Paroxysmální tachykardie – Vše o zdraví

Většina pacientů s arytmií obvykle žije v představě, že srdeční arytmie je cosi nevratného nebo něco, s čím se musí naučit žít. Hlavně proto, že lékaři na ní nemají žádné účinné léky a ani operace srdce moc nepomáhají. Je třeba se s tím smířit? 

V tomto článku se dozvíte, že se srdeční arytmie můžete zbavit.  Regenerace trvá sice pár měsíců, ale vyplatí se to. Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY špatného fungování srdce a souvisejících srdečních arytmií.

Jdou tedy k jádru problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení fungování srdce i celého organismu. Srdeční arytmie mizí.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny srdečních arytmií podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny srdečních arytmií patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin), překyselení mezibuněčného prostoru, vliv nevhodných chemikálií či škodlivých látek, některé nevhodné potraviny,  užívání některých léků, dlouhodobý stres a další příčiny. Problém léčení srdečních arytmií  obvykle spočívá v tom, že výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto existují i různé typy srdečních arytmií a u každého pacienta mohou být příznaky trochu odlišné. 

Činnost srdce je řízena biochemicky pomocí nervů a hormonů. Pokud je vnitřní prostředí organismu narušeno (např. tzv. překyselením mezibuněčného prostředí – špatné pH), nervy a hormony nemohou dobře fungovat. Lékaři přírodní medicíny používá metody, které stav vnitřního prostředí upravují.  To se projeví nejen na činnosti srdce, ale ozdravíte se celkově. 

Podívejme se podrobněji na jednotlivé příčiny srdeční arytmie podle lékařů přírodní medicíny:  

Vliv  nedostatku některých živin na srdeční arytmii

Hlavní příčinou, která stojí za srdeční arytmií je nedostatek některých živin, které jsou důležité pro správnou srdeční funkci.  Pro správné stahy srdce jsou například důležité základní minerály, které ovlivňují acidobazickou rovnováhu organismu. Tam patří znamená zejména draslík, sodík, hořčík a vápník.

Tyto minerály ovlivňují velice významně vnitřní a vnější prostředí buněk a tím i průnik všech ostatních živin do buněk. Tím se také přímo ovlivňuje stah svaloviny srdce. Všechny živiny jsou například důležité i pro správnou činnost hormonů, enzymů a neurotransmiterů, které souvisí s činností srdce.

Proto je při léčbě arytmie důležité zajistit plnohodnotnou výživu. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Alergie na pšenici - vše o zdraví

 

Překyselení organismu a jak přispívá k srdeční arytmii

Druhou z hlavních příčin srdeční arytmie je tzv. překyselení mezibuněčného prostoru. (Nejedná se o tzv. pálení žáhy, ani stav, kdy si lakmusovým papírkem změříte kyselost moči, jak si lidé často pletou).

  To je situace v organismu, kdy mezibuněčný prostor je tzv. znečištěn – překyselen. Jednoduše řečeno, v prostoru mezi jednotlivými buňkami je špatné pH, které vzniklo nedostatečným odvodem zplodin buněčného metabolismu (jsou to většinou kyseliny).

Toto nepřátelské prostředí narušuje činnost hormonů a enzymů, které přes toto znečištěné prostředí nemohou procházet (enzymy a hormony jsou totiž velice citlivé na pH prostředí).

Tím je narušena jak komunikace mezi buňkami, tak i správná výživa buněk s dalekosáhlými důsledky.  Nepřátelské prostředí narušuje i činnost nervů, které řídí srdce. 

Činnost srdce, ale i např. změna průtoku krve cévami je řízena tzv. bloudivým nervem. Jestliže je organismus překyselen, bloudivý nerv nemůže dobře fungovat.

Nervové a elektrické signály mají v překyseleném prostředí špatné podmínky pro přenos. Enzymy, hormony a neurotransmitery, které jsou zde rozhodující, v kyselém prostředí nefungují, tak jak by měly.

Tímto mechanismem s největší pravděpodobností podle přírodní medicíny dochází k srdeční arytmii.

Tento stav překyselení organismu ovlivňujeme sami strukturou výživy (a to znamená i sami můžeme změnit). K překyselení organismu dochází zejména vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují na tzv.

zásadotvornými – do této skupiny patří převážně ovoce a zelenina.  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu, špatné dýchání (povrchní), znečištěné prostředí a stresové situace. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech.

To jsou svého druhu mezisklady, které organismus využívá, aby v krvi udržel acidobazickou rovnováhu. Navenek je tedy všechno v pořádku, ale tato tzv. skrytá acidóza (špatné pH), způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu.

Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře týkat 80 % obyvatelstva. Srdeční arytmie je jen jedním z možných projevů překyselení organismu. 

Další příčiny srdeční arytmie a jejich řešení

Výše jsem podrobněji rozebral 2 hlavní příčiny srdeční arytmie. Cílem tohoto článku není podrobně rozepisovat všechny příčiny. Chtěl jsem jen ukázat, že srdeční arytmie má více příčin, které odstranit pomocí léků. Lékaři západní přírodní medicíny používají regenerační metody, které jednotlivé příčiny odstraňuji, a to bez léků.

  Jedná se v podstatě o vědecký a systematický přístup, žádná alchymie! Co je důležité, regenerační metody musí působit SOUČASNĚ. A pak je třeba nechat nové podmínky nějakou dobu působit na organismus. Pak dochází ke zlepšení zdravotního stavu, srdeční arytmie odcházejí.

Regenerace působí vždy na celý organismus (srdce nelze nějak oddělit) a tak klienti obvykle zaznamenávají celkově zlepšené zdraví (včetně lepší nálady, lepší pleti, hustších vlasů apod.).

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při srdeční arytmii.

Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny srdečních arytmií. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.

  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí jakoukoliv formou srdeční arytmie.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů.

Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.

Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud je vaším hlavním problémem srdeční arytmie, je pro vás přímo vhodný náš Regenerační program při srdeční arytmii. Můžete se s ním seznámit po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při srdeční arytmii podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte podrobné informace)

Upozornění: Pokud máte kromě srdeční arytmie ještě více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví, výživy, regenerace organismu se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Vnitřní lékařství

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala, jak dlouho může být zvýšená teplota (zhruba 37,2) a jaké mohou být její příčiny. Před 10 dny jsem trpěla zhruba 4 dny průjmy. Během toho jsem měla zvýšené teploty. Na jeden den potíže přestaly. Pak jsem cestovala 5 hod.

autobusem a opět začala pracovat (při práci dochází k psychickému vypětí a také se přemísťuji MHD).Každý den jsem měla bolesti hlavy a zvýšené teploty. Po třech dnech jsem zůstala doma a dnes již druhé den ležím, beru Ibalgin a snažím se potit. Přesto mám stále zvýšené teploty. Bolesti hlavy ustoupily již včera.

Na průjem jsem dostala léky Cotrimoxazol, brány 5 dní. Před dvěma dny dovyužívány. Děkuji za odpověď.

Teplota 37.2 nemá žádný význam, může souviset s proběhlým průjmem, také s nachlazením, takovou teplotu můžete mít i jako zdravá.

Pane doktore, jeste jsem chtela dodat, ze ta bolest se nevyskytuje primo v rameni, ale spise trochu pod nim, pod svalem (myslim, ze je to deltovy sval, nevim presne), nevim, jak to presne popsat. a je to skutecne hluboka, tupa silna bolest, ktera jakoby otupi celou pravou pazi. Stalo se to z niceho nic, nejsem si vedoma zadneho pohybu, ktery by to mel vyvolat. Dekuji

Jwe třeba navštívit lékaře a rameno nechat vyšetřit. Může se jednat o zánět tíhového váčku ( burzy ) v oblasti deltovitého svalu. Sama problém nezvládnete, po internetu se to nedá vyšetřit.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Při Menstruaci?

Dobrý den, pane primáři. Před pár dny (v době od 14. do 20.1.) jsem se na vás několikrát obracela s dotazem ohledně „bouličky“ na krku mé dcery a následně ještě o pokračování vyšetření. Chtěl jste vědět, jak to vše dopadlo.

Takže léčení je skončeno, vše by mělo být v pořádku. Závěr pana primáře ORL vám opisuji doslovně: “ Kontrola – cytologie nespecifická, zevně nález resorbován. Dop. KO ORL d.p. Dg: R22.1 Infiltratio reg. suporaclavicularis 1. dx.

“ Mockrát vám děkuji za pomoc, cennou radu i čas, který jste mi věnoval, moc si toho vážím. Iveta

Vazeny pane doktore, z niceho nic me nahle zacalo bolet prave rameno, byla to takova hluboka divne tupa bolest. Za chvili se pridala celkem velka bolest cele paze a pocit naproste slabosti prstu prave dlane.

Na chvili mi prislo, jakoby bolest byla nalepena i na prave strane krku az pod ucho a cele to bylo divne ztuhle. Muzete mi prosim poradit co s tim, nebyla jsem pak vubec schopna chvili nic delat.

Muze to byt od krcni patere? Dekuji

Může, stav asi samovolně odezněl.

Dobrý den pane doktore.. Jak se pozná slabé srdce? Mám podezření, že ho mám slabé. usuzuju tak z toho, že jak mám nějakou činnost byť i lehkou, tak jsem z toho úplně vyfluslá. Nevíte jak se srdce posílí? Děkuji. Lenka

Takový dotaz svědčí o absolutní neznalosti funkce srdce.¨ Srdeční slabost je název pro selhávání levé nebo pravé srdeční komory, které má více znaků než jen “ vyflusnutí „). Začněte s vyšetřením EKG a echokardiografií k vyloučení zánětu srdeční nitroblány. Příčinu je třeba hledat jinde – např. v psychice, zcela jistě nejde o srdeční slabost.

Mám problém s vyprazdňováním.Připadá mě,jako by mě něco svíralo tlusté střevo,obtížně se vyprazdńuji,stolice je tenká až stužkovitá,jako kyt.I v období,kdy mě to jde lépe je zploštělá.Po vyprázdnění si musím vymýt konečník a namazat dobexilem,jinak strašně pálí.Také mě tlačí levá strana břicha,tříslo i nadvarle.

Léčíl jsem se na zánět prostaty a bylo mi řečeno,že všechny problémy od prostaty nejsou.Byl jsem vyšetřen:Gastroskopie-mírná gastritida,kolonoskopie-negativní ,toto všechno před rokem a irigoskopie-neg.asi před 3 roky,jinak tenké střevo vyšetřeno nebylo.

Urulogicky:cystoskopie,krev na PSA,sono šourku,třísla,nadvarlete a spec.slepého střeva bez nálezu.To vše v Brně Bohunicích.Sám jsem si nechal udělat krev na chlamidie a byl jsem pozitivní.Dostal jsem antibiotika.Četl jsem,že dlouho neléčené chlamidie mohou zachvátit tlusté střevo a pokračovat dál.

Je to můj problém?Co by jste mi doporučil?Děkuji vám za Váš čas nad tak dlouhým dotazem.D.

Zopakovat kolonoskopii, krev na CEA, stolice na OK, velikost prostaty, kontrola PSA nyní ( pochopil jsem, že byla před 3 roky ).

Chtěl bych se zeptat jak léčit popřípadě co užívat na zjištěný chronický vertebrogenní syndrom na podlkadě poruchy postavení páteře až skoliozy.

Cvičení, kontroly u ortopéda, plavání v bazénu, správná poloha sezení při práci nebo stoji v zaměstnání.

Dobrý den Pane doktore. Rád bych se vás zeptal jak se do těla může dostat streptokok agal. Jaké způsobuje v těle problémy a jaké orgány může napadat. Taky bych rád věděl jestli může způsobovat bolesti břicha když se neléčí. Děkuji za vaší odpověd s pzdravem Karel

Streptococcus agalactiae ? ( agal. nic není ) se může dostat do těla všemi cestami . napadá mandle ( tonsilly), moč. cesty, zažívací trakt, pochvu, atd. Problém je infekce jako taková a záněty příslušných tkáňí nebo orgánů. Komplikac e streptokok. infekcí mohou být závažné – zánět ledvinných klubíček, zánět nitroblány srdeční, srdečního svalu, atd…Bolesti břicha mají asii jinou příčinu.

dobré odpoledne přeji. prosím o radu jak rychle překonat bušící srdce. mnohdy se mi stane z ničeho nic, že mi buší srdce a zajímalo by mě jak organismus přimět ať srdce nebuší. děkuji

Katko, my tomu říkáme paroxysmální ( záchvatovitá ) tachykardie, není to nic mimořádného.

Nejlepší způsob je natočit EKG nebo Holtera /24 hodin, podle toho upravit léky rytmus – a to preventivně, aby k záchvatům bušení vůbec nedocházelo.

První pomoc ( amatérská ) : je : tlak střední prsty na zavřené oči – tlak na bulby, nebo tlak na krční tepny, někdy to pomůže. Zvýšit přívod hořčíku v tabletách 3 x1 denně. Trvá -li to déle ( než hodinu dvě ) vyhledat lékaře.

Dobrý den p. doktore. Doktorka u mě má podezření na zánět srd.svalu. Posílá mě na kompletní vyšetření na kardiologii. Na kardiologii mě objednali až na březen-není to pozdě? Jak se léčí zánět srdečního svalu? Dá se vyléčit aniž by způsobil nějaké komplikace pro další život? děkuji M PS: A co to je CRP?

Od konce : CRP je C reaktivní protein – něco jako sedimentace krve, ukazuje rozsah bakteriálního zánětu, nikoliv virového ! Zánět srdečního svalu – pro začátek stačí EKG, to by Vám měli udělat na počkání, ne až za měsíc !! Myokarditida se léčí klidem, bez zátěže, kortikoidy, vyléčit se dá ! Komplikace se nedají nikdy dopředu vyloučit.

Poruchy srdečního rytmu: časté formy

Srdeční arytmie
mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání
, zvýšit riziko cévní mozkové příhody
a srdeční zástavy
. Existuje několik typů srdečních arytmií a jejich klasifikací.

Arytmie lze klasifikovat podle toho, jaké části srdce ovlivňují, podle toho, zda srdeční frekvenci zvyšují nebo snižují, a podle příčin. Můžeme je tedy rozdělit následovně:

Dle místa působení:

  • komorová (ventrikulární) arytmie: týká se srdečních komor
    ,
  • supraventrikulární arytmie: týká se srdečních síní
    , sinoatriálního uzlu
    nebo atrioventrikulárního uzlu
    .

Dle účinků na srdeční rytmus:

  • Zrychlení srdečního rytmu (tachykardie): puls přesahuje 100 úderů za minutu. Při velkém rozrušení či námaze se tachykardie
    může objevit také u zdravých lidí.
  • Zpomalení srdečního rytmu (bradykardie): puls je méně než 60 úderů za minutu. Bradykardie
    se také často vyskytuje u zdravých vrcholových sportovců.

Dle příčiny arytmie:

  • Poruchy tvorby vzruchu: problém se nachází v sinoatriálním nebo atrioventrikulárním
    uzlu.
  • Poruchy vedení vzruchu: problém spočívá ve špatném vedení impulsu.

Jaké jsou formy poruch srdečního rytmu?

Nejčastějšími poruchami srdečního rytmu jsou extrasystoly, fibrilace
síní, některé poruchy vedení vzruchu, supraventrikulární tachykardie, mnohem vzácnější jsou fibrilace komor a srdeční zástava
.

Extrasystoly

Extrasystoly jsou údery srdce, které nejsou způsobeny impulsy ze sinoatriálního uzlu, ale vznikají předčasně v důsledku „falešných“ impulsů ze síně (síňové extrasystoly) či z oblasti kolem atrioventrikulárního uzlu (junkční extrasysytoly; těmto dvěma typům se souhrnně říká supraventrikulární extrasystoly), případně z komory (ventrikulární
extrasystoly). Tyto údery narušují normální sinusový rytmus
a jsou pociťovány jako palpitace
(„bušení srdce“), údery navíc nebo naopak výpadky v srdečním rytmu. Extrasystoly se mohou vyskytnout jako nepříjemný, ale v zásadě neškodný jev i u lidí se zdravým srdcem. Dočasné extrasystoly mohou být vyvolány stresem, vzrušením, požitím alkoholu nebo kávy, horečkou
nebo poruchami koncentrace minerálních látek
v krvi. V takových případech obvykle není nutná žádná léčba.

Zajímavé:  Cvičení Pro Hrudní Páteř?

Extrasystoly, které vznikají v důsledku kardiovaskulárních onemocnění
(např. ischemická
choroba srdeční, onemocnění srdečního svalu nebo srdeční selhání) je však nutné brát vážně. Je nutné zjistit přesnou příčinu vzniku extrasystol
a léčit především základní onemocnění
. Léčba samotných extrasystol obvykle není nutná.

Fibrilace síní a flutter síní

Poškození srdeční tkáně může narušit vedení vzruchu.

Vzruch, tedy elektrický impuls vycházející ze sinoatriálního uzlu (SA uzlu), se šíří nejprve svalovinou srdečních síní, přičemž v každém okamžiku ovlivňuje pouze část buněk srdečního svalu a dává jim tak impuls ke stažení.

Dále tato vlna (vzruch) cestuje skrze atrioventrikulární uzel (AV uzel) nejen do svaloviny srdečních komor, ale také do té části srdečních síní, které dosud elektrický impuls nedostaly. Tímto způsobem se vzruch může svalovinou srdečních síní šířit kruhovitým způsobem.

V případě flutteru síní je tento kruhovitý vzruch ještě dostatečný na to, aby svalovina
srdečních síní čerpala krev do oběhu.

Při fibrilaci síní ale vzruch kromě této standardní cesty začne „bloudit“ po buňkách síní, čímž způsobuje nekoordinované stahování jen určitých částí síní. Kvůli tomu není srdce schopno dostatečně čerpat krev do oběhu.

Protože krev není ze síní dostatečně vypuzována, mohou při fibrilaci vznikat sraženiny (tromby), které, když se uvolní do krevního oběhu, mohou způsobit plicní embolii nebo cévní mozkovou příhodu.

Krátkodobě dokážou fibrilaci síní
kompenzovat srdeční komory, které při pravidelném stahování do určité míry zachovají dostatečné krevní zásobení. Trvá-li však tato situace dlouhodobě, přetížené komory se mohou poškodit a rozvine se srdeční selhání
.

Fibrilace síní je jednou z nejčastějších poruch srdečního rytmu
, zejména u starších lidí. Postižena jsou přibližně čtyři procenta osob starších 60 let a deset procent osob starších 80 let.

Fibrilace síní obvykle nepředstavuje akutní
nebezpečí, ale jde o progresivní
, tedy zhoršující se a potenciálně nebezpečné onemocnění, které může být pro pacienta velmi obtěžující.

Navíc je spojeno i s vyšším rizikem úmrtí, především kvůli vyšší pravděpodobnosti vzniku cévní mozkové příhody, srdečního selhání nebo srdeční zástavy.

V závislosti na délce trvání rozlišujeme různé formy fibrilace síní, které s postupujícím onemocněním mohou přecházet jedna v druhou (neléčený pacient se může postupně „propracovat“ až k trvalé fibrilaci):

  • Paroxysmální
    fibrilace síní:
    dochází k ní nepravidelně a opakovaně, trvá maximálně sedm dní a během této doby sama vymizí.
  • Perzistující fibrilace síní: trvá déle než sedm dní a spontánně nevymizí.
  • Trvalá fibrilace síní: trvá déle než 6 měsíců a sinusový rytmus nelze navodit ani elektrickou kardioverzí
    , ani farmakologickou kardioverzí
    .

Poruchy vedení srdečního rytmu

Normální průběh vzruchu ze sinoatriálního uzlu přes síň do AV uzlu a odtud přes dvě Tawarova raménka do svalů srdečních komor může být v různých bodech zpožděn (blokáda I. stupně), narušen (blokáda II. stupně) nebo úplně zablokován (blokáda III. stupně). Různé formy poruch vedení vzruchu rozlišujeme na základě místa, kde je vedení vzruchu narušeno:

  • sinoatriální blokáda (SA-blokáda), při níž elektrické impulsy ze sinoatriálního uzlu nejsou správně přenášeny do síňových svalů,
  • atrioventrikulární blokáda (AV-blokáda), kdy elektrické impulsy ze síní nejsou správně přenášeny do komor,
  • raménkové blokády (intraventrikulární blokády), při nichž je vedení signálu narušeno v tzv. Tawarových raméncích uvnitř komor.

Tachykardie

Tachykardie jsou arytmie s výrazně zrychleným srdečním rytmem (přes 100 tepů za minutu). Rozlišují se dvě hlavní formy: supraventrikulární tachykardie a komorové (ventrikulární) tachykardie.

Supraventrikulární tachykardie

Impuls pro zrychlený srdeční tep vzniká v oblasti sinoatriálního uzlu (SA uzlu), srdečních síní, nebo atrioventrikulárního uzlu (AV uzlu). Srdce náhle začne bít velmi rychle: 150× až 220× za minutu. Takový záchvat bušení srdce trvá obvykle několik sekund, ale může trvat i několik hodin, načež náhle zmizí.

Paroxysmální (záchvatovitá) tachykardie se často vyskytuje u mladých a zdravých lidí, ale může se vyskytovat opakovaně po celý život. Tyto záchvaty jsou jen zřídka nebezpečné, přesto bývají pro pacienta nepříjemné. U lidí, kteří již mají srdeční onemocnění, však může supraventrikulární tachykardie vést k angině pectoris
, závratím nebo ztrátě vědomí
, proto je u těchto lidí léčba nutná.

Komorové (ventrikulární) tachykardie

Impuls pro zrychlený srdeční rytmus vzniká v oblasti srdečních komor. Nejběžnější příčinou je závažné srdeční onemocnění, např. infarkt
myokardu. Komory i síně se rychle nekoordinovaně stahují, arteriální
krevní tlak klesá a čerpání krve do těla je omezené. Může se jednat o život ohrožující stav a v každém případě vyžaduje okamžitou lékařskou péči, ideálně v nemocnici.

Fibrilace komor, flutter komor a srdeční zástava

Hranice mezi komorovou tachykardií, fibrilací komor
a flutterem komor není pevně stanovena. Při flutteru komor
bije srdce přibližně 250× za minutu, u fibrilace komor více než 320× za minutu.

Stahy však již nejsou efektivní a srdce nemůže pumpovat krev do tělního oběhu; pro tělo se jedná o situaci srovnatelnou se srdeční zástavou. Pacient ztrácí vědomí a k záchraně jeho života je nutné okamžitě zahájit resuscitaci
.

Stručné informace na toto téma najdete v článku Zásady první pomoci. Zároveň je nutné okamžitě volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 155 nebo 112.

Fibrilace komor je nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti
. Pokud pacient přežije, je mu implantován
defibrilátor
, který v případě opakované fibrilace komor vyšle elektrický šok
, čímž obnoví normální rytmus.

Další formy poruch srdečního rytmu

Nemoc chorého sinu (angl. sick sinus syndrome) je charakterizována střídavými poruchami rytmu (poruchy tvorby i vedení vzruchu); obecně se střídají epizody rychlého (tachykardie) a pomalého (bradykardie) rytmu, občas se může vyskytnout i fibrilace síní.

Syndrom karotického sinu: V různých částech těla se nacházejí smyslové buňky (receptory), které kontrolují a zajišťují, aby se srdeční frekvence
a krevní tlak pružně přizpůsobovaly okamžitým potřebám.

U syndromu karotického sinu jsou receptory
krevního tlaku
v místech větvení krčních tepen
(na obou stranách krku přibližně ve výšce límce) přecitlivělé.

Tato přecitlivělost karotického sinu je ve vzácných případech vrozená, ale obvykle se vyskytuje pouze se vzrůstajícím věkem (zejména u mužů nad 50 let). Jakýkoliv tlak z vnější strany (např.

při holení, otočení hlavy nebo při nošení těsných límců) je receptory vyhodnocen jako příliš vysoký krevní tlak
a vede k náhlému poklesu srdeční frekvence (bradykardii), může se objevit i dočasná srdeční zástava či pokles krevního tlaku se závratěmi
a/nebo ztrátou vědomí.

Související odkazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector