Nitroděložní tělísko – Vše o zdraví

Nitroděložní tělísko je malý, pružný, umělohmotný prostředek ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy. Uživatelkám slouží primárně k zabránění početí, ale má řadu dalších výhod.

Lékaři jej srovnávají se sterilizací, protože se jedná o jednu z nejúčinnějších antikoncepčních metod.

Tento druh ochrany je zejména vhodný pro ty ženy, které nechtějí myslet na pravidelné užívání pilulek po dobu několika let.

Nitroděložní tělísko - Vše o zdraví

Nehormonální verzi tělíska zase využijí ženy, které měly nebo mají problémy s trombózou (pro ně je užívání hormonální antikoncepce vyloučené). Velkou výhodou je, že si žena může nechat tělísko lékařem vyjmout ve chvíli, jakmile se rozhodne, že chce otěhotnět.

Pokud se pro nitroděložní tělísko rozhodnete, můžete si vybrat mezi dvěma typy:

Hormonální nitroděložní tělísko

Zabraňuje spermiím projít skrz děložní hrdlo až do dělohy díky hlenu. Hlen v děložním hrdle je stejně obtížně prostupný jak pro spermie, tak pro případné bakterie.

Díky tomu se výrazně snižuje riziko zánětů dělohy a vejcovodů.

Uvolňující se hormon zabrání růstu děložní sliznice, čímž většina žen ocení slabší menstruační krvácení, některé ženy po celou dobu nekrvácí vůbec.

Nitroděložní tělísko - Vše o zdraví

Nehormonální nitroděložní tělísko

Může mít různé tvary, ale nejvíce převládá tvar písmene „T“. Tělísko působí v děloze jako cizí těleso, které přitahuje množství bílých krvinek a ty pak působí na spermie.

Tento efekt je podpořen vzácnými kovy, které mají toxický vliv na spermie a brání jim v cestě pohlavním ústrojím ženy.

Nejčastěji se jedná o měděný drátek, případně drátek ze zlata, stříbra nebo slitiny stříbra a zinku, který využijí nejčastěji ženy s alergickou reakcí na měď.

Nevýhodou nehormonálního tělíska je absence hormonu, nechrání tak před nádory a cystami vaječníku, nechrání před záněty vnitřních rodidel.

Předností je jednoduchost užívání stejně jako u hormonálního nitroděložního tělíska a také cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod.

Zavedení nitroděložního tělíska

Tělísko se zavádí během menstruace z důvodu jistoty, že žena není těhotná, a dobré prostupnosti kanálu děložního hrdla. Celý proces je bezbolestný a provádí se během jedné návštěvy gynekologa. K zavedení se používá úzká trubička, která připomíná brčko. Nitroděložní systém se zavádí na dobu minimálně 3 roky podle toho, jaký typ si vyberete.

Po zavedení mohou nastat změny v cyklu, např. se může objevit špinění nebo nepravidelné krvácení. Ve většině případů si tělo časem zvykne a cyklus se ustálí. V případě hormonálního tělíska může dojít k úplné absenci krvácení.

Vyjmutí tělíska opět provádí lékař. Následující měsíc po vyjmutí dochází k obnovení menstruace a dochází tak i k velmi rychlé obnově plodnosti.

Nitroděložní tělísko - Vše o zdraví

Výhody

  • nemusíte myslet na pravidelné užívání
  • zavedení na 3-5 let
  • vysoká spolehlivost
  • hormonální i nehormonální verze
  • minimální výskyt vedlejších účinků
  • aplikace je bezbolestná
  • po vyjmutí dochází ihned k obnově plodnosti
  • levná antikoncepční metoda (3.000 – 5.000 Kč)

Nevýhody

  • po 3-5 letech je zapotřebí vyměnit
  • může způsobit delší a silnější menstruační krvácení
  • vzácně může dojít při vyjmutí k poranění
  • výjimečně může z dělohy vypadnout
  • nehormonální tělíska nechrání před nádory a cystami vaječníků, před záněty rodidel ani před mimoděložním těhotenstvím
  • tělíska obsahující měď se nesmí zavádět ženám s alergii na měď

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělísko Mirena

Mirena se používá jako kontracepční prostředek k zabránění otěhotnění, případně se zavádí ženám, které trápí nadměrném menstruační krvácení.

Jedná se o hormonální nitroděložní tělísko, ze kterého se uvolňuje malé množství hormonu.

Do krevního oběhu se ovšem levonorgestrel téměř nedostává, proto je vhodná i pro ženy, které nesmějí užívat estrogeny. Může být zavedena až na 5 let.

Cena nitroděložního tělíska Mirena se v roce 2020 pohybovala kolem 4-5 tisíc korun.

Nitroděložní tělísko Jaydess

Jaydess je stejně jako Mirane hormonální tělísko, které pravidelně uvolňuje hormon levonorgestrel, je ale o něco menší a zavádí se po dobu 3 let. Je určeno ženám, které doposud nerodily, případně pro ženy po porodu, které plánují další graviditu.

Cena nitroděložního tělíska Jaydess se pohybovala v roce 2020 kolem 4-5 tisíc korun.

Nitroděložní tělísko Levosert

Jedná se o další hormonální tělísko obsahující hormon levonorgestrel, které představuje účinnou ochranu před otěhotněním, ale i řešení potíží s nadměrným menstruačním krvácením. Zavádí se na dobu 3 let.

V roce 2020 se cena nitroděložního tělíska Levosert pohybovala kolem 3-4 tisíc korun.

Nitroděložní tělísko Kyleena

Kyleena je nejnovější nitroděložní systém dostupný i v Česku. Tělísko je dlouhé pouhé tři centimetry. Stejně jako předchozí tělíska i Kyleena obsahuje hormon levonorgestrel, který brání početí. Zavádí se jako Mirena na dobu 5 let s tím rozdílem, že Kyleena obsahuje méně hormonu.

Cena nitroděložního tělíska Kyleena se pohybovala v roce 2020 kolem 4-5 tisíc korun.

Nitroděložní tělísko Gynefix

Jedná se o nehormonální variantu mezi nitroděložními tělísky.  Je menší než ostatní tělíska, a tak je vhodné i pro ženy, které doposud nerodily.

Nejedná se o klasický systém ve tvaru písmene „T“, ale o vlákno, které obsahuje 4 nebo 6 měděných válečků. Díky malým rozměrům se dobře adaptuje tvaru dělohy.

Jeho zavedení může být pro některé ženy (obzvlášť pro ty, které ještě nerodily) bolestivé, proto je možné ho provést v celkové narkóze. 

V roce 2020 se cena nitroděložního tělíska Gynefix, které je funkční 5 let, pohybovala zhruba kolem 4 tisíc korun.

Autor: Ver

Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko patří mezi jedny z nejspolehlivějších metod antikoncepce. I přesto se ale nejedná o nejvyužívanější antikoncepční prostředek.

Stále ho totiž obestírá mýtus z minulosti, že se nejedná o bezpečnou antikoncepční metodu a navíc způsobuje zdravotní komplikace. To možná byla pravda v minulosti, ale dnes už to rozhodně neplatí.

Zdravotní rizika spojená s nitroděložním tělískem nejsou téměř žádná a naopak má řadu výhod. Jednou z nich je, že si můžete vybrat hormonální i nehormonální variantu.

Co je to nitroděložní tělísko a jak funguje?

Nitroděložní tělísko měří několik centimetrů a běžně mívá tvar písmene „T“, i když se můžete setkat i s kulatou verzí. Nejčastěji se vyrábí z kovů, jak je měď, stříbro nebo zlato.

Jeho název je odvozený z toho, že se zavádí dovnitř do dělohy, kde brání tomu, aby se spermie spojila s vajíčkem a oplodnila ho. Gynekologové se shodují, že se jedná o velmi spolehlivou a účinnou antikoncepci. Pokud si žena přeje otěhotnět, tělísko je možné kdykoli vyndat.

K obnově plodnosti pak dochází velmi rychle. Další výhodou je, že žena může volit mezi nehormonálním a hormonálním tělískem. 

Nitroděložní tělísko - Vše o zdraví

Hormonální tělísko

Hormonální tělísko má v sobě určité množství hormonů, které zvyšují konzistenci hlenu v děloze a v děložním hrdle. Tento hlen pak znemožňuje spermiím pohyb skrze děložní hrdlo do dělohy.

Vzhledem k tomu, že nitroděložní tělísko je tělem vnímáno jako cizorodé těleso, vytvářejí se kolem něj bílé krvinky. Ty dokážou zabít zbývající spermie, kterým by se podařilo do dělohy proniknout.

Uvolňující se hormon také znesnadňuje růst děložní sliznice, kde by se případně mohlo oplodněné vajíčko uchytit. Díky tomu žena nemá menstruaci vůbec nebo krvácí jen velmi slabě.

Nehormonální tělísko

Nehormonální tělísko funguje na stejném principu jako hormonální s tím rozdílem, že neobsahuje žádné hormony. Funguje tedy na bázi cizorodého tělesa, kolem kterého se shlukují bílé krvinky zabíjející spermie. Vzácné kovy, ze kterých je tělísko vyrobeno, jsou navíc pro spermie toxické. Zvláště měď, která je v tomto směru nejúčinnější. 

Dříve se nitroděložní tělísko doporučovalo pouze ženám, které už porodily nebo dalšího potomka neplánovaly. Dnes je tato forma antikoncepce vhodná i pro ženy, které těhotenství teprve plánují. Nitroděložní tělísko má řadu výhod.

V první řadě si žena nemusí hlídat pravidelné užívání pilulek a tělísko má životnost až několik let. Snadno se zavádí i odstraňuje a po jeho vyjmutí je možné otěhotnět už měsíc po jeho vyjmutí. Další výhodou, především u hormonální varianty, je vysoká spolehlivost.

Nehormonální varianta je zase výborná alternativa pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat hormonální antikoncepci. 

Nevýhodou nehormonálního nitroděložního tělíska je fakt, že prodluží krvácení, které může být v některých případech i silnější.

Velmi zřídka se může stát, že hormonální tělísko z dělohy samovolně vypadne nebo při jeho vyjmutí může dojít k poranění dělohy. Jedná se ale o velmi ojedinělé případy.

Vhodnost užívání nitroděložního tělíska je vždy nutné konzultovat s gynekologem, který na základě anamnézy a zdravotního stavu ženy určí, zda je jeho zavedení vhodné a možné či nikoli.  

Zajímá vás antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska nebo už jej máte a chcete otěhotnět? Kontaktujte specialisty z IVF Centra a Gynekologie Praha Gynem. 

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělísko - Vše o zdraví

Budoucnost hormonální antikoncepce

Podle posledního průzkumu užívá jinou formu antikoncepce než pilulky pouze 8 % českých žen. Za takto nízkým číslem stojí podle gynekologů v případě nitroděložních tělísek ještě stále převládající strach z nespolehlivosti, vedlejších účinků a bolestivosti ze zavádění.

Přitom nová tělíska se od 
těch starých diametrálně liší. A co víc, skýtají i řadu nesporných výhod.

Co je NITRODĚLOŽNÍ tělísko?

Tato antikoncepční metoda patří mezi ty dlouhodobé a využívá účinku tělísek různého tvaru zaváděných do dělohy. V případě, že se žena rozhodne otěhotnět, je možné tělísko kdykoliv vyjmout, přičemž úroveň plodnosti před zavedením je velmi rychle obnovena.

Pro koho je NITRODĚLOŽNÍ tělísko vhodné?

Ačkoliv byl tento druh antikoncepce donedávna možnou volbou zejména pro ženy po porodu, nově jej lze brát také jako vhodnou alternativu i pro ženy, které doposud nerodily a v nejbližší době těhotenství neplánují. Spolehlivý komfort poskytuje i ženám, kterým z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje každodenní užívání hormonální antikoncepce ve formě tablet a kterým byla kombinovaná hormonální antikoncepce kontraindikována.

Jak NITRODĚLOŽNÍ tělísko funguje?

Hormonální: Hormon obsažený v tělísku zvyšuje vazkost hlenu v hrdle děložním, čímž se hlen stává špatně prostupným pro spermie.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Samotné tělísko pak působí v děloze jako cizí těleso a přitahuje bílé krvinky, které působí proti spermiím, jež by se přece jen mohly dostat přes bariéru hlenu v hrdle děložním.

Hormon, který se uvolňuje, brání nárůstu děložní sliznice, a dochází jen ke slabému špinění, nebo absenci krvácení.

Nehormonální: Tělíska jsou 
z polypropylenu různého tvaru (téčka, medúzy, multiloady) s kovovými válečky. Jsou založena na principu uvolňování iontů mědi, jež zabíjejí spermie, které se dostanou do dělohy. Při užívání nehormonálního tělíska dochází k pravidelné menstruaci.

Na rozdíl od tabletek, náplastí a kroužku, které ovlivňují ovariální cyklus, tělíska mají vliv na menstruační cyklus. Vaječníky fungují úplně normálně, tzn. dochází k růstu folikulu, zrání vajíčka, ovulaci, tvorbě žlutého tělíska, zániku žlutého tělíska a menstruaci.

Před zavedením NITRODĚLOŽNÍHO tělíska

Nejprve je potřeba poradit se s lékařem o možnostech antikoncepce. Poté dojde k vyšetření, udělá se preventivní stěr na rakovinu děložního čípku, ultrazvukem se zkontroluje velikost dělohy a děložní dutiny. A na základě toho se doporučí optimální varianta.

Zavádění NITRODĚLOŽNÍHO tělíska

Tělísko se zavádí ambulantně bez anestezie, vzácně to lze třeba i v narkóze. Tělísko se zavádí do dutiny děložní, a to v období menstruace, což má několik důvodů: v tu dobu je lépe prostupný kanál děložního hrdla, a když žena menstruuje, je téměř stoprocentní, že není těhotná. Ke snazšímu odstranění z dělohy je většina tělísek opatřena vlákny, která po zavedení vyčnívají do pochvy.

Těhotenství při antikoncepci

Kombinace účinků nitroděložního tělíska je příčinou velmi vysoké antikoncepční spolehlivosti. Přesto podobně jako u jiných forem antikoncepce existuje možnost otěhotnění. „Existují situace, kdy žena například kojí a přijde, že chce zavést tělísko.

Při prohlídce se nic nezjistí, přitom ona už může být třeba těhotná, ale pouze tak málo, že to není vidět. Dostane tělísko, a za 3 měsíce přijde, že je těhotná. Proto se také dělají dopředu testy. Někdy ale ani to nestačí. Žena může mít den před zavedením tělíska nechráněný styk, neuposlechne rady lékaře, a už je to.

A nikdo nic nepozná,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Fučíková, GYNPOINT.

  • Ženy si často myslí, že kojení funguje jako antikoncepce, to je ale mýtus. Při kojení sice žena nemá menstruaci, ale může otěhotnět!
  • Nitroděložní hormonální tělískonezpůsobuje potrat. Spermie se k vajíčku vůbec nedostanou, nemůže tedy dojít ani k oplodnění.

Druhy NITRODĚLOŽNÍCH tělísek

Ženy mohou vybírat mezi nitroděložním hormonálním systémem (IUS*) a nehormonálními tělísky s obsahem kovu (měď, zlato, stříbro, slitina zinku a stříbra).* Intrauterinní Hormonální  systém


Tělísko Gynefix je nehormonální variantou bez pevného plastového těla a ramének, která má díky svému inovativnímu designu méně vedlejších účinků.

Díky malým rozměrům se tělísko velmi dobře adaptuje na tvar dělohy, a je tak určeno především pro ženy, které ještě nerodily. Zapichuje se do svalstva dna děložního a nevyvolává silné krvácení.

Systém je funkční: 5 let Cena: kolem 4 000 Kč

Jaydess je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství 
hormonu levonorgestrelu. Jde vlastně o menší Mirenu. Díky menšímu průměru se i snadněji zavádí a je určeno i pro ženy, které dosud nerodily. Systém je funkční: 3 roky Cena: kolem 5 500 Kč

Hormonální NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKA

Mirena je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je také tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství hormonu levonorgestrelu, který působí především na děložní sliznici. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimálně.

Lze ji proto využít i pro ženy, které díky své anamnéze nesmějí užívat estrogeny. Je vhodná pro ženy s normálním cyklem, pro kojící ženy po porodu a dá se použít i jako součást náhradní hormonální terapie. Dokáže významně snížit intenzitu menstruačního krvácení, a tedy i krevní ztráty.

Systém je funkční: 5 let Cena: kolem 6 500 Kč

NECHTE SI DOPORUČIT NEJVHODNĚJŠÍ NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO

Výhody nitroděložních tělísek:

  • spolehlivost srovnatelná se spolehlivostí při sterilizaci
  • dlouhodobá ochrana bez nutnosti  neustálé kontroly
  • maximálně šetrné zavádění
  • příznivé finanční hledisko
  • hormonální i nehormonální  tělísko mohou zvolit i kojící ženy
  • hormonální tělísko snižuje riziko zánětů dělohy, vejcovodů a rakoviny děložního těla
  • oba typy tělísek jsou vhodné tam, kde žena nemá užívat estrogeny

Vedlejší účinky NITRODĚLOŽNÍCH TĚLÍSEK

Tělísko není vhodné pro ženy, které:

  • mají abnormální či problematické menstruační krvácení,
  • často trpí na infekce a záněty,
  • často střídají sexuální partnery,
  • mají abnormality děložního hrdla nebo dělohy včetně fibroidů deformujících děložní dutinu,
  • mají akutní onemocnění jater,
  • jsou přecitlivělé na některou složku daného přípravku, např. levonorgestrel.

Statistiky

Podle výsledků průzkumu, který proběhl na přelomu ledna a února 2014 mezi českými ženami ve věku 18 až 35 let:

  • užívá aktuálně některou z forem hormonální antikoncepce nebo nehormonální nitroděložní tělísko 62 % žen,
  • pouze 18 % uživatelek hormonální antikoncepce a nehormonálních tělísek je se svou antikoncepcí spokojeno,
  • téměř každá třetí uživatelka antikoncepce (29 %) zvažuje v brzké době změnu,
  • zhruba 38 % žen dnes neužívá žádnou antikoncepci.

Odborné názory:

Co ovlivňuje výběr antikoncepce?„Ženy se při výběru antikoncepce rozhodují zejména na základě kombinace vlastního úsudku a doporučení lékaře.

Zatímco u výběru formy, tedy zda užívat pilulky, náplasti, injekce nebo třeba nitroděložní tělísko, ženy připouštějí, že na rozhodnutí se podílejí ve srovnatelné míře ony samy a jejich gynekolog (míra vlivu ženy 45 %, míra vlivu gynekologa 39 %), u výběru konkrétní značky antikoncepce je již patrné, že toto rozhodnutí je převážně na lékaři (míra vlivu ženy 24 %, míra vlivu gynekologa 67 %). Při výběru té správné antikoncepce hrají pro ženy podle průzkumu nejdůležitější roli její spolehlivost a bezpečnost.“ Ing. Lenka Suchá, výzkumná agentura Ipsos

Proč dnes ženy užívají nitroděložní tělíska tak málo?„Jsem přesvědčená, že důvod je ten, že znají pojem DANA, což bylo původně obrovské kovové tělísko, které se špatně zavádělo do dělohy a mělo spoustu negativních účinků jako například extrémně silné, bolestivé krvácení.

A pravda je, že spolehlivost tohoto tělíska nebyla taková jako dnes. Viděla jsem mnoho případů těhotenství při této formě antikoncepce. Dnes už klientkám vysvětluji, že jde o jiný druh antikoncepce, že to sice vypadá jako tehdejší tělísko, usazuje se do dělohy, ale účinky  na menstruační krvácení jsou zcela opačné.“ MUDr.

Dagmar Makalová, 
gynekologicko-porodnická ambulance Femina Sana

Která antikoncepce je podle vás nejlepší?„Nedá se říct, co je lepší. Vždy je potřeba se každé ženy nejprve zeptat, jakou má představu, a pak to teprve individuálně řešit.

Má-li například nějaká žena vrozenou vadu dělohy, může sice dostat hormonální tělísko, ale také se může stát, že díky deformitě té dělohy tělísko vypadne. Pokud tedy řekne, že to nechce, pak je pro mě jasná volba  Gynefix. Jiná klientka zase nemusí chtít hormony, pak volíme nehormonální variantu.

Pokud nechce mít menstruaci, je jasná volba hormonální antikoncepce a tak dále. Vždy je to tedy ryze individuální.“ MUDr. Zuzana Fučíková, gynekologická ambulance Gynpoint

Nitroděložní tělísko není určeno jen ženám po porodu. Jaké jsou jeho výhody?

  • Existují různé velikosti tělísek.
  • Takto je tělísko v děloze umístěno.
  • Nitroděložní tělíska mají nejčastěji tvar písmene T, vyrábějí se však například i kulatá.
  • K zavedení tělíska do dělohy se používá speciální trubička připomínající brčko.
  • Nitroděložní tělísko se zavádí ambulantně během běžné návštěvy lékaře.
  • Tato forma antikoncepce je dnes vhodná jak pro ženy po porodu, tak i pro ty, které se teprve otěhotnět chystají.

Nitroděložní tělísko je momentálně jednou z nejspolehlivějších antikoncepčních metod, přesto se zatím do obliby většiny žen nedostalo. A to hlavně proto, že jeho uživatelky v minulosti provázelo mnoho zdravotních komplikací.

Dnes je metoda na mnohonásobně vyšší úrovni a zdravotní rizika jsou téměř nulová. Oproti pilulkám má navíc tělísko celou řadu výhod. Mimo jiné tu, že je k dispozici jeho hormonální i nehormonální verze.

Co je to nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko je velké jen několik málo centimetrů a obvykle má tvar písmene T. K dispozici jsou však i jeho kulaté verze. Obvykle se skládá z umělé hmoty a vzácných kovů, nejčastěji z mědi, stříbra a zlata. Jak už název napovídá, tělíska se zavádějí dovnitř dělohy, kde lokálně zabraňují průniku spermií a oplodnění vajíčka.

Podle gynekologů se jedná o jednu z nejúčinnějších metod antikoncepce, která je srovnatelná se sterilizací. Na rozdíl od ní má však jen dočasný účinek. V případě, že se žena rozhodne otěhotnět, lze tělísko kdykoli vyjmout, přičemž dochází k velmi rychlé obnově plodnosti.

Existují dva typy nitroděložních tělísek, a to:

TIP: Metod antikoncepce existuje překvapivě mnoho. Podívejte se na další druhy antikoncepce do souhrnného článku proti neplánovanému početí

Hormonální nitroděložní tělísko

Hormonální tělísko obsahuje malé množství hormonu, který zabraňuje spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy tím, že zvyšuje vazkost hlenu.

Samotné tělísko pak v děloze působí jako cizí těleso, kolem kterého se hromadí bílé krvinky. Ty pak útočí na spermie, kterým se podařilo dostat přes bariéru.

Uvolňující se hormon navíc zabraňuje růstu děložní sliznice, dochází tak jen k velmi slabému krvácení či dokonce k jeho úplné absenci.

Nehormonální nitroděložní tělísko

Nehormonální tělíska mají různé tvary, opět ale převládají „téčka“. I v tomto případě tělísko v děloze působí jako cizí předmět, čímž přitahuje bílé krvinky, které se následně vrhají na spermie. Tento efekt je umocněn vzácnými kovy, kterými je tělísko vybaveno, nejčastěji pak měď, jež je pro spermie toxická a brání jim v cestě do pohlavního ústrojí ženy.

Zajímavé:  Listovy Spenat A Vliv Na Zdravi?

Zavedení nitroděložního tělíska

Tělísko se zavádí do dělohy v období menstruace, a to hned z několika důvodů. Kromě toho, že je v tu dobu dobře prostupný kanál děložního hrdla, je během menstruace téměř stoprocentní jistota, že žena není těhotná. K zavedení se používá speciální úzká trubička připomínající brčko.

K zavedení tělíska není nutná anestezie, gynekolog tak učiní ambulantně během běžné návštěvy ordinace. Zavedení je bezbolestné, těsně po něm se však může objevit špinění či diskomfort. Oba tyto příznaky ale během krátké doby odezní, pokud se tak nestane, měla by žena kontaktovat svého lékaře.

Po zavedení tělíska mohou nastat určité změny ve vašem cyklu, například se může objevit nepravidelné krvácení. Není se však čeho obávat. Jakmile si tělo na přítomnost tělíska zvykne, což se děje zhruba po 6 měsících, cyklus se ustálí. V případě hormonálního tělíska může krvácení úplně vymizet.

Dříve, než si necháte tělísko zavést, nezapomeňte svého lékaře informovat, pokud:

  • Jste prodělala infarkt nebo mrtvici
  • Máte vrozené onemocnění srdce nebo srdečních chlopní
  • Máte problémy se srážlivostí krve nebo užíváte léky na její snížení
  • Máte vysoký krevní tlak
  • Nedávno jste rodila nebo v současnosti kojíte
  • Máte silné migrény

Vyjmutí nitroděložního tělíska pak opět provádí lékař, a to zpravidla pomocí speciálních vláken, která po zavedení vyčnívají z dělohy do pochvy.

Jejich délka může být upravena tak, aby nepřekážela partnerovi při pohlavním stylu, obvykle se vlákna zkracují na 2 centimetry, což je dostatečně daleko pro komfort partnera i ženy, která si je schopná vlákna v případě potřeby sama nahmatat.

Po vyjmutí tělíska dochází k obnovení menstruace a už následující měsíc je žena schopna počít.

Pro koho je nitroděložní tělísko vhodné?

Donedávna byl tento druh antikoncepce vhodný jen pro ženy po porodu, nově jej mohou využívat i ženy, které se v budoucnu otěhotnět teprve chystají.

Nitroděložní forma antikoncepce je vhodná zejména pro ty ženy, které nechtějí myslet na pravidelné užívání pilulek, nehormonální verzi pak využijí ty, jež prodělaly trombózu či plicní embolii.

Pro ty je užívání hormonální antikoncepce vyloučené.

Výhody nitroděložního tělíska

Největší předností nitroděložní antikoncepce je, že žena nemusí myslet na její pravidelné užívání. Tělíska se totiž zavádějí na dobu několika let.

Na druhou stranu, pokud se žena rozhodne otěhotnět, je možné jejich okamžité odstranění. Nespornou výhodou je i jeho vysoká spolehlivost, kterou disponuje hlavně hormonální verze.

Ta nehormonální zase představuje vhodnou alternativu pro ty ženy, které hormonální antikoncepci z nějakého důvodu užívat nesmějí.

Nevýhody nitroděložního tělíska

Zatímco tělíska obsahující hormony snižují intenzitu menstruačního krvácení, tělíska s obsahem kovů krvácení naopak prodlužují. Je navíc o poznání silnější. Další nevýhodou je, že při vyjmutí tělíska z dělohy může vzácně dojít k jejímu poranění, výjimečně může z dělohy i vypadnout. Nehormonální tělíska navíc postrádají některé výhody, jako je:

  • Ochrana před nádory a cystami vaječníků
  • Ochrana před záněty rodidel
  • Ochrana před mimoděložním těhotenstvím

Tuto formu antikoncepce nemohou používat ženy, které mají nevysvětlitelné krvácení dělohy nebo vrozené vady dělohy. Tělíska, která obsahující měď se nesmějí zavádět ženám, které mají alergii na měď.

Dále je třeba zvýšené opatrnosti, pokud žena trpí chronickými a opakujícími se infekcemi dělohy a vejcovodu, je promiskuitní, má velké myomy dělohy, silné a bolestivé menstruační krvácení nebo pokud prodělala mimoděložní těhotenství.

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělísko Mirena

Mirena je hormonální nitroděložní tělísko, které má tvar písmene T. Obsahuje váleček, z kterého se denně uvolňuje malé množství hormonu levonorgestrelu, který působí převážně na děložní sliznici. Do krevního oběhu se téměř nevstřebává. Je proto vhodná i pro ty ženy, které z nějakého důvodu nesmějí užívat estrogeny.

Je vhodná pro ženy s normálním cyklem a pro kojící ženy po porodu. Intenzivně snižuje sílu krvácení a může být zavedena na dobu až 5 let. Cena nitroděložního tělíska Mirena je 6 500 korun.

Nitroděložní tělísko Jaydess

Jaydess je rovněž hormonální tělísko ve tvaru písmene T. Stejně jako Mirena i toto tělísko pravidelně uvolňuje levonorgestrel, je ale o něco menší, díky čemuž se snadněji zavádí. Je určeno i pro ženy, které doposud nerodily. Funkční zůstává po dobu 3 let a stojí 5 500 korun.

Nitroděložní tělísko Levosert

Kromě toho, že hormonální tělísko Levosert představuje účinnou ochranu před otěhotněním, zabraňuje také každoměsíčnímu růstu děložní sliznice, čímž výrazně snižuje intenzitu menstruačního krvácení. Díky působení hormonu levonorgestrelu zhušťuje cervikální hlen, takže jím spermie nedokáží projít, a zabraňuje ovulaci. Zavádí se na dobu tří let.

Nitroděložní tělísko Gynefix

Nehormonální variantu mezi nitroděložními tělísky představuje třeba Gynefix, který postrádá pevné plastové tělo a raménka.

Díky svému inovativnímu designu má méně vedlejších účinků a velmi dobře se adaptuje na tvar dělohy. Je menší než ostatní tělíska, a tak je vhodné i pro ženy, které doposud nerodily.

Systém, který je funkční 5 let, vyjde zhruba na 4000 korun.

Nitroděložní tělísko představuje jednu z nejspolehlivějších antikoncepčních metod, přičemž k dostání je hormonální i nehormonální verze. Tělísko je pouze několik centimetrů velké a bývá vyrobeno z umělé hmoty a vzácných kovů. Zavádí se dovnitř dělohy, kde zabraňuje průniku spermií a oplodnění vajíčka. Pokud se však žena rozhodne otěhotnět, lze ho kdykoliv vyjmout.

Hormonální nitroděložní tělísko obsahuje malé množství hormonu, který zvyšuje vazkost hlenu, a tím brání spermiím v průchodu přes děložní hrdlo dále do dělohy.

Uvolňující se hormon navíc zabraňuje růstu děložní sliznice, a proto dochází pouze ke slabému či žádnému krvácení.

Nehormonální nitroděložní tělísko působí v děloze jako cizí předmět, čímž přitahuje bílé krvinky, které útočí na spermie. Je navíc vybaveno vzácnými kovy, které jsou pro spermie toxické.

Velkou výhodou tohoto typu antikoncepce je skutečnost, že ženy nemusí myslet na její pravidelné užívání. Nitroděložní tělísko se totiž většinou zavádí na dobu několika let. Mezi další výhody této antikoncepční metody patří vysoká spolehlivost hormonální verze tělíska. Pro ženy, které z nějakého důvodu hormonální antikoncepci užívat nesmějí, je pak skvělým řešením nehormonální tělísko.

Při vyjmutí tělíska z dělohy může dojít k jejímu poranění, přičemž výjimečně může tato pomůcka z dělohy sama vypadnout. Nehormonální tělíska na rozdíl od těch hormonálních prodlužují krvácení a zvyšují jeho intenzitu. Tato forma antikoncepce také nechrání před nádory, cystami vaječníků, záněty rodidel či mimoděložním těhotenstvím.

Nitroděložní tělíska fungují, ale mohou mít mnoho vedlejších účinků

Pěti až deseti procentům žen nitroděložní tělíska nedělají dobře. Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Potvrzuje to i příběh devětadvacetileté Britky Danielly Grayové, která během sedmi měsíců, co jí lékařka do těla vsadila hormonální nitroděložní tělísko, prožívala doslova peklo. Matka dvou dětí téměř neustále velmi silně krvácela. Ačkoliv po čtyřech týdnech navštívila svého gynekologa a o svých problémech ho informovala, on ji jen uklidňoval, že se jedná o dočasný stav, ať je trpělivá, že se velmi brzy vše stabilizuje.

Bohužel se tak nestalo. Danielle někdy v noci tak moc krvácela, že spala ve vaně, protože žádná z dostupných pomůcek intimní hygieny jednoduše nefungovala. Vzhledem k obrovským krevním ztrátám začala být malátná, postupně přestávala jíst a upadala do hluboké deprese.

„Vše, co se kolem mě dělo, bylo jako zlý sen. Po dalších dvou měsících jsem tedy opět navštívila svého lékaře a žádala ho o vyjmutí tělíska. Opět trval na tom, že se vše brzy zklidní, ať ještě vydržím a tak já opět bojovala. Bohužel nic se nezlepšovalo, naopak můj stav se jen a jen zhoršoval,” vypráví pro Daily Mail Grayová.

Po sedmi měsících od aplikace tělíska byla už na pokraji zhroucení. Bála se jít kamkoliv dál, třeba pro děti do školy, protože neustále prožívala okamžiky, kdy krvácení bylo tak silné, že ho ani kombinace tamponů a vložek nezachytila. Navíc měla téměř neustále silné křeče připomínající porodní bolesti. Až poté jí lékař tělísko z těla vyjmul a ona měla po problémech.

Danielle není rozhodně jediná, kdo měl na hormonální nitroděložní tělísko takové reakce. Podobnou zkušenost měla s nitroděložním tělískem i sedmatřicetiletá Jessica Laneová, která silně krvácela dokonce 12 měsíců v kuse, než se jí tělísko samovolně uvolnilo. Ani u ní nebyl problém jen s krvácením, ale také s výrazným ztloustnutím a pak absolutní ztrátou libida.

Negativní zkušenost s hormonálním tělískem měla i třicetiletá Harriet Robsonová, která trpěla neuvěřitelnými výkyvy nálad, kdy vztek a agresivitu střídal zoufalý pláč a pocity bezmoci. Z čista jasna se změnil i její postoj k partnerovi. Najednou jí na něm vadilo úplně vše, dokonce i jak dýchá, o sexuální přitažlivosti nemohla být řeč.

Zároveň ji trápily intenzivní bolesti, během nichž dokonce ztrácela vědomí. V podstatě celé tři roky, kdy měla nitroděložní tělísko, se cítila, jako kdyby měla nonstop premenstruační syndrom. Jakmile jí bylo tělísko vyjmuto, vše z ní spadlo. Náladovost a všechny ostatní problémy byly ty tam.

Podle britských statistik má s touto formou antikoncepce problém 5–10 % žen. Jen mezi lety 2002–2011 bylo v Británii podáno 98 žalob na lékaře v souvislosti s nadměrně vysokými vedlejšími účinky tělísek.

U 39 z těchto žen  dokonce došlo k protržení dělohy během vkládání tělíska. Problémy se vyskytly i v souvislosti se zavedením tělísek u již těhotných žen, o čemž samozřejmě ani jedna ze stran neměla tušení.

Riziko potratu je následně obrovské.

Na trhu jsou v současnosti k dostání dva druhy nitroděložních tělísek. V prvním případě se jedná o hormonální (Mirena), které funguje na bázi uvolňování hormonu progesteronu.

Zajímavé:  Keratoza - Vše o zdraví

Ten zhušťuje hlen děložního hrdla (čímž minimalizuje setkání spermie s vajíčkem), snižuje sliznici dělohy (čímž zabraňuje usazení oplozeného vajíčka) a k tomu ještě brání ovulaci ženy.

Se zvýšením hladiny progesteronu v krvi ženy ale může docházet právě k nadměrnému krvácení.

Lékaři tuto antikoncepci doporučují jak ženám po porodech, tak ženám kolem 40. roku věku, u nichž naopak může docházet ke sníženému menstruačnímu krvácení.

Druhou možností je nehormonální nitroděložní tělísko, které obsahuje měď. Ta vytváří nepřátelské prostředí pro spermie, čímž zabraňuje setkání spermie s vajíčkem. Pokud ale přesto dojde ke spojení spermie s vajíčkem, měď překazí usazení embrya v děloze.

Přestože většina žen přijímá tuto formu antikoncepce velmi dobře, lékaři by všechny ženy měli upozornit i na možné vedlejší účinky.

Předností nitroděložních tělísek je nejen velmi nízký obsah hormonu, ale i bezstarostnost, kdy se žena nemusí bát, že si zapomene vzít pilulku a bude nějaký čas bez dostatečné ochrany.

  Navíc u tohoto druhu antikoncepce je i velmi nízké riziko trombózy proti jiným druhům hormonální antikoncepce.

Hlavní zprávy

Nitroděložní tělísko s hormonem

Nitroděložní hormonální tělísko je malý, pružný, umělohmotný přípravek ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy.

Obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu, který v těle pomáhá zabránit spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Tento nitroděložní systém vykazuje vysokou spolehlivost bez každodenních starostí.

Hormonální tělíska nabízejí ochranu na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete.

A patří mezi nejspolehlivější.

Mechanismus účinku kombinuje působení gestagenní antikoncepce a nitroděložního tělíska, které působí v děloze jako cizí těleso a brání pohybu spermií. To ovšem platí jen pro spermie, které překonají bariéru v hrdle děložním (což je naprosté minimum spermií).

Hormon obsažený v tělísku zahušťuje hlen hrdla děložního, který se stává vazkým a pro spermie neprostupným. Hormonální nitroděložní systém také brání nárůstu děložní sliznice.

Všechny tyto skutečnosti mají za výsledek jedno jediné – velmi vysokou spolehlivost hormonálního nitroděložního tělíska.  V žádném případě však nitroděložní hormonální systém nezpůsobuje potrat – spermie se k vajíčku vůbec nedostanou.

Protože hormonální nitroděložní systémy kombinují dvojí antikoncepční účinek a navíc vylučují chybu při užívání, patří k nejspolehlivějším metodám vůbec.

Nitroděložní systémy se zavádějí na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete, poté se doporučuje jejich výměna, což lze provést během jediné návštěvy gynekologa. Samotné zavedení není nijak bolestivé a zavádí jej gynekolog přímo v ordinaci při běžné návštěvě. Poranění při zavedení nebo extrakci tělíska či expulze (vypuzení, vypadnutí) tělíska jsou události velmi vzácné.

Kromě vysoké spolehlivosti a vyloučení možnosti subjektivní chyby při užívání (metoda není závislá na spolehlivosti uživatelky) mají nitroděložní hormonální systémy některé další výhody.

Především výrazně snižují riziko zánětů dělohy a vejcovodů – hlen v děložním hrdle je totiž stejně obtížně prostupný pro bakterie, jako pro spermie. Většina žen ocení výraznou redukci menstruačního krvácení, některé ženy nekrvácí vůbec.

Této vlastnosti lze využít také v léčbě častého nebo silného menstruačního krvácení. Neopomenutelnou předností je také fakt, že na tuto antikoncepci nemusíte myslet každý den, týden ani měsíc.

Po zavedení je třeba počítat s přetrvávajícím krvácením, které později přechází v pouhé špinění. Obvykle mizí během tří měsíců, může však přetrvávat i půl roku. Pokud se tělísko mění za nové během jedné návštěvy, krvácení se už neobjeví. U citlivých žen se může krátkodobě mírně zhoršit akné.

Nitroděložní systémy mají málo kontraindikací. V drtivé většině případů je mohou využít i ženy, které jiné moderní metody antikoncepce používat nemohou. Snad jedinou výjimkou je prodělaná rakovina prsu (ani zde nikoli všechny případy).

Problém může být zřídka také s některými vadami dělohy, ať získanými (velké myomy) nebo vrozenými (např. zdvojená děloha). U některých žen, které nikdy nerodily pochvou nebo které prodělaly operaci děložního čípku, může být zavedení obtížnější, někdy dokonce možné jen v narkóze. Je to však vzácné.

Nitroděložní hormonální systémy jsou velmi vhodné u žen, které nemohou užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (např. běžné pilulky), včetně žen se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy nebo např. žen kojících.

Uvažujete o dlouhodobé antikoncepci, která je bezpečná a zároveň spolehlivá? Podívejte se na porovnání tělísek a pilulek z více hledisek.

VÍCE

Pokud uvažujete o změně antikoncepce, nejste sama. Pouze 18 % uživatelek antikoncepce je se svou antikoncepcí natolik spokojeno, že o změně neuvažuje.

VÍCE

Zažila jste někdy obavu z nechtěného těhotenství? Zapomněla jste někdy užít pilulku? Přemýšlela jste o antikoncepci s nízkou dávkou hormonů?

VÍCE

Pravdy a mýty o nitroděložních tělískách

Nitroděložní tělísko má většinou tvar písmene T a skládá se z umělohmotné a kovové části. Jak už z názvu vyplývá, zavádí se do dutiny děložní, kde brání uhnízdění oplodněného vajíčka. Kromě toho kov, (nejčastěji měď, stříbro či zlato) má i spermicidní účinky.

Existuje více druhů tělísek?

Tělíska se dělí na základní dvě skupiny – nehormonální tělíska a nitroděložní systémy. Nehormonálních tělísek je na trhu celá řada: liší se od sebe tvarem, velikostí či použitým kovem.

Nitroděložní systém znamená, že tělísko uvolňuje do dělohy malé množství hormonu levonorgestrelu, který chrání děložní sliznici a zahušťuje sekret v děložním hrdle.

Hustý sekret je hůře prostupný pro spermie a antikoncepční účinnost je srovnatelná se sterilizací.

Na jak dlouho se nitroděložní tělísko zavádí?

Nitroděložní systém existuje ve formě 3leté (Jaydess) a 5leté (Mirena). Ostatní nehormonální tělíska se zavádějí na 5-10 let, záleží na výrobci. Všechna tělíska se dají kdykoli vyjmout a plodnost ženy je prakticky ihned obnovena.

Jak se tělísko zavádí?

Tělíska se zavádějí během prvních 7 dnů od začátku menstruačního krvácení. Obvykle jej zavádí gynekolog ambulantně pouze v lokální anestezii ve formě spreje.

Častým dotazem pacientek bývá, zda je zavádění tělíska bolestivé. Každá žena má jiný práh bolesti, tudíž nemusí bolest vnímat vůbec, a naopak.

Pokud trvá bolest či závrať déle než hodinu po zavedení, je nutná kontrola uložení tělíska, popřípadě jeho vyjmutí.

Je nitroděložní tělísko vhodné i pro ženy či dívky, které ještě nerodily?

Nitroděložní tělíska jsou určena pro ženy v plodném věku. Věk ani porod nejsou pro zavedení tělíska podmínkou. Bohužel existují gynekologové, kteří nitroděložní tělíska ženám, které nerodily, zavádět odmítají.

Čtěte také:

Pro koho je nitroděložní tělísko nevhodné?

Nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy, které často trpí záněty v oblasti pánve, dělohy a pochvy nebo jsou všeobecně více náchylné k infekcím. Další skupinou žen, které by nitroděložní tělísko neměly volit, jsou ženy s přednádorovými stavy na děložním hrdle, ženy s vážným onemocněním jater, nebo ženy alergické na některou složku tělíska.

Má tělísko vliv na menstruaci?

Po zavedení nehormonálního tělíska může mít žena silnější menstruaci, než na jakou je zvyklá. Hormonální tělíska naopak výrazně zmírňují menstruační krvácení, některé ženy nemusí menstruovat vůbec. Právě kvůli jejich pozitivnímu účinku na děložní sliznici se léčebně doporučuje ženám, které trápí silná menstruace.

Komplikace po zavedení tělíska

Mezi nejčastější komplikace zavedení nitroděložního tělíska patří pánevní zánět. Riziko infekce stoupá, pokud jsou žena nebo její partner promiskuitní. Případná pánevní infekce musí být vždy léčena, protože by v budoucnosti mohla negativně ovlivnit plodnost ženy a zvýšit riziko mimoděložního těhotenství.

Další komplikace, která může nastat při zavedení tělíska, je poranění děložní stěny. Dochází k ní velmi vzácně, nejčastěji u žen, které mají dělohu zakloněnou dozadu, jsou krátce po porodu nebo kojí. Samovolné vypuzení tělíska je situace, kdy dojde k částečnému posunutí nebo úplnému vypuzení tělíska z dělohy.

V takovém případě může žena otěhotnět.

Jak žena pozná, že je tělísko dobře zavedeno?

Ženy si většinou pravidelně pohmatem kontrolují vlákna tělíska v děložním hrdle. Částečné nebo úplné vypuzení tělíska může být doprovázeno bolestí a krvácením. Pokud se objeví některé z výše uvedených příznaků, nebo si žena nenahmatá vlákna, měla by ihned vyhledat lékaře.

Vlákna tělíska lze přirovnat k silnější a pevné niti. Gynekolog by je měl nechat správně dlouhá, aby nevadila při pohlavním styku a zároveň si je žena mohla nahmatat v děložním hrdle. Pokud při styku partnerovi vadí, mohou se zkrátit tak, aby z děložního hrdla nevyčnívala, ale pak už si je žena nemůže pohmatem zkontrolovat.

Mohou ženy používat při zavedení nitroděložního tělíska tampóny nebo menstruační kalíšek?

Ano, ale jejich zavádění a vyjmutí by mělo být prováděno s velkou opatrností za pravidelné kontroly vláken hmatných v děložním hrdle.

Je možné tělísko zavádět po porodu či potratu?

Nitroděložní tělísko je možné zavést ihned po potratu, který proběhl v prvním trimestru, pokud nebyl doprovázen zánětem. Po porodu je nutné vyčkat se zavedením tělíska do konce šestinedělí, kdy je již děloha zmenšena do původní velikosti. U kojících žen není kvalita mateřského mléka nitroděložním tělískem ovlivněna.

Není hormonální antikoncepce bezpečnější než tělísko?

Hormonální antikoncepce má svoje rizika. Naprosto nevhodná je pro ženy s prodělanou trombembolickou příhodou (hluboká žilní trombóza, cévní mozková příhoda, plicní embolie, infarkt myokardu).

Mezi další kontraindikace nasazení hormonální antikoncepce patří porucha krevní srážlivosti, komplikovaný průběh cukrovky, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi či migréna s aurou.

Ale i ženy kuřačky, kterým je nad 35 let a mají BMI na 30kg/m2 , by hormonální antikoncepci neměly užívat.

Nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou ze závažného důvodu užívat hormonální antikoncepci. Je to velmi pohodlná, spolehlivá a komfortní forma antikoncepce, která tělo ženy nezatěžuje hormony, které mohou negativně ovlivnit její zdraví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector