Otrava z jídla – Vše o zdraví

Otrava z jídla - Vše o zdraví Kateřina Hájková 29. 05. 2019   |  07:16

Když infekční organismy, jako jsou bakterie, viry nebo paraziti, kontaminují potraviny, které sníte, hrozí riziko otravy. Její projevy se mohou v počátcích podobat chřipce či nachlazení. Dostavuje se únava, horečka, zimnice, bolesti hlavy a svalstva, žízeň, malátnost a také průjem. Jak se pomocí stravy dostat zpět do kondice?

Otravu jídlem způsobí zpravidla nakažené potraviny či voda.

Jedná se především o nedostatečně upravené maso, vejce, syrové výhonky či ryby a ústřice, měkké nebo nepasterované sýry (brie, feta), špatně umyté ovoce a zeleninu, nepasterované nápoje nebo o nakaženou vodu.

Příznaky se objevují kdykoliv během několika hodin, dnů či týdnů po nakažení. Záleží na druhu patogenu, který otravu způsobil. Zlepšení se zpravidla dostaví během dvou dnů. Otrava jídlem se nejčastěji vyskytuje u dětí a starších osob.

Nejprve doplňte tekutiny Samozřejmě je na místě při závažnějších příznacích vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a postup léčby s ním konzultovat.

Důležité je každopádně nechat žaludek odpočinout a počkat, až odezní výbuchy v podobě zvracení, průjmu a nevolnosti. Vyhněte se jídlu a pití na několik hodin. Poté začněte přijímat tekutiny, které jsou klíčové, protože pomohou tělu v boji s účinky otravy jídlem.

Zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci, takže sání ledových kostek nebo popíjení vody po doušcích může být dobrým začátkem.

Kromě vody se jako vhodné tekutiny dále doporučují sportovní nápoje, které doplní elektrolyty, minerální vody, čaj bez kofeinu a masový nebo zeleninový vývar. Jakmile žaludek udrží tekutiny, můžete začít uvažovat, co mu nabídnete pevného.

Vsaďte na BRAT dietu Když tedy máte pocit, že byste již mohli být schopni udržet nějaké jídlo, zvolte potraviny, které jsou šetrné k žaludku a gastrointestinálnímu traktu. Zaměřte se na jemné, nízkotučné potraviny s nízkým obsahem vlákniny.

Tuk se těžko tráví, podobně jako vláknina, která je ve většině případů nestravitelná, pročež funguje jako kartáč střev. Což je ale efekt, který nyní nepotřebujete. Mezi vhodné potraviny patří banány, jablka, rýže, ovesné vločky, brambory nebo vaječné bílky. Dobrým způsobem návratu k jídlu je i tzv.

BRAT dieta – banány, rýže, jablečné pyré (přesnídávka) a toasty.

Nechte tělo pročistit Po otravě jídlem je nezbytné následovat přirozenost a nechat tělo, aby se samo očistilo a zbavilo trávicí trakt škodlivých bakterií. Rozbouřený žaludek pomůže uklidnit mátový nebo heřmánkový čaj.

Když už se cítíte skutečně dobře, je chytré podpořit střevní mikroflóru zakysanými mléčnými výrobky nebo probiotickými doplňky stravy.

 Ty pomohou tělu obnovit střevní mikroflóru, ztracenou po otravě jídlem a dostat tak trávicí i imunitní systém zpět do kondice.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Otrava z jídla - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

Otrava z jídla - Vše o zdraví

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Máta je rostlinka s všestranným využitím. Nejvíce ji ale oceníte v kuchyni a při zdravotních potížích. Můžete si ji snadno vypěstovat…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Houby mnozí na talíři vůbec nesnesou, buď jim nechutnají, nebo k nim nemají důvěru. Jiní je naopak milují a dovedou z nich připravit…

Pupík je známkou toho, že jsme kdysi byli s matkou spojeni pupeční šňůrou, jejímž prostřednictvím nám předávala výživu. Mluví se o…

Otrava z jídla

Otrava jídla nás může potkat v tu nejnevhodnější dobu. Výskyt této nepříjemné zdravotní komplikace se rapidně zvyšuje v období léta.

Je to zapříčiněno tím, že si dopřáváme nejrůznější pokrmy při posezení u grilu. Na těch si mohou pochutnat jak členové rodiny, tak i přátelé, kamarádi a sousedi.

V tuto dobu probíhají také velkolepé venkovní akce a festivaly, na kterých nesmí chybět kulinářské pochoutky.

Otrava z jídla - Vše o zdraví

K létu neodmyslitelně patří cestovní, kempování, vzájemné sbližování, poznávání přírodních a kulturních krás, taktéž i ochutnávka místních gastronomických specialit, jenž nám může znepříjemnit naši vysněnou dovolenou. Místo abychom si plnými doušky užívali volné dny, zažíváme noční můru.

Za otravou z jídla stojí obyčejně lidská nedbalost, špatná hygiena, nevhodné skladování či nedostatečná tepelná úprava potravin. Ať tak či onak dáte nám jistě za pravdu, že nás toto onemocnění postihne párkrát za život.

Sklony k extrémní přehnané péči nebo starostlivosti nejsou zrovna na místě, potravinová otrava je zkrátka stav, který ve většině případů není vážný a lidský organismus si s ním dokáže brilantně poradit. Zdravotní komplikace vymizí zhruba do několika dnů.

I přesto existují případy, kdy je potřeba vyhledat lékařskou péči.

Příznaky otravy z jídla

Otravu z jídla doprovází nepříjemný pocit v žaludku, k němuž se také přidává zvracení a průjem. Těmito přirozenými reakcemi se lidský organismus snaží zbavovat toxických látek. My bychom tento stav měli překonat, neboť po zvracení se nám většinou ulepí a bude nám lépe.

Zato průjem nás může potrápit i několik dnů a jeho průběh je různý. Nezřídka jej doprovází bolesti, silné křeče v břichu a horečka. Může nás bolet hlava. Celkově se budeme cítit slabí. Stolice bude měkká, řídká až vodnatá. Neměla by nás překvapit ani její změna barvy.

Zelený průjem značí, že strava prošla trávicím traktem mnohem rychleji než je obvyklé. Toto zbarvení také způsobuje zvýšená konzumace pokrmů v podobě listové zeleniny. Světlý až našedlý průjem může být příznakem jaterního onemocnění. Při této formě otravy nebudeme mít na jídlo ani pomyšlení.

Abychom předešli dalším zdravotním problémům, musíme do sebe dostat dostatek tekutin.

Původci způsobující potravinové otravy

Za takzvanou intoxikací z jídla stojí nebezpečné viry a bakterie. Mezi další důležité původce se řadí také toxiny neboli jedovaté látky biologického původu, parazité a organické kontaminanty.

První uvedená skupina se větší měrou podílí na vzniku infekčních onemocnění. Její symptomy a respektive i míra vážnosti se jednoduše odvíjí podle toho, která konkrétní forma bakterie a viru dané jídlo zamořila. Zde jsou uvedeny ty, které způsobují závažnější zdravotní obtíže.

Jedná se o bakterie rodu Salmonella, Escherichia coli, Campylobakter, Listeria a Clostridium. Vynechat nelze ani vir rodu Norovirus, jenž potrápí ročně nespočty pasažérů na výletních lodích.

Tento virus je nezvaným hostem ve školách v přírodě, na táborech, na rekreačních a zábavných akcích.

Salmonella může potrápit obyvatele jak vyspělých, tak i rozvojových států. Tuto odolnou bakterii přijímáme ústy a to prostřednictvím nedostatečně upraveného pokrmu. Salmonella se může především skrývat v masných, mléčných a vaječných výrobcích.

Ve střevech má tento typ bakterie příhodné podmínky pro množení a způsobuje v trávicím traktu zánětlivé stavy. Průjmové onemocnění bakteriálního původu propuká za několik hodin po požití jídla infikovaného touto bakterií. Průměrná délka léčby činí zhruba čtrnáct dnů.

Bakterie E. coli osidlují zvířecí i lidský trávicí trakt. Některé formy mají prospěšnou funkci, jiné zase stojí za závažnějšími zdravotními obtížemi. Nakazit se touto bakterií můžeme, pokud sníme kontaminované jídlo nebo pití.

Bakterie Escherichia coli se nejčastěji vyskytuje v nedostatečně upraveném hovězím mase a nepasterizovaném mléce. Jakmile něco takového pozřeme, pak se v našem těle nákaza naplno projeví buďto za jeden anebo i více dnů. Léčba trvá odhadem deset dnů.

Bakterie rodu Campylobakter přežívá v nevhodně provedené technologické úpravě masa a živočišných produktů. Často se objevuje v nepasterizovaném mléce a neupraveném zdroji pitné vody. Inkubační doba se odhaduje kolem pěti dnů. Příznaky nemoci vymizí za sedm dnů.

Zpravidla mnohonásobně překročené limity bakterie rodu Listeria ve výrobcích má na svědomí nesprávná skladovací teplota. Dalo by se říci, že za výskyt této bakterie může také nedostatečná hygiena či nevhodná manipulace.

Listerii lze pak prakticky nalézt v lahůdkách, nepasterizovaném mléce, ohřívaných jídlech či neomyté potravě, jenž je důležitým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších zdravých prospěšných látek.

Tento druh bakterie má na svědomí komplikovanější stavy a to v období těhotenství, seniorského věku či oslabené imunity. Příznaky této nemoci mají krátké trvání.

Bakterie rodu Clostridium botulinum má přijatelné podmínky pro množení díky nedokonalému technologickému konzervovaní konzerv a potravin. Počáteční příznaky mohou nastat v průběhu jednoho a půl dne po konzumaci kontaminované potraviny. Existují případy, kdy tato nemoc v lidském těle propukla až po několika dnech.

Zajímavé:  Alergie Na Kiwi Příznaky?

Samostatnou skupinu tvoří paraziti, kterými se můžeme nakazit z jídla. Jde o škrkavky a tasemnice. Ovšem není to nic proti tomu, co dokáže způsobit parazitický prvok (toxoplasma gondii).

Tohoto parazita přenáší hlodavci a domácí kočky.

Člověk může do kontaktu s ním dojít například při čištění kočičího záchodu, při vypití kontaminované vody, při pojídání kontaminované zeleniny, při pozření syrového nebo nedostatečně tepelné zpracovaného masa.

Toxiny obsažené v potravinách mohou vyvolat také otravu. V tomto případě jde o toxiny buďto přírodní anebo chemické.

První pomoc při otravě z jídla

Jestliže máme jakékoliv obavy anebo případně pochybnosti o otravě jídlem, můžeme se obrátit na nejbližší toxikologické centrum či na svého obvodního lékaře. To ovšem začneme řešit raději v momentě, kdy se náš stav do dvou až tří dnů zřetelně nelepší.

Jinak se snažíme odpočívat, do těla dostáváme potřebné množství tekutin v podobě heřmánkového či oslazeného černého čaje. Během dne zkonzumujeme po malých dávkách banán, jablko, piškoty či dietní suchary. Pochutnat si můžeme také na starším pečivu, uvařených suchých bramborách nebo rýži.

Našemu organismu prospěje několik lžiček jogurtu s živou bakteriální kulturou. Můžeme si vzít i živočišné uhlí.

Lékař nás ve své ordinaci důkladně vyšetří, nezapomene se nás zeptat také na počáteční příznaky. Součástí návštěvy je i odebrání stolice ke kultivačnímu vyšetření, aby se stanovil druh bakteriální infekce. Pokud v roli pacienta je pak dítě, jež trpí těžší formou otravy. Lékař jej pošle do nemocnice. Zde je následně hospitalizováno.

Zabránění šíření infekčního onemocnění

V případě že máme otravu z jídla, pak bychom se měli vyvarovat kontaktu se zdravými členy rodiny. Přípravu jídla ponecháme v tuto chvíli na jiných. Návštěvu školy či zaměstnání necháme až na třetí den, ale jen tehdy pokud nás nebude nadále trápit průjem, jinak zůstaneme ještě doma.

V domácím prostředí je nevyhnutelné, aby se dodržovala osobní hygiena. Pro zajištění dokonalé čistoty každý člen rodiny používá výhradně svůj ručník. Je dobré také udržovat pořádek. V domácnosti by se mělo pravidelně a pečlivě uklízet.

Zvláštní péči vyžadují vodní kohoutky, umyvadla, kliky, povrchy, záchodová prkénka a mísy. Vše se musí blýskat čistotou.

Datum článku: 7. 7. 2017Autor: symptomy.cz

Intoxikace: příznaky, léčba (otrava)

Intoxikace neboli otravy jsou akutní stavy, provázené
znepokojivými příznaky, které se objevují náhle nebo se v krátkém
časovém období postupně rozvíjejí. Mohou zanechat trvalé
zdravotní následky
a nezřídka ohrozit život.

Obrovské množství látek, které se mohou pro člověka stát jedy, a
rozdílná chemická a fyzikální povaha těchto jedů, odpovídají značné
rozdílnosti příznaků, kterými se otravy projevují. V následujícím
textu můžeme s výhodou využít termínu „jed“
k označení všech látek, které mohou vyvolat příznaky otravy.

Musíme však mít na paměti, že takové definici za jistých okolností
vyhovují i látky, které člověka dlouhodobě obklopují, vstupují do něj
a bez poškození jej opouštějí, a proto na ně jako na jedy obvykle
nepomýšlíme.

Tak například inhalace koncentrovaného kyslíku, plynu jinak
zcela nezbytného pro život člověka, může při delším trvání působit
toxicky.

Z toho vyplývá, že doba, po kterou jed působí, a
jeho množství (či koncentrace jedu), patří mezi faktory,
které spolurozhodují o míře poškození organismu.

Podobně záleží na cestě, kterou škodlivá látka do
těla vnikne, a na míře a kvalitě odpovědi eliminačních mechanismů,
které proti přítomnosti jedu v těle bojují.

Z důvodu nedostatku prostoru budou na tomto místě uvedeny nejprve obecné
informace o všech otravách, v druhé půli textu nalezne čtenář
konkrétnější informace o otravách nejběžnějších. Jsou doplněny
o postupy první pomoci.

Nepříznivé působení jedů na člověka

Jak již bylo řečeno, působení jedu (ať už je jím specificky
působící látka nebo např. leptající chemikálie) začíná jeho vstupem
do těla. To se děje nejčastěji cestou trávicího ústrojí
(snědením, či vypitím jedu). Jedná se obvykle o záměnu lahví, záměnu
rostlin či hub nebo snědení potraviny obsahující bakterií
vytvořený toxin.

Méně často vniká jed do organismu inhalací
(nadýchání se jedovatých plynů, kouření drog), nitrožilní
aplikací
(u drogově závislých nebo v případě chyby v podání
léků), případně přes kůži.

Je nutné rozlišovat náhodné otravy a otravy
záměrné (drogy, sebevražedné pokusy).

Vstoupivší jed může ihned vyvolat tzv. nespecifický
účinek
. K jeho projevu není zapotřebí specifická interakce
organismu s jedem, protože poškození tkání působí již samotná
fyzikálně-chemická povaha jedu (např. poleptání sliznic vypitím
louhu).

Naopak specifické účinky nastávají zásahem jedu do
metabolismu člověka a/nebo do nervového či hormonálního řízení
orgánů. Proto jsou nakonec přítomny specifické příznaky (např.

slinění, poruchy vědomí, poruchy srdeční činnosti a mnohé jiné). Tyto
účinky mohou nastat ihned, ale je možná i určitá doba latence, tedy
odkladu projevu otravy. Tato doba může činit i několik hodin (např.

po
otravě muchomůrkou zelenou).

Lidské tělo samo je schopno některé jedy z těla odstranit, k čemuž
slouží především játra a ledviny.

To, jakou rychlostí je
likvidace a vylučování prováděno, určuje, po jakou dobu bude jed na
organismus působit. Jed se může z těla vyloučit, aniž by zanechal trvalé
následky.

Jiné jedy jsou schopné vyvolat nenapravitelná poškození
(především na již zmíněných játrech a ledvinách), vedoucí ke ztrátě
orgánových funkcí.

U některých jedů je třeba k vyvolání nevratného poškození jejich
opakované podání. Jako příklad může sloužit alkoholická
cirhóza jater.

Možné příznaky otrav (obecná část)

Byl-li jed požit cestou trávicí soustavy, lze očekávat
zvracení, bolesti břicha a
průjem.

Toto jsou typické a mnohdy i jediné příznaky
otravy rostlinami. Ubedené obtíže jsou doplněny o další příznaky
u otrav průmyslovými látkami, houbami atd.

Šokující bolest se objevuje
při destruktivním působení leptavých látek na sliznice trávicího a
dýchacího ústrojí.

Z dalších příznaků otrav jmenujme poruchy srdečního
rytmu
ve smyslu jeho zrychlení, zpomalení a/nebo nepravidelnosti,
snížení či zvýšení krevního tlaku a horečku. Je také možné pozorovat
zpomalení nebo zrychlení dechové aktivity, její
nepravidelnost, prohloubení dechu nebo mělký dech. U některých otrav
(zejména některými plyny) se objevuje změna barvy kůže.

Nápadné jsou poruchy vědomí, od malátnosti až do
bezvědomí nebo naopak zvýšená bdělost a hyperaktivní stav. Především
u otrav drogami mohou být přítomny rozličné poruchy
psychiky
, na jedné straně ztráta zábran a euforie, na straně
druhé deprese vedoucí až ke snaze o sebepoškození či k agresivitě.

Léčba otrav

Léčba je často započata záchrannou službou podle
příznaků, které pacient jeví (vodítkem pro diagnózu otravy jsou také
dopisy na rozloučenou, obaly od léčiv či chemikálií, zbylé bobule,
houbové pokrmy apod.).

Po transportu do nemocnice je cílem lékařů zabránit dalšímu
vstřebávání látky z trávicí soustavy do krve, vstoupila-li do organismu
požitím. To lze zajistit několika způsoby podle toho, jaké je látka povahy
a je-li pacient při vědomí.

Možnými způsoby jsou: podpoření zvracení,
výplach žaludku, celkový výplach střeva,
klyzma (klystýr) a aplikace velkého množství
živočišného uhlí. U pacientů v bezvědomí musejí být
dýchací cesty nejprve zajištěny intubací, teprve poté se do žaludku
zavádí sonda, kterou je výplach prováděn.

Dalším prvkem léčby je podání tzv. antidota,
protijedu, tedy látky, která působí proti účinkům jedu. Jed musí být
samozřejmě přesně určen a ne proti všem jedům antidotum existuje.

Je-li
jed neznámý, probíhá již během prvních kroků léčby pacienta soubor
diagnostických úkonů k jeho zjištění (toxikologický rozbor zvratků,
krve, určení houby mykologem, rostliny botanikem apod.), aby mohlo být
antidotum vybráno.

Jeho podání je nutné co nejdříve, s ubíhajícím
časem ztrácí význam.

V některých případech je nutné pokusit se eliminovat jed kolující
v krvi. Užívá se k tomu např. technika forsírované
diurézy
: pacientovi je nitrožilně podáno velké množství tekutin,
které je poté pomocí diuretik (léčiv zvyšujících tvorbu moči) cestou
močového traktu vypuzeno, čímž se močí odstraní i velký
podíl jedu.

Jinou účinnou technikou je hemoperfúze, při níž se
krev pacienta „čistí“ průtokem přes živočišné uhlí (uhlí má
velkou absorpční schopnost a jed, ale i jiné složky krve, na
sebe váže).

V jiných případech může být k odstranění jedu z krve použito
nejnáročnější přístrojové techniky – hemodialýzy,
která jed z krve „vymývá“ v mimotělním krevním oběhu. Posledně
jmenované techniky jsou dostupné pouze na specializovaných pracovištích

Nejčastější typy otrav a první pomoc

Otravy rostlinami Otrava
muchomůrkou zelenou Otrava alkoholem Otrava oxidem uhelnatým

Otravy rostlinami

Většina rostlin v našich podmínkách vyvolává pouze podráždění
trávicího traktu s bolestmi břicha,
průjmy nebo zvracením.

Látky obsažené
v některých druzích mají vliv na nervovou soustavu (Rulík zlomocný,
Durman obecný, Lýkovec, Tis červený aj.). U dětí je poměrně častá
záměna bobule Vraního oka za borůvky. Bobule chutnají odporně, dítě
pozře obvykle velmi malé množství, i když i to stačí k vyvolání
otravy.

Otravy končí smrtelně zřídka, obvykle při nedostupnosti
lékařské péče. K dlouhodobému poškození orgánů nedochází.

První pomoc zahrnuje vyvolání zvracení
(pokud je postižený při vědomí a spolupracuje), podání velkého
množství živočišného uhlí (možno i několik balení),
tablety rozpouštíme ve vodě. Uschováme vzorek rostliny,
jejíž část pacient požil, nebo ji lépe předáme lékaři celou.
Urychleně transportujeme do nemocnice, při těžším průběhu otravy
voláme záchrannou službu.

Zajímavé:  Vitamíny Na Zhoustnutí Vlasů?

Otrava muchomůrkou zelenou

Jedná se o velmi závažnou otravu, záludnou pro dlouhou dobu latence
(rozvoj příznaků za 8 hodin od požití nebo i déle). Projevuje se zprvu
zvracením, průjmem a bolestmi
břicha
.

Jedy obsažené v muchomůrce zelené působí odúmrť buněk jater a
ledvin, na nezvratné poškození těchto dvou orgánů pacient umírá i přes
intenzívní terapii v nemocnici. Muchomůrka zelená tvoří naprostou
většinu otrav houbami v České republice a je smrtelná ve čtyřech
z pěti případů.

první pomoci vyvoláváme zvracení,
podáváme největší možné množství živočišného
uhlí
, jaké je pacient schopen pozřít. Zásadní je včas pojmout
podezření na otravu houbami, zajistit odpad z hub nebo zbytky pokrmu pro
mykologické vyšetření.

Otrava alkoholem

Je rozeznána i laikem dle charakteristického zápachu z úst
intoxikovaného, a nazývá se opilost (ebrietas alcoholica).
Její progrese s přibývajícím množstvím etanolu v krvi se dá
charakterizovat čtyřmi stádii.

Ve stádiu prvním alkohol odstraňuje zábrany v komunikaci a
jiné sociální interakci, zvedá náladu (působí až euforii), zvyšuje
sebevědomí k provedení úkonů, na které by si konzument alkoholu jinak
netroufl. Schopnost včas a přesně reagovat na náhlé podněty je však
snížena.

Druhé stádium tyto schopnosti dále snižuje. Chyby jsou znatelné
už i při provádění stereotypních pohybových vzorců, jako je chůze.
Slábne orientace v prostoru, odhad vzdálenosti a celkově se snižuje kvalita
vnímání.

Třetí stadium znamená totální úpadek všech funkcí nervového
systému, opilec upadá do bezvědomí, ze kterého ho lze jen obtížně
probudit, komunikuje neartikulovanou řečí a existuje u něj akutní
nebezpečí vdechnutí zvratků.

Čtvrté stádium hrozí zástavou dechu a srdeční činnosti,
které bez adekvátní pomoci vedou ke smrti. Smrtelná hladina v alkoholu je
dána tělesnou konstitucí, enzymatickou výbavou a mírou alkoholismu.

První pomoc se zaměřuje především na zachování
průchodnosti dýchacích cest a kontrolu životních funkcí. Postiženého
uložte do stabilizované polohy.

Jsou-li známky poruchy
dýchání (nepravidelnost) nebo pokud pacient úporně zvrací,
přivolejte záchrannou službu. Zvracením se z těla
ztrácejí tekutiny, opilost navozuje nízkou koncentraci glukózy (cukru)
v krvi.

V případě bezvědomí jsou oba problémy řešitelné jen odborným
zásahem.

Otrava oxidem uhelnatým

Oxid uhelnatý vzniká nedokonalým spalováním paliv v motorech, kamnech a
průtokových ohřívačích vody (karmách). Je bezbarvý a bez zápachu, proto
zamořené prostředí nelze rozeznat a jeho účinky postižená osoba pocítí
jako malátnost krátce před upadnutím do
bezvědomí.

Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo, které po těle
distribuuje kyslík. Distribuce kyslíku do tkání je proto značně omezena,
navíc oxid uhelnatý se s barvivem váže mnohem silněji (kyslík dýchaný
v obvyklé koncentraci nemá šanci tuto vazbu „přebít“).

Příznaky otravy jsou bezvědomí, jasně červená
kůže
a pravděpodobné jsou poruchy dýchání a
oběhu
. Při včasném nálezu postiženého a dostupnosti odborné
pomoci (terapie koncentrovaným kyslíkem) je možné plné uzdravení.

První pomoc spočívá ve vynesení postiženého na čerstvý
vzduch
, přivolání záchranné služby a přípravě
na nutnost laické resuscitace (umělé dýchání a masáž
hrudníku) v případě zástavy dechu. V případě dostupnosti kyslíkové
láhve (např. u potápěčů nebo v dobře vybavených závodních
lékárničkách) pacientovi dáváme dýchat kyslík.

Jak si mohu pomoci sám

V oblasti otrav je vždy nejdůležitější prevence.
Chemikálie uchováváme vždy v původních obalech, v případě jejich
přelití např. do PET lahví od nápojů je nutné tyto láhve důsledně
označit.

Léčiva ukládáme mimo dosah dětí a výrazně senilních
osob, při jejich užívání se včas seznámíme s doporučeným
dávkováním.

Dětem dovolujeme sbírat lesní plody pouze za kontroly dospělou osobou.
Sbíráme vždy jen takové houby, se kterými máme zkušenosti a bezpečně je
poznáme. Vždy, máme-li sebemenší pochybnosti o druhu, houbu raději
nekonzumujeme.

Diskuse

  • Otrava
    jídlem – kdy se u vás projevila?
  • Otrava
    jídlem a kojení

Další názvy: otrava, předávkování

Nemoci z potravin a vody

Další název: Otrava z potravin; Gastroenteritida

Obecný přehled

Co jsou nemoci z potravin a vody?

Nemoci z potravin a vody jsou infekční onemocnění, která vznikají v důsledku požití potravin nebo pití tekutin kontaminovaných mikroorganizmy nebo jejich toxiny.

Způsobují typické gastrointestinální příznaky jako bolesti břicha, nutkání ke zvracení, zvracení a průjem.

Tato kapitola nezahrnuje onemocnění po požití kontaminovaných potravin, která mají neinfekční příčinu, ani infekce v jiných oblastech těla než je zažívací trakt.

Instituce Centers for Disease Control and Prevention (CDC) odhaduje, že v USA po požití kontaminovaných potravin a vody každoročně onemocní 1 z 6 osob, z nichž zhruba 128,000 vyžaduje hospitalizaci, a 3,000 umírá na komplikace.

Mikroorganizmy, kontaminující potraviny a vodu, zahrnují mnohé bakterie, viry, a parazity. Některé z nich lze nalézt po celém světě, jiné jsou lokální. Některé se vyskytují běžně, jiné vzácněji.

Po expozici se mohou příznaky onemocnění vyskytovat u většiny lidí, nebo jen u těch, kteří jsou méně odolní. Lokální kmeny bakterií nemusí vyvolat infekci u místních obyvatel, kteří jsou na ně zvyklí, mohou však být příčinou onemocnění cestovatelů.

Kontaminované potraviny mohou mít normální vůni, vzhled a chuť; jimi způsobená onemocnění mohou být samoúzdravná nebo mít průběh středně závažný až těžký.

Nemoci z potravin a vody mohou postihnout kohokoli, nejzávažnější průběh však lze očekávat:

Tato onemocnění, obvykle označovaná jako otravy z potravin, mohou postihovat jednotlivé osoby, nebo se vyskytovat jako součást epidemie. Většina případů vzniká přímo v důsledku požití kontaminovaných potravin, méně často přenosem mezi lidmi, zejména v uzavřených populacích ve školkách, na výletních lodích, léčebnách nebo v ústavní péči.

Vyvinou-li se příznaky onemocnění u více než jedné osoby po požití stejné tekutiny nebo potraviny, které jsou kontaminovány stejnou bakterií nebo obsahující stejný toxin, jedná se o epidemický výskyt.

Výskyt může být lokalizovaný, nebo se může objevit ve více oblastech. Kvalitu vody a potravin průběžně monitorují příslušné státní instituce a orgány veřejného zdraví, které identifikují zdroj epidemie, zabraňují šíření epidemie a dohlížejí na nápravu.

Účinek těchto opatření znesnadňuje celosvětový pohyb potravin a obyvatel.

Při podezření na otravu potravinami je zapotřebí získat kompletní anamnézu postižených osob a zaslat k vyšetření do příslušných laboratoří odebrané vzorky, obvykle vzorky stolice.

Pacienti mohou být nápomocni poskytnutím informací o typu průjmu (krvavý, vodnatý), svých nedávných cestách a konzumované potravě. V některých případech je dobré sepsat potravu zkonzumovanou v posledních 10 dnech.

Tyto podrobnosti mohou poskytnout klíč k příčině onemocnění.

Často se také vyšetřují vzorky odebrané z podezřelého zdroje kontaminace. Laboratoře veřejného zdraví používají molekulární testy, nazvané pulzní gelová elektroforéza (pulsed-field gel electrophoresis, PFGE), které umožňují srovnat DNA patogenu izolovaného od nemocného s DNA mikroorganizmu izolovaného z podezřelé potraviny nebo vody.

Tímto způsobem mohou laboratoře rychle identifikovat zdroje onemocnění. Výsledky jsou ukládány do databáze PulseNet, kterou mohou využívat nejrůznější uživatelé ke srovnání DNA a k rychlé identifikaci onemocnění, které mají společný zdroj.

Po odhalení zdroje kontaminace lze zahájit příslušné kroky k zábraně šíření kontaminovaných potravin a následných onemocnění.

Kontaminace potravin

Potraviny mohou být kontaminovány v kterémkoli okamžiku pěstování, zpracování, skladování a obchodování. Příklady zahrnují kontaminace různých zdrojů:

  • Rostliny mohou být kontaminovány půdou, živočišnými hnojivy nebo vodou. Kontaminace čerstvých produktů, jako je špenát nebo salát, vzniká jejich oplachováním kontaminovanou vodou.
  • Zvířata mohou být kolonizována bakteriemi, které u nich onemocnění nevyvolávají, mohou však být příčinou infekce u lidí. Například bakterie druhu Salmonella jsou obvyklé u drůbeže. Mohou být přítomny dokonce i uvnitř neporušených vajíček, které po nedostatečném tepelném opracování mohou způsobit infekci u lidí.
  • Střevní bakterie mohou během zpracovávání kontaminovat maso, např. hovězí, které je živnou půdou pro mikroby. Při nedostatečném tepelném opracování může být příčinou onemocnění.
  • Potraviny jako jsou syrové ústřice nebo klíčky rostlin mohou být kontaminovány během růstu, a jsou-li požity syrové, mohou způsobit onemocnění.
  • Zaměstnanci potravinářského průmyslu a jejich rodinní příslušníci, kteří zanedbávají zásady hygieny, mohou kontaminaci šířit a přenášet. Kontaminace se může šířit prostřednictvím krájecího pultu, na němž se nejdříve krájí kontaminované maso a po nedostatečné očistě se na něm krájí jiné potraviny. Také osoba s nemocí potravin může přenášet toto onemocnění jídlem, které připravuje.
  • Zdrojem bakteriálního onemocnění z potravy mohou být nepasterizované šťávy a mléko. Některé bakterie, jako Listeria, se mohou množit i v ledničce.
  • V jídle, které je připraveno dlouho před konzumací, jako je tomu např. na pikniku, se mohou množit bakterie.
  • Některé bakterie a rostliny vytvářejí toxiny, které mohou vyvolat onemocnění z potravin. Mezi příklady lze uvést botulizmus, způsobený Clostridium botulinum, které vytváří toxin paralyzující svalstvo, nebo toxin, který vytváří Staphylococcus aureus. Některé toxiny ničí var, jiné nikoli.
  • Potraviny mohou kontaminovat další toxiny a jedy, ke kterým patří pesticidy, těžké kovy jako rtuť a olovo, nebo jsou přirozeně přítomny v potravinách, jako je tomu u jedovatých hub, avšak tyto otravy jsou mimo rámec této kapitoly.

Kontaminace vody

  • Kontaminována může být léčivá voda, voda ze studánky nebo jiná pramenitá voda, voda používaná k zavlažování, užívaná k rekreaci v jezerech, řekách, bazénech a v některých teplých mořích a oceánech. Dokonce i kontaminované kostky ledu, nebo malá množství kontaminované vody, polknuté při plavání, mohou způsobit onemocnění.
  • Mikroby se šíří při omývání potravin, umývání nádobí nebo mytí povrchů kontaminovanou vodou.
  • Kontaminující mikroorganizmy mohou žít v prostředí přirozeně, nebo se mohou do vody dostat ze zvířecích nebo lidských fekálií. Ke kontaminaci vody může dojít při přírodních katastrofách způsobených hurikány nebo zemětřesením. Splašky nebo odpadní vody, přítomné v pitné vodě, potenciálně ohrožují lidi nemocemi.
Zajímavé:  Spála Inkubační Doba Příznaky?

Příčiny: Mikroorganizmy a jejich toxiny

Mnohé bakterie, viry, parazité a toxiny mohou být potenciální příčinou onemocnění z vody nebo potravin.

Podle posledních zpráv z CDC jsou hlavní příčinou nemocí z vody a potravin noroviry. Jsou to velmi nakažlivé viry, které kontaminují potraviny a vodu a mohou být přenášeny mezi lidmi.

Mezi nejčastější příčiny patří následující bakterie:

Za nejčastější příčinu onemocnění nebo úmrtí při nemocech z potravin lze pokládat noroviry, bakterie Salmonella, Listeria, a parazityToxoplasma. Onemocnění způsobená noroviry mají obvykle mírný průběh, postihují však mnoho lidí.

Mezi mikroorganizmy, nalézané jako příčina nemocí z vody a potravin patří:

  • Bakterie
  • Viry
  • Paraziti
  • Bakteriální toxiny

(Poznámka: Mnohá onemocnění spojená s konzumací vody nebo potravin mají neinfekční příčinu, jako např. otrava rybami kontaminovanými toxiny, a jsou mimo rámec této kapitoly).

Bakterie

  • Salmonella– tyto bakterie mohou kontaminovat syrové maso, drůbeží vejce a jiné potraviny. Příznaky se obvykle vyvinou v rozmezí 7 – 12 hodin po infekci a mohou přetrvávat po 4 – 7 dnů. Infekce obvykle odeznívá bez léčby, nebo jen s podpůrnou léčbou, avšak u některých osob, zejména u velmi malých dětí a starých osob, se může vyskytnout tak závažný průjem, že vyžaduje nemocniční léčbu. U těžce nemocných je nebezpečí vniku infekce do krve a riziko úmrtí. Tyto závažné případy se bezodkladně léčí antibiotiky. Sérotypy Salmonella Enteritidis a Salmonella Typhimurium jsou v USA obvyklé, u nás je zhruba 96 % salmonelových infekcí způsobeno sérotypem Salmonella Enteritidis. Mnohé případy jsou v souvislosti s cestováním. Salmonella typhi, původce tyfu, se vyskytuje v rozvojových zemích.
  • Relativně běžnou bakterií jeCampylobacter. Campylobacter jejuni byl příčinou některých nedávných epidemií. Toto onemocnění provázené vodnatelnou nebo krvavou stolicí se vyvíjí za 2 až 5 dnů po infekci a trvá zhruba týden; zdroj může být nepasterizované mléko nebo sýry, syrová nebo nedovařená drůbež, nebo kontaminovaná voda. Komplikace infekce zahrnují Guillain-Barré syndrom a reaktivní arthritidu. Počet případů se typicky zvyšuje na jaře a na podzim. Obvykle postačuje podpůrná léčba, závažné nebo protrahované případy mohou vyžadovat antibiotika.
  • Escherichia coli– bakterie E. coli jsou normálně přítomné v zažívacím traktu lidí i zvířat. Většina kmenů je neškodných, některé však vytvářejí tzv. „shiga toxin“, schopný způsobit krvavé průjmy a potenciálně závažné infekce šířící se ze zdrojů jako jsou nedovařené maso, nebo z člověka na člověka. Původce se nazývá shiga toxin-produkující E.coli neboli STEC. Jeden zvlášť závažný kmen spojený s mnoha epidemickými výskyty se označuje jako O157:H7. Velmi malé děti a staré osoby jsou nejzávažněji postihovány komplikacemi infekcí STEC, jako je hemolyticko-uremický syndrom (HUS).
  • Listeria monocytogenes- se nachází v tepelně nezpracovaném mase, zelenině, ovoci, měkkých sýrech, párcích v rohlíku a v nepasterizovaném mléce. Tyto bakterie se dobře množí, dokonce i v chladničce. Onemocnění může mít závažný průběh u osob s oslabeným imunitním systémem, a může být přeneseno z matky na dítě a vyvolat samovolný potrat.
  • Vibrio– nalézá se v kontaminovaných mořských plodech, jako jsou syrové ústřice. Nejčastěji se vyskytuje Vibrio parahaemolyticus; Vibrio vulnificus se nachází v teplé mořské vodě a může způsobit infekce se smrtelným průběhem, zejména u osob s onemocněním jater nebo s oslabeným imunitním systémem. Vibrio cholerae způsobuje choleru.
  • Yersinia– nachází se v nedostatečně tepelně zpracovaném vepřovém mase, mořských plodech a v nepasterizovaném mléku; často jsou zdrojem pokrmy připravené v prasečím střevě, jejichž konzumace, stejně jako počet infekcí, vrcholí v zimních měsících. Infekce provází reaktivní artritida. Nejčastěji se vyskytujícím druhem je Yersinia enterocolitica.
  • Shigella – zahrnuje několik druhů, z nichž některé vytvářejí toxin a způsobují reaktivní artritidu a hemolyticko-uremický syndrom. Shigella dysenteriae je příčinou dyzentérie, závažného onemocnění s krvavou stolicí a horečkou.

Viry

Otrava jídlem nebo žaludeční chřipka? Rozdíly, péče a doporučení TipTar

I když jsou příznaky velmi podobné, jedná se o dvě zcela odlišné podmínky. Pokud máte průjem, zvracení nebo horečka je logické, že nevíte, uprostřed všech příznaků, pokud čelíte otrava jídlem nebo žaludeční chřipka . V našem dnešním článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět, abyste mohli rozlišit tyto dvě běžné nemoci.

Otrava jídlem nebo žaludeční chřipka: rozdíly

Co je to žaludeční chřipka?

Žaludeční chřipka, nazývaná také virová infekce nebo gastroenteritida, je onemocnění způsobené virem nebo mikroorganismem. Nejběžnější příčinou většiny žaludečních infekcí u dospělých je norovirus. U dětí je patogen, který způsobuje většinu případů žaludeční chřipky rotavirus . Ale jak to můžete získat?

Najdete ji v kontaminované potraviny, ale také ve vodě a na povrchu které nebyly dezinfikovány. Ačkoli je léčba velmi častá a většina lidí se snadno uzdraví, řekneme vám, že děti a starší lidé jsou nakaženi s největší pravděpodobností a také nejhorší, když ji dostanou.

Nejhorší na žaludečních virech je, že jsou vysoce nakažlivé a rychle se šíří. K přenosu může dojít od chvíle, kdy je člověk nakažen a začne pociťovat první příznaky, až několik dní poté, co se z nemoci zotavil. Proto je velmi důležité být velmi opatrní, pokud žijete s více lidmi.

Příznaky gastroenteritidy

Vezměte na vědomí, abyste věděli, zda čelíte otrava jídlem nebo žaludeční chřipka, protože příznaky jsou velmi podobné.

Pro začátečníky, infekce způsobené viry často vedou k průjmům, nevolnosti a zvracení a ztrátě chuti k jídlu. bolesti břicha jsou také velmi časté, stejně jako bolesti hlavy a závratě.

Jedním z příznaků, kterému byste měli věnovat zvláštní pozornost, je horečka.

Když máte žaludeční chřipku, může teploměr indikovat nízká horečka. Doporučujeme také sledovat stolici, protože může být krvavá. V těchto případech doporučujeme, abyste neprodleně informovali svého lékaře, protože můžete čelit závažnější infekci.

Příznaky žaludeční chřipky mohou trvat 3-4 dny a trvají až 14 dní.

Co je otrava jídlem?

Otrava jídlem se vyskytuje od jíst potraviny kontaminované bakteriemi, viry a parazity které způsobují příznaky podobné gastroenteritidě. Proto je velmi běžné nevědět, zda čelíte otrava jídlem nebo žaludeční chřipka. Jak ale tyto mikroorganismy vstupují do těla? Skrz příjem prošlých nebo nehygienicky připravených potravin.

Nejběžnější příčinou tohoto onemocnění je křížová kontaminace jídla, které jíme.

Jedná se o proces, při kterém potraviny přicházejí do styku s cizími látkami, které jsou zdraví škodlivé.

Křížová kontaminace nastává například když krev z masa přijde do styku s vařeným jídlem; a to je to, že surová krev je nositelem mnoha škodlivých bakterií pro lidské bytosti.

Budete překvapeni, že to víte saláty patří do skupiny potravin, která je nejvíce ohrožena kontaminací, protože nepotřebují přípravu. Představte si, že jste v restauraci a objednáte si salát. Ale v kuchyni tohoto zařízení bude připraven nejen váš salát, ale existuje také mnoho dalších jídel, která je třeba udělat současně s vaším.

Trvá jen vteřinu, než malá část surového jídla (a to vyžaduje přípravu) spadne na talíř a skončíte pod vlivem alkoholu. Proto je to tak je velmi důležité znát místa, kde jíte a ověřte, zda dané místo má potřebná povolení k provozu.

Může také dojít k otravě jídlem když jídlo není správně uvařené. Jasným příkladem je syrové maso, se kterým musí být zacházeno a správně vařeno. Nejběžnější bakterie způsobující většinu otravy potravinami jsou salmonela a E-coli.

Věděli jste, že velmi trendy a lahodné sushi vás může také omámit? To ti říkáme Španělsko je po Japonsku druhou zemí v roce anisakis otrava. Anisakis jsou běžnými parazity v rybách a mohou být zabiti pouze tehdy, když jsou ryby správně uvařeny nebo zmrazeny. Při přípravě vlastního sushi doma buďte opatrní!

Příznaky otravy jídlem

Příznaky otravy jídlem se obvykle dostaví během několika hodin po požití zkaženého jídla. Nejběžnější jsou vodnatý nebo krvavý průjem, zvracení, nevolnost a bolest žaludku. Kromě toho je také velmi častá horečka doprovázená zimnicí a bolestmi těla dehydratace což zase způsobuje závratě.

Otrava jídlem může trvat několik hodin až několik dní. Lékaři obecně říkají, že jakmile se tělo zbaví všeho (průjmem a zvracením), nemoc pomine.

Jak zacházet s otravou jídlem nebo žaludeční chřipkou?

S oběma nemocemi se zachází velmi podobně. Doporučuje se zůstat hydratovaný prostřednictvím nápojů s elektrolyty, odpočinku a léků na horečku. V případě gastroenteritidy antibiotika se nedoporučují, pokud není stanoven virus, který ovlivňuje tělo. Pokud jde o parazity, lékař předepíše odčervení.

Komu nebyla předepsána nevýrazná strava, když je mu špatně od žaludku? A je to vlastně nejlepší léčba, jaké můžete dostat.

Tady najdeme potraviny jako želatina, skvělý spojenec za těchto podmínek. Doporučuje se také, jak jsme již zmínili, zůstat velmi hydratovaný.

Pokud vaše tělo netoleruje tekutiny, můžete nasát ledové třísky nebo pijte vodu a elektrolytické nápoje po malých doušcích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector