Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

22 BŘE 21

Vážení pacienti, Nemocnice Tábor, a.s. obdržela od ÚZIS unikátní kód, prostřednictvím kterého se mohou chroničtí pacienti ze skupiny s vyšší prioritou registrovat k očkování proti COVID-19. Jedná se o pacienty v péči Nemocnice Tábor, a.s. splňující následující podmínky

…podrobněji ZDE

registrace na stránkách Nemocnice Tábor, a.s. v sekci COVID-19/Očkování

více     +

  • 01 BŘE 21
  • Vážení občané,
  • přinášíme vám informace o probíhajícím očkování proti COVID-19 v táborském okrese k datu 26.února 2021
  • podrobně v tiskové zprávě
  • Průběžná zpráva o očkování v okrese Tábor 2021 02

Vedení Nemocnice Tábor, a.s.

více     +

17 ÚNO 21

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdravíVážení spoluobčané,
od 18.2.2021 bude probíhat očkování proti COVID-19 v očkovacím centru na ZIMNÍM STADIONU v Táboře. Očkování v prostorách areálu nemocnice ukončeno.
Více informací v tiskové zprávě  zde

MAPA areálu

více     +

20 LED 21

Od čtvrtka 21.1. začíná očkování seniorů 80+ podle rezervačního systému.
KDE naše „OČKO“ NAJDETE??? budova NOVÉ PSYCHIATRIE přízemí – po vjezdu do areálu Nemocnice Tábor hlavní branou v přímém směru cca po 100m, budova nové Psychiatrie, hlavní vchod
VÍCE INFORMACÍ ZDE

více     +

  1. 18 LED 21
  2. podrobnosti v tiskové zprávě …
  3. více     +

14 LED 21

Od minulého týdne vyráží náš mobilní očkovací tým s vakcínou proti nemoci Covid-19 do domovů pro seniory v Táboře a okolí. Očkování zajišťuje tam, kde nemohou zdravotníci v pobytových službách zabezpečit očkování ve své vlastní režii.
Naočkováni tak byli již například klienti G-centra v Táboře či obyvatelé Domova pro seniory v Bechyni.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

více     +

11 LED 21

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdravíVZHLEDEM K SOUČASNÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACI PLATÍ V NAŠEM ZDRAVOTNICKÉM ZAŘÍZENÍ STÁLE ZÁKAZ NÁVŠTĚV.

Velmi citlivě vnímáme význam návštěv, v současnosti však vstupujeme do kritické fáze vlny epidemie covid-19 a proto musíme, ač neradi, využít kompetence vedení nemocnice zpřísnit celostátní režim návštěv.
Činíme tak pouze a jen pro zajištění maximální bezpečnosti našich pacientů a zaměstnanců.

  • Děkujeme za pochopení a ujišťujeme Vás, že naše nemocnice povolí návštěvy v první den, kdy to bude medicínsky bezpečné.
  • více     +
  1. 11 LED 21
  2. Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví
  3. Prvotní odběr na vyšetření protilátek je možný na naší infekční ambulanci bez objednání vždy úterý, středa, čtvrtek 7:30 – 8:30 hod.
  4. více     +

06 LED 21

Naše zdravotnické zařízení převzalo první várku vakcín proti  covidu (viz foto níže) a od úterý 5.1. začalo probíhat očkování zdravotníků z covidových pracovišť naší nemocnice. K uložení vakcíny máme připraven speciální „mrazák“, do kteréhose vejde na 30 tisíc dávek.

Druhá dávka vakcín pak bude určena pro seniorské domy, kde bude očkování provádět náš mobilní tým.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

více     +

06 LED 21

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdravíDěkujeme manželům Pospíšilovým (Keramika a drátenictví s tradicí), kteří našim zaměstnancům věnovali neobyčejně obyčejnou keramickou novoročenku PF 2021. Ať přináší radost!

více     +

  • 30 PRO 20
  • Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví
  • více     +

23 PRO 20

Od dnešního dne tj. 23.12.2020 se z důvodu nemoci personálu dočasně omezuje
chod ORL oddělení, další informace zde

více     +

04 PRO 20

Vážené nastávající maminky, pacientky,
porodnické oddělení v táborské nemocnici funguje v plném rozsahu péče o matku i novorozence, bez omezení.
Gynekologické oddělení funguje v částečně omezeném provozu.

více     +

30 LIS 20

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdravíJe nám velkým potěšením, že letošní „POLÉVKA, KTERÁ POMÁHÁ“ bude pro zdravotníky naší nemocnice. Akce se uskuteční 12. a 13.12. v kavárně Konstanz, prodávat se bude přes výdejní okénko. Můžete si polévku předem objednat nebo podpořit akci „virtuálně“. Polévku si můžete nechat také dovézt. Veškeré bližší informace naleznete ZDE.
Za vybrané peníze budou pořízeny poukazy na zážitky a relaxaci, které budou rozdány na vybraných odděleních naší nemocnice.
SRDEČNĚ VÁS NA TUTO JEDINEČNOU AKCI  ZVEME

Velice děkujeme organizátorkám a všem dobrovolníkům!!!!Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

více     +

27 LIS 20

Vzhledem k chladnému počasí bude možné od pondělí 30.11.2020 opět využít možnosti testování na Covid-19 v odběrovém místě přímo z automobilu.
Vyšetřování pěších pokračuje dále bez omezení.
Provozní doba i podmínky odběru (objednání) se také nemění.

více     +

26 LIS 20

Prosím věnujte pozornost níže uvedené informaci.
Z DŮVODU PRAVIDELNÉ ROČNÍ INVENTURY BUDE PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA ÚSTAVNÍ LÉKÁRNA.
Provoz lékárny bude ukončen v pondělí 30.11.2020 ve 14:00 hodin a bude opět zahájen v úterý 1.12.2020 v 7:00 hod.

více     +

  1. 19 LIS 20
  2. Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdravíVážení pacienti,
    prostřednictvím tiskové zprávy si vás dovolujeme informovat o aktuální situaci v naší nemocnice.
    TISKOVÁ ZPRÁVA ZDE
  3. více     +

12 LIS 20

Vážení zaměstnanci,
rádi bychom poděkovali  Vám zdravotníkům za veliké úsilí, které v této nelehké době denně vynakládáte při péči o pacienty. V době, kdy je zejména péče o pacienty s onemocněním COVID-19 zvláště náročná.

Poděkování patří bezesporu i všem nezdravotnickým pracovníkům, kteří se podílejí na zajištění běžného chodu celé nemocnice.
Vážíme si Vaší ochoty a obětavé práce, kterou v současné době pandemie koronaviru vykonáváte při nařízených opatřeních v daleko přísnějších podmínkách a s daleko větším fyzickým i psychickým vypětím.


DĚKUJEME
Vedení Nemocnice a členové Dozorčí rady

více     +

06 LIS 20

Vážení pacienti,
z personálních důvodů dochází od 1.11.2020 k dočasnému zrušení !PŘÍSLUŽBY! očního oddělení naší nemocnice – omezení se týká všedních dnů, víkendů i svátků.

Běžná ordinační doba ve všední dny zůstává beze změn – ORDINAČNÍ DOBA  zde
Neodkladné oční ošetření v době příslužby bude poskytováno cestou lékařské pohotovostní služby. V případě neodkladného odborného vyšetření oftalmologam v této době ev.

cestou očního oddělení Nemocnice České Budějovice.
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

více     +

04 LIS 20

Třináct monitorů dechu v celkové hodnotě 26.000 Kč předala Nadace Křižovatka novorozeneckému oddělení naší nemocnice.

Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti PH METAL, ALUPOL, SZECH PACK a MA-DONA.

Za 25 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnice více než 8.500 monitory dechu.

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnicích, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v ČR. Také dále umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Děkujeme Nadaci Křižovatka za zprostředkování a všem dárcům za finanční podporu.

  • Tisková zpráva ZDE
  • více     +

26 ŘÍJ 20

Vážení pacienti, spoluobčané,
ortopedická ambulance funguje v omezeném provozu. 
Pacienty na operaci endoprotézy na rok 2021 budeme objednávat až od 2.1.2021.

Prosíme pacienty, aby vzhledem ke stávající situaci navštěvovali ambulanci jen v akutním případě a pokud možno nejdříve kontaktovali ortopedickou ambulanci telefonicky.

Děkujeme za pochopení

více     +

19 ŘÍJ 20

Chronická bolest jako varování. Jak se jí zbavit? | Zdraví

Bolest je sice nepříjemná, ale užitečná. Tělo nás jejím prostřednictvím varuje, že něco není v pořádku. Někdy se ale výstražný systém zvrhne v bolest chronickou. Pokud nezabírají léky ani fyzioterapie, nezbývá než přistoupit k radikálnějšímu řešení. V poslední době dorazilo do Česka několik nových metod, jak na chronickou bolest vyzrát.

Léčebných metod, které dokážou zahnat chronickou bolest, poměrně rychle přibývá.  Pacienti tak mají stále větší šanci se zbavit nevítané společnice, která jim ztrpčuje život. „K pokroku došlo nejen ve farmakologické léčbě, ale i v intervenčních metodách,“ říká doktor Jiří Kozák z Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů FN v Praze Motole a předseda České neuromodulační společnosti.

V listopadu začala v Praze fungovat i soukromá klinika, která se specializuje na intervenční léčbu bolesti. Některé zákroky, jež zde provádějí, jsou prozatím ojedinělé nejen u nás, ale v celé střední Evropě.

Jako Jakyll a Hyde

Bolest trochu připomíná Jakylla a Hyda. Podobně jako hrdina slavného Stevensonova románu má totiž dvě tváře. Může nám v některé chvíli škodit a jindy zase pomáhat.

Zajímavé:  Sex - Vše o zdraví

Lidé, kteří postrádají vnímání bolesti, většinou předčasně umírají na následky neléčených úrazů nebo nerozpoznaných, a tedy zanedbaných zánětlivých onemocnění. Naštěstí bývají podobné případy vzácné.

 Vítaným ochráncem našeho zdraví je ale jen bolest akutní, tedy taková, která netrvá déle než třiměsíce od chvíle, kdy začne upozorňovat na nějaký problém v našem těle.

Ať už zmíněný problém souvisí s prodělaným poraněním, nebo s infekcí, která napadla náš organismus.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Pokud se však lékařům během čtvrt roku nepodaří zjistit a odstranit její příčinu, pak se promění v bolest chronickou, jež se sama o sobě může stát nemocí s velmi vážnými důsledky.

„Čím je bolest chroničtější a dlouhodobější, tím větším se stává problémem nejen zdravotním, ale i psychickým a sociálním,“ říká doktor Miroslav Buriánek z privátní pražské kliniky EuroPainClinics.

„Za kritický úsek je považována doba mezi 9. a 12. měsícem od jejího propuknutí,“ upřesňuje Miroslav Buriánek.

Pacient mívá podle jeho slov problémy v rodinném i pracovním životě, může trpět depresemi a popřípadě mít i sebevražedné sklony.

Jak moc vás to bolí?

Bolest je subjektivní pocit a přístroj, který by ji dokázal spolehlivě změřit, prozatímneexistuje, přestože se pro vědecké účely používají různě složité paintestery a algometry.

Vklinické praxi se doposud hodně využívala spíše takzvaná vizuální analogová škála (VAS), kterou tvoří úsečka – pravítko rozdělené na deset dílů.

Nemocní se s jeho pomocí snaží bolest „oznámkovat“, přičemž 0 znamená stav bez bolesti a 10 maximálně bolestivé pocity.

„V poslední době ale častěji než klasickou VAS užíváme numerickou škálu, kdy pacienti nejprve slovně označují intenzitu bolesti od 0 po 10, poté hodnotí její charakter i dynamiku a další její vlastnosti během celého dne,“ vysvětluje Jiří Kozák.

Na první pohled by se možná zdálo, že nejhůře se léčí bolest spojená s rakovinou. Jiří Kozák je ale jiného názoru: „U onkologických pacientů dokážeme už dnes celkem dobře nasadit cílenou analgetickou terapii včetně opioidů a intervenčních metod. Analgetické léčbě napomáhá i to, že pacient je jednoznačně motivován k úlevě od bolesti,“ říká.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Daleko obtížnější mnohdy podle něj bývá poradit si s chronickou nenádorovou bolestí, u níž hraje velkou roli psychika. Umět rozpoznat somatický a psychický podíl bolesti, správně diagnostikovat pacienta a zaměřit léčbu na podstatu problému nebývá snadné.

Podle doktora Kozáka je prakticky každá chronická bolest léčitelná, ale ne vždy zcela vyléčitelná. Leckdy je proto zapotřebí, aby se pacient naučil s ní žít. Už v minulém století poukázal americký anesteziolog sicilského původu John Bonica na to, že při řešení bolestivých stavů je nezbytná vzájemná spolupráce různých specialistů.

Stal se tak autorem multidisciplinární léčby bolesti, jejíž pravidla platí doposud.

V poslední době mají lékaři k dispozici celou řadu nových možností, jak pacientům s chronickou bolestí ulevit. Ať už to jsou moderní léčiva, nebo různé speciální náplasti působící cíleně na některé receptory. Novinkou, které odborníci přisuzují velkou budoucnost, jsou pak neuromodulační metody, s kterými se u nás začínalo jako v první východoevropské zemi.

Mezi neuromodulační metody patří aplikace léků pomocí elektronických systémů do páteře nebo tzv. stimulace nervů pomocí elektrod.

Jejich výhodou je nejen velmi dobrá účinnost, ale i to, že léčba může probíhat i neinvazivním způsobem, to znamená bez použití klasických chirurgických nástrojů.

Nevýhodou u určitých typů této léčby je poměrně vysoká cena, proto se v českých státních zařízeních provádějí některé neuromodulační techniky jen v limitovaném počtu.

Těžce zkoušená záda

Ve vyspělých zemích patří k nejčastějším nenádorovým chronickým bolestivým stavům bolesti zad. Bohaté zkušenosti s nimi má i paní HankazGalanty. Úporné bolesti zad, které při jakémkoliv pohybu vystřelují do pravé nohy, ji trápí už deset let. Problémy s bolestí mívá nejen při chůzi, ale i při sezení.

Vyzkoušela už dlouhou řadu procedur, jež jí doporučili různí specialisté, chodí na pravidelné cvičení a bere nepřetržitě léky na bolest. Aby alespoň trochu ulevila těžce zkoušeným zádům, pořídila si do práce v kanceláři dokonce i speciální stoličku.

Sama ale ví, že podobné vylepšení jí může přinést pouze částečnou úlevu.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Lékaři u ní už před časem pomocí magnetické rezonance zjistili, že její problémy způsobují posunuté meziobratlové ploténky, které mají v lidském těle podobnou funkci jako tlumiče v autě.

Pokud dojde k jejich posunu, mohou utiskovat některé nervy. Pacient pak mívá menší či větší bolesti při pohybu, ale někdy ho trápí i v noci během spánku.

V závažnějších případech nemocným obvykle pomůže až neurochirurgická operace.

V listopadu přišla pražská soukromá klinika EuroPainClinics s novým miniinvazivním systémem Disc-FX.

Díky němu může lékař nejen nahlédnout do jádra ploténky a podrobněji zjistit příčinu jejího poškození, ale i zavést do těchto míst pracovní nástroje a s jejich pomocí se pokusit problém vyřešit.

Princip této metody spočívá ve snížení tlaku na meziobratlovou ploténku, což zmírňuje bolestivé příznaky.

Dalšímu nikátním postupem, který by měl pomoci pacientům s těžce zkoušenými zády, je epiduroskopie. Tato metoda umožňuje lékařům v oblasti páteřního kanálu nejen odhalovat patologické změny, ale také zde pracovat. Ať už je třeba například dopravit k postiženým nervovým kořenům potřebná léčiva nebo nezbytné lékařské instrumenty.

  • Zkušenosti s chronickou bolestí má v Česku asi 60 procent populace nad 40 let
  • Čím je bolest dlouhodobější, tím větším se stává problémem nejen zdravotním, ale také psychickým a sociálním Miniinvazivní zákroky probíhají pouze v lokální anestezii a pacient se může hned druhý den vrátit do běžného života
  • Pokud se chcete dozvědět, jak chronické bolesti předcházet či na koho se obrátit, podívejte se na webové stránky: www.linkaprotibolesti.cz
  • Můžete také zavolat na bezplatnou Linku proti bolesti: 800 77 44 77 nebo pevnou 22443 5587 a poradit se s lékařem. Linka je v provozu od 14 do18 hodin od pondělí do čtvrtka
  • Největší centrum zaměřené na léčbu bolestivých stavů pracuje už od roku 1996 při Fakultní nemocnici v Praze-Motole. Svá centra mají ale i všechny české kraje.
  • Od listopadu nabízí pražská soukromá klinika EuroPainClinics zákrok pomocí nového miniinvazivního systému DiscFX. Díky němu může lékař nahlédnout do jádra ploténky a snížit tlak na meziobratlovou ploténku.
  • Mezi nejčastější chronické bolesti, které trápí velkou část populace, patří bolesti zad
  • Bolest zad je považována za hlavní celosvětový problém, s nejvyšším výskytem u žen ve věku 40 až 80 let
  • Bolestí zad trpí ročně v průměru 38 % lidí

„Obě metody jsou podstatně šetrnější a mají mnohem méně rizik než klasické neurochirurgické operace, při nichž musí pacient počítat v průměru se šestitýdenní pracovní neschopností,“ vyzdvihuje jejich hlavní přednosti doktor Michal Venglarčík.

Moderní miniinvazivní zákroky naproti tomu probíhají pouze v lokální anestezii a pacient se může prakticky hned druhý den vrátit do běžného života, musí se jen určitý čas po zákroku vyvarovat extrémní zátěži. Paní Hanka se už teď těší na to, že bude moci brzy bez bolesti vyrazit na procházku a jednou možná zvládne i pořádnou horskou túru do Vysokých Tater.

Nedávno propouštěl doktor Venglarčík mladou pacientku, která pouhých 24 hodin po epiduroskopii zvládla cestu na Slovensko. A jen málokdo by podle jeho slov při pohledu na ni věřil tomu, že má za sebou nějaký zákrok.

Přesto ale lékař varuje před přílišným spěchem. „Ani na miniinvazivní zákrok si nemůže pacient odběhnout mezi partiemi golfu,“ říká Michal Venglarčík s nadsázkou, „a měl by počítat s tím, že tělo přece jen potřebuje určitou dobu na regeneraci.“

Zaměřit se na příčinu

Doba rekonvalescence bývá individuální, hodně záleží na celkovém zdravotním stavu nemocného. Rozhodně by si neměl hned na následující týden naplánovat třeba mytí oken nebo dlouhou cestu na dovolenou k moři. Šestitýdenní pracovní neschopnosti, která bývá běžná u klasických neurochirurgických operací, se ale obvykle obávat nemusí.

Není proto divu, že intervenční léčba bolesti získává na popularitě u našich, ale i zahraničních lékařů – především díky dobrým výsledkům, ale i podstatně rychlejší rekonvalescenci.

Zajímavé:  Výhřez Krční Ploténky Léčba?

„Pomocí této metody je navíc možné identifikovat a následně zničit přímo zdroj bolesti, zatímco podávání léků obvykle jen tlumí bolestivé příznaky,“ říká doktor Teodor Goroszeniuk z londýnské nemocnice Guy’s & Thomas’.

Ve Velké Británii, kde pracuje, je proto o intervenční léčbu mezi nemocnými poměrně velký zájem. Hlavním problémem jsou však i zde poměrně dlouhé čekací lhůty ve státních zdravotnických zařízeních.

Právě proto se asi 14 procent britských pacientů obrací raději na privátní zařízení, kde mohou přijít na řadu leckdy už druhý nebo třetí den.

„Onkologické pacienty, u nichž hrozí rychlé zhoršení zdravotního stavu, jsme i u nás schopni přijmout také ze dne na den,“ srovnává doktor Kozák. „Jinak se ale objednací doby v našem motolském Centru pro léčení a výzkum bolestivých stavů pohybují mezi dvěma a třemi měsíci, záleží na chronicitě onemocnění,“ dodává lékař.

Světová zdravotnická organizace přitom v těchto případech doporučuje, aby byl nemocný s chronickou bolestí ošetřen nejpozději do tří měsíců. Nijak se tedy nelišíme od evropského ani světového standardu, ale pokud se člověk ocitne v kůži pacienta trpícího chronickou bolestí, pak i ony tři měsíce mohou být pořádně dlouhé.

Investice se vrátí do dvou let

Navíc mnozí nemocní přicházejí do motolského centra leckdy až po třech až pěti letech – poté co navštívili nejrůznější odborníky a vyzkoušeli nejrůznější procedury.

Ve Velké Británii se v takové situaci může celkem běžně pacient obrátit na privátní zdravotnická zařízení zabývající se léčbou bolesti.

U nás však zatím existuje pouze jedna klinika, která se cíleně zaměřuje na moderní intervenční metody a je schopna přijmout pacienty v časovém horizontu několika dnů.

„Čeští pacienti berou často velmi dlouho léky na bolest a leckdy se zapomíná na to, že by bylo mnohem účinnější se zaměřit přímo na příčinu bolestivého stavu,“ říká doktor Robert Rapčan, lékařský ředitel pražské EuroPainClinics. „Pomocí miniinvazivních výkonů můžeme právě tuto příčinu nejen odhalit, ale i ošetřit.“ I v České republice ale platí, že zmíněné zákroky bývají hodně nákladné a zdravotní pojišťovny na ně prozatím zřídkakdy přispívají.

 „Už se ale zapomíná na to, že tito chroničtí pacienti berou mnohdy řadu let velmi drahé opioidy,“ říká doktor Buriánek. „Pokud ale díky neuromodulaci mohou postupně vysadit drahé léky, pak se zdravotní pojišťovně podle celoevropských propočtů tato zdánlivě vysoká investice přibližně do dvou let vrátí.“

Intervenční metody se u nás přesto zatím prosazují jen zvolna. „I když víme, že mohou mnohdy přerušit onen bludný kruh bolesti,“ zdůrazňuje doktor Kozák. V budoucnosti s nimi však odborníci určitě počítají.

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Aktuality

Světový den ledvin 2021: Nechte si zkontrolovat ledviny!

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Podle odhadů odborníků onemocněním ledvin trpí každý 10. Čech a po 75. roce života je to již každý druhý. Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává.

Podle odhadů trpí celosvětově více než 850 miliónů lidí nějakou formou onemocnění ledvin, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než celosvětová prevalence rakoviny. Z toho okolo 3,5 milionů lidí musí podstupovat pravidelnou dialyzační léčbu.

V České republice je aktuálně téměř 7 000 lidí odkázaných na dialyzační péči.

Celosvětové statistiky pacientů s nemocnými ledvinami navíc nově ovlivňuje i prodělané onemocnění COVID-19. První zprávy uvádějí, že až 30 % pacientů hospitalizovaných s COVID-19 mělo středně těžké nebo těžké poškození ledvin. Koronavirus může cílit přímo na ledvinové buňky, které infikuje.

Ledvinové buňky mají receptory, které dovolí, aby je nový koronavirus napadl. Postižení ledvin u pacientů s prodělaným onemocněním COVID-19 se většinou projevuje přítomností bílkoviny v moči a přítomností krve v moči. Také krevní plazma vykazuje příliš vysoké hodnoty kreatininu a močoviny.

Tyto odchylky však nebývají vizuálně patrné a člověk si jich nemusí všimnout. Odhalí je až laboratorní vyšetření krve, které provádí praktický lékař nebo nefrolog.

Lidé nad 50 let, kteří trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním mají jednou za čtyři roky na takovéto vyšetření nárok zdarma.

Osm zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin:

  • Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě.
  • Stravujte se zdravěji.
  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
  • Kontrolujte si pravidelně svůj krevní tlak.
  • Dodržujte svůj pitný režim.
  • Přestaňte kouřit.
  • Vyvarujte se volně prodejným protizánětlivým lékům a lékům proti bolesti.
  • Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.

Novinka v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře

Lidé ve věku 45 až 61 let dostanou v letošním roce nově od svého praktického lékaře doporučení, aby se jednou za čtyři roky podrobili preventivnímu očnímu vyšetření u specialisty.

Cílem je včas odhalit bezpříznaková onemocnění, jako je zelený a šedý zákal nebo poškození zraku v důsledku cukrovky, u lidí, kteří tvoří nejvíce ohroženou skupinu.

K odhalení těchto onemocnění je podle vyhlášky potřeba udělat odborné vyšetření, které není v možnostech praktických lékařů. Oční vyšetření bude hrazeno ze zdravotního pojištění.

Odborníci podporují očkování proti onemocnění COVID-19

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Také výbor Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP ve svém stanovisku podporuje očkování proti onemocnění COVID-19, a to zejména u nemocných po transplantaci orgánů a u nemocných zařazených do čekacích listin k transplantaci.

Obě odborné společnosti se shodují, že vzhledem ke zkušenostem s jinými očkováními neexistují důkazy, které by naznačovaly, že by některá z dostupných očkování proti COVID-19 nebyla u této skupiny pacientů bezpečná. Výhody očkování jasně převažují nad jakýmikoli teoretickými riziky, zejména v zemích s vysokou mírou přenosu SARSCoV-2, jakými Česká republika nepochybně je.

  • Odkazy:
  • Stanovisko výboru České nefrologické společnosti k očkování proti onemocnění COVID-19
  • Stanovisko výboru Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP k očkování proti onemocnění COVID-19
  • Jak může koronavirus SARS-CoV-2 poškodit ledviny?

SARS-CoV-2 je nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, a bohužel se chová velice nevyzpytatelně.

Je složité předem odhadnout, koho postihne a jak, kdo se s ním vypořádá lehce a koho naopak skolí.

O tom, jak lidský organismus konkrétně zasáhne, rozhoduje řada faktorů, jako je věk, index tělesné hmotnosti (BMI), vysoký krevní tlak, diabetes, imunita, přidružená onemocnění apod.

Je více než jasné, že některé tkáně a orgány má koronavirus radši než jiné.  Hlavní vstupní branou jsou pro něj horní dýchací cesty, kam se dostává prostřednictvím kapének vzduchu. Odtud většinou sestupuje níže, do plic. Zde může koronavirus vyvolat zánět plic a s ním související dýchací obtíže.

Další vstupní branou může být zažívací ústrojí a v tomto případě dominuje postižení trávicích orgánů, zejména střev. Čínští vědci publikovali ještě další vstupní bránu a tou je oční spojivka, která v tomto případě bývá postižena zánětem.

Těmito branami se pak koronaviru otevírá cesta do krevního oběhu, kterým může putovat k jakýmkoli tkáním a orgánům v lidském těle. Proto mívají někteří lidé potíže nervového systému (např. silné bolesti hlavy), jiní zánět srdečního svalu a někteří pacienti mohou mít poškozené ledviny.

Nejvážnější jsou situace, kdy infekce zachvátí více systémů najednou a životně důležité orgány pak postupně selhávají.

Onemocnění COVID-19 a ledviny

V odborném tisku již bylo publikováno mnoho případů, kdy koronavirus SARS-CoV-2 zasáhl také ledviny, tento životně důležitý orgán. Koronavirus podle všeho působí na ledviny více mechanismy.

Kromě toho, že nejspíše toxicky napadá přímo buňky ledvinných klubíček a kanálků, svou roli může hrát také vysoká horečka a s ní spojená dehydratace, kterou vyvolává.

Průtok krve ledvinami je pak výrazně omezen a dochází k akutnímu zánětu ledvin.

Postižení ledvin většinou znamená horší prognózu

Odborníci si také všímají, že pokud již dojde k prokazatelnému poškození ledvin souvisejícím s koronavirem, pacienti mají většinou mnohem komplikovanější průběh onemocnění a častěji také umírají.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Ženy 40+?

Tito pacienti mívají bílkovinu nebo krev v moči, zvýšený kreatinin a močovinu, což jsou hlavní známky zhoršení ledvinných funkcí.

Zatím je krátká doba na to, zhodnotit, zda jsou postižení ledvin způsobená onemocněním COVID-19 dočasná nebo trvalá, ale každopádně všichni, kteří toto onemocnění prodělali a měli vysoké teploty a postižené plíce či trávicí systém, by si měli nechat zkontrolovat funkce svých ledvin.

Pardubická dialýza projde částečnou rekonstrukcí

Důvodem rekonstrukce je především potřeba modernizovat dialyzační sál a nevyhovující technický stav prostor. Po dokončení prací nabídne středisko nejen moderní dialyzační sál, ale také lepší zázemí pro personál i pacienty. Ti se dočkají také klimatizace, která jim zpříjemní čas strávený na dialýze.

Rekonstrukce dialyzačního střediska probíhá ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí, která dialýze poskytla náhradní prostory v areálu nemocnice pro akutní pacienty, kteří potřebují neodkladnou péči. Provoz nefrologické ambulance bude po dobu rekonstrukce zajišťovat dialyzační středisko v prostorách Polikliniky KOLF a dočasná ambulance v prostorách interního oddělení Pardubické nemocnice.

Užíváte často léky? Pozor na ledviny!

Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde vaším zažívacím traktem následně prochází také ledvinami. Mnoho léčiv je prostřednictvím ledvin z těla vyloučeno, i když k této očistné funkci organismu významně přispívají také játra. Pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru:

1. Léky proti bolesti

Vaše ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně. Vždy je nutné léčit příčinu bolesti, nikoli bolest samotnou.

Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, tedy funkce jejich ledvin je již zhoršená.

Zvláště nevhodné jsou kombinace s některými léky na srdce a léky na vysoký tlak.

Pokud máte sníženou funkci ledvin, léčíte se s vysokým tlakem nebo se srdcem, neberte nikdy léky na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci léků vám mohou poradit i v lékárně.

2. Antibiotika

Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí by bylo chybou je nepodávat. Tyto důležité léky však také mohou být nebezpečné, pokud nejsou užívány správně. Lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé se zdravými ledvinami. Rozhodně si neordinujete antibiotika sami a užívejte jen ty, které vám předepsal ošetřující lékař.

3. Kontrastní látky

Některé přípravky používané v rentgenologii, jako takzvané „kontrastní látky“, obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné.

Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména v situaci, kdy pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům.

V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.

Co víte o svých ledvinách? Jsou v pořádku?

Pacienti mají k dispozici novou Linku proti bolesti – vše o zdraví

Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin prudce stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává.

Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin. Podle odhadů trpí celosvětově onemocněním ledvin přibližně 850 miliónů lidí, z toho 3,4 milionů lidí musí pravidelně podstupovat dialyzační léčbu.

V České republice je aktuálně zhruba 7 000 lidí odkázaných na dialyzační péči, a to buď na dialyzačním středisku nebo doma léčených peritoneální (břišní) dialýzou nebo domácí hemodialýzou.

Stará se o ně více než 110 dialyzačních středisek rozmístěných po celé republice a otevírají se další nebo se rozšiřují jejich kapacity. Za posledních deset let stoupl počet pacientů závislých na dialyzační péči, tj. s umělou ledvinou, o 20 %. 

Problémem je, že mnoho lidí vůbec netuší, že jejich ledviny jsou chronicky nemocné a jejich funkce se snižuje. Ledviny nebolí, proto člověka nemusí na existenci problému dlouho vůbec nic upozornit. Preventivní prohlídka přitom zabere člověku maximálně hodinu, ale co mu za tento investovaný čas poskytne, je naprosto unikátní.

Dozví se, jak je na tom s krevním tlakem, hladinou cukru v krvi, jak mu pracují ledviny a mnoho dalších informací. Od roku 2016 je do preventivních prohlídekzařazeno také laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR) u nemocných s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo srdečně-cévními komplikacemi.

Tito nejvíce rizikoví jedinci mohou absolvovat toto speciální vyšetření od 50 let věku každé čtyři roky.   

Pacienti na dialýze mají nově online přehled o své léčbě

Léčba bolesti v průběhu chemoterapie

Léčba bolesti je velmi důležitou součástí podpůrné léčby. Na jejím provádění a upravování dle vývoje stavu pacienta by se měli podílet všichni lékaři pečující o nemocného.

Proto se o této otázce zmíníme podrobněji, viz také publikace pro nemocné Vorlíček, J., Ševčík, P.: Bolest a možnosti jejího zmírnění či odstranění. Vydala Liga proti rakovině: Praha, 2005, 12 s.

 (http://www.lpr.cz).

Proč je nutno bolest odstranit?

Bolest je hluboký citový prožitek, který nepříznivě ovlivňuje život pacienta. Negativním dopadem není jen pocit, že to momentálně bolí.

Bolest ruší spánek, a tím vysiluje, snižuje schopnosti soustředit se, řešit intelektuální problémy, komunikovat s okolím, a tím přispívá k sociální izolaci pacienta.

Bolest neustále připomíná pacientovi přítomnost jeho nemoci, zvyšuje jeho úzkost, a ta opět zvyšuje vnímání bolesti.

Bolest však vyvolává i nežádoucí projevy v těle pacienta. Intenzivní bolest zvyšuje minutový objem a zatěžuje krevní oběh. Bolest vyvolává stresovou reakci organismu. Omezení hybnosti může přispět ke svalové atrofii, osteoporóze a zvýšit pravděpodobnost vzniku žilních trombóz a plicních embolií. Bolest v oblasti hrudníku zmenší dýchací pohyby a může uspíšit vznik zápalu plic.

To všechno jsou důvody, proč je nutno bolest ze života pacienta odstranit nebo ji alespoň zmírnit, a proč by pacient neměl bolest odbýt slovy: „já to vydržím“.

Několik informací pro pacienta

Pro pacienty uvádíme informaci, že jsou léky, které tlumí bolesti zásahem v místě jejího vzniku – takzvaná neopioidní analgetika (například paracetamol, diklofenak nebo ibuprofen), a dále léky, které tlumí vnímání bolesti v mozku – takzvané opioidy (například tramadol nebo morfin). Pacient si dále může vybrat, jakou formou mu budou léky na tlumení bolesti podávány: kromě běžných a nejčastěji užívaných tablet jsou nabízeny lékové náplasti, které jsou pro pacienta pohodlné a ocení je zejména při polykacích obtížích.

Proč se léky proti bolesti kombinují?

Při intenzivních bolestech se často doporučuje užívat současně jeden lék z první skupiny, který svým vlivem tlumí bolest v místě jejího vzniku, například v páteři, a dále jeden lék z druhé skupiny, který svým vlivem tlumí vnímání bolesti v mozku.

Pokud je tlumení bolesti nedostatečné, přidávají se k těmto hlavním lékům proti bolesti další léky, kterým říkáme léky pomocné neboli doplňující. Uvádíme to zde proto, aby pacient nebyl překvapen, že pro odstranění bolesti lékař volí kombinaci několika léků. Pokud pacienta zajímá zdůvodnění této kombinace, lékař mu to jistě rád vysvětlí.

Pokud bolest ruší spánek, je vhodný i lék na uklidnění a na spaní, který sníží vnímání bolesti. A ještě je nutno upozornit na jednu věc.

Pacient by měl léky proti bolesti brát dle časového rozvrhu, aby se nová dávka léku dostala do krve a začala účinkovat dříve, než z ní předchozí dávka vymizí. Při delším užívání léků proti bolesti se může účinek léku oslabit.

Pokud to pacient pozoruje, musí se ihned domluvit se svým lékařem na změně, na zvýšení dávky léku, nebo na záměně léku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector