Peptický vřed – Vše o zdraví

Helicobacter pylori test HP-TEST

Obsah článku:

Jako dvanácterník se označuje nejširší vrchní část tenkého střeva, která následuje hned za žaludkem. V tomto místě trávicí soustavy se může vytvořit vřed, který je označován jako dvanáctníkový vřed.

Jaké jsou jeho příznaky? Proč se dvanáctníkový vřed tvoří? Jak odlišit dvanáctníkový vřed od žaludečního vředu? Jak je možné tento vřed léčit? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v našem článku.

Peptický vřed - Vše o zdraví

Pokud se chceme blíže věnovat duodenálním vředům, musíme zmínit i další vředové onemocnění trávicí soustavy – žaludeční vředy. Tyto dvě diagnózy jsou úzce spjaty a mají velmi podobné projevy, diagnostiku a také léčbu.

Žaludeční a duodenální vředy se souhrnně označují pojmem peptické vředy.

Jeden člověk může trpět najednou oběma typy vředů, žaludečními i dvanáctníkovými. Vředy se tvoří na sliznicích těchto orgánů. Agresivní látky v trávicím traktu (žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové a pepsinu, které jsou zodpovědné za trávení) se dostanou ke stěnám orgánů, kde vyvolávají silné podráždění, které směřuje až k postupnému vytvoření vředu. Proč se tak stane?

 

Peptický vřed - Vše o zdraví

Nejčastější příčinou žaludečních i duodenálních vředů je společný jeden jmenovatel – bakterie Helicobacter pylori. Nákaza bakterií Helicobacter pylori se může udát různými způsoby. Často je důvodem nákazy nedostatečná hygiena, nález bakterie ve vodě, přenos z člověka na člověka. To, aby se bakterie Helicobacter pylori rozvinula v žaludku tak, že začne způsobovat další zdravotní problémy ovlivňuje hlavně špatná životospráva jedince. Helicobacter pylori je poměrně rozšířená bakterie, statistiky uvádějí, že jí trpí až 30-40% dospělé populace.

Významnou roli pro rozvoj vředových onemocnění hraje i stresový faktor. Lidé, kteří mají stresující zaměstnání, nebo se nacházejí v období života, kdy je na nich vyvíjen větší nátlak mají větší šanci, že se u nich rozvine některá z forem vředu.

Rozvoj žaludečních a dvanáctníkových vředů negativně ovlivňuje i nadměrné užívání některých léků – hlavně protizánětlivých léků jako je např. aspirin, ibuprofen a podobně. Rizikovým faktorem je také pravidelná konzumace alkoholu a kouření.

 

Peptický vřed - Vše o zdraví

Přestože jsou žaludeční a dvanáctníkové vředy velmi podobná diagnóza, přece jen v jejich příznacích jsou některé rozdíly. Žaludeční vřed se projevuje jinak než dvanáctníkový.

Oba druhy vředů se projevují bolestmi ve vrchní části břicha, zhruba uprostřed.

Rozdíl mezi těmito vředy lze odečítat podle toho, kdy se bolesti hlásí v závislosti na přijímání stravy a také jako bolest ovlivňuje najedení se. Při žaludečním vředu se bolest hlásí zhruba bezprostředně po jídle a po najedení se nepřestává, spíše se zhoršuje. Proto pacienti trpící žaludečními vředy odmítají stravu, čehož důsledkem je i úbytek na váze, hubnutí.

Naopak, pokud je ve vašem trávicím traktu schovaný vřed ve dvanáctníku bolest zvykne zmizet po tom, jak se člověk nají. Bolest v případě dvanáctníkových vředech přichází později po jídle, spíše nalačno. Žaludeční vředy se silnými bolestmi hlásí také v noci.

Při dvanácterníkových vředech se častěji objevuje krev nebo hlen ve stolici, což při vředech v žaludku není běžným příznakem. Projevem žaludečních vředů může být zvracení (občas také s obsahem krve).

Mezi další příznaky obou druhů vředů patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • nafukování
  • krev ve stolici, případně velmi tmavá stolice
  • zhoršené, těžké dýchání
  • únava, slabost

Zhoršující faktory, které mohou ovlivnit vznik a průběh vředů je vyšší věk, pravidelné pití alkoholu, kouření a špatná životospráva. Je třeba upozornit na fakt, že až 75% lidí, kteří trpí vředy nepociťuje velmi dlouho žádné příznaky.

Vředy na dvanáctníku – léčba

Peptický vřed - Vše o zdraví

Pokud je vřed způsoben přítomností bakterie H.pylori, cílem léčby je v první řadě přeléčení této bakterie. Helicobacter pylori se standardně léčí dvou- nebo troj-kombinací antibiotik spolu s podáváním inhibitorů protonové pumpy. V případě, že pacient odmítne tento způsob léčby, může si vybrat i z jiných možností přírodní léčby helikobaktera. Tehdy se pro odstranění helikobaktera ze žaludku podávají některé přírodní látky. Podle statistik a zkušeností je i taková přírodní léčba helikobaktera velmi populární a pro eradikaci helikobaktera účinná.

Během léčby vředů je vhodné pro úspěšnost léčby dodržovat i dietu doporučenou při infekci Helicobacter pylori. 

Léčba dvanáctníkových i žaludečních vředů při dodržení diety je úspěšná, vředy se u velkého procenta pacientů zvyknou zcela zahojit. Pozor však na jejich neléčení! Zvětšující se vřed způsobuje nejen bolesti, ale je tu i riziko prasknutí vředu, které může vést ke krvácení do břišní dutiny.

Pokud se u vás žaludeční nebo dvanáctníkové vředy vyskytly, do budoucna si dávejte pozor na životosprávu a opětovné nakažení bakterií Helicobacter pylori.

OTESTUJTE SE NA BAKTÉRII HELIKOBAKTER PYLORI

Test na Helicobacter pylori je spolehlivá diagnostická metoda s přesnými výsledky.

Provedete si ho v pohodlí vašeho domova. Čím dříve zjistíte vaši diagnózu, tím spíše můžete zahájit léčbu.

Žaludeční vředy – příznaky, léčba a prevence | EUC.cz

Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. U druhotných vředů se sezónní závislost zpravidla nevyskytuje. Mezi hlavní příznaky žaludečních vředů patří bolesti břicha a žaludku, projevy překyselení, nechutenství a nevolnost.

Žaludeční vředy se také nazývají vředová choroba gastroduodenální.

Vředy totiž nemusí postihovat jen stěnu žaludku, ale i duodena (dvanáctníku), případně jícnu a okolí Meckelova divertiklu (vzácně se objevující výchlipka v tenkém střevě).

Peptické vředy je společné označení pro žaludeční a dvanáctníkové vředy. V běžné řeči se termínem žaludeční vředy označují všechny vředy s místem výskytu v trávicím traktu.

Žaludeční vředy jsou tedy zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího traktu. Ve zkratce – vřed vzniká při porušení rovnováhy mezi ochrannými faktory (hlen na sliznici) a faktory agresivními (žaludeční šťáva s aktivním pepsinem). Takto obnažená sliznice je natrávena a vzniká vřed. Vředy mohou být způsobené jedním z následujících stavů:

  • infekcí bakterií Helicobacter pylori,
  • dlouhodobým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (např. Aspirin nebo Ibuprofen),
  • po těžkých operacích nebo popáleninách,
  • nadprodukcí žaludeční sekrece u Zollinger-Ellisonova syndromu.

Příznaky žaludečních vředů

Protože se v mnoha případech žaludeční vředy formují v organismu následkem infekce bakterie Helicobacter pylori, tak i příznaky žaludečních vředů a helikobaktera jsou podobné. Projevy se však liší podle lokalizace vředu a míry poškození. Za nejčitelnější známky přítomnosti žaludečních vředů však lze považovat:

  • bolest – hlavním projevem je pálení a bolest mezi hrudníkem a břichem ve střední čáře těla,
  • bolest břicha před jídlem – u dvanáctníkového vředu se bolest vyskytuje především nalačno, zmírní se po jídle,
  • bolest břicha po jídle – u žaludečního vředu vzniká bolest časně po jídle, může nastat i šíření bolesti vpravo pod žebra nebo do zad,
  • projevy překyselení – pálení žáhy nebo kyselé zvracení,
  • dyspeptické obtíže – především u žaludečních vředů může být přítomné nechutenství, říhání, nevolnost a s tím spojený váhový úbytek.

Bolest břicha je jedním ze základních projevů onemocnění. Foto: cottonbro, Pexels

Varovné příznaky vředů

Varovnými příznaky, které mohou značit krvácení z vředu, jsou černá stolice, zvracení čerstvé krve nebo chudokrevnost. Další vážnou komplikací je perforace vředu (prasknutí, proděravění). Příznačná je opravdu silná bolest břicha s rozvojem šoku.

Zajímavé:  Náhlá Příhoda Břišní Léčba?

Pokud trpíte příznaky vředů, informujte o tom neprodleně svého praktického lékaře. Po odběru anamnézy následuje endoskopické vyšetření, při kterém se může onemocnění potvrdit. Silná bolest břicha či krvácení ze zažívacího ústrojí vyžadují okamžitý nástup do nemocnice.

Zánět žaludku

Zánět žaludku (gastritida) se projevuje silnými bolestmi nebo křečemi v oblasti břišní dutiny.

Akutní zánět žaludku se může rozvinout do chronických komplikací, leckdy také do vzniku žaludečních vředů.

Právě proto je na místě všímat si již prvotních příznaků – pálení žaludku, pálení žáhy, nechutenství, ztráta chuti k jídlu, plynatost, nadýmání, pocit líného žaludku, bolesti v oblasti horní břišní dutiny.

Léčba žaludečních vředů

Léčba vředu se odvíjí od příčiny jeho vzniku. Většinou postačí léky na předpis, výjimečně je nutná léčba chirurgická.

Pokud je příčinou žaludečního vředu Helicobacter pylori, je nezbytná tzv. eradikační léčba.

Ta obvykle spočívá v podání 3 léčiv – 2 antibiotických léků a inhibitoru protonové pumpy (PPI), který snižuje kyselost žaludečního obsahu.

Inhibitory protonové pumpy zcela zásadně změnily léčbu vředů, proto je lékaři předepisují i samostatně. Nejznámějším zástupcem je Omeprazol.

Léky blokující H2 receptory zase snižují žaludeční sekreci a mají i minimum nežádoucích účinků. Díky nim se znatelně snížil počet operací, od kterých se v dnešní době ve většině případů upouští.

Dnes se žaludeční vředy léčí většinou bez chirurgického zásahu. Foto: JESHOOTS.com, Pexels

Domácí léčba vředů – dieta, léky a doplňky

Doporučuje se zdravá strava a dostatečné množství ovoce, zeleniny a vlákniny. Kromě toho je vhodné užívat také doplňky, které sníží škodlivý účinek Helicobacter pylori.

Jedná se zejména o probiotika v jogurtech a v acidofilním mléku, dále med a aminokyselina glutamin (kukuřice, rýže, vejce nebo tofu).

Tyto doplňky však nenahrazují léky na předpis ani jiný odborný léčebný plán.

Ke zmírnění obtíží dále pomáhají antacida (neutralizace žaludečních šťáv). Tyto léky jsou volně prodejné, nikoliv však vhodné k dlouhodobému užívání.

TIP: V boji se žaludeční bakterií vám pomohou i tyto rostliny – zelený čaj, tymián, vlaštovičník, květ měsíčku nebo syrová cibule.

Prevence je základ úspěchu

I vředům lze částečně předcházet. Doporučuje se strava bohatá na vlákninu, naopak se nedoporučuje požívat alkohol, kofein, kolové nápoje a kyselé ovocné šťávy. Dále pochopitelně neprospívá častý stres a kouření. Je prokázáno, že u kuřáků se vlivem horšího prokrvení vředy hojí o dost hůř.

„Žaludeční vředy jsou velmi časté onemocnění, které dokáže pacienty potrápit. Pro předcházení vzniku komplikací je důležité znát jejich příznaky. Pokud tedy nepomůže dodržování zdravé životosprávy ani domácí léčba, neváhejte vyhledat pomoc lékaře,“ upozorňuje MUDr. Martin Kalenda, praktický lékař pro dospělé a lékař služby Lékař online 24/7.

Sháníte praktického lékaře? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři EUC

Příčina vzniku žaludečních vředů

Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.

Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy.

Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.

Co jsou žaludeční vředy?

Žaludeční vřed (peptický) je zánětlivé onemocnění, při kterém vzniká hluboké narušení sliznice žaludku. O žaludečním vředu mluvíme tehdy, když defekt narušuje sliznici, podslizniční vazivo a svalovou vrstvu žaludku. Peptický vřed je nutné odlišit od pouhého povrchového defektu sliznice, tzv. eroze.

Příčiny vzniku 

Stěna žaludeční sliznice je poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy. V takovém případě přichází kyselina chlorovodíková do přímého styku s žaludeční sliznicí a poškozuje ji. Vytvoří se okrouhlé hluboké ložisko různých velikostí. Zdravá sliznice žaludku je chráněná vrstvou hlenu. Snížením tvorby tohoto hlenu (mucinu), může dojít k poškození sliznice.

Příčiny vzniku žaludečního vředu:

  • Infekce bakterií (Helicobacter pyroli) Bakterie narušuje ochrannou vrstvu sliznice. Disponuje enzymem, tzv. ureázou, pomocí které rozrušuje ochranný hlen na sliznici a tím se snadněji může pohybovat. 
  • Polékové vředy Nesteroidní protizánětlivé léky analgetika, včetně kyseliny salicylové (Ibalgin, Brufen, Aspyrin, Acylpyrin, Anopyrin …) 
  • Vředy z akutního stresu Cestou vyplavených glukokortikoidů, které jsou pro zvládání stresových situací nezbytné. 
  • Zollinger-Ellisonův syndrom Nadměrná produkce hormonu (gastrinu)
  • Stravovací návyky
  • Alkohol a kouření 

Příznaky žaludečního vředu

Příznaky žaludečního vředu nejsou příliš charakteristické, proto jeho diagnóza je náročná. Nejčastěji se vyskytuje v malém ohbí žaludku. Čím je vřed výše, tím dříve po jídle se dostaví bolest v žaludku, ale může se vyskytnou i nalačno.

Další příznaky:

  • Nechutenství
  • Nevolnost
  • Zvracení a průjem s možností výskytu krvácení (hemateméza)
  • Tmavá stolice v důsledku natrávení krve (meléna)

Pro správnou diagnostiku se přihlédne na klinické projevy a provede endoskopické vyšetření (gastroskopie tj. ústy se přivede při místním znecitlivění hadicová kamera opatřená světlem s přenášením obrazu vizuálního náhledu na obrazovku lékaře. Během tohoto vyšetření se mohou odebrat vzorky z postižené oblasti pro histologické vyšetření a průkaz bakterie Helicobacter pyroli). 

Vědci se rozhodli zodpovědět tuto otázku za pomoci vitální houby Reishi, jež je po tisíciletí úspěšně využívána při lidovém léčitelství a mnoha patologických stavů v tradiční čínské medicíně. Prokázali, že má výrazný ochranný ahojivý vliv na poškozenou žaludeční sliznici …

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU … Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Jak předcházet vzniku vředů v žaludku a v dvanáctníku?

30. 12. 2020 | Doba čtení 13 minut

Trávicí trakt se snadno může stát zdrojem nepříjemných zdravotních potíží. Co všechno může onemocnění trávicího ústrojí vyvolat a jak nejlépe takovým potížím předcházet?

Dráždivý tračník 

Čtvrtina až polovina populace se potýká s potížemi v zažívacím systému. Polovina z nich přitom trpí syndromem dráždivého tračníku. Ten je ovšem podle profesora Julia Špičáka, přednosty Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Praha a předsedy České gastroenterologické společnosti jen nejznámějším typem tzv. funkčních poruch.

Dráždivý tračník je funkční onemocnění trávicího traktu, které se projevuje poruchami tlustého střeva. Mezi jeho příznaky patří

  • křeče,
  • nadýmání,
  • průjem nebo zácpa.

To vše buď samostatně, nebo ve vzájemné kombinaci. Přesné příčiny vzniku dráždivého tračníku nejsou známé, ale velkou roli určitě hrají psychické vlivy — trávicí trakt totiž obsahuje obrovské množství nervových buněk a nervových vláken, těsně provázaných s centrálním nervovým systémem.

Tlusté střevo Zdroj: SciePro / Shutterstock.com

Proto se také nemoc projevuje častěji u psychicky labilnějších lidí nebo lidí ve stresu. U dítěte mohou vzniknout potíže po rozvodu rodičů. Ale může samozřejmě jít také o reakci trávicího traktu na některé dráždivé nebo těžko snášené potraviny. 

Zajímavé:  Léčba Rakoviny Močového Měchýře?

Funkční poruchy

Diagnóza K 30, tedy funkční poruchy, je ve specializovaných ambulancích nejčastější. Zjednodušeně se jedná o stavy, kdy nemocný udává obtíže, ale vyšetření neprokážou žádnou strukturální změnu. Příčiny vzniku funkčních poruch jsou různorodé.

Svoji roli hraje genetická dispozice, může jít o různé psychicky zatěžující situace. Většinou se nejedná o jednorázové katastrofy, spíš o dlouhodobě působící psychický tlak (rozvod, vleklá a závažná nemoc v rodině, existenční starosti apod.

) Samozřejmě se počítají i dlouhodobé a výrazné poruchy v životosprávě.

Často jde o kombinaci všech skupin vlivů. Spektrum funkčních poruch je široké. Může sahat od běžného „sevření žaludku“ při nervozitě až ke každodennímu zvracení, které nemocného doslova invalidizuje.

Někdy jsou obtíže spojené i s tzv. stařeckou depresí. U některých lidí se ovšem stávají integrální součástí osobnosti, nemocný se svými problémy skoro chlubí a v hloubi duše se jich vlastně nechce zbavit.

Co všechno je trávicí trakt?

„Zjednodušeně řečeno je to trubice, která začíná v dutině ústní a končí konečníkem,“ vysvětluje gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria sv. Anny. Její délka obvykle souvisí s výškou člověka, ale nemusí ji vždy kopírovat. Tato trubice je na některých místech rovná, jinde je zahnutá, někde se rozšiřuje do rezervoáru, ústí do ní větší a menší žlázy.

Trávicí trakt Zdroj: CLIPAREA l Custom media / Shutterstock.com

Podle délky lidského střeva člověk patří spíš do skupiny „býložravců“ než masožravých šelem. I proto v dnešní době, kdy jsme zvyklí jíst denně maso, stále stoupá počet onemocnění trávicího traktu.

Její výstelka je tvořena sliznicí, která produkuje množství hlenů a dalších působků, jako jsou trávicí šťávy. Trávicí trakt má funkci resorpční i evakuační a jeho fungování je nezávislé na naší vůli.

Je inervován tzv. vegetativním nervovým systémem, který neustále vydává impulsy.

Proto na nás vedle složení stravy působí i to, v jakém prostředí jíme, jakým způsobem, v jaké náladě, a dokonce i to, jak dobře spíme apod.

Vředová choroba

Žaludek slouží jako rezervoár, kde se potrava začíná štěpit na jednotlivé složky a rozbíhá se proces trávení. Proto má žaludek speciální (nejen podélnou, ale i šikmou) svalovinu, takže peristaltické vlny mohou být výraznější.

  • Nejčastějšími problémy žaludku jsou různé typy gastritidy čili zánětů sliznice žaludku. Bývají to obvykle krátkodobé nevolnosti nebo bolesti provázené zvracením, které brzy odezní. Pokud ovšem bolesti přetrvávají, měli bychom vyhledat gastroenterologa.

Pokud se při endoskopickém vyšetření najde gastritida, dalším krokem je zjišťování, čím je způsobena. Mohou to být vlivy chemické (léčiva — podle profesora Špičáka je zcela běžný vřed žaludku z užívání analgetik a antirevmatik), bakteriální (Helicobacter pylori), autoimunitní (atrofická gastritida) nebo jiné vlivy (nesnášenlivost určitých potravin, alergie).

Vlevo zdravý žaludek, vpravo dole peptické vředy. Zdroj: Alila Medical Media / Shutterstock.com

Kromě zánětů se může v žaludku vytvořit peptický vřed. To znamená už hlubší poškození sliznice, zánět se „prohlodává“ do větší hloubky. Může narušit nejen sliznici, ale i svalovinu, a pokud poruší cévu, nastává krvácení. „V krajním případě může vřed projít celou stěnou žaludku a způsobit tím jeho perforaci,“ varuje MUDr. Jungwirthová.

Stejně často jako v žaludku najdeme ovšem vředy i ve dvanáctníku.

Dvanáctník (latinský název duodenum pochází z označení jeho délky, která je přibližně 25 cm, čili 12 palců) je podkovovitě stočená část tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj zároveň ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. Ve dvanáctníku šťávy ze slinivky břišní neutralizují kyselý žaludeční obsah, který se pak dostává do tenkého střeva.

Dvanáctníkový vřed se může projevovat různě, typická je bolest v nadbřišku, která obvykle přichází nalačno a často budí postiženého v noci. Může následovat i po jídle, ale až za relativně dlouhou dobu 1 až 4 hodin. Bolest je křečovitá.

  • Žaludeční vřed se projevuje také bolestí v nadbřišku, ale na rozdíl od dvanáctníku se bolest objevuje brzy po jídle. Jiný je i charakter bolesti, která je spíš tupá.

U nemocí žaludku, zejména u různých gastritid, peptických vředů, drobných erozí nebo „pouhého“ překyselení se užívají léky na snížení kyselosti. Říká se jim inhibitory protonové pumpy, protože blokují tvorbu kyseliny chlorovodíkové. Doporučují se také léky na snížení kyselosti s krátkodobým účinkem (různá antacida).

  • Účinné jsou i léky, které obsahují pankreatické fermenty — enzymy, které začínají štěpit potravu v žaludku.
  • U lidí, kteří trpí zpomalením trávení, se pak nasazují prokinetika.
  • Dobrý efekt mívají i tradiční ověřené postupy, jako jsou různé žaludeční čaje, pomůže i sklenice piva po těžším jídle.

Crohnova nemoc

Někdo může mít bolesti připomínající zánět slepého střeva, jiného obtěžují vleklé průjmy nebo neurčité bolesti v podbřišku, někdo hubne a trpí zvýšenými teplotami, zvrací a má křeče v břiše — většinou právě tyto dlouhodobé obtíže přivádějí k lékařům pacienty s Crohnovou chorobou.

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji zasahuje počáteční část tlustého střeva, ale může se rozšířit i do jiných oblastí. Tato nemoc nemá jednoznačné příznaky, co pacient, to jiný začátek i průběh obtíží.

U někoho se choroba projeví náhle, u jiného je začátek spíš plíživý.

Nejasné jsou i příčiny vzniku této nemoci. Podle profesora Špičáka je Crohnova nemoc podmíněna mj. genetikou (až 20 % nemocných má tzv.

nemoc v rodině), ale také bakteriální střevní výbava, která se v důsledku civilizace mění a stává se méně pestrou.

Všeobecně se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunitního charakteru — zánět tlustého střeva může být důsledkem nepřiměřené obranné reakce na některé složky potravy a bakterie, které sídlí v našem střevě.

Crohnova nemoc se však nemusí projevit pouze na střevě, časté jsou i projevy mimo trávicí trakt. Mohou se objevit

  • bolesti kloubů a zad,
  • žlučníkové a ledvinové kameny,
  • jiné nemoci ledvin a žlučových cest.

Tyto projevy většinou souvisejí s aktivitou střevního zánětu, takže jakmile ustoupí zánět, ustupují většinou i tyto obtíže.

Léčba Crohnovy nemoci je podle prof. Špičáka skutečným uměním, „ars medici“. Obvykle se začíná protizánětlivými léky tak, aby se zredukoval zánět. Nastanou-li infekční komplikace, nasazují se antibiotika.

V případě srůstů znemožňujících průchodnost střev a tvorby abscesů následuje operativní zákrok.

Když se léčbou dosáhne stadia, kdy se příznaky nemoci již neobjevují, snaží se lékaři udržovat tento stav a co nejvíce oddálit nové propuknutí nemoci.

Dobrou zprávou je, že diagnostika dnes nesmírně pokročila.

Střevo se dá zobrazit radiologickými technikami, počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí, endoskopicky a spolknutou kapslí. Tato vyšetření nahrazují klasický rentgen s kontrastní látkou.

V léčbě je pak velkým pokrokem biologická léčba, která je sice účinná, ale také velmi drahá a musí se užívat prakticky celoživotně.

Celiakie

Je to další nemoc, která je podmíněná více faktory. Jedná se o neschopnost strávit lepek (tedy většinu obilovin).

V důsledku štěpných produktů lepku pak dochází k tvorbě autoprotilátek a k zánětu střevní sliznice. Bezlepková dieta obvykle znamená vyléčení, problém je, že je málo pestrá a také poměrně drahá.

Bohužel, české pojišťovny na ni nepřispívají dostatečně, což je podle odborníků hrubě diskriminační opomenutí.

Zajímavé:  Sono jater - Vše o zdraví

Zajímavé je, jak se s dobou mění obraz této nemoci.

Zatímco dříve se celiakie většinou projevovala v dětství průjmy a neprospíváním, dnes se vyznačuje i v dospělosti různými zdánlivě zcela nesouvisejícími obtížemi, například kožními vyrážkami, zvýšenými jaterními testy, osteoporózou, anemií, neuropatiemi i depresí. Častěji se s celiakií vyskytují (a mohou ji překrývat) další autoimunitní choroby, jako jsou cukrovka, žloutenka, Crohnova nemoc či zánět žlučovodů.

Obecně se na celiakii i v odborných ambulancích málo myslí a bývá diagnostikována pozdě. Podle prof. Špičáka je přitom účinná diagnostika dostupná — zahrnuje vyšetření z krve (protilátky) a endoskopii s odběrem vzorků z dvanáctníku.

Co dělat proti onemocnění 

Mnohokrát opakovaná pravda o „gramu prevence na kilogram léčby“ platí i v případě trávicích potíží. Doporučení gastroenterologů, jak těmto potížím předcházet, se proto nijak neliší od toho, co slýcháme od jiných specialistů.

Tělesná aktivita, dieta s dostatkem vlákniny, ovocem a zeleninou, abstinence a nekuřáctví by podle lékařů vedly k poklesu nádorů snad až o 50 %. Některá jiná onemocnění (Crohnova nemoc nebo celiakie) takto preventabilní nejsou.

Kromě příslušných dietních opatření ale neuděláme chybu s přiměřenou tělesnou aktivitou. Velké fyzické zátěži bychom se raději měli vyhnout. Rozhodně bychom neměli opomíjet tzv. screeningová vyšetření.

Náhle vzniklé obtíže ve zralém věku se nesmí nikdy bagatelizovat, včasná diagnóza může i u zhoubných nádorů vést k úplnému vyléčení!

Žaludeční vředy | Příčiny, příznaky, dieta, léčba

Žaludeční neboli peptický vřed je zánětlivé onemocnění žaludku, které postihuje vnitřní výstelku Vašeho žaludku a horní část tenkého střeva (dvanáctník, též dvanácterník). Nejběžnějším příznakem žaludečního vředu je bolest žaludku.

Obsah článku:

  1. Co je žaludeční vřed
  2. Příznaky žaludečního vředu
  3. Méně časté příznaky vředu
  4. Kdy je vhodné navštívit lékaře
  5. Příčiny žaludečních vředů
  6. Komplikace
  7. Dieta
  8. Jak dlouho se léčí

Co je žaludeční vřed

Žaludeční  vřed je bolestlivé a běžný život omezující zánětlivé onemocnění žaludku. Tento zánět se projeví na  vnitřní výstelce Vašeho žaludku a horní části tenkého střeva (dvanáctník, též dvanácterník). Klasickým příznakem a projevem žaludečního vředu je bolest žaludku.

Žaludeční vřed se buď projevují na vnitřní straně žaludeční stěny (žaludeční vřed), anebo na vnitřní straně horní části tenkého střeva (dvanáctnerníkový – duodenální vřed).

Z čeho jsou žaludeční vředy? Mezi nejčastější příčiny žaludečního vředu patří infekce bakterií Helicobacter pylori (H. pylori) a dlouhodobé užívání některých léků.

Stres a kořeněná jídla nezpůsobují žaludeční vředy. Mohou však Vaše příznaky zhoršit.

Žaludeční vřed – příznaky

Jak poznám, že mám žaludeční vředy? Mezi příznaky žaludečního vředu podle pocitů a obtíží pacientů nejčastěji patří:

Nejběžnějším příznakem žaludečního vředu je pocit pálení v oblasti žaludku. Žaludeční kyselina způsobuje tuto bolest. Ta se projevuje více, pokud je žaludek prázný.

Bolest lze často zmírnit konzumací určitých potravin, které utlumí žaludeční kyselinu nebo užíváním léků snižujících tuto kyselinu.

Bolest se pak může stupňovat mezi jídly nebo v noci.

Mnoho lidí s žaludečnímy vředy nemá žádné příznaky této nemoci.

Méně časté projevy

Tyto příznaky se neprojevují tak často jako obtíže popsané v předchozím odstavci, ale je možné, že mohou objevit. 

  • Zvracení krve – obsah žaludku může mít červenou nebo černou barvu
  • Tmavá krev ve stolici nebo červená krev ve stolici
  • Problémy s dýcháním
  • Pocit slabosti
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
  • Změny chuti k jídlu

Kdy navštívit lékaře, pokud máte podezření na žaludeční vřed

Pokud máte závažné příznaky nebo příznaky uvedené výše, obraťte se na svého lékaře.

Příčiny vzniku žaludečního vředu

Žaludeční vředy většinou vzniknou, když kyselina v zažívacím traktu poškodí vnitřní povrch žaludeční sliznice nebo sliznici tenkého střeva. Žaludeční kyselina může způsobit bolestivé otevřené rány, které mohou krvácet.

Váš zažívací trakt je pokryt vrstvou sliznice, která funguje jako ochrana před kyselinami. Pokud se ale zvýší množství kyseliny, může vzniknout žaludeční vřed.

Běžné příčiny vzniku žaludečního vředu

  • Bakterie. Bakterie Helicobacter pylori  běžně žije v žaludeční sliznici, která pokrývá a chrání tkáně lemující žaludek a tenké střevo. Bakterie H. pylori často nezpůsobuje žádné problémy, ale může způsobit zánět sliznice žaludku a způsobit vřed.

Mezi faktory, které způsobují zhoršení žaludečních vředů patří:

  • kouření
  • pití alkoholu
  • dlouhodobé vystavení nadměrnému stresu
  • a také konzumace nevhodného jídla

Tyto faktory nezpůsobují vznik vředu, ale mohou je zhoršit a léčba je poté dlouhodobější a komplikovanější.

Žaludeční vřed a jeho možné komplikace

Pokud se žaludeční vředy neléčí, může dojít k následujícím komplikacím:

  1. vnitřní krvácení, perforace ve stěně žaludku (prasklý vřed)
  2. blokování průchodu potravy trávicím traktem
  3. rakovina žaludku

Studie prokázaly, že lidé infikovaní H. pylori mají zvýšené riziko rakoviny žaludku.

Žaludeční vřed: prevence vzniku

Mezi preventivní opatření vzniku žaludečního vředu patří ochrana před bakteriemi, jako je pravidelné mytí rukou mýdlem, desinfekce rukou, omytí potravin určených ke konzumaci pomocí dostatečného množství vody, důkladné uvaření potravin. Pokud užíváte dlouhodobě nějaké léky, seznamte se s jejich vedlejšími účinky. Omezte konzumaci alkoholu. Nekuřte. 

Žaludeční vřed – dieta

Co pomáhá? Zde shrneme základní dietní doporučení, pokud již trpíte žaludečním vředem. Toto jsou omezení, která by mohla výrazně přispět k úlevě při bolestech.

  • Omezte alkohol
  • Nekuřte
  • Omezte silně kořeněná jídla
  • Omezte aromatické potraviny
  • Kávu a černý čaj
  • Omezte cukry
  • Omezte smažená jídla

Dietní opatření při žaludečních vředech se vztahují na omezení potravin a nápojů, které způsobují žaludeční nepohodu. Důležité je přijímat zdravou a žaludek nezatěžující stravu.

Vyvarujte se dlouhodobému stresu, který obtíže pouze zhoršuje. Pokuste se vyřadit ze svého života alkohol a cigarety. Jezte v klidu, každé sousto důkladně rozžvýkejte.

 Zapisujte si konzumované potraviny do deníku a vyhodnoťte, které zhoršují Vaše příznaky.

Potraviny vhodné při žaludečním vředu: jídelníček

Mimo užívání doporučených léků na předpis může člověk zkusit zahrnout do svého jídelníčku také následující:

  1. Probiotika:infekce h. pylori může narušit rovnováhu bakterií ve střevě. Užívání probiotik, může pomoci obnovit přirozenou rovnováhu bakterií. Klinické studie ukazují, že užívání probiotik spolu s předepsanými léky může zefektivnit léčbu. Také vedlejší účinky léků jsou díky probiotikům mírnější. Lidé mohou probiotika užívat jako doplněk nebo je konzumovat v potravinách.

  2. Fermentované potraviny (miso, kysané zelí, kefír, aj.) mohou pomoci obnovit rovnováhu střevního mikrobiomu. 

  3. Brokolice, květák, zelí a kapusta: nejlépe za syrova, nebo pouze připraveny krátkou dobu v páře.
  4. Maliny, jahody, brusinky, borůvky a podobné plody mají nesporně mnoho výhod, které se týkají zdravého stravování. A jsou také velmi užitečné při potlačování potíží při infekci H. pylori.

  5. Med je přirozeně antimikrobiální a některé studie prokázaly, že konzumace medu byla spojena s nižší přítomností infekce H. pylori.

Jak dlouho se léčí žaludeční vředy?

Úplné uzdravení nekomplikovaných žaludečních vředů trvá šest týdnů až tři měsíce. Doba léčení žaludečních vředů je odlišná, žáleží na příčině vzniku vředu. 

Mohlo by Vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector