Nevolnost – Vše o zdraví

Nesnažte se zvracení zadržovat. V první řadě se zbavte všeho, co se žaludku „nelíbí“ a až poté nasaďte léčbu. Pokud vaše tělo nezvládá pozřít ani tekutinu striktně odpočívejte a po několika hodinách po posledním zvracení vyzkoušejte vypít pár doušků vlažného čaje či vody, abyste nedopustili dehydrataci organismu a zabránili tak ještě větší zátěži organismu. 

Co způsobuje zvracení

Je několik důvodů, proč se žaludek brání dalšímu zpracování tráveniny. Někdy má vinu onemocnění žaludku a jiných částí trávicí soustavy, jindy zkažené jídlo nebo jen bujarý večírek, kde jste to předešlou noc moc přehnali. Co je ale u zvracení ještě v pořádku a kdy se obrátit na lékaře? Nechutenství a zvracení způsobuje především:

  • Nepřiměřené výkyvy vnitřního prostředí. Patří sem výrazné odchylky od běžných koncentrací základních minerálů, ale i hromadění škodlivin, které nejsou tělu vlastní. Ty mohou zajít i tak daleko, že způsobí selhání jater nebo ledvin.
  • Zánět v některé části trávicího ústrojí. Jinak také akutní gastritida či obecně známá střevní chřipka. Problémy spojené s takovým zánětem trvají většinou jen krátké období 3-5 dní. Nebezpečný je zejména u dětí a starších lidí, které může snadno ohrozit dehydratace. Zánět se ale netýká pouze žaludku, zvracení způsobuje i infekce na slinivce břišní, žlučníku i játrech.
  • Roztažení (distenze) trávicího traktu. Rychlé přejedení a neprůchodnost traktu, které způsobí nepřiměřené roztažení žaludku má vinu na podráždění desátého hlavového nervu, který spouští dekádu impulsů vedoucí k nevolnosti a zvracení. Při neprůchodnosti traktu způsobené zánětem vede i ke zvracení krve. Tento proces velmi často provází i bulimii – poruchu příjmu potravy, kdy se člověk trpící touto psychiatrickou nemocí přejídá a poté záměrně zvrací.
  • Těhotenství a výkyvy s ním spojené. Snad všechny budoucí maminky si prošly při těhotenství pořádnou hormonální houpačkou, kterou doprovází typické ranní nevolnosti a zvracení. 
  • Dráždění rovnovážného ústrojí. Pokud se pohybujete podle vašeho rovnovážného ústrojí ukrytého ve vnitřním uchu v trojrozměrném prostoru nepředpokládaně – nemá pro to pochopení ani žaludek. V dopravním prostředku, při několikáté skleničce na večírku, ve výškách, na různých atrakcích nebo vlivem onemocnění rovnovážného ústrojí dojdete až ke kinetóze a zvracíte.
  • Požití či dráždění čichového centra chemickými látkami. Ať už si jakkoliv podáte nebezpečnou látku, toxin, drogu nebo některé léky, mohou vyvolat zvracení. U toxinů a drog se nemusíme dlouze rozepisovat. Alkohol je v tomto případě králem, který přímo ovlivňuje nervové centrum zvracení. U léků je toto riziko v téměř sto procentech případů zmíněné na příbalovém letáku léku. 
  • Onemocnění mozku, které přímo dráždí centra zvracení. Meningitida, encefalitida, otok mozku při otřesu mozku, krvácení či mozkové nádory způsobují nitrolební hypertenzi. Tedy pnutí či přetlak uvnitř lebky, který v mozku tlačí na centra zvracení. Ta jsou opakovaná a zdánlivě neutišitelná a je třeba je neodkladně řešit za pomoci lékaře. 

Jak zastavit zvracení

Jak zastavit zvracení? Buďte v klidu. Lehněte si na záda a klidně dýchejte. Zpříjemněte si tyto krušné chvilky studeným obkladem na čele. Pokud se vám navaluje po zvracení znovu a znovu kvůli nepříjemnému pocitu v ústech, vyzkoušejte zázvorové kapky, které přebijí dráždivou pachuť.

Populární jsou i zázvorová lízátka a cucací bonbóny, které díky obsahu zázvoru podpoří normální funkci trávícího systému. Vhodné jsou nejen při těhotenské nevolnosti ale i pro děti během dlouhé cesty dopravním prostředkem. Žaludek pomůže vyčistit od škodlivých látek a zklidnit i aktivní uhlí, ať už ve formě tablet nebo prášku.

Chronicky známý lék Kinedryl, který se používá  na prevenci a léčbu kinetózy a nevolnosti při cestování, vám neuleví od zvracení po jídle nebo nadměrné konzumaci alkoholu. Až se váš žaludek trochu uklidní, pijte po malých doušcích sladký nápoj nebo rehydratační roztok. Otevřete si okno nebo se snažte dostat na čerstvý vzduch.

Při zvracení v důsledku jiného závažného onemocnění nebo léčby, může lékař předepsat léky, které potlačují nevolnost a zvracení. 

Nevolnost - Vše o zdraví Co jíst a pít při zvracení

K pití jsou vhodné jsou vlažné čaje, minerální a rehydratační roztoky. Ze začátku nejintenzivnějšího zvracení hlavně pijte a pomalu zkoušejte zařazovat obyčejné tukové rohlíky nebo kukuřičné křupky. To jediné vás bude dělit od opakovaných záchvatů zvracení.

Pokud vám rohlíky a křupky nedělají zle, pomalu zařaďte nemastná jídla a konzumujte je v malých dávkách.

Nejlépe se snáší nemastné ovesné a bramborové kaše, vařená mrkev, libové kuřecí maso, nemastné vývary a klasika v podobě dětských piškotů, banánů a rýže.

Nevolnost - Vše o zdraví Co pomáhá po zvracení

Pokud je vám na zvracení, nebraňte se tomu. A raději vyzvracejte vše, co vás v žaludku dráždí. Zvracením se náš organismus chrání. Až se váš žaludek trochu uklidní, po malých doušcích začněte pít, nejlépe slazené kolové nápoje nebo vlažné čaje

Nevolnost - Vše o zdraví Jak dlouhé zvracení je životu ohrožující?

Zvracení odezní v drtivé většině případů samo, když se žaludek zbaví dráždivého obsahu a uklidní se.

Lékaře byste měli navštívit v případě, že ve zvratcích uvidíte krev nebo když zvracíte dlouhé hodiny. V tomto případě hrozí nebezpečí dehydratace.

V takových situacích, kdy už sbíráte poslední síly mějte vždy po ruce rehydratační roztok, který vás „zavodní“ a poté vyhledejte akutně lékařskou pomoc.

Vše proti nevolnosti a zvracení Léky na migrénu a bolesti

Prevomit Kids – lízátka proti zvracení a nevolnosti 6 ks

Lízátka pro děti Prevomit kids jsou vhodná pro snížení nepříjemných stavů (nevolnost, závrať), při kinetóze (loď, auto, letadlo, točení hlavy) nebo při náhlých změnách nadmořské výšky.

  • Proti zvracení a při nevolnosti v důsledku cestování dopravními prostředky.
  • Snižuje nepříjemné stavy způsobené nemocí z pohybu.
  • Vhodné pro děti od 3 let.
  • Složení v 1 lízátku:
  • 30 mg Extrakt ze zázvoru
  • Přídatné látky:
  • cukr, glukózový sirup, smáčedlo: voda, regulátor kyselosti: kyselina citrónová monohydrat, malinová šťáva 6,1:1, přírodní citrónové aroma, barvivo: kurkumin
  • Dávkování:
  • 1-3 lízátka denně půl hodiny až hodinu před cestou.
  • Upozornění:

Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy a zdravého životního stylu. Skladujte v uzavřeném obalu při pokojové teplotě mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a vlhkem.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevolnost - Vše o zdravíNaturprodukt CZ Havířov je výrobní, obchodní a distribuční společnost, která byla založena v roce 1991. Prvními přípravky, se kterými firma vstoupila na český trh, byly výrobky německé společnosti Dr. Theiss Naturwaren GmbH. Hlavní činnost firmy Naturprodukt CZ spočívá v distribuci dovážených léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, doplňků stravy, kosmetických přípravků, ústní hygieny a dalších. Firma prodává hlavně přípravky obsahující léčivé látky získané z rostlin, které jsou pěstované převážně v ekologických oblastech po celém světě. Vedle přírodních léčiv se firma zaměřila i na vitamínové přípravky v nejrůznějších podobách. Na trhu se prosazuje hlavně kvalitou nabízených výrobků, ať již dovážených nebo z části i vlastních, které splňují nejen velmi přísná kritéria na čistotu, ale současně i předpisy platné ve státech EU a USA.

Zajímavé:  Nastydlé ledviny - Vše o zdraví

Jsem s elixírem spokojená mám pocit,že vlasy dorůstají a lépe drží účes. Nevolnost - Vše o zdraví

  • 15.9.2021 Nepostradatelné vybavení do školky po prázdninách: vitamin C Hurá do školky! Po letních prázdninách se děti opět vracejí ve větším počtu mezi své vrstevníky. Vzájemně si předávají nejen letní zážitky a nově nabyté životní zkušenosti, ale blízkým kontaktem při hrách se vzájemně „obohacují“ také o nejrůznější viry. Podzimní období charakterizované kratšími dny …

Nevolnost i zubní kazy. Co všechno s naším tělem dokáže stres | Zdraví

Podle Kliniky Mayo je bolest hlavy způsobená napětím z každodenních problémů, například pracovních, prvním a reálným ukazatelem stresu a může být doprovázena dalšími příznaky, jak je strnutí svalů či kažení zubů.

Nejlepším způsobem, jak vyléčit tento typ bolesti hlavy, je odpočinek a zvládání stresu, ale jestliže se bolest stává nesnesitelnou a negativně ovlivňuje běžný život, je vhodné vyhledat pomoc lékaře.

Vyrážky i ekzém

Je to sice podivné, ale je tomu tak: pokožka může být vynikajícím barometrem pro měření úrovně úzkosti.

„Stres může vyvolat kožní vyrážku, často v podobě červených skvrn nebo kopřivky v oblasti žaludku, zad, rukou a tváře,“ vysvětluje psycholožka a psychoterapeutka Elizabeth Lombardová.

„Mnozí experti jsou přesvědčeni, že je to zaviněno negativním působením stresu na imunitní systém,“ dodává.

Pomoci může správné dýchání. K dosažení maximálního účinku se v průběhu dne pětkrát až desetkrát hluboce nadýchněte.

Také bolesti šíje, které obvykle přičítáme dlouhodobému vysedávání u počítače, mohou být příznakem stresu, který vyvolává svalové napětí. Zde rovněž může přinést úlevu hluboké dýchání, při němž se soustředíme na bolestivou oblast.

Nevolnost - Vše o zdraví

V medicíně se chvějícímu se očnímu víčku říká blefarospasmus a jde o křeče svalů horního víčka. U některých lidí to může být způsobeno emotivním napětím. Vhodné je odpoutat pozornost od toho, co právě děláme, a to nejméně na dvacet minut, dívat se například z okna nebo zavřít oči.

Mnutí pokožky nebo okusování nehtů je nervózním zvykem, kterým se někteří lidé, zejména ženy, snaží čelit stresu. Než byste se pouštěli do svých rukou, mějte raději na psacím stole protistresový míček, jímž doslova vyženete úzkost z těla, navrhuje expertka Debbie Mandelová.

Stres může vyvolat i zubní kaz, zejména máte-li ve zvyku skřípat během dne a v noci zuby. Tento zvyk může vyvolat poškození skloviny. Napište si seznam problémů, abyste je viděli černé na bílém, a pak si napište možná řešení. Pokud ovšem jde o těžkou formu skřípání zubů, je vhodné navštívit zubaře, doporučuje Mandelová.

Stres může zasáhnout žaludek a vyvolat nevolnost. Řešením je trik, který podle Mandelové pomáhá: nechte protékat vlažnou vodu mezi prsty.

Také apatie může být signálem stresu. Nervózní napětí může rovněž narušit kvalitu spánku, a to tak, že se ráno budíme ještě více unaveni a neklidní. Na to pomáhá půlhodinové zdřímnutí v poledne.

Prospěšný pohyb

Chronický stres může doslova zmenšit velikost hipokampu, který hraje zásadní roli v dlouhodobé paměti, takže třeba zapomenete na schůzku nebo si nemůžete vzpomenout, kam jste dali klíče.

„Naštěstí výzkumy ukázaly, že jakmile se sníží úroveň stresu, vrací se hipokampus ke svému původnímu rozměru,“ vysvětluje Lombardová.

Abychom si udrželi aktivní mozek a chránili ho před budoucími úzkostmi, není nic lepšího než fyzická aktivita. Stačí procházka nebo vyjít pěšky do schodů.

A jestliže se nedokážete rozhodnout, co uvařit k večeři nebo co si vzít do práce na sebe, může to být rovněž vinou úzkosti, která snižuje schopnost soustředění. I zde stačí trochu pohybu na čerstvém vzduchu, abychom si urovnali myšlenky a našli svůj rytmus. Sluneční svit tělu pomáhá uvolňovat serotonin a vitamin D. První zlepšuje náladu a druhý posiluje imunitní systém.

10 tipů jak zmírnit ranní nevolnosti a předejít jim

Zdá se, že na vině je všechno. Po všem je vám špatně, zvedá se vám žaludek, zvláště ráno. Pachy, pohled na snídani, dokonce i pomyšlení na jídlo. Asi si říkáte: Proč tak úžasnou událost v životě musí doprovázet neustálá nevolnost? Je snad něco v nepořádku?

Vůbec ne! Zažíváte „ranní nevolnost“. A nejste samy.

Co je ranní nevolnost?

Nevolnost – někdy doprovázená zvracením – je běžný příznak raného stadia těhotenství. Zažívá ji asi 50 až 70 procent těhotných žen v prvním trimestru. Nejen že je nevolnost normální, ale je to také známka zdravého těhotenství.

I když se nazývá „ranní nevolnost“ (rána jsou často dobou, kdy jsou symptomy nejhorší), zvedat žaludek se vám může kdykoli během doby těhotenství.

Má se za to, že příznaky jsou způsobeny těhotenským hormonem hCG, Který produkuje vyvíjející se placenta, ale další faktory, jako je nízká hladina cukru v krvi, zvýšená kyselost žaludku, stres a únava, mohou mít také svůj podíl.

Prevence ranní nevolnosti

Prevence je nejlepší způsob, jak se vyrovnat s ranní nevolností. K posteli si dejte obyčejné krekry, rýžové chlebíčky nebo i kousek čokolády a snězte něco v momentě, kdy se probudíte, abyste zvýšily hladinu cukru v krvi, ještě než vstanete.

Namísto tří velkých jídel denně jich snězte pět až šest, menších porcí, abyste se vyhnuly prázdnému žaludku a udržely stabilní hladinu cukru v krvi. Vaše strava musí obsahovat dostatečné množství bílkovin (masa, ryb, vajec, sýra) a komplexních karbohydrátů (ovoce, zelenina, obiloviny) odpovídající požadavkům na vývoj dítěte.

Někteří výživoví experti doporučují 75 až 100 miligramů doplňkového vitamínu B6 pro prevenci nevolnosti. Berte také pravidelně prenatální vitamín a vyvarujte se kořeněných a mastných jídel, nezahřívejte příliš organismus a nepoťte se a dopřejte si dostatek odpočinku.

Jak se vyrovnat s nevolností

Kromě vyhýbání se věcem způsobujícím vám nevolnost vyzkoušejte i tyhle nápady:

  1. Dýchejte pomalu – nádech nosem a výdech ústy – nebo si zkuste vizualizovat něco krásného.

  2. Cucejte nebo žvýkejte kousky ledu nebo cucejte čerstvě rozkrojený citron.

  3. Když se vám chce při čištění zubů zvracet, zkuste místo toho ústní vodu a používejte ji často, abyste měly pocit svěžesti v ústech.

  4. Zkuste sklenici mléka nebo dvě kalciové tabletky, které zneutralizují kyselost žaludku.

  5. Na krk si dejte studený kousek látky nebo balíček ledu.

  6. Přidejte strouhaný zázvor (přírodní lék na nevolnost) k zelenině nebo jinému jídlu.

  7. Pijte heřmánkový nebo zázvorový čaj.

  8. Dodržujte přísun tekutin, i když nemáte chuť na pevnou stravu (může pomoci, když nebudete míchat pevnou potravu a tekutiny).

  9. Dejte si obklad nebo led na kosti na spodní části lebky (na šíji v úrovni uší).

  10. Vyzkoušejte náramky proti nevolnosti: Tyto pásky obsahují malý knoflík, který tlačí na tlakový bod ulevující od nevolnosti, a koupíte je ve většině lékáren.

Dlouhý pohled

Dobrá zpráva pro většinu žen je, že ranní nevolnost končí čtvrtým měsícem těhotenství, kdy hladina hormonu trochu klesá.

Zajímavé:  Když Nezabírají Léky Na Bolest?

Pokud vaše příznaky nevolnosti a zvracení přetrvávají (nastávají více než jednou nebo dvakrát denně) a brání vám v jídle nebo pití, nebo pokračují po uplynutí prvního trimestru, oznamte to v poradně. Můžete mít vážnější problém nazývaný hyperemesis gravidarum, který vyžaduje lékařskou péči.

Neklid i záchrana zdraví: Co vše umí hexavakcína

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která má ochránit proti šesti nemocem najednou (dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b). V Česku jsou k dispozici dvě očkovací látky – Infanrix Hexa pro nedonošené děti a Hexacima.

Hexavakcínou se od roku 2018 očkuje pouze ve schématu 2+1 (dříve bylo schéma 3+1, které ale dosud platí u nedonošených dětí).

To znamená, že první dvě dávky se dítěti aplikují v průběhu prvního roku života, interval mezi nimi by měl být dva měsíce. Třetí dávku očkovací látky pak dostane mezi 11. a 13. měsícem věku.

Očkovací látka se aplikuje injekčně do svalu, obvykle do vnější strany stehna. Během 5.–6. roku se ještě přeočkovává proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

Přečíst článek ›

V případě, že rodiče nechtějí začít očkovat dítě ve třech měsících, kdy se podle schváleného očkovacího kalendáře může aplikovat první dávka hexavakcíny (lze to už od ukončeného 9. týdne), dá se očkování odložit. Jestliže nechtějí porušit termíny stanovené vyhláškou, lze zahájit očkování první dávkou v 5 měsících, druhou dávku dát v 7 měsících a poslední ve 13 měsících věku dítěte.

Očkovat lze samozřejmě i později, vakcína byla testována na dětech do dvou let, ale v tomto případě už se rodiče vystavují riziku pokuty.

„Teď ale s manželem přemýšlíme, že mu hexavakcínu necháme dát, protože jsme často u rodičů na statku, kde se syn rád hrabe v hlíně a motá se kolem zvířat, takže by asi bylo vhodné, aby měl očkování proti tetanu. Určitě bych teď byla klidnější,“ přemýšlí Petra.

Jedenatřicetiletá Petra se po narození prvního syna rozhodla, že ho prozatím očkovat nechce a s pediatrem se domluvila, že hexavakcínu odloží na dobu, až bude syn starší.

Když mu byly dva roky, zjistilo se, že trpí řadou alergií a na alergologii jí řekli, že udělala dobře, když ho neočkovala hned jako miminko.

Očkování hexavakcínou, stejně jako všechna ostatní povinná očkování stanovenými vakcínami, plně hradí zdravotní pojišťovna. Pokud rodiče požadují povinné očkování dítěte jinou než stanovenou vakcínou, hradí pojišťovna jen aplikaci, nikoli cenu vakcíny.

Proti jakým nemocem chrání hexavakcína?

  • Tetanus: jedná se o akutní, až smrtelné onemocnění, které vyvolává bakterie Clostridium tetani. Do těla se dostává oděrkami, řeznými a jinými ranami v kůži. Rány, které se pravděpodobněji mohou infikovat bakteriemi tetanu, jsou popáleniny, zlomeniny, hluboké rány, které obsahují hlínu, prach, koňský hnůj nebo dřevěné třísky. Jakmile se bakterie v těle začne šířit, produkuje jed, který může způsobit svalovou ztuhlost, bolestivé svalové křeče, záchvaty až smrt.
  • Záškrt: závažná bakteriální infekce, která postihuje především dýchací cesty, krční mandle, hltan a někdy také kůži. Dochází k otoku dýchacích cest, který způsobuje závažné dechové problémy a někdy až udušení. Bakterie rovněž uvolňují jed, který může způsobit poškození nervů, srdeční problémy a dokonce smrt. Nemoc se přenáší přímo vzduchem, kapénkovou infekcí, méně často nepřímo kontaminovanými předměty. Projevuje se horečkou,  bolestí v krku, bolestivým polykáním, zvětšením lymfatických uzlin. Na mandlích se mohou vytvořit typické šedé povlaky, které nelze setřít.
  • Černý (dávivý) kašel: vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Způsobuje těžké záchvaty kašle, které mohou vést k problémům s dýcháním. Bývá často doprovázen „dávivými“ zvuky. Kašel může trvat jeden až dva měsíce i déle a může být příčinou ušní infekce, zánětu průdušek (bronchitidy) s vleklým průběhem, zánětu plic (pneumonie), záchvatů křečí, poškození mozku a dokonce smrti. U kojenců je toto riziko nejvyšší. Nemoc se přenáší podobně jako rýma prostřednictvím kapének při kašli a kýchání.

Přečíst článek ›

  • Hepatitida B: je způsobena virem hepatitidy B, který napadá játra. Je nebezpečná především kvůli riziku chronického stadia, kdy dochází k zánětu jater, který se může rozvinout až v cirhózu (ztvrdnutí) nebo dokonce rakovinu. Krátkodobé (akutní) příznaky mohou trvat několik týdnů. Patří k nim žluté zbarvení kůže a očí (žloutenka), tmavé zbarvení moči, únava, nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Nakazit se můžete kontaktem s krví nebo tělesnými tekutinami nakažené osoby, mimo jiné při porodu přenosem z nakažené matky na novorozené dítě, pohlavním stykem s nakaženým partnerem, používáním společných jehel, stříkaček nebo jiných nástrojů pro injekční užívání drog, sdílením zubního kartáčku, přímým kontaktem s krví nebo otevřenými ranami nakažené osoby.
  • Dětská obrna: virová infekce, která často probíhá jen jako mírné onemocnění, ale je vysoce nakažlivá. Může způsobit paralýzu svalů, až ochrnutí a smrt. Virus se přenáší přímým kontaktem nebo nepřímo kontaminovanými předměty či potravinami.
  • Haemophillus influenzae typu b: jedná se o bakterii, která způsobuje záněty mozkových blan, sepsi (otravu krve) a nebezpečné záněty sliznice hrtanové příklopky. Ty mohou u malých dětí způsobit i udušení. K přenosu bakterie H. influenzae typu b dochází hlavně kapénkami z člověka na člověka např. při kýchání, kašlání nebo i vydechnutí. Bakterii H. influenzae typu b často šíří lidé, kteří ji mají v nose nebo v hrdle, ale sami nevykazují žádné příznaky.

Možné vedlejší účinky

Mezi velmi časté vedlejší účinky, které se objevují u více než jedné z deseti dávek vakcíny, patří ospalost, ztráta chuti k jídlu, vysoká teplota nad 38 °C, otoky, bolest, zarudnutí v místě vpichu vakcíny, neobvyklá plačtivost, pocit podrážděnosti nebo neklidu.

Přečíst článek ›

Mezi časté příznaky se řadí průjem, nevolnost a zvracení, teplota vyšší než 39,5 °C, otok v místě vpichu vakcíny větší než 5 cm nebo zatvrdnutí v místě vpichu.

Méně často se vyskytuje infekce horních cest dýchacích, únava, kašel či rozsáhlý otok celé končetiny, do které bylo očkování aplikováno.

Hexavakcína v číslechHexavakcína se očkuje ve schématu 2+1.1. dávka se může podat od 9. týdne věku.2. dávka se podává ve 4 měsících.Přeočkování proběhne mezi 11. a 13. měsícem věku.Proočkovanost hexavakcínou se pohybuje okolo 93 procent.V roce 2020 se v Česku nevyskytoval žádný případ tetanu ani záškrtu.Černým kašlem se loni nakazilo 696 lidí.

U akutní žloutenky typu B to bylo 27 osob, chronická propukla u 142 lidí.

Neobvyklé příčiny nepříjemného nadýmání

Za nadýmáním mohou často stát i poněkud nezvyklé příčiny. Foto: Profimedia.cz

Nadýmání si nevybírá, čas od času potrápí bez rozdílů muže i ženy. Na vině jsou většinou konzumované potraviny, které nadýmání způsobují. Mezi nepříjemné spouštěče patří často luštěniny, sladkosti, sušenky, obiloviny, mléko nebo příliš sycené nápoje.

Kromě výše jmenovaných potravin ale existují podle odborníků i další aspekty, které mají za následek nepříjemný nafouklý pocit. Server Daily Mail sestavil přehled několika z nich.

Zajímavé:  Vliv Hluku Na Zdraví?

Při jídle doma se vám nadýmání vyhýbá, ale po návštěvě v restauraci vás potíže přepadají? V tom případě se nabízí možné řešení: jídlo je příliš ohřáté, uvádí londýnská dietoložka Luci Danielsová.

„Mezi mými pacienty se často objevují lidé, které tyto nepříjemnosti přepadají po konzumaci potravin v restauracích, zvláště pak po rýži, těstovinách nebo bramborách.“

Vysvětlení je vcelku jednoduché. Při přílišném přehřátí jídla se mění jeho molekulární struktura, a vznikají tzv. rezistentní škroby. Ty nejsou stráveny v tenkém střevě, ale putují do tlustého střeva, kde bakterie vyrábí plyn, který následně způsobuje nadýmání. Nejvíce rezistentních škrobů se vyskytuje v hotových jídlech a také v předpečeném pečivu.

Častou příčinou nadýmání u žen mohou být právě hormonální výkyvy během menstruačního cyklu. „Mnohé ženy se před nadcházející periodou cítí velmi nafouklé, což je dáno zvýšenou hladinou progesteronu,“ vysvětluje gynekologická a porodní konzultantka Leila Hannaová z The Sloane Hospital v Londýně.

„Zvýšená produkce progesteronu v období ovulace způsobuje „ochabování“ svalů v oblasti břicha. Veškeré orgány nejsou tak pevně „zabaleny“ jako obvykle, a proto mají ženy pocit nafouklého břicha. V období před nástupem menopauzy pak bývají tyto stavy nejhorší,“ dodává.

S povolenými břišními svaly jsou povolená i střeva. Také pracují pomaleji, což může mít za následek zácpu, která následně může zhoršovat i nadýmání. V takovém případě je nejlepší pomocí zvýšený příjem vlákniny.

Při žvýkání polykáme více vzduchu, čímž se automaticky zvyšuje i riziko nadýmání, uvádí Peter Whorwell, lékař v nemocnici Wythenshawe v Manchesteru.

„Největší potíže způsobují žvýkačky bez cukru obsahující látky jako sorbitol nebo xylitol, které mohou zapříčiňovat častější stavy nadýmání. Stejné složky se také nacházejí v neslazených nápojích,“ varuje Whorwell.

Stejně vysoké riziko nadýmání vzniká i při rychlém a překotném hltání jídla.

Podle profesora Whorwella je cokoli „zdravého“ ve většině případů i příčinou nadýmání. Vysokým obsahem vlákniny jsou známé obiloviny a luštěniny, které často způsobují nepříjemné kvašení ve střevech. Pokud jste na takové potraviny hákliví, měli byste se vyvarovat i nadměrné konzumace černého chleba, otrub nebo zeleniny.

„Lidé často v rámci zdravé výživy během dne jedí velké množství čerstvého ovoce, oříšků nebo různých semen. To vše ale může i u zdravých lidí způsobit nadýmání, což teprve u lidí se syndromem dráždivého tračníku,“ varuje.

Za nadýmáním může stát také nedostatek „dobrých“ bakterií ve střevech. Tzv. střevní mikroflóra pomáhá stimulovat trávení a udržuje střevní buňky zdravé. Antibiotika tuto mikroflóru narušují, stejně jako rovnováhu bakterií, které se špatně množí, uvedla specialistka na alergie a dietní sestra Marianne Williamsová.

Bakteriální nerovnováha následně způsobuje citlivost na různé potraviny, které ve střevech kvasí a výsledkem je opět nadýmání. Vhodnou pomocí jsou probiotika.

„Existuje prokázané spojení mezi mozkem a funkcí střev. Není tedy ničím překvapivým, že pocity úzkosti či deprese mohou způsobovat i zažívací potíže,“ vysvětluje Whorwell.

Ve skutečnosti je stres jedním z největších spouštěcích faktorů zažívacích problémů. U řady lidí je tak přes zaznamenané dlouhodobé zažívací potíže odhalen i dlouhodobý stres, který může ve výsledku způsobovat i řadu dalších zdravotních komplikací.

Mezi méně častou, ale ne neobvyklou příčinu nadýmání, může patřit i alergie na lepek. Bohužel příznaky alergie jsou mnohdy podobné jako ty u syndromu dráždivého tračníku, takže pacienti mohou žít řadu let se špatnou diagnózou a tím se i jejich problém s nadýmáním může souvisle prodlužovat či zhoršovat.

„Pokud máte podezření na potravinovou alergii, je vhodné si po dobu zhruba sedmi dnů vést podrobný deník o konzumovaném jídle, společně s podrobnými příznaky, které se případně objevily. Problémy pak zhodnoťte z hlediska závažnosti či bolestivosti a o výsledcích se následně poraďte s lékařem,“ vysvětluje Marianne Williamsová, specialistka na alergie.

Hlavní zprávy

Závratě mohou ukazovat na vážnější zdravotní problém. Téma, o němž se moc nemluví

Točí se vám hlava, je vám slabo a jste malátní? S největší pravděpodobností tento pocit za chvíli zmizí a vše bude v pořádku. V některých případech však závrať nemusí být až tak nevinná. Lehká závrať při rychlém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky není nic neobvyklého. Horší je, když se vám hlava zatočí i ve stoje a v klidu na pevné zemi.

Neurolog a rehabilitační lékař MUDr. Michal Bednář, PhD. v naší radioporadně na téma: poruchy rovnováhy a závratě.

Závrať neboli vertigo se obvykle projevuje točením hlavy, které někdy doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení a hučení v uších. Většinou se nejedná o nic vážného, ale existují případy, kdy by motolice mohla ukazovat na zásadnější problém.

Ačkoli jsou závratě většinou vyšetřovány neurologem, nemusí jít nutně o problém neurologického rázu. Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin – z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu.

Závratě se objevují také v souvislosti s nízkým či vysokým tlakem, při migréně nebo při úpalu či úžehu. Zároveň mohou být symptomem velmi závažných onemocnění – cukrovka, anémie, zánět mozku, krvácení do mozku či roztroušená skleróza.

U spousty lidí se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se točí hlava v uzavřeném prostoru, jinému v otevřeném, někomu nedělají dobře třeba výšky.

Výskyt závratí stoupá s věkem

Vertigo je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Výskyt vertiga stoupá s věkem.

Existuje mnoho věcí, které by mohly způsobovat závratě, jako jsou třeba léky a dehydratace. Většina z nich je bezvýznamná a není třeba se jich obávat.

V některých situacích však může být závrať příznakem něčeho mnohem vážnějšího.

Když jsou závratě časté nebo trvají déle než několik minut

Podle odborníků krátké závratě nejčastěji spustí rychlá změna pohybu hlavy. V většině případů, zejména u mladších pacientů, se tento stav vyřeší sám. Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá třeba i celé hodiny nebo ho doprovází zvonění v uších, či dojde ke zhoršení sluchu, mohlo by to být příznakem vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

Vertigo může být někdy i příznakem mrtvice

Pokud se vám z ničeho nic začne točit hlava, motáte se a zároveň zaznamenáte další příznaky cévní mozkové příhody jako celková slabost, zvláště na jedné straně těla, náhlá silná bolest hlavy nebo potíže s mluvením, viděním, nebo při chůzi, měli byste urychleně navštívit lékaře.

Podobné příznaky mohou být také znamením jiných neurologických poruch, jako je třeba roztroušená skleróza.

Sečteno a podtrženo

Pokud vám závratě brání v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Pokud občas zažijete lehkou závrať nebo točení hlavy, nezmatkujte a raději vypijte sklenici vody. Většinou to zabere.

Celou radioporadnu s MUDr. Michalem Bednářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector