Pásový opar příznaky – Vše o zdraví

Aktualizováno dne 9.3.2018 – Tajemství zdraví

Obávané a velmi bolestivé infekční onemocnění s názvem pásový opar se zdlouhavě léčí a také se rádo vrací. Je třeba se o něm dozvědět více a jeho příznaky řešit včas.

Co je to pásový opar

Pásový opar, latinsky herpes zoster, patří k velmi bolestivým infekčním onemocněním, vyvolaným virem varicella zoster. Jde o virus patřící do kategorie herpetických virů. Při styku s tímto virem může dojít k nákaze a onemocnění hned dvěma jen zdánlivě rozdílnými chorobami.

Jakmile se objeví tento virus mezi dětmi, překvapivě onemocní pravděpodobně planými neštovicemi. U dospělých, kteří již neštovice prodělali, se projevuje pásovým oparem.

Je třeba si uvědomit, že původcem těchto dvou nemocí je stejný virus.

Pásový opar fotografie

Pásový opar příznaky - Vše o zdraví

Příčiny pásového oparu

Nejčastější příčinou pásového oparu je virus způsobující plané neštovice, který doslova spí v těle a k jeho probuzení dojde během stresové situace, onemocnění nebo vyrážce. Po opětovném aktivování viru vznikne pásový opar.

Je téměř jisté, že se pásovým oparem nelze nakazit od někoho jiného. Jde jen o velmi malou pravděpodobnost, že pacient s vyrážkou bude šířit virus na jiné osoby. Ojediněle jen na ty, co neprodělali neštovice nebo nejsou očkováni vakcínou proti planým neštovicím.

Může se objevit pásový opar v obličeji, na zádech, na břiše i jiných částech těla.

Pásový opar a jeho léčení

Léčba pásového oparu probíhá za pomocí léků, zejména antivirotiky nebo za pomocí přípravků proti bolesti. Antivirotika mají naštěstí velmi rychlý účinek. Průběh onemocnění má hned několik stadií, podle kterých se také vždy řídí i léčba.

Únava, teplota, svědění a výsev puchýřků s velkou bolestí. V tomto období je nutné navštívit lékaře a podstoupit lékařské vyšetření, které vyloučí nebo naopak potvrdí diagnózu.

Lékař vám předepíše antivirové léky, jako aciklovir či valaciklovir, které se obvykle se podávají v tabletách.

Při velmi silně oslabené imunitě nebo těžkém průběhu pásového oparu i formou infuzí, které jsou pak mnohem rychlejší a účinnější.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřící dieta vám pomůže srovnat trávení

Na kůži posetou bolestivými puchýřky se aplikuje tekutý pudr či zinkový olej, který napomáhá zasychání puchýřků, omezuje svědění a ničí viry obsažené v jejich tekutině. Na tu je třeba dát si pozor.

Vhodné je proto překrýt postižené místo následně suchým obvazem, aby tak nedošlo k přenosu infekce na další osoby. Léčba musí být zahájena do 72 hodin od objevení prvotních příznaků, aby byla co nejúspěšnější a následně nedošlo ke komplikacím.

Tato fáze trvá asi týden.

Je-li léčba zahájena včas, v další fázi dochází k zasychání puchýřků a vytváření strupů, asi po týdnu. V tomto stadiu přejdete z pudrů a tinktur k aplikaci protizánětlivých mastí.

Stroupky se tak budou snadno hojit. Pokožka zůstane vláčná a po odloupnutí nezůstanou jizvy. Postižená místa již nemusíte překrývat, a je lépe je nechat je na vzduchu.

Stroupky se odlupují asi v rozmezí dvou týdnů.

Nastává fáze po odloupnutí stroupků, kdy je vhodné kůži zvláčňovat, promazávat a hydratovat. Nejde totiž jen o estetický problém, protože jizvy mohou být i nadále bolestivé. Vhodné je užívat i doplňky stravy k posílení imunity a vitamin C.

Pásový opar příznaky - Vše o zdraví

Dnes 29.9.2021 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití slevového kódu „TAJEMSTVIZDRAVI“. Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.

Jak dlouho trvá pásový opar

Léčba pásového oparu tvá asi měsíc, je to ale individuální. Záleží také na místě, které bylo postižené. Během léčby vám pomohou léky od bolesti, tedy analgetika. Komplikované případy se léčí při hospitalizaci v nemocnici, ve většině případů na infekčním oddělení. Pásový opar léčba v nemocnici již dnes není vždy nutností.

Příznaky

Příznaky pásového oparu mají hned několik fází.

  • nejdříve projeví palčivé bolesti v oblasti krku, ramenou a trupu
  • pop pár dnech se na části těla objeví puchýřky naplněné tekutinou
  • napadená místa na pokožce zčervenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek
  • po 1 až 2 týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy
  • puchýřky neškrábejte, ať vám nezůstanou jizvy
  • bolesti zmizí spolu s vyrážkou nebo krátce poté
  • ve výjimečných případech, hlavně u starších lidí, trvají bolesti měsíce a roky a jsou trýznivé
  • u nakažených pacientů probíhá nemoc nepříjemně, ale neškodně
  • někdy se vytvoří pásový opar v obličeji tzv. obličejovou růží, což může vést k ochrnutí obličejových nervů
  • v případě zasažení očí vzniká riziko poškození spojivky a rohovky i úplného oslepnutí
  • občas se objevují závratě, slabost, dlouhodobé bolesti nebo vyrážka na obličeji
  • vyrážka na obličeji způsobuje možné změny vidění, ale i myšlení a jiné komplikace

Mohlo by vás zajímat:  Zánět mozkových blan – všimněte si příznaků

Trvalé následky

Pokud se s léčbou nezačne včas, může v postižené oblasti přetrvávat bolest kvůli poškození příslušného nervového vlákna, tzv. postherpetická neuralgie.

Méně častou komplikací je zánět mozku, tedy herpetická encefalopatie, zánět míchy nebo ochrnutí. Onemocnění může postihnout trojklanný nerv. Pásový opar v obličeji může vést k ochrnutí obličejových nervů.

Při postižení očního nervu, vzniká  riziko poškození spojivky a rohovky očí až úplné oslepnutí.

Inkubační doba

Inkubační doba je 7 až 14 dní. Nakažlivý je jedinec ještě před výsevem puchýřků a maximálně 5 dní po jejich objevení.

Ptáte se tedy, zda je nakažlivý pásový opar? Infekčnost pásového oparu vzbuzuje nepřiměřený strach, ve skutečnosti je ale minimální riziko, na rozdíl od neštovic, že někdo způsobí epidemii.

U pásového oparu je k nakažení třeba styk kůže na kůži s oděrkou. Při dodržování běžných hygienických pravidel se bát nemusíte.

Pásový opar příznaky - Vše o zdraví

Pásový opar u dětí a v těhotenství

Infekce virem varicella-zoster má svá rizika v závislosti na stádium těhotenství. Před 30. týdnem těhotenství může teoreticky dojít k poškození plodu, ale případy jsou jen velmi vzácné.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Zrychlení Metabolismu?

Když se u ženy projeví v těhotenství pásový opar, léčí se protivirovými léky, jako je acyklovir a léky proti bolesti. Pokud žena dostane plané neštovice 5 až 20 dní před porodem, je zde riziko, že bude mít novorozenec plané neštovice té, i když jej matkou tvořené protilátky chrání.

Pokud má žena plané neštovice v době porodu, je třeba novorozence vyšetřit a zaléčit, jinak jde o onemocnění životu nebezpečné.

Pásový opar je jako pes zakousnutý v obličeji a přispívá k infarktu | Zdraví

Bolestivé puchýřnaté onemocnění zasahuje nejčastěji trup, někdy i obličej. Nepříjemná nemoc často mívá i další zdravotní následky. Pokud dojde v jejím průběhu k závažnému poškození nervů, může pacient následně onemocnět tzv. postherpetickou neuralgií neboli akutními bolestmi v postižené oblasti. Někdy přetrvávají měsíce, jindy dokonce i roky.

„Podle nejnovějších výzkumů se navíc u nemocných s pásovým oparem zvyšuje riziko infarktu myokardu a mozkové příhody,“ upozorňuje profesorka Eva Topinková, přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Léčba těchto pacientů bývá nejen nákladná, ale i velmi komplikovaná.

Pes zakousnutý v obličeji

Pásový opar úzce souvisí s planými neštovicemi, běžným dětským onemocněním, které způsobuje virus Varicella zoster.

Přestože nemoc u dětí obvykle poměrně rychle odezní, virus se usadí ve shlucích nervových buněk v páteřním kanálu a číhá na svoji příležitost -někdy i desítky let.

Probudí se obvykle ve chvíli, kdy je lidský organismus oslabený, zasáhne některý konkrétní nerv a způsobí pásový opar. Pacient zpočátku pociťuje neurčité příznaky jako bolesti hlavy, zad, světloplachost či únavu.

Teprve později v místech, kde napadený nerv vybíhá do kůže, pokožka zčervená a začnou se tvořit puchýřky. Určit proto spolehlivě diagnózu nebývá vždy snadné.

„Počáteční příznaky mohou imitovat i tak závažné choroby, jako jsou neurologické choroby v oblasti hlavy nebo infarkt myokardu,“ uvádí přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. LF UK profesor Petr Arenberger.

„Pacienti k nám proto většinou přicházejí až poté, co navštíví nejen praktického lékaře, ale i kardiologa nebo neurologa,“ dodává dermatolog.

Pokud má nemoc lehčí průběh, vyžádá si minimálně týdenní pracovní neschopnost, v horších případech však mohou její bolestivé projevy přetrvávat mnohem déle. Když se před časem profesor Arenberger jednoho ze svých pacientů ptal, k čemu by bolest přirovnal, bez váhání odpověděl: „Bolí to, jako když se vám pes zakousne do obličeje.“

Dříve praktičtí lékaři pacientům s pásovým oparem běžně předepisovali tekutý pudr s dezinfekcí. S podobným postupem se profesor Arenberger leckdy setkává i dnes, ale považuje ho za nesprávný.

„Mnohem účinnější je nasadit co nejdříve léky proti množení viru, takzvaná antivirotika,“ dodává, „a tím nejen ochránit nervovou tkáň, ale i předejít těžkým kožním projevům nemoci a dalším komplikacím včetně dlouho přetrvávajících úporných bolestí.“

Podle jeho slov také mnozí pacienti s návštěvou lékaře dlouho otálejí a do ordinace se vypraví třeba až po týdnu, kdy už virus dokáže citelně poznamenat nervy i kůži. V takovém případě už ani účinná antivirotika nedokážou zabránit těžšímu průběhu nemoci.

Leckdy je proto třeba kromě těchto přípravků nasadit i léky proti bolesti – ať už lokální anestetika, nebo silná analgetika a někdy i antidepresiva. Z dotazníkového šetření sledujícího kvalitu života, které nedávno proběhlo na Dermatovenerologické klinice FNKV a 3.

LF UK vyplynulo, že nemocní bolestivost provázející pásový opar běžně přirovnávají k obtížím, jež provázejí srdeční selhání nebo deprese. Během prvních sedmi až deseti dní, tedy ve fázi puchýřků, je nemoc nakažlivá.

Pacienti by se proto měli vyhýbat novorozencům, dětem, které ještě neprodělaly plané neštovice, a lidem s oslabenou imunitou – například po transplantaci nebo onkologickým pacientům. Onemocnět pásovým oparem můžeme v mládí stejně tak jako v dospělém věku.

K nejčastějším pacientům však patří lidé od padesátky výš. „Populace stárne, za pět šest let mají právě tito lidé tvořit 40 procent evropské populace,“ připomíná se geriatrička Eva Topinková.

„S přibývajícím věkem přitom pravděpodobnost onemocnění pásovým oparem rapidně stoupá.“

Senioři v ohrožení

Zatímco kolem padesátky onemocní touto chorobou každý třetí člověk, po sedmdesátce už každý druhý. Imunitní systém seniorů, kteří mnohdy trpí řadou chronických nemocí, bývá často sám o sobě dost poškozený. Nemoc proto u nich mívá těžší průběh a leckdy způsobuje i řadu závažných zdravotních komplikací.

Patří mezi ně i poškození zraku. Také dvaasedmdesátiletý pan Josef trpěl v době, kdy onemocněl, řadou zdravotních problémů. Měl za sebou infarkt myokardu, bral léky na vysoký tlak a léčil se s nemocnou prostatou.

Zpočátku ho trápila „jen“ světloplachost, později se přidal zánět spojivek i rohovky spojený s intenzivní bolestí oka.

Lékaři u něj nakonec diagnostikovali oční formu pásového oparu. „Naštěstí u tohoto pacienta nedošlo k většímu poškození zraku a po tříměsíční hospitalizaci se mu oko zahojilo,“ říká profesorka Topinková.

Oční formy pásového oparu, které postihují asi pětinu procent pacientů, bývají podle jejích slov velice závažné, dlouhodobé a bolestivé. Mnozí nemocní nevystačí s běžnými léky na bolest a musí brát opiáty.

V krajním případě jim hrozí i oslepnutí. Nejvýznamnější komplikací pásového oparu je však dlouhodobá silná bolest v postižené oblasti míšního nebo hlavového nervu, takzvaná postherpetická neuralgie.

Může být vyvolaná zdánlivě mírným podnětem, ať už pouhým dotekem, či ofouknutím.

Epidemiologické studie, které probíhaly v různých částech světa, jednoznačně prokázaly, že u pacientů mladších padesátky bývají tyto komplikace velmi vzácné.

Po šedesátce však jejich výskyt stoupá o 20 procent, po osmdesátce postihují už každého třetího nemocného. Právě tito pacienti patří k jedněm z nejčastějších návštěvníků ambulancí bolesti.

V loňském a letošním roce probíhala ve Velké Británii rozsáhlá studie zahrnující více než sto tisíc pacientů s pásovým oparem. „Potvrdila, že tito lidé mají proti běžné populaci o 10 až 15 procent vyšší riziko infarktu myokardu a mozkové příhody,“ shrnuje výsledky profesorka Topinková.

Zajímavé:  Vliv Hliníku Na Lidské Zdraví?

„Stejně rozsáhlá dánská studie pak potvrdila, že toto riziko hrozí dokonce i pacientům s pásovým oparem mladším 40 let.“ Vposlední době proto lékaři netrpělivě sledovali vývoj nové vakcíny, která dokáže pacienty ochránit nejen před pásovým oparem, ale i před postherpetickou neuralgií.

Na českém trhu se objevila letos v květnu, je určena pacientům od padesáti let, uhradit si ji ale musejí z větší části sami.

Pásový opar příznaky - Vše o zdraví

Jak dlouho trvá pásový opar

Pásový opar neboli Herpes zoster  je virové onemocnění, které bývá velmi bolestivé. Je způsoben tímtéž virem, který je zodpovědný za plané neštovice. Virus přetrvá v nervových buňkách, a pokud jste již prodělali plané neštovice, nemáte tak docela vyhráno, protože virus se může vrátit v podobě pásového oparu.

Podnětem pásového oparu bývá oslabení imunity, často také stres, šok, úraz, ale i porucha výživy a stáří. Pásový opar poznáte tak, že se na kůži vytvoří puchýřky, které jsou ohraničeny v  pásovitých ložiscích.

V podstatě jde o vnější projev zánětu nervu. Inkubační doba pásového oparu je 7 – 14 dní. Nakažlivé je toto onemocnění 1 až 2 dny před vypuknutím prvních příznaků a poté ještě zhruba 5 dní od doby, kdy se objeví puchýřky.

Pásovému oparu stoprocentně nepředejdete, ale můžete minimalizovat riziko jeho rozvoje. Hlavní prevencí je posilování celkové obranyschopnosti.

Pásový opar není přenosný, nicméně osobám, které neprodělali plané neštovice, právě plané neštovice hrozí po kontaktu s nemocným pásovým oparem. Vyhýbat se nemocným s pásovým oparem by měly také těhotné ženy.

Pásový opar příznaky a projevy

Tím hlavním příznakem pásového oparu je bolestivé pálení, píchání a pnutí na kůži v místě, kde se do dvou dnů objeví skvrnky červené barvy. Tyto skvrny postupně vystupují a uprostřed nich se objevuje čirá tekutina. Dochází ke vzniku puchýřků, ve kterých se tekutina postupně zbarvuje do žluta a dochází k jejímu zakalení.

Následně puchýřek zasychá, mění se ve stroupek a ten se odlupuje. Nejčastěji se pásový opar vyskytuje na hrudníku, bedrech a obličeji, ale výjimkou není ani jiná část těla. Puchýřky se objevují v pruzích a výskyt bývá většinou jednostranný. Dalšími projevy kromě změn na kůži jsou celková schvácenost, malátnost, slabost, zažívací potíže a někdy také zvýšená teplota.

Velmi často dochází ke zduření místních lymfatických uzlin.

Pásový opar a jeho léčení

Zahájit léčbu pásového oparu byste měli co nejdříve, jakmile zjistíte příznaky. Ideální je doba do 3 dnů. Jistě vás zajímá, jak dlouho trvá pásový opar. Léčba pásového oparu bez komplikací trvá 5 až 7 dní.

Léčba je symptomatická a podávají se obvykle protizánětlivé, analgetické a virostatické preparáty.

Antibiotika jsou podávána jen u starších nebo oslabených lidí, a to jako prevence sekundární bakteriální infekce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Pásový opar – příznaky, přenos a léčba

Za pásovým oparem stojí stejný vir jako za planými neštovicemi. Ročně se s tímto onemocněním potýkají statisíce pacientů ve věku 50 let a více, objevuje se však také u mladších jedinců. Mezi první příznaky patří bolestivost v místě, kde se posléze objeví červené skvrnky, následně puchýřky a stroupky. Co všechno byste o pásovém oparu měli vědět?

Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity.

Pásový opar (herpes zoster) je bolestivé kožní virové onemocnění. Takřka každý, kdo v dětství prodělá plané neštovice, se po doléčení domnívá, že se s touto svědivou záležitostí loučí navždy.

Jenže virus (varicella zoster), který způsobuje plané neštovice, ve skutečnosti nenápadně přečkává v nervových buňkách. A přijde-li „správný“ podnět, vrací se právě v podobě pásového oparu.

Příčiny pásového oparu a inkubační doba

„Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity. To bývá časté třeba při nádorových onemocněních a léčbě cytostatiky, u HIV pozitivních ale i u řady dalších onemocnění.

Oslabení imunity může zapříčinit i dlouhodobá a přílišná námaha, stres, úraz, nedostatečná výživa či dlouhodobé užívání některých doplňků bez konzultace s lékařem,“ upozorňuje MUDr.

Marek Dvořák, praktický lékař pro dospělé a lékař služby Lékař online 24/7.

Opakovaný výskyt pásového oparu u dospělých je vzácnější a může poukazovat na jinou chorobu, která zatím spí v těle. Odhadovaná inkubační doba pásového oparu je 1 až 2 týdny.

Příznaky pásového oparu

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání a pnutí v místě, kde cca do 2 dnů dojde k výsevu červených skvrnek.

Ty posléze vystupují nad úroveň kůže, v jejich středu se objevuje čirá tekutina – tak vznikají puchýřky.

Tekutina uvnitř zežloutne, puchýř zaschne, změní se ve stroupek, a ten se následně odlupuje (viz fotografie pásového oparu níže). Mezi hlavní příznaky pásového oparu tedy patří:

  • bolest v oblasti krku, ramen a trupu,
  • načervenalý pásek pupínků, později puchýřků a stroupků.

Nejčastěji postižená místa jsou hrudník, bedra a obličej v okolí očí. Pásový opar se ale může objevit a rozvinout vlastně kdekoliv na těle, dokonce i v oku.

Výsev puchýřků probíhá v pruzích, obvykle kopírujících průběh určitého nervového svazku.

Mezi další příznaky pásového oparu patří schvácenost, malátnost, slabost, zažívací potíže, zduření lymfatických uzlin a někdy zvýšená teplota.

Pásový opar se objevuje v pruzích, často na hrudníku nebo na břiše. Nejprve červené skvrny se transformují na vodnaté puchýřky, ty pak po prasknutí zasychají a tvoří stroupky. Foto: Fisle, Wikimedia Commons

Zajímavé:  Živočišné Uhlí A Léky?

Kde se může objevit pásový opar

Výsev puchýřků se většinou objevuje jen na jedné straně těla, přičemž může postihnout takřka kteroukoliv oblast. Bývají diagnostikovány tyto případy:

  • pásový opar na hrudníku / pod prsy,
  • pásový opar v oblasti břicha,
  • pásový opar na ruce / noze,
  • pásový opar na zádech,
  • pásový opar v obličeji / na tváři,
  • pásový opar na rtu / v ústech,
  • pásový opar na / v oku,
  • pásový opar na hlavě,
  • pásový opar na krku,
  • pásový opar na hýždích,
  • pásový opar na genitáliích.

Přenos a nakažlivost pásového oparu

Během doby výskytu puchýřků je postižený infekční a měl by se vyhýbat hlavně dětem – u těch může vyvolat plané neštovice (pásový opar je u dětí celkem vzácný).

Pro přenos pásového oparu musí proběhnout styk kůže s kůží. Osoba ohrožená nákazou navíc musí mít nějakou oděrku, jakožto vstupní bránu pro nemoc. Tudíž se přenosu nemusíte nijak zvlášť obávat, pochopitelně za předpokladu dodržování hygienických pravidel.

Pásový opar u dětí

Jak jsme již zmínili, vir způsobující pásový opar se při prvním setkání s člověkem (zpravidla s dítětem) projevuje jako plané neštovice.

Pak přetrvává v těle a napodruhé se případně ukáže ve formě pásového oparu. Ten většinou postihuje osoby zralejšího věku (50 let a více), ale může potkat i mladší jedince včetně dětí.

Příznaky, průběh i léčba pásového oparu u dětí je v podstatě totožná jako u dospělých.

Pásový opar v těhotenství

Onemocní-li těhotná žena pásovým oparem v první polovině těhotenství, může přes placentu dojít k přenosu viru na plod a k jeho poškození. Pokud nemoc propukne v období 3 týdnů před porodem, může dojít k nakažení dítěte, což se projeví zhruba v prvních 5 dnech po porodu.

Léčba pásového oparu

Aby se vir přestal šířit, je nezbytné začínající pásový opar léčit co nejdříve – ideálně do 3 dnů od prvních projevů. Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba zhruba týden (i déle). Léčba je symptomatická, léčí se projevy, nikoliv příčina nemoci. Běžně se kombinují protizánětlivé, analgetické a virostatické prostředky.

Virostatika se podávají v tabletách, v těžších případech nitrožilně. Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan). Odlišnou možností je látka valaciclovir (Valtrex).

Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají u starších nebo oslabených osob, a to jako prevence sekundární bakteriální infekce.

Vakcína proti pásovém oparu u nás není dostupná (od roku 2020). Dříve se očkování provádělo jednou dávkou aplikovanou hlavně jedincům nad 50 let, kteří prodělali plané neštovice. Těm, kteří plané neštovice neprodělali, poskytla vakcína imunitu proti pásovému oparu i neštovicím.

Tipy a volně prodejné léky na pásový opar

Na zmírnění bolesti se doporučuje postižené místo chladit (sáček s ledem) a podávat léky s obsahem paracetamolu.

Při léčbě pásového oparu se doporučuje zařadit do jídelníčku vitamíny B, C a minerální přípravky s obsahem zinku.

Je nezbytné vyhnout se stresovým situacím, dodržovat zdravou životosprávu a pravidelný pitný režim pro zvýšení správné funkce imunitního systému.

Ačkoliv vyrážka ukrutně svědí, v žádném případě není vhodné ji škrábat – kvůli šíření, zanesení infekce a následným jizvám.

Dále lze urychlit zasychání puchýřků aplikací tekutého pudru, naopak po zaschnutí a při odlupování stroupků je dobré místo zvláčňovat mastí s antiseptiky či antibiotiky.

Pro hladší průběh léčby se doporučuje sucho a teplo. Existují také potravinové doplňky, které při léčbě mohou pomoci.

Například L-lysin (podpora hojení), Vironal (protivirové účinky), Echinacea (zvýšení obranyschopnosti), pupalkový olej a vitamin E (pomoc při hojení kůže).

Komplikace pásového oparu

Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie (šlehavé bolesti) i po vyléčení a vymizení zjevných kožních projevů.

Někdy se také dostaví generalizovaný pásový opar. Ten je rozšířený po celém těle a může být potenciálně smrtelný. Virus se dostane do krevního oběhu či vnitřních orgánů (vnitřní pásový opar) a dokáže způsobit vážné problémy.

Komplikace může způsobit také neléčený pásový opar. Pokud onemocnění postihne některý z hlavových nervů, může dojít k bolestem ucha, ztrátě sluchu, napadení vnitřního ucha projevujícího se motáním hlavy (centrum rovnováhy), ztrátě chuti nebo paralýze obličeje. Zasáhne-li pásový opar oko, může způsobit další vážné problémy.

Pásový opar se projevuje vodnatými puchýřky s infekčním obsahem. Virus může napadnout i oko. Foto: Burntfingers, Wikimedia Commons

Co byste měli vědět o pásovém oparu?

  • Vytéká-li z puchýřků tekutina a nelze je nijak zakrýt, odpusťte si chození do práce až do doby, než puchýřky zcela vyschnou. Lékař vám vypíše neschopenku kvůli infekčnosti.
  • Při pásovém oparu jste infekční v době, kdy jsou puchýře vodnaté a postupně praskají.
  • Pro urychlení hojení puchýřů bez podráždění noste volný oděv a zakrývejte vyrážku jen nepřilnavým obvazem – tak, aby mohla dýchat.
  • Pásový opar je čitelným signálem, že váš imunitní systém není v pořádku, často značí, že byste se měl/a odpočinout.
  • Při léčbě pásového oparu buďte opatrní, co se týče babských rad. Zvláště pak jedinci citliví na agresivnější plodiny a rostliny (třeba česnek) by se jich měli vyvarovat.
  • Pásový opar není totéž jako opar na rtu – mají sice příbuzný vir, ale opar na rtu je o dost lehčí forma oparu.
  • A hlavně pamatujte na to, že při podezření na pásový opar je třeba vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, nikoliv spoléhat na „všemocnou“ domácí samoléčbu.
  • V případě obtíží se neváhejte obrátit na odborníky z EUC:
  • Dermatologové EUC

autor:

MUDr. Marek Dvořák

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector