je s lehkostí a ve zdraví projít současným chaotickým časem.

K tomu přispívá udržovat a podporovat svoji imunitu a psychiku.

Vše nevyřešíme léky, klasické léky neřeší příčinu, ale pouze potlačují symptomy. K těm sáhneme v nezbytných případech.

Péčí o imunitu, správný životní styl a stravovacími návyky eliminujeme civilizační a degenerativní onemocnění. V dnešní době jako hlavní příčina těchto nemocí se jeví zánět, často chronický. Důležitý je přísun beta-glukanů, obsažených hlavně v houbách a kvasnicích. Množení virů a bakterií zabraňuje vanilka, hřebíček, zázvor, kardamon, křen, česnek a kopr.

Také střevní mikrobiom se podílí velkou měrou na imunitě a proti zánětu. Probiotika a prebiotika můžeme dodávat nejen formou kapslí, ale ve stravě – kvašené zelí, kvas, picles, kimči, a kvašené mléčné výrobky. Jíst dostatek luštěnin, ovoce a zeleniny.

V měsíci červnu je ohroženo tenké střevo, tím více bychom měli funkčnost střev podpořit, bude nás za to dobře chránit.

Další důležitý vliv na zánět má omega6 – v sóji, kukuřici, ořechách, ve vejcích, v lososu, kuřecím a krůtím mase, a omega3 mastné kyseliny – v mořských rybách, v rybím oleji. Další přínos má vitamín D, jeho nedostatek se projeví osteopenií a osteoporózou. Přibývá případů, i u můžů. Do ordinace nám chodí pacienti s bolestmi zad, za kterými se skrývá právě jedna z těchto příčin.

Tajemství fyzické i duševní stability tkví především v pevné, ale zároveň uvolněné páteři.

Proto když prokážeme vůli a touhu změnit návyky, mohou se dít i zázraky. Mezi zdravé návyky patří dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, otužování, duševní hygiena, kvalitní spánek a vyvážená strava. Fyzická a mentální svěžest je důležitá pro rovnováhu našeho zdraví, a život nám bude přinášet radost a naplnění.

Přejeme hodně zdraví, pevné nervy, mnoho optimismu, ale také pokory a zodpovědného přístupu k sobě i svému okolí.

Dietní opatření při zánětu tlustého střeva :: ZDRAV.cz :: Zdraví a zdravotnictví

Zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida) patří do skupiny nemocí, které spolu s Crohnovou chorobou a několika dalšími nazýváme zánětlivými onemocněními střevními. Tato onemocnění se objevují nejčastěji ve věku mezi 20. a 40. rokem, své nositele značně sužují a provázejí po celý život.

Příčina těchto onemocnění není známa, proto je dosud nelze žádným lékem ani dietou zcela vyléčit, pouze můžeme potlačit jejich projevy.

  • Příznaky onemocnění
  • Léčba onemocnění
  • Z hlediska dietetického je možno zánět tlustého střeva rozdělit na dvě fáze: fázi akutní, tedy období častých průjmů, teplot, krvácení a těžkého celkového stavu, a období klidové, kdy má nemocný normální stolici 1 – 2x denně, případně s mírnou příměsí krve.
  • Dietní režim v akutním stadiu

Zánět tlustého střeva se projevuje ve formě mírné nebo těžké. Celé tlusté střevo nebo jeho část je na zarudlé sliznici pokryto mnohočetnými vředy. Stolicí odchází krev a bílkovina ze zánětlivého výměšku.

Mírná forma onemocnění se projevuje stolicemi s příměsí krve v počtu 3 – 5 denně s různě těžkým postižením ostatních orgánů. Těžká forma je provázena horečnatým onemocněním s desítkami vodnatých krvavých stolic denně, což značně ohrožuje život nemocného prasknutím některého vředu či ochrnutím tlustého střeva.

Onemocnění léčíme preparáty kyseliny aminosalicylové, antibiotiky, hormony kůry nadledvinek a operací. Úplného vyléčení onemocnění, které je lokalizováno v oblasti tlustého střeva, je možno dosáhnout pouze operačním odstraněním celého tlustého střeva. Protože jde o závažný výkon, nelze jej provádět u každého nemocného s touto chorobou, jako se např.

provádí odstranění žlučníku při žlučových kamenech, ale pouze u onemocnění těžkých.Ve fázi akutního vzplanutí onemocnění dostávají nemocní výživu žaludeční sondou nebo ve formě intravenózních (nitrožilních) infuzí. Pokud stav nemocného dovoluje, můžeme mu později přidávat dietu ústy, až postupně přejdeme na takovou dietu, kterou nemocný dobře snáší.

Někteří lékaři uvádějí zásadu, že střevo potřebuje ke zhojení po určitou dobu klid a není tedy vhodné dočasně zvětšovat střevní obsah, který působí na vlastní střevo toxicky.V prvé fázi krvavých průjmových stolic podáváme především tekutiny, nejlépe minerální vody.

Minerálky by měly být bez příměsi bublinek oxidu uhličitého, který se do nich přidává při výrobě, protože nemocným způsobuje dráždění žaludku. Použijeme proto minerální vodu odstátou nebo minerálku bez obsahu oxidu uhličitého. Obsah minerálů lze zjistit z etikety lahve.

Zajímavé:  Klíšťová Encefalitida U Dětí Léčba?

Důležitá je správná teplota nápoje, který nemá být ani příliš teplý (podporuje zánět), ani příliš studený (střevo dráždí). Někdy nesnáší nemocný pití nápoje ze sklenice, protože ho větší množství spolknuté tekutiny dráždí ke zvracení, ale vyhovuje mu dávkování po lžičkách.

Vhodný je i černý čaj nebo ovocný čaj ne zbytečně silný, ale většinou je snášen hůře než minerální voda.Protože zánět tlustého střeva způsobuje značné vyčerpání energetických zásob organismu, je třeba nemocnému zajistit přísun kalorií, minerálů a vitaminů.

Velmi vhodným pokrmem jsou polévky, především masový bujón, který je bohatý na minerály (pokud je vařen z hovězího masa, méně již z kostky). Dobře chutnají zahuštěné polévky typu zeleninového vývaru (mrkev, petržel, celer), které zahušťujeme rýží nebo vločkami. Polévky je třeba poněkud více osolit.

Jednak organismus ztrácí hodně soli průjmem, jednak jsou zmíněné polévky značně chuťově nevýrazné. Jako příloha je vhodný suchý rohlík nebo nasucho opečený toust. Netřeba připomínat, že zcela nevhodné jsou polévky luštěninové (hrachová, fazolová) zvláště s přídavkem uzenin a nadměrného množství dráždivého koření (gulášová) a polévky připravované z prášku.

Ovoci se nejspíše v akutní fázi vyhneme, protože způsobuje ve střevě nadměrné kvašení, zvláště je-li peckovité. Dodávku vitaminů hradíme zředěným ovocným džusem, neboť běžně dostupný koncentrovaný džus obsahuje větší množství konzervačních látek a je příliš kyselý. Dobře se snáší výrobky ze strouhaných a dušených jablek, především zbavených slupek.

Jablkové pyré nebo jablečný kompot doma uvařený s trochou zázvoru a skořice pomáhá těžce nemocnému pacientovi navrátit chuť k jídlu a osvěží ho. Podobně dobře stravitelné jsou banány.Zelenina je vhodná v prvních dnech především ve formě vývaru, později dušená a vařená. Používáme hlavně mrkev, petržel a celer.

Luštěniny a zelenina nadýmavá, jako je květák a zelí, jsou obtížně stravitelné a proto se jim spíše vyhneme. Ze syrové zeleniny s úspěchem podáváme salát ze strouhané mrkve s přídavkem citronu a případně cukru.Z druhů masa doporučujeme maso hovězí vařené, případně hovězí hašé. Dáváme mu přednost pro nedostatek tuku a možnost uvaření dobrého vývaru.

Nevhodné jsou luštěniny, mastná a tučná masa a uzeniny. Uzeniny obsahují především tuk a uhlovodany a jsou náročnější na správné uchování pro zamezení infekce.Z hlediska frekvence jídla doporučujeme jíst méně, ale častěji, což lze uplatnit i v běžné racionální dietě. Je ovšem třeba dodržovat se stejnou přísností obě části doporučení.

Udává se, že mléčné výrobky nejsou nemocnými se zánětem tlustého střeva dobře snášeny. Řada zkušeností však ukazuje, že jde většinou o nemocné, kteří měli průjem či jiné zažívací potíže po požití mléka nebo mléčných výrobků již delší dobu před vypuknutím onemocnění. Někteří nemocní spíše snášejí mléčné výrobky zakysané a jinak upravované, jako je jogurt nebo kyselé mléko či podmáslí. Bez pacientovy informace o jeho individuální snášenlivosti jednotlivých mléčných výrobků bychom mu je neměli podávat vůbec. Rozhodně nevhodné jsou výrobky ze sýra s výjimkou žervé nebo jiných měkkých sýrů. Tvrdé sýry jsou poněkud hůře stravitelné. Můžeme je použít spíše strouhané na posypání pokrmu, např. nudlí.Těstoviny jsou rovněž vhodnými potravinami při průjmu, u nás však nejsou příliš oblíbené pro omezené spektrum domácích předpisů a malou fantazii při vaření. Ze začátku je podáváme suché, později je promícháme s čerstvým máslem a posypeme strouhaným sýrem.

V klidnější fázi onemocnění, která následuje po několika dnech přísné diety a kdy se stav nemocných zlepšuje, podáváme především bezmasá jídla. Nemocným podáváme krémy, pudinky a řídký tvaroh. Dobře lze využít i vaječné sedliny z bílkového sněhu, které jsou chutné a dobře stravitelné. Vhodné je přidat dětské piškoty.

Z koření používáme především zeleninovou nať a kmín, a to i ve formě kmínového vývaru, který příznivě působí proti břišním bolestem a nadýmání a má podobný účinek jako máta peprná, kterou však většinou užíváme ve formě čaje.Po zklidnění akutní fáze spojené s průjmy a teplotami přecházíme pozvolna a stupňovitě, podle individuální míry snášenlivosti pacienta, na normální stravu. Na jednu stranu nesmíme nechat nemocného dlouho hladovět, protože onemocnění se pak špatně hojí. Na druhé straně je příliš rychlý přechod na normální stravu nemocnými špatně snášen a může vést ke zbytečnému dlouhému trvání nemoci.

Strava v klidové části onemocnění

Ve fázi, kdy je onemocnění zklidněno, podáváme nemocným již normální, tedy racionální stravu. Chybou je podávání bezlepkové diety, která není u tohoto onemocnění nutná ani vhodná, protože nemocného zbytečně omezuje. Jak nemocný pozná, že se onemocnění zklidnilo? Především ubývá počtu stolic na l – 2 denně, ubývá krve ve stolici, nemocný přestává mít teplotu, není již tolik unavený a slabý a také pozvolna přibývá na váze. Individuální informace a léčebné pokyny však doporučuje vždy ošetřující lékař.Nemocnému, který se z akutního průběhu uzdravil, musíme bedlivě připomenout, že jde o onemocnění, které trvá celý život. Období klidu a období obtíží se budou nepravidelně střídat. Nemůže jim zabránit dodržováním žádné z různých druhů diet. Přestože neznáme původce onemocnění, máme již řadu zajímavých poznatků. Pokud nemocný dobře snáší podávané léky, pak je při jejich trvalém užívání počet období zhoršení nižší a doba jejich trvání kratší, než pokud neužívá léky žádné.Racionální dieta u nemocných v klidové fází onemocnění by měla zajistit především odstranění většiny zažívacích obtíží, dodat potřebné kalorie, vitaminy a minerály a tak povzbudit chronicky nemocný organismus k lepší imunologické odezvě. Nemocný si musí hlídat také váhu. Hubnutí a krev ve stolici znamená hlásící se zhoršení choroby.Součástí trvale a pravidelně podávaných léků je dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, pokud ji nemocní mohou již konzumovat syrovou. Zeleninové přílohy jako saláty, rosoly a pěny by měly být součástí každého denního jídla nebo zeleninu připravujeme alespoň jedenkrát denně dušenou (karotka, hrášek, brokolice, kedlubny).Zajišťujeme dostatečný pitný režim, i když chronická fáze onemocnění zdaleka neohrožuje nemocného dehydratací, jako fáze akutní. V žádné fázi onemocnění zásadně nedoporučujeme pití alkoholických nápojů, je možné pouze občas vypít sklenku piva nebo červeného vína. Destilátům jako dráždidlu by se měli nemocní vyhýbat.

Příklad jídelního lístku v akutní fázi onemocnění

Snídaně: ovocný čaj, med, rohlík, jablková zavařeninaPřesnídávka: vanilkový pudink s piškotyOběd: polévka rýžová s vařenou mrkví a petrželí, bramborová kaše, rybí filéSvačina: banánVečeře: zapečené těstoviny se sýrem, čaj

Zajímavé:  Kdy Se Projevi Priznaky Hiv?

Několik předpisů jídel pro klidovou fázi

Keltský závitek 1 porce: 1 kuřecí řízek, 1 plátek drůbeží šunky, l plátek nízkotučného sýra, 10 g hladké mouky, 5 g oleje, sůlNa osolený a naklepaný řízek položíme plátek sýra a šunky, řízek svineme, spojíme párátky, obalíme v hladké mouce a nasucho opečeme. Podlijeme vodou nebo vývarem a dusíme doměkka. Do hotového pokrmu přidáme na zjemnění olej.

Kapr na kmíně

1 porce: 250 g kapra, citron, olej, hladká mouka, drcený kmínPorce kapra osolíme, pokapeme citronovou šťávou, posypeme moukou a kmínem, potřeme olejem, podlijeme vodou a pečeme v troubě doměkka. Kapra ozdobíme dílkem citronu a zelenou petrželkou. Podáváme s maštěnými brambory.

Těstovinový nákyp se šunkou

1 porce: 100 g těstovin, 60 g šunky, l/2 vejce, 50 ml mléka, 10 g oleje, sůl, strouhankaTěstoviny uvaříme v mírně osolené vodě doměkka. K vychladlým těstovinám přidáme nakrájenou šunku, sůl, žloutek rozšlehaný v mléce a tuhý sníh z bílků. Sníh zlehka vmícháme a narovnáme do vymazaného a strouhankou vysypaného pekáčku. Pečeme v troubě.Autor: doc. MUDr. Milan Kment, CSc.Recenze: prof. MUDr. Kamil Provazník, CSc.

© Státní zdravotní ústav 1998

OHROŽUJE VAŠE ZDRAVÍ SYNDROM ZVÝŠENÉ PROPUSTNOSTI STŘEV? – Videoportál Kondice.cz – zacvičte si v pohodlí domova

Syndrom zvýšené propustnosti střev může negativně ovlivnit jak zdraví, tak kvalitu života.

Už starořecký lékař Hippokrates prohlásil: „Všechny nemoci začínají ve střevě.“ A z tohoto názoru v léčbě svých pacientů vycházel, takže se hodně zaměřoval na stravu a trávení. Jeho tvrzení staré více než dva tisíce let stále platí.

Možná o to víc, že moderní doba našemu zdraví tak úplně neprospívá. Máme sice k dispozici všechny ty vyspělé technologie, ale čelíme epidemii obezity, přibývá pacientů s cukrovkou i kardiologickými diagnózami, stejně jako lidí trpících nejrůznějšími poruchami trávicího systému.

NESTAČÍ LÉČIT PŘÍZNAKY

Medicína se za poslední desetiletí neuvěřitelně specializovala. Mnozí lékaři jsou velmi specifickými odborníky na svou – často poměrně úzkou – oblast. To ale může vést k tomu, že nevidí pacienta jako člověka, pouze určitou jeho část a tu cíleně léčí. Vy pak dorazíte do ordinace s tím, že trpíte nadýmáním, průjmem a zvýšenou únavou.

Odcházíte s receptem na zmírnění těchto příznaků. Podobně dopadnou lidé, které trápí zácpa, žaludeční nevolnost, plynatost, častý výskyt infekcí horních cest dýchacích a bolesti kloubů. Jejich potíže jsou mnohdy řešeny individuálně. Ovšem bez komplexního náhledu na věc nemusí lékař vůbec dospět ke správné diagnóze. Symptomy, o nichž právě byla řeč, totiž mohou poukazovat na tzv.

syndrom zvýšené propustnosti střev.

Co se za touto diagnózou skrývá? V podstatě to, co termín napovídá – vaše střeva propouštějí víc, než je žádoucí.

Správně fungující buňky střevní stěny by k sobě měly být pevně připojené a vytvářet membránu. Ta není nikdy zcela nepropustná a mezibuněčnými prostory se do střev a z nich vždy určité látky dostávají.

Jedná se o zcela fyziologický děj napomáhající zpracování potravy i vylučování odpadních látek.

Jestliže je ale propustnost střeva narušena, mohou se ze střevního obsahu dostávat do těla nežádoucí toxiny, mikroby a nestrávené části potravy. To způsobí namnožení patogenních bakterií a látky, které měly zůstat ve střevě, se následně vyskytují například v krvi či jiných tkáních. Výsledkem je celá série potíží, o kterých byla řeč výše.

ČÍM JE ONEMOCNĚNÍ ZPŮSOBENO

Pravda je taková, že příčiny v tuto chvíli přesně neznáme. Teorií existuje celá řada a některé si syndrom spojují s nadměrným používáním aditiv a konzervantů v potravinách, jiné se zvýšenou hladinou stresu. Roli sehrají i potravinové alergie. Evidentně tedy není viník jeden, ale půjde o působení více faktorů.

POTRAVINY A LÁTKY, KTERÉ MOHOU NEMOC VYVOLAT

  • Určité složky potravin jsou podle odborníků schopné syndrom snížené propustnosti střev u citlivých jedinců vyvolat. Patří sem:
  • Rafinované cukry – poškozují střevní stěnu a způsobují záněty.
  • Trans tuky – jsou spojené s autoimunitními chorobami.
  • Lepek – podporuje propustnost střev.
  • Sodík – uvolňuje vazby mezi buňkami střevní stěny.
  • Emulsifikátory (prodlužují trvanlivost potravin) – mohou narušit rovnováhu bakterií ve střevě.

Jestli máte podezření, že trpíte syndromem zvýšené propustnosti střev, vyhledejte lékařskou pomoc, nejlépe gastroenterologa či internistu.

JAKÝM PŘÍZNAKŮM BYSTE MĚLI VĚNOVAT POZORNOST:

  • Přetrvávající nadýmání, bez ohledu na to, jak dlouho jste po jídle.
  • Pocit nevolnosti po jídle.
  • Zácpa a nepravidelné vyprazdňování.
  • Únava a malátnost.
  • Chronická bolest kloubů.
  • Častá nemocnost – zejména infekce horních cest dýchacích.
  • Záněty kůže, přetrvávající vyrážky.
  • Narušená schopnost hojení a regenerace.

LZE SYNDROMU ZVÝŠENÉ PROPUSTNOSTI STŘEV ZABRÁNIT?

Za nejlepší prevenci se považuje zdravé stravování. Výzkumy ukazují, že některé potraviny a potravinová aditiva mohou poškodit buněčnou strukturu střev a tím toto onemocnění u náchylných jedinců vyvolat. Snažte se proto jíst zdravě, nejlépe potraviny v jejich přírodní podobě. Tím můžete nemoci předejít, případně její průběh zmírnit.

Následující potraviny a suplementy jsou v léčbě syndromu zvýšené propustnosti střev efektivní. Zařaďte je proto do svého jídelníčku či suplementového programu a zajistěte si efektivní prevenci či dopomocnou léčbu.

Probiotika a prebiotika

Abyste zabránili růstu škodlivých bakterií a normalizovali prostor mezi buňkami střevní stěny, zajistěte svým střevům dostatek „hodných“ bakterií. Potraviny, jako je například kefír, jogurt, tempeh nebo kysané zelí, obsahují spousty antioxidantů a probiotik.

Pomoci mohou i probiotické suplementy s obsahem Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum nebo Bacilus coagulans. Snažte se užívat 10 miliard kolonie tvořících jednotek (CFUs) denně spolu s jídlem, ale nepřehánějte to. Dávky nad 20 miliard jednotek mohou způsobit nadýmání a nevolnost.

Současně dává smysl konzumovat také prebiotickou vlákninu, například inulin, který napomáhá osídlení střev dostatečným množstvím prospěšných bakterií.

Glutamin

Tato aminokyselina je pro regeneraci střevní stěny zcela zásadní, nachází se v červeném mase, rybách, drůbeži, brokolici a spirulině. Pokud glutamin užíváte ve formě suplementu, pak berte 10–20 gramů denně.

Kurkumin

Tato aktivní látka z kurkumy má silné protizánětlivé účinky a příznivě působí na činnost střev. Kurkumou si můžete dochutit pokrmy, případně užívat 2 gramy jednou nebo dvakrát denně ve formě kapslí.

Trávicí enzymy

S věkem se snižuje činnost enzymů slinivky břišní a člověk už není schopen adekvátně vstřebat živiny ze stravy. Tím je trávicí systém nadměrně zatížený, může docházet k zánětům a zvýšené propustnosti střev. Když se rozhodujete pro produkt s obsahem trávicích enzymů, hledejte takový, který obsahuje proteázu, pepsin, trypsin, lipázu, amylázu, celulózu a laktázu. Přípravek užívejte s jídlem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector