Osteoporóze lze předejít – vše o zdraví

  • A co se vlastně při osteoporóze s kostí děje?

Vlivem různých faktorů dochází k řídnutí kostí, mění se celkově stavba kosti, která se pak stává křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

K úbytku kostní hmoty dochází zcela přirozeně s postupujícím věkem. Uvádí se, že již od 30. roku se snižuje hustota kosti.

Samozřejmě rychlost úbytku závisí na řadě vlivů, přičemž jedním z nejdůležitějších je kvalita výživy v dětství a dospívání.

Ženy se musí mít na pozoru

Osteoporóze lze předejít – vše o zdravíOsteoporózou jsou ve zvýšené míře ohroženy ženy, a to hned ze dvou důvodů. Muži mají mohutnější a hmotnější kostru, takže pokles kostní hustoty se u nich neprojeví tak výrazně, jako je tomu u žen.

Výsledný úbytek kostní hmoty ve stáří závisí na tom, jakého kostního maxima bylo dosaženo v době dospívání. Druhým významným predisponujícím okamžikem je období menopauzy.

Hlavní příčinou je zde úbytek estrogenů a následkem toho i vystupňované odbourávání kosti. V případě tzv.

postmenopauzální osteoporózy má určitý ochranný vliv obezita, protože tuková tkáň je schopna tvořit významné množství estrogenů.

Co kostem škodí?

Při rozvoji osteoporózy se uplatňuje i celá řada rizikových faktorů, zejména kouření, některé léky a nízká pohybová aktivita. Z nutričních faktorů to je především nízký příjem vápníku, vitaminu D, K, C, B12, B6 a vysoký přísun sodíku a cukru. Nepříznivě působí i alkohol, přemíra kávy, resp. nápojů obsahujících kofein a nízká tělesná hmotnost.

Strava pro zdravé kosti

  • Vedle vápníku zdraví kostí závisí i na dostatečném příjmu bílkovin, vitaminu D, vitaminu C a vitaminu K. Z minerálních látek to je především zinek a hořčík.

Osteoporóze lze předejít – vše o zdravíVápník: společně s fosfáty tvoří anorganickou část kosti, která je odpovědná za její pevnost. Vytváření kostní hmoty je závislé na přívodu vápníku po celý život. S postupujícím věkem však klesá míra vstřebávání vápníku. Nejvhodnějším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky (např. tvarohy, sýry), jelikož mají vyvážený obsah vitaminů a minerálních látek. Mléko a mléčné výrobky obsahují ideální poměr vápníku a fosfátů – 2:1. Využitelnost vápníku je také zvýšena díky obsaženému vitaminu D, A a B6 a díky minerálům hořčíku a fosforu. Dobrými zdroji vápníku jsou rovněž ostatní mléčné produkty, např. kyselé mléko, jogurty a zakysané mléčné výrobky, protože jejich kyselé prostředí napomáhá zvyšovat využitelnost vápníku. Z rostlinné říše je na vápník bohatá především brokolice, kapusta, ořechy (vlašské a lískové ořechy, paraořechy, mandle, pistácie) a semena (bezkonkurenčně nejvyšší obsah vápníku má mák, lněné semínko, sezam, slunečnice loupaná apod.).

Vitamin D: přijímáme jej potravou a vzniká také účinkem UV záření z provitaminu D obsaženého v kůži. Hlavní funkcí vitaminu D je podpora vstřebávání vápníku ze střeva do krve, zvyšuje také zpětné vychytávání vápníku z moči a navrací jej do krve. Z potravin jsou dobrými zdroji mořské ryby, rybí tuk, játra, vaječný žloutek, smetana.

Vitamin C: podporuje vstřebávání vápníku. Vysoký obsah vitaminu C mají např. citrusové plody, kiwi, papája, kapusta, brokolice a paprika.

Vitamin K: snižuje vylučování vápníku a podporuje novotvorbu kosti. Dobrými zdroji vitamínu K jsou játra, zelí, brokolice a většina rostlinných olejů.

Zinek: je nepostradatelný pro metabolismus kostní tkáně během celého života. Podporuje novotvorbu kosti, tlumí kostní resorpci a ovlivňuje příznivě syntézu kolagenu. Jeho nedostatek bývá spojen se špatným hojením ran. Ve stravě najdeme zinek v mase, rybách, ovesných vločkách a celozrnných obilovinách.

Hořčík: je další z minerálních látek, které jsou nezbytné pro zdraví kostí. Hořčík má pozitivní vliv na metabolismus kosti a její kvalitu.

Dlouhodobě nízký příjem hořčíku ve stravě vede ke zvýšenému úbytku kostní hmoty a vyššímu výskytu zlomenin.

Bohatými zdroji hořčíku je především rostlinná strava, jako jsou luštěniny, rýže, zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, semena, brambory, ořechy, minerální vody s hořčíkem.

Tip: Jídelníček pro pevné kosti

  • Snídaně: makový závin a kakao
  • Přesnídávka: jablko, hrstka paraořechů
  • Oběd: kapustové karbanátky s bramborovou kaší, zeleninový salát
  • Svačina: kefírové mléko s malinami
  • Večeře: pomazánka z mrkve a sardinek, celozrnný chléb, hlávkový salát

Osteoporóze lze předejít – vše o zdraví

Osteoporóza aneb tichý zabiják. Starejte se o své kosti ač nebolí, ženy především

Osteoporózu lze „lidským jazykem“ nazvat řídnutí nebo také odvápnění kostí. S přibývajícím věkem kosti přirozeně řídnou – ubývá nám kostní hmota a dochází tak k celkovému snížení kvality kostí. Koho tato nemoc nejvíce postihuje a jak proti ní bojovat?

Osteoporóze lze předejít – vše o zdravíHýbejte se a starejte se o své klouby. V každém věku.

Ptáte se, proč by ženy měly věnovat zdraví svých kostí ještě větší pozornost? Ač je to tak trošku „nefér“, osteoporóza postihuje ženy až 3× častěji než muže. Mužskému pokolení totiž byla dána do vínku větší hustota kostí.

Na vině vzniku osteoporózy u žen je zejména pokles estrogenu po menopauze – během pěti let po skončení klimakteria ženy ztrácí až pětinu veškeré kostní hmoty. To však neznamená, že by pánové strach z této nemoci mít nemuseli.

Celosvětově trpí osteoporózou každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let.

Co to vůbec je, ta osteoporóza?

Slyšíme o ní často v televizi, a to především z reklam na nejrůznější doplňky stravy. Tuto nemoc lze „lidským jazykem“ nazvat řídnutí nebo také odvápnění kostí. S přibývajícím věkem kosti přirozeně řídnou – ubývá nám kostní hmota a dochází tak k celkovému snížení kvality kostí.

Představte si osteoporózu jako červíka, který naše kosti nahlodává a tvoří v nich skulinky. I proto se tomuto onemocnění přezdívá tichý zabiják. Ani necítíte, že se ve vašem těle něco děje, ale kosti dostávají pěkně zabrat. Proto se na osteoporózu často přijde pozdě.

Tento „červík“ dal vlastně nemoci název – osteo znamená v řečtině kost, poros je v překladu otvor.

Kostem postiženým osteoporózou chybí pružnost a pevnost, takže stačí jen nepatrný náraz a může dojít k nepříjemné zlomenině. Prořídlé kosti jsou totiž neuvěřitelně křehké. A ruka či noha v sádře činí starším osobám výrazné potíže, protože jsou už tak často pohybově omezeni.

Čím je onemocnění způsobeno?

Nedostatek vápníku, pohodlný životní styl bez dostatku pohybu, sedavé zaměstnání, nezdravá strava, kouření, nadměrný příjem alkoholu či kofeinu – to jsou příklady, proč se tichý zabiják postupně vkrádá do našich kostí.

Samozřejmě mohou na vzniku nemoci zapracovat i faktory, které jen těžko ovlivníme, například genetické předpoklady, poruchy menstruačního cyklu, užívání kortikoidů, heparinu či thyroxinu, cukrovka, porucha zažívání vedoucí ke špatnému vstřebávání látek z potravy a další nemoci.

Naštěstí ale existují možnosti prevence, které mohou vzniku osteoporózy zabránit nebo ji alespoň oddálit.

Péče o kosti je důležitá. Jak na to?

Strava a pohyb. Na těchto dvou pilířích prevence řídnutí kostí stojí. Kostní hmota se buduje od dětství do zhruba 30. roku věku. Myslete tedy nejen na svůj jídelníček, ale i na to, co jedí vaše ratolesti. Dobře vyvinuté kosti jsou totiž prevencí naprosto nejlepší. Podstatná je proto zdravá strava plná vitamínů a minerálů.

Vápník nad zlato

Kost je živá rostoucí tkáň, která k udržení potřebné hustoty a pružnosti nezbytně potřebuje vápník. Z jaké stravy jej čerpat? Že máme pít hodně mléka, abychom měli zdravé kosti, to nás učili už ve školce.

Přidejte k němu do jídelníčku ještě brokolici, mandle a další oříšky, sóju, sezam a slunečnicová semínka, mák, vejce, ryby nebo čokoládu z kvalitního kakaa. Možná vás překvapí, že s „tichým zabijákem“ umí skvěle bojovat i česnek a cibule.

Ty jsou totiž plné síry, která je pro zdraví kostí taktéž nezbytná.

Každé ráno si během snídaně dejte sklenici „šumáku“ CALCIUM 500 mg, která vašemu tělu kýžený vápník hravě dodá. Díky citronové příchuti nápoj zachutná i dětem – mohou jej od 5 let. Dospělé osoby by měly přijmout 1000-1200 mg vápníku denně, tak si dopřejte skleničku i večer.

Vašim ratolestem postačí jedna tableta za den. Především teď v zimě je důležité dodat tělu i vitamín D, protože „déčka“ ze sluníčka máme momentálně málo. Tento vitamín pomáhá i se správným vstřebáváním vápníku.

Vsaďte třeba na SWISS Vitamin D3-Efekt – nabízíme jej ve variantě pro dospěláky i pro děti.

Naše lékárnice Jana radí:

„Jste-li žena a ještě k tomu v přechodu, jsou pro vás tyto rady o to cennější. Během klimakteria je opravdu důležité si příjem vápníku hlídat.“

Jana (Magistra, lékárna Typos)

V boji proti osteoporóze vám pomůže také přípravek Femoralex forte. Tableta až dvě denně se postarají o zvýšení hustoty kostí a prevenci úbytku kostní hmoty. Pokud své zdraví svěřujete raději do rukou přírody, připravte si 2x denně čaj z kopřivy a přesličky rolní. Přesličku můžete užívat i ve formě kapek, zkuste třeba ty od TOPVET.

Feomoralex 30 tablet, 305 Kč (sleva 24%)

Škatulata, hýbejte se

Kvalitu kostí nepochybně zvyšuje i dostatek pohybu. Pravidelná (byť lehká) sportovní aktivita vám pomůže udržet kosti v kondici.  A nejen kosti – úbytek na váze přinese i další zdravotní pozitiva.

Je logické, že osoby v pokročilém věku nemusí nutně trávit čas ve fitku. Bohatě postačí svižnější chůze, plavání,  jóga, ale i houbaření nebo procházka.

Jen ať vaše kosti cítí, že je potřebujete!

Řídnutí kostní hmoty není radno podceňovat » Centrum prevence

Zveřejněno 13.12.16 | Kategorie Články |

Podle odhadů trpí celosvětově osteoporózou, neboli řídnutím kostí 7–8 % populace. Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Zajímavé:  Životní Prostředí A Rizika Zdraví?

Osteoporóza vede k mnoha komplikacím. Nejzávažnější z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, po níž až 20 % pacientů během následujícího roku zemře na další komplikace. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě 30-50 % žen a 15-30 % mužů, ženám přitom hrozí více než dvojnásobné riziko ve srovnání s muži.

„Ženám je osteoporóza nejčastěji diagnostikována po přechodu, kdy ztrácejí ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony, estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.

předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP. Po přechodu se u žen velmi často objeví prudký pokles hustoty kostí, u některých už 2 až 3 roky po klimakteriu, nejčastěji však přibližně po 5 až 8 letech.

Nemluvme jen o postmenopauzální osteoporóze

Osteoporóza může provázet mnohé jiné choroby a zhoršuje jejich průběh i kvalitu života nemocných. V tom případě se hovoří o tzv. sekundární osteoporóze. Patří sem jak onemocnění zažívacího traktu, tak revmatická onemocnění a všechny chronické zánětlivé choroby.

„Vysoký počet nemocných má osteoporózu vyvolanou vedlejšími účinky léků, které musejí brát kvůli jiným nemocem, například pro léčbu autoimunní choroby. Nemocní, kteří například dlouhodobě užívají vyšší dávku glukokortikoidů, mají mnohonásobně vyšší riziko vzniku osteoporotických zlomenin, než ženy s „běžnou“ postmenopauzální osteoporózou,“ upozorňuje prof. MUDr.

Vladimír Palička, CSc. a dodává: „Pokud jsou tito pacienti včas podchyceni, může se těmto zlomeninám zabránit.“

Osteoporóza se nevyhýbá ani mužům

Většinu pacientů s osteoporózou tvoří ženy, ale osteoporózu mívají i muži. Podle statistik se s ní potýká každý 5. muž po padesátém roce života. „Léčba osteoporózy u mužů je sice dostupná, ale obtížněji.

Ne u všech léků souhlasily regulační orgány ČR s jejich používáním v praxi pro mužské pacienty. Mnohdy jde přitom o nemocné, kteří mají tzv.

sekundární osteoporózu, tedy doprovázející jiné choroby, mnohdy nádorové onemocnění prostaty a další,“ uvádí prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.

Diagnostice a léčbě osteoporózy se stále nevěnuje dostatečná pozornost

Přes závažnost choroby a jejích důsledků je situace v její diagnostice a léčbě celosvětově stále nedostatečná.

„Je potřeba zlepšit výuku osteologie na lékařských fakultách, aktivovat vládní i nevládní organizace a přesvědčit plátce zdravotní péče (zdravotní pojišťovny), že prevence se vyplácí.

Česká Společnost pro metabolická onemocnění skeletu se připojila k celosvětové akci „Call to Action to Address the Crisis in the Treatment of Osteoporosis“, kterou do dnešního dne podepsalo 33 organizací po celém světě,“ uvádí prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.

Sekundární prevence – sami dbejte na zdraví svých kostí

Současný systém nemá dost sil ani prostředků pokrýt primární prevenci osteoporózy v plném rozsahu všech rizikových skupin. V současné době se s osteoporózou léčí jen 24 % žen a dokonce jen 12 % mužů. Proto by lidé měli dbát na prevenci také sami. Jedná se o tzv. prevenci sekundární.

Co je to FRAX?

Na webu Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu (www.smos.cz) je volně k dispozici jednoduchý test (FRAX), kde si každý sám může spočítat, jaké má riziko zlomeniny v příštích deseti letech.

Pokud vyjde riziko „hlavní osteoporotické zlomeniny vyšší než 20 % a/nebo riziko zlomeniny krčku stehenní kosti vyšší než 3 %, je potřeba okamžitě navštívit praktického lékaře a požádat o důkladné osteologické vyšetření.

Už jste utrpěli zlomeninu?

Každá osteoporotická zlomenina dramaticky zvyšuje riziko dalších zlomenin. Za osteoporotickou se považuje zlomenina, kterou pacient utrpěl po 50. roce věku s nepřiměřeným úrazovým dějem, například pádem ze stoje nebo při chůzi. Pokud člověk starší 50 let nebo někdo z jeho rodiny utrpěl osteoporotickou zlomeninu, je ohrožen progresí osteoporózy a dalšími zlomeninami.

Společnost pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP proto s maximální snahou usiluje o to, aby byl i v České republice aplikován projekt „Fracture Liaison Services“. Tento program spočívá v aktivním vyhledávání všech osob, které utrpěly osteoporotickou zlomeninu.

Ty jsou následně vyšetřeny, a pokud mají osteoporózu, jsou zapojeny do léčby, která výrazně sníží riziko dalších zlomenin. „Současná situace není v tomto směru ideální. Jen malé procento osob, které si zlomily předloktí při pádu po zakopnutí, je osteologicky vyšetřeno.

I ti, kteří utrpěli typickou kompresivní zlomeninu obratle, často unikají další léčbě a naprosté většině z nich takovou léčbu ani nikdo nenabízí. Dokonce i po zlomeninách krčku stehenní kosti dostává léčbu, která by snížila riziko další zlomeniny, jen velmi malý počet nemocných,“ upozorňuje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.

Pokud by se podařilo takový program rozběhnout, bylo by možné pomoct alespoň nejvíce ohrožené skupině nemocných. „Usilovně na tom pracujeme a snad se nám podaří se dostat do odpovídajících preventivních programů,“ dodává prof. Palička.

Osteoporóze lze předejít – vše o zdraví

Zdroj: Klinikazdravi.cz

Osteoporóza – prevence a léčba

Osteoporóza.pdf

Co je  osteoporóza?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením křehkosti kostí s navazujícím rizikem zlomenin. Vytváří se stav nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem.

Následkem úbytku kostní hmoty dochází ke zlomeninám bez předchozího úrazu nebo už při malé zátěži kosti. Zlomeniny spojené s osteoporózou se nejčastěji vyskytují u kyčelního kloubu, v oblasti zápěstí a páteře (hrudní a bederní obratle).

Tento stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Komu nejvíce hrozí  osteoporóza?

Vyšší riziko osteoporózy mají ženy po menopauze, kdy dochází ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu). Zlomeninu v důsledku osteoporózy utrpí během svého života 40 – 50 % žen ve věku nad 50 let.

Osteoporózou jsou dále ohroženy osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI < 18,5 kg/m²) a malou fyzickou zátěží, kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, lidé s nesnášenlivostí mléčných výrobků, lidé s rodinným výskytem osteoporózy, pacientky s předčasnou menopauzou, pacientky a pacienti užívající pravidelně některé léky či lidé trpící některými chronickými onemocněními.

Léky spojené  s výskytem osteoporózy a rizikem padů

  • glukokortikoidy,
  • léky užívané při nemocích zažívacího traktu spojených se zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny (inhibitory protonové pumpy),
  • léky, které mohou přispívat u pacientů k pádům a vzniku zlomenin jsou léky s uklidňujícím účinkem a napomáhající usínání (benzodiazepiny) a léky na zlepšení nálady, léky na vysoký tlak (zejména v začátku terapie).

Jaké jsou  projevy osteoporózy?

Charakteristickým rysem osteoporózy je její pomalý a často bezpříznakový vývoj.

Toto onemocnění bývá často dlouhou dobu bezbolestné nebo se může projevovat jen pobolíváním v zádech či zvětšujícím se zakřivením páteře.

Dalším příznakem je postupná deformace postavy, výška postavy se zmenšuje (i o 10 centimetrů a více). Často se na to, že pacient trpí osteoporózou, přijde až s první zlomeninou.

Jak probíhá vyšetření?

Zda potřebujete provést vyšetření na specializovaném pracovišti, rozhodne Váš praktický lékař. Vyšetření se skládá z několika částí. Lékař s pacientem probere jeho zdravotní stav, provede vyšetření pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem.

Provede odběr krve, aby zjistil celkový stav pacienta, hladinu vápníku, fosforu a hořčíku v krvi, dále krevní obraz, rychlost sedimentace a další ukazatele umožňující posoudit rychlost novotvorby a odbourávání kostní tkáně.

Následně probíhá denzitometrické vyšetření, které umožní zjistit hustotu kosti. Jde o nebolestivé vyšetření pomocí rentgenu.

Léčba pomocí  léků

  • Vápník
  • Vitamín D
  • Hormonální terapie
  • Deriváty paratohormonu
  • Denosumab
  • Před zahájením léčby osteoporózy, či v začátku terapie bisfosfonáty se doporučuje navštívit svého zubního lékaře a o léčbě ho informovat.
  • Prevence
  • 1. Jezte dostatek zeleniny, ovoce a vlákniny

Tyto potraviny obsahují vlákninu a základní vitamíny a minerály. Snažte se jíst každý den alespoň čtyři porce zeleniny a tři porce ovoce. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje sníst denně až 400 g ovoce a zeleniny. Ideální poměr 2:1 ve prospěch zeleniny. To znamená zhruba 270 gramů zeleniny a 130 gramů ovoce.

2. Vybírejte si zdravé zdroje bílkovin a tuků

Preferujte rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole a ořechy, stejně jako ryby, drůbež bez kůže a libové kousky masa. Rostlinné proteiny jsou bohaté na vitamíny, minerály a estrogenní rostlinné sloučeniny, které pomáhají chránit kosti. Nízkotučné mléčné výrobky jsou dalším dobrým zdrojem bílkovin a poskytují také vápník

3. Pravidelně se hýbejte

Cvičení napomáhá udržovat správnou rovnováhu v tvorbě a úbytku kostní hmoty. V mládí navyšuje množství kostní hmoty, v dospělosti zpomaluje její ztrátu a udržuje kosti zdravé. Pohybová aktivita snižuje riziko pádů díky posílení svalů a zlepšení koordinace pohybů. Pohyb prospívá Vašim kostem nezávisle na věku.

Nejlepší cvičení je s vlastní vahou, při kterém se kosti nepřetěžují. Řadíme sem chůzi, nordic walking, tenis, volejbal, aerobic, tanec a další podobné sporty ve „vzpřímené“ poloze. Plavání nebo jízda na kole prospívají našim svalům a srdci, nedochází však při nich k potřebnému zatěžování kostí.

Objem cvičení záleží na Vašem věku a zdravotním stavu. Pokud nejste zvyklí cvičit, je třeba začít pozvolna a postupně navyšovat dobu věnovanou pohybové aktivitě až na 40 minut 3-4x týdně. V případě jakéhokoliv onemocnění byste měli konzultovat vhodnou pohybovou aktivitu se svým ošetřujícím lékařem.

4. Omezte příjem cukru a soli ve stravě

Potraviny, které obsahují přidané cukry, obvykle obsahují spoustu kalorií a konzervantů a jen velmi málo vitamínů, minerálů a dalších živin. Sůl může způsobit vysoký krevní tlak a zvýšit vylučované množství vápníku. Zaměřte se na limit 2,3g soli denně (jedna čajová lžička).

5. Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu

Zvýšená konzumace alkoholu urychluje úbytek kostní hmoty a snižuje schopnost těla absorbovat vápník. Maximální povolené množství alkoholu na den: víno 3 dcl, pivo 5 dcl. U žen se předpokládá poloviční množství. Kofein může mírně zvýšit ztrátu vápníku močí. Konzumace až tří šálků kávy denně je s ohledem na ztráty vápníku močí zcela v pořádku.

  1. 6. Přijímejte dostatek vápníku a vitamínu D
  2. Nejdůležitější je příjem ve Vaší stravě. Informace v dalším textu
  3. Doporučený příjem vápníku: děti: 0,21-0,8 mg/den, dospívající: 1300-1500 mg/den, dospělí do 50 let: 800-1000 mg/den, dospělí nad 50 let: 1200-1500 mg/den, těhotné a kojící ženy: 1200 mg/den.

Vápník v lidském těle plní důležité funkce, odpovídá za tvrdost a  pevnost lidských kostí, má podíl na správné funkci nervové a svalové soustavy, na činnosti srdce a srážlivosti krve. Největší tělesná zásoba vápníku (asi 99 %) je v kostech a zubech, zbytek vápníku je rozpuštěn v tělních tekutinách.

Jaká je role vápníku  v rozvoji osteoporózy?

S přibývajícím věkem se schopnost vstřebávat vápník zhoršuje. Dochází k poklesu hladiny vápníku v krvi, to vede ke stimulaci příštítných tělísek a následné produkci parathormonu. Tento hormon má za následek zvýšené odbourávání vápníku z kostí. Kost se stává křehčí a náchylnější ke zlomeninám, vzniká osteoporóza.

Vápník je důležitý v prevenci a je základním prvkem ve všech léčebných režimech osteoporózy. Základem je dostatečný příjem  vápníku ve stravě.

 Pokud strava nestačí, je nutné jeho doplnění formou léčivých přípravků či doplňků stravy. Dávkování vápníku je individuální podle složení jídelníčku.

Kvůli lepší vstřebatelnosti by jednotlivá dávka podaná v lékové formě neměla přesáhnout 500 mg, je lepší ji podávat navečer.

Obsah vápníku  v potravinách:

Potravina Obsah vápníku ve    100g (mg) Potravina Obsah vápníku ve    100g (mg)
Vejce – žloutek 137 Sýr Hermelín 450
Sýr Ementál 1020 Kefír 124
Sýr Eidam 30% 800 Parmezán 1250
Sýr Niva 600 Mléko plnotučné 120
Tvaroh tvrdý tučný 123 Brokolice 105
Jogurt bílý 185 Žampióny 80
Čokoláda mléčná průměr 250 Špenát 81
Čočka 600 Rajčata 11
Kapusta růžičková 310 Pomeranč 57
Mandle – jádra 246 Vejce (2ks) 54
Sýr Lučina 150 Ovesné vločky 57
Sardinky v oleji 415 Zelí bílé 7

Zdroj:      http://www.szu.cz, https://www.kaloricketabulky.cz, https://www.mayoclinic.org

Vitamin D

K čemu je  dobrý vitamin D?

Vitamin D je důležitý pro vstřebání vápníku z potravy, příp. léčivých přípravků nebo doplňků stravy. Dále je velmi důležitý pro svaly a svalovou koordinaci, čímž snižuje riziko pádů a zlomenin kostí. Nedostatek vitaminu D v dětství se u dítěte projevuje jako křivice, v dospělosti jako osteomalacie, tzv. měknutím kostí. Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Kde získám  vitamin D?

Vitamin D se tvoří v kůži po vystavení pokožky slunci (ultrafialovému záření). K zajištění dostatku vitaminu D stačí na 10-15 minut denně vystavit svůj obličej a paže slunečním paprskům (doporučené je slunění mimo dobu nejintenzivnějšího záření mezi 10 – 15 h).

Vitamin D můžeme získat i potravou. Výsledky Státního zdravotního ústavu z roku 2017 potvrzují, že méně než 1% osob doplní svou potřebu vitamínu D ze stravy.

Lidé nad 60let a lidé se zvýšeným rizikem osteoporózy by měli, zvláště v zimním období, užívat přípravky s obsahem vitamínu D.

Doporučený denní přívod vitamínu D je 400 IU do 50 let věku a 800 IU nad 50 let věku.

Obsah vitaminu D  v potravinách: 

Potravina 100g  Vitamin D (IU)
Ryby a plody moře
Losos 480
Makrela 120
Pstruh mořský 440
Sardinka 400
Sardinky v oleji 200
Sardinky v tomatě 320
Sleď nakládaný 640
Sleď 920
Sumec 20
Šproty 520
Štika 40
Treska 40
Tuňák 240
Tuňák v oleji 120
Úhoř 1600
Uzený losos 200
Mléko    a mléčné výrobky
Ementál 45% 120
Gouda 40
Hermelín 12
Jogurt bílý 3,5% 2,4
Máslo 40
Mléko plnotučné 0,8
Parmezán 24
Šlehačka 40
Tvaroh tučný 8

Zdroj:      http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/vitamin-d-v-potravinach

https://www.kaloricketabulky.cz

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-d/art-20363792

Uvedená jednotka IU neboli International unit se používá v souvislosti s vitaminem D poměrně často. Stejně tak můžete na etiketách najít obsah vitaminu D v mikrogramech (μg). Pokud potřebujete dávku v mikrogramech, jednoduše vydělte obsah v IU čtyřiceti.

Další informace najdete:

  • www.osteoporoza.cz
  • www.mayoclinic.org

Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.

Osteoporóza – řídnutí kostí, fakta a doporučená léčba

Osteoporóza nastane, když se hustota kostí sníží a tělo přestane produkovat tolik kostní hmoty, jak tomu bylo dříve.

To může ovlivnit jak muže tak ženy, ale je nejvíce pravděpodobné, že nastane u žen po menopauze, protože dochází k náhlému poklesu estrogenu, hormonu, který normálně chrání před osteoporózou.

Jak kosti slábnou, tam je vyšší riziko zlomeniny během pádu nebo dokonce i při menším klopítnutí.

Osteoporóza v současné době postihuje více než 53 milionů lidí v USA.

Fakta o osteoporóze

Zde jsou některé klíčové body o osteoporóze.

  • Osteoporóza ovlivňuje strukturu a sílu kostí a zvyšuje pravděpodobnost zlomenin, zejména v oblasti páteře, kyčlí a zápěstí.
  • To je nejvíce obyčejné u žen po menopauze, ale kouření a chudá strava zvyšují riziko.
  • Často se nevyskytují žádné jasné vnější příznaky, ale oslabení páteře může vést k předklonu a může dojít k bolesti kostí.
  • Pro diagnostiku se používá speciální rentgenový sken, známý jako DEXA.
  • Léčbu zahrnují léky na prevenci nebo zpomalení úbytku kostní hmoty, cvičení a úprava diety, včetně zvýšení příjmu vápníku, hořčíku, vitamínu D a kloubní výživu.

Co je osteoporóza?

Osteoporóza“ znamená doslova „porézní kosti„. Kosti jsou slabší a zvyšují riziko zlomenin, zejména v kyčlích, páteřních obratlích a zápěstí.

Kostní tkáň se neustále obnovuje a nová tkáň nahradí starou, poškozenou. Tímto způsobem tělo udržuje hustotu kostí a integritu jejích krystalů a struktury.

Vrchol hustoty kostí nastává v pozdních 20 letech. Po věku 35 let kosti začínají postupně slábnout. Jak stárneme, kost se rozpadá rychleji, než se vytváří. Pokud k tomu dochází v nadměrné míře, dochází k osteoporóze.

Co způsobuje osteoporózu?

Některé rizikové faktory mohou způsobit úbytek kostní hmoty a osteoporózu. Některé z těchto věcí nemůžete změnit, a jiné zase můžete.

Mezi rizikové faktory, které nemůžete změnit, patří:

  • Stáří. Vaše šance na získání osteoporózy se zvyšují, jak stárnete.
  • Etnická příslušnost. Europoidní a asijské ženy mají větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy. Afroameričanky a hispánské ženy mají menší šanci na onemocnění.
  • Rodinná historie. Osteoporóza má tendenci se vyskytovat v rodinách. Pokud má člen vaší rodiny osteoporózu nebo si následkem zlomí kost, je zde větší šance, že budete také postiženi.
  • Pohlaví. Máte větší šanci na osteoporózu, pokud jste žena. Ženy mají menší kosti než muži a ztrácejí kostní hmotu rychleji než muži kvůli hormonálním změnám, ke kterým dochází po menopauze.

Mezi rizikové faktory, které můžete změnit, patří:

  • Příliš mnoho alkoholu může způsobit úbytek kostí a jejich lámavost.
  • Příliš málo vápníku a vitamínu D může zvýšit vaše šance na získání osteoporózy.
  • Nízké hladiny estrogenů způsobené chybějícími menstruačními obdobími nebo menopauzou mohou způsobit osteoporózu u žen. Nízké hladiny testosteronu mohou vyvolat naopak osteoporózu u mužů.
  • Léky. Některé léky mohou způsobit úbytek kostní hmoty.
  • Fyzická aktivita. Necvičit a nebýt aktivní po dlouhou dobu může zvýšit vaše šance na získání osteoporózy. Stejně jako se svaly, kosti jsou silnější a zůstávají pevnější s pravidelným cvičením.
  • Kouření. Cigarety mohou omezit vstřebání vápníku vaším tělem. Také ženy, které kouří, procházejí menopauzou dříve než ti, co nekouří.
  • Tělesná hmotnost. Být příliš hubený zvyšuje pravděpodobnost osteoporózy.

Příklady zdravotních stavů, které jsou rizikovými faktory pro osteoporózu, zahrnují:

  • Rakovina prsu nebo prostaty
  • Diabetes / cukrovka
  • Hyperparatyreóza nebo hypertyreóza
  • Cushingův syndrom
  • Zánětlivé onemocnění střev
  • Autoimunitní onemocnění včetně revmatoidní artritidy (RA), lupusu, roztroušené sklerózy nebo ankylozující spondylitidy
  • Parkinsonova choroba
  • Tyreotoxikóza
  • Hematologické poruchy krve
  • Nepravidelná / nepřítomná nebo předčasná menopauza
  • AIDS / HIV
  • Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN), včetně emfyzému
  • Chronické onemocnění ledvin
  • Onemocnění jater, včetně biliární cirhózy
  • Transplantace orgánů
  • Syndrom obrny a post-obrny
  • Skolióza
  • Poranění míchy

Test a diagnostika osteoporózy

Test kostní minerální hustoty je nejlepším způsobem, jak zkontrolovat zdraví kostí. Tento test může:

  • Diagnostikovat osteoporózu a zjistit, zda si můžte pravděpodobně zlomit kost.
  • Zkontroluje sílu kostí.
  • Ujistit se, že léčba napomáhá vaše kosti dělat silnější a pevnější.

Lékař zváží anamnézu pacienta a jeho rizikové faktory. Pokud lékaři mají podezření na osteoporózu, požádají o vyšetření, aby se změřila kostní denzita (BMD). Skenování hustoty kostní tkáně používá typ rentgenové technologie známé jako duální energetická rentgenová absorpce (DEXA)[1] a kostní denzitometrie.

V kombinaci s rizikovými faktory pacienta může DEXA ukázat pravděpodobnost výskytu zlomenin způsobených osteoporózou. Může také pomoci monitorovat reakci na léčbu.

Skenování DEXA mohou provádět dva typy zařízení:

  • Centrální zařízení: skenování provedené v nemocnici měří hustotu minerálů kyčle a páteře, zatímco pacient leží na stole.
  • Periferní zařízení: mobilní stroj, který testuje kosti v zápěstí, patě nebo prstu.

Výsledky testu DEXA

Výsledky testu jsou uvedeny jako T-skóre DEXA nebo Z-skóre.

T-skóre porovnává kostní hmotu pacienta s maximální kostní hmotou mladší osoby.

  • -1,0 nebo vyšší je normální
  • od -1,0 do -2,5 svědčí o mírném úbytku kostní hmoty
  • -2,5 nebo nižší označuje osteoporózu

Z-skóre srovnává kostní hmotu pacienta s hmotou ostatních lidí s podobným stavem a věkem. Zkouška se obvykle opakuje každé 2 roky, což umožňuje srovnání výsledků.

VFA (Vertebral Fracture Assesment)

Další testy, které mohou pomoci potvrdit diagnózu, zahrnují vyšetření pacientovy anamnézy, provedení fyzického vyšetření, vyšetření moči a krve pro diagnostiku základních stavů, testy biochemických markerů, rentgenové snímky a VFA. Jedním z důvodů, proč by Váš lékař mohl mít podezření, že jste ztratili kostní hmotu, je snížení vaší výšky, protože se to obvykle děje v důsledku drobných zlomenin v páteři.

Léčba a prevence osteoporózy

Léčba osteoporózy zahrnuje:

  • vyvážená strava bohatá na vápník a vitamín D
  • plán cvičení
  • zdravý životní styl
  • léky na prevenci a léčbu onemocnění.

Cílem léčby je:

  • zpomalit nebo zabránit rozvoji osteoporózy
  • udržujet zdravou minerální hustotu kostí a kostní hmotu
  • zabránit zlomeninám
  • snížit bolest
  • maximalizovat schopnost osoby pokračovat ve svém každodenním životě.

To se provádí pomocí preventivního měření životního stylu a používání doplňků stravy a některých léků.

Konvenční léčba osteoporózy

Léky, které mohou pomoci předcházet osteoporóze a léčit ji, zahrnují:

  • Bisfosfonáty: jedná se o antiresorpční léky, které zpomalují úbytek kostí a snižují riziko zlomenin.
  • Estrogenové agonisty nebo antagonisty, také známé jako (selektivní modulátory estrogen-receptorů, SERMS), například raloxifen: tyto látky mohou snížit riziko zlomenin páteře u žen po menopauze.
  • Calcitonin (Calcimar, Miacalcin): to pomáhá předcházet zlomeninám páteře u postmenopauzálních žen a může pomoci zvládnout bolest v případě zlomeniny.
  • Paratyroidní hormon, například teriparatid: tento přípravek je schválen pro osoby s vysokým rizikem zlomeniny, protože stimuluje tvorbu kostí.
  • Monoklonální protilátky (denosumab, romosozumab): Jedná se o imunitní terapie podávané některým postmenopauzálním ženám s osteoporózou. Romosuzumab nese upozornění na černou skříňku kvůli možným nepříznivým účinkům.

Budoucnost léčby osteoporózy?

V budoucnu může léčba zahrnovat terapii kmenovými buňkami. V roce 2016 vědci zjistili[2], že injekce určitého druhu kmenových buněk u myší zvrátila osteoporózu a úbytek kostí způsobem, který by mohl být potenciálně přínosem i pro lidi.

Zjištění publikovaná v roce 2015 naznačila, že růstový hormon (GH) užívaný s doplňky vápníku a vitamínu D může dlouhodobě snížit riziko zlomenin.

V roce 2015 také vědci ve Spojeném království (UK) zjistili, že dieta obsahující sójový protein a isoflavony může nabídnout ochranu před úbytkem kostní hmoty a osteoporózou během menopauzy.

Vědci se domnívají, že až 75% kostní denzity (hustoty) je určeno genetickými faktory. Výzkumníci zkoumají, které geny jsou zodpovědné za tvorbu a ztrátu kostí, v naději, že by to mohlo nabídnout nové způsoby prevence osteoporózy v budoucnosti.

Prevence osteoporózy

Některé změny životního stylu mohou snížit riziko osteoporózy.

Vápník a vitamín D

Vápník je nezbytný pro kosti a je důležité zajistit odpovídající příjem vápníku. Dospělí ve věku 19 let a starší by měli konzumovat 1 000 miligramů (mg) denně. Ženy ve věku 51 let a starší a jedinci od 71 let by měli mít denní příjem 1200 mg.

Preferovány jsou dietní zdroje zahrnující:

  • mléčné výrobky, jako je mléko, sýr a jogurt
  • zelená listová zelenina, jako je kapusta a brokolice
  • ryby s měkkými kostmi, jako je např. konzervovaný losos a tuňák
  • obohacené snídaňové cereálie

Pokud není příjem potravy dostačující, doplňky stravy jsou další možností.

Vitamin D hraje klíčovou roli, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník. Dietní zdroje zahrnují obohacené potraviny, ryby a játra. Nicméně, většina vitamínu D nepochází z potravin, ale z vystavení slunečnímu záření, takže je doporučeno pravidelné vystavení slunečnímu záření.

Doplňky stravy při osteoporóze

  • Hořčík (500 mg denně) – pro správný metabolismus vápníku je zapotřebí hořčík.[3]
  • Vápník (1000 mg denně) – zvolte citrát vápenatý, který se nejlépe vstřebává.[4]
  • Vitamin D3 (5 000 IU denně) – vitamin D pomáhá zlepšit vstřebávání vápníku.[5]
  • Vitamin K2 (100 mcg denně) – potřebný k vytvoření proteinu, který je kritický pro tvorbu kostí.[6]
  • Stroncium (680 mg denně) – kovový prvek, který může pomoci zlepšit hustotu kostí. Přirozeně se vyskytuje v mořské vodě, půdě bohaté na živiny a některých potravinách, ale většina lidí jej musí doplnit.[7]

Úprava životního stylu

Další způsoby minimalizace rizika jsou:

  • kouření, protože to může snížit růst nové kosti a snížení hladiny estrogenů u žen
  • omezit příjem alkoholu, podpořit zdravé kosti a zabránit pádům
  • pravidelné cvičení, jako je chůze, protože to podporuje zdravou kost a posiluje podporu svalů
  • dělat cvičení na podporu flexibility a rovnováhy, jako je jóga, protože mohou snížit riziko pádů a zlomenin

Pro lidi, kteří již mají osteoporózu, výživu, cvičení a prevenci pádu, hraje klíčovou roli při snižování rizik a úbytku kostní hmoty.

Klíčové poznatky k osteoporóze

  • Osteoporóza je onemocnění kostí, ke kterému dochází, když tělo ztrácí příliš mnoho kostní hmoty, vytváří příliš malo kostní hmoty nebo obojí. To má za následek slabé kosti a zvyšuje riziko zlomenin.
  • Příčiny osteoporózy zahrnují: stárnutí, špatná strava, nedostatek pohybu, hormonální změny, prudké omezení kalorií, určité léky a řadu zdravotních stavů, včetně rakoviny, diabetu a autoimunitních onemocnění.
  • Léčba osteoporózy obvykle zahrnuje cvičení, zdravou dietu, doplňky stravy a někdy i léky.
  • Chcete-li pomoci zvládnout příznaky osteoporózy, ujistěte se, že jíte stravu bohatou na minerály a bílkoviny, snažte se zabránit pádům, cvičte a posilujte svaly denně, pravidelně vycházejte na slunce a vystavujte se dostatek slunečnímu světlu, abyste získali vitamin D.
  • [1] Radiology Info – Bone Densitometry (DEXA, DXA)
  • [2] Systemic Mesenchymal Stromal Cell Transplantation Prevents Functional Bone Loss in a Mouse Model of Age-Related Osteoporosis.
  • [3] The American Journal of Clinical Nutrition – Effect of Magnesium on Calcium Metabolism in Man
  • [4] Meta-Analysis of Calcium Supplementation for the Prevention of Postmenopausal Osteoporosis
  • [5] Intestinal Calcium Absorption and Serum Vitamin D Metabolites in Normal Subjects and Osteoporotic Patients
  • [6] Vitamin K2 (Menatetrenone) Effectively Prevents Fractures and Sustains Lumbar Bone Mineral Density in Osteoporosis
  • [7] Strontium ranelate: dose-dependent effects in established postmenopausal vertebral osteoporosis–a 2-year randomized placebo controlled trial.

Hýbejte se, vaše kosti se vám odvděčí

Jak předejít osteoporóze?

Stejně jako celé tělo, stárnou také naše kosti. O prevenci osteoporózy (řídnutí kostí) přitom platí, že co si nevybudujete v dětství a mladé dospělosti, už nedoženete.  Zhruba od 30. roku věku totiž kostní hmota ubývá a do 75 let se jí z celkového množství ztratí 20 až 25 procent. Klesající pevnost a pružnost kostí pak s sebou nese nebezpečí snadných zlomenin.

Máte pocit, že dodržuje správnou životosprávu a že se vás tato problematika netýká? Opakované výzkumy tvrdí, že to s naší populací příliš dobré není. Nedostatek vitaminu D, vápníku a nízká pohybová aktivita je smutnou realitou současného světa.

Ubývání kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí přitom může vést až k osteoporóze, která se označuje jako „tichá epidemie“ naší doby. Jasnou příčinou je pohodlný a nezdravý životní styl.

Ve větší nevýhodě je pak ženská část populace – dle odborníků osteoporóza postihuje více ženy než muže a má u nich často vážnější průběh.

Právě dlouhodobý nedostatek vitaminu D, vápníku a fyzické aktivity vede u žen zejména v období menopauzy k vyššímu riziku zlomenin, zejména v oblasti páteře nebo krčku stehenní kosti, které jsou pro osteoporózu typické. Záludnost onemocnění spočívá v tom, že na sebe neupozorňuje žádnými závažnými příznaky ani výraznou bolestí.

Prevencí k odolným kostem

Prevence je jednou z možností, jak lze účinně a s minimálními náklady předejít vážným komplikacím v budoucnu. Pokud chcete vědět, jaký je aktuální stav vašeho kostního metabolismu či zda není ohrožen, můžete se objednat na komplexní osteologické vyšetření.

Vyšetření se skládá z pohovoru (anamnézy) a následného laboratorního odběru (zjišťuje se hladina vitaminu D, vápníku, parametry kostní novotvorby, resorpce – odbourávání).

V případě potřeby přichází na řadu také bezbolestné zobrazovací vyšetření kostní tkáně (denzitometrie).

Chcete-li si hustotu kostí udržet co nejdéle, je třeba hýbat se. Jako ideální si přitom jeví chůze. Aby docházelo k dostatečné tvorbě nové kostní tkáně a její mineralizaci, musíte ovšem chodit pravidelně. Ujít byste měli svižným tempem 3–5 km za hodinu ideálně 5krát týdně. Jedině tak lze zabránit tomu, že se bude odbourávat více kostní hmoty, než kolik se jí tvoří.

Zaměřte se také na dostatečný příjem vitaminu D (získáváme jej zejména ze slunečního záření, případně je možné užívat doplňky stravy) a hlavně vápníku.

Schopnost těla vstřebávat vápník se s věkem snižuje.

Zásadní roli hraje strava, kdy hlavním zdrojem vápníku by měly být mléko a mléčné výrobky, najdete jej ale také v dalších potravinách (mák, ořechy a různá semínka, brokolice a květák, tofu aj.).

Na co si dát pozor?

Odborníci radí vyhnout se aktivitám a cvičením, při nichž se páteř dostává do krajních poloh. Zcela nevhodné jsou sporty spojené s možností pádu a prudkými pohyby (sjezdové lyžování) a skoky. Kostem neprospívá ani fotbal, volejbal, tenis, squash a aerobik. Určitě nic nepokazíte pravidelným plaváním, nicméně zmíněná pravidelná intenzivní chůze je zkrátka nejvhodnější prevencí.

K preventivnímu vyšetření u našich specialistů na osteologii se můžete objednat na čísle (+420) 235 360 133.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector