Nízká teplota – Vše o zdraví

Klimatizaci v autě, ať už automatickou, nebo manuální, má asi každý, pokud tedy nevlastní veterána.

Podle lékaře Ivo Hiemera z centra Očkování a cestovní medicíny Avenier a Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě by ale teplota na termostatu klimatizace v automobilu neměla klesnout pod 21 stupňů.

„Jsem určitě zastáncem klimatizace v automobilu. Zejména na delší cesty je velmi užitečným doplňkem výbavy. Ale musí být používána uvážlivě,“ říká infektolog Hiemer.

Nenechte na sebe foukat

Používání klimatizace v autě se podle něj řídí podobnými principy jako používání klimatizace v místnosti. „Rozdíl teploty nastavené na klimatizaci v autě a vnější teploty by neměl být větší než asi šest stupňů Celsia.

Není dobré nastavovat teplotu v autě na hodnotu nižší než zhruba 21 stupňů Celsia.

Při delší jízdě je dobré začít asi třicet minut před dojezdem s pomalým srovnáváním teploty vnitřku auta s okolím, abychom se vyhnuli teplotnímu šoku,“ vysvětluje doktor Hiemer.

Klimatizace by také podle jeho slov neměla nikdy foukat přímo na řidiče či pasažéry. Ideálně by měla být nasměrována na přední sklo nebo do prostoru.

Spotřeba vyšší jen o málo

„Ve většině vozidel je již instalována automatická klimatizace. Určitě má své výhody proti manuální verzi, kvůli stabilnějším teplotám, lepší je také komfort ovládání. Fakt, že klimatizace zvyšuje spotřebu vozidla, je všeobecně známá věc. Ale rozdíl není až tak výrazný. U novějších modelů aut spotřeba stupně většinou o 0,3 litru na 100 kilometrů,“ pokračuje Ivo Hiemer.

Nízká teplota - Vše o zdraví

Klimatizace se podle něj samozřejmě musí také čistit, vyžaduje pravidelnou údržbu, která je dána doporučeními výrobce.

Zanedbání údržby klimatizace v autě se může podepsat nejen na našem zdraví, ale i na naší peněžence. Ucpáním filtrů a přemnožením patogenů ve filtrech ohrožujeme dýchací cesty své i svých spolucestujících.

Při kritickém zanedbání údržby pak může dojít k úplnému selhání klimatizace vyžadujícím drahou opravu.

Zápach napoví

Možná někdo zvládne klimatizaci v autě vyčistit sám, ale většina majitelů aut si ji nechává spravit v autoservisu. Pokud se do toho ale přece jen pustíme, měli bychom to dělat opět podle návodu.

Stejně tak četnost čištění najdeme v manuálu automobilu, obvykle bývá doporučeným obdobím jaro. Kuřáci, alergici nebo lidé trpící astmatem by systém měli čistit pro jistotu i na podzim.

Anebo prostě tehdy, když z ní po jejím spuštění cítí nelibý zápach.

Nízká teplota - Vše o zdraví

Harmonie teploty a vzduchu: Co je vnitřní klima a jaký význam má optimální prostředí?

Příjemné teploty v kombinaci s ideálním vzduchem – známé jako vnitřní klima – mají významný dopad na naše pohodlí.

Co vše si pod pojmem vnitřní klima představit a proč je tak důležité? V dnešním článku si toto téma rozebereme podrobněji a vše si vysvětlíme.

Když se řekne „vnitřní klima“, většinou se nám vybaví vnitřní teplota. To ovšem není zcela správné, jelikož vnitřní klima zahrnuje všechny faktory, které ovlivňují náš pobyt v uzavřených prostorách. Těmi hlavními jsou teplota, vlhkost a kvalita vzduchu. Nejsou-li vzduch a teplota v harmonii, bude to mít pravděpodobně vliv na naši náladu, produktivitu i zdraví.

Nízká teplota - Vše o zdraví

Vzhledem k tomu, že dnes trávíme většinu času v kancelářích a dalších uzavřených prostorách, je optimální vnitřní klima stále důležitějším aspektem, jenž ovlivňuje kvalitu našeho života.

Jako výrobci Real Smart Home považujeme schopnost řešení této problematiky za stěžejní. Naším cílem je zajistit všem obyvatelům chytrých domů optimální vnitřní klima tak, aby se cítili pohodlně.

A to vše bez nutnosti jejich zásahu.

Nízká teplota - Vše o zdraví

Vnitřní klima je, jak již bylo uvedeno výše, složeno z následujících tří oblastí.

Příliš vysoká nebo příliš nízká teplota způsobuje nepohodlí – ať už následkem zvýšeného pocení nebo pocitem chladu. Optimální teplota je navzdory různým orientačním hodnotám velmi individuální.

Optimální vlhkost je důležitá jak pro lidské zdraví, tak i stav budov. Nadměrná vlhkost má za následek vznik plísní a příliš nízká vlhkost může vést k podráždění pokožky a sliznice.

Kvalita ovzduší je faktorem, který nejvíce ovlivňuje lidské zdraví. Čerstvý vzduch zabraňuje bolestem hlavy, únavě a přenosu onemocnění.

Každá místnost slouží k jinému účelu. Z těchto důvodů doporučujeme nastavit různé teploty a úrovně vlhkosti pro každou místnost zvlášť. Pravidelná výměna vzduchu v každé místnosti by měla být samozřejmostí.

Pokoj Optimální teplota Optimální vlhkost
 Koupelna 23 °C 50 – 70 %
 Kuchyně 22,5 °C 50 – 60 %
Pracovna 22,5 °C 40 – 60 %
 Obývací pokoj 21,5 °C 40 – 60 %
Chodba 20 °C 40 – 60 %
WC 20 °C 40 – 60 %
Ložnice 18 °C 40 – 60 %

* Toto jsou pouze doporučení na základě našich zkušeností.

Ptáte se, jak je možné ovládat všechny faktory ovlivňující vnitřní klima pro každou místnost zvlášť? S Loxone Smart Home se o tyto věci starat nemusíte, chytrý dům vše vyřeší za vás.
Je to ložnice nebo pracovna? V jaké místnosti se zrovna nacházíte? Jaká je venkovní teplota? Real Smart Home zpracuje veškeré dostupné informace a najde to nejlepší řešení.

Ideální teplota a jiné podmínky pro zdravý spánek | Philips

Říkáte si při každodenním ponocování, že si to o víkendu vynahradíte? Potřebujete před spaním ještě omrknout aktuální příspěvky na sociálních sítích? Mějte stále na paměti, že všechny malé i velké zlozvyky snižují výslednou kvalitu spánku.

A spánek jako takový – ať se nám to líbí či ne – je z biologického hlediska nepostradatelný. Pravidla spánkové hygieny můžeme rozdělit na denní a večerní, potažmo noční. Možná vás to překvapí, ale i činnosti přes den ovlivňují váš spánek.

Základní pravidlo každého dne zní jednoduše – unavit se! Dostatek aktivního pohybu pomáhá ke kvalitnímu spánku, naopak nedostatek pohybu může přispět k nespavosti. Vyvarovat byste se také měli konzumaci tučných a sladkých jídel, kouření, pití energetických nápojů a alkoholu, a to jak během dne, tak i večer.

Nízká teplota - Vše o zdraví

Cílem večerních pravidel spánkové hygieny je ukolébat vás ke klidnému spánku. Proto byste organismus nikdy neměli zbytečně zatěžovat, například těžkým jídlem, případně mlsáním těsně před spaním, nebo náročnými fyzickými aktivitami.

Před spaním byste měli také omezit sledování televize, počítačů a telefonů. Tzv. modré světlo z monitorů totiž výrazně snižuje kvalitu spánku. Zjednodušeně řečeno, záření z displejů říká vašemu mozku, že je den – a tedy není ještě čas jít spát. Tím se dostáváte do bludného kruhu ospalosti a nemožnosti usnout.

Ulehávat se snažte vždy ve stejnou dobu, náhlé změny v režimu mohou způsobit, že stejně neusnete. Pokud se chcete vyvarovat vstávání s nepříjemnými bolestmi hlavy, pálením očí a vyšší náchylností k virovým onemocněním, zajistěte před spaním vhodnou teplotu a vlhkost vzduchu v ložnici.

V případě, že uvedená pravidla dodržujete, ale přesto se cítíte nadměrně unavení, nesoustředění a podráždění, anebo ve spánku často chrápete či lapáte po vzduchu, vyhledejte specialistu na spánek. Před návštěvou doktora si udělejte kvíz příznaků spánkové apnoe.

Ideální pokojová teplota by měla být nižší, tedy mezi 16 až 18 °C, maximálně do výše 20 °C. Pokud by teplota v ložnici byla vyšší, hrozí vám narušení biologického rytmu spánku a bdění.

Nízká teplota na spaní velmi pomáhá posilování imunitního systému. Tělo zakryté přikrývkou uchovává tělesnou teplotu, hlava je vystavena chladu, čímž jednak dochází skrze ni k odvádění přebytečného tepla, jednak tím lépe prokrvujete mozek a urychlujete procesy v těle.

Doporučená vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % relativní vlhkosti a v létě pak od 40 do 55 %. Relativní vlhkost je veličina udávající vlhkost vzduchu v procentech, kdy 100 % znamená maximálně vlhký vzduch a 0 % zcela suchý vzduch.

Zajímavé:  Léčba Zduřelé Nosní Sliznice?

Pokud je vlhkost v místnosti příliš nízká, trpí vaše dýchací cesty a mohou vznikat zdravotní problémy, například záněty nosohltanu, či onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Naopak u příliš vlhkého vzduchu hrozí vznik plísní.

Ideální teplotu a vlhkost v pokoji docílíte dostatečným větráním, kvalitním zateplením domu, dobře těsnícími okny i dveřmi a odpařováním vody s pravidelným měřením vlhkosti vzduchu pomocí vlhkoměru.

Problémem však může být, pokud bydlíte v oblasti se znečištěným ovzduším a četnými alergeny. Větrání v takovém případě nemusí vždy znamenat, že vpouštíte do domu čistý vzduch. Přestože se emise škodlivých látek v České republice stále řeší, většina domácností i dnes žije v nevyhovujícím prostředí.  

Znečištěný vzduch může výrazně zhoršit kvalitu spánku. Škodlivé látky se usazují v těle a zhoršují dýchání. Vy se pak můžete v noci probouzet s bolestmi hlavy či dokonce podrážděnými sliznicemi.

Zvláště u alergiků a astmatiků může špatný vzduch vést až ke zdravotním problémům. Čerstvý a čistý vzduch je základem hlubokého a nepřerušovaného spánku.

 Jedině tak se může vaše tělo skutečně zregenerovat a nabrat energii do dalšího dne.

Nízká teplota - Vše o zdraví Čističky vzduchu zachytí a odstraní až 99,97 % alergenů, jako jsou pyl, roztoči, spory plísní, nečistoty, kouř, bakterie či viry. Vzduch nejlépe vyčistí vícevrstvý filtrační systém, který dokáže odstranit vše od velkých částic až po ultrajemné částice o velikosti pouhých 0,003 µm.

Zvlhčovače vzduchu na druhé straně udržují ideální vlhkost v pokoji. Odpařovací technologie zamezují šíření bakterií i bílého prachu z minerálů, vápníku a hořčíku, které voda obsahuje.

Modernější přístroje již zajišťují automatizovanou monitoraci ovzduší, díky které přístroje samy vyhodnocují potřebnou intenzitu čištění či zvlhčení vzduchu, nebo noční režim redukující vyzařované světlo a hluk čističky či zvlhčovače.

K dostání jsou také kombinované přístroje, které se dokážou postarat jak o vyčištění vzduchu, tak o jeho zvlhčení.

Hodnoty CRP – co znamená zvýšená hladina?

Nízká teplota - Vše o zdraví

Lékař vám oznámil, že máte zvýšené CRP a vy teď tápete nad tím, co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno se jedná o obecný ukazatel, jehož zvýšená hladina v krvi značí přítomnost akutní infekce, ale i rizika vzniku nemocí v pozdějším věku. Jak CRP test probíhá a jaké jsou správné hodnoty CRP?

Co je CRP?

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, který patří mezi takzvané proteiny akutní fáze podílející se na přirozené imunitní reakci organismu.

Při jeho poškození se vyvíjí zánětlivá odpověď, během které je CRP ve zvýšené míře tvořen játry a následně vylučován do krve.

Při infekcích, poškození tkáně anebo vlivem úrazu se hladina CRP tedy přirozeně zvyšuje, a to už 6 hodin po vypuknutí procesu. Maxima pak dosahuje za 24-48 hodin.

Hladina CRP se používá nejen pro stanovení přítomnosti akutní infekce, ale také rizika vzniku nemocí v pozdějším věku. Chronický zánět je totiž stále častěji spojován se vznikem chronických degenerativních onemocnění.

Co značí zvýšené CRP?

Hladina CRP se zvyšuje zpravidla u:

Hladina CRP může být zvýšená také v důsledku chirurgického zákroku. V takovém případě však vysoké hodnoty CRP po třech dnech zpravidla odezní.

Pokud se tak neděje, je pravděpodobné, že se vyskytly pooperační komplikace v podobě zánětu. Zvýšené CRP hodnoty mohou značit také autoimunitní onemocnění.

Dlouhodobě vysoké CRP může rovněž značit chronický zánět v těle, přičemž tyto osoby mají zpravidla vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění, vysokého krevního tlaku a rozvoje demence.

Hodnoty CRP

Jaká hladina CRP je považována za normální a kdy už naopak mluvíme o nepřirozeném zvýšení? Za přirozené hodnoty CRP u zdravého člověka se považuje hladina do 5mg/l krve.

Vyšší CRP hodnoty, které se pohybují v rozmezí 5 až 40 mg/l mohou značit zánět či virovou infekci, při bakteriálních infekcích se hodnoty běžně pohybují mezi 40 až 200 mg/l a při závažných infekcích (u sepse) či popáleninách mohou 200 mg/l dokonce přesahovat.

Až 500 mg/l pak může vyvolat infekce gramnegativními bakteriemi. Vyšší čísla ale nemusí automaticky znamenat jen onemocnění či úraz. Množství CRP se také zvyšuje:

  • s věkem,
  • v posledním trimestru těhotenství,
  • při užívání hormonální antikoncepce.

Zvýšení lze někdy pozorovat také u kuřáků, u kterých je možné naměřit až 20 mg/l, a po nadměrné fyzické aktivitě. V případě maratonu je to až 60 mg/l.

Hladina CRP běžně kolísá i během dne, a to v důsledku:

  • vysokého krevního tlaku,
  • konzumace alkoholu,
  • nízké fyzické aktivity,
  • chronické únavy,
  • konzumace kávy,
  • zvýšené hladiny triacylglycerolů,
  • vysokoproteinové diety,
  • poruch spánku,
  • deprese.

Ani normální hodnota CRP však automaticky neznamená, že je pacientův organismus zcela zdravý.

I v takovém případě totiž může v těle probíhat menší akutní zánět, lokalizovaný zánět anebo některé chronické onemocnění, u kterých je odpověď akutní fáze minimální (systémový lupus erythematodes, progresivní systémová skleróza, dermatomyozitida, vředová kolitida). Normální produkce CRP může být také narušena těžkým poškozením jaterních buněk (produkují CRP do krve) nebo poruchou produkce cytokinů makrofágy.

Hodnoty CRP u dětí

Tabulky CRP hodnot platí obecně pro všechny věkové kategorie stejně. Mírně zvýšené CRP ale lékaři tolerují u starších pacientů a u malých dětí, konkrétně pak u novorozenců, u kterých je 3. den po narození možné naměřit zhruba 15 mg/l. A podobně je to i s kojenci, jejichž CRP hodnoty se běžně drží kolem 10 mg/l.

Jak spolu souvisí CRP a rakovina?

Ačkoli to na první pohled nemusí dávat smysl, ve skutečnosti s CRP rakovina často úzce souvisí.

Je to dáno tím, že chronická zánětlivá onemocnění bývají spojena s rizikem rozvoje onkologických nemocí, jako je například chronické zánětlivé onemocnění tlustého střeva, které možná znáte pod označením ulcerózní kolitida. Opakované porušování střevní sliznice pak může vést až k nádorovému bujení a rozvoji rakoviny tlustého střeva.

Spojitost mezi hladinou CRP a rakovinou tlustého střeva zkoumala v roce 2004 i studie zveřejněná v časopise JAMA, podle které měli zhruba třikrát vyšší riziko vzniku onkologického onemocnění ti lidé, jejichž naměřené hodnoty CRP přesahovaly 3,7 mg/l, a to ve srovnání s jedinci s hladinami CRP pod 0,9 mg/l.

Proč je CRP test důležitým nástrojem diagnostiky?

Stanovit pouze na základě příznaků, jestli se jedná o virovou či bakteriální infekci, bývá někdy opravdu složité. A právě naměřené CRP hodnoty mohou být při určování diagnózy velice nápomocné.

S rozlišením virové a bakteriální infekce se totiž pojí i volba správné léčby.

Zatímco onemocnění, které bylo způsobeno bakteriemi, se léči pomocí antibiotik, při obtížích virového původu se obvykle pouze tlumí jednotlivé příznaky.

Co je ale důležité, antibiotika jsou proti virovým onemocněním naprosto neúčinná a jejich nadměrné užívání způsobuje rezistenci, což má za následek to, že se léčba bakteriálních nemocí stává stále obtížnější. Vůči patogenům je pak nutné nasazovat dražší alternativní antibiotika, která mohou mít závažné vedlejší účinky.

Vznikající rezistenci mají částečně na svědomí právě lékaři, kteří předepisují antibiotika v případě viróz, nasazují širokospektrální antibiotika bez předchozího zjištění původce onemocnění a bez zjištění, zda je, nebo není pacient na tento typ léčiv citlivý. Vina je ale samozřejmě i na straně samotných pacientů, kteří vznikající rezistenci podporují tím, že nedodržují doporučení lékaře pro dávkování, anebo antibiotika nedobírají až do konce.

V boji proti rezistenci na antibiotika hraje tedy CRP vyšetření důležitou roli.

Na základě jednotlivých hodnot mohou totiž lékaři posoudit, o jaký typ obtíží se jedná a zahájit tak přesně cílenou léčbu.

Měření CRP hodnot lékař provádí také za účelem ověření toho, zda stávající léčba onemocnění zabírá, anebo aby zjistil, zda nedošlo k opětovnému vzplanutí zánětlivých nebo autoimunitních onemocnění.

 A jaké bývají hodnoty v případě konkrétních nemocí?

  • virová infekce – 5-20 mg/l (u poloviny pacientů ke zvýšení CRP nedochází),
  • bakteriální infekce způsobená grampozitivními bakteriemi či zamořením parazity – kolem 100 mg/l,
  • perinatální infekce – více než 50 mg/l,
  • bakteriální meningitida – 100 mg/l,
  • tuberkulóza – 20-60 mg/l,
  • pyelonefritida, revmatoidní artritida –  kolem 50 mg/l,
  • revmatická horečka – 5-100 mg/l.

Nevýhodou CRP vyšetření je nízká specifita. Na rozdíl od prokalcitoninu neinformuje o velikosti orgánového postižení, ale pouze o přítomnosti infekce.

Jak probíhá CRP test?

Hladina CRP se zjišťuje vždy z krve. Konkrétně lze test provést odběrem krve přímo ze žíly, kdy je zkumavka s tekutinou následně zaslána do laboratoře. V takovém případě si však pacient musí na výsledek počkat do druhého dne.

Druhou možnosti je vyšetření CRP z prstu (metoda POCT), tedy z kapky krve, kterou zdravotník pacientovi odebere a pomocí speciálního přístroje zjistí výsledek do pár minut.

Tyto CRP testy jsou běžně dostupné také v lékárnách.

Kdy navštívit lékaře?

Domácí CRP test vám ukázal zvýšené hodnoty a váháte, zda zůstat v posteli a zahájit samoléčbu, anebo se raději vydat k lékaři? V případě virového onemocnění, tedy CRP do 40 mg/l, je návštěva lékaře obvykle zbytečná.

Pacientovi postačí klid na lůžku, hodně tekutin a běžně dostupné léky na mírnění konkrétních příznaků, jakými jsou obvykle kašel, rýma a zvýšená teplota.

Odborníka je však nutné oslovit vždy, pokud dojde k náhlému zhoršení stavu, pokud se jedná o dlouhodobě zvýšené CRP anebo v případě, že naměřené CRP hodnoty byly vyšší než 40 mg/l.

Zdroje: vaselaboratore.cz, sportvitalpro.cz, margit.cz, alphega-lekarna.cz

Teplota

Normální teplota lidského těla měřená pod paží kolísá od 36°C do 37°C. Při měření v ústech je nepatrně vyšší a v konečníku o půl stupně více než v podpaží.

Lékařské skleněné teploměry potřebují zhruba 10 minut, aby se sloupec rtuti ustálil a aby se teplota podpažní jamky vyrovnala s teplotou těla. Ruka s teploměrem musí být při měření stále přitisknuta, aby svírala teploměr.

U malých dětí měříme teplotu v konečníku, při tom musíme jednou rukou držet nožičky dítěte a druhou teploměr po celou dobu měření.

Zvýšená teplota

 Teplota od 37°C do 38°C se nazývá zvýšená, nad 38°C se již jedná o horečku. Běžné skleněné teploměry mají stupnici do 42°C , ale teplota může výjimečně stoupat i výše.

Zvýšená teplota do 37,5 °C po různých nemocech může přetrvávat ještě dost dlouho a zpravidla nic vážného neznamená.

Horečku však nepodceňujme, protože bývá vážným příznakem choroby, a navíc je zde možnost přenosu onemocnění na další osoby.

Horečka

Teplotu nad 38,5°C lékaři nazývají horečka. Jedná se však o zcela přirozený proces, který našemu tělu prospívá, protože viry, které infekce způsobuje se při teplotě 39 a více stupňů nedokážou rozmnožovat a odumírají.

Problematická je horečka tehdy, jestliže i po uplynutí několika hodin zůstává stále stejně vysoká, popřípadě se k ní přidají horečnaté křeče a zimnice. V takovém případě voláme lékaře, může se jednat o projev některé ze závažných infekcí, například o zánět ledvin.

Starší osoby a lidé s oslabeným organismem by měli vždy při výskytu horečky raději lékaře vyhledat.

Lidové recepty

U dětí můžeme při horečce smíchat horké máslo s minerálkou. Dítě se po něm okamžitě zpotí a dojde k poklesu horečky. Pro dospělé pacienty se hodí nakrájené 4 drobné kousky smetánky lékařské (pampelišky) a necháme 3 dny louhovat v ½ litru bílého vína. Při horečce pijeme každou hodinu.

Nízká teplota

Zejména u starších lidí se může vyskytnout teplota i pod 36°C v klidu běžně, u mladých lidí by však takový pokles mohl znamenat zdravotní potíže. Ta se však přihlásí mnohem dříve, například mdlobou apod. Proto také v takových případech musíme nemocného v těžkém stavu chránit před prochladnutím.

Udržujte se v teple

Teplo je pro organismus důležité, protože nás dokáže chránit proti nemocem. To platí od chránicí čepice, teplých ponožek, rukavic až po horkou koupel, Častým prochladnutím oslabujeme ledviny a pak se divíme, že jsme často nachlazeni.

Pro organismus je prospěšné, když v zimě konzumujeme teplé potraviny, které nás zahřejí.

Sušené švestky nás dokážou rychle zahřát, a to nápojem, který si připravíme tak, že vhodíme hrst sušených švestek do vroucí vody, necháme vařit asi 10 minut, stáhneme z ohně a pak přidáme 2 lžíce medu a špetku mleté skořice. Získaný nápoj pijeme co nejteplejší.

Snížení teploty těla

Univerzální lék proti bolesti najdeme ve vrbové kůře. Čaj z vrbové kůry je proto více než vhodným prostředkem ke snížení teploty nebo zmírnění bolesti. Na snížení teploty pomáhají lýtkové zábaly nebo zábaly na předloktí.

Obranyschopnost těla

Když jsme zcela zdraví, můžeme posílit organismus postupným sprchováním studenou vodou. Je dobré, když ze sprchy odšroubujeme sprchovou hlavici, aby voda vytékala přímo bez rozptylu a nedopadala na tělo příliš tvrdě.

Sprchování ukončíme, když kůže získá mírně zarudlou barvu, jestliže však pocítíme bolest, skončíme ihned. Nejvhodnější doba k této proceduře je ráno nebo navečer po příchodu z práce, nikdy však krátce před spaním, abychom si nerozproudili krev, protože by se nám špatně usínalo.

Proti nachlazení je výborná prevenci chůze ve studené vodě nebo tzv. kneippování.

Nachlazení

Běžné nachlazení, které se u nás projevuje kašlem a rýmou, lze odstranit podle lidových receptů křenovou šťávou. Očištěný křen pokrájíme na drobná kolečka nebo jej nastrouháme a dáme na nekovové sítko, které si položme na hrneček, a vše zasypeme bohatě cukrem. Křen za půl hodiny pustí šťávu, kterou budeme užívat třikrát denně.

Nedostatek zinku

Jestliže organismus trpí nedostatkem zinku, nepracuje naplno imunitní systém a snáze podléhá nachlazení. Jako prevence proti nachlazení se doporučuje užívat zejména v zimních obdobích zinek v kombinaci s vitaminem A. Zinek také najdeme např. v dýňových semínkách a mase.

Inhalace

Jako výborná prevence, ale i léčba při nachlazení jsou inhalace. Hrstičku sušeného heřmánku, přelijeme vařící vodou, přes hlavu přehodíme osušku, nakloníme se nad hrnec a vdechujeme unikající páry. Po inhalaci je dobré zůstat ještě asi 30 minut v teple. Místo heřmánku můžeme použít obyčejnou sůl nebo několik kapek eukalyptového oleje nebo citron a levanduli.

Zázvorový čaj a kuřecí polévka

Při prvních příznacích nachlazení je dobré si připravit zázvorový čaj. Povaříme si několik plátků čerstvého kořene zázvoru, slijeme, osladíme medem a ihned teplé vypijeme. Tento čaj spolehlivě likviduje všechny neduhy. Také kuřecí polévka dokáže při nachlazení zázraky. Tajemství kuřecí polévky se ukrývá v kombinaci kuřecího masa a zeleniny.

V prvém je obsažen zinek, který aktivuje buňky potřebné k ochraně před bacily. Účinek těchto buněk je zesilován vitaminy A, B, a C, které obsahuje zelenina. Pro léčebný účinek má rozhodující význam zejména směs rostlinných a živočišných proteinů, které dokážou zbavit naši sliznici otoků.

Výzkumy prokázaly, že výbornou službu nám mohou přinést dokonce i polévky z pytlíku.

Nepříjemná rýma

I taková jednoduchá rýma nás dokáže někdy pořádně potrápit. Můžeme vyzkoušet čaj na rýmu, který si připravíme tak, že spaříme kolečko cibule čtvrtlitrem vařící vody a necháme několik minut louhovat. Tento čaj můžeme pít 3x denně po malých doušcích. Musíme být však opatrní, protože dráždí zažívací ústrojí.

Velmi se také osvědčila šťáva z cibule, která se kape do nosních dírek. Účinné jsou i šťávy z čerstvě uříznutého listu aloe nebo čerstvého listu zelí. Postačuje si nakapat 3x denně 5 kapek do každé nosní dírky.

Pokud se chceme rýmy rychle zbavit a volně dýchat, můžeme sáhnout po éterických olejích, jako je eukalyptový nebo mátový. 

Vše o horečce u dětí: Proč je důležitá, kdy ji snižovat a jak vybrat vhodný lék

Horečka je vlastně geniální vynález – nejenže vás upozorní na to, že se v organismu něco děje, ale sama se s tím také dokáže vyrovnat. Horečka tedy není nemoc, nýbrž smysluplná reakce organismu na nemoc.

Nevnímejme ji proto jako nepřítele; ve chvíli, kdy do těla vstoupí nežádoucí návštěva v podobě bakterií či virů, dostává horečka zelenou k tomu, aby věc jako skvěle připravený voják s co nejmenšími ztrátami vyřešila.

Jakmile teplota stoupne nad hodnotu 39,5 °C, začnou se v těle „dít věci“ – většina patogenů přichází o schopnost rozmnožovat se a hyne.

Armáda bílých krvinek se, zaktivována horečkou, semkne, stane se pohyblivější a začne používat své neviditelné zbraně – doslova hltá své nepřátele.

Horečka v podstatě kopíruje denní cyklus průběhu teploty, jen její intenzita a rychlost tepelných pochodů jsou vyšší.

Horečka má dvě fáze

Horečnaté období by se dalo rozdělit do dvou fází. První je fáze vzestupu teploty a druhá je fáze udržování teploty a jejího „výdeje“.

Jakmile patogeny vstoupí do těla, začne teplota v souladu s fungujícími imunitními procesy stoupat. Dítě má studené nohy, ruce, třesavku, citlivě vnímá bolest, může být i více bdělé.

Vyžaduje několik přikrývek a pořád se jakoby nemůže zahřát, i když má vysokou horečku. V této fázi je mu nejhůře.

V další fázi, která přichází obvykle druhý den, teplota kulminuje (dítěti naměříme většinou okolo 39,5 °C). Organismus již teplotu nekoncentruje, ale naopak ji vydává navenek.

Dítěti je horko, začíná se odkopávat, obvykle klidněji usíná.

Rytmus vzestupu a sestupu se může v průběhu prvních dní i párkrát opakovat – ráno bývá dítě čilejší, veselejší, ale odpoledne, kdy je vždy teplota vyšší, je unavené, nervózní a potřebuje mít klidový režim.

Při horečce je hlavní klid a odpočinek

Dítě s horečkou potřebuje odpočívat. V prvních hodinách, kdy horečka stoupá, ale je přítomna třesavka, potřebujeme dodat teplo zvenku: chce to ponožky, svetr, teplé „krytí“. Měli bychom zajistit co největší klid a ticho. Nezapomínáme na tekutiny, v tomto stadiu jde spíše o horký čaj.

Vlažné zábaly nebo léky proti horečce je vhodné podávat až ve druhé fázi, zejména pokročila-li teplota nad 39,5 °C. „Rozhodnete-li se dítě chladit pomocí zábalu či sprchy, dbejte na to, aby teplota vody nebyla příliš nízká. Začínat bychom měli na 36 stupních a postupně snižovat na 26,5 stupně,“ radí MUDr. Dana Nedělková z ordinace pro děti a dorost v Italské ulici.

Zábaly v chladnější vodě se hodí spíše pro starší děti, malým kojencům se z důvodu vzniku komplikací nedoporučují!

Všichni, kteří mají děti, to znají: Přijdete domů ze školky a dítě má bez zcela zjevné příčiny zvýšenou teplotu nebo horečku. Maličké batole mělo včera zvýšenou teplotu a dnes se poprvé posadilo.

A to nemluvíme o prořezávání zoubků. Dítě po prodělaném horečnatém onemocnění může být najednou ve vývoji o skok dál. Podle homeopata MUDr.

Tomáše Karhana je horečka jakýmsi ohněm, který pomáhá přetavit staré vlohy organismu a dává vzniknout novým.

Srážet hned po několika hodinách vysokou horečku, pokud dítě nekolabuje z jiných vážných příčin, je kontraproduktivní. Horečka by měla alespoň první den konat svou práci, zbavit organismus dítěte většiny patogenů. Léčení onemocnění je pak snazší a netrvá tak dlouho. „Když horečku potlačíme, bude se dítě sice přechodně cítit lépe, vlastní nemoc ale bude probíhat dál. Měli bychom se tedy alespoň den dva (v závislosti na věku dítěte, celkovém stavu, výši a délce trvání horečky) věnovat především tomu, aby se dítě i přes své onemocnění cítilo nejlépe, jak to jde,“ radí dětská lékařka. 

Buďte s ním

Dítě s horečkou potřebuje péči a podporu. I dospělý, pokud jej trápí vysoká teplota, nachlazení nebo i jen obyčejná rýma, dokáže být pěkně protivný. Malé dítě si navíc neumí samo pomoci. Čtěte mu, chovejte ho v náruči.

Dítě, které trápí horečka, má zvýšenou potřebu pasivního odpočinku a především spánku. Dopřejte mu potřebný klid, ale často jej kontrolujte. Jakmile během této doby zaznamenáte jakoukoli odchylku od normálu (přidruží se kašel, sípot, teplota ještě více stoupá), volejte lékaře.

Nezapomínejte na to, že dítě potřebuje dostatek tekutin! Nejlepší jsou bylinkové čaje s malým množstvím medu. Ovocné čaje se pro svou přílišnou kyselost nedoporučují.

Pít je potřeba co nejvíce, do jídla však dítě nenuťte – stejně na něj nemá ani pomyšlení a jeho organismus potřebuje vydat mnoho sil na boj s nemocí. Věnujte pozornost častému větrání, pokojíček zbytečně nepřetápějte.

Zkuste také lípu, bez, meduňku a aromaterapii

Med je skvělým prostředkem, jenž dokáže snižovat horečku. Obsahuje mnoho důležitých látek – cukry v medu dodají energii a zároveň uklidňují. Navíc stimulují tvorbu serotoninu, který navozuje uvolnění a spánek. Meduňka celkově uklidňuje, hřebíčkový, lipový nebo bezinkový čaj navodí zvýšené pocení a snížení horečky.

V souvislosti s přírodními prostředky proti horečce se hodně hovoří o malinách (nebo šťávě z nich), posilující spánek navodí rovněž višně (nebo šťáva z nich). Oblíbeným domácím prostředkem proti horečce u starších dětí je namazání plosek nohou bezinkovým octem.

V místnosti, kde dítě marodí, je vhodné umístit aromalampu s několika kapkami éterického oleje, například citronového či eukalyptového, jenž pročistí vzduch a ulehčí dýchání.

Čípek, sirup nebo tableta?

Nastal-li čas řešit horečku, je třeba vymyslet, jak do dítěte léky vpravit. Čípky jdou rovnou k věci. Na druhé straně zase mohou rychle odejít se stolicí.

Jak dostat sirup do miminka, které je zvyklé pouze na mateřské mléko? Zkuste si vypomoci třeba injekční stříkačkou (samozřejmě bez jehly), kterou mu sirup či kapičky rozpuštěné v převařené vodě podáte přímo do úst. Starším dětem již lze podat rozdrcenou tabletu. Vhodnými léky jsou ty na bázi paracetamolu či ibuprofenu, někteří dají přednost homeopatikům.

Ibuprofen i paracetamol by se měly dávkovat podle hmotnosti malého pacienta. V každém případě dávejte velký pozor na používání více prostředků najednou. Velmi snadno byste mohli dítě předávkovat.

Nebojte se volat o pomoc

Každého nezkušeného rodiče může horečka u jeho dítěte pěkně vyděsit. A jde-li o opravdu malé miminko, důvod k panice je o to větší. Pokud si nejste jisti a máte strach, že cokoli zanedbáte, volejte o pomoc. Lékař vám to určitě nebude vyčítat.

Číslo na záchranku byste měli mít po ruce i v dalších případech – například pokud má děťátko teplotu nad 40 °C a hrozí mu febrilní křeče, nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny. Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy hrozí nebezpečí dehydratace a nebezpečné ztráty minerálů.

Sanitku volejte i v případě, že se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, zvracení nebo má-li horečku dítě, které trpí jiným závažným onemocněním (například srdeční vadou).

Teplota pod 38 °C nevyžaduje žádné snižování. Délka nemoci by se tak mohla naopak prodloužit, neboť horečka nestačí zlikvidovat patogeny, zvláště viry, namnožené v krvi.

Odborná spolupráce: MUDr. Dana Nedělková, Ordinace pro děti a dorost, Italská ulice, Praha

Jak poznat a léčit atopický ekzém u dětí a další vyrážky?

Autor: Markéta Ostřížková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector