Odražená ledvina – Vše o zdraví

I když jsou ledviny poměrně dobře chráněny, ať už žebry, svým umístěním v hloubce břišní dutině, obaly nebo tukem, stále jsou poměrně náchylné k traumatům. Mohou za to pády, autonehody, ale i jiné mimořádné události.

Odražená ledvina - Vše o zdravíJakýkoliv velký úder je pro naše ledviny nebezpečný. Nejenže nám ledviny může pohmoždit, ale i rozdrtit. Okamžité rozpoznání traumat ledvin od obražení po krvácení je proto velmi důležité, a to nejen pro nastavení té správné léčby, ale i zachránění ledviny i vašeho života.

Co jsou odražené ledviny?

K odražení ledvin může dojít z důvodu pádu, dopadu na spodní část zad těla. Nejčastěji k tomuto traumatu dochází při sportu, dopravních nehodách, pádech a při fyzických útocích (kopání do zad). Může k tomu dojít i při špatném doskoku, kdy jsou nohy jakoby zaraženy zpět do těla.

Jak se projevují odražené ledviny?

Odražené ledviny se projevují okamžitou bolestí, která je umístěna na spodní části zad. Napovědět nám mohou i modřiny a podlitiny v dané oblasti. Objevuje se i zvracení, nevolnost, křeče v zádech a krev v moči. V těžších případech a při větším poškození klesá krevní tlak. Pokud zde došlo k masivnímu krvácení, hrozí i poměrně rychlá smrt vykrvácením.

Někteří si stěžují na bolest celého břicha, jakož i na velkou bolest v místě traumatu. Nic neobvyklého není ani bolest v boku nebo v spodní části hrudního koše.

Diagnostika

Základem správné léčby je správná a včasně nastavená diagnóza. Jejím základem je fyzické vyšetření a samozřejmě i vytvoření anamnézy. Lékař se bude zajímat, co se stalo, kdy a jakým způsobem.

Bude se ptát, jak vám je, co vás trápí, kde a jak vás to bolí. Prohlédne si vás, prohmatá, proklepe i poslechne. V další fázi jej budou zajímat výsledky krevních náběrů, vyšetření moče, sono břicha, rtg.

hrudníku, MRI a CT.

Léčba odražené ledviny

U méně závažného zranění je možné ledviny zklidnit klidem na lůžku. Doba klidu na lůžku se přitom pohybuje okolo jednoho až dvou týdnů. Po celou dobu se sleduje krev v moči. Bolest se může tlumit analgetiky. Vhodné je držet i šetrnou dietu, která nebude ledviny tolik namáhat.

v případě potrhané ledviny, roztržení je nutno provést operativní zákrok se snahou o záchranu ledviny. Důležité je i upravit i poškozené okolí, pakliže bylo natolik poničeno. V případě potřeby je nutné se postarat o zbavení se otoku a eliminaci podlitin.

Lékař bedlivě sleduje funkci ledviny, protože i její selhání je dost možné. I přes veškerou snahu se ne vždy ledvinu podaří zachránit a ne vždy se obražení ledviny obejde bez následků. Někdy úraz sníží funkci ledviny, oslabí ji a může vést i k chronickým celoživotním problémům.

Nepodceňujte proto i sebemenší obražení ledvin.

Prevence

 • Při sportovních aktivitách užívejte chrániče, ochranné obleky a pod.
 • V autě nejezděte bez zapnutých bezpečnostních pásů.

Odražená ledvina – diagnóza, příznaky, léčba

 • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Odražená ledvina. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Odražená ledvina.
 • Bludná ledvina, neboli „ren migrans“, je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli… Více info
 • Dobrý den je mi 41 a loni my našli zbloudilou ledvinu chtěl jsem se zeptat jesli to má vliv na sexuální život od té doby nám to s manželkou zadrhává a příčina je ve mě děkuji za odpověd. Vážený pane Roberte, bludná ledvina může podle svého uložení mechanicky působit na okolní orgány. Doporučuji… Více info
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda v břiše můžu nahmatat a cítit ledvinu?? Mám potvrzeno,že mám bludnou ledvinu na pravé straně. Jsem také hubené postavy a pan doktor mi doporučuje fixacii ledviny? nicméně na pravé straně mám i prověšené střevo,tak nevím jestli cítím střevo nebo tu ledvinu?? Děkuji… Ledvina u velmi štíhlých pacientů může být hmatná, ale sama si ji pravděpodobně nevyhmatáte. Bloudivá… Více info
  Dobrý den, mohu se zeptat na jednu věc? Nyní si pročítám lék. zprávu z 2013 a je tam napsáno: Scintigrafie: Levá ledvina je menší s ''ptozou'' o cca výšku ledviny vleže a s vícečetnými defekty funkce charakteru pozánětlivých jizev, nelze zcela vyloučit ani malrotaci či atypii DS.Pravá ledvina s redukcí… Dobrý večer, Vaše otázka je z části nefrologická a z části urologická. Dle vyplněných údajů jste ještě… Více info
  Dobrý den, ráda by se Vás zeptala, zda-li je možné užívat jakoukoliv antikoncepci s poškozenou jednou ledvinou? Když jsem byla malá (cca 11měsíční miminko), tak mi vlivem zánětu praskla levá ledvina. Momentálně je ledvina funkční ale ne plně, takže to za ni musí dotahovat ta pravá, nejím žádné léky a… Dobrý den. Hormonální antikoncepci můžete normálně užívat. Váš problém není kontraindikací k nasazení… Více info
  Dobrý den, nedávno mi při ultrazvuku břicha lékařka zjistila, že mám levou ledvinu dystopickou, uloženou prý téměř v malé pánvi. Vyjádřila se, že nebyla dost dobře vidět, z jakého důvodu nevím. Může to způsobovat problémy některým orgánům? Dobrý večer. Dystopie ledviny, tedy uložení ledviny mimo její běžné místo v bedrech , není úplně neběžné…. Více info
  Dobrý den, několik let jsem měla záněty močových cest cca 7x ročně a 3x ledvinová kolika, kde jsem skončila s ukrutnýma bolestma na pohotovosti. Léčba probíhala antibiotikama. Před třemi lety jsem podstoupila cévkování a od té doby mám klid. Jenže poslední dobou mě trápí bolest v levé zadní části zad,… Dobrý den, bez vyšetření vam diagnózu nepovim. Ano mužete mit nemocné ledviny, hlavně vice pijte, takto… Více info
  Dobrý den, měla bych dotaz a prosím a radu. Asi před rokem a půl jsem měla zánět ledvin a močového měchýře,měla jsem zasaženou zánětem pravou ledvinu.Teď mě začala ta pravá ledviny bolet asi tak 2.dny bolí a pak to odezní, piju urologické čaje. Už mě to takhle bolelo asi 3x,můž to nějak souviset s tím… Dobrý den. Jestli máte pocit, že Vás několik dní pobolívá ledvin a a bolesti jsou obdobné jako tehdy… Více info
  Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Loni v listopadu jsem přechodila chřipku, která se mi pak následně vrátila, hodně jsem kašlala, měla bolesti zad a poslali mě na ultrazvuk ledvin a břicha. Prodělala jsem bronchitidu a dostala antibiotika. Při odběru krve mi zjistili plazma – zánět: S HSCRP: 52,30…. Dobrý den , svraštělá ledvina může mít mnoho příčin, někdy to bývá po opakovaných zánětech, někdy z poruchy… Více info
  Obiednany na CT Ledvin, nemuzu mi najit jednu Ledvinu muze bit nekde schovana.? Poslal mne urolog na CT ledvin, dal. Mi datum 15. 12 a ampulku Urografin 76 %, Ma seto vlit do caju a vypit den pred ct, jasem si pomilil datum a vypil som o dva dni driv jeto velky problem bude tomit este ucinek? Dekuji… Dobrý den Mirku, stran urografinu je možné, že by ještě malá koncentrace byla, ale výsledek bude špatně… Více info
  Při vyšetření na nefrologii mám uvedeno ve zprávě – levá ledvina s vyklenutou laterální konturou bez ohraničení ložiskových změn. Můžete mi poradit o co jde? Další kontrolu lékař doporučil za 6 měsíců. Doplnění informací: tento tvar ledviny nemám od narození, tedy nikdy se o tom nemluvilo. Mě totiž toto… Vážená paní Věro, doporučuji Vám domluvit se s Vaším nefrologem na doplnění CT nebo MR vyšetření k zobrazení… Více info
  Zajímavé:  Dušnost U Koní Léčba?
 • Vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se projeví v ledvinách, varuje lékař

  Prevence je podle něj na prvním místě. „Bude-li člověk zdravě žít, vystříhá se většině civilizačních nemocí. Postižení ledvin je velmi vážné onemocnění, které často začíná zcela nenápadně a je spojeno s civilizačními zlozvyky: zdraví lidé si užívají života víc, než by měli, a tím riskují mimo jiné i zdraví svých ledvin,“ říká.

  Ledviny jsou párový orgán, v němž se soustřeďuje většina metabolismu a právě tady dochází k odstraňování škodlivin z těla. Takže vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se v ledvinách projeví. Může to být nezdravá výživa, nesprávný příjem tekutin, alkohol, kouření, málo pohybu, obezita, ale i obyčejné nachlazení a přecházení viróz či nedoléčení vážných onemocnění.

  Neznamená to, že každý, kdo dlouhodobě nedodržuje zásady zdravého životního stylu, onemocní, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je větší. „A jsou to nejenom onemocnění ledvin, ale i další civilizační choroby jako cukrovka druhého typu a vysoký krevní tlak. Ty mají navíc přímou souvislost se selháním ledvin. Jsou dokonce jeho nejčastějšími příčinami,“ zdůrazňuje Zdeněk Hobzek.

  Časná stádia člověk nemusí poznat

  Než dojde až k selhání, probíhá destrukce bohužel dost bezpříznakově. Cukrovka postupně poškozuje orgány jako oční sítnice, malé a velké cévy, ledviny či srdce. Problém se projeví až asi po deseti letech.

  „To už v ledvinách dochází k takzvané hyperfiltraci – nadměrné filtraci krve, přičemž krev musí protéct klubíčky. Nadměrná zátěž poškozuje ta klubíčka, a to nejenom jejich buňky, ale především membrány těchto buněk. A ony pak propouštějí do moče bílkovinu. A to je zásadní příznak problémů s ledvinami,“ popisuje lékař.

  Časná stádia člověk nemusí poznat. Ve chvíli, kdy už klubíčka vylučují bílkovinu do moče, lidé pociťují zadržování vody – otoky nohou, očních víček, nemusejí mít ale močové potíže.

  Druhou velkou skupinou ledvinných onemocnění jsou záněty a koliky, tady jsou naopak močové potíže tak výrazné (pálení, bolest), že pacienta k lékaři dovedou.

  Poškození ledvin se nedá zcela vyléčit, můžeme ho ale zastavit. A to právě změnou životních a stravovacích návyků, správným pitným režimem, zaléčením cukrovky či vysokého krevního tlaku. Například pro diabetika s vysokým krevním tlakem je zásadní snížit tlak pod 135/80. Pokud se to nepodaří, onemocnění bude dál postupovat. A dojde pravděpodobně až k selhání ledvin a dialýze.

  Vlastní selhání ledvin se pak projeví celým souborem obtíží: člověk je slabý, chudokrevný, nevýkonný, trápí ho nadýmání a průjmy, vylučování moči spíše nefunguje, netvoří se jí dostatečné množství, pacient není schopen odstranit všechnu vodu z organismu, proto jsou lidé v takovém případě prosáklí, většinou se přidá i vysoký krevní tlak.

  Jak předejít onemocnění ledvin

  Je tedy třeba zachytit onemocnění včas, proto by lidé měli chodit na preventivní prohlídky. Především je ale potřeba dbát na prevenci. Co k tomu patří?

  • pít alespoň 1,5 litru tekutin denně, pokud chybí žízeň nebo návyk pít, vytvořit si ho
  • nekouřit
  • jíst zdravě
  • hýbat se
  • chodit občas k lékaři (lidé, kteří se chlubí, že 70 let nebyli u doktora, vlastně „kašlali“ na prevenci)

  Také dlouhodobé užívání nevhodných léků je pátou nejčastější příčinou selhání ledvin. Nevhodné léky jsou převážně analgetika. Lidé, kteří mají bolesti hlavy, zad, revmatické bolesti, si často berou, co je napadne. Oblíbené růžové pilulky ale patří mezi rizikové. Jedna tableta týdně budiž, ale větším množství opatrně.

  Ledviny bolet nemusí. Jak poznat poškození? | Žena.cz

  Ledviny dostaly pěkně zabrat – vadí jim nejen zima, ale také alkohol, kouření, přejídání a léky proti bolesti. Právě to, čemu jsme nejvíc holdovali během svátků. Ledviny však nemusí bolet, ani když jsou poškozené!  

  Spojovat si nemoc jen s bolestí je nejrozšířenější omyl. Většinu onemocnění ledvin zpočátku neprovází bolest a ani nemají jinak výrazné projevy. Celkové množství moči také není spolehlivým ukazatelem správné funkce ledvin.

  Chodíte v noci často na WC?

  „Neobvyklé snížení množství odcházející moči se většinou vyskytuje až u nejvážnějších stupňů poškození ledvin. I lidé, kteří již musí docházet na dialýzu, mohou močit zdánlivě normálně,“ vysvětluje MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

  Onemocnění ledvin, nebo také choroby srdce, mohou způsobit přesun močení do nočních hodin. To znamená, že ve dne člověk močí méně a v noci to dohání.

  Čtěte také: Opravdu si myslíte, že máte zdravé ledviny? >>

  „Dalšími příznaky, zasluhujícími pozornost, je zvýšení frekvence močení, bolest při močení, obtížné močení nebo takzvané urgence, čili náhlé velké nucení na močení. Tak se mohou projevovat nemoci vývodných cest močových, jako jsou infekce nebo zvětšení prostaty u mužů.“ dodává doktor Havrda

  Podívejme se spolu s ním na oblíbené mýty a polopravdy, které kolem ledvin panují.

  Hodně tekutin může ledvinám škodit

  Dalším z nejčastějších omylů je názor, že pro ledviny je důležitý vysoký příjem tekutin. Zdravý člověk by měl denně vypít 2-3 litry tekutin. Pokud však trpí některým z onemocnění ledvin, měl by svůj pitný režim konzultovat s lékařem.

  „Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u některých chorob ledvin, zejména u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů. Pro jiné nemocné může být nadměrný příjem tekutin naopak nebezpečný.

  Příkladem je poškození ledvin diabetem. Ledviny u těchto pacientů často nedokáží přebytečnou vodu vyloučit a nastává převodnění projevující se otoky nebo dušností,“ objasňuje MUDr.

  Havrda.

  Cigaretový kouř jde i do ledvin 

  Zvýšené riziko rakoviny plic a infarktu myokardu u kuřáků je všeobecně známé. O vlivu kouření na ledviny a další orgány už toho lidé vědí méně. Kouření poškozuje cévy v celém těle.

  „Ledviny jsou systém složitých a specializovaných krevních cév. Proto platí, že co škodí cévám, škodí i ledvinám,“ říká MUDr. Martin Havrda. U kuřáků je proto vyšší riziko, že budou potřebovat dialýzu.

  Tukový obal ledviny ničí

  Mezi mylné představy patří i domněnka, že kilogramy navíc nepoškozují ledviny. Nadváha nebo obezita bývají spojeny s nemocemi, které ledvinám škodí, například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, chorobami srdce.

  Navíc přibývá nemocných, u nichž je selhávání ledvin způsobeno takzvaným „přetížením“ v důsledku nadměrné obezity. K přetěžování ledvin přispívá i nadměrný příjem masa a masných výrobků.

  „Pacienti s poruchou funkce ledvin by se měli poradit se svým lékařem o složení jídelníčku. Podle přidružených chorob a stupně poškození ledvin může být nutné omezit některé složky potravy, například sůl, cukr, tekutiny, potraviny s velkým obsahem draslíku nebo fosforu, v některých případech i bílkoviny,“ říká MUDr. Martin Havrda.

  Na kontrolu po dvou letech

  „Každý by měl znát hodnoty svého krevního tlaku a také, jestli má normální nález v moči. Tyto parametry by se měly u zdravého člověka kontrolovat pravidelně každé dva roky.

  Zajímavé:  Léky Na Zvýšení Vzrušivosti?

  Je-li zjištěna zvýšená hodnota krevního tlaku nebo abnormální močový nález, znamená to riziko poškození ledvin.

  Je důležité tyto příznaky nepodceňovat, pátrat po příčině a dodržovat doporučení stanovená lékařem,“ připomíná primář Havrda.

  S lékařem by měli lidé probrat i dlouhodobější užívání volně prodejných léků, například proti bolesti.  „Některé druhy těchto medikamentů mají nepříznivé účinky na ledviny, které se mohou projevit i u lidí dosud zdravých. U pacientů s nemocnými ledvinami však mohou být tyto nežádoucí účinky silnější a mít těžší následky,“ dodává MUDr. Havrda.

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  Je zima. Chraňte si ledviny!

  • Na nemoci zkuste tradiční čínskou medicínu
  • Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?

  Vstoupit do galerie | 8 8 nejlepších domácích medicín, které neznáte
      Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

  Úrazy ledviny

  Rozsah poškození ledviny kolísá od kontuze ( tj. uzavřeného zhmoždění, navenek nekrvácejícího poranění ledviny ), lacerace kapsulární nebo parenchymatózní ( tj.

  roztržení pouzdra nebo vlastní tkáně ledviny ), fragmentace ( tj.

  rozdrcení tkáně ledviny, které vede k jejímu rozdělení na jednotlivé menší části ), až po laceraci s totální disrupcí ledvinných cév  ( tedy roztržení ledvinných cév ).

  Úrazy ledviny mohou být způsobeny penetrujícím nebo perforujícím poraněním, dále tupým zhmožďujícím poraněním, chirurgickým zákrokem, rázovými vlnami při ultrazvukovém ošetření močových kamenů, dále léčbou laserem, instrumentálním vyšetřením močového systému a také při léčbě ozařováním.

  Přitom tupé zevní násilí je nejčastější příčinou traumatických poškození ledviny. Penetrující a perforující poškození mohou vzniknout při střelných a bodných poraněních.

  Ledvinové poškození následující po litotripsi rázovými ultrazvukovými vlnami není většinou nijak závažné a samo se upravuje po ukončení léčby močových kamenů ultrazvukem.

  Hlavními klinickými projevy poranění ledviny jsou hematurie ( tj. přítomnost krve v moči ), oligoanurie ( tj. snížení tvorby moči v ledvinách až úplná zástava tvorby   moči ) a bolesti lokalizované typicky v bederní krajině na postižené straně. Dále může být přítomna také lokální citlivost, otok a ekchymóza ( tj.

  tečkovité krvácení na seriózních blánách ), při velmi těžkých poraněních se může vyvinout také šok. Při pohmoždění ledviny nacházíme obvykle masivní hematurii ( tj. velkou ztrátu krve   močí ) bez současného těžšího anatomického poškození ledviny. Při poranění ledviny spojené s její fragmentací pozorujeme masivní krvácení do moči a extravazaci moči ( tj.

  únik moči do okolí mimo ledvinu ). Při laceraci ( tj. roztržení ) ledviny spojené s totální disrupcí ( tj. roztržením ) ledvinných cév dochází až k šoku a může následovat i náhlé úmrtí pacienta. Ledvinové poškození následující po litotripsi ledvinných kamenů ultrazvukovou rázovou vlnou, které se projevuje hematurií ( tj.

  přítomností krve v moči ), není obvykle nijak závažné a většinou se samo upravuje po ukončení litotripse. 

  Urychlené stanovení diagnózy poranění ledviny a následná okamžitá účelná léčba mohou být život zachraňující. Ultrazvuková vyšetření a vyšetření rentgenovou počítačovou tomografií ( tedy CT ), eventuálně také vyšetření intravenózní vylučovací urografií ( tj.

  rentgenovým vyšetřením s pomocí nitrožilního podání rentgenkontrastní látky a následným sledováním jejího vylučování ledvinami ) většinou postačují ke stanovení přesné diagnózy. V nejasných případech se provádí vyšetření počítačovou tomografií spolu s intravenózní vylučovací urografií jako nejpřesnější diagnostická metoda. Vyšetření tzv. retrográdní pyelografií ( tj.

  rentgenovou metodou s použitím  přímého podání rentgenkontrastní látky přes močovou trubici, močový měchýř a močovod do ledvinové pánvičky ) je užíváno jenom zřídka. Arteriografické vyšetření ( tj.

  vyšetření ledviných cév pomocí podání rentgenkontrastní látky přímo do tepny ) je indikováno v takových případech, jestliže není jasný nález získaný na základě vyšetření intravenózní vylučovací urografií a je podezření na větší poranění ledviny ( včetně poranění ledvinných cév ), které by bylo indikováno k chirurgické revizi.

  Léčení poranění ledviny začíná prevencí šokového stavu, který může nastat jako následek při masivním krvácení. Promptní stanovení diagnózy a účelná léčba poranění ledviny mohou být život zachraňující a jsou nezbytné k udržení funkce ledvin a močového měchýře.

  Stabilizace krevního tlaku pacienta a obnovení funkce jeho ledvin spojené s obnovením tvorby moči také výrazně usnadňují provedení nezbytného vyšetření intravenózní vylučovací urografií a počítačovou tomografií. Konzervativní postup léčby, který spočívá v několikadenním klidu na lůžku, může pomoci v řadě lehčích případů poranění ledvin.

  Všechny těžší případy poranění, především jestliže jsou spojeny s masivním krvácením nebo s velkou extravazací moči ( tj. s velkým únikem moči mimo ledviny a močové cesty ), vyžadují otevřenou chirurgickou revizi     ( tedy operační léčbu ), nebo perkutánní intervenci ( tj. zákrok provedený přes kůži ) nebo arteriální embolizaci ( tj.

  zástavu krvácející tepny artificiálním – tedy uměle vytvořeným – embolem ), to vše pod rentgenovou kontrolou. Prognóza poranění ledvin je většinou dobrá, jestliže je však včas stanovena správná diagnóza a ihned zahájena adekvátní léčba. Následně se může objevit klinický příznak tzv. renální hypertenze ( tj.

  vysoký krevní tlak způsobený ledvinovým poraněním ) jako důsledek ledvinového poškození se segmentární ischémií ( tj. nedostatečným prokrvením určité části ledviny ), infarktem ledviny a následným jizvením ( včetně rozvoje tzv. perinefritické fibrózy – tj. vazivové přeměny tkáně kolem ledviny ).

  Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

  1Tomáš K.22. 1. 2014 19:29:16

  Dobrý den, při basketbalovém zápase jsem při prudkém otáčivém pohybu ucítil ostrou bolest v bederní oblasti na levé straně. Může v takovémto případě dojít k poškození ledviny (třeba natržení), nebo je to pouze natažený nějaký sval. Bolest přetrvává již déle než 10dní. Nechci s tím někde běhat, protože pokud to je sval, tak na to pomůže stejně jen klidový režim.

  Děkuji za odpověď

  Na tento komentář reaguje Jan Novák [2], Tento komentář reaguje na Tomáš K. [1] 12 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

  2Jan Novák29. 12. 2014 13:58:48

  Jak se léčí ledvina přimalém nárazu,pociťuji slabou bolest…. stačí klidový režim, teplo a spánek? Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

  Akutní selhání ledvin

  Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, přesto o ně zapomínáme pečovat nejen u sebe, ale i u psů. Příznaky, že je něco špatně z nevědomosti úspěšně přehlížíme. Problémy řešíme až za pět minut dvanáct. Víte, jak ledviny fungují? A jak se o ně správně starat? Co dělat, když už je na záchranu pozdě?

  Jak ledviny fungují?

  Hlavní starostí ledvin je filtrace škodlivých látek z krve a regulace důležitých hormonů v těle (nadledvinky). Ledviny psa vypadají jako dvě fazole. Skládají se z ledvinové pánvičky a močovodu.

  V oblasti ledvinové pánvičky najdeme pod mikroskopem bezpočet základních funkčních jednotek ledvin, tzv. nefronů, které jsou zodpovědné za samotnou filtraci.

  Každý nefron sestává z glomerulu (klubíčka, které filtruje) a odvodného kanálku s několika kličkami, kde se vstřebávají přefiltrované látky a voda. Odtud se sbíhá filtrát (moč) do močovodu a je vylučována následně z těla ven.

  Zajímavé:  Nemoc krve - Vše o zdraví

  Hlavní příčiny selhání

  K disfunkci a selhání ledvin může dojít z mnoha nejrůznějších důvodů. Základním faktorem jsou genetické predispozice. Na „slabé ledviny“ trpí některá psí plemena častěji, například bulteriér, kokršpaněl nebo pudl.

  Ke vzniku selhání přispívá kromě dědičnosti i celková životospráva psa a nejrůznější průvodní onemocnění. Feny často provází selhání ledvin při zánětu dělohy.

  Dále také neprospívá zanášení organismu toxickými látkami a solemi, špatná hydratace při nesprávném krmení granulemi a nekvalitními konzervami nebo podávání alkoholu, toto vše predisponuje zvýšený výskyt močových kamenů, které následně uvozují vznik onemocnění ledvin.

  Důležitým faktorem pro funkčnost ledvin je mimo jiné i věk psa. Chronické zánětlivé procesy v těle s přibývajícím věkem nebo imunitní selhání mohou být původcem onemocnění tohoto orgánu. Pokud se pes dlouhodobě potýká s nějakým onemocněním, začnou ledviny postupně selhávat. Také v případě mechanického poškození nebo prochladnutí psa.

  Důležitá je i správná vakcinace

  Častou chybou je také zanedbání očkování – v současnosti existují vakcíny proti vzteklině, které mají účinnost na 3 roky a spolu s nimi stačí po třech letech přeočkovat i ostatní nemoci, s výjimkou leptospirózy! Na tu ještě nebyla vynalezena účinná vakcinace na tak dlouhou dobu. Pokud ale majitel přeočkování každoročně proti leptospiróze opomene, mohou některé tipy leptospirových virů napomáhat propuknutí zánětu ledvin.

  Projevy akutního selhání

  Když přestanou ledviny fungovat, projevují se celkové příznaky jako otrava organismu. Tělo přestane vylučovat toxické látky z krve a začne se jimi zahlcovat. Pes nejčastěji zvrací, nechce žrát, zpočátku více pije nebo naopak leží bez energie a nechce se ani hnout. Akutní selhání ledvin je i značně bolestivé onemocnění, mohou jej provázet vysoké horečky.

  Jako průvodní signál, že je s ledvinami něco v nepořádku je zvýšený příjem tekutin u jinak ještě zdánlivě zdravého zvířete. Každý majitel by tedy měl mít průběžné povědomí o tom, kolik jeho pes vypije za den průměrně vody. Následně přichází únava, kdy už tělo přestává tolik filtrovat krev, otupělost, apatie. Toxiny v krvi narůstají.

  Tekutiny se více vstřebávají střevem a může docházet k poruchám trávicího traktu, průjmům nebo naopak zácpám. Močovina se vyplavuje do krevního řečiště, z tlamy může být cítit neobvyklý zápach. Vlivem toho se přestává tvořit takové množství červených krvinek v dřeni a může docházet i k blednutí sliznic a chudokrevnosti.

  Zvířeti stoupá krevní tlak.

  Pomoc je vždy možná

  Onemocnění ledvin je nejlépe léčitelné při včasné diagnostice. Čím dříve zjistíte, že ledviny špatně fungují, tím spíše se dají škody napravit.

  Pokud se léčba zcela zanedbá a pomine, může zvíře následky otravy i zemřít.

  V tomto se liší akutní zánět ledvin a chronický zánět ledvin – u chronického zánětu už nelze moc zdravotní stav zlepšit, spíše jen udržovat v přiměřené míře pomocí léků antibiotik a antimykotik.

  Léčba spočívá především v podání antibiotik a zajištění dostatečného (ne však nadbytečného) zavodnění organismu. Psa je potřeba udržovat teple, je dobré zajistit obleček nebo hřejivý ledvinový pás.

  Často se přistupuje v případě akutnosti i k dialýze. Zhruba po týdnu od zahájení léčby by měl veterinář provést kontrolní odběr moči.

  Přesto může léčba trvat i měsíc až do úplného vymizení příznaků a disfunkcí.

  Prevence je základ

  Dobrou prevencí jsou pravidelné krevní testy, zhruba jednou za rok, kde můžete podchytit první příznaky nefunkčnosti ledvin, kvalitní strava, která nepřehlcuje organismus zápornými ionty solí a fosforu, zajištění teplotního komfortu pro psa (pelíšek v teple, zateplená bouda), pravidelná vakcinace.

  Dbejte na potřeby konkrétního plemene, které máte doma – na onemocnění ledvin trpí také často například rhodéský ridgeback, jehož domovinou je horká Afrika a v našich chladných zimách snadno prochladne. Sledujte množství přijatých tekutin a případné anomálie při močení.

  Onemocnění je potřeba řešit okamžitě s prvními příznaky.

  Veterinární diety určené pro léčbu špatných ledvin:

   

  Dále by Vás mohlo zajímat:

  Během Světového dne ledvin mohou lidé na vyšetření zdarma

  úterý, 6. března 2018, 08:10

  Letos Světový den ledvin připadá na čtvrtek 8. března a jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, jejich léčbě a prevenci chronického ledvinového selhání. Řada nemocnic proto pacientům v tento den poskytne bezplatné poradenství či nefrologické vyšetření. Na jihu Čech se mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit v českobudějovické nemocnici, ve Strakonicích, v Táboře a Písku.

  „V roce 2013 se můj život obrátil naruby. Bylo mi právě 33 let, vychovávali jsem s manželem dvě dcery, měla jsem dobrou práci, žila jsem spokojený život. Dosud jsem se cítila zdráva, neužívala jsem žádné léky,“ líčí svůj příběh jedna z pacientek potransplantační ambulance Nemocnice České Budějovice.

  „Praktický lékař mi naměřil vysoký krevní tlak, laboratorní výsledky ukázaly, že mi nefungují ledviny. V nemocnici mi odebrali vzorek ledviny a napojili mě na umělou ledvinu. O možnosti transplantace jsem nic nevěděla, během vyšetření v Praze jsem se cítila ztracená, připadala jsem si jako v Babylóně.

  Myslela jsem si, že jsem na konci své životní cesty, že za pár týdnů zemřu. Novou naději na život mi přinesl nápad dcer, že se všichni moji blízcí nechají vyšetřit, aby mi darovali tu nejlepší ledvinu. Sen se mi splnil.  Po několika měsících mi úspěšně lékaři transplantovali novou ledvinu. Vše dobře dopadlo.

   Dokonce jsem s transplantovanou ledvinou otěhotněla a porodila zdravého potomka,“ dokončila pacientka.

  Třináctý ročník je zaměřen především na prevenci onemocnění ledvin u žen.

  České Budějovice

  „Chronické onemocnění ledvin představuje z hlediska zdravotního stavu světové populace závažný problém. Postihuje téměř 200 milionů žen, každoročně umírá na toto onemocnění téměř 600 tisíc žen, je osmou nejčastější příčinou úmrtí u žen,“ uvedla primářka interního oddělení Marie Pešková.

  V českobudějovické nemocnici bude zájemcům poskytnuto odborné poradenství od 9 do 13 hodin. K dispozici bude nefroložka Michaela Jarošová a staniční sestra Markéta Tůmová. Zájemci by si měli přinést vzorek ranní moči.

  Strakonice

  Strakonická nemocnice zve na preventivní vyšetření ledvin, které bude probíhat ve čtvrtek 8. března od 7 do 12 hodin v prostorách ambulance nefrologie v pavilonu NORD.

  „Vyšetření spočívá ve změření krevního tlaku, odběru krve (cholesterol, glykémie, kreatinin) a vyšetření moče, k němuž je nutné si přinést vzorek ranní moče.

  V případě pozitivního nálezu budou dotyční vyzváni k dalšímu podrobnějšímu vyšetření,“ popisuje předseda představenstva strakonické nemocnice Tomáš Fiala a dodává, že návštěvníci budou současně upozorněni na nutnou prevenci tohoto důležitého lidského orgánu.

  Tábor

  V táborské nemocnici bude vyšetření poskytováno rovněž 8. března mezi 7. a 11. hodinou na nefrologické ambulanci, kde bude zájemcům po vyplnění krátkého dotazníku se základními anamnestickými daty změřen krevní tlak a odebrána krev a moč na základní biochemická vyšetření.

  Písek

  V Písku zájemcům vyšetří funkci ledvin v budově hemodialyzačního střediska od 7:30 do 13 hodin, zároveň je upozorní na nutnost prevence nemocí tohoto důležitého lidského orgánu. Zdravotnický personál bude návštěvníky motivovat k vyššímu příjmu tekutin. Lidé, kteří si chtějí nechat vyšetřit funkci ledvin, mají přijít nalačno a se vzorkem ranní moči v čisté nádobce.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector