Neustávající kašel – Vše o zdraví

Kašel je charakteristický krátkým nádechem, po němž následuje hluboký a těžký výdech. Kašel bývá doprovázen vykašláváním, které uvolňuje dýchací cesty od hlenů a jiných nečistot, které brání ve snadném dýchání.Neustávající kašel - Vše o zdraví

Příčin vzniku kašle může být několik, nejčastěji se jedná o infekci nosohltanu a dutin nebo může jít o vznikající astma3. Léčba správného typu kašle je velice důležitá, neboť kašel může naznačovat vznik jiného onemocnění. Léčba kašle je proto v některých případech zbytečně léčena antibiotiky1.

Kašel vzniká nachlazením a bývá spojen s únavou těla a zvýšenou teplotou.

Druhy kašle

Kašel se dle délky svého trvání dělí na akutní, který trvá do 3 týdnů a na chronický, který je nad 3 týdny trvání.

Podle projevů se kašel dělí na suchý, dráždivý, neproduktivní, při kterém člověka škrábe v krku, ale není vykašláván hlen, naopak u vlhkého hlenotvorného produktivního kašle člověk hlen vykašlává.

Akutní suchý dráždivý

Signalizuje zánět horních cest dýchacích. Upozorňuje na rýmu, bolest v krku, chřipku, virózu, zánět vedlejších dutin nosních, zánět nosohltanu či hrtanu.

Příčiny:

  • kouř, smogová situace nebo suchý vzduch,
  • průduškové astma (člověk pocítí nedostatek dechu, skoro až dušení, dýchání je doprovázeno sípáním, hvízdáním a chrčením. Objevuje se rýma, zánět spojivek a svědění pokožky),
  • zápal plic7 (člověk cítí nedostatek dechu, bolest na hrudi, únavu a naměří zvýšenou teplotu),
  • plicní embolie (člověk má silnou bolest na hrudi, dusí se, má suchý kaše a při vykašlávání se objevuje krev),
  • srdeční selhání (náhlé silné bušení srdce, objeví se srdeční arytmie, člověk obtížně dýchá a kašle, při vykašlávání se objevuje krev, rty a prsty nemocného zmodrají, dostaví se pocení, bolest na hrudi a otoky).

Akutní vlhký produktivní

Při tomto typu kašle se tvoří hlen, který člověk dokáže vykašlat.

Příčiny:

  • zánět průdušek (člověk se cítí unaven, naměří zvýšenou teplotu),
  • zápal plic (člověk pocítí nedostatek dechu, objeví se kašel, únava a zvýšená teplota),
  • plicní edém (člověku se dostaví silný nedostatek dechu, který se zhoršuje v lehu, při vykašlávání se objevuje tekutina ve formě pěny s příměsí krve).

Chronický suchý dráždivý

Příčiny:Neustávající kašel - Vše o zdraví

  • astma bronchiale (člověk pocítí silný nedostatek dechu, které může způsobovat dušení spojené se sípáním, hvízdáním a chrčením při dýchání, objeví se rýma, zánět spojivek a svědění kůže),
  • zadní rýma9, která se těžko vysmrkává,
  • rakovina plic (člověk cítí tupou bolest na hrudi, únavu, pocení v noci, má dlouhodobě zvýšenou teplotu, cítí nechutenství4, hubne, při vykašlávání se objevuje krev, trpí nedostatkem dechu),
  • pálením žáhy19 nebo poruchou pohyblivosti jícnu se může při poloze vleže dostat žaludeční šťáva do hltanu a člověk ji může vdechnout a vyvolá suchý dráždivý kašel,
  • perikarditida (člověk ucítí bolest na hrudi, nedostatek dechu, cítí se unaven, má teplotu, kašel, špatně se mu polyká a chrápe),
  • výjimečně se může jednat o nadbytek jódu, který bývá obsažen v doplňcích stravy.

Léky2 způsobující chronický suchý dráždivý kašel: – ACEI (snížení krevního tlaku), glukokortikoidy (ovlivňují imunitu, kůži, dýchací cesty, hospodaření s živinami, minerály, ovlivnění cév, ledvin, zažívací soustavy, nálady).

Chronický vlhký produktivní

Pokud je kašel dlouhodobého charakteru, může být vznik způsoben dřívějším závažným onemocněním, např.:

  • chronický zánět průdušek (kašel je suchý a dráždivý nebo vlhký doprovázen vykašláváním hlenu, bývá doprovázen únavou a zvýšenou teplotou),
  • rozedma plic, nebo-li CHOPN (jedná se o produktivní kašel s nedostatkem dechu, při dýchání je slyšet sípání, ráno se vykašlává hlen, člověku modrají rty a prsty),
  • bronchiektázie (člověk má kašel s hleny, který může být s příměsí krve nebo hnědého hnisu, člověk pocítí nedostatek dechu),
  • rakovina plic (člověk cítí tupou bolest na hrudi, která je spojená s únavou, nočním pocením, dlouhodobě zvýšenou teplotou, pocítí nechutenství, hubne, při vykašlávání se objevuje krev a při dýchání cítí člověk nedostatek dechu).

Dávivý kašel

Černý kašel, jak se také dávivému kašli říká, je přenášen kapénkovou infekcí.

Dávivý kašel je charakteristický obtížnostmi při nadechování, nemocný může při dýchání znít jako kokrhající kohout a také může vykašlávat velké kusy hlenu. Teplota pacienta se pohybuje až kolem 40 °C.

V České republice je v současnosti povinné očkování proti černému kašli. Nakazí-li se člověk dávivým kašlem, probíhá léčba pomocí antibiotik.

Více v samostatném článku: Černý kašel.

Video: Kašel u dítěte

Kašel u dětí

Při kašli lze dětem ulevit nosními kapkami (pokud je kašel spojen s rýmou), uložit dítě do postele se zvýšeným polštářem, aby hleny při poloze vleže dítě netrápily. Místnost by měla být dobře vyvětraná s teplotou kolem 18 až 20°C s možností zvlhčování vzduchu1.Neustávající kašel - Vše o zdraví

Lékaře by rodič měl navštívit v případě, že dítě:

  • trpí vysokou teplotou ,
  • je kojenec do 3 měsíců a trpí zvýšenou teplotou nebo neustávajícím úporným kašlem, který trvá několik hodin,
  • trápí problémy s dýcháním (těžce se mu dýchá nebo je dýchání zrychlené, při dýchání lze slyšet sípot nebo pískot),
  • při vykašlávání vykašlává také krev,
  • vydává podivné zvuky, jako je hvízdání, chrčí, štěká nebo troubí,
  • mohlo vdechnout cizí předmět.

Babské rady, jak se zbavit kašle

  • Bylinkový čaj – čaj ze speciálních bylinek usnadňuje odkašlávání a má příjemnou chuť. Složení čaje: květy lípy, listy jitrocele, květy černého bezu, sušený šípek (drcený). 2 lžíce sušených namixovaných bylinek zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj je možné ochutit medem, podává se vychlazený a zcezený.
  • Cibulový čaj – cibulový čaj napomáhá k odkašlávání a usnadňuje dýchání přes ucpaný nos. Dvě oloupané cibule se zalijí 1/2 litrem studené vody a přivedou se k varu. Cibule necháme 15 minut na mírném ohni vařit, poté zcedíme a ochutíme medem. Variant cibulového čaje je několik, např. ochutit mlékem a máslem nebo skořicí, hřebíčkem a zázvorem. Čaj je možné konzumovat až třikrát za den.
  • Vývar z ořechů – vývar napomáhá při dráždivém a suchém kašli. Na vývar je potřeba 12 vyloupnutých vlašských ořechů, které se namočí do 1/2 litru vody a nechají se po 4 hodiny louhovat. Poté se na 30 minut přivedou k varu a během vaření se dolévá voda, aby byla hladina vody stále na 0,5 litrech vody. Čaj je možné dochutit medem, po 2 dnech užívání čaje by měl začít nemocný odkašlávat.

Více o kašli na modrykonik.cz

Kašel v těhotenství:

Kašel u dětí:

Použité zdroje

Kašel

Je příznakem mnoha nemocí – bronchitidy, astmatu, alergie, laryngitidy, černého kašle, nachlazení, zápalu plic (viz. samostatná hesla) a dalších.

Pro určení léčby je nejdůležitější zjistit příčinu kašle a také o jaký typ kašle se jedná – zda o suchý, dusivý kašel, kdy se pacient až dáví, nebo o vlhký kašel, kdy pacient vykašlává hleny.

Neléčený kašel může vést až k zánětům pohrudnice, chronické bronchitidě a zápalu plic, což může být velmi nebezpečné.

Příznaky kašle

Chrčivé zvuky z hrdla, které mají za cíl uvolnit dýchací cesty. Rozeznáváme kašel suchý, který pacienta dusí, a vlhký, kdy nemocný vykašlává hleny. Inkubační doba je 1 až 3 dny.

Léčba kašle

Záleží na přesné příčině kašle. Pokud jde o virový původ, léčí se léky na kašel. Lékař určí léky tlumící suchý kašel (antitusika – např. Tusin), případně přípravky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho vykašlávání (expektorancia – např. Bromhexin, Mucosolvan).

V případě bakteriální příčiny jsou podávána antibiotika.

Léky

Podle příznaků a příčiny kašle lékař předepíše antiusika, expektorancia nebo i antibiotika.

Bylinky

Pomáhají čaje a pastilky ze šalvěje, tymiánu, heřmánku, eucalyptu.

Homeopatika

S výběrem musí pomoci zkušený homeopat:

Coccus cacti – Záchvaty kašle vyvolává pocit šimrání v hrdle. Obtížné vykašlávání táhnoucího se hlenu. Zlepšuje napití studené vody a vlhký vzduch.

Cuprum Metallicum – Křečovitý kašel připomíná černý kašel. Promodrávání, dušnost při nádechu, lapá po vzduchu. Křeč hlasivek. Křeč rukou, drží je v pěst. Krátká úleva s douškem chladné vody.

Corallium rubrum – Dramatický dávivý kašel. Zvrací provazce vazkého hlenu. Zhoršuje nápadně chladný vzduch, chce dýchat přes šálu, šátek.

Drosera – Záchvaty hrozivého kašle. Hvízdavé dýchání, promodrávání obličeje, černé kruhy kolem očí. Úporné i přes léčbu antibiotiky.

Rumex – Suchý, neustávající kašel. Vyvolá ho i dotyk prstu v jamce mezi klíčními kostmi. Vadí chladný vzduch.

(Zdroj: MUDr. Tomáš Karhan, Homeopatie a děti, Grada, 2011)

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Pomáhá pití horkého bylinkového čaje, vlhký vzduch, teplá sprcha na průdušky, dostatečné pití tekutin, klid na lůžku a pobyt v teple. Je dobré vyvarovat se mléčných výrobků, které zahleňují.

Sirup z cibule: Vymačkejte šťávu z jedné cibule a pak do této šťávy přidejte jednu lžičku medu. Užívejte třikrát denně.

Vyšetření

Lékař si poslechne plíce stetoskopem. Může nařídit odběry krve pro určení příčiny kašle.

Možné komplikace

Neléčený kašel může vést až k zánětům pohrudnice, chronické bronchitidě a zápalu plic. Trvalým následkem může být chronická bronchitida.

Prevence

Určitou prevencí je nepobývat v zakouřeném, alergizujícím a znečištěném prostředí a nekouřit. Kašli se však zcela vyhnout nelze.

Kdy jít k lékaři

Při kašli, který trvá i několik dní po zahájení léčby.

Co na suchý dráždivý kašel: babské rady a léky

  • Suchý kašel může být příznakem začínajícího astmatu.
  • Suchý kašel se dostavuje hlavně v nočních hodinách.
  • Od příznaků může pomoci inhalace horké páry.
  • Ke zmírnění suchého kašle napomáhá také cibulový čaj.
  • Během suchého kaše je velmi důležitý dostatečný přísun tekutin.
  • Pokud dráždivý suchý kašel přetrvává déle než deset dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Suchý kašel je jeden z nejméně příjemných příznaků onemocnění dýchacích cest, jehož projevy jsou nejen bolestivé, ale také přitahují nechtěnou pozornost. Obzvláště kašel v noci dokáže život znepříjemnit a nemocný mnohdy hledá pomoc lékařskou cestou.

Kašel lze však léčit doma, s pomocí volně prodejných léků.

Kašel je obranný reflex těla, který čistí dýchací cesty. Proto kašlou kuřáci, lidé pracující s chemikáliemi, nebo v prašném prostředí a samozřejmě nemocní.

Kašel mívá dvě podoby: suchou a vlhkou. Suchý kašel má dráždivou podobu a vlhký je produktivní, neboť nemocný produkuje hlen.

Zajímavé:  Ercp - vše o zdraví

Obzvláště suchý dráždivý kašel je velice nepříjemný, neboť je doprovázen škrábáním v krku. Častý je také dávivý kašel.

Obsah článku:

  • Co způsobuje suchý kašel
  • Suchý kašel u dětí
  • Co na suchý kašel
  • Babské rady

Co způsobuje suchý kašel

Kašel je především reflex k očistě dýchacích cest od vnějších látek. Suchým kašlem můžete trpět po vdechnutí kouře, prachu, nebo kousku jídla. Současně je ale kašel součástí většiny respiračních chorob.

Nástup suchého kašle je jedním z prvních příznaků onemocnění dýchacích cest. Bývá projevem astmatu, alergií a zánětů dýchacích cest. Nejčastěji se objevuje při infekci hrtanu, tedy laryngitidě.

Při té totiž vzniká zánět horních cest dýchacích a prokrvuje se sliznice, která dráždí k suchému kašli.

Dráždivý suchý kašel, na rozdíl od kašle vlhkého, nevytváří hleny a nemocný nic nevykašlává, přesto do vlhkého kašle většinou přechází.

Jakmile se z kašle suchého stane vlhký kašel, začne se v dýchacích cestách pacienta tvořit nadbytek hlenů. A protože tyto hleny bývají často relativně husté, tělo se jich zbavuje jen velmi obtížně. Aby bylo vykašlávání jednoduší, je potřeba hleny zředit. Pomoci může například sirup BOIRON Stodal.

Přetrvává-li kašel po dobu delší než osm týdnů, dost možná se v takovém případě jedná spíše již o chronickou chorobu. Jejích příčin může být mnoho. Chronický kašel bývá důsledkem onemocnění srdce, ale také třeba jícnu. Pokud kouříte, pak je dosti pravděpodobné, že původní zdroj této choroby bude souviset právě s cigaretami.

Jaký kašel je vám více nepříjemný?

V každém případě na nic nečekejte a vyrazte za svým praktickým lékařem. Pakliže totiž necháte chorobě volný průběh, může postupem času dojít k výraznému zhoršení.

Suchý kašel u dětí

Jako u všech nemocí, je kašel u dětí třeba hlídat více než už dospělých. Kašel děti vyčerpává, namáhají si při něm břišní a hrudní svaly. Stejně jako u dospělých, je suchý kašel způsoben různými nemocemi, nejčastěji virového původu. Návštěva lékaře nemusí být nutná, neboť stačí volně prodejné léky na zmírnění projevů.

Ačkoli lze kašel léčit doma, někdy je lepší kontaktovat lékaře. Zajděte k obvodnímu lékaři, přetrvává-li kašel déle než 10 dní, když má dítě zvýšenou až vysokou teplotu, když dítě dýchá zrychleně nebo u dýchání vydává zvláštní zvuky. Určitě vyhledejte odbornou pomoc, když se obáváte, že dítě vdechlo cizí těleso.

Tip: Více o dětských nemocech a vývoji dítěte se dočtete na našem sesterském webu Rodičov.cz

Kašel u miminka

Novorozenci, potažmo kojenci ještě nemají svůj imunitní systém zcela rozvinutý, a tak jsou na kašel, respektive jakékoliv jiné nachlazení o poznání náchylnější.

Jejich stav se navíc může velmi rychle měnit, a to jak k lepšímu, tak k horšímu. V případě, že intenzita kašle postupně narůstá, raději na nic nečekejte a vydejte se s děťátkem k lékaři.

Ten následně nasadí vhodnou léčbu.

Co na suchý kašel

Jak se zbavit suchého kašle? Jaké léky je vhodné nasadit, když vás trápí suchý kašel? Záleží na původu nemoci. Suchý kašel bývá často při akutním zánětu nosohltanu a nemocný kašle hlavně v noci. Na takový kašel se dávají antitusika a antihistaminika, které zmírňují otok sliznice.

Když se kašel zdá být hluboký, bývá způsoben zánětem průdušnice, a i v takovém případě se podávají antihistaminika. Když zánět přejde až na průdušky a plíce, jedná se o akutní infekci dýchacích cest. Tou je například bronchitida, která je nejčastějším onemocněním dýchací soustavy.

Co pomáhá na kašel, který přetrvává? Nemocný mnohdy vyhledá lékaře a žádá o antibiotika. Ty ale většinou nepomohou, protože se využívají na léčbu bakteriálních onemocnění a kašel bývá způsoben viry. Naopak při podání může dojít k mutaci nemoci a vy snižujete efektivitu antibiotik na vaše tělo.

Jak zastavit kašel v noci? Tlumte ho léky. Jedním z nejúčinnějších medikamentů v tomto ohledu je běžný sirup na kašel. Trápí-li suchý kašel vaše dítě, buďte při jeho výběru obzvláště opatrní a volte pouze takový, který neobsahuje kodein.

Další možností jsou pak kapky na kašel. I po nich bývá v lékárnách tradičně velký zájem. Velmi často lidé sahají například po výrobcích značky Stoptussin.

Stejně jako u většiny nemocí je doporučené dodržovat pitný režim a mít dostatek tekutin.

Léky, které pomáhají proti suchému kašli jsou Acc Long, Sinupret, Ambrobene a Sinecod.

Babské rady na kašel aneb jak si se suchým kašlem poradit i bez lékaře

  • Pravidelně větrejte,
  • zvlhčujte vzduch v pokoji,
  • inhalujte vodní páry,
  • podložte si hlavu polštáři,
  • udržujte dostatek tekutin,
  • pijte bylinkové nálevy,
  • udělejte si Priessnitzový zábal,
  • dejte si cibulový čaj.

Domácí léčba suchého kašle

Na většinu onemocnění způsobujících suchý kašel stačí domácí léčba. Mějte klidový režim a často a krátce větrejte v pokoji, chladný a vlhký vzduch má příznivý vliv na sliznici, naopak teplý a suchý ji dráždí. Při otevření okna dejte ale pozor na průvan, ten má naopak tendence onemocnění zhoršovat.

Vzduch zvlhčujte zvlhčovačem nebo rozvěšenými mokrými prostěradly po pokoji. Inhalace vodní páry s vonnými olejíčky může pomoci urychlit léčbu, vhodné jsou levandulové a eukalyptové oleje.

Lékaři doporučují podložení hlavy, především u dětí. Udržujte dostatek tekutin. Vhodným řešením může být například kombinace čajů na kašel a nápojů z bylinných výtažků.

A pokud jde o samotné bylinky na suchý kašel, mezi nejúčinnější patří heřmánek, šalvěj nebo lipový květ. Rovněž pomáhá i bylinkový nálev z islandského lišejníku a levandule nebo čaj z divizny velkokvěté.

Abyste léčbu suchého kašle co nejvíce urychlili, pijte jej klidně i dvakrát denně.

Ulevit si také můžete Priessnitzovým zábalem, ten dětem dělejte bez igelitu. A co se týče posledně zmíněné rady, pak vězte, že i cibule na kašel skutečně pomáhá. A to ve svých nejrůznějších formách. Můžete si z ní udělat cibulový čaj, sirup, popřípadě ji můžete posypat cukrem a následně po lžičkách požívat uvolněnou cibulovou šťávu.

Někteří pacienti při léčbě kašle využívají třeba i homeopatika, tedy léky založené na alternativní medicíně, jejímž principem je léčit výhradně pomocí přírodních látek, nikoliv chemie. Jejich přínos je však mezi odborníky velice diskutabilní.

Kašel v těhotenství

Kašel se přirozeně nevyhýbá ani těhotným ženám. Toto běžné onemocnění může u nastávajících maminek být o něco více nepříjemné a vysilující než obvykle. Na plod jako takový by však v naprosté většině případů nemělo mít žádný vliv.

V souvislosti s kašlem v těhotenství je nicméně potřeba dávat větší pozor na volbu léků. Během prvního a druhého trimestru lze po zvážení užívat přípravky obsahující účinnou látku dextrometforman, zatímco v trimestru třetím a posléze v období kojení zase pro změnu léky s butamirátem.

Kašel není nemoc

Stejně jako rýma ani kašel není nemoc, ale jenom její příznak. Kašel většinou odezní během sedmi až deseti dnů. Trápí-li vás však déle než tři týdny, nebo když vykašláváte nazelenalé či krvavé hleny, jděte k lékaři.

Jakýkoli kašel, který trvá déle než několik dnů, zhoršuje se, případně jej doprovází změna dýchání či bolesti, vyžaduje odborné posouzení lékaře.

Ostré bolesti na hrudníku, zimnice a horečka vyšší než 38 stupňů Celsia trvající společně s kašlem déle než tři dny mohou být příznaky zápalu plic.

Kašel je jedním z nejčastějších problémů, které nás trápí v zimě. Přitom kašel sám není nemoc. Jde o obranný mechanismus, kterým se tělo snaží udržet průchodné dýchací cesty. Ty přivádějí do plic vzduch, ale také je chrání.

Uvnitř dýchacích cest je totiž epitel, ve kterém jsou buňky produkující malé množství hlenu. V něm se zachycují cizorodé látky, jako například prach či mikrobi.

Jakmile tedy vnikne do dýchacích cest nějaká bakterie, vir nebo jen kouř, brání se zvýšením produkce hlenu a jeho vykašláváním.

Správně zvolit léky

Jedním z nejčastějších druhů kašle je suchý a dráždivý kašel. Objevuje se v začátcích nachlazení a vyvolává jej zánět sliznice dolních cest dýchacích. Suchý kašel bývá také vyvolán cigaretovým kouřem, prachem, výpary nebo jiným podrážděním.

V lékárnách můžete bez předpisu koupit řadu léků, které vám uleví. Je však důležité vědět, zda potřebujete preparát usnadňující odkašlávání – mukolytikum či expaktorans, nebo naopak takový, který kašel tlumí – antitusikum.

Slabší kašel, zejména ten, který je způsoben nachlazením, většinou ustoupí sám od sebe. Někdy bez jakékoli léčby. Mnoho lékařů nepovažuje za užitečné kašel vždy tlumit, protože napomáhá odstranit z dýchacích cest škodlivé látky.

Obecně se tak utlumování kašle doporučuje většinou jen tehdy, je-li pacient vyčerpán, nemůže spát nebo má jiné zdravotní potíže, které se úporným kašlem mohou zhoršovat. Pokud je ale kašel neúnosný a obtěžující, užívají se léky proti kašli zvané antitusika. Většina z nich tlumí kašlací reflex v centru pro kašel.

Jde mnohdy o přípravky s obsahem kodeinu a jemu podobných látek. Užít léky na utlumení kašle se doporučuje zejména před spaním.

Mokrý neboli produktivní je takový kašel, při kterém se vykašlává větší množství hlenu. Mukolytika je lepší podávat v retardované formě jednou denně ráno. Pokud je užíváte třikrát denně, pak byste si poslední dávku neměli brát po 17. hodině.

V některých případech může být produktivní kašel příznakem onemocnění srdce, zejména pokud jej doprovází zhoršené dýchání nebo dušnost.

K dostání jsou i přípravky kombinované – usnadňující odkašlávání a zároveň kašel tlumí. Např. kapky Stoptussin, ze sirupů pak Thymomel. Mezi homeopatiky pak vyniká Stodal. Nikdy však neužívejte léky na tlumení současně s léky podporujícími kašel. Mohlo by dojít k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání.

Bronchitida

Protivný kašel, který vás bolí až za hrudní kostí a při kterém nic nevykašláváte, spojený s teplotou a bolestí svalů patří k prvotním známkám akutního zánětu průdušek čili bronchitidy.

Hned s prvními příznaky nemoci byste měli vlézt do postele a samozřejmě nekouřit! Suchý dráždivý kašel se po několika dnech změní v produktivní a začnete vykašlávat hlen.

Zajímavé:  Břicho - vše o zdraví

I když je bronchitický kašel velmi nepříjemný, jde o žádoucí proces, který je známkou toho, že zánět odchází z těla pryč. Při vhodné léčbě budete za jeden až tři týdny zdrávi.

Akutní zánět průdušek bývá nejčastěji vyvolán virovou a někdy bakteriální infekcí. Průdušky však mohou být podrážděny i chemickými výpary – a samozřejmě také kouřením. V ČR trpí chronickou bronchitidou téměř pětina lidí. K rizikovým faktorům patří i opakované infekce dýchacích cest či škodlivé pracovní prostředí.

O chronické bronchitidě uvažujte jen tehdy, trvá-li váš kašel po dobu dvou let vždy alespoň tři měsíce. Vykašlávané sekrety jsou hlenovité až hlenovitě hnisavé. Léčba patří do rukou lékaře a není vůbec jednoduchá, protože změny na průduškách bývají nezvratné. Na dechové potíže pravděpodobně dostanete bronchodilatancia ve formě aerosolu, které roztahují průdušky.

Objeví-li lékař při vyšetření i bakterie, které způsobily akutní zhoršení kašle, musíte je přeléčit antibiotiky.

Při jakémkoli kašli byste měli hodně pít, a to nejen kvůli hydrataci při teplotě. Tekutiny totiž ředí hlen a vykašlávání potom není tak bolestivé. Tekutiny by měly být teplé. Hodí se ovocná šťáva, voda nebo čaj. Naopak nápoje s kofeinem, které působí močopudně, byste při nemoci kvůli ztrátě tekutin pít vůbec neměli.

Kašel u dětí

Příčiny kašle u dětí jsou velmi rozmanité. Krátkodobý kašel bývá nejčastěji způsoben zánětem dýchacích cest. Jedná se především o zánět nosohltanu, hrtanu, průdušnice a zánět plicní tkáně.

Tyto infekty, kromě zápalu plic, jsou nejčastěji způsobeny viry, a proto zůstává léčba anitbiotiky bez efektu.

V první fázi onemocnění je kašel většinou suchý, dráždivý, může bránit dítěti v klidném spánku.

V případě, že se objeví ztížené a namáhavé dýchání, někdy spojené se štěkavým kašlem, event. pískoty při výdechu, je nutné vyhledat lékaře. Tento stav vyvolává většinou akutní zánět hrtanu (laryngitida) nebo zúžení průdušek (obstrukční bronchitida). První pomocí je zajištění přístupu chladného a vlhkého vzduchu.

Ideální podmínky pro dítě s kašlem vytvoříme v chladném a vlhkém prostředí. Není pravdou, že kašlající dítě je třeba držet v teple. Dítě s kašlem, které je čilé a bez teplot, může chodit na kratší procházky.

Kašel při akutním onemocnění dýchacích cest většinou odezní do tří týdnů. Častou příčinou déletrvajícího kašle a rýmy bývá nenápadně probíhající zánět dutin.

U menších dětí je nutné také vyloučit zbytnění nosní mandle – zejména v případě současného nočního chrápání a trvale ucpaného nosu.

Nezřídka se vyskytuje tzv. psychogenní kašel, který je projevem psychického problému dítěte. Při jeho odstranění spolupracuje lékař s psychologem, kašel může odeznít během několika týdnů, jindy přetrvává dlouhodobě.

Různé typy kašle. Co indikují a jak vybrat správnou léčbu?

Nastupující chladné období je spojeno s důvěrně známým zvukem, který nikdo neslyší rád. Kašel bývá krátký i neustávající, štěkavý i zajíkavý, suchý i vlhký. Je jasným příznakem většiny respiračních chorob.

Kašlou dospělí, senioři i děti. A právě malé děti jsou jednou z nejohroženějších skupin: v prvních třech letech jejich života musí jejich organismus bojovat s virovými či bakteriálními infekcemi několikrát do roka.

Aby toho nebylo málo, je kašel jedním z řady příznaků obávaného onemocnění Covid-19, které se světem stále šíří a Světová zdravotnická organizace (WHO) jej označila za globální pandemii.

Jaké typy kašle existují? A dá se podle nich poznat onemocnění? Rozhodli jsme se sestavit výběr nemocí, z nichž každé má „svůj typický“ kašel.

Koronavirus: obvyklý je suchý a lehký kašel, doprovázený horečkami a dalšími příznaky

Začněme právě u Covid-19. Když v současnosti někoho slyšíme hlasitě a ustavičně kašlat, začneme ho automaticky podezírat, zda nešíří neblaze proslulý koronavirus SARS-CoV-2.

Je nutné mít na paměti, že kašel, zvláště v počáteční fázi onemocnění, bývá u koronaviru jen lehký a především suchý. V případě této nemoci dochází k překrvení a podráždění sliznic dýchacích cest.

Tvorba hlenu se přitom nezvyšuje.

Ve většině případů (zvláště u mladších a zdravějších lidí) zůstane jen u tohoto, případně se dostaví horečka, únava a bolest svalů. U těžších případů, kde koronavirus postiženého nutí k bolestivému štěkavému kašli a významně ztěžuje dýchání, už dotyčný leží v posteli s horečkami.

Z toho jde jednoznačně vyvodit: setkáme-li se na ulici nebo v prostředku MHD s člověkem, který trpí hlasitým vlhkým kašlem, nemusíme hned panikařit: Covid-19 to nejspíš nebude. Kontaktu se ale přesto vyhněme, protože nakažlivé jsou i další nemoci, o kterých bude ještě řeč.

Nachlazení: vykašlávání hlenů, bolesti v krku

Zvýšená teplota, ojediněle horečka, bolesti v krku, a především neustávající kašel patří mezi hlavní symptomy nachlazení. Nejčastěji je způsobuje jeden z takzvaných rhinovirů, nejinfekčnějších nositelů nachlazení v lidské populaci. Ve skutečnosti ale nachlazení mohou způsobit až dvě stovky různých původců *.

Nachlazení je nemocí, která provází lidstvo odnepaměti. A tak to zřejmě i zůstane, protože proti rhinovirům neexistuje vakcína.

Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně, průměrné dvouleté dítě šestkrát ročně *. S nemocí bývá spojen kašel, který může být zpočátku suchý, typický je však spíše vlhký.

Barva hlenu vykašlávaného z dolních cest dýchacích může být čirá, žlutá nebo i zelenavá.

Zvláště děti je nutné neustále poučovat, aby smrkaly a kašlaly do kapesníků a hleny pokud možno nepolykaly. Cílem správné léčby je usnadnit vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Od toho jsou k dispozici léčebné sirupy. Oblíbenou volbou jsou rostlinné přípravky obsahující lípu nebo břečťan. Tyto léčivky jsou odedávna známé svými účinky na dýchací cesty, imunitu a na uklidnění.

Břečťan také působí protizánětlivě.

Bronchitida: nejdříve suchý kašel, později záchvatovitý s vykašláváním hlenů

Až na dva týdny se může protáhnout onemocnění bronchitidou neboli zánětem průdušek. Ten se v mnohém podobá nachlazení, někdy je důsledkem neléčeného nachlazení nebo komplikací spojených s nachlazením.

Rozdíl spočívá ve vyšší teplotě (až 39 °C) a v širší paletě příznaků. Kašel je nejdříve suchý, ale s rychlým nástupem nemoci se mění na vlhký. K ucpanému nosu a vykašlávání hlenu se přidává dušnost a bolest svalů a kloubů.

Lékaři rozlišují dva typy bronchitidy. Akutní trvá nejdéle dva týdny a je častá v zimních měsících nebo ve smogových obdobích. Chronická může trvat až několik měsíců. Trpí jí zejména kuřáci, ale také horníci nebo pracovníci v těžkém a chemickém průmyslu.

Zánět hrtanu a průdušnice: hrubý kašel a chraplavý hlas

Hovoříme-li chraplavým a zastřeným hlasem, je to nejčastěji z důvodu dlouhého řečnického výkonu, po zábavné a dlouhé party spojené se zpíváním a křičením, případně jde o následek vdechování chemických zplodin a kouře. Také ale může jít o nemoc známou jako zánět hrtanu či průdušnice (nebo jejich kombinaci).

Záněty hrtanu (laryngitida) nebo průdušnice (tracheitida) se kromě poškození hlasu projevují suchým, typicky štěkavým kašlem s dušností. K tomu se přidává bolestivé hrdlo a ztížené polykání. Hlas se někdy může dočasně zcela ztratit.

U malých dětí je třeba dát větší pozor, protože může dojít k zúžení hrtanu natolik, že hrozí udušení.

Nemoc odhalí lékař pohledem do krku, kde je vidět charakteristické zduření hlasivek a sliznice hrtanu. Důležitý je klid na lůžku, šetření hlasivek a snižování teploty.

Černý kašel: kašlání může natolik dráždit, že vyvolá zvracení

Do výčtu přidáváme také černý kašel. Ačkoliv se toto onemocnění donedávna bralo v České republice za takřka vymýcené, nemocných u nás každoročně přibývá**.

Černý kašel je onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Postihuje hlavně děti do šesti let věku, ovšem nakazit se může kdokoli. Starší děti a dospělí se z onemocnění zotaví, ale pro kojence může být černý kašel smrtelný.

Nemoc se projevuje velmi silným dráždivým kašlem, který při nadechování zní jako kokrhání kohouta. Osoba kašle tak silně, že se může i pozvracet nebo si zlomit žebra. Tělesná teplota dosahuje až 40 °C. Na léčbu se používají širokospektrální antibiotika, ale základní prevencí má být očkování, které je u dětí povinné již od roku 1958 a provádí jednou za deset let.**

Co se děje v dýchací soustavě, když jsme „zahlenění“?

Za normálních okolností máme v dýchací soustavě hlen neustále. Má význam při zvlhčování vdechovaného vzduchu a zachycují se na něm cizorodé částice, které jsou průběžně vynášeny ven, aniž bychom si toho všimli.

Na sliznici dýchací soustavy totiž máme řasinky, které se neustále pohybují a ono „vymetání smetí“ mají na starost. Problém nastává v okamžiku, kdy se řasinky přestanou hýbat. Důvodem je zahlenění, neboli přílišné množství hlenu, které řasinky nezvládnou. Hlen se následně zahustí a o to více znesnadní řasinkám pohyb.

Volné dýchací cesty jsou ale pro život nezbytné, proto nás příroda vybavila vrozeným kašlacím reflexem.

Jak podpořit uzdravování?

  • Odpočívejte, vleže na zádech si více podložte hlavu
  • Pijte teplé tekutiny
  • Udržujte přiměřenou teplotu a vlhkost v bytě
  • Nekuřte
  • Stravujte se lehce

Usnadnění průběhu kašle podporují bylinné sirupy a čaje s obsahem břečťanu nebo lípy. Vhodné jsou i inhalace minerálních vod obsahující ionty draslíku, chloru, jodu a sodíku (postačí i osolená voda). Nedoporučují se sladké a mléčné výrobky, které mohou podporovat tvorbu hlenu.

Pokud si nejste jistí, zda podávat léky na suchý nebo vlhký kašel, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, špatná volba by mohla způsobit další zdravotní komplikace.

Zdroje:

* Praktické lékárenství: Samoléčba příznaků chřipky a nachlazení [online]. Olomouc: Solen, s.r.o. 2019 [cit. 6. 8. 2020]. Dostupné na: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2019/04/10.pdf

** Černý kašel [online]. Brno: Avenier a.s. [cit. 6. 8. 2020]. Dostupné na: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cerny-kasel#top

Hlídač plic. Ne všichni kašlající mají koronavirus | Zdraví

Podle Státního zdravotního ústavu patří mezi hlavní příznaky onemocnění covid-19 horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů a únava, někdy se popisuje i ztráta čichu a chuti. Kašel je ale znatelný nejvíce.

Nicméně máme duben, takže počet aktivních alergenů závratně stoupá. To se může projevovat pokašláváním. A nezapomeňme, že za standardních okolností by většinu z nás trápila nějaké viróza, rýma a právě kašel. Ty ale nejsou důvodem k home-office jako covid-19.

Chřipka a covid

Podle lékaře Jiřího Vlčka z plicní ambulance II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývá počátkem jara zvýšený výskyt respiračních virových onemocnění běžný. Postihují většinou horní dýchací cesty, mají lehčí průběh a mohou se obejít bez teplot nebo s mírně zvýšenými teplotami.

Zajímavé:  Proč Neužívat Prošlé Léky?

„Oproti tomu chřipka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, způsobené influenza viry A, B, C s inkubační dobou 18 až 24 hodin. Onemocnění vzniká z plného zdraví, pacient má suchý kašel , většinou bez rýmy, s horečkami, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Chřipka může být komplikována virovým zápalem plic, bakteriální superinfekcí se závažnými dýchacími komplikacemi,“ líčí doktor Vlček.

Kromě bezpříznakové inkubační doby, která je u covid-19 delší, až 14 dnů, se příznaky s chřipkou mohou shodovat, ale mohou probíhat i jako lehký katar dýchacích cest. Co se týče kašle, ten je v případě koronaviru i chřipky popisován ve většině případů jako suchý a dráždivý.

Jak se vyznat v kašli

Lehké zánětlivé projevy horních dýchacích cest virového původu se podle Jiřího Vlčka projevují rýmou, bolestí v krku, suchým kašlem, zvýšenými teplotami.

„Pokud ale kašel trvá déle, je narůstající intenzity, frekvence, mění svůj charakter, zvyšuje se zahlenění, vykašlávané sputum má hnisavý charakter a jsou vysoké teploty, je nutná nejprve konzultace praktického lékaře a podle jeho zvážení pak i návštěva specialisty,“ zdůrazňuje doktor Vlček.

Příčinou zhoršení kašle může být bakteriální komplikace virového onemocnění: zánět průdušek, zápal plic a pohrudnice. Krátkodobý, intenzivní kašel by se nikdy neměl podceňovat, aby se nekomplikoval a nestal se vleklým. Zvláště dlouhodobý kašel vyžaduje podrobné vyšetření a stanovení příčiny.

Jak se bránit

Kašel je obranný reflex, expulzivní zvuk vznikající tlakem vzduchu proti hlasivkám. „Jeho účelem je hlavně zabránit vdechnutí cizího materiálu nebo zbavovat se výměšků z dýchacích cest.

Je provázen mimo jiné samočisticími pochody sliznice dýchacích cest s odstraňováním přebytečného hlenu kmitáním řasinek na povrchu sliznice.

Tělo tedy udržuje volné dýchací cesty a snaží se z nich odstranit vše škodlivé,“ popisuje Jiří Vlček.

Pokud máme trochu zvýšenou teplotu, kašleme, smrkáme a není nám právě do zpěvu, platí za normálních okolností to, co platí dnes všeobecně, tedy zůstat doma, vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí, používat roušku.

Měli bychom léčit symptomy onemocnění – horečku a kašel – příslušnými léky a posilovat imunitu vitaminy, pít dostatek tekutin, hodně odpočívat, spát. „Nemocný je pro své okolí infekčně nebezpečný už před vypuknutím nemoci a samozřejmě pak při plně vyvinutých symptomech. Pokud má předepsána antibiotika, měl by zůstat doma po dobu jejich užívání,“ dodává doktor Vlček.

Jak vybírat léky

Kašel je hlídačem plic. Není třeba ho podle doktora Vlčka tlumit, když pomáhá. Musíme ho ale tlumit nebo úplně odstranit, když nepomáhá či škodí. A podporujeme ho, když je slabý.

„Pokud si nemocný zvládne pomoci sám, měl by si vhodný lék vybrat podle typu kašle po poradě s lékárníkem.

U chronických pacientů, kteří berou více léků, je konzultace s lékárníkem či ošetřujícím lékařem nutná kvůli interakci léků a vyššímu riziku možných nežádoucích účinků.

U nemocných s vředovou chorobou žaludku a lékovými alergiemi je třeba dávat pozor při užití aspirinu či brufenu. Paralen je vhodnější, ale v přiměřeném dávkování,“ uzavírá Jiří Vlček.

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení?

Nachlazení je taktéž označováno jako nasofaryngitida, rinofaryngitida, akutní koryza nebo rýma. Jde o snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích.

Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů, nejčastěji jde o rhinovirus, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Jedná se o RNA virus z čeledi Picornaviridae. Za nachlazením však mohou stát i jiné viry.

10–15 % případů způsobují koronaviry, dalších 5–15 % případů je zaviněno chřipkovým virem.

Nachlazení obvykle začíná bolestí v krku po dobu pár dnů. Vzápětí nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel.

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou kašel, rýma, ucpaný nos a bolesti v krku. Další symptomy mohou zahrnovat bolesti svalů (myalgie), pocit únavy, bolesti hlavy a ztrátu chuti k jídlu. Bolest v krku se dostavuje u přibližně 40 % lidí, zatímco kašel u přibližně 50 % nemocných.

U dospělých není horečka běžná, ale je možná, občas dojde jen ke zvýšení teploty. U dětí k horečce dochází častěji. Rýma se v počátku projevuje bohatou vodnatou sekrecí, později dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Zelený až žlutozelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních.

Nachlazení mívá trvání okolo jednoho týdne. Během prvních tří dnů je nakažlivé. Je vhodnější zůstat doma a odpočívat. Pokud potíže po týdnu přetrvávají, hlen je žlutozelený a vyskytuje se horečka, je vhodné navštívit lékaře a zhodnotit možnou léčbu antibiotiky vzhledem k možnosti pokračující bakteriální infekce.

Někdy se může stát, že se zamění příznaky nachlazení s alergií.

Virus nachlazení se obvykle přenáší jedním či dvěma hlavními způsoby, a to buď vdechnutím či pozřením kapének ve vzduchu obsahujících virus případně kontaktem s infikovaným nosním hlenem nebo kontaminovanými předměty.

Dnes je možné v lékárně zakoupit domácí CRP test a ověřit si sami, zda je vhodné nasazení antibiotik či ne. CRP (C-reaktivního proteinu) je bílkovina, která je tvořena v játrech. Jeho hladina v krvi se zvyšuje při zánětlivých onemocněních.

Jak odlišit nachlazení a chřipku? Chřipková sezóna trvá obvykle od podzimu do jara, nachlazením může člověk onemocnět téměř kdykoliv.

Příznaky Nachlazení Chřipka
Horečka Někdy, mírná Vysoká
Bolest hlavy Občas Běžně
Bolesti celého těla, svalů Mírné Běžné, často kruté
Slabost Občas Běžně, trvání až 2–3 týdny
Schvácenost, extrémní vyčerpání Nikdy Na začátku onemocnění běžně
Ucpaný nos Běžně Občas
Kýchání Běžně Občas
Bolest v krku Běžně Občas
Bolest na hrudi, kašel Mírné, suchý kašel Časté, často těžké
Komplikace Ucpání drenáže vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha Zánět vedlejších dutin nosních, zánět průdušek, zápal plic, který může ohrožovat život
Prevence Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami, každoroční očkování
Léčba Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti. Volně prodejné kombinované preparáty proti nachlazení by neměly být podávány malým dětem. U těžkých případů lze použít antivirotika

Lékařské ošetření neodkládejte u dospělých při nesnesitelné bolesti na hrudi, bolesti hlavy, silné dušnost, závratích, zmatenosti, neustávající zvracení. U dětí je nutné být více na pozoru a varovnými příznaky jsou těžké nebo zrychlené dýchání, modravé zbarvení kůže, nechuť pít, letargie a spavost, dráždivost, příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují, horečka s vyrážkou.

Jediným účinným způsobem prevence nachlazení je fyzicky zabránit šíření virů. Jedná se o pečlivé mytí rukou a nošení obličejových roušek.

U virových infekcí se léčba věnuje tlumení příznaků. Pro úlevu od bolesti se nasazují analgetika, pro snížení horečky antipyretika (ibuprofen, paracetamol).

Když infekci provází kašel, volíme zpočátku antitusika, léky tlumící projevy suchého dráždivého kašle (dropopizin, butamirát). Když přejde kašel do produktivní formy s hlenem, podpoříme jeho vykašlání expektorancii a mukolytiky (ambroxol, acetylcystein).

Pro zprůchodnění nosu používáme hypertonické roztoky mořské vody. Je vhodné zvýšit příjem vitaminu C a zinku.

Při léčbě nachlazení je možné využít i homeopatických preparátů. Homeopatie je přírodní a zcela bezpečná léčebná metoda. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování příznaků onemocnění, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, sirupů, mastí, gelů a čípků.

Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.

Přípravek OSCILLOCOCCINUM

Obsahuje léčivou látkou v 1 dóze s 1 g perorálních granulí (Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200 K). Pomocnými látkami jsou sacharóza, monohydrát laktózy. Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

Děti í dospělí užívají preventivně užívat 1 dózu týdně. Od prvních příznaků nachlazení je nutné užít 1 dózu, co možná nejdříve a následně užívat 1 dózu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Celý obsah jedné dózy se nechává rozpustit pod jazykem nebo v malém množství vody.

Přípravek STODAL

Jedná se o tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný na všechny typy kašle. Přípravek mohou používat dospělí, mladiství a děti od 2 let.

Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

  • Obvyklé dávkování přípravku je:
  • Děti od 2 do 4 let: užívá se ½ čajové lžičky (2,5 ml) 3-5x denně.
  • Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.
  • Děti od 5 do 11 let: užívá se 1 čajová lžička (5 ml) 3-5x denně.
  • Dospělí a mladiství od 12 let: užívá se 1 polévková lžíce (15 ml) 3-5x denně.

Přípravek užívejte nejdéle 10 dnů. Pokud se příznaky zhorší nebo se nezlepší do 5 dnů u dospělých nebo do 3 dnů u dětí, poraďte se s lékařem.

  1. Tento léčivý přípravek obsahuje 1,74% V/V ethanolu Protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o používání přípravku u těhotných a kojících žen, a protože přípravek obsahuje ethanol, jeho užívání v období těhotenství a kojení se nedoporučuje.
  2. Přípravek DROSETUX NEO
  3. Přípravek DROSETUX NEO je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě suchého kašle, dráždivého kašle nebo jiných forem neproduktivního kašle.
  4. Doporučená dávka přípravku je:
  5. Děti mladší 5 let: 2,5 ml sirupu 3-4x denně.
  6. Děti starší 5 let: 5 ml sirupu 3-5x denně.
  7. Dospělí: 15 ml sirupu 2-3x denně.
  8. U dětí do 2 let by měla být léčba kašle vždy konzultována s lékařem.
  9. Pokud se po 3 dnech léčby nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit

s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 5 dní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector